BUITENLAND Gerucnten omtrent oplossing der Romeinsche kwestie. Verkiezings beloften en regeeringspraktijk van de Engelsche arbeidersregeering. De demobilisatie geen oorzaak doch slechts aanleiding tot de muiterij in Ierland. Een Russische nota aan Litauen. Onder de Radio-berichten: De Volkenbond en het herstel van Oosten rijk. Het rapport Bérenger en de Fransche fiscale maatregelen. Reeds heden ontbinding van den Duitschen Rijksdag? De zelfstandigheid der Dnitsche spoorwegen en posterijen. Het geschil tusschen het Vaticaan en de Itaüaansche regeering geëindigd? OEM. BUITENL, BERICHTEN. EEN NOTA VAN CHINA AAN DE MO GENDHEDEN. VANUIT HET &ND- De zitting van den Volkenbonds raad. De Fransche financieele voorstellen. Een verklaring van minister Theunis. Oud-minister Jaspar. De moeilijkheden in de Engelsche arbeidsbeweging. De Duitsche Rijksdag. Duitschers veroordeeld. Het nieuwe Kabinet. De ontploffing bij het Britsche gezantschap. De president van Hopduras overleden. MARKTNIEUWS. Visscherij. hernomen wordt door de „Daily Express," dat het geschil tusschen het Vatikaap en de Itaüaansche regeering, dat in 1870 begon, toen Garibaldi Rome binnendrong en paus Pius IX zich terugtrok naar het Vatikaan, vaar hij feitelijk de gevangene was der Ita- iaansche regeering, geëindigd is. De voor vaarden der overeenkomst betreffen volgens lat blad o.a. den afstand door de regeering .an het Vatikaan van den geheelen Vati- I aanschen heuvel, waarvan de Heilige Stoel thans een deel in zijn bezit heeft. De re geering zou een paleis en een reeks huizen boawen ten behoeve van het college van kardinalen, terwijl het Vaticaan aan de re geering de verspreid liggende huizen af- >-taan zou, waarin de kardinalen thans ge huisvest zijn. De onafhankelijkheid van den paus zou *ozd«n gewaarborgd door den Volkenbond, De Britsche defensie en de werkloosheid in het Brit sche Rijk. In een opmerkelijke tegenstelling met de van sommige zijden geuite vrees voor de paci- Mstische invloeden in de Britsche regeering zijn ongetwijfeld de daden van deze regee ring ten aanzien van de defensie en de Brit sche oorlogsparaatheid. En in dat verband mag zeker wel even worden melding gemaakt, •an de in Fransche bladen geuite protesten egen de Britsche vlootmanoeuvres in de Mid- iellandsche Zee, die in zekere Fransche krin- :en de vrees hebben gewekt voor Britsche bannen tot verlegging van het zwaartepunt an de Britsche marine naar deze Zee, die men och maar Kever als een Latijnsche mare nos- rum zou willen beschouwen. Ook het debat over de luchtvloot, Dinsdag n het Lagerhuis gehouden, toont zeker dui- 'elijk de boven aangewezen tegenstelling. De zoo pacifistische heer Leach, de ondermi- iister van de luchtvaart, sprak wel van dc .«ternationale ontwapening, die de regee- fng wenschte, maar betoogde dan tevens, lat ook bij ontwapening de regel geldt, dat Je liefde niet van één kant kan komen en dat liet streven naar internationale ontwapening iu volstrekt niet beteekent een eenzijdig op geven van de nationale bewapening. En hij tette uiteen, dat hoezeer de regeering ook ■aar bezuiniging op militaire uitgaven streeft, >ide luchtvaart voorloopig van zulk een be- tuinigiiig geen sprake kon zijn. Er worden ian ook 2}<, mill. p.s., dus 30 milüoen gul- Jen, voor het departement van de luchtvaart neer aangevraagd en in de komende jaren ral de vzrsterk'ng van de luchtvloot nog krach tig worden voortgezet.... volgens de plan nen van de vorige conservatieve regeering. Zoo is de practijk van het „pacifisme" van Je Arbeidersregeering, die wel eenigszins ifwijkt van de theorie door vele „arbeiders" hp volksvergaderingen verkondigd, toen de Labourpartij nog in de oppositie was. Dat tusschen redevoeren en doen eea heele •.fstand ligt, bleek trouwens ook een dag te oren in het Lagerhuis, toen het vraagstuk Jer werkloosheid werd behandeld. Niet ten onrechte zeker mocht de oud-premier Bald win herinneren aan een zinsnede uit het ver kiezingsmanifest van de Labourpartij, waarin werd gezegd, dat deze partij de eenige was die een positief geneesmiddel voor werkloos- jeid had, en daarbij de vraag stellen wat be- ioeldet gij daarmee toen de belofte werd ge- iaan Want van iets nieuws ter oplossing van 'iet groote probleem vernam men van den mi- ïister Shaw niets. Wel verontschuldigde deze tieh met de verklaring, dat de regeering nog maar zes weken aan het bewind is en dus KJg geen afgewerkte plannen heeft. Maar als men een positief middel heeft, zooals men 'ft het verkiezingsmanifest zeide, tegen de werkloosheid, had men dit toch al dadelijk xunnen onthullen. In stede hiervan kwam de iter Shaw met