In en om Haarlem De Zomertijd. Ingezonden iededeelsngen 'mster'am die Anthrscie! Maatschappij UIT DEN OMTREK. Deziekenkuiskwestie te Velsen. Vrijdag 14 Maart 1924 46ste Jaargang No. 14688 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad a 75 cents per regel. Domaniale M fj n e n Het klooster te Aerdenhout. HAARLEMMERMEER. HALFWEG. SCHOTEN. De school aan de Overtonstraat. VEI SEN. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. LEIDEN. IJ MUIDEN. VELSEROORD. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Pet week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Wassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426 2741 en 1748 Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEIWSCHE COURANT Adverfenffên 35 renfs per *eêel* Bij contract bol—1.- -ring. Advertentièn tusschen d— 54 al ingezonden mededeeling op de le Pagina's 60 ct per regel Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. De Tweede Kamer heeft gisteren de kwestie van den zomertijd op een allerzon derlingste manier afgedaan. Men weet, dat er was het periodieke voorstel-Braat om den zomertijd radicaal af te schaffen en daarnaast het voorstel-de Boer om den zomertijd tot de drie eigenlijke zomermaanden te beperken De heer de Boer en zijn medestanders waren zoo verstandig geweest om, gezien de be zwaren der spoorwegdirecties, te verzoeken hun voorstel voorloopig van de agenda af te voeren tot nader beraad. En van het voorstel-Braat wilde de Kamer natuurlijk niets weten, zoodat de zaak bij het oude zou gebleven zijn. Dat de Kamer inmiddels het gerucht rondom den zomertijd niet zonder meer langs zich heen wilde laten gaan is zeer begrijpelijk.^ Daarom was een motie, als door mej. Van Dorp ingediend, waarbij de regeering werd uitgenoodigd om nogmaals de bezwaren tegen den zomertijd te onder zoeken, op haar plaats. Immers, nog altijd kennen wij niet precies den aard en den omvang dier bezwaren. Maar, nu deed zich het zonderlinge geval voor, dat de heer van den Heuvel met 'n motie kwam, waarbij de Kamer werd uitge noodigd den zomertijd niet meer in het al gemeen belang te verklaren en de regeering uit te noodigen de reeds afgekondigde wet op den zomertijd in te trekken. Nu zijn er rond den zomertijd al heel wat bokkensprongen gemaakt zoodat ook deze motie niet behoefde te bevreemden. Wat echter wel verbaasde was, dat zij met groo- te meerderheid (45 tegen 32 stemmen) werd aangenomen. Dat komt dus hierop neer, dat de meerderheid der Kamer zich voor afschaf fing van den zomertijd heeft uitgesproken. Op zich zelf is dat haar recht; maar de ma nier, waarop zij dit heeft gedaan, is geheel 1 onjuist. Er is een wet. door het parlement aangenomen, welke ieder jaar den zomertijd automatisch in werking laat treden. Voot j dit jaar heeft de regeering krachtens die be- j staande wet, den duur van den zomertijd reeds bepaald. Nu gaat het niet aan om in dit stadium die wet bij motie der Tweede Kamer vervallen te verklaren. I Het lijkt ons dan ook wel waarschijnlijk, dat de Regeering de motie naast zich zal neerleggen en dat dit jaar de zomertijd door gaat. Maar voor het volgend laar zal de re- geering toch met het besluit van de Kamer rekening moeten houden, j Ware de motie-Van Dorp aangenomen (de voorzitter liet haar o.i. ten onrechte na de stemming over de motie-van den Keuvel niet meer in behandeling komen), dan had de rëgeering een leiddraad. Thans kan zij zelf het initiatief nemen; een nauwkeurig onder zoek naar den aard en den omvang der be zwaren instellen en dan naar bevinding van zaken de Kamer een wel overwogen besluit laten nemen, waarbij ook met onze inter- niitionale positie' rekening kan worden ge houden. Een zoo belangrijke zaak immers kan met 'een motie-van den Heuvel niet voor goed worden afgedaan. Vertegenwoordigster der Z Buitenspaaine 46. 