J A N BUITENLAND HOE HOLLY-DOLLY RIDDER WERD Het werk der onderzoekscommissies: de politiek moet niet worden ge- eid door wat men wil hebben, maar dcor wat men krijgen kan, Poin caré en de daling van den franc. Ontbinding van den Duitschen Rijks dag noodzakelijk, wanneer de socialisten zich blijven verzetten tegen de verordening betreffende de valorisatie der hypotheken. De maatregelen der Bulgaarsche regeering. Onder de Radio-berichten: De zienswijze te Londen omtrent de hervat ting der militaire controle in Duitschland. Is de ontbinding van den Duitschen Rijksdag in strijd met de grondwet? De Lasteyrie in de Fransche senaatscommissie. GEM. BÜ1TEML BERIGHTEN. EEN GEVOLG DER ENGELSCHE BOOTWERKERSSTAKING. TELEGRAMMEN. De hervatting der militaire controle. De aanval van Ludendorff op den Paus bij het Hitler-proces. Het uiteengaan van den Rijksdag. De financieele wetsontwerpen. Verloren en Gevonden.. Oplossingen. Nieuwe oefenopgaven. O Gevaarlijk speelgoed. door PIJLTJE. UIT DE MOPPENTROMMEL De onderzoekscommis sie. Het comité-Dawes bestudeerde Donder dagmiddag de middelen, die Duitschland in staat moeten stellen om buiten de middelen sijner begrooting om, stortingen te doen, •waarschijnlijk in natura, gedurende het mo ratorium, dat aan het land zal worden toege staan tot het tijdstip, dat het herstel der fi nanciën van het Duitsche rijk het zal ver oorloven, zich algeheel van zijn verplich tingen te kwijten. De bestudeering van het vraagstuk werd verwezen naar de ondercom missie voor het bankwezen. De bankier MacKenna, voorzitter van het weede comité van deskundigen, ingesteld door de Commissie van Herstel, zeide, te Londen sprekend, dat na vijf jaar vrede er eindelijk vooruitzicht bestond, dat het ge zond verstand zou zegevieren en de wereld zou leeren, dat de politiek niet moet worden geleid, door wat men wil hebben, maar door vat men kan krijgen. Hij kenschetste de hui- lige Engelsche regeering als conservatief. Zij die alarm hadden geslagen, wenschten het land thans geluk met de gematigdheid en iet succes der regeering. Poincaré en de Fransche financieele politiek. Poincaré legt wel zwaar de zweep over den Senaat. Donderdag eischte hij in de begroo- tings-commissie dat deze hem nog vóór Maandag zou ontvangen om de noodige uit eenzettingen te geven en zich zóó haasten zou dat de Senaat Dinsdag met de openbare be handeling zou kunnen beginnen. Gebeurt dit niet dan zal hij terstond zijn ontslag bij den president der republiek indienen. In de openbare zitting van den Senaat kwam hij daarna krachtig op tegen het pro test van Bienvenu Martin, die oordeelde dat door het voortdurend stellen van de quaestie van vertrouwen de Senaat niet vrijgelaten wordt in zijn meening en antwoordde dat de Senaat integendeel zoo vrij mogelijk is en hem omgooien kan wanneer hij dit wensch- te. In beide gevallen kreeg hij zijn zin: de Lasteyrie zou gisteren, hijzelf hedenochtend door de commissie gehoord worden, en het wijzigingswetje op de kieswet werd aange nomen, zij het met een zoo groot aantal ont houdingen dat hetjaantal uitgebrachte stem men beneden de helft van die van den Se naat blijft. Het is duidelijk dat het geduld en het humeur van Poincaré er niet beter op wor den nu, in weerwil van de gedane voorspel lingen, de franc maar steeds blijft zakken. De regeering schrijft dit toe aan de obstruc tie der Kamer tegen de financieele voorstel len en eischt daarom dat de Senaat thans wat harder voortmaken zal. Van andere zijde wordt echter de voornaamste oorzaak van de tieuwe daling toegeschreven aan den laatsten balans van de Banque de France, welke op een nieuwe stijging van de bankbiljetten in omloop wijst met bijna één milliard in één week, dat is in veertien dagen 1370 nieuwe millioenen bankpapier, die zijn uitgegeven en de door het parlement gestelde limiet van 42 milliard is bijna bereikt, nu voor het eerst