landbouw m vmm&m. ïrogez^den fflededeeliitgtii* KUNST EN KENNIS. Aan onze Lezers SPORT EN SPEL. RECHTSZAKEN. Wat van mij isf daar blijf je af. Hij ging naar de Oost De malversaties te Amersfoort. Kleptomanie. 1 VERKEER EN POSTERIJEN. De reis AmsterdamParijs. A 60 cents per regel. Voor alien die sukkelen Ned. Academie voor muziek. DIT BOEK EN BLAD. Uit Boek en Blad. Mannenadel en Vrouweneer. Spoort al Uw kenmssen i aan hnsvïaag' en aanbod- advertenties te plaatsen In onze eigen Nieuwe Haariemsctte Courant Waarop bij het ktveeken van aardappelen voor pootgoed thans reeds te letten? WIELRENNEN. De BerJijnsche Zesdaagsche. v. NekMoeskops nog aan den kop VOETBAL. MARKTNIEUWS. B.NNENLANDSCH NIEUWS De veeziekte in Drente VANUIT HET ND- f. De onderzoekscommissies. De verhouding tusschen Engeland en Frankrijk. De Duitsche Rijksdag. De separatistische beweging. Het vertrek van Venizelos. Een inval van Bulgaarsche komitadsji's in de Roemeensché Dobroedsja. Het Kalifaat. 't Was op 29 Januari een rumoerige en veel bewogen dag geweest voor de bewoners van de Wijde Broedersteeg in Rotterdam. Ruzies zijn daar aan de orde van den dag en wanneer er eens een dag geen „kif" geweest is, dan wordt dat als een groots bijzonderheid aan gemerkt. Het is dan cok wel een grillige .speling van het toeval, dat de steeg juist „,3roeder"-steeg heet; broeders zijn de men- 'scken er nog lang niet en de politie heeft nog 'altijd handen vol werk in dit beruchte buur- ftje, dat in het hartje van de oude binnenstad «gelegen is en dat omringd wordt van tal van jtninstens even lugubere straatjes, steegjes jen slobjes, die de eerzame burger het liefst 'maar ontwijkt. Midden in de Broedersteeg ligt een gymnastieklokaal en dagelijks trekt de Rotterdamscke schooljeugd door de Broe dersteeg om er de lessen in lichamelijke opvoeding te ontvangen. Dat ze in dien om trek, als ze eenmaal weer buiten zijn, weinig goeds leeren, behoeft nauwelijks betoog, doch dat heeft echter met deze geschiedenis absoluut niets te maken. Het was dan op 29 Januari. De Broeder steeg lag in vredige avondrust. Een enkele lantaarn, wierp een flauw schijnsel in het straatje, achter een paar ruitjes blonk nog licht, boven de huizen schitterde een eenzame ster, doch overigens was het donker en stil in het straatje. Het was er dien dag weer storm achtig toegegaan, ruzie op ruzie was er ge weest, döch nu sliep de Wijde Broedersteeg. even werd de rust verstoord door de slagen van de groote torenklok; met bronzen galm werd het middernachtelijk uur verkondigd., in de verte blafte een hond, snorde een taxi, doch dan was 't weer stil Plotseling ontstond een heftig rumoer, schrille vrouwenkreten klonken door den stillen nacht, ruiten vielen kletterend tot gruis, deuren sloegen dicht, kinderen huil den, mannen vloekten, vrouwen gilden, er vloeide bloed Wat er dan wel gebeurd was Een vrouw, in eenigsgins beschonken toestand was op straat gegooid en om haar woede te koelen had de vrouw met een teiltje de ruiten inge slagen. De ruzie van 's middags was hier door opnieuw opgelaaid, er was hevig ge vochten. Een agent was er tusschen gekomen en had de dronken juffrouw bij haar bonte boezelaar gegrepen. Verder zou er waar schijnlijk niets gebeurd zijn, als niet juist de man van bovengemelde juffrouw het hoekje om was gelaveerd. De man was in kennelijken staat en zong het populaire lied „En wat van jou is, Nou reken maar, dat is van mijn En wat van mijn is, daar blijf je af." Op hetzelfde oogenbiik zag hij, dat de agent zijn vrouw vasthield. Die vrouw was van hem en daar moest de agent afblijven. De dronkenman, besprong den handhaver van de openbare orde als een kat, trok hem omver, en gaf hem een paar flinke opstoppers. De agent floot assistentie en binnen enkele mi nuten zat de opstandige echtgenoot in het politiebureau. Dien nacht deed geen mensch een oog meer dicht in de Wijde Broeder steeg. Maandag moest de man terecht staan en kon zich van het geheele geval niets meer herinneren. Hij had twee getuigen a décharge medegebracht, die beiden verklaarden, dat de agent de vrouw van beklaagde het hoofd had doorkliefd met zijn sabel, hetgeen de agent echter ontkende. Hij had zijn sabel zelfs wiet uit de schede gehad. Het O M. mr. Rombach, was van oordeel dat getuigen in de groote opwinding hun fantasie wel wat al te veel den vrijen loop hadden gelaten. Hij geloofde den agent op zijn woord. Eisch 1 maand gevangenisstraf. De politierechter zei, dat hij er rekening mee wilde houden, dat