1 ii Onze Agentschappen W. van Gelderen. UIT DEN OMTREK. HAARLEM, uit onm vorige oplage. DE SPAARMEBANK zijn gevestigd als volgt: T. Admiraal. Limmen. R. Assendelft. Bennebroekerlaan 129. Bennebroek. J. Bakker. Koningsweg 116. Wijkeroog. J. Bakker. Koningsweg 116. Velseroord. M. Bakkum. N. Streng. Heemskerk. J. Brakenhof Vinkelaan (Bakkum). Castricum. P. Beemsterboer. Nieuw-Vaart 170. Edam. J. B. Boelé Geel. Vinkenstr. 20. Nieu w-V ennep. Chr. Buur. Akersloot. I. Bruinenberg, Duinweg 308. Wijk aan Zee. M. C. Bosch. Hoofdvaart. „Lijnden." J. MBrouwer. De Hoef. A. o. Eik. Elfhuizen. Mijdrecht. C. Gras. Houtkade 12. Wormerveer. Wilhelminastraat 19. Krommenie. D. Greuters, Weesland, Monnikendam. N. Groén in *t Woud Aarlanderveen. Th. Hagendoorn, Acbterdiik. Uithoorn. G. Hendriks, Spieringenweg, Vijfhuizen. H. Homburg Overveen-Bloemendaal. F. Hendinga, Abbenes. B. Jansen, Peperstraat 33, Beverwijk. H. Jansen Cloosterweg 13, Heemstede. Mej. L. Kaasenbrood, Hagelingerweg, Santpoort. J. Kamper, Heilo. C. v. Kesteren, Julianastraat. Lisse. A. Koolbergen Parkstraat, Hoofddorp. J. Koeman, 3ronkhorststraat 68, Noordwijk. S. A. v. d. Lande Spaarndam-Haarl.liede. B. v. d. Lans en Zoon, Brouwerdwarsstraat 6. Hillegom. V. C. A. Lerberqué Nieuwveen. H. Leyen Egmond a.d. Hoef. Mej. Joh. Lunenburg van Dam, Nieuwkoop. A. H. v. Noort, Schulpweg, N oor d wijkerhout. C. Noordermeer, Hoofdstraat 195. Sassenheim. H. E. Pompe, Bl.daalscheweg, Zilk. H. de Raadt, Rijksstraatweg 322, Schoten (dorp). A. Rekelhof, bij de.R.-K. Kerk, De Kwakel. J. Roessen, Kerk weg 4, Vogelenzang. A. Rozenheek, Bloemstraat 76, IJmuiden. A. Stam, Schagen. C. Stavenuiter Doolhof, Volendam. P. Stevenhagen Oosterduinweg. Aerdenhout. J. Speyker, Lijnderdijk 76, Halfweg. A. Spierings, Leimuiden. VT ross Baanstraat 17, Hoorn. A. v. Vliet, Vinkeveen. C. Vos, Smidspad 48. Zaandam. J. Vermey, C 142, Nes a.d. Amstel. Mej. J. Voorn, Bronkborstlaan, Voorhout. Bde Vries, Padjedijk 33. Purmerend. C. Wagenaar, Ridderstraat, Medemblik. G. v. d. Wensch, Wiistelaan, Jan Gijzenvaart. A. de Winter, Warmond. J. v. Woensel, Houtvaart. C. Zaal, Bovenkerk. J. Zonneveldt, Lange Buurt, Uitgeest. P. Zwaanenburg, Ostadestraat 4, Zandvoort. AAN ONZE LEZERS. Indien gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT te vreden zijt, zegt het anderen Indien gij in een of ander op zicht niet tevreden zijt, zegt het óns. HEEMSTEDE. R. K. Kiesvereeniging. SCHOTËN. N. Zoet, Geel-Vinkestraat (N. Vennep) Lisserbroek. R.-K. Prop. Club, Wormer. De ADMINISTRATIE. Bestuursformatie. De teruggave der Infanterie- kazerne. Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De H.O. V. in de Tweede Kamer. BURGERLIJKE STAND. 04 MEI c JUNI GEM. CONCERTGEBOUW Het Giro-proces van mr. Bakhuizen van den Brink i EISCHER DOOR DE HAAOSCHE RECHTBANK IN HET GELIJK GESTELD. De Teylerzaak. Cassatie aangeteekend. De actie in het Kieermakersbedrijf. Trambotsing. Ontslag dr. Sterck. KANTONGERECHT. Aanslag in een politie-bureau Trotzky. Een sympathie-staking. Het Deensche Kabinet treedt af. De 6-daagsche wielerwedstrijd. Italiaansche leening aan Polen Danseres doodgeschoten. Het atax-on geluk te Amsterdam 228% 430 113 192 197 26 119 360 297 361 150% 110 124 420 54 1 3 75*it 15 SBasccsaascaavt. Behandeling van het concept-reglement. In het R. K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg vergaderden Dinsdag 11 Maart da R. K. kiezers ter behandeling van het concept-reglement van de nieuw op te rich ten R. K. Kiesvereeniging. Na opening met den Christelijken groet, zette de heer v. Dam, namens de reorgani satie-commissie, die het