m Amsterdamrche Anthraciet Maatschappij UIT DEN OMTREK. Ingezonden Mededeelingen Vrijdag 7 Maart 1924 46ste Jaargang No. 14682 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad De leugen van de klok. NOQRDWIJK. VOORHOUT. a 75 cents per regel. BEVERWIJK. ZANDVOORT. Door kolendamp gestikt. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. HAARLEMSGHE Advert en tién 35 cents per regel- Bij contract belangrijke korting. Ad verten tién tussche* den tekst al ingezonden mededeeling op d« le Pagina's 60 ct per regel Vraag. en aanbod-advertentiën 14 regel 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling Op de dezer dagen gehouden vergadering van den Christelijken Boeren, en Tuinders- bond is heel verklaarbaar ook de de zo mertijd ter sprake gekomen. De heer Leem- stra, opvolger van minister Colijn in de Ka mer, deed daar tot ons genoegen het mid del aan de hand, om aan den strijd over den zomertijd een einde te maken, door de stedelingen te verplichten des zomers een uur vroeger op te staan, zonder dat de klok verzet wordt. Men weet, dat wij voor dit denkbeeld al verschillende jaren hebben ge pleit. „De Maasbode" begrijpt niet hoe zulke idééën gelanceerd kunnen worden. „Het kan zijn, schrijft het blad, dat wij als stadsmenschen en dus langslapers min der helder van hoofd zijn dan onze platte landers, van zessen klaar. Toch kunnen we sns nog maar steeds niet voorstellen, hoe met een vervroeging des levens in de ste den de boeren gebaat zouden zijn. Immers, wij kunnen het niet anders zien wan neer men in plaats van de klok een uur vooruit te zetten algemeen een uur vroeger »an den slag gaat (op kantoren, scholen, werkplaatsen enz.), blijft het effect voor den buitenman, die zijn relaties in de stad heeft en op tijd moet leveren precies gelijk. Wie om 7 uur (zomertijd) opstaat, terwijl het eigenlijk pas 6 is, maakt het den boe ren niets lastiger dan wie de klok de klok laat doch om 6 uur uit de veeren stapt en dan de geheele dagindeeling een uur ver vroegt." i Het spijt ons, dat wij althans op dit punt, inderdaad een mindere helderheid van hoofd bij de Rotterdafnsche redactie moeten aannemen. Het aanbevolen middel toch be vat werkelijk verschillende voordeelen. Ten eerste is er het niet te onderschatten psychologisch element. De plattelanders redeneeren aldus: de zon geeft den tijd aan; wij houden ons aan dien tijd; waarom moet de klok ten onzen nadeele verzet worden, om de stedelingen in den waan te brengen, dat zij op bun gewonen tijd, te acht uur opstaan, terwijl het nog maar zeven is? Dat blijft de landbouwende bevolking ieder zomerseizoen opnieuw als een grievend on recht gevoelen. Toch zouden wij daarvoor alleen het verzetten der klok niet willen opgeven; de zomertijd is ons daarvoor te kostbaar. Er zijn echter ook positieve voordeelen aan bet aangeprezen middel verbonden. Wanneer begin April de klok niet ver zet wordt en toch in de groote steden prac- tisch de zomertijd wordt ingevoerd, doordat hot openbaar leven een uur wordt ver vroegd met behulp van gemeentebestuur, schoolbestuur, werkgevers enz., dan gebeurt er het volgende; op het platteland blijven de uren van het openbare leven naar den zomertijd geregeld; kerken, scholen enz. beginnen op den ouden' tijd. De kinderen kunnen op gewonen tijd opstaan en slapen gaan. Alleen de boeren, die relaties heb ben met de stad voor melk- en groente levering zullen wat vroeger moeten op staan. Maar dat zijn lang niet alle plattelanders, Men zou met deze regeling dus bereiken, er eerstens een groote grief, gelegen m een gevoel van achterstelling werd wegge nomen. Wanneer men vrijwillig in de stad een uur vroeger opstaat, zullen de boeren ons met minder tegenzin de melk een uur vroeger leveren, dan dat wij met een hui chelachtig gezicht tot den slaperigen melk boer zeggen: 't is toch al acht uur! terwijl het pas zeven is. Op de tweede plaats zul len in breede kringen der landbouwende be volking vele, werkelijke bezwaren, aan den zomertijd verbonden, vervallen. Want het is veel gemakkelijker in de groote steden, des zomers het leven een uur vroeger te leiden (vooral na zooveel jaren zomertijdpractijk) dan op 't platteland aan de menschen te lee- ren: in den zojper kunt gij een uur later op staan, dan de klok aanwijst. Het aanbevolen middel om den zomertijd voor de stedelingen te behouden, zonder de klok te laten liegen is dus nog zoo gek niet. En wij blijven het ook in 'bet belang van den zomertijd, waarvan