bekl. voor zijn vrouw, die inderdaad door een onbekende bloedend aan het hoofd werdjverwond, wrs opgekomen en vonniste 3 weken gevangenisstraf. „Ik kan niet veel vertellen edelachtbare, ik Was zoo verschrikkelijk zenuwachtig," zei een 27-jarige losse werkman, die Maandagmor gen voor den politierechter te Rotterdam, mr. IJssel de Schepper, terecht moest staan ter Zake van mishandeling. En waarom was u dan wel zoo zenuw achtig Ja, ziet u, ik win me eigen altijd zoo gauw op, als ik wat heb. Wat hadt u dan Ruzie edelachtbare. Zoo zoo, en hebt u toen bij die ruzie meneer Jaschkowsky geslagen Dat weet ik zoo precies niet meer. We leie in 't zelfde kosthuis en toen krege we ruzie. Dus u hebt niet geslagen? Ja, kijk eens, jij heeft me d'r tweemaal om gevraagd. Als ik hem niet geslagen had, dan had "hij het mij gedaan. Dan hebt u dus toch geslagen. Dat weet ik niet, want ik was zoo ont zettend zenuwachtig. En zijn jullie nu nog in hetzelfde kost huis Nee, want hij is vanmorgen weer naar Duifschland gegaan. Er werd nog een juffrouw gehoord, die bij de ruzie tegenwoordig geweest was, het bleek een Duitsche te zijn. Wat weet u er van vroeg de politie rechter. Bitte? Hebt u gezien, dat ze aan het ruzie ma ken waren? herhaalde de rechter, langzaam en nadrukkelijk. Wie Roezie Ja 1 En hebt u gezien dat er geslagen werd Ja, aber wie het gewist ist, weet iek nie 1 Dus u zag niet Wie er sloeg Nee. Het O.M., waargenomen door mr. A. Rombach eischte wegens mishandeling 14 da- geil gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Zou dat niet veranderd kunnen worden? Ik wou „Kloniaal" worden. Rechter De hoofdgetuige is naar Duitsch- land vertrokken en de juffrouw maakt ons ook al niet wijzer, ik ben dus van meening, dat het bewijs niet geleverd is en zal u dus vrijspreken. Beklaagde kan nu voor de Oost gaan tee- kencn. Men seint ons uit België: Toekomende zomer zal te Halle bij Brus sel, het vijftigjarig jubileum der kroning van 't Madonnabeeld op groolscbe wijze gevierd worden. Een heerlijk schoont' historisch- Mariale stoet zal tot driemaal uittrekken, en wel op den 15en, 24en Augustus en op den eersten Zondag van September. De laatste stoet zal opgeluisterd worden door dc tegenwoordigheid van zijn Émïn. Kar dinaal Mercier. Ook zal bet wereldberoemd „Maria's Leven" weer gespeeld worden. Nadere bijzonderheden zullen volgen. De zaak legen den vroegeren gemeente ontvanger van Amersfoort, v. d. B. en den eersten ambtenaar op diens kantoor Br., welke beiden bekend hebben schuldig te zijn aan verduistering van gemeentegelden, zal voor de Utrechtscbe rechtbank behan deld worden op Dinsdag 18 Maart. DE FIRMA C. JAM1N EN DE PETROLEUMKACHELS. De Kantonrechter heeft te Amsterdam Maandag uitspraak gedaan in dez aak tegen de firma C. Jamin te Rotterdam, tegen welker firmanten geëischt was een geldboete van 200 subs. 20 dagen hechtenis, wegens overtreding der Arbeidswet, welke zou heb ben bestaan uit het in een winke-l aan den Zeedijk te Amsterdam doen branden vn een petroleumkachel voor verwarming, zonder afvier. De Kantonrechter achtte het ten laste ge legde bewezen, doch niet strafbaar en ont sloeg beklaagde van rechtsvervolging. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft in hooger beroep behandeld de zaak tegen den korporaal van het regiment genietroepen P. A. de V., die in 1923 in de Kromhoutkazerne te Utrecht alles had weggenomen wat hij vangen en grijpen kon. Uit de verschillende gebouwen op het terrein der kazerne, waar hij in kon komen, had hij den boel weggesleept. Alles kon hij gebruiken, zegt de ,;Tel." ontvanglampen, lampvoetje, tafektopcon- tact, schakelaar, accumulator, voltmeters, transformator, gloeidraadweerstand, scbroe- vendraaier,rollen isolatieband, draadklenimeu, reservesleutels, 22 stafkaarten, leesboeken, teckeningen van. een Albatros-eendekker, nieuwe en gebruikte potlooden, penhouders en pennen, 137 catern folio-schrijfpapier, 71 schriften, verschillende voorschriften en reglementen, passerdoos, ez. enz. Alles is bij beklaagdes vader in Den Haag in beslag genomen, waar beklaagde van het gestokne reeds een geheel radiostation had gemaakt. Beklaagde bekende alles. Hij weet zijn mis drijf aan een zucht om iets weg te nemen, waaraan hij geen weerstand kon bieden. Waar de Krijgsraad beklaagde voor deze feiten had veroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf, met ontslag uit den militairen dienst oordeelde de advocaat-generaal deze straf te licht en vroeg beklaagdes veroordee ling