So I PEN UOGEH DE H. A. M. I T. DE ACTIE IN HET KLEERMAKERS- BEDRIJF. ATHLETIEK, BILJARTEN. BOKSEN. Berichten uit onze vorige oplage. BLOEMENDAAL SPAARNDAM. SCHOTEN. SCHOTFN fDorob ZANDVOORT. DE BEGRAFENIS VAN HET ECHTPAAR De Brusselsche Bank, Kwestie in zake den melkprijs. Melkoorlog? Bemiddeling van B. en W, Het inbinden van boeken door verpleegden van een Prov. Ziekenhuis. moet ge hebben en houden voor hetgeen om U heen geschiedt DE NIEUWE I HAARL. I COURANT Haarle i« sche B?.nk ver een Igliig» Rehabilitatie. De landdag van den Bi}z. Vriiw. landstorm. De actie in de metaal-industrie. Hollandsch Bloembollen- kweekersgenootschap te Haarlem. BURGERLIJKE STAND. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Athletiek voor voetballers. WIELRIJDER De Berlynsche zesdaagsche. De zesdaagsche van New York. De Brusselsche Zesdaagsche. AertsRielens winnaars. De ontmoeting Firpo-Spalla. Mond- en Klauwzeer. Dreigend conflict in de katoen industrie te Almelo, Lijk in beslag genomen. De besmettelijke veeziekte. Het petraleum-schandaal. Budapest er-Spar kasse-aan- deelen op den A msterdamsche Bank. Ontsporing. Het wereldrecord gebroken. VRAGENBUS. OE BLOEMENDAALSCHE REDDINGSBRIGADE. We hebben indertijd een beschrijving ge geven van de eerste ploeterpartijen en de teerste rwempogingea cp de eerste oefen- lavoaden van de Bioemendaalsche Reddings :Brigade. Toen hebben we de zaak maar eens «en paar maanden „laten zwemmen". Maar gisteravond zijn we nog eens weer een kijkje gaan nemen. Van een kind, dat in z'n groei is, kan men dien groei 't best constateeren, wanneer men Tt eenigen tijd niet gezien heeft. Welnu, de 8. R. B. is ook gegroeid, in meer dan één opzicht. Niet alleen in leüentji, maar ook in gehalte. Want de 'nieuwe leden, die er den batsten tijd zijn bijgekomen, hebben alleen toegang tot de brigade gekregen, op grond van hun zwem-capaciteiten. Vormen deze leden dus een gewenschte versterking van de brigade, ook vele oudere leden, die bij de oprichting zekere baksteeneigenschappen bezaten, hebben Jie eigenschappen laten varen en beginnen reedt andere kenmerken le vertoonen. niet ongelijk aan die va een seker soort ratten. Blikken bussen, die zij aanvankelijk nog van noode hadden bij ge brek aan een eigen zwemblaas, hebben zij -eed» lang aan den kapstok gehangen en door gebrek aan zwaarte, gaan of liever blij ven zij in de hoogte. Wat drommel, zijn dat dezelfde lui, die nog onlangs aan 't hengeltje spartelden en nu reeds door 't diepe bassin zwemmen alsof ze een vischotter tot hun voorvaderen hebben gehad? Weleer keek ik met een zeker medelijden op de stumperds neer, th3ns, na een tijd van gedwongen „drooglegging" kan ik niet anders can ja- loersch zijn. En 't zijn heusch met allemaal jonge broekjes, waarvoor ik nu de loftrompet opsteek. Neen, er zijn er bij met peper en zout in de haren of met weinig of heel weinig meer haren. Maandagavond hebben die grcote kerels nog met oe pop gespeeld. Of neen, niet ge speeld, maar gewerkt. Maar 't was een groote mannen-pop, een arm schepsel, dat gedoemd is, zijn practisch bestaan als fantasie- drenkeling te slijten. Pions Daar ging de stakkerd te water om weldra op de geglazuur de tegels van 't bassin te rusten. Plons daar springt een moedige redder te water en richt zich met forsche slagen rraar dezelfde tegels. Een akelig wit, strak drenkelingen hoofd ver heft zich boven 't kabbelende water, oogen- riikkelijk gevolgd door oen proestende, lachende, levende kop. Worstelende met het ziellooze, stumperige lichaam van den levenloczen menschenklomp, brengt de edel moedige redder zijn kostbaren last naar den kant. levensgeesten worden maar niet op gewekt, want plons, daar gaat sinjeur alweer, om een ander in de gelegenheid te .stellen zijn „luctor et emergo" te toonen. 1 Heer Meijerink, bij gebrek aan een me- .daille ld ie hebt ge tro'—'ens al genoeg) trag ik U deze pluim op de i hoed toch niet ontnouden, dat ge eer va« uw werk bij de 8. R. B. hebt. DE VERLENGING VAN DEN ARBEIDS TIJD VOOR GEMEENTEWERKLIEDEN. Door den Alg. Ned. Straaimakersbond is een adres aan den gemeenteraad gericht, waarin betreurd wordt, dat de werktijd ver lengd is tot 48 uur. Gevraagd wordt, tc willen bevorderen dat zoodanige maatregelen worden getroffen, dat aan werklieden, die bijzonder, zwaren of behaarasloopenden. of voor de gezondheid schadelijken arbeid moeten verrichten, niet 'anger dan 8 uur per dag of 45 uur per week gemiddeld, deze arbeid worde opgedragen «a dat hieronder