UIT ONZE OOST. VANUIT HET AND- De inter geallieerde militaire controle in Duitschland. De kabinetscrisis in België. Een communistische Putsch poging te München op het spoor. Het proces-Hitier. Meer dan driehonderd Macedoniërs gearresteerd. Minister Sarraut en secretaris Laf fout uit hun partij gezet. BINNENLANDSCH NIEUWS, De besmettelijke veeziekte. Nederland en de Rijnvaart. Nederl. Werkloosheidsraad. De artillerie-inrichtingen. Commissaris der Koningin in Utrecht. Consultatiebureau voor alcoholisme. Jhr. mr. A. F. de Savornin Lokman. Bond van Bezuinigingsinspec- teurs. Opheffing van een huurcom- missie niet goedgekeurd. STATEN GENERAAL. Tweede Kamer. Staatsbegrooting voor 1924. VERKEER EN POSTERIJEN. De nieuwe hoofdinspectem der telefonie. Het hoogovenbedryf in gevaar\ MARKTNIEUWS. PARIJS. 5 Maart. De Gezanienconie- Ventie stelde in tegenwoordigheid van Foch Jen tekst vast van een voor Duitschland bestemde nota over de hervatting van de militaire controle. Zij aanvaardde in groote lijnen de door Groot-Brittannië ingediende Voorstellen, behoudens enkele wijzigingen sp ondergeschikte punten. De nota, die he denavond aan de Duitsche regeering zal worden verzonden, eischt de spoedige her- jyatting van de militaire controls in Duitsch land en zal voor de intergeallieerde militai re controlecommissie het recht opvorderen jom met het bestaande effectief van deze commissie en met medewerking van de (Duitsche autoriteiten, in heel Duitschland 'te onderzoeken, of gedurende het jaar 1923 waarin de contróle heelt gerust. Duitsch land niet is overgegaan tot nieuwe militaire toebereidselen en of thans de ontwapening kan worden geacht, definitief te zijn voitooid. Wanneer de Duitsche regaering zich tot dit onderzoek leent, en wanneer overigens het resultaat ervan negatief uitvalt, zullen de geallieerden bereid zijn, de militaire con- tróle-commissie te vervangen door een waarborg commissie, of een ander epuiva- leerend organisme met een beperkt effec tief in overeenstemming met de voorstellen, door de gezantenconferentic in September 1922 aan Duitschland gedaan. Vooraf zal de Duitsch regeering genoegdoening moeten geven ten aanzien van de in de acte van 1922 vervatte eiscben, die in het bijzonder wijzigingen in de wetten, betreffende den uitvoer van wapens en de demilitarisatie van de politie, beoogen. BRUSSEL, 3 Maart. De „Standaard" was •rel zeer voorbarig met zijn bericht, dat Wandevijvere door den koning was aan gezocht, een nieuwe regeering te vormen. |Zeo ver is het nog niet. Er wordt integen deel van liberale zijde vooral sterke druk op Theunis geoefend om niet langer te wei geren. De „Standaard" is over die stappen, die tegen zijn candidaat zijn gericht, zee; ontevreden. Theunis is volstrekt niet onmis- b ar, zooals de liberale kranten beweren, 'schrijft het blad, en wanneer de vrienden van Theunis volhouden, dat de openbare opinie -algemeen den terugkeer van den af getreden minister wenscht, dan zijn zij een voudig in strijd met de waarheid, zoo zegt de „Standaard", die terecht doet opmer ken, dat een kabinet-Theunis geen levens vatbaarheid heeft zonder den steun van de Vlaamsehe Katholieke Kamergroep. I Gisteren zijn de leiders van die groep met Vandevijvexe samengekomen. De groep ■wenscht allerminst Theunis uit te sluiten, zegt de „Standaard", maar stelt eisehen, en als Th eunis die aanneemt, zal de Vlaamsehe Kamerfractie hem steunen. Doch aan den anderen kant wijst de „Standaard" er op, dat Theunis alleen de opdracht wenscht aan te nemen, indien zijn toekomstige poli tiek door de Vlaamsehe groep zonder slag of stoot van te voren wordt goedgekeurd. Van Cauwelaert en de zijnen moeten het boetekleed aantrekken en vergiffenis vragen. Het ziet er dus nog niet naar uit, dat Theunis van dien kant de handen vrij krijgt, althans wanneer het bericht van de „Standaard" juist is, want thans verluidt, dat Vandevijvero en Poullet na de vergade ring van de Vlaamsehe Kamergroep zich naar Theunis hebben begeven, om hem over te halen, tot het vormen van de nieuwe regeering. Ook door den koning zou Theu nis opnieuw daartoe zijn aangezocht. Van- sfddag had de afgetreden premier inder daad weer een onderhoud met den vorst, zoodat, den „Standaard" ten spijt, een nieuwe combinatie-Theunis mag worden ver wacht, die alleen zou zorgen voor de be. jrootingeu en de bezuinigingen en op het gebied van de buitenlandsche politiek zou zorgen voor een oplossirfg van het herstel probleem. Zooals -gemeld, zou het aantal departe menten, dat thans twaalf bedraagt, tot 9 worden verminderd. BRUSSEL, 5 Maart. De koning verzocht Theunis