slechts de uitvoering of een titbreiding van de maatregelen en plannen Ier vorige regeering en moest hij zich verder >epalen tot de mededeeling dat de voornaam- oorzaak van de werkloosheid is gelegen in le jammerlijke internationale toestanden. Ja, a, dat behoeft de arbeidersregeering ons niet e verzekeren.... maar waar blijft nu iaar positief middel Wie nog gevoelig is voor de lokstem van lemagogen zij aangeraden eens volle aan lacht te wijden aan de huidige Britsche po rtiek. Die trouwens ook voor die demagogen zelf rijzon der leerzaam is. De muiterij ia Ierland. Zoowel de correspondent van de „Times" als die van de „Manchester Guardian" vernemen, dat de oorzaak der muiterij der fffieieren niet moet worden gezocht in de i f dan king der 900 officieren, doch dat het «rzet aJ veel vroeger is beraamd en alleen ip een gunstig moment wachtte om zich •net kans op succes te uiten. Dit gunstig moment moest de afdanking zijn, welke of ficieren, die meenden rechtmatige grieven te hebben, aan den kant der samenzweer ders moest brengen. De „Times"-corres- pondent zegt dat onder de overwegingen, die de officieren bij hun handelswijze leid den, de grensquaestie met Noord-Ierland een voorname rol speelde, waarover, in verband met de wijze, waarop president Cosgrave en zijn collega's dit vraagstuk be handelen, zoowel in de hoogere rangen van het leger als onder de volgelingen der re geering ontstemming bestaat. De bericht gever van de „Manchester Guardian" echter stelt de zaak voor als van veel algemeener aard en zet uiteen, dat een kleine, doch voor name groep officieren al reeds sedert eenigen tijd nauwelijks haar gevoelen verborg, dat de regeering gebruik diende te maken van haar bevoegdheden om opnieuw een stap te doen in de richting van de algeheele on afhankelijkheid van Ierland. Ofschoon het volgens den correspondent van de „Times" onverstandig is te meenen, dat het verzet bezworen is, stellen beide berichtgevers toch vast, dat de regeering door haar krachtig ingrijpen voorkomen heeft, dat het verzet algemeen werd. Gene raal Tobin en kolonel Dalton, de aanstich ters van het verzet, en een zes of zeven jonge officieren, die nog steeds voortvluch tig zijn, niet medegerekend, heeft het groot ste deel der mannen, die zij er toe brach ten tegen de regeering in opstand te ko men, zich weer onderworpen, met de ver ontschuldiging, dat zij geeri voorkennis droe gen van de samenzwering en hadden gehan deld op last van hun superieuren. Men be seft dat wanneer de regeering zich niet vast beraden had getoond om ten koste van alles het civiel gezag te handhaven, en zonder mededoogen elke poging tot een politieke dictatuur door legerofficieren te fnuiken, het optreden van Tobin en Dalton leelijke gevolgen had kunnen hebben. De regeering werd in haar houding stevig gesteund door de Arbeiderspartij, wier woordvoerder in het parlement verklaarde, dat zij de regee ring tot het uiterste zou steunen tegen de interventie der militairen. Dat de regeering iutusschen nog zeer waakzaam blijft, kan blijken uit het feit, dat zij Dublin door pantserauto's en lorries met gewapende soldaten laat bewaken. In het ultimatum, gisteren door presi dent Cosgrave in het Dail Eirean voorgelezen, wordt, volgens een H. N.-bericht gezegd, dat de Iersche Republikeinsche strijdkrach ten het tractaat hebben aanvaard als middel om tot een republikeinschen regeeringsvorm te komen. Na maandenlange beraadslaging is het Iersch republikeinsche leger tot de slotsom gekomen, dat de houding van de re geering van den Vrijstaat onvereenigbaar is met den wensch naar een republiek. Het ulti matum verlangde een antwoord tegen gister middag 12 uur. Cosgrave" deelde mede, geen antwoord te hebben gezonden. De Engelsche betrekking gen met Afghanistan. Sedert geruimen tijd is niets meer verno men omtrent de betrekkingen tusschen Enge land en Afghanistan, die, zooals men zich herinnerteen poos geleden zeer gespannen waren tengevolge van de moorden, welke aan de Afghaansche grens achtereenvolgens wer den gepleegd op Engelsche officieren. Uit een mededeeling, door Ramsay Mac Donald Maandag in het Lagerhuis gedaan, blijkt dat ofschoon er op het oogenblik geen gevaar voor verwikkelingen meer schijnt te bestaan, de Engelsche regeering toch nog altijd de quaes- tie der moorden niet als afgedaan beschouwt. Zij eischt nog steeds bestraffing van de moordenaarsbende en wel aangezien er met Afghanistan geen uitleveringsverdrag be staat, in den vorm van de verbanning harer leden naar Afghaansch Turkestan. Van de regeering van Afghanistan wordt voorts ge- eischt, dat zij een schriftelijken waarborg geeft, dat