het straatmakersbeorijf worde begrepen. Burgerlijke Stand K Geboren: dochter v. •J, vaa RiessenKlaver. zoon van RompOverdijkink. zoon van M. J. C. »#n der Mei;—Horning. dochter van M. V. van Geijlswijk—Vuogt. dochter van A. van der RaakDekker. zoon van J. Lie- «erna»Hoogendijk dochter van W. A. M. N'ieolaasvan Cutersterp, dochter v. G. Reindersvan Spankeren. Ondertrouwd: A. W. Haldcriet en E. Ch. Poelmeijer. Getrouwd; II. Grootegocd en C. E. Prins. Overleden: O. G. van den Berg, 12 dagen. Gemeenteraad. Vrijdagavond vargaderde de Raad alhier onder leiding vaa den heer J, Zwaan. De notulen werden goedgekeurd. De gemeenterekening over 1922 werd vast gesteld. Het adres der gemeentebesturen Haar lem-Haarlemmerliede in zake bijdragen krachtens de Nijverheids- en Lager Onder wijswet. werd behandeld en goedgekeurd. Aan den Rijksveldwachter werd een grati ficatie van 50 toegekend. Op voorstel van B. en W. tal aan den heer F. Kok een stuk gemeentegrond verkocht worden, om daarop een nieuwe rookerij te bouwen. Ook wordt overgegaan lot voorstel om ean hssgeJdleening aan te gaan groot 10.000. Ook zal de politieverordening aangevuld worden met een artikel dat het verboden ral zijn groenten en vaatwerk in slootwater te reinigen. Bij de rondvraag wijst de heer Meijers er ip de ingezetenen te waarschuwen dat zij, die aan den openoaren weg hun erf heb ben, dat belangrijk moeten afzetten en dat daar geen mesthoopen mogen liggen en dat -eeds in vervallen toestand verkeert moet opgeknap: worden. Ook zal niemand langs den openbaren weg prikkeldraad mógen spannen. Mond- en klauwzeer. Bij den heer G. den Spaarndammerpolder is mond- en klauwzeer uitgebroken. Schoolgelden. Men deeit ons mede, dat eenige dagen geleden de ouders der schoolgaande kinderen onaangenaam werden verraat door de mededeeliag. dat zij in het vervolg de helft van het bedrag meer moe ten medebrengen, om te voorkomen, dat '«ter het achterstallige schoolgeld zou moe ten worden betaald. Men meende, dat de verhooging dus 50 vet. zou bedragen Maar nu werden nog aanslagen toegezonden, over het tijdperk 1 Januari 192230 April 1923. Een soort na vordering dus van 60 pet. Nu moeten vóór I April aanslagen van 15 tot 30 bij den jemeente-ontvanger betaald zijn. daar anders 'ot vervolging zai worden overgegaan. Over het te vorderen bedrag wordt afgetrokken het bedrag, 40 pet. ongeveer, dat over het tijdvak wekelijks aan het onderwijzend per soneel werd voldaan. Een mooie som. Zondag werd in de pa rochie-kerk „St. Bavo", te Oud-Schoten, een liefdadigheidspredikatie gehouden door den WelEerw. pater W. Jonckbloedt C.s.s.R. waarna collecte ten bate van de St. Vincen, Mnsvereeniging (eraf. H. Bavo) gehouden werd. De collecte hecit opgebracht de mooie on vaa 481.4214, waarvoor de heeren Vincentiaosn den gevers hartelijk dank zeg gen, DROMMEL. Het stoffelijk overschot van bet op zulk ,to treurige wijze om het leven gekomen echtpaar is Maandag onde.r zeer groete be langstelling tcraaidebesteld. In de omgeving van het sterfhuis, waar de beide oudjes gewoond hadden, waren zeer velen te zameft gestroomd, om hun de laatste eer te bewijzen. Het was dan ook een m-droevig gezicht, die beide lijkkoetsen achter elkaar naar de begraafplaats te zien rijden, welke t over- sctiot bevatten van den op zuik een nood lottige wijze om het leven gekomen 81- jariger. Arie Drommel en zijn vrouw, de 71- jarjge ïeuntje Dijkstra. Op de begraafplaats zelf waren zeer veel menschen le zanien gekomen om hun deel neming bij dit droeve ongeval te betuigen. Ds. N. Padt had in de woning voor het vertrek eenige woorden van troost en tot sterkte gesproken tot de zoo diep en wreed getrotien familie. Aan de groeve sprak ds. N. Padt nog maals. Veel zou hij aan de thuis gesproken woorden niet toevoegen. Het was voor de kinderen droevig, in-droevig dit heengaan. Maar daarnaast wees spr. op den bijzonde ren zegen van hooger kracht, die hen te zamen het aardsche„leven had doen eindi gen. Eenmaal was hun gevraagd: zult ge el kander-trouw blijven, thans was dit beves tigd tpt zelfs in bet graf. Angstig hadden beiden zich afgevraagd in hun hoogen leef tijd, wie het eerst gemist zou worden, door den bijzonderen zegen van God waren bei den tegelijk opgeroepen. Op verzoek van dr.Varekamp, namens de familie, richtte ds. N, Padt ook een woord van dank tot de groote schare, rondom deze groeve aanwezig. Hij begreep heel goed, dat het hier geen gewone belangstel ling was, omdat er een vreeselijk ongeluk