De salarisverlaging der ambtenaren. De Zomertijd. Audiënties van de Koningin 5 uitenlar.dsche ver zekering s- Maatschappijen. Een koninklijke gift. Eervol ontslag'. Verruiming van het grens verkeer. De accijns op bier en thee. Bevoegdheden van artsen en apothekers. De besmettelijke veeziekte. Intern Opium-conferentie. Geen Staatsoplickterij. Verkeer en Posterijen. Hervatting van het Grensverkeer. Valsche 1000 franc-biljetten. Smokkelaars van gedistilleerd aangehouden. De Belgische franc. Het meubilair van den ex-kroonprins. Misdrijf? Gevaarlijke vondst. Overboord geslagen? V erkeersongeval. Niet strafbaar. De smokkelhandel aan de Belgische grens. Waarschuwing. Vijf landhaaien gearresteerd. Een gezantschapsattaché langs een watergoot. Het ijs in de Zuiderzee. Een sterke maag. Ook het andere lijk gevonden. Een gruwelijke geschiedenis. Portefeuille met 6000 gerold. Een interpellatie J. ter Laan. Bij den aanvang van de zitting der Tweede Kamer van Dinsdag vroeg de heer J. ter Laan (S. D. A. P.) het woord tot het richten van vragen aan de regeering, omtrent den stand van zaken in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg met betrekking tot de salarisregeling en arbeidsvoorwaarden der ambtenaren. Dc voorzitter stelde voor hieromtrent mor gen te beslissen. Een schrijven van de directie der Ned. Spoorwegen. Dc Minister van Binnenlandschc Zaken en Landbouw heeft naar aanleiding van een tot hem gerichte vraag van de Commissie van R pporteurs betreffende het bemiddelings voorstel van Wet van de heeren Staalman c.s. aar. de Tweede Kamer doen toekomen een afschrift van een schrijven van de directie der Nod. Spoorwegen, d.d. 3 Maart. De directie zegt daarin o.a.: Op grond van de, in dc internationale liens L-egeling-conferentie te Nice in Novem ber j.l. afgelegde verklaringen door de ver tegenwoordigers van Frankrijk, België en Dui 'schland betreffende den zomertijd in hun 'and, moest door de Spoorwegdirectie bier te iartde gerekend worden met den zomertijd in Frankrijk en België van 30 Maart tot 5 Oc tober en met géén zomertijd in Duitschland. Dc nieuwe dienstregeling is gereed, met bel aidrukken der nieuwe gidsen voor bet pu- bliek is men begonnen. Een andere vaststel ling van invoering van zomertijd zou nieuwe wijzigingen met zich medebrengen. Een ge- v rzigde gids zou op 30 Maart onmogelijk ge reed kunnen zijn. Dc directie merkt verder op, dat de voor stellers van het ontwerp een geheel onvol doende voorstelling hebben van hetgeen cigen;i;k vastzit voor dc spoorweg-dienstre geling aan een afwijkende periode van zo mertijd sn naburige landen. Bij cvcntueele nieuwe wijz:g:ng, zou door gebrek aan over- zichtelijkheid. een geheel onbruikbare gids ontstaan. En nu gaat de gedachte, dat één gids dc dienstregeling voor verschillende perioden -cr,meldende, mogelijk zou zijn, bovendien nog^ uit van de onjuiste veronderstelling, dat de "uiteniandsche treinen, in zonnetijd gere kend, gedurende een jaar ongewijzigd blijven. Dit is geenszins het gevai. Er hebben behalve uur. ook tallooze minuten-wijzigingen plaats, die dus het vastleggen van de dienstregeling -n bet uitgeven van een gids, geldende voor - geheel iaar, onmogelijk maken. Het ma- ren van gidsen kort na elkaar, zooals op 25 'du; en 1 Juni, of op 6 September en 5 Oc- k 'oer, is eveneens uitgesloten. Slechts aansluiting aan de voor België en frankrijk geldende zomerperiode of géén zo mertijd maakt het mogelijk, voor het publiek dc rm.ecligc gevolgen, die aan iedere dienst* regelingen-,-.ijziging uit hoofde van verschil lende regeling van zomertijd vastzitten, tot het minimum terug te brengen. TRANSPORTEN VAN HET NED. R.K. HUISVESTINGSCOMITÉ. 25 MaartAankomst van Duitschland, Riju- en Roergebied. 26 Maart Vertrek naar Duitschland. Uit gezonderd Berlijn, Breslau, Beieren. De namen der vèrtrekkendc kinderen moeten voor ió Maart aan het bureau opgegeven zijn. Dit in verband met het samenstellen der paslijs ten en regeling in Duitschland. 29 Maart Aankomst van Boedapest. 1 April Aankomst van Breslau. 2 April Vertrek naar Boedapest. Bij het vertrek van de kinderen naar Bceda- oest moeten cie Kringbes turen rekening houden, dat de mogelijkheid bestaat dat met dezen trein niet alle opgegeven kinde ren kunnen medereizen. Den Kringbesturen wordt verzocht vóór 16 Maart het aantal vertrekkende kinderen op te geven opdat het comité, indien noodig, een ledig trein stel uit Hongarije kan laten komen, hetgeen dan circa 14 dagen later zal vertrekken 3 April Vertrek naar Breslau. 8 April Aankomst Duitschland (Rijn- en Roergebeid). 