Onze Vrouwenrubriek. Vé Het worde licht. MEDISCHE PRAATJES. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Zaterdag 8 Maart 1924 - Tweede blad KERK EN SCHOOL. Email. Een praatje over sponzen. Het goed houd en van etenswaren LEGER EN VLOOT. Vervulling Dienstplicht in 1925. Hoe lang moet ik dienen? Gulden regels voor de kachel. Leer. BINNENLANDSCH NIEUWS De besmettelijke veeziekte.' Vragen over het Leidsche Ziekenhuis. UIT DE MOPPENTROMMEL. -SCORBUT. III. Een typisch kenteeken, zooals wij uiteen gezet hebben, zijn de bloedingen onder de huid en tusschen de spieren, terwijl bloed uitstortingen in de inwendige organen zelden of nooit worden waargenomen. De deskun dige, die de eerstgenoemde bloeduitstortingen bij den patiënt constateert, aal nu aanstonds zijn blik op een ander gedeelte van het li chaam vestigen en wel op het tandvleesch De ervaring heeft geleerd, dat bii scorbut het slijmvlies van den mond aan bloedingen gaat lijaen, ja, dat deze soms nop eerder in den mond optreedt dan aan de beenen. Het tandvleesch van den lijder ziet niet meer mooi rood, maar heeft een blauw-rooden tint gekregen, terwijl het tevens ietwat een lossen indruk maakt. Bij betasting blijkt het ideesch zeer week te zijn en ontstaat er bü aanraking een bloedinkje, zelfs wanneer wii het voorzichtig aanraken. Zoo wij den mond van den lijder eens go"d bekijken, dan valt het ons op, dat de zieke plekken zich alleen tusschen de tanden bevinden en dat waar tanden en kiezen ontbreken het vleesch zijn normale kleur en consistentie heeft be houden. Dit laatste verschijnsel eyenwel is niet kenmerkend voor den grijsaard, die tandeloos is, ook niet voor hem wiens mond kunstmatig tandeloos is gemaakt. Bij de zulken blijven de genoemde verschijnselen achterwege, hetzelfde is ook van toepassing bij den zuigeling, die aan scorbut lijdende is. Ik behoef u niet te zeggen, dat deze tand- vleeschaandoening buitengewoon onaan genaam en bovendien zeer pijnlijk is. Ook de adem van den zieke is onwelriekend vooral wanneer het tandvleesch gaaf etteren, :en proces dat wij ook bij de huid zagen op treden. Het spreekt van zelf, dat door deze aandoening de voedselopname in de meeste "•"vallen danig schipbreuk lijdt en de zieke door vooral met het oog op den langen rr, zeer verzwakt. Voegt hier nog bij hei bloedverlies, dat zeer dikwijls belangrijk kan zijn, dan ligt het voor de hand, dat de patiënt binnen betrekkelijk korten tijd tame- 1 ij k bloedarm wordt, te meer daar de meeste lijders van scorbut in den regel niet tot de sterksten behooren. Hoe het verloop dezer ziekte zal zijn, hangt natuurlijk grootendeels af van de vorderingen, die de aandoening gemaakt heeft voor dat ingegrepen werd. Wanneer tijdige hulp verleend wordt en de sociale en hyg'ëiische toestanden der omgeving van den patiënt zoodanig ten goede gewijzigd zijn, dat zij wederom normaal genoemd kun nen worden, kan het gevaar grootendeels afgewend en noodlottige gebeurtenissen in de meeste gevallen voorkomen worden. Wij wezen er reeds op dat het ontstaan van bloedingen in een of ander levens- gewichtig orgaan een complicatie kan ver wekken, die in een enkelen nacht een einde aan hef leven van den patiënt maakt. Ook is de patiënt zeer vatbaar voo- bron chitis en longontste! int, ziekten c'i i i zijn omstandigheden dubber moordend Kunnen zijn. Ten slotte wil ik u er nog op wijzen, dat het dieet een buitengewoon gewichtige rol speelt in het genezingsproces. Het zijn vooral de plantaardige stoffen, die voor het herstel van zulk een groot belang zijn. Het toedienen van sinaasappelnat of het sap van een citroen werkt uitstekend en kan zelfs in betrekkelijk korten tijd aan het jeugdig kind, dat aan scorbut lijdt, de frissche teint en levenslust teruggeven. Nooit komt een katholiek in ons land, dat hem totaal vreemd is, zegt de „Volks missionaris." Hij vindt zi,n Kerk of in eeuwenlang bezit van haar rechten ofw d in IJslander Stefnir Thorgilson, zond hij als geloofsverkondigei naar zijn geboorteland. Ook deze stad had wel ien ijver van een bekeering, maar niet de voorzichtigheid en hoopvollen aanvang, ofwel verkondigen hem zachtmoedigheid, die voor alles den apostel sieren moet. Zijn preeken hadden niet (iet succes, dat hij er van verwachtte, daarom trok hij met een sterk gevolg het land af, wierp afgodsbeelden en altaren omver tot groote woede der heidenen, die hem door de volksvergadering uit het land lieten ja gen. Niet ontmoedigd zond koning Olat nu den dapperen priester Than^brandr, weer een man onberaden ijver Op zijn missierei zen sloeg hij met zijn zwaard er duchtig op nij niet velen be- heel konden loochenen Toch was het uur der genade voor IJsland geslagen. De