de bende in het gebied, waarheen zij verbannen zal worden, streng zal worden bewaakt en dat aan geen enkel lid ooit zal worden toegestaan, in de nabijheid van de Indische grens terug te komen. Uit Britsch-Indië. Eergisteren werd gemeld, dat de Wet gevende Vergadering van Indië op voorstel der Swarajisten de begrooting der douane inkomsten heeft verworpen. Zooals men zich herinnert heeft de Wetgevende Vergadering ook ten vorige jare voorstellen tot verhoo ging van de inkomende rechten, met name op het zout, verworpen, toen op grond van het motief, dat het tekort op de begrooting niet mocht worden bestreden uit een verhoo ging van de rechten op een algemeen ver brui ksarti kei als zout, doch kon worden ge dekt door bezuiniging op de oorlogsbegroo- ting, ten aanzien waarvan de Vergadering geen zeggenschap had. De Swarajisten hebben zich thans niet 'laten leiden door een beginsel van utiliteit doch louter en alleen, zooals trouwens te' verwachten was na hun succes bij de verkie zingen en bij den steun, dien zij van de On- afhankelijken ondervinden, door overwegin gen van politiek. De pandit Motital Nehroe heeft zonder omwegen in een motie de verwerping van de begrooting voorgesteld als protest tegen het feit, dat de regeering in gebreke was gebleven gehoor te geven aan de eischen der Nationalisten tot het invoeren van volledig zelfbestuur. Evenals het vorig jaar zal de onderkoning ook thans gebruik kunnen ma ken van zijn recht van veto, doch daarmede zal de zaak niet uit zijn. Voor de Swarajisten is, blijkens een rede, uitgesproken door den nationalist Patel, de verwerping het begin van een massale agitatie in den lande. Hier mede zouden de Swarajisten dan tevens het antwoord geven op de verklaring, dezer dagen door lord Olivier in het Hoogerhuis afgelegd inzake de regeeringspolitiek, ten aanzien van Indië te voeren, en waarin hij een beroep deed op het gezond verstand der nationalisten. DE QUAESTIE VAN MEMEL. Tsjitsjerin heeft in ?en nota aan den zaak gelastigde van Lithauen medegedeeld, dat de Russische regeering vernomen heeft, dat Lithauen bij den „zoogênaamden" Volken bond plannen heeft ingediend met betrek king tot de quaestie van Memel. Rusland be treurt het, dat het zijn belangen door deze plannen ziet benadeeld. De Russische regee ring kan een eenzijdige regeling van dat vraagstuk, die bovendien zou plaats hebben door derden, niet zonder meer laten voorbij gaan. Er heeft volgens dit plan een grensrege ling plaats van Lithauen, waardoor het tus schen dit land en Rusland gesloten vredes verdrag in het nauw geraakt. Lithauen kan zonder Rusiand daarin te kennen niet eenzij dig wijzigingen maken in dit verdrag. Naar het schijnt wordt van dc zijde van andere mogendheden getracht aan te sturen op een regeling in strijd met de billijkheid en met het gesloten verdrag. Hierdoor worden de vreedzame betrekkingen in Oost-Europa bedreigd. De Russische regeering is overtuigd, dat deze vriendschappelijk waarschuwing voldoende zal zijn om Lithauen te overtuigen dat de bewuste plannen dit land op een ge vaarlijken weg zouden brengen, en tevens, dat de Lithausche regeering op grond van deze overweging er toe zal overgaan in har monie met Rusland te streven naar de hand having van het vredesverdrag en van het prin cipe der zelfbeschikking. Een nota van gelijke strekking is door Tsjitsjerin gezonden aan de regeeringen, die in den raad van den Volkenbond zijn ver tegenwoordigd. Tsjitsjerin verklaart bij voor baat, dat hij geen enkele beslissing zal erken nen, die in het Memel-vraagstuk'in strijd met het Russische Lithausche verdrag zou kun nen worden genomen, en in het bijzonder zal Rusland zich verzetten tegen elke eenzijdige beschikking over Memel, waarbij een derde mogendheid bijzondere rechten ten opzichte van het bestuur van Memel zou verkrijgen. De grensquaestie tusschen Lithauen en Polen dient te worden opgelost in overeenstemming mrt de verdragsbepalingen, die tusschen de twee genoemde landen en Rusland bestaan en geenszins mag die regeling plaats hebben op gezag eener derde mogendheid. DE STEUNACTIE VOOR DEN FRANC. Van gezaghebbende zijde wordt gemeldt, dat er met Amerikaansche bankiers onderhan delingen worden gevoerd over een groot cre- driet naar schatting 50 milüoen dollar aan de Fransche regeering, ter stabilisatie der Fransche wisselkoersen. Volgens particuliere telegrammen zou met Londensche bankiers over eenzelfde crediet worden onderhandeld. HET VATIKAAN EN SOVJET- RUSLAND. Het bericht als zou de Heilige Stoel op het punt staan de sovjet-regeer ng te erken nen, wordt, volgens een bericht uit Rome aan de „Echo de Paris", op