Onze Agentschappen UIT D£N OMTREK. VEI SEN. De Ziekenhuiskwestie te Velsen toegelicht door de voorstemmers. SCHOTEN. LIJNDEN. HAARLEMMERMEER. HAARL EMMERLIEDE EN SPAARNWO'JDE. VIJFHUIZEN. HALFWEG. SPAARNDAM. HEEMSTEDE. IJMUJDEN. ONöELUKKEN=VERZEKERING. zijn gevestigd als volgt: T. Admiraal. Limmen. R. Assendelft. ennebroekerlaan 129. Beimebroek. J. Bakker. Koningsweg 116. Wijkeroog. J. Bakker. Koningsweg 116. Velseroord. M. Bakkum. N. Streng. Heemskerk. J. Brakenhof. Vinkelaan (Bakkum) Castricum. P. Beemsterhoer. Nieuw-Vaart 170. Edam. J. B. Boelé Geel. Vinkenstr. 20. Nieuw-Vennep. Chr. Buur. Akers?oot. J. Bruinenberg, Duinweg 308. V/ijk aan Zee. M. C. Bosch. Hoofdvaart. „Lijnden." J. M. Brouwer. De Hoef. A. v. Eik. Elfhuizen. Mijdrecht. C. Gras. Houtkade 12. Wormerveer. W. van Gelderen. Wilhelminastraat 19. Krommenie. D. Greuters, Weesland, Monnikendam. N. Groen in 't Woud Aarlanderveen. Th. Hagendoorn, Achterdijk, Uithoorn. G. Hendriks, Spieringen weg, Vijfhuizen. H. Homburg, Overveen-Bloemendaal. F. Hendinga, Abbenes. B. Jansen Peperstraat 33, Beverwijk. H. Jansen Cloosterweg 13, Heemstede. Mej. L. Kaasenbrood, Hagelingerweg, Santpoort. JKamper, Heilo. C. v. Kest eren, Julianastraat, Lisse. A. Koolbergen, Parkstraat, Hoofddorp. J. Koeman Bronkhorststraat 68, Noordwijk. S. A. v. d. Lande Spaarndam-Haarl.liede. B. v. d. Lans en Zoon Brouwerdwarsstraat 6, Hillegom. N. C. A. Lerberqué Nieuwveen- H. Ley en, Egmond a.d. Hoef. Me/. Joh. Lunenburg van Dam Nieuwkoop. A. H. v. Noort, Schulpweg, N oor d wijkerhout. C. Noordermeer, Hoofdstraat 195, Sassenheim. H. E. Pompe, Bl.daalscheweg, Zilk. H. de Raadt Rijksstraatweg 322, Schoten (dorp). A. Rekelhof, bij de R.-K. Kerk, De Kwakel. J. Roessen. Kerk weg 4, Vogelenzang. A. Rozenheek Bloemstraat 76, IJmuiden. A. Stam, Schagen. C. Stavenuiter Doolhof, Volendam. P. Stevenhagen, Oosterduinweg, Aerdenhout J. Speyker, Lijnderdijk 76, Halfweg. A. Spierings Leimuiden. V. T ross, Baanstraat 17, Hoorn. A. v. Vliet Vinkeveen. C. Vos, Smidspad 48, Zaandam. J. Vermey, C 142, Nes a.d. Amstel Me/. J. Voorn, Bronkhorstlaan, Voorhout. B. de Vries, Padjedijk 33, Purmerend. C. Wagenaar Ridderstraat, Medemblik. G. v. d. Wensch* Wüstelaan, Jan Gijzenvaart. A. de Winterl Warmond. J. v. Woensel, Houtvaart. C. Zaal, Bovenkerk. J. Zonneveldt Lange Buurt, Uitgeest. P. Zwaanenburg, Ostadestraat 4, Zandvoort. N. Zoet, Geel-Vinkestraat (N. Vennep) Lisserbroek. R.-K. Prop. Club Wormer. De ADMINISTRATIE De zeven protestantsche raadsleden, die vóór het voorstel van B. en W tot subsi- dieering der Maria-Sticrtting hebben gestemd, zetten in het hier volgend stuk hun stand punt uiteen. De ondergeteekenden hebben als Protes tantsche Gemeenteraadsleden, die gestemd hebben voor het aangaan van de overeen komst met de Mariastichting. het wenschalïjk geoordeeld om, in verband met de agitatie die in de Gemeente wordt gewekt tegen dit Raadsbesluit, openlijk in korte trekken hun standpunt te verklaren en in bet licht te stel len op welk een onwaardige wijze hier een propaganda tegen dit raadsbesluit wordt ge voerd, en zij zijn daartoe genoodzaakt zoo wel door de beknopte en daardoor minder juiste verslagen en mededeelingen in de pers, als door de onware en verdachtmakende mededeelingen in de protestvergadering van Vrijdag 7 Maart j.L De Gemeenteraad als zoodanig is in geen enkel opzicht overrompeld en kon ook niet worden overrompeld, aangezien het hier niet een nieuwe zaak gold, maar een zaak die van alle kanten sinds jaren bekeken en over wogen is. Het eerste adres van de Mariastichting da teert van 22 December 1917 en daarop is eerst een besluit gevallen op 24 Februari 1920, meer dan 2 jaar is er dus over gedacht