KORTE BERICHTEN. ORDE EN ARBEID KERK EN SCHOOL De moord te Helvoirt. Inbraak in het Duitsch-Ned. Arbeitershilfskommittee te Essen. [Twee zonderlinge arrestanten. De diefstal te Woerden. De verwarming van de Amsterdamsche markten. De Amerikaansche éénmans- wagen. Het vermiste knaapje terecht. Een meisje vermist. Ongeluk met een autobus. Stremming van het scheepvaartverkeer. Zijn vrouw vermoord. De drievoudige moord in 1909. Inbraak te Rotterdam. Het auto-ongeluk nabij St. Maartensbrug (N.H.) Eingenaardige brand. Aanhouding te Montfoort. Zakkenrollerij öf eigen onvoorzichtigheid. Aanvaring. Een onmenscheiijk echtpaar. Een pracht-sollicitatie. Uitlevering van een moordenaar. Tragisch stergeval Roekelooze jongens. Bakkersnacfitarbeid. Wijziging der Arbeidswet. INGEZONDEN. Het conflict in de textiel industrie De actie in het kleermakers- bedrjjf. Het conflict in de textiel industrie. De Landboutv-hoogeschool te Wageningefi. %Terug uit de Missie Mgr. Thier. Prof. Magnus naar Groningen HANDEL EN NIJVERHEID Subsidies aan de Ned. Industrie1 RECHTSZAKEN. De Brusselsche Bank. Omtrent het gebeurde verneemt het .Nwsbl. van het Zuiden" nog het volgende Vrijdagmorgen omstreeks negen uur ver liet de gemeentearbeider, belast met het toezicht op de gemeente-eigendommen, Frans Brekelmans, beter bekend als Frans Klomp, rijn woning aan den Achtersten Disselberg om zich te begeven naar de gemeentebosschen aan den weg HelvoirtCromvoirt. In de buurt van de boerderij 't Hoendernest, heeft men hem de bosschen zien ingaan. Zoo on geveer 10 uur of half elf kwam een zekere van Boom, boerenarbeider uit Vlijmen, die in het bosch gevelde boomen aan 't opruimen was, in het café van A. van Rijsewijk, zeg gende „Geef me wat water. Ik heb een mensch gevonden in het bosch." Boom nam een emmer water rtrce en van Rijsewijk een glas. Op het boschpad zag van Rijsewijk toen een man op den grond liggen. Hij herkende hem als den gemeenteopzichter, Frans Klomp. Op hetzelfde oogenblik kwa men ook eenige arbeiders, die in de buurt werkten en die de mannen met water hadden zien loopen, ter plaatse. Brekelmans lag voorover met het hoofd in een plas bloed. De motorrijder v. L. uit Helvoirt, die juist passeerde, reed onmiddellijk naar Helvoirt en waarschuwde den pastoor en den dokter. De burgemeester was niet thuis ep ook de rijksveldwachter was afwezig. Dr. Hoeck begaf zich zoo spoedig mogelijk naar de plaats van het ongeluk, doch toen hij ter plaatse kwam, bleek de dood reeds geruimen tijd ingetreden. De gemeenteveldwachter bleef bij het lijk. Intusschen werd de justitie uit Den Bosch van het voorgevallene in kennis gesteld. Des middags kwamen de rechtercommissaris mr. Sasse en de substituut-officier mr. Vermeulep met den luitenant commandant der Mare chaussee en den commissaris v. politie uit Hertogenbosch om een onderzoek in te 'tellen. Foto's werden gemaakt van het lijk en van de omgeving. Daarna is het lijk per wagen overgebracht ®aar de oude woning van den veldwachter in bet dorp, waar het onder bewaking werd ge- Weid. In het hout dat door Boom was bijeen gelegd, werden versch afgesneden boomen gevonden. Zaterdagmiddag werd de sectie op het lijk verricht door de doktoren Mettrop uit Den Bosch e^i Van Oirschot uit Helvoirt. Naar uit Essen gemeld wordt, is daar gister middag in de lokalen van het „Arbeiterhilfs- kommittee Deutschland in Holland," dat rich met het uitzenden van Duitsche arbei ders kinderen naar Nederland en met de voe ding van Duitsche kinderen bezighoudt, een inbraak gepleegd. Als daders beschouwt men personen uit de „Union der Hand-und Kopf- arbeiter" (een syndicalistische vereeniging). Twintig man drongen het bureau binnen en stalen den geheelen inventaris, waaronder alle lijsten van de behandelde kinderen en een bedrag van 500 gulden. De afdeeling Vreemdelingendienst van de Centrale recherche te Amsterdam, heeft volgens de Tel. onlangs kennis gemaakt met een tweetal zonderlinge personen van wie men tot dusverre niets te weten is gekomen. De oudste, iemand van ongeveer 52 jaar werd Donderdag in een pension aan het Singel aangehouden, daar men vermoedde, dat hij een vreemdeling was, die hier zonder de voorgeschreven papieren rondliep. De man verzette zich hevig en moest met geweld 'aar het dichtstbijzijnde politieposthuis Mol- Weeg gebracht worden. Vandaar werd hij 'aar het hoofdbureau getransporteerd. Toen men zijn papieren vroeg, verklaarde hij in 't Duitsch, dat hij die niet noodig had, omdat hij Hollander en geboortig te Assen was. Zijn naam*was naar hij zeide Londen. De recherche verzocht de