OPENING UIT DEN OMTREK. SPORT EN SPEL. D. H. V. B. DIENSTBODE INBOEDEL. J. C. PONDMAN TE KOOP HEDENAVOND KI. Houtstraat 28 DE NAAML. VENN v D SLUYS Hedendaa^sch muziekleven te Pari s. m'- BINNENLANDSCH NIEUWS. Van de Oorlogsbegrooting VELS.EN. De M aria-Stichting te Velsen. BLOEMEND AAL, De heer C.W. de Jong vrijgesproken. HALFWEG. HOOFDDORP. SCHOT» !N. IJMIJIDEN. SPAARNDAM. J unior encompe titie R.-K. Meisje Keukenmeisje R.-K. Huishoudster Dienstbode R.-K. Dagmeisje Net Dagmeisje Dagmeisje Mevr. HUIZING, Crayenes- terlaan .30, Heemstede, vraagt tegen 15 Maart of 1 April 'een die zelfstandig kan werken, ko ken en v.g.g.v. Aanmelding schriftelijk of 's avonds na 7 u. De Olympische spelen. Biljartbond Haarlem en Omstr, Flinke Timmermans aankomeling Leeg te Koop Te koop gevraagd Te Koop Piano 6 witte Leghorns Te Koop Te Huur Bouwkundige en Aannemer Beton- en IJzercoristructeur. Molenaersstraat 24, Haarlem. van ons filiaal WAAR UITSLUITEND VERKOCHT ZAL WORDEN 1ste kwaliteit bevroren rundvlessch III en versch varkensvleesch III VLEESCH EN VEEHANDEL Nieuwe bezuinigingsmaatregelen. Geen vermindering van 't contingent. In de verschenen Memorie van Antwoor-d op de oorlogsbegrooting, verklaart de Mi nister, dat de regeering van oordeel is, dat thans allerminst aan ontwapening kan wor den gedacht en dat alleen in geval van alge- lueene internationale ontwapening ook ons land daartoe zou overgaan. De bezuinigingsmaatregelen. Als nieuwe maatregelen kunnen worden genoemd: de voor het geheele Rijksperso neel voorgenomen verlaging der salarissen en wijziging van de pensioenw^tgeving; in voering van het capitulantenstelsel vcor het lagere onderofficierskader,- voor zoover toe- iaalbaar, verhooging van den leeftijd, waar- <®p het beroepspersoneel den militairen dienst verlaat: meer beperkte toepassing van de bepaling betreffende het verlaten van den militairen dienst met reserveplicht. De maatregelen zullen verder omvatten, naast doorgevoerde vereenvoudiging bij tenige legeronderdeelen en naast invoering van het reeds genoemde capitulatenstelsel; concentratie van het militair onderwijs; in grijpende vereenvoudiging van bet vooroefe ningsinstituut van den Vrijwilligcn Land storm; het, voor zoover mogelijk, gebruik maken van het verlofskader, als hulpinstruc teurs bij de opleiding der lichtingen; het zooveel mogelijk recruteeren van de be roepsofficieren uit het verlofskader. Voor zoover noodig, en reeds thans mogelijk, zul len hierna verschillende maatregelen nader worden besproken. Gerekend is. dat de oorlogsbegrooting op deze wijze geleidelijk zooveel zal kunnen worden verminderd, dat het eindcijfer om- «treeks 6 millioen lager zal kunnen wor. den gesteld, terwijl dan jaarlijks ongeveer 4 millioen beschikbaar zal zijn voor aflos singen ten behoeve van aanschaffing van nieuw materiaal, waarvoor t'hans ongeveer VA millioen op de begrooting is uitgetrok ken. Organisatie. Te beginnen in 1924 zullen de dienst plichtigen, die door hunne burgerbetrekking en door hun ontwikkeling daarvoor in aan merking komen, worden opgeleid tot dienst plichtig officier- of onderofficiei-administra- teur. Literaard moet deze opleiding beperkt blijven tot het voor de oorlogsorganisatic bcnoodigd aantal, zoodat niet elk dienst plichtige, die administratief onderlegd is, tot administrateur kan worden 'opgeleid, ook al zou hij dat gaarne wenschen. Afschaffing der cavalerie kan niet in over weging worden genomen, omdat de dien sten, die van dit wapen verwacht worden, niet geheel door daartoe opgeleide wiel rijders zouden kunnen worden verricht. Evenmin kan opheffing van het corps rijdende artillerie in overweging worden ge nomen, aangezien de diensten van dit corps -niet kunnen worden gemist. Ook vermindering van het aantal school. compagnieën en schoolbatterijen acht de minister niet toelaatbaar. Het Beroepspersoneel. De minister spreekt tegen, dat er „over dadig" beroepspersoneel zou zijn en dat dit personeel geen voldoenden inspannenden ar beid zou hebben. I Ten aanzien van het instituut der leger- predikanten en aalmoezeniers is de minister van oordeel, dat dit, als belangrijk' element ten behoeve van de geestelijke verzorging der militairen, in een bepaalde