tot zes maanden gevangenisstraf met- ontslag uit den dienst. Mr. Flieringa refereerde zich aan het oor deel van het Hof. Het Hof zal later uitspraak doen. Vermindering van den duur van het tra ject./ Voortaan zullen de treinen Amsterdam Parijs van 7.36 en van 1.14 niet meer in het grensstation Esschen stoppen. De verificatie der paspoorten of der identiteitskaarten, van handbagage, zal tusschen Roosendaal en Ant werpen geschieden. De ingeschreven bagage zal op de plaats der bestemming onderzocht worden. Het vertrek dezer twee treinen uit Amsterdam zal verlaat worden tot 8.27 en 1.49, den eersten en 36 minuten voor den tweeden met 61 en voor den tweeden met 35 minuten verminderd worden. De treinen van 8.10 en van 12.30 uit Parijs naar Amsterdam zullen niet meer te Roosendaal stoppen. Nederlandsch douanepersoneel zal in Esschen in den trein plaats nemen en onderweg de ba gage en paspoorten controlceren. De duur van het traject zal verminderd worden met 80 minuten voor de eerste en 36 minuten voor den tweeden trein. met moeilijken en onregelmatigen stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Zij werken vlttg en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 69 ct. Bij apoth. en drogisten. Het Haagsche Conservatorium dat tot nu toe een onderdeel vormde van de Haagsche Stichting voor Muziek „M.U.S.I.C.A.", en het Conservatorium voor Muziek te Rotter dam, tot nu toe een zelfstandige instelling, zullen onderdeelen gaan vormen van de dezer dagen opgerichte „Nederlandsche Academie voor Muziek." Genoemde instelling heeft het plan ook in andere steden van ons land muziekscholen op te richten, en tevens in verschillende steden goede concerten tegen populaire prijzen te geven. ONS REJSBLAD, Orgaan van de Ned. R. K. Reisvereeniging, No. 1. Uitg. H. Stumpel, Hoorn. Wij ontvingen het eerste nummer van dit orgaan, dat voor Roomsch-katholieken veel wetenswaardigs op reiseebied bevat. Zoo treedt de commissie van Advies in dit No. op met een zestal reisschema's voor ons eigen land en een gelijk aantal voor het buitenland. Het uitstapje No.l, zal op tweeden Paasch- dag, 21 April, naar de Bollenvelden geschie den. Deze tocht geschiedt per gezelschapsau to met 21 ruime zitplaatsen. Leider is de heer A. Vaseu, Raadhuisstraat 44 te Heemstede. De kaartenverkoop voor dezen tocht wordt gehouden tot 13 April, secretaris van het Hoofdbestuur, Holsteeg 4, Amsterdam. Het maandschrift Mannenadel en Vrou weneer, orgaan van de vereeniging „Voor Eer en Deugd" onder de redactie van eenige Paters Redemptoristen, Kerstraat te Vaals, verdient in den laatsten tijd de bijzondere aandacht van een ieder, wien het behoud der zedelijkheid ter harte gaat. Zoo juist is verschenen de zesde aflevering van den dertienden jaargang, waarin Pater Mr. Duyn- stee het vierde vervolgartikel geeft over het zeer belangrijke onderwerp, „de katholieke leer over de kuischheid." Op de hem eigen duidelijk bevattelijke manier geeft hij ons hier eene uiteenzetting, hoe de door dc na tuur aangewezen middelen voor opvoeding uiteraard aanwezig zijn in de door de zede lijke banden gewaarborgde, blijvende ver eeniging der ouders, in het huwelijk. Pater Stoks geeft als titel van zijn bij drage het bekende Vondelwoord Waar werd oprechter trouw, ter wereld ooit ge vonden. Hij voert ons binnen in het rijke zieleleven van den H. Joseph, wiens innige trouw en tcederc liefde voor Maria ten voorbeeld wordt gesteld aan wie door het huwelijk vereenigd leven. Mogen, zoo be sluit Pater Stoks zijn warm geschreven artikel, mogen de christen echtgenooten ter bevestiging van hun echtelijk vaak be wonderend de oogen richten naar Nazareht's nederig gezin, naar het volheerlijk ideaal van ongerepte, onverdachte trouw tusschen den rechtvaardigen Joseph en zijn vlekke- looze wouw Maria. M. S. bespreekt in een artikel het belang wekkend verslag van de te Amsterdam op 29 November gehouden dertiende algemeens vergadering van het nationale Comité tot bestrijding van handel in vrouwen ert kin deren, waarin de schrijver na veel waar deering voor het betoog van den Voor zitter Mr. A. Ie Graaf eenige gegronde be merkingen meent te moeten plaatsen. N.B. Bespreekt het .verslag' eener rede van Dr. Haga op 14 December gehouden voor de Haagsche Rein-Levec-beweging en te recht keurt hij af, dat een wetenschappelijk man maar weer klakkeloos een hatelijkheid zegt aan het adres van het Roomsche kloos terwezen in vroeger eeuwen wanneer hij te voren eens te rade was gegaan bij Pro fessor Pijper in diens werk „de Kloosters" in 1916 uitgegeven bij Nijhof, dan had hij zeker deze passus in dc pen gehouden. Tenslotte een overzicht over de bekende kwestie de Filmkeuring in het Zuiden. Summa summarum een mooie aflevering, welke belangstelling verdient in wijden le zerskring. L. H. WANNA, pr. Monster. 