en gedelibereerd, en ook nadien heeft het onafgebroken de aandacht gehad van den Raad, de Ziekenhuis-Commissie en misschien ook van het publiek. Van publieke belang stelling is nooit iets gebleken, zeker niet van publiek protest. Aan dit geheele voorstel was dus principieel niets nieuws. Ook is de Raad niet overrompeld doordat niet intijds kennis is gekregen van het nieuwe voorstel, want reeds op 8 Januari is door den Burgemeester medegedeeld welke plannen in de lucht hin gen en met name erop gewezen dat dit reeds dadelijk een punt van overweging bij de Raadsleden individueel en in hunne fracties zou moeten uitmaken, want dat te verwach ten was dat hierop wel eens binnenkort een uitspraak op korten termijn zou moeten wor den genomen. Ten aanzien van een even- tueelen aankoop van de Tuchtschool moest met het oog op de handelstransactie, mede omdat ook 'n deel van den Raad voor aan koop gevoelde, uit den aard deze mededee- ling als vertrouwelijk worden beschouwd, maar toezegging werd gedaan dat de restric tie zoo spoedig zulks doenlijk was zou wor den opgeheven, daar in ieder geval een be sluit alleen in openbare vergadering kon worden genomen. Den 24sten Januari heeft de zaak opnieuw in besloten vergadering een punt van bespreking uitgemaakt; in deze vergadering werd de conclusie van de Zie kenhuis-Commissie medegedeeld Den 8sten Februari is aan den Raad toege zonden het geheele adres van de Maria stichting als vertrouwelijk en in de vergade ring van 12 Februari d.a.v. is ook op aan drang van de Raadsleden door den Burge meester toegezegd dat door hem zou wor den bevorderd, dat zoo spoedig mogelijk de restrictie zou worden teruggenomen. Abso lute geheimhouding is niet "opgelegd, zoodat er ook geen sprake kan zijn van schending van art. 43 der Gemeentewet. Wel is ernstig gewezen op de noodzakelijkheid dat deze zaak nog als vertrouwelijk moest worden be schouwd, voor zoover den aankoop van de Tuchtschool betrof. De Raadsleden, die lid waren van de Ziekenhuis-Commissie verkre gen reeds 8 Jan. verlof om het op dezelfde wijze mede te deelen aan de leden niet-raads leden, terwijl de Ziekenhuis-commissie ook verlof kreeg te spreken met het Bestuur der Mariastichting en den 24sten Januari d.a.v. met de Haarlemsche Raadscommissie voor het Ziekenhuisvraagstuk aldaar. Dat hier een ernstige fout zou zijn gemaakt omdat op zoo n korten termijn een beslissing moest worden genomen is overdreven. Dik wijls zijn in den Raad zeer belangrijke amen» dementen ingediend met bijzonder belang rijke financieele gevolgen, waarover k bout portant een beslissing is genomen, zonder dat ooit onze Gemeentenaren geschreeuwd hebben dat hunne burgerrechten daardoor werden verkort. De Burgemeester heeft in geen enkel opzicht een ander standpunt inge nomen ter wille van een toevallige rechtsche meerderheid, want toen het in April 1921 ging om eventueel aan de Mariastichting een uitstel te verleenen, heeft de Burgemeester zien ook reeds gesteld op het standpunt, dat het in het Gemeentebelang gewenscht was aan de Mariastichting een uitstel van een jaar te verleenen en nader overleg te plegen. Dit alles is te lezen in de notulen der beslo ten vergaderingen. De drang om te komen tot het stichten van een ziekenhuis in de ge meente is voor een niet gering deel uitgegaan ook van nen die thans scherpe oppositie voe- ren tegen de mogelijke komst van de Maria stichting, De noodzakelijkheid werd niet alleen alge meen erkend, maar ook verdedigd aan de hanav ana dviezen door Dr. Wortman, den adviseur van de Ziekenhuis-Commissie, de- geven. In het rapport van de Zieken huta-Commis- sie van 19 December 1918 van welke Com missie de Raadsleden Sluiters, Landewcert en