'lel 25J4, 3511 Het vorig jaar heeft er eens een stukje j in de comant gestaan, waarvan één zin, een onjuistheid bevatte. Den volgenden I dag kwam de verbetering. Maar iedere man van de courant onuervindt het dage lijks en je zoudt er bijna hijgeloovig van worden ers^ schijnt een bepaald soort duiveltjes te bestaan, die niet enkel voor de beiaamde drukfouten zorgen, doch er ook pleizier in hebben om alk lezers een onwuierieu.xge on.uistoeiü goed onder het oog en in het geheugen te prenten en ze den volgenden dag blind te maken voor de rectificatie. Zoo kunt ge thans nog herhaal delijk menschen. zelfs heeren pastoors, spreken, die in den waan verkeereii, dat er in Aerdenhout een rustoord Voor zus ters Franciscanessen gekomen is En dat alles op een simpele vergissing van een berichtgever der Nieuwe Haarlemsche Courant, nu al een jaar geleden- Zoodra ons dan ook ter core kwam, dat de werkzaamheden in het nieuwe klooster te 'Aerdenhout zóó ver gevorderd waren, dat er het een en ander in t openbaar van kon worden verteld, hebben we er ons heen gespoed, al was het alleen maar om de gelegenheid te hebben nu eens op een overduidelijke manier te zeggen, welke nieuwe Roomsche stichting daar even bui ten Haarlem s grenzen verrezen is, Immers een artikel, getiteld „het klooster te Aer- lenhoutin de eerste kolommen van ons ilad, daar zou de listigste duivel niets te gen kunnen doen, om het ongelezen te la- len, En het wordt toch ook waarlijk tijd, lat de onbek id van deze Roomsche lichting, zoo :t aan de Haarlemsche grenzen gelegen, orde opgeheven. We hebben uaarom de bescheidenheid ier eerw. zusters getrotsterd en een kijkje pogen te nemen binnen de stille klooster muren. En deze poging om door bemidde ling van ons blad duizenden Katholieken alt deze omgeving kennis te laten maken met dit klooster te Aerdenhout. ondervond niet den minsten tegenstand bij de vrien delijke en welwillende zusters. Hoe zou het ook, wanneer wij zeggen, dat we er ver schillende zusters ontmoetten, die in de Haarlemsche Mariastichting dag en nacht met de bevolking dezer streek in aanra king zijn geweest en zooveel leed met hon derden families hebben meegeleden? Want het klooster te Aardenhout is het moeder huis der Hollandsche provincie van de eerwaarde zusters Franciscanessen te Satz- kotten. I.aten wij vooraf omtrent deze congrega tie het een en ander meedeelen, omdat wij herhaaldelijk ondervinden, dat hierom trent nog vee) misverstand bestaat. De eer waarde zusters, waarvan hier sprake is, hadden oorspronkelijk haar hoofdklooster in Duitschland, van waar uit in verschil lende landen filialen werden opgericht. Bij een voortdurendeo bloei der congregatie werden er echter eenige jaren geleden pro vinciale groepen gevormd, een Duitsche, een Lotharingsche, een Hollandsche en een Amerikaansche provincie. En terwijl de hoofdzetel in Salzkotten bleef, kreeg iedere provincie haar eigen moederhuis. Voor Hol land was dat tot vóór een jaar ,,'t Cloos- ter" te Heemstede, waar omtrent nu 't nieu we seminarie verrijst, 't Vorig jaar door een gelukkige leiding der Voorzienigheid, zooals de Eerw. Overste ons zeide wa ren de Zusters in staat de bekende buiten plaats „Boekenroode" van de familie Teding van Berkhout te koopen en zoo is thans te Aerdenhout het moederhuis met noviciaat van de Hollandsche provincie der Eerw. Zusters Franciscanessen ondergebracht. De ze Hollandsche provincie omvat reeds ze ventien huizen, waarvan de meesten in N.