wij voorstanders zijn nog altijd aanbevelen. Gemeenteraad. Gisterenmiddag kwam de raad dezer gemeente in openbare verga dering bijeen. Alle leden zijn aanwezig. Be- eedigd werden de nieuwbenoemde raadsle den de heeren Balkenende en Caspers. Een groot aantal ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De heer van Nes merkt op, dat in een goedgekeurd besluit tot wijziging der be grooting 1923 een post voorkomt van ruim 400 voor den aanleg van een autostand plaats en een bedrag van ongeveer 100 voor de verharding van een weg naar de golfbanen, die niet eens eigendom van de gemeente is en reeds eenmaal door den aigenaar werd opgebroken. Bovendien wist de raad van deze uitgaven niets. De Voorzitter deelt mede, dat deze uitga ven niet uitsluitend ten behoeve van de golf banen zijn geschied, doch ook ten bate van de menschen, die hun akkers in de duinen hebben. Vrees voor afsluiting van den weg behoeft niet te bestaan, daar deze weg een van de uitgangen naar Noordwijk aan Zee is vanaf het terrein der staatsdomeinen, bij koopcontract bedongen. Goedgevonden wordt de opname van de wed. Jac. van Beelen in het gasthuis te Noordwijk aan Zee. Bij het onderzoek van een aantal ingeze tenen om uitdieping van het vaarwater ont spint zich een uitvoerig debat. Burgemees tér en Wethouders achten algeheele uitdie ping niet noodig, doch zullen toezien waar verbetering bij gedeelten noodig is. De heer Meijer merkt op, dat in het over gelegde rapport van den bouwkundige staat, dat de staart op behoorlijke diepte is. Spre ke kan zich in dat geval niet verklaren, dafr de schippers dan maar steeds blijven klagen. De heer Caspers vraagt of er een maxi- mumtonnenmaat bestaat om het vaarwater te mogen binnenkomen. De Voorzitter antwoordt ontkennend. De diepte van' het water regelt dit echter van zelf. De heeren Vink en Alkemade sluiten zich aan bij het gesprokene door den heer Meijer. De heer Meijer zou willen voorstellen tot uitdieping over te gaan; hij acht dit in het algemeen belang. De Voorzitter zegt, dat hiervoor geen gel den op de begrooting zijn uitgetrokken; bo vendien mag eerst de draagwijdte van hel voorstel wel eens bekeken worden. Het gaat niet aan een zoo verstrekkend voorstel maar in eens in het debat te brengen. De heer Alkemade vindt een diepte van 1.40 M. in het algemeen beslist onvoldoen de. Wellicht moet dit 1.75 M. worden. Spr. zou een deskundig onderzoek wenscben. Wethouder Liefferink zegt. dat groote schepen de Schic kunnen bereiken vlak bij het dorp. Hij vindt het niet noodig voor een plaats als Noordwijk, dat groote schepen op ieder punt van de vaarten kunnen ko men. Bovendien zouden dan ook bruggen verbreed moeten worden. Ten slotte wordt bet voorstel van B. en W. in stemming gebracht en aangehouden tot een volgende vergadering, daar 6 stem men voor en 6 stemmen tegen waren uitge bracht en 1 stem blanco. Tot gemeentegeneesheer voor het jaar 1924 wordt benoemd Dr. Coenraads Nederveen. De rekening van de beide gasthuizen voor het jaar 1923 wordt goedgekeurd. Besloten wordt een depositorekening te openen bij de bank van Nederlandsche ge meenten. De belooning van de 4 schatters voor de rijks directe belastingen, door het rijk van 6 per zitting, teruggebracht tpt ongeveer een vierde gedeelte daarvan, wordt uit de gemeentekas gesuppleerd tot 6. Dan komt in behandeling de. kwestie van het salaris van den Inspecteur van Politic. Ged. Staten hebben verzocht dit salaris nu te brengen op 2400 tot 2800. De raad had in een- vorige vergadering ge weigerd hierop te beslissen, daar hij van oordeel was, dat Gedeputeerde Staten in deze zaak verkeerd waren ingelicht door den burgemeester. Eén raadscommissie werd dus benoemd om Ged. Staten in te lichlen. Thans bracht Dr, Van Nes als woordvoerder van de commissie rapport uit van het onder houd met Ged, Staten. De Commissie had den indruk gekregen, dat het verzoek van Ged, Staten om het salaris te brengen op 2400 niet zoo moest worden verstaan, dat deze beslist aan dat bedrag vast hielden. Gezien bet feit, dat de burgemeester èn voor den Raad van State èn in een brief aan Ged. Staten had gezegd, dat met bet opheffen der betrekking slechts een bezui niging van 1150 werd bereikt, gezien ook het feit, dat de tegenwoordige Inspecteur bij zijn benoeming slechts juist 21 jaar was en feitelijk dus een leerling Inspecteur is, meen de Commissie, dat de raad moest vast houden aan het salaris van 1150. Aldus werd zonder hoofdelijke stemming