A SPAAftNEBANK Leekepreaken. WISSELS en CHEQUES Oit nummer beslaat uit 24 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Ingezonden tëedstSeelingen Koopt en verkoopt op het Buitenland. Zaterdag: 8 Maart 1924 48ste Jaargang No. 14683 NIEUWER AMSTEL. HEEMSKERK. a 75 cents per regel. ipi Spaarboekjss met 4 pCt. rentevergoeding. UIT DEN OMTREK. HEILO. UEI.IMUinFN PAROCIE VAN DEN H. JOANNES DEN DOOPER. MIJDRECHT. Wil NIS. ZWANENBURG. BOVENKERK. LIMMEN. AARLANDERVEEN, WIJK AAN ZEE EN DUIN. VOORHOUT. LI?SE. HILLEGOM. LEIDEN. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Eureaux- Nassaulaan 49 Haarlem Telefoonnummers: 1426 2741 en 1748 Postrekening No 5970. NIEUWE COURANT Advertent,-ên 35 cents per regel- Bij contract -belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst al ingezonden mededeelin? op dc le Pagina's 60 ct per regel Vraag- en aanbod-advertentiën 1—4 regek 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling 29. GEMOEDSBEZWAREN. Dezer dagen is eindelijk een reeds ve'e aren dreigend" wetsontwerp ingédiend om vrijstelling van inenting tegen pokken op grond van gemoedsbezwaren mogelijk te maken. Dit geeft ons aanleiding om over die befaamde gewelenskrieuweÜngen eens iets te zeggen. Gemoedsbezwaren zijn voor de Overheid als interrupties voor een redenaar, drukfou ten voor een schrijver, hinderlijkheden, waar tegen geep kruid gewassen schijnt. De over- beid roept de negentienjarige jongemannen voor den dienstplicht op; mobiliseert de sol daten bij oorlogsgevaar. Maar Jansen blijft thuis, omdat zijn geweten hem verbiedt om „aijn broeder te dooden." De overheid schrijft voor, dienstpersoneel te verzekeren tegen ouderdom en invaliditeit. Neen, zegt de boer in Ni,kerk, ik plak geen zegels voor mijn knechten en meiden, want daar staat geschreven; gij zult niét zorgen voor den dag van moigen. En laaf het legerbestuur den onwillige Jansen nu maar dwingen om tegen zijn geweten in, het geweer o,- schouder te nemen: laat de Raad van Ar beid, de Kantonrechter of welke autoriteit, ook den boer nu maar eens verplichten -om rentezegels te betalen! Hetzelfde geldt voor de bezwaren tegen de-vaccinatie. Toevalliger wijze ontdekten wij dezer dagen, dat die bezwaren al zoo oud zijn als de uitvinding vén de koepokstof zelf. Niemand minder dan de groole Duitsche dichter Goethe heeft er in zijn eigen levens beschrijving eenige regels aan gewijd. Hij vertelt hoe hij in zijn jeugd door een hevige koorts ten gevolge der pokken werd over vallen en schrijft dan; „De inenting werd bij ons nog altijd voor zeer problematiek aange zien en niettegenstaande populaire schrijvers baar met klem en overtuiging aanbevalen, zoo talmden toch de Duitsche dokters met 'een operatie, die de natuur scheen voor te schrijven. Ondernemende Engelschen kwa men toen naar het vijste land en entten tegen een aanzienlijk honorarium de kinde ren van die personen in, die zij verstandig en vrij van vooroordeel bevonden. Het meerendeel echter was nog altijd aan de oude kwaal onderhevig; de ziekte woedde door de families, doodde en verminkte vele kinderen en weinige oudërs waagden het raar een middel te grijpen, welks afdoend- heid toch door de gelukkige gevolgen her- Wdelijk bewezen was." Dat was in de helft der achttiende eeuw. Nu zullen onder dezen tegenzin wel evenveel v,oo oordeelen legen het nieuwe voorbehoedmiddel als ge wetensbezwaren hebben schuil gegaan. Bij zeer velen zal de antipathie een meng.ling van beide zijn geweest. De tijd heeft zijn Werk gedaan en het gezond verstand beeft gezegevierd. Maar hardnekkig zijn bij een klein aantal de gemoedsbezwaren blijven bestaan, zóó, dat de Nederlandsche regeering na bijna twee honderd jaren zich verplicht ziet om daaraan tegemoet te komen. Er is hierin iets, wat prikkelt tot verzet De Overheid, optredend in het belang der gansche gemeenschap, schrijft voor, dal ieder voorzorgsmaatregelen neemt tegen een ziekte, waarvan hij zelf niet alleen het slachtoffer kan worden, maar waardoor hij een haard van besmetting kan worden voor zijn omgeving. De practijk heeft bovendien bewezen, dat het middel afdoende is. En nu komt er iemand en zegt: ik heb gemoedsbe zwaren tegen uw voorschriften; ik weiger op dien grond er aan te voldoen. Daar zit iets tergends -in deze redeneering En toch verstaan wij het, dat de overheid er, zij het langzaam en schoorvoetend, voor zwicht Want er is iets niets zoo teer als het geweten van den mensch; niets zoo gruwelijk in een machtspersoon als hei geweten van eer ander geweld aan te doen, Zoodra het dan ook mogelijk is, om die stem van het gewe ten van bepaalde individuen te Ontzien zpnder groot gevaar voor het algemeen be lang, is de Overheid gehouden zulks te doen. Maar hiermee is de zaak niet uit; die zelfde gemeenschap moet niet in die voor haar gevaarlijke gemoedsbezwaren berusten zonder meer. 