gebeurd was, maar dat het hier een mee leven gold met de zoo wreed getroffen familie, een afscheid van de oudjes, die door hun bekendheid in het dorp, hun han del en wandel, zoo uiterst gunstig bekend i stonden bij eenieder. Wat was de naam an Drommel als stoelecman niet bekend. De beer Dijkstra sprak vervolgens nog eenige woorden van deelneming tot de fa milie, en wees er nog eens op, noe goed de overledenen bij de dorpsbewoners stonden aangeschreven. Dit was weliswaar een ge ringe troost, doch zij konden er verzekerd van zijn, dat dit altijd in de herinnering zou blijven en dit kon hen ndsschien nog eenigs- zins sterken in het verdriet. Zeer onder den indruk verlieten allen ten slotte den doodenakkcr. Ds. Posthumus Meyjes. Het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland heeft aan as. G. Posthumus Meyjes, pred. der Ned. Herv. gemeente te Zandvonrt. wegens on gesteldheid emiraat verleend. In de te Amsterdam gehouden tlLe,veenc vergadering van aandeelhouders van de N, V. De Brusselsche Bank in liq. waren vertegenwoordigd 136 aandeelen, recht ge vende op het uitbrengen van 132 stemmen. De voorzitter, de heer W. H. B. Briedé jr., accountant te Noordwijk aan Zee, deelde namens liquidateuren mede, dat het Open baar Ministerie zich heeft neergelegd bij het vonnis van het gerechtshof te Amsterdam, waarbij het faillissement der vennootschap geweigerd is. De justitie heeft de in October door haar in beslag genomen boeken en be scheiden aan liquidateuren terug gegeven en hen gemachtigd de liquidatie der effec- ten-afdeeling, welke op verzoek der justitie was opgeschort, voort te zetten. Verder deelden liquidateuren mede, dat ;uist heden van den minister van Financiën j bericht is ontvangen op een door hen tot j H. M. de Koningin gericht adres inzake de opgelegde zegel-boete. De geheele boete, groot 18750, wordt aan d« Brusselsche Bank kwijt gescholden en de invordering van de zegelrechten zal achterwege blijven. Overigens hadden besprekingen van ijuis-j jhoudelijken aard plaats. Tusschen den Haitiemsehen Melkhandel en de veehouders is nog steeds geen overeen stemming bereikt in zake den melkprijs. Desondanks is toch de verkoopprijs der melk met 3 cent per liter verlaagd. Door de veehouders was nu aan den Melkhandel de vraag gericht, of deze 13 cent per liter wilde betalen in plaats van 12 cent. Ant woord hierop moest Maandagavond .binnen komen. Door den Melkhandel is nu aan de veehouder» geantwoord, dat gij een ver hoogden prijs voor de melk niet willen be talen. Of er nu melkoorlog zai komen, valt niet te zeggen. Als ook de veehouders op hun standpunt blijven staan, zullen ze niet meer de melk aan den Haarlemschen Melkhandel leveren, doch er zelf mee gaan venten, Zij zullen hiertoe echter niet overgaan, alvorens de Haariemsche Melkhandel gewaarschuwd is door hen en in geen geval zaj hiertoe wor den overgegaan vóór Donderdagmorgen. Van de zijde der veehouders vernemen wij nog, dat het hun te doen is ie zorgen da; de melkhandel niet in handen komt van de melkfcandelaren, daar dan bet publiek er binnen korten tijd de dupe van zijn zal, Men zal daarom de voorgenomen actie zoo sterk mogelijk doorzetten. Verder deelde men ons nog mede, dat de kleinhandelaren cr bijna éénparig voor zijn, om J3 cent per liter te betalen. Naar wij vernemen, zullen B. en V1 vpttj Haarlem rich met deze zaak gaan inlaten. Hedenmiddag zal door het gemeentebe stuur van Haarlem een vergadering worden belegd van den Haarlrmsch -n Melkhandel ea de Veehouders, waarin een vertegen woordiger van B. en W als bemiddelaar zal optreden. Van het lid Dr. M. de Hartogh zijn den !5den Januari j.L de navolgende vragen bij Gedeputeerde Staten zijn ingekomen: le. Is aan Gedeputeerde Staten bekend, dat door verpleegden in het Provinciaal Ziekenhuis te Medemblik, voor prijzen tegen welke door de plaatselijke boekbin- drs niet kan worden geconcurreerd 0,75 ia plaats vaa 2,40 tot 3,ten behoeve van particulieren bindwerk wordt verricht en dat genoemde patiënten zioh aan de huizen der ingezetenen vervoegen met ver- zoek boeken ter inbinding te mogen ont vangen? 