9 April Vertrek naar Duitschland. Uit gezonderd Berlijn, Breslau en Beieren. De r.amen der vertrekkende kinderen moeten vóór 26 Maart bij het bureau zijn inge zonden 28 April Vertrek naar Weenen. Met dit treinstel kunnen ook medereizen de kinde ren voor Augsburg, Wurzburg, Neuren berg en München. De Koningin verleent in deze maand au- ënties aan ambtelijke colleges, cornmis- iëa en particuiiere personen. Maandag en Dinsdag werden door H. M. ir. gehoor ontvangen: bet college van cura toren der Rijksuniversiteit te Utrecht; dc tnaten der universiteiten te Utrecht eu Groningen, van de Technische Hoogeschool te Delft, van de Nederlandsche Handels Toogeschool te Rotterdam en van de Vee- rrlsenijkundige Hoogeschool te Utrecht. N:g werden ontvangen bet Bureau van de Kamer van Koophandel en Fabrieken ie Rotterdam: het dagelijk«ch besturu van den Middenstandsbond; dc Centrale Com missie \oor Tuberculose-bestrijding „Sys teem Eilers"; besturen van Leidscüe, Ütrcchstche, Groningsche en Delftsche stu dentencorpsen en verder cenige particulie ren. Staking der acquisitie. De Verzekeringskamer maakt bekend, 'at onderstaande ondernemingen aan haar bben gedaan de schriftelijke kennisgeving b. doeld in art. 15, 1ste lid, van het Ko- ir.klijk besluit van 29 Januari 1924 no. 24, tot uitvoering van art. 29 der Wet >p het -evensverzekeringsbedrijf 1922 n.l., dat zij voortaan nieuwe overeenkomsten met in het Rijk in Europa gevestigde personen niet meer wenschen te sluiten er. slechts wen- schen dc loopèr.dc af te wikkelen: 1. Alliance Assurance Company Ltd., ge vestigd te Londen. Directie voor Nederland de fa. Meijen en Verwev, Regenicssclaan 5, te 's-Gravenhage. 2. Equitable Life Assurance Society of the United States, gevestigd te New-York. Directie voor Nederland de fa. Van Wee- ren en De Nagtegaal, N. Z. Voorburgwal 262, Amsterdam. 3. Mutual Life Insurance Company of New York, gevestigd te New York, Directie voor Nederland: p/a Zwitsersche Mij. van Levensverzekering en Lijfrente, Spui 7, Amsterdam, De genoemde ondernemingen zijn derhal ve niet meer bevoegd nieuwe overeenkom sten van levensverzekering als bovenbe doeld af te sluiten en zijn verplicht zich tot het afwikkelen der loopende te beper ken. Ten aanzien van deze ondernemingen blijven de artt. 1 tot 14 van geneemd Ko ninklijk besluit buiten toepassing. M'aarden tot dekking der premiereserve zijn of worden dus hier te lande door haar niet gedeponeerd. De Koningin-Moeder heeft aan den secreta- ris-penningmeetcr van C. A. C., mr. dr. A. Roodvoets tt Emmen, een gift doen toeko- in de 1 zogenrath en (Maastricht) Simpelveld— Aken. Tegen 1 April zullen alle gehuwde amb tenaressen bij de Rijkspostspaarbank eervol worden ontslagen. (N. R. Crt.) Naar aanleiding van de desbetreffende verzoeken van de verschillende Kamers van Koophandel in Limburg is door het departement van Justitie toegestaan, dat van heden af aan Duitschers voor het doen van inkoopen in Nederland ook grensver- keerpassen afgegeven worden, wanneer zij verder dan twee kilometer van dc grens af, woonachtig zijn. DE 21e LÏMBURGSCHE KATHOLIEKEN DAG. De 21e Limburgcchc Katholiekendag zal dit jaar gehouden worden te Maastricht op 15 Augustus a. s. Invérband met 't feit, dat clan vóór 25 jaar de eerste Katholiekendag ge houden werd, zal van het feest ditmaal veel werk gemaakt worden. GELDERSCHE KATHOLIEKENDAG. Door het bestuur van den Gelderschen Katholiekendag werd voorloopig besloten dit jaar den Zevenden Katholiekendag te hou den in Tiel op Hemelvaartsdag mei een nog nader vast te stellen onderwerp. Voorts werd astgesteld het volgend jaar den Geld. Katholiekendag weder in Arnhem j te houden en dezen dan ietwat grootschcr j op te zetten. (Geld.) - - - - «imMvui ven UPC1I men ten bate van dc noodlijdenden vcenstreken. Op bet wetsnlwerp tot verhooging van den accijns op bier en van het invoerrecht cp bier en op thee, beeft het Tweede Kamerlid Oud, een amendement ingediend, dat strekt deze wet te doen vervallen met ingang van 1 Jan. 1926. Een wetsontwerp is ingediand tot Aan vulling van de wet, houdende regeling der voorwaarden tot verkrijging der bevoegdheid van arts, iandarts. apotheker, vroedvrouw en apothekersbediende. Het is gebleken blijkens de memorie van toelichting, dat art. XVII van de huidige wet niet voor alle belanghebbenden vol doende gelegenheid biedt om hun studie te voltooien. Zij. die na in werking treden vaa de wei-Liraburg in plaats van het prop. examen in de geneeskunde en het candi- daatsexamen afgelegd hebben het eerste en het tweede natuurkundig examen en niet in de gelegenheid waren vóór 1 Januari 1924 het theoretisch geneeskundig