't Is immers evident, dat zulke van de algemeene opinie afwijkende opvat tingen wij zwijgen nu nog van het gevaar van simulatie op domheid of valsch in zicht, op dwaling berusten. En niets mag worden verzuimd om zulke onmaatschap pelijke gewetensbezwaren weg te nemen. Wij hebben wel eens den indruk, dat dit te weinig gebeurt. Men lacht en haalt de schouders op voor meAschen, die in den Bijbel meenen te kunnen lezen, dat het ver boden is zich tegen brand of hagel, tegen invaliditeit of ouderdom te verzekeren enz. Men doet alsof men met verwarde geestver mogens te doen heeft en gaat zulke inen- schen met een minachtend 'lachje voorbij. Bij nader onderzoek zou blijken, dat die mensch en even veel of meer ge-zond verstand hebben dan de middelmaat der menschen. Alleen op dat ééne punt gaat hun inzicht .scheef en, nauwgezet als zij zijn, weigeren zij toe te geven, zoolang op dit stuk hun ge weten door hun verstand valsch belicht wordt, Er moest daarom aan die gemoeds bezwaarden wat meer aandacht worden ge wijd En aan hen niet alleen. Men ontmoet vaak in het leven menschen, die, bij een prijzenswaardige nauwgezetheid van gewe ten, zich zelf afmartelen door waandenk beelden. Men moet ze niet schouderophalend voorbijgaan, of ze uitlachen; noch minder k trachten ze óver te halen om zich het leven wat gemakkelijker te maken, door dat nauwe geweten een beetje uit te rekken. Er is maar één afdoend middel: kalm en zakelijk rede neeren. Want valsche gemoedsbezwaren zijn meestal gevolg van onzuiver inzicht. Zoodra de' onjuistheid der opvatting wordt ingezien, is hèt bezwaar verdwenen. Een enkele maal. zijn ze ook gevolg van een soort fanatieken trots; een zelfverblinding, die bij alles doet oordeelen-. ik alleen weet het en niemand heeft gezag over mijn inzicht, noch heeft daar leiding aan fe geven. Dezulken laat men het best met het hoofd tegen den muur loopen; zij zijn ongeneeslijk. Maar de overigen helpe men naar best vermogen! HOMO SAPIENS. Verzekering varkens. Met ingang van 10 Maart a.s is het voor de veehouders rond om Amsterdam geoorloofd, hunne op de markt aan te voeren varkens te verzekeren tegen slachtschade bij het fonds hunner keuze. Inlichtingen daaromtrent geven de voor zitters en secretarissen der landbouw organi saties aan belanghebbenden. De heer Schippers. Amsleldijk, zal daarom steeds op de markt aanwezig zijn, terwijl de heer P. Schagén is aangesteld voor Amstal- veenschen weg en Bovenkerk en omgeving, om de va'ken thuis te'verzekeren Veiling. De uitslag der heden gehouden veiling voor de erven van wijlen Mej. de Wed. A. Koningen te Amstelveen, was als, volgt: Een bovenwoning met schuur en erf en 103070 H.A- wei- en bouwland bracht op 27.900, kooper de heer G. Moleman te bukte, hel' ongeluk een pot kokende thee af te stcoten. De thee stroomde over haar heen en zé kreeg ernstige brandwonden aan hoofd en rug. Bijna tegelijkertijd ontving haar zoon tje,'die met een kruiwagen op straat speelde, een trap van een paard. Het kereltje, werd ernstig verwond. Wel een ongeluksdag! R.