par tij, welk" het Christendom gunstig gemind was. wies met den dag, ofschoon een klei nere doch sterke groen zich bereid toonde om den ondergang der goden, hun „goden schemering" .met alle krarht tegen te hou den. Een beleidvol optreden zou thans het pleit voor het christendom kunnen winntn. Dit begreep de priester Thormodr. Met een klein gevolg van bekee/de IJs- hij 20 Juni van het rijzige kathedralen, puinen van kerken en kloosters, beelden en schilderstukken, klei nodiën en sieraden dat eenmaal hier Ro-ne's Kerk de heerschende was Ja ontbreken zelfs deze gedenkteekenen dan herinneren ons toch personen- en plaatsnamen, poëzie en legenden, feesten en volksgebruiken, oude rechtboeken en ge-voonten, dat een maal de Kerk hier leefde, volk en staat met haar leven doordrong. 't Lutersch IJsland heeft geen oude ka- j los, met het gevolg, dat thedralen en kloosters meer, alles is ver woest en weggevaagd, maar zijn bisschoppe lijke titel, zijn Misliturgie, zijn Kerkliederen, geschiedenis en letterkunde, plaats- en per sonennamen en honderd andere teekenen wijzen den katholieken reiziger op die eer biedwaardige Kerk, die aoog oprijst boven het politie en godsdienstig verdeeld Eurapa, die alle naties van ons werelddeel heeft op gevoed en aan allt kan toeroepen: „Ik ben uwe Moeder, aan mij hebt gc uwe ontwik keling en beschaving te danken." Ook IJs land dus is een kind der Katholieke Kerk haar heeft zij baar hooge beschaving in de Middeleeuwen, haar heur nationale zelfstan digheid te danken, geweld ladig is het losge rukt uit hare armen; moge het spoedig weer tot haar teruggevoerd worden. Als zijn eersten Missionaris zag IJsland een S?ksisch bisschop, Frederik genaamd, i landers landde Op aansporen van een IJslandsch edelman Thörwaldr Kodranson, die op het vasteland het christendom t,ad aangenomen, zette hij in diens gezelschap voet aan wal in het jaar 981. Eenige eilanders namen al spoedig het geloof aan, toch had deze eerste poging geen blijvend succes door het ontactisch op treden van Thörwaldr. De doop had in lezen woesten Vikinger den ouden vechtlust niet kunnen uildooven Zoodra eenige heidenen het waagden den bisschop beleedigende woorden toe te roepen, achtte Thörwaldr als palac'ijn van het geloof zich verplicht er onmiddellijk met het zwaard op in te hak ken. Zulke handtastelïke bewijzen schoen hij ter berfeerin< geschikter te achten dan geduldig beleedigingen te verdragen. Alle vermaning van den bisschop ten spijt, door stak hij eenigen tijd later een IJslander, die den bisschop durfde te bespotten. Daar J ror maakte hij het optreden van bisschop Fre derik onmogelijk, die het eiland met zijn las- tigen gezel moest verlaten. Voor een ge ja ren lag het bekeeringswerk stil. Daar kwam de verbijsterende mare, dat konrng Olaf Trvgyason de vorst van het Mo renland, de oude goden had afgezworen en een dienaar van Christus was geworden. In ontstuigen geloofsijver wilde hij goed- of kwaadschiks al zijn onderdanen aan 'ijn ge luk deelachtig maken. Ook naar IJsland .richtte hij zijn blikken. Zijn vriend, den den draagt hij eerbiedig hei heilige boek der christenen, de Evangeliën, door vaardige monniksvingeren in schoone letters getee- kend Een groep edelen, van Noorwegen als Christen teruggekeerd, sluit den stoet Op den heuvel, die zachtglooiend opsteeg uit het veld der vergadering droeg de priester hier voor de eerste maal het onbloedig offer der H Mis op afstand belangstellend beschouwd door vele IJslanders Dan daal den zij neer tn den krine der vergad iring. Daar vroeg Thormodr het woord en spoorde hen aan de leer van Christus, die heerscht in alle landen waar Noormannen komen, a. n te nemen, hun goden af te zweren en zich te laten doonen Doch de heidensche partij wilde zich' niet zoo gemakk"Ii;k gewonnen geven, t' ontstond een groot tumult en christengezinden en heidenen dreigden :n wapenstrijd te geraken. Een groot deel der vergadering wilde aan de oneenisneiJ een einde tr.aken door de beslissing over net al of niet aannemen van het Christendom als staatsgodsdienst in handen te legden '-an den heidenschen opperpriester Thorgeir, ulge- meen geacht, om zijn wüsheid. De gripe Thorgeir trad zijn tent binnen, hulde zich in zijn ijsberenvacht en ble*d' stil den heelen dag in gepeins verzonken, zoo ook heel r'en nacht en den volgenden d ig. Eindelijk rees hij op. trad in hei midden dert vergadering en gaf als de vrucht van zijn "aden!" - moeten allen christenen worden, want zon der eenheid van godsdienst en wet gaat het land ten gronde, 'och moet aan de belijders van den ouden godendienst eenige voldoe ning gegeven worden. Deze bestond voornameli;k hierin, dat het geoorloofd zou blijven kmderen