de 40 milliard aan circulatie overschreden zijn. Van verschillende zijden wordt op dezen ongunstigen toestand der schatkist de aan dacht gevestigd, waarbij nog twijfel wordt uitgesproken, zoowel door Poincaré's tegen standers als door een zoo rustig beoordeelaar als Romier van de „Journée Industrielle, of in 'de toeneming der portefeuille geen nieuwe voorschotten aan den Staat verbor gen zitten, die als zoodanig niet voorkomen De „quotidien" vraagt zich onder deze om standigheden af of de minister van finan ciën zal kunnen wachten tot de nieuwe Ka mer op 1 Juni bijeenkomst om een nieuwe verhooging van de limiet der bankbiljetten- uitgifte aan te vragen. De linksche pers maakt trouwens alge1 meen van den toestand gebruik om Poincaré aan te vallen en zijn positie als zeer bedreigd voor te stellen, terwijl Tardieu, als gewoon lijk minder getroffen door de gevaren, die voor Frankrijk uit de voortgaande daling van den franc kunnen voortvloeien dan door het feit dat zc een échec vormt voor Poin caré, die het anders voorspeld had, in zijn „Echo National" handenwrijvend commen taar levert. Romier, die den toestand technisch be spreekt, oordeelt dat de crisis voornamelijk een schatkist-probleem is en dat, indien dit op tijd wordt opgelost, de franc wel weer zal gaan stijgen. Hij spreekt verder de meening uit dat de Senaaat eenige wijzigingen zal moeten aanbrengen'in de finantieele wetten, die door de Kamer ten slotte overhaast zijn aangenomen. In elk geval echter zal de toe stand gestabiliseerd moeten worden vóór de opening der onderhandelingen, waartoe het rapport der deskundigen aanleiding geven zal, want Frankrijk kan niet den diplomatie- ken strijd beginnen onder den druk van een financieele chantage. De ontbinding van den Duitschen Rijksdag. De Duitsche rijkskanselier heeft Donder dag met den rijkspresident en met de partij leiders overleg gepleegd over de ontbinding van den Rijksdag en den datum der verkie zingen. Officieel is omtrent het resultaat van deze besprekingen nog niets bekend. Maar het heet, dat de ontbinding van den Rijksdag reeds de volgende week|zou plaats hebben, terwijl de verkiezingen dan eerst eind April of begin Mei zouden worden ge houden. Ook wordt meegedeeld, dat presi dent Ebert den Rijkskanselier zou hebben gewezen op de redenen van buitenlandscht politiek, die voor een niet al te spoedig hou den der verkiezingen en eveneens tegen een overhaaste ontbinding van den Rijksdag zouden pleiten. Wat den datum der verkie zingen betreft, we hebben daarop onlangs uitvoeriger gewezen,, geldt die overweging dat ook in Frankrijk verkiezingen moeten plaats hebben en het gewenschter is deze te doen voorgaan. Voor de ontbinding van den Rijksdag geldt de overweging, dat in den termijn tusschen deze ontbinding en den datum der verkiezingen, de regeering feitelijk toch ei genlijk niet meer is dan een zakenkabinet, dat de loopetjde zaken gaande houdt en dat dus tegenover het buitenland onvoldoende gezag zou bezitten. De rijkskanselier echter acht een ont binding van den Rijksdag onvermijdelijk als de sociaal-democraten blijven volharden in hun verzet tegen de z.g. derde noodbelasting- verordening, de door de regeering krach tens haar volmacht opgestelde verordening be treffende de valorisatie van hypothecaire en dergelijke schulden en de belasting van de „Aufwertung". De regeering ging bij deze laatste van het stardpunt uit, dat de staat zijn deel behoorde te hebben van de winsten, v/elke door de waardevermindering van de mark hun ten goede kwamen, die vóór die waardevermindering gelden, in goede mar ken, hadden opgenomen, maar het geleende thans in waardelooze marken konden terug betalen. Er werd dus vooi de oude particu liere schulden een zekere?1 goudwaarde vast gesteld zoodat de bezitters van hypothe caire en andere obligatiën niet geheel en al met waardelooze marken kunnen worden