behoefte voorziet en derhalve van groot belang voor het leger is. Het contingent. Na de verschillende gedachtenwisselingen, die ter zake reeds gevoerd zijn, mag als be kend worden aangenomen, dat van den mi nister geen voorsteilen tot verlaging van het contingent zijn te verwachten.' t Is niet juist dat bij den minister een regeling in bewer king zou zijn, waarbij het aantal divisies met 1 wordt verminderd. OpheiHng der cadettenschool. Verder kan worden medegedeeld, dat met ingang van October 1924 de cadettenschool ;te Alkmaar zal worden gesloten en de daar- alsdan nog aanwezige cadetten het laatste jaar hunne opleiding zullen ontvangen op dc boogere burgerschool te Breda en in de Kon. Mil. Academie zullen worden ondergebracht. Samenhangende met het nader te bespre ken vraagstuk van de onderofficiersoplei ding, ligt het voorts in het voornemen met October a ems taande den cursus van Kampen naar Breda over te brengen. Uitrusting en bewapening. In een geheime, uitsluitend voor de .'eden der Kamer bestemde opgave, wordt een overzicht aangetroffen van den voorraad ge schut, mitrailleurs, geweren en karabijnen, met bijbehoorende munitie, handgranaten, |belmen en gasmaskers, waarover het leger volgens den toestand van 1 Januari 1924 bij 'mobilisatie kan beschikken. De a.s. herhalingsoefeningen. Het ligt in het voornemen in 1924 de vol gende herhalingsoefeningen te doen houden; Infanterie (I en III divisie) lichtingen 1918, 1919, 1920 en 1921 gedurende 13 dagen; dc onderofficieren 2 dagen langer; wielrijders (le en 2e schoolcompaguxe) lichtingen 1918, 1919, 1920 en 1921 als voren); hospitaalsoldaten (3e en 4e compagnie) lichtingen 1918, 1919. 1920 en 1921 gedurende 13 dagen; vesting-artillerie, kust-artillerie, Jucht- dociartillerie, genie, pontonniers, motor- dienst, intendance-troepen, lichtingen 1918 en 1921, gedurende 13 dagen; de onderoffi cieren der vesting en luchtdoel-artillerie 6 dagen langer, dc onderofficieren der kust- artillerie, genie en pontonniers 4 dagen lan ger; Cavalerie en bereden artillerie lichtingen 1920 en 1921 gedurende 13 dagen; de onder officieren 4 dagen langer. V ooroefeningsinstitu ut. Op het oogenblik zijn bij de vooroefening werkzaam 597 verlofsinstructeurs, waaron der 17 wachtgelders, terwijl het aantal be- roepsonderoificierer. 186 bedraagt. De noodzakelijkheid van de uiterste be zuiniging heeit den minister er toe geleid, wederom in overweging te nemen wijziging van het vooroefenings-instituut in den zin als door de Legercommissie werd voorge steld, n.l. de gelegenheid om vóór te oefe nen uitsluitend open te stellen voor hen, die reeds aangewezen zijn als gewoon-dienst- plichtige. Wat betreft' dc verkorting der eerste oefe ning wordt nog aangeteekend, dat het een punt van overweging uitmaakt of op grond van de verkregen resultaten de thans voor alle voorgeoetenden geldende vermindering van 4 maanden weLicht wijziging behoeit. in dit' geval ligt het in het voornemen, die wij ziging gelijktijdig voor te stellen met de an dere wettelijke voorzieningen, welke bij toe passing van het bovenbedoelde stelsel ver- eischt worcien. De afvloeiing. De door den minister met betrekking tot' de dieostveriating genomen maatregelen heb ben geleid tot een besparing op de begroo ting 1924: voor wat betreit wachtgelders 1.457.526; op non-activiteit gesteiden 240.704. Op art. 198 a. is geraamd aan wachtgel den 2.889.820. Dit artikel wordt vermin derd met rond 855.000. Aangezien de minister van oordeel is, dat 'in redelijkheid voor klachten over het kamp te Harderwijk geen aanleiding bestaat, is er geen reden, bijzondere maatregelen te tref- ten. Dat niet krachtig genoeg door de mili taire autoriteit zou worden opgetreden te gen het misbruiken van God's naam, kan zon der nadere gegevens, waai- zulks gebeurd zou zijn, niet worden onderzocht. Opheifing van het huwelijksverbod is niet mogelijk voor marechaussees. Dienstweigering. Aan alie dienstweigeraars, die getracht hebben van dc bepalingen der Dienstweige- ringswet te profiteeren, is, in afwachting van het in werking treden der wet, uitstel van eerste oefening verleend. Hun aantal be draagt tot dusver zeven. De berechting van dienstweigeraars, die niet onder de wet