Rosa doBmokkolaarsier. De vlootbasis van Singapore. De presidentsverkiezing. BINNENLANDSCH NIEUWS De stopzetting van den post cheque- en girodienst. Iet autobusverkeer ten platte- lande. Burgemeestersbenoemingen. Werkloosheid. FEUILLETON. i Bouwwerken voor het Rijk. Het eeuwfeest van de Nederl. Handel-Maaischappij. Een Nederlandsche teekenaar in België. De studiebeurzen behouden. LUCHTVERKEER. Een record. Ongestoorde vliegdienst. Toestellen voor de Indische Luchtvaart. De mogelijkheid van een lucht postdienst Engeland—Australëi. KERK EN SCHOOL. Een journalistiek gebed. Moderne dansen en verkeerde afbeeldingen. HANDEL EN NIJVERHEID. De Nederlandsche industrie. ORDE EN ARBEID. Staking te Delft. Uit de Meubelindustrie. R. K. Vakbureau. MARKTNIEUWS. LONDEN, 7 Maart Vernomen wordt, dat ofschoon de regeering nog niet tot een vol strekte eindbeslissing is gekomen met be trekking tot de vlootbasis van Singapore, het zoo goed als zeker is, dat het plan zat worden opgegeven. De regeering staat op het oogenblik in verbinding met de Domi nions en zal binnenkort, zoodra zij in het bezit is van de antwoorden der Dominions, in het Lagerhuis een verklaring afleggen. Den 6den Juli, den eersten Zondag der maand, zullen, zoo wordt uit New-York aan de „Times' gemeld, in Mexico de verkie zingen worden gehouden voor het president schap en de verschillende wetgevende lichamen. Generaal Obregon heeft verklaard dat het herstel van de orde in Mexico thans ver genoeg is gevorderd om de verschil lende candidaten in staat te stellen, hun politieke actie te hervatten. Tot nog toe waren er volgens Obregon slechts twee candidaten voor het presidentschap, te weten generaal Plutarco CaJles en generaal Angel Flores. r De heer Van Dijk, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den Minister van Water staat gevraagd Is het den minister bekend, dat verschei den handelszaken rekeninghouders bij den Postchèque- en Girodienst, in pijnlijke moeilijkheden zijn geraakt ten gevolge van de algeheele ontwrichting van dezen dienst Is het den minister bekend, dat de „Com missie van uitbetaling van gelden op post rekening" onnoodig langzaam en buiten gewoon gestreng optreedt bij aanvragen om terugbetaling van saldo's, zelfs wanneer deze akkoord worden bevonden 1 Is het den minister bekend, dat de handel wijze van genoemde Commissie deze reke ninghouders dwingt tot velerlei en groote uitgaven en enkelen hunner met ondergang van zaken daardoor worden bedreigd Is de minister bereid te bevorderen, dat maatregelen worden genomen, opdat aan de getroffen rekeninghouders meer voor komendheid worde betoond, hun aanvragen met den noodigen en gewenschten spoed worden behandeld en zij niet door %l te strenge eischen van genoemde Commissie tot voor hen zeer hooge uitgaven worden gedwongen, wijl hun moeilijkheden toch voortspruiten uitsluitend uit een in gebreke blijven van een Staatsbedrijf? De heer Hugenholtz, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den Minister van Water staat gevraagd Is het den Minister bekend, dat herhaalde- 'ijk de autobussen ten platten lande worden overoeiaden en daarin meer passagiers met bagage vervoerd worden dan het grootste getal personen waarvoor het bestemd is? Weet de Minister dat zulks niet strafbaar is, omdat wel volgens art. 3, sub. b, der wet de openbare middelen van vervoer van April 1880 (Stbl. na 67) door den onder nemer een opgaaf van het aantal plaatsen, dat voor de reizigers bij den aanvang van elke reis minstens beschikbaar zal zijn, moet worden aangekondigd en overtreding daar van bij art. 9, 3de hd, dier wet, strafbaar is gesteld, doch niet voorzien is in het geval dat meer personen dan is aangekondigd, vervoerd worden Is de minister bereid mede te deelen of, en zoo ja, hoe in deze leemte van regeerings- wege voorzien zal worden en zoo ja, of deze -corziening spoedig kan worden verwacht. Wij lezen in „Katholiek Nederland" J In onze becijferingen over het Burgetnees- ersambt in verband met de godsdienstige «leur der bevolking, noemden wij ook Groo tebroek (N.-.H.) als eene gemeente, waar een Roomsche Burgemeester behoorde te komen. Deze welvarende gemeente (waaronder ook Lutjebrcek behoort) is gelegen in „De Jtreek" Zij telt 3804 zielen, waarvan er 3131 Katholiek zijn, of 82.24 Blijkens de uit komsten der volkstellingen neemt dit per centage gestadig toe. Van de 11 leden van den Raad zijn er 9 Katholiek. Nochtans werd de ze gemeente tot heden steeds door een libera len Burgemeester bestuurd. Momenteel is in Grootebroek het Burge meestersambt va'cant, door overlijden van den functionaris. Naar wij vernemen, is uit de burgerij ten adres gezonden aan H.M. de Koningin, den Minister van Binnenlandsche Zaken en den Commissaris der Koningin in Noord-Holland, houdende het verzoek om de benoeming van een R.K. Burgemeester voor Grootebroek-Lutjebroek te willen be vorderen. Wat Grootebroek binnenkort hoopt te be reiken, is inmiddels voor Oude Niedorp (N.