2e. Zoo ja, zijn dan Gedeputeerde Staten bereid mede te daelen óf, ea toe ja, welke maatregelen dcor hun College zijn of zullen worden genomen om bovenvermelde, zeer o&gewenschte handelingen te doen op houden 7 Het antwoord van Gedeputeerde Stater- luidt als valgti ie. Omtrent da feiten in deze vraag naar voren gebracht, zijn inlichtingen ge vraagd aan de Commissie van Bestuur van liet Provinciaal Ziekenhuis te Medemblik Aan de van deze Commissie ontvangen mededeelingen wordt het navolgende ont- leend: De werkverschaffing aan de patiënten is brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte een onontbeerlijk hulpmiddel bij het stre ven naar herstel of verbetering van hun geestelijken en lichamelijke;! toestand, ter wijl eene goedkoopere exploitatie der ziekenhuizen er mede door wordt bevor derd. De vervaardigde artikelen, voor zoover zij niet ten goede komen aan het ziekenhuis, moeien uit den aard der zaak v.an de hand worden gedaan. Getracht wordt steeds daarvoor den hoogst mogelijken prijs te ver krijgen. Dat echter de producten, vervaar digd door de meestal ongeschoolde, geeste lijk-invalide werkkrachten, niet den prijs kunnen opbrengen, die voor goed vakwerk wordt gevraagd, behoeft geen betoog. Hoe- we! dus de prijzen in den regel lager zijn dan die van de artikelen, vervaardigd door de geschoolde plaatselijke ambachtslieden, evenwel van een ernstige concurrentie geen sprake, te minder omdat de hoeveel heid door de patiënten afgeleverd werk daarvoor te gering Is. Wat in het. bijzonder het aan het zieken huis vervaardigde bindwerk betreft, valt te vermelden, dat juist dat deel van dis werk, waarvoor de laagste prijzen worden bedon gen nimmer aan den gewonen boekbinder zou zijn opgedragen! het geldl hier namelijk in den regel het binden vau boekwerken, die, wegens de geringe kwaliteit, de kosten van het binden teder, de gangbare prijzen niet waard zouden Z'm. Over 1923 werd voor ruim 150.— aan bindwerk verricht. Blijkt, door ruimer? vraag, dat de ifrijzen, door het ziekenhuis in rekening gebracht, aan den lagen kant zijn, dan worden deze ve-'noogd. De afsluiting van overeenkomsten met particulieren voor dsn afzet van het ver vaardigde werk wordt door den Directeur van het ziekenhuis naar vermogen bevor- derd. Het i« voorgekomen, dat een der patiën ten eigener beweging reclame heeft gemaakt ten behoeve van de werkverschaffing aan het ziekenhuis, 2e. Gelet op hetgeen in antwoord co de eerste vraag is medegedeeld, zijn Gedepu teerde Staten van oordeel, dat met betrek king tot de werkverschaffing aan patiënten in het Provinciaal Ziekenhuis te Medem blik van oogewenschte handelingen niet kan worden gesproken, Voor het nemen van maatregelen hunner zijds achten Gedeputeerde Staten dan ook geen termen aanwezig. In de Maandag gehouden buitengewone algeroeene vergadering van aandeelhou ders in de Haariemsche Bankvereeniëing, was de statuair vereischte helft van het ge plaatste aandeeienkapitaal niet vertegen woordigd, zoodat een tweede vergadering gehouden zal worden op Vrijdag 14 Maart a.s.f des namiddags om 2 uur. Ds reclame-prijsvraag, Maandagavond hebben de hoofdcommissie en de reclame-commissie van de Hamit in de bestuurskamer van bet Gemeentelijk Concertgebouw vergaderd om uit de inge komen reclame-ontwerpen oen keuze te doen. Er waren 31 inzendingen, uitsluitend van inwoners van Haarlem en omstreken. De heer C. ten Boom heette de aanwe zigen welkom en wees er o.m. op, dat het de bedoeling was de pakkendste, best reclame- makende en sierlijkste Rekening ie kiezen. Hierna noodigde de voorzitter de leden uit een keuze te doen van vijf ontwerpen uit de tentoongestelde teekeningen. Elk ontwerp was genummerd. De namen der inzenders waren op dat oogenblik natuurlijk onbekend. Een gehouden stemming, nadat gelegenheid tot bespreking was gegeven, wees daarna de vijf ontwerpen aan, die het meest in den smaak vielen. Nadat de vijf beste ontwerpen nogmaals aan een bespreking waren onderworpen, werd de prijs toegekend aan de inzending onder het motto: „Laboremus", waarvan de inzender bleek te zijn_ de heer Liepman Snoek, atelier Cantecler, Zakstraat 12. Deze inzending krijgt dus den prijs van 100 en zal worden gereproduceerd. Verder verkregen de eerste eervolle ver melding het ontwerp van den heer S. J. Kemp, ciseleur en sierkunstenaar, Teijlcr- straat 23, Haarlem; 2e Mathieu v. d. Weiden, l^angendijkstraat 2; Haarlem; 3e J. v. Zwie- ten, Busken Huetstraat 28, Haarlem; 4e A. van Rootselaar, Schoterweg 214, Haarlem, Behalve het bekroonde ontwerp, dat eigendom der commissie is, worden de an dere ontwerpen wederom ter beschikking ge steld van de inzenders. Zij zullen worden uitgenoodigd ze op een te houden tentoonstelling te exposeeren en zij hebben ook gelegenheid er een inzen ding vsn te raaken op de Huisvlijttentoon- steüing. Er was een zeer fraaie