te vondeling te leggen en alleen zonder getuigen de go den te offeren. Wat Thormod- van deze merkwaardige bepalingen zeide. meldt de geschiedenis niet, zeker is het, dat zij hoog stens enkele jaren van kracht bleven. Het spreekt van zelf, dat door dit besluit niet in een ommezien een echt christeli'k volk geschapen werd. Wel werden aanstonds allen gedoopt bij de wa'me b-onnen ter plaatse. De groote moeilijkheid bleek, waar missionarissen te vinden voor het uitgestrek te eiland De Kerk deed, wat in haar vermo gen was, maar wi l in enkele tientallen van jaren al de Noordel' ke rijken zich tot den waren godsdienst bekeerd hadden, 'igt het voor de hand, dat slechts weinigen naar het verafgelegere IJsland konden gezonden worden Spoedig echter ontwikkelde -ich uit het volk een inlandsche geestelijkheid, die .de draagster zou worden van IJsland's roemvolle beschaving. Den stoot daartoe "af edelman Isleifr, die door de stem des volks werd uitverkoren tot bisschop Gedachtig het woord, dat de stem van heel het vrlk de stem is van God, reisde hij over Duitsch- land waar hij keizer Hendrik III bezocht en hem een blanke ijsbereniachi ten geschenke aanbood, naar Rome. Daar werd nij mét groote ee-bewijzen ontvangen d""~ Victor ll.die hem langen tijd bij zich behield om op de hoogte te geraken van den toe stand op het verre eiland. Bij zijn vertrek schonk de Paus hem de noodige volmachten zich door Adalbert van Bremen tot bisschop van IJsland te laten wijden, hetwelk ge- hand. Na den eeredienst en de godsdienstige I opvoeding was dit de voornaamste zorg van bisschoppen en kloosteroversten. Aan de kloosters waren scholen verbonden niet al- leen voor de khuistercan-ridaten maar rok voor studenten die een andere roepng in zich voelden. Ook bij de kathedrale kerken bestonden dergelijke ons'erwüsinrichtingen. Alle groote dichters en schriivers -an IJsland waren monniken of priesters of leeken, die onder leiding en in vriendsch ip- pelijk verkeer met de geestelijken hun vor ming hadden gekregen Veelvuldig waren de verb'ndingen met Rome; de Pausen vroegen raad aan de Us- 1 lan-'sche bisschopnen voor he' bezetten van den stoel van Gardar, het b:sdo-n -an Groenland: gereg ld werd de Sint Pieters- nenn'ng naar den heiligen Vader gezonJen. Het eenvoudige volk was trouw aan pries- ters en gelukkig in de eenheid met lee! de christenheid. Een schoone toekomst scheen j nog te verwachten. Helaas, dat het mders moest zijn. kejerde, doch wel veel verbittering verwek- - te en spoedig het eiland moest ruimen. Het sclredde 2* Mei 1"56. moet ons niet verwonderen, dat deze eerste In zi'n vaderland teruggekeerd, bestemde geloofsverkondigers z >o ontactisch en hard- j Isleifr Skalholt -n Zuid-IJsland tot zijn lris- handig optraden. Het waren zonen van een j schoppeli ke residentie Van nu af begint de I volk van woeste zeeroover« geen wonder, j volle opbloei der Kerk. De opleid:ng der dat ze niet onmiddellijk hunne afkomst ge- j geesleliikheid we"1 krachtig ter hand geno men. Voor Noord-TTslind word' een lic'W bisdom Holar opgericht. De eerbiedwaardige orde van Sint Benedictus, die haar bescha vingsarbeid in de Germaansche landen ?oo luisterrijk had voltooid, richtte hier haar kloosters op, ook de Augustijnen vestigden zich op IJriand en vrouwenkloosters volgden. I Wat op Europa's vasteland geschied was, gebeurde ook hier. De kloosters werden brandpunten van beschaving, kunst en we- j tenschap. In weinige jaren heeft het arme, in den Poolnacht verzonken IJsland, zich laar een plaats veroverd in de beschavmgsge- 100P, en maakt" zich aanstonds op om de schiedenis van het Middeleeuwsch Europa, Althing, de iaariijksehe volksvergadering, de die slechts door enkele landen geëvenaard is. Wat nationale letterkunde betreft, staat het sageneiland in zijn glorietijd van 1100 1300 ontwijfelbaar aan de spits van de toen malige wereld. Eene bewonderenswaardige energie en scheppingsdrang ontvouwde zich niet alleen op letterkundig Hrrein. Alle wetenschap van dien tij'd werd beoefend door de stoere eilanders. Godsgtleerdheid en Wijsbegeerte Geneeskunde. Sterrenkunde, Geschiedenis en Mythologie. Dt wetgeving was volmaakt en in sommige punten Geheel modern. Er be stond b.v een wettelijk voorgeschrev jn c-n- derlinge verzekering te<5en b-and en mdere schade. De IJslandsche dinlomaten waren aan alle hoven van Noord-Eurooa gezocht. Het eerste groote historische werk. dat Joor een Europeaan in zijn moedertaal geschre ven is, .was van een IJslander, de Heinis- hoogste macht in de republiek, te bezoeken. Door een woestijn van lavablokken leidde de weg, tot zij kwamen aan den voet van een hoogen rotswal, die den verderen weg scheen te versperren. De