- H.) reeds verwezenlijkt. Ook deze gemeente V3S, gelijk men zich herinneren zal, met het oog op het Burgemeestersambt door ons ge signaleerd. Men had er sinds menschenheu- genis een liberalen Burgemeester, ofschoon de bevolking overwegend Xatholiek is. Zoo juist is er evenwel een Roomsche Burge meester benoemd en den 29sten Januari jJ. in functie getreden. Men meldt ons uit Katwijk In de onlangs alhier gehouden Raadsver gadering is gebleken, dat de werklooze kui pers aldaar tot 24 M art in den werkloozen- steun blijven opgenomen en dat de Minister LJRSTE hoofdstuk. Daar waar de Ardennen, de woeste bef' gen van Noord-Frankrijk, bet meeste on- nerberzaam zijn. waar de steile rotsen rich recht omhoog verheffen en onpeilbare afgronden gapen, ligt de grens tusschen België en Frankrijk. Nauwe bergpaden voe ren langs dicht kreupelgewas en donkere wouden van het eene rijk in het andere. Aan den ingang van een der veie berg- engten, staan twee kleine gebouwtjes, slechts te bereiken over een smalle, half- vermolmde brug, die reeds vele jaren gs- .eden over den snel vlietenden bergstroom is geslagen. De beide gebouwtjes bestaan slechts uit een benedenverdieping, met één enkele étage en worden gebruikt voor bergplaatsen en stallen, terwijl rij tevens dienst doen voor herbergen, waar bier en jenever ruim- ïchoots aftrek vinden. Men kan er alle mogelijke smokkelwaren koopen. zooals rerduurzaaT.de levensmiddelen, kruideniers waren, stoffen, kantwerk, tabak, koffie en kandijsuiker. Gewoonlijk trekken de eige- van Arbeia ook ten aanzien van enkeie an dere groepen van werklieden gunstige be schikkingen heeft genomen. Voorts, dat in de laatste weken eeni'ge typhusgevallen voor kwamen, dat de patiënten zijn opgenomen in het Academisch Ziekenhuis te Leiden» zij het goed maken en hun woningen inmiddels van duinwater zijn voorzien. DE AMBTENAARS-SALARISSEN. Een oplossing Het chr.-hist. Tweede-Kamerlid Snoeck Henkemans heeft in het door hem geredi geerde weekblad „Koningin en Vaderland" een middel aan de hand gedaan om, zonder inbreuk te maken op het bekende art. 40 van het Bezoldigingsbesluit, toch te bezuini gen ook op de salarissen der Rijksambtenaren. De schrijver meent, dat er aldus 18 millioen per jaar kan worden gevonden op de volgende wijze „Volgens artikel 36 van de Burgerlijke Pensioenwet van Mei 1922 moet jaarlijks ge stort worden in het Pensioenfonds door Rijk en Gemeenten 10 pet. van het totaal salaris bedrag voor het eigen ambtenaarspensioen m 5pCt. voor net weduwenpensioen. Van leze 15% pCt. mogen ten hoogste 8pCt. ;p de ambtenaren werden verhaald. De overige 7 pCt. moeten door Rijk en Gemeen ten worden betaald. Het is bekend, hoe aan vankelijk niets op de ambtenaren werd ver haald. Toen de financieele zorgen kwamen, is, op initiatief van minister de Geer, bepaald, dat deze 8 pCt. inderdaad zou worden ver haald. Thans staat nog open de weg tot wijziging van bedoeld art, 36, zoodat niet ten hoogste pCt-, maar de volle 15ij pCt. verhaald mogen worden op de ambtenaren- Ware dit artikel gewijzigd in dien zin, zoo kon nog 7 pCt. van alle salarissen voor he. Rijk wor den bespaard. De totale korting, sedert 1920, zou dan klimmen tot 15 li pCt. Schr. zoekt de aannemelijkheid van dit denkbeeld voor de ambtenaren ten eerste hierin, dat de korting beperkt zou blijven tot nog 7 pCt. van het salarss, en ten tweede in de zekerheid, dat het gewaarborgd salaris verder gehandhaafd bleef, ten derde in het ongewijzigd blijven van den pensioengrond slag. Voor het Rijk noemt schr. deze drie voor- deeien op le. kon onmiddellijk een jaar- lijksche besparing worden verkregen van l' pCt. van 260 millioen, d.i, 18 millioen gulden, 2e was het Staatsbudget voor goed ontheven van den zwaren ca steeds toenemen- den pensioenlast3e zou da besparing zijn verkregen, vermoedelijk zonder veel be zwaar van de zijde der ambtenaren, wegens de drie bovengenoemde voordeelen en zeker met instemming van hen, die de Regeering gaarne willen steunen, maar die over het bezwaar van artikel 40 nog niet goed heen kunnen stappen." DANKSCHRIJVEN VAN Z. EM. KARDINAAL SCHULTE. Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen. Bisschop van Den Bosch en voorzitter van het Ned. R. K. Huisv.