afgescheept, maar hun bezit een vaste waarde verkrijgt, zij het dan ook belangrijk ge ringer dan vroeger. Maar wel beseffend, dat zoo dan toch het voordeel in de meeste ge vallen nog bij hen zou zijn, die vroeger de leeningen aangingen, besloot de regeering tevens een geringe belasting te heffen van het verschil tusschen deze vastgestelde schuld (waarbij dus met de mark-is-mark-theorie werd gebroken) en de oorspronkelijke goud- waarde van de aangegane schuld. En einde lijk bepaalde de regeering, dat de „Aufwer tung", de vaststelling van de markenschuld tot een zeker bedrag in goudwaarde, niet voor de openbare leeningen geldt en dat alle dergelijke obligatiën eenvoudig van de valo risatie blijven uitgesloten. Hiertegen vooral schijnt het verzet van de sociaal-democraten te gaan. Zij wijzen er op, dat de industrie en de grondbezitters van de waardeverminderig van de mark duchtig hebben geprofiteerd, en dat de lasten vooral komen te drukken op al de kleine bezitters, die hun geld tijdens den oorlog in de oorlogsleeningen hebben belegd en voor hun gouden marken niets terug krijgen. Maar de regeering houdt voet bij stuk en wil het werk van het financieel herstel, dat ze is begonnen, niet in gevaar brengen. En naar het schijnt heeft de rijkskanselier nu van den rijkspresident de machtiging gekregen tot een ontbinding van den Rijksdag, zoodra hij deze wegens het verzet tegen de regee- ringsmaatregelen noodig zal achten. Men zal nu echter nog beproeven met de partijleiders tot een overeenstemming te ko men, waardoor een overhaaste Rijksdagont binding zou kunnen worden voorkomen. De Bulgaarsche regee- ringsactie tegen de Mace doniërs. De Bulgaarsche regeering tast blijkbaar loor met haar actie tegen de Macedonische igitators, die van plan heetten, binnenkort een inval te doen in Zuidslavisch Macedonië. Reeds zitten 300 personen achter slot en grendel maar* de arrestaties duren voort. Volgens de „Times"-correspondent wil de regeering hen interneeren in het oostelij 1 deel van het land. Uit de verklaringen van den minister van buitenlandsche zaken in de Kamer blijkt, dat de regeering thans ten volle de politiek heeft aanvaard alle revolu tionaire actie der Macedoniërs in Bulgarije tegen te gaan. In antwoord op een opmer king, dat alleen ondergeschikten zijn gear resteerd en de leiders vrijuit gaan, wees de minister erop dat het moeilijk is de leiders in handen te krijgen, maar dat dezen toch in elk geval niets vermogen zonder de hulp van hun ondergeschikten. De arrestaties hebben tot enkele inciden ten geleid in Kustendil is verzet geboden hoe de toestand te Petritsj is, waar 40 Mace doniërs moesten worden gevangen genomen, is niet bekend, daar de verbindingen zijn verbroken. In antwoord op een vraag naar de wettig heid van het optreden der regeering heeft de premier verklaard, dat zij, nu het land ern stig bedreigd wordt, de volle verantwoorde lijkheid op zich neemt voor alle maatregelen, ook al mochten deze onwettig zijn. Over het algemeen wordt de houding dei regeering als moedig en vérziend beschouwd; de mogelijkheid schijnt echter volstrekt niet uitgesloten, dat het tot binnenlandsche ver wikkelingen komt. Berichten uit Bè.gradc wijzen op kalmeering der gemoederen in Zuidslavië door het ingrijpen der Bulgaar sche regeering. De vlootbasis te Singapore Ramsay MacDonald heeft aan de premiers der Dominions het ongunstige rapport van de Kabinetscommissie inzake de vlootbasis te Singapore doen toekomen. Hij vraagt of de Dominions het kunnen goedkeuren, dat het plan inzake Singapore zal worden uitgevoerd, op een oogenblik, dat de'regéering gelden zoekt voor de be strijding der werkloosheid, voor de ouder domspensioenen en andere maatregelen. Het staat vast, dat Australië en Nieuw- Zeeland tegen, het besluit zullen protesteeren, daar zij van oordeel zijn, dat het plan ten nauwste verband houdt met hun verdedi