r LEGER EN VLOOT. KORTE BERICHTEN. KUNST EN KENNIS, BINNEN* .ANDSCH NIEUWS. STATEN GENERAAL. EERSTE KAMER. Tweede Kamer. Nijverheidsonderwijs. De. voorgestelde belasting op rijwielen en de A. N. W. 3. Moeilijkheden bij rente-aflossing De Nijverheidsonderwijswet. Wissels en assignation. De secretarissen der Rader van Arbeid. Oud erdomswet. Geen Rijkssubsidie aan na October 1921 geopende Hoogere Burgerscholen en gymnasia. De salarisvermindering by het Rijk. Mr. A. R. Zimmerman. Verkeer en Posterijen. De bezuiniging bij de Spoor wegen. Doodelijke aanrijding. Past op voor „Rust een weinig." De ijsgordlei op de Gooische en Eemiandkust. Autobus met 15 personen te water. Begrafenisgevechten. Auto-ongelukken. Kippen onder het ij's. Diefstal in 't Centraal Magazijn te Woerden. Ongewone arrestatie. Een onaangenaam slot van een aangenamen avond. Geen geschikte portefeuille. De nekkramp in Arnhem. Groote brand te Wolvega. Rembrandt op stap. Een bedenkelijk verschijnsel. Lijk opgehaald. De oudste vrouw van Amerika. Bij de a.s verkiezingen m de Vereenigdc Staten zal mrs. Power, oud 114 jaar, voor het t eerst medestemmen. Zij zelf vindt het eigen lijk dwaasheid, maar de man van haar klein kind vindt, dat zij het behoort te doen. Mrs. Power woont nu reeds 56 jaar in hetzelfde huis, op 17 mijl van het '"ort Worth (Texas). Zij heeft de Indianen zien verdwijnen, waar thans flinke boerderijen staan. Zij vertelde verschillende bijzonderheden over dezen strijd en uit haar eigen leven, terwijl zij smake lijk een pijp rookte en haar 50ste achter kleinkind wiegde. Mrs. Power heeft nog een 'ochter in leven, 44 kleinkinderen en 5C Stremming van het verkeer. Niet op haar mondje gevallen. Verkeersongeval te Arnhem. Het ijs op de Zuiderzee. Boerderij in de asch gelegd. Verscheurende honden. Een Italiaansche opera te Amsterdam. WETSONTWERP PRODUCTEN- EN AARDOLIE-BELASTINGEN. In de Donderdag gehouden zitting der Eerste Kamer, is na ampele discussie, met 24 tegen 14 stemmen liet wetsontwerp inza ke de producten- en aardolie-belasting aan genomen. Tegen stemden de heeren Smeenge (V.B.); Wittert van hoogland (R. K.), De Muralt (V.B.), v. Lanschot (R.K.), De GijSelaar (C.H.), V. d. Lande (R.K.), De Wit (R.K.J, v. Ketwicb Verschuur (V.B.), De Vlugt (A.R.) De Vos van Steen wijk (C.H.), Verkouteren (C-H.). v. Wassenaar van Catwyck (C.H.), Heerkens Thyssen (R.K.), v. d. Hoeven (C.H.) Zonder hoofdelijke stemming werden daarop door de Kamer aangenomen de wetsontwerpen tot nadere wijziging en aan vulling van de Indische Tarief wet en tot na dere wijziging van de begrooting van Ned. tndië, voor 1921. Om kwart voor vijf ging de Kamer tot lader bijeenroeping uiteen. Vergadering van Donderdag 6 Maart nam, 1 uur. Voortgegaan wordt met de behandeling van Hoofdstuk Va (Onderwijs). De heer DECKERS, R.K., vraagt den Mi nster in te trekken de bepaling, dat men 21 aar moet zim alvorens examen te mogen j doen in huishoud- en landbouwhuishoudon- t Jerwijs, Spr, is voor een bepaling van 21 iaren voor het recht van lesgeven, maar cn- ïoodig is het het examen aan dien eisch te oinden. De beer DUYMAER VAN TWIST (A.-R.) oepleit instelling van nijverheidsonderwijs voor kinderen van Zuiderzesvisschers, in ver- i band met de drooglegging der Zuiderzee, waardoor het noodig wordt nieuwe beroepen bekend te maken bij deze kinderen. De heer AMENT, R.-K., meent, dat het beier is, bet huishoudonderwijs naar Binnen- landsche Zaken over te brengen. Voorts wenscht bij een schoolexamen, opdat het du re reizen der examen-commissies zal ophou den. Uit bezuinigingsoogpunt acht hij dit ook gewensebt. De heer GERHARD, S.D.A.P., meent, dat i de salarisregcling van het personeel bij het nijverheidsonderwijs veel te wenschen over laat. Vervolgens klaagt hij over de ongunstige 'acantieregcling voor dit onderwijs. Mej. WESTERMAN, V.B., sluit zich inzake ie salarisregcling aan bij den hoer Gerhard. Spr. klaagt over te veel circulaires aan het tijverheidsoqderwijs, waardoor de vrijheid /an handelen te veel wordt gebonden. Mej. GROENEWEG, S.D.A.P., vreest, dat liet de noodige zuinigheid wordt betracht bij de aanschaffing van meubilair enz. voor de huishoudscholen. De heer KETELAAR, V.-D., betoogt, dat de technische herziening van de salarisrege ling bij het Nijverheidsonderwijs niet tot het technische is beperkt gebleven. Geklaagd wordt dat de praktici te veel worden ach tergesteld bij de theoretici. Kan de Minister niet eens volledige opgave erstrekken omtrent den omvang van het lijverheidsonderwijs. Mevr. BRONSVELD—'VITRINGA, R.