De aanval bij Tangerang De juiste toedracht. Het ijs in de Friesche meren. Inbraken in Twente. Stremming van het verkeer. IJsbreker gezonken. Verkeersongeval bij Amersfoort Zes-en-twintig fietsen gestolen. Een prijs van 100.000, De bioscoop in een trein. Een sluwe bende. Het autobus-gevaar. De Utrechtsche verduisterings zaak. Brand te Utrecht. De eerste ooievaar. Glashaar. Een zwarte „blanke." STATEN GENERAAL.* TWEEDE KAMER. De Zomertijd. De concurrentie der autobussen. BINNENLANDSCH NIEUWS. De nieuwe salarisnormen. De Nederlandsche Bank. Afschaffing van paspoortdwang voor toeristen. Draadiooze telegrafie Gemeentelijke autobussen te Nijmegen. Een mooi succes voor Mr. Zimmerman. Verkeer en. Posterijen. Het directeur-generaalschaf der P. en T. De Indische bladen bevatten uitvoerige ■njeonderheden over het drama dat zich aij Tangerang heeft afgespeeld en waarom trent wij indertijd reeds een en ander hebben gemeld. Aan een interview in de „Loc." met den assistent-resident Van Helsdingen ontleenen wij het volgende, dat een duidelijk begrip teeft van het gebeurde Van den heer Rhemrev, controleur van Tangerang, ontving de heer Van Helsdingen tegen elf uur 's morgens bericht, dat de con troleur zich in een desa in de buurt van angerang bevond, temidden van een groote groep verzetslieden. Zij allen hadden zich van allerlei steekwapens voorzien, van kap- nessen tot vlijmscherpe klewangs toe en waren opgemarcheerd onder een aanvoerder. De groep had zich ten doode gewijd, want men droeg witte kleeren, djimats en Tange- fanghöeden, die veel overeenkomst hebben met den gewonen bamboehoed onzer mili tairen. Controleur Rhemrev, die zich in gezel schap van zijn broer, twee Europeesche hoofd agenten en twee inlandsche agenten der veld politie bevond, vroeg den heer Van Hels dingen nadere instructies. Onder meer ook of bij den hoofdman moest arresteeren. Onze ass.-resident gaf den raad om niets anders te doen, dan te trachten de menschen aan den praat te houden, daar men anders in ie pan gehakt zou worden. De heer Van Hels- lingen beloofde onmiddellijk zelf met de noodige versterking ter plaatse te komen. Met 22 marechaussées onder bevel van kapitein Detiger en luitenant Drost en voorts met de enkele Europeesche politiemannen, "die gemist konden worden, trok de heer Van Helsdingen om ongeveer half elf met auto's naar Tangerang. Bij de woning van den assistent wedana van Telok gekomen, een desa op ongeveer 3 a 4 paal van Tangerang gelegen, zag de héér Van Helsdingen een troep gewapende verzetslieden buiten wachten. Zicï naar den controleur begevend, die met politieopziener Scheepmaker aan een taW in de voorgalerij zat, kreeg de heer Van Helsdingen onmiddellijk de waarschuwing im niet te dicht bij een buitengewoon zwaar gebouwden inlander te komen, die met een kapmes gewapend zich eveneens bij de tafel had opgesteld. Hij bleek de kapala, de aanvoerder der Pende te zijn. Men trachtte den man te kalmeeren, die tvenals zijn volgelingen, de meest verwarde verhalen deed, waaruit zoogoed als geen wijs was te worden. Zij allen verkeerden in :en soort van krankzinnige geestesvervoering. Wat wel duidelijk bleek, was, dat de aan voerder zichzelf een soort van pangeran achtte te zijn. Hij moest naar Buitenzorg toe om aan den geest van zijn vader vergunning te vragen een nieuw rijk te mogen stichten. Daarop kwam dan het opgewonden ver haal zoo ongeveer neer. De heer Van Helsdingen verklaarde ons. :den toestand toen in hooge mate critiek te achten. Een krachtdadig ingrijpen zou op dat gevaarlijke moment geleid hebben tot een massamoord op ambtenaren en militairen iwaar men geheel omringd was door de bende, die gereed stond om op een wenk van haar aanvoerder zich op hen te werpen. Zoo trachtte onze assistent-resident den aanvoerder te overtuigen, dat waar deze zich een radja achtte, hij ook in de buiten wach tende auto diende te stappen om zich op die vorstelijke manier naar Buitenzorg te be geven. De toeleg is duidelijk j Door dezen krijgslist trachtte men den hoofdaanlegger van zijn volgelingen te schei den. Slaagde die, dan was het overige be trekkelijk eenvoudig. Aanvankelijk scheen de man wel geneigd te zijn om mede te gaan, doch plotseling moet hem die vriendelijkheid verdacht zijn voorgekomen. Hij weigerde ten minste, een stap verder te doen en reeds wilden enkele jpolitiemannen hem dwingen in het voertuig te stappen, toen op een wenk van den kepala al zijn volgelingen zich op de bestuursambte naren wilden storten. Met een uiterste zelfbeheersching maande de heer Van Helsdingen de menschen tot kalmte. Men zou gezamenlijk zich op weg be geven naar