KERKNIEUWS. Herdenking der mobilisatie in 1914. Voorlichting bij de beroepskeuze. Rustoord voor R. 'K. verpleegsters. Onze gezant bij het vaticaan. Besprekingen te Doorn.' Tegen de veranderingen in het Onderwijs. De commissaris der Koningin te Utrecht. De Tiende Nederlandsche Jaarbeurs. De dubbele moord te Culemborg. MARKTNIEUWS. Visscherij. VAN Het nieuwe kabinet'Theunis. De ontbinding van den Rijksdag. De crisis in Griekenland. De Duitsche spoorwegtariever Een spoorwegderaillement. De strijd in Marokko. H. M. de Koningin heelt bet bescherm- Vrouwschap aanvaard over het Nationaal ;Comité Herdenking Mobilisatie 1914. Omtrent de werkzaamheden kan bet vol gende worden medegedeeld'. In verband met zijn aanvaarding der func tie van plaatsvervangend hoofdredacteur van het „Algemeen Handelsbladis de heer J. J. Bruna als tweede secretaris afgetre den; in zijn plaats werd benoemd "de kapi tein der jagers E. R. Bijleveld. De heer P. «van Rees, burgemeester van Poortvliet en Scherpenisse, werd voorzitter der financieele commissie, terwijl de heer E. J, H. J. Schut als penningmeester op treedt van bet comité. Met den uitbouw der organisatie is voort- Stang gemaakt. Voor de verschillende provinciën en de -drie grootste gemeenten zijn comité's in ■wording. Daarna zal volgen de vorming van lering- en plaatselijke 'commissies. Het Nationaal Comité werd met nog eenige leden versterkt, voor bijzondere doel einden treden sub-commissies op. Zoodr^ ook zullen zijn toegetreden de door de "provinciale comité's aan te wij zen leden uit nog cenlge provinciën, zal een volledige opgave van namen alsmede de definitieve organisatie van het N. C. worden openbaar gemaakt. De herdenking zelve is, in hoofdlijnen, als volgt gedacht: 31 Juli (de dag waarop in 1914 het oproepingstelegram werd aange plakt). algemeene herdenking door de gc- heele bevolking. In den avond (na afloop der dagelijksche bezigheden) plaatselijke sa. menkomst van degenen die gemobiliseerd zijn geweest en van belangstellenden 1 Augustus (in 1914 de eerste mobills tic- dag), landelijke herdenking te 's-Gravenhagc door afgevaardigden uit alle gemeenten van Nederland. In herinnering zal worden ge bracht de groote beteekenis voor ons land van de mobilisatie, waardoor aan de ge- heele wereld is kenbaar gemaakt de onver zettelijke wil van het Nederlandsche volk om zijn onzijdigheid te handhaven en den vrede te bewaren. De zorgen van het Nationaal Comité en zijn financieele commissie strekken zich niet alleen uit tot het doen bekostigen van het geen voor de beoogde herdenking zelve ooodig is. Gehoopt wordt in zoodanige mate de be langstelling te verlevendigen voor hen, die in bange tijden, zooveel opofferden om ons land voor de gruwelen van een oorlog te behoeden, dat mogelijk wordt de vorming van een fonds ter ondersteuning van hen, die door de vervulling van hun vaderland- bellen plicht persoonlijk nadeelen hebben jeleden en In bijzondere moeilijkheden zijn jeraakt. De Ver. tot bevordering der voorlichting *ij Beroepskeuze heeft Zaterdag te Utrecht een algemeene vergadering gehouden onder leiding van den heer P. van Meyer, secre tarial ennin gm eest er De heer E. J. van Det, hoofd van het Ge meentebureau voor Beroepskeuze te Am sterdam, hield een rede over: „School- en beroepskeuze." over welke inleiding zich eenige besprekingen ontsponnen, waarna de vergadering werd gesloten. In een huishoudelijke vergadering werd het jaarverslag over het afgeioopen jaar be handeld. Daaruit bleek o.m. het volgende: Bij de Vereeniging zijn aangesloten 14 eommissies of bureaux, vier vereenigingen en negen handelsfirma's of persoonlijke le den. Het bestuur heeft voorloopig van de uit gave van een eigen orgaan moeten afzien, tot de kas sterker is geworden. In een zelfden toestand verkeert het be stuur ook ten aanzien van de uitgave van een leiddraad, welke gereed ligt om té doen drukken. Ia den loop van het jaar werden uitvoe rige inlichtingen verstrekt aan een paar aangesloten particuliere commissies, welke pogingen aanwendden om tot gemeentelijke instellingen te geraken. Ook werden adviezen verstrekt aan per sonen en gemeentebesturen en zijn in voor bereiding commissies te Alkmsar, Apel doorn, Deventer en Doetinchem, terwijl Leeuwarden een gemeentelijke commisie is ingesteld, welke zich bij de Vereeniging heeft aangesloten. Ia de Zaanstreek werd in het afgeioopen jaar door de commissies van Zaandam en Wormcrveer een poging gedaan om in alle Zaaascne gemeenten plaatselijke commissies op te richten. Daartoe werden alle ouder- cosunissies, de Chr. schoolbesturen, de per- >oaeelea der lagere scholen en de gemeeo- ebcaturen uitgenoodigd tot een bespreking. T«t resultaat zal eerst in dit jaar bekend zijn, maar men verwacht dat dit jaar deze zaak in alle Zaansche gemeenten zal zijn geregeld en een centraal