politie te Assen om inlichtingen en spoedig kwam het bericht, <kt daar ter stede een meneer Londen vol slagen onbekend was. Bij een volgend ver hoor .kreeg het heerschap plotseling een zoo- genaamden toeval, sprak wartaal en verzocht een sigaret te mogen rooken. Van dat oogen blik af bereidde hij z'n antwoorden, die des niettemin op onwaarheid berustten, met de grootste zorgvuldigheid voor. Den volgenden ochtend verklaarde hij niet meer te willen eten, omdat hij toch dood moest gaan. Toen de manschappen hem vroegen of er bepaalde redenen voor die veronderstelling waren, toonde hij hun een afgebroken eetlepel en zeide, dat hij den steel had ingeslikt. Er werd naar het ontbrekende deel ge- Zocht en toen dit niet gevonden werd, bracht men meneer Londen naar het Binnen Gast huis. Hij werd geröntgend en de fotografie toonde aan, dat de steel van den lepel zich inderdaad in zijn maag bevond, echter in gezelschap van een puntbeschermer van een potlood. Het resultaat was, dat de man in het Gast huis werd opgenomen. Verder heeft de polity een twaalfjarigen Duitschen knaap, die met den zonderling samenwoonde, naar het hoofdbureau over gebracht. Dit ventje, dat een air aannam alsof hij Grootwaardigheidsbekleeder was er. hoogdravende antwoorden gaf, zou door zijn moeder naar Holland gebracht zijn om op te knappen. De toon, dien dit jongmensch aansloeg, oeviel den politiemannen allerminst en daar hij zich niet aan de voorschriften wenschte te houden, zette men hem, om te probeerer. eenigen indruk op z'n gemoed te maken, een poosje in een cel. Een beambte, die voorzich tig door het luikje keek, zag, dat de knaap fluitend en met de handen in de zakken heen sn weer liep. Nog steeds is men uit dit zonderling stel niet wijs kunnen worden. Men acht het niet onwaarschijnlijk, dat de lepelslikker zich een tijd geleden in Duitschland heeft schuldig gemaakt aan treinroof, voor welke misdaad hij tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeelt: ve'rd. Naar aanleiding van het bericht van den diefstal in het centraal magazijn van militaire kleeding te Woerden deelt het Vad. nog de Volgende bijzonderheden mede De gebr. B. te Arnhem drijven een handel in militaire kleeren. De aandacht der politie was er op gevestigd dat de voorraad kleeren voortdurend verminderde door diefstal en ten slotte werd de magazijn knecht K. aangehou den, die bekende verschillende kleeding- stukken ten nadeele van der gebr. B. te hebben ontvreemd en verkocht aan den barbier H. De heler werd daarop eveneens aangehouden. Het bleek dat bij den diefstal ook nog *n zoon van een der gebr. B. betrokken was, maar op verzoek van den vader en den oom werd hij niet vervolgd. Toen de strafzaak tegen K. en H. voor de Rechtbank had gediend en zij veroordeeld werden tot resp. 6 en 4 maanden gevangenis straf zeiden zij als wij in den bak gaan vol gen er meer. Het tweetal deelde daarop aan de politie mee dat de gebr. B. een aantal lakens bezaten welke van diefstal afkomstig zijn. De politie legde daarop beslag op een aantal lakens en bij een voortgezet onderzoek te Woerden bleek dat deze afkomstig waren uit het centraal kleedingma'gazijn aldaar. Aangehouden werd daar een opkooper v. E. aldaar en de nachtstoker bij het centraal- magazijn v. O. Zij bekenden diefstal en he ling doch deelden tevens mee, dat de lakens waren verkocht aan een der gebr. B. alhier die wist dat deze gestolen waren. Een der gebr. B. is thans ook aangehouden, hij ontkent iets van den lakenkoop af te weten. Het drietal is thans ter beschikking gesteld van de justitie te Utrecht. Inzake de verwarming der Amsterdam, verneemt de Tel, markten te dat voorloopig op de Nieuwmarkt vijf platen zullen aange legd worden. Het ligt in de bedoeling er 200 aante brengen op de Nieuwmarkt en 300 op het Waterlooplein. Evenals met de verwar mingsplaat voor de verkeerspolitie op het punt Spui-Rokin het geval is, worden hier voor putdeksels gebruikt, bestaande uit een ijzeren plaat die aan de onderzijde voorzien is van e,en verwarmingselement, dat water dicht is aan gebracht. Het plan is, wanneer de proef slaagt, op den duur speciale platen te doen vervaardigen. Het stroomverbruik be draagt per uur 2 a 300 watt, waarvan de kost prijs ruim een cent is. Een schakelkast die aan een lichtmast op de Nieuwmarkt is aangebracht, bevat o.a. een tijdklok, waardoor de in-en uitschakeling automatisch kan plaats hebben. Men stelt zich voor 7 uur per dag te verwarmen en wel gedurende vijf dagen in de week in de maan den November, December, Januari, Febru ari en Maart. Voorloopig zal 15 cent per dag