vallen, gescniedt op de gewone wijze door den Krijgsraad. Aan verdere inkrimping van den staf der Genie kan voorshands niet worden gedacht, maar de minister blijft waakzaam of flier na de verdere afwikkeling van zaken betref fende dc vereenvoudiging van onze verdedi gingsstellingen t, aalsnog verder gegaan zou kunnen worden. Ontslag van borgervrerklieden. Ten aanzien van het voornemen, om, als tijdelijke maatregel, een belangrijk deel der burgerwerklieden door dienstplichtigen te vervangen, merkt de minister op, dat indien dc mogelijkheid blijkt te bestaan om tegen zeer verminderde kosten de werkdiensten blijvend te doen verrichten door burgerwerk- lieden, hij reden aanwezig acht om voors hands van dien maatregel af te zien. In dit verband moet er althans voorloopig op gerekend worden, dat voor de werklie den over het volle jaar 1924 loon wordt uit getrokken, zij het ook tot een belangrijk la- i ger bedrag dan het oorspronkelijk geraamde. Derhalve zal, in plaats van het bedrag van 586000 slechts 301000 kunnen worden, bespaard, zoodat dit artikel met 285000 wordt verhoogd. Kosten van het Departement. Niet zonder bevreemding heeft de minis ter kennis genomen van de meening, dat op de uitgaven van het Departement niet be langrijk zou zijn bezuinigd. Voor deze afdeeiing wordt' 605.288 aan gevraagd, terwijl voor Ï923 672.258 werd toegestaan; eene vermindering voor 1924 derhalve van 66.970 of ongeveer 10 pet. van het voor 1923 toegestane bedrag. Indien de kosten van het Departement, vergeleken met die voor 1923, nog met pl.m. 10 pet. kunnen worden verminderd, is dit een gevolg van de omstandigheid, dat dc mi nister de noodzakelijkheid van bezuiniging ook hier scherp in het oog vat en het bij het Departement ingedeelde personeel op lof waardige wijze zijn taak vervult. De vredesorganisatie van den Generalen Staf kan, zonder groote schade toe le bren gen aan de voorbereiding, niet worden inge krompen. Geneeskundige dienst. De minister sluit zich aan bij de leden, die waarschuwen tegen te vergaande bezui niging op den geneeskundigen dienst. Er blijven 8 militaire hospitalen gehandhaafd, t.w. te Utrecht, 's-Gravenhage, Amersfoort, Harderwijk, Assen, Arnhem, Venlo en Bre da, alzoo in de groote .garnizoenen. Er bestaat vooralsnog geen aanleiding om tot verdere inkrimping van het aantal mili taire apotheken over te gaan. De minister zegt nog, met waardeering kennis genomen te hebben van de meening van de leden, dié van oordeel zijn, dat een krachtig luchtwapen in het belang van des lands defensie niet kan worden gemist. De verhooging van de uitgaven voor het personeel van den vliegdienst vindt oorzaak in het grooter worden van het aantal offi cieren en onderofficieren, dat volledig tot vlieger is opgeleid. Mobilisatie-slachtoffers. Het voor z.g. „mobilisatie-slachtoffers" uitgetrokken bedrag is voldoende, zegt de minister, om in alle zeer duidelijke geval len te voorzien, nl. in die gevallen, welke door de commissie-Scheurer werden aange wezen als in aanmerking te komen voor herhaalde uitkseringen. In de andere geval len, waarin steun noodig werd geoordeeld, werden uitkeeringen in eens gedaan tot be langrijk hoogere bedragen De minister meent er nog de aandacht op te moeten vestigen, dat een wettelijke steunregeling op onoverkomelijke moeilijk heden zou stuiten. Aan de Memorie is toegevoegd een twee de nota van wijzigingen, waarin verschil lende artikelen wijzigingen ondergaan en het eindcijfer van het hoofdstuk van 62.196.514 wordt teruggebracht op 61.698.146. Tegen het alleszins juiste raadsbesluit, dat aan de gemeente Velsen de voorloopige oplossing waarborgt van de nu feeds jaren lange hangende ziekenhuiskwestie (een gec meentebelang van de allereerste orde!) wordt in deze gemeente door malcontenten een actie, liever noemen wij het: een hetze, opgezet, die betreurenswaardige verhoudin gen dreigt aan te nemen. Er is een comité van actie opgericht, ver gaderingen worden georganiseerd in ver schillende deelen der gemeente, een petiti onnement zal worden opgezet (we behoeven toch zeker onze Katholieken niet te waar schuwen, dat zij in dit geval op dit petiti onnement niet moeten teekenen: immers, zou zulk een handteekeninig niet alleen