Buitenzorg. En zoo geschiedde het, dat de aanvoerder, geflankeerd door de heeren van Helsdingen sn Scheepmaker met de politie voorop, daar achter de bende verzetslieden en weer daar achter de marechaussées zich en route bega ven. Het was de bedoeling van den heer Van Helsdingen om de menschen zich moe te la ten loopen en daardoor hun moreel te breken. Zoo trok de troep enkele palen ver, stak per prauw de rivier over, totdat men was aangeland ter hoogte van den klappertuin bij de gevangenis van Tanah Tinggi. De verzetslieden stelden zich in een rij op in den klappertuin, de marechaussees stonden schuin daartegenover op den groo- ten weg en daarachter bevonden zich de auto's in de nabijheid waarvan de aanvoer der zich onder politiebewaking bevond, j Luitenant Drost van de marchaussée be gaf zich naar de verzetslieden toe tot op enkele passen van hen af, en sprak de men schen kalm toe. Hij maande hen aan, de wapens neer te leggen en van alle verzetsplannen af te zien. En werkelijk, aldus luitenant Drost, maakten zij aanstalten om te gaan hurken en de steekwapens neer te leggen. Totdat een vrouw opeens opvloog en de heele bende misschien wel op een tee ken van den aan voerder dat heb ik niet kunnen zien, om dat ik met den rug naar den weg stond op ons aanviel. Eerst werd nog een salvo in de lucht af gegeven en toen de menschen door bleven aanvallen, werd er raak geschoten. De aanvoerder moet zich bij den algemee- nen aanval losgerukt hebben uit de handen van een vijftal politiemannen, die hem nog poogden te overmannen. De aanval op zichzelf geschiedde zóó on verwachts, dat de marechaussées retireerden en een paar seconden de toestand zeer ge vaarlijk leek. Kapitein Detiger moet toen ingegrepen (hebben, waarop dé marechaussees met kara bijn en klewang een bloedig einde maakten aan het verzet. Zoo trok een inlandsch agent der veldpo litie zijn revolver uit den holster om direct vuur te geven. Het noodlot wilde, dat het wapen in de lus bleef haken, de trekker ging over en de kogel uit de eigen revolver doodde den ongelukkigen agent. Van den broer van controleur Rhemrev, die alles medemaakte, kreeg de „Loc." o.m. nog de volgende bijzónderheden over het verdere verloop van het treurspel. Acht menschen ongeveer sprongen op mijn broer toe, wiens parabellum weigerde. Toen heb ik die een voor een met mijn Mau ser neergeschoten, maar toch kreeg mijn broer nog een klap op zijn schedel bij het linkeroor en een kriswónd aan zijn duim. Ik bleef doorschieten en legde den aanvoerder neer met nog ongeveer zeventien of achttien volgelingen. Stoomboten hebben van af de Terhorstei Sluis een vaargeul door het ijs in het Sneeker meer gemaakt. Buiten die geul is het ijs nog sterk genoeg om er schaatsen op te rijden. Wat het overdag verliest, wint het door de strenge nachtvorsten. Achter de fabriek der firma N. J. Menkc aan den Room weg te Enschede heeft men Woensdagnacht in een loods een ruit in gedrukt en uit die loods een rol stof gestolen. Te Glanerbrug werd ingebroken bij den kolenhandelaar v. V., waar men zich door de achterdeur toegang tot de woning verschafte. In de achterkamer werd e.en kast openge broken en in de voorkamer een buffet. Mee genomen werd een kistje waarin een bedrag van 700 aan cpntanten, polissen, koopacten, enz. De niet geldswaardige papieren zijn teruggevonden aan den naar Enschede leiden den Oostburgweg. De ijsinlichtingendienst rapporteert d.d- Donderdag. De scheepvaart wordt niet belemmerd Stavoren, Zuiderzee Urk, Zuid- en Noord kust Elburg Deventer, Overijsselsch ka naal. De zeilvaart ondervindt hinder Lemmer, Rien. Zeilvaart gesloten, stoomvaart nog moge lijk Zoutkamp, Reitdiep. Vaart ook voor groote stcombooten ge stremd Lemmer, Zuiderzee. Mét een stoomboot wilde men te Ooster- meer trachten een vaargeul te maken dooi het Bergumermeer. Dit ijsbreken is een finan- cieele schadepost geworden. In het Meet sloeg ii.l. de boot lek en deze is ten gevolge daarvan gezonken. Het voorste gedeelte der boot is geheel onder water. Het personeel wist zich te redden. Dinsdagochtend is op den Amersfoortschen straatweg een auto, bestuurd door den 18- jarigen J. Willemsen door onverklaarbare oorzaak in botsing gekomen met een der, langs den weg staande boomen. Naast den chauffeur, die bij de botsing met zóó'n kracht tegen het stuurrad gedrukt werd, dat dit in tweeën brak, zat een aanstaande zwager van W., een zekere A. G., die door den schok der aanrijding met het hoofd door de dikke voorruit geworpen werd. De ruit werd in scherven geslagen, doch G's hoofd bleef on gedeerd Alleen nabij het linkeroog liep hij een lichte verwonding op. Minder