door den Raad besloten. Zonder hoofdelijke stemming wordt aan genomen een voorstel van Burgemeester en Wethouders in zake de rechtspositie van J. Verburg, geamendeerd door dr. van Nes. Het salaris van J. Verburg wordt nu be paald als volgt: 200 als havenmeester, 14,75 als dienaar van politie en 14.75 als beambte in algemeenen dienst. Een voorstel van B. en W. om den Nieu wen Zeeweg geheel opnieuw te bestraten, wordt aangenomen, evenals een voorstel tot vaststelling van een rooilijn voor den Nico- laas Barnhoornweg. In beginsel wordt besloten medewerking te verleenen aan een verzoek van het be stuur der R. K. Meisjesschool om nieuwe banken voor 3 lokalen: Hierop gaat de raad over in besloten ver gadering voor het behandelen van eenige reclames schoolgeld. Na heropening der openbare vergadering wordt besloten tot het aanbrengen van elec- trische verlichting in het raadhuis, en tot verandering van de raadsbesluiten, Waarbij de gemeente medewerking verleende voor het verleenen van voorschotten aan de bouwvereenigingen„St. Jeroen" en „Patri monium voor het bouwen van arbeiders woningen. Verandering daarvan was noodig, °Pff* de daarmede correspondeerende Ko ninklijke besluiten een andere voorwaarde inhielden dan bedoelde raadsbesluiten voor het geval te eeniger tijd de bijdragen uit rijkskas in het exploitatie tekort zouden komen te vervallen. Bij de rondvraag vestigt Dr. van Nes de aandacht op den gevaarlijken toestand van de Schoolstraat voor het huis van Dirk Smit. De heeren Vink en van der Niet klagen over de houding van het gemeentebestuur in zake werkverschaffing. Aan de rioleering van den Binnenweg zijn gemeente-arbeiders tewerk gesteld in plaats van werkloozen en aan de verbetering van den Duinweg is nog niet begonnen. Bovendien zal er slechts ge werkt worden met een ploeg van 5 men- SCn n' wa' sPrekers veel te weinig vinden. De voorzitter antwoordt, dat gemeente arbeiders aan den Binnenweg zijn tewerk gesteld, omdat daarvoor op een gegeven moment geen ander werk was. Wat den Duinweg betreft weten de heeren zelf heel goed, dat de vorst oorzaak is geweest, dat daaraan nog niet is kunnen begonnen woe den. De heeren moeten niet altijd naar een kant zien en niet steeds het gemeentebestuur lastig vallen over dingen waaraan niemand iets kan doen. De heeren Admiraal en van der Wiel zou den liever zien, dat eerst met de verbete- Jjan Jen Duinweg werd begonnen in Mei. Nu wordt er zoo druk op gereden met mestkarren. De voorzitter vindt, dat het erg moeilijk is het iedereen naar den zin te maken. Wordt er gewerkt in Mei, dan klagen de heeren Vink en Meyer, omdat dan geen werkloozen kunnen worden tewerk gesteld en wordt er gewerkt in Februari of Maart dan z«;n weer andere heeren ontevreden. De heer den Hollander wil de wegen nu spoedig laten teren en niet vlak voor het seizoen als vaak gebeurt. De voorzitter zal daar zooveel mogelijk rekening mee gehouden. Geteerd kan echter alleen worden als er een warme periode is Mi.Je Omgang, Donderdag j.l. had on der lei-ding van den ZeerEerw. Her Pastoor Schravem.ade in t Patronaatsgebouw een vergadering plaats, waar tot definitieve op richting werd besloten van een onduraidee- ling der afdeeling Leiden van 't Genoot schap van den Stillen Omgang. De vergadering was goed bezocht. De voorzitter zette het doel van den Omgang uiteen. Vertegenwoordigster der Oomaniale Mijnen Z. Biutenspaarno 46. lel. 25U4, 3511 De moeilijkheden aan het lidmaatschap der afdeeling Hiliegom verbonden, deed contact met Leiden zoeken. Het bestuur werd als volgt samengesteld: H. Vester, voorzitter; Ant. Floor, secretaris; H. van Dam, penningmeester; P. Vlasveld en G. M. Prins. De contributie bedraagt 1,per jaar; personen tusschen 16 en 18 jaar 0,50. De reiskosten bedragen van Voorhout naar Am sterdam en terug 1,70 per persoon. Tot en met Zondag a.s. zijn bij den secretaris en den penningmeester kaarten verkrijgbaar. Zou men do-or omstandigheden verhinderd zijn naar Amsterdam te gaan, dan kunnen de betaalde reiskosten gerestitueerd worden. Voor degenen, die zulks opgeven, zal 't bestuur zorg dragen, dat zij als lid der af deeling Hiliegom worden afgevoerd. Op den dag van den Omgang, (22 Maart e.k.) zal des avonds, 10,45 uur een plechtig Lof ia de St. Bartholomeuskerk plaats heb ben. Daarna gaat men gezamentlijk naar dé trein, die om 11.25 uur van uit Voorhout vertrekt. De trein vertrekt des Zondagsmor gens om 6,20 weer uit Amsterdam. De voorzitter hoopt dat