1) Alleen bestemd voor volwassenen. i De Plantenziektenkundigen Dienst be richt De teleurstellingen welke bij de teelt van aardappelen voor pootgoed nog al te vaak voorkomen, geven mij aanleiding het volgen de onder de aandacht van dc verbouwers te brengen. Als hoofdoorzaak van de tegenslagen bij het telen van gezonde aardappelen moet ge noemd worden het besmettelijk karakter, dat sommige ziekten (bladrol, mozaïek en aan verwante ziekten) hebben. Hoewel de facto ren, waarvan de verspreiding van deze ziekte afhangt niet alle bekend zijn, zijn er toch en kele waarmede reeds voor het poten reke ning kan gehouden worden. 1. Het poten van aardappelen, welke voor levering van pootgoed bestemd zijn, op ge scheurd grasland moet ten sterkste afgeraden worden. Zoowel door opzettelijk genomen proeven als uit waarnemingen in de practijk is voldoende: gebleken, dat de nateelt van ge wassen op gescheurd grasland geteeld, in bijna alle gevallen tot groote teleurstellingen aanleiding gaf. 2e. Verschillende aanwijzingen zijn er, dat sterk bemeste gewassen, speciaal die, welke met veel stikstof zijn bemest, een nateelt geven met een hooger percentage zieke plan ten, dan die welke gegroeid zijn op land, dat matig was bemest. Hoewel het nog niet meer dan aanwijzingen zijn, zal de verbouwer toch goed doen zijn aandacht aan deze quaestie te wijden. Proeven om na te gaan, of inderdaad een zoodanigen invloed aan te sterke be mesting moet worden toegeschreven, zijn in gang. Wellicht dat het langer groen blijven en daardoor ook het gedurende langeren tijd bloot staan aan bemesting als oorzaak van het verschijnsel kan beschouwd worden. 3. Nog te vaak worden de selecties, dus de partijen, welke in de toekomst het allerbeste materiaal moeten leveren, te veel in de nabij heid van de gewone aardappelvelden uitge- poot. Gezien het feit:, dat ziekten als bladrol en mozaiek door bladluizen kunnen worden overgebracht zal men er van het begin af aan rekening mede moeten houden dat de besmetting over grooter afstand kan worden verspreid. Daarom moeten de selectievelden zooveel mogelijk van dc grootcultuur worden afgezonderd. 4e. Aantasting door Rhizoctonïa wordt zeer in dc hand gewerkt door het laat aanwenden van stalmest, of zooals bij de vroege aard appelteelt nog op sommige plaatsen gebruike lijk is door het zoogen, „oversteken" met trainmest. Voor het herkennen van de diverse ziekten op het veld zij verwezen naar de Verslagen en mededeelir.gen no. 6 van den Plantenziekten kundigen Dienst „Aardappelziekten, waar mede rekening moet worden gehouden bij de veldkeuring en bij de selectie". Nadere inlichtingen worden gaarne ver schaft door den Plantenziektenkundigen Dienst en door de daarbij werkzame ambtena ren. Het 'Hcllandschc koppel v. NekMoes kops gaat voort met liet vergaren van een groot aantal punten. Ook het koppel StormBleekcmolcB, die 1 ronde achterstand hebben, komen cr sceeds beter in, in den nacht van Zondag op Maandag kwam Bleekemolen ernstig te val len. Dc strijd moest ge ruimen tijd wprden geneutaralisecrd. doch na een uur ha-d men Blsekie weer wat opgelapt en kon hij weder aan den strijd deelnemen. Het vlugge tempo, waarin gereden wordt, en dat zich vooral bij den aanvang van den strijd kenmerkte, bestaat nog steeds en hel gevolg hiervan is, dat dagelijks records worden geslagen, voor zoover het den afgelegdeo afstand betreft. Thans is het wereld-record al met meer dan 40 K. M. geslagen. Voorwaar geen kleinig heid Na den val van Bleekemolen heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag ook diens koppelgcnoot Storm een ernstige buiteling gemaakt. Hij kwam in een flinke vaart van boven uit de baan naar beneden vallen en meest worden weggedragen. Ook hij was echter aa verbonden te zijn, wederom fühig. De strijd kon toen worden voortgezet. Storm, danig in bet verbandgaas, weet dan tot groote verbazing van het zeer talrijke publiek, één der sprints te whmen. In den loop van den nacht deden Oliriri- Donani 3379.850 K.M., waardoor het wereld, record met bijna met bijna 60 K.M. is ge slagen. De dag verloopt dan verder kalm, tot 's middags 5 uur, tegen welk uur het huis weer geleidelijk vol loopt. Het