-K. Kies vereeniging. Woensdagavond hield deze vereeniging haar gewone jaar vergadering. i De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden voorgelezen, waarbij blee'k dat er een tekort is, hetwelk 't bestuur zal 'trachten gedekt te krijgen, door bij een volgends verkiezing vooral de hulp in te roepen van particulje.en, wat betreft 't balen van kiezers, die niet in staat zijn te looper Het aantal bestuursleden werd terugge- s Directe Mr, Th. WESTERWOUDT. I Woendagavond na het Lof, hield de afdeeling HeiJo van de Hanze, haar laarvergadering in het Brunogebouw. Met ™- adviseur waren tegenwoor dig 12 leden De voorzitter, de heer S. Hoedjes, opende de vergadering en heette de aanwezigen hartelijk we.koro op deze eerste vergade ring van het jaur $>pr. hoop( dat he( jaar 1924 een gezegend jaar moge zijn. De secretaris, de heer -N. Ursum, leest de aotulen welke onveranderd worden vastge steld. Ter sprake komt het lidmaatschap van de Kamer van Koophandel. De voor zitter merkt op dat bij een bepaalde omzet, of het hebben vanmeer dan een knecht! men wettelijk verplicht is lid te worden! Opgemerkt werd dat de laatste maal slecht gestemd is en dat meerdere geen op roeping hebben gekregen. Hierna komt aan de orde het jaarverslag van de afdeeling over 1923, dal zeer kort was- en waaruit wij vermelden dat het le dental van 27 was tc.ruggegarn op 20. Hierna leest de penningmeester, de heer D. Leek, de rekening voor. De ontvangsten bedroegen 157,88 14: de uitgaven 161,20, zoodat het tekort bedraagt 3.3134. Besloten werd dat met het veertig-uren- gebed wederom een H. Mis zal worden op gedragen voor de leden van de Hanze- vereeniging. De contributie welke eerst 1.50 was, bedraagt nu j 1.75, per drie maanden op te halen. Aan de orde komt nu de verkiezing van een bestuurslid. Aftredend is de heer S. Hoedjes. Bij stemming wordt dè heer Hoed jes, met op een na algemeene stemmen, herkozen. Thans komt aan de orde de bespreking Hanzeöag te Haarlem, op 12 Maart a.s. De voorzitter spoort allen arn deze Hanzedag te bezoeken, kan men niet op den dag, dan toch vooral 's avonds. Op de vra:.g van de heer Opdam zegt de voorzitter, dat de abonnementsprijs op het bondsblad „de Hanze" J 1.50 bedraagt. Den beer Opdam zegt dat het wenscheL,k is dat ieder lid dit blad kri,gt. De voorzit ter merkt op dat men, óm een tekort te ontgaan,, de prijs van het abonnement ver- hoogd heeft, wilde de bond niet voor een teer groot tekort komen te staan. Bij de rondvraag zegt de heer Opdam, als antwoord op een desbetreffende vraag van den heer A. Bolten, dat het advies bureau zal opgeheven worden. De voorzit ter zegt dat de Kamer van Koophandel dan een adviesbureau heeft. Ma-r, meent de heer Opdam, dat zeer veel leden van de Hanze geen lid van de Kamer van Koop- handel zijn. Deze zouden dan zonder ad vies kunnen. De heer A. Bolten zegt dat het wensche- l);k zou zijn. dat er meer actie van den Bond zou uitgaan en vooral door el kaal te steunen. De heer Bolten zegt, dat met Ten slotte dankt de voorzitter de aanwe zigen voor hun bezoek en de Geestelijke ad viseur niet minder. Exportveiling St. Willibrordus. Veiling van 6 Maart: Brusselsch witlof le soort42— i 57, 2e soort 28—36, 3e soort 16—24; Spruit- j kool le soort ^5—54, ?e soort 32^-/0. 3e soort 2028. Alles per K.G. Handel viug Proces-verbaal. Doos de gemeente-po- litie alhier werd proces-verbaal opgemaakt: tegen een persoon, terzake vernieling van een glasruit. Zondag 8 Maart 7 A uur Vroegmis, 10 uur Hoogmis, namiddag 2 uur Catachismus. 's avonds 7 uur-Lof met lijdensmeditatie. j Woensdag, Vrijdag en Zaterdag Quater temperdagen geboden vasten- en onthou- dingsdagen. Woensdagavond 7 uur Lof ter eere van den H. Joseph. Vrijdagavond 7 uur oefening van den Kruisweg, Zondag schaalcollecte ten behoeve van den St. Pieterspenning. "Verlaging melkprijs. Deze week is de melkprijs met twee cent per liter verlaagd, wat nu 13 cent per liter is geworden. Turndag. De gymnastiekvereeniging „Sandow", alhier, hoopt op Hemelvaartsdag 29 Mei, deel te nemen aan den turndag te Aalsmeer-Oost. Burgerlijke Stand. Geboren; Geertruida Maria, dochter van Wilhelmus Cornelis Roe- leveld en Corue'ia Wilhelmina VóK°- Jaarvergadering. A.s. Dinsdag St. Maart zal de K.K Propagandac'iub „Onvermoeid Vooruit" haar jaarvergadering houden.' De agenda bevat een achttal punten. De belangrijkheid dezer vergadering zal elk Ld genoegzaam begrijpen. Een ieder zorge dan ook aanwezig te zijn. Werkloosheid. Het treurig verschi,nsel I van werkloosheid doet zich alhier in hevige mate voor. i Ongeorganiseerde werkloozen, die zich dagelijks aanmplden, enkel voor dit buurt- schap, hebben reeds het getal van 100 over schreden Het is te hopen dat milder weer moge aan breken, wellicht komt zulks den velen werk, loozen ten