"7 m onze mmrs. V SS Donderdag 13 Maart 1924 46ste Jaargang No. 14687 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Vertrouwen! UIT DEN OMTREK. LEIDEN. VOLENDAM. MIDDENSTAND EN ORGANISATIE. KROMMENIE. KWAKEL. assendelft. ZAANDAM AI KMAAR. TER AAR. OUD AARDE. Herhaaldelijk ontvangen wij bericht van onze agenten, dat sommige week- eti kwartaal-abonné's de abonnementsgelden niet OP TI.JP voldoen lrs het belang eener goede administratie zijn de agenten verplicht, zoo wel de abonnementsgelden van hen. die per week betalen, als die van de k /aOaal-abonné's op zoo kort mogelijken termijn aan ons af te dragen. Wij verzoeken daarom aan allen, de abonnementsgelden steeds op tijd te wil'en voldoen en niet de agenten twee-, drie-, ja zelfs nog meerdere m Ie? om die toch kleine bedragen te laten vragen. Legt het geld steeds gereed, daardoor helpt U de agenten hun niet altijd even gemakkelijke en aangename taak goed te volbrengen. DE ADMINISTRATIE. NIEUW-VENNEP. f* Lr?radf1Sn!: °P te wekken propaganda te maken BOVENKERK. HALFWEG. HOOFDDORP. VELÉ EN. J. J. VVEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. De Ziekenhuiskwestie te Velsen. IJMUIDEN. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. oe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: "er week f °?5 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Büreajx: Nassaulaan 49 Haarlem Telefoonnummers: 1426 2741 en 1748 Postrekening No. 5970. Advprfe"ftpn VS F«- regel. Bij contract 'ing. Advertentiên tusscben d— al ingezonden mededeelins 00 de le Pagina's 60 ct per regel Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. De rede, door Minister Aalberse bij de opening van de tiende Jaarbeurs te Utrecht gehouden, verdient meer dan gewone be langstelling. Op de eerste plaats dient het feit zelf van de aanwezigheid van den Mi nister gememoreerd. Wij hebben er a! meer op gewezen, dat men bij ons te lande te wei nig heeft, waarvan men in het buitenland wel eens te veel ziet, dat n.m. regeerings- personen bij allerlei plechtigheden naar voren komen en een woord spreken, het welk op dat oogenblik gaarne uit den mond van een minister gehoord wordt en waar voor in hef parlement de gelegenheid ont breekt. In Engeland, Frankrijk. Duitschland, Amerika enz is er altijd een monument te onthullen, heeft altijd een Kamer van Koop. handel, of wel een of andere organisatie of genootschap een diner te geven, wanneer »een regeeringsvertegenwoordiger het ge- wenscht acht om een politieke of economi sche strijdvraag-van-den-dag te belichten Men mag er dan eens mee lachen, wanneer men week na week van die politieke tafel- redevoeringen leest; nu en dan praat een of ander minister, bij 't schuimen van de cham pagne, zijn mond ook wel eens voorbij: niet fc ontkennen is inmiddels, dat de regeerin- gen op deze wijze het contact met het volk levendig houden en dat op die manier heel wat misverstanden worden weggenomen. Het optreden van Minister Colijn nu en dan op congressen en jaarvergaderingen, het verschijnen van Minister Aalberse op ge legenheden als de heropening van de Jaar beurs, waar men nu juist niet van een ambts plicht kan spreken, is dan ook zeer toe te juichen; en dit te meer, wanneer daar woor. den worden gesproken als onze Minister van Arbeid gisteren te Utrecht gebruikte. Zie, dat is, wat ons volk momenteel noo- (Jig heeft en wat in de kibbelpartijen in de Tweede Kamer wordt gemist: een opwek king tot vertrouwen in de naaste toekomst. Het zal menigeen goed gedaan hebben om nu ook uit den mond van een regeerings- persoon, die ccnerzijds geacht mag worden nauwkeurig en volledig ingelicht te zijn, anderzijds groote verantwoordelijkheid te bezitten, te vernemen, wat in dagblad artikelen ook in onze courant de laat ste weken voorzichig en aarzelend werd uitgesproken: wij zijn het hoogtepunt van de crisis voorbij; wij mogen weer met ver trouwen de toekomst tegemoet gaan. De Minister beriep zich daarvoor op on weersprekelijke feiten en gunstige ver schijnselen. in het bijzonder trof daarbij de tegenstelling, die de Minister maakte tusschen onzen land- en tuinbouw en onze veeteelt eenerzijds ed de industrie ander zijds. Deze