klassement heeft het volgend verloop: de eerste sprint wordt gewonnen door Stabe, de tweede door Sawall, de derde door Van Nek. Stabe wordt wegens hinderen van Lorenz gedis tantieerd. De vierde sprint is voor Saldow en onmiddellijk daarop begint Tailor een aanval, die.hem een halve ronde voorsprong geeft. Halm lost goed af, maar als Tailor weer in de baan komt, sleept Moeskops het geheele veld mee en weet Tailor zijn halve baan voorspr. weer te laten verliezen. De vijf de sprint wordt toegekend aan Donani. Van Nek, die eerste was wordt wegens binnen door rijden naar de vierde plaats gedistan tieerd. Zijn partner Moeskops weet de schade echter weer in te halen door de zesde sprint te winnen. In het klassement van Dinsdagochtend is Moeskops er geweldig in «n vergroot den voorsprong van het leidende koppel aan merkelijk. Het verloop is als volgt: eerste sprint wordt gewennen door Donani, de 2e door Moeskops, de 3e door Storm, de 4e door Moeskops, de 5e door Rizetto, de 6c door Moeskops. De stand is als volgt: MoeskopsVan Nek 198 punten, SaldowBaucr 137, Krup- katHuschke 124, LorenzTcchmcr 102, SawallStabe 85. RizettoSteilbrinck 57, OliviriDonani 29, Wittig—Krol! 12 pusten; BlekemclenStorm hebben 1 ronde achter stand met ruim 60 punten. De nieuwe trainer van bet Ned. Elftal zal Zondag a. s. voor den oefenwedstrijd te Rot terdam kennismaken met de spelers en 'hun o. a. vertellen hoe zij zich volgens zijn oor deel het best in conditie kunnen brengen voor de a. s. Olympiade. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG A. S. In verband met den oefenwedstrijd te Rot terdam gaan de meeste le klasse wedstrijden niet door. Haarlem, dat geen spelers behoeft af te staan speelt thuis tegen Quick, dat in gelijke omstandigheden verkeert. Verder spelen de 2e klassers Edo en Bloemendaal thuis, resp. tegen Hoüandia en V. V. A. PROTEST BLOEMEND AAL-CONCORDIA. Het protest dat Concordia aantcekcnde tegen het toekennen van een strafschop aan Bloemendaal in bovengenoemden wedstrijd, is afgewezen. De uitslag blijft dus 22, PURMEREND, 11 Maart. Kaas. Aan voer li stapels fabrieks- 44, «net rijksmerk 49.50, 3 stapels boeren 45. met rijksmerk 49. Boter. Aanvoer 917 K.G. 2,202.30 per K.G. Vee. Aanvoer 380 runderen w.o. 165 vette koeien 175400, 8 stieren, 30 paarden ƒ200150, 13 vette kalveren ƒ1.501.75 per K.G., 1250 nuchtere kalveren 1037, 350 schapen ƒ3042, 435 vette varkens ƒ0.700.76, zouters per K.G. 114 magere varkens 20—40, 214 biggen 14 22, 93 bokken. Handel in koeien en schapen stug, varkens en kalveren matig. Eieren. Kippen- f 5.756.75, cenden- 7.50. PURMEREND, 11 Maart. Eieren. Aan de eierenveilingen waren heden aangevoerd 13000 eendeneieren 8.108.550 en 22.000 kippeneieren 6.10—7.10 per 100. SMEEK, 11 Maart. Vee. Ter markt waren 209 melk- en kalf koeien 250480 16 vette koeien 215460 stieren 8 vette kal veren graskalveren 1250 nuch tere kalveren 818 12 pinken 80180 101 schapen 3050 lammeren 401 varkens ƒ60—120; 120 biggen 914. Men betaalde voor vette runderen 50 52V, e., dito kalveren c„ dito varkens 32—34 c., zouters '40—34 c., Londen varkens 28—29 c. Dc handel in melke -en kalvekoeien was vlug vette koeien vrijwel prijshoudens nuchtere kalveren zeer langzaampinken met goeden handel schapen, varkens en biggen met minder handelover het geheel genomen was de handel zeer langzaam. VENLO, 10 Maart. Eieren (Coop- Veiling ver.) Aanvoer 200.000 stuks. Kippen-6.30 i 7.30, eenden- 6.80 a 7.20, ganzen- 16.40 i» 17.10. BODEGRAVEN, 11 Maart. Kaas. Ter markt waren 100 wagens. Prijzen f 4552 rijksmerk le soort f 5658, 2e soort f 50 54. Handel matig. GRONINGEN, 11 Maart. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort f 450475, 2e f 350 400, 3e f 275325, voorjaarskalvende koeien 1c soort f 350100, 2e f 290—325, kalfvaar- zen le soort f 325375, 2e f 250—300, vare koeien le soort f 250275, 2e f 175195, stieren le soort f 0.981.00, le f 0.880.90, slachtvee Ie soort f 1.081.10, 2e f 1.00 1.04 per K.G. slachfgew., weideschapen le soort f 4050, 2e f 20-24, vette schapen le soort f 1.051.10 per K.G. slachtgew., vette kalveren ie soort f 1,45—1.55, 2e f 1.30—1.35 melkschapen le soort f 5057, 2e f 4550, vette lammeren f 3237, loopvhrkens f 20 30, vette varkens f 0.680.70, 2e f 0.62 0.66, Londensche varkens f 0.550.57, zou ters le soort f 0.640.65, 2e soort f 0.60 0.62, biggen f 6—12, f 12 per week. Aanvoer 224 vette koeien, 316 vette kal veren, 245 kalf- en melkkoeien, 58 stieren, 126 schapen, 945 vetten en Londensche var kens, 216 magere varkens en biggen. Kalf- en melkvee werd traag, doch prijs houdend verhandeld. Voor slachtvee en stie ren liepen de prijzen terug, vette kalveren werden hooger verkocht, nuchtere echter aan merkelijk lager, f 610 per stuk. De wolvee- handel had bij kleinen aanvoer een traag en nauwelijks prijshoudend verloop. Varkens bij ruimer aanvoer traag en lager verhandeld. Biggen eveneens met trager handel Eieren iets lager. ROTTERDAM, 11 Maart. Eieren. (Rot- terd. Veiling.) Aanvoer 165.000 stuks, kip pen- f 5.75—8, eenden- f 7.808.85. (Rotterd. Cons. Veiling.) Aanvoer 200.000 stuks kippen- f 5.50—7, eenden- f 88.50, ganzen- f 1216. Vee. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 212 paarden, 5 veulens, 858 magere runderen, 846 vette runderen, 265 vette kalveren, 2312 nuchtere kalveren, 36 schapen of lammeren, 60 varkens, 262 big gen. De prijzen waren als volgt koeien le kw. 115122'1, ct., 2e kw. 110105 ct., 3e kw. 10C—90 ct. ossen le kw. 105—112 V ct, 2e kw. 10095 ct., 3e kw. 8575 ct. stieren le kw. 100107 ct., 2e kw. 95 85 ct., 3e kw. 75— ct.kalveren le kw. 165 —190 ct, 2e kw. 145—125 ct- 3e kw. 105— 95 ct., alles per K.G.melkkoeien f 235 425, kalfkoeien f 240—440 stieren f 175 380, pinken f 150—165, vaarzen f 155—210, werkpaarden f 100300, slachtpaarden 95 155, hitten f 95170, nuchtere kalveren f .10—15, fokkalveren f 1627, biggen f 10 16, overloopers f 1640. Vet vee en vette kalveren met redelijken handel in alle kwaliteiten, doch prijzen iets minaer vast. Wielk- en kalfkoeien met wil liger handel. Nuchtere kalveren met rede lijken handelprijzen iets minder vast bij ruimen aanvoer. Biggen en overloopers met matigen handel. Paarden met redelijken han del en aanvoer. BOVENKARSPEL (Station), 11 Maart. Aardappelen 4.30 per baal. Aangevoerd 56 balen. Uien. Groote gele 5.956.40 per baal. Aangevoerd 135 balen. Roode kool 19.60, gele kool 19.70, per 100 K.G. Aan gevoerd 800 K.G. roode- en 500 K.G. gele kool. Spruitkool 4.756.35 per 15 K.G. Aanvoer 32 zakken. Wortelen f 1.201.25. Aanvoer 25 balen. 's-HERTOGENBOSCH, 11 Maart. Boter (Bericht v. d. Coöp. Roomboterfabriek) Aangevoerd 20625 K.G. Prijzen ƒ1.752. ROOSENDAAL, 11 Maart. Botermijn. Aanvoer 21.100 K.G. Hoogste prijs 1.99, middenprijs 1.89, laagste 1.83. VEENENDAAL, 11 Maart. (Weekmarkt). Eieren 6—7.25 per lOOst. Aanvoer 180.000 Handel trager. Biggen 815 per stuk. Aanvoer 140 stuks. GRONINGEN, 11 Maart. Granen. De laagste en hoogste prijzen waren als volgt: 11 Maart 4 Maart Roode tarwe f 10.25-11.15 f 10.25-11.40 Witte tarwe 10.25-11.30 10.25-11.60 Inl. rogge 9.00-10.40 9.00-10.25 Wintergerst 10.50-12.50 10.50-13.00 Zwanenb. gerst 11.00-12.75 11.00-12.75 Zomergerst 10.00-11.75 10.00-12.00 Witte haver 8.50- 9.86 3.50- 9.75 Gele haver 8.50-10.00 8.50-10.00 Zwarte haver 8.50-11.00 8.5C-ïi.25 BI. peulerv/ten 16.00-28.00 16.00-28.00 Gr. erwten 15.00-22.50 15.00-22.50 Schokkers 15.00-20.50 15.00-20.50 Paardeboonen 8.00-15.00 8.00-12.75 Wierboonen 8.00-13.00 8.00-12.75 Waalsche id. 10.00-15.00 10.00-15.50 Karwijzaad 60.00-127.00 60.00-127.00 Geel mosterdz. 16.00-27.00 16,00-27.00 Kanariezaad 16.00-24.00 16.00-24.25 Lijnz. blauwbl. 16.00-31.00 16.00-34.00 Idem (witbl.) 16.00-31.00 16.00-35.00 Blauw maanz. 20.00-36.00 20.00-36.00 De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 75 K.G., rogge, boekweit, kanariczaad, inlandsche gerst, alle haversoorten 10 ct. per K.G. HULST, 10 Maart. Granen. Bij ruimen aanvoer waren prijzen vcor: tarwe f 12.50, rogge f 10, gerst f 10.75, erwten f 22, bruine boonen f 24. AMSTERDAM, 11 Maart. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop). Zecuw- sche bonte f 88.25, id. blauwe f 7.60 8, id. industries f 5.505.75, id. roode star 8, Eigenheimers f 7.10, id. industries f 5.50 5.75, id. roode star f 6—6.25, id. blauwe poters f 4.755.25, id. bonte poters f 4.75 5.25; Drentsche eigenheimers f 44.25, id. roode star f 44.25 per H.L. Winter Malta aardappelen f 13.35—15 per 100 K.G. HAARLEM, 11 Maart. Groentenmarkt. Appelen 3516 ct.. Peren 4022 ct. per pond; Bloemkool 7060 ct., Roodekool 43 —34 ct., Gelekool 4030 ct.. Bloemkool 40 30 ct. per stuk; Prei 3528 ct-. Selderij 7050 ct. per bos; Uien 98 ct. per pond; Boerekool 1.601.per mand; BI. Sa- voye kool 2214 per stuk; Brussclsch lof 3025 per pond; Raapstelen 54 per 100 bos; Spinazie 4037 ct. per pond. AMSTERDAM, 11 Maart (Bericht van het Gem. Veilinggeb. expl. De Jong Koe ne) Prijzen waren voor tzoudreinetten extra f 5058, id. I f 2440, Court pendu f 