-Comiïé, ontving het volgende dankschrijven van Z. Em. Kardinaal Schulte. Hoogeerwaarde Heer Bisschop, Ik gevoel mij gedrongen U. D. H- nog maals mijn hartelijken dank te betuigen voor de tallooze en geweldige weldaden, welke wij, Duitsche Katholieken en in het bijzon der wij in het Katholieke Rijnland, van het R. K. Huisvestingscomité, welks voor zitter u rijt, ontvangen hebben. Vooral in den aigeloopen herfst en iu dezen winter heeft do chyitas der Hollandsche geloofs broeders ten bate van ons zulk een omvang aangenomen, dat men er niet genoeg erken telijk voor kan zijn en ze niet genoeg be wonderen kan. Ik geloof dat' deze onbaat zuchtige naastenliefde wel alles overtreft, wat onze tijd aan verheugende verschijn selen kan aanwijzen. De zorg voor de ondervoede Duitsche kinderen neemt wel de eerste plaats in op het program van het Hujsvestings-Comité. Daarom betaamt het dit gedeelte van het liefdewerk ook op de eerste plaats dankbaar te herdenken. Door den boogeerw. Pater Max, wien ik voor zijn opofferingen mijne bijzondere erkentelijkheid betuig, heb ik eigenlijk pas een juist inzicht gekregen in de omvangrijkheid en de moeilijkbeden van dit werk. Des te hooger waardeer Ik de liefdevolle opname der Duitsche kinderen, waar 'deze hulpactie reeds een reeks van jaren wordt gevoerd. Het if mij ook niet enbekend hoeveel teleurstelling juist aan dit gedeelte van de werkzaamheid van het Huisvestingscomité verbonden zijn geweest. Uit den grond van mijn hart welt dan ook de dank, dien ik aan allen, die onze kinde ren tot zich genomen hebben, door bemid deling van U. D. H. breng. Moge allen daar voor do zegen ten deel vallen van den Goddelijken Heiland, Die gezegd heeft; VC'ie om mijnentwille een kind opneemt, neemt Mij op! F.en niet minder innigen dank verdienen de vele weldoeners en weldoensters van het Comité, die voor de levensmiddeleninzame lingen en levensmiddelentransporten zooveel zorgen en moeiten hebben gehad. Nog pas hoorde ik koevele wagons door bet Huis- vestings-Comité uit Nederland naar Duitsch- land rijn gezonden. Men wordt sprakeloos en diep ontroerd door zulke uitingen van christelijke liefde. Al heeft, God zij dank, do nood in den verscbrikkelijken vorm, waarin hij in de maand October over aas kwam niet zoolang aangehouden, als toen te vreezen was, zoo was en is de armoede bij ons nog zóó nijpend, dat de goede Nederlandache gever» er zeker van kunnen zijn, door hunne levensmidde'enzendingen verhinderd te heb ben dat velen wegkwijnden en stierven. Halaas is ook bij bet vervoer der levens- naars van deze smokkel-herbergen zich na enkele jaren uit hunne zaken terug om rustig te gaan leven. Deze beide huizen maken een deel uit van bet gehucht Floren- ville, en rijn de eerste Belgische huizen, die wij tepenkomen als we da Fraoscb- Beigische grens overschreden hebben, In een stormachtigcn Qctobernacht slopen twee mannen behoedzaam langs do rotsen en struiken in de onmiddellijke nabijheid van de Fransche grens. Ze droegen een geweer bij zich en een veldbed op den rug, zooals dé tolbeambten dat plegen te .doen. Ze hielden midden in bet dic.nte kreupelhout stil, gingen plat op den grond liggen en wachtten zwijgend op de dingen, die komen zouden, terwijl ze met hunne arendsblikken de duisternis trachtten te doorboren. Het blaffen van een hond deed hen ten halve oprijzen. Eensklaps klonk over de woeste rotsen een snerpend gefluit, boog uitgillend boven het gieren van den storm. Behoedzaam ver lieten zii hun schuilplaats en hervatten han gevaarlijke wandeling langs de steile hellin gen. Donkere wolken snelden door het lucht ruim en verduisterden somwijlen de bloed- roode maan, waartegen de puntige rotsen en zwiepende takken zich echerp afteeken- den. In het zilveren licht werd een donkere schaduw zichtbaar. Het was een vrouw. Ze stond boven op de hoogste rots uit heel den omtrek. Hare wilde middelen niet steeds aïles vlot van stapel geloopen. Des te meer moet ik echter prij zen, dat de Nederlandsche christelijke broe derliefde desondanks geduldig, toegevend en hulpvaardig is gebleven. Bovendien zijn er nog vele gaven in geld en kleeding door het Huisvestings-Comité naar Duitschland gestroomd en achter die gaven staan ongetwijfeld vele gevers die zelf met 's levens nood te kampen hebben, maar die, door christelijke liefde gedreven, ook een bewijs van 'mm goeden katholieken zin geven wilden. lederen weldoener en iedere weldoenster afzonderlijk reik ik in den geesi dankbaar de hand. God zegene hen allen! Uwe Doorl. Hoogw. heeft het liefdewerk van het R. K. Huisvestingscomité in de succesvolle banen geleid, die de Katholieke Kerk van Nederland steeds tot roem zullen strekken. Aanvaard U derhalve in het bijzonder den dank van het Katholieke Duitschland