in rekening worden gebracht, daar naast de aanlegkosten die voor stroomverbruik, onder houd, rente en afschrijving voor de verbrui kers komen. Een voorwaarde is, dat elke huurder garandeert gedurende één winter ge durende de vastgestelde uren zonder onder brekingvan het verwarmingsapparaat gebruik te zullen maken. De marktbond Mercurius is in deze kwes tie zeer actief ge weesteen herhaaldelijk zijn er conferenties geweest met de leiders van de G. E. W. Eventueel zal de marktverwarming in de toekomst te combineeren zijn met een electrische verlichting van de stalletjes en het verschaffen van kookgelegenheid. Naar aanleiding van het schrijven van Ir. W. C. Korthals Altes over den Atneri- kaanschen eenmanswagen, schrijft de heer Van Putten, directeur van de Amsterdam sche gemeentetram, het volgende in de Tel. „De mededeeling over éénmanswagens in uw avondblad van 5 dezer, geeft mij aan leiding tot enkele toelichtingen, ten deele om te voorkomen, dat de indruk wordt ge vestigd, dat bij het in Amsterdam gekozen systeem de eischen der veiligheid niet vol doende in het oog zijn gehouden. De „One- man-safety car", zooals deze in Amerika ontstond, had, zooals de heer Korthals Altes terecht zegt, zijn ontstaan te danken, eener- zijds aan den financieel ongunstigen toe stand der tramweg-ondernemingen, ander zijds aan „een kunstmatig verhoogd publiek verlangen naar grootere veiligheid.' Hoewel de „Safety-first" beweging hier te lande niet noodig was, om een tramdirectie er toe te brengen, bij de toepassing van een 'nieuw systeem, ook de veiligheid in het oog te houden, werd dezerzijds, bij de voorberei ding van dén electrisch ingerichten éénmans- wagen er Baar gestreefd, dezen toch zooveel mogelijk in overeenstemming te brengen met zijn Ameri kaanschen pneumatisch in gerichten naamgenoot. Toen de „One-man-safety car" ontstond, was de constructeur, de ingenieur Birney, sterk onder den indruk van het feit, dat de in Amerika gebezigde tramrijtuigen, groote vierassige eenheden, veel gelijkend op die van onze intercommunale lijnen, vooral in de stille tijden per passagier een te groot ge wicht bezaten. Hij verviel daardoor tot het andere uiterste en trachtte door een lichte wagénconstructie en door toepassing van een in al haar onder- deelcn zoo klein mogelijk gehouden electri sche inrichting het gewicht tot het minimum te beperken. Dit is hem inderdaad gelukt maar bij de toepassing bleek, dat het doel was voorbij gestreefd en in de laatste jaren is ook in Amerika begrepen dat er een middenweg is, die het mogelijk maakt, dat wagens van ste viger constriictie en met normale electrische inrichting, door één man te laten bedienen. Waar intusschen op de vroeger algemeen in gebruik zijnde zeer groote tramrijtuigen een luchtdrukrem een bepaalde vereischte was, en deze installatie, ondanks groote on derhoudskosten en kans op storingen, nu eenmaal in het Amerikaansche trambedrijf niet gemist kon worden, lag het voor de hand, dat Birney, toen hij zijn veiligheidsinrich tingen construeert!-, daarvoor van de pneu matische inrichting gebruik maakte. Het lag echter evenzeer voor de hand, dat voor ons bedrijf, waar luchtdrukremmen niet noodig zijn. de electriciteit werd toe gepast om op den éénmanswagen de ver schillende veiligheidsinrichtingen tot stand te brengen. Natuurlijk kon van een volledige toepas sing alleen sprake zijn op nieuw materieel. De enkele wagens, die met alle veiligheids- inrichtingen werden uitgerust en aie het beste met de Amerikaansche zijn te vergelij ken, hoewel zij dadelijk de verbeteringen bevatten, waartoe thans ook in de bakermat der éénmanswagens wordt overgegaan, loo pen sinds 2 December 1922 op het kring lijntje om het Centrum Station. Zij hebben geen „bezwaarlijke" handrem, Joch een electrische rem, die even gemakke lijk als de pneumatische te bedienen is en die ook automatisch werkt als Uc.i wagenbestuur der iets mocht overkomen. intusschen wordt de zaak anders, als men ter vermijding van groote uitgaven voor nieuw materieel, de bestaande oude wagens voor éénman-bediening moet inrichten. Dan wordt 'het noodig uit de veiligheids- ihrichtingen diegene te Kiezen, die den be stuurder de zekerheid geven, dat als hij den wagen in beweging zet, geen passagiers meer kunnen op- of uitstappen. Dan is het verder noodig ae bediening der deuren en treuen zoodanig te maken, dat dit voor den bestuur der geen al te vermoeiende handeling wordt. Voorts werd ook nog overwogen, of het nu werkelijk wel zoo noodig is, een inrichting aan te brengen, die als noodrem werkt, in dien de bestuurder