reglement ontwor pen had, uiteen, waarom men tot het hou den van deze vergadering was overgegaan. Spr. sprak vervolgens in het kort nog het verloop der gebeurtenissen na de laatste verkiezingen en deelde mede, dat het in de bedoeling lag, op een volgende vergadering een definities bestuur te kiezen, op welke vergadering men tevens ook zou trachten een spreker te krijgen. Dan nam ook namens de commissie tot herziening van het reglement de heer Eve- rard het woord en wees er op, dat, daar de commissie het rapport Barge alleszins ge rechtvaardigd vond, besloten was, dit rap port als basis van een nieuw reglement te aanvaarden. Spr. zegt, dat er tusschen de R. K. kiezers te Heemstede een klove was ontstaan en wantrouwen gewekt was, ten gevolge waarvan partijdiscipline ten eenen- male verloren was. Daarom was juist het rapport-Barge als grondslag van het nieu we reglement genomen, om de commissie het beoogde doel, n.l. het herstellen der Ka tholieke eenheid in dit rapport, bereikt vend. Spr. belichtte dan vele voordeden van het nieuwe reglement, o.a. den in te stellen verkiezingsraad. In den verkiezingsraad, aldus spreker, moeten zitting nemen, perso nen die geheel en al vertrou wensmannen zijn van dc verschillende scha keeringen der sianden en die op zakelijke wijze de standsbelangen naar voren we ten te brengen, zonder het algemeen be lang te schaden of dit uit het oog te ver liezen. Overgegaan werd tot de behandeling van de verschillende op het concept-reglement ingediende amendementen. Allereerst een amendement-BeiJnes. Dit amendement beoogde het laten ver vallen van een alinea uit artikel 19, waarin aan personen van den R. K. Vrouwenbond ie Heemstede 4 plaatsen worden toegekend in den verkiezingsraad. De commissie adviseert echter dit amen dement te verwerpen. Bij acclamatie wordt het amendement- Beijnes verworpen. Eenige wijzigingen in de redactie van het reglement van geen bijzonderen aard, door de commissie zelf voorgesteld, worden goedgekeurd. Dan komt in behandeling een amende ment, ingediend door eenige R. K. kiezers. Dit amendement wil allereerst aan arti kel 4, dat de middelen tot het doel der ver- eeniging bepaalt, toegevoegd zien als punt 5 „Door samenstelling van een programma voor de R.K. Gemeentepolitiek". De heer J. v. d. Eera, een der indieners van het amendement licht dit punt toe. Dan ontspint zich een levendig debat tusschen de indieners van het amendement en de commissie, waarbij ter sprake ge bracht wordt het behartigen van de belan gen der arbeiders door <te gemeenteraads leden en de verantwoordelijkheid der raads leden. Na langdurige discussie wordt eindelijk besloten dit 5e punt toch piet aan artikel 4 toe tc voegen. Het amendement verlangt verder een an dere volgorde in artikel 6. inzake de ver kiezing van een bestuur.. Deze wijziging wordt aangenomen. Het anmenderoent verlangt vervolgens een verandering in de samenstelling van den verkiezingsraad. Volgens het concept-reglement zou deze raad als volgt zijn samengesteld: a. uit de sfdeelig Heemstede van de R.K. Hanze, 4 personen; b. uit de afdeeling Heemstede van den R.K. Volksbond. 8 personen; c. uit de afdeeling Heemstede van den R.K. Vrou wenbond. 