DE H. A. M. T. Firma H. J. LAMP, Barteljorisstr. 18, ingezonden Mededelingen Ingezonden Mededeelingen Beriehfen uit onze mlm DE SPÉkmMBBAm 130.- Piano 130* HEEMSTEDE. SCHOTEN. HAARLEM. Mededeelingen van he4 uitvoerend comité. Hebben diereu verstand? Personalia. .RAGENBUS. JOSIAH WEDGWOOD SONS POTTERIES, Etruria England, berichten dat bij hare vertegenwoordiger, de een uitgebreide sorleering harer potierijen (tafel-, ontbijt- en theeserviezen, enz.) zijn geëtaleerd, in speciale serviezenzaal Alle gewenschte kompleteeringen kunnen door hierbovengenoemde firma worden geleverd a 60 cents per regel. INGEZONDEN. a 60 cents per regel. Rheumatiek en spierpijn MARKTNIEUWS. ZIJT GIJ BEVREESD OM TE ETEN? MAAKT DYSPEPSIA U RADELOOS? Gebismureerd Magnesium Visscherij. Poincaré draagt ket Kamerlid Provost de Laanay tot een duel uit. De Turksche kabinetscrisis reeds opgelost. Met vertrek van de sultanfamilie De hernieuwde strijd in Marokko. De inhoud der nota aan Duitschland betreffende de militaire controle. Ontslagen. De vorming van het kabinet Theunis mislukt? De Grieksche republikeinsche officieren. De Engelsche mijnwerkers. De tusschentijdsche verkiezim in Westminster. Het Italiaansch-Russisch handelsverdrag. De hernieuwde strijd in Marokko. 91% 99/ 16/„ 89% 76 138 124% 127% 135 79 29' 500 395 64% 2023/ 135% 13-7 137% 95'/' 228 431 112% 9>%, 193% 199 121 366 318 366 155% 220 114'/» 125'/» 416 54%t 142 74 15% 91% 15% 89 V. 134 135 495 395 64 202 133% 137 137'4 227% 430 113 Naaimachine Te Koop Te Koop Afbraak te koop Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij K. Prins, Molenwerfslaan 92, een bankbiljet; J. Wcsterveld, Kastanjelaan 22, een lorgnet; J. Woudenberg, Binnenweg 16, een witte handschoen; Mej. Nieuwenhof, Oosterlaan, een zilveren armring; mevrouw Kruit, Heemsteedsche dreef 278, een jong hondje; J. G. Jorna, Kogelstraat 9, een duif; mevrouw Peereboom, Heemsteedsche- dreef 248, een jonge herdershond; A. Ytsma, Eikenlaan 18, een zak turf en een schroe vendraaier; J. C. Goen Rustenburgerlaan 1 rood, Haarlem, een damesportemonnaie met inhoed; J. Prinsen, Witstraat 29, Haar lem, een huissleutel; S. Haijer, Westerhout straat 7, een witte kinderhandschoen. Een lastig werkje. De Rijksstraatweg dhier wordt door de Gem. Electriciteits- ■verken van Haarlem geheel opgebroken. Men is n.l. bezig een kabel, die in het mid den van den Rijksstraatweg ligt om te leg gen in het trottoir. Daar het ongeveer 200 meter lange stuk strdat geheel wordt uitge graven, levert dit voor het verkeer zeer veel moeilijkheden op. Alle voertuigen, zware en lichte, moeten nu over den weg helft, waardoor het zandpad langs de boo- roenrij geheel is omgewoeld en diepe kuilen en gaten vertoont. Het heen en weer gerij van de autobussen doet hieraan ook geen goed. Door politie-agenten wordt het ver seer op deze lastige plaats geregeld, het geen geeB overbodige weelde is. Eerecomité. De aanvullende slotl'fjst luidt als volgt C. Bergman, secretaris der gemeente Maarlemmerliede en Spaarnwoude F. Jellema, secretaris der gemeente Zand- voort-Bad. S. Elzinga, directeur der H. B. S. 3-jarigen cursus en daaraan verbonden Hoogere Han delsschool met 2 jarigen cursus A. H. baron van Hardenbroek van Am- nerstol, voorzitter der afd. Grootbedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken Ernst H. Krelage, voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haar- 'em en Omstreken, tevens voorzitter der Alg. Vereeniging v. Bloembollencultuur Mr. J. H. J. Simons, rechtskundig advi- ieur der R. K. Middenstandsvereeniging S. Ph. de Vries Mzn rabbijn der Ned. 'sr. Gemeente G. Wolzak Hzn lid van den raad der •emeente Haarlem. De tentoonstelling. i Meer dan 60 aanvragen voor standsruimten zijn reeds ingekomen. Uit de ingediende plannen en tee keningen kan worden afgeleid, dat de tentoonstelling interessant belooft te worden. Het Uitvoerend Comité doet opmer ken, dat de aanvragen schriftelijk dienen inge leverd te worden. De geheele, groote benedenzaal met po dium, benevens de annexe bij-lokalen, verder ille op de le verdieping beschikbare ruimten, fe gaanderij inbegrepen, zijn zoo goed als weg, enkele M2. uitgezonderd. De definitieve gunningen zullen de vol gende week plaats hebben. De Tuin. In de Hoofdcommissie van Uitvoering zijn de eerste besprekingen ingeleid om ook den tuin van het