opnieuw de mogelijkheid le onder zoeken van ce vorming van een Kabinet. Theunis verzocht om een korten bedenk tijd, alvorens op dit verzoek te antwoorden. BERLIJN, 5 Maart. De politie te Mün chen beweert een communistische Putschpo ging te München op het spoor te zijn en een nieuw organisatieplan der roode „Hundert- schafien" ontdekt te hebben. In een voorwijk van München werd beslag gelegd op een klein wapendepot, waar niet minder dan een halve centenaar ontploffingstoffen gevonden werd. Een draadloos bericht uit München meldt, dat het centrale comité van de katholieke oartij te München een proclaiiiatie heeft gepubliceerd, waarin tegen de uitlatingen van Ludendorff wordt opgekomen, in het bijzonder tegen zijn aanval op den vorigen Paus. Een Wolff bericht deelt mede, dat het pro ces nog wel drie weken kan duren. In de volgende dagen zal het getuigenverhoor er zijn ongeveer 230 getuigen opgeroepen vbortgazet worden. Het vonnis zal ongeveer eind Maart worden gewezen. SOFIA. 5 Maart. Onder de Macedoniërs, die te Sofia en in het westelijk deel des lands wonen, werden de woelige elementen gearresteerd. Tot vanmorgen werden meer dan 300 personen aangehouden, van wie 93 te Sofia. In de gisteren gehouden zitting 'der So- i branie zette de minister, in antwoord op 'een gestelde vraag, uiteen/dat vorenver- melde maatregelen door staatsbelangen van de hoogste orde werden voorgeschreven en slechts werden genomen onder de voorzorg, tot eiken prijs de veiligheid en rust van het aangrenzend Zuid-Slavisch gebied te be schermen. De interpellant achtte het ant woord van den minister niet bevredigend en verklaarde, zijn vraag in een interpellatie te veranderen. Verder wordt gemeld, dat een groot aan tal Macedonische liefdadigheidsgenootschap pen te Sofia en in de provincie bij de regee- ring hebben'geprotestecrd tegen de genomen maatregelen. PARIJS, 6 Maart. De radicale en radicaal- socialistische partij, bijeengeroepen om zich uit te spreken over de houding der ministers en afgevaardigden, die het besluit van de partij, waarbij bet goedkeuren der „decrets- !ors was verboden, overtraden, heeft zeven leden uitgesloten, waaronder Sarraut, minis ter van koloniën Laffout, secretaris-gene raal van het ministerie van Posterijen. D« ziekte-verschijnselen. Omtrent de voornaamste «verschijnselen der te Assen geconstateerde veeziekte, wel ker aard nog niet met genoegzame zeker heid is vastgesteld wordt vernomen, dat deze zijn: afwisselend diarrhee en verstopping, benevens een harde, droge hoest, gepaard gaande met een aandoening der longen, welke bij sectie geheel doorloopen bleven 3c zijn door pus-ophoopingen. Zooals reeds vermeld, zijn door de regee ring op advies van het Veeartsenijkundig Staatstoezicht, strenge maatregelen genomen ter voorkoming van uitbreiding, o.a. beper kende bepalingen voor het vervoer van run deren en een algeheel verbod van veemark ten, behalve voor paarden. Het spreekt van zelf, dat zoolang omtrent *den juisten aard der ziekte nog geen defini tieve uitspraak mogelijk is, in elk geval de grootste voorzichtigheid geboden is, te meer, omdat thans ook in Duitschland naar de Tel. vernam o.a. in Hannover, gevallen van besmettelijke longziekte voorkomen. Het overbrengen der besmetting behoeft 0.1. niet steeds door aangetaste runderen plaats te vinden, doch kan ook geschieden 'door personen, alsmede door stalgereed- achap, stroo en andere zaken, die aan be smetting hebben blootgestaan. In aansluiting op wat wij gisteren meldden imet betrekking tot de geschiedenis van de (loofzieke, vernemen wij thans nog het *ol- jgende: De longziekte werd voor 't eerst in 1639 in "Hessen (D.) waargenomen. In 1743 is een eenigszins duidelijke beschrijving van de ziekte gegeven. Nederland bleef vrij tot 1833 doch heeft daarna enorme verliezen geleden. Van 1833 1850 werden 64989 runderen aangetast van 18511869 37706 stuks, terwijl van 1881 —•1887 22183 zieke en 12783 verdachte die ren afgemaakt. De ziekte heeft zooals gemeld het langst stand gehouden in het z.g Spoelings district, in de omgeving van Schiedam. Bij de wet van 20 Juli 1870, tot regeling van het Veeartsenijkundig Staatstoezicht, is bij geconstateerde longziekte spoedig afma ken voorgeschreven en de termijn van ver dacht blijven op 4 maanden gesteld. Door-den Belgischen veearts Willems zijn in 1850 inentproeven in ons land genomen. Inenting in de staart gaf de beste resultaten. Toch bleef spoedig afmaken de beste be- strijdingsmethode. Dat een goed georganiseerde Veterinaire Dinenst, alsmede strenge handhaving van de door de Regeering gemaakte bepalingen, als