Netscher lid waren, alsmede de heeren Dr. (Jnnen, C. Gust. Olie en Dr. Barenfsen, staat woordelijk; „Zij heeft daarbij overwogen, dat, hoe dit ook moge geschieden, de gemeente zich voor dat doel belangrijke geldelijke offers zal moe- en getroosten, wil zij in hare verplichtingen tegenover hare zieken niet te kort schieten. Keeds thans moet het, volgens Dr. Wortman een abnormaliteit worden genoemd, dat dé gemeente Velsen met een bevolking van ruim 26000 inwoners niet beschikt over een ziekenhuis naar de eischen des tijds inge richt. tien uitspraak welke steeds meer be- teekems zou krijgen. aangezien de bevolkin" zich voortdurend uitbreidt." en verder „Zij (de Commissie) blijft van meening dat Je oprichting van een Gemeente-ziekenhuis overeenkomstig het plan van Dr. Wortman, reeds thans een dringende eisch is." Dat thans de behoefte geringer zou zijn dan toen, omdat er nu met behulp van zieken auto s naar Haarlem kan worden vervoerd is een argument te kinderachtig om op in te gaan. Ook vóór December 1918 bestonden er ziekenauto's, maar werd zoodanige oplossing, en terecht, niet voldoende geoordeeld. Wan neer deze oplossing thans naar voren wordt gebracht, dan geschiedt dit om een excuus te hebben om tegen te stemmen. De beslissing genomen op 24 Februari 1920, om aan de Mariastichting subsidie te geven, is niet genomen door een rechtsche meerder heid, want de meerderheid van den Raad was toen linksch. riet besluit werd genomen met fe stemmen van een deel van rechts, met wee Vrijheidsbondsleden en één Vrijzinnig Democraat, de heer Dr. Heslinga, die als Vrij! zinnig Democraat ongetwijfeld niet het meest was geporteerd voor een Katholieke inrich ting, maar die als medicus en als raadslid de o e an gen der zieken en hef gemeentebelang stelde boven kerkelijke gevoeligheden of voorkeur. Vv at betreft de behandeling der patiënten is door de tegenstemmers in den Raad volko men toegegeven dat deze in de Mariastich ting niets te wenschen overlaat. Op deze gronden kon derhalve geen bezwaar worden gemaakt. Het bezwaar dat de financieele commissie niet is gehoord zou met evenveel recht kunnen gelden voor zoovele andere voorstellen waarover dit advies niet is ge vraagd. Hoofdzaak is nu dat de financieele commissie wordt gekend in de wijze van dek king. In ieder geval mocht niet de zaak stran den op een oponthoud door haar eerst daar heen te verwijzen. De geheele gemeenteraad weet en is over tuigd, vooral na de bespreking die gehouden is met Dr. Aldershoff, inspecteur der Volks gezondheid, dat onze gemeente er niet aan kan denken een eigen ziekenhuis te exploi- teeren, daar dit de gemeente jaarlijks f 150,000 a 175,000 zou kosten. Een be- bedrag dat nog in lange jaren niet voor dit doel kan worden bescb'kbaar gesteld. Dat dit cijfer niet te hoog is rfenoiren be wijst het feit dat het Ft. Elisabethgasthuis te Haarlem, dat in gunstiger conditio verkeert dan een nieuw te stichten inrichting, een iaarlijksche subsidie van de gemeente noodig heeft van 200.000 voor 150 bedden, terwijl er h:er 120 zullen komen. Het voordeel van een particuliere verpleging uit het financieel oogpunt blijkt ook zeer duidel' k hieruit dat de Mariastichting te Haarlem hare tarieven moet verhoogen ter wille van het St Elisa- bethsgasthuis, omdat dit voor de tarieven der Mariastichting niet k"n werken. Daarom kunnen en zullen de tarieven voor de Maria stichting voor Velsen dan ook contractueel aliüd lager ziin dan te FJaarlem Tegenover de directe kosten verbonden aan het verleenen van de subsidie staat voor de Ziekenfondsen en voor de geheele bur gerij een aanzienlijke besparing aan reiskos ten en tijd, terwijl ook de vestiging van deze stichting hier weer