bureau' tot stand zal zijn gekomen. Naar de Msb. verneemt, is op Brakken- «tem kij Nijmegen, een terrein aan den hei- dexoom aangekocht, waar een rustoord voor R.K. verpleegsters zal worden opgericht. Z.Exc. Jhr. Mr. Van Nispen tot Sevenaer zal Zondag 16 Maart in zijn nieuwe villa een receptie houden, waarbij geheel de Neder- lafldsche kolonie is uitgenoodigd geworden. De secretaris-generaal in algemeen en dienst mr. J. B. Kan, is Maandag naar Doorn vertrokken tot het houden van be sprekingen met den ex-keizer. Te 's-Gravenhage en te Arnhem hebben protest-vergadrtinien plans gehad tegen de onderwijs veranderingen. Te Arnhem trad de heer Ketelaar, lid der Tweede Ka-' mer als spreker op, die scherp de houding van minister de Visser critiseerde. Aan Dr. F. A. C. graaf van Lynden van Sandenburg is op verzoek met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag verleend als com missaris der Koningin in de prov. Utrecht. Met ingang van 1 Mei 1924 is als commissa ris in Utrecht benoemd Dr. H. Th. 's Jacob, lid der Staten van die provincie. Heden, Dinsdag, had in den Utrechtschen Schouwburg de officieele opening plaats van de Tiende Nederlandsche Jaarbeurs. Onder de talrijke genoodigden bevonden zich: Minister Aalberse, de burgemeester van Utrecht J. P. Fockema Andrae, de Voor zitter van de Eerste Kamer, de burgemees ters van Amsterdam, Rotterdam, de heeren W. de Vlugt en mr. dr. J. Wijtema, de leden der Eerste Kamer de heeren P. Moltmaker en Bosch van 0ud-Amelisweerd, Het Tweede Kamerlid mr. A. I. M. J. baron van Wijn bergen, de thesaurier-generaal van het Departement van Financiën, de heer He ringa, chef van de afdeeling Handel en Nij verheid van het Department van Arbeid, Handel en Nijverheid, tevens Regeerings- commissaris bij de Jaarbeurs; mr. Svvane, de gemeentelijke commissaris bij de Jaar beurs; mr. H. Bijleveld, voorzitter van den Octrooiraad, de beide directeuren van de Ned. Spoorwegen, ir. J. A. Kalff en mr. H. van Maanen; prof. Methorst, directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek; verder eenige leden van de Gedeputeerde Staten van Utrecht en eenige voorzitters en secretarissen van Kamers van Koophan del en tal van militaire, gewestelijke en stedelijke autoriteiten. De voorzitter van de Ned. Jaarbeurs, dr. J C. Koningsbergen, hield een korte rede. Spr. heette de aanwezigen welkom en noemde de opening van de 10de Jaarbeurs een groote vreugde, in de eerste plaats ont leend aan het feit, dat de instelling, dit ;ubi- Jeum-aantal heeft bereikt, in de tweede plaats dat niemand minder dan de Minister van A., H. en N. zich heeft bereid verklaard Wj deze ooeningsplechtigheid het woord te Voeren. Maar aan den anderen kant een vreugde, die nog in geenen deele een fees telijk karakter mag dragen, omdat de tijden in menig opzicht nog een bewolkten horizon vertoonen. Van menige zijde zei spr. werd ons in den loop der laatste jaren de voorsoelling toegevoegd, dat de geheele instelling hier te lande geen ander dan een kortzichtmg karakter kon dragen, dat wij hier hadden te doen met een der vele oor logskinderen, in de dagen van banden nood geboren, maar na het sluiten van den vrede weder even snel tot verdwijnen bestemd. De uitkomst beert deze voorspelling voorloopig in het ongelijk gestald. Ons Jaarbeurs-Instituut, zei spr.. is geble ken van meer duurzamen aard te ziin en ruim vijf jaar na hat sluiten van den wapen stilstand, zien wij het nog in levende lijve voor ons. Toch valt niet te ontkennen, dat het bange tijden beeft doorgeleefd. Maar er is opleving, die verband houdt, en tevens tameli'k gelijken tred, met een langzame verbetering in de toestanden hier te lande, die men, zonder rich aan te groot optimisme schuldig te maken, ongetwijfeld hier en daar kan waarnemen. Spr. eindigde met tot den Minister van A., H. en N. de uifnoodiging te richten tot opening van de Tiende Nederlandsche Jaar beurs over te gaan. Daarna sprak mr. Aalberse, Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, een rede uit, waaraan we het volgende ontleenen: In de eerste plaats toch noopt het feit dat thans „de tiende schakel" is gesmeed (zoo als een der door het Jaarbeursbestuur met het oog op deze Jaarbeurs verspreide recla meplaten het zoo juist in beeld brengt) wel even stil te staan bij de beteekenis dat ge hecht mag worden aan dat „sehakelsme- den" Uw plaats is mij daarom zoo-aantrekkelijk wijl zij het streven bij, zoowel als het doel van uw werken, ja het belang van het eco nomisch leven van ons land op zoo sobere en toch zoo veelzeggende wijze voor den geest stelt. Gij bestuurders, bouwers van de Neder landsche Jaarbeurzen, gij smeedt. Schakels smeedt gij. Schakels die een keten beginnen te vormen. In den daarvoor noodigen ar beid "de serie gehouden beurzen is daar om het te bewijzen toont gij de vaardig heid en de kracht