goed kwam de achter in den zes-persoons wagen zittende vader van den chauffeur er af. Deze, een te Weesperkarspzl gevestigde kleerbleeker, werd mét het kussen van de zitbank, uit de auto geslingerd en kwam eenige meters verder op den straatweg terecht, waar hij de eerste oogenbükken bleef liggen. Nadat hij naar hét ziekenhuis te Amersfoort vervoerd was werd hij aldaar ter verpleging opgenomen. De auto werd grootendeels vernield. Onlangs wist de heer B. te Venlo, toen een man zijn fiets wilde stelen dezen aan te hou den en naar het politiebureau over te bren gen. Naar de „N. V. Ct." meldt, heeft het door de recherche ingestelde onderzoek tot resul taat gehad, dat dezen gauwdief, zekeren Th. uit Well, 26 rijwieldiefstallen werden bewe zen. die hij dan ook bekende. Een compag non van hem, die er 4 gegapt heeft, zekere A. uit Crefeld, zit daar in de nor. Th. is een berucht type, hij wordt ook door de Duitsche en Belgische politie ge zocht. Eenige v Sfcen geleden hebben de hoofd agent.S. van ^ie Haagschc Onderlinge Ver- Zekering Maatschappij „Arona" en de boek houder dezer maatschappij van H. nadat hun bekend was dat op de polis van juffrouw L., dienstbode in het krankzinnigenge sticht Endegeest te Oestgeest de prijs van f 100.000 dier maatschappij was gevallen, doch waarvan de dienstbode op dat oogen- blik nog geen kennis droeg, haar onder be- driegelijke voorwendsels weten te bewegen om voor haar lidmaatschap te bedanken en hun haar polis af te geven. Toen later aan de dienstbode bleek, dat op het nummer van haar polis de hoofdprijs was gevallen, stelde zij de zaak in handen van de politie te Oegstgeest, met het gevolg, dat genoemde S. en van H. gisteren gevankelijk naar het Huis van Bewaring te 's Gravenhage zijn overgebracht. Naar de „Daily Mail" meldt, zijn in den passagierssneltrein, den bekenden flying Scotsman, proeven genomen met het geven van 'n bioscoopvoorstelling gedurende den langen rit. De voorstelling was zuiver ex perimentaal, hoewel het niet buitengesloten is, dat wij binnenkort naast de spijs- en slaap kamers cok nog een bioscoopwagen op de lange trajecten zullen krijgen. In den salon wagen, waarin de voorstelling werd gegeven waren alle zitplaatsen in een richting ge plaatst, terwijl aan het eene einde van den wagen, 't doek was bevestigd en aan het andere einde de projectielantaarn haar licht uitwierp. Zooals men zich zal herinneren maakten wij voor eenigen tijd melding van een serie inbraken die te Bude) (N.B.) door een han dige bende gepleegd waren. De politie die ijverig speurde kon de daders echter niet te pakken krijgen. De heeren schijnen thans het Belgische grensgebied tot hun operatïe- veld gekozen te hebben. Zij hebben zich tijdens de H. Mis toegang verschaft tot de Pastorie van Bocholt. Voor duizenden francs aan goud- en zilverwerken hebben zij ont vreemd. De politie-autoriteiten staan mach teloos tegen deze sluwe bende Woensdagmiddag is de autobus die de route Kampen-Genemuiden onderhoudt bij hst nemen van de hocht om den Zandberg wegens defect aan de stuurinrichting tegen een boom gereden. Het bovenste gedeelte van de auto werd beschadigd. Zes personen kregen lichte verwondingen door scherven van de ruiteri. Woensdagmiddag is te Schiedam een vrachtauto tegen een boom gereden. Een tweetal inzittenden kregen vrij ernstige ver wondingen aan het hoofd. De beide gewon den zijn naar het ziekenhuis vervoerd. Tegen den chauffeur J. B. die er goed is afgekomen, is proces-verbaal opgemaakt omdat hij link reed. TOTAAL 5700 VERDUISTERD. Naar verluidt, zal dezer dagen de instructie in de zaak tegen tnr. J. A. Rosenveldf, wegens verduis^ring van gelden van .eenige zijner cliënten, gesloten worden en zal de zaak naar de openbare terechtzitting worden verwezen. Vermoedelijk zal de zaak in de eerste helft van April voor de rechtbank behandeld worden. Sedert 18 December j.l. zit mr. Rosenveldt reeds in voorloopige hechtenis en al dien^tijd, mede door het op verzoek van mr. H. G. V. Hijmans alhier uitgesproken faillissement, is zijn zaak in vooronderzoek geweest. Ver nomen wordt thans dat het totaal der ver duisterde gelden 5-7Ö0 bedraagt, terwijl zelfs nog niet vaststaat of er van verduistering gesproken kan worden van dit bedrag. Het bedrag is alzoo 'niet zoo groot als aanvankelijk vermoed werd. Van de resultaten van het .faillissement van mr. R. is nog niet veel fe zegg;n, daar de schuldvorderingen ingediend kjannen wor den tot April a.s. en dc verificatievergadering eerst half Mei gehouden wordt. Er is een actief van ongeveer 29.000. Mr. R. heeft n.l. 23.000 aan. vaste, benevens 6000 dubieuze vorderingen. De