nieuwe ingezetenen brengen zal, waardoor het belastbaar inko men onzer gemeente weer vergroot wordt'. Bovendien zullen de patiën'en ook meer van bezoek kunnen profiteeren wanneer het afleggen van bezoeken met mindere moeite en kosten gepaard gaat. De subsidie is er nlst een van een half millioen, ongerekend de daarop loopende rente, maar bepaalt zich tot de uitkeering van de rente, die kan worden verkregen van een kapitaal van ongeveer 2 ton en zulks gedurende ten hoogste 50. mis schien 40 jaar. Dat de Mariastichting nu zou gaan strijken met een subsidie krachtens de ziektewet is gewoon onzin. Krachtens dc ziektewet Talma zullen sub sidies niet worden verstrekt. Wel zou zulks hebben kunnen geschieden wanneer ooit de ziekte-verorden'ngswet ware ingediend en aangenomen. Dit belang is echter door den loop der zaken reeds lang vervallen en kan dus de Mariastichting uit dien hoofde niets verwachten. Het is onjuist dat de gemeente zich zou moeten verbinden dat er in tien jaar geen tweede ziekenhuis komt. Daartoe bestaat alle vrijheid, ook om aan een tweede inrichting subsidie te verleenen. Al wil morgen de ge meente aan een diaconessenhuis ook steun bieden dan is ze daartoe vrij. Alleen mag geen Gemeenteziekenhuis gedurende dien tijd worden gesticht. Maar dat kan toch onze ge meente in geen: geval, zoodat deze bepaling in geen enkel opzicht knelt. Het bezwaar dat iemand in zijn overtuiging zou worden gekrenkt is een puur verzinsel. Onder de voorwaarden is geen bepaling dat de armlastige patiënten in ieder geval naar de Mariastichting moeten. De Mariastichting is wel gehouden ieder op gelijken voet te ont vangen en te behandelen, maar de gemeente is niet verplicht alle patiënten te zenden en kan wel degelijk met eventueele gemoeds bezwaren rekening houden. Het best wordt dit gedemonstreerd door het feit dat de beide ziekenfondsen te Wij- keroog en Velseroord zijn gecontracteerd, ook thans, met de Mariastichting en dat ons niet bekend is dat te Wijkeroog ooit; dit te Velseroord in acht jaar tijd éénmaal is voor gekomen. De stichting v dit ziekenhuis behoeft in geen enkel opzicht de totstandkoming van een protestantsch ziekenhuis in den weg te staan, bij de wijze waarop onze gemeente uitbreidt. Haarlem, met 70 a 80.000 inwoners heeft er reeds vier, die met elkander niet voldoende ruimte bieden voor Haarlem er- omstreken. Bovendien is de Mariastichting bereid zich te verbinden om geen verdere uitbreiding tot stand te brengen, dan na overleg met B, en W., om pogingen van andere zijde niet in den weg te staan. De ondergeteekenden hadden persoonlijk ook de voorkeur gegeven aan een niet-Ka- tholieke inrichting, maar waar er geen uit zicht op de totstandkoming daarvan bestond en aan een gemeente-ziekenhuis niet te den ken viel, hebben zij gemeend in het belang der lijdenden en dat der geheele gemeente aan dit verzoek hun stem te moeten geven. Zij zijn altijd bereid om zoo noodig in een openbare vergadering onder neutrale leiding hun standpunt nader uiteen te zetten en te verdedigen, wanneer hun vijftig procent van den beschikbaren tijd wordt toegekend. A. TEN BROEKE. J. C. DUNNEBIER. H. GROENEVELD. C. VAN DER STEEN. K. H. TUSENIUS. F. P. VERMEULEN. W, C. WARDENAAR. Burgerl. Stand. Bevallen: A. Buisvan Aperen, d. A. J. BuisKaldenbach, d. J. M. Fijer.Peters, d. K. van Dam van Minnen, d. A, LangbroekHofman, z. H. F. W. C. VisserLuschen, d. J. VerhoefRemptema, d. A. de Groot Stam, z. Overleden: J. L. Ranshuizen, 23 j,, m. ongeh. L. S. H. v. d. Akker, 66 j., echt- gen. van A. Harms. HET SOENDAPLEÏN TE SCHOTEN. EEN ONOPLOSBARE KWESTIE? Men schrijft ons: Reeds eenige weken geleden werd in een „Damiaatje" melding gemaakt van den toe stand