de processie een devoot karakter zal dragen. Het is een mcoie voorbereiding voor 't Eucharistisch Congres. Hierna sluiting. RAADSVERGADERING. Het is ongeveer half acht, wanneer de voorzitter, de Burgemeester, de vergadering opent. Ter tafel ligt een mededeeling van den beer J. P. vari Helden, dat hij wegens ongesteld heid verhinderd is ter raadsvergadering te verschijnen. Als punt I staat op de agenda:_ Vaststelling verordening aanval ling bouwverordening. B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening tot aanvulling der verordening op het bouwen, sloopen en wonen in de ge meente Beverwijk. Tuschcn de artikels 16 en 17 wordt inge voegd bet navolgend artikel. Artikel 16a. Het uiterlijk van een nieuw te maken, te verbouwen of te herbouwen gebouw met al wat daartoe behoort, hek ken, muren en dergelijke, moet zoodanig zijn, dat het noch op zichzelf, noch in ver band met de omgeving uit een oogpunt van welstand, aanstoot kan geven. B. en W. zijn bevoegd, te dien aanzien nadere eischen te stellen. De VOORZITTER belooft een tactvol, eenvoudig gebruik. Niet bij eiken bouw zal van deze verordening gebruik worden ge maakt en steeds zal de raad worden inge wonnen van de Commissie van Advies, sjic na het verkrijgen van een subsidie van 200 zeer erkentelijk is en gaarne helpt. Spr. ver klaart. dat dit artikel niet geldt voor een voudige woningen, en na terloops nog even gewezen te hebben op den ingang van Be verwijk, waar de toestand bijna ondragelijk is, en nog eens verklaard te hebben, Hat er vooral een tactvol gebruik van zal worden gemaakt, vraagt hij het goed te keuren. De beer HFiRGARDEN vraagt, of er ook kosten aan zullen verbonden zijn. De heer GORTER zou gaarne weten, of de belanghebbenden, wanneer hij zich niet met deze bepaling kan vereenigen, zijn be zwaren aan den raad kan voorleggen. Eenige leden verklaren het met den beer Gorter eens te zijn. De VOORZITTER antwoordt, dat de be langhebbende steeds bij den raad in beroep kan komen en dat steeds naar een minne lijke schikking zal worden getracht. De Commissie van Advies zal hier ge raadpleegd worden. De nieuwe bepaling brengt geen kosten mee. Zonder hoofdelijke stemming wordt aldus besloten. Overgegaan wordt tot punt 2 van de agenda: Voorschotten vergoeding kosten in standhouding bijzondere scholen. B. en W. stellen voor, volgens art. 10 der L. O.-wet 1920 de volgende voorschotten te verleenen over 1922 aan het: 1. Bestuur der R. K. Leerschool v. L. O., Romerkerkweg, j 1700, 2. Bestuur der R. K. Jongensschool voor L. 0„ Hobbestraat, 3452,54. 3. Be stuur der R. K. Meisjesschool van L. O., Pe perstraat, 5121.79. 4. Bestuur der Bijzon dere lager school, Weeresteijnstraat, 104.70, 5. Bestuur der R. K. Jongensschool voor U. L. O., Kees Delfsweg, 567.72. 6. Bestuur der R. K. Meisjesschool voor U. L. O., Arendsweg, 189.24, De VOORZITTER zegt, dat dit alles uit de onderwijswet voortvloeit en vraagt de goedkeuring van den raad. Aldus wordt besloten. Aan de orde is nu punt 3 van de agenda: Vergoeding^ boventallige onder- wijzer Christelijke school. B. en W. stellen voor, de Vereeniging tot m stand houding van de Chr. spbool, alhier, vergoeding te geven, bedoeld in art. 100 der ?'"wet 192°- De vergoeding zal zijn J 2.122.50. Dit voorstel, aldus de VOORZITTER is getoetst aan de wet en voldoet aan alle eischen. Spr. vraagt de goedkeuring van den raad. Zonder verdere besprekingen wordt deze gegeven. Overgegaan wordt tot punt 4 van de agenda: De prijzen van electrischen stroom. B. en W. stellen voor de prijzen van elec trischen stroom vast te stellen als volgt: De prijs van den stroom, geleverd volgens meteraanwijring, bedraagt per eenheid (K. A. voor verlichting (enkel tarief) 30 cent; B. voor beweegkracht en andere doelein den behalve verlichting (enkel tarief) 21 cent; C. voor beweegkracht en andere doelein den behalve verlichting (dubbel tarief) dag- tarief 13 cent; avondtarief 30 cent; D. voor beweegkracht, verlichting er. an dere doeleinden tot 6 K.W. dagtarief 15 cent;, avondtarief 30 cent; E. enkel tarief met sperklok boven 8 K W. 12 cent; F. tarief voor grootverbruikers wordt in overleg met de Directie nader bepaald. G. a. tarief voor muntmeterinstalleties 40 cent; b. tarief voor muntmeters zor.der in stallatie met berekening van moterbuur 30 cent. Bij plaatsing van een muntmeter is in bei de gevallen een borgstelling verschuldigd van 2.50. De spertijden voor ^ubbei tarief lcxroen als volgt: In Januari van 