Bijna aan de grens. S HAARLEM. DE SPAARNEOANK Neder!. Verz. IP. St. Willibrordus ieridifen uit onze vorige VOOR DEN POLITIERECHTER. Algemeene Vergadering van „Bloembollencultuur." Verschillende voorstellen. Meeningen van tooneel- directeuren over de tooneei- subsidieering. Opleiding officier en onderofficier. Gegund. BURGERLIJKE STAND. Centrale bond van T transportarbeiders. Aanbesteding. Aanvulling van de officieren bij de Landmacht in West-lndië. Polikliniek voor tandheelkunde in de Mariastichting. Nieuwe barak voor infectie ziekten in de Mariastichting. De P. E. G. E. M. De autobus-kwestie. Catharijnesingel 4-8, Utrecht SCHOTEltf. ZANDVOORT. 8LOFMENDAAL. Ignaz Bispinck- f. SANTPOORT. HEEMSTEDE. De burgemeester. IJMUIDEN. VELSEROORD. BEVER WIJK. 'suo )3q i6©z ')fjz uspsjAoi e j u iijoiz -do jspus jo uas ui [;5 U8;pu| uej©pue )©q )6az ';[iz uepejA -e» INVWnOO 3HOS5N3iyWH 3MH3IN ®P J9A0 !»S uejpu| •SU3Z3T 3ZNO NVV oplage. Om de dictatuur verzocht. Ernstige financieele toestana in Frankrijk. Ongeregeldheden te St. Qaentin. A tax te water gereden. De moord te Etien. Generaal de Mooy. Als de drank Is in den man De 22-jarige los werkman Dirk S. te Zaandam had in °n café aldaar op 2 Fe- oruari ,,'n paar glaasjes bier" gedronken, «raar ie dan toch danig de hoogte van schijnt gekregen te hebben.! Hij kreeg ten- uinste al spoedig ruzie met waard en kell- ner en met andere bezoekers. Toen de politie, die gewaarschuwd was aem uit de zaal zetten kwam, heeft ie zich daartegen heftig verzet en daarvoor staat hij hier terecht Beklaagde is al eens voorwaardelijk ver oordeeld wegens vernieling. De politierech ter zal hem ook deze maal nog uit de ge vangenis houden door het opleggen van een geldboete en veroordeelt hem dan ook tot 20 moete of 10 dagen hechtenis, terwijl de eisch was 30 of 10 dagen. Ook de 18-jarige chauffeur Gerrit W. te Zaandam heeft in een Zaandamsch café ruzie gehad, op Zaterdag 12 Januari. Hij nad 'm ook wat om, maar 't was hier nog n beetje erger aan toe gegaan en 'n buffet was omgevallen, tafelpooten zijn wegge raakt, glazen vernield, d'r is met stoelen geslagen Toen ook hier de politie verscheen om Herrit te verwijderen, wond deze zich daar- oij zoo op, dat hij de deurruit van het café Insloeg. Den volgenden Maandag beloofden W, er ca kornuiten Sch. en d. V., die inmiddels éeds veroordeeld zijn, de geheele schade van ruim 40 te zullen vergoeden. Later stelden ze voor, in 2 weken te be talen en per slot kreeg de benadeelde niets, zoodat toen verder van bet denzelfden avond reeds opgemaakte procesverbaal werd werk gemaakt. Vooral oWde minne houding jegens den benadeelde eischt de Officier een boete van 40 subs. 20 dagen hechtenis. En conform dezen eisch wijst de politie rechter vonnis. e Nog 'n lastig heer. Met den 52-jarigen koopman A, H. d. M., lie in zijn woonwagen tegenwoordig te Purmerend woont, is, al heeft ie zelfs geen druppel op, nog nic! eens huis te houden. 31 Januari ventte hij met z'n koffertje te Wormer langs de huizen en toen de veld wachter hem vroeg, wat ie daar met dat koffertje wel deed, was 't antwoord: „Dat gaat je niets aan". De veldwachter vertelde hem nog heel goedig, dat ie, om te venten, eerst vergun ning moest hebben van den burgemeester, maar meneer meende, dat ie als vrij burger van 't vrije Nederland aan zulke praatjes zich niet hoofde te storen. Dc veldwachter wilde toen proces-ver baal opmaken, maar op de vraag naar s venters naam, luidde weer het antwoord: „Dat gaat je niets aan". De dienaar der heilige Hermandad moest toen den vrijen borger beetnemen en voor den burgemeester brengen, maar dat ging zoo maar niet: dc vrijheid was hem blijk baar te lief en met rukken en slaan tracht te hij zich te bevrijden. De veldwachter nam tenslotte 't koffertje maar mee, in verwachting, dat de koopman dan wel volgen zou, waarin hij zich niet bedroog. De Officier eischt wegens deze verzet- pleging, die, naar het schijnt, bekl. bij een volgende gelegenheid weer herhalen wil 25 of 10 dagen. De rechter veroordeelt den koopman conform den eisch. De verduistering bij het Markensche Armbestuur. Ten slotte stond terecht de 54-jarige Markensche zeevisscher C. B„ in preven tieve hechtenis wegens verduistering van 848,uit de kas der Algemeene Armen te Marken, gepleegd als penningmeester van het Algemeen Armbestuur te Marken tus schen 31 December 1921 en 28 Januari 1924. Bekl. die als penningmeester de kas, die bestaat uit huren, interesten en collectes, onder zijn beheer