ging. Verwacht wordt dat deze protesten ge steund zullen worden door hooge ambtena ren van de Admiraliteit, onder wie de eerste zeelord Beatty, die gedurende twee jaren geijverd heeft voor den bouw van de vloot basis te Singapore. Er loopen geruchten over het aftreden van verschillende hooge marine autoriteiten, indien het plan wordt opgegeven. HET PETROLEUM-SCHANDAAL. Twee telegrammen van president Coolidge kan McLean, gepubliceerd doorjde „Wash ington Post", werden Donderdag in de Se naatscommissie voor het instellen van een onderzoek naar het petroleumschandaal voor gelezen en veroorzaakten een heftige sensatie. President Coolidge publiceerde een ver klaring, waarin hij zegt, dat het eerste tele gram betrekking heeft op een district-com missarisschap en 't tweede telegram een ant woord was op een telegram van McLean, waarbij hij werd gelukgewenscht met zijn toespraak op den geboortedag van President Lincoln. EEN MERKWAARDIG PROCES. De ex-kroonprins en zijn echtgenoote heb ben stappen gedaan voor een zeer merk waardig proces. Toen-zij n.l. in 1905 in het huwelijk traden was een der huwelijksge schenken een compleet tafelservies voor 30 personen van kristal en zilver dat hun werd tangeboden door de burgemeesters van alle steden in Pruisen. Het ontwerp ervoor was gemaakt door bekende kunstenaars, doch de vervaardiging duurde zoolang dat de oorlog uitbrak alvorens het gereed was. De kroonprinses keurde toen goed dat het kostbare geschenk in de kelders van de rijks bank zou worden opgeborgen. Thans rijst de vraag wat er met dit geschenk moet gebeuren. Tal van steden, die destijds aan het geschenk deelnamen, behooren niet meer tot Pruisen terwijl de financieele toestand der andere zoo is, dat men moeilijk deelneming in een kost baar geschenk kan verwachten. Bij velen is bovendien de lust niet groot den ex-kroon prins eenig geschenk te geven. Het is thans de vraag wie recht zal blijken te hebben op het geschenk, dat nog steeds bij de rijksbank is gedeponeerd. Aan bovenstaand bericht kan nog wor- ien toegevoegd, dat het geval ingewikkelder wordt gemaakt door het feit, dat de schen- kingsacte niet notarieel is vastgelegd. Dezer dagen zouden de eerste burgemees ters van de Pruisische steden bijeenkomen ten einde te pogen een oplossing te vinden. De kroonprins heeft uitlevering van het kostbare servies, bestaande uit 1900 stuks, geëischt, op grond, dat zijn huidige finan cieele omstandigheden hem niet veroorlover er van af te zien. DE BEGROOTING VOOR DEN VLIE G- DIENST. De begrooting voor dén Engelschen vlieg- dienst werd gistermorgen gepubliceerd en toont een verhooging van twee millioen vijf honderd duizend pond boven het bedrag van het vorige jaar. De Minister voor de Luchtvaart deelt me el^ dat de verhooging het gevolg is van het voortgang maken met de afgekeurde uit breiding van de luchtstrijdkrachten voor de nationale verdediging, van de grootere be hoefte aan samenwerking van leger en vloot en van de aanvulling van de voorraden voor technische uitrusting en ander materiaal. Acht nieuwe eskaders voor de verdediging van Engeland zullen in het aanstaande jaar worden gevormd. Tengevolge van de jongste bootwerkers staking heeft het bestuur van de haven var. Londen de tarieven der havenrechten met vijftig tot honderd procent verhoogd. MUITERIJ ONDER SPAANSCHE TROEPEN? Berichten van verschillende zijden maken melding van een muiterij, welke onder de Spaansche troepen, die op Malaga zijn ge legerd ten einde naar Marokko te worden gedirigeerd, zou zijn uitgebroken. DE AARDBEVING IN COSTA RICA. Gemeld wordt, dat Woensdag en Donder dagmorgen in Costa Rica nog hevige aard schokken werden gevoeld en dat zich in dr- bergen in het binnenland eenjvulkaan heeft gevormd. HET RIJKSTE MEISJE VAM AMERIKA VERLOOFD. John Cecil, de derde zoon van Lord Wil liam Cecil en eerste secretaris van de Brit- sche ambassade te Praag, heeft