en zeer verscheiden collectie bijeen en het was de moeite waard en een lust te constateeren, tot hoeveel inspiratie en zorgvol werk de Hamit velen onzer stadgenooten had aangemoedigd. Na tuurlijk wes er veel kal onder mooi koren, maar pver het algemeen vielen de inzendin gen te prijzen door vindingrijkheid der emblemen en dikwijls harmonieuze schakee ring der kleuren. De commissie stelde zich vooral op het standpunt dat een in het oog Ioopende reclame noodlg is en zoo vielen al aanstonds uit die ontwerpen, die in het ge heel niet of op een te korten afstand al zeer moeilijk de aankondiging der Hamit in beeld brachten, Uit den aard der zaak onthouden wij ons, na de uitspraak der commissie, van critiek, doch wij hopen dat er gelegenheid zal zijn, hetzij op een aparte tentoonstelling, hetzij op de Huisvlijttentoonstelling een ruimen kring te doen kennismaken met het inder daad zeer vele goede, dat met deze recla me-prijsvraag werd bereikt, De Commissaris v?p Politie te Haarlem, deelt in verband met zijn waarschuwing te gen M, R. Goossens. Eikenlaan 38. Zwanen burg bij Halfweg, mede, dat Goossens in zoo verre aan zijn verplichting heeft voldaan, dat hij thans een handcisadresboekje heeft uit gegeven, dat in Februari had moeten ver schijnen. Wij deelden reeds mede, dat de geweste lijke landstorm-commissie „Kennemerland" het voornemen heeft in het zuidelijk deel van- Noord-Holland in het voorjaar van 1924 een landdag te organiseeren. Soortgelijke landdagen werden reeds gehouden te Apel doorn en te Wassenaar. Thans verneemt men nader, dat de land dag hoogwaarscliijnlijk gehouden zal wor gden op den laatsten Zaterdag in de maand i Mei te Hoofddorp. Aan den Landdag zal 'erigenomen worden door alle bijzondere landstormers uit het gewest „Kennemer land," hetgeen zich uitstrekt van Heems kerk-Noordelijk tot en met Bennebroek- Zuideljjk, en uit de stelling-Amsterdam, weike o.m. ook de plaatsen in de Haarlem mermeer, Volendam en Marken omvat. Als spreker op dezen landdag treedt o.a. op de voorzitter der landstorm-commissie, het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist. Aan den dag zijn voorts, naast de openlucht-spe len en de schietwedstrijden welke o.m. ge houden zullen worden, eenige feestelijkhe den verbonden waarbij o,m. vliegdemon- straties en carousselrijden door marechaus- séts. Maandagavond vergaderden de R.-K Haariemsche werknemers in het kleer- raakersbedrijf, in het gebouw „St. Bavo". De vergadering droeg een huishoudelijk ka rakter. De actie in het kleern.akersbedrijf Ï6 nog steeds hetzelfde. Voortgegaan wordt nog met het begeleiden van werkwilligen naar hun woning. De werknemers wachten met nadere' stappen, tot hot landelijk contract is vastgesteld. Maandagavond vond te Spaarndam een druk bezochte vergadering plaats, in café v. d. Putten, onder leiding der samenwe;^ kende organisaties van Metaalbewerkers, voor het geheele personeel der Scheepswerf „Vooruit". De volgende motie werd met al- gemeene stemmen aangenomen: „De vergadering, gehoord de besprekingen over de loonsverlaging en werktijdverlen- ging, besluit ds besturen op te dragen de hoofdbesturen te verzoeken, de scherpste maatregelen tot afweer toe tc passen, en besluit deze motie zoowel aan de Directie als de pers bekend te maken." We vernemen nog nader van de besturen, dat zij de Directie hebben geschreven, er ■nog altijd prijs op te stellen, de kwestie dooroverleg tot oplossing te brengen. Zij verklaarden zich bereid t^t een bespreking cp Vrijdagmorgen a.s, op raai, kantoor der Scheepswerf „Vooruit". Het Genootschap hield op Maandag 10 Maart de jaarvergadering in de „Kroon" te Haarlem. De voorzitter memoreerde in zijn ope ningswoord de gunstige uitkomsten van het aollenbedrijf. De vorming van groepen van kweekers van de onderscheidene gewassen doet" het werkterrein van het Genootschap verkleinen. Niettemin heeft het Genootschap een taak te vervullen, die het steeds voor de oogen heeft gehad. De samenwerking met de andere organi saties op het gebied van bloembollen, is goed geweest. Eendrachtig optreden is noodig voor het behoud van afzetgebied Amerika, Het kweekersbedrijf steekt gunstig af bij zoovele industriebedrijven, die met allerlei ongunstige invloeden te kampen hebben. De secretaris-administrateur brengt het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het Genoot schap omvat 934 kweekers. Wekelijks ver schijnt het orgaan van het Genootschap, waarop de handel, circa 200 firma's, geabon neerd is. Bloembollenbeurzcn werden gehouden te Ncordwijk en te Hillegom. Veilingen onder het reglement van het Genootschap werden gehouden te Lisse, Poeldijk en Roelofarends- veen. Aan het Genootschap zijn verbonden twee Rechtsgeleerden-consulenten, die ten dienste van de leden gratis rechtskundigen bijstand verkenen. De rekening over 1923 in ontvangst en uit gaaf van 11573.