examen met goed gevolg af te leggen, kunnen vol gens de thans vigeerenda bepalingen geen aansluitend examen doen. Ten einde hierin te voorzien, beoogt het wetsontwerp de gelegenheid te openen voor belanghebbenden om tot 1 Jan. 1926 af te leggen het doctoraal examen in de genees kunde vclgens het nieuwe academisch sta tuut. Zooals wc in ons nummer van Dinsda? reeds meldden, is gebleken, dat dc ziekte rndcr het rundvee te Assen en omstreken niet de gevreesde besmettelijke longziekte is. Men heeft hier v.el te doen met een aandoening van de longen, doch dc ziekte oorzaak is een geheel andere. Dc gevallen moeten veroorzaakt zijn door zeer onhygiënische toestanden in dc stallen, namelijk gebrek aan ventilatie en het aa'n- wezig zijn van een groot aantal bees-ten in een te beperkte ruimte. De daardoor ont stane emoniak- en koolzuurduropen beder ven de atmosfeer. Tevens is van invloed ge weest de slechte weersgesteldheid der laat ste dagen. Naar wij vernemen is het Nederlandsche lid van de Opiumcommissie van den Vol kenbond, de heer W. G. va'n We(tum, ge kozen tot voorzitter van de commissie van voorbereiding voor de in November a-s- te Genéve te houden internationale Opium conferentie. V/ij hebben kort geleden melding gemaakt van een stukje in de „R. K. Werkgever," waarin werd geklaagd, dat een der Raden van Arbeid pertiment weigerde, geiden terug te betalen, die door een vergissing te veel op rentekaarten waren gestort. In het laatst verschenen nummer van het orgaan schrijft nu mi. H. W. Groeneveld, chef der afd. Ar beiders-verzekering van het Departement van Arbeid, dat de beschikking van dezen Raad van Arbeid onjuist moet zijn, indien de voorstelling van feiten juist was. In ge vallen als 't onderhavige moet volgens een ministerieele circulaire restitutie worden gegeven. Hij is dan ook overtuigd, dat indien de betrokken werkgever zich bij den Minister van Arbeid bekend maakt, deze bereid zal zijn het noodige te doen, opdat de Raad vdn Arbeid tot een juister inzicht worde ge bracht. Naar de „Msb." verneemt, zullen met in gang van Maandag 17 Maart 1924 de spoor wegverbindingen voor reisigersvervoer in her grensverkeer tusschen Nederland en het bezette gebied van Duitschland wederom worden hervat over de volgende grens stations (Nijmegen) GroesbeekCranen- burg (in beperkte mate, 2 treinen per dag in iedere richtingO, (Roermond) Vlodrop Dalheim, (Sittard) KerkradeRolduc—Her- In Zwitserland heeft men de uitgifte ont dekt van valsche Fransche bankbiljetten van 1000 francs. De ontdekking geschiedde als volgt Ongeveer drie weken geleden vervoegde zich aar, een bank te Chaux-de-Fonds iemand die zes Fransche biljetten van 1000 francs ter inwisseling aanbood. Men gaf hem het ver- eischte bedrag in Zwitsersche francs er voor in betaling. Ecr.ige dagen later vervoegde dezelfde per soon zich bij de Nationale Bank te Chaux-de- Fonds en bood vier Fransche biljetten van 1000 francs ter inwisseling aan. Na een zorg vuldig onderzoek kwam men tot de ontdek king, dat deze biljetten valsch waren. Men maakte den cliënt hierop opmerkzaam en deze begaf zich ter nadere informatie naar de Federale Bank, waar hij den raad ontving, de biljetten naar de politie te brengen. Intusschen ontdekte ook de bank. die de 6 valsche 1000 francs-biljetten in betaling ge nomen had, dat. zij benadeeld was en aoodig- de den inwisselaar, dien zij kende, uit, het door haar uitgekeerde bedrag in Zwitsersche francs te restituceren. De wisselaar verklaarde, niet te weten, dat de Fransche biljetten valsch waren. De politie, die de zaak in handen heeft, vermoedt, dat de biljetten zijn uitgegeven door eer. groote organisatie van valsche mun ters. Ook wordt de veronderstelling geopperd, dat het zeer wel mogelijk is, dat men hier te doen heeft met valsche biljetten, door één der Duitsche organisaties, die den koers van den Franschen franc beoogen te drukken, in om loop gebracht. Men heeft alle reden om te gelooven, dat deze organisatie in betrekking staat met een groote associatie, zetelend te Amsterdam, en met talrijke individuen in Zwitserland, met name te Genéve, die in massa Fransche francs verkoopn en wel 100 Fransche francs tegen den prijs van 17 Zwitsersche francs. Een inspecteur van de Banque de France is naar Chaux-de-Fonds gezonden om daar een onderzoek in te stellen. Te Zierikzee is Zondagnacht door de commiezen, met behulp der visscherijpolitie, aangehouden een groote partij gedistilleerd, welke binnengesmokkeld werd door de mo torschuit ,,Z. Z. 19", van Gebr. O. alhier. De partij, bestaande uit 140 L.