yer- raad aan de eigen belangen beteekenen, maar in nog veel erger mate: verraad aan het weloverwogen algemeen gemeente belang!) de niet-Katholieke groote Pers schijnt systematisch met tendentieuse berich ten inzake de ziekenhuiskwestie vergiftigd te worden, enz. Een gevolg van deze actie kan zijn, dat groepen burgers tegen elkaar worden op gezet. Men heeft ons gevraagd om tegen deze actie in ons blad van leer te trekken. Niets zou ons gemakkelijker zijn, dan in deze kwestie een gemakkelijk en overwel digend succes te bereiken, omdat de on juistheid van het standpunt der tegenstan ders met handen en vceten te voelen is. Wij zullen ons echter nit laten verleiden een perscampagne te beginner voorloopig. Wij doen dat niet, omdat zulk een schrij verij in strijd zou zijn met de verdraag zaamheid, die wij tegenover allen in acht nioenten nemen en ook zuilen nemen. Zulk een schrijverij zou slechts tot gevolg hebben dat de gemoederen in opwinding komen en hoewel de agitators in deze ziekenhuiskwestie diezelfde verdraagzaamheid niet ten opzichte van de katholieken toepassen, zuilen wij ons toch niet van gelijke wapenen bedienen. Alleen behouden wij ons voor te zijner tijd de onjuistheden, door de tegenstanders van het raadsbesluit gedebiteerd, zakelijk recht te zetten. Dat neemt niet weg, dat wij onzen lezers niet willen onthouden het oordeel van een niet-katholiek dagblad over de actie, die tegen het jongste raadsbesluit wordt ge voerd. Onze lezers zullen daaruit zien, hoe ongemotiveerd, ook naar de meening van niet-katholieken, dat verzet is. Het oordeel van een niet-katholiek dag blad heeft in dit geval zeker zooveel waar de als bet oordeel van een katholieke re dactie. In „Haarlem's Dagblad" van Woensdag lezen we het volgende: „Nu enkele personen buiten en uit den Raad (van Velsen) gemeend hebben een op roeping te moeten doen aan dc burgerij, naar aanleiding van het besluit van den Gemeenteraad in zake de ziekenhuiskwes tie, een oproep gericht aan de tegenstan ders van dit besluit, komt het ons ge- wenscht voor, het volgende onder de aan dacht te brengen. Een der groote grieven blijkt bet feit te zijn, dat er zoo weinig tijd is geweest tus- schen het oogenblik, waarop de stukken zijn publiek gemaakt, en dat waarop de Raad een besluit moest nemen. De voornaamste reden hiervoor is hierin gelegen, dat het Rijk aandrong op spoed, met hel oog op het van de hand doen der Tuchtschool. Het gevaar bestond, dat wanneer niet spoedig een besluit genomen werd, de H. B. S. in de Tuchtschool zou blijven en dc gemeente geen nieuw gebouw kreeg. De ziekenhuiskwestie is er niet cene van vandaag of gisteren. Reeds in Februari '22 had dc Maria-Siichting een aanbod ge daan en de raad, waarvan de meerderheid links was, stond daar gunstig tegenover. Er is toen van de zijde der bevolking geen bezwaar gemaakt. Van de zijde der Maria- Stichting is datzelfde jaar medegedeeld, dat zij, met het oog op de ongunstige tijdsom standigheden, niet tot exploitatie van een ziekenhuis in Velsen kon overgaan. Toen dit in den Raad werd medegedeeld, hoorde men van de zijde van welke de zaak nu het heftigst bestreden wordt, de opmer king: „laat de Stichting dan hooger subsi die vragen." Er wórdt thans door enkelen aandedron- gen op een Gemeentelijk Ziekenhuis. Maar 't behoeft stellig geen nader betoog, dat dit de gemeente op enorme kosten zou komen te staan, waardoor de belasting niet wei nig zou moeten worden verhoogd. Het contract dat thans met de Maria- Stichting zal worden gesloten is voor dc gemeente voordeelig, gezien de groote kosten die de verpleging cn het vervoer der zieken naar Haarlem thans met zich meebrengt. En daarom is het zoo mislei dend, als men in sommigebladen enkel meedeelt, dat aan de Maria-Stichling een half millioen subsidie zal worden gegeven, zonder dat men er bijvoegt, dat deze som loopt over vijftig jaren. Trouwens, de mo gelijkheid is volstrekt niet uitgesloten, dat deze vijftig worden veranderd in veertig. ,Het groots bezwaar bij de tegenstanders is hetzij men er rond voor uitkomt, dan wel uitvluchten zoekt dat er een R o o m s c h ziekenhuis komt ,Dit bezwaar komt ons onjuist voor. Im mers blijft de artsenkeuze vrij; de predikan ten