en in medebroederlijke liefde en hoogachting ook de verzekering van mijn persoonlijke dankbaarheid. Slechts door een trouw' gebed voor onze weldoeners in Hol land kunnen wij, Duitsche Katholieken, de overmaat van liefde en hulp, die ons is ten deel gevallen, vergelden, Gelijk ik voor mijn Aartsdiocees voor schrijven zal, dat in de weken tot Paschen de aan elke Vasten-aefening eijpn gebeden door de geloovigen voor hunne weldoeners in het Katholieke buitenland verricht zullen worden, en dat gedurende denzelfden tijd de Priesters bij de H. Mis eene „oratio imperata pro bcnefactoribus" rullen inlasschen, zoo zal tk zelf, om mijne persoonlijke dankbaar heid te toonen, verscheidene malen voor de weldadige geloovigen in Nederland de H. Mis opdragen. Met de betuiging mijner innigsté hoog achting en dankbaarheid, verblijf ik, w.g. C. J. Kard. SCHULTE, Aartsbisschop van Keulen. Keulen, 20 Februari 1924. Verschenen is de Memorie van Antwoord betreffende de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Bouwfonds voor de departementen van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor het jaar 1923. De minister deelt mede, dat voor de vol tooiing van het nieuwe Provinciale Gou vernementsgebouw te Utrecht een som van 154.892 als eindtermijn benoodigd is. Ter voltooiing van de verbetering van het gebouw, waarin het Rijksmuseum voor Oudheden is gevestigd, wordt nogmaals een bedrag van 25.000 voor 1923 als slot- termijn aangevraagd. Van den voor 1922 teruggenomen post van 100.000 voor aanschaffing van een instrumentarium voor het natuurkundig la boratorium te Utrecht wordt thans een eer ste termijn van 50.000 uitgetrokken. Het bij de begrooting voor 1922 toege stane bedrag van 56.000 voor de stich ting van een woning voor den hoogleeraar- directeur van het Cantonspark te Baarn, wordt naar 1923 overgeschreven. Wat de gebouwen der Technische Hooge- ecbool te Delft betreft, zijn de plannen voor den bouw van de laboratoria voor or ganische, anorganische en physiscbe schei kunde en scheikundige technologie, voor zoover de stand van den bouw dit nog toe liet, aan een revisie onderworpen. Nadat als voorloopig resultaat daarvan, de oor spronkelijke kostenraming van 9.150000 bleek te kunnen worden teruggebracht tot 5.704.500, is nader de vraag onder de ocgen gezien, of het niet geraden zal zijn, mede in verband met den terugloop van het aantal studenten in de scheikunde, dezen bouw vporloopig geheel- stop te zetten. Hoewel het onderzoek dienaangaande nog niet geheel is ten einde gebracht, zal het «tntwoord op deze vraag waarschijnlijk be vestigend luiden. De ingetrokken vervolgtermijn van 1 millioen wordt teruggebracht tot 50.000. Bij de Bouwfondsbegrooting voor 1922 is voor de stichting van de gebouwen Ververs- diik-Excercitieveld (d. i, voor het gebouw voor weg en waterbouwkunde), 800.000 uitgetrokken, waarvan slechts plus minus 330.000 in dit jaar is verwerkt. Voor het onverbruikt gedeelte wordt thans voor de voltooiing van het gebouw 250.000 naar 1923 overgeschreven. Tengevolge van een en ander ondergaat art 15 een verhooging van 596.950. Voor verbouwing der oefenschool bij het Rijksmuseum wordt 29.000 aangevraagd. Bij Nota van Wijziging wordt voorgesteld het eindcijfer der onderhavige begrooting in plaats van op 5.005.077 vast te stellen op 4.226,673.89. Naar de „Tel." verneemt zal op de re ceptie ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Ned. Handel-maatschappij op 29 Maart e.k door prof. Der Kinderen zijn ontwerp worden aangeboden voor het, door hem in opdracht van de 27 kantoren der Maatschappij in het Oosten, uit te voeren groote raam van bet nieuwe gebouw in de Vijzelstraat. Intusschen is aan prof. Der Kinderen me de opgedragen de uitvoering van zes ge schilderde glasvensters voor de nieuwe bestuurskamer. Dit wordt een cadeau van de Nederlandsch-Indisch® Suikeronderne mingen (de B. E. N. I- S. O.) Door hst persóneel van de maatschappij waarvoor op den avond van den 28sten Maart een feest in Carré wordt georgani seerd, wordt een, door Toon Dupuis uit te voeren buste van den heer Van Aalst ge schonken, ie plaatsen in de hall of het trappenhuis van het nieuwe gebouw. Nog verneemt het blad, dat door den heer Abraham Muller, oud-directeur van de N. H. M., persoonlijk wordt geschonken een, door Prof. A. W. M» Odé uit te voe ren meer dan levensgroot beeld (in brons of marmer) van Koning Willem I. die in .824 het persoonlijk iniatief nam tot de oogen bespiedden in het rond, heur losse ha ten üadderden in dep. storm, haar armoedige kleeding wapperde langs baar hoog opge richte gestalte. Deze vrouw was „Rosa de smokkelaar- ster", die als