3.30 tot 10 uur n.m. In Februari van 4.30 tot 10 uur n.m. In Maart van 5.30 tot 10 uur n.m. In April van 6.30 tot 10 uur n.m. In Mei van 7.00 tot 10 uur n.m. In Juni van 7.30 tot 10 uur n.m. In Juli van 7.30 tot 10 uur n.m. In Augustus van 7.00 tot 10 uur n.m. In September van 6.00 tot 10 uur n.m. In October van 4.30 tot 10 uur n.m. In November van 3.30 tot 10 uur n.m. In December van 3.30 tot 10 uur n.m. Alle overige uren van bet etmaal zijn vrije uren. Scheltransformatoren, waarvan de leeg- loopstroom door de meters niet geregis treerd wordt, mogen alleen tegen een ver goeding van 1.50 per jaar en per stuk aan de binnenleiding zijn aangesloten. Te bepalen, dat dit besluit wordt geacht in werking te zijn get eden op 1 Maart 24. De VOORZITTER geeft een kleine uiteen zetting van dit voorstel en verklaart, dat in verband hiermede ook bet oordeel van den opzichter van het electrisch bedrijf is inge wonnen. De heer DE ZWAGER vraagt of met de opgegeven 'uren de wettelijke, dan wel de zonnetijd is bedoeld. Hij meent te mogen aannemen, dat bet de zonnetijd is. (Een stem: Was Braat maar hier!) (Hilariteit). De VOORZITTER meent, dat dit het zelf de blijft. Wanneer de heer de Zwager den zonnetijd' de beste acht, gaat hij daarmee accoord. Na een kleine bespreking wordt bepaald, dat men den wettelijken tijd zal volgen. Overgegaan wordt tot punt V van de agenda. Voorstelling regeling jaarwedde g zmeen teontv anger. B. en W. zijn van oordeel, dat dit ambt zeer goed te vereenigen is met dat van hoofdcommies ter secretarie., en dat deze vereeniging een bezuiniging zal brengen van 3000.—; stellen voor. aan Gedeputeerde Staten te verzoeken om de jaarwedde van den ontvanger, ingaande 1 April 1924, vast te stellen op 700,met eenjaarlijkscbe verhoogingen van 100 tot een maximum van 1200.en met de bepaling dat de bij besluit van 5 November 1919 door Ge deputeerde Staten vastgestelde regelen omtrent het medetellen van dienstjaren, pok voor deze nieuwe regeling van toepas sing zullen zijn. I)e minckrlieid van B. en W. «tan zich met dit voorstel niet vereenigen, op grond, dat jaarwedde welke vereischt zal werden, indien het ambt van ontvanger niet wordt gecombineerd, niet zooveel belangrijk boo- ger zal zijn, dan de uitgaat, welke de door de meerderheid voorgestelde regeling vor dert. Ook zal er voor deze vereeniging een gebouw vrijkomen, wat voor een anderen tak van dienst beschikbaar zal worden ge steld. Dè heer MATERS verklaart, dat hij het voórsted toejuichte, toen hij vernam welk een bezuiniging dit brengen zou. Na rijp be raad echter, kwam hij tot de overtuiging, dat B. en W. hun voorstel niet voldoende hadden ioverdacht en dat het hem niets zou verwonderen, wanneer men ervan zou zeggen, dat B. en W. zich in de kaarten laten zien. Spr. betoogt, dat een gemeen te-arbeider, wanneer hij vroeg 's avonds nog wat te mogen overwerken, dit gewei gerd zou zien. Niettemin wordt het aan den Hoofd-Commies ter secretarie wel toe gestaan, Concludeerende zegt spr., dal dit voor stel: t 1. een groote onrechtvaardigheid is .te genover andere ambtenaren; 2. groote moeilijkbeden zal opleveren voor vacantiea, ziekte enz.; 3. Het werk van den Hoofd-Commies te zwaar gemaakt, daar de beer Post, nu reeds dikwijls werk mee naar huis neemt. Verder meent spr. nog, dat hierdoor de andere ambtenaren tegenover het publiek in een verkeerd daglicht worden gesteld. Ook het vrijkomen van ruimte, betoogt spr., brengt de gewenschte bezuiniging niet. Deze kan evengoed bereikt worden door de ka mer naast de archiefkamer voor den Ge meente-Ontvanger beschikbaar te stellen. Spr. stelt daarom voor: 1. De jaarwedde van den Gemeente-Ont vanger te bepalen op 1500 met vijf jaar- lijksche verhoogingen van 40 tot een maximum van 1700. 2. In de dagbladen een oproep naar sol licitanten te plaatsen. 