-flesschen en 23 manden met gedistilleerd van verschillen de soorten, was uit België aangevoerd door een klipperschip, geladen met steenen, met bestemming voor Wolfaartsdijk en is in de Zandkreek overgeladen op de ,.Z. Z. 19". Het schip is eveneens in beslag genomen. Uit Oostburg (Zeeland) wordt gemeld Zaterdag j.l. moesten tal van personen, die uit België kwamen en het Belgische doua uekantoor te Schapenbrugge moesten pas- seeren om naar Sluis te gaan, aan genoemd kantoor al hun in België gekochte goederen achterlaten tot zij een bewijs konden over leggen, dat deze goederen waren betaald met franken, welke zij op een Belgische bank hadden ingewisseld. Deze maatregel schijnt verband te houden met den lagen koers van den franc. Naar de Tel. verneemt, zal op Woensdag 19 Maart a.s. ten overstaan van notaris Van der Speek Obreen op Wieringen publiek worden verkocht het meubilair van den voor- maligen kroonprins. De verkooping zal ge houden worden in de pastorie te Oosterland waarin de prins zijn ballingschap heeft door gebracht. Onder de te verkoopeti goederen behooren zijn piano, biljart, eenige Zeisterkachels, het groote fornuis, buffetten, toiletbenoodigd- heden, gordijnen, kleeden, enz. enz., waar onder vele voor verzamelaars aantrekkelijke voorwerpen^ Men verwacht dat deze verkooping veel vreemdelingen zal trekken. HET HUWELIJKSGESCHENK VAN DEN GEWEZEN KROONPRINS. De ex-kroonprins van Duitschland en zijn echtgenoole hebben stappen gedaan voor een zeer merkwaardig proces. Toen zij n.l. in 1905 in het huwelijk traden, was een der huwelijksgeschenken een compleet tafelser vies voor 30 personen van kristal en zilver, dat hun werd aangeboden door de burge- burgemccstcrs van alle steden in Pruisen. Het ontwerp ervoor was gemaakt door be kende kunstenaars, doch de vervaardiging duurde zoolang, dat de oorlog uitbrak alvo rens het gereed was. Dc kroonprinses keur de toen goed, dal het kostbare geschcnl* in de kelders van de rijksbank zou worden op geborgen. Thans rijst de vraag, wat er met dit geschenk moet gebeuren. Tal van steden, die destijds aan het geschenk deelnamen, behooren niet meer tot Pruisen, terwijl de iinanciaele toestand der andere zoo is, dat men moeilijk deelneming in een kostbaar geschenk kan verwachten. Bij velen is bo vendien de lust niet groot den ex-kroon prins cenig geschenk te geven. Het is thans de vraag wie recht zal blijken te hebben op liet geschenk, dat nog rieeds bij de rijksbank is gedeponeerd. Het geval is le ingewikkelder, daar dc schenkingsactie niet notarieel is vastgelegd. De kroonprins heeft uitlevering van het kostbare servies, bestaande uit 1900 stuks, -'eëischt. op grond, dat zijn huidige finan- cieele omstandigheden hem niet veroorloven er van af fe zien. VRACHTAUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. -Maandagmiddag keerde de vrachtauto "van M. Bauman van de markt te Nijmegen naar Venendaal terug. Fusschen dc Klomp en Ede geraakte het stuur defect, met bet ge volg, dat de auto tegen een boom opreed en dc 9 inzittende personen min of meer ern stig gewond werden, zoodat geneeskundige hulp moest worden verleend. Door de politie te Eindhoven is Maandag middag het lijk van een 23-jarig meisje de L., dat Zaterdag .overleden was, in beslag ge nomen. Naar de doodsoorzaak is een onder zoek ingesteld, dat op het oogenblik nog voortduurt. Te Rijssen is op het Fabrieksterrein van de firma Ter Horst en Co bij het graven een kist met 200 scherpe patronen gevonden. Zij hebben een doorsnede van ongeveer 1 c.M. terwijl de kogels kegelvormig waren. In de huls zat een zwarte poederachtige massa wat eens het kruit is geweest. De slag hoedjes warén nog ongeschonden. Bij de familie te Delft is bericht ontvan gen, dat dc heer Tielenius Kruijthoff, offi cier aan boord van het s.e. „Commeweyne" wordt vermist. Men vermoedt dat hij 's nachts in het Kanaal overboord is ge slagen en verdronken. Door het losraken van een moer liep te Nieuwer-Amstel een wiel van een zes-per- scons-auto af. Het gevolg was, dat de be stuurder zijn stuur kwijtraakte, tegen een boom op den Amsteldijk reed en een rijwiel, waarvan de berijder nog juist bijtijds af sprong, vernielde. De inzittenden bekwamen lichte kwets uren door de glasscherven. De auto werd zwaar beschadigd. De eigenaar van het vernielde rijwiel vverd door den eigenaar van den auto geheel scha deloos gesteld. We lezen in de „Tel." Onlangs meldden wij, dft te Rotterdam op verzoek' van den commissaris van politie te Velp de 43-jarige handelsagent A. H. de H. was gearresteerd wegens verduistering van f 11.000 en eenige effecten. De he.