BINNENLANDSCH NIEUWS. Engelsche schepen op Nederl. werven. Emigratie naar Canada. Ziekenwagentjes aan stations. De Rijksverzekeringsbank. Het postkantoor in de Hoofdstad. Opheffing van privaatrechtelijke belemmeringen. W. Diepenbrock. Wijziging wet op het notarisambt. Ond er scheid ingen. STATEN GENERAAL. Tweede Kamer. I nterpellatie-aanvrage Huishoudelijke commissie. Verhooging accijns op bier en invoerrecht op thee. GEMENGD NIEUWS. Door haar hak gered. Het gestolen taschje van het perron. Reclame voor boter. Prins Hendrik in Spanje. Een achtervolging. De moord te Helvoirt. Om eenboterham. Ernstige val. Oplichters gepakt. Justitieeïe huiszoekingen. Apida! Geen verduistering. Een „eerlijke" inbreker. Onveilig Amsterdam. HANDEL EN NIJVERHEID. Gevolgen van de uitsluiting in T wente. KERK EN SCHOOL. Het Pauselijk Liefdewerk van den H. Apostel Petrus in 1923. Reuier seint uit Londen, d.d. 11 Mairt: '■1 antwoord op een vraag in het Lagerhuis verklaarde Sidney W.-bb, president van den Board of Trade, dat er op 1 September '23 rieten-dertig Britsche schepen (109.408 reg. ton) in Nederland waren aangekomen om daar te lande te worden hersteld, terwijl er 0:nnen 'de afgeloopen drie weken drie te Rotterdam zijn gearriveerd om uitgebreide par a tie te ondergaan In geen dezer geval- en is er eenig bewijs dat er van de zijde der Nederl. regeering en gemeenten aan de Nederlandsche herstelwerken subsidie op de loonen is verleend. Het Nat. Arbeidssecretariaat te Amster dam heeft een brief ontvangen van de Cana- deesche vakbeweging, waarin wordt gewaar schuwd tegen emigratie naar Canada. Aan dit schrijven, onderteekend door Tim Buck, secretaris voor Canada van het Vak- vereen. Opv. Verbond, is het volgende ont leend: Wij moeten er met den meesten nadruk de aandacht op vestigen, dat de toestanden Canada buitengewoon slecht zijn. De mooie verhaaltjes dia door de agenten der groote maatschappijen op het vaste land van Europa verspreid worden, moeten als *ecr sterk overdreven beschouwd worden, dit geldt zelfs voor de beste jaren, en op het oogenblik heerscht er werklosheid en hon ger in dit land, die zoo ernstig is, dat de arbeiders in andere landen het bijna niet kunnen geiooven. -The Labor Gazette," een officieel regee- ringsorgaan. van Januari 1924. toont aan. dat bij 5828 firma's, die gezamenlijk 787.666 arbeiders in hun dienst hadden, in Novem ber van het vorige jaar niet minder dan «4,998 arbeiders ontslagen zijn, aileen in die maand. De betcekenis van dit feit kan Hechts begrepen worden als men weetvlat dit de vierde maand was over dat jaar, dat «et werkloozencijfer toenam. 'n alle fabrieken tezamen, groote en klei ne. werken ongeveer een 800.000 arbeiders, levens wordt aangetoond, dat de werkge legenheden steeds minder en minder wor den. Uit de grootere steden trekken de arbei ders bij duizenden naar de Vereenigde Sta ren. In de metaal-branche, bouwvakken, Weedingindustrie, is het allemaal hetzelfde droeve verhaal, geen werk en zeer lage loonen. Gedurende den afgeloopen zomer sijn duizenden Engelsche arbeiders hierheen gebracht, daar men ze wijs had gemaakt, £a.l er na den oorlog arbeid in de steden te krijgen was. maar honderden van hen zijn aangewezen op een slechte steunregeling, daarin men met de grootste willekeur op treedt. De boeren zijn nog veel slechter af dan dc Industrie-arbeiders. Gpgevoed in het geloof «at hij bezitter is en het land zijn eigendom, vertoont de toestand van den gemiddelden o°er in Canada (en speciaal in het Westen) daartegenover een tragisch beeld. In het ge heele Westen heerscht de bitterste ellende en kommer. Alsof de ellende nog niet genoeg ware na een periode van onafgebroken depressie se dert Januari 1921, komt bet voorstel van een der zakenlieden in dit land, om koelie- arbeid te importeeren om het geschokte za kenleven weer oj> peil ie brengen. De presi dent van de „Great West Saddlery Cora- any," eene mijnheer Hutchin, heeft ver- laard, dat indien hij zijn zin kreeg hij dui- eenden Chineezen zou importeeren tegen een loon van 25 cent per dag, met een vijfjarig contract, waardoor dan tevens het stakings probleem voor den Canadeeschen zakenman opgelost was. Le loonen zijn hier over 't algemeen lager V,n. m de Vereen. Staten, en een groot ge- aeelte van het werk hier is seizoen arbeid, «n daarbij komt dat de industrieën als ge ldig van den oorlog een te groote vlucht ge nomen hebben en zij tevens te veel kapitaal bezitten, waardoor er dagelijks fabrieken uuiten. Het Roode Kruis zal, ten behoeve van zieke of gebrekkige reizigers, een zieken- wagentje plaatsen op de Stations Lccuwar- n> Groningen, Zwolle, Apeldoorn, Deven- ijer, Dordrecht, Geldermalsem, Boxtel, Ven- li?.'