gids voerde hen door een nauwe spleet, gevormd toen de n< g gloeiende bazaltrotsen zich inkrompen on der de naderende koude, na 'n moeili'ken tocht tusschen de schrikwekkende rteenen massa's met dreigende transen en to-ens, weken de rotsen uiteen en hun oogen zagen over de lagere heuvelen heen het Thin<tv;l- Iirmeer, een der schoonst" plekken van IJs land. Rustig droomde he* in zijn wazige blauwte en aan den verren oever stegen kalm 'de rookpluimen op boven de vulkanen, waarfusschen het schitterend wit der glet- schers heenboorde in de stralen der zon. Aan den oever van dit stille meer waren IJsland's vriie mannen bijeengekomen om kringla van Snorn Sturiuron. de belangen der republiek t-> bespreken. De j Zonder den minsten twi'lfel is heel de mid- komst der christenen was aangekondigd en deleeuwsche geestesbeschaving van IJsland zij begrepen dat over de toekomst van hun dierbaar land ging beslist worden. Daar na deren de christengezanten nu niet meer met het zwaard in de vuist, maar een zilveren kruis wordt hun vooruitgedragen, knapen met zwierende wierookva'en volgen en dan verschijnt de„ priester Thormodr in zijn en dus zijn hoogste roem grootendeels te danken aan den zegenri'ken invloed der Kerk. Het wetenschappelijk onderzoek heeft uitgemaakt, dat de grootste schat van tic deren en sage's afkomstig is uit de Bene dictijnen- en AugustünenHposters. Met ern- stigen toeleg op wetenschap en kunst, ging blank gouddoorweefd gewaad, in zijne han- i daar het onderricht voor de jeugd hand aan BINNENLANDSCHE MISSIE-ACTIE. Zooals iedere periode in de wereld-ge- "chiedenis, heeft ook onze tijd zijn licht en zijn schaduwzijde Een van de heerlijkste verschijnselen in onze dagen is wel de bloei van het Katho licisme. zeker in onze gewesten. Men be- 'ee't zijn geloof beter en het gevolg is, dat de geloofspropaganda ook krachtiger en intenser gevoerd wordt. Iets, waarvan men I zielsovertuigd is, wil men ook mededeelen aan anderen, die niet zoo gelukkig zijn. kunnen veilig zeggen, dat er tegenwoordig een intense binnenlandsche missie-actie wordt beoefend. Haar missiegebied is ons eigen vaderland. Wat de Missionarissen doen in den vreemde, doen wij hier te lande de Katholieke Kerk in haar wezen en stre ven bekend maken: m.a.w. Christus prediken. Een schaduwzijde van onzen tijd is, dat het geloofsleven bij de niet-Katholieken steeds meer afneemt. Het kan ons slechts met angst vervullen, dat bij he.i de laatste resten van het Christendom, van het geloof in Christus als Godmensch en in de godde lijkheid der H. Schrift ten onder dreigen te gaan. Is het niet verschrikkelijk, dat de Protestar e voor een groot gedeelte niets meer dan moderne heidenen zijn Het is wel een hard wcord, dat we daarmee neer schrijven, maar is het nie» waar De pro- testantsche courant „Het Weekblad" geeft in haar nummer van 1 Dec. 1923 zelf de volgende beschouwing over het Protestan tisme in Noord-Folland „Het protestantisme in onze provincie heeft, generaal genomen, het protestantisme verloochend. Zij noemen zich nog kinderen der Her vorming, maar van den geest der Hervor ming is geen greintje meer te vinden. God en Zijn Woord hebben ze verla ten en den Christus Gods hebben ze weer aan het Kruis genageld. Het Woord des Heeren hebben ze als een oud-wijfsche fabel betiteld, 't Is een boek, waar, nu ja, nog wel een enkele mooie levensles in te vinden is, maar het is slechts verdichtsel en fantasie. En ce moderne zieleherders hebben in plaats van de hun toevertrouwde zielen te voeden met het Brood des Levens, die zielen met hun verderfelijke ideeën ver giftigd en ze steenen voor brood gegeven. 't Gevolg daarvan was en is nog, dat overal waar een modern predikant staat, de kerken leeg gepreekt worden en de massa zich van God en Zijn dienst vervreemdt. Dat men voor de Kerk niets meer gevoelt en in stede daarvan de vijand van God wordt en een hater van Zijn Volk." Tegenover die afdalende bespeuren we echter gelukkig ook een oploopende lij a in het rijk des geestes. Er bestaat ook een stuwing naar het godsdienstige. Overal treft men ze aan, de zoekers naar waarheid. Bij honderden komt men in stad en land luisteren, naar het woord van Roomsche Evangeliepredikers. Gretig grijpt men naar blaadjes en geschriften, waar men wat meer kan leeren van die vroeger zoo geminachte Kerk van Rome. Men zoekt, men zoekt, om toch eindelijk te vinden, wat geest en hart bevredigt. Wie dan ook den polsslag van onzen tijd aanvoelt en in de tegenwoordige be oefening van de binnenlandsche Missie actie de stille werking van den H. Geest erkent, zal met blijdschap constateeren, dat er een nieuw tijdperk van goddelijke liefde en barmhartigheid is