Gem. Concertgebouw te gaan be bouwen, althans langs den omtrek, zoodat in teder geval in het midden een ruime plaats voor aangenaam verooozen zal overblijven. Komen de plannen, die heden geopperd zijn, tot verwezenlijking, dan zal ook de tuin in de komende Hamit-dagen een bijzondere «ttractie worden. De Hamit-prijsvraag. A. s. Maandag worden de inzendingen geopend en in een gecombineerde vergade ring van de Hoofdcommissie met de Com missie voor Reclame, welke vergadering 's- avonds half negen in de bestuurskamer plaats heeft. Hopelijk zal dienzelfden avond de beslissing vallen, welke teekening uit' een oogpunt van reclame en sierlijkheid zal be kroond worden. Verzoeken. Aan B. en W. dezer gemeente is heden •erzocht lo. Algeheele opheffing der verplichte winkelsluiting van 24 Mei tot en met 2 Juni 2o. Dat tijdens deze periode in de stad geen straten opgebroken zullen liggen 3o. Vergunning om over de straten doeken ■net opschriften te spannen. Aan den Minister van Financiën om vrij dom van Invoerrechten voor goederen die op de Hatnii zullen worden geëposeerd. Ook de verzoeken om eere-medailles wor sen dezer dagen verzonden. Commissie-vergaderingen. Reeds vergaderden de Cpmmissie voor de Algemeene Winkelweek, alsook die voor de Huisvlijttentoonstelling. Hare werkzaam heden zijn reeds in de goede richting voort gestuwd. ia een der plaatselijke bladen kwam de- ter dagen een stukje voor onder bovenstaan- den titel. Met een paar voorbeelden wordt daarin aangetoond, dat dieren soms „welbe redeneerd' te werk gaan en dat niet alle verrichtingen op rekening geschreven kun nen worden van het z.g.u. instinct. 't Volgende is m.i. daar eveneens een be wijs van. Als in bovenbedoeld stukje kan ik eok beginnen met: Wij hebben een poes, of Kever wij hebben er twee, een eigen en een „aangekomenloopen" poes. (Prachtig voor beeld van neolochisme, hoewel m'n oudste zoon spreekt van aankomen geloopen poes). Wie nu denkt, dat de voormalige dakloo- •Jt de bescheidenheid zou betrachten en de oudere brieven van de eigen poes zou res pecteeren, heeft 't mis. Met onbeschaamde brutaliteit speelt zij eigenlijk baas; blaast en Hst als de eigen poes haarde na komt, neemt oij het etensberd een houding aan of zij •-igenlijk „de" poes is, in één woord, haar loading is van dien aard, dat al eenige kec- ren stemmen zijn opgegaan, om haar de gast vrijheid op te zeggen (de deur uittrappen, zegt de oudste zoon des huizes). Pieleka, de eigen poes, is tegen dezen vagebond niet opgewassen, heeft daarvoor een te vriende lijke behandeling ondervonden, 't Kussen op een der groote stoelen, Pieleka's geliefde slaapplaats, wordt menigmaal door de in dringster wederrechtelijk in bezit genomen. Dan ontstaat er kibbelarij, met dat gevolg dat er een klauwen-gevecht geleverd wordt gepaard gaande met veel gesis en gebrom. Maar de indringster handhaaft haar positie; tenminste als wij niet in dc bres springen. Eens, dat 't stoelkussen weer geannexeerd vas, en Pieleka vergeefs getracht had er dj leschikking over te krijgen, zat zij vanaf den frond met een duidelijk uitgesproken blik /an haat in haar oogen, naar de brutale logé te kijken. Plotseling loopt ze naar het leege bakje, waarin'ze haar melk krijgt en begint daar ijverig in te likken. Op 't gerammel van 't bakje springt de vreemde op den grond en komt er eveneens naar toe. Maar pas is de stoel verlaten, of Pieleka heeft H kussen in bezit genomen. Instinct? Te Leiden is na verdediging van een aca demisch proefschrift, getiteld „Over alimen- t taire lipaemie bij kinderen", bevorderd tot i doctor in de geneeskunde, de heer A. C. de IKock, geb. te Haarlem, wonende te Den Haag. Vr.: Kunt u mij een middel aan de hand doen, om spiritusvefnisvlekken uit 'wollen goed te verwijderen? Antw.: Eerst met benzine de vlek los weken, daarna met aether de vlek verder behandelen. Vr.: Ik wil mij tegen brandschade ver zekeren. Kunt u mij ogeven waar ik mij kan vervoegen, om op beurspolis verzekerd te worden? Antw: Handelsadressen worden in deze rubriek niet opgegeven Vr.: Indien er een begrafenis plaats heelt, is men als men netjes gekleed gaat, vrij op die begraafplaats? Of is een begraafplaats niet openbaar? Antw.: Zonder nadere inlichtingen op -welk geval u doelt, kunnen wij u op deze vraag geen definitief antwoord geven. In het alge meen geldt als antwoord het volgende: een begraafplaats is in den regel eigendom der gemeente of van particuliere instellingen. De eigenares is in 't algemeen natuurlijk ge rechtigd den toegang te weigeren aan wien zij dat wenscht. Vr. Hoeveel forensen belasting ben ik verschuldigd over 192223, naar een inko men van 1800.voor de gemeente Ara- sterdam Ik ben ongehuwd. Antw. Ons niet bekend, omdat de belas ting van Amsterdam ons onbekend is. Vr. Ik heb een stuk weiland. Rond om mij heen is de grond verkocht en gescheurd. Nu verbiedt de kooper mij het overpad, hetgeen er a! 50 of 100 jaar is. Toen het verkocht werd, is er niets van gezegd, maar nu heeft hij het met prikkeldraad afgezet. Heb ik nu het recht om die draad door te knippen om er over te gaan Hoe moet ik handelen, of tot wie moet ik mij wen den Antw. Wendt U voor deze zaak tot een rechtskundige. Dat zijn in den regel zulke ingewikkelde kwesties, dat men daarover iets meer moet weten dan eenige inlichtin- glm per brief. Indien bet juist is dat het overpad reeds 50 of 100 jaar voor het pu bliek gebruik open is, zouden wij zeggen dat uw buurman niet het recht heeft het overpad af te sluiten. Vr. Ik heb zeven kippen, waaronder eenige eierenvreters. Ik heb al verschillende dingen geprobeerd o.a. uitgeblazen eieren gevuld met mosterd en een ui fijngesnip perd en de eieren in den loop gelegd. De eieren en de ui hebben zij opgegeten. Toen heb ik de snavels afgeknipt. Het baatte niet. Nu heb ik een legnest, daar gaan zij wel opzitten maar toch weten zij de eieren te bepikken. Wat is hieraan te doen Antw. De snavels knippen is onnoodig ge weest. U moet dat niet meer doen. Koopt u een doelmatig legnest, waarin de eieren, zoodra zij gelegd zijn, buiten het bereik van de kippen wegrollen. Dat is het beste en afdoende middel. Wendt u tot een han delaar. Het schijnt dat uw kippen hartstoch telijke eiervreters zijn, anders zoudt u reeds baat kunnen vinden met in het nest een mand met zacht kaf te zetten, zoodat de eieren, die daarin vallen, onzichtbaar voor de kippen worden. Vr.: Hoe moet ik wijnsoep koken? Antw.: K liter roode wijn (Bordeaux), 3» liter water, pl. 150 gram suiker, 50 gram Siamsago, schil van A citroen, (Berekend voor 6 personen). Breng het water met de citroenschil aan de kook, voeg er roerende de siamsago bij en laat deze op een zacht vudr meekoken, tot de korrels geheel doorschijnend gewor den zijn (A a uur). Neem er dan de ci troenschil uit, voeg er den wijn en de suiker bij en dien de 9oep dadelijk op. 11 rD <»>«ni v HET STAARTNUMMER. Ongeveer half twee 's middags. Een scherp zonnetje straalt aan den blau wen hemel. In de schaduw doet de Oos tenwind zich voelen. Twee werklieden de een groot en ma ger, met „bonker", manchesterbroek, werk schoenen en pet; de ander ineengedrongen, breed, met lange jas, pet en „vetleeren" loopen voor mij uit. Wat staat-ie er schitterend voof, niet? zegt de een. Ik vraag me met verwondering af, cf „ie, een nieuwe voetbalclub of tenminste een pasontdekte bokskampioen is. Maar neen! De menschen zien er „te degelijk" wie durft tegenwoordig dit woord nog gebruiken? uit om daarover ta spreken. Ik luister dus. Nou, daar zeg je zooiets, antwoorlt de ander. Nou is het al een beetje gezakt. Maar e' Maandag, nog één-en-veertig hon derd nommers en de honderd, de vijf-en- twintig, de twee, een vijftienhonderdje, en nog een stuk of tien duizendjes er nog in Nah, ik dacht, dat me tientje ein delijk eens wat brengen zou! Hè-j'-'n kras: Nee, eige geld! Welk riummer had je? Vijftien, vijf, vier-en-vijftig. O, begrijp ik best. Wa ik je nou 's wat zegge? Nou? Je mot staartnommers neme, net als ik. Altijd maar staartnommers en nooit wat anders. Zoo! Hei jij er nog wat in? Ja! een twintigie, vier-en-vijftig, negen-en-negetig. Dan hei-'j-'n mooie kans. De honderd nog, een duizendje, de premie's van dertig en drie duizend. Het gaat dus over de loterij en ik ver dring me ofschoon ik reeds lang een „niet" heb met hen voor een sigaren winkel. waar, achter het raam, een loterij- lijst is opgehangen. Vier-en-vijftig, negen-en-negetig, zegt. de kleine en wijst met zijn vinger langs de langwerpige vakken op de lijst, waarin nummers gedrukt staan. Je zult zien. Zijn vinger heeft het nummer bereikt. Verr.zegt hij, zonder eenige vrien delijkheid. Een kras! Nou! Waar blijf je nou? schampert <lc mager. Hier, kijk, twee, twee-en-dertig