. «osendaal, Rotterdam D. P., Maastricht, INljmegen, Hengelo en Almelo. (Centr.) De adviezen der Raden van Arbeid. Op de vragen van het Tweede Kamerlid van Ravesteijn, betreffende de in medische kringen heerschende mecning als zou bij het bestuur der Rijksverzekeringsbank een toe nemende neiging bestaan om af te wijken van adviezen van de Raden van Arbeid, in gevolge art. 99 der Invaliditeitswet, tot doel matige behandeling of verpleging van ver plicht-verzekerden aan wie geen invalidi- -eitsrente is toegekend, met het doel om nujvende invaliditeit te voorkomen, heeft ie minister van Arbeid, de heer Aaibsrse, sis volgt geantwoord: 'odien waarvan aan den minister intus- schen niet is gebleken in medische krin- gen de meening zou bestaan, als hierboven omschreven, zouden, voor die opvatting geen redenen bestaan. De maatstaf, aangelegd bij de beoordce- mg van voorstellen der Raden van Arbeid, overeenkomstig artikel 99 der Invaliditeits wet, is uitsluitend gegrond op de bepalingen Ier Invaliditeitswet, dat n.l. dreigend gevaar 'oor blijvende invaliditeit aanwezig is en >ovendien goede gronden bestaan voor de overtuiging, dat dc voorgestelde behandc- 'ng inderdaad in staat zal blijken, dat ge- raar op te heffen. Overwegingen van bezuiniging spelen hier- b,I geen rol. Het percentage van gevallen, waarin af wijzend is beschikt op voorstellen van Ra- luen van Arbeid, is steeds delend. De nitbreiding-.kwes'iie de meening der regeering. Op de vragen van het Eerste Kamerlid y Smeenge, betreffende^ een ter zake de uitbreiding van bet postkantoor te Amster dam gemaakte opmerking, meer in het bij sonder ten aanzien van het niet afbreken van het hotel Meijer aldaar, hebben de mi nisters van Waterstaat en Financiën het (Volgende geantwoord: Ook nadere overwegingen hebben er niet toe kunnen leiden te besluiten tot behoud van het hotel Meijer. Buiten beschouwing latende, de gevolgen van een daartoe noo- dige wijziging van het contract met den aan nemer van den bovenbouw, heeft het pand door het heien voor het eerste gedeelte van den nieuwen bouw, in den zomer van 1922. toen reeds tot arootie van hotel Meijer was besloten, zóóveel geleden al is dit voor den voorbijganger niet zichtbaar dat het opnemen van het pand in het geheele com plex reeds daarom niet raadzaam, ja, thans Biet meer mogelijk zou zijn. I Wel is bij het overleg tusschen de tninis- Ifers de mogelijkheid overwogen, de ruimte *b daardoor de kosten te beperken, doch met het. oog op toekomstige etschen van den dienst wórd dit ten slotte oneconomisch eacht. Voor zoover er meer ruimte beschik- aar zal zijn, dan de dienst aanvankelijk zal cischen, worden maatregelen getroffen, opdat in dien tusschentijd die meerdere ruimte door verhuur aan derden productief zal zijn. Het hotel Meijer blijft inmiddels in ge bruik, totdat het eerste gedeelte zoover is ingericht, dat daarin kunnen worden onder gebracht de diensten, thans gehuisvest in het hotel. Uit den huldigen stand van zaken bij den postcheque- en girodienst vloeit voort on bekendheid met wat deze dienst in de toe komst aan ruimte zal vorderen. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot opheffing van privaatrech telijke belemmeringen. Het zal veie oud-pelgrims ven de Bede vaart naar Lourdes leed doen te vernemen, dat de heer Willem Diepenbrock, die ge durende langen tijd directeur is geweest van den zïekentrein, nu zelf sedert gerui- men tijd ernstig ongesteld is. Een gunstige wending valt helaas nog niet te bespeuren. De vele zieken, die onder zijn leiding bet genade-oord bezochten, zullen ongetwijfeld bij het lezen van deze tijding, den heer Diepenbrock in hunne geboden willen ge denken. („Msb.") In een nota naar aanleiding van het ver slag omtrent het wetsontwerp tot wijziging van artikel 11 der wet op het Notarisambt, zegt de Minister, in verband met de juiste meening dat het afnemen van en hei be slissen omtrent eenig examendee! zooveel mogelijk door zeven leden der examencom missie en slechts bij uitzondering door vijf leden behoort plaats te vinden, dat hij ver trouwt, dat in deze aangelegenheid zoowel het belang van een behoorlijk onderzoek als dat. van economische gestie in het oog zullen worden gehouden op een wijze, als tot dusver steeds is geschiedt. Eenigen tijd geleden werd bekend ge maakt, dat Prins Hendrik aan den Soesoe- boeftan de Wendische Kroon-orde had toe gekend. De Javabode vult dit bericht in zooverre aan, dat ook de Sultan hetzelfde ridderkruis hoeft ontvangen en naar ver moed wordt, heeft de toekenning daarvan in beide gevallen plaats gehad als een waar deering van onzen