kans is dan ook niet gering, dat dit faillissement tot 'n goed einde kan worden gebracht voor de crediteuren. Mr. R. zal voor de Utrechtsche rechtbank verdedigd worden door Mr. Th. Muller Mas- sis, uit Amsterdam. UTRECHT, 13 Maart. Hier ter stede is vannacht brand uitgebroken in de Vitte Vrouwenslraat 18. Het perceel bestaat uit een winkel, waarin het handelshuis van den heer C. B. Boven den winkel aan de voor zijde woont het gezin van den schilder, be staande uit man, vrouw en 4 kinderen, terwijl aan dc achterzijde dc spoorwachler en zijn vrouw woonden. Beide gezinnen waren vroegtijdig te ruste gegaan. De schilder v. G. bemerkte, toen hij omstreeks 4 uur wakker werd, dat de slaapkamer vol rook stond. Beide gezinnen konden zich nog langs de trap redden en werden bij overburen onder dak gebracht De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat de woning geheel uitbrandde. Van de meubels kon mets gered worden, De oorzaak is onbekend; verzekering dekt de schade. De eerste ooievaar is op het nést van den landbouwer v, Geel aan de Blauwe Sluis te Lage Zwaluwe (N. B.) teruggekeerd._Dit is drie weken vroeger dan het vorige jaar. Een fabrikant in Thuringen is met een procédé de honderd-en-een middelen om kaalhoofdigheid te vermijden of haar te be dekken, komen vermeerderen. De man brengt glashaar in den handel. Dit soort haar Iran gekruld en in alle nuan ces worden ongemaakt al naar den wensch van den „cliënt". Het haar is bovendien zeer licht en matig in prijs. In een ziekenhuis te Huil bevindt zich op het oogenblik een Deensche zeeman, wien huid in den tijd van zes maanden bijna zwart is geworden. Verschillende doctoren, waaronder specia listen voor bloed- en huidziekten, staan paf voor het geval. Het is wel bekend, dat bij bepaalde ziek ten kleine hoeveelheden eener ziiververbin- ding worden toegedhnd, welke de huid een donkere kleur geven, welke onmogelijk te verwijderen is maar, dat het heele lichaam zwart wordt, is een zeer ongewoon geval. Vergadering van Donderdag 13 Maart nam. 1 uur. Aan dc orde zijn: 1. Voorstel van wel van-de heeren Braat en De Boer tot intrekking van de wet van 23 Maart 1918, tot tijdelijke afwijking van de wet van 23 Juli 1908 tot invoering van een wettelijken tijd. 2. Voorstel van wet van den heer Staal man c.s., tot wijziging van de wet van 23 Maart 1918 tot tijdelijke afwijking van .le wet van 23 Juli 1908 tot invoering van een wettelijken tijd. De heer STAALMAN, V.-B., zegt, dat jfl verband met 't schrijven van de Spoorweg maatschappijen, de voorstellers van zijn ont werp gaarne eenig uitstel wenschen van be handeling, hetgeen mogelijk is, aangezien de Regeering reeds een besluit heeft genomen. Het voorstel van wet wordt van de agen da afgevoerd. De heer v, d, HEUVEL, A.R., zegt, dat zijn fractie geen deel zal nemen aan de discussie. Spr. staat op het standpunt dat de Zomertijd moet verdwijnen, Echter zal -pr. zijn stem niet aan het vOorstel-Braat geven. Aanneming van dit voorstel zou afsluiten den eenigen weg om tot afschaffing te ko men, n.l. dat de Regeering zelf voorstelt den Zomertijd af le schaffen. Zoolang dit niet geschiedt zullen vel^ leden hun stem niet aan een voorstel geven. Spr. wijst op den heer Idenburg, die wacht op een voorstel der Regeering. Spr stelt namens 20 leden der Kamer een motie voor, waarin de Regeering wordt uitgenoodigd een voorstel tot intrekking van den Zomertijd in te dienen, omdat deze" niet meer in s lands belang is.. De heer J. TER LAAN, S.D.A.P., meent, dat de behandeling van deze motie geen haast heeft en toch voor 1924 geen effect kan sorteeren. Hij w.enscht deze motie later te behandelen. De VOORZITTER acht behandeling thans mogelijk, maar zal het voorstel-Tcr Laan in stemming brengen. Het voorstel-Ter Laan tot latere behan deling wordt verworpen met 63 tegen 8 stemmen, Het voorstel van den Voorzitter, om deze motie aanstonds te behandelen, is nu aan genomen. De heer STAALMAN meent, dat het voorstel-Braat weinig sympathie vindt, niet om dc zaak zelf maar om de wijze van be handeling. De motie wil hetzelfde maar men laat den heer Braat schieten en wil de Regeering nopen tot het indienen van een voorstel. Hij acht dat geen goed systeem, omdat nu toch weer de wenschen van een- deel van het volk bevredigd zullen worden. Spr. wil de bezwaren verlicht; o en een com promis sluiten. Mej" VAN DORP, Lib., betreurt het, dat geen onderzoek is ingesteld gelijk verleden jaar is toegezegd. Zij acht het gewenschti dat dc Regeering dit alsnog zal doen. De heer KLEEREKOPER, S.D.A.P., acht het geen goed systeem dat de heer v. d. Heuvel de Regeering wil verzoeken een voorstel tot afschaffing in te dienen. Die afgevaardigde mag zich niet beroepen op den heer (denburg, die wenschte dat de Regeering hem zou voorlichten omtrent het vóór en nadeel. De motie preltidicieert op de voorlichting der Regeering en daarmede kan spr. zich niet vereenigen. De heer DE BOER (Plattel. Partij) houdt een uitvoerig betoog ter verdediging van dc afschaffing van den zomertijd. De 'neer NOLENS (R.