laatste heeft na 1918, ten ge volge van valutaconcurrentie en andere oorzaken een zwaren, een harden tijd door gemaakt en nog staat zij voor groote moei lijkheden. Er wordt daarom een sterken drang op de regeering uitgeoefend om de binneclandsche nijverheid tegen de buiten- landscae- concurrentie te protegeeren. Maar terecht wees de Minister op de hierin schui lende gevaren. Van ouds en van nature zijn wij een landbouwend volk; onze tuinbouw producten en onze veestapel hebben een wereldberoemden naam. Zij hebben in den oorlog onze kracht uitgemaakt en zijn mede oorzaak, dat ons economisch leven tegen over de ons omringende landen nog onge schokt staat. Bovendien is de binnenland- sche markt voor den afzet van onze land en tuinbouwproducten veel te klein. Be scherming der industrie zou zich dus al spoedig wreken in bezwarende bepalingen op den uitvoer van onze land- en tuinbouw producten. De regeering heeft voor heel de bevolking te zorgen en mag zich niet laten leiden door groepsbelangen. 't Is te prijzen, dat de Minister, den moed had om zulke woorden in het raidden van industrieelen te spreken. Hij kon dat te veiliger doen, omdat hij dienzelfden industri eelen een beteren uitweg voor hun moeilijk heden kon wijzen dan het gevaarlijke middel der protectie. Wij moeten, evenals de oude Hollanders, begrepen, dat hoe kleiner ons land is, des te grooier onze kennis moet zijn van de wereldkaart. De wetenschap moet meer dienstbaar gemaakt worden aan onze industrie; nieuwe mark.en moeten wor den veroverd; niets mag worden verzuimci om de positie van onzen handel over de grenzen zoo gunstig mogelijk te maken. Inderdaad: met onze ongeschokte volks kracht, met ons gezond economiscti leven, met onze waardevaste munt, moeten wij woekeren; den voorsprong benutten, dien wij boven anderen heooen, meer cinn onze toevlucht te nemen tot kunstmiddelen. De overtuiging, weike de regeenng bij haar daden leidt moet tiet bezit van allen wor den: dat de Nederlandsche natie één groot gezin vormt, waaraan geen afzonderlijke leden mogen woraen voor .getrokken; aal de zergen en moeilijkheden geza.nenl.jk moeten woraen gedragen en dat, wanneer blijkt wat reecis iang gebleken is dat ons lan- op een veel te hoogen levensstanaaaru staat, de productiekosten in onderling over leg tot een dragelijk minimum, en de ar- beidspraestatie tot het hoogste maximum moeten worden opgevoerd. Alleen op die voorwaarden mag het pessi. misme der laatste jaren voor optimisme plaats maken; mogen wij de toekomst weer tegengaan met vertrouwen. Heb het uitstekeodste aas te bieden dat iemand wenscben kan, boe zal de wereld bet weten, indien gij niel adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. DE PETROLEUMKACHELS DER FIRMA JAM1N. DE UITSPRAAK VAN DEN KANTON RECHTER TE LEIDEN. De inleidende dagvaarding nietig verklaard. De kantonrechter te Leiden heeft heden uitspraak gedaan in de zaak der firma C Jamin te Rotterdam (v .warming van haar winkels met petroleumkachels). De kantonrechter heeft de inleidende dag vaarding nietig verklaard op grond, dat deze niet inhoudt op welke dagen in Januari '1924 de overtreding is gepleegd en ten aan ien van welke personen, en dit op grond, dat de arbeidswet 1919 (art. 83 sub 4) een af zonderlijke straf oplegt ten opzichte van eiken persoon met of ten aanzien van wien overtreding is gepleegd en voor iederen dag, in den loop waa'van overtreding is gepleegd Een voetreis om de wereld. Zondag 23 Maart zullen uit Leiden vertrekken de Ge- brs. W. en R. Luitjes en W. J. Langerak tot het mrken van een voetreis om de wereld, wat zij in 10 jaar hopen te volbrengen. III. Zelfs wanneer men voorbeelden ziet van de samentrekking van het groot-kapitaal en de gevolgen aan den lijve ondervindt, be grijpt rr.en het verschijnsel niet. Welke Vo lendammer visscher draagt kennis van de oorzaken, die de Volendammer visschers- vloct, welke voorheen de Engeische en Dcensche kusten benaderde, van de Noord zee verdreven hebben naar de Zuiderzee? Vraagt het hem, hij antwoordt u: de stoom trawlers. Verder denkt hij niet. Hij denkt hierbij niet aan het groot-kapitaal, dat de stoomtrawler als instrument gebruikte, om