hel de honderd-duizend. Da's toch geen staart- rommer man. Nou, kijk dan maar 's hier. zegt de ander weer. Twee-en-negentig, zeven-en- zeventig, een tweehonderdje.... Da's nog een beter staartnommer as 't mijne. Een fabrieksbel,luidt. -- Daar hei-je de klik, zegt de kleine. En terwijl ze heen gaan, hoor ik nem nog zeggen Ze kanne netuurlijk niet alles op staart nommers late valle.... Konne ze wel alleen met staartnommers gaan werreke.... En ik ben ervan overtuigd, dat een opti mist het beste deel des levens heeft ver koren..., WANDELAAR, Vr. 1: 12 jaar geleden heb ik een ongeluk gehad en werd toen gepensionneerde der Rijksverzekeringsbank. Nu is plotseling dc uitkeering afgeloopen, op grond dat ik weer normaal ben. Twee maanden geleden ver zocht ik den Raad van Beroep om een her nieuwd geneeskundig onderzoek. Tot heden hoorde ik echter nog niets. Ik meen dat een geneeskundig onderzoek toch toegestaan wordt. Wat zou hier de reden van zijn? 2. 14 dagen geleden ontving ik mijn belas tingaanslag over 19231924 der Gem. Haar lemmermeer. Moet deze belasting nu reeds 30 April a-s. betaald.zijn? Ik heb reden te gen dezen aanslag te reclameeren. Moet ik nu mijn verdiensten nagaan van 30 April 1922—1 Mei 1923? Antw. 1. Reclameert u tegen de beslissing bij den Raad van Arbeid. Indien u gerecla meerd hebt, dan zult u er nog wel wat van hooren. Het loopt nooit zoo erg vlot met die dingen. 2. U bent aangeslagen naar wat u in het kalenderjaar 1922 verdiend hebt. Indien u deze belasting niet vóór 30 April kunt be talen. wendt u dan tot den ontvanger om uitstel. U kunt reclameeren tegen uw aan slag. Zie daarvoor den achterkant van uw aanslagbiljet. Vr. Ik heb 18 kippen en een haan in een grooten loop. Nu leggen zij slecht, 3 4 4 per w°rdt mij gezegd, hoe meer kippen er bij elkaar zijn, hoe slechter ze leggen. Kan dat? En wat is daarvan de oorzaak? Antw. Als de loop ruim genoeg is, doet het aantal geen kwaad. Waar de oorzaak ligt dat uw kippen niet veel eieren leggen, kun nen wij vanuit de verte niet beoordeelen. lui er,eens ecn kenner bij. Er kunnen ver schillende oorzaken zijn. Het ras kan niet deugen, de voeding kan verkeerd zijn, het hok kan wel niet gunstig liggen, enz. enz. Vetzucht kan de oorzaak zijn Maar wij kun nen dat van hieruit niet beoordeelen. Vr. .1. Wat moet men betalen aan Rijks-, Viemeentc en Verd. belasting voor 1925—24, naar een zuiver inkomen van 2411, met af- trek van een kind? 2. Hoeveel naar een inkomen van 2311,75 met aftrek van een kind. voor de Gemeente Haarlem? Antw. 1. 101.50; 2. 92.52. Vr.: Kunt a mij ook zeggen, hoe ik een vergulde lijst, die zwart is van ouderdom, weer glanzend en schoon te maken? Antw.: Opnieuw vergulden. Wendt u voor verguldsel tot een drogist, indien u dat werkje zelf wilt opknappen. r.: Zoudt u mij kunnen zeggen, of serie 49839—no. 19 der Hollaadsche Grond-Cre- dietbank al uitgeloot is? Antw.: Nog niet uitgeloot. vr.: Zijn dc Katholieken tegen de plaatse lijke keuze? Zoo ja, wat zijn de redenen? Waarom zijn indertijd de voorstellen voor plaatselijke keuze afgestemd? Antw.: Neen, in 't algemeen niet. Sommi gen zijn er voor, anderen er tegen. Waar schijnlijk bedoelt u echter of er van katho liek standpunt principieel bezwaar tegen het stelsel van P. K. bestaat. Dit is niet hét geval, het is een vrije kwestie. Het wetsontwerp-Rutgers voor P. K, werd door de Tweede Kamer aangenomen, doch door de Eerste Kamer met een geringe meerderheid van stemmen verworpen. Voor den inhoud van deze rubriek steit de Redactie zich niet aansprakelijk. DE H.O.V. EN DE OMLIGGENDE GEMEENTEN. Ondergcteekende en s'elen met hem, heb ben verbaasd gestaan over de wijze, waarop de H. O. V. in haar maandelijksch pro gramma, overgenomen door de Haarlemsche bladen van de gemeenten Heemstede en Bloemendaal heeft gewag gemaakt. De onware wijze en den onbeschaafden toon waarop dit is geschied, zijn wij in de correspondentie van de H. O. V. niet ge woon. Is het bericht in de bladen juist, dan worden beide gemeenten in het maande lijksch programma van de H. O. V. voor niet minder dan voor jriaploopers en parasieten gequalificeerd, die loopen op den zak van Haarlem. hider weet wel dat dit een onjuiste voor stelling van zaken is, en wanneer de H. O. V. de vrees voor annexatie er bij haalt, da» vraagt men zich onwillekeurig af, is de H. O. V. nu