12 22, Citroenappelen f 1422, Bellefleur f 28 40, Paradijsappelen f 1016, dubb- Ben ders f 1620, Huismanzoet f 1519, Reï- net zoet f 1822. zoete Venen f 16-18, Stoofperen f 230—38, Spruiten f 45—54, nieuwe Spinazie f 5060, Witlof Hollandsch f 3440, id. Eclgisch f 4448 per 100 K.G.; Rabarber f.1012 per 100 bos. Bloemen. Seringen f 2644, Prunus f 12—18, Sneeuwballen f 14—22 per 100 tak, Am. Anjers f 1016, Call a x f 2858, Hyacinthen f 78 per 100 stuks, Mimosa f 3.404.90 per mandje, Fransche Anjers f 0.6C0.75, Anemonen f 0.350.55, Nar cissen f 0.12—0.18, Margrieten f 0.170.21 per dozpn. Tulpen. Bartigons f 1013, Coplan f 7 10, William Pitt f 1214, Theeroos f 6—8, Prins van Oostenrijk f 6.5010, Murillo f 69, La Reine f 44.50, Herman Schlegel f 4—5.50, Grisdelin f 5.50—6, Brillant f 4.90 6.40. Crone d'or f 6.508.50. Gele Prins f 6—7 per 100 stuks. Potplanten. Primula's f 0.220.35, Cli via's f 1.80—2.80, Azalea's groote f 3.5.50, middelsoort f 1.502.80, id. kleine f 0.60 1.60 per stuk. Plumesa's f 710 per 100 stuks. PURMEREND. Veemarkt. 11 kleine fa brieksbaas. 44 met Rijksmerk 49.50 3 kleine boerenkaas 45, met Rijksmerk 49, 917 pond boter 1.20—1.30; 165 vette run deren 0.903.25; 203 melk- en gelde 175 400; 8 stieren; 165 vette runderen, 30 paar den 200—250; 13 vette kalveren 1.50— 1.75," 1251 nuchtere kalveren voor de slacht 1—36; voor de fok 16—37; 435 vette varkens 7076; 114 magere varkens 3C 40; 314" biggen 14—22; 3-17 schapen 30 43; 33 bokken: kipeicren 5.756.75; een deneieren ,7 730. WOERDEN, 12 Maart. Kaasmarkt. Aanvoer 38 partijen. 1ste kwal 5355; 2de kwal. 4852; met Rijksmerk 5056; handel matig. VISSCHERU. ENKHUIZEN. 11 Maart. Gisterenavond Iaat kwamen hier nog 30 vaartuigen binnen met 120.000 stuks reepharing. Hoogste markt 7.30, laatste markt 6.10 per tal. Hoogste vangst per vaartuig 22.800 stuks. Heden mid delmatige vangst. Nog geen marktprijs. IJMÜIDEN, 11 Maart. Heden waren aan den Rijksvischafsiag 13 stoomtrawlers, 3 loggers en 1 sloep. De prijzen waren als volgt: Tarbot 2.301.10. Tongen ƒ2.201.60 per K.G. Griet 7321, gr. Schol 27 23. md. Schol 35—30. Zetschol 42—28, kl. schol 31—19, 19—9- Scharren 22—9.50 per 50 K.G. Roggen 26—14 per hoop Vleet 1.801.60 per stuk gr. Schelvisch 4541, md. Schelvisch 3837, k md. Schelvisch 2825, kl. Schelvisch 2520, 1815, Kabeljauw 4731, gr. Gullen 24—17, kl. Gullen 22—16, Wijting 9— 3.10 per 50 K.G. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw beeft met ingang van 12 Maart ingetrokken zijn beschikking van 3 Maart, waarbij werd verboden het vervoeren of doen vervoeren van rundvee binnen een kring, omvattende de provincie Drente. PARIJS. 11 Maart. Hoewel de leden van het comité van deskundigen elkander ge heimhouding hebben beloofd, verklaren, toch de Amerikaansche bladen te Parijs in staat te zijn omtrent hun toekomstige voorstellen eenige mededeeüngen te doen Volgens de „New-York Herald" wenschen dc deskundi gen zich niet te bekommeren om het totale bedrag der reparaties, maar willen ze vast stellen hoeveel Duitschland jaarlijks zou kun nen betalen. Voor dat bedrag zou dan Duitschland bij de op te richten goudbank geregeld deposito's storten, waarover door de geallieerden beschikt zou worden om het zij de leveranties, ook van steenkool, te be talen, hetzij geld in betaling te krijgen. Aan gezien de controle van de goudbank interna tionaal is, zou dit goed gaan en naar de mea ning van het comité kunnen strekken tot herstel van het wederzijdsche vertrouwen. Duitschland kan er dan bovenop komen door den normalen handel, terwijl Frankrijk kan voortgaan uit het Ruhr-gebied leveranties te krijgen, niet door dwang, maar vrijwillig. Het doel van de deskundigen zou dan ook zijn: vaststelling van een maximum, dal Duitsch land jaarlijks betalen kan, zoo min mogelijk intervenieeren in de Duitsche aangelegenhe den, en de grootst mogelijke elasticiteit ge ven aan dc betalingsvormen van Duitschland i aan de geallieerden. Volgens de „Chicago Tribune" zou het ontwerp der deskundigen inhouden, dat Duitschland jaarlijks twee milliard goudrnar- ken betaalt gedurende een zeker aantal ja ren, welke noodig zijn om zich te herstellen. Dit bedrag zal globaal zijn en alle prestaties omvatten tot zelfs steen kool-leveranties aan Frankrijk, Italië en België. Ook de overeen komsten met de Micum zullen dan vervallen. De deskundigen zouden verder een schaal opstellen, welke gelegenheid geeft naarmate Duitschland's positie verbetert, de betalingen te doen stijgen tot jaarlijks