-K., luit zich aan bij den heer Duymacr van Twist in zake het nijverheidsonderwijs voor tinderen der Zuidcrzee-visschers. De beer KERSTEN (St. Ger. Partij) klaagt -•r over dat het diploma van de handelsscho len zoo weinig waarde heeft. Verschillende bevoegdheden zijn daaraan steeds ontnomen. De heer v, d. MOLEN, A.-R., dringt aan ep iroote voorzichtigheid bij het opheffen van scholen, die niet gemist kunnen worden. De heer TÏLANUS, C.-H., is vóór instelling /an een school-examen aan de Huishoud scholen èn om bezuinigingsredenen èn om technische redenen. De heer HEUKELS, A.-R., acht herziening der subsidieeringsvoorwaarden noodig, omdat de scholen dikwijls de dupe van de regeling vorden, De Minister van Onderwijs, de heer DE VISSER, zegt, dat de regeling van nijver heidsonderwijs van de kinderen der Zuider- zeevisschers in voorbereiding is. Thans is de zaak aanhangig bij den Zuiderzee-Raad. De leeftijdsgrens voor het diploma wenscht dc Minister te handhaven. Hij acht het een onmogelijk stelsel, dat iemand het diploma leeft, maar moet wachten tot hij 21 jaar wordt, vóór hij onderwijs mag geven. Voor de meisjes is de leeftijd al terugge bracht van 23 op 21 jaar, maar verder kan de Minister niet gaan. In het algemeen is spr. bezig het Nijver heidsonderwijs te vereenvoudigen en nog neer aan te passen bij de praktijk. Wat de bezuiniging betreft, wijst spr. er op, lat het Rijk nauwkeurig wil nagaan, waaraan de gelden worden besteed, nu het 70 pet. be- aalt wan alle kosten. Vandaar de vele circu laires, die onvermijdelijk zijn. Dc salarisregehng voor het personeel der huishoudscholen is behandeld in de commis sie van oeorganiseerd overleg. Belanghebben den hebben zich voor het geven van advies niet aangemeld. Het optreden van dan bezuin'gingsinspec- eur heeft spr. ernstig Afgekeurd. Het komt liet te pas, dat een inspecteur zich inlaat met :echnische aangelegenheden, waarover het departement heeft'te beslissen. Spr. heeft zich onmiddelliik tot het département van financiën gewend en den eisch gesteld, dat dergelijke dingen niet mochten voorkomen. De minister van Financiën was het geheel •net spr. «eens. Gevraagd is het landbouv-huisboudonder- wijs naar Binneniandsche Zaken over te brengen. Daarvoor is een wetswijziging noo dig. In iandbouwkringen wenscht men dit echter niet. LAGER ONDERWIJS, Mejuffrouw WESTERMAN (Lib.) bepleit o 't algemeen concentratie van kleine (J. L. O.-scholen, een betere verdeeling der onderwijzers over 't heele Irnd door wijzi- gin* van art. 28 der L. O.-wet, en decén- tra.' atie in de richting van gemeentelijke regelingen. Van de gedachte „eenheids- school" zal men afstand moeten doen, en de invloed der ouders zal moeten worden versterkt. WATERSTAATSBEGRQOTING. Voortgegaan werd in de avondzitting met de behandeling der Waterstaaisbegrooting, die sinds de vorige week Dinsdag werd aan gehouden, in verband met familie-omstan digheden van minister Van Swaay. Het woord was aan den Minister. Ten opzichte van de keuring van ver voermiddelen, zeide spr., dat de wet op het vervoerwezen vrn 1889 niet zoo verouderd is ris men wel denkt De vervoermiddelen kunnen vel oencie gekeurd worden, 'ogen overbelasting kan worden gewaakt. Va. eer chaufteursexa "en verwach te hij wemi* uit werking. Eet vraagstuk der ongebreidelde concurrentie van autobussen met spoor- en tramwegen moet worden opgelost door dc Vervoercommissie-Patijn. De beer HIEMSTRA (S. D, A. P.) dient een motie in om te verklaren, dat opneming ran minimum-loonen in de bestekken van werken, die voor bet Rijk worden uitge voerd, wenschelijk is. De heer BRAUTIGAM (S. D. A. P.) vindt het antwoord ten aanzien van de autobus sen zeer weinig zeggend. De heer BONGAERTS (R. K.) meent, dat in de toekomst minimum-loonen in de be stekken niet zoozeer noodig zullen zijn, omdat er zijn sterke vakorganisaties, die wel zullen waken tegen te lage loonen. Voor den overgangstijd van thans waarin de loonen nog aan allerlei schommelingen onderhevig zijn, is weder opname van mi nimum-loonen niet gewenscht en daarom zal bij zijn stem niet aan dé motie geven. Bij dén post voor de verbetering vin ('e haven van Vlissingen, deelde DE MINISTER mede,.dat hij begreep, dat het bij dc Kam t teleurstelling had gewekt, dat niet bij nota van Wijziging is opgenomen, wat voor den bouw van den kaaimuur te Vlissingen noo dig was. Spr. had alsnog binnenkort in den mi nisterraad aanhangig maken gelden beschik baar te stellen noodig voor den eersten termijn van den aanleg voor dien kaaimuur. Die gelden zullen alsdan bij suppletoire begrooting worden aangevraagd. De heer BIEREMA (V. B.) erkende, dat verbetering van den weg Den H agRot terdam, waarvoor 250.000.is aange vraagd, noodzakelijk is. De