goede. Aalsmeer, een heerenhuis A 78 met grond, schuur en erf 0,2030 H.A., kooper A. Tijs- sen te Amstelveen voor 12200; een bürger- woonhuis met erf A 76 voor 6600, kooper G. W. van Klaveren te Amstelveen. Daarna wérden in veiling gebracht een dubbelt- woning, aan de Ouderkerklaan. eigenaar J. Gelijn te Aalsmeer-Oost en eer, woning aldaar, behoörer.de aan J. van Mierhi te Deift. Alle drie perccelen werden op' 7500 op gehouden. Nog weid eèn stukje bouwterrein groot 0.04.15 rl.A. verkocht voor 1150. Bu g. Stand. Gebo en; Helena Johanna, d. v. P. Mijren, en W. M. Wahlen. Ger- ritjé. d. v. H. Dr'khof en C. ten Brinke. -• Louizü, d. v. P. van der Neut en G. Molle- i,.ana. Petrus Hendrikus Jozef, z, v. J Houtkamp en J. M. P. Knottenbelt. Cor nelis, z. v. A, Nieuwenhuizen en M. Hillin- gerewerf. Joanna, d. v. G. J. van den Berg en J. C. Wegbrans. Johannes Wil helmus, z. v. J. C. Smit en Th. H. Smit. Agni.etje, d- v. W. den Hqrtog en M. Buis. Cornells Josepha, d. v. P- Verhoef en J. A. van der Zwaan. Ondertrouwd: Andries Jansen, 25 j. eu Janna Maria van Aalst 25 j. Jan Dirk Eveleens, 25 j. en Maria Hendrika Moüeman, .7 jaar Overleden: Joanna, 5 j., d. v. G. H Schreurs en G. M. Kerkhof!. Simon van Grieken, 86 jaar. Verpachting g ssgewas. De verpach ting van grasg.was langs de wegen zal bin nenkort van gemeentewege plaats hebben bij inschrijving. Inlichtingen en voorwaar den zijn verkrijgbaar bij den gemeente- opzichter. Prijsopgave moet vóór 15 Maart worden ingeleverd. Missieweek. Naar wij vernemen, zai van 16 tot 20 Maart in deze parochie een Missieweek worden gehouden met bioscoop voorstellingen en in het Patronaatsgebouw. L. T. B. Woensdagavond werd in het Patronaat de jaarvergadering gehouden van onze afdeeling „Land en Tuinbouwbond". Oudergewoonte was deze vergadering zeer matig bezocht De Voorzitter, de heer N. Kuijs, opent de ze vergadering n:et den Christelijken groet en heet de aanwezigen welkom, in het bij zonder den Geestel, Adviseur Pastoor Pee. perkorn. Hierna werd door den secrataris de notulen voorgelezen en zonder aanmerkingen vast gesteld. Vervolgens bespreking „Varkensfonds". Medegedeeld werd, dat door de afdee ling 'aansluiting is gezocht bij het Comité van Actie in deze aangelegenheid. Door de secretaris werd vervolgens mede- deeling gedaan en verslag uitgebracht der gehouden vergadering in Amsterdam. Vermeld zij, dat deze verzekering in wer king treedt Maandag 10 Maart. Belanghebbenden, welke varkens wenschen te markten, worden verzocht hiervan Za terdagmorgen kennis te geven bij den secre taris, den heer J. Kimman, welke als cor. respondent met de uitvoering der merking is belast. Het merken der varkens geschiedt bij den eigenaar thuis en wel op Zaterdag namiddag. De eigenaar ontvangt dan eer> bon. waarop tevens de premie moet wórden betaald; deze bedraagt J' 1 per varken en 1.50 voor een zouter. De Voorzitter deelde mede, dat deze acite aan de afdeelingskas eeD uitgave beeft veroorzaakt van j 5.gaarne zou spreker zier., met het oog, op den ongunstigen toe stand, dat de leden eenigen financieelen steun wilde verleenen. Door den Eerw. Geest. Adviseur werd voorgesteld, om in deze vergadering een col lecte te -houden. Dit voorstel vond algemeenen bijval en op staanden voet door Zijn Eerw. ten uitvoer gebracht. liet resultaat was uitstekend, want de Eerw, collectant had hpt genoegen een be drag van J 11.20 aan den penningmeester te kunnen overhandigen. De Voorzitter dankt allen en in het bij zonder den Geest Adviseur voor deze aan gename medewerking (applaus). Voorgesteld werd verder, dit jaar voor de afdeelingskas een contributie te vragen van 0-50. Zonder stemming aangenomen. Hierna rekening van den penningmeester welke werd nagezien en accoord bevonden en dezen functionaris dank gezegd Ten slotte bestuursverkiezing; de aftre dende heeren werden bij acclamatie wederom herkozen en namen bun bepoeming aan. Na de gebruikelijke rondvraag, sluit de Voorzitter deze geanimeerde vergadering met den Christelijken groet. Staking. - Ue -eweritcrs uer cetonfabriek Alphen aan den Rijn hebben het werk neer gelegd. Een werkwillige wordt nu onder poiiiiegeleid gehaald en thuisgebracht. Dubbel cn_,ei*i*c, oon-.eiua„anuoag had mej. van R ion. +ien