verbod vanveevervoer binnen een duizend meter breede strook van onze Oostelijke grens en strenge bewaking daarvan, van het hoogste belang is, behoeft geen verder be toog, wanneer we nagaan de vele ziekten die in den oorlogstijd en daarna als gevolg van den gedesorganiseerden Veeartseöijk. Dienst bij de oostelijke buren, vrij zeker over die grens zijn overgebracht, b.v. de viruspest bij do varkens waartegen helaas nog geen bestrijdingsmiddel is gevonden, paarden- schurft, kwade droes, hondsdolheid, vogel- cholera (üit Polen stammende) enz, Veepest komt uit Centraal-Azië. Deze riekte trad veelal op in de tijden van groo te volksverhuizing Mogelijk dat de. uitspraak van prof. dr. De Jïlieck geruststellend kan zijn. Zeer zeker is het onderzoek in zeer des kundige handen: prof. De Blieck was direc- Jreg in naar de herberg van Brunet, waar een de Fluwijn ook gegaan was. Het was Vernier, die zijn wacht gedaan had. Den volgenden dag vroeg was Paul reeds laan 't visschen in de Marne, toen hij zijn (naam hoorde roepen. Hij keek om en zag den postbode, die een brief voor hem bad. Het was het bewuste briefje van Pascal Paul nam bet en las hetHij koe zijn ooger. bijna niet gelcoven en toch stond bet tr. Hij stak het gewichtige stukje zorg vuldig bij zich. Op dat oogenblik verscheen de Fluwijn aan den overkant. Hij was in gesprek met den eigenaar van «et restaurant. Na langen tijd gepraat te hebben, maakte hij eindelijk zijn boot los en stak over. „Wat had hij?" vroeg Paul. „Hij wil een pond of zes visch van me." „Denk je ze te vangen?" „Och ja.... Waarom niet?....Ik zal in Ien avond gaan." „Waar?" „In den arm bij het kasteeltje." De twee jongemannen bleven verder den (eheelen dag bij elkander. Tegen het vallen van den avond nam Boulenois afscheid en ging zijn boot losma ken. Hij voer den kleinen arm der Manie op, die links langs den tuin van het kas- teeltje liep en legde zijn boot vast. Daar was altijd visch in overvloed teur van het eeartesenïjkundig Instituut te Buitenzorg en langen tijd in Australië waar de longziekte het meest inheemsch is en waar hij gelegenheid had deze ziekte te bestudeeren. De inspecteur van den voeartsenijkundi- gen dienst te Leeuwarden, de heer C. Ten- hoeft verzoekt te melden, dat de te Assen en elders geconstateerde ziektegevallen geen vee betreffen dat van de Leeuwarder markt afkomstig was zooals eerst was gemeld. Ook Is te Leeuwarden geen geval van de ze geheimzinnige veeziekte voorgekomen. Een uiteenzetting van den Rijnvaartcommis saris Prof. v. Eijsinga. In de vergadering van de Ned. Kamer van Koophandel voor Duitschland te Rotterdam, heeft prof. ]hr. Mr. van Eijsinga, Rijnvaart commissaris een rede gehouden over Neder land en het Rijnver keer en daarin voorname lijk de juridsehe zijde van het vraagstuk.be zien. De Roerfcezetting staat met zwarte let ters geschreven in de geschiedenis der Rijn vaart, waarin ze 'n grooten, nadeeügen om mekeer heeft gebracht. Nederland heeft een groot belang bij Rijnvaart, die zich voorname lijk in Rotterdam concentreert. De bezettende landen beschouwen de Roerbezetting als steuner.de op het tractaat van Versailles. Duitschland vatte die bezetting op als in strijd met dat tractaat. Voor Nederland gold het een aangelegenheid' tusschen derden, waar men zich in alle opzichten buiten had te houden. Spr. geloofde dan ook, dat de Tweede Kamer een volkomen juist oordeel over deze kwestie heeft geveld. Onze regeering had echter wel degelijk het recht en den plicht tegen de bezetting op te komen, indien deze aan de rechten van haar onderdanen in den vreemde afbreuk deed. In de Kamerzitting van 22 Maart 1923 heeft onze min. van Buitenl. Zaken ten dezen zich zeer uitdrukkelijk geuit. Want het recht van de vrije Rijnvaart komt hier in t gedrang, krachtens de Rijnvaar,icte van 1868. Met het oog hierop is de bezetting van het Roergebied onrechtmatig. De Fransche regeering heeft echter wel uitdrukkelijk gewenscht aan Ne derland economische overlast te besparen. Eveneens was het de uitdrukkelijke wensch van de Fransche regeering om de Rijnvaart- arte in al haar bepalingen te eerli;cijen. De bezettende regeeringen zijn er echter allerminst in geslaagd om de Rijnvaartacte in al haar bepalingen te eerbiedigen. Zij heb ben een toestand in het leven geroepen, die haar boven het hoofd is gewassen, £>edert on heugelijke tijden is langs den Rijn een heil zaam regime gekend. Met de Roerbezetting is dit veranderd. De klachten in de havens zijn legio. Nederlandsche schepen worden aan gehouden enz. Men overdrijft dan ook niet door te beweren, dat thans slecht gevaren