4 personen; d. uit de grootwerk gevers of industrieelen, 4 personen; uit de mtellectueelen 4 personen; uit personen bui ten deze categorie, 4 personen. Het amendement wil; uit de Hanze, 6 per son en; uit den R.K. Volksbond, 14 personen; uit den Vrouwenbond, 4 personen; uit de grootwerkgevers of industrieelen, 4 perso nen. De heer Everlard verdedigd het concept reglement en verklaart, dat er zooveel mo gelijk naar evenwicht in de vertegenwoor diging der standen is gezocht. Op grond van het aantal kiezers der verschillende standen, verdedigt de heer Groenland het amende ment. Een langdurig debat wordt over dit amen dement gevoerd, waarna men besluit, op voorstel van den Jheer v, Dam, dat door eenige indieners van het reglement met de commissie, omtrent dit punt nog nader in overleg getreden zal worden. Ten slotte wil het amendement in artikel 22 een verandering gebracht zien en be paald zien, dat geen plaats in den gemeen teraad wordt aanvaard door voorkeurstem men. Na breede discussie wordt besloten, dat ook hierover nader overleg gepleegd zal worden. Het resultaat van de vergadering is dus, dat het concept-reglement is aangenomen, behalve de artikelen 19 en 22, waarover neg zal geconfereerd worden. Met den Chr. groet wordt vervolgens de vergadering gesloten. Voor abonnementen, advertentiên, alsmede drukwerk, wende men zich ter plaatse lot den agent. P.S. BüxnVa enkele dagen zullen alle agentschappen voorzien worden van een emaille naamplaat van de NIEUWE HAAR LEMSCHE COURANT. De belasting' op bouwterreinen te Schoten. Zooals men weet. is in den gemeenteraad door B. en W. een voorstel ingediend om tc geraken tot een belasting op bouwterrei nen. B. en W. hopen hierdoor de financiën van Schoten niet onbelangrijk te kunnen versterken. De eigenlijke vader van bet voorstel is wethouder Klein, die de plan nen hiervoor reeds bad ontworpen nog vóór mr. Hcerkens Thijssen het ambt van bur gemeester bad aanvaard. De heer Klein vindt deze belasting zelf ook geen ideale, maar heeft te kennen gegeven, dat de ge meente Schoten geen belasting mag ver- j waarloozen, te meer niet, waar een meer derheid van B. en W. volgens hem meent aan de arbeidsvoorwaarden van het per soneel te moeten tornen. Dan dienen eerst alle bronnen aangeboord te worden die er zijn. Blijkens een door den heer Klein ge maakte berekening, bedraagt de belasting slechts een half procent van de verkoop waarde van bouwgrond, gelegen in een kring door Ged. Staten vast te stellen. De op brengst zou dan voor iedere 10.000 slechts 50 gulden bedragen. Het bestuuur van den „Kring Haarlem", van den Algemeenen Bond van Politieper soneel in Nederland, is thanss als volgt sa mengesteld: J. Pauel, voorzitter, Schoten; H. Bakker, secretaris, Heemstede; G. J. Hissink, pen ningmeester, Overveen; W. Okkenburg, com missaris, Zandvoort en O, de Vries, commis saris, Bloemendaal. Het secretariaat is ge vestigd; Edisonstraat 15, Heemstede. Men kent de geschiedenis van het proces tusschen de gemeente Haarlem en den Staat betreffende de teruggave van de In- fanteriekazerne. De Haarlemsche rechtbank wees op 3 Juli van het vorige jaar (2 Mei waren de pleidooien gehouden) de vordering der gemeente toe en veroordeelde den Staat tot teruggave van het gebouw, dat binnen 3 maanden moest ontruimd zijn. De Staat ging evenwel in hooger beroep. De zaak heeft eenigen tijd geloopen, doch Dinsdag zijn nu voor het Gerechtshof tc Amsterdam de plei dooien gehouden. We hebben indertijd uitvoerig de plei- dooie weergegeven, welke voor de Haar lemsche rechtbank werden gehouden. Uit den aard der zaak leverden de pleidooien voor het Hof geen nieuwe gezichtspunten op. We volstaan daarom met de vermelding, dat de conclusie van den advocaat-generaa' werd bepaald op 1 April. Dinsdagavond hield de hèer P. Schenk uit Bussum in café Brinkmann voor de ai- deeling Haarlem een zeer belangrijke rede over ziekten en beschadigingen in den ooft- en tuinbouw. Dikwijls zien we de bladen van onze pere- en appelboomen met vlekken bezaaid, de