de kleine visschers van de baan te dringen. Had de Volendammer niet een wijkplaats kunnen vinden op de Zuiderzee, hij hadde sinds lang dienst gehad op de vloten der groot-rederijen van IJmuiden en zijn zelf standigheid verloren. Hoe goed zulk per soneel het heeft op de vloten der reede- rijen, toont de laatste staking in IJmuiden. Dat is een sprekend voorbeeld; hoe wei nig heeft men zich er aan gespiegeld! En toch. hoe denkt men zich te weren tegen overheidsmaatregelen, door 't groot bedrijf of door de arbeidersorganisaties ge vraagd en verkregen; maatregelen, die den middenstand belasten en bemoeilijken, hoe denkt men zich daartegen te weren, zonder een sterke centrale als de Hanze? Wie zal het leeuwenaandeel te dragen krijgen in de belastingen, als de arbeiders roepen tot Den Haag: wij verdienen niet; en het groot kapitaal: belemmer de productie niet, zoo ge welvaart verlangt? Natuurlijk de middenstanders, als er geen alle middenstanders omvattende Centrale als de Hanze is, om ook haar geluid te doen hooren. Hoe denkt men zich te weren Legen maatregelen van willekeur door den groothandel,, zonder een sterke Centrale, met eigen inkoopvereenigingen, als de Hanze kan wezen met aller medewerking? Dat deze maatregelen geen bangmakerij beteekenen, doch werkelijk bestaan, moge het volgende staaltje leeren: Het is nog geen half jaar geleden, dat een aantal han delaren in een bepaald artikel een derge- lijken maatregel namen. Men had zin in een extra-winstje; ook waren er, die nog een heélen voorraad van dat artikel hadden, welken zij gaarne ineens van de hand wil den doen: de prijs mocht eens gaan dalen. Wat deed men nu? Bij onderlinge af spraak gaf men een dreigende projsstiiging voor en liet de prijzen van dit artikel op- loopen Dit bracht vele winkeliers in ver legenheid. Enkele grossiers werden ingelicht en hadden er geen schade van. Een mas sale hoeveelheid van dit artikel werd in den handel gebracht. Even later werd de prijs wederom normaal, doch in dien tijd leden de winkeliers schtde. Gemeenteraad. Verslag der gemeente raadsvergadering van Dinsdag 11 Maart. Nadat de Raad eerst een uur in geheime zitting was geweest, opende de voorzitter, Burgemeester Klerk, de openbare vergade ring en deelde mee, dat de heer W. M. van Vliet bericht had, door ziekte niet aan wezig te kunnen zijn. De notulen der vergadering van 25 Jan. 1!. werden onveranderd goedgekeurd. Vervolgens was de steunregeling voor uit getrokken sigarenmakers aan de orde. B. en W. stelden het volgende voor: De be trokken organisatie ontvangt wekelijks uit de gemeentekas eer. zoodanig bedrag om den genoemden uitgetrokkenen een zekere uitkcering te verstrekken, die gelijk staat met eene reglementaire uitkeering, evenwel met dien verstande, dat B. en \J7. steeds en lijst van de stcunbehoevenden ontvan gen en de bevoegdheid hebben om de uit keering te verminderen in verband met de samenstelling van het gezin en met de ge- zinsinkomstcn. Z. h. st. goedgekeurd. Benoeming hoofd van school C. uit de volgende voordracht: 1. J. Visser, onderwij zer aan de U. L. O. alhic; 2. C. Stuffcrs te Wormerveer; 3. W. Klerk la Helder. Of schoon deze voordracht oorspronkelijk was ingetrokken, werd ze, na zich met den heer Inspecteur van 't L. O in verbinding ge steld te hebben, opnieuw aangeboden I e- vens werd door B. en W. gewezen op een adres met handteekeningen van ouders van schoolgaande kinderen te Krommeniedijk met verzoek no. 1 der voordracht te be noemen, alsmede een schrijven van den heer Koersma, een der sollicitanten en on derwijzer aan school A. alhier Terstond werd tot stemming overgegaan. De uitslag was: J. Visser 5, Stuffers 2 en Klerk 2 st., lirwijl 1 stem blanco was uitgebracht. Be noemd werd alzoo J. Visser. B. en W. vroe gen en verkregen machtiging om deze be noeming te doen ingaan op een nader door l.en te bepalen dag en om aan den heer Visser met ingang van dienzelfden dag eer vol ontslag te verleenen als onderwijzer aan school D. In verband met deze benoeming deelde de voorzitter mede, dat er geen sprake van is geweest, dat de heer Koersma den Raad heeft willen beïnvloeden én dat de voor dracht geheel is opgemaakt in verband met een noodzakelijke algemeene regeling van het oóderwijs aan school D. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat opnieuw een schrijven was ingekomen van de Noordhollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" met verzoek om subsidie voor hare drie ontsmettingsovens. Verwezen laar B. en W. om praeadvies. Bovendien was ingekomen een schrijven 'an 't Gemeentebestuur van Assendelft, waarin met beslistheid elke afstand van grondgebied aan de gemeente Krommenie werd afgewezen. De voorzitter merkte in verband hiermede op, dat B. en W., na een gehouden bespreking met 't dagelijksch be stuur van genoemde gemeente, er niet op rekend hadden een gunstig antwoord op hun adres te zullen ontvangen, doch het ingekomen schrijven had B er, W. ver baasd Bij de bespreking was n.l. als hoofdpunt vóór de annexatie gewezen op de ligging van het deel van Assendelft be- noorcen de spoorlijn en juist op die ligging charistisch Congres moge zijn de vrede on der de volken. 'Met een gloedvolle peroratie eindigde spreker zijn schoone rede. Gevaarlijk speelgoed. De kinderen van N. Wahle waren met een haif gevulde car- bidbus aan het spelen. Ze maakten een gaatje in de bus en wierpen daar water in, waarna zij er een lucifertje bij hielden. Door is het gemeentebestuur van Assendelft niet ontwikkeling der gassen sprong de bus ingegaan ult elkaar met het noodlottig gevolg, dat De heer Mooij zou gaarne vernemen wat S ^en der kinderen de bus tegen de kin aan B. en W. in deze wenschten te doen Voor- /cr.ceg,'J zoodf1 ziin geheele onderkaak ver- al niet 't oog op 't doortrekken van den brl!ze'd werd. t oog op weg HeiligewegStation verdient het aan beveling, aldus spr., dat we niet in een andere gemeente terecht komen We! had den de meeste bewoners van het betrokken deel geteekend tegen de annexatie, maar de invloed van de personen, die de lijst aanbieden, is in zulke gevallen meest van beslissenden invloed. Bovendien staat onze politie machteloos voor de uitspattingen in dat deel. Spr was van meening, dat wij het er niet bij moesten laten zitten, maar stap pen doen bij Gcd Staten, of bij de Kroon om gedaan te krijgen- wat wij hadden voor gesteld. De voorzitter kon niet met het denkbeeld van den heer Mcoy meegaan. Goede na buurschap met Assendelft is veel waard, en daarom past het ons in deze niet te over haast te werk te gaan, anders kon de goede verhouding gemakkelijk verstoord worden. Gelukkig heeft de actie reeds tengevolge gehad, dat ook in Assendelft een ver plichte winkelsluiting is ingevoerd. Spr. zou derhalve over deze zaak nog ernstig willen denken en gepaste middelen willen aan wenden om de zaak aan den gang te hou den. De heer Albers voelde eerst voor 't denkbeeld van den beer Mooij, maar na het bezadigde woord van den voorzitter was hij van gedachten veranderd en voelde er dus ook veel voor, dat langs een zacht lijntje de bewoners van 't betrokken deel der gemeente Assendelft, alsmede het ge meentebestuur, tot de overtuiging kwamen dat annexatie het beste is. Wel was in As sendelft de verplichte winkelsluiting inge voerd, maar wat geeft een varordening zon der voldoende toezicht. Gemeentepolitie van Assendelft komt hier zelden en daar om gaf spr. den Burgemeester in overwe ging zich te verstaan met Burgemeester De Boer, opdat onze politie het recht van bekeuring kreeg in 't deel benoorden de spoorlijn. De voorzitter vond het beter over dit onderwerp niet verder in 't openbaar te be raadslagen; het zou onze positie misschien eer verzwakken dan versterken. Algemeen was men die meening toegedaan, waarna de vergadering gesloten werd. R. K. Volksbond. De algemeene leden vergadering van onze afdeeling was dezen keer niet schitterend bezocht. De nieuw gekozen voorzitter de heer H. Peetam opende op gebruikelijke wijze en verzocht de medewerking der leden voor de te behandelen punten. Na voorlezing der notulen door. den secre taris den heer G. Boon, welke onveranderd werden goedgekeurd, volgden de ingekomen stukken, waaronder een mededeeling vai het Centraalbestuur, dat voor de afdeelin gen, welke geen retraiten voor dit jaar kunnen volmaken, een retraite gereserveerd is