op het Soendaplein, te Schoten al waar een afdoende verbetering ten gerieve van het verkeer ten zeerste gewenscht zou zijn. Er werd toen ook op gewezen, dat de stoomtram en het geheele emplacement een groote belemmering voor eenige verbete ring waren. Maar toen onlangs het bericht in ons blad verscheen, dat de stoomtram SoendapleinVelsen zou worden opgeheyen, en er dus eer. stap in de goede richting van de verbetering van het plein zou wor den gedaan, lijkt het velen niet onmogelijk om nu ook de electrische tram te kunnen verleggen, waardoor het rangeeren niet meer op het Soendaplein zou plaats heb ben. Om dit plan uit te leggen, dienen we eerst den toestand daar ter plaatse eens te schetsen. Zocals men weet, ligt er tusschen de re mise en de winkelhuizen aan de Noordzijde een open stuk grond, wat tot heden ten dage voor bergplaats voor alle mogelijk irammateriaa! wordt gebruikt. Dit stuk grond strekt zich uit tot halverwege het Soendaplein. Achter de remise bevindt zich een heel groot weiland, ter geheele lengte van de Soendastraat en wat tot aan de Madoerastraat toe loopt. Dit groote stuk weiland ligt geheel onbebouwd, hoewel de korte eindjes straat er op wijzen, dat er mettertijd verschillende straten zullen wor den doo;getrokken, o. a. de Lombokstraat en Atjehsiraat. Zelfs al worden die straten doorgetrokken, blijit er nog een flink stuk grond achter de remise over. Indien nu de ingang van de remise vanaf den voorkant, verplaatst werd naar den achterkant, zou dus de tram met 'n kleine bocht het open terrein tusschen de remise en de nuizen doorrijden en zoo op het ach ter de remise gelegen stuk land komen. Daar zouden volgens model van 't Soenda plein de wissels kunnen gelegd worden. De voorkant van de remise zal eenvoudig ge sloten en de achterkant van groote deuren voorzien worden. We twijfelen niet, of dit plan zal den directeur der N, Z. H. T. M. een grondige overweging waard zijn. Ook zou het niet ondoenlijk wezen, in dien de tram door de Floresstraat en zoo de Lombokstraat door, naar de remise zou kunnen rijden. Doch dit lijkt ons een te grooten omweg. Het eerste zou een zeer belangrijke verbetering zijn. Geen rangee- rende trams meer, ^een stoomtram meer en vooral geen hergjfaats meer. Maar daar voor in de plaats een mooi plantsoentje, terwi'l de tram daarlangs rijdende door een opening tusschen remise en huizen ver dwijnt. Het zou zelfs geen kwaad kunnen, als dsn langs of naast het plantsoentje een sierlijker tramhuisje zou verschijnen, zooals bijv. dat bij de Hazepaterslaan of dat op de Kampervest. Ock het huizen- of straten- complex zal daar geen hinder van hebben. Men zou evengoed de Lombokstraat kun nen doortrekken, zonder er huizen te bou wen, terwijl men, indien dit nog mogelijk is, van het nog overblijvende land achfer de Openbare School in de Soendastraat een mooi plantsoen zou kunnen aanleggen. Het geheel zou voor 't verkeer een goede ver betering zijn, terwijl het zeker tot een nog grooter verfraaiing van mooi-Schóten zal bevorderlijk zijn. DE RIJKSSTRAATWEG TE SCHOTEN. Eer.igen tijd geleden deelden wij mede, dat door den dienst van den Rijkswater staat een plan tot verbreeding van den Rijksstraatweg in bewerking was. Uitvoering van dat plan, dat met inbegrip van de ge wone jaarlijksche vernieuwing van een stuk bestrating 20.000 zou moeten kosten, is te duur of liever, dat bedrag is niet beschik baar gesteld. Dus, moet men dit plan laten varen. Dikwijls is aangedrongen op verbreeding, omdat deze Rijksweg een bespotting is voor het moderne verkeer. Dat op dezen, zoo smallen weg. niet meerdere verkeersonge vallen voorkomen, mag wel een wonder worden genoemd. Op sommige gedeelten toch kunnen de