zoodanig bekend stond bij alle douaneposten, ofschoon alle pogingen om haar op heeterdaad te betrappen, tot nog toe gefaald hadden. Rosa luisterde aandachtig, met d® armen gekruist over haar hijgende borst, met los hangende haren en bloote voeten, toen eens klaps een hond op haar toesprong en aan hare voeten kwam liggen. Met een zucht van verlichting boog zij voorover en fluisterde; „Ben jij het, Herta? Jo meester is dus in aantocht." Met hare geoefende handen maakte ze de banden los om het lichaam van den hond, waaraan twee zakken tabak bevestigd wa ren. Herta was een van die dappere honden, die zoo bewonderenswaardig op den smok kelhandel zijn afgericht en die steeds ge trouw hunne vrachtjes naar de plaats van bestemming brengen, ris een kogel het hen tenmidste niet onmogelijk maakt, Rosa ging languit liggen en luisterde met haar oor op den groad. Ze hoorde gefluister en het grommen van een hond, ongetwijfeld een hond van de douaniers, evengoed afgericht als Herta. doch om den strijd aan te binden tegen den smokkelhandel. oprichting der Maatschappij. Uok dit beeld wordt in de hall of het trappenhuis van het nieuwe gebouw geplaatst, Van de verdere gesohenken, die zullen worden aangeboden noemen we dat van dc Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, waarvan de vorm nog niet is vastgesteld, Door de Maatschappij zelve wordt een gedenkboek uitgegeven, bestaande uit een klein geïllustreerd werk, bestemd voor het personeel, en verschillende rela ties en autoriteiten, getiteld „Het gedenk boek van de Ned. Handelsmaatschappij" en gebaseerd op een uitvoerig wetenschappe lijk werk „Geschiedenis van de Ned. Han delmaatschappij", dat in een veel kleinere oplaag verschijnt en aangeboden wordt aan verschillende bankdirecties, aan de groote bladen en aan verschillende hoogleeraren. Het werk is geschreven door dr. W. M. F. Mansfeit in samenwerking met den heer Abraham Muller. Het is niet uitgesloten, dat het ook in den handel wordt gebracht. Wat de verdere, intieme feestelijkheden betreft, die aan dit eeuwfeest verbonden zijn, kunnen we nog meedeelen, dat een groot diner zal plaats hebben voor meer dan 200 genoodigden, waarvoor nog een geschikte localiteit moet worden gezocht. De Brusselsche „Stnadaard" schrijft on der het opschrift „Een hatelijkheid"; „Het is niet de eerste maal dat de Hol landsche kunstteekenaar Louis Ramaekers zich bezondigt aan een hatelijke inmenging in onze binnenlandsche politiek. Men herin nert zich zijn teekening tijdens 't proces De Beuckelaere. Thans laat hij in' de Soir een teekening verschijnen, onder den titel „Po litieke Zeden" en met de aanteekening „Brand in huis. Laat ons de pompiers hel pen" Twee verdachte kerels snijden de slang van de brandspuit kapot, zoodat de brand niet kan gebluscht worden. De pompier met de brandspuit is M. Theu- nis. De „saboteurs" zijn M. van Cauwelacrt en M. Renkin. Men moet niet veel moeite doen om ze op de teekening te herkennen. De een draagt een zwarten baard, de ander een grijzend sikje. Hoe lang zal men dien hatelijken Hollan der in België nog toelaten eerlijke menschen te bezwadderen? In de Dinsdag gehouden zitting der Twee de. Karoex is het amendement-Visser om den post rijksstudiebeurzen van 240.000 te ver minderen met ƒ20.000 om zoodoende te ko men tot g leioelijke afschaffing van dezen post, met 55 tegen 14 stemmen verworpen. Een vliegtuig van de K.L.M. heeft Zate dag het snelheidsrecord over den afstanc. LondenRotterdam geslagen en dezen af stand afgelegd in 1 uur 43 minuten. Het vliegtuig had een volle lading aan boord. Ondanks de zware sneeuwstormen, die Vrijdag in West-Europa woedden, zijn alle vliegtuigen van de K.L.M. van en naar Parijs en Londen, regelmatig vertrokken en veilig op tijd aangekomen. Vergelijkende proeven. Men meldt aan 't Haagsche Aneta-kan- toor t Op het militaire vliegkamp te Soesterberg hebben Vrijdag, tusschen een Fokker- en een Koolhoven-verkenner, vergelijkende proefvluchten plaats gehad in verband met een nieuwe belangrijke bestelling, welke bij de Ned. industrie geplaatst zal worden dooi de Indische militaire Luchtvaart Afdeeling. De demonstratie werd bijgewoond door een groot aantal autoriteiten op het gebied der militaire luchtvaart. Reeds hebben de vorige week ten over staan van een technische commissie van elk toestel de stijg- en snelheids-proeven plaats gehad. Bij de te Soesterberg gehouden vluch ten werden de toestellen ten slotte nog beoordeeld naar de algemeene manoeuvreer vaardigheid. Als eerste startte de ingenieur B. Grasé met den Fokker C. IV-verkenner, uitgerust met een 450-paards Napier „Lion" motor. Reeds na een aanloop van