„ de H.' behartigde indertijd eenige financiesle zaken voor een familielid van een Duitsch meisje, welk familielid in Amerika woonde. Deze Duitscher bezat een aantal fondsen, welke, op zijn verzoek de handelsagent te gelde maakte. In eenige brieven had de Duitscher de verklaring afgelegd, dat de heer H. de ontvangsten van de fondsen kon gebruiken voor zijn eigen zaak. pe handelsagent deed dit, doch in den loop der tijden werden verliezen geleden en bovendien ging een deel der gelden ver loren door het faillissement van een bank instelling. In totaal werd een bedrag van ongeveer f 11.000 verloren. Toen de Duit scher uit Amerika teruggekeerd was, diende hij bij dc politie te Velp een aanklacht tegen den heer de H. in wegens verduistering. De handelsagent werd te Velp achter slot er. grendel gezet, doch den volgenden dag is hij weer vrijgelaten. Hij kreeg zijn stukken terug en kon naar huis gaan met de ver klaring, dat aan de zaak geen verder gevolg 'zou worden gegeven. De kwestie zal verder in een civiele procedure ingesteld door den Duitscher, uitgemaakt worden. Men schrijft uit Breda aan de Tel. Hoe lager de koers van den franc wordt, des te meer kooplustigen trekken naar België, maar des te strenger wordt ook de grensbewaking. Deze is, voor wat betreft de Hollandsche douane, reeds eenige maanden geleden zeer verscherpt, niet het. minst ook aan dc grens Meersel-Dreef-Strijbeek, langs de groote heirwegen die van Antwerpen en Hoogstraten Jeiden naar Breda. Vroeger werd het nog wel eens oogluikend toegestaan, dat de Neder landsche bewoners aan de grens der onder de gemeente Rijsbergen en Ginnikcn gelegen gehuchten hun vleesch voor huishoudelijk gebruik aan de op Belgisch grondgebied ge legen ,,Meerse!sche Dreef" (een bekende bedevaartplaats, waar vele winkels zijn) gingen halen, maar daar is ten gevolge van allerlei misbruiken den laatsten tijd ook al een stokje voor gestoken. Ook wordt zeer streng gelet op den invoer van tabak, sigaretten, chocolade en speel kaarten. Vooral in deze artikelen was den laatsten tijd aan de grens een zeer levendige handel ontstaan. Deze handel is nu grootendeels uit, dank zij vooral de zeer strenge bewaking aan de Dreef, waar de douanepost bij het café ..Bellevue" dag en nacht bij storm en ontij op zijn post staat, om al dezen ongewenschten valuta-handel onschadelijk te maken. De winkeliers van Breda en West-Noord-Bra bant kunnen dergelijke plichtsgetrouwe ambtenaren niet genoeg dankbaar zijn. Zij, die (onverschillig welk artikel) uit België in Holland willen aanvoeren, zijn verplicht, eerst zich te vervoegen bij de Bel gische douane, waar wordt nagegaan of en in welke hoeveelheid het desbetreffende artikel mag worden uitgevoerd. Wanneer op deze wijze zoowel Hollanders als Beigen blijven samenwerken, zal het misschien nog mogelijk zijn, dat dezen va- lutahande! de kop wordt ingedrukt en dat, althans in de Noord-Brabantsche grens streken, voorkomen wordt, wat wij indertijd aan de Limburgsch-Duitschè grens zagen gebeuren, namelijk dat de eigen neringdoen den hun zaken wel konden sluiten. De Hoofd-Commissaris te Rotterdam waarschuwt tegen de praktijken van een zich noemde dc Ruijter, oud ongeveer 45 jaar, zonder vaste woonplaats. Hij geeft zich uit voor oud-verpleger en tracht vooral in krin gen van verpleegsters, geld los te krijgen onder voorwendsel, dat hij verpleegd is ge weest in het Volkssanatorium voor Borst- lijders te Hellendoorn en zich daar weder moet laten onderzoeken voor eventueele opname. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn te Rotterdam niet minder dan vier be langrijke b roovingen, meerendeels ten nadeele van vreemdelingen, gepleegd. Een Engelsch reiziger werd allereest in een pand aan de Aert van Nesstraat 150 pond sterling en f 160 afhandig gemaakt. In de Korte Baanstraat werd een Ameri- kaansch koopman van 500 dollar en 700 gulden beroofd en in een pand aan de Lange Baanstraat een Duitscher van f 640. Hiervoor werden resp. de vrouwen J. v. G. en A. de V. gearresteerd. Een schipper, die zich in een roofhol op den Visschersdijk gewaagd had, kreeg, toen hij een bankbiljet van f 100 wisselen wilde, niets terug en hij kwam naderhand tot de ont dekking, dat men hem nog een biljet van 100 gulden ontstolen had. De politie heeft direct na de aangifte een inval gedaan en arresteerde toen in het pand den koopman Th. W., de vrouw C. T. en den marinier J. P., die op het politie-bureau achter slot en grendel werden gezet. Het geld heeft men natuurlijk niet meer kunnen vinden. Het volgende niet alledaagsche tooneeltje speelde zich dezer dagen te Londen af De marine-attaché van het Noorsche ge zantschap, die den eersten