aanleg van dezen weg zal vele n.illioenen kosten, Spr. vroeg, waarom geen overleg was gepleegd met de belanghebbende gemeente, om bij te dragen aan de kosten. De weg is we! gewenscht, doch de bezuiniging zal uitstel wel gedo gen! De heer BRAUTÏGAM achtte de verbe tering van den weg zeer noodzakelijk en meende, dat de breedte van 32'A M. ge wenscht is. De MINISTER antwoordde,- dat het hier rijkswerk betreft en dat dus het Rijk alle lasten op zich moet nemen. ïn zake den toestand aan de Hakkelaars- brug tusschen Amsterdam en Naarden, ver klaarde de Minister de urgentie van de ver betering aldaar te voelen. Het is echter niet gemakkelijk om met Oorlog tot over eenstemming te komen. Voor deze verkre gen is, al reeds met de verbetering te be ginnen, achtte spr. niet gewenscht. Bij de a'desling luchtvaart merkte de beer BIEREMAN (V. L.) te betwijfelen of het noodig is 20.000.beschikbaar tc stellen voor nieuwe ambtenaren, terwijl die dienst reeds zoo uitgebreid is. De Lucht vaartdienst is over verschillende departe menten verspreid. Spr. drong er bij den minister c/p aan, tegen ennoodige uitbreiding bij dien dienst te waken, terwijl hij tevens samensmelting der verschillende diensten voorstond. De MINISTER zeide eenige bezwaren te hebben tegen samensmelting, daar dan de „luchtvaart" bij Waterstaat weg zou moe ten en geheet onder Oorlog zou komen, wat spr. niet in het belang van de luchtvaart hier te lande achtte. Hierna werd de afd. Waterstaat aanga- nomen en de vergadering te twaalf uur ver daagd tot Vrijdag te één uur. De Algemeene Nederlandsche Wielrijders- bond, Toeristenbond voor Nederland, is tegen belasting op rijwielen, omdat het rij wiel is een onmisbaar geworden vervoer middel van algemeen erkend openbaar nut. Indien 's lands financiën noodzakelijk ma ken, deze belasting te heffen, dan is de A. N. W. B. van oordeel dat: de belasting zoo eenvoudig mogelijk 'zij; een termijn worde vastgesteld, waarin de wet automatisch zal vervallen; de inning door levering van plaatjes ge schiede; v/orde vastgelegd, dat Rijks-, Provinciale- of Gemeente-opcenten worde» uitgesloten; samenkoppeling met andere belastingen niet plaats hebbe. De A. N. W. B. spreekt de hoop uit, dat de opbrengst der eventueele belasting be schikbaar gesteld zal worden voor den aan leg van rijwielpaden aan beide zijden van alle Rijkswegen, welke paden in het belang der veiligheid van alle verkeer op den weg door dén Bond zeer dringend noodig wor den geacht. Naar het „Vad." verneemt, heeft het ge meentebestuur van Amsterdam zich tot den Minister van Financiën gewend met 't ver zoek, den vervaldag der annuïteiten van woniagwetvoorshotterfvdoor renievereffening te verschuiven naar den gemiddelden exploi- iaiiedattrm. Aanleiding tot dit verzoek was het feit, dat sommige vereenigingen financieele moeilijkheden vreczen door den eisch, die gesteld, is, dat vereenigingen uit eigen mid delen moeten voldoen het aflossingsbestand- deei van het annuïteitsdeel, dat in het bouwtijkvak valt. De Minister heeft thans bericht, deze op lossing niet te kunnen aanvaarden, omdat hiertegen overwegende bezwaien bestaan. Uit het Voorloopig Verslag omtrent het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der Nijverheidsonderwijswet blijkt, dat ver scheidene leden erkenden, dat de kosten van dit onderwijs te hoog zijn. Zij weten dit vooral hieraan, dat het Nijverheidsonder wijs veel te grootsch is opgezet. De exa- meneischen zijn te zwaar, bet aantal diplo ma's veel te groot, het leerplan overladen, de salarissen te hoog, de opleiding te duur, Met nadruk vroeg men aan de regeering, zoo spoedig mogelijk een commissie te wil len beroemen, om op korten termijn de re giering van advies te dienen omtrent de vraag, hoe het Nijverheidsonderwijs een voudiger en daardoor goedkooper kan worden, Sommige leden drongen er in het bijzon der op aan, dal aan de opleidingsinrich- tingen de bevoegdheid zou worden toege kend, onder toezicht van gecommitteerden, zelf de examens af te nemen aan de door haar opgeleide leerlingen. Naar de meening van zeer veel leden is indertijd zeer duidelijk uitgesproken dat Nijverheidsscholen, die aan de eischen der wet voldoen, aan art. 25 een vaste aan spraak op rijkssubsidie onticenen. Zoo is de wet in de eerste jaren van haar toepassing ook steeds geïnterpreteerd. Hoe de Minis ter thans in de Memorie van Toelichting kan verklaren, dat de voorgestelde wijzi ging van art. 25, welke die aanspraak op heft, slechts strekt om „dc oorspronkelijk? bedoeling duidelijker tot uitdrukking te brengen", verklaarde men niet te begrijpen. Eenige leden zouden, indien er op bet Nij verheidsonderwijs