bezitten, welke die arbeid vordert, en in. het werkstuk, dat gij met dien arbeid schept, ligt het door uw plaat gesymboliseerde begrip der eontuni# teit, der aaneensmeding en van het oorza kelijk verband. Een element van wijde strekking ligt, zoowei voor het Jaarbeurs-instituut als voor dc organisaties, welke in samenwerking met de Kamers van K. en F. een krachtig middel erkennen vpor eigen organisatori- schen arbeid in 't belang van handel en be drijf. De aanwijzingen zijn er, dat ten aan zien van die samenwerking gunstige ver wachtingen van de toekomst mogen worden gekoesterd Daar is inderdaad veel geleden Men zou blind moeten zijn, zoo men het interings- en inboetingsproces, dat zich aan ons economisch leven heeft voltrokken, niet erkende en de gevaren daarvan voor ons volksbestuur verbonden, licht telde. Maar., ook aan den anderen kant, mag de weegschaal niet overslaan, opdat ons het verwijt niet treffe, dat ligt in de woorden: „Een mensch lijdt dikwerf 't meest „Door 't lijden dat hij vreest „En datniet op komt dagen... De nooden. tegenslagen, verliezen, ram pen, ze kunnen ons treffen, slaan zelt3, maar breken mogen ze ons niet, niet ons den moed benemen. Wint zelden is het leed dat de nensch doormaakt zoo groot als het schijnt, Ons immers bleef tenslotte nog zeer veel eco nomische ellende bespaard, onder welker last wij andere volken gebukt zien gaan. Ik zie thans ons volk den nieuwen zeker langen en zwaren tijd van herstel tegemoet treden, hoopvol, vertrouwend en bereid tot handelen. Onder de lichtpunten is er een dat de heden aanvangende Jaarbeurs ons 1 bracht en dat ik daarom ook wil relevee- ren, wijl daarin de erkenning van de zijde van handel èn industrie van het nut der Jaarbeurzen gelegen is. Die erkenning blijkt uit het weder gestegen aantal deelnemers. Ligt hierin eenerzijds een voldoening voor het Jaarbeursbestuur, anderzijds valt aan den aard en omvang der deelneming voor wie den economischen toestand van het oogenblik willen beoordeelen, de duidelijke aanwijzing te ontleenen dat het hier te lan de weder bergop begint te gaan, dat ons zakenleven weer een tijdperk van opleving schijnt ingetreden. Van die opleving ge tuigt ook de statistiek van onzen buiten- landschen handel. Kijken we de daarin vastgelegde resultaten onzer activiteit op conomisch gebied er eens op aan, dan constateeren we toch al vielen er nog teleurstellende uitkomsten te boeken een geringe schommeling opgaande curve in het grafisch beeld van dien handel. Even zoo lezen wij verbetering af uit de cijfers welke op het scheepvaartverkeer van en naar oilze havens betrekking hebben en getuigt de inkrimping van het aantal op gelegde schepen in onze groote havens op weer andere wijze van een verhoogde ac tiviteit. Ook de werkloosheidscijfers ver beteren, ook zij beginnen af te nemen. De zeer bijzondere en ondanks den druk der tijden krachtig gebleven positie van landbouw, veeteelt, zuivelbedrijf, vindt hare afspiegeling in de cijfers ^an onzen uitvoer. Wij nemen daarin verreweg de leiding. Op onze zich geleidelijk uitbreidende en nuan- ceerende industrie heeft het crisistijdperk dat op den wereldoorlog volgde wel zeer fataal ingewerkt en stellig scherper dan in de juist genoemde bedrijfstakken hebben zich in de kringen van onze nijveren de na weeën van den oorlog doen gevoelen. Er moet weer evenredigheid komen tus- schen de verhoogde productiekosten en de verlaagde koopkracht. Alles wat de verla ging dier productiekosten tegenhoudt moet vermeden worden, tenzij hoogere belangen schade ondervinden. Alles wat die koop kracht versterken kan, dient anderzijds be vorderd te worden. Dat is het moeilijke aan passingsproces dat wij thans doormaken. Daarbij komen factoren van internationalen polilieken aard, welke evenzoo economi sche gevolgen hebben. Markten rijn daar door voor ons verloren gegaan, nieuwe verbindingen moeten worden verkregen, Wie zoo het probleem stelt ziet in dét kunstmatige middelen alleen eenige ver zachting, maar het probleem zelve is daar mee niet opgelost. Zoo kunnen dus wel aan wending vinden ons Schoenwetje is een voorbeeld maar alleen dan en daar waar vaststaat dat het te verkrijgen tijdelijk voordeel niét opgewogen wordt door een blijvend grooter nadeel. Handel en nijverheid zullen zich moeten aanpassen aan de nieuw ontstane verhou dingen. Onze organisatie zal moeten worden gewijzigd, de outillage zal moeten worden verbeterd, de productiekosten zullen die nen te worden verlaagd, nieuwe afzetgebie den zullen moeten worden opgesjpoord, veel meer dan tot heden geschiedde, zal de wetenschap in dienst van onze industrie moeten worden gesteld. Alle krachten zullen moeten worden ingespannen om dit alles te bereiken. Zich aanpassen aan veranderde omstandigheden en eischen, ons volk heeft het steeds gekund en ik durf dan ook wel