had, was in 1922 in geld verlegenheid geraakt en had verschillende malen bedragen van 10 tot 70 uit deze kas genomen en gebruikt, met dc bedoeling, ze weer te restltueeren. Einde 1922 had hij dit aan den Voorzitter K. K. bekend en beloofd het geld weer te rug te storten, zoodra hij kon. Bij de controle der kas na 1923 bleek het verduisterde bedrag 848 te zijn, ter wijl B. dit nog niet kon terugbetalen. De Burgemeester werd hiervan in kennis gesteld en deze waarschuwde, daar B. op geene wijze het bedrag bijeen kon krijger, de justitie, die hem aanhouden liet. Intusschen is door de Markers, bij wie B. verder uitstekend bekend staat en alge meen geacht is, (sedert 1912 was hij pen ningmeester van hél B. A.J de som bijeen gebracht, d.w.z. 243 personen hebben te zamen 313,50 geschonken, terwijl 10 ande ren 550 tegen schuldbekentenis aan B. leenen zullen. De Burgemeester K. B„ meent dat door een voorwaardelijke straf dan ook volko men aan het Markensche rechtsgevoel zal zijn voldaan: geheel de burgerij heeft C. B. spontaan willen helpen. Al wordt de algemeene preventie door zulk een vonnis niet juist gebaat, wil de Officier in dit uitzonderingsgeval toch cle ment zijn en eischt 6 maanden voorwaarde lijk, met een proeftijd van 3 jaar, onder de voorwaarde, dat binnen 1 maand het be drag in de kas zal zijn gestort en aan hem daarvan kwitantie is overgelegd. Bekl.'s raadsman, mr. Toulon v. d. Koog. sluit zich hierbij aan. De Rechter veroordeelt bekl., die beloofd heeft, van het geleende zoo veel en zoo spoedig mogelijk te zullen aflossen, dan conform den eisch en gelast zijn onmiddel- ijke invrijheidsstelling. De metamorphose van da jas. De 23-jarige Wouter Floris K„ kaasma kersknecht in de Beemster, was, even als de typograaf J. B.. op 6 October '23 in een café in de Beemster op een danspartij. Toen ie wegging, trok ie twee jassen over elkaar, de zijne, en daaronder die van B, Thuisgekomen bemerkte hij dat pas. Maar in plaats van B.'s jas naar het café terug te brengen bewaarde hij ze, en liet er eenigen tijd later, om ze onherkenbaar te maken, de manchetten afnemen en nieuwe knoopen pen aanztten. Maar dragen dorst ie ze toch nog niet. Maar in Januari kwam de geschiedenis toch uit, en hij haastte zich toen, B. 50 te vergoeden en toonde, al was het wat laat, toch veel berouw over het gebeurde. De Officier neemt dit in aanmerking en vraagt slechts 10 boete of 5 dagen hech tenis, waar de rechter nog 5 of 1 dag 'an maakt Schuldeischer en schuldenaar G. S. te Velsen had 'ns bij 'n vechtpartijtje de ldeeren van den 22-jarigen Beverwijk- schen monteur Th. C. de P. vernield maar zou dezen voor dat pretje 50 vergoeding geven. Dat was langzamerhand afbetaald, maar 13 stond er nog. Eerst had S. z'n schuldeischer op diens manen al eens ge zegd, dat ie maar naar z'n moeder moest gaan, maar toen du P. op een herhaalde aanmaning te hooren kreeg: ,.Ik ken je niet", gaf ie S. een klap in 't gezicht, waar deze 4 dagen lang 'n blauw oog van gehad heeft. Zoon optreden is natuurlijk wel 'nbeet je kras en de politierechter veroordeelde 'm daarvoor conform den eisch tot 3 of 1 da* met de vermaning aan S. om nu maar gauw de 13 te betalen, want de werklooze de P. heeft het geld, ook voor die boete, hard noodig. Op Maandag 31 Maart 1924, des voor middags te elf uur, zal in de bovenzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw, Lange Begijnestraat, de 148ste Algemeene Ver gadering plaats hebben van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem. Punt 4 van de agenda vermeldt een mede- ieeling van het Hoofdbestuur over het ont breken op de Beschrijvingsbrief van nadere voorstellen betreffende de vorming van een algemeen fonds ter behartiging van de be langen van den afzet van bloembollen. De 147e Algemeene Vergadering heeft aan het Hoofdbestuur verzocht om tvfï de eerst volgende Algemeene Vergadering voorstellen te richten betreffende dit fonds en de wijze van bijeenbrenging daarvan. Evenwel komen op de Beschrijvingsbrief dusdanige voor stellen niet voor. Het Hoofdbestuur heeft n.l. gemeend dat het aan groote twijfel onder hevig is of het juiste moment voor de behan deling van deze voorsteilen aanwezig is, om dat de vorming van groepen van kweekers van een bepaald gewas in den laatsten tijd dus danige vorderingen heeft gemaakt, dat ten opzichte van de Organisatie onzer leden gezegd kan worden dat wij ons in een over gangstoestand bevinden. De finantieele ver plichtingen, die deze groepen aan hare leden