van 25 tot en met 28 October. De Voorzitter spoorde de leden aan, aan déze retraite deel te nemen en zich daar voor vroegtijdig op te geven. Gelegenheid werd gegeven tot het indienen van voor stellen voor de aanstaande Centrale Raads vergadering. Hiervan werd geen gebruik gemaakt. Hierna deelde de Voorzitter mede, dat op 17, 18 'en 19 Maart a.s. voor de leden der afdeeling een triduum zal gehouden wor- denonder leiding van den Wel Eerw. Heer Temp, Kapelaan te Zaandam. Op alle drie dagen wordt 's avonds Lof gehouden om half acht, terwijl 's Woens dags des morgens om half 6 de algemeene H. Communie zal plaats hebben. De Voorzitter spoorde de leden aan, toch allen aan deze geestelijke oefening deel te nemen. Het sparen bij de vereeniging „Concor dia" voor een eigen woning, werd druk besproken met het resultaat, dat het bestuur nog eens uitvoerige inlichtingen zal aanvra gen en zoo noodig een vergadering zal be leggen, waarop over die zaak eens breed voerig kan gespreken worden. Medegedeeld werd, dat de collecte Zon dag j.l. gehouden aan de uitgangen der Kerk voor de Twentsche Textielarbeiders beeft opgebracht 73, voor onze parochie wel geen erg groot bedrag. Nettemin werd dank ge De knaap is onmiddellijk naar het gast huis vervoerd. Subsidie aan de tentoonstelling. De Zaaniandsche Kamer van Koophandel heefi, behoudens goedkeuring van den minister van arbeid, handel en nijverheid, besloten, aan de Zaaniandsche Winkeliersvereeniging een subsidie te verleenen van duizend gul den ten behoeve van de in de maand Juni te houden tentoonstelling van Zaansche nijverheid, VAN DEN POLIGERECHTER. Lefsshopparij, die duur betaald wordt. Een persoon uit Purmerend, die op 3 Fe bruari te Oudendijk verscheen om daar de peultjes eens op te scheppen, werd door den veldwachter met nog eenige andere geestverwanten uit de herberg verwijderd. Dit zinde meneer niet en nu wilde hij met den veldwachter vechten en voegde hem bovendien een ordinair scheldwoord toe. Zooveel moed behoort beloond te worden. En de politierechter schatte de beloon'ng op 20 gulden boete voor de schatkist of 20 dagen in het huis van bewaring ad libitum naar keuze. Vergadering. Donderdag a. s. zal in café Van Dam een gecombineerde ledenvergade ring van de Spaarks St. Isidoris en den R. K. Arbeidersbond worden gehouden. Alle hoofden van gezinnen worden verwacht, zoowel leden als niet-leden. Keuringaraad. De Keuringsraad zal voor de lichting 1925 voor deze gemeente zitting houden in het Raadhuis te Alphen aan den Rijn op Donderdag 27 Maart, voor. middags 10 uur. Mond- cn Klauwzeer. Onder het vee van den heer Th. Kuipers, alhier, is mond en klauwzeer geconstateerd. voor begunstigers J 2 50 en voot donateurs 1 per jaar. De periodiek aftredende bestuursleden, de '-.eeren H. Duwel, L. Honkoop, W. Pruissen en A. Spaans, werden met overgroote meer- 'erheid herkozen. In de rondvraag werden door eenige le- -'en huishoudelijke vragen gesteld en door den voorzitter op afdoende wijze beant woord. Alvorens tot sluiting over te gaan, bracht de voorzitter nog een woord van dank aan de leden voor hunne opkomst en boopte, dat het 27ste boekjaar voor de leden van het fonds eef> jaar van gezondheid en voor spoed moge zijn. Ongeval. Toen het 5-jarig zoontje van den heer G. H. Jansen uit de school naar Huis ging, werd hij door een passeerenden wielrijder aangereden, met het gevolg, dat hij een bloedende hoofdwonde opliep en zich daardoor onder geneeskundige behan deling moest laten stellen. Jaarvergadering „Hulp in Nood". Het Ziekenfonds „Hulp in Nood", alhier, hield Dinsdag j.l zijn jaarvergadering, in 't café van den heer J. J- Nijssen., De openingsspeech van den voorzitter, den heer Van Arkel, luidde als volgt: Geachte vergadering, 't Is mij een groot genoegen u allen het welkom te mogen toeroepen. Wederom ging een jaar voorbij. Voor velen een jaar van ook in onze gemeente en de steeds weer terugkeerende winter was ook voor velen geen welkome gast. Gelukkig, als in zulke dagen ziekte onze woningen voorbijgaat. Te" oordeelen naar het getal uitkeeringen, zou ik geneigd zijn de conclusie te trekken, dat het met de ziekteverschijnselen nog al Iging. We