van alle richtingen, de geestelijken der Oud-Bisschoppelijke Clerezy, dc Rabbijn hebben allen gelijkelijk vrijen toegang tot dc zieken naar geloof of richting en in de Slichting wordt voor hen alles in gereed heid gebracht, zooals zij het wenschen. De leden van het college van Burgemeester en Wethouders, de gemeentelijke geneeskun dige en aangewezen ambtenaren der ge meente hebben steeds toegang. Controle ge noeg dus. Hoe wij de zaak ook bekijken, wij meenen dat het belang der zieken en van dc ge meente Velsen door bet genomen besluit is gebaat, maar stellig had dit besluit geen reden mogen zijn, om burgers zoo tegen elkaar iri het harnas te jagen, als thans geschiedt. Men zegt nu wel, dat de verpleging van Velsen's zieken in Haarlem beter dan vroeger mogelijk is, omdat zij per zieken auto naar de stad gebracht kunnen worden; maar wie den toestand van den Rijksstraat weg kent, weet maar al te goed, dat een half uur over deze ongelijke straten rijden voor zieken nadeelig, in elk geval hoogst onaangenaam moet zijn. Een andere grief is de voorwaarde, door dc Mariastichting gesteld, dat in de eerste 10 jaar geen gemeente-ziekenhuis zal wor den gesticht. Maar een dergelijke bepaling komt toch bij elke concessie voor: zelfs is een bepaling van 10 jaar zeer kort. Boven dien is cr in tien jaar zeker geen kans op een gemeentelijk ziekenhuis, dat, zooals wij hierboven zeiden, groote sommen vergen zou. De voorstemmers in den Raad zijn eens gezind en niet voornemens, tegen de actie, die thans wordt opgezet, in te gaan. Wij herinneren er aan, dat de meerderheid in den Raad voor het voorstel was 12 tegen 9. Ons wordt nog medegedeeld, dat drie pre dikanten in de gemeente de oproeping tot de protestvergadering niet onderteekend hebben. Aan den burgemeester is in deze zaak partijdigheid verweten. Naar het ons voor komt ten onrechte. De burgemeester heeft in 1920 betreurd, dat het plan van de Mariastichting toen niet kon doorgaan; hij is, nu zij er mee teruggekomen is, voorstan der gebleven. Ten slotte wenschen wij een eenvoudige opmerking te maken, die wellicht er toe kan bijdragen de partijen te verzoenen. En wel .deze: dat het voornaamste in deze ge heele aangelegenheid is, dat Velsen 'n eigen ziekenverpleging krijgt en eene die goed is. Over dat laatste bestaat geen verschil van meening. Ieder is het er over eens, dat de verpleging van zieken door de Mariastich ting aan de hoogste eischen voldoet." Vrijgesproken, De Krijgsraad te 's-Herto- genbosch heeft gisteren den oud-landstorm kapitein J. W. de J. alhier, beklaagd van verduistering van geld ten nadeele van het korps, vrijgesproken. Aanleg van een electrisch net. Onder voorwaarde van goedkeuring is het aanleg gen van het electrisch net te Wieringer. waard gegund aan het Ingenieursbureau Ouwehand te Bloemendaal voor een bedrag van 27.005.25. Personalia. Voor den tijd van 3 jaar zijn opnieuw aangewezen als lid van den Raad van Toezicht op de Rijksverzekerings bank; P. J. Raaymakers. oud-secretaris generaal der Rijksverzekeringsbank. te Overveen; mr. W. M, J. van Lutterveld, be stuurslid van de Vereeniging voor den Ef fectenhandel, te Amsterdam, wonende te Bloemendaal. Voetbalwedstrijd. A.s. Zdndag speelt te Haarlem, v.m. 10 uur, Halfweg II fcgen K. F. C. V. en heeft des n.m. 2 uur aan den IJweg alhier een wedstrijd plaats tusschen Halfweg I en H. G. S. C. 1, ten bate van het Ned. Olymp. Comité. Agenda. Vrijdag 7 Maart ledenverga dering van het Retraite-Spaarfonds; des avonds te half acht in de St. Jozefschool. Wethouder Klein. De toestand van wethouder Klein, die in het ziekenhuis „St. Joanness de Deo" verpleegd wordt wegens een hem overkomen ongeval, waarbij hij een enkel brak, is goed. Meisjes-patronaat. Zondag 2 Maart gaf 't meisjespatronaat een uitvoering. Dc zaal was tamelijk bezet. Aardige zang- en tuo- neclinummertjes geven de leden ten beste. St. Josephgezcllen. Donderdag 28 Febr. was de ouderavond voor de ouders van pa tronaat en St Josephgezellen in de Zuster school. Deze vergadering was zeer goed be zocht. Pastoor v. Leeuwen, die dien avond als spreker optrad, wekte door z'n amusante rede allen krachtig op. Gemeenteraad. Vrijdag 7 Maart, 6 uür zal er alhier Raadsvergadering