- Holland, verder in Zuid-Holland en enkele in Zeeland, dus alle in het Bisdom Haarlem gelegen zijn. De congregatie beoefent alle soorten van liefdewerken, tot zelfs het onderwijs aan schipperskinderen in den Briel. In dit moederhuis is uiteraard gelegenheid en men zal dit des te meer begrijpen, wanneer men hieronder van de inrichting en ligging nader heeft kennis genomen^ om nu en dan zieke of oververmoeide zusters eeni- gen tijd rust te verschaffen. Deze bij.ko- nende omstandigheid if v jrmoedelijk aan leiding geweest tot het eerste foutieve be richt na den aankoop van Boekenroode. Maar nu weet voortaan iedereen, dat het klooster te Aerdenhout het Moederhuis en Movicaat is van de Hollandsche provincie der Zusters van Salzkotten. Na deze ietwat dorre vertelling, waar toe wij ons plichtmatig geroepen gevoelden, wjllen wij iets over het verbouwde Boeken roode zeil mededeelen Wie daar, als wij gis teren, op een rijken, stralenden lentemid dag doordringt, beseft aanstonds den voet te "zetten in een dier heerlijke oud-Holland- tche lustoorden, waarvan er gelukkig in Kennemerland en aan de boorden van Am- stel en Vecht nog zoovele bewaard zijn ge bleven. Want al roemen wij terecht in onze moderne landhuizen, die in de laatste halve eeuw met honderdtallen op de mooi ste plekken van ons mooi Holland verrezen zijn, ze missen toch den geur van het ver leden; ze zijn niet als saamgegroeid met de omgeving, zóó, als die oude landhui zen, die er een onverbreekbaar deel van schijnen uit te maken, zóó, als Jan van der Laen en Troostwijk ze zagen en vastlegden als brokken van het typi sche, oud-Hollandsche landschap, met het geheel eigen karakter. Zóó hebben de oud ste bewoners van deze streek van vader op zoen ook altijd Boekenroode gekend. Naast de groote cijfers op de wijzerplaat van het sprekende koepeltje vindt men dan ook het jaartal 1757 vermeld. Dat uit dit torentje anno Domini 1924 nog eens de angelusklok over deze boschrijke omgeving zou luiden, zullen de Aerdenhoutsche land- heeren in tweede helft der 18e eeuw wel nimmer gedacht hebben! „Boekenroode" ligt ideaal voor een klooster verscholen van den weg. Recht tegenover de halte-Aerdenhout der E. S. M. gaat men den Boekenrodeweg af, een mooie, breede laan, slaat dan links af en vindt aan het einde van dezen weg weer een breede laan, die als particulier eigen dom staat aangegeven en voert naar het hier besproken landhuis. Met een breede gracht omgeven, als een oud kasteel, leidt een houten bruggetje op het eigenlijke land goed. De bouw moge geen architectonische vermaardheid bezitten, hij voldoet aan alle eischen, welke onze voorvaderlijke patri ciërs in hun practischen zin aan een land huis stelden: statig en sober, ruim en de gelijk, aan alle kanten het licht opvangend en van binnen uit rondom uitzicht gevend op de prachtigste vergezichten, Eenerzijds gaat het oog over een breeden tuin uit, het heel ver de weilanden over naar den kerktoren van Heemstede, tuingronden, moèstuinen, broeikassen omgeven het ge bouw tot in onafzienbare lengte. Wij hebben meermalen het genoegen ge had oude landgoederen te bezichtigen, die voor een Roomsche instelling van charitas of onderwijs waren aangekocht. En 't is ons altijd opgevallen hoe zulke 17de of 18de eeuwsche patriciërshuizen zich uitmuntend leenen voor hun nieuwe doel. Zelden echter zagen wij zulke gelukkige oplossingen en combinaties als hier. De lange gangen, de ruime kamers en zalen leenen zich uitste kend voor de behoeften van een klooster. Juist bij het verdwijnen van alle overdaad en luxe aan kleed en en meubels komt een solide bouw, een kostbare lambrizeering, een fraai gebeeldhouwde deur meer tot haar recht. Maar wat vooral onze bewondering trok was de vernuftige verbouwing van het oude koetshuis met stallen, lot kapel met zusterhuis. Dit zeer ruime koetshuis, dat later als garage diende, bezat aan weers zijden flinke stallen. Het middengedeelte is verbouwd tot een allerliefste zeer ruime kloosterkapel. De zoldering is weggebro ken en tot