z» rich naast do kachel bractjt.op negen, wat mogelijk was,, door het zich niet heikiesbaar stellen van twee der "aftredendën, n.L de heeren v. d. Maat en Koper. De heer IJ. Schuit werd herkozen Als. secretaris werd gekozen de heer Jorna Nadat v'an de rondvraag nog enkele heeren Hadden gebruik gemaakt, sloot de voorzit tér 'de vergadering met den Christelijken groet. ZONDAG de H.H. Missen te 7 uur en half 9, te 10 uur de Hoogmis te half 2 cate chismus, te half 3 vergadering v o de leden vati de 3c Orde, te half 5 Congregatie Jon- genspatronadt, te half 7 Lijdensmeditatie. MAANDAG de H.H. Missen te 7 en 8 uür. Overige dagen te 7 uur, half 8 en 8 uur. WOENSDAG, VRIJDAG en ZATER DAG quatertemperdagen, geboden vasteu- en oiithoudingsdagen. Te 9 uur gez. H. Mis van Requiem 's avonds te half 7 Lof ter eere van St. Jozef met rozenhoedje. DONDERDAGavond te half 7 Lof ter eere van het H. Sacrament met rozenhoedje. VRÏJDAG-avond te half 7 oefening van den H. Kruisweg met vereering der relikwie. ZATERDAG-middag van 4 uur af gel. om te biechten te half 7 Lof ter eere van Maria met rozenhoedje. Catechismus in deze week naar gewoonte biechthooren voor dé Ie en -2e klasse-. HAARLEMMTERLIEDE. St. Jacobus. ZONDAG half 8 Vroegmis, kwart over 10 Hoogmis, half 8 Lof met lijdensmeditatie. MAANDAG de EI.H. Missen te kwart voor 8 en kwart over 8. DINSDAG 9 uur gezongen Jaargetijde voor Geertruida van Roode, hvr. van Adria- nus van Warmerdam. WOENSDAG, om kwart vóór 8 en kwart over 8 de H. Mis. Om half 8 Lof ter eere van den H. Jozef. DONDERDAG om kwart vóór 8 en kwart over 8 de H.H. Missen. VRIJDAG om kwart vóór 8 en kwart over 8 de H.H. Missen. ZATERDAG. Om kwart vóór 7 uur H. Mis bij de Eerw. Zusters. Om 8.25 H. Mis in de kerk. Van 4—8 uur gelegenheid om te biechten. Des avonds om half 8 Lof. HA A RLEMMERLIEDE. St. Adaibcrtus. ZONDAG halt 8 de Vroegmis kwart over 10 uur de Hoogmis ;- half 3 Lof. Politiezaken. Vrijdag 22 Februari j.l. werd H. v. W. door den riaagschen politie rechter veroordeeld tot 10 boete subs. 10 dagen hechtenis, wegens het vergiftigen van kippen van J. J. B-, die aan te veld staande gewassen van eerstgenoemde schade berok kenden. Nu zijn echter de rollen omgekeerd en is J. J. B. verba] iseerd, daar zijn kippen in den tuin van H. v. W. werden aangelrof- j feu. Voor eenzelfde feit is H. G. L. verbali- i seerd. I Voetbal. De R. K. Voetbalvereeniging j Voorhout vergaderde Donderdag in café Boerbave. De heer D. Haverkorn, secretaris der pers en propagaada-commissie. toonde het goed recht van R. K Voetbalclubs aan. Spr. spoodre de leden aan, te J>edenken, dat zij zich bij 't voetbalspel ook als Room- schen gedragen. Bezoekt den spelregel-cur- si'as op 13 Maart e.k. in het gebouw der St. Jozefgezellen aan dc Houtgracht te LeH'en. Eenige vragen werden cp afdoende wijze beantwoord, waarna de vergadering geslo ten wérd. Vergadering Jeugdcommissie. Donder dagavond werd vanwege de jeugdcommissie een ouderavond gehouden waar als spre ker optrad de heer B. N. Loerakker, van Hillegom. De voorzitter, de heer J. Zand vliet, opende de maar matig bezochte ver gadering, met den Christ, groet en heette allen welkom. Hij wees er op dat het een feit was van belang om de zaak der jon gens ter hand te nemen en te/trachten voor de jongens een organisatie te stichten waar zij behoed worden voor invloeden van scha delijk gehalte, vooral voor bun geestelijke maar ook voor hun stoffelijke belangen. Aisnu was het woord aan den spreker, die zijn onderwerp ..Wat staat den ouders te doen om de toekomst van hunne.jon gens te waai borgen'behandelde. Na een korte inleiding, waarin sp-eker op enkele gevaren voor dc jeugd had gewezen en waarin hij deed uitkomen, dat als we de meisjes van tegenwoordig gekleed zien gaan, moeten we medelijden hebben met onze jongens En zegt de Vastenbrief van dit jaar, door de gezamenlijke Bisschoppen van Nederland uitgegeven, niet duidelijk hoe groot de gevaren zijn voor de jeugd? Spr. zeide dat men meerdere avonden zou kunuen valpraten over de onderscheidene gevaren waaraan de jeugd is blootgesteld, en bovendien over de middelen ter bestrij ding van deze gevaren. Spr. zou echter spreken over de organisatie van de jeugd. Snel en zeker werkend tegen Rkeomatiet Hoofd- es Zenuwpijn Toga! scheidt sterk het urine-zuur ef en gaat zoodoende direct naar de bron der pijnen. Uit stekend werkend tegen slapeloosheid. Door vele Doctoren en Klinieken ten zeerste aanbevolen. Bij alle ApofKekers en Drogisten verkrijgbaar f 0.60 er. f 2.