takken aangetast door kankerplekken, die de boomen ten slotte doen wegkwijnen, zien we de vruch ten tot onzen spijt in onrijpen toestand af vallen. Dan gissen we en zoeken we naar de oorzaken, maar vinden die niet, omdat de ziekteverwekkers zoo klein zijn, dat zij aan onze aandacht ontsnappen of op geheel verkeerde plaatsen gezocht worden. De spreker maakte door tal van lichtbeelden duidelijk, waar de luizen, dc zwammen, en de sporen van deze te vinden waren, hoe ze onze fruitboomen aanvallen en hun werk van vernietiging voortzetten. Bladlui zen, de beruchte wintcrvlinder, schurftwor- men en monilia, passeerden de revue. Uit voerig werd stilgestaan bij de bestrijding met carbolineum, dat goed en vooral op tijd toegepast, een doelmatig verdelgings middel is. Voor appel- en pereboomen gaf spr. aan eene oplossing van 10 pCt-, voor pruimen en kersen 5 pCt. Men moet er tijdig bij zijn, omdat anders de besmetting al een grooten omvang heeft genomen. Telkens werd, door beelden van wel en niet toege paste bestrijding naast elkaar te zetten, duidelijk gemaakt welke resultaten te be reiken zijn. Het sterkst kwam dit wel uit bij de monilia bij pruimen en de koolvlieg bij bloemkool en vroege roode. en Naast de chemische bestrijdingsmiddelen werden die geplaatst, die ons door de na tuur gratis worden aangeboden in den vorm van poppenrooveis, Lieven-Heers beestjes, zweefvliegen, meezen en andere nuttige vogels. Krachtig drong de spreker aan op de bescherming van deze dieren, waarvan niet te benaderen valt, hoeveel ontuig zij vernietigen. In de pauze werd door den voorzitter, den beer Joh. de Breuk raededeeling gedaan over de rekening en verantwoording van den penningmeester. Het nadeelïg saldo over 1923 bleek 88.41 te iijn. De heer J. Bouwer bracht verslag uit over de onder handelingen met 't bestuur der H.A.M.I.T. Hieruit bleek, dat het nog niet zeker is, of de afdeeling aan deze tentoonstelling deel zal kunnen nemen. Mocht dit niet zoo zijn, dan. zóo deelde de voorzitter mede, zou er in elk geval in 1925 op de groote ten toonstelling in Groenendaal gelegenheid ge noeg zijn voor de afdeeling Haarlem cm successen te boeken. Wij onleenen aan bet „Kort Verslag", nog het volgende over de behandeling in dc Tweede Kamer, van de subsidie-aanvrage door de H.O.V.; Bij art. 294 (Uitgaven ten behoeve van muziek en zang en hare beoefenaars) spreekt de heer Michielsen over iets, dat voor het muziekleven te Haarlem van de grootste waarde is. De Minister zegt, dat het subsidie aan het Haarlemsche orkest ten laste zou komen van andere orkesten. Dit geldt evenzeer voor de reeds gesubsidieerde orkesten; wordt bijv. het subsidie voor het Arnhemsche orkest verminderd, dan kun nen de andere er door bevoordeeld worden. Mag dat nu een reden zijn om de Haar lemsche Orkestvereeniging maar steeds af tc wijzen? Die heeft evenzeer aanspraken als andere orkesten. Een er van heeft een hooger subsidie gekregen van 40,000 en een legaat van een halve ton. De kas van de Haarlemsche Orkestver eeniging laat niet toe het orkest langer in stand te houden, dan tot 1 Mei. Spreker dringt er bij den Minister daarom ten sterkste op aan, een subsidie te verleenen aan het Haarlemsch orkest. Het bestuur daarvan heeft verklaard, dat zonder Rijk- subsidie het orkest wordt opgeheven. Dan zal het met het muzikale kunstgenot in Haarlem geheel, gedaan zijn. Men kan zeg gen, dat men dan nog heeft de Bach-con- certen en dc Mengelbergconcerten, welke echter allcer. in evening dress kunnen wor den bezocht en genoten. Het Haarlemsch orkest geeft jaarlijks 130 h 140 concerten, waarvan 100 