groote autobussen en vrachtauto's elkander bijna niet passeeren, omdat de langs den klinkerrijweg loopende zandpaden tot moddergreppels zijn ge ploegd. Wij vernemen, dat toch eenige verbete ring zal worden aangebracht, al zal deze niet afdoende zijn, doch elke verbetering is welkom. Eenige boomen aan de linker zijde van den weg zullen worden gerooid, n.L langs het gedeelte tusschen Schoter- boschstraat en Zaanenstraat en langs het zeker uiterst smalle gedeelte vanaf den Kortenweg tot aan de brug in dezen weg. Toch blijven zeer smalle einden in den ouden toestand, evenals de brug, welke niet alleen veel te smal is, maar bovendien bouwvallig. Vernieuwing is dringend noodig, alsook bet verwijderen van het sta-in-den- weg-oude-huis over de brug. Sedert een paar jaren zelfs is het aan den weg staande huisje onbewoond en wacht op den slooper. Gebrek aan geld is echter oorzaak, dat ver betering op slechts kleine schaal kan'wor den aangebracht, waarmede, naar wij ver nemen, zeer spoedig zal worden aangevan gen. In het trottoir tot aan de Zaanenstraat staat een boomenrij, welke na een paar jaren de te roeien boomen daar zullen heb ben vervangen. R. K. Boerenleenbank „Lijnden". Al- gemeene Vergadering. De voorzitter, de heer J. Th. Schrama, opende met: een welkom en dé beste wenscben aan de talrijk opgekomen leden. Spreker wijdde enkele wsardeerende woorden aan den helaas te vroeg ontslapen, buitengewoon ijverigen directeur, den heer D. J. S. Meijer. Staande de vergadering werden 5 Onze Va ders en Wees Gegroeten gebeden voor de zielenrust van den eersten directeur der Bank. De notulen werden goedgekeurd. Tot se cretaris werd aangewezen de heer H. J. Post en tot stemepremers werden de heeren J. C. van Egmond eu G. Kiebêrt gekozen. De balans werd voorgelezen. Hieruit stippen we enkele cijfers aan. In den loop van het jaar nam het spaargeld toe met plm. f 90.000, terwijl terugbetaald v/erd circa f 56000, zoo dat op het eind het totaal der spaargelden be droeg plm. f 240.000. Aan voorschot werd ver strekt f 45.500, terugbetaald door crediet- nemers f 43000. Op het eind des jaars stond uit pim. f 115000. In loopende rekening werd uitgegeven plm. f 143.000, en ontvangen f 111.200, zoodat te vorderen was f 132.000. De winst van dit jaar, na aftrek van alle bedrijfsonkosten, bedroeg f 655,68 >4. Dit, gevoegd bij het reeds bestaande reservefonds, bracht dit op f 3344.65Waarlijk 'n mooi resultaat voor dezen tijd van malaise. In het bestuur werd herkozen de heer S. H. van Kaaster en gekozen de Heer P. van der Hulst. Tot leden van den Raad van Toezicht werden herkozen de heeren J. Th. Schra ma en LI. L. Meijer. Als afgevaardigde naar de vergaderingen der Centrale te Alkmaar werd benoemd de heer T. Jh. Schrama. De rente der spaargelden wordt voor de leden bepaald op 44% terwij! de niet- leden 3 14 kunnen bekomen. De voor schotrente bleef gehandhaafd op 5/4 in verhouding tot de omliggende plaatsen een lage rente. De financieele commissie voor .het nazien der rekening en balans van 1924 werd samengesteld uit de heeren G. Granne- rrrSh, G. Hendriks en J. Witteman. Bij de rondvraag werd het woord gevoerd door den Heer de Koning, den Zeer Eerw. Heer Pastoor en den kassier. Waar de eerste spreker slechts enkele huishoudelijke zaken besprak, wilde de Pastoor met enkele woor- een het sparen aanmoedigen, daarbij aanroe rende 't systeem zegelsparen voor school kinderen. De kassier bracht den leden dank voor de hartelijke woorden aan zijn adres ge richt en spoorde de leden aan om niet alleen spaarders, maar ook crediet-nemers aan te werven. De voorzitter sluit hierna deze geanimeer de vergadering met den Cnristelijken groet. Ongeval. De spoorwegarbeider