wel het lichaam om zich met deze materie bezig te houden. De buitengewoon grove manier, waarop over beide gemeenten mededeelingen wor den gedaan, geelt mij aanleiding om op de zaak even dieper in te gaan. Op de eerste plaats moet mijns inziens de H. O. V., die beschaving wil brengen op muzikaal gebied, zich eerst leeren be schaafd te gedragen tegenover Overheids lichamen en hare inwoners. Ik vraag mij af, hoe de dames en heeren, die zich het lot van de organisatie van de H. O. V. hebben aangetrokken een derge lijke uitlating in het maandelijksch program ma voor hun verantwoording nemen. Zij toch kunnen beoordeelen of het juist is, dat b.v. Bloemendaal of haar ingezete nen op den zak van Haarlem loopen. Het aantal Bloemendalers wat de Volks concerten in Haarlem bijwoont, is maar uiterst gering, in ieder geval moeten ook zij daarvoor betalen. Maar daar staat iets an ders tegenover. Haarlem en zijn inwonerszijn niet in staat hun muziekcorps op de been te houden. Dearvoor moet Bloemendaal helpen en niet in het minst de kapitaalkrachtige Bloemen- daalsche ingezetenen. Ik zou bet bedrag wel eens willen zien wat door deze werd bij eengebracht tot instandhouding van de H. O. V. en dat eens vergelijken roet het bedrag biieen gebracht door Haarlemsche ingezetenen. Daaruit zou zeker te leeren zijn, dat Bloemendaal niet verdient de ba nale benamingen door de .H. O. V. neer geschreven. De gemeente BI. heeft in 1922 gegeven een subsidie van 1500, in 1923 dito en bovendien beeft het nog 3 concer ten genomen tot een bedrag van 900. Voor 1924 is een subsidie toegestaan van 1000 en dat noemt de H. O. V. dan klap- loopen en parasiteeren. Het getal doet mij denken aan den bedelaar, die na een aal moes te hebben ontvangen, zijn voet tus- schen de deur plaatst om zijn mildadigen gever uit te jouwen. Wanneer we dit nu alles overwegen, loopt Bloemendaal dan werkelijk op den zak van Haarlem? Kunnen wij het dan niet gevoege lijk omdraaien en ligt bet lot voor het al of niet bestaan der H. O. V. niet in de handen der buitengemeenten, waarvan Bloemendaal zeker een niet gering deel uitmaakt. Deze grove ondankbaarheid had mtn zeker van de anders zoo sympathieke ver- eeniging niet mogen verwachten. Nu is zij verder niet gesticht, dat de gem. Bloemendaal 1000 heeft geboden voor 'de verplaatsbare muziektent. Maar de voorstelling, welke er in het pro gramma van gegeven wordt, is ook weer niet de juiste. i Bij het verleenen van het subsidie in 1922 i en 1923 werd gebruik gemaakt van het aan- I bod der H. O. V., om daarvoor drie concer- jtea te geven. In 1922 is ze daarvan ontsla. "gen, maar in 1923 moest de H. O. V. voor jhet subsidie drie concerten geven, op plaat- I sen in de gemeente door B. en W. aan te wijzen. Hoe ze dat deed, daarin was ze vjij. De gemeente heeft haar dus nooit bevolen daarvoor een tent aan te schaffen. Boven dien deze tent heeft gekost 2000 en is nu reeds een jaar oud, heeft ook voor verschil lende andere doeleinden dienst gedaan, o.a. heeft ze pl.m. een maand gestaan op het terrein voor het muziekconcours te Sant poort en waarschijnlijk ook niet gratis. Dus dat Bloemendaal voor deze t?nt niet meer geeft hetgeen ze heeft gekost, is verklaar baar. Vooral ook, omdat ze voor het doel, waar de gemeente ze voor koopt, volgens B. en W. te groot is. Maar nogmaals is het na deze opsomming van feiten, ook al heeft de Gemeenteraad voor deze tent een bod gedaan van 1000. goed te praten, dat de H. O. V„ die ir, Bloemendaal zooveel kunstvrienden en in- slandhouders heeft, de gemeente met laag bij de grond staande termen aanvalt. Mag er, wat Bloemendaal betreft, gesproken worden van een botte weigering? Is Bloemendaal afhankelijk van Haarlem? Oi is het ten opzichte van de H. O, V. net omgekeerd? Ik geloof niet. waar er van de H. O .V. bij iedere gelegenheid er altijd zoo op steun wordt aangedrongen en waar er in Bloe mendaal tot heden voor deze hoogstaande vereeniging veel werd gevoeld, dat deze wijze van doen, de weg is, om ingezetenen en gemeenteraadsleden in de toekomst mild voor de H. O. V. te stemmen. Overveen. J. G. v. KESSEL. Geachte Redactie. Beleefd verzoekt ondergeteekende opname van het volgende; In uw blad van 4 dezer trof mij onaange naam het stukje: „De H. O. V. en de omlig gende Gemeenten". Ten eerste omdat de redactie gemeend heeft dit stukje waarin uitdrukkingen voorkomen aan het adres der buitengemeen ten als „klaploopen op den zak van Haar lem" en „men parasiteert blijkbaar lieve.