bleven gelukkig gespaard voor epidemieën of besmettelijk-? ziekten. De penningmeester zal u in zijn verslag nog wel nader toelichten, hoevee. ziektegeval len er voorgekomen zijn. Ons reservefonds behoefde niet te worden aangesproken, maar van overleggen was ook geen sprake Daar om is er op de vergadering van hedenavond geen punt over bepaling van uitkeering op de agenda geplaatst. Het bestuur heeft gemeend de tegenwoor dige uitkeering van 1.25 per dag te moe ten handhaven. Van deze plaats past ons een woord van dank aan onze 'plaatselijke medici, de hee- ren Schreuder en van Haeringcn, die ons fonds belangloos dienden, door het afgeven der ziekenbriefjes. Ook hebben zij hun ge- waardeerden steun verleend bij het oprich ten van het Ziekenhuisfonds. Voor het nieuwe jaar roepen wij ook weer hunne medewerking in en hopen op hun steun. Ons fonds „Hulp in Nood" blijft de laat ste jaren vrij stationnair. Van tijd tot tijd worden enkele nieuwe leden ingeboekt, bracht aan de gevers. De voorzitter sprakmaar t niet met t(, sprongen. u lezen van het dagblad „De Volkskrant". Een poging om hier een correspondentschap op te richten, had geen succes. Ten slotte werd medegedeeld, dat op Donderdag 21 Maart weer een gecombineerde bestuursvergade ring zal gehouden worden, propagandisten zullen op deze bijeenkomst zeer welkom zijn. De bij de rondvraag gestelde vragen werden naar genoegen beantwoord, waarna de voorzitter met een woord van dank aan de aanwezigen voor de zakelijke besprekin gen, de vergadering met den Christelijken groet sloot. Voor „Hulp in Nood" werd 1.47/4 ge collecteerd. Missietentoonstïliing. De Missieten toonstelling van Zondag 16 tot en met Woensdag 19 Maart alhier te houden in het St Gerardus Majella-Patronaat, zal Zondag geopend zijn van 12 tot 3K> en van 5 'A tot TA uur en op de andere dagen van 2 tot 6 uur, tegen betaling van 25 ct. per persoon, kinderen 10 cent. Des avonds worden lezingen gehouden met filmvertooningen en lichtbeelden, ter wijl ter afwisseling een kwartet, een solist en het Zangkoor „St. Caecilia met zang de avonden zullen opluisteren De tentoonstelling is voor iedereen, Roomsch en niet-Roomsch, toegankelijk. Stille Omgang. Dinsdagavond vergader de 't Genootschap van den Stillen Omgang, in het Patronaatsgebouw. Ruim honderd personen waren aanwezig, om te komen luisteren naar den spreker van den avond, den Weleerw. heer Th. van Galen, kapelaan te Amsterdam. In een rede van ongeveer een uur behan delde spreker het onderwerp „Stille krach ten", daarbij wijzend op de stille kracht, die ten allen tijde door alle eeuwen heen is uitgegaan vr.n de H. Eucharistie en niet het minst in dezen tijd van veelvuldige communie, waarbij Roomsch Nederland aan de spits der natiën komt te staan en waar door het dan ook niet zonder reden is, dat dit jaar 't Internationaal Eucharistisch Con gres te Amsterdam wordt gehouden. Spreker hoopt, dat door de stille krach der H. Eucharistie het resultaat van het Eu- voor onze nuttige instelling, zal zeker geen nutteloos werk zijn. Wat al hulp heeft ons fonds in de vele jaren van zijn bestaan niet geboden! Juist als de verdiensten gering zijn en de uit gaven meestal groot in geval van ziekte komt ons fonds de behulpzame hand bie den. Gelukkig hij. die niet tot de trekkende, maar alleen tot de betalende leden behoort. Dit klinkt wat wonderspreukig, maar toch is 't waar. Gezondheid is op aard de groot ste schat, die we kunnen ontvangen. Geve God u die allen in ruime mate en dat ook dit nieuwe jaar voor alle leden van „Hulp in Nood" een goed, maar bovenal een ge zond jaar moge zijn. Met dezen wensch verklaar ik de vergadering voor geopend. De notulen, daarna door den secretaris, den heer Th. Bisschop, voorgelezen, werden onder dankzegging van den voorzitter aan vaard en goedgekeurd. Een ingekomen schrijven van het bestuur van het Ziekenfonds te Hillegom, inhouden de het overnemen van leden over en weer, werd voorgelezen. De voorzitter zeide, dat door de besturen is overeengekomen, dat leden, die ver huizen van Hillegom naar hier of omge keerd, van elkaar worden overgenomen, zonder bepaling van leeftijdsgrens Vervolgens bracht de heer P