dag op de legatie werkzaam was, scheen zoo verdiept in zijn werk te' zijn geweest, dat, toen hij opstond orn te vertrekken, hij tot de ontdekking kwam dat al het gezantschapspersoneel reeds heen gegaan en het gebouw gesloten was. „Ik had de zaak wel open kunnen krijgen", verklaarde later de attaché, een flink gebouwd man, die o.a. de Zuidexpeditie van Amund sen in 1911 heeft medegemaakt, „maar ik vond dat nu juist niet dc manier, om mijn carrière aan de legatie te beginnen. De man was daarom naar den zolder ge gaan en op het dak geklommen. Daar aan gekomen bemerkte hij, dat een goot langs het 8 verdiepingen hooge gebouw naar beneden liep. Niet voor een klein geruchtje vervaard liet de Noor zich langzaam langs de goot naar omlaag zakken. Halverwege zag hij echter aan het open venster van de woning naast de legatie een man en een vrouw met een revol ver gereed om hem omlaag te schieten, daar zij meenden met een inbreker te doen te hebben. Natuurlijk gaf de Noor onmiddellijk explicatie van zijn voor een gezantschapsatta ché vreemdsoortige handelwijze, waarna hem alle assistentie werd verleend. Ten gevolge van den Oostenwind vertoo- nen zich ijsvelden in het groote vaarwater tusschen Enkhuizen en Stavoren, waardoor zeilvaart onmogelijk en stoomvaart zeer moei lijk is. Twee Hunzebooten, die Maandagmor gen van Amsterdam kwamen, zijn ter hoogte van den vuurtoren wegens het vele ijs terug gekeerd en hier binnengeioopen. Uit Durgerdam wordt gemeld Een aantal Urker. botters, die gisteren van het IJ naar hun eiland zouden varen, moesten wegens de ijsbelemmering halverwege terugkeeren. Buiten de Oranje-sluizen leggen meer dan 100 zeilschepen, die de Zuiderzee moeten oversteken, te wachten op een gunstiger ijs toestand. Als bewijs welke zware ijsbrokken zich bij Huizen in het zuiderbekken der Zee aan den bodem hebben vastgehecht, diene, dat een detachement van de Genie, belast met het opruimingswerk, niet minder dan 65 K.G, springstof nabij den Westhavendam gebruikt heeft, voor een blok van ruim 190 kub. Me ter waren niet minder dan 3 ladingen resp. 8, 8 en 6 K.G. noodig om dit los te krijgen van den kop der cenc pier. Het volgende bericht „van onzen eigefi correspondent" staat cr boven bereikt de „Daily Mail" uit Aldershot, de bekende Engelsche garnizoensstad. Was het I April men zou aan de waarheid ervan twijfelen. Een soldaat, Michael Murtagh geheeten, en behoorende tot het Koninklijke tank-corps die wegens desertie in de afdeeling voor ge detineerden was ondergebracht, klaagde den laatsten tijd over pijn in het onderlijf. Hij had het gevoel, of er hém iets „zwaar op de maag" lag. De man werd naar het hospitaal gezonden en geopereerd, het „zware op de maag" bleek geenszins een denkbeeldig verschijnsel bij dezen patiënt te zijn. De chirurg toch, die hem behandelde, mocht het genoegen sma ken om een halve hoefsmederij uit 's man? spijsverteringsorgaan te verwijderen. De maaginhoud van den goeden man be stond namelijk uit 87 hoefnagels, twee stuk ken metaaldraad, twee veiligheidsspelden, een pen en een broeksknoop. Hoefijzers of paardenpooten schijnen niet in 's krijgers kloeke maag te zijn aangetrof fen althans de correspondent maakt er geen melding van. De verzameling metaal-afval, die de ope ratie te voorschijn gebracht heeft, en waar voor verschillende plaatselijke oudroest- handelaren gereflecteerd moeten hebben, i; als curiosum in het museum van het hospitaa' gedeponeerd, ter afschrikwekkende waar schuwing aan de haastig-eters of gulzigaards, die de leelijke gewoonte hebben, om hun voedsel niet behoorlijk te kou wen en daardooi natuurlijk alle kans loopen om op een goeder dag 'n halve fabriek van Krupp in te zwelgen. Op Woensdag 2 Januari 1.1. deden de ou, ders te Rotterdam bij de politie aangifte, da sinds den Maandagmorgen daaraan vooraf gaande, hun kinderen, de 10-jarige J. P. en de 8-jarige S- C. L. niet meer in de ouder lijke woning waren weergekeerd. Kort daar na werd het lijkje van den jongste uit den Kralingschen Plas onder het ijs vandaan ge haald. Men slaagde er echter niet in, dat van z'n kameraadje te vinden. Dit is nu Maandag opgehaald. Het werd door de politie, daar het in verregaanden staat van ontbinding verkeerde, direct naar de Algemeene Begraaf plaats in Crooswijk overgebracht. Het volgende heeft zich in de omstreken van Louisville (Kentucky) afgespeeld. Een zekere Richard Heaton had een em ployé, Gates genaamd. Heaton nu was door een krankzinnige jalousie jegens Gates be zield. Op zekeren dag kwam hij op het waan zinnig denkbeeld, na zijn vrouw in een der vertrekken van zijn huis opgesloten