plotseling buiten staat zou zijn den wagen verder te bedienen. En dan moet toch worden ingezien, dat waar elke automobiel, ooi?de grootste omni bus met tientallen passagiers, zonder eenige beveiliging tegen dat gevaar in bedrijf wordt genomen, de noodzakelijkheid van dezen maatregel, vooral voor een voertuig, dat aan een vaste baan is gebonden, toch allerminst vaststaat. Dat de tram in het opzicht van veiligheid toch beduidend grootere waar borgen geeft, dan de vrij zich bewegende autobus, kan bezwaarlijk worden ontkend. De zoo zeer geprezen vrijheid van beweging van de autobus kan maar al te li.cht ontaarden in een niet gewilde, die voor de daarmede vervoerde personen tot minder aangename gevolgen kan leiden. Waarmede ik echter geenszins wil zeggen, dat ik in de autobus geen zeer welkome aanvulling van de alge- meene vervoergelegenheid zie." Zooals we meldden verdween o, Zater dagavond plotseling de 3-jarige Alaric Bow- den, het zoontje van een leeraar in de Engel- sche taal, op geheimzinnige wijze uit de ouderlijke woning in de le Jan Steenstraat te Amsterdam. Donderdagmorg werd het door een dame teruggebracht, o,. het vier dagen in haar huis verborgen had. Volgens het verhaal in de Tel. van den heer B. heeft zich het geval als volgt toe gedragen Zaterdagavond waren mijn vrouw en ik naar Flora we hadden Alaric onder de hoede van het dienstmeisje thuis achtergelaten. Bij onze thuiskomst was het ventje verdwenen en we vonden zijn bedje leeg. Het dienst meisje vertelde, dat zij een uurtje de deur was uitgegaan en dat zij toen zij terugkwam het kind miste. Natuurlijk waren we rade loos we vreesden een ongeluk en vermoed den, dat Alaric, die erg wijs voor z'n jaren is, de deur was uitgegaan. Ik deed aangifte bij de politie en zocht overal. Urenlang liepen we langs de straten, maar tevergeefs. Een volgenden morgen zag ik een jongetje hier in de buurt loopen dat precies eender gekleed was als mijn jongen. Ik ging er op een drafje nu heen, maar moest ervaren, dat dit een ander jongetje was. Donderdagmorgen bracht een dame Aleric thuis En toen ik de omstandigheden vernam begreep ik dat hier een kwestie van wraak in het spel was, die echter de vele le zers van uw blad niet zoozeer zal interessee ren, omdat het hier interne aangelegenheden van een familie betreft, waaromtrent ons geen blaam kan treffen." Vrijdagmorgen tegen 9 uur is de 9-jarige Martje van Buren, wonende Czaar Peter straat 67 I, te Amsterdam, naar school ge gaan, doch daar niet aangekomen. Sinds dien wordt het meisje vermist. Met een poli tiehond werd een onderzoek ingesteld. Bij de Veelaan raakte de hond het spoor bijster. Vermoedelijk is het meisje de richting van Diemen opgegaan. Het onderzoek wordt voortgezet. Zondagavond omstreeks half negen is de autobus van den heer Jonkergouw uit Den Bosch, die uit de richting van Stryp kwam, op den hoek bij den Emmasingel te Eind hoven door een stoomtram in de flank ge reden. De bus, waarin verscheidene passa giers zaten, kantelde en viel dwars over de Stadsvest, doch.bleef boven het water han gen. De bestuurder sloeg een ruit in en door die opening konden de passagiers zich red den. Een man uit Stratum is nogal'ernstig aan hetzitvlak verwond, en een meisje uit Philips dorp kreeg kneuzingen aan de bee- nen. Beiden werden per brancard naar het gasthuis vervoerd. De bestuurder van de bos, Van Beek, verwondde de handen bij het inslaan van de ruit. De autobus is zwaar gehavend. Het ongeval werd veroorzaakt doordat de bestuurder het bellen van de tram niet tijdig heeft vernomen. De ijsinlichtingsdienst rapporteerde d.d. Maandag De scheepvaart wordt niet belemmerd: Delfzijl Eems en Eemskanaal, Zoutkamp Lauwerzee, Medemblik Zuiderzee. De zeilvaart ondervindt hinder: Nw. Sta- tenzijl Dollard, Stavoren Gracht, Urk Noord kust, Elburg. Zeilvaart gesloten, stoomvaart nog moge lijk Nw. Statenzijl Aa, Zoutkamp Reit- diep, Lemmer Rien, Urk Zuidkust, Deven ter Overrijsselsche Kanaal. Vaart ook voor groote stoombooten ge stremd: Lemmer Zuiderzee. Zeilvaart gesloten, stoomvaart nog mo gelijk, ijstoestand veranderlijk, wordt over- heerscht door getijde of windrichting Stavo ren, Zuiderzee. Te Suresnes (Frankrijk) lostte de 34-ja- rige Italiaan Emil Michelon op zijn tien jaar jongere vrouw, die wegens zijn wangedrag naar haar zuster gevlucht was, vier revolver schoten. De Vrouw, die naar het ziekenhuis vervoerd werd, bezweek aan haar wonden. In de straat, waar de misdaad plaats had, ontstond een oogenblik een paniek. Een 22- jarige jongeman wierp zich intusschen op den moordenaar en overmande hem, terwijl een agent den misdadiger zijn revolver ont rukte. Toen keerde de menigte zich tegen den misdadigen Italiaan en tracteerde hem, on danks ae tusschenkomst van den agent, op een flink pak slaag. Naar de „Tel." verneemt, cjntkent de ge arresteerde Lambert Pomp, iets met den moord uitstaande te hebben gehad. f 2800.