zou moeten worden be zuinigd, de voorkeur geven aan een volko men stopzetting van ae subsidieering gedu rende zekeren termijn ten aanzien van nieuw op te richten schole^, dan aan een volkomen willekeurige regeling als thans in art. 25 wordt voorgesteld. WIJZIGING VAN VEROUDERDE BET DINGEN, Een wctsontwe.p ;s inge "iend tot wij.ri- rg e'er beprlïnge: omtrent wissels en as- 'gnati'.'n. Het is de be 'o-ling van dit wetsvoorstel hetwelk te deuken is ^an hel initiatief der Staatscommissie Limburg, de meest verou derde bepalingen- door nieuwe voorschrif ten te vervangen en tevens in enkele leem ten der tegenwoordige regeling te voorzien. Tot de bedoelde verouderde bepalingen Ibehooren de vereischten van net plaatsver- schil en de waarde-erkenning welke art. 100 van het wetboek van Koophandel voor den wissel stelt en waarop de onderschei ding berust, welke de wet maakt tusschen den wissel en de assignatie. Het vereischte van plaatsverschil kom' is geen enkele nieuwe wisselwet mee. voor. De waarde-erkenning ziet op de verhou ding tussch- trekker en nemer; zij geeft te kennen, wat ook het regelmatige geval is, dat de neme» voor den wissel tegenwaarde leeft gegeven of beloofd. Noch in de Duit- t he en Scandinavische wetten, noch in het Engalseh-Aroerikaanschc en het B lgischc :cht komt het vereischte der waarde-er- ènning voor, terwijl het bij de wet van 4 Tcbruari 1922 eveneens uit de Fransche co de is geschrapt. Hel wetsontwerp heeft nu ten doel ora de vereischten van plaatsverschil en waarde- erkenning te schrappen en de daarmede verband houdende onderscheiding tusschen wissel en assignatie te doen vervallen, zoo dat voor het vervolg al die stukken als wis- i sel worden erkend die het feitelijk zijn. Blijkens het voorloopig verslag van het /etsontwerp tot wijziging der Rader.'.vet verklaarde 'men zich vrij algemeen met de afschaffing van het ambt van secretaris van den Raad van Arbeid te kunnen vereenigen. Eenige leden achten bet ongewenscht dat in het stadium van onzekerheid, omtrent de toekomst van de sociale verzekering, waar in wij op dit oogenblik verkeeren, op dit punt een incidenteele beslissjng wordt ge nomen, welke er toe kan medewerken, dat de op handen zijde reorganisatie in een door hen niet gewenschte richting wordt ge dreven. Sommige leden vroegen of nog niet op andere wijze b.v. door uitbreiding van t ambtsgebied van de Raden van Arbeid bp de uitgaven van die Raden bezuinigd zou kunnen worden, zonder dat de belangen der verzekerden worden benadeeld. Ten slotte zou men gaarne vernemen of de ontslagen secretarissen onder eenige wachtgeldregeling zullen vallen en zoo ja onder welke. Het bestuur van de Nederlandsche Ver- ■eniging ter Bevordering van het Levensver- zekeringiwezen heeft lot den minister van arbeid een adres gericht, waarbij verzocht wordt het daar heen te willen leiden dat de Ouderdomswet buiten werking wordt ge- steld. Overwogen wordt; le. dat deze wet van 1919 oorspronkelijk een sociale wet was, waarbij de staat bij droeg in prenriën en administratiekosten; 2e. dat de laatste wijzigingen, in de wet haar tc eenenmale dat sociale karakter heb ben ontnomen; zij is thans niet anders dan een wet tot regeling der uitoefening van een staatsbedrijf; 3e. nu naar inperking van staatsbemoeiing wordt gestreefd, is zij bovendien geheel overbodig, wijl van particuliere zijde, door maatschappijen, die onder toezicht van de Verzekeringskamer werken, overvloediglïjk gelegenheid wordt geboden tot verzekering van renten voor den ouden dag- Blijkens bet Voorloopig Verslag der Twee de Kamer over bovengenoemd wetsontwerp verklaarden verscheidene leden zich in ver band met den ongunstigen toestand der schatkist er mede te kunnen vereenigen, dat tot een nader bij de wet te bepalen tijdstip geen nieuwe hoogere burgerscholen en gym nasia van Rijkswege zullen worden gesubsi dieerd en dat voor uitbreiding van gebou wen, dienende tot huisvesting van reeds ge subsidieerde hoogere burgerscholen en gym nasia, tot zoolang geen Rijkssubsidie zal worden verleend. Andere leden, die, hoewel noode, zich evenmin tegen het voorstel zouden verzet ten, zouden er de voorkeur aan geven, dat in de wet een bepaalde datum werd vast gesteld, tot welken de voorgestelde regeling van kracht zal zijn, bijv. 3 of 5 jaren na bet in werking treden dezer wet. Verscheidene leden merkten op, dat de voorgestelde maatregel niet zal kunnen gelden voor hoogere burgerscholen en gym nasia, geopend na 6 October 1923, doch voor 28 Januari 1924, den datum van in diening van dit wetsontwerp. Zij verzochten dus, in het eenig artikel in plaats van 6 October 1921 te lezen: 