vertrouwen dat nu zoo groote belangen op het spel staan n.l. de zekerstelling van heel ons economisch leven de offers die ge vraagd, de arbeid die gepresteerd, de con cessies die gedaan moeten worden om de oplossing van dat alles beheerschende pro bleem mogelijk te maken, er zullen komen. Dat ook de regeering harerzijds zich vol komen bewust is van de zware taak welke te deze ook op haar rust, ik behoef het wel niet te verzekeren al weet zij bij voorbaat dat veel waardeering daarvoor haar deel niet zal zijn. Wie alleen te letten heeft op het geheel, wie enkel als richtsnoer van handelen mag hebben het algemeen belang, hij zal noodwendig met allerlei particuliere belangen in botsing komen en zekér ook handelen in strijd met particuliere meenin gen en wenschen. De Regeering heeft een voudig te doen wat zij meent dat haar plicht is. En dat zal zij onder goed en kwaad gerucht ook doen. Ik heb hiermede in groote lijneif naar ik meen aangegeven dat ons allen met het oog op onze economische positie nog een verre van gemakkelijke taak wacht. Voor ons economisch leven is het noodig, dat we kort gezegd doch ruim gedacht, de wereldkaart zoo goed haast kennen als die van het eigen land en de factoren die het wereldverkeer de wereldproductie, het we- reldverbruik beheerschen nauwlettend vol gen. Onze positie als beteekenend handels volk en als belangrijke koloniale mogend heid stelt ons ten deze de hoogste eischen. Dat wij daaraan in het eigen belang heb ben te voldoen kan niet uitdrukkelijk ge noeg worden verklaard. Uitdrukking gevend aan den wensch dat Uw arbeid gedurende de Jaarbeursdagen voor ieder Uwer en voor de beurs in haar geheel vruchtdragend moge zijn, verklaar ik thans de Tiende Nederlandsche Jaarbeurs voor geopend." Daarna maakten de genoodigden een rondgang op de beurs. De rechtbank te Tiel heeft in verband met den dubbelen moord te Culemborg den ter mijn van voorloopige hechtenis van M. Mid- dclknoop weer met 30 dagen verlengd. De nieuwe directeur der Zusters Ursulinen. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot Directeur der Congregatie der Zusters Ursulinen in het Bisdom Haarlem en tot Rector van het St. Antonius-Pen- sionaai te Bergen, den Zcereerwaarden heer G P. J. van den Burg, thans leeraar aan het Seminarie Hageveld te Heemstede. 1EXEL, 10 Maart. Texelsche Eierenvei- slud ajsjoojj 'srjnjs OOOIE pjaoaajuey '3ur[ 6,60, laagste prijs 5.80 per 100 stuks. BODEGRAVEN, 11 Maart. Kaas. Aange voerd 100 partijen, 4049 stuks. Eerste kwaL 5658; "tweede kwal. 5054, met rijks- merk f 4552. Handel matig, AMSTERDAM, 10 Maart. Vee. Ter markt waren aangevoerd: 410 vette koeien, le kwal. f 11.161.26, 2e kwal. f 0.951.10, 3e kwal. f 0.800.94 per K.G.; 75 melk- en kalfkoeien, f 350—525 per stuk 94 vette kalveren, le kw. f 1.101.26 2e kw. f 0.95 1.10 per K.G. 191 nuchtere kalveren, f 1222 per stuk 832 vette varkens, Hall. le kwal. f 0.88—0.90, 2e kwal. f 0.86—0.88, exportvarkens f 0.75 per K.G. APELDOORN, 10 Maart. Eieren. Aan voer 100.000 stuks. Prijzen f 6.25—7.25, ge middeld f 6.75 AXEL, 8 Maart. Granen. Prijzen waren voor Tarwe f 12.75, rogge f 9.50, gerst f 11.25, erwten f 23. UTRECHT, 10 Maart. Paarden. Ter paardenmarkt waren heden aangevoerd 1150 stuks. Weeldepaarden golden f 600—850, werkpaarden f 350500, oude paarden f 150275, éénjarige veulens f 140275, tweejarige veulens f 200450, hitten f 100 300. ROTTERDAM, 10 Maart. Op de vee markt van heden waren aangevoerd 501 vette runderen 230 vette en graskalveren 197 schapen of lammeren, 1243 varkens. De prijzen waren als volgtVette koeien le kw. 115—120 ct., idem 2e kw. 110—105 ct., 3e kw. 100—95 ct. ossen le kw. 105—112% ct., 2e kw. 10095 ct., 3e kw. 8580 ct., kalveren le kw. 170—195 ct., 2e kw. 150 125 ct., 3e kw. 11095 ct., schapen le kw, 95110 ct., 2e kw. 8575 ct., 3e kw. 65 ct., lammeren 105120 ct.varkens le kw. 7174 ct., 2e kw. 7066 ct., 3e kw. 64— 61 ct. licht soort 63—65 ct., alles per K.G. Vet vee en vette kalveren met matigen handel in alle kwaliteiten, prijzen iets lager dan de vorige week. Schapen en lammeren met onbeduidenden aanvoer en handel. Var kens met redelijken handel priizen iets min der. Vlas. Aanvoer 8500 K.G. blauw f 1.50 2, 8620 K.G. Holl. geel f 1.50—1.90, 1400 K.G. Wit Zeeuwsch f 1.15—1.40, 15800 Kg. Groningsch f 1.401.90. Aardappelen. Zeeuwsche bonte f 7.25 8, dito blauwe f7.258, Poters f4—4.75, Zeeuwsche eigenheimers f 6.757, blauwe dito f 6.506.75, Brielsche Eigenheimers f 7.25—7.60, Bravo's f 6.50—7.25, Red. Star f 6—6.75, Limburgsche Industrie f 4.60 4.75, dito Redstars f4.404.50, Drentsche f4—4.25 per H.L. Malta's 1014 ct. per K.G. f Zaden. Lijnzaad voer f 2123, zaai f33 36, mosterdzaad bruin f 6065, geel f 30 32, blauw maanzaad f 3436, koolzaad f 21 —23, karweizaad f 130—132, kanariezaad f 23—24. Ajuin. Flinke aanvoer, groote f6.757, kleine f7.50. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f6 —7.50. 0 ALKMAAR, 10 Maart. Vee. Aanvoer 23 koeien f 200470, 2 vette kalveren f 70 130, id. per K.G. f 1.201.40, 267 nuchtere id. f 10—28, 540 vette varkens, per K.G. f 0.62—0.78. EDE, 10 Maart. (Weekmarkt). Eieren f 5.757 per 100 st. Biggen f 1017 per stuk. Aangevoerd 70.000 eieren 60 biggen. GORINCHEM, 10 Maart. Vee. Op de Veemarkt waren heden aangevoerd115 koeien, 141 overloopers en 700 biggen. Men besteedde voorkalfkoeien f 300—400, melkkoeien f 250—350, kalfvaarzen f 200— 300, guste vaarzen f 180—220, pinken f 100 —150, nuchtere kalveren fok f 20—36, id. export 8—12, overloopers f 2040, biggen f 814. Handel slap. Boter f 1.40 per K.G. Eieren 67 c. per stuk. KAMPEN, 10 Maart. (Weekmarkt). Eie ren. Aanvoer 25.000 stuks, f 6.50—7.60 pr 100 stuks. Boter f 2.50—2.70 per K.G. Kip- pen f 2,253, konijnen f 1.502.50 per K.G. Russchen matten f 1014 per rol. NIJMEGEN, 10 Maart. (Weekmarkt). Varkens. Aanvoer 144 vette varkens, 30— 33 ets. per k.G. 950 biggen f 9—13 p. Ste Vee. Aanvoer 18 vette koeien, 5060 ct. per !i K.G., 18 vette kalveren 4755 ct. per Yz K.G.H5 nuchtere kalveren f 1521, 3 geiten f 6—12 p. st. Eieren. Aanvoer 160.000 kipeieren, per 100 st..f 6—7. TIEL, 10 Maart. Fruit. (Veiling Tiel en Omstreken). Sterappels 19 c., Huismannen 812 c., Goudreinetten extra 2836 c., id. lste soort -18-26 c., Winterjannen 37 c., alles per K.G. (Tielsche Veilingsvereeniging). Goudrei netten extra 35 c., id. lste soort 1824 c., Bellefleur 16—24 c., Holgaten 8—12 c., alles per K.G. TIEL, 10 Maart. (Weekmarkten). Var kens. Op de markt waren aangevoerd 212 varkens en 465 biggen. Prijs varkens f 20 80 pnjs biggen f 714. Goede aanvoer. Granen. Tarwe was maar matig aangevoerd en ruimde langzaam op. Rogge met weinig handel. Haver goed te plaatsen. Boonen werden langzaam verkocht. Buitenlandsche voederarti kelen iets hooger. Tarwe f 10.25 11.50; rogge f 7—7.50, gerst f 5.50—6, haver t 55.75, boonen f 11—13, groene erwten f 13.50—16, gele erwten f 11.50— 13.50, witte f 13—14, alles pet 100 K.G. Boter en eieren. De aapvoer van eieren was iets grooter dan vwige week, thans 60.000 stuks. De prijs was lager, 5—7 ets. Van boter was 30 K.G. ter markt,'prijs f 2.10 —2.40 per K.G. WINSCHOTEN, 10 Maart. (Weekmarkt). Aangevoerd U paarden, 53 schapen, 486 varkens, 8 geiten, 300 hoenders, 6 eenden, 20 duiven, 15 konijnen, 0 ganzen. Prijzen als volgtwerkpaarden f 200235, oude paarden f 75—175, melkschapen f 2634, drachtige scliapen f 3540, vette schapen f 3844, weideschapen f 2226, vette lam meren f 2432, weidelammeren f 1418, biggen f 913, loopvarkens f 1525, oude varkens f 6080, drachtige varkens f 5090, vette varkens 3335 ct., Londensche var kens 2527 ct., zouters 2930 c., alles per K.G., geiten f 1422. Paarden iets lager in prijs. Overige prijzen ongeveer als de vorige week. ENKHUIZEN, 10 Maart. De haringprijs is hier weer gestegen. De eerste vaartuigen kwamen binnen met gemiddeld 27 tal reep- haring per vaartuig. Eerste markt f 7.257 per tal. Een der vaartuigen besomde dezen nacht voor f 580 aan reepharing IJMUIDEN, 10 Maart. Heden waren aan de markt de vangsten van 19 Stoomtrawlers, 7 Loggers en 9 Beugers De prijzen waren als volgt: Tarbot f 2.302.05, Tongen f 2.30 1.50 per K.G.; Griet f 4831 gr. Schol f 29—25, md. id. f 31—27, Zetscho! f 39— 31, kl. Schol f 33—26, 21—9, Scharren f 15 8.50, alles per 50 K.G.: Roggen f 30J2 per hoop, Vleet f 1.351.20 per stuk, gr. Schelvisch f 4537.50 md. id. f 40—35, k.md. id. f 26—23.50, kl. id. f 20—16.50, 16—12 per 50 K.G., Kabeljauw f 47—32 per 125 K.G., gr. Gullen f 2116, kl. id. f 18—13.50, Wijting f 7—3.20 per 50 K.G. BRUSSEL. 10 Maart. Nadat de Ka tholieke en liberale groepen uit het parle ment vanmorgen hadden vergaderd, druk ten rij hun wantrouwen uit in het derde ministerie-Theunis in de volgende samen stelling: President en minister van financiën Theunis, justitie Masson, buitenlandsche zaken Hymans, spoorwegen Neujean, kun sten en wetenschappen Nolf. landsverdedi ging Forthomme, economische zaken Van dc Vijvere, landbouw Ruzette, koloniën Car ton de Wiart, binnenlandsche zaken Poul- let, nijverheid en arbeid Tschofien. Theunis behoort feitelijk tot geen parle mentaire groep, de vijf op hem volgende ministers zijn liberalen, de vijf laatste ka tholieken De motie, die door de liberale vergade ring vooraf werd aangenomen, luidt: De liberale groep drukt opnieuw haar vertrou wen uit in het kabinet-Theunis en hoopt dat de nieuwe regeering uitsluitend een nationaal program zal uitvoeren, wars van alle twistpunten van binnenlandschen aard. De taak van de regeering moet zijn: de op lossing van de herstelquaestie, de verbete ring van den wisselkoers en de bestrijding van de duurte van het levensonderhoud. In de vergadering der katholieken kwam