drie-en-een-half milliard. De ontvangsten der rijksmonopolies zouden bij prioriteit voor garantie der jaar- lijksche betalingen worden bestemd. Is de opbrengst der Rijksinkomsten uit alcohol, tabak, lucifers en suiker minder dan twee milliard, dan moet de rest op dc andere hoofdstukken der begrooting gevonden wor den. Op deze wijze vermijdt men een te strenge controle op dc Duitsche financiën, die te Berlijn veel protest zou hebben ge wekt. LONDEN, 11 Maart. Officieel commentaar op het Fransche Gceiboek is niet te ver krijgen, aangezien MacDonald er op staat het geheele vraagstuk der schadeloosstelling er. alles wat daarmede samenhangt te laten rusten tot tijd en wijle dat de rapporten tier deskundigen ter beschikking zijn, zoo dat men het vraagstuk in zijn geheel zal kunnen overzien. Inmiddels trekt de frontverandering in d; Fransche politiek zeer de aandacht. Men naakt n.l. uit hel Geelboek op, dat 'de fin:,n- ciecla zijde van het vraagstuk, die tot dus verre door Frankrijk voortdurend op den voorgrond werd geschoven, thans schijnt te worden verdrongen door den eisch van be veiliging tegen een aanslag op Frankrijk van Duitsche zijde, roodat dus de militaire en politieke overwegingen van grooter belang schijnen te zullen worden dan dc flnanci- cele. Men vraagt zich af in hoeverre deze frontverandering zou kunnen samenhangen met het feit, dat dc tegenwoordige Engel- schc reegccring veeleer geneigd schijnt Frankrijk ter wille te zijn in hel veiligheids probleem dan in dc financieele kwestie, mits de militaire garantie beperkt blijft tot een werkelijke agressie van Duitsche zijde als eenige casus foederis. Men wii weten, dat er tusschen het departement var. oorlog en dat van buitenlanösche zaken reeds bespre kingen hebben plaats gehad voor het for- muleeren van een ontwerp in dien geest. BERLIJN, 11 Maart. Hedenmiddag hee' tusschen Rijkspresident Ebert en rijkskanse lier dr, Marx een onderhoud plaats gehad, waarin de Rijkspresident den rijkskanselier in geval van een conflict met den Rijksdag toezegging deed van de machtiging om het parlement te ontbinden. Woensdag zal dc Rijksdag eenige drin gende aangelegenheden afhandelen en uiter lijk Donderdag hoopt men het heden zonder discussie naar de commissie verwezen ont werp inzake de Goldnotenbank het be langrijkste punt. dat dc Rijksdag nog heeft te behandelen in tweede en derde lezing te kunnen brengen. In parlementaire kringen neemt men aan dat na afdoening van alle andere quaesties zoowel de soc.-dem. als de D.-nat. een speciale discussie over hun voorstellen tot wijziging der noodverordeningen der regee ring zullen eischen, ofschoon de rcgcering herhaaldelijk en uitdrukkelijk heeft ver klaard, dat dit tot een conflict zou leiden, hetwelk de ontbinding ten gevolge zou heb ben. Men verwacht dan ook, dat het daar toe Vrijdag of Zaterdag zal komen. Volgens de „Köln. Volksztg." vertoorn zich in den Palts een nieuwe separatistische beweging, waarvan de Rijnlandsche arbei derspartij de draagster is, welke in de eer ste plaats de arbeiders, met name het per soneel der Badischc Anilin- und Sodafa- brik te Ludwigshafen en verder die te Kai- serslautern en Pimasens, voor de beweging wil trachten te winnen. Men zou in genoem de steden, zoo heet het verder, een zoo danige terreur uitoefenen, dat de arbeiders en de burgerij murw gemaakt zouden wor den en zich bij de separatisten zouden aan sluiten. j ATHENE, 11 Maart. Venizelos is gister middag aan boord van een Italiaansch stoomschip naar Brindissi vertrokken. Een aantal vrienden, w.o. Kafandaris en andere leden der jongst-afgetreden regccring, de den hem uitgeleide. Venizelos was zeef bewogen en 2eide tot de verzamelde jour nalisten dat hij zich zeer vermoeid gevoelde en rust ging nemen. Plannen voor dc toe komst bad hij nog niet. BERLIJN, 11 Maart. Aan de „Voss. Ztg." wordt uit Belgrado gemeld: Gistermiddag is een sterke troep Bulgaarsche komitadsji's over dc Donau getrokken cn dc Rocmeen- schc Dobroedsja binnengedrongen. Er ont stond een heftige strijd' met de Roemeen- schc gendarmen. Aan beide zijden vieler £„en en éewonden. Bijzonderheden ontbreken. DELHI. 11, Mrt. De leider der Mohamme danen, Mohammed AJi, heeft in antwoord op een telegram van den kalief verklaard, dat de Indische Muzelmannen, ofschoon zich nie' wenscbende te mengen in de zuiver na tionale aangelegenheden van hun Turksche broederen, besloten zijn het heilige kali faat te handhaven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7