zich verloofd met juffrouw Cornelia Vanderbilt, het eenige kind van wijlen George Vanderbiltzij wordt beschouwd als het rijkste meisje van de Vereenigde Staten. LONDEN, 7 Maart. In gezaghebbende kringen te Londen hoopt men, dat wan neer de tekst der geallieerde nota ten aanzien van het militair toezicht te Ber- lijn is ontvangen, de voordeelen der gealli eerde voorstellen duidelijk zullen worden en een redelijker gemoedsstemming zullen scheppen. Indien Duitschland niet bereid mocht zijn een waarborg-commissie te aanvaarden, zullen de geallieerden geen andere keus hebben, dan de hooge com- missie-Nollet te handhaven, welke in Duitschland zoo impopulair is geweest. BERLIJN, 7 Maart. De Pruisische minis ter-president heeft in een schrijven aan den Pauselijken nuntius Pacelli zijn leed wezen te kennen gegeven over den aanval van Generaal Ludendorff op den Paus. BERLIJN, 7 Maart, De algemeene toe stand in den rijksdag wordt letterlijk „blit- zarrig". Terwijl de aigevsardigden gisteren- miduag nog niet wisten of zij yrija„g nog in het bezit van een vrijbiljet op de spoorwe gen zouden zijn, is thans de ontbinding van aen rijksdag, door-het nog te benandeleu ontwerp betreffende de „Goidnotenbank minstens een week uitgesteld. Men aenkt, dat het parlement eerst Woensdag of Don derdag zal uiteengaan. Volgens een mededeeling in het ,Ac'nt Uhr Abendbiatt", zou de president van den Rijksdag Loebe heden in het Seniorencon vent de opzienbarende meaedeeling hebben gedaan, dat er een rapport van advocaten en rechters is ingekomen, waarin verklaard wordt, dat een ontbinding van den rijksdag een schenden der Grondwet zou zijn, omdat voigens de Machtigingswet de Rijksdag het recht heeft verordeningen der rijksregeering, die krachtens de Machtigingswet genomen zijn, op te heffen. In dezen vorm schijnt dit bericht toch niet juist te zijn; het gaat hier n.l. niet om een rapport, maar slechts om een opvatting, die door verschillende juristen te Berlijn geza menlijk is uitgesproken. Loebe heeft het „Acht-Uhr Abendbiatt'1 meegedeeld, dat de juristen in het Senioren, convent deze opvatting in geen enkel op zicht deelen; zij hebben het grondwettelijke recht der rijksregeering om den rijksdag te ontbinden, erkend. PARIJS, 7 Maart. De Lasteyrie, de mi nister van financiën, gaf hedenochtend in de Senaatscommissie voor financiën een overzicht van de ontwikkeling van de crisis in den wisselkoers en van de maatregelen, die de regeering denkt te nemen om den koers te herstellen. Hij wees met klem op de dringende noodzakelijkheid om het ont werp der regeering aan te nemen en ein digde met te zeggen, dat de voorges Lelde maatregelen tot resultaat zouden hebben, dat het thans gevoerde, offensief tegen den franc zou woraen gebroken. Aan een H a v a s-bericht ontleenen wij nog, dat De Lasteyrie in de Senaatscom missie heeft verklaard, dat het bedrag van de in omloop zijnde biljetten van de I'ran- sche Bank zeer dicht staat bij dat, hetwelk voorafging aan de crisis in den wisselkoers van 1920 en dat het aan het eind der maand noodig was de circuleerende biljetten tc vermeerderen ten behoeve van den handel doch dat de Fransche Bank de gewoonte heeft deze vermeerderde biljetten weer te absorbeeren. Vooi^Onze. 5. In welke steden komt men gewoonlijk 's avonds aan? (der laatste oefenraadsels,) Rome. O dol. Moes. Elsa. Een naald met een draad. Omdat hij mollen kruisen noemt. Brandklok. Wees onderdanig aan uw overheden. (Oplossingen niet in te zenden..) Waar nu de punten staan, moeten acht plaatsnamen worden ingevuld, terwijl op de rij van acht punten, de naam moet slaan van i en stad fn Schotland. De vier bovenste rijen moeten ingevuld worden met de namen van vier hoofdsteden van Europa; dc onderste vier met de nan-en van vier havensteden, een in Engclsch-Tndië, een in Frankrijk, een in Oostenrijk en een in Nederland. 