Van de Vijvere eerst aan het woord. Hij verklaarde dat de nieuwe combinatie- Theunis moest worden aanvaard zooals zij vanmorgen was samengesteld. Zoo niet, dan zou Theunis van alle verdere pogingen af zien. Carton de Wiart hekelde echter de samenstelling, daar hij een wanverhouding riet in de verdeeling der portefeuilles ten voordeele van de betrekkelijk weinig tal rijke liberale parlementsleden. Ook van de zijde van Van Cauwelaert kwam verzet. Ten slotte werd toch een motie van ver trouwen in bet nieuwe kabinet-Theunis goedgekeurd. Naar verluidt zal de Kamer pas de vol gende week Dinsdag vergaderen. De Stan daard" noemt het de ««eerwraak van Tschoffen, dat deze nu minister wordt, terwijl de heftig anti-Vlaamschgezinde Ber- ryer niet terugkeert Tschoffen, vroeger Ka merlid voor Luik, nam onlangs ontslag, na dat hij zich had uitgesproken vóór de ver- vlaamsching der Gentsche universiteit. Nu wordt hij gesteund door de katholiek-de mocratische groep. Ook het „Laatste Nieuws" doet opmerken dat de liberale Vla mingen geen vertegenwoordiger in de re geering hebben. Volgens de „Nation Beige" wordt Hymans bij een groot deel van zijn partijgenooten minder gewaardeerd, terwijl Fdrthomme, aldur het blad, gesteund door die elementen, die op hem vertrouwen tot bet verwezenlijken eener zinnenlooze be zuiniging aan landsverdediging Ook tegen Tschoffen trekt het blad van leer. BRUSSEL, 10 Maart. Theunis heeft zich hedenavond om zes uur naar het paleis be geven om den Koning ter kennis te bren gen dat hij de opdracht Jot vorming van het nieuwe kabinet aanvaardde. Het Kabinet zal morgen in den loop van den dag officieel worden benoemd en de Koninklijke beslui ten zullen morgenochtend worden getee- kend. De eerste ministerraad zal morgen middag in het ministerie van financiën wor den gehouden. Het parlement zal op Dinslag a.s. wor den bijeengeroepen. BERLIJN, 10 Maart. De vraag, of de Rijks dag nog deze week zal worden ontbonden, is nog steeds niet definitief beantwoord. Ver schillende bladen melden dat er dienaan gaande tusschen de Rijksregeering en rijks president Ebert verschil van meening be staat. Ebert is weliswaar mèt de rijksre geering principieel van oordeel, dat aan de noodverordeningen niet fnag worden ge tornd, doch rijns inziens zou er bij een handhaving der speciaal door de sociaal-dem. ingediende wijzigingsvoorstellen nog wel een andere weg dan de Rijksdag-ontbinding openstaan. Naar het heet, zo uEbert zekere bezwaren hebben tegen ontbinding, speciaal van politieken aard. Naar wij te dien aanzien vernemen, zijn de meeningsversohlllen tusschen Ebert en het rijks-kabinet voltrekt niet zoo belang rijk als wordt beweerd. Zij komen hierop neer, dat Ebert de machtiging tot ontbin ding van den Rijksdag slechts wil verlee- nen, in geval van eec concreet conflict tus schen den Rijksdag en de regering, maar niet van te voren. De skrijkanselier, dr. Marx, ontvfftg he den, achtereenvolgens de leiders der soc.- dem. der D.-nat, en der coalitie-partijen. In edze conferentie bleek men eenparig van opinie, dat de Rijksdag nog deze week moet worden ontbonden en de verkiezings- j datum ten spoedigste moet worden vastge- steld, waarbij evenwel rekening dient ts worden gehouden, met de omstandigheid, J dat de verkiezingen in het bezette gebied een langer tijd van voorbereiding noodig hebben. Ook bij deze bespreking werd de 11e Mei de geschikste datum genoemd, doch definitief werd deze nog niet vastgesteld. Volgens een Wolff-bcricht zu dr. Marx bij zijn bespreking met de partijleiders hebben medegedeeld, dat de rijksregeering toch het voornemen heeft den Rijksdag Donder dag a.s. te ontbinden en op 11 Mei de ver kiezingen te den houden. Volgens een Havas-bericht heeft de hee. Papanastasioe dc opdracht tot kAinets- vorming aanvaard en verklaard, dat Hij aan de Constituante zou vragen de vervallen verklaring der dynastie uit te spreken. Ver volgens zal hij een referendum doen hou den. ATHENE, 10 Maart. Papanastasioe, die de opdracht om een kabinet te forme-ren heeft aanvaard, zal morgen de lijst zijner medewerkers indienen. Bevestigd wordt dat Venizelos is ver»' trokken. BERLIJN, 10 Maart. Aan het eind der vorige maand werd abusievelijk medege deeld, dat fet ingang van 1 Maart dc per- sonentarieven der Duitsche spoorwegen zouden worden verhoogd. Dit is gedeelte lijk onjuist. Het tarief der tweede klasse is onveranderd gebleven, terwijl de een heidsprijs per K.M. voor de eerste klasse zelfs van 13.2 pfennig is verlaagd tot 96 pfennig. LYON, 10 Maart. De #trein van Calais naar Vintimille is op een wissel bij de halte Grand Violents ontspoord. Vier personen werden gedood, 25 gewond of licht ge-i kwetst. Op grond van inlichtingen uit dat deel van Fransch Marokko dat door de Moeloeja van het Spaansche gebied wordt geschei den (bedoelde rivier vormt de