— Imp. A. J. AMEYE. A'dam.^ Spr. deed in een duidelijk betoog uitkomen hoe de toestanden zich in de laatste 20 jaar hebben gewijzigd. Toen was de zorg voor de toekomst veel minder groot. Thans is de uitbreiding biiv. van het Bloembollenbedrijf lang. niet in verhouding tot de aanwas der bevolking. Dus rijst de vraag: waar blijven onze jongens, waar moeten zij geplaatst worden? Het platte land moet volk leveren voor de steden, of aan Frankrijk of aan Canada. Als dat zoo is dan moeten we zorgen dat onze jongens getraind zijn, anders gaan ze onherroepelijk naar den kelder. Al zeer spoedig zullen zij bii de socialisten ingelöfd zün In de socia listische en de liberale leer ligt een s c h ij n van waarheid. Daarom is bet z?ak onze jon gens te lee.ren wat het socialisme is, wat het in werkelijkheid is. Spreker zeide dat het aantal katholieken procentsgewijze evenhoog staat als voor bongerd jaar terug. Het geboortecijfer is bij de katholieken het hoogst, ergo moesten we procentsge- wijze vooruitgaan en kunnen we thans het dubbele procent tellen van voor honderd jaar? En waar blijft de andere helft? He laas bij de andersdenkenden. Spreker zei dat er zoo n nimcloo: verschil is tusschen de onvervalschte leer van Christus en de- geneh welke die leer moeten uitvoeren. De leer van Christus kennen we, ze is een leer van liefde en rechtvaardigheid. De praktijk is echter zoo in strijd met die leer dat we geen onderscheid kunnen zien tus schen katholieke en liberale werkgevers. Evenmin zien we ook geen verschil tus schen de katholieke arbeiders en socialis tische arbeiders, enkele uitzonderingen daargelaten. Spr. zeide dat wij hebben te beseffen waarvoor wii op aarde zijn. en dat we hebben te zorgen dat onze jongens gods dienstig zijn onderlegd en daardoor weton hoe zij moeten zijn georganiseerd. Dan zeer zeker behoeven we voor de toekomst van onze jongens niet bevreesd te zijn, want dan zijn het hechte steunpilaren voor kerk en maatschappij. De voorzitter dankte den spr. voor zijn mooie redë en hij hoopte dat zijn woorden de aanwezigen tot nadenken zullen stem men en sloot daarna de vergadering met den Christelijken groet Onze Sint Martinuskerk, Vrijdag is de aan- en verbouw van dc Sint Martipuskerk aanbesteed. Wij geven bieronder een korte beschrijving vam de plannen. Vanaf de Communiebank zal het thans be staande gedeelte geheel worden weggebro ken. Een geheel nieuw gedeelte wordt in kruisvorm aangebouwd. Vóór hel kruis komt hèt Priesterkoor, circa 1 M. hooger dan de begane vloer van het Priesterkoor. Evenzoo komt rechts van de kerk, dus aan de Maria- straat, de sacristie. De sloot langs de Maria- straat, vanaf het huis van wethouder Bal vers tot aan den goudvisschenvijver, wordt gederr.pt en voor zoover de ruimte onbe bouwd blijft (dit is echter niet veel) bij de Mariastraat getrokken. Het nieuw te bouwen kruis zal ongeveer 400 zitplaatsen kunnen bevatten. Onder de sacristie komt de ma chinekamer voor de centrale verwarming; van daaruit zullen 2 kanalen naar het mid- •den van de kerk worden gemaakt, welke de koude lucht uit de kerk zuigen naar de machinekamer. Die lucht wordt daar ver warmd en zoo weer met twee kanalen, waarvan aan elke zijde van het hoofdaltaar één uitkomt, in de kerk gebracht. Aan elke zijde van het kruis komt een ingang, dus ongeveer een tegenover het Mariagesticht en een ter hoogte van het thans bestaande baarhuisje. Als dat alles klaar is (men denkt over circa 1 Yi jaar), dan zal bet achterste gedeelte van de kerk worden aanbesteed. Kier zal de geheele gevel worden wegge broken, om een nieuwe te plaatsen, waarin dc hoofdingang zal komen. Het koor zal eerige meters hooger worden gemaakt, ter wijl naast de kerk een bidkapel aan den rechteikant en een doopvont aan den lin kerkant zal gebouwd worden. Met dezen laatsten verbouw zal circa een jaar gemoeid zijn, zoodat we ruim 2 jaar bekrompen zul len zitten. Maar als dan ook alles gereed is, dan