v. T. te Hoofddorp geraakte Maandag zoodanig met z'n hand tusschen een koppelijzer bekneld, dat een zijner vingers nagenoeg geheel werd afgekaeld. Geneeskundige hulp werd onmid dellijk ingeroepen. Gevonden voorwerpen. In deze gemeente zijn gevonden een damesportemonnaie met inhoud een damestaschje, inh. een porte- monnaie enz. en een kapok matras met pe luw. Van een en ander werd ten raadnuize ..Ihier aangifte gedaan. Burgerlijke Stand van 710 Maart 1924. Geboren Catharina Antonia, d. v. J. J. Nooij en M. C. Blonk Maria Adriana, d. v. B. van Wijk en D. Broekhuizen Martje, d. v. J. de Groot en H. de Hoop Kendrika, d. v. A. Van Zundert en H. van der Vlugt Anna Paula, d. v. Q. C. Kamp en G. Heemskerk. Overleden Ferdinandus Boelé, 74 j., wdr. v. M. L. de Ruijt Dirkje Kolle, 24 j. geh m. P. C. Goosen Clasina Wilhelmina Maria Filippo, 65 j. heg. m. C. P. Gejreis Jan Oudt, 70 j., wedr. v. I. Streefkerk. Naar Concours. Ons R. K, Harmonie- corps ,,St. Jacobus" neemt dit jaar deel aan bet Groot Nationaal Concours te Edam, uitgeschreven door het Koninklijk Edams Fanfarecorps. „St, Jacobus" komt uit in de vierde afdeeling Harmonie. Als verplicht nummer, Bella Rosa, Ouverture facile Joh. Kessels moet in deze afdeeling uitgekozen worden. Als vrij nummer is gekozen „La Petite Duchesse", Ouverture F. Riccius. Vrijdag jJ. vergaderde in café „De Een dracht" te Vijfhuizen de IJsclub „Ons Ge noegen." Om half acht opent de voorzitter met een gepast woord de vergadering. Hierna leest de secretaris ae notulen, welke nogal sarcastisch waren; vervolgens brengt hij verslag uit van het in voorraad zijnde materiaal, eigendom der vereenigmg. Nu komt de penningmeester met de boe ken voor den dag, waaruit bleek, dat er een te kort is van j 24,28. De voorzitter ligt dit toe. Nog nooit had de ijsclub zoo onfortuinlijk gewerkt als den afgeioopen winter. Ffij vroeg de meening der aanwezigen hoe het tekort gedekt moest worden. Over dit punt werd nogal verschillend van gedachten gewisseld. Besloten werd bij de inning det contributie er een kwartje bij te vragen voor het te kort. Nu kwam punt 4 der agenda aan de orde, nl. de bestuursverkiezing. Met bijna alge- meene stemmen werd de heer Th. Schoorl weer gekozen als voorzitter. De heer S. van Kerkhof, onze eminente secretaris heeft plaats moeten maken voor een jongeren; daar werd G. Bakker voor gekozen. Kerk hof had op de najaarsvergadering te kennen gegeven, dat hij niet langer secretaris wenschte te blijven, vandaar zijn nederlaag. Wij zien den heer Kerkhof noode verdwijnen hij is steeds de spil geweest waar de zaak om dtaaide. De man van de financiën, J. Schoorl werd met. algemeene stemmen herkozen. Tol bode werd benoemd Joh. Lamboo. Nu komt het meest urgente punt ter ta fel; bespreking afgeschutte ijsbaan. De beer P. Tanis. van wien dit plan uitgaat, licht dit toe. De teekening krijgen de aanwezige le den ter inzake, waar bijna niemand wat van begrijpt. De raming is, met inbegrip lood.- cm de zaak onder te brengen i 1325. Over dit punt werd veel gepraat, soms wel door 4 of 5 personen tegelijk, en toen er over gestemd werd, bleek dat er 23 voor en 12 tegen waren. Als nu het geluk mag dienen ,dat er aan geld te komen is, dan krijgt Vijfhuizen a.s. winter een afgeschutte ijsbaan. Voor de rondvraag was er dezen keer niet veel. Dit zau hem wel gezeten hebben in het feit, dat het al tamelijk laat geworden was. De voorziter sloot met een paar woorden van dank de goedbezochte verga dering, Mond- en Klauwzeer. Onder het vee van den veehouder S. C. van der Aar komt mond- en klauwzeer voor. Eensgezindheid. In de gehouden jaar vergadering van de muziekvereeniging „Eensgezindheid" werden de aftredende