het Vatikaan tegengesproken. Er wordt aan toegevoegd, dat de Heilige Stoel met Moskou het noodige contact heeft verkregen om zijn steunwerk te verzekeren en de Russische katholieken ooveel mogelijk te beschermen, maar dat er nooit sprake van is geweest, de sovjetregee- ring te erkennen, al weet men heel goed, dat deze laatste geenszins ongevoelig zou zijn voor een erkenning van de zijde van den Heiligen Stoel. DE DUITSCHE OFFICIEREN TEGEN EEN NIEUWE MILITAIRE CONTROLE DER ENTENTE.. De Duitsche nationale officiersbond heeft zich met een adres tot de regeering gericht, waarin wordt gezegd dat de regeering onder geen voorwaarde moet toestemmen in een nieuwe militaire controle van de zijde der entente, daar anders gevaarlijke complicaties niet zullen kunnen uitblijven. DE ONDERHANDELINGEN IN DE ENGELSCHE MIJNINDUSTRIE. Gemeld wordt, dat zoowel met betrek king tot de quaestie van het minimum loon als met die van de verhouding tusschen loonen en winsten de voorstellen der werk gevers in de Engelsche mijnindustrie een compromis vormen tusschen de bestaande regeling en de eischen der mijnwerkers. Gedurende de Dinsdag gevoerde onder handelingen werd de voorzitter der mijn werkers, Herbert Smith, ziek, zoodat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Hij werd vervangen door Frank Hodges, den civielen lord van de Admiraliteit, den vroegeren secretaris van de mijnwerkers federatie. DE STAKING DER LONDENSCHE VOERLIEDEN EN SLEEPERS. De staking der voerlieden en sleepers aan de Engelsche stations, die met 1000 man begon, omvat thans reeds 5000 man. Ver wacht wordt, dat de staking zich nog verder zal uitbreiden. De vrees wordt zelfs geuit, dat de staking zich niet tot Londen zal be perken, doch zich zal uitstrekken over het geheele land. Ofschoon de staking met door de betreffende vakvereeniging wordt er kend, voert het bestuur van den Bond van Spoorwegpersoneel toch al sedert achttien maanden over de geschilpunten, die de sta king hebben uitgelokt, onderhandelingen. Een Lagerhuislid, lid van het bestuur van den bond, sprak de meening uit dat deze ten slotte tot erkenning van de staking zal moeten overgaan, daar de staking gerecht vaardigd is. HET CONFLICT BIJ DE BADISCHE ANILIN. De directie der Badische Anilin- und Soda- fabrik richtte tot de bedrijfscommissie het verzoek de vitale bedrijven aan den gang te doen houden, daar anders de fabriek eerst na drie maanden weer kon worden geopend. De raad van beambten en arbeiders wees het verzoek der directie van de hand. EEN BOM ONTPLOFT VOOR DE BRITSCHE LEGATIE TE ATHENE, Gisterenmorgen vroeg barstte een bom voor den ingang der Britsche legatie te Athe ne en richtte materieele schade aan. Er zijn geen slachtoffers. De republikeinsche re geering gelooft, dat de bom werd geworpen, ten einde de regeering in discrediet te bren gen. f De regeering heeft een gelijkluidende nota gezonden aan de legaties der mogendheden, welke onderteekenaars zijn van het negen- mogendheden-verdrag. Zij verzoekt een pre liminaire foncerentie bijeen te roepen ter be spreking van de aangelegenheden, welke ver band houden met de verhooging der douane rechten met 2 V2 percent, waartoe het verdrag machtigt. De regeering meent dat zulk een bijeenkomst het werk zou vergemakkelijken van de conferentie,' welke bijeenkomt, wan neer alle mogendheden het verdrag van Was hington hebben geratificeerd. DE AANBIEDING VAN HET KALI FAAT AAN HOESSEIN. Dc Opperste Raad der Moslims deelde aan den vertegenwoordiger van Reuter mede, dat het kalifaat aan Hoessein aangeboden was op voorwaarde, dat hij naar zijn beste krachten zou streven naar instelling van constitutioneele onhafhankelijke regeeringen in alle Arabisch sprekende landen onder zijn kalifaat. DE MIJNRAMP TË SALT LAKE CITY. Door de reddingsbrigade wordt lijk na lijk uit de mijn te Castle Cate, waar de ont ploffing plaats had, opgehaald. Het schijnt thans zeker dat alle 175 man zijn omgekomen. GENèVE, 12 Maart. De Raad van den Volkenbond heeft heden zonder discussie een resolutie aangenomen inzake de weder- opbeuring van Oostenrijk. De behandeling van de quaesties, welke ziin opgeworpen in een brief van de Oostenrijksche regeering aan mr. Zimmerman, werd tot een volgende zitting uitgesteld. In dezen brief vraagt de Oostenrijksche regeering bepaalde wijzigin gen van het oorspronkelijk program en het gebruik van het aanzienlijk saldo der lee ning voor de verbetering van bepaalde eco nomische hulpbronnen des lands Deze quaesties zullen door mr, Zimmerman en het financieele comité worden bestudeerd, ter wijl de leden van den Raad aan de instellers van het onderzoek inlichtingen