opleggen, maken de vraag gewettigd of op het oogenblik het opleggen van nog meerdere lasten door de hoofdvereeniging ingang zoude vinden. Wanneer de groepen voor de afzon derlijke gewassen zich alle zullen hebben ge constitueerd, dan zal een overzicht van de finantieele verplichtingen der vakgenooten kunnen worden verkregen en kan bijv. nader worden overwogen, of niet op een of andere wijze deze groepen aan de vorming van een algemeen fonds kunnen medewerken. Het hoofdbestuur heeft daarom gemeend deze aangelegenheid nog even te moeten laten rusten. Punt 7 van de agenda vermeldt een voor stel van het Hoofdbestuur, om de minimum contributie van hen, die lid worden voor het jaar 1925, te bepalen op 10. De agenda vermeldt 3ls punt 9 Motie van de afd. Haarlem De afdeeling Haarlem verzoekt het Hoofd bestuur der Algemeene Vereenigiag voor Bloembollencultuur, bij den Phytopatho- iogischen Dienst er op te willen aandringen dat deze eveneens gezondheidcertificaten afgeven zal voor den uitvoer van nagenoemd Narcissen, die steeds uit het Zuiden worden aangevoerd, doch hier te lande niet gekweekt kunnen worden, te weten Narcis Paper- white en hare variëteit grandiflorus en de Narcis double de Constantinople (double Roman). In het praeadvies van het Hoofdbestuur, wordt melding gemaakt, dat het hoofdbe stuur tot zijn leedwezen niet kan toezeggen, dat aan het verzoek in deze motie gfuit, bij aanneming daarvan, zal worden voldaan. De maatregel, waartegen de motie zich richt, is tot stand gekomen omdat het algemeen be lang van het behoud van den goeden naam, die onze zendingen in het buitenland hebben, dit eischt. Het Hoofdbestuur verwijst voor de motieven, die tot het nemen van den maat regel hebben geleid voor zoover nog noodig, naar het stuk van Dr. E. van Siogteren dat in het orgaan van 11 Maart 1924 zai worden opgenomen, wiens meening het H.B. deelt, dat met het oog op de groote belangen, die voor het geheele vak op het spel staan, niet te veel geëischt is dat door den maatregel getrof fen handelaren zich dit offer getroosten, sooals vele kweekers zich aan beperkende bepalingen moeten onderwerpen. Voor het overige merkt het Hoofdbestuur op, dat de getroffen maatregel, zooals trou wens uit de desbetreffende publicatie is ge bleken, tot stand is gekomen in zorgvuldig overleg en met instemming van de Planten- ziektenkundige Commissie uit den Bond van Bloembollenhandelaren, als vertegenwoor digers van den handel, en met de Vereeni ging De Narcis, namens de Narcissenkwee- kers. Bij dit overleg is terdege aandacht ge- schor ken aan de belangen van hen, die door den maatregel worden getroffen, doch is de onmogelijkheid komen vast te staan, om voor de in de motie en haar toelichting genoemde artikelen en handelaren, een uizondering in het leven te roepen. Het Hoofdbestuur is derhalve van meening, dat in het besluit van den Plantenziekten- kundigen dienst moet worden berust, welk besluit niet is genomen dan na een nauw gezette overweging van de daaruit voort vloeiende gevolgen, doch dat niettemin te achten is bevorderlijk te zijn aan het wel begrepen algemeen vakbelang. Jan Mttsch acht de bevoorrechte positie welke de gemeentebesturen aan een gezel schap willen toekennen, in het belang van de tooneelspeelkunst. Aan den anderen kant acht hij het moeilijk voor een gezelschap dat vier avonden in de week eenzelfden schouwburg bespeelt, om voortdurend repeti tie te houden. Wat het toezicht eener com missie op de te kiezen stukken betreft, acht hij dit, waar het toch te kiezen gezelschap vanzelf het vertrouwen heeft, niet gewenscht. Hij acht elk gezelschap, dat goed is, in staat de bevoorrechte positie in te nemen. In Jan Fabncius' oogen is elk subsidie een onding, zoolang het niets anders is dan een gedeeltelijke terugstorting van een doo- dende belasting op het inkomen door geen enkel ander bedrijf verschuldigd. Toch zie ik, aldus Fabricius, in dit subsidie nog wel iets nuttigs, namelijk ditdat het de niet- officieel bevoorrechte kunstenaars nog on barmhartiger zal dwingen otn door in steeds hoogere mate in waarheid de heerlijke kunst van het tooneel te dienen te vech ten voor hun bestaan, ik bedoel hier als kunstenaar! Als zij daarvoor terug moeten naar hun zolderkamers, naar hun poovere salons van de kunstenaarsellende en de kunstenaarsromantiek, dan gaan zij naar de zolderkamers terug. Dan zal daar aangewak kerd worden de heilige vonk, die in eiken waren kunstenaar schuilt. Een ander nut zie ik in dit subsidie niet. In elk ander op zicht is het een fout. Het draagt in de eerste plaats het stempel der onwaarachtigheid, omdat het geput wordt uit onrechtvaardig verkregen geld in de tweede plaats is het tegenover andere evenzeer strevende kunste naars een onbillijkheid, die schrijntin de derde plaats is het een uiting van gemeente bemoeienis in iets, dat zij aan de beoordee ling van kunstenaars moest overlaten. D.t subsidie moet uiteraard op den duur leiden tot verstarring van de kunst op het onder gemeentelij!