aangebroken, een advent van goddelijke genadewerking. Niet te dikwijls en niet te luid kan dan ook de roep uitgaan Katholieken waakt op, werkt mee 1 Het is nu de tijd van wer ken, van meehelpen, om de Katholieke waar heid te doen zegevieren, nu moet iedereen Apostel worden 1 En iedereen kan het 1 Het voornaamste en krachtdadigste apos tolaat blijft immer het gebed. Bracht Christus zelf niet heele nachten door in het gebed voor het welslagen van de zending, door den Vader I Hem opgedragen en besloot Hij Zijn verlos- singswerk niet met een heerlijk gebed. De 7coals het bij de meeste dingen gaat, is het ook bij het gebruiken van email-vaat- iverk een goede behandeling verzekert een iang leven. Want al is een geëmailleerde pan of ketel ook van prima kwaliteit, als er ruw of verkeerd mee wordt omgesprongen, ra ken zij heel gauw in verval. Zonder te willen ingaan op qe quaestie, in hoeverre de aan wezigheid van stukjes émail in het eten ge vaarlijk is voor de gezondheid, durven wij jtoch gerust beweren, dat het pannenglazuur niet thuis behoort in onze spijzen en dat ge schonden kookmateriaal zeer slordig staat. Dit zoozeer gevreesde afspringen kan wor den voorkomen, als de volgende tien geboden goed in acht worden genomen. Ie. Laat nooit water, vleeschnat of iets dergelijks tot den laatsten druppel in de pan verkoken. Doet men dit toch, dan kan men ;r zeker van zijn, djt het glazuur bij al te stjrke hitte gaat barsten. 2e. Giet nooit een warme pan vol met koud water, maar laat de pan eerst voldoen de afkoelen. 3e. Laat émail nooit vallen en zorg ervoor, 'dat geëmailleerde voorwerpen niet hard tegen elkaar stooten. 4e. Zet geen pan droog op het vuur om 'Haar eerst daarna te gaan vullen. Doe dit ran te voren. 5e. Zet een pan, die kokendheet van het fornuis komt, niet op het koude steen of marmer van het aanrecht. De afkoeling is ook in dit geval te plotseling, waardoor het émail kan springen. 6e. Zet de. pannen na het gebruik dadelijk met water weg. Zijn ze voldoende geweekt, wasch ze dan in warm zeepsop. Is er aan zetsel in, boen dit dan, evenals de onderzijde van den bodem, met Brusselsche aarde of zandzeep af. i 7e Krab nooit met messen of andere harde voorwerpén het vuil af, maar gebruik een harden pannenboender of kook de pan nen uit met sodawater, waardoor in de meeste 'gevallen het vuil loslaat. I 8e. Beginnen de pannen goor te worde", jboen ze dan uit met verwarmd bleekwa' r Iwaarin wat azijn is gemengd, maar zorg cr jdan vooral voor, ze goed na te spoelen. I 9e, Maak geëmailleerde kachels alleen schoon met water of zeepsop en wrijf ze na met witte of zwarte meubelwas. 10e. Boen geëmailleerde badkuipen uit met Brusselsche aarde en zeep, spoel ze goed na en droog ze met een .zeemleeren lap. Mocht het émail bruin aangeslagen zijn, wrijf het dan met bleekwater en azijn. Misschien hebben we er ons wel nooit rekenschap van gegeven, dat de heerlijke groote badspons, waardoor we, als door 'n douche, het water over ons heen laten stroo men, of het kleine, zachte sponsje, waarmee we baby voorzichtig inzeepen, tot het dieren rijk behoort. Een spons is voor ons meestal een „ding", hoogstens zoo iets als een plant aardig wezen, maar 't als 'n „dier" te moeten aanzien, is wel misschien nooit bij ons op- gtkcnr.n. De spons-dieren leiden een zeer kalm en onbewogen bestaan. Als de larfjes, kleine grijze blaasjes, bedekt met trilharen, uit de eieren komen, zetten ze zich al spoedig neer op een rots of. wortel van een onderzeesche plant. De ontrijde groeit uit tot een breed grondvlak, waarmee ze stevig vastzitten en het bovengedeelte krijgt dan binnen korten tijd het ons welbekende spons-aanzien. De openingen zijn kanalen, waardoor het water, waaruit de spons haar voedsel haalt, in- en uitstroomt. Daar sponzen over de heele wereld gebruikt worden en de sponscultuur dus van veel be lang is, heeft men bedacht, of men de spons nog niet op een andere wijze snel vermenig vuldigen kon en wel door deeling. Werkelijk gelukte deze proef zeer goed. Verwijderde men een spons van het grondvlak, dan groeide uit het oude grondvlak weer een nieuwe spons, terwijl ook een afgesneden spons zich weer ergens vastzette en een nieuw onder stuk kreeg. Na *n maand of vijf is 'n spons-larfje uit gegroeid tot een spons ter grootte van een sinaasappel echter eerst na twee jaar is 'n spons volwassen. De sponzen worden opgevischt door Hui- De tabaks-arbeidster Twerdochlebowd te Charkow (Oekraine), die, toen zij van de el lende in Duitschland vernam, een ongekun stelde, maar zoo begeesterende toespraak tot hare medearbeidsters hield, dat allen op haar voorbeeld verscheidene sieraden af- j stonden. Aangemoedigd door dit succes, ging