kan worden bij de gratie eener vergunning van een overheid, die allerminst berekend was voor de taak, die zij zich had opgelegd. Ook Duitschland heeft maatregelen ge nomen, die in strijd zijn met de acte. Onze regeering heeft gedaan, wat ze kon, om de bepalingen van de Rijnvaartacte te doen eerbiedigen. Daarvan weten onze ge zanten in Parijs en Brussel b.v. mee te spre ken. De centrale commissie heeft haar roe ping echter niet verzaakt, zoodat zij eenige maanden geleden een resolutie kon aanne men, waarin erkend werd, dat de Rijnvaart acte aan de eene zijde geschonden is. Aan de andere zijde werd echter beweerd, dat deze acte een zeer reactioneel product der duister nis is, dat slechts bestemd is, om den niets kwaads vermoedenden vreemdelingen vele moeilijkheden te veroorzaken. Onze regeering heeft alles gedaan, om de andere landen van deze vergissing te overtuigen. Dit is echter helaas niet gelukt. De Rijnvaartacte is zoo kwaad niet. Ten slotte maakte prof. v. Eysinga enkele practische opmerkingen. Als men let op het jaar 1923, is de toekomst van de Rijnvaart zeer donker te noemen. Maar hij is overtuigd dat Nederland zich in dezen niet laat nekken daar ons land daar nu eenmaal niet te ver dringen is. Deze rede werd met luid applaus onder streept. Zaterdag j.l. vergaderde de Nederlandsche werkloosheidsraad te 's-Gravenhage onder presidium van prof. dr. W H. Nolens. Ingekomen was een voorstel van de Ver. van Werkloosheidsfondsen betreffende een wettelijke regeling der werkloosheidsverze kering. Na een schriftelijke voorbereiding zal de Raad dit voorstel in Mei a.s. in be handeling nemen. Prof.*Nolens werd benoemd lot vertegen woordiger van Nederland ln het bestuur der internationale Vereeniging tegen de Werk loosheid. De heer jhr. J C. C. Sandberg, directeur van het bureau der Ned. Ver. Landverhuizing, gaf een overzicht van de verhouding tusschen de Ned. Ver. Landver huizing en de Emigratie-Centrale Holland. Bij de gedachten wisseling, welke hierop volgde en waaraan door velen werd deelge nomen bleek, dat men de werkzaamheden van het bureau Landverhuizing zeer waar deerde en hoopte, dat de werkingsfeer van Landverhuizing door de nieuwe Centrale niet zou worden Ingekrompen. Van betee- kenende bestrijding der werkloosheid door emigratie had men in 't algemeen geen groote verwachting. Voorafgaand ovefleg over de stichting der Emigratie-Centrale zou men op prijs hebben gesteld. Blijkens het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot vaststelling van de begroo ting van inkomsten en uitgaven van het staatsbedrijf der Artillerie-inrichtingen voor het dienstjaar 1924 hadden verscheidene le den den indruk gekregen dat dit staatsbedrijf buitengewoon duur werkt. Zij meenden dat de Artillerie-inrichtingen veel goedkooper zouden kunnen worden geëxploiteerd, indien zij zouden worden omgezet in een particulier of semi-particulier bedrijf. Andere leden stelden de vraag, waarom niet is ingegaan op het voorstel van den Raad van Toezicht op de Artillerie-Inrich tingen om het bedrijf om te zetten in een naamlooze vennootschap, waarvan alle .aan- deelen in handen van den Staat zouden ko men. Sommige leden gaven als hun meening te kennen dat al een goed eind in de richting van een meer economische werking zou wor den gegaan, indien alle bestellingen, ook die voor de koloniën, op de Artillerie-Inrichtin gen zouden worden geconcentreerd. Gevraagd werd ook in hoeverre het juist is, dat aan de Artillerie-Inrichtingen ver vaardigde munitie ondeugdelijk is gebleken. Ten slotte verklaarde men gaarne te zul len vernemen welken omvang het vervaar digen door de Artillerie-Inrichtingen van voorwerpen, niet bestemd voor oorlogsdoel einden, heeft genomen. Benoeming van Dr. H. T. 's Jacob. Het Corr. Bur. meldt: Naar zeer groote waarschijnlijkheid is dr. H. T. 's Jacob, lid der Provinciale Stalen van Utrecht en oud-burgemeester van Bussum, wonende te Zeist, bestemd voor het ambt van Commissaris der Koningin in de provin cie Utrecht, ter vervanging van mr. F. A. C, graaf van Lynden van Sandenburg. H. M, de Koningin-Moeder heeft een aan zienlijke gift geschonken aan het consultatie, bureau voor alcoholisme. De toestand van den minister van Staat jhr. A. F. de Savornin Lohman was Woens dag merkbaar achteruitgaand. Bezoek aan het bureau der Gemeente werken. De Bond van Bezuinigingsinspecteurs, die uitsluitend ten doel heeft, het vormen van een studiekring waarin de belangrijkste vraagstukken op het gebied der bezuiniging kunnen worden besproken, houdt daartoe op gezette tijden een bijeenkomst. Voor zfijne vergadering van