* controle komend kunst- terrein. Men late den kunstenaar alleen wor stelen. Hij kan het best alleen af, als hij niet onder een al te drukkende belasting verstikt. Royaards had de plannen pas gelezen en moest er eerst tête reposée over nadenken Voorloopig had hij geen enkele meening. Car Rays heeft groote sympathie voor het interlocaal gemeentelijk project en ziet veel heil in de daardoor te verkrijgen een tralisatie van het tooneel. Deze centralisatie zal tot gevolg moeten hebben, dat de te sub sidieeren troepen werkelijk goed afgeronde, sterke ensembles worden die. willen zij veel succes hebben klassiek en modern reper toire van uiteenloopend genre kunnen op voeren. Dèn is hun positie benijdenswaardig, is de subsidie zeer voldoende onder de voogdij der Schouwburgcommissies valt wei te werken zonder vrees voor te strenge of onbillijke censuur Het plan zou aan het publiek bijzonder ten goede komen. Maar L* wee, de arme gezelschappen, die dan géén subsidie krijgen. Zij staan wèi bloot aan de belasting op de publieke vermakelijkheden en krijgen dan een buitengewoon harden dobber Cor Ruys zou het logischer vinden, als Cor v. d. Lugt in Rotterdam bleef spelen, Royaards in Amsterdam, Comoedia en Schouwtooneel afwisselend in Utrecht en Haarlem en als Verkade in den Haag den Koninklijken Schouwburg kreeg. Hijzelf denkt er hard over naar Indië te gaan. Verkade zegt het geheele plan zal zeker falen, wanneer de drie steden, Rotterdam, Den Haag en Amsterdam zich niet houden aan de grondgedachte, dat degene wien de Schouwburgwordt gegund in een stad niet tevens vaste bespeler zal mogen worden in een andere stad met een andere groep. In dat geval gunt men niet den Schouwburg aan een fooneelleider, die dus zijn persoonlijk artistiek stempel op de verschillende voor stellingen behoort te drukken, maar aan een theater-exploitant en dan zou het beter zijn, dat de drie steden zelf de exploitatie van een gezelschap in handen namen en hun leiders en het gezelschap, in overleg met die leiders, aanstelde zooals dit in het buitenland veelal gebeurt. Ik herhaal, aldus Verkade, dat de nood de versnippering heeft teweeg gebracht in ons land en niet, zooals men algemeen schijnt te denken, persoonlijke eerzucht en te indi- vidueele inzichten. Een goed plan van over heidswege zal tot concentratie moeten leiden en zal heilzaam blijken wanneer de eerste moeilijkheden van „elkaar vinden en willen begrijpen" zullen zijn overwonnen. Carl Veerhoff zeide, sprekend namens de leden van het nieuwe Haagsche Tooneel, het volgende Artistiek dunkt ons de voor gestelde regeling een grootte verbetering, ten zij de gemeenten in ruil voor hun subsidies tè hooge eischen zouden stellen, wat niet aannemelijk lijkt. Maar er is een ander punt, dat ons even doet nadenken. Ons land heeft pl.m. 500 tooneplspelers en -speelsters. Zullen die- allen een plaats vinden in de te subsidieeren gezelschappen Neen 1 En als onder de overblijvers krachten zijn, die óók zeer goede dingen brengen, zullen deze dan zonder subsidie er in slagen rond te ko men Henri Boreldc kwestie van de subsidie en andere financieele en technische regelingen is de eigenlijke "kwestie niet waar het om gaat is het gezelschap en de leider. Men moet geen serieuze besprekingen houden, en rege lingen treffen, en geld beschikbaar stellen voor het opdienen van een fijnen hazenpeper, vóór men den haas heeft. Eerst de haas/ zou ik zoo zeggen. Zoolang het goede gezelschap met den idealen leider er niet is, zou ik het allergevaarlijkst vinden, den schouwburg in Den Haag voor 3 jaar, aan welk gezelschap ook. over. te leveren. Maar als mén het door wil zetten, dat men dan kieze tusschen het Hofstad-Tooneel en Het Schouwtooneel. Ik verwacht voor dc verheffing van de tooneelkunst van de nieuwe regeling niets. Alzoo ik "Scht op 't oogenblik geen enkel tooneelgezelschap de bevoorrechting waard boven een ander. Zooals thans Het Ned. Tooneel, Het Schouwtooneel. Het Hofstad- Toonee) e.a. zijn