Prins-Gemaal voor de attentie door de twee vorsten betoond ter gelegenheid van het 25-jarig regeerings- jubileum onzer Koningin en voor de ont vangst, welke zijn broeder, hertog Adolf, in de Vorstenlanden ten deel is gevallen. Vergadering van Woensdag 12 Maart n.m. 1 uur. Aan de orde is de behandeling van het verzoek van den heer J. ter Laan om verlof tot het richten van vragen aan de Regeering over den stand van zaken in de Centrale Commissie voor het georganiseerd overleg ten aanzien van de salarisregeiingen en de arbeidsvoorwaarden van de ambtenaren. Het verzoek wordt toegestaan. De VOORZITTER stelt voor de interpella tie te houden op een nader ie bepalen dag. De heer J. TER LAAN, S.D.A.P., verzoakt dien dag spoedig te bepalen. De VOORZITTER zegt spoedig een voor ste! te zullen doen. Hii erkent de wensche- Ih'kheid van spoedig behandeling. Aan de orde is de benoeming van een lid der huishoudelijke commissie, in de plaats van den heer Kolkman. Benoemd wordt de heer v. tl. Voort v. Zijp met 46 van de 65 stemmen. Nadat verschillende kleinere wetsontwer pen zijn aangenomen, komt aan de orde, dc De algemeene beschouwingen worden ge opend. De heer ZIJLSTRA, A.-R., zal zich bij dit voorstel neerleggen omdat het nu eenmaal niet anders kan. Men is gedwongen de in directe belastingen te verboogen en bij voorkeur daar waar de schade het minst is. Spr. acht bier en thee een goede keuze daar voor. De heer J. TER LAAN acht het een funest stelsel dat de Regeering bet leven duurder gaat maken, terwijl dit juist goedkooper moest worden. Tot nu toe was 49 pet van de belastingen directe en 51 pet. indirecte. Dooi de voorstellen der regeering wordt de verhou ding 40 en 60 pet, De Regearing moet z.i, eerst de belastingontduiking eens tegengaan in plaats van bet onsje volksthee met 5 cent te belasten. Wat het bier betreft, beeft de Minister nog geen treurige ervaring genoeg met de accijns op gedistilleerd? De bier-accijns geeft nu al aanleiding tot knoeierijen en te duch ten valt dat deze verhooging met 150 pet. de fraude zeer zal vergrooten. Spr. verzet zich met kracht tegen dit gansche voorstel. De heer OUD, V.-D., kan niet de stelling onderschrijven dat alle directe belastingen goed en alle indirecte slecht zijn. Onder bei de soorten zijn goede en slechte, Spr. stelt als beginsel dat de belasting zal drukken naar draagkracht. Het beginsel eener verte ringsbelasting is dus voor spr. niet verwerpe lijk. De vraag is alleen welke verteringsbe lasting men wil. Niet iedere soort is goed. Het wetsvoorstel dat thans aan de orde is, is een accijns-voorstel. Kunnen accijnzen een plaats vinden onder belastingen die naar draagkracht drukken. Spr. ontkent die vraag niet geheel en al, want het hangt af van het artikel dat men wil treffen. Accijns op le vensbehoefte houdt geen rekening met draagvermogen, want deze draagt het zwaarst op de groote gezinnen en de kleine inkomens. Thee is nu eenmaal een algemeen ge bruiksartikel, en de Minister houut er zélfs geen rekening met de vraag of thee duurder of goedkooper is. Dit is al een der groote na- deelen van dit voorstel. Misschien was het verstandiger geweest deze belasting te verdeelen over thee, kof fie en chocolade, opdat het theeverbruik niet verschoven wordt naar dat van koffie en cacao. Spr. wil deze wetsvoorstellen vastleggen aan een bepaalden datum, waarop zij auto matisch vervallen. Spr. dient een amende ment in om dien datum op 1 Januari 1926 te stellen N De beer GERRITSEN, V.-B., begrijpt, dat aan verzwaring der lasten niet valt te ont komen, maar het gaat te ver Ao belasting op thee te verdrievoudigen. Volgens den Minister is de invoer van thee gelijk gebleven, al is de prijs zeer gestegen. Echter is d,e consumptie van de goedkoops Chineesche thee zeer toegenomen en le vreezen valt dus. dat bij de verhooging van den accijns dit euvel nog meer zal toenemen. Spr. wil de verhooging halveeren en de rest van het geld vinden op koffie. De heer BONGAERTS, R- K., betreurt bet, dat een belastingverzwaring noodig is. Spr. heeft een bezwaar tegen het voorstel, omdat het alle soort bier met hetzelfde be drag belast. Hot gevaar ontstaat nu, dat men naar andere sterke dranken zal gaan grijpen, als het goedkoope bier zooveel duurder wordt. Voor de kleine bierbrouwerijen zal dit een nadeel worden. Spr. zal geen amen dement voorstellen, maar wil de aandacht van den Minister op deze aangelegenheid vestigen. De beer VAN GIJN, V.B., herhaalt zijn vroeger geuiten wensch, dat een wet als deze van tijdelijken duur moet zijn en dat zij dus een einddatum moet bevatten. De heer VAN RAVESTEIJN, C P., acht thee een volksdrank en hij vindt het