eergisteren, waarbij weder belangrijke onderwerpen van algemeenen aard ter sprake kwamen, bracht de Bond een bezoek aan het Bureau der Ge meentewerken te Den Haag, waar sedert korten tijd de administratie teneinde tot be zuiniging te geraken, gemechaniseerd is. Dc Inspecteurs werden rondgeleid en wel willend voorgelicht door den directeur van Gemeentewerken, den heer J. Lely, en den administrateur, den heer A. C. M, van Bent- heim, en namen met veel belangstelling van bet ingevoerde systeem kennis Bij den Bond bestaat het plan, het vraag stuk der mechanische administratie nader in stiidie te nemen. Zooals bekend, zijn bij den Bond alle Be- zumigingsinspecteurs welke in overheids dienst werkzaam zijn, aangesloten. Ged. Staten van N. Holland, hebben aan B. en W. bericht, dat het besluit tot op heffing der huurcommissie in Enkhuizen niet is goedgekeurd. Vergadering van Woensdag 5 Maart, nam. 1 uur. Hoofdstuk IV (Onderwijs). Art. 18 met amendement-deVrias-Bruins tot schrapping van den post voor de tropi sche geneeskunde te Leiden. De heer SCHOKKING, C.-H., is legen dit amendement, omdat hij vooral de kliniek niet wil missen die aan de tropische genees kunde is verbonden, vooral ook met het nog op de zendingsopleidingsschool te Oestgeest. De heer v. d MOLEN A.-R. vindt geen aanleiding om te Leiden tot reorganisatie over te gaan, nu te Amsterdam een volledig geoutilleerd instituut bestaat De MINISTER zegt, dat eenige jarén ge leden principieel is' uigevochten dat te Lei den een dergelijke inrichting zal worden op gericht. Het Rijk steunt het werk der ver eeniging en zou nu het leven onmogelijk ma ken, indien het zich thans terugtrok. Het amendement wordt verworpen met 48 tegen 24 stemmen. Art. 25. Mevr. DE VRIES—BRUINS, S-D., be spreekt het Leidsche Ziekenhuis. Zij wijst er op, dat het Groningsche Ziekenhuis verre weg het goedkoopst wordt geëxploiteerd, doordal Provincie en Gemeente bijdragen en vraagt Men Minister le Leiden rekening je houden met deze ervaring Misschien is het mogelijk ook hier met Provincie en Geraeen- te in overleg te treden. De heer VAN RAVESTEYN, C. P.. ver heugt er zich over. dat het Leidsche Zieken huis voor een goed deel gereed was vóór de bezuinigingswaanzin over de bourgeoisie kwam- Een fout aan de ziekenhuizen is, dat de koslelooze patiënten tevens studiemate riaal zijn voor de studenten. Hoe dat te ver anderen is weet spr. niet, maar dit is een fout van het huidige maatschappelijke r stelsel. De MINISTER zegt, dat in Groningen de zaak berust op een historisch geworden toe- stand. Het is niet gemakkelijk in die histo- j rische toestanden in le grijpen en mevrouw de Vries moet zich geen illusies maken, dat tc Leiden de toestand is te veranderen. Technische Hocgeschool. De heer VAN DER WAERDEN, S.D.A.P., gelooft niet, dat dc nieuwe examen-regeling veel zal helpen tegen de overlating van het onderwijs. De professoren zullen uit liefde voor hun vak niet geneigd wezen, veel prijs te geven en een reorganisatie over hun hoofden heen zal onvermijdelijk zijn Spr. waarschuwt er tegen, dat het onderwijs te veel in een schoolsche richting gaat en te veel aan dc vrijheid verliest. Dit is o.a het geval door dc invoering van de jaar-exa mens, waardoor heel wat jaren verloren zul len gaan. Het aantal college-uren blijft ge lijk bij de nieuwe regeling. De adviezen der studenten zijn z.l. zeer zakelijk; zij willen geen verlaging der examen-eischen, maar zijn allen tegen de iaarexamens. Spr. wenscht de reorganisatie nog eens ernstig overwogen te zien. De heer GERHARD. S.D.A.P., betreurt het, dat het aantal vrijstellingen van hen die dc Midd. Technische scholen hebben be zocht en naar de Techn. Hoogeschool willen gaan, steeds is verminderd. Hij acht die ver mindering onbillijk. Spr. vraagt of de Minis ter bereid is het oordeel van den rector- magnificus der T.H. en zijn assessoren ter kennis van de Kamer te willen brengen. De heer BIEREMA, V. B., sluit zich bij den heer v. d. Waerden aan, wat betreft de kwestie der examen-eischen. De MINISTER VAN ONDERWIJS be toogt, dat de nieuwe regeling na ernstig overleg is tot stand gebracht. Met de ge opperde bezwaren zal spr. gaarne rekening houden. Het splitsen van het propaedeu- tisch examen 'heeft algemeen goedkeuring weggedragen. Nog steeds is spr. bezig de regeling te herzien waarbij voorop staat dat de deugdelijkheid van het onderwijs onaan getast moet blijven en de examen-eischen niet mogen worden verlaagd. MIDDELBAAR ONDERWIJS. De heer MARCHANT (V. D-) herinnert aan de wijzigingen in het aantal lesuren per week vóór de leeraren en het aantal leer