-K.) meent dat vóór de motie alleen zij kunnen stemmen die overtuigde tegenstanders zijn van iederen zomertijd. De Regeering meent dat Zomer tijd wel in het algemeen belang is, want zij stelde niet voor die in te trekken en rij stelde dien dit jaar voor noodig. Is nu bij aanneming van.de motie te wachten dat de Regeering van inzicht verandert? Spr. denkt van niet, vooral waar hier aan beide zijden vee! overdrijving bestaal. De kwestie heeft ook een internationalen kant en reeds is gestreefd naa'r een vast internationale re geling. Het gaat dus niet aan van de Re geering te eischen dat zij in strijd met haar eigen opvatting, haar denkbeeld wijzigt. Men had de Regeering kunnen verzoenen de zaak te onderzoeken, desnoods door een commissie. Spr. kan* zijn stem aan de mo tie niet geven. De heer BRAAI (Plattel. Partij) wil zijn wetsvoorstel wel intrekken als dc Regee ring toezegt dat zij zeer spoedig en nog voor dit jaar geldend een voorstel zal indienen oiii den zomertijd af te schaffen. Anders legt spr. de motie naast zich neer. (Gelach), De het'- v. d. HEUVEL (A..-R,) meent dat de bedoeling van de motie alleen deze is dat men een anderen weg wil inslaan ter bereiking van afschaffing. Anders niet. Met het voorstel-Braat komen wij er niet. Mej. VAN DORP dient een motie in waarin de Regeering wordt verzocht een nader onderzoek in te Stellen naar de be zwaren van den zomertijd, vooral voor den landbouwenden stand en te overwegen hoe die zijn te ondervangen. Dc heer SCHOKKING (C:-H.) meent ook dat de Regeering alleen deze materie kan behandelen en onderzoeken. De motic-v. d. Heuvel is eigenlijk precies hetzelfde als het voorstel-Braat. De Regeering moet v rij blijven in haar standpunt en desnoods ko men mei ten voorste] in den geest van het voorstel-Staalman. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer RUYS DE BEERENBROUCK wil zich geheel onthouden van bespreking van het wetsvoorstel-Braat en van de motie-v. d. Heuvel Echter dient spr. op te komen tegen het verwijt dat dc regeling van den zomertijd een onverschillige zaak was voor dc Regeering. Dat is onjuist. De motie-van Dorp valt buiten deze voor steilen. Indien deze motie wordt aangeno men. dan beschouwt spr. deze als een ver zoek tot dc Regeering om de kwestie van den zomertijd die een voorwerp is van aan- hpudende zorg der Regeering, nog eens nauwgezet onder het oog te zien. De motie-v. d, Heuvel wordt aangenomen met 45 tegen 32 stemmen Dc motie-van Dorp is vervallen. Het wetsvoorstel-Braat wordt verworpen met 68 tegen 9 stemmen. Hoofdstuk IX (Waterstaat). Aan de orde is thans de Waterstaatsbe- grooting. Bij de (He afdeeling (Spoorwegen) is te vens aan de orde: de interpellatie van den heer Wijnkoop omtrent: le de tien procent loonsverlaging voor het spoorwegpersoneel, 2e. den halfslachtigen toestand van den be drijfsvorm bij de spoorwegen, waarbij Re geering en Directie zich achter elkaar ver schuilen en die ten nadeele van het perso neel gehandhaafd schijnt te blijven; 3e. de vernieling van het eenmaal ingestelde ge organiseerde oVerleg in den Loonraad en 4e het beleid van de tegenwoordige Directie, zoowel wat de bedrijfsinrichting betreft, als ten opzichte van de bevoorrechting der Di rectie zelf en der hooge ambtenaren. De heer WIJNKOOP (C, P.) stelt de vol gende vragen over spoorwegaangelegen- heden van verschillenden aand, speciaal ever de 10 procent korting en de verdere loonpolitiek der regeering. De Minister van Waterstaat, de heer VAN SWAAY, zegt ten aanzien van ver schillende punten niet op het standpunt van ■den heer Wijnkoop te staan. De regeering heeft geen beslissing ge.iomen over loons verlaging van 10 pCt. Er is 10 pCt. ingehou den in afwachting van een nadere regeling, omdat er een wanverhouding is iusschen deze loonen en die in het vrije bedrijf. De bedoeling is nöoit anders geweest, dan een individueele verzekering, dat voor ieder niet zal worden afgeweken van dc algemeen gel dende loonregeling. Bij de nieuwe loonrege ling zal de tantième van de baan worden gewerkt. Een wetsontwerp in zake ,de pensioen regeling is bij het departement van l'inan- ciën. Een herziening der loonregeling -,s noodig en met de bedrijfskosten heeft dit niets te