volksconcerten. Als een bewijs, dat het publiek dc con certen van het Haarlemsche orchest op prijs stelt, mag dienen het steeds toenemende bezoek. Ook heeft dc gemeente haar subsi die van 15 op 30 mille gebracht. Ook de particulieren droegen meer bij. Zonder Rijkssteun moet het orkest wellicht verdwij nen, wat niet alleen te Haarlem betreurd zou worden. Spreker zal niet verder spre ken over de kunstwaarde van het orkest. Als bet Haarlemsche orkest subsidie krijgt, behoeft er geen vrees te bestaan'dat ook tal van fanfarecorpsen ook om subsidie zullen mogen aankloppen. Waaron Groningen wél subsidie, en Haarlem niet? Spreker moet er op wijzen, dat, als het subsidie wordt afge wezen, de 45 leden van het orkest op 1 Mei aan werkloosheid' zijn overgeleverd. De heer De Visser, Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen kan over deze zaak kort zijn. Dc heer Michielsen wil een subsidie voor het Haarlemsche orkest, waarvoor de andere orkesten dan allen iets minder zouden moeten hebben. Spreker moet tegen dit voorstel opkomen, omdat het een gevaarlijk antecedent zou vormen. Er zouden andere verzoeken volgen. De heer Michielsen heeft eenigszins deni- greerend gesproken over het Amsterdam- sche orkest. Spreker staat 'nog steeds op 'f standpunt, dat dit een Europeesche ver maardheid beeft, en dat het niet aangaat het subsidie daarvoor te verminderen. De heer Michielsen moet ontkennen, dat hij denigreerend over het Amsterdamsche orkest heeft gesproken. Spreker is zoo vrij een motie voor te stellen van deze strek king, dat de Haarlemsche orkestvereeniging wordt gebracht onder de gesubsidieerde or kesten. De motie wordt verworpen met 50 tegen 20 stemmen. Vóór stemden de leden, van Zadelhoff, Suring, Michielsen, Loerakker, Fleskens, Hiemstra, van de Bilt, Groeneweg, Dressel- huys, Wintermans, van Dijk, Staalman, van den Heuvel, BronsveldVitringa, van Dorp, Boon, Snoeck Henkemans, van der Voort van Zijp, Brautigam en Gerhard Tegen stemden de leden; Duymaer van Twist, van Rijzewijk, Bulten, van San Sasse van Ysselt. Knigge, Westerman, Stulemeijer, Heukels, Krijger, IJzerman, Ament, Herman, Colijn, van Gijn, Schouten, Katz, Deckers, Rutten. Feber, Zijlstra, Fruytier, Bakker Nort, Smeenk, van Scbaik, van der Molen, van Boetzelaer van Dubbeldam, Scbeurer, van Rijckevorsel, Nolens, Bongaerts, En gels, de Monté ver Loren, Oud. Marcbant, Tilanus, Leenstra, Bakker, van Vuuren. Weitkamp, Rutgers, Lovink. Ebels, Schok king, Sannes, Kleerekoper, K ter Laan, van Voorst tot Voorst, Visscber, van Rappard en de voorzitter. Ondertrouwd 12 Maart: D. v Maas en R. Out H. W. Labberté en J. M. Veen W. C. v. Vliet en D. Munnikhuis B. H. Wassenaar en A. Papenburg F H. Hessen en T. Souverem Getrouwd: 12 Maart. G. H. J. v. Duffelen en D. D. Herman. J. v. Coevörden en R. Mok. M. v. Gestel en L. Bakker. W. v. Groningen cn H. Tërmaat. J. J. v. Leeu wen en M. M. van Koningsbruggen Geboren 8 Maart: z. v. H. SpockBilars 10 Maart z van M. KatBoeder. Overleden; 11 Maart. D. de Vries, 76 N. Heiligland. 12 Maart C. Fens, 49 j.. Jansstraat. We geven hierboven het door dc Reclame- cornmissie der Hamit bekroonde ontwerp voor een reclameplaat. Tevens zal het die nen als sluitzegel, kleinere reclameplaten, enz. Het ontwerp is van Liepmrin Snoeck, Zakstraat 12, alhier. De teekening is zeer duidelijk; de kleuren zijn zwart en wit. KEURINGSRADEN. Bij de Keuringsraden zullen kennisgevin gen nopens het Reservekader aan voldoende intellectueel ontwikkelden worden uitge reikt. Door de Arrondissements-trechtbank te 's Gravenhage is thans vonnis gewezen in het Giro-proces, door mr. Bakhuizen