bestuursleden H. A. de Graaff, C. Bosjes, P. J. de Mooi, K. Visser en G. van der Meij herkozen, respectievelijk als voorzitter, Vice-voorzitter, 2e penningm., bibliotheca ris en commissaris van orde. Besloten werd dezen zomer deel te nemen aan het bonds- concours te Wijk aan Zee en het Nat. con cours te Wormerveer, indien de directeur weder geheel hersteld is. De secretaris bracht een keurig verslag uit. De financiën der vereeniging zijn niet bepaald ongunstig te noemen, doch eenige versterking is zeer gewenscht. Het bestuur werd opgedragen in die richting werkzaam te zijn. De voor zitter sloot na een hartelijk dankwoord deze goed bezochte vergadering. Melkprijs, De melkprijs is alhier ver laagd van 17 op 1~6 cent. Verlichting. Rijnland heeft op verzoek van den Schippersbond een licht aange bracht op een dukdalf, zulks in het belang van den scheepvaart. Een heele verbetering, als men weet, dat dikwijls schepen aan den grond vast zitten. ZANDVOORT. Burgerlijke Stand, Geboren: Jacoba Catharina, d. van D. Smits en van J. J. H. Severijnse; Sijtie, d. van A. van den Bosch en A. Keur; Jacoba Martina, d. van J. M. Heck en van J. A. C. Driehuizen; Klaas, z, van W. Koper en A. Koper. Ondertrouwd: A. F. van Berkum en W. de Bruyn; E. Keur en A. Koper. Overleden: D. Hollenberg, wed. van G. Koning oud 88 j. Droevig. Onlangs berichtten we, dat bij de familie H. aan het Raadhuisplein een drieling geboren werd. Tot groote droefheid der ouders, is een der kleine overleden. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor, het voorschot voor het R. K. Kerkbestuur van den H. Bavo 'op de gemeentelijke ver goeding overeenkomstig art. 101 der L. O.- wet 1920, ten behoeve van de Bijzondere School voor Mulo aan de Kerklaan op ƒ4000 te bepalen, voor hare school aan den Hee- renweg op 200; voor :de Vereeniging Bijz. Prot. School voor de Bijz. Schooi aan den Voorweg op 480. B. en W. stellen voor de jaarlijksche rente, welke door de gemeente-gas-, duin water- en electriciteitsbedrijven zal moeten wotden betaald aan de gemeente Heemstede over de in 1923 verstrekte gelden, bestemd voor den buitengewonen dienst, te bepalen op 6% pet. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij Van Zutphen, Pijlslaan 43, een reticule; A. IJtsma, Eikenlaan 18, een cein tuur en een handschoen; H. Bakker, Edison- straat 15, een spoorkaartje; J. J, Visser, Bosch- en Vaartstraat 29, een etui met schrijfbehoeften; Bureau van Politie, Boe kenrodestraat 9, een broche; W. v. Vessem, Eikenlaan 21, een haarlint met speld; Fevre, Posthuistraat 22, een kip; Smit, J. v. d. Berg straat 3, ,en portemonnaie en een scheer- apparaat; J. B. Jonkman, Eikenlaan 26, een halsketting. Aan het Bureau der Gemeente-Reiniging, Achterweg- 19: 2 lepeltjes; 1 bril in etui; 1 servetring, gemerkt D. v, d. M,; 1 bloemen- vaasje. Personalia. Te 's-Gravenhage is ge slaagd voor het voorloopig machinisten examen de heer J. Grollé, alhier. Alle betalende abonné's van de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT, tusschen 18 en 60 jaar, zijn tegen ongelukken verzekerd. Polissen worden niet meer verstrekt. Elk ongeval moet BINNEN 3 MAAL 24 UUR SCHRIFTELIJK medegedeeld worden aan de Directie. Alleen de kwitantie van DE LOOPENDE WEEK, geeft recht op uitkee ring volgens de voorvaarden der Ongelukken Verzekering Deze uitkeeringen bedragen 3000 bij le venslange invaliditeit, 750 bij overlijden, CSSKSSSSSSSSBia Voor abonnementen, advertentiën, alsmede drukwerk, wende men zich ter plaatse tot den agent. P.S. Binnen enkele dagen zullen alle agentschappen voorzien worden van een emaille naamplaat van de NIEUWE HAAR LEMSCHE COURANT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 10