oostgrens van de Spaansche zóne) geeft de „Depêche Coloniale" een uiteenzetting van den hul digen stand van zaken. Het blad begint mei de aandacht te vestigen op het belangrijks feit, dat Abd ei Krim zelf zich nog niet in den strijd gemengd heeft en dat hij er zich toe bepaald heeft de linies van zijn tegen standers te doen verkennen door eenigen zijner vertegenwoordigers en door harka's (troepen) van inlandscbe stammen, weinig in aantal en zelfs niet geheel betrouwbaar- In ieder geval heeft men te maken mei een dubbel oorlogstooneel. In bet Westes staan de altijd roerige stammen der Djeba- las ondei**bevel van den sjerif Oeld Djarai el Wezzani. Zij hebben den Djebel Jara bezet en aldus de verbindingen tusschen Tetoean en Larasj verbroken; zij houden het heele dal van de wed (rivier) Lahoe be zet, isoleeren aldus de Spaansche posten tusschen de kust en Tsjetsjaeen en kunnen door de wed Harcha verkenningen doen gelijk ze reeds gedaan hebben tot in de omgeving van Tetoean. Het is, merkt de D. C. op, steeds dezelfde tactiek. Dit is slechts een afleidende bewe ging van den hoofdaanval, die steeds op Melilla is gericht. In dezen fector is de hee le linie voorposten op de helling van den Djebel Ifemi, tusschen de wed Kert en de wed Iguermamaoes, gelijktijdig aangevallen. Tizi-Azza, Tafersit, Azib en el Middar zijn omsingeld en worden thans nog belegerd. Het Spaansche vreemdenlegioen heeft mei heel veel moeite drinkwater binnen Tizi- Azza gebracht. Want men moet niet verge ten, dat er in deze en de aangrenzende pos ten geen bronnen of putten zijn en dat een aantal der overwonnenen van 1921 van dorst zijn gestorven. De beste troepen van Abd el Krim zijn nog niet in het veld gekomen; zij bevinden zich op ongeveer 50 K.M. van de verster kingen van Melilla. De eerste versterkingen uit Spanje zijn i» den nacht van Vrijdag opgetreden. Zij heb ben voorkomen, dat de linie der Spaansche voorposten genomen werd, maar deze linie blijft omsingeld. Alles zal afhangen van den tijd en dé waarde der beweging, die Abd el Krim in persoon zal ondernemen op dc linkerflank der Spaansche posities. Aldus zoo be sluit het Fransche koloniale blad zal zich de manoeuvre (en misschien het ongeluk] van 1921 herhalen. „O, wat mij betreft, ik heb mijn kleede ren verwisseld en alles was in orde. Ik ben enkele uren te bed gaan liggen en nu bemerk ik niets meer van het gebeurde." „Des te beter," reide mevrouw Alban, terwijl ze haar bezoeker een zetel aanwees en Marguerite haar plaats bij de piano weer 'mnam, „maar behalve dat ge beiden een flinke verkoudheid hadt kunnen oplöopen, had Marguerite ook in de rivier kunnen blijvenJe onvoorzichtigheid zal ie nog eens bitter -berouwen, ik heb je reeds dik wijls gewaarschuwd." „U heeft volkomen gelijk, moeder, dat ik niet voldoende naar uw vermaningen ge luisterd heb..., maar voortaan zal ik op mijn hoede zijn." Voortaan mag je niet meer paardrijden." „Heuseh. moeder, Ali had geen schuld jaa bet ongeluk." „Dat doet er niet toe! Ik wil niet dat je ooit meer zonder Fernand uitgaat." ,Jk vermoed dat bij er weinig voor zal voelen om mij iederen morgen op mijn tochten te vergezellen." „Je ault er toeh niet in slagen mij van gedachte te doen veranderen j Marguerite wendde zich tot Albert: „Mijnheer." zcide ze niet zonder onge duld In haar stem, „ge moet mijn moeder ervan overtuigen dat ik in deze verlaten streken van verveling zal sterven, als ik iaiet mag paardrijden. «Ik raoet toegeven," antwoordde Albert, „dat het paardrijden een der weinige ver strooiingen is in deze omgeving „Voor mij is het de eenige," riep Mar guerite heftig uit, „we zien hier niemand.... we leven als wilden!" „Marguerite!".... vermaande mevrouw Alban op den haar eigen, kouden toon. „Ja, onze eenige. afleiding is overigens het bezoeken van de buren,' vervolgde het jonge meisje, „maar vrienden hebben wij niet!" „Het is zeer moeilijk om overal goede vrienden te vinden," antwoordde de we duwe, „gedurende de tien jaren dat wij hier wonen heeft zich nog nooit de gelegen heid voorgedaan om een ernstige vriend schap te sluiten," „Mijn moeder," zcide de jonge koopman, „zal zeer vereerd zijn om betrekkingen met u aan te knoopen. die meer beteekenen dan een gewone vriendschap tusschen buren." „Ik zal mevrouw Delost, uw moeder, gaan bedanken voor de toewijding van haar zoon, omdat ze thans geen getuige is van onze dankbaarheid." Albert maakte een buiging. Gedurende enkele minuten liep het gesprek nog over bet voorval van dezen morgen, vervolgens werden nog verschillende dingen van den dag besproken en ten slotte nam de jonge man afscheid, daar hij van meening was, dat een eerste bezoek niet te lang gerekt mocht worden, en daar hij een weinig uit het veld geslagen was door het bijna nor- schc optreden van mevrouw Alban. Op het oogenblik dat hij het salan verliet