3. Den waarnemend Ontvanger, den neer Bakker, niet te benoemen. De VOORZITTER is van meening, dat de vacanties geen moeilijkheden zuilen bren gen. Ter verklaring leest hij lid 3 van de Instructie van den Ontvanger" voor, waarin wordt verklaard, dat bij ziekte of va can- tie, de Gemeente-Ontvanger op zijn koste en zijn verantwoordelijkheid zal worden vervangen. De heer EYKING sluit zich aan bij wat de beer Maters gezegd heeft. Alleen vreest bij, dat Ged. Staten het salaris te klein zullen achten en hij stelt daarom voor dit te brengen op 2000. De heer MATERS heeft hiertegen geen bezwaren. De heer SLIKS begint met te verklaren, dat hij ten opzichte van dit voorstel geen houding had en op voorstellen wachtte. Alle bezuiniging wordt volgens spr. uit bet oog verloren en hij geeft de voorkeur aan het voorstel van B. en W Met het plan van den heer Maters, namelijk een oproe ping in de dagbladen, kan hij zich niet ver eenigen, daar er dan misschien gevoelighe den in het spel zouden komen en zelfs, als dit werd Vermeden, zou de kans op eerste klas krachten heel gering zijn. Spr. blijft bij het voorstel van B. en W. De VOORZITTER merkt op, dat hij een nevenbetrekking bedoelde en dat dan een belooning van 100 per maand voldoende zou zijn. Bovendien bad men dan met een betrekkelijk laagt salaris toch eerste, klas krachten. De heer MATERS verklaart, dat hij niet met hét voorstel mee kan gaan. De heer SLIKS merkt op, dat er geen sprake van bezuiniging meer is, wanneer men zoo'n boog salaris moet geven, waar bij dan nog komen de verificatie-kassen, die toch begroot worden op 200. De heer MATERS merkt op, dat de be zwaren van den heer Sliks geen bezwaren zijn. Na een oproeping in de dagbladen, zul len er zeker sollicitanten komen. Officieren b.v., menschen, die in de administratie thuis zijn. Hij maakt zich sterk, wel vijftig van die sollicitanten te krijgen. De heer EYKING gaat met den heer Ma ters mee. Hij vindt 1200 ook te laag. De heer PATTES merkl op, dat d oor de heeren Maters en Eyking de bezuiniging op het pensioen wordt vergeten. Hij herinnert aan de nieuwe bepalingen in de gemeenteraad, o.a. aan het kasbestuur. Het voorstel van B. en W brengt volgens spr. een directe bezuiniging. Hij meent, dat dit werk ook niet door een iedereen kan worden verricht De Gemeente-Ontvanger moet goed administratief onderlegd zijn. Ook betwijfelt spr, of er wel officieren zullen solliciteeren. De heer MATERS: „Wel zeshonderd!" De VOORZITTER hamert, De heer PATTES gaat weer voort en zegt, dat hier geen officieren noodig zijn, die toch reeds pensioen genieten. (De heer Maters protesteert). Spreker vraagt eerste klas krachten. De heer MATERS zegt, dat B. en W. wel een bijbaantje willen geven aan den Hoofd- Commies, maar dat dit den officieren niet mag doen. Spr. verklaart hier paf van te staan. De heer PATTES moet de meening van den heer Maters bestrijden'. Zijn ambtenaar is voor zijn taak berekend wat van de officie ren van den heer Maters niet gezegd kan worden. De heer DE SWAGER geeft 'n uitvoerige uiteenzetting van het voorstel van B. en W. Ook bij herinnert aan de nieuwe Gemeente wet. Het voorstel behelst volgens spr. ten proef, een tijdelijke aanstelling, tot na de wijziging. Flieruit vloeit ook voort, dat meer dient gelet te worden op den persoon, dan w,el op de wedde. Spr. is van meening. dat hier geen verifi catie-kosten gemaakt behoeven te worden, daar B. en W. vroeger ook jaren die taak hebben verricht. De VOORZITTER verklaart zich één 1 met den heer de Zwager. Tijdelijk is volgens zijn meeDing ook de voorzichtigste weg, met het oog op het op wachigeldstellen enz. De heer DE ZWAGER denkt er niet aan den Hoofd-Corrmies definitief te benoemen. De VOORZITTER roeent, dat B. en W. zich met het plan van den heer de Zwager zullen kunnen vereenigen. De heer GORTER kan zich met den heer Zwager één verklaren. Een oproeping in de dagbladen te plaatsen, acht spr. bezwaar lijk, in verband met de wijziging van de Gemeente-wet. De heer MATERS merkt op, dat de hee ren Zwager en Gorter geheel meegaan mot B. en W. Hij meent, dat zijn voorstel beter is. Van de heeren Gorter en Siiks had hij verwacht dat ze met hem zouden meegaan. Spr. meent, dat hier een groote onrecht vaardigheid wordt begaan. De heer SLIKS meent, dat B. en W. zich aan geen enkele onrechtvaardigheid schuldig maken, nu ze deze nevenbetrekking aan een Hoofd-Commissies opgedragen. De heer de ZWAGER merkt op, dat deze nevenbetrekking geen nevenbetrekking moet blijven. Er moet echter vóór 1 April in de vacature worden voorzien en jde tijd dringt dus. Spr. wil een vast bedrag bepaald zien. De heer van HERGARDEN meent, dat de jaarwedde later kan worden vastgesteld. De VOORZITTER wil het voorstel split sen en in stemming komt het eerste deel, de jaarwedde namelijk'van 700, met vijf iaar- lijksche verhoogingen van 100 tot een maximum van 1200. Dit voorstel wordt afgestemd met alleen de heeren Pattes en Sliks voor. Daarna wordt gestemd over het voorstel- Maters om de jaarwedde te bepalen op 1500 met vijf jaarlijksche verhoogingen van 40 tot een maximum van 1700. Dit