maken Van minder loyale wacht geldregeling is spr. niets bekend. Tariefs herziening kan pas geschieden als het finan cieel evenwicht is bereikt Van intrekking der stakingswetten wil spr. niets weten. AVONDVERGADERING. In een duidelijke rede heeft de Minister van Financiën de vele sprekers over zijn begrooting te woord gestaan. De vele Gemeenteraadsleden, die voor een nooduitkeering aan de gemeenten had den gepleit, werden zeer beslist afgewezen. De Minister denkt niet aan een nooduit keering over 1923, laat staan over '24; zelfs al zou de Kamer de motie-J. ter Laan aan nemen, zou het niet mogeli'k zijn met het oog op de Staatsfinanciën, Een .dergelijke nooduitkeering stond trouwens niet op de ontwerp-begrooting, welke dc heer Colijn bij zijn optreden in Augustus j 1. op het De partement vond. En had ze er op geslaan, dan zou de bewindsman niet geaarzeld heb ben ze te schrappen Enkele gemeenten mogen het zonder steun niet kunnen stellen, een algemeene nooduitkeering is iets anders. En de Minister achtte een dergelijke uit- keering over de geheele linie ongemotiveerd. Niet alleen hebben de gemeenten reeds ge profiteerd van de nieuwe Lager Onderwijs wet en van de voorschotten van het Rijk op de te innen belasting voor de gemeen ten, in veie gevallen zou zulk een uitkce- ring feitelijk onbillijk zijn, daar t rijk harde, diep-ingrijpende maatregelen moet nemen, ook 't. o. v. het Rijkspersoneel, om eigen tekort weg te werken. Het Rhk zou nu gemeenten met op deze wijze verkregen geld steunen, ten einde de gemeenten in de ge legenheid te stellen aan zulke harde maat regelen te ontkomen. De heer J. te: Laan kwam hiertegen op, zag hierin het bewijs, dat de Minister de uitlccering niet uit nood weigerde, maar om dc gemeenten te dwingen ook lot salaris verlaging over te gaan Juister lijkt ons. te zeggen, dat een gemeente, die c!c-gclüke maatregelen niet behoeft te nemen, m min der grooten nood verkeert dan dc Staat, die wél in deze noodzakelijkheid verkeert. In ieder geval is de nooduitkeering van de baan, behoudens in biizonoere gevallen, waarin Rijkssteun werkelijk onmisbaar is, met welke laatste toezegging mr. Oud vol daan was. Wij noteeren nog de volgende punten: De Successiewet komt in de eerste plaats voor herziening in aanmerking Trouwens, de Minister acht een algeheele herziening van het belastingstelsel noodig, maar eerst moet het budget sluiten in «iet algemeen wil dc heer Colijn streven in de richting van verteringsbelastingen en daarom gevoelt hij ook meer voor progressie in de perso- neele belasting De tabellen van deze belas ting zuilen herzien worden, indien dc huren n-cer stabiel zijn geworden En de achter stand in de belastingheffing, die hopeloos geweest is, verdwijnt gelukkig geleidelijk.Dat Minister Colijn zich. niet door ds. Kersten liet verleiden zich in de vingers te snijden door aansnijding van het kerkelijk vraag stuk, zal geen verwondering wekken. Het gaat er niet oip aldus de bewindsman hoe ik als kerkelijk man hierover denk, maar als' Minister van Financiën heb ik te rekenen met het historisch gewordene. De voorstellen der Regeering. De rege ling voor ambtenaren en onderwijzers. Naar de „Tel." verneemt, heeft de voor zitter van den Ministerraad aan dc Centrale Commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaarszaken, in verband met de a.s. al- geheele herziening van liet Bezoldigingsbe sluit, een schema van de nieuwe salaris normen toegezonden. Dienaangaande wordt het advies der commissie gevraagd vóór 12 April e.k. Aan de voorgeste'de regeling ontleenen wij het volgende: Technische iuncties. 1. Lagere technici: aanvangswedde ten minste j 1600. maximumwedde ten hoogste 3000.' Tot deze categorie zijn te rekenen de ambtenaren, die verantwoordelijkheid dragen v oor den arbeid van vakarbeiders, b.v. chef- instrumentmakers. meesterknecht Landsdruk kerij enz. 2. Middelbare technici: aanvangswedde ten minste 1800, maximumwedde ten hoogste 4000, Tot deze categoric: worden gerekend dc ambtenaren, die de kennis bezitten, noodig voor hel verwerven van het einddiploma eener Middelbaar Technische School, b.v. technisch ambtenaar bij het Stoomwezen, clectrotechnisch ambtenaar P. T. T. 3. Zij, die de leiding geven aan de catego rie onder 2o: 40004800 (4 twee-jaarlijk- sche verhoogingen van J 200). Typeerende functies: technisch hoofdamb tenaar, districts-bouwkundige. 