een schandaal dat die belast wordt. Mej. GROENEWEG, S. D A. P., komt tegen dit voorstel op, omdat dit in geep en kel opzicht rekening houdt met de draag kracht. De accijns is even zwaar voor dure als voor goedkoope thee en drukt het meest op de goedkoopere. De Minister van Financiën, de heer CO- LIJN antwoordt. Vier sprekers waren prin cipieel tegen dit ontwerp, en we! op gron den, die wel een zeer eenzijdig licht op de kwestie werpen. Het lijkt in hun betoog, als of thee dc eenige drank is in Nederland, die onschadelijk is. Men vreest dat duurder wor den van de thee leidt tot meer sterkeaank gebruik. Dat ontkent spr. ten zeerste. Thee wordt binnenshuis gebruikt en alcohol meer buitenshuis. De noodzakelijkheid van belastingheffing wordt erkend door de meeste sprekers en het gaat dus om de vraag, welke heffingen het meest gewenscht zijn. In algemeenen zin is het juist, dat deze heffing geen rekening houdt met de draagkracht, maar dat is met allen accijns het geval. Draagkracht is niet meer dc eenige maat staf, maar ook de economische werking van een belasting is van veel belang, o.a. met het oog op de vlucht van het kapitaal De Re geering is niet voornemens zich in te laten met allerlei particuliere prijsbepalingen van dokters, advocaten enz. Dat thee een noodzakelijk levensmiddel is, gaat spr. te ver. Hel is een zeer verbreid ge notmiddel. dat echter nog niet algemeen verbreid is. Gevraagd is den druk te verdee len over thee, koffie en cacao. De mogelijk heid van de heffing van een recht op koffie is niet gemakkelijk gebleken. De koffie is vrij en daardoor is hier te lande een zeer groote koffiehandel ontstaan. Bij een heffing op de koffie is het gevaar niet denkbeeldig" dat die handel zich zou verplaatsen naar Antwerpen. Er is hier te lande bovendien zop'n voorraad koffie aanwezig, dat de hef fing dè eerste jaren niet zou werken. Een ad-valorcm-hefflng is onmogelijk door de veelvuldige menging der thee. Verminde ring van afzet uit lndië zal niet noemens waardig zijn en zeker niet van doorslaande beteekenis. Fraude bij bicraccijns-verbooging is na tuurlijk wel te vreezen, maar het hebben van een geheime brouwerij is veel moeilij ker dan een geheime distilleerderij. Spr. er kent dat de kleine brouwerijen meer te lij den zullen hebben van den accijns. Gaarne overweegt dc Minister later een tegemoetko ming. De datum van het brouwsel wil de Minis ter wel op 1 April stellen. Art. 1—-5 worden goedgekeurd. Art. 6. Hierbij is aan de orde bet amenderaent- OUD om een einddatum in de wet te plaat sen, en wel 1 Januari 1926. De heer VAN GIJN, V. B., stelt voor den duur der wet te stellen cp drie jaar en den len Juli 1927 als einddatum te stellen. De MINISTER beeft zeer ernstig bezwaar tegen bet amendement-Oud, dat een te vroe gen datum stelt. Het amendement^Van Gijn is iets minder bezwaarlijk. Spr. heeft tegen een datum in het algemeen geen bezwaar, mits het beteekent dat het geheele belasting stelsel herzien dient te worden en het niet gaat tegen deze voorstellen in het bijzonder. De beer OUD, V. D., constateert nu, dat de Minister duidelijk heeft bewezen dat het gaat ora een verandering van ons geheele belastingstelsel in de richting van de indi recte belastingen. Als dat niet de bedoeling was, kon de Minister het amendement best aanvaarden. De heer DRESSELHUYS, V. B„ zal tegen net voorstel stemmen als dc araendementen zijn verworpen, ^omdat de Kamer dan over drie jaar niet vrij staat. De heer RUTGERS, A. R.. zal juist tegen deze amendementen stemmen, opdat de Ka mer wel vrij zal zijn en niet verplicht is een beslissing te nemen. De MINISTER meent, dat ons geheele be lastingstelsel dient tc worden herzien, als dc begrooting sluitend is gemaakt. Het amendement-van Gijn wordt aangeno men mei 42 tegen 36 stemmen. Het amendement-Oud, aldus gewijzigd, wordt verworpen met 46 tegen 33 stemmen. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 48 tegen 30 stemmen, rechts tegen links. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdag één uur. Te Southend (Engeland) heeft zich het volgende ongewone geval afgespeeld. Een vrouw, die in een toestand van* verstands verbijstering verkeerde, wilde zelfmoord ple gen door van de zeepier af te springen. Juist op het oogenblik echter, dat zij den sprong zou doen, bleef zij met den hoogen hak van één harer schoenen ergens „haken", zoodat ze, met het hoofd naar beneden, eenige mi nuten lang boven de zee hing. Eindelijk slaagde zij er in, zich aan ee n uitstekend piergedeelte vast te klampen en haar hak los te werken, waarna ze om hulp begon te roepen. Assistentie* kwam spoedig opdagen en de vrouw werd veilig en wel omhoog geheschen. Na wat van den schrik bekomen te zijn werd zij huiswaarts gebracht. Te Assen is gevankelijk binnengebracht B. L., verdacht het taschje, dat hem op 't per ron daar ter hand werd gesteld, niet aan de eigenares in den trein te hebben afgedragen. Men herinnert zich, dat een vrouw, die terwijl de trein wegreed dit vergeten taschje van het perron af aan de eigenares in den trein wilde toereiken, het gaf aan een mars» die uit een coupé leunde en zei het wel te zul len overhandigen. De eigenares, die hiervan niets bemerkte, kreeg het taschje echter nimmer terug. In verband met de reclame, die den laat- sten tijd voor margarine gemaakt wordt, heeft de Algemeene Nederlandsche Zuivel- bond besloten, daar een reclame voor na tuurboter en voor bet Rijksbotermerk tegen over te stellen. Voorloopig zullen in de tien grootste steden van ons land op de drukst" punten lichtreclames worden geplaatst. Voor opneming in plaatselijke bladen is een serie annonces gereed gemaakt die het pu bliek wijzen op het verschil tusschen boter en margarine. Op de tentoonstelling „Onze Voeding," die van 1430 Maart in het ge- houw van den Dierentuin te 's-Hage wordt gehouden, zal een expositie speciaal in ver band met dit doel worden ingericht. „Vad." Het bezoek aan Barcelona. Reeds deelden we een en ander mee over de aankomst en het verblijf van Prins Hen drik in Barcelona. Ter aanvulling van het vermelde laten we hier nog eenige bijzonder heden volgen Donderdag 6 dezer stoomde, van Mar seille komend, de „Jacob van Heemskerk" met den standaard van Prins Hendrik in top 's morgens te 9 uur onder begroeting met de voorgeschreven saluutschoten van het fort op den Montjuich de haven binnen, tegemoet gevaren door twee stoomsloepen, waarin zich bevonden de marinecommandant, luitenant kolonel Don Pedro Obregon, adjudant van den Koning van Spanje, den Prins op zijn reis door Spanje toegevoegd, de Neder landsche gezant jhr. Melvill van Carnbee, de chef van politie en de Consul der Nederlan den te Barcelona, de heer Kriens. Aan boord werden de autoriteiten met de gebruikelijke eerbetoon ontvangen. De Prins, die in de uniform van vice-admiraal was, onderhield zich langen tijd met allen, totdat het schip gemeerd was. Daarna verliet hij het schip in burgerkleeding, om zich te begeven naar Hotel Ritz, alwaar hij gedurende zijn drie- daagsch verblijf intrek genomen had. Daar de reis volstrekt incognito is, volgde geen officieele ontvangst. Prins Hendrik bezich tigde kort na zijn aan komst de stad en naaste omgeving en bezocht den Montjuich en den Tibidabo. Vrijdagmiddag we-d; op invitatie van den Visconde de Guell een autotocht gemaakt naar het schbone badplaatsje Sitges, over den vele kilometers uit de rotsen' ge houwen langen weg langs den zeeoever. Na den terugkeer was er in Hotel Ritz te zes uur een door de Nederlandsche kolonie aan den Prins aangeboden receptie,, waarop ook een gedeelte van den Etat-major van de „Heemskerk" verschenen was- 't Was een geanimeerde bijeenkomst. De Consul der Nederlanden heette den Prins -welkon), en de Prins dankte voor de hartelijke begroeting. De Prins onderhield zich zonder uitzondering met allen. Er werd nog een tele gram aan H. M. de Koningin gezonden, waarop het volgende antwoord werd ont vangen „Hare Majesteit de Koningin, zeer waardeerende de vertolking der gevoelens van de Nederlandsche kolonie te Barcelona, neergelegd in Uw telegram, zoomede zeer erkentelijk voor de vriendelijke ontvangst haren gemaal bereid, draagt mij op allen hoogstderzelver zeer oprechten dank te betuigen. Adjudant van dienst." Te negen uur was er in Hotel Ritz een feestmaaltijd, door den Prins aan de Spaan- sche autoriteiten aangeboden, waarop ook genoodigd waren de kapitein-generaal, de militaire gouverneur, de civiele gouverneur, de burgemeester, de commandant der mari ne, ce chef der politie, de Visconde de Guell en de presidenten der mancomunidad en het provinciale bestuur, terwijl mede aanzaten de gezant, de commandant en eerste officier van Hr. Ms. „Heemskerk" en de consul. Zaterdag 8 dezer werd de Montserrat bezocht, en des avonds te acht uur de reis naar Madrid vervolgd. Dinsdagavond gaf de Nederlandsche ge zant te Madrid ter eere van Prins Hendrik een diner, waaraan de koning en de koningin van Spanje aanzaten. Tusschen 12 uur en half twee is in het catechisatielokaal der Gerf. Kerk aan de Ammanstraat te Rotterdam een brutale diefstal gepleegd. Juist toen de administrateur der Gerf. Kerk bezig was de gelden, die onder zijn beheer waren, in de kluis te bergen, sloop een individu de cetechisatiekamer binnen en roofde een busje waarin zich ongeveer f 10 