zullen vra gen, Bovendien zal het controle-comité worden geraadpleegd. De Raad stelde vast, dat het budgetaire evenwicht is verkregen door het onverwacht binnenkomen der belastingen in plaats van door een vermindering der uitgaven. Hij herinnert er aan, dat concrete hervormin gen noodig zijn om een permanent evenwicht te verwezenlijken, overeenkomstig het pro gram. Hij doet ten slotte opmerken, dat de uitvoering van het program een plechtige verbintenis betreft, welke slechts kan wor den gewijzigd met goedkeuring van alle partijen. De controle kan slechts worden opgeheven na het tot stand brengen van een permanent evenwicht Het saldo dor leening zal slechts onder controle van Zim merman worden gebruikt. PARIJS, 12 Maart. Het rapport van Henri Bérenger inzake de fiscale voorstel len zal morgen aan den Senaat worden voorgelegd. Hij zegt er in dat het dc regee ring nimmer aan medewerking van den Se naat heeft ontbroken. De Senaatscommissie voor financiën, die geen enkele poging ver waarloost om de regeering te steunen, stelt als bezuiniging een bedrag voor van één milliard francs. De nieuwe maatregelen zul len een totale bezuiniging van 3820 millioen op de algemeene begrooting en 1210 millioen op het budget der posterijen opleveren; het bedrag aan stortingen op de rente der bui tengewone uit den oorlog voortvloeiende kosten, zal met 100 millioen worden vermin derd, een totaal dus van 5130 millioen, ter wijl de inkomsten door het door de Kamer aanvaarde ontwerp met 630 millioen zullen worden verhoogd. Bérenger legt er den nadruk op dat de begrootingstoestand goed is. De algemeene begrooting voor 1923 zal een batig saldo van om en nabij twee milliard opleveren. Hij voegt er aan toe, dat de commissie het met de regeering eens is over het beginsel der bezuiniging, die bestemd is om de spe ciale begrootng der verhaalbare uitgaven in evenwicht te brengen. Zij verschilt slechts van meening met haar aangaande de midde len tot verwezenlijking. Zij wijzigde dan ook de regeling betreffende de decrets-l6is en herstelde het lucifersmonopolie. Het rapport wijst er o.a. op dat de com missie heeft getracht de maatschappijen te treffen, die in het buitenland worden ge vormd met het uitsluitend doel om de groote fortuinen aan successierechten te onttrekken. Het besluit met te zeggen dat Frankrijk, hetwelk thans een financieele herhaling van den aanval aan Verdun heeft te doorstaan, zegevieren zal dank zij de zelfverloochening en de wilskracht van alle Franschen. Frank rijk zal dan te meer het recht hebben om de volledige betaling te eischen van de Duitsche schuld Zijn politiek zal dan een drieledig doel nastreven de betaling van Duitschland, de regeling der buitenlandsche schulden en de consolidatie der vlottende schuld PARIJS. 12 Maart De minister van finan ciën heeft de Senaatscommissie vin finan ciën het gisteren door de Kamer aangeno- men wetsontwerp voorgelegd inzake de vrij stelling van de nationale verdedigingsbons van algemeene inkomstenbelasting. De commissie zou hedenmiddag bijeenko- men voor een spoedonderzoek van het ont werpen. De commissie gaf vervolgens order, dat het rapport over het fiscale wetsont werp, hetwelk het met algemeene stemmen goedkeurde, morgen bij de opening der zit ting op hel bureau van. den Senaat zal wor den gedeponeerd. De premier Theunis heeft aan een pers man verklaard, dat 'de bestaande wetten zullen behouden worden: noch aan de eco nomische wetten, noch aan de 8-urenwet zal worden geraakt. Tegen de duurte zullen verscherpte maatregelen worden getroffen. Minister Theunis is tevreden over den uit slag van zijn bemoeiingen, al betreurt hij het ve'rdwijnen van mannen zooals de heeren Ja-,par, Berryer, Franck en Moyersocn. Het regeeringsprogramma zal vooral om vatten de quaestie van herstel, die, dank zij het werk der Commissie van Deskundigen, naar gehoopt wordt, nu spoedig wordt op gelost. Verder de autonomie van de spoor wegen, de Noord-Zuidverbinding, tal van economische quaesties, en vooral de regeling der begrootingen en der belastingen. Wat de quaestie van den wisselkoers be treft, zal de vergadering van de deskundigen oogenschijnlijk een oplossing vinden, die onzen frank zal ten goede komen, aldus be sloot de heer Theunis zijn meaedeelingen. De oud-minister van buitenlandsche zaken Jaspar is benoemd tot minister van staat. LONDEN, 12 Maart. De onderhandelingen met de mijnwerkers schijnen te zijn mislukt. De werknemers verklaarden dat het voor stel, hun van de zijde der mijneigenaars ge daan, geen basis is voor. verdere onderhan delingen. Dit behoeft echter nog niet te lei den tot de gevreesde