te heb ben, Gates in een andere kamer te knevelen en daarna op een geïmproviseerde operatie tafel te deponeeren, waarnaast hij bij wijze van afschrikwekkend „memento mori" een stel chirurgische instrumenten en andere „marteltuigen" had neergelegd. Aan Gates deelde de meer vindingrijke dan zachtzinnige Heaton mede, dat hij var plan was, hem langzaam aan stukjes te kerven. Het huis, waarin deze onvriendelijke too- neelen zich afspeelden, ligt op vier mijlen afstand van het eigenlijke woonhuis van Heaton, dat in de stad Louisville zelf gelegen is. Hoe Gates daarheen gebracht werd, is nog niet duidelijk. Al wat bekend is, is, dat Qates, na drie dagen, vol angsten en kwellingen, er in slaagde, zich van de operatietafel los te wer- ken en daarna zijn patroon een kogel in hét hoofd te jagen. Toen de politie het tooneel dezer drama tische verwikkelingen bereikte, vond zij Heaton's lijk dwars over de operatietafel liggen. In een zijner zakken vond men een kaart, met den naam enThet adres er op van dokter Walter N. Thomas, den neger-chirurg uit Chicago. Dr. Thomas verklaarde, dat hij onlangs van iemand het verzoek ontving, ëen operatie te verrichten op een bloedver want van den aanvrager, welk familielid volgens 's mans bewering zwakzinnig was. De neger vertelde den verzoeker, dat zulk een operatie een ongeoorloofde handeling zou zijn. Een bewoner van de Wijnstraat te Rotter dam, W. v. B. genaamd, heeft bij de politie aangifte gedaan van de vermissing eener pomfeuillé met 6000, aan bankpapier, v. B. was van een koffiehuis op de Zuidblaak naar een café in de Hoofdsteeg gegaan. Daar miste hij de portefeuille, die onderweg waar schijnlijk gerold is. dc straf ontvangen, die ik reeds zoolang gevreesd heb? Ik ben vervloekt! Waarom eb ik niet alles bekend?!".... DERDE HOOFDSTUK. De dag liep ten einde. L ennoeid keerden de arbeiders naar de boerderij terug en Fernand Alban, die ach- ergebleven was, wendde zich naar bel kasteeL Toen hij langs het ravijn liep. niet v*r van het huisje, waar Rosa woonde, zag hij de smokkelaarster uit het kreupelhout 'c voorschijn komen. -Goeden avond, mijnheer Alban." zeide *o, toen ze naderbij was gekomen. „Goeden avond, juffrouw Rosa," ant woordde de jonge man, die met iedereen c- en hartelijk omging. ..Ik zou u willen vragen, mijnheer Alban, af u geen werk voor mij heeft." „Zoo zoo. je hebt dus genoeg van het smokkelen." ..Nu mijn moeder gestorven is en Francois v.iin verlaten heeft, heb ik een tegenzin in dat beroep gekregen.Ja, ik heb genoeg .-ar dat gejaagde levenIk heb daar straks voor drie van mijn broers voor een oetrekking gezorgd bfj boeren uit den om trek.... Kunt u misschien nog een naaister gebruiken?.... U weet dat ik niet tegen .en beetje werk opzie!" Bij deze laatste woorden toonde z" baar sterke, gesoierdz „Wat bén jij een kordate vrouw," riep Fernand lachende uit; „maar jc zult voor een betrekking bij den pachter moeien zijn; ik heb geen zeggenschap over de werk lieden." „De Lurieux hebben hel. zooals zoovele anderen, niet op mij begrepen; als u mij niet voorspreekt, loop ik bard kans...." „Op bet oogenblik kijkt men zoo nauw niet, maar als je het graag bebt, zal ik cr met vader Lurieux over spreken.... Kom dus morgen maar aan de boerderij, dan zal ik jc antwoord kunnen geven." „Dank u zeer, mijnheer Alban, ge zijt heel goed voor mij!" Na deze woorden verdween Rosa haasiig in het ravijn. Fernand volgde baar met de oogen. „Wal een flink kind is dat," mompelde hij, „die Rosa is een knap meisje en ze draagt haar naam met eere." Hij vervolgde zijn weg, maar zijn slapen klopten en het was of een wolk zijn gezicht verduisterde. Fernand had vurig bloed en een teeder hart. Hij was op dien leeftijd, dat de fris- schc wind, het murmelende water, de tril lende bladeren en de zingende vogels allen dat eene woord schijnen te spreken: liefde. Toen Fernand Alban op het kasteel was teruggekeerd, vond hij daar zijn zusje Laure, eenzaam cn droevig voor dc tafel in dc eetkamer. „Moeder heeft hoofdpijn," zeide ze, „en Marguerite ondervindt den terugslag van het ongeluk van dezen morgen, zoodat ze ook naar haar kamer is gegaan; wc zullen cius vanavond, alleen moeten eten, want ze willen rustig slapen." Maar geen van beiden sliep. In haar kamer gekomen, knielde mevrouw Alban aan het voeteneind van haar bed en trachtte te bidden. Marguerite had zich in haar kamer op een rustbed uitgestrekt, met het hoofd diep in dc kussens verscholen, en beur loshangende haren verborgen ge deeltelijk haar gezicht, dat smartelijk ver wrongen was. Zoo bleef Marguerite onbe weeglijk liggen weenen. Twee uren te vo