bevond. Dit werd door den koster opgemerkt, die den kerel trachtte te grijpen. Deze sloeg op de vlucht en een wilde jacht volgde door ver schillende straten. In de Lindenlaan werd de dief geducht in het nauw gebracht. Hij wist evenwel dcor een winkeltje te ontsnap pen, daar den koster de toegang geweigerd werd. De dader is nog niet gevat. Men meldt uit Helvoirt aan de „L jssche Crt." De verdachte B. uit Vlijmen blijft nog steeds ontkennen den moord gepleegd te hebben. Het sectie-onderzoek heeft bewe zen, dat de vermoorde minstens 3 slagen, met een zwaar voorwerp op den schedel moet hebben gehad. Uit de omstandigheid dat 't lijk wel een twintig meter lag van de plaats waar versch hout was gekapt en waar ook de pijp en een afgebrande lucifer van 't slachtoffer lagen, vermoedt men, dat Brekelmans daar den verdachte op heeterdaad heeft betrapt, daar reeds een klap van hem gehad heeft en dat de moordenaar zijn slachtoffer is nage- loopen en een eind verder hem neergeveld heeft. Er hoopen zich sterke bewijzen tegen hem op. Te Merkelbeek (Limb.) had een bloedige vechtpartij plaats tusschen een viertal per sonen uit die gemeente en Schinveld over een.... boterham. Met knuppels en messen ging men elkaèr te lijf. De politie zette twee der vechtenden in arrest. Dinsdagmiddag had de 20-jarige loodgieter G. J. Buitenhuis, die op het dak van een perceel in de Hoofdstraat te Apeldoorn werk zaam was, het ongeluk hiervan af te glijden en met een smak in de straat neer te vallen. Hevig verwond aan het hoofd en met een ge broken linkerarm werd zijn onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis noodig ge acht. De centrale recherche heeft te Rotterdam twee Duitschers aangehouden, waarvan er één een revolver met zeven scberp-patronen en negen cheques op een Engelsche Bank bij zich had. Op dc cheques had men het jaar tal 1911 veranderd in 1924, ten einde op nieuw betaling te verkrijgen. Beiden zijn ter beschikking van den Vreemdelingendienst gesteld. In den loop van den morgen hebben, naar het Volk meldt, Dinsdag te Amster dam vier justitiëele huiszoekingen plaats ge had. Vergezeld van acht rechercheurs van de centrale recherche, twee van het bureau St, Pietershal en inspecteur Joosten, bega ven de subs.-officieren van justitie, nar. Van Heijnsbergen. mr. Versteegb en mr. Massiok, benevens drie rech'er-commissarissen en drie griffiers, zich naar vier adressen in den Jordaan. Deze huiszoekingen, die geruimen tijd in beslag namen, staan in verband met den onlangs gepleegden diefstal van een post- trommel in de postwagenhal van het hoofd postkantoor en met eenige andere zaken die bij de politie in onderzoek zijn. Men schrijft aan het „Vad.": Zoo roepen de jongens bij verstoppertje, als ze zicb verdekt hebben opgesteld, om den van ger op honk teeken van leven te geven en toe te roepen: Vang me maar, als je kunt. Dit spelletje werd den laatsten tijd ge speeld tusschen enkele kruideniers in de ge meente Soest en de politie. Deze heeren, zonder vergunning, verkoch ten sterken drank en een was zelfs zoo driest dit per advertentie bekend te maken. Die riep dus Apida! Prijsnoteering stond vermeld, want ze mocht er wezen. De gewone prijs van Schiedammer, 4 per L., was daar teruggebracht to' 3.60. En bij een van de reeds door den kan tonrechter te .Amersfoort behandelde geval len had de getuige het half fleschje snaps (4 d.L.) betaald met 1.37, maakt 3.40 per liter. Zou deze clandestiene verkoop in dezelf de gemeente verband houden met een clan destiene branderij in de omgeving? Naar aanleiding van vroeger opgenomen berichten over een verduistering van 11.000 ep eenige effecten waaraan P. J. de H., handelsagent, tc Velp, zich zou hebben schuldig gemaakt, verneemt de Msb. thans, dat dit bericht berust op een valschelijk ingediende klacht en dat de resultaten van het ingesteld onderzoek den heer H. volledig hebben gerehabiliteerd. De belastingautoriteiten te St. Paul (Min nesota Ver. St.) hebben een schrijven van een belastingplichtige ontvangen, dat zeker als een unicum mag gelden. De man geeft daarin op, inbreker van beroep te zijn en zijn naam en verblijfplaats mede te deelen, omdat hij weet, dat de belas tingautoriteiten die geheim moeten houden volgens de wet. Het merkwaardig schrijven luidt gedeelte lijk als volgt Geachte heer ontvanger der belastingen „Dit is mijn inkomen over 1923. Verleden jaar heb ik geen aangifte gedaan, wijl mijn ;nkomen minder dan 1000 dollar bedroeg het zij terlcops gezegd, omdat ik acht maan den van het jaar in de gevangenis heb ge zeten. Mijn beroep is inbreker en ik schaam mij niet, dit te zeggen, omdat ik nooit in mijn leven iemand