plaats heb ben. PROGRAMMA 9 MAART. AFDEELING A. V. V. F. 1—D. S. S. 3, 2 uur. H. Wes- broek (Kleverlaan) B. C. O. 1Geel-Wit, 1 uur, B. v, d. Zwan (Sportpark). C. G. Zw. W. 5Alliance 1, 1 uur (Zand- voortschclaan). AFDEELING B. Alliance 2V. V. F., 2 uur, C. Zwetsloot (Zijlweg-Ovcrveen), H. B. C. 4Viclrix 3, 1 uur. (Heerenweg, Heemstede). Dc scheidsrechter voor den Iaatsten wed strijd in nog niet bekend, er zal voor ge zorgd worden. Zijlweg 69 c, Overveen Biedt zich aan een leeftijd 17 jaar, voor dag en nacht. Brieven onder letter H. aan B. JAN SEN, Peperstraat Beverwijk. Gevraagd flink voor noodhulp of voor vast, v.g.g.v Brieven onder No. 10342 Bureau van dit blad. Gevraagd een bij alleen wonend persoon.'Liefst om streeks 50 jaar, op een dorp nabij Haarlem. Brieven onder No. 10375 Bur. van dit blad. Gevraagd een flinke Dienstbode, v. den dag, bij W. VAN DEUTEKOM, Koninginneweg 30 Gevraagd wegens teleurstelling een flink zoo spoedig mogelijk. Adres: C. SENS, Gen. dc La Reijstraat 4, Schoten. gevraagd voor beele dagen, v.g.g.v. niet beneden 17 jaar. Adres: Mevr. TACONIS, Molenaerstraat 23, Zijstr. Kleverlaan. Gevraagd een om in het huishouden behulpzaam te zijn. Adres: LANGE VEERSTRAAT 23 a. De bec-r Dick Laan heeft zijn speciale kinder-films d.d 27 Febr. j.l. te Haarlem voor een uitverkochte zaal vertoond. De opbrengst bedroeg 150.— nette, waaronder 33.— aan N. O. C-speldjes. De plaatselijke commissie te Vlissingen is als volgt samengesteld: Burgemeester C. A. van Woclderen, voorzitter; J. P. van Bei, secretaris-penningmeester; dr. P. Jens, Kapt. Lt. ter zee' M. J. Verloop. A. "E. Dudok van Heel, L. van der Steen en D. Lap, leden. Op 20 en 2! Maart a.s., zal door de offi cieren, het kader en de manschappen var hét 1ste Regt. Veld-Art. te Utrecht in de binnen-menage van dit leger-ondcrdeel aan den Leidschen weg een ruiterfeest gegeven worden, waarvan dc opbrengst komt ten bate van dc hippische vertegenwoordiging van Nederland op de Olympische Spelen tc Parijs. Het geheel staat onder leiding van den Kapt. Adj. G. L. M. H Higiy. Tc Leiden wordt, op initiatief van den heer E J. Bruyns aldaar, een plaatselijke propaganda-commissic opgericht. De burge meester van Leiden heeft zich bereid ver klaard, het eere-voorzitterschap op zich te nemen. Klasse A. D. V. ,S,—D. E S. Dinsdagavond had in lokaal v. Vuren tc Velseroord de wedstrijd plaats tusschen D. V. S. en D. E. S. uit Haarlem. De mata dors speelden in 13 beurten beiden een serie van 40 caramboles, makende 12591 voor D. V, S. De totaal-uitslag is: D. V. S. 125—80—112—125—125 567. D. E. S. 91—125—125—93—94 528. gevraagd. Adres: BROUWERSVAART 136. Nel burger woonhuis. Zeer mooi gele gen op netten stand. Koopsom 4800. Te bevragen BRANDTSTRA.AT 3, Schoten. een gebruikte Piano. Brieven met op gave van prijs onder No. 10376 Bur. van dit blad. prima kruissnarige, zeer weinig be speelde Duitsche geheel in metaal gebouwd. GED. OUDEGRACHT 49rood. 16 Zilver Ducwin en 15 Minorca's te koop. Broed 1923, aan den leg. Spoed. Brouwersstraat 138. Salon Builet'c i 20. 2 schilderijen ƒ5. viool (cr eet) 10. Adres: Scho tersingel 13.. A ingang Jan Stecnst: klein net huisje met tuintje, voor één of twee nette menschen. Brieven on der No. 103SCI Bur. van dit blad. Salon-, Huiskamer-, Slaapkamer ameublement, tevens Piano, wegens vertrek te koop. Dagelijks te zien v 24 uur, Kinderhuissingel 16. Raderatoor Gaskacheltje, voor 3. Een koperen gaslamp. Een partijtje champagne. Een bruidsruiker van kunstbloemen. Een wacch of fietsmand e:i 2 groote Salontafels, 1 mahonieJv en 1 notenh. SPAARNHOVENWEG 10, Schoten. F- UI Ui N Z O F~ UJ N Z Ui N CC (L c O Ui O _i Aanbevelend. ZIET ONZE ETALAGEPROBEERT DIT VLEESCH EN PRIJZEN Dat Parijs haar oude plaats als cultuur centrum, en levenskrachtig middelpunt der schoone kunsten wederom heeft ingenomen jwordt langzamerhand door een ieder erkend. Zij de lichtende stad der steden is 't moder ne wereld forum waar in bonte rijen de be woners aller aardstreken elkander passecren Zij ontmoeten elkaar dc kunstenaars, de (geleerden, de politici aller volkeren allen jvan de meest in uiteenloopende gevoelens en gedachten. Alkn vinden een nieuw clan van geesteskrachten langs de