samengesteld is elke be voorrechting van het eene gezelschap onrecht tegenover het andere. Daargelaten nog de kwestie of degenen, die over de bevoorrech ting eventueel moeten beslissen, bevoegdheid in zake tooneelkunst hebben. In ons bericht van Zaterdag betreffende de opleiding van officier en onderofficier staat o. m.: Opleiding tot officier (uitgezon derd ziekenverplegers, luchtvaartafdceiing, motordienst), 9 maanden. Men leze hiervoor: Opleiding tot onder officier, enz. Aan den Eersten Haarlemschen Asphait- bandel te Haarlem is door den Rijkswater staat opgedragen 6000 vierk. M. dakbedek king benoodigd voor de Vischhallen te IJmuiden te leveren. Door de firma Dijkstra en Blankwater, loodgieters te Haarlem 8500 vierk. M. dak bedekking benoodigd voor: 140 woningen te Schoten; 12 woningen te Heemstede en 4 woningen te Overveen, Door de N. V. „Nederland". Beton- en Woningbouw te Nijmegen 2000 vierk. M. dakbedekking voor het Zusterhuis te Noordwijkerhout en de bedekking voor de Vredeskerk te Amsterdam, door de firma Best en Brugipans te Den-Haag 1850 M2 dak bedekking en 2000 M2 muurbespuiting door de firma B. J. Hollink te Rotterdam de dakbedekking voor een te bouwen kerk aan Sprangen te Rotterdam. Geboren: 7 Maart: z. van M. L, Schoonê- beek-v. Seggelep. z. van J. G. Heijdanus- Kok. z. van M. L. Eijke-Kars. 8 Maart: z. van Th. J. Voskuijl-Turkenburg. z. van E. A. Koppers-Groot. z. van A. de Gooijer-v. d. Haar. 9 Maart: d. van A. A. L. Taconis-Boon. z. van S. Overzee-Fa- ber. z. van G. M. Pieters-Schoorl. 10 Maart: d. van M. Roeland-v. Egmond. Overleden:7 Maart. W J. Schagen Prinselaar, 44 jaar, Klarenbeekstraat R. R. Kuijper, 59 jaar.. Spaarne. 8 Maart J. Schatde Boer, 69 j„ Aelberts- bergstraai 9 Maart. M. CornetDouglas, 71 j.. Oranjestraat. K.'Blom, 57 j., Vroom- straat. A. L. A. v. Dijck, 78 j., Linscho- tenstraat. 10 Maart. A. J. Heemskerk Gils, 34 j., Zuidpolderstraat .«FDFOeOEELD l>OOR De Beurs opende heden iets luier. 6% Nederland 1919 Nederland 1923 Ho!l Movd Oude Vaart dito Gem Eigendom Mij „Nederland" Scheepvaart Unie Rotierd Lloyd Pakelvaart Oude Boot Holt Stoomboot H V. A Java Cultuur Jurgens «ew. Koloniale Bank Indische Bank Gert. Handel Mij Kese. dito Phoenix. Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. Poerworedjo Oude Deli Senembab Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadiadi STlau Wai Sumatra Dordlsche Petr. South: rn Rails Union Anaconda JiVabash V. K. HEDEN 91% 91% 99'%, 99'%, 14 9% 88% 74 138% 124% 124 127'/ 132% 134 >78 28 498 499 394'/ 395 65 65'/ 202 202V- 132*/, 133'/, 136'/ 137 137% 137% 95% 227 226 428% 426 113 9% 192 192 196% 196 122 122 364 367 316'/, 316 367% 369 156% 154'/, 220 220 114 114 125 125 412'/, 411 53% 53U 142 143 76 1 - In het gebouw „de Centrale" vergaderde Donderdagavond dc afdeeling Haarlem van den Centralen Bond van Transportarbeiders met het personeel van „De Sierkan". Besproken werd de opzegging van de over eenkomst door de Directie van „De Sierkan", en de door haar geuite wensch vóór 1 Mei geen nieuwe voorstellen te doen. Eveneens werd besproken de toestand in bet melkbedrijf, waarbij een heropleving ge constateerd werd. De aanwezigen werden opgewekt te zor gen, dat het geheele personeel van „De Sier kan" op de a,s. gecombineerde vergadering tegenwoordig zou zijn. Gistermorgen werd ten Raadhuize in hét openbaar aanbesteed: Het bouwen van een transformator-station aan de Noorder School steeg te Haarlem. Ingeschreven werd door: G. P. Hetem, Haarlem, 10290.P, Rings Jr., Santpoort, f 9490.G. Speets, Haarlem, 11325.P Boerrigter en Houtkamp, Haarlem, 11490.j N. Edam, Haarlem, 9763.N. Cobelens en Zoon, Schoten, 11800.A. v. Holten, Schoten, 9850.— W. M, T. Thijssen, Am sterdam. 11470.en L, J. Winnubst ie Haarlem, 10664, De gunningen zullen nader door B. en W. worden bekend gemaakt. Bij Koninklijk Besluit zijn wijzigingen ge bracht in de bepalingen nopens detachee ring van officieren bij het leger in West- lndië. Dit is door de legerorders ter kennis van dc Landmacht gebracht. In plaats van den termijn van detachee ring als regel voor 3 jaar, is dit nu gewij zigd in 5 jaar. Het bedrag van le uitrusting is van 2250 op 1200 gebracht en indien een of ficier vergezeld of binnen een jaar gevolgd wordt door zijn echtgenoote op 1800 vastgesteld. In het ziekenhuis Maria-Stichtlng te Haarlem, zullen* in 't vervolg ook poli-kli nieken gehouden worden voor tandheelkun dige behandeling onder leiding van Dr. Hartmann, tandarts alhier, en