— UIT EEN BRANDKAST GE HAALD. Toen het personeel van het assurantie kantoor van Kruis en Pontier, Coolsingel 127, te Rotterdam, Zaterdagmorgen op-het bureau kwam, ontdekte men, dat in den afge- loopen nacht ingebroken was. De inbrekers hebben zich blijkbaar toegang verschaft door middel van een valschen sleutel. De brand kast, een oud model, is van het voetstuk af gehaald, in het midden der kamer gebracht en aan den achterkant op dezelfde wijze als een sardineblikje opengemaakt. Uit de brand kast wordt een bedrag van f 2800.aan bankpapier vermist. Er is overigens niets opengebroken of vernield. Omtrekt dit oiigeluK wortu nog uit Koog- Zaandijk gemeld Zondag middag is nabij Sint Maartensbrug een uur benoorden Schoorl, een overbelaste Ford-auto, waarmede het tweede elftal van K.F.C. (Koog aan de Zaan), dat te Helder een wedstrijd moest spelen tegen H. F. C. II, door een defect aan een der voorwielen over den kop geslagen. Van het geheele gezelschap dat uit veertien personen bestond, bleken er slechts twee ongedeerd te zijn. Twee spelers, Beekhoven en Hoorn, werden ernstig ver wond. Zij werden met de auto van de Uit- geester Voetbalclub naar Schagen vervoerd, waar zij verbonden zijn. De overigen kregen alle ook eenige verwondingen en vooral wer den hun kleeren beschadigd. De verongeluk te auto, was van de firma Wordrager uit Zaan dam. De auto is geheel vernield. Gisterenmorgen wierp te Amsterdam een jongen een brandende lamp in het water van het IJ bij den steiger van den firma Rietveld in den omtrek der vischhal, waar veel olie op het water drijft, welke door een onder- grondsche leiding uit de machineloods der Holl. Spoor in het IJ wordt afgevoerd. De olie vatte vlam en deelde het vuur mede aan het steiger der firma Rietveld, alsmede aan de daarop bevindende goederen. De havenpolitie, Welke toevallig ter plaatse was ving het blusschingswerk aan met een slang op een standpijp der waterleiding en werd spoedig bijgestaan door een motor spuit der brandweer, welke nog twee stralen in werking bracht. De steiger alsmede en kele goederen beliepen schade. Het is te Montfoort de politie gelukt ein delijk de hand te leggen op den persoon, die in het laatst van November j.l. plus minus f 125 gestolen heeft uit de kast van de bin nen kamer in de woning der weduwe P. v. Z. De verdachte, een 17-jarige scholier te Mont foort heeft na een lang verhoor den burge meester eindelijk bekend den diefstal te heb ben gepleegd. Tot dan toe hand men steeds een boerenknecht er van verdacht. Uit Maastricht wordt aan het Vad. gemeld In den laatsten tijd gebeurde het nogal eens, dat op de drukke Vrijdagmarkt alhier vrouwen haar beurs kwijtraakten, 't Vorige jaar werd een vrouw op lieeterdaad betrapt, die zakkenrollerij op haar geweten had. Zij werd met eenige maanden gevangenis ge straft. De vermissingen hielden echter aan en niettegenstaande het scherpste politie toezicht werden geen arrestaties meer gedaan, 't Was niet onmogelijk, dat de vrouwen haar beurs verloren of ergens lieten liggen en dan maar dkect de schuld aan de zakkenrollers gaven. Vrijdagmorgen kwam de bejaarde weduwe de W. uit 't naburige Caberg'op het politiebureau aangifte doen, dat zij haar groote lederen beurs die ze altijd meenam als ze naar de markt ging, omdat ze er van alles in kon bergen op de markt verloren had, misschien was ze wel gerold. De hoofd agent van dienst glunderde eejps en vroeg toen „Is dat uw beurs, madammeke „Jummisch jaodat is ze, wie kump die hei „Die hedde op een kraompje laote liggen, waor ge Limburgsche kaas het gekoch!.. en die vrouw is zoo eerlijk geweest en het ze teruggebracht. Hoeveel was er in?" „Dat weit ich neet, zeet mèr ins." Bij natellen bleek de beurs behalve wat papiertjes, medailles, een kruisje enz., nog 6.51 te bevatten. „Hei menier," zei het vrouwtje, „es geer die vrouw kinf,. die ze trukgebroch heet, dan gèf heur ezzebleef dee guide, da's veur de meuite, en geer zeet auch doezendmaol bedaank, hürder 1" en met haar groote beurs, die een geheel vermogen kon bevatten, slofte ze het bureau af, mompelende „ich meinde toch zuuver, dat ze 'm mich ge klauwd hatte." Een oogenblik later kwam er een dametje heel van de Bergerstraat, aangifte doen, dat Zij, reeds een paar dagen