letsel heb toegebracht, of een armen drommel heb beroofd. Indien meer van uw millionnairs even eerlijk hun inkomen zouden opgeven, als ik doe, dan zou er heel wat meer geld in de Amerikaansche schatkist zijn. Ik speel altijd eerlijk spel met Unde Sam." Toen Dinsdagavond de 18-jange kantoor bediende op de Lijnbaansgracht bij de Leid- sche Gracht te Amsterdam met zijn meisje stond te praten, kreeg hij onverwacht van een passeerenden man een slag in het gezicht. Ten einde zich beter te kunnen verweren, trok hij zijn jas uit en gaf deze met zijn hoed aan het meisje. Intusschen waren er nog twee mannen bij den onbekende gekomen, waarop de kantoor bediende aan het politiebureau assistentie wilde gaan vragen. Onderweg daarheen hoorde hij eensklaps zijn meisje gillen en zag hij de drie mannen met zijn jas en hoed ver dwijnen. EEN ONTPLOFFING IN DE GOOISCHE H. B. S. TE BUSSUM. Dc vele bezoekers, die Zaterdag ter ge legenheid van het 1234-jarig bestaan der Gooische H. B. S. te Bussum door leerlingen dezer H. B. S. georganiseerde tentoonstel ling van vrije werken bezochten, werden ongeveer twee uur plotseling opgeschrikt door een hevigen knal. Het bleek, dat het vuurwerk, dat ter gelegenheid van de viering van dit jubileum in een van de bovenzalen van het gebouw was opgeborgen, ontijdig ontploft was. Door de hevige explosie sf rongen ver scheidene ruiten. Een begin van b-and werd door de brandweer, die spoedig ter plaatse was gebluscht. Te Hengelo (O.) waar alle textielfabrieken stilstaan, voelt de winkeliersstand, naar de „Tel." verneemt, den invloed van de uitslui ting zoo mogelijk nog sterker dan te Enschede. Het ligt reeds in gewonen doen, in den aard van de bevolking zeer weinig geld uit te ge ven, eenvoudig te leven en zeker in deze be narde maanden drijft men zij het dan ook noodgedwongen deze wijze van doen op de spits. De omzet der winkeliers (afgezien van de levensmiddelenleveranciers) daalde er tot ver onder de helft van het normale cijfer, terwijl bovendien tal van uitgeslotenen thans met negotie icopen, hetgeen ook alweer ten nadeele van de winkeliers komt. De enke le pogingen, welke de burgemeester van Hen gelo in de richting van bemiddeling in de textielwereld gedaan heeft, leverden geen resultaat op, zoodat de Hengelosche mid denstander de toekomst donker inziet Een schrijven v. d. H. Congregatie der Propaganda. Het afgeloopen jaar 1923 is voor het Pau selijk Liefdewerk van den H. Petrus een jaar van grooten zegen geweest. Geregeld aan heeft het èn het aantal afdeeiingen èn de opbrengst der aalmoezen zien groeien. In het verslag, dat de Nationale Direc teur mocht uitbrengen aan de H. Congre gatie der Propaganda te Rome, aan welke het Liefdewerk rekenplichtig is, kon hij den stand van het Werk aldus weergeven: (de cijfers tusschen zijn die van 1922). Aartsbisdom Utrecht 325 par.: 146 (122) afd. 13 (9) beurzen 40 (23) weldoeners. Bisdom Breda 108 par.: 49 (45) afd. 10 (6) beurzen, 15 (4) weid. Bisdom Haarlem 275 par.: 216 (171) afd. 19 (16) beurzen, 26 (11) weldoeners. Bisdom 's Bosch 296 par.: 70 afd. 23 (15) beurzen, 13 (7) weid. Bisdom Roermond 186 pér.: 90 (73) afd. 16 (10) beurze", 17 (7) weldoeners. Totaal: 1190 par., 571 (411) afd., 81 (56 beurzen, 111 (47) weid. Met inbegrip van 1 beurs en 6 weldoer.ers- bijdragen, gesticht door personen, die niet tot één bisdom behooren, was dus 1 Jan. IJ. S.P.L. ia staat- om met 82 beurzen en 117 weldoenersbijdragen bijna 200 inland- sche studenten op te leiden dit getal is sinds dien werderom aanmerkelijk toegenomen en bedraagt thans 85 beurzen en i40 wel doeners, die in het jaar 1924 230 semina risten onderhouden. Behalve dit aanzienlijk getai studenten komt ook de steun san den bouw van jn- nische seminaries in Madras, Victoria Njanza en Wonsan op het credit der Nederl. afdeeüng van SPL in het jaar 1923 De gulle en vrome gevers zien hieruit, dat de 127.000 gld„ welke zij in het afge loopen jaar bijeen brachten tot Gods meer dere eer zijn besteed aan een Missiewerk, dat voor de toekomst een belangrijke toe name van de zoo zeer noodige werkkrachten voor de Geloofsprediking belooft. Deze min of meer materieele actie rekent echter SPL niet het meest waardevolle var Zijn arbeid in 1923 bij een onderneming, die zoozeer steunen moet op de werking van Gods genade als de opleiding van pries- sters, is de hulp van het gebed veel méér noodzakelijk. Daarom heeft het Liefdewerk van meet af veel werk gemaakt van de ge bedsactie dit blijkt uit den aandrang, waar mede het van al zijn leden een kort dagelij ksch gebed vraagt dit blijkt ook uit de zorg, die het heeft om het patroonsfeest op 18 Januari te doen vieren