-" zonder eenig commentaar heeft opgcio- men. 1) Blijkbaar is dus de redactie het met in houd en toon van het stukje eens, wat niet zoo behoeft te verwonderen, gezien de wij ze waarop alles wat met dc annexatie ver band houdt, op voor de bewoners der bui tengemeenten kwetsende wijze besproken wordt. De tweede reden is dat de H. O. V. door dit weinig van goeden smaak getuigende stukje blijkbaar den indruk wil vestigen dat Bloemendaal niets voor de H. O. V. wil doen. Feit echter is dat de Gemeenteraad van Bloemendaal besloot aan de H. O V. voor 1924 1000 subsidie te geven en het vorig jaar ƒ2500 gaf. De Raad besloot inderdaad niet op het aanbod der H. O. V. in te gaan om de muziektent voor 2000, te koopen. Men achtte de tent met 1000 behoorlijk be taald. Wanneer men iets wil verkoopen kan men een zeker bedrag vragen, de vraag blijft echter of de kooper dit bedrag ook betalen wil. Minder gebruikelijk is het echter in zoo'n geval boven gesignaleerde grofheden te gaan debiteeren. Ten slotte nog dit. Voor „vorstelijke gestes" is het thans geen tijd, de noodzakelijke zui nigheid zal iedere gemeenteraad hiervan wel terughouden, Voor de opname beleefd dankend, A. J. PRINSENBERG. Lid v. d. Gemeenteraad. Inzender zou zijn betoog zeer versterkt hebben, indien hij niet dit kleingeestig argui ment gebruikt had. Het kan hem immers bekend zijn, dat bet onmogelijk is, voor welke redactie ook, om elke meening, die met vermelding van herkomst nog wel! in de krant vermeld wordt van commentaar te voorzien. Zoo'n krant zou onleesbaar worden! Veronderstelt eens, dat een redac tie elk ingezonden sluk, of elk overgenomen bericht van commentaar moest voorzien! Spoedige verlichting van de pijnen en wel dra genezing door Sanapirin-Tabletten (Mijnhardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en dro gisten. LEEUWARDEN,, 7 Maart. Boter. Aan voer 33/3 en 88/6 v. Fabrieks 1.302.22, notccring van de commissie 2.30 per K.G. Kaas. Sleutelkaas 0,320.68. Nagelkaas 0.32 -0.60, Goudsche 0.21—0.78, Edam mer 0.32—0.92. Aanvoer 28.535 K.G. UTRECHT, 7 Maart. Kaas, Ter markt wa ren heden 4 partijen, te zamen 1100 K.G. Prijs 2e kwal f 45. BEVERWIJK, 7 Maart. R. K. Coöp. Tuindersver. „Kennemerland". Boerkool 1.403 per kist. Aardappelen 0.08 0.09; Drielingen 0.06; Wortelen 0.04 0.06; Schorseneeren le soort 0.200.26, 2c soort 0.080.15; Spruiten le soort 0.450.61, 2c soort 0.30—0.40; Witlof le soort 0.400.52, 2e soort 0.24 0.32, 3e soort 0.160.20; alles per K.G. Roode Kool 0.170.20; Knolselderie 0.08—0.10; alles per stuk. Prei 1ste srt. 0.32-0.41, 2e soort 0.10—0.12; Prei 2e soort 0.150.25; Rabarber 0.20 0.38; Wortelen 0.22—0.25; ailes per bos. Spinazie 1.701.85 per ben. AMSTERDAM, 7 Maart. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop). De prijzen bleven heden onveranderd. AMSTERDAM, 7 Maart, Zeischol 17.50 21, kleine Schol 3.809, Schar 2.80 7, Bot 1121 per mand. ALKMAAR, 7 Maart. Kaas. Ter markt waren 60 stapels, wegende 50.000 K.G. Fa- briekskaas kleine 50, commissie 45^ mid delbare boerenkaas kleine 48A. commissie 45, middelbare Handel vlug. LEEUWARDEN, 7 Maart. Vee. Aange voerd 55 stieren 90480, ossen 330 vette koeien 200450, per K.G. 0.95 1.14, 859 melk- en kalfkoeien 200490, 30 vette kalveren 4085, 333 pinken 90 180, graskalveren 628 nuchtere kalve ren 716, 103 vette schapen 2848, 60 weideschapen 28—40, lammeren 950 vette varkens 55150, per K.G. 0.64 0.70, 110 magere varkens 2550, 623 vet te biggen 2530, 311 kleine biggen 84 16, 18 paarden, 47 bokkeu. De handel in melk- en kalfvee was traag, met teruggaande prijzen; slechtkoeien le soort prijshoudend, overigens lager; stieren prijshoudend; pinken handel slecht; in nuch tere kalveren vlugger en prijshoudend; vette varkens lager, overigens vaster, zouters 62 66 c-, Londensche varkens 56—58 c. per K.G.; wolvee stil. Eieren. Aanvoer 20.000 stuks, 5A8 e.; 200 eenden- 8)4—914 c. ZWOLLE, 7 Maart. Boter. Aangevoerd 70/8 v„ 10/6 et 110 stukken, samen 1710 K.G., prijs ï/8 40—45)4, per K.G, 2,40 —2.55. Gedurende den ganschen dag gepijnigd en des nachts wakker gehouden door de gefolterde smarten van slechte spijsvertering is het niet te verwonderen dat de maaglij der bijna radeloos wordt gemaakt en