ren, toen ze in de. armen barer moeder tot het bewustzijn was teruggekeerd, b'a3 ze gevraagd: „Is het waar, wat u mij verteld heeft? Is het waar, dat mijn vader niet dood is.... er, dat hij....", en haar mond had bet vreeselijke woord niet kunnen uitspre ken. „Het is waar," had mevrouw Alban ge antwoord „Onmogelijk! onmogelijk!" U is krankzin nig!.... U beeft het verstand verloren.... Ja, u bent gek geworden!" .AVees kalm, m'n arm kindin Gods naam, wees toch kalm!" „Wat heeft hij dan gedaan? Wat heeft hij misdreven?" „Vraag mij nu niets meer, m'n kind; je hebt het zelf gewild.... nu weet je het.... Maar ik smeek je, het geheim, waarin jij nu ook betrokken bent, zorgvuldig te bewa ren.... laat jc broer en zuster in hun rust, die iij vrijwillig verloren hebt.... en spreek nooit een woord over onze.... schande!" Terwijl mevrouw Antoinette Alban dit laatste woord sprak, was het alsof haar stem uitdoofde. Ze verliet het salon, gevolgd door Marguerite. Den volgenden morgen ontmoetten de beide vrouwen elkaar weer bij het ontbijt. Dc slapelooze nacht en de tranen hadden duidelijk merkbare kenteekenen op het ge laat van het jonge meisje achtergelaten. Fernand en Laure bemerkten zeer goed dat er iets haperde, maar ze spraken er niet over, in de veronderstelling dat er een pijn lijke botsing had plaats gehad tusschen hun moeder, die koeler was dan ooit en hun oudste zuster, wier onafhankelijk karakter zjj kenden. Ze waren van mcening dat het in verband stond niet het verbod om te paard uit te gaan, welk verbod zij misschien had overtreden. Terwijl allen Iegelijk opstonden om de eetkamer te verlaten, zeide mevrouw Al ban kalm: „Wij gaan een bezoek brengen aan mevrouw' Dclost. Laure, maak jc ge reed om met ons mee te gaan." „Terstond, moeder". Fernand was reeds vertrokken om naar de boerderij le gaan; Laure ging naar haar kamer om zich te verklceden. Marguerite die zich alle krachten voelde ontzinken, hield zich aan de tafel vast. Mevrouw Alban sloot de deur en met zachte stem zeide ze; „Houd moed! Denk cr aan dal ik Parijs en onze vriendeu ontvlucht ben om u drieën de achting van de wereld te verzekeren, daar de vereering der nienschen reeds in minachting veran derde.... Bedenk ook, dat wij vóór alles dc achting moeten behouden van -de buren die ons omringenDenk niet meer aan die vreeselijke onthulling van gisteren dan om tot je zelf te zeggen: „Als hij die ik bemin mij voldoende liefheeft om die oneer, die mijn naam bevlekt, mij niet aan te rekenen, dan zal ik dien droom van eerst te huwen, misschien .tot werkelijkheid zien worden; zoo niet, dan zal ik met één ruk, de liefde, die in mijn hart ontkiemt, daaruit verwij deren...." In onze kringen, m'n dochter, wordt de misstap der ouders den kinderen aangerekend; bovendien ben je niet de eeni ge die zult moeten lijden, Fernand en Lau re zullen ook eens alles vernemen..Even als jij zullen ze zich verwonderen en veront waardigd gevoelen omdat ik hen van de wereld verwijderd houd en ze zullen me uitvragen en mij noodzaken alles te ver tellen." Snikkend liet Marguerite haar hoofd op de borst barer moeder rusten, die haar met vurige kussen overlaadde. Beider smart had het ijs van hunne harten doen smelten en ze legde een inniger band tusschen moeder en dochter, die tot heden door het verschil hunner karakters zelden met eikaar omgin gen. Hun zwakheid duurde echter kort. De tranen van Marguerite waren spoedig opge droogd. ze maakte zich los en zeide lang zaam: „U heeft gisteren gelijk gehadcr inag door ons nooit meer gesproken wor den over clien man.,.." „Zwijg, riep de moeder nogmaals uit, ten prooi aan een hevige ontroering, „zwijg want die man blijft in elk geval je vader! „Mijn vader?.Een misdadiger mijn va. der?.Neen, ik heb geen vader meer!.... Als hij eens aan dc deur zou komen en hi. zou mij om brood vragen, dan zou ik hem wegzenden!" „Kind, mn kind!.... Houd op! God zal je straffen voor je vreeselijke woorden!" „Moeder!. „Marguerite.... het is ontzettend wal ja daar gezegd hebt!" „Hij heeft verschoppelingen van ons. ge-i ijiaakt, hij heeft onze jeugd en ons geluk verwoest. Marguerite ging heen met een blik vol toorn en wanhoop. Een uur later traden mevrouw Alban er. haar beide dochters het salon van mevrouw Dclost binnen. Marguerite was evenals haai moeder zeer kalm. Haar gelaat was wel ceiiigszins bleek en hare oogen brandden in het hoofd,'maar dat werd toegeschreven aar, de gebeurtenissen van den vorigen dag. Niemand veronderstelde dat het haar speel no.g in leven te zijn, nu hare ijdeiheid zóó- gekwetst was. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6