zij nog verder met hare inzameling, zoodat zij in staat was, vier wagons met brood en andere levensmiddelen voor de arme Duit- sche kinderen te doen verladen, die wider hare leiding half Maart in Duitschland zullen aankomen. apostelen, door Christus uitgezonden met de opdracht „gaat en onderwijst" om schreven hun zending met de woorden: „gebed en prediking Pauius, de groote apostel van het Rijk Gods, hij vermaande zijn geloovigen telkenmale om -z bidden voor de uitbreiding van het geloof. Het geloof, door een onverdiende uit verkiezing van God ontvangen leert ons dat wij leden zijn van het Godsrijk maar dan moeten wij ook, volgens de bede, die wij dagelijks spreken, „laat toekomen Uw rijk," dat rijk trachten uit te breiden het "eloof moet ons dieo inprenten de waarheid dat wij als Katholieken verplicht zijn mee te doen met dé missiebeweging. Gelooven beteekent missieplicht Wanneer velen met' aandrang en veel vuldig zullen bidden voor dit heerlijke doel, zullen de sluisdeuren van God's ont fermende liefde worden opengeslagen, en kunnen zij niet meer gesloten worden door den geweldigen drang van de zich uitstor tende genade- en liefdestroomen uit de boordevolle bronnen van Jezus' Heilig Hart. Om het bidden tot den Heer van den Wijn gaard voor de bekeering van Nederland ook practisch te bevorderen, moeten wij ten zeerste aanbevelen het „Gebed tot de H.H. Martelaren van Gorcum" uitgegeven bij 't Secretariaat der Derde Órde te Weert, en in het bijzonder voor deze gewesten het „Gebed voor de bekeering van Noord-Hol land" uitgegeven bij van Putten en Oort- meijer, Boekhandel, Alkmaar. (40 ets. de 100, verzendingskosten meegerekend). Z. D. H. Mgr. Callier heeft dit gebed voor de bekeering van de niet-Katholieken in Noord-Holland ten zeerste aanbevolen, er een aflaat van 50 dagen aan verbonden en welwillend toegestaan dat het publiek in onze Kerken mochi gebeden worden. Opdat dit gebed algemeen verspreid en veelvuldig zou gebeden worden, werd het tevens bij zonder aanbevolen aan de medewerking der E. E. Geestelijkheid. In 34.700 exemplaren is het „Gebed voor de bekeering van Noord- Holland" reeds onder de geloovigen uitge deeld, doch voordat het doel ten volle is bereikt, moet dit geval zeker nog 2 of 3 maal verdubbeld worden. Opdat het welslagen van de bestaande geloofspropaganda verzekerd zij, moge ieder zich de gewoonte eigen maken, om voor deze intentie te bidden, vooral onder het Offer der H. Mis, waarin het menschenreddende Kruisoffer hernieuwd wordt. In zijn aanbe- velingsschrijven drukt Mgr. Callier tevens het verlangen uit, dat „dit gebed ook moge gebeden worden des avonds in onze brave katholieke huisgezinnen, dan zal de genade van ons H. Geloof door onze eigen geloofs- genooten beter nog gewaardeerd, het eigen geloofsleven meer en meer verdiept worden en zullen allen aldus door hun goed voor beeld eveneens krachtig bevorderen de be keering der niet-katholieken in Noord- Holland." Dat deze gebedsactie meer en meer ingang vinde, dat op de voorspraak van O. L. Vrouw ter Nood en de gebeden van de Noorri- ITollandsche Apostelen de H.H. Willi- brordus Adelbertus, Werenfridus, Wulfra- nus en Engelmundus, de terugkeer tot het Vaderhuis bespoedigd worde, dat het weldra worde één Schaapstal en één Her der 1 P. fr. DEODATUS VERGEER, Nieuwe Niedorp. O. F. M. kers of ook wel door middel van een soort vorken met lange stelen opgeprikt. Ze zien er dan nog zeer vies en onoogelijk uit en we zou den er ons niet graag mee wasschen. Eerst moeten ze dan ook goed schoongemaakt wor den, voor ze in den handel komen. Meestal gebeurt dat, door ze herhaaldelijk in frisch water uit te spoelen, soms echter bleekt men ze chemisch, waardoor ze wel een mooie lichte kleur krijgen, maar er niet bepaald sterker op worden, zooals dat meestal met zulke chemische middeltjes het geval is. Een heele lijst nuttige wenken voor het goedhouden van allerlei waren geeft „Het Coöperatief Nieuws", het orgaan van den centralen bond van Nederl. Verbruikscoöpe raties. We nemen er eenige der voornaamste uit over Aardappelen. De vroege aardappelen kun nen niet lang bewaard worden. De late aard appelen moeten in droge, donkere kelders worden bewaard, niet in te groote hoopen. Des winters moeten alle vensters en trekgaten gesloten worden, opdat geen koude kan bin nendringen en geen trek ontstaat. Aardappe len bevriezen reeds bij 3 gr. R. onder nul. Kaas verlangt een zooveel mogelijk gelijk matige temperatuur, tocht en zonnebestraling moeten vermeden worden. Alle kaas moet vlak bewaard worden en van tijd tot tijd ge keerd en gewasschen worden. Marmelade en geleien worden niet in den kelder bewaard, maar in droge, luchtige, niet