van den Brink alhier aanhangig gemaakt bij voor melde Rechtbank. Eischer vroeg uitbetaling van zijn saldo bij den. Postcbèque- en Giro dienst. De rechtbank wees de vordering van mr. Bakhuizen van den Brink toe met veroor deeling van den Staat tot betaling van vijf procent rente vanaf den dag der dagvaarding en met veroordeeling van den Staat in de proceskosten aan dc zijde van eiscber geval len, begroot op 150. Zooals wij vermoedden, is van het arrest van het Gerechtshof betreffende de Teyler zaak cassatie aangeteekend bij den Iloogen Raad. Naar men ons mededeelde, heeft een werkwillige, wonende te Santpoort en bij een der firma's hier ter stede werkzaam, gis terochtend ook het werk neergelegd. f Gistermorgen moest een van Sloterdijk ko mende tramwagen van de E.N.E.T. wachten voor de geopende wegbrug bij den Admiraal de Ruyterweg. De brug bleef geruimen tijd geopend, zoodat het verkeer nog gestremd was, toen ook dc volgende tramwagen uit Sloterdijk aankwam. De bestuurder van de zen wagen, door het zonlicht verblind, zag noch den stilstaanden wagen, noch het on veilig signaal en reed daardoor met een kalm vaartje op de wachtende tram. De schade was aanzienlijk, Van den stilstaanden wagen werd het achtcrbalcon ingedrukt en van den anderen het voorbalcon. Dc be stuurder van den laats ten wagen werd licht gewond door glasscherven en evenzoo een passagier. De schok zou heviger geweest zijn, als de stilstaande wagen geremd had gestaan. Dat was niet het geval, waardoor de schok gebroken werd, omdat dc wagen meereed na de botsing. Bij Koninklijk Besluit van 10 Maart 1924 is, met. ingang van 10 Maart 1924, aan dr. J. F. M. Sterck, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem. Liedjes zingen zonder vergunning. K. de G. had op 22 Februari op den open baren weg liedjes gezongen, zonder vergun ning van den Burgemeester. Beklaagde bekende, doch zeide eigenlijk machinist-bankwerker te zijn en nu door dc tijdsomstandigheden gedwongen te worden op deze wijze in zijn onderhoud te voor zien. Hij had nu al van Januari af 7 proces verbalen gehad. De gemeente Beverwijk gat geen vergunning voor liedjes zingen langs den weg. Het O. M. eischte 2 boete of 2 dagen hechtenis. De veroordeeling luidde 3 of 3 dagen. Margarine zonder aanduiding. Een 76-jarige boterventer had pakjes margarine verkocht, waarop de naam mar garine niet was vermeld, terwijl tevens bij onderzoek gebleken is, dat er met het vetgehalte iets niet in orde was. Bekl. zeide van het laatste geen verstand te hebben, terwijl dc margarine „per abuis" in een blanco papiertje was gepakt. Eiscb 25 boete of 25 dagen. De Kantonrechter veroordeelde bekl. tot 10 boete of 10 dagen en tot 3 of 3 dagen. Voorbarigheid. H. M. W. had in zijn autobus geen dienst regeling hangen. Hij zeide dat er dien dag een nieuwe zou komen en de oude dienst regeling er alvast maar afgehaald was. De ze voorbarigheid kostte hem nu f 3 of 3 dagen. WEENEN, 12 Maart. In het politie bureau ontplofte esn bom, waardoor rcate- rieele schade werd aangericht. Er werden nog 3 bommen gevonden, die, als zij ont ploft waren, het gebeele gebouw zouden hebben verwoest. BERLIJN, 11 Maart. Troizky blijft ir, den Kaukasus, afschoon de doctoren hem allang genezen hebben verklaard. Gemeld wordt, dat Tsjitsjerin zou worden benoemd tot gezant te Londen en dat Trotzky zou worden uitgenoodigd hem als volkscommis saris van buitenlandsche zaken op te volgen, welk ambt Trotzky korten tijd in het begin der revolutie bekleed heeft. Gehoopt wordt, dat dit aanbod voldoende in overeenstem ming met zijn waardigheid zal zijn en dat bij zal besluiten het aan te nemen. BERLIJN, 12 Maart. Door de tc Hamburg uitgebroken havenstaking, waaraan 20.00G arbeiders deelnemen, is het geheelc scheep vaartverkeer stilgelegd. De havenarbeiders te Bremen besloten een sympathie-staking voor de Hamburgsche arbeiders te beginnen BERLIJN, 12 Maart. Het Deensche Kabi net heeft zijn ontsiag ingediend. BERLIJN. 