voorstel wordt aangenomen, met de beeren Gorter, Sliks en de Zwager tegen. In stemming komt het tweede lid van het voorstel van, B. en W. om met ingang van 1 April den Hoofd-Commies ter secretarie tijdelijk aan te stellen tot Gemeente-Ont vanger. Dit voorstel wordt goedgekeurd met de heeren van Zutfen.van Hergarden, Steil, Maters en Evking tegen. De heer GORTER wil een stemming over de voorstellen in hun geheel. De VOORZITTER wil de beslissing van Ged. Staten afwachten en doet toezegging deze zaak dan weer ter tafel te zullen bren gen, waartoe, na een langdurige discussie wordt besloten. Aan de orde is punt VI van de agenda: Mededeelingen en ingekomen stukken- Van Gedeputeerd Staten is mededeeling ingekomen, dat de voorloopig vastgestelde Rekening 1922 is vastgesteld. Voor kennisgeving aangenomen. V an de N.V. Buffet Maatschappij „E. Pluribus Unium", is een schrijven ingekomen waarin ze den raad verzoekt haar concessie te verleenen voor een tijdvak van 10 jaren tot het hebben en exploiteeren van een Motor Tram verbinding tusschen de gemeen te Beverwijk en de gemeente Wijk aan Zee en Duin, over de bestaande lijn waar langs zij thans de paardentram Beverwijk-Wijk aan Zee exploiteeren. Zij merkt op, dat ah tractie der tram - zal worden gebruik ge maakt van motor-tractors, die zich over den weg zullen voortbewegen, dus niet in dc rails zullen loopen, en waar achter de tram- rijtuigen zullen worden gekoppeld met vecrende koppelingen en welke rijtuigen van uit den voorgespannen tractor kunnen wor den geremd, dat zij reeds bij voorbaat Uw College er op meent te moeten wijzen, dai bij de ontwikkeling van bet autobusverkeer langs den Tramweg Beverwijk—Wijk aan Zee het haar billijk voorkomt, dat Uw Col lege aan de te verkrijgen concessie geene financieele verplichtingen verbindt, die an dere ondernemers gebruikers van den weg binnen Uwe gemeente niet worden opgelegd, dat zij van oordeel is, dat de tot standkoming van eene motortramverbinding tusschea Beverwijk en Wijk aan Zee mede in het be lang is van Uwr gemeente, zoo wat betreft de veiligheid als de afdoende bediening van het verkeer, dat zii met het oog op de te trei len voorbereiding Uw College beleefdelijk verzoek) deze aangelegenheid met bckwa men spoed te willen afdoen. Doorgezonden naar B. en W. om prae- advies. Ingekomen is een schrijven van G. v. Duin om vermindering met een half procent van de rente op een hypotheek, of een jaar uit stel van aflossing. B. en W. stellen voor hierover afwijzend te beschikken, waartoe wordt besloten. Het raadslid PJ. Helden heeft den raad verzocht, de volgende vragen tot B. en W. te mogen richten: 1. Is er door het College van B. en W. naar aanleiding van het door mij bespro ken plan (raadsvergadering 14 Jan. 1.1.) een onderzoek ingesteld naar die woningen, die noodig verbeterd dienen te worden? 2. Zoo ja, is dan het College van B. en W bereid mededeelingen te doen hoe groot het aantal dezer woningen is, die daarvoor in aanmerking komen? 3. Of deze eigenaren eventueel bereid zijn de verbeteringen aan te brengen? De VOORZITTER betreurt bet, dat de heer v. Helden verhinderd is aanwezig te zijn en zegt dan, dat B. en W. deze niet heb ben te beslissen, daar dit onder de Rijkswet valt. Spr. stelt voor'dit schrijven rechtstreeks door te zenden naar de Gezondheidscom missie. Aldus wordt besloten. Ingekomen is een schrijven van H. G. van Ek, waarin hij den raad verzoekt om ont heffing van de bouw-verordening ter bou wing van een erker aan zijn woning in de Nieuwstraat. Deze ontheffing wordt verleend. Ingekomen is een schrijven van de Kamer van Koophandel om het havengeld te ver lagen. Barometerstand 9 uur v.m.: 780. vooruit De heer SLIKS meent dat de havengelden 'amelijk hoog zijn en stelt daarom voor de» te verlagen of te'nminste de nijvere schip- persbcvolking van Beverwijk eenigszins te gemoet te komen. Doorgezonden naar B. en W. om prae- advics. Ingekomen is een schrijven van den beer STEIL, onderteekend door aebt andere le den en met eenige adhaesïe-betuigingen, om een gymnastiek-lokaal aan de Openbart SchooL Dit lokaal is als algemeen Sedocid. De VOORZITTER vindt het plan te prij zen. Als dit schrijven echter bedoelt aan stonds met den bouw aan te vangen, noe-mt hij het zeer voorbarig. De heer BROUN verklaart, dat bij bet schrijven onder voorbehonud beeft geteo- kend. De heer STEIL verklaart, op een vraag van den voorzitter, dat dit schrijven niet al leen aandacht vraagt, maar ook