4. Hoogere technici', aanvangswedde ten minste 2400. maximumwedde ten hoogste J 5400. Tot deze categorie te rekenen de technici met universitaire of daarmede gelijk te stel len opleiding, b.v, ingenieur, bacterioloog, houtvester, verificateur zee-instrumenten. Administratieve functies, 1. Zij, belast met eenvoudigen, min of meer werktuigelijken arbeid, 1000—1500 (5 tweejaarlijksche verhoogingen van 100). Typeeren de functie: schrijver. Het ligt in dc bedoeling de nieuw aan te stellen schrij vers op arbeidscontract in dienst te nemen. 2. Zij, belast met arbeid, die verstandelijk oordcel vereischt en waarvoor gevorderd wordt de kennis, wat den inhoud betreft, van de regelingen, wetten, besluiten enz. waarvan de toepassing behoort tot het be trokken dienstvak: 110Ó1800 (2 twee jaarlijksche verhoogingen van 200 en 3 driejaarlijksche verhoogingen van 100). ypeerende functies: gediplomeerd klerk, administratief ambtenaar met vakradicaal. Bij keuze zullen tot dezen rang ook kun nen worden bevorderd schrijvers, die, hoe wel geen klerken-examen hebbende afge- lega, toch geacht kunnen worden eenvoudi gen gequaiificeerden arbeid te kunnen ver richten. 3. Zij. belast met arbeid, als omschreven onder 2o, en bovendien bekwaam tot het voeren van meer belangrijke corresponden tie, tot interpretatie van eenvoudige wets bepalingen. e.d. 1500—2600 (4 tweejaar lijksche verhoogingen van 200 en 3 twee jaarlijksche. verhoogingen van 100). ypeerende functie: adjunct-commies. Tot dezen rang zullen alleen kunnen wor den bevorderd klerken, die het klerkendiplo ma of een daarmede gelijk te stellen diplo ma bezitten. 4. Zij, belast met moeilijker redactioceelen arbeid en bekwaam leiding te geven aan de categorieën onder 2o. en 3o.: 2400—3400 (3 tweejaarlijksche verhoogingen van 200 en 4 tweejaarlijksche verhoogingen van 100). Typeerende functie: commies. Dc vraag of dc bevordering tot dezen rang al dan niet automatisch moet zijn, is nog in onderzoek. 5. Zij, belast met arbeid, als omschreven onder 4o., met wetgevenden arbeid en bo vendien bekwaam, om als hoofd eener on derafdeling of als plaatsvervangend chef op te treden: 3400—J 4400 (verhoogingen als onder 4o.) Typeerende functie: hoofdcommies. 6. Chefs van afdeelingen; 4500f 5400 (3 tweejaarlijksche verhoogingen van 300). Typeerende functie: referendaris. De normen voor onderwijzers. 1. Onderwijzer, 'die niet de akte van be kwaamheid bezit, bedoeld in art. 132 L. O.- wet 1920, noch de akte van bekwaamheid bedoeld in art. 77 onder b. der wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad No. 127). Aanvangswedde: 1200 Maximumwedde: voor gehuwden 2600 (te bereiken in 22 jaar); voor ongehuwden J 2200 (te bereiken in 14 jaar). 2., Onderwijzer, die niet de akte van be kwaamheid bezit, bedoeld in art. 134 L. O.- wet 4920, doch ,n het bezit is van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art 77 onder No 127| VBn 57 AugUStUS 1878 (Staatsblad Aanvangswedde: 1400. Maximum-wedde: voor gehuwden; 3100 C->r^vfe'^£en 'n jaar), voor ongehuwden .1 2700 (te bereiken in 14 jaar). iK U. L. O.-mage zal J 300 bedragen, mits de betrokkene in het bezit is van nader vast te stellen akten. Voor het bezit van bij-akten wordt 50 per akte betaald tot een maximum van 200. Dc Donderdag gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhou ders van De Nederlandsche Bank heeft de heer mr. P. J. C. Tetrode herkozen tot di recteur en voorts bekrachtigd de benoe ming door den raad van commissarissen van den heer jhr. mr. L. H. J. F. van Bever voorde tot 01d.emeule, tót lid van de com missie van advies. Bezuinigingen bij de Rotterdamsche tram. Naar dc Tel. verneemt, heeft de directie van dc Rotterdamsche Electrische Tram weg Maatschappij tegen i April a.s. ontsl ïg aangezegd aar. 75 conducteurs en 33 be stuurders Deze maatregelen houden ver band met dc sterke daling der inkomsten van de maatschappij welke in noofdzaak haar oorzaak vindt in de concurrentie van. de autobussen. De directie meent door dit ontslag haar Tiegrooting sluitend te kunnen maken. ITei bestuur vr.n de afdeeiing Rotterdam der Ned. Vereent ging van Spoor- cn Tram .vcg- personeel had naar aanleiding van deze kwestie een onderhoud met de directie, het welk evenwel nog geen resultaat heeft op geleverd. In oen Donderdagnacht te houden perso neelsvergadering zouden de verdere plan nen van de organisatie bi-sproken worden. Ingevolge beschikking van den Minister van Justitie zullen Engeische toeristen, die met schepen van de stoomvaart-Mij Zee land ên de Batavier-Lijr. uii Engeland hier te lande aankomen, worden toegelaten, ook wanneer zij geeft paspoort bezitten, doch ren te hunnen name door een der genoemde maatschappijen afgegeven o - Pas .oori ticket vertoopen. Vreemdelingen van Belgische, Luxcm- 1 burgsche, Fransche, Deensche. JJslandsche, Noorschc. Z.eedsche en Amerikaansche i nationaliteit, onder