voor heilgym nastiek en massage, onder leiding van de Zweedsche masseuse, mejuffr. Larson, In het ziekenhuis Maria-Stichting te Haar lem is Maandag de nieuwe barak voor in fectieziekten geopend. De barak bevat rui me, goed te ventileeren vertrekken, kleine zaaltjes, klasse-kamers, badkamers. Haar lem en omgeving is hiermee een inrichting rijker geworden, waar patiënten, lijdende aan besmettelijke ziekten, volkomen naar de eischen des tijds kunnen verpleegd worden. Naar „Het Volk" meldt, hebben in de af- geloopen week opnieuw eenige vergaderin gen plaats gehad van commissarissen der Naaml. Vennootschap P. E. G. E. M. In deze bijeenkomsten is tusschen de vertegenwoor digers van de gemeente Haarlem en die van de provincie «enerzijds en van de gemeente Amsterdam anderzijds uitvoerig van gedach ten gewisseld over de door Amsterdam noodzakelijk geachte uitbreiding van de elec- trische centrales in de hoofdstad. Naar men weet, bestond een vrij ernstig verschil van meening over de vraag, of de P E. G. E. M. dan wel de gemeente Amsterdam deze uit breidingsplannen moet financieren, „Het Volk" kan mededeelen, „dat thans op dit punt een voorloopige overeenstem ming is bereikt, zij het dan ook, dat de houdbaarheid van het tot stand gekomen compromis betreffende deze aangelegenheid pas in de toekomst zal kunnen blijken." Zooals wij reeds mededeelden, zouden door het bestuur van de afdeeling Haarlem van den Algemeenen Bond van Autobus- dienstondernemers nog pogingen in het werk gesteld worden om voor de autobussen uit Noordelijke richting een standplaats te krijgen op de Parklaan en voor de auto bussen uit Zuidelijke richting op de Ged. Oude Gracht Blijkbaar echter schijnen de ondernemers zich zoetjes aan met den nieuwen stand van 7aken te verzoenen en reeds de standplaats aan het Kennemerplein en de Julianastraat als blijvend te beschouwen. Naar men ons mededeelde, moeten de ont vangsten gedurende de eerste maand na de plotselinge verandering van standplaats zeer beneden het gemiddelde gebleven zijn, doch dit is langzamerhand weer normaal gewor den, zoodat thans bijna geen verschil ge voeld wordt. Maar juist in het plotseling veranderen ligt de oorzaak der geheele kwestie. Wij gelooven dan ook, dat de geheele zaak niet zooveel stof zouhebben doen op waaien. wanneer bijtijds door het gemeente bestuur, maatregelen getroffen waren en zoowel ondernemers als publiek voldoenden <ijd tevoren van de verandering van stand plaats op de hoogte gesteld waren. Alles zou dan een geleidelijk verloop ge had hebben! Allen die er nog lust in hebben hun vrijen tijd te gebruiken voor het verkrijgen van een duurzamen bron van extra- inkomsten, waaraan bovendien verbonden is, geheel voor onze rekening, een reis tweede klasse naar Lourdes in 1925, stellen wij nog in de gelegenheid tot 15 Maart a.s. zich tot ons te wenden om inlichtingen. Aanvragen die 15 Maart gedateerd zijri en ons kort daarna bereiken, worden" nog in behandeling genomen. Maar dan moeten wij deze gelegenheid ook onherroepelijk sluiten. De arbeidsvoorwaarden van het gemeente- personeel. Enkele weken geleden werd aan het Georganiseerd Overleg advies ge vraagd op het voorstel van B. en W. tot in trekking van den vacantietoeslag, invoering van de 48-urige arbeidsweek voor de werk lieden en ontwerp wachtgeldregeling. De vertegenwoordigers der ambtenaren en werklieden verzochten toen bewijzen, dat de voorgestelde maatregelen noodzakelijk zijn. Zonder die bewijzen weigerden deze verte genwoordigers over de voorstellen bespre kingen te voeren. Naar wij vernemen, zijn de centrale Com missies voor het Georganiseerd Overleg uit- genoodigd tot een vergadering op Vrijdag avond 14 Maart, ten Raadhuize, om advies uit te brengen aan B. en W. over dezelfde punten. B. en W. geven nu een motiveering over het invoeren van de 48-urige werkweek. Men verwacht, dat dc. Begrooting deze maand zal worden behandeld en dat in deze vergadering van het overleg een beslissing zal moeten vallen. Ontslag. De heer J KrijnseLokker, komies-dienstgeleiding bij 's Rijks directe be lastingen heeft met ingang van 25 April a.s. eervol ontslag gevraagd. De heer Krijnse Lokker is sedret 1910 alhier gestationeerd. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: A. F. van Berkum en W. de Bruijn E. Keur en A. Koper. Geboren: Jacoba, Catharina, dochter van D. Smits en J. J. H. Severijnse Sijtje, dochter van A. v. d. Bosch en A. Keur Jacoba Martara, dochter van J M Heek en J. A. C. Driehuizen. Klaas, zoon van W. Koper en A. Koper. Overleden: D. Koning—Hollenberg 88 j. Gisterennacht is alhier overleden de heer Ignaz Bispinck, oud-lid van den gemeente raad en wethouder. Met den heer Bispinck is een welbekend, vriendelijk en verdienstelijk man uit ons midden gegaan, die veel voor de gemeente zijner inwoning, veel ook voor de Roomsch- Katholieke Instellingen heeft gedaan. Hij mocht zich in de sympathie van tallooze vrienden van allerlei stand en richting ver heugen. Met deze enkele woorden mogen wij voor deze eerste aankondiging volstaan. Verkoopiug. Donderdagavond had in het Stationskoffiehuis van de Wed. Klauwers al hier de verkoop plaats van twee perceelen en een weiland. Perceel 1, een woonhuis en electrlsche zagerij, voor 9500. Kooper de heer Hons- beek, te Haarlem. Perceel 2, een woonhuis met erf en grond, voor 3350. Kooper de heer H. Bolsenbroek te Bloemendaal. Perceel 3, een stuk weiland. Kooper de heer Zuurbier te Bloemendaal, voor ƒ3070. Zooals we Zaterdag reds meldden, heeft de burgemeester, jhr. J. P. W. van Doorn, dien dag het Diaconessenhuis kunnen ver laten. Hij is echter nog niet geheel hersteld van de operatie, welke hij heeft ondergaan, zoodat het nog wel eenigen tijd zal duren, alvorens hij zijn werkzaamheden ten raad huize zal kunnen hervatten. Th. Smit. t In den ouderdom van, 72 jaar is Donderdag 6 Maart alhier overleden de heer Th. Smit, oud-taxateur der ge meente en makelaar. De overledene was een bekend figuur in de gemeente Heemstede. M. C. Reinders Folmer. t Te Amster dam overleed op 81-jarigen leeftijd de heer Herman C, Reinders Folmer, wonende al hier. De overledene was rentmeester voor ver schillende families, Bij den aankoop van gronden in den Buiksloterhampolder door de gemeente Amsterdam, heeft hij indertijd zijn medewerking verleend. Botsingen. Op den hoek Willemsplein Zeestraat werd de autobus van M. aangere den door een wagen van de W, uit Velser- oord, waardoor eenige ruiten van autobus werden vernield. Tegen de W. werd proces verbaal opgemaakt. In de Kanaalstraat is de heer K., die op de fiets reeds, aangereden door een vracht auto uit Haarlem, waardoor het rijwiel van K. ernstig beschadigd werd en zijn zoon voor op de fiets zitten dochtertje gewond werd. Het meisje werd door Dr. Roosseling ver bonden. Personalia, Tc 's-Graven'hage zijn ge slaagd voor het examen stuurman op stoom- zeevisschersvaartuigen de heeren M. Groof- veld en J, Krab, alhier. Vacantiekolonles. In de Vrijdagavond gehouden jaarvergadering van de afdeeling Kennemerland van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies werd het jaarverslag uitgebracht. In 1923 werden 20 kinderen uitgezonden. De ge- wichtstoename varieerde van 1.1 tot 6.5 Kg. Een leerling van de buitengewone lagere school te IJmuiden werd uitgezonden naar het kolomehuis voor zwakzinnige kinderen te Ede. Vier kinderen kwamen voor ver lengd verblijf in aanmerking. De Vlaggetjes- ag bracht 259,95 op. Van een drietal ver- eenigingen werd een bijdrage ontvangen als opbrengst van een wedstrijd of uitvoering. Op groote schaal werd een circulaire ver spreid, ter aanwerving van niuwe leden, maar het resultaat viel niet mee. Het ledental bedraagt 218. Ter vergadering werd den wensch geuit óm de minimum contributie te verhoogen. Uit het financieel verslag bleek, dat de ontvangsten bedroegen 1493,74. Er was een saldo van 37, waartegenover echter nog een schuld van 162,50 aan 't Hoofd bestuur staat. Het bestuur beraamt maat regelen om deze schuld af te lossen. De penningmeesteresse, mej. T. Bus, be dankte als bestuurslid. Haar werd een woord van hartelijken dank gebracht. Als bestuurs lid werd herkozen de heer B. Lavos, alhier. Gekozen werden mevr. List, te IJmuiden en mej. C. Raat, te Velsen; laatstgenoemde zal als penningmeesteresse optreden. Typhus. Alhier is een geval, van ty phus met doodelijken afloop voorgekomen. ZAANDAM—BEVERWIJK 0—2. Op een zoo goed als onbespeelbaar veld, laat scheidsrechter van Tol beginnen ten 2,30. Beverwijk telt 3 invallers, wat geen bezwaar is om Zaandam de kans tot doel punten maken te ontnemen. Meestal is Be verwijk in het offensief, doch het veld laat goed voetballen niet toe en schieten en richten behooren tot de onmogelijkheden. Hoe er nog twee doelpunten gemaakt zijn, is onbegrijpelijk. De keeper van Zaandam is in prachtvotm, en redt de onmogelijkste ballen. Zwemmend in de modder houdt hij er alles uit. Toch kan hij niet verhinderen dat Beverwijk 2 doelpunten maakt, één