— sluit met een voordeeiig saldo over dezen dienst van 1293.92, het geen besteed werd om den geleden achter stand van 't vorig jaar in te halen. Besloten werd, door middel van de afdee- lingen 500.tc bestemmen voor het uit loven van medajlks voor de groote Voor jaarstentoonstellingen van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen kuituur. Een voorstel van de afdeeling Hillegom, om de prijsraming van de Bloembollen in het vervolg vroeger te houden werd aangenomen. Er zal echter rekening gehouden worden met den oogst, zoodat niet te vroeg in den tijd ge raamd kan worden, ook al is bekend, dat de handel zich meer en meer beweegt in de rich ting van koopen, voordat de bollen geoogst zijn- Dc jaarlij ksche prijsraming zal in het ver volg in vier groepen geschieden 1 voor de Hyacinthen, 1 voer de vroege Tulpen en bij goed. 1 voor Darwin- Breeder -en Late Tul pen en 1 voor Narcissen. Op voorstel van de afdeeling Heemstede, werd het Hoofdbestuur gemachtigd, paraat te blijven inzake de actie tegen het verlengen van den zomertijd. Verschillende afdeelingen zegden toe, in hunne omgeving te zullen pro- pageeren om den ouden, deugdelijk gebleken zonnetijd in de bedrijven toe te passen. Door de afdeeling Oegstgeest van de Hol- landsche Matschappij van Landbouw is een actie op touw gezet, om den zonnetijd te handhaven in de Gemeenten tusschen Haar lem en Leiden. Deze actie zal door het Ge nootschap ondersteund worden. Een voorstel van de afdeeling Sassenheim, om te geraken tot samensmelting van de twee vakbladen, werd niet ondersteund. De af deeling beoogde een bezuiniging, de Alge meene Vergadering meende, dat het Week blad juist den baud vormde, die de kweekers bijeenhoudt en van het vakblad groote kracht itgaat ten gunste van de leden. De afdeeling Noord wij kerhout en het Westland sporen aan, om cr bij de bevoegde autoriteiten op aan te dringen, dat de wet op de forensenbelasting in gunstiger zin gewij zigd wordt. De ligging van sommige bedrijven is van djen aard, dat deze vallen onder deze e5itra- belastiwg, zoodat tuinders en kweekers 4/3 belasting moeten betalen, zonder dat aanwe zig is de reden, die aan de wet ten grondslag ligt. Onbillijk wordt geacht, dat de winst op den handel in de gemeente, waar de kweeker woont en zijn hoofdbedrijf heeft, ook bere kend wordt bij den aanslag als forens voor die bedrijven, waarvan slechts een gedeelte der gronden in die andere gemeenten gelegen is, De vergadering heeft kennis genomen van de bezuinigingsmaatregelen, die tot gevolg zullen hebben, dat het onderzoek door het proefstation te Groningen, omtrent den zuur graad van den grond in de bollenstreek en de vaststelling van den kalktoestand van den grond in verband met het verkrijgen van den grootsten oogst, zal worden gestaakt. Men achtte deze onderzoekingen van te groot belang, dat deze zouden vallen als offer van het streven naar bezuiniging. Het hoofd bestuur werd opgedragen, te bevorderen, dat de proeven in deze richting genomen, worden voortgezet. De Ned, T'uinbouwraad moet gereorgani seerd worden tengevolge van het intrekken der Rijkssubsidie, Plannen zijn ontworpen, den N. T. R. te doen voortbestaan uit groepen van kweekers van verschillende gewassen De groep Bloembollenteelt zou dan in de al gemeene kosten moeten bijdragen 1500. waarvan het Genootschap zal hebben te be talen 250.Besloten werd, mede te wer ken tot de reorganisatie van den N, T. R Met een dankwoord van den Voorzitter voor de zakelijke discussies werd de verga dering gesloten. Ondertrouwd; 11 Maart J. L. Willink cn C. H. E. Barones v. Ittersum. Getrouwd: llMaarti J. Miezerus en A. Knappers, Geboren 10 Maarl z. v. T. HuizingKeij- zer z. v. E. v. d, Huure—Kwant z. v, J. v. OoijenPoriegijs 9 Maart: z. v. W. C, WetermanDammers 11 Maart: d. v. T. KoningZuiver. Overleden: 9 Maart: L. B. Kooijman, 70 j„ Glasblazerstraat Th. M. Hensi—v, Oudvorst, 63 j„ Berckheijdestraat 11 Maart S. J. Bijster-v. Nimwegen, 55 j., Luitesteeg. De wedstrijden om het Athletiekkampioen- schap voor Voetballers van den N. V. B, en erkende bonden voor 1924 zijn nu definitief vastgesteld op Zondag, 20 Juli te Gouda Westen (Olympia)te Eindhoven Zuiden (Philips' Sp.) te Zwolle Oosten (Z. A. C.) te GroningenNoorden (Groningsche V. B.). De eindstrijd wordt zeer waarschijnlijk ge houden op Zondag, 17Atigustus te Nijmegen (Quick). KLASSE C, B. C. H.