28 Januari 1924 en ook de beweegredenen van het wetsontwerp dienovereenkomstig te wijzigen. Gevraagd werd, of de Regeering voorne mens is een wettelijke regeling aanhangig te maken, inhoudende dal gemeenten, welke voortgaan met het oprichten van hoogere burgerscholen en lycea, verplicht zullen worden ook bijzondere instellingen van zoo- danigen aard te steunen. Ten slotte werd de vraag gesteld, of de oprichting van nieuwe Rijks H, B. S. nog in voorbereiding is. Het nieuwe bezoldigingsbesluit. Volgens de Tel. zou bij de regeering het voornemen bestaan, de salarissen van het rijkspersoneel met ingang van 1 April a.s. te verminderen met 10% onder toezegging, dat geen verdere vermindering zal plaats hebben dan na het eerste halfjaar 1925, aangezien vermoedelijk op I Augustus 1925 het nieuwe Bezoldigingsbesluit in werking zal kunnen treden. Oud-burgemeester Zimmerman is Donder dag uit Londen te Rotterdam aangekomen en heeft een bezoek gebracht op het stadhuis. neve. Geen „Karenztiagen" meer. Besparing f 9O0.C00.— Naar de Tel. verneemt, heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen de uit- keering volgens dienstorder 860 aan het personeel, n.l. de gratificatie van vier dagen loon indien de betrokkene een geheel jaar lang niet ziek is geweest de z.g. „karenz dagen" ingetrokken. Deze maatregel levert een bezuiniging op van ongeveer f 900.000. I?R'N C IEPEN' ERKOCTT. D ei eetle der m- ine te \Villcn.sooi hècft Woensd; girt ',-n cn ie -n'e, afga- voerde schepen, verkocht: de schoener „Dolfijn" voor 30.523: het logementschip .Schouten voor 2777; de kanonneerboot III voor 2376.25; dc kanonneerboot „Fret" voor 2510; de torpedoboot „G 10" voor 4566.45; de loodsschokker „No. 1", voor 500, en de motorboot „Giro" voor 461. Men meidt uit Cver.chie Toen de heer van Rossem, fabrikant var. banketbakkersartikelen Woensdagmorgen net zijn motorrijwiel van de Zestienhoven- che Kade kwam afrijden, kwam hij in volle aart in botsing met 'n rijtuig van den auto- usdienst RotterdamDelft. De motorrijder was oogenbükkeiijk dood. Der: chauffeur treft geen schuld. Eenigen tijd geleden verscheen in de bladen een waarschuwing van den politie-commis- raris te Rheden, om geen geld af te geven aan de z.g. „Stichting Rust een weinig", dir. L. F. Nuytens, te Dieren, daar deze stichting een particuliere onderneming is, waarop elke con trole ontbreekt. Thans zwordt door deze „stichting" wederom circulaires bij Haag- rche families verspreid, waarin gevraagd wordt om financieelcn steun. De commissaris van politie te s' Hage herinnert daarom aan de waarschuwing v-n de Fhedensche politie. ..vïen schrijft uit Huizen aan de Msb. Eindelijk is er beweging gekomen in den .uassalen ijsgordei, die de Gooische- en Eem iandkust hield afgesloten van het overige deel der Zuiderzee, waardoor visschexij en scheepvaart danig werden gedupeerd. De krachtige dooi, geholpen door den stevigen wind uit W. en Z. W. deed reeds bij Spaken burg het ijs van de kust wegdrijven, wat de virscher typisch uitdrukt met „het ijs zet af.' In. het begin dezer week was vóór de Hui ter-ha ven, die nog onbereikbaar is, in de lijn Pampus-Eemlicht een sleep vaartuigen zichtbaar die van de Oranjesluizen en Mui den afkomstig, probeerde naar Amersfoort te komen. Het waren drie stoomvaartuigen van de firmanten Houtzager te Amersfoort en van den Rotterdamschen dienst, benevens een motorboot. De toegang naar de rivier de Eem, waarvan het vaste licht is aangebleven, werd echter versperd door een reusachtige ijsbarrière ter breedte van een kleinen K.M. De zwaar geladen schepen ankerden op de Eem-reede en wisten een dubbelen staal draad van 8 900 meter lengte over het ijs veld heen naar een leegc boot te brengen, die aan de binnenzijde der ijsmassa lag nabij den lichtopstand. Daarop werd met lieren deze kabel opgewonden en zoo werd de leege Amersfoortsche boot door de ijsvelden heen getrokken, waarbij deze een flinke geul in het ijs maakte en in open zee kwam. Door de aldus gemaakte vaargeul wisten nu de buiten gaats liggende schepen den Eemmond te passeeren en op te varen naar „de Koppel", richting Amersfoort. Een 25-tal groote-en kieine schepen zullen op dezelfde wijze van de Oranjesluizen via de Eem naar Amersfoort doorvaren. Woensdagmorgen om kwart voor twaalf is een groote 6-wielige autobus van de firma Dorssen, rijdende tusschen Den Haag en 's-Gravenzande, ter hoogte van het gesticht Groenestein in de Loosduinsche vaart ge reden. De bus bevatte 15 personen waaronder een kind van 2 maanden. De passagiers trachtten Zich te redden door de ruiten in te slaan, waarbij verschillenden verwondingen aan hoofd en