een dak van spitsbogen omge vormd. Het was slechts noodig aan net einde een koor üit fe bouwen om de liefste kloosterkerk te verkrijgen, welke men zich maar denken kan. De muren der vroegere stallen ter weerszijden vau de twee langste wanden vormden den onitrek voor een zus terhuis. Ieder van een bovenverdieping voorzien, slaagde architect Bruning er in hier een paar dozijn frissche slaapcellen te bouwen, zoodat de bruiden des Heeren hier rondom de kapel kunnen ru-ten. Rechts beneden naast het altaar bleef ruimte ge noeg voor een sacrestie en een oratorium (bid- of conferentiekamer gedurende retrai tes). Vandaar uit bereikt men door een breede serre weer het hoofdgebouw. Het vroegere terras aan het landhuis is n.l. ge heel met glazen wanden afgeschut en door getrokken tot aan de kapM, waardoor een zeer practische, geheel afgesloten verbin ding tusschen de beide gebouwen verkregen is. ïn verdere détails zullen wij met treden; wxj vreezen reeds te veel van de intieme heer lijkheid dezer eerwaarde zusters verklapt te hebben 't Was ons slechts te doen om onze lezeressen en lezers eenig-zins bekend te maken met dit nieuwe klooster te Aer denhout, waarvan zij vaak hooren spreken. En 't kan ons, Katholieken, toch ook niet anders dan hoogst aangenaam zijn, te we ten, dat er in onze omgeving weer zulk een fraai klooster verrezen is, waar zoovele toekomstige onderwijzeressen en zieken verpleegsters gevormd worden in de kloos terlijke deugden, terwijl zij zich onbekrom pen en vrij in Gods heeriijke natuur kunnen bewegen op een ruim landgoed met wijde omg-ving, dat in de naaste toekomst nog gelegenheid biedt voor allerlei Roomsche expansie. „Hulp in iMood." cist Prins- riendrik- londs onder de zinspreuk „Hulp in Nood", te Hoofddorp hield in het hotel van den heer de Groot aldaar zij'n jaarvergadering. Na de opening der vergadering en het vaststellen der notulen van de vorige, kwamen de jaar verslagen aan de orde. De aanwas in ledenaantal was in het ver- ioopen jaar bijzonder groot geweest. Hoe wel acht leden hadden bedankt was het ge tal van 128 tot 165 gestegen, dus waren 45 nieuwe leden toegetreden. Deze toeneming was toe te schrijven aan gunstiger voorwaar den, welke het bestuur als proef voor één jaar had gesteld, n. 1. dat bij verheoging der wekelijkSche contributie met 10 cent de uitkeering ingeval van ziekte van f 5.op f 9.zou worden gebracht. Deze proef had niet slechts het ledenaantal verhoogd, doch tot heden ook de kas nog niet geschaad, waarom het bestuur voorstelde de proef voor een tweede jaar te bestendigen. Voor on- ingewijden, die wellicht eenigszins zonder ling vinden dat een vereeniging er tijdelijk geldende reglementsbepalingen op nahoudt, mogen dienen, dat reeds eenige jaren wordt gerekend met de waarschijnlijkheid dat alle oestaande ziekenkassen naar één model zullen dienen te worden gereorganiseerd, i:i ver hand met de komende ziektewet. De in voering der ziektewet van wijlen minister Talma wordt een langdurige lijdensgeschie denis. Alle bestaande ziekenkassen leven in een afwachtende houding, dat minister Aalberse zich voorstelt deze bestaande li chamen wettelijk te erkennen, doch nog steeds de formuleering der eischen voor deze erkenning op zich laat wachten. Telkens ontstaat er vertraging in de afwerking van het desbetreffend wetsvoorstel. Veel kwaad heeft hieraan gedaan de ontwikkeling van nieuwe denkbeelden en door den oudmi nister Posthuma, gevolgd door een ander nieuw plan, genoemd naar den heer Groene- v ld, een der ministerieele beambten. Ook de zwakke toestand der geldmidelen van het Rijk zal wel aandeel in de vertraging heb ben. Met dat al is het de laatste jaren voor de ziekenkassen een tijd van weifeling in het vaststellen van wijzingen in de reglementen. Volgens