staking, daar er van verschillende zijden pogingen in het werk worden gesteld om de kloof te overbrug gen. Een der middelen, waarvan men althans eenige uitwerking verwacht, is een in het Lagerhuis in te dienen voorstel tot vaststel ling van het minimumloon, waartegenover dan de toezegging der arbeiders zou staan dat geregelde arbeidsprestatie zal worden geleverd. Men hoopt door toevoeging van laatstgenoemde clausule den tegenstand te overwinnen van ben, die van een wettelijke regeling van het minimumloon tot dusver niet willen hooren. Het dreigende geschil in de katoenspinne rijen, waardoor 150.000 man op straat zou den komen, is door een vergelijk afgewend. Daarentegen zijn steenbakkers en bouwvak arbeiders met een reeks eischen gekomen. De staking der scheepsbouwers te Sou thampton, waarbij 500.000 man betrokken zijn, duurt nog steeds voort. BERLIJN, 12 Maart, De Rijksdag heeft het voorstel der D.-nat. om de verkiezingen voor het rijkspresidentschap tegelijkertijd met die voor den Rijksdag te houden tegen de stemmen der voorstellers verworpen, na dat ook de rijksregecring zich bij monde van den minister van binnenl. zaken dr. Jarres tegen het voorstel had verklaard. BERLIJN, 12 Maart. De begrootingscom- missie uit den Rijksdag heeft heden het wetsontwerp aangenomen inzake de op richting der Duitsche goud-credietbank, BERLIJN, 12 Maart. Daar heden het voor stel inzake de goud-credietbank reeds in een enkele zitting der commissie is afgehan deld, wordt in parlementaire kringen ver wacht, dat de tweede en derde lezing mor gen in het plenum geheel zal afloopen, zoo- T dat onmiddellijk daarna de ontbinding van' den Rijksdag zal kunnen geschieden. Wat den datum der verkiezingen betreft zoomin het voorstel der D.-nat. om 11 April als een nieuw voorstel van het Centrum om 12 April le kiezen heeft eenigi kans op suc ces, daar de technische moeilijkheden te groot zijn. Het waarschijnlijkst is nog steeds 4 Mei. De uiterste datum is 11 Mei, daar binnen 60 dagen de verkiezingen moeien worden gehouden, BERLIJN, 12 Maart. De Rijksdag heeft de ..Reichspostfinanzgesetz." waarbij de rijksposterijen evenals de rijksspoorwegert tot een zelfstandige onderneming worden gemaakt met een van bet rijksvermogen ge scheiden kapitaal, in tweede lezing aange nomen. BRUSSEL, 12 Maart, De Belgische krijgs-» raad voor het bezettingsleger heeft d<3 Duitschers Klasen en Scrunert tot 10 j-aai eenzame opsluiting veroordeeld wegens po ging tot moord op den inspecteur Beek de/ militaire Sureté. ATHENE, 12 Maart Het nieuwe Kabinet is definitief samengesteld: Papanastasios, mi nister-president, en minister van buitenland, sche zaken en financiën ad interim, generaal Condylis, oorlog; kapitein ter zee Hadjiky- riokos, marine; Aravantos, binnenlandsche zaken. ATHENE, 12 Maart. Na dc ontploffing van den bom voor het Britsche gezantschap hebben de minister van binnenlandsche za ken en de directeur der politie aan den Britschen gezant hun leedwezen betuigd. Pa panastasios begaf zich eveneens naar het ge zantschap. Twee grondarbeiders, die in een barak in de nabijheid der legatie werkten, werden ia hechtenis genomen. Daadloos wordt het plotseling overlijden1 gemeld van den president der republiek Hon duras. Alle partijen, die bij den ct-"d om he' presidentschap zijn betrokken, hebben eei wapenstilstand van drie dagen gesloten. AMSTERDAM, 12 Maart. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop). Zeeuw- sche bonte f 88,25, id. blauwe f 7.60—8, id. industries f 5,50—5.75, id. roode star f 66.25, idem Eigenheimers f 7.10, id blauwe poters f 4.755.25, id. bonte poters f 4.755.25 Drentsche eigenheimers f 4— 4.25, id. roode star f 44.25 per H.L. Wit? ter Malta-aardappelen f 13.5015 per 100 K.G. AMSTERDAM, 12 Maart. Vee. Ter mark, waren aangevoerd 30 vette kalveren. Ir kw. f 1.10—1.22, 2e kw. f 0.96—1.10, 3» kw. f 0.800.96 per K.G. 197 nuchter* kalveren, f 1017 per stuk 510 vette var kens, Holl. le kw. f 0.86—0.87, 2e kw. f 0.85 —0.86 per K.G. ASSEN, 12 Maart. Eieren. Op de markt van de V. P. N. waren aangevoerd 119.00C stuks. Prijs 571/2 pet stuk, ENKHUIZEN, 12 Maart. Zaden en peul vruchten. Groene erwten f 2627 per 100 K.G., dubbeleprincessenboonen f 4 per K.G., wijker vale erwten f 3540, vale f 4247, grauwe f 4048, bruine boonen f 2630 per H.L., bruin mosterdzaad f 50 per 70 K.G., maanzaad f 1920, karwij- zaad f 65, beide per 50 K.G. HOORN, 12 Maart. Vee. Aanvoer: 3 nuchtere kalveren f 1214, 30 vette var-j kens f 0.700.76. Handel matig. MAASTRICHT, 12 Maart. Botermijn.1 Hoogste prijs f 1.95, middenprijs f 1.84, laagste f 1.70. Aanvoer 100.550 K.G. VOLENDAM, 12 