handen bekwamen. Met behulp van schippers, wier schuiten in de nabijheid lagen, konden allen gered worden. Nader wordt nog gemeld Juist toen de autobus kantelde, passeerde een schipper met zijn schuit en de opvaren den van dit vaartuig redden een aantal der passagiers door de deur en de ramen van de autobus op de schuit te trekken. Nog twee andere voorbijgangers begaven zich met levensgevaar in de bus en hielpen de overige passagiers op de schuit. Behalve een man, een vrouw en kind, die in een nabijzijnde woning werden binnen gebracht, zijn de overige inzittenden met een autobus van Men Haagschen geneeskundigen dienst naar den centralen post van dezen dienst vervoerd. Vijf passagiers bekwamen min of meer ernstige verwondingen. De bur gemeester en de hoofdcommissaris van 's Gravenhage begaven zich naar de plaats var. het ongeval. Het is momenteel niet alles om te Amiens dood te gaan, eenvoudig, omdat men groote kans beloopt ora naar het kerkhof onderweg aangevallen en op den grond geploft te wor den. Deze feiten waarover de bevolking van Amiens algemeen verstoord is, vinden hun oorzaak daarin, dat twee scherp concurree- rende begrafenisondernemingen elkaar hevig bestoken, hetgeen dikwijls tot schandalen aan leiding geeft. De gemeenteraad heeft n.l. het begrafenis monopolie aan een nieuwe concern overge dragen hetwelk daarvoor 200.000 frs. per jaar betaalt. De maatschappij alhier, die eerst het monopolie bezat gaat natuurlijk in dezen niet met de vroede vaderen accoord en be graaft de dooden gelijk vroeger het geval was. De nieuwe zaak laat zulks niet over haar kant gaan en zoo komt het voor, dat 'in de sterf huizen en buiten de kerken, waar de rouw diensten plaats hebben, de grootste ruzie ont staat over het vervoer naar het kerkhof. Ver schillende veroordeelingen tengevolge van de vechtpartijen hebben reeds plaats gehad. Nabij Bergen op Zoom is de heer A. S. Sta- verman, bekend chirurg uit Vlissingen met Zijn auto, waarin hij met zijn vrouw, vier kin deren en een chauffeur zat, door slippen in een sloot gereden. H:t jongste kind moest met vrij ernstige halsv, enden in het Gasthuis te Bergen op Zoom worden opgenomen. De overige kwamen met den schrik vrij. Dinsdagmiddag hadden de heeren L. en H. uit Breda te Zevenbergen het ongeluk met hun auto te water te geraken. De inzittenden kwamen met den schrik en een nat pak vrij. De auto, welke gekanteld was, kon met de grootste moeite door een vrachtauto op het droge worden getrokken. Op aanwijzing van een der leden van de dievenbende aan den Langendijk, waarvan 4 in vooraarest zijn gezet te Alkmaar, zijn door de Rijks- en gemeentepolitie te Zuid-Schar- woude twee zakken m?t kippen van onder het ijs gehaald, welke twee der dieven daar, uit vrees van te worden betrapt, hadden ver dronken en weggestopt. De kippen waren ?f- ko- tV va'; 1"! tc r ko-r. Men meldt uit Woerden aan de Msb.: De vorige week ontving de politie alhier uit Arnhem bericht dat aldaar Rijkslakens, welke nimmer in den handel worden gebracht te aoop De politie, ai hier stelde een onderzoek in, waarbij bleek dat men dergelijke lakens ook hier aan den man trachtte te brengen. In verband hier mede werd gearresteerd de 44-jarige koop man J. v. E. alhier. Na verhoor bekende hij de lakens gekocht te hebben van den 30- jnrigen J. v. O., nachtstoker bij het Centraal Magazijn. Ook deze werd gearresteerd en heeft na verhoor bekend. De 41-jarige koop man I. B. te Arnhem ontkent gevreten te hebben, dat de lakens van diefstal afkomstig waren. Aile drie zijn naar Utrecht vervoerd en ter beschikking gesteld van den officier van justitie. Uit Trente wordt aan de „Tirol. Anz.'" gemeld: Een zekere Luigi Uez had zijn meisje doodgeschoten. Karabinieri trokken er onmiddellijk op uit om den moordenaar te arresteeren. Deze ontving hen echter met revolverschoten. De soldaten riepen nu de brandweer te hulp, die op een kamer die van den moordenaar wist te komen, een gat in het plafond sloeg en daarna met een koud- waterstraal den misdadiger bestookte. Deze vuurde herhaaldelijk zijn revolver ar, doch de brandweer bleef onverbiddelijk. Ten slotte sprong Uez uit het venster op het ter ras, doch ook hier voelde de man weldra het water met kracht op zich neerkomen. Uez vluchtte weer naar binnen. Nadat dat spel een uur had geduurd de straat stond natuurlijk vol nieuwsgierigen verscheen een vriend van den moordenaar, die langs een ladder naar boven klom en voor het ven ster tegen zijn kameraad begon te praten. Uez wierp zijn revolver neer en kwam naar het raam. Van dit oogenblik maakten eenige karabinieri gebruik, om de kamer binnen te dringen er. den man te