geleden, eên bruin- lederen daraestaschje verloren had,' inhou dende een portemonnaie met 10, een kerk boekje, een rozenkrans, zakdoek, en nog eeni ge kleine snuisterijen, die gewoonlijk in een damestaschje te vinden zijn, en zij verwon derde zich min of meer, dat dit taschje nog niet teruggebracht was. Onwillekeurig vraagt men zich af of 't niet grootendeels aan eigen onvoorzichtigheid van de vrouwen te wijten is, dat er zooveel beurzen zoekraken. HET SPORTPALEIS TE LEIDEN. Men schrijft ons Moeskops is toch gekomen was de blij de tijding, die als een loopend vuurtje de ronde deed een kwartiertje voor de feest avond begon, want er zijn we! eens omstan digheden dat Moeskops, de veel reizende met den besten wil ter wereld niet daar kan, zijn, waar hij wordt verwacht. Maar vooi' he den stond te vast Moeskops op stoot Leiden geen nood Was Moeskops niet gekomen, 't zou ook Zijn schuld niet zijn- geweest, 't Werd zoo juist gezegd in de met gloed uitgesproken openingsrede Moeskops is wel verplicht meestal in 't buitenland zijn brood te verdie nen, omdat hier geen overdekte banen zijn Zooals in Brussel en Gent. Maar nu hij toch was gekomen was de verrassing dubbel groot. Spr. dankte het publiek, dat in grooten getale was opgekomen zoodat de Gehoorzaal bijna geheel was gevuld, voor zijn medeleven in deze nationale zaak. Is het geen schande dat wij onze beste athlcten naar 't buitenland moeten zenden omdat zij hiet nier kunnen werken? Zij kunnen in Rijswijk een uurtje in de regen gaan zitten of direct weer rechts omkeert maken omdat de voorstelling toch niet doorgaat. Heel Nederland moet en zal medewerken aan de stichting omdat wanneer eenmaal de vlaggen van het voltooide Natio naal Sportpaleis wapperen en de bazuinen schallen, niemand met beschaamde kaken Zal willen staan omdat er van hem geen steentje bij is. Bij de eerste def gehouden races was op de 1000 M. wedstr. Moeskops winDaar in 18 sec. De heer Hulst, een Leidsche jongen, trad tot tweemaal toe als overwinnaar uit het strijdperk, begrijpelijker wijs aanleiding tot groot enthousiasme. De races hadden plaats onder leiding en controle van den Heer P. F. de Jong, secretaris A. N. W. B. Alvorens tot de gewone trekking van 100.000—, 50.000.— enz. werd overge gaan, werden in de zaal 5 extra premies èt f 50.verloot. Hierbij deden zich eenige grappige incidenten voor, omdat sommige obligatiehouders door de zenuwtjes hun ei gen nummers niet konden lezen of hun beurt voorbij lieten gaan. Tien dergelijke premies werden voor alk obligatiehouders uitgeloot, terwijl ten slotte werd meegedeeld dat we gens het zeer stijgend succes der laatste week, voor de volgende leening 10 extra premiën van f 5000.beschikbaar worden gesteld. -• De propaganda-ieestavond van het Nat. Sportpaleis is te Leiden schitterend geslaagd. Op de rivier ie Kotteruaiu ter hoogte van de Schiehaven heeft een aanvaring plaats ge had tusschen de sleepboot Johanna van den stoomsleepdienst J. van de'Graaf, die voorbij de Schiehaven de rivier opvoer, en de sleep boot Pollux van den internationalen sleep dienst, die de Schiehaven uitvoer. De Jo hanna kreeg een groot gat aan bakboord zijde, maakte water en kon met pompen niet drijvende gehouden worden, zij werd door de Pollux de Schiehaven ingesleept en is dicht onder den wal gezonken. De Pollux kreeg een flink gat in den voorsteven aan stuurboordzijde, doch is drijvende gebleven. Er zijn -geen persoonlijke ongelukken ge beurd. Te Berndorf bij Graz (Oostenrijk) is een onmenscheiijk echtpaar gearresteerd, dat zijn kind, een 14-jarig meisje, sedert de geboorte heeft gevangen gehouden. Het meisje, dat al dien tijd in een vunzig, donker hok opgesloten is geweest, werd in verwaarloosden, mensch- onwaardigen toestand aangetroffen. Het mo tief voor deze handelwijze der ouders is nog niet bekend. De volgende solicitatie op zegel ontviqg naar het „Limb. Dagbl." meldt, een Lim- borgsche gemeente, die een plaats van veld wachter vacant had. Sehr geehrde Heer Commissaris. Mett deze biedt ik mij aan voor Rijks Ge mende Veltwachter ik ben Hollander (volgt naam) van.... bij Sittard, Limburg, Hol land, Soldat geweest in S. Bosch lkiting 95 96 1 comp. 4 Btj. 2 Regiment Inf. Sita- telcacernen geboren 18, 10. 1875, ik speek Hollandsch, fransch en Duitsch een Jaar was ik in Rom via Pace 20 bediende bij de Pries ters tot 23 Jahr inbij mijne Ouders 8 Jahr was ik Broeder bij de Schoolbroeders Marist in Arlon Belgen een Jahr was ik Koet zier in Broekhausen, Gelsenkirchen bij Mijn Heer.... 7 Jahr in Parijs Ecole Vénélon eer el Union. 