oevers van het Seine-bekken welke haar wateren opstuwt en terugtrekt als de geweldige aderslag van jhet hart der wereld Parijs Parijs Is ook het uitgangspunt der heden- daagsche muziek. Waar de beste orkesten zijn op de wereld [(Lamoureux, Colonne e. a. is bekend en de Grand-opera en Opera comique hebben een vermaardheid welke reeds uit de zestien de eeuw dagteekent. Dat derhalve de grootste g:nieë,i en talenten in deze omgeving werkten r hiervan een vanzelfsprekend gevolg. Minder roemruchtig maar zeker even be- jlangrijk is de muziek in de kerken. I Ik doel hier niet op de uitvoering der Gregoriaansche welke, behalve bij de (Benedictinessen, in geene der talrijke kerken [welke ik bezocht heb, behoorlijk wordt uit gevoerd maar, de muzikale schoonheid der [liturgie is in Parijs verplaatst naar het orgel- Zoowel in de sierlijk, rank gothische basi lieken Notre Dame, St. Clotilde, St. Eus- tache, als in de Madeleine die als een Azrapo- lis-tempel het kruispunt der groote boule vards beheerscht of in de Sacré-Coeur wier bysantijnsche witte torens het materieel en geestelijk hoogtepunt dezer wereldstad vormen, in al deze en vele andere kerken vindt men de schoonste orgels der wereld. En in passend evenwicht hiermede heeft men er kunstenaars (organisten) welke dopr hun ne talenten en hun eruditie in staat zijn door hooggestemde improvisatie of uitvoering van belangrijke werken der orgel-literatuur, een schoon aandeel te nemen aan de liturgie. In Holland kent men den Gregoriaanschen zang, maar weinigen kunnen hare beoefening bij gemis aan liefde voor dezen kerkzang bij uitnemendheid, liever zingt m:n hier overal de prullen der Regensburgsche meerstemmige muziek( 1) terwijl ongeveer niemand weet wat orgelspel is of hoe een orgel klinken moet. In Frankrijk zijn de koren even slecht als ten onzent (in 't algemeen,) maar men is praktisch men vult dit gemis aan, door het orgelspel een ruim aandeel in de liturgie te doen hebben en geeft zoo de ge- loovigen een ontroering van geestelijke schoonheid welke zich met de H. Offerande waardig kan vereenigen Zoo behooren dan de orgels, evenals de tallooze gebrandschilderde middeleeuwsche ramen, tot het schitterend decorum der Parijsche kerken en de organisten tot hun roem. 'n Krachtige propaganda tot beoefening van den Gregoriaanschen zang en der Palestrijn- sche kerkmuziek gaat uit van de »schola cantorum," waarvan Vincent d'Indy van den beginne af de ziel is. Vanuit het bescheiden begin is zij thans tot een wijdvertakte or ganisatie uitgegroeid en behalve de 450 leer lingen welke er thans studeeren, hebben vele belangrijke kunstenaars er hun opleiding gehad. Bij het concert dat dezer dagen gegeven werd hadden wij gelegenheid te zien dat alle leerlingen hetzij pianist of cellist, zange of componist duidelijke notie hebben, niet alleen van de noodzakelijke speciale kennis van hun instrument, maar ook van de mu ziek in 't algemeen en van de Gregoriaansche en Palestrijnsche kunst in 't bijzonder. Het concert waar dit, door al onze Hol- landsche muziekinstituten verwaarloosd deel der muziek werd uitgevoerd, gaf in deze richting een duidelijk beeld. „Het is," zooals Vincent d'Indy zeide, „er niet hoofdzakelijk om te doen de vingers (instrumentalisten), het strottenhoofd (zan gers) of schrijf-vaardigheid (componisten) te oefenen, maar de hooge taak der leeraren aan het instituut is om den geest, het ver stand en hart te ontwikkelen opdat de ver kregen kennis aldus kan bijdragen tot de grootheid en groei der muzikale kunst zelve; want de kunst is geen vak, zij is een roeping en daar waar het vak eindigt begint de kunst De school heeft haar eigen gemengd koor: „Chanteurs de St. Gervais" en eigen orkest welke beide qualificatiëf en quantatief op dit concert er toe bijdragen de werken van Bach ons in al hun klank-schoonheid te re- leveeren. Het Cavaillé-Collorgell bespeeld door M, Achille Philip, ondersteunde de ko ren en het orkest met haar glanzend bron zen toon als een machtige stem welke vooral de slot-accoorden breed deden uitklinken. Van d'Indy zong men de met zooveel geest- rijkheid gezette Fransche liederen t Lisette en Historie du jeune soldat, van Usandizaga een lied uit Biscaye. Herhaaldelijk