gelijke omstandigheden, zullen op dezelfde voorwaarden vertoon No-passpori ticket) vorden toegelaten op vertoon i ar hun identitybock of registra tion certificate, hetwelk als bewijs dient, dat zij als ingezetene in Engeland zijn inge schreven. Deze toeristen mogen alsdan gedurende 8 dagen in Nedcrlapd verblijven en ont vangen daartoe bij aankomst hier le lande een door den doorlaatpost, namens den in specteur der Kon. Marechaussee, af te geven vrijstelling van hei verplichte bezit van een buitenlandsch paspoort, bie bij te rugkeer naar Engeland weder door den doorlaatpost wordt ingenomen. Deze regeling treedt met ingang van 15 Maart 1924 in werking en is voorloopig tot 1 Augustus 1924 geldig. De minister van buitenlandsche zaken maakt bekend, dat tusschen de Nederland sche en de Fransche regeering verklaringen zijn uitgewisseld, waarbij is bepaald, dat de tusschen beide regeeringen bestaande over eenkomst betreffende de wederzijdsche toe passing van de wetten en reglementen no pens de veiligheid van dzeescheepvaart, zich ook zal uitstrekken tc" de bepalingen inzake draadiooze telegrafie. De gemeenteraad van Nijmegen heeft aan B. en W. een crediet verleend van ƒ30.000 voor de aanschaffing van drie auto-bussen ter aanvulling van den tramdienst. Vermoedelijk zal met deze autobussen een verbinding worden tot stand gebracht met de Heiiig- Landstichting aan den Groesbeekschen weg. Een mooi en waardig succes voor mr. Zim merman is de beslissing van den Volken- bondsraad. Sinds diens twaalfde rapport over den financieelen toestand van Oostenrijk is eet. principieel meeningsverschil tusschen hem, als commissaris-generaal van dén Volken bond en Dr. Kienbock, den Oostenrijkschen minister van Financiën, acuut geworden. Hoofdzaak daarbij was het volgende. Voorwaarde van den steun aan Oosten rijk was het in evenwicht brengen van zijn begrooting. Dit evenwicht zou worden gevonden op een Wijze, te voren schematisch aangeduid, onder meer door een zeer belang rijke daling der uitgaven. Nu is er op dit oogenblik inderdaad bijna evenwicht in de Oostenrijksche begrooting, en Dr. Kienbock grondt daarop zijn ver langen om van de Volkenbondscurateele te worden ontslagen. Evenwel, dit evenwicht is meer verkregen door stijging der inkom sten dan dóór daling der uitgaven. En daar om achtte mr. Zimmerman den toestand nog niet stabiel. Zoodra immers deze inkomsten verminderen, wat door allerlei omstan digheden mogelijk is, vooral waar de belas tingen zeer zwaar zijn zou de begrooting weer uit haar evenwicht geraken. Dit risico mag noch de reconstructieleening, noch de prachtige saneerTngsproeve loopen. Het geschil betrof dus de kwestie, die telkens bij de verbetering van een budget, particulier of openbaar rijstIn hoeverre kunnen de uitgaven verminderd of de in komsten vermeerderd worden. Moet raen de tering naar de nering of meet de nering naar de tering zetten? Dr. Kienbock evenwel zou vermoedelijk niet zoo scherp en openlijk zijn opgetreden, wanneer niet de financieele controle bij de sterke oppositie in het parlement impopulair was. Want die oppostie bestaat v.n. uit soci alisten, en de bezuinigingen treffen dezen het meest, daar zij hoofdzakelijk door ontslag van lager personeel moeten worden verkre gen. Mr. Zimmerman daarentegen zou vermoe delijk niet zoo sterk hebben gestaan, wanneer hij, behalve op zijn financieele inzichten, niet bovendien steunde op het bij den aan vang opgemaakt bezuinigingsplan. Want wijziging daarvan was, om aan dr. Kien- bock's wenschen te voldoen, noodig. Voor een paar weken heeft de commissaris- generaal zijn opvattingen te Genève uiteen gezet en de gewenschte wijziging ontraden. Nauwelijks had hij dit gedaan of de Oosten rijksche minister van Financiën reisde ook daarheen, om er de beoogde herziening te be pleiten. De nu genomen beslissing van den Conseil vereenigt zich blijkbaar geheel met mr. Zim merman's zienswijze. Eerst moet een stabiel begroötingsevenwicht worden bereikt en voor dien tijd wordt de contróle opgeheven noch gewijzigd. De autoriteit van onzen landgenoot bij zijn mooi werk te Weenen is hierdoor nog meer verhoogd. Een reorganisatie van het bedrijf in voorbereiding? Volgens de ,,Prov. N.-Br. Crt. zou in ver band met het aftreden van den heer XiisijJ op 1 April a.s., de tegenwoordige hoofdin specteur der Telefonie, de heer W. D. Ned- ting, tijdelijk worden belast met de waarne ming van dc functie van directeur-generaal der Posterijen cn Telegrafie, zulks in af wachting van een ingrijpende reorganisatie van den dienst, welke in voorbereiding is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 11