12 Maart. In den 6-daagschea wielerwedstrijd te Berlijn is in 120 uur 3870 K.M, afgelegd. Het Holl. koppel heeft nog steeds de leiding. BERLIJN, 12 Maart. Een Italiaansch eon sortium heeft aan Polen een leening vat 100 millioen goud-franken verstrekt, tegen verpanding van de inkomsten van het ta baksmonopolie. LONDEN, 12 Maart. Uit Nice wordt ge» meld, dat de Engelsche danseres Mary Smith gistermorgen door den 20-jarigen Vincent Girello is vermoord. Girello schoot het meis je dood, wijl zij iedere toenadering van zijn kant afwees. Omtrent het atax-ongeluk, waarbij een menschcnlcven te betreuren viel, verneemt de Tel. nog het volgende; De portier van het hoofdbureau van po litie, Roelfsema, zag de auto de plotse linge zwenking maken naar den waterkant. Op 't zelfde oogenblik greep hij een zware dreg, die steeds in de portiersloge hangt, liep naar den walkant, en wierp deze uit. Op dit oogenblik werd de wagen even drijvende gehouden door de motorsloep der politie, die ter plaatse lag. De schok deed de touwen van den sloep breken en de atax schoof in de richting van het midden der gracht; Juist toen de beide chauffeurs zich tegen den wagen opheschen schoot het vaartuig onder dc atax uit en deze zonk. Roelfsema, die geen kans zag op andere wijze te helpen, ijlde bet bureau binnen en greep een ladder, waarmede hij trachtte de kap en het houtwerk aan de achterzijde van het voertuig stuk te stooten. Toen dit niet hielp nam hij een zwaardere ladder. Ook deze pogingen faalden'. Inmiddels hadden behalve de. besteller .Meyer van het stadhuis ook nog ren poli tiebeambte Moreux geheeten <!n een gla- zenwasscher zich te water begeven. Te vergeefs trachtten zijn de beugels van de kap neer te drukken en de portieren te openen. Roelfsema probeerde een bijl uil de werkplaats van het hoofdbureau te ha len, maar ook dit was niet mogelijk, daar wegens ziekte van den timmerman het atelier gesloten was. De pogingen om het zeildoek der kap met geweld open te maken, hadden in den aanvang geen succes, daar de bekleeding zeer stevig was en het opensnijden onder water moest geschieden. Kostbare minuten waren verstreken, alvorens men zoover was en voor het slachtoffer baatte toch niets meer. Ware de voorruit van de atax niet gebroken, dan zou er misschien nog eea flauwe kans op redding geweest zijn. MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden_jjrijshoudend. V. K. HEDEN 3% Nederland 1919 9H, 6% Nederland 1923 99s/, 4X> Nederland 1917 83 7% N.-I. 1921 A 101» Holl. Lloyd 9 Oude Vaart 87 dito Gem. Eigendom ?3% Mij. „Nederland" J40;' Scheepvaart-Unie 4 Rotterd. Lloyd iz, Paketvaart 133 Oude Boot 'c0 Holl. Stoomboot 63/ H. V. A. .496 Java Cultuur 392D- Jurgens ge_w661/ Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Resc. dito 200 133» 137 137% Phoenix 92 Geconsolideerde 229 Kon. Olie 42B U. S. Steel 112 Marine coramS3 Vorstenlanden 190 Actions idIS6 Comp. Merc. Arg. 26' Poerworedjo 1J91' Oude Deli 358 Senembab .V. 3lQ Deli Batavia 359 Amsterdam Rubber 151 'Serbadjadi 217 Silau 11 Wai Sumatra 124'/ Dordtsche Petr4071', Southern Rails 523' Union '42% Anaconda 745,- Wabash 15 v 91V, 99% 83 '16 101* 14" .124 33C 144 80 497 393 66 2 0=/, 131% 13/ 137 V,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2