—D. V. S. In lokaal Metz bracht de club van v. Vu ren uit Vciseroord een bezoek aan de B. C. H... in klasse C. Het was een spannende wedstrijd, die met slechts 6 caramboles door de B. C. H. werd gewonnen. B. C. H. 457 D. V. S. 451 caramboles. In de Berlijnsche 6 daagsche verricht het koppel v. NekMoeskops uitstekend werk. Zelfs hadden de Hollanders de leiding bij de onderstaande klasseerijjg, 1. Moeskops—Van Nek 83 p. 2. Kruiskot- Küschke. 3, Taldan—Bauer. 4. Rütt— Lewanof J7 p. 5. Lorentz—Techner 55 Op, Alle andere op J ronde. De stand op Zondagavond 1. Marcel BuijsseBrocco 89 p. 2. Beecfc- manEgg 973 p. op 1 ronde. 3. Horan Madden 874 p, 4. Giorgetti—Coulet 548 p. 5, AzziniNeffati 138 p. 6. Koe kier Stockholm 116 p. 7, Stockelinck— Frede ricks 627 p. op I ronde- 8. Mac. Beath— Hill 15? p. Afgelegd 2455 mijlen. Het koppel BroccoBuijsse heeft den strijd gewonnen. In de eindklasseering is geen noemenswaardige verandering gekomen. Nadat het kranige Hollandsche koppel VlemminxMeerbacb er in was geslaagd een ronde uit te loopen en zich bij de lei dende koppels te plaatsen heeft Meerbach in den loop van den Zondag moeten opgeven wegens een blessuur. Vlemrrnnx vormt dan nog een nieuw kop pel met Omeye. Tegen het einde slagen AertsRielens tnet nog eenige koppels er in een ronde te nemen. De einduitslag wordt dan 1 AertsGielens 957 Op., 2 Standaert Goosens 516 p., 3 Delbecque—Verschei den 354 p., 4 NoëiPutzeijs 351 p., 5 La- cour Seret 148 p., 6 BudtsVerberckt 97 p., op één ronde, 7 OroléVan Meerbergen op 2 ronden, 8 Vlemminckx—Dick op 5 ronden, 9 DhontSchrijvers op 7 ronden, 10 Van Boxsei—Erkelens. Afgelegd is in 6 dagen-3419 K.M. 95. M. De te Buenos Aires gehouden wedstrijd tusschen de Itaiiaansche en Zuid-Ameri- kaansche kampioenen eindigde in een over winning voor Firpo. In de 14e ronde slaagde de Amerikaan er in zijn tegenstander de knock-out toe te brengen. FINANCIEEIE COMMISSIE R. K, T. Zondag 9 Maart vergaderde de Financieele Commissie der Federatie onder leiding van baren voorzitter ror- Schreden op het Bonds- bureau te Utrecht. Mede aanwezig waren de beide andere leden de heeren Putter ep Stui ken., De besprekingen betroffen hoofdzakelijk den huidigen financieelen toestand. Verbete ring is aileen te verkrijgen indien de vereeni- gingen onverwijld overgaan tot het nakomen harer financieele verplichtingen. Daaropi dan ook werd besloten aan alle in verzuim zijnde yereenigingen met nadruk op hare verplich tingen te wijzen en een termijn te stellen voor de voldoening der gelden. Unaniem was de commissie ven meeoing, dat dit de laatste minnelijke poging zoude zijn en dat verder verzuim niet geaarzeld moest worden het bestuur op zijn binnenkort ie houden vergadering verstrekkende voor stellen te doen. De commissie vertrouwt echter dat het zoover niet zal behoeven te komen cn dat de betrokken vereenïgingen de gegeven aan maning ter harte zullen nemen. 's BOSCH, 11 Mrt, In een stal, gelegen op het St. Geertruide-kerkhoi is weer c.-n geval van moad- en klauwzeer onder het rupdvee geconstateerd. De gevreesde ziekte breidt zich in de laatste weken merkbaar uit. ALMELO, 11 Maart, In dc Altpeiofrchc textiel-industrie, welke tot nu toe voor hc overgroote deel buiten het conflict gehouden is, doordat de Almelosche fabrikantenver- eeniging niet deel nam aan de actie tot ar- b idsverlenging der Enscbedcsche werkge vers, dreigt thans een conflict uit te breken, vooral onder de arbeiders van de Katoen- Maatschij. v/h. Gebr. Scholtcn, waar bijna 1000 arbeiders werkzaam zijn, heersebt groote ontevredenheid over het boete-stelsc? aan de fabriek, waar iedere week op ver scheidene stukken, een boete gelegd wordt. De arbeiders hebben zich aanvankelijk tot de Directie gewend, echter met een negatie; resultaat. Naar wij vernemen, is er thans overleg ge pleegd tusschen de hoofdbesturen van St. Lambertus, Unitas, de Eendracht en dc Fede ratie van textielarbeiders ten einde onmid dellijk te beramen, om dat boetestelsel op fc heffen. Deze werknemersbonden hebben thans beloien tot het houden van een verga dering met het personeel van de Katoenmij.. waarin dc beweerde misstanden bespreker zullen worden. Woensdagavond wordt deze vergadering, waarin de