het jaarverslag slinkt het aantal donateurs van jaar tot jaar het bedroeg nog 114. De gene«skundi. werden geprezen we gens hun belangelooze diensten aan de ver- eeniging door invulling van verschillende attesten en Verklaringen. Uit het jaarverslag van den penningmees ter bleek, dat de reservekas van het fonds op dezelfde hoogte was gebleven en bijge volg, dat nog steeds de bijdragen der dona teurs een levensbehoefte voor het zieken fonds blijven. De aftredende bestuursleden P. H. J- de Groot, W. Hofstede en P. Raven worden met groote meerderheid van stemmen her kozen, evenals de heer J. Ran als lid der com missie van toezicht. Een vrij langdurige gedachtenwisseling ontstond over de vraag of de leden van bo ven 50 jaren oud niet zouden kunnen dee- len in de verbetering der voorwaarden van het lidmaatschap. Het bestuur toonde aan dat dit niet zou kunnen zonder de belangen van alle leden te schaden'door het verminde ren der soliditeit van de kas. Nadat nog tal van minder belangrijke punten waren ter sprake gebracht, werd de vergadering gesloten, waarbij de voorzitter mocht opmerken, dat de besprekingen zake lijk waren geweest en ook waar ernstig ver schil van meening was openbaar geworden, in uiterst vriendschappelijken zin waren ge voerd. Geen diefstal Het sedert een paar weken vermiste varken van J. K. B. aan den IJweg te Zwanenburg, alhier is Woensdag gevon den in een sloot onder 1iet ijs in de nabijheid van zijne woning. Aan diefstal behoeft dus niet meer te worden gedacht. Ongeluk. - Dinsdagavond geraakte een motorrijder, komende uit Amsterdam, op den Sloterweg alhier, doordat hij in een kuil reed, zijn stuur kwijt, met het gevolg, dat de man- over het motorrijwiel heen op den weg werd geslingerd. Hij werd vrij ernstig aan hoofd en handen gewond en moest zich onder geneeskundige behandeling stellen Het frame van het rijwiel brak af. J aarvergadering R- K. Vrouwenbond. W oensdagavond liield de af'deeling naif weg en instreken van den Ned. R, K, v rouv.cn- bond haar jaarvergadering, waarop 35 leden aanwezig waren. Door de presidente, mevrouw Bergman, werd deze vergadering met gebed geopend. Spr. heette aan de aanwezigen van harte welkom en concludeerde uit de goede op komst, dat er meer sympathie voor het stre ven van den Vrouwenbond gaat bestaan. Wegens ziekte van de secretaresse, moes ten een paar verslagen achterwege blijven en werden door de presidente de notulen voorgelezen, welke werden goedgekeurd. Spr. vroeg een gebetje voor de secreta resse, opdat deze spoedg haar functie weer ter hand zal kunnen nemen. Verder hoopte zij in de a. s. zomermaan den weder een cursus te kunnen geven, om vervolgens er op te wijzen dat de Vrouwen- "bond alhier weldra haar eerste lustrum zal gedenken. Spr. wekt de aanwezigen nogmaals op, om eenigen steun te willen schenken, opdat de Vrouwenbond op den a. s. feestavond ge schaard moge staan onder een vaandel. Daarna bracht de penaingmeesteresse haar financieel verslag uit. Door de dames ScholtenTames en Kolk —Boelhouwer werd de kas geverifieerd en in orde bevonden. De penningmeesteresse wer dank gebracht vcor haar accuraat beheer. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de dames BottelierWillemse en Van Velsenv. Geilswijk bij acclamatie her kozen, terwijl voor den IJpolder inplaats van mevrouw Vlegels—'Verbrugge gekozen werd mej. B. Stolwijk en voor Halfweg in plaats voor mevr. Duivelshof, die als zoo danig bedankte, mevr. Kuiper. Daar de rondvraag niets opleverde werd bij afwezigheid van der Geestelijk Adviseur, den WelËerw. Kapelaan, door der. Zeer Eerw. Heer Pastoor een pittig slor.voord .