door een H. Mis en een H. Communie door de deelname aan den Pauselijken Zegen, welke de plaatselijk* directeuren op dien dag mogen geven. Toch meende SPL nog meer te moeter doen, om de groote materieele hulp var zoovele aalmoezen te bevruchten, en daarom heeft het bij het pas-verloopen Kerstfeest een bijzonder beroep gedaan op de gebeds hulp onzer Nederlandsche Religieuzen. Er het is treffend met welk een geestdrift dez« uitnoodigine is ontvangen. Reeds hebber meer dan 600 religieuze communiteiten op zich genomen ten minste eens in de week :en deel hunner geestelijke oefeningen God am te bieden voor een bepaalde intentie ïaar door SPL aanbevelen. En dat zoc schreef de Centr Raad van het Liefdewerk aan den Nationalen Directeur is nog meer waard dan de bewonderenswaardige son der aalmoezen. Ziedaar een kort overzicht van den ge lukkigen oogst, die SPL in 1923 behalen mocht en die het in staat stelde over de we reld de gaven van ons vrome Nederlandsch* volk te doen strekken tot opleiding van velt seminaristen. Naar aanleiding van het jaarverslag mocht de Nationale Directeur rector Th. M. P< Bekkers te Voorschoten, van de H. Con gregatie der Propaganda volgend schrijve» ontvangen S. Congregatio de Propaganda Fide Rome, 15 Februari 1924 Eerwaarde Heer. In goede orde ontving ik Uw geëerd schrij ven van den 4en dezer maand evenals hel document, dat het vergezelde, een document dat in het volle licht stelt de groote activiteit, welke in Nederland ontplooid is door het Pauselijk Liefdewerk van den H. Petrus tot opleiding eener inlandsche geestelijk heid. Vol dankbaarheid jegens U en jegens de edelmoedige weldoeners zegen ik van gan- scher harte allen, niemand uitgezonderd) die zich wijden aan dit Liefdewerk, waarvan de Kerk en de Missiën eenmaal ik ben et vast van overtuigd de meest overvloedige vruchten zullen plukken. Bij de bewonderenswaardige uitkomsten, welke tot op heden bereikt zijn, zou ik voor waar niet gaarne Uw ijver of dien Uwer medewerkers, onder welk opzicht ook, doen bekoelen, integendeel, het is mijn ernstige bedoeling hen aan te moedigen om met vuur voort te werken aan zulk een heilige onder neming toch wil ik terzelfdertijd aan hun liefde aanbevelen het Genootschap tot Voort planting des Geloofs, dat onder alle Werken, die bestemd zijn om in de nooden der Mis siën hulp te brengen, is en altijd blijven moet het eerste. Van dat Genootschap wordt veel verwacht door de Missiën, waar van God zij dank dag aan dag de groei zich sterker afteekent, maar waarvan juist daardoor de behoeften ook dwingend vra gen om een steeds belangrijker finantieeien steun. Jegens U en jegens allen, die arbeiden ten hate der verschillende missiewerken de dankbaarheid der Propaganda hernieuwend, verzoek ik U, Eerwaarde Heer, wel te willen aanvaarden mijn gevoelens van bijzondere hoogachting in Onzen Heer. Uw zeer toegenegene, (w.g.) G. M. Kard. VAN ROSSUM, Prefect. (w.g.) FRANCOIS MARCHETT1 SELVEGGIANI, Aartsbisschop van Seleuda, Secretaris. Het verleden staat er borg voor, dat de Nederlandsche actie ten bate der Missiën de bedoeling en de verlangens van de H. Congregatie, die in den Missiearbeid hei gezag van den H. Stoel uitoefent, voor allen de eenige richtsnoer zullen vormen en daar om zal' de opmerking dier Congregatie aangaande het Gen. tot Voortpl. des Ge loofs, juist nu de ontwaarding van den Fran- schen en Belgischen Franc de inkomsten der Congregatie en dus van de Missiën opnieuw ernstig drukt, voor de parochieele afdeeiingen van dat Gen. een prikkel te meer zijn om den bloei van dat Genootschap met nog meet ijver te bevorderen. Daar er echter zoovele plaatsen zijr, die SPL nog niet actief dienen, grijpt ons Liefdewerk ook de aansporing van dit schrij ven aan, om alle parochiën, die tot dusver aan dit derde der Pauselijke Genootschap pen, voor hetwelk de H. Stoel eveneens een algemeene verspreiding en de voorkeur boven andere vraag nog niet deelnemen, uit te noodigen de actie te beginnen. Naast een bloeiende Voortplanting kan in iedere parochie een sterk S.P.L. bestaan, in vele zelfs 'n zóó sterk, dat de parochii eefl eigen seminarist opleidt. Propaganda-geschriften, inteekenbiljetten, contributieboekjes, kwitanties en alle ver langde inlichtingen verschaffen gaarne d* Diocesane Directeuren van het Liefdewerk; mgr. J. M. van Oers te Breda, prof. dr. G. Lemmens te Roermond (Seminarie), rectoi A. Vingerhoets, te Tilburg (Lange Nieuwstr. 10), rector P. W- de Wolf te Haarlem (S. Joh. de Deo) en kap. A. de Wit te Arnhem (Wal burgplein). Voorschoten, S. Thomas '24. TH. M. P. BEKKERS. Nationaal Directeur.J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7