lingen per klasse. Enkele gemeenten hou den zich daaraan niet. Is de Minister voor nemens die gemeenten op de een of andere wijze fe dwingen? Het is een algemeene klacht van de leeraren, dat zij met deze voorwaarden niet in staat zijn het onderwijs in vollen omvang te geven. Tal van circulaires werden in een jaar tijds aan de scholen gezonden betreffende allerlei onderwerpen. Zoo b.v, over de ver warming der lokalen, de schrijfbehoeften, de inrichting van het leerplan, keuze van leer boeken. Uit dat alles blijkt, dat de Minister de vrijheid van het onderwijs aan banden legt, gelijk spr. bij de algemeene beschouwingen heeft gezegd, Daardoor wordt de lust der onderwijs-autoriteiten gedoofd. De heer TILANUS (C.-H.) betreurt het dat een wijziging der M. O.-wet voorloopig van de baan is. Hij begrijpt, dat dit moest geschieden. Bij de herziening zal het noodig zijn het vraagstuk der financieele gelijk stelling van openbaar en bijzondes onder wijs onder het oog tc zien. Hij hoopt, dat de Minister dit zal willen doen. Spr. voorziet, dat het onderwijs hoe lan ger hoe meer een andere richting ingaat, n.l. dat de zorg daarvoor op particulieren wordt gelegd. De heer VAN WIJNBERGEN (R..K.) con- stateert, dat tal van waarborgen voor de deugdelijkheid van het onderVijs werden gevraagd die bleken naderhand geen waar borgen te zijn. Een herziening zal ook de instemming der linkerzijde krijgen. Meer vrijheid bij het oAderwijs, o.a.'voor splitsing der klasse, wenscht spr., al sluit hij zich niet geheel aan bij den heer Marchant. Van program gevraagd worden en hetzelfde eind- program gevaagd worden en hetzelfde aan. tal uren voor verplichte vakken, maar daar naast kan zeer veel vrijheid worden gelaten van inrichting. Mef. WESTERMAN (V.-B.) meent, dat het met de aansluiting van het lager en het middelbaar onderwijs niet in orde is, hetgeen blijkt uit de resultaten van de eerste klas sen der middelbare scholen. Zij geeft den Minister in overweging die aansluiting te herzien. Vervolgens pleit spr. voor het behoud der middelbare meisjesscholen, die zij nuttig acht. Deze reg. wil graag den meisjes een specifiek-vrouwelijke opvoeding geven, maar dan moet zij voor de scholen daarvoor zorgen. De heer ALBARDA (S. D. A. P.) zegt, dat men natuurlijk niet te ver moet gaan met de circulaire-regeering. De aansluiting tusschen L. O. en M. O. is altijd minder goed geweest. Het is onwaar, dat zij slechter is geworden sedert kinderen van de onvermogende klasse toegang heb ben gekregen. Het percentage van kinderen, dat niet „mee" kan, is niet grooter ge worden. Voor goede aansluiting is ook medewer king van het middelbaar onderwijs noodig en juist daaraan onbreekt het wel eens. De heer RUTGERS (A.-R.) meent, dat centralisatie bij het besturen van het on derwijs gevaarlijk kan worden voor de vrij heid van het onderwijs. In dit opzicht wenscht spr. minder uniformiteit. De MINISTER erkent, dat betere aan sluiting van L. O. en H. O. noodig is en deelt mede, dat reeds een opdracht is ge geven 0111 deze zaak te onderzoekan. Verschillende circulaires zijn uitgevaar digd op bevel van de bezuinigingsinspectie en wat zou men toen gezegd hebben als spr. die niet had uitgevaardigd. Meer vrijheid bij het onderwijs is uiterst moeilijk om alles in evertwicht te houden. Daarvan geeft spr. verschillende voorbeel den, Practische oplossing is zeer moeilijk te vinden en vaak bleek, dat een schijnbaar groolere vrijheid ten slotte een belemmering bleek te zijn. Op verschillende punten heeft spr. juist meer vrijheid gegeven en het spijt hem, dat de heer Marchant dit niet heeft erkend. Spr. hoopt spoedig een novelle in te die nen, waardoor meer vrijheid vvordt verkre gen. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdag één uur. Men bericht aan „Het Huisgezin" uit Det. Haag: De leiding van het Rijkstelefoonbedrijf is tot nu toe in handen van een administratief ambtenaar geweest. Tengevolge van de reus achtige technische ontwikkeling, die de tele fonie heeft uitgemaakt, zal de hoofdinspec teur van de telefonie, die wegens het berei ken van de leeftijdsgrens aftreedt, door een technisch man,, een ingenieur, worden op gevolgd. Naar de .Nieuwe Soer. Crt." verneemt zijn de cokesproeven met kolen van de Poe' loc Laoetmijnen mislukt. De proeven wor den voortgezet met een nieuw- kolenlaag Bij mislukking wordt de economische opzet van het hoogovenbedrijf bedreigd. AMSTERDAM, 5 Maart. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd 237 vette kalveren le kw. 118130 ct„ 2e kw. 106— 118 ct., 3e kw. 90—106 ct. per K.G. 151 nuchtere kalveren f 1424 per stuk 607 vette varkens Holl. le kw. 89—91 ct., 2e kw. 8488 ct., overz. en Geld. 8791 ct. pel K.G. 12 paarden, AMSTERDAM, 5 Maart. Aardappelen, (Bericht van Jac. Knoop). De aardappelprij zen bleven heden onveranderd. DEVENTER. 4 Maart. Eieren. Ter vei ling van de Coöp. Veiüngsvereeniging De venter eït O instreken golden heden de kip eieren f 6.80—7.65. Aanvoer 50.000 stuks. WOERDEN, 5 Maart. Kaas. Ter markt waren 40 partijen. Prijs Goudsche le soor? f 5457, 2e soort f 51—523, rijksmerk f 51 —58. Handel matig. ENKHUIZEN, 5 Maart. Alle visschers (ook zij, die door 't zeeijs veel averij aan dt netten hebben gehad) varen nu weer ter ha ringvangst uit. Totale aanvoer van gisteren- avond 280.000 stuks reepharing. Laatste markt 6.90. Getal vaartuigen 65. Heden kwamen de eerste vaartuigen bin nen met slechte vangst. Eerste afslagprij' 7.20. URK, 4 Maart. Door een vaartuig is heden hier aangevoerd 16 tal reepharing, prijs 6.85 per tal. 't Is voor de vele jollen en vletten on doenlijk deze havens te verlaten en de haring- visscherij aan te vangen, tenzij ze, gelijk heden met drie vaartuigen is gedaan, door een motorbotter buiten het ijs gebracht worden, Groot blijft dan evenwel de kans, dat het netwerk bij verandering van den wind doof het drijfijs wordt meegevoerd. IJMUIDEN, 5 Maart. Heden werd alhfeï geveild de vangst van den Britschen stoom- haringdrifter L. T. 1271, waarvan de op brengst 561 bedroeg. IJMUIDEN, 5 Maart. Heden waren aan de markt de vangsten van 8 stoomtrawlers^ 4 loggers en 1 kotter. De prijzen waren all volgttarbot f 2.502.10, tongen f 2.60— 1.80 per K.G.griet f 6025, gr. scha? f 3324, md. schol f 4439, zetschol f 51— 43, kl. schol f 43—34, 25—14, scharren f 22— 12 per 50 K.G.roggen f 2614 per hoop vleet f 2.702.60 per stuk, gr. schelvisch f 5636, md. schelvisch f 4838, k. md schelvisch f 3330, kl. schelvisch f 2625, 2017, kabeljauw f 5840, gr. gullen f 2418, gullen f 2017, wijting f 118.50, ASSEN, 5 Maart. Eieren. Op de markt van de V. P. N. waren aangevoerd 85.000 stuks. Prijs 68.50 per 100 stuks. ASSEN, 5 Maart. Paarden. Op de markt waren aangevoerd 388 stuks, waarvan de prijzen waren als volgtruinen 300500, merriën 300600, enters 200400, veu lens 150—250. ENKHUIZEN, 5 Maart. Zaden en peul vruchten. Groene erwten 2627 per 10C K.G-, wijker vale erwten 3540, vale (groote) ƒ4247, grauwe 4048, brui ne boonen 2620 per H.L. Bruin mosterd zaad 50 per 700 K.G. Maanzaad 192Q karwijzaad 65, beide per 50 K.G. MAASTRICHT, 5 Maart. Boter. Aanvoel 97.250 K.G. Prijzen hoogste 2.45, midden- 2.21, laagste 2.10. VOLENDAM, 5 Maart. Eieren. Aan dt veiling waren aangevoerd 7000 kippeneieren 6.857.15 en 65.000 eendeneieren 7.90-i 8.35 per 100. GOUDA, 6 Maart. Kaas. Aangevoerd 60 partijen. Handel flauw. Eerste kwaliteit 5254, tweede kwaliteit 4551; zwaar dere rüksmerk 60; met rijksmerk 5056. WOERDEN, 5 Maart. Kaasmarkt, Aanvoer 40 partijen. Ee'rste kw. 54 57, tweede kw. 5153, met Rijksmerk 5158. Handel matig. TEXEL, 3 Maart. Eierenveiling. Aange voerd 18900 stuks. Hoogste prijs 7,70 pel 100. Laagste 7. BODEGRAVEN, 4 Maart Kaas. Aanvoer 88 partijen, waaronder 60 Rijksmerk, 3842 stuks, wegende plm. 23052 K.G. Prijs; Goudsche kaas met Rijksmerk 1ste soort 5659; 2de soort 5254, zwaar dere tot 61, zonder Rijksmerk 48—54. GOUDA. Veiling van 4 Maart. Witlof li soort 3339, idem 2e soort 2118; spruiten le soort 4749, idem 2e soort 2122 per 100 Kg.; rabarber 37.80; selderie 7.109; peterselie 9.9010.20' prei 99.20 per 100 bos; eieren ,77.40 per 100 Kg. De Fluwijn maakte zijn hengel gereed en bes (on zijn vangst. Op dat oogenblik sloeg het acht uur van de kerk in Joinville-le-Pont. De Noordenwind bracht de zware slagen van de groote bronzen torenklok over. Fabien de Chatelux had slechts één ge dachte Dat was, hoe bij uit zijn gevan genis zou kunnen ontsnappen om zijn moe der terug te zien. Gewapend met een mes, dat hij bij zich droeg, had hij geprobeerd op den vloer van den kelder het cement los te krijgen, waarmee de sluitsteen was vastgemetseld. Het lemmet brak tusschen het steen. Met het overige gedeelte ervan begon hij echter zijn werk weer. Nu drong het ijzer in het cement en ver brokkelde dit tot gruis. Hoe lang hij bezig was kon Fabien niet gissen. Hij werkte den geheelen dag door. Het werk vorderde langzaam maar zeker. Er bleef hem nog maar weinig arbeid over. Hij keek op zijn horloge en zag dat het balf negen wees. „Mooi zoo," dacht hij. ,,'t Is nacht, als ik klaar 'ben, prachtig om te ontsnappen." Eindelijk was het mes door de kalk been. Hij greep den steen en met inspanning van alle krachten kon hij dien