circa 25 Meter, kwam de zware verkenner los van den grond, waarop deze met groote snelheid steil de hoogte in schoot. Ing. Grasé, die dit toestel reeds op de wedstrijden te Gothen burg demonstreerde, bewees opnieuw, dat de C. IV ook wat manouuvreervaardigheid betreft, tot de allerbeste der bestaande mo derne verkenners gerekend moet worden. Vervolgens demonstreerde de Britsche vlieger F. Courtney den Koolhoven-ver kenner F. K. 31 m., die gebouwd is door ee N.V. Nationale Vliegtuig Industrie te 's-Gravenhage. Dit toestel, dat uitgerust is met een 400 paards luchtgekoelden Bristol „Jupiter" motor, toonde wat manoeuvreer vaardigheid betreft, niet voor den Fokker onder te doen. Opmerkelijk was vooral het zeer snelle bochten en achten vliegen, dat Courtney vertoonde. In een dezer dagen gehouden vergadering van het Institute of Transport te Londen heeft, naar de „Daily Herald" meldt, een der sprekers er op gewezen, dat de groote diensten, welke het vliegwezen den handel Met zachte bevende stem zeide Rosa; „Hebben ze hem gevangen genomen?.... Hebben ze hem den. terugweg afgesneden?.... Franyois, mijn arme Francois?" Twee minuten gingen voorbij. Die tijd scheen baar twee eeuwen toe. Toen deed het driemaal herhaald geschreeuw van een nacblvogel haar overeind rijzen. Met een bewonderenswaardige snelheid, daalde ze af in de rotsspleet, waarin ze reeds te voren de pakken tabak had geworpen. Lenig en vlug liet ze zich zakken aan uit stekende twijgen en wortels Toen ze beneden gekomen was stond daar reeds een man op haar te wachten. „Ben jij^het Francois?" „Ja „O, wat heb ik een angst uitgestaan! Ik dacht dat je gesnapt was!'. „Het scheelde maar slechts een haar.,., ik heb een van de honden in een afgrond ge schopt, maar ik wordt nog achter volgdDaar schijnt de maan tusschen de wolken door, juist op het gevaarlijkste oogenblik. „Vlug, maak dat je wegkomt,ik heb alles reeds in veiligheid gebracht „Stil!" Je hoort dat ze in de nabijheid zijn. Ik zal trachten met mijn last af te dalen.../ „Pas op, het touw is niet sterk genoeg." Wat zou het! Er kunnen er wel tien van mijn gewicht aan hangen.... Vooruit. „Ga jij eerst. „Neen,.... daal afi kan vërleenen, tot dusver nog maar al te' zeer uit het oog worden verloren. De cijfers toonen aan, zoo zeide hij, dat op. de basis van. een zekere hoeveelheid brieven b.v. 500 kilogram een luchtpostdienst op Australië zou kunnen worden onderhou den, waarbij het tarief niet meer zen behoe ven te bedragen dan 1 shilling per brief van normaal gewicht. De tijd, welke voor de ver zending benoodigd zou zijn, zou ongeveer één week bedragen. Er zou dus een aanzienlijk kortere correspondentie-route door tot stand komen. Op den feestdag van St. Franciscus van Sales drukte de „Catholic ijïerald of India" een gebed af tot den patroon der katholieke publicisten Groote Patroon van een geteisterd geslacht, verleen ons uwe bescherming schenk ons, uwe dienaren, een beetje meer van uw cri- tischen geest en een beetje minder aan onze lezers, doe onze abonnli's de genade deel achtig worden van minzaamheid, opdat zij over onze fouten mogen heenzien, de genade van verlichting, opdat zij onze verdiensten mogen leeren onderscheiden, maak hen minder gevoelig voort complimentjes, meer gehard tegen berispjihgen, minder critisch op drukfoutenmaak, dat onze talrijke overheden, zoo geestelijke als tijdelijke, hun terechtwijzingen in aangenamen vorm gieten en er niet verder op door gaan dan zullen wij, Uw toegenegen dienaren, steunend op Uw bescherming, Uw strijd strijden met blijde harten, den wolf van de deur jagen, den duivel van de Kudde en elkander ont moeten in eeuwigcfurenden vrede. Amen. Verschillende Vastenbrieven van Iersche bisschoppen handelen over de slechte mo derne dansen en zekere aanstoot gevende illustraties in de nietéwsbladen. De aarstbisschop van Tuam zegt in zijn herderlijk schrijven, dat er de laatste jaren in Ierland te veel bedorven dansen gekomen zijn. Ook waarschuwt hij zijn geloovigen te gen de slechte boe kern. Ouders moeten alle slechte boeken buiten list bereik hunner kin deren houden en deze geen vertooningen la ten bijwonen, die het kwade suggereeren. In den vastenbrief, aan de geloovigen van het diocees Clonfert ^richt, wordt speciaal tegen zekere schunnige geïllustreerde bladen gewaarschuwd, die het geloof en de zeden van het Katholieke volk ondermijnen. Een groot gevaar is ook de bioscoop, zoo wordt verder gezegd. De bisschop van Galway zegt in zijn vas tenbrief „De tegenwoordige dansen zijn niet de nette, traditioneele Iersche dansen, maar zijn uit Londen, Parijs en New-York geïmpor teerd. Zij zijn directe aansporingen