(esproken, o. m. het verloven en dansen betreffende. Deze beide punten werden door Zijn Eerw. duidelijk uiteengezet. De presidente dankte Zijn Eerw voor het gesprokene, waarna de vergadering met ge bed gesloten werd. M"en schrijft ons: Zoo langzamerhand begmt de school Ove.tonstraat zijn voltooiing te naderen, jeeds sinds lang was de ingang met den linkervleugel gereed enm gebruik genomen. Maar thans is ook de rechtervleugel zeer eer gevorderd. De buiten- en binnenmuren zi'-n zoo goed als klaar. 'Met het dak is men thans bezig. De over kapping wordt gemaakt, zoodat binnen en kele weken de pannen er wel zullerzi,n oogelegd. Het geheele in aanbouw zi,nde stuk is echter nog met een hooge, groote St De' school is geheel gebouwd van kleurige iele en roode steenen, waarop vuurroode dakpannen. Het gebouw heeft den vorm van een E waarbij de hoofdingang in het mid den is. Om de school staat een groote, hooge muur, zoodat zij, van verre gezien, wel wat op het vroegere tuchthuis te Velsen lukt. De Overtonstraat wordt door al d-ze werkzaamheden b:;na geheel in beslag g<- nomen. Midden in de straat staat 'n groote keet,waarnaast een vierkante houten ruim te. welke met zand is gevuld. Het gchcelis nog met een schutting omheind, dus blijft er maar een smalle strook straal voor het veikcer over, hetgeen gelukkig voor die tamelijk stille straat niet erg lastig is. Dat er flink gewerkt wordt, bewijst wel het feit, dat men nog niet zoo heel lang geleden begonnen is en dat men thans reeds zoo ver gevorderd is. Het zal voor de Schotensche jeugd een groote vreugde zijn, indien deze school ge opend zal zijn, daar er voor een plaats als Schoten gauw een tekort aan schelen zal zijn, gezien de uitbreiding, die Schoten in den laatsten tijd ondervindt. De bouw is n sieraad voor Schoten en past zich geheel aan bij den modernen en nieuwen huizen bouw daar in den omtrek. Het geheel is een duidelijk bewijs van de vooruitgang en uitbreiding van Schoten. Omtrent deze kwestie kunnen wij nog het volgende mededeelen: Van het oogenblik af, dat de Manastichtm- onderhandelingen aanknoopte met de Rede ring omtrent den aankoop van de Tucht school te Velsen, wist het bestuur, dat de Regeering nimmer zou mogen overgaan tot onderhandschen verkoop daarvan. Zulk een onderhandsche verkoop is niet geoorloofd vcor landsgebouwen tenzij 'n koninkl. besluit daartoe machtigt. Aan zulk een koninklijk besluit zit natuurlijk de noodige rompslomp vast. als goedkeuring der Kamers enz. Er is dan ook zelfs niet beproefd om zulk een ko. ninklijk besluit uit te lokken. Het bericht en de advertentie, waarbij dus den verkoop van de Tuchtschool wordt aangekondigd is geen verrassing. Het bestuur der Mariastichting, en allen, diefde onderhandelingen voerden, wis ten vooruit dat het gebeuren zou. De zaak staat nu als Volgt: ,Door hei bestuur der Mariastichting is een bod uedaan op de Tuchtschool van, meenen wü f 100 000. Het bestuur is niet van plan dat bod te verhoogen, doch doet het gestand. Het gaat daarbii uit van de gedachte, dat, indier, iemand wil trachten de Tuchtschool aan de M aria stichting afhandig te maken, da artegen geen bod kan heioen. Wat moet men bieden Het is altijd mogelijk dat iemand anders e: eenige ''onderden of duizenden guldens b°Indien dus iemand oen bod wil doen boven het door de Mariastichting gebodene, dan moet dat maar gebeuren en dan krijgt de Mariastichting de Tuchtschool niet. Het bestuur der Mariastichting wenscht in geen geval de dupe te worden van perso nen, die aan de Mariastichting gelden willen verdienen of van een anti-oap'stische hetze. Wij hebben geïnformeerd, of, wanneer de tuchtschool niet in het bezit der Maria stichting komt, deze daarmede afziet van den bouw van een ziekenhuis te Velsen Men deelde ons mede, dat de Mariastich- ting in het bezit is van 2 H A. grond gele gen naast de tuchtschool. Mocht het be stuur der Mariastichting niet in het bezit der