Rijnbeek penningmeester van het fonds, zijn finan cieel verslag uit, over het boekjaar 1 Maart 1923 tot 1 Maart 1924. De ontvangsten be droegen 1654.24 en de uitgaven 1657.09, zoodat er een nadeelig ;aldo overblijft van 12.85. Door de controle-commissie, bestaande uit de heeren J. Rombouts en G. H. Jansen, waren de boeken en bescheiden van den penningmeester gecontroleerd en in orde bevonden. Buis gesprongen. Dinsdagmiddag is een buis van de waterleiding gesprongen, vlak bij het café van den heer Cornelissen. Het gevolg was stagnatie van de tram uit de richting Haarlem Des nachts is er met alle macht aan ge werkt om het onheil te herstellen. Jaarvergadering „Onvermoeid Vooruit." Dinsdagavond 1.1 werd door de R. K. Pol. Propagafldnclub „Onvermoeid Vooruit", haar jaarvergadering gehouden. Na de gebruikelijke opening wees de voor zitter er op, hoe Hedenavond meerdere be zoekers van Halfweg aanwezig waren. De reden hiervan was het opgezette doel. om te trachten samenwerking te krijgen tus schen de propaganda-club van Zwanenburg en die van Halfweg. Dan werden de notulen eu jaarverslag door den secretaris voorgelezen en goedgzkeuia Het financieel verslag werd om bijzondere redenen aangehouden tot een volgende ver gadering. Vervolgens wees de voorzitter op het eigenlijke doel der aanwezigheid van de propagandisten van Halfweg, hoe door den voorzitter en den heer Duivelshoff reeds ge confereerd is tot mogelijke samenwerking. Spr. wees er op, dat er niets op tegen was, maar de moeilijkheden zouden voor kunnen komen ten tijde van de gemeente raadsverkiezingen. Na een aangename discussie werden uit de propagandisten van Halfweg gekozen de heeren H. J. Duivelshoff en, S. J. Meegdes, die de voorbereiding bij hun kiesvereeniging te Haarlemmerliede zouden bewerken, om daarna een vergadering te houden met het bestuur der propaganda-club te Zwanen burg. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de 2 aftredende leden, nl. de heeren S, Poeljaars, voorzitter en L. A. v. d. Helm, 2e secretaris, bij acclamatie herkozen, waar. na door mej. A. Faas eer, lezing werd get houden over ,,'s Pausen Onfeilbaarheid." Dit goed en keurig gesteld onderwerp gaf een duidelijk en helder inzicht, hoe hecht de rots van Petrus is, waarop Christus Zijne Kerk heeft gebouwd. Een warm applaus beloonde spreekster voor haar leerzaam en nuttig onderwerp. Door den WelEerw. Kapelaan werden nog enkele toelichtingen verstrekt aangaande de Onfeilbaarheid des Pausen, waarna door Z. E. een 4-tal ingekomen vragen werden beantwoord. Nadien werd door den voorzitter een woord van dank gebracht aa.a mei Faas voor haar leerrijk onderwerp, alsmede aan den WelEerw. Kapelaan voor diens welwil lendheid in zake de gedane toelichting en beantwoording der vragen. Bij de rondvraag gaf de heer L. A. v. d. Helm te kennen, voor de eerstvolgende ver gadering een lezing te zullen houden Deze vergadering zal plaats hebben op Woensdag 9 April a. s„ waarna de gebruike lijke sluiting volgde. REINDERS FOLMER-t Maandag, 10 Maart. om ongeveer 2 uur, werd ap de mooie begraafplaats te Heemstede, het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer H. C. Reindcrs Folmer, die vorige week Vrijdag in een zie'-eninrichting te Amsterdam is overleden. Vele belangstellenden woonden de plech tigheid bij, waaronder velen van hoogere en lagere positie op landbouwgebied. Onder de aanwezigen werden opgemerkt leden van Provinciaal-Polder- en Gemeente bestuur. Een redenaar van Amsterdam sprak gloed volle woorden ter nagedachtenis aan den overledene, voornamelijk in opdracht van hef gemeentebestuur van Amsterdam, terwijl een zoon bedankte voor de belangstelling. Witte Kruis. Het bestuur der afd. Vel- sen van het Witte Kruis ontving van een lid onder letters N. N. een gift van 20. uit dankbaarheid voor genoten hulp. Het bestuur is zeer dankbaar voor deze gift. Gevonden voorwerpen. Een jong hondje, een voetbal, een gele hond, een bruine herdershond, twee kerkboeken, een schroevendraaier, een donkerkrijze hond, eenige sleutels Mishandeling. De arbeiders K. en B. deden aangifte, dat zij op Wijkeroog door twee hun onbekende personen zijn mishan deld geworden. „Zang Veredelt". Wegens verandering van directeur zal de tweede uitvoering van Barometerstand 9 uur v.m.: 781. Stilstand. OPGAVE VAN: Medegedeeld naar het Koninklijk Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar aarnenjingen in den morgen van 13 Maart. Hoogste barometerstand 780.0. m. M. te Kopenhagen. Laagste barometerstand 753.0 m. M. te Sey disfjord. Verwachting van den avond van 13 Maart tot den avond van 14 Maart. Zwakke tot matigen, zuid-oostelijke tot zuidelijken wind, helder tot Iichtbewolkt,! droog, nachtvorst, iets zachter overdag. j schoollokalen. 