optillen. Een gapende opening vertoonde zich. Het scheen alsof hij bijna met d» hand het snelvlietende water kon aanraken, ter wijl een frissche luchtstroom hem in het aangezicht woei. Tranen van vreugde blonken in z'n oo- gen bij de gedachte aan de vrijheid. Toen het eerste oogenblik van ontroe ring voorbij was, nara hij het lampje, dat op het tafeltje stond en bracht het bij de opening. Ternauwernood een opening van twintig centimeter was vrij tusschen een buis en een rooster. Hij zag zich steviger gevangen dan ooit. Toch wilde hij beproeven wat hij kon. Hij boog zich over de opening en Yiep iuide om hulp. Hij luisterde en tot zijn verwondering en tegelijk tot zijn vreugde kreeg hij antwoord. Het was de Fluwijn, die in de nabijheid aan 't visschen was, en hel roepen hoorde. „Wie roept daar?" riep hij. „Hulpl Hulp!" riep Fabien weer. „Ik hoor u wel," was het antwoord van den Fluwijn. „Wat moet ik doen?" ..Wacht even." Fabien had een gedachte gekregen. Hij nam een blad papier uit den zak en schreef: „Ik zit gevangen door dokter Thomp son. Waarschuw mijn moeder, gravin dc Chatelux, Toumonstraat 19. Fabien de Chatelux." Hij nam de ledige flesch, die op de tafel stond, stak het papier er in en maakte de ooan'ug dicht „Hé daar," riep hij, „Ja." was 't antwoord van den visscher. „Let op 't water....en pak, wa't je bo ven ziet komen." Fabien liet de flesch in water vallen. Hij wachtte eenige oogenblikken. Dc Fluwijn bad de flesch ontdekt en ge pakt. Hij maakte' die open en las het briefje. „Mijnheer Fabien!" riep hij eensklaps. „Ja-" ,Ik ben het, de Fluwijn." „Heerlijk!" „Is u in onmiddellijk gevaar?" „Dat geloof ik niet, maar 't kan spoedig komen." „Heb maar goeden moed, mijnheer Fa bien,' riep de Fluwijn, terwijl hij zijn boot al losmaakte. Hij roeide snel weg naar den overkant en liep, wat hij maar loopen kon, naar het station, „Niet naar de Toumonstraat," dacht.hij, „maar naar mijnheer Fromental." Het was kwart over tien, toen hij in Pa rijs kwam. Op dienzelfden tijd kwam Jacques met zijn huisgenooten in Creteil. Martha, niets kwaads vermoedend, was sedert de toestemming, die zij van dokter Thompson gekregen had, in een vreugdige stemming. Het liep tegen twaalf uur, toen Angèle zich ongemerkt verwijderde en naar de 1-idingsnlaats in den tui» ging, waar te wachtte, luisterend naar het minste gerucht. Paul Fromental had zich zeer vroeg naar zijn kamer begeven. De oude Madeleine wilde zich ook ter ruste begeven. Zij kwam even buiten om te zien of alles rustig was, juist toen de agent Vernier zich bij het huis bevond. „Geen nieuws?" vroeg hij. „Niets," antwoordde Madeleine..„Paul is gaan_ slapenIk ga ook en ik geloof, dat u 't beste zoudt doen, ook maar heen te gaain. „Goeden nacht, dan".... „Goeden nacht." Vernier ten volle overtuigd, dat er geen onmiddellijk gevaar dreigde, -ging naar zijn collegas zeide hem. dat alles goed ging en zocht zijn logement weer op. De nacht was zeer duister. Er hing een loodzware warmte in de lucht, die een storm vooraf moest gaan. De kamer van Vernier zag op den groo ten weg uit. Toen hij in zijn kamer gekomen was, ging hij voor het venster zitten. Hij had niet de minste slaap, waarom hij ook besloot nog een uurtje zoo te blijven zitten. Hij hoorde het op de toren in de verte tien uur slaan, dan elf en eindelijk half twaalf. Alles was stil en rustig. „Bijna tijd om te gaan slapen," dacht Vernier, „maar ik zal m'n raam open laten" Hij legde zich te bed, maar 't was hem onmogelijk te slapen. Na eenigen tijd stond hij weer op. Plotseling hoorde hij gerucht op den weg Hij liep naar 't venster en keek in d« duisternis. „Wat is dat voor een zwerver?" dacht hij. Bijna onmiddellijk daarna hoorde hij het geluid van een ketting, die losgemaakt werd en behoedzaam in een bootje getrokken werd. Hij hoorde riemen in het water plonsen. „Wat beteekent dat?" dacht Vernier. „Een kerel, die zoo midden in den nacht gaat varen, komt mij verdacht voor, Ik denk, dat we iets op 't spoor komen." Hij begaf zich naar buiten en liet zijn blik ken over de rivier gaan. Hij onderscheidde den vagen vorm van een bootje, dat zich verwijderde. Hij zag bet bootje den arm der rivier opvaren, die rechts van den tuin van het „Kasteeltje" loopt en daar in de schaduw van de hooge boomen verdwijnen. „Je kunt mooi doen, kerel," dacht Ver nier, ,maar ik zal toch weten, waar je heen vaart." Hij liep terug naar het huis en riep den naam van zijn collega. Aanstonds werd het venster geopend. „Wat is er?" „Kleed je aan, roeo den baas en kom mee." „Goed," (Slot volgt.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6