arresteeren. De arbeider H.f wonende op den Kwijt heuvel, ging evenals zijn andere stadgenooten uit om aan de vastenavondpret deel te ne men en bracht een recht aangenamen avond door. Toen hij echter thuis kwam, moest hij tot de ontdekking komen, dat ongenoode gasten van de gelegenheid misbruik gemaakt hadden door zijn kast te forceeren en daar uit een bedrag van 500.weg te nemen. Van de daders geen spoor. Wel hebben er eenige voorloopige arrestaties plaats ge-* had, doch men* is er nog niet m geslaagd de(n) daders(s) uit te vinden. Een jonge, te Woubrugge (Z.H.) die vier briefjes van f 100.moest wegbrengen, was zoo onvoorzichtig deze in de klep van zijn pet op te bergen. Door een plotselingen rukwind vloog deze hem evenwel van het hoofd, waardoor de vierbankbiljetten naar dc vier winden verstrooid werden. Hij slaagde er gelukkig in er drie terug vinden het vierde echter moet nóg gevonden worden MILITAIRE VOORZORGSMAAT REGELEN. Naar aanleiding van de te Arnhem voor komende gevallen van nekkramp zijn bij de militaire korpsen in garnizoen maatregelen van hygiënischen aard genomen. De diënst- tableaux zijn in dien zin gewijzigd, dat voor loopig geen zware eti vermoeiende diensten mogen plaats hebben. Dinsdagavond brandde te Wolvega (Fries land) af de groote boerderij van S. T. v. d. Veen. Slechts één koe, twee kalveren er. de beide paarden konden gered worden. Vijftien koeien en een veertigtal varkens kwamen in de vlammen om. Omtrent de oorzaak t?st men in het duister. Verzekering dekt de schade. Het standbeeld van Rembrandt, staande op het naar hem genoemd plein te Amsterdam, is van zijn voetstuk gehaald. Oneerbiedige handen hebben hooge palen om het beeld gezet, ze hebben niet geaarzeld dengrooten schilder, al is hij ook maar van brons of van gegoten ijzer, met touwen te omstrengelen en hem van zijn hooge voetstuk, waar hij jaren hoog boven de hoofden van de men- schea gestaan heeft, neer te laten dalen. Gisterenmiddag bengelde het beeld hul peloos halverwege den beganen grond van buiten het hek om het plantsoen stondden de raenschen te kijken. Rembrandt hing aan zijn touwen, de werklui waren aan het voet stuk bezig. En de toeschouwers staan buiten het hek er naar te turen, met open monden. Voor velen is Rembrandt nog nooit zoo belangrijk geweest als op dit oogenblik, zegt het Hbld. De burgemeester van Groningen heeft aar. de verschillende boekhandelaren daar ter stede een circulaire gezonden van den vol genden inhoud „Dezer dagen bereikte mij de klacht, dat door jongelui, die leerling zijn van de in richtingen van Middelbaar Onderwijs te dezer stede, dikwijls boeken worden besteld op naam en op rekening van hun vader, welke boeken zij niet noodig hebben of reeds bezitten, waardoor zij in de gelegenheid zijn door verkoop van deze nieuwe boeken aan zakgeld te komen. Ai is het waar, dat der gelijke praktijken altijd wel zijn voorgeko men, in den laatsten tijd is dit kwaad zoó voortgewoekerd, speciaal door jougelui, wier ouders niet zóó financieel krachtig zijn en moeilijk in staat zijn de gevolgen van de door hun zoons gepleegde handelingen te dragen, dat het mij gewenscht voorkomt daarop bijzondere aandacht te vestigen. Ge bleken is, dat er te dezer stede handelaren in tweedehands boeken zijn, die er niet tegen opzien deze nieuwe boeken tegen zeer gere- duceerden prijs op te koopen. Tegen dezen zullen de meest scherpe maatregelen worden genomen. Tegelijk echter doe ik een beroep op u om mede te werken tot uitroeiing van dit kwaad, door geen boeken te leveren aan jongelui, als ook maar eenigszins twijfel bestaat aan de eerlijkheid der bestelling, hetgeen zal kunnen worden gecontroleerd, door in dergelijke gevallen een bewjjsje van den vader te eischen of door de boeken niet aan de jongelui mee te geven, maar aan het adres van den vader te bezorgen." Te Burgt. viotoiug onüer cie gemeente lijpe is uit het Noc: d-Hollandsch Kanaa.' iet lijk van een vrouw opgehaald, naar schat ting 20 jaar oud, gel.leed in er. 