2. Zooals ge ziet, heb ik hier van lucifers stokjes den naam „Jan" gevormd. Als ge nu twee stokjes verschuift en er twee andere bijdoet, krijgt ge iets wat Jan graag eet. 3. Wie het maakt, die zegt bet niet! Wie het kent, die neemt het niet! Wie het neemt, die kent het niet! 4. Ik ben zelfs een deel van Nederland, maar uit mijn t'wee deelen bestaat de heele wereld. Mijnheer van Ven, was eigenaar van een groote' ijzerfabriek in Frankrijk. Hij woonde met zijn vrouw en zijn 5-jarig zoontje Man- nie op een mooie villa aan den buitenkant van Parijs. Daar mijnheer van Ven een uur van ziin fabriek afwoonde bleef hij s mid dags in-de stad koffiedrinken. Gij kunt dus begrijpen, dat, als hij 's avonds thuis kwam, zijn vrouw en Mannie erg naar hem ver langden. 6 Uur kon mijnheer thuis zijn. F t was Woensdag. 6 Uur sloeg de klok die in de vestibule stond. Meteen hoorde men binnen een zwaren stap op de trap. De deur vloog open en Mijnheer van Ven stond in de kamer. Eerst kuste hij zijn vrouw en liep toen naar Mannie toe. Hij tilde hem on, gooide hem in de hoogte en ving hem weer op. Weer gooide hij hem-in de hoogte en weer ving hij hem in zijn ster ke armen op. Nog eenige malen her haalde zich dat spelletje en toen moest Mannie naar bed „Morgen weer doen, hoor papie," riep hij, „Ja, hoor," klonk het ant woord. Toen was alles weer stil. 2 weken, nadat het hierboven verhaalde gebeurde, was mevrouw van Ven jarig. Besloten werd om 's avonds een groot tuinfeest te geven, waarbij veel gasten ge- noodigd waren. Om 7 uur zou het feest be ginnen. Mannie moest naar bed. Op den be paalden tijd kwamen de gasten in den tuin Mannie sliep nog niet. Hoe kon hij ook. Zijn kamer lag aan den tuinkant, dus hoorde hij het praten der gasten heel duidelijk. De I vele lampions die aan de boomen hingen wierpen een spookachtig schijnsel op het behang van Mannie's kamer. „Ach, waar om mag ik ook niet beneden blijven," dacht hij. Hoor, daar begon de muziek weer. Nu, zou hij maar uit zijn bedje gaan en op het balkon gaan kijken." Hij stapte uit zijn bed je en liep naar de deuren toe. Zacht open de hij ze en liep nu op het hek, dat om het balkon stond toe. Het hek was niet erg hoog, en als Mannie op de stijlen ging staan kon hij er overheen zien. „O, wat was het hier mooi en wat waren er een menschen. Tante Truus en Oom Frits zag hij en nog veel meer menschen. Papa en Mama zag hij ook Wacht hij zou naar beneden springen, dan kon hij ook bij het feest zijn, en Papa zou hem wel opvangen zooals hij eiken avond deed. Zoo sprak Mannie in zich zelf en <Je daad bij het woord voegende klom hij op bet hek en liet zich vallen, vast overtuigd dat Papa hem wel zou opvangen. Maar Mijnheer van Ven ving Mannie niet op. Niemand had ook het ongeluk zien gebeuren, niemand kon ook ooit weer met Mannie spelen. Want voortaan speelde Mannie met dc Engeltjes in den Hemel. De gasten trokken weg en lieten Mijnbeer en Mevrouw van Ven mét huil verdriet ach ter. Mijnljter nam het lijkje van Mannie op en legde net in de kamer. En bij het lijkje van hun kind, vroegen de ouders aan God een anderen Mannie die de leege plaats van hun pasgestorven kind zou vullen. Drie da gen later werd Mannie. begraven. Een poos later wandelde de heer v. Ven in den tuin. Daar trof zijn oor een klagend kindergeschrei. Hij zag een gedaante langs het hek ioopen. Hij liep den tuin uit en zag nog juist .hoe de gedaante.den hoek omsloeg, en ziende dat zij achtervolgd werd, het op een ioopen zette. Mijnheer van Ven had niet veel zin om de gedaante achterna te loopen en keerde daarom weer terug. Bij 't hek gekomen hoor de hij weer geschrei en niets ziende, be§pn hij te zoeken. Daar zag hij een groot pak liggen. Hij pakte het op en liep er mee naar binnen. „Vrouw," riep hij, „kom eens hier." Zijn vrouw kwam haastig toeloopen. „Wat is er," vroeg zij. Mijnheer stond het pak al open te maken. Het papier er nog af, en