4. Verzoek om opheffing van de vuilnisbergplaats te Santpoort en inz ke ruiling van grond aldaar. 5. Verleenen van vergunning tot het aanleggen van een straat en het beharden en rioleeren van straatge deelten te Velseroord. 6. Vaststelling der begrootingen, dienst 1923, voor de gemeen telijke visscherijschool, de handelsavond school en de nijverheidsavondschool voor ambachtslieden. 7 Vaststelling van verorde ningen op de heffing en invordering vr.n schoolgeld voor het leger onderwijs. 8." Wij ziging der verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch, in verbrnd met de vleeschkeuringswet 1919. Staatsblad no. 524. 9. Benoeming van een hoofd der openbare lagere school C te IJmuiden (vacature-J. Atema) en verleening van. eervol ontslag aan den benoemde als onderwijzer. Men meldt uit Velsen: De vestiging van een ziekenhuis in de voormalige tuchtschool te Velseroord, weike onderhands door de Maria-sticbting te Haar. Iem van het Rijk zou worden overgenomen, schijnt nog niet definitief te zijn. De regee ring zal n.l. de school met nevengebouwen, zooals directeurs- en tuinmanswoning, enz, op Dinsdag 8 April bij inschrijving doen ver-1 koopen door den Ontvanger der Registratie te Zaandam. Aangehouden, Door de politie is aan-l gehouden de matroos F. G„ die gesignaleerd stond in het Alg. Politieblad, daar hij nog wat met de justitie te vereffenen had. De man betaalde de boete en is daarop vrijge laten. Vechtersbaas. De caféhouder K. riep de hulp der politie in, daar lastige bezoekers in zi.n café aan het vechten waren. Toen de politie kwam, hadden de helden de vlucht genomen. Strandvonderij-goederen. Tegen een schipper van een Katwijker logger, J. K„ is door de politie proces-verbaal opgemaakt, wegens het onttreken van goederen aan de strandvonderij. Meermalen worden op zee oogevischte góederen niet afgedragen. Óm dit tegen te gaan zullen nog meerdere pro cessen-verbaal volgen. De opgevischte goe_ deren behooren aan de strandvonderij te worden afgedragen. Mooie besommingen. De stoomtrawler Zaanstroom VII IJ. M. 50 van de Mij. Zaan land, besomde voor eea IJslandsche reis 13423. De Duilsche stoomtrawler Elisabeth Sprenger besomde voor een 14-daagsche Noordzeereis f 6298 en de Kollandsche stoomtrawler Balder IJ. M. 143 voor een 13-daagsche Noordzeereis 6867. Karing uit Engeland. De Engeische motorschoener Millrock kwam hier van Peterhead aan met 1268 tonnen haring voor de firma Groen: terwijl de logeer Dirk Job IJ. M. 314, van Wiek alhier, a?-'—-=-i met 775 tonnen haring voor de firma Gouda. 13 MAART •in September gehouden werden. Gemeenteraad. Openbare vergadering De voorzifter deelde mede, dat aan 57 van den gemeenterend van Velsen, op D.'ns- personen dit jaar was uitgekeerd. j dag lg M?art lg24 des narniddags 7 uur, ten Het nadeelig saldo in aanmerking nemen- go-neentehuize. de, spoorde de voorzitter de leden aan, I De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stuk- propaganda te maken voor het Ziekenfonds, ken en mededeelingen. 2. Opheffing der on- door bet aanwerven var; weldoeners, begun- bcwoonbaarverklaring van de woning Kal- stigers en donateurs cn zoodoende de kas verstraat, wijk E no. 23 te Velseroord. 3. EERSTE KOERS BERLIJN p. billioen) 0.C60D, PARIJS 11.75 BRUSSEL 9.75 WEENEN 0.38 LONDEN 11.54'/, STOCKHOLM. 70.50 KOPENHAGEN. 41.50 CHRISTIANS 36.20 BAZEL 46 45 NEW-YORK 2 68'/ LATFRt- KOERS van het fonds te versterken. De bijdragen voor weldoeners zijn 5, Verzoeken om kwijtschelding van de beta- I ROME ling der kosten voor het medegebruik der

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1