zullen wij een kerkgebouw bezitten, waarop de geheele bollenstreek jaloersch zal zijn. Laten we daarom gedureq^e de bouwwerkzaamheden allen onze medewer king verleenen en tevens de financieelc zorgen van het kerkbestuur naar best ver mogen verlichten. jaarvergadering „Stille Omgang". In hotel Sistermans, alhier, hield het Genoot schap Hillegom en omstreken Donderdag avond zijn jaarvergadering. De zaal was tjok vol. De voorzitter van bet bestuur, de heer Joh. A. Gerritsen opent met den Chr. groet en een woord van welkom. Spr. wijst er op, dat de groei en bloei steeds grooter wordt, zóó zelfs dat plaatselijke zusterafdeelingen moeten ontstaan, hetgeen alles te zamen moge bijdragen tot verdoieping van verec- ting jegens den Eucharistischen Koning.V'er- der memoreert spr. het inwijdingsfeest van het nieuwe vaandel, de medewerking van het R.-K. Dameskoor, de bereidwilligheid van Pastoor Krook, om heden de feestrede fe houden, en ten slotte richt spr. zicb tot Pastoor van Leeuwen, wiens naam als di recteur nauw aan het Genootschap is ver bonden en tot wien spr. den wensch uit. dat het hem gegeven moge zijn nog vele jaren als directeur op te treden. Pastoor van Leeuwen krijgt nu bet woord. Vooraf wil Z.eerw. zeggen, dat we zoo laat vergaderen, wegens ziekte van den secre taris-penningmeester. Spr. wijst er op, hoe wij een geheel andere, een zuiver geestelijke fereeniging zijn. zelfs staande onder de visi tatie van den Deken. Uitvoerig relaas be hoeft dus niét gegeven te worden, al wordt u straks verslag van den secretaris en fi nancieel verslag geboden. Dan wijst spr. op den grooten inzet van den St. O. dit jaar: Gods Zegen af te smeeken over het Intern. Euch. Congres. De secretaris geeft nu een keurig jaar verslag, waarin o. m. wordt aangegeven, dat weder 30 nieuwe leden toetraden, dat Lisse zelfstandig is geworden, doch hVoordwijk bij ons bleef. Verder*releveert spr. een en an der over de gehouden bestuursvergadering, de afgevaardigden ter jaarvergadering te Amsterdam, enz. Pastoor van Leeuwen zegt. dat de secre taris in zijn mededeelingen bijzonder mild is geweest, zegt hem voor de weergave har telijk dank. noemt'hém (die schipper vat zijn vak is) de kurk, waarop de Stille Om grng drijft. Hét financieel verslag gaf aan totale ont vangsten 1148,90, uitgaven 973,55, bat: saldo 17535 De heeren C. Sevsener er Joh. Bekkers zagen de rekeningen na, aiï- werd accoord - bevonden. Hierna kwam aan de orde de gehouden bespreking te Haarlem. De secretaris gai hiervan een overzicht; hij wees er op, da: we het vorig jaar veel vertraging hadden dit jaar zullen we er gang in brengen, alle zal beter gaan. Hierna werd door het St. Josephzangkoor zeer verdienstelijk gezongen „Adoro te", 4 stemmig, van \X v. d. Ven en „Jesu Dulcb memoria". 4-stemmig, van A Kothe. Hierna verkreeg de Zeereerw heer J. J A. J. Krook het woord, tot het uitspreken der feestrede. De gewijde redenaar begini met te zeggen, dat de stof voor zijn rede niet moeilijk is, er is overvloed zelfs. Daar om zal hij keus maken en heeft zich voo het le gedeelte als onderwerp gekozen „De H. Eucharistie als het g-oote genees middel voor de geestelijke kwalen van onzer tijd". Eerst toont spr. aan, hoe wij leven t midden van gevaren, van 'n wereld vol be derf. De tijd der eerste Christenen, waar van Tertulüanus zegt. „Het bloed der marte laren werd het zaad dei Kerk", is. voorbij De taktiek onzer hedendaagsche vijanden is ons te bederven, ons het geloof te ont nemen, ons zedeloos te maken. Spr. be roept zich op de Profeten Osee en Elias en op het woord van den Engel, die tot hem zeide: „Sta op en eet". Dat woord werd in 1903 door Paus Pius IX gesproken. Spr. Drijst deze mannen als vereerders van het H. Sacrament, - doch stelt vragen, of wij dat nog niet meer kunnen toonen in ons open baar l.eveji. Spiegelen wij ons aan onze H. Martelaren van Gorkum, in hun groot geloof en tiefde tot het H. Sacrament. In het 2e gedeelte vraagt Pastoor Krook de aandacht voor de geestelijke communie, de voordeelen daarvan .aantoonend uit de levens van de H. Theresia, Alfonsus, Marg- Maria a la Cocque en Stanislaus Koska bewijzend hoe de geestelijke communie den mensch veredelt en de zekere weg is to' bekeering, om met