hoofdbesturen zullen tegenwoordig zijn, in Scala gehouden. EINDHOVEN, 11 Maart. - Door de Ge- meente-politie is gisteren het lijk in beslaj.' genomen van hel 28-jarig ongehuwd meisie uit Woensel, dat Zaterdag is overleden. Ver scheidene personen zijn in verband met deze zaak verhoord. Arrestaties hebben nog niet plaats gevonden. Geruststellende mededeelingen. DEN HAAG, 11 Maart. Prof, Remwelt directeur v. d. Veeartsenijkundigen dienst, deelt het volgende mede: het onderzoek der ziekte-gevallen onder het vee in Drente heeft uitgemaakt, dat besmettelijk longziekte is uitgesloten. De ziektegevallen waren van verschillenden aard en betroffen hoofdzake lijk een ontsteking der longen van niet era. stig besmettelijk karakter. Alle maatregelen ter plaatse worden ingetrokken. Het vervoer- verbod uit Drente wordt opgeheven Ook de geruchten als zou in Duitschland onmid dellijk over de grens bij Gendringen long ziekte zijn uitgebroken, zijn onjuist gebleken WASHINGTON, 11 Maart. - Vanda-g treedt minister Denby af als secretaris va,; Marine. Tot dusver is voor hem nog geen plaats vervanger door president Coolidge aangewe, zen. Naar verluidt, zal Denby zich voor de a.s. senaatsverkiezingen candidaat laten stel len. WEENEN, 11 Maart. De Boedapester Sparkasse voert onderhandelingen met een groep Nedcrlandsche geldschieters tot het plaatsen van een groot aantal aandeelen var die kasse op de Amsterdamsche Bank. PARIJS. 11 Maart. Bij een ontsporing van Parijs naar. de Rivièra, is een Britsche passagier onmiddellijk gedood Verschillen de rijtuigen vielen om, waarna het voorste deel van den trein in brand vloog. Met veel moeite slaagde men er in enkele valiezen te redden. BERLIJN, 11 Maart. In de 6-daagschv wielerwedstrijd is heden sen bestaand we, rejdrecord gebroken. Na uur zijn afgelegd 3480 K.M, Het Hollandsche koppel Moes kops-—v. Nek, nam deel aan den toc'd. Vr. Ik heb een meisje van tnijn zuster bij mij, omdat ik ongesteld ben. Nu is het meis je 5 Aug, 1923 al 13 jaar geworden, maar nu wilde mijn zuster haar heelemaa! thuis houden, omdat ze haar in 't buisgezin met P kinderen, best kan gebruiken. Maar nu zegi de Zuster; dat ze nog niet van school mag Is dat zoo? Verleden jaar November kwam in Castri- cum een jongen plotseling thuis. De onder wijzer had hem paar huis gestuurd, hoewe1 hij pas in de 4de klas zit. Kan dit? Antw.i Indien de Zuster niet toestaat daf zij thuis blijft, moet het meisje nog naar school komen. Zonder nadere inlichtingen kunnen wij over het tweede geval niet oordeelen- Vr, 1. Hoe oud moet een winkeljuffrouw zijn om inkomsten-belasting te betalen ir Haarlem? 2. Als men teveel betaalde belastinggel den terugkrijgt, krijgt men dan ook de boe ten terug, die dan niet betaald hadden be hoeven te worden? Antw.: Dat houdt geen verband met den ouderdom, maar roet het inkomen. 2. Neen. Vr. Bestaat er voor een kind van minver mogende ouders, gelegenheid tot kostelooze opleiding voor R. K. onderwijzer? (geen Broeder-onderwijzer) Volgens den hoofdon derwijzer bestaat daarvoor geen gelegenheid, de kosten daarvoor zijn 2000; bij komt niei jn aanmerking voor een studiebeurs. De jon gen beeft met vrucht de lagere school ge passeerd. Ik verzoek u inlichtingen waar in formatie kan genomen worden, zoowel voor Bijzonder als Openbaar onderwijs. Antw.: Wendt u om inlichtingen voor wal betreft het Bijzonder Onderwijs tot den di recteur der Bisschoppelijke Kweekschool te Beverwijk en voor wat betreft het Openbaai Onderwijs tot den directeur der Rijkskweek- school Leidschevaart. te Haarlem- Met hel oog op de naderspde examens, zouden wij u aanmanen spoed te maken met het ver zoek om inlichtingen. Vr. 1. Kunt u mij een adres opgeven, waar ik inlichtingen kan krijgen over Ned. Oost- Jndië, om daar te gaan werken? 2. Ik ben 18 jaar, kan ik nu marinier wor den? Zoo ja, waar moet ik mij aangeven, er hoeveel bedraagt het handgeld? Antw.; 1. Wendt u tot het Bureau der Ver eeniging „Oost en West," Heulstraat 17, der- Haag. 2. Wendt u ora inlichtingen tot het garni- zoensbureau, Infanterie-kazerne, Koudenhorn alhier. Vr. Kunt u mij zeggen waar en hoe' h®' adres is, van le de Rotterdamsche Lloyd' 2e, Maatschappij Amsterdam en 3e. Konink lijke Pakketvaart? Het is er mij om te doen, om er een betrekking te krijgen. Antw.: le, Veerhaven Westzijde, R,dam; 2c. Een Maatschappij „Amsterdam" is ons onbe kend; 3e, Schcepvaarthuis Prins Hendrik kade 198, Amsterdam,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2