bedoelt aan te dringen op de inrichting van een gymnas- tielokaal. Er is volgens spr. in den raad id tijd een tegenstrooming geweest tegen dit plan. Hij vraagt om prae-advies. De VOORZITTER blijft er bij, dat het plan hem sympathiek is. Hij vraagt bet tci kennisgeving aan te nemen. De heer STEIL kan zich hiermede niet vereenigen. Hij vraagt, wegens de verre gaande baldadigheid der jeugd, ook een speelterrein. Hij dringt aan op prae-advies. De heer GORTER is ook voor een gym nastieklokaal. Er zijn er echter reeds twee Spr. meent dat er wel een voor he\ doel, als boven omschrevenrkan ingericht worden. Dc VOORZITTER acht dit gebouw niet geschikt. De inrichting zou veel te hoogt kosten met zich sleepen. De heer SLIKS meent, dat dc voorzitfe- de zaak wat donker inziet. Van dc onbruik baarheid van bedoeld lokaal is spr. over tuigd. Hij stelt voor in het algemeen belang zoo'n lokaal te bouwen. De heer STEIL dringt weer aan. Spr. ver wijt den voorzitter spijkers op laag water te zoeken. De VOORZITTER: „Ik geloof, als we die zaak eens fijntjes gingen uitzoeken, dat de heer Steil «het dan niet zoo bedoeld zoo hebben. Dat zijn van die dingen, die maft zoo maar eens zegt!" (Hilariteit). Na een langdurige bespreking, wordt be sloten bet voorste! naar B. en W. door t« zenden om prae-advies. Nu de agenda is afgehandeld, gaat de raad over tot een huishoudelijke bespre king. De VOORZITTER deelt mee, dat, bij wij ze van proef, gas- en electriciteitsrekenin- gen om de twee maanden rullen worden getoond. De heer DE ZWAGER heeft bezware# tegen deze dubbele rekeningen. De VOORZITTER zegt. dat het bezuini ging geeft en slechts voor een proef geldt Aangenomen. De heer GORTER vraagt, of, nu er tocF. geen tram komt, de rails niet kunnen ver wijderd worden. De VOORZITTER deelt mee. dat van B. en W. uit reeds een desbetreffend schrij ven naar den Minister is gezonden. De heeren SLIKS en BROUN klager over het verkeer in respectievelijk de Be- gcinistraat en Breestraat. De VOORZITTER belooft naar maatre gelen uit te zien. De heer van ZUTFEN vraagt in verband met de dikwijls wreede wijze, waarop, nu dc tijd van het voldoen der hondenbelas ting weer nadert, deze dieren soms wor den afgemaakt, of de gemeente geen ka*, oven zou kunnen aanschaffen. De VOORZITTER belooft toe te zien. Spr. meent, dat het aanschaffen van een gasoven niet noodzakelijk is, daar een der gelijke inrichting op Velsen bestaat. Hierna gaat de raad over tot een ge heime zitting. DEKEN WAARE. Onze HoogEerw. Dek^n A. Waare vierde rijn verjaardag, 's Morgens werd door Z. H E. een gezongen H. Mis opgedragen, waarns gelegenheid was tot felicitatie. Hiervan werd door zeer vele parochianen gebruik gemaakt Moge het onzen H.E.H. Deken gegeven zijn, beide jubelfeesten te vieren, n.l. 50-jarig Priesterschap en het feest van 25 jaar Deken en Pastoor van Beverwijk en dat Z. H. E tevens nog jaren gebruik van de nieuwge bouwde parochiekerk aan de Breestraa' moge maken Modern! Gistermorgen heeft voor onze plaats iets buitengewoons plaats gehad Een paartje zou in het huwelijksbootje stappen en dit -ging niet gewoon, zooais men dat hier geregeld ziet, met de noodige rijtuigen, maar op zcr moderne manier, in auto's. Dit bad in de buurt van de Torenstraat zeer veel bekijks. Waarlijk, Beverwijk gaat voor uit en wordt grootsteedschl Gistermiddag verspreidde zich door jas dorp het treurige nieuws, dat twee oude menschen door kolendamp gestikt in hunne woning waren gevonden. Bij onderzoek bleek dit belaas juist te zijn. Toen gisteravond mcj. Drommel de ouderlijke woning in de Spoorbuurt wilde binnengaan, vond zij de huisdeur gesloten. Toen ze, na herhaald bellen, niets hoor de, waarschuwde zij de politie. Nadat de ze de deur had opengebroken en was bin nengegaan, werden de bejaarde ouders van mej. Drommel dood in bed gevonden. Onmiddellijk werd Dr. Varenkamp ont boden, docb deze kon slechts den dood door kolendampvergiftiging constateeren. Volgens zijn oordeel moeten de beide oude i menschen, de man was 80 en de vrouw 7C jaar, reeds vroeg in den morgen gestikt zijn. Vermoed wordt, dat de oudjes des avonds de kachel nog bijgevuld hebben, waardoor zich later kolendamp ontwikkeld heeft Des morgens had men wel gezien dat dt luiken gesloten bleven, doch men had daai geen aandacht aan geschonken, omdat dt man wel eens een wandeling maakte in der morgen en men dacht, dat dit ook thans hel geval vak

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1