vroeg Marguerite- „Heeft u aan de oevers van de rivier geen vrouw gezien, toen het ongeluk plaats vond?" „Een vrouw?" „Ja.... was het verbeelding of werke lijkheid?.... Toen ik ondanks al mijne po gingen om het hoofd boven water te hou den, begon te zinken, scheen het mij toe, dat er een vrouw over mij heenboog, die mij een langen tak toereikte, waaraan ik mij tevergeefs trachtte vast te klemmen." „Dat zal een spel van uw verbeelding geweest zijn, er bevond zich niemand aan de oevers van de rivier. „Ge hebt gelijk, het zal een droombeeld geweest zijn, dat ik in mijn verwarring voor werkelijkheid heb aangezien. Toen ze buiten waren gekomen zeide Al- bert glimlachend: „En nu zou ik gaarne Bijou van u terug willen hebben.' „O, die arme Bijou! Wij hebben hem hee- lemaa! vergeten.... Hij is in den stal van AH.... We behoeven slechts den tuin even door te wandelen; wilt u zoo goed zijn mij te volgen, ik zal hem laten zadelen." „Met genoegen!" Nadat hij voor het laatst van mevrouw Alban afscheid genomen had, volgde hij het jonge meisje dat een zijpad insloeg. Aan het einde van den tuin bevond zich een klein boschje, dat gen stal aan het gezicht onttrok, maar waar men dwars door moest onj den stal en de woning van vader Lu- rieux te bereiken. Marguerite liep vooruit op het smalle pad. Albert, die steeds ach ter het meisje had geloopen, kwam aan haar zijde en fluisterde: „Wanneer zullen wij elkaar weerzien?" „Als ge terugkomt," zeide ze zacht. „Gaat ge weder iederen morgen een rit maken? „Ja zeker," lachte Marguerite. „Mijn moeder is zoo kwaad niet als zij wel schijnt, morgen zal zc haar weigering geheel en al vergeten zijn." „Dat is een groot geluk voor mij." „Waarom," vroeg ze, terwijl ze hem recht in de groote heldere oogen zag. „Ge vraagt mij waarom?" „Ja." „Omdat ik u dan dikwijls kan ontmoe ten." Hij greep haar hand, die neerhing in de wijde plooien van haar japon en terwijl hij deze lang en innig drukte, zeide hij: „Wilt ge dat ik u zeggen zal wat mij op net hart ligt?" Marguerite wendde het hoofd af, maar trok haar hand niet terug. „Het ligt reeds maanden op mijn Hppen," vervolgde Albert met zacht bevende stem, „maar ik kan het niet langer meer voor mij houden.... Ik heb u Iiefl" Ze beefde.... het was of een eleclrischc schok door haar ledematen ging en ze trok hare hand terug. Een zucht die op een snik geleek ontsnapte haar. Met gebogen hoofd en trillende lippen stond Marguerite onbe weeglijk voor hem en even bleek en ont roerd als zij herhaalde hij met teedere en vurige stem: „Ik heb u lief." Ze hief het hoofd op en zag hem aan, terwijl ze trachtte te glimlachen -ze wil de spreken, maar heur mond weigerde haar den dienst.... plotseling week ze echter achteruit en wilde heensnellen. Albert hield haar tegen en haar met zijn verrasten blik aanziende, herhaalde hij nogmaals: „Ik heb u lief." „Ik u ook," antwoordde Marguerite Alban met fluisterende stem, en ze snelde heen, terwijl ze Delost alleen midden op het pad liet staan. „Ze is even eigenaardig als schoon, mompelde hij, terwijl hij haar evenals dien morgen nastaarde tot zij uit het gezicht verdwenen was. Terwijl hij naar de boer derij van vader Lurieux ging, waarachter zich de stal bevond, keerde Marguerite haastig naar het kasteel terug. Ze ging naar haar kamer, deed de deur achter zich op slot, ging op een rustbed liggen en hare handen als In een verrukking vouwende, sprak ze langzaam: „Hij heeft mij lief! hij heeft mij lief!.... hij bemint mij...." Daarna zweeg ze langen tijd en bleef in diep nadenken voor zich uit staren, plotse ling sprong zij op en begaf zich naar het salon waar mevrouw Alban nog steeds bij het venster aan een handwerkje bezig was „Moeder," zeide Marguerite, terwijl ze recWk tegenover haar plaats nam. De weduwe zag even op. ,/X'at is er," vroeg ze, „Moeder, ik zou eens ernstig met u wil len spreken," Antoinette liet haar werk op de knieën rusten en zag haar dochter, wier gelaaf even opgewonden was als haaf stem, on derzoekend aan. Een lichte ontroering gleed over het ge woonlijk onbeweeglijke' gezicht van mevr, Alban, en met een soort onrust kruiste a« de armen over elkaar. „Wil je mij efnstig spreken" „Ja," antwoordde Marguerite, „wilt ge mil vandaag een uitlegging even?" De weduwe huiverde. „Ik heb je altijd een antwoord op je vra gen gegeven, Margueritetenminste waar ik je een antwoord op kon geven. „Moeder, ik ben nu vijfentwintig jaar oud en geen kind meer, ik ben een vrouw ik heb' het recht om datgene te weten, wat ge voor mij verborgen wilt houden!" „Wat ik verborgen wil houden?" „Ja, om het geheim te weten dat gc mi' nooit hebt willen onthullen, het geheim dal een klove vormt tusschen ons en de we reld, dat ons scheidt van andere menschen dat op ons drukt, zwaar als een ''graf steen Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6