werd de uitvoering (welkede- zer dagen herhaald moet worden) door geest- driftigen bijval onderbroken en er heersch- te onder het publiek in dit antiek zaaltje, dat eertijds een kloosterkapel was een vriendr schappelijke samenwerking als behoorde men allen tot ééne familie waarvan de meester v. d. Indy de geestelijke vader was. Van gelijkluidende principes met d'Indy's levenswerk is bij ons bekend de Madrigaal- Vereening van Sem Dresden, welke de vo rige week een roemrijken tocht door de Pa rijsche kunstwereld maakte. Reeds de eerste matinée in de Salon van Mme Rosenthal deed een groote bewonde ring voor onze Hollandsche zangers-schare verwekken. Het is bekend dat de „Noblesse parisienne" hare salons openstelt voor door haar geïnvi teerde musici, dichters staatslieden, philo- sophen e.a. Deze millieux werden tijdens de Lodewij lees evenzeer een bron van hooge beschaving als vormen-cultuur, haarden van politieke intriges zoowel Van geestelijke I stroomingen. Na de Revolutie ontstond er verwarring n deze aristocratische sfeer. Enkele salons nochtans wisten hun oorspronkelijk karak ter te handhaven en vervielen niet in die op- pervlakkigen coquetterie en zinloozen ten. j denzen waartoe de meeste zich verlaagden. Een élite publiek was te gast in de schit terende salons der Rosentlials' en zoo von den de wonderlijke klanken der middel eeuwsche meerstemmigheid, uitgezongen door het instrument dat men Madrigaal- Vereeniging noemt, een overeenstemming met de omgeving zooals men zelden zag of hoorde. De lijn ging echter nog hooger en werd nog fijner. Het was bij de Princesse de Polig- nac, in het Paleis van de Avenue Mon taigne dat deze schoone kunst ook zou klinken. De Polignac's onder wier leden men ook musici kent, zijn uit de Fransche staatkunde bekend door den hertog Jules Armand de Polignac die,, tijdens Karei X minister president zijnde, een belangrijke rol in de politiek speelde.) Toen wij boven aan de zwart-marmeren trap, welke tot de eerste étage voert ge komen waren, heette de prinses, die voort durend de leiding der manitnée-musicale zou behouden, de Hollandsche gasten wel kom. De muziek-salon' geleek door de welvin gen v. h. plafond waaraan twee brillante kroonluchters hingen, door haar kostbare gobelins en rood fluweel gedrapeerde ven sters en deuren, op een der in laat re- naissancistischen stijl gehouden zalen van ons paleis op den Dam. En terwijl de heer Robert Lortat (Iste prijs v. h. conservatoire de Paris) het plechtstatig begin van Chopin's Fantaisie op een der Staynway vleugcis in zette, kwamen allengs met gracieuse bewe gingen vele der eenoodizden binnen onder dezen 1 c ..c.ktcn wij den Nederlandschen gezant Jhr. Loudon. Behalve het liefelijke madrigaal; „Au vert Bois" van Jannequin en teedere „Bonjour mon Coeur" van O. de Lassus had Sem Dresden eenige door hem gezette oud- Hollandsche liederen w. o. ,,'t Hoeske" en „Minnebode" ter. uitvoering gekozen. En hoewel het enthousiasme, dat door de oud- aristocratische vormelijkheid welke deze om geving beheerschte, met alle beperking was gereduceerd, een ieder kon waarnemen dat de vertolking der guitige, levens vreugdebrengende ond-Hollaudsche volks liederen (welk deel onzer nationale fcb Jare vrijwel onbekend is) een glimlach der Parij- zenaars niet kon verbergen en tenslotte eer luid „bravo" weerklonk. De successen der Madrigaal-Vereeniging te Parijs zich nog spontaner manifesteerend op het concert in het theater „Vieux Colom- bier" dat tot een ovatie groeide, cn op eer soiree ten huize van den Nedcrkndschca^ gezant, zijn te danken aan de artistieke inten ties, waarmede Sem Dresden zijn koor heeft gevormd tot een zeldzaam instrument, dat hij bespeelt met het rijke toucher zijner kun stenaarsgaven en dat hierop zuiver reageert, dank zij de technische en kunstzinnige vorming van ieder der leden afzonderlijk, de successen der Madrigaal Vereeniging te Parijs zijn een overwinning geworden voor vit deel onzer nationale kunst. En deze triomph is tevens 'n krachtig be wijs voar de alzijdige richting en 't bevattings vermogen van het actueel Parijsch muziekle ven, dal nu een wereld-centrum is. MAR. MONNIKENDAM.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 3