voor de rust en één in de tweede helft. Als van Tol een eind maakt aan het mod- derballet, heeft Beverwijk weer twee kost bare puntjes binnen, De beste bij Beverwijk waren Ales en Booijmans, rechtsbinnen en dito half Bij Zaandam op de eerste plaats de keeper en één back, de rest van Zaan dam viel ons bitter tegen. Propaganda-avond Eucharistisch Congres. Geheel Katholiek Nederland bereidt zich met geestdrift voor, ons Internationaal Eucha- ristisch Congres, dit jaar voor het eerst te Amsterdam te houden, schitterend te doen slagen. Ook Roomsch Beverwijk dient hieraan mede te werken! Teneinde alvast belangstelling te wekken, heeft het Plaatselijk Comité voor de fCath. Sociale Actie op Zondagavond 16 Maart a-s. ee.. groote propaganda-vergadering uitge schreven, waarin als spreker zal optreden de Zeereerw. Pater A. Scheistracte, Priester van de Congregatie van het Allerheiligste Sacra ment te Nijmegen, De toegang dezer vergadering is geheel vrij, doch in geen geval worden personen beneden 16 jaar toegelaten. j ATHENE, 9 Maart. De meerderheid der afgevaardigden heeft de nieuwe regeeriug van Papamalers die verzocht heeft de na tionale vergadering te ontbinden, verzocht de dictatuur te vestigen. De val van Cafandaris wordt beschouwd als een politiek echec van Venizelos. PARIJS, 9 Maart, Zondagmorgen had op het Elysee een conferentie plaats tusschen; president Millerand en premier Poincaré met den minister van financiën, De Lasteyrie en de leden van den Raad van Beheer der| Bank van Frankrijk. De conferentie onder-; zocht de noodige maatregelen tot het weer herstellen van den Hfriancïëelen toestand en; 't verbeteren van den koers van den franc.; De conferentie besloot o.a. de speculatie in buitemandsche valuta te verhinderen. De; minister van financiën, de Lasterey zal nieuwe financieele voorstellen indienen. Het; verluidt, dat Millerand aan Poincaré heeft toegezegd, dat als de Senaat de belasting-, voorstellen verwerpt, hij de zijde van Poin caré zal kiezen. In financieele kringen wordt verklaard, dat de financieele crisis zóó ern stig is geworden, dat de voorstellen der re- geering onvoldoende zijn en dat de minister ven financiën spoedig nieuwe bevoegdheden moet krijgen. ST. QUENTIN, 9 Maart. Het feest van dé Syndicale vakvereenigingen was voor de communisten aanleiding tot manifestaties. Er, werd geschoten en met steenen geworpen. Verscheidene politieagenten werden gewond, Een persoon verdronken. AMSTERDAM, 10 Maart. Hedenmorgen om 9 uur is op den O. Z, Achterburgwal voor het gebouw van het Hoofdbureau van politie, een Atax te water gereden, ten ge volge waarvan de inzittende passagier, dc heer Freund, directeur eener N V. ver dronk. De chauffeur en naast hem zittend» leerling-chauffeur geraakten ook te water doch konden bijtijds worden gered. De Rechtbank te Breda heeft beden uit-J spraak gedaan in de zaak tegen de 5 be-| klaagden die terecht hadden gestaan terj zake van diefstal met geweldpleging den' dood tengevolge hebbende, gepleegd op den landbouwer Naalden bij Etten De Recht bank veroordeelde den beklaagde Balts, overeenkomstig den e:scb van het O, M.| tot 15 jaar gevangenisstraf, beklaagde Ver- steijlen tot 6 jaar gevangenisstraf, eisch wasj 8 jaar; beklaagde van Zetten tot 6 jaar, eisch was 9 jaar en beklaagde de Bleyser overeenkomstig den eisch tot 6 jaar ge vangenisstraf en bekl. Van Peer tot 6 jaar gevangenisstraf, eisch was 8 jaar. Meh seint ons uit Den Haag d.d. 10 Onder vele blijken van belangstelling heeft heden Generaal-Majoor C. de Mooij van den Geneeskundigen Dienst der land macht zijn negentigsten verjaardag gevierd. Des middags bracht de Minister van Oor log den jarige een bezoek en deed hem de mededeeling, dat Jiem door H. M. de Ko ningin den titulairen rang van Luitenant- Generaal was verleend. Heden overleed te Assendelft onze geliefde Dochter en Zuster, da een smartelijk lijden, voor zien van de H. H. Sacramenten der Stervenden, FlJZA.riirïH CORNELIA HOEFSMIT, geb JANSSEN, in den ouderdom van 36 jaren. Uit aller naam: J. JANSSEN, Haarlem, 8 Maart 1924. Heden overleed na een kort stondige, doch hevige ziekte, voorzien van de heilige Sacra menten der stervenden, onze ge liefde zoon en broer REIN1ER MARIA JOSEPHUS KUILMAN in den ouderdom van 19 jaar. Uit aller naam J. J. A. KUILMAN, pr. De uitvaartdienst zal plaats hebben Woensdag a.s. te 9 uur in de parochiekerk. Eenige en algemeene kennis geving. Limmen, 9 Maart. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2