'cgoeJ me •en me. tri er cvcrl:een g-s' g -. Op ri ant vcr.d men een pear pa ..offels, waar:- en gouden ring met dc letters D. D. Het lij! :s nog niet herkend. •hter kleinkinderen. De IJsinlichtingendienst rapporteert d.d, itiderdag De scheepvaart wordt niet belemmerd i Delfzijl, Eems, Zoutkamp Lauwerszee, Har- 'ingen Zuiderzee, Stavoren Zuiderzee. De zeilvaart ondervindt hinder Delfzijl Tems kanaal, Harlingen Vaart, Stavoren Gracht, Schokland Westkust, Elburg, Schel- lingwoude Zuiderzee, Andel boven en bene den de sluis. Zeilvaart gesloten, stoomvaart nog moge lijk Nw. Statenzijl Dollard en Aa, Zout kamp Reitdiep, Lemmer Rien, Keteldiep Zuiderzee, Urk Noordkust. Vaart voor kleine stoombooten en motor vaartuigen gestremd Schokland Oostkust, Jrk Zuidkust. Vaart ook voor groote stoombooten ge stremd Lemmer Zuiderzee en Deventet Overijsselsche Kanaal. Het Eindhovensche Kanaal is geopend. In Kentucky (Amerika) heelt dezer dagen een vrouw terechtgestaan, tegen wie een eisch was ingesteld tot betaling van 150 dollar schadevergoeding. De vrouw hield een verdedigingsrede, en stortte een zóó rijken en aanhoudendenwoor denvloed over de rechters uit. dat deze er „draaierig" van werden. Het O.M. was dooi dezen stortvloed van woorden dermate in de war gebracht, dat het verklaarde, geheel de kluts kwijt te zijn, op grond waarvan het een nieuwe instructie verzocht. „De vrouw sprak zoo breedvoerig en verwarrend", verklaarde het O.M., '„dat hei voor de jury onmogelijk was een goed in zicht in de zaak te krijgen." Bij het passeeren van een wissel vloog eet tramwagen van lijn 2 in de Spijkerlaan te Arnhem uit de rails om daarna het trottoir op te rijden en ten slotte te stuiten tegen den muur van een autogarage. De 62-jarige weduwe S. geraakte bekneld tusschen den tramwagen en den muur en moest in ernstigen toestand naar het zieken huis worden overgebracht. Een ernstige nier- bloeding werd geconstateerd. Uit Durgerdam wordt gemeld, dat het Buiten-Ij nog gedeeltelijk met ijs bedekt is. De zeilvaart van Amsterdam naar de Zuider zee kan echter thans ongehinderd geschiede* In het gehucht Zuidzijde onder de gemeen te Oud-Beierland, is de woning van de we duwe P. Hendriks totaal afgebrand. De bewoners, die nog te bed lagen, hadden nauwelijks den tijd zich te redden. Van de zes koeien, welke zich in de schuur bevonden, zijn er twee in de vlammen omgekomen dt overige vier waren zoodanig door het vuut gei w:tst, dat zij afgemaakt moesten worden. V. n den inboedel is zoo goed als niets gered EEN INBREKER IN DE SLAAPKAMER. Te Princenfcage bij Breda, is bij de we duwe M. Peemen een brutale poging lol inbraak gedaan. Omstreeks één uur 'f nachts werd de vrouw door gedruisch wakker en zag in een hoek san de kamer een man staan. Zi' sprong onmiddellijk uit het bed, waarop de kerel de vlucht nam. Het was haar echter onmogelijk te onderscheiden, wie de inbreker was. Uit een door de rijks- ea gemeentepolitie ingesteld onderzoek ia gebleken, dat de dief door den koestal is binnengekomen. Hier beeft hij de grendels uitgetrokken en zich toegang verschaft tot het eerste vertrek. Daar sliep echter niet de vrouw en hij moest daarom het tweede vertrek binnendringen. Hier heeft bij waar schijnlijk de klink van de deur geforceerd. Tijdens dat werk is de klink gevallen, het geen het lawaai veroorzaakte. De dief schijnt niet aileen goed met de situatie en inrichting van 't huis op de hoogte te zijn geweest, maar ook met de financieele om standigheden van de weduwe. Deze toch i» pas vooi eenige maanden weduwe gewor den en had gisteren juist een bedrag ont vangen van 672.30 van dc spoorwegen, waarbij haar man werkzaam is geweest. Dit bedrag had zij echter dadelijk naar de Boe renleenbank gebracht Het politieonderzoek ondervindt eenig* moeilijkheid, daar op den hard bevroret grond geen sporen zijn na te gaan. INBRAAK TE WE ESP. Te Wecsp is ingebroken ten huize van de fam. Stok, aan den Muiderweg. Ontvreemd werd uit een kastje een bedrag van 680, de kas der T. B. C. Vereeniging, benevens 200 van den bewoner, en een bewijs, daf bij kassiers een bedrag van 290 gedepo* neerd was. Te Emmerhout (Drente) hebben eenige' honden in den stal van den landbouwer E.' V7eitering drie schapen dood gebeten en acht dieren zwaar gewond. Naar verluidt, zal de heer De Hont begin Mei in het Paleis voor Volksvlijt te Amster dam een aanvang maken met het geven van opera-voorstellingen met een volledig Ita liaansche opera-gezelschap. Binnenkort zal de heer De Hont naar Italië vertrekken om contracten met artisten af te sluiten. OPGRAVINGEN IN TWENTE. Tusschen Rijssen ec Enter heeft men dezer dagen in de nabijheid van de leemkuilen eenige urnea opgegraven, waarvan een nog geheel gaaf. Zij waren gevuld met beende, ren, waarschijnlijk van menschen afkomstig. Ook heeft men plekken aangegraven, waar verbrokkelde beendermassa's los in den grond waren begraven. I et vorige jaar hadden t sschen Rijssen en kclo op ra n'cn pints ond.r leiiLng van orof. dr. i olwc* 'a, welke waarschijn lijk dit jaar wor 'en hervat et terrein is nog niet geheel afgezocht. Heb het aitstekendste aan U bieden dat iemand wenschen kan, boe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert JOHN. P. ROCKEFELLER,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7