Maart. Eieren. Aan de eierenveiüng waren heden aangevoerd 121.000 eendeneieren f 7.908.20 en 7000 kippeneieren f 66.35. VOLENDAM, 12 Maart. Eierenveiüng. Aangevoerd werden 121000 eendeneieren. Prijs 7.908,20; 6900 kippeneieren, prij» 6.10—6.35, i GOUDA, 13 Maart. Kaas. Aangevoerd 57 partijen. Handel flauw. Eerste kwal. 48 52; tweede kwaliteit 4547; zwaardere rijksmerk 58; met rijksmerk 40 Boter. Groote aanvoer, handel matig. Weir! boter 8090; Goeboter 8595. Eieren. Groote aanvoer, handel matig. P«r 100 stuks 5.75—6.50. IJMUIDEN, 12 Maart. De Britsche mo-| torschoener „Millrock" is heden van Peter head (Schotland aangekomen met 1268 vaten gezouten haring. De Britsche stoomdriftei L. T. 1143 (Lord Wenlock) bracht heden zij? vangst aan de markt en besomde daarvo f 1390.—. ENKHUIZEN, 12 Maart. Gisteravond laat kwam nog een gedeelte van de haring vloot binnen, maar met betrekkelijk weinig vangst, gemiddeld 2000 stuks reepharing per vaartuig. Laatste markt iets hooger, f 5.75 per tal. Hoogste markt f 6, laagste f 5.20, Heden kwamen de eerste 24 vaartuigen bin nen met zeer matige vangst. Nog geen markt? prijs. Ten O. van Enkhuizen veel ijs. IJMUIDEN, 12 Maart. Heden waren aan de markt de vangsten van 19 stoomtrawlers, 2 loggers, en 5 sloepen. De prijzen waren als volgtTarbot f 21.80, tongen f 21.30 per K.G.griet f 6031, gr. schol f 2420, md. schol f 3429, zetschol f 4235, kl. schol f 3623, f 16—10, scharren f 12.50 5.50 per 50 K. G.roggen f 1.951.30 per hoop gr. schelvis f 4136, md. schelvisck f 3935, k. md. schelvis f 3420, kl. schel- visch f 25—19, f 16—13 per 50 K. G. kabel jauw f 4634 per 125 IC. G.gr. gullen f 22— 17.50, kl. gullen f 22—17, wijting f 5.505— 2.60, heilbot f 1.70—1.40 per 50 K. G. 1 Marguerite lachte. „Dart heeft u toch niet goed gezocht." De beide jongelieden waren op een plaats •e komen waar de rotsmuren elkander zeer licht naderden, zoodat hun paarden nauwe- ijk* te zamen er langs kondes en elkaar raakten. Delost boog zich naar Marguerite voor sver en zeide: „Herinnert u zich niet meer vat u gezegd hebt in den namiddag van den dag, toen u dat ongeluk was overko men en wij in het boschje bij de boerderij stonden?" Ze gaf hem geen antwoord, „Kunt ge u nog berinneren dat ik u ge- :egd heb dat ik u liefhad?" .Hastamelde het meisje. .Jk heb echter niet den tijd gehad om u ik zeggen dat ik u bemin met mijn geheele -ielge zijt voor mij een stralend licht, nijn leven en mijn geluk.... Ik heb veel ■eieden, Marguerite, in die acht dagen dat k den geheelen morgen tevergeefs rond- iwaalde. Overal hoopte ik je te 'ontmoeten. Mar guerite bij elke kromming van den weg, achter iedere rots.... Ik heb zoo geleden Als ie het eens wist, hoe het mij te oioede was, als ik uren en uren had rond gedoold, altijd met jou voor oogen, en als ik je maar steeds niet had gezien.... Dat was zoo hard voor mij. Marguerite!.... O, tij bent alleen bii machte mij weer gelukkig te maken!" Ze zag hem aan. Een onbegrijpelijke uit drukking lag op haar gelaat.... beminde zij hem nu werkelijk?.... Waarom deed ze dan toch zoo vreemd?.... Want haar mond bleef steeds gesloten.... Ze sprak niet tot hem.... ze gaf geen antwoord op zijn vra gen vol smachtend verlangen. Hoe gaarne had hij gewild dat ze haar mooie hoofdje op zijn schouder had neer gevlijd en gezegd had: „Albertik heb ook jou liefAlbert, ik wil je vrouw worden en we zullen samen gelukkig wor den.,.. voor altijd...." Maar neen, zij- sprak niet, haar gelaat bleef koel en ze wendde zich zelfs om. Nog dichter boog de jonge man tot haar voorover. „Marguerite...." smeekte hij.herin ner je je nog wat je mij toen ge^ptwoord hebt?" Ze zuchtteAlbert meende te bemer ken dat ze hare ontroering trachtte te be dwingen. „Je lippen fluisterden mij slechts twee woorden toe, ik zal je zeggen welke dat waren. Toen ik je gezegd had: „Ik heb u lief," heb je mij geantwoord: „Ik u even eens." Hare wangen kleurden.... hare vochtige oogen zagen hem aan. ..Heb ik dat geantwoord," stamelde zij. Het kostte haar moeite zich te bedwin gen.... om niet in tranen uit te barstenen hem te zeggen hoezeer ze hem beminde.... Maar met een ongelooflijke geestkracht wist ze zich zoodanig te beheerschen dat ze slechts zacht glimlachte. Het scheen den jongen man toe dat zij spotte met zijn leed, spotte met zijn lief de..., en in zijn voorhoofd verschenen diepe rimpels. „Heeft u er spijt van," vroeg hij angstig, terwijl hij haar onderzoekend aanzag. Opnieuw schouwde zij hem recht in de oogen.... plotseling verdween haar koel heid.... Ze werd eensklaps bleek.... tra nen stonden in hare mooie oogen en vloei den langs haar koude vbleeke