bedompte ruimten. Eetbare oliën moeten voor koude en voor vocht beschut worden temperatuur niet beneden de 15 gr. C. Troebel geworden olie wordt door langzame verwarming weer helder. Flesschen olie mogen nimmer aan de in werking der zonnestralen worden blootge steld tn ev> n ain is het goed om de flesschen olie langer aan 8 dagen aan het daglicht bloot te stellen, daar zij licht ranzig wordt. Thee is mede een zeer moeilijke waar zij mag nimmer bewaard worden in de nabijheid van gebrande koffie en dergelijke sterk rie kende artikelen. Losse thee bewaart men het beste in gesloten doozen. Mosterd wordt droog en vorstvrij bewaard. De fle schen worden telkens weer goed ge sloten, zoodat geen lucht kan toetreden. Den aan de kanten teruggebleven mosterd mag men niet laten opdrogen, maar vermengt men met den anderen mosterd. Eveneens handelt men wanneer langen tijd van den mos terd niets is gebruikt, zoodat er vocht op gekomen is. Men gebruike in den mosterd houten of beenen lepels Metalen lepels wor den door den mosterd ingevreten Voor de keuringsraden worden door de a. s. dienstplichtigen 2 wenschen geuit no pens de vervulling van hun dienstplicht Deze wenschen vormen mede den grondslag voor de latere indeeling. De vragen; Waar, wanneer en hoelang moet ik dienen zijn veelal moeilijk te beantwoorden. Men raad plege te voren onderstaande gegevens, die voor den Keuringsraad te Haarlem en om streken gelden. Infanterie te Ede, duur der eerste oefe ning 514 maand, aanvang ploegen Maarten October. Grenadiers te 's-Gravenhage 5)4 maand, Maart en October. Jagers te 's-Gravenhage, 5)4 maand. Maart en October. Schoolcompagnie bij den Motordienst. Eerste oefening 1 maand te Leiden, daarna 4's maand te Haarlem. Maart en October Voorgeoefenden bij den landstorm komen niet voor den Motordienst in aanmerking. Ziekenverplegers, Amsterdam, 12 maan den, Februari, Juni. October. Ziekenverple gers hebben geen herhalingsoefeningen. Ziekendragers, Amsterdam, 514 maand, Februari, Juni, October. Genietroepen, Utrecht, 5)4 maand. Pioniers, Utrecht, 5)4 maand; aanvang ploegen Februari en Juni Telegraaf troepen. Utrecht, 5)4 maand: aanvang ploegen Maart en October. Verlichtingstroepen, Utrecht, 5)4 maand, aanvang ploegen Maart en October. Luchtvaartafdeeling, Soesterberg, 12 maan- 1. Zorg er voor, dat kachels, haaiden en fornuizen geheel zijn leeggehaald voor het aanmaken. 2. Wees bij het aanmaken zoo zuinig mogelijk met het materiaal verspil geen houtjes, vuurmake s en turf. 3. Stort g en petroleum in een brandende of smeulende kachel bevochtig da rmede alleen turf, die ge voor het aanmaken ge bruikt. 4. Vul de kachel eerst bij, als een gloeiende onderlaag is verkregen. 5. Zorg, dat uw schoorsteenen op tijd ge veegd zijn. 6. Stel u op de hoogte van de luchtregeling van uw kachel van den luchttoevoer hangt vooral bij vulkachel en vulhaard, alles af. 7. Koopt steeds goede kwaliteit brand stoffen. 8. Houdt bij het bestellen van anthraciet ekening met het systeem van uw kachel de groote stukk n anthraciet, die voor uw haard geschikt zijn, deugen niet voor een vulkachel. 9. Laat geen petroleum-, gas- of electri- sche kachel branden, als gij uw woning on beheerd laat. 10. Denkt er aan uwe kachels, van welke soort zij ook zijn, op tijd een schoonmaak beurt te geven. Peau de Suède maakt men op de vol-"ride manier schoon men bevochtigt een flanel len lap met water, doopt dien in tot poeder gemaakte zeep en wrijft dar.rmee over het leer. Daarna droogt men het af met een anderen lap, die zeer droog moet zijn. Men kan zich op dezelfde wijze bedienen van een mengsel van melk en dubbelkoolzure sod3. Bruin leer, dat vuil geworden is, kan men afwasschen met melk. Ook kan men de vuile plek met water bevochtigen en ze dan een tijd lang aan het zonlicht blootstellen. Een andere manier om bruin leer te reini gen is, het te borstelen met kalkaarde en fijne aluin. Daarna afwrijven met zemelen. Schoenen van zacht bruin leer kan men schoonmaken met de volgende vloeistof men neemt een halven liter melk, laat ze koken en vermengt ze met den dooier van een ei, wat witte zeep en geest van salmo- <3en, aanvang ploegen, Februari, Juni, Octo ber. Geen vliegdienst, doch handlangers- dienst, vrij van herhalingsoefeningen. intendancetroeper., Utrecht. 5)4 maand, aanvang ploegen Februari, Juni, Octcber. Oefendetachement b. d. K. M. A. Breda, 5!