een heerlijke peroratie te sluiten. Pastoor van Leeuwen brengt op kern achtige wijze dank aan den redenaar-collega Waar we nu eens de groote kracht der geestelijke communie hebben gehoord, za Pastoor zeker op rijke vruchten mogen ho pen. Hij hoopt Pastoor Krook nog een vol gende maal te mogen uitnoodigen. Hierna werd door het Zangkoor uitgevoerd het „Jubellied", van Joh H Loser en „Lau- date Dorninum" van S. H. Tychon. Pastoor van Leeuwen dankte directeur er zangel-s voor hun bereidwilligheid, met keu rige woorden. Bij de rondvraag werd aangedrongen, on zich als lid op te geven, gevraagd naar eer goede, afdoende regeling bij de bedevaar en besloten het vaandel in te zenden 07 het Int. Euch. Congres. Pastoor van Leeuwen 'sprak nu hel slot woord Na de gebrachte dankbetuigingen sprak Z.eerw. de leden toe, hen danken< voor de schitterende opkomst, hen opwek kend tot propagandist voor dit groote werk Toen sluiting met den Chr. groet. De Haven. De toestand van de Haven roept steeds meer om verbetering. We heb ben er thans nog den winteroever, sneeuw, ijs en bevroren plass, kuilen van zelfs 25 cM. diep. De gemeentewagens brengen de straat in den meest desolaten toestand.Waar bij. de begrooting nieuwe bestrating van de Haven is aangenomen, mogen wij zeker wel krachtig aandringen, dat werk onverwijld uit te voeren, 't ïs er eenvoudig n nood toestand. De malaise 't hoofd bieden. Eenige jaren geleden was er een reclame-bureau zoo ondernemend om in Haarlem. Leiden en nog andere plaatsen in een der groot ste zalen der stad een etalage-tentoonstel ling te organiseeren. De onderneming slaagde uitstekend en bracht bovendien aan het ottdernemenc reclamebureau nog een aardig winstje. Dit maakte de winkeliers wakker en zi gingen er toe oyer, zelf zulk een tentoon-, stelling te organiseeren. Zoo kent men ir leiden nu sinds een tweetal jaren de L A. W. E. T. (Leidsche Algemeene Winkel- Etalage-Tentoonstelling). Deze tentoonstel ling werd steeds in bet najaar, bi; het be gin van het najaars- of winterseizoen ge houden. Er werd een speciale vereeniging voor opgericht, in wier bestuur zelfs afgevaar digden der R. K. en Chr. Middens! inds- vereenigingen zitting hebben. Dit bestuur is zeer actief en het wil dwars tegen de malaise en den malaisc-geest van het publiek ingaan. „Niet bij de pakken neerzitten, maar aanpakken en stevig loof werken, ondanks alles is z n devies Het :s zelfs niet tevreden met de gewone Na jaarstentoonstelling; zoolang kan het niet wachten. Nu reeds en liefst zoo spoedig mogelijk moet er iets worden gedaan in- hal belang van de winkeliers en tot opleving van den kooplust onder het publiek Het heeft daarom besloten bij het begir van de Lente op 21 Maart a. s. de ootninj van het voorjaars-seizoen 1924 op feest; lijke wijze te proclaroeeren en aan te kon digen. Aan het gemeentebestuur zal toestemming gevraagd worden een omgang door de stad te mogen houden met muziek.- terwijl tevens zal verzocht worden des avonds het caril lon van den stadhuistoren te doen bespelen Een sympathiek plan! Als ieder- krachtig medehelpt de malaise te verdrijven, zal zeker spoedig een betere tijd zijn aange broken. Kleur bekend! Voor eenigen tijd heb ben wij in dit blad mededeeling gedaan van het verkrijgen der Kon. Goedkeuring op dc statuten der Vrije Katholieke kerk te Lei den. Het geheel zag er, zooals wij toen op merkten, vrij onschuldig uit. Zoo'n beetje ge woon vereenigingsgedoe met een religieu. tintje. De vrije Kath. Kerk houdt haar gods dienstoefeningen in de ..Bonifaciuskapel' lacht niet. of wordt niet boos, maar hebt slechts medelijden, lezers), welke kapel dec uitmaakt van een gebouw, waarin ook Leidsche Loge der theosofische vereeni ging gevestigd is. Als we tot heden soms nog dachten., dat die vrije kath. kerk er slechts was om eenige „zoekenden" een weinigje bevrediging te schenken, zoo zijn wij nu wel voor goed en voor altijd van die gedachte teruggekomen. Het metselaarsgereedschap der .doge zal ook hier wel geen opbouweno werk ver richten, maar slechts een sloopend. En eerste gebouw, dat voor slooping, in ha^ oogen. in aanmerking komt, is natuurlijk de eenig ware. Roomsch-Katholieke kerlr

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1