3 Jahr in den Haag Hoyel Paule ob de Pier Scheveningen Biertapper een Jahr in Berlin Lindenstrasse 39 Stoker Stelchinen- bankof restaurant Berlin Bediende bij Mrk- graf Heineman van Berlin Major Odle Ber lin Zemgelhof. Mett deze verblijf ik uwe Be diende (volgt naam en adres). De Duitsche politie heeft Zaterdag aan den Nederlandschen grens-commissaris te Heerlen overgeleverd en naar de strafge vangenis te Maastricht doorgezonden den landbouwersknecht Jacobs uit Klimmen, die het vorige jaar den moord gepleegd heeft op den bejaarden Coumans te Beek. J. had zich, door naar het buitenland te vluchten, tot dusverre aan de arrestatie weten te ont trekken, tot hij voor eenigen tijd op aan wijzing door de Heerlensche recherche te Aken werd aangehouden. Toen de bejaarde vrouw van A. M. de Kerk zou binnentreden, zakte zij plots;ling ineen. De ijlings ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Men meldt uit Ede Twee leerlingen der Herv. School in Maanen gingen op de rails zitten van den spoorlijn UtrechtArnhem en noodzaakten aaardoor een sneltrein tot stoppen. De politie heeft proces verbaal opgemaakt. Het besti. «en den Alg. Ned. Bond vanj arbeiders in net bakkers, chocolade- en sul-; kerbewerkingsbedrijf had bij den ministerj van Arbeid een audiëntie aangevraagd om. er op aan te dringen, dat alle dispensaties; omtrent een vroegeren aanvangstijd dan 6j uur voormiddags uit de wet op den bak-; kersnachtarbeid worden gelicht. Op ver-, zoek van den minister heeft het bestuur nu. een schriftelijke uiteenzetting van zijn ver-j langens gegeven en daarin uitvoerig de wen-, schelijkheid betoogd om den algemeenen; aanvangstijd in de wet op 6 uur te hand haven en slechts voor de allergrootste bedrij ven, bijv. van af ten minste 9 gezellen, een uur voorarbeid toe te staan. Vrijheid van werken voor bakkers patroons. Naar de Msb. verneemt, zal de wijziging der arbeidswet, waardoor zooals gemeld is de bezwaren der bakkers zullen worden on-( dervangen, hierop neerkomen dat vrij heid zal worden verleend aan de bakkers patroons, om te werken buiten de ure' waaraan op het oogenblik zoowel patroor als arbeiders gebonden zijn. Voor den inhpad van der» rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Zond3g is in alle roomsche kerken van Twenthc en Gelderland, waar de katho lieke arbeiders betrokken zijn bij de uit sluiting in de tectielindustrie, een brief van Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht voorgelezen, waarin wordt gezegd, dat die arbeiders, voorzoover ze nog niet bij hun vakorganisatie zijn aangesloten, zich na het eindigen van het conflict bij de R. K. vak organisatie hebben,aan te sluiten. Naar wij vernemen is Donderdag opnieuw langdurig geconfereerd tusschen de verte genwoordigers der werkgevers- en werk nemersbonden in het Heerenkleedingbedrijf. De Werkgeversbonden bleken tot toena dering ten aanzien van stuk-tarieven en algemeene arbeidsvoorwaarden bereid. De Hoofdbesturen der Vakbonden hebben nader overleg met elkaar gepleegd en besloten met hunne leden den stand van zaken te be spreken. Inmiddels is door de vertegenwoordigers der kleermakersbonden aan de besturen der werkgevers-organisaties een nieuwe confe rentie aangevraagd tegen Woensdagmiddag 10 Maart a.s. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Wisch, die aanvankelijk geen toe stemming hadden verleend, om te doen col lecteeren voor de uitgesloten textielarbeiders, kwamen naar aanleiding van een verzoek van het R. K. Vakbureau op hun verbod terug. Het Steuncomité voor de R. K. georgani seerde textielarbeiders te Leiden, heeft ver gunning gevraagd een collecte langs de hui zen te mogen houden. Te Doesburg verkreeg het Steuncomité toestemming, om voorloopig eiken Zondag achter in de kerk te collecteeren, terwijl in Amersfoort op Zaterdag 8 Maart tijdens een rondgang met muziek gecollecteerd werd. Voorts werd te Geldrop een collecte ge houden, terwijl in verschillende plaatsen op en bijeenkomsten wordt ge- veri colfëcteerd. Naar wij vernamen begint men zich ook in de kringen der R. 4C. Onderwijzers meer en meer voor het Twentsche conflict te interes seeren, zoodat verwacht mag worden, dat ook van die zijde ruime steun zal worden ge boden. Voor de week van 3 tot 8 Maart was bij het R. K. Vakbureau in totaal ingekomen f 10.061.59. De tienduizend gulden zijn dus gepasseerd! Het Comité te Tilburg sloeg deze week hef record door f 1077 te zenden. In Tilburg wordt schitterend gewerkt. In totaal werd vandaar tot nu toe ontvangen de beduidende som van f 14058.26>/s, dat is ongeveer 1/7 van het totaal ingekomen bedrag. Ter