zich afvraagt of een zoodanig leven wel het lij den waard is. Zoo was de toestand van menig lijder, totdat hij tot de overtuiging kwam dat Ge- bismureerd Magnesium hem snel en onfeil baar verlichting van zijn lijden brengt, hem in staat stelt zijne maaltijden overdag met smaak te nuttigen en hem des nachts ver- kwikkenden rustigen slaap verzekert. Duldt Uwe slechte spijsvertering geen oogenblik langer zij kan ernstige gevolgen hebben als U deze aandoening verwaarloosd. Schaft U nog heden een flacon Gebismureerd Mag nesium aan en gebruikt een half theelepeltje van dit poeder in water na Uw eerstvol- genden maaltijd en herhaalt deze dosis zoo dra U het geringste spoor van terugkeer der pijn bemerkt. Een paar minuten na deze eerste dosis zult gij reeds verlichting dei- pijn bespeuren en het zal U spoedig duide lijk zijn waarom personen die vroeger plachten te lijden evenals U thans vertel len dat zij nooit willen blijven, zonder Gebismureerd Magnesium Depót, Nassau- kade 314, Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle goede Apothekers en Drogisten. ENKHUIZEN, 7 Maa-\ Gisteravond veel Z liderzeeharing. Tota; 1 3/0.000 stuks. Laatste markt f 5.50 (hoogste f 7.95) per tal. Getal vaartuigen 93. Heden^kwamen hier de eerste 20 vaartuigen binnen met gemiddeld 4 tal Eerste markt-f 5.85 a f 5.90. URK, 6" Maart. Door één vaartuig heden hier aangevoerd 100 tal kuilharing, prijs f 3.75, en 70 manden sprot f 1.40 per tal (200 stuks). Deze haring was door een Ur- ker motorbotter in de Noordzee ter hoogte van Scheveningen gevangen. VOLENDAM, 7 Maart. Aan den visch- afslag besteedde men deze week voor kuil haring f 68 en sleepharing f 7 per tal, spie ring 37 cent per pond en nest 50 cent per mand. IJMUIDEN, 7 Maart. Heden waren aan de markt de vangsten van 5 stoomtrawlers, 5 loggers en 3 beugers. De prijzen waren als als volgttarbot f 2.152.10 tongen f 2.30 f 1.60 per K.G,griet f 4036 gr. schol f 2824 midd. id. f 2826 zetschol f 38 —31 kl. schol f 33—28, f 25—13 schar ren f 21—6.50 per 50 K.G.roggen f 21 f 6.50 per 50 K.G.rogger f 2112.50 per hoop vleet f 29 per stuk gr. schel- visch f 4138 midd. id. f 4240 kl. midd. id. f 31—28.50 kl. id. f 24—23.50—15 per 51 K.G.kabeljouw f 52—39 per 125 K.G. gr. gullen f 2018 kl. id. f 1711 wijting f 7—3.40 per 50 K.G. IJMUIDEN, 7 Maart. Heden kwamen van de haringvisschrij hier binnen^de Brit- sche stoomdrifters L.T. 77 met f 1036 L.T. 350 met f 507 L.T. 370 met f 1079 L.T. 1217 met f744 en L.T. 1039 met f 1191 aan opbrengst. Van de IJslandvisscherij keerde heden terug de stoomtrawlers IJ.M 50 (Zaanstroom VII) met een besomming gedeeltelijk van f4196. PARIJS, 7 Maart. Na het uitspreken van zijn rede heeft Poincaré, die zich beleedigd achtte door een uitroep van den rechtschen afgevaardigde Provost de Launay, die van „félonie" sprak, aan dezen zijn beide getui gen gezonden, t.w. Maginot, minister van oorlog, en Sarraut, minister van koloniën. In een bespreking, die deze getuigen met de getuigen van Provost de Lannay hadden, werd door hen allen uitgemaakt nadat het sten ografisch verslag geraadpleegd was, dat de gesproken woorden niet als beleedi- gend beschouwd kunnen worden. Deze zaak •zal dus geen gevolgen hebben, maar het feit, dat Poincaré het in zijn positie van minister president zijm plicht geacht heeft om een afgevaardigde tot een duel uit te dagen, geeft den graad van geprikkeldheid aan, waarin hij zich bevindt ten gevolge van zijn voortdurende en overweldigende werkzaam heden. KONSTANTINOPEL, 7 Maart. Ismet pasja is er in geslaagd, een nieuw kabinet samen te stellen. KONSTANTINOPEL, 7 Maart. In over eenstemming met de instructies der Nationale Vergadering te Angora zijn gisteren alle mannelijke leden der Sultansfamilie vanhier vertrokken. De dames, die achterbleven, zul len Maandag vertrekken. MADRID, 7 Maart. Volgens een betrouw baar bericht is vandaag een convooi, na een schitterende charge met de bajonet, waarbij aan de opstandelingen groote verliezen wer den toegebracht, in Tizza^sa binnengedron gen. 9 BERLIJN, 7 Maart. De aan den Duit- schen gezant te Parijs overhandigde nota der Gezantenconferentie betreffende de intergeallieerde militaire controle in Duitsch land onderzoekt, met verwijzing naar de briefwisseling der Duitsche regeering en de militaire controlecommissie van 9 Januari en 17 Januari 1924, den