tot slechte gedachten en begeerten en tot zonden van onzuiverheid," Het Hbl. heeft den directeur der gemeen telijke electriciteitswerken van Amsterdam zijn meening gevraagd over de opmerking van den heer Zaalberg, directeur-generaal van den arbeid, in de vergadering van het ■repartement 's-Gravenhage. van de Neder landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, als zou het electrische bedrijf te A'dam voor millioenen de Nederlandsche ipdustrie passeeren. „De heer Lulofs bleek," aldus het blad, „buitengewoon verontwaar digd over wat de heer Zaalberg had gezegd. Ei is niets, letterlijk niets van waar al dus de heer L. ongeveer en ik begrijp absoluut niet, hoe de heer Zaalberg iets dergelijks van G, E. W. te Amsterdam heeft kunnen beweren Ik doe immers al sinds jaren mijn best, de Nederlandsche industrie te steunen, niet alleen door telkens voor elke bestelling ook in het binnenland prijsopgave te vragen en ingeval onze nij verheid voor een gelijkwaardig artikel niet dcnzelfden of een lageren prijs vraagt, de zaak aan den wethouder voor te leggen immers 't dagelijksch bestuur, niet ik, moet in zoo'n geval beslissen of er uit de openba re kas iets meer mag worden betaald dan bij bestelling buitenlands noodig zou zijn n aar ook en bovenal, door geregeld in con tact te blijven met alle mogelijk Nederland sche industriëelen, hen te wijzen op wat er voor mij noodig is, wat er te verbeteren valt, hoe er samengewerkt moet worden met den verbruiker om tot groolere en nieuwe productie-middelen te komen. En de heer Lulofs noemde ons een heele serie van Ne derlandsche fabrieken op, eigenlijk alle groote ondernemingen bier te lande, die in aanmerking komen om apparaten te maken of te gaan maken, die hij op deze wijze had geholpen. Hij voegde hieraan toe, dat den laatsten tijd maar uiterst weinig installaties of apparaten in zijn branche hier niet wor den gemaakt en dat het percentage van de bestellingen, die nog naar het buitenland gaan, bepaald gering is. De heer Lulofs ver wees ons tenslotte naar een artikel „Uit de Nederlandsche industrie" van zijn hand in „Sterkstroom" van 2 Januari j.l. in welk ar tikel deze wijze van doen nader uiteengezet is en met voorbeelden wordt aangetoond, hoe onze nijverheid zicb zoodoende heeft ontwikkeld. „Francois, stribbel niet tegenga mij voor, want jij hebt de pakken." Zonder verder aan te dringen liet Francois zich langs het touw zakken en verdween als of de rots zich onder zijn voeten had ge opend, Rosa wilde hem volgen, maar op het zelfde oogenblik hoorde zij achter zich een luiden schaterlach en een stem, die haar toe riep: „Geef je over of je krijgt den kogel," De smokkelaarster keerde zich om en zag op tien pas afstand den blinkenden loop van een geweee. Als ze Francois zou volgen, zou ze zijn verblijfplaats verraden, ze snelde dus naar den uitgang van de klove. Er knalde een scihot.... Rosa was ver dwenen. Op den weg naar België staat eenzaam tusschen het geboomte een groot wit ge bouw dat ondanks zijn bouwvalligheid „het kasteel" wordt genoemd. Daar woonde reeds tien jaren een familie, bestaande uit een moeder, hare twee doch ters en haar zoon. Mevrouw Antoinette Al- ban was ongeveer vijftig jaren oud. Ze was een slanke vrouw, groot van gestalte, met eert vastberaden uitdrukking op het gelaat. Nooit verscheen er een glimlach om haar mond,nooit straalde er een vriendelijk licht uit hare oogen en zc was steeds in diepen rouw gekleed. De oudste van hare kinderen, Marguerite, was vijf-en-twintig jaar, ze geleek sprekend op haar moeder, die vroeger eveneens zeer Te Delft is Dinsdag in de Betonfabrieken' van de heeren Bos en van Dijk een staking uitgebroken om een loonsverlaging van li) pet. De staking omvat 89 man. Vie- vakbon den zijn er bij betrokken, n.l. de R. K. Fa-' briekarbeidersbond, de R. K. Steenfabrieks arbeidersbond, de Christ. Fabrieks- en Transportarbeidersbond en de Ned. Vereen van Fabrieksarbeiders. Door de Commissie van werkgevers i>, het Meubelbedrijf zijn de door haar voor gestelde verslechteringen allen ingetrok ken. Zij heeft het voorstel gedaan het con tract te verlengen voor 1 jaar en de verla ging der loonen.is op 2 centen teruggebracht, in alle klassen en groepen Hierover heb ben de samenwerkende organisatiebesturen beraadslaagd en dit voorstel niet onaanne- melijk verklaard. De R. K. Bond van Meu belmakers enz., houdt o.i. Zondag een groeps vergadering over deze kwestie. In het hout bedrijf zijn de onderhandelingen afgebro ken; de werkgevers zijn blijven staan op 7 34 pCt. verlaging. De aangeboden verlaging door de werk- nemers is door de werkgevers afgewezen. Er wordt zeer waarschijnlijk plaatselijk on derhandeld- De 14e jaarvergadering van het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie met de hoofd besturen der aangesloten vakbonden, zal wor- gehouden Vrijdag 30 Mei te Utrecht. In deze vergadering zal, zoo noodig, eene bestuursverkiezing plaats vinden wegens pe riodiek aftreden van den secretaris, den 2en voorzitter, den 2en penningmeester en den commissaris. ncasBaaoGcnit AMSTERDAM, 6 Maart. Eieren. (Vei ling Prinsegracht.) Aanvoer 250.500 stuks. Prijken kippen- hoogste f 8.70, midden f 7— 7,50, laagste f 6 eenden f 7.507.85. Han del matig. AMSTERDAM, 6 Maart. Aardappelen. (Bericht v. Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonte f 8.258.50, idem Blauwe f 8.idem Eigen heimers f 6.507.25, idem Bravo's f 7, idem Industries f 5.606, idem Roode Star f 6.50, Zeeuwsche Eigenheimer poters f 4.755.25, idem blauwe poters f 4.755,25, idem bonte poters f 5.25, Drentsche Eigenheimers f 4.75 idem Roode Star f 4.50, alles per H.L. Winter Malta-aardappelen f 14.5015 per 100, K.G. AMSTERDAM, 6 Maart. (Noteering v/h. Nieuwe Veilirjggeb. expl. De Jong en Koene.) Goudreinetten extra f 5058, idem I f 24 40, Courtpendu f 1222, Citroenappelen f 1422, Bellefleur f 2840, Paradijsappelen f 1016, dubb. Benders f 1620, Huisman- zoet f 1519, Reinet zoet f 1822, zoete Venen f 1618, Stoofperen f 3038, Sprui ten f 4654, Witlof Hollandsch f 3C—38, idem Belgisch f 4248, alles per 100 K.G. Rhabarber f 1012 per 100 bos. Bloemen. Seringen f 2648, Prunus f 12 18, Sneeuwballen f 1422 per 100 talt Am. Anjers f 1015, Callas f 2858, Hya cinthen f 78 per 100 stuks Mimosa f 2.40 4 per mandje Fransche Anjers f 0,60— 0.75, Narcissen f 0.120.18, Anemonen f 0.350.55 per dozijn. Tulpen. Bartigons f 10—13, Copland f 7—11, William Pitt f 12 —14, Theeroos f 68, Prins van Oostenrijk f 58, Murillo f 57.50, La Reine f 4—4.80 Herman Schlegel f 45.50, Grisdelin f 4 5.80, Brillant f 4.506.40, Crone ü'Or f 4.50 8, gele Prins f 47, per 100 stuks. Potplanten. Primelaars f 0.220.35, Cliv- via's f 1.802.80, Azalaea's, groote, f 3— 5.50, idem middelsoort f 1.502.80, idem kleine 0.501.10 per stuk Plumosa'; f 0.070.010 per stuk. DELFT 6 Maart. Boter f 2.70, f 2.75 per K.G. Aanvoer 12/8 en 3/16 v., wegende samen 270 K.G. ELST (Bet.) 5 Maart. Fi ui veiling van heden. 1ste soort Bellefleurs 2433, 2de soort 1823, extra 4143, 1ste soort Goud reinetten 2938, 2de soort 1628, 3de. soort 79%, extra 4056, Rabouwen 8 3/412 Landsberger Reinetten 2334, Paradijs 21— 22, Eysdener Klumpke 3134, Court Pendt 1822, Spaansche Rabouwen 2325, Hol- gaten 1213, ÏJslandsche Ribbelings 1920, Huismans 1114%, dubb. Benderzoete 17 19, enkele Benderzoete 1213%, Pomme de Orange 1618, Jasappets 1920, zoete Bellefleurs 1718 ct., alles per Kilo. GOUDA, 6 Maart. Kaas. Aangevoerd 63 partijen, le soort f 5254, 2e soort f 4551, rijksmerk f 5056, zware f 60. Handel flauw. HOORN. 6 Maart. Kaas. Aangevoerd i stapels fabrieksbaas f 48, totaal 9 stapels, •wegende 8652 K.G. Handel vlug. GOUDA, 6 Maart. Boter, groote aanvoer, handel matig, goeboter 0.951.05; wei- boter 0.85—0.95. Veemarkt. Melkvee, red. aanvoer, handel vlug 350450; vette varkens, groote aan voer, handel vlug 3637 ct. per half Kg.; magere varkens, groote aanvoer, handel stug 33—35 ct. per half Kg.; magere big gen, groote aanvoer, handel matig 1017 per stuk; nuchtere kalveren, groote aan voer, handel flauw 1015 per stuk. Eieren, grooteaanvoer, handel matig, per 100 stuks 5.756.50. schoon moest geweest zijn. Ze was evenals déze groot van gestalte, welgevormd, had regelmatige gelaatstrekken met groote don kerblauwe oogen en een schat van zijdeach tige, kastanje-bruine haren. Haar móeder was koel, zij echter buiten dien nog hoogmoedig. Was het een ontzettende verveling of een verschrikkelijk geheim, dat boven deze men schen scheen te zweven? Alles zou in dat huis even droevig en som ber geweest zijn, als Fernand en Laure niet geweest waren, die even vroolijk waren, als hun moeder ernstig was, even hartelijk als hun zuster teruggetrokken. Fernand, die een-en-twintigjaar was, hield zich bezig met de teelt van allerlei ge wassen, met de hulp van den ouden Lurieux, den tuinman van mevrouw Alban. Hij hield van de open lucht, was een verwoed jager en verkeerde het liefst in de eenzaamheid, waar niets hem meer aan de beschaafde we reld herinnerde. Laure, die nauwelijks zestien lentes téld® studeerde een beetje onder leiding van haar zuster en moeder, maar was zeer speelsch aangelegd, tot groote ergernis van Margueri te, die haar herhaaideliik haar zaréeloosheid verweet. IWorat vervoigfl.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6