kenschetsing van de offers, welke de Twentsche textiel-arbeiders voor hun goed recht brengen, kan dienen, dat de Bond voor Groote Gezinnen te Oldénzaal een oproep doet. om de kinderen der textielarbeiders te hulp te komen. Het Bestuur zegt, dat Ne derland zóóveel gedaan heeft voor buiten- landsche kinderen, maar dat thans de nood dringt tot hulp aan de kinderen der textiel arbeiders. Of ae steun ook dringend noodig is 1 (Voor de Amsterdamsche bleekneusjes). De Amsterdamsche bleekneusjes hebben behoefte aan Gods vrije natuur en frissche lucht, maar vooral het kind uit het groote gezin. De onfrissche lucht van het groote stadsleven werkt vooral op de tengere lich aampjes van het kind uit het groote gezin. Woningnood en hooge huurprijzen zijn mede oorzaak, waardoor het kind uft het groote gezin veel moet ontberen, woningen geschikt voor 6, 8 en meer personen zijn voor menig gezin niet te bekomen. Ons is bekend dat er gezinnen zijn waar de kinderen in benauwde alcoven in drie kribben boven elkaar moeten slapen. Dit zijn geenszins nog de armsten de: armen. Werd u van hooger hand destijds ge vraagd een buitenlandsch kind eenigen tijó tot U te nemen, zelfs nog te kleeden, liefde vol naamt gij ze in Uw woningen op. Thans vragen wij voor het kind uit het groote ge zin huisvesting en voeding gedurende de vacantie, niet evenwel voor schamele of ver waarloosde kinderen, maar voor hen, wier ouders wegens de grootte van hun gezin, niet de hoogste pensionprijzen kunnen betalen die gevraagd worden. Zoodra ons doel bereikt is, en wij aan bosch (aan zee is reeds een huis geopend) on ze eigen stichting voor tijdelijk verblijf van onze kinderen zullen hebben, zullen wij in deze geen beroep meer behoeven te doen op Uwe gastvrijheid. Voor dit doel is zeer veel noodig, steur aan dit streven ter eere van den H. Antoniu: is voor den Bond zeer welkom. Hebt gij zelf geen gelegenheid om onze kinderen te huisvesten, moedig anderen aan, het te doen. U kunt ons ook adressen opge ven van hen die daarvoor in aanmerking ko men, wij zullen ons dan met hen in ver bin ding stellen. Door ons worden alleen kinderen uitge zonden uit nette Katholieke gezinnen» die volgens doktersverklaring gezond zijn. Wij vertrouwen op Uwe bereidwilligheid en verzoeken beleefd de beschikbare plaat - sen met vernv'ding van stand, jongen, meis je, leeftijd op te geven aan Mevr. BEL MER—KRüTZMANN. Secretaresse van de Commissie van Uitzending van Va-" cantie- en Rustoord „St. Antonius", Beste vaerstraat 27, Amsterdam. Maandag werd de zesde verjaardag van d« Landbouwhoogeschool te Wageningen her dacht. De rector-magnificus meld een rede oeer het onderwerp „Eer eeuw van org? nisch chemische synthese." Dezer dagen zijn de Eerw. Paters C. MaU der van Amsterdam en A. Harrevée van Schiedam van de Priesters van het H. Hart wegens ziekte uit de missie in de Congo in het vaderland teruggekeerd. Zij verblijven thans in het klooster te Rotterdam. De hoogeerw. heer Mgr. Thier, deken van» Rotterdam, is van de H. Sacramenten d<* Stervenden voorzien. (Msb.) Het „Utr. Dagblad" verneemt, dat pro£> dr. Magnus te Utrecht, aangezocht is om opl volger te worden van den onlangs overleden! Groningschen hoogleeraar H. J. Hamburger,' die physiologie doceerde. Een adres van de Tilburgsche Kamer van Koophandel. Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Tilburg is aan den minister var A. H. en N. een adres verzonden, waarin zi» haar verwondering uitspreekt, dat zich ge regeld meer gevallen voordoen, waarin een beroep wordt gedaan op rijks- en gemeente kas,. om bepaalde orders, hetzij voor het, binnenland, hetzij bvoor het buitenland voor de Nederlandsche industrie te ver krijgen of te behouden. Een typisch voorbeeld levert o.a. de leverin^ van een ijsbreker voor de Finsche regeering waardoor de scheepswerf van P. Smit Jr. tei Rotterdam een subsidie ontvangen zal van! 30% der loonen. t Waar ook deze Kamer de noodzakelij khe id inziet, dat de Nederlandsche industrie be schermd worde tegen de buitenlandsche mede dinging, vooral waar deze, zooals de laatste jaren een abnormaal karakter had, wenschi de Kamer maatregelen die niet ten goede komen aan „bepaalde" ondernemingen, maai aan alle „takken van bedrijf," die daaraan behoefte hebben. De instructie in de zaak tegen W. P. v. P. en H. W„ die te Middelburg sedert 13 Oc tober gedetineerd zijn in verband met de bekende zaken der Brusselsche Bank, is ge sloten. Binnenkort kan de verwijzing der zaak naar de openbare zitting der rechtbank worden verwacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7