wangen.... Blijde klopte het hart van Albert.ein delijk was het ijs gebroken.... eindelijk zou ze hem dan zeggen dat zij hem weder- keerig liefhad. Maar hare tranen droogden spoedig.... Ze wendde alle pogingen aan om hare zelf- beheersching te herwinnen. Toen antwoord de ze, terwijl ze hare hand op' de zijne legde: „Weet u wat mij spijt?" „Neen!" „Dat u mij zoo bemint!" En plotseling reed ze heen in vliegende vaart, dwars door akkers en weiden. Het was Albert of alles rondom hem wegzonk.... hij gaf Bijou, die stond te trap pelen van ongeduld, de sporen en zette de vluchtelinge na. Roekeloos reed hij vlak langs steile afgronden en nauwe bergpa den.... Eensklaps bemerkte hij haar ach ter de rotsen, ze galoppeerde in de rich ting van het Kasteel. Ze zou daar reeds aangekomen zijn vóór hij haar ingehaald had. Niettemin bleef hij toch denzelfden weg volgen Een kwartier later reed hij het witte huis voorbij. De tuin lag eenzaam en verlaten. Marguerite bevond zich ongetwij feld reeds in haar kamer. Hij zag naar boven, naar het raam. waar hij wist dat haar kamer was. Vurig hoopte hij haar nog even te zien. Hij hoopte ook dat zij hem uit het venster zou nastaren.... maar hij zag niets anders dan de koude, witte gordijnen, In droevige gedachten verzonken vervolgde Albert zijn wegWat konden haar laat ste woorden toch beteekenen?.Waar om vluchtte ze van hem weg?Hij wist dat ze hem liefhad van af het oogenblik dat hij_ haar bewusteloos uit het water had gehaald, waarom moest ze hem dan nu ont vluchten.... waarom gaf ze hem dan nu dit antwoord? Was haar liefde misschien slechts een buitensporige gril geweest evenals zij zoo vele andere griilen had? Of was alles co- quetterie en met de vooropgestelde bedoe ling om "hem dichter naar haar toe te ha len en zekerder te zijn van baar macht? Wat deed het er eigenlijk toe? Hij be minde haar, die elegante geestige vrouw die hij in dezen schilderachtigen hoek van Frankrijk ontmoet had. De rijkste en mooi ste meisjes uit den omtrek konden niet bij haar halen wat schoonheid en bevalligheid betrof. Noch hare grillen, noch haar schijn bare hardheid zouden hem weerhouden. Hij beminde haar zooals hij nog nooit had lief gehad. „Ik zal haar wel spoedig weer ontmoe ten," mompelde hij, „en dan zal ze mij een verklaring moeten geven." Nog dienzelfden avond wandelden me vrouw Delost en haar zoon naar het kasteel. Marguerite zat met haar moeder en Lau- re onder de veranda. Ze had den tijd niet meer om zich te verwijderen. Fernand, die juist in den tuin wandelde, kwam even eens nabij. Spoedig had zich een algemeen gesprek ontsponnen. Marguerite, die zich eerst eenigszins af zijdig had gehouden, mengde zich eensklaps in het gesprek, met een vuur, zoodat haar broer er verwonderd over stond. Mevrouw Alban werd onrustig en luisterde zwijgend naar het gesprek der anderen. Albert kwam tot de ontdekking dat Mar guerite niet alleen zeer geestig was, maar ook een algemeene ontwikkeling scheen te bezitten, die voor een vrouw zeldzaam ge noemd kon worden. Hij maakte er haar een compliment over. Het meisje antwoord de dat ze behalve voor paardrijden ook een bijzondere voorliefde voor studie had. Wat kon ze anders doen als ze den zomer en den winter op het platteland doorbracht, dan zich in de boeken verdiepen en zich den volgenden dag trachten te herinneren wat ze den voorgaanden gelezen had? Al- bert verzocht haar of ze eenige nummers op de piano wilde spelen. Allen begaven zich naar het salon, waar Marguerite eenig< schitterende composities van beroemd» meesters ten gehoore bracht. Voor ze vertrokken^ wilde hij haar een arm aanbieden om een wandeling door den tuin te maken, maar ze weigerde onder voorwendsel, van vermoeid te zijn. Tien minuten later, toen ze weer in hun woning teruggekeerd waren, zeide mevrouw Delost tot haar zoon: „Ik wist niet dat juf frouw Alban zulk een interessant meisje was. Haar moeder is mij echter niet zeer sympathiek." „Men moet aan haar wennen." „Ik geloof dat mij dat zeer moeilijk za\ vallen.... Men heeft mij reeds eerder ge zegd dat het bijna onmogelijk is om vriend, schap met haar te houden. Albert luisterde nauwelijks. Hij dacht steeds aan de vreemde hou> ding van Marguerite. Op alle mogelijke ma nieren trachtte hij een verklaring te vinden voor haar optreden. Hij slaagde er echter niet in. Wel bemerkte hij, dat hij haar n» iedere ontmoeting meer beminde. Iedereen sliep op het kasteel. De nacht was warm..,, overal heerschta een volslagen rust.... Er was in het geheel geen wind en doodstil hingen de bladeren aan de hoornen. (Wordt vervolgd,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6