/maar.d, aanvang Januari. Cavalerie- 's-Hag" en Amersfoort, 15 maanjen aanvang Februari, Juni Octcber. Postduivenverzorgers bij de laatste ploeg der cavalerie Vesting Artillerie Naardcn; Lucbtdoel- Art., Utrecht, Kust-Art., Helder, IJ—ui- r'en. Hoek van Holland, 5)4 maand, Fe bruari, Juni. October. Bered er/riill "rie: Leiden, s-Graven hage, Utrecht, Amersfoort, 12 maanden Jan., Juli. October. Onberedenen bij de artillerie, 5)4 maand Jan., Juli. Zeemilitie, Helcer, hoogstens 8 maanden Maart en Augustus. Opleiding officier en onderofficier. Bij den Motordienst: 10)4 maand. Kan in dien niet voldoende geoefend 1 Yt maazo worden verlengd Onderofficier bij den Motordienst: 5)4 maand, als voren 3)4 maand Opleiding tot officier indien reeds ser geant bij den Land-torm, 4)4 maand Opleinding tol officier overige korpser (onbereden en), 12 maanden. Oplei'ing tot officier (uitgezonderd zie kenverplegers, luchtvaartafdeeling, motor dienst), 9 maanden. Het diploma geoefend man Landstorn geeft 4 maanden verkorting le oefening. De herhalingsoefeningen duren ten hoog ste 40 dagen, verdeeld in 2 tijdperken e. vervuld binnen 6 jaar na le oefening. Slechte inrichting der handelsstallen. Geregeld toezicht wensch-lijk. Naar uit Utrecht gemeld wordt, is Don derdag j.l„ prof. De Blieck wederom naar Assen vertrokken, om het verloop der vee ziekte persoonlijk te kunnen blijven nagaan Het onderzoek van het verzamelde ziekte materiaal, afkomstig van de aang taste or ganen, wordt ijverig voortgezet in het Insti tuut voor besmettelijke ziekten. Waar behalve een pathologisch-anato- misch en microscopisch, óók een serolo- gisch onderzoek moet plaats vinden, zal het nog wel eenige dagen duren, voordat met zekerheid een diadnose gesteld kan worden. Voor het serologisch onderzoek i? n.l. het antigeen noodig. waarom tel"gra- fisch is verzocht aan de Vceartsenü'-un- dige Hoogeschool te Berlijn, omdat dit in ons land niet aanwezig is. ten gevolge var. het feit, dat de longziekte in ons land se dert de tachtiger jaren niet meer is voor gekomen Eerst wanneer deze bloed-reactie is afgeloopen, zal met zekerheid een diag nose gesteld kunnen worden. Iniusschen is naar prof De Blieck ver zekerde weer eens duidelijk gebleken, dat de inrichting van de steller te Assen, waar hel handelsvee tijdelijk wordt onder gebracht, zeer veel te wenschen overlaat Bedompte, lage stallen met slechte ventila tie en hoogst gebrekkige gelegenheid vooi afvoer van urine en mest, waarin dikwijls een veel te groot aantal runderen staat, zoodat de atmosfeer sterk verontreinigd is met koolzuur en ammoniakdampen. Geen wonder, dat dieren die op een dergelij'ke wijze gehuisvest worden, zeer vatbaar zijn voor aandoeningen van de ademhalingsor ganen. Uit een oogount van dierenbescher ming zou het heusch niet overbodig zijn, indien op deze stallen eens geregeld toe zicht werd gehouden. Er hebben zich eenige nieuwe gevallen der ziekte voorgedaan, doch uitsluitend bij vee, afkomstig uit de besmette stallen. Door het Tweede Kamerlid den hee» Kuiper zijn aan den minister van Financiën de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid mede te deelen: te. Onder welke voorwaarden en risico verhoudingen de bouw van-het Academisch Ziekenhuis te Leiden heefi plaats gehad en welke positie daarbij tot October 1923, spe ciaal de heer Stolk, als aannemei of uit voerder, heeft ingenomen? 2e. Welke wijzigingen sedert October 1923 of althans in den laatsten tij4 in deze risico verhoudingen hebben plaats gehad? '3e. Op welke wijze en onder wriens ver antwoording bij dien bouw de arbeiders werden en thans nog word er aangesteld of ontslagen en hun arbeidsvoorwaarden wer den geregeld en vastgesteld? 4e. In hoeverre de a'beiders, aan dien bouw werkzaam, in dienst van het Rijk wa ren of nog 7ijn en welke aanspraken op wachtgeld of pensioen daaruit eventueel voo-tvloeien, voor zoover het dienstverband langer dan 7 jaren heeft bestaan? niak. Met een wollen lap hierin gedoopt hei leer afwrijven, totdat de vlekken verdwener zijn. DAT ONTBRAK ER AAN. Jonge vrouw (tot haar eerste dienstmeisje „Op deze kaart heb ik geschreven wat je iederen dag moet doen. Ik zal haar in de keuken ophangen." Dienstmeisje (nadat ze het lijstje heeft doorgelezen) „Goed, mevrouw. Wil u er onder schrijven, dat ik de volgende maand wegga Dan is alles in orde." BEDACHTZAAM. Een echtgenoot zei aan tafel tot zijn vrouw „Je hebt zeker niets fatsoenlijks om te dragen." „Neen, dat is zoo," antwoordde zijn vrouw. „Ik zou me schamen om me in een van mijn toiletten ergens te vertoonen. Mijn nieuwste uitgaansjapon heb ik al vier maal aangehad." „Juist, dat heb ik ook aan De Vries ge zegd, toen hij mij twee kaarten voor de co- medie van vanavond aanbood. Ik heb er maar één aangenomen en ga dus alleen." ,,'t Is toch vreeselijk! Hebben ze a] 'n dokter gehaald?" „Het was een dokter, die hem overreden heeft, juffrouw." „Ja....: nou, dat was toch gelukkig hé?"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5