zie, daar vertoonde zich een klein, lief jongetje. Op zijn borstje hing aan een koordje een medaille en er lag "ook een briefje bij. Mijnheer van Ven opende den brief en las „Vinder van dit kind, Wanneer gij dezen kleinen jongen zult vin den, zul'en zijn vader en moeder reeds gestor- yen zijn. Zoek niet naar familie van het kind, want hij bezit ze niet. Zorg voor hem als een vader of moeder en vertel het kind niet voor zijn 21ste jaar hoe hij in uw huis geko men is. Verder stond er niets meer op en de vader van Mannie keek zijn vrouw met tranen in de oogën aan en sprak „God heeft óns gebed verhoord. Hij geeft ons een anderen Mannie, want daar wij den naam van dezen kleine niet weten, zal hij den naam dragen van onzen gestorven lieveling en ook Mannie heeten." Hij nam het kind in zijn armen en kuste het. Daarop gaf hij het aan zijn vrouw en beide waren blij en gelukkig met hun nieuwen Mannie. LENA v. R. Het is tegenwoordig in de groote magazij nen een rage, om als reclame de bezoeksters met kinderen luchtballonnetjes cadeau te geven, die bij de jeugd natuurlijk gretig af trek hebben. Vroeger werden zulke schoone zaken alleen gezien op feestdagen, Konin ginnedagen e.d., dus in den zomertijd, en dan werd er zonder verdere ongelukken buitenshuis mee gespeeld. M .ar nu worden die ballonnetjes mee binnenshuis genomen, waar allicht een kachel brandt. En die teers dunvliezige ballonnetjes zijn gevuld met hel licht ontplofbare waterstofgas. Dat daar gemakkelijk ongelukken van komen, is duidelijk. In talrijke gezinnen zal men al wei door de ontploffing van zoo'n ballon, die een geweldigen knal geeft, opgeschrikt zijn In Amsterdam werd door zulk een ontplof fing een gevulde kolenbak 1 M. van zijn plaats geduwd. Is er een theelichtje of iets dergelijks in de nabijheid, dan kunnen daar dus ongelukken door brandgevaar van ko men. De commandant van de Amsterdamsche brandweer heeft trouwens al eens tegen dit gevaar gewaarschuwd. Men zij dus met dit gevaarlijke speelgoed op zijn hoede, HOE HIJ HET WIST. Hotelhouder „Gij geeft aan dien vreem den heer de mooiste kamers op de eerste éta ge. Ben je er zoo zeker van, dat hij betalen zal Oberkellner „O, die is schatrijk." Hotelhouder „Hoe weet je dat Oberkellner „Omdat hij oud en leelijk is is en zijn vrouw jong en mooi." 4. Maar vandaag was het Holly-Dolly toch te machtig. Al z n smeekbeden en z'n liefste woordjes diepte hij op om z'n grootvader er toe te bewegen, al was 't ook maar voor één minuutje met zoo n groot zwaard te mogen spelen. Doch grootvader liet zich niet verbidden en zei: Ga jij, dreumes, maar naar Betje in de keuken, die zal je vertellen van de zeven kik kertjes in de sloot! Zwaarden zijn geen speelgoed voor zulke hummels. 5. Dreumes? Geen speelgoed voor Hummels? Ben ik een Hummel? M^et ik. Holly-Dolly,'naar kikker-verbaaltjes luisteren? Schande, zoo'n beleediging. Daar zou hij grootvader eens duchtig voor straffen. Wacht maar, op zolder zou hij wel een fijn plannetje uitdenken. Zonder wapens kon hij ook wel voor Ridder spelen. 6. Voorzichtig sloop Holly-Dolly naar den zolder, waarvan de vloer precies boven grootvaders kamer lag. Voetje voor voetje, op zijn teenen, schuifelde hij naar 't rommelhoekje, waar een schat van aller lei, voor Holly-Dolly zoo onontbeerlijke dingen door elkander lagen. Ha, ha, zag hij daar geen mooi touwtje, een haakje en een pracht van een hoor? O grootvader, wat zal ik u nu straffen. Oplossing van onze knippuzzle. „Kun je dat lezen vroeg de oogarts, ter wijl hij den eersten regel op de kaart aan wees. Er stond met koeien van letters NPRTOBLMW De man keek, aarzelde,"deed den mond open, toen weer dicht. „Kom, man," sprak de dokter, zulke groo te letters kun je toch zeker wel lezen. „Jawel," sprak de ander, „dat wei maat zoo'n moeielijk woord'kan ik niet uitspreken, j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 14