politieken en jurdi- schen kant van het vraagstuk in het stadium, waarin het thans verkeert. De geallieerden hadden met de in hun nota van 25 Septem ber 1922 genoemde vijf punten aan de Duit sche regeering een algemeene schikking voor gesteld, op grond waarvan de geallieerde regeeringen als tegenprestatie aanboden hun commissie terug te trekken, zoodra zij ten aanzien van bedoelde vijf punten voldoening zouden hebben ontvangen. Deze schikking was van Duitschen kant nooit aangenomen, weshalve het recht tot voortzetting van de controle onbeperkt bleef bestaan. De nota zegt verder, dat de controle sedert 29 September 1922 niet meer heefi plaats gehad, zoodat de geallieerde regeerin gen zich van den militairen toestand var Duitschland thans geen beeld kunnen vor men. Duitschland kan derhalve niet ver wachten, dat de geallieerde regeeringen de haar op 9 Januari 1924 gegeven verklaringen, hoezeer zij ze ook op prijs stellen, zouder. aanvaarden zoolang zij niet door directe controle bevestigd werden, welke door de controle-commissie diende te geschieden. De in de Duitsche nota van 9 Januari neer gelegde opvatting, dat het persoonlijk con tact tusschen de commissie en de Duitsche militaire overheid niet meer noodig was, kun nen de geallieerden niet onderschrijven. De geallieerde regeeringen streefden er naar, op alle mogelijke wijze, en in den korts moge lijken tijd, den last der controle, die op Duitschland rust, te verlichten. Met het oog op dit doel waren zij bereid, aan de Duitsche regeering het volgend voorstel te doen be perking van de tak der commissie tot de vijf punten, latere instelling van een garan tiecommissie, of ander orgaan met dezelfde taak, in plaats van de militaire controle commissie, zoodra deze er zich van overtuigd zal hebben, dat de uitvoering van de vijf punten zoover is gevorderd, dat een defini tieve regeling verzekerd is. BERKHOUT (N.-H), 7 Maart De Direc teur van het Electriciteitsbedrijf, W. S„ is door den Gemeenteraad ontslagen. PARIJS, 8 Maart De „Matin" meldt uit Brussel, dat Theunis voorloopig de onderhandelingen tot vorming van een kabinet, heeft opgegeven. ATHENE, 7 Maart. De regent ontvinj heden de officieren-delegatie, die den eiscl tot opheffing der monarchie, en de procla matie der republiek overhandigden. De regent ontbood daarop Cafandaris, dien hij de eischen der republikeinsche officieren mededeelde. LONDEN, 8 Maart. De Donderdag aan gevangen besprekingen tusschen de ver tegenwoordigers der mijneigenaren et mijnwerkers, werden gisteren voortgezet Gemeld wordt, dat de regeering nog niet it de onderhandelingen zal ingrijpen. De be sprekingen zullen waarscbijniijk nog eenige dagen duren. De besturen van beide orga nisaties blijven gedurende week-end te Londen. LONDEN, 8 Maart. De tusschentijdscht verkiezing in Westminster is vastgesteld op 19 Maart. MOSKOU, 8 Maart. Het presidium van de-Vereeniging der Sovjetrepublieken heeft heden het handelsverdrag met Italië goed gekeurd. LONDEN, 8 Maart. Volgens ceri exchange- telegram uit Madrid, is daar een officier: communiqué gepubliceerd, waarin wordi medegedeeld, dat ernstige gebeurtenissen hebben plaats gehad in Marokko, daar de Riffbenden successen hebben behaald et déze voort-zetten. MFDFGEDEEtD tiöOR De Beurs opende heden flauwer.' V. K. HEDEN b% Nederiand 1919 6% Nederland 1923 HoTI. Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij „Nederland" Scheepvaart Unie Rntterd Lloyd Pakctvaart Oude Boot Holl Stoomboot H V. A. Java Cultuur Jurpcns gew. Koloniale Rank Indische Bank Gert. Handel Mij. Hese. dito Phoenix. Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi öllau Wai Sumatra Dordtsche Petr Southern Raiis Union Anaconda Wabash 7j 193% 197 122 365 316 369 156% 114 125 413 75 Te koop goed onderhouden piano. LEIDSCHESTRAAT 19. te koop, salon-kabinet in,zakkend« trapnaaimachine, met 2 deuren, als nieuw, voor tien halven prijs. GEN, CRONJESTRAAT 112. wegens verhuizing, LEEG VRIJ HOEKHUIS aan breed vaarwater, voorzien van gas, electriciteit en waterleiding. Te zien en te bevragen Houtmarkt 59. wegens plaatsgebr. een goed onderh. Heerenrijwiel. Te bevr. Zoeterstr. 26r. planken, latten, deuren, ramen, pannen, schuifdeuren, kozijnen enz. Werk Nieu we Groenmarkt 13 en E. J. LUB BERS, aannemer, Smedestraat 1L

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2