tuchtschool komen, dan zullen de oude plannen worden doorgevoerd, om een ge heel nieuw, naar de moderne eischen hes tijds ingericht ziekenhuis te bouwen op den aan de Mariastichting toebehoorenden grond naast de tuchtschool. Zulks zal nog te meer gebeuren, omdat een min erheid in het be- stuur der Mariastichting meer voelt voor een tfeheel nieuw ziekenhuis dan voor den verbouw vrn een bestaand oud gebouw, als de tuchtschool is. Velsen kan zich verzekerd houden, dal het zijn Roomsch ziekenhuis krijgt. Zooals bekend, is de subsidie van 10.000 door de gemeente Velsen Verleend, onaf hankelijk van het feit, of de Mariastichting de tuchtschool koopt of niet. Zij krijgt in ieder geval de toegestane subsidie. In Voorhout zal voor 't vertrek der deel nemers door den Zeereerw. heer Pastoor een plechtng Lof worden gehouden; mogeli;k zal zulks ook in Noordwijkerhout geschie den. Ook uit andere plaatsen zal de deelne ming, dank. zij de ijverige medewerking van vele correspondenten, groot zijn Wij durven na deze verga: ering gerust constateeren, dat het enthousiasme dezer Leidsche vereeniging ook over de dorpen in dez^ omgeving wordt uitgedragen en dat zij er machtig veel toe bijdraagt, om de be langstelling voor den Stillen Omgang in dit gewest te doen toenemen. Begrafenis. Gisterenvoormiddag had on der groote belangstellng, zoowel van de zijde van het publiek als van de 'zijde van het Leidsche Politiecorps, de begrafenis plaats van den agent van politie le klas K. de Vries. De Vries is na een korte ongesteldheid pleuris en longontsteking overleden. De lijkstoet bewoog zich langs het Politie bureau aan de Breestraat, waar namens zijn collega's een prachtige krans aan de kist werd gehecht. Deputaties der plaatselijke Politieagenten- vereenigingen droegen met rouw omfloerste varndels in den stoet mede. Aan het graf werd gesproken door den hoofdinspecteur bij de recerche, den heer Balfoort en den heer Y. Kuipers, voorzitter van de afd. Leiden van den Alg. Ned. Pol. Bond. Beiden wezen op het edel karakter en den plichtsgetrouwheid van den over ledene. Opmerkelijk is het en 't stemt tot groote dankbaarheid dat nag bij zeer zeer vele menschen een grooten eerbied bestaat voor hen, die zijn aangewezen om het gezag te handhaven. Zoo ook hier, al was de over ledene slechts een eenvoudig politiedienaar. De groote belangstelling wees er op, dat men hier eerbied koestert voor een die naar van het gezag. Gemeentezaken. B. en W. stellen den gemeenteraad voor, den heer Th. P. A. Sperna Weiland, tijdelijk keuringsveearts en adjunct-directeur van het openbaar slacht- Ihuis, een vaste aanstelling in deze functies te geven. I Verder wordt voorgesteld, de prijzen van l het gas, thans bedragende 11 cents voor de gewone verbruikers en 12 cents voor de i houders van muntmeters te verlaten. Voor de gewone gebruikers wenschen B. en V/. een prijs van 10 cent per M3. voor de eerste verbruikte 100 M3. per maand en 8 cents per M3. voor verbruikte 100 M3. per maand en 8 cents per M3. daarboven. Voor de hou ders van muntmeters wenschen B. en W. deze prijzen gesteld te zien op 11'en 9 cent. B. en W. stellen verder voor, 18.967 beschikbaar te stellen voor den aankoop van 3.41.45 H.A. tuinland onder den Bosch- huizerpolder en deze terreinen bij het ge meentelijk grondbedrijf onder te brengen. Verder 15.000 beschikbaar te stellan voor verharding en verbreeding van den Zoeterwoudschen weg tusschen de spoor baan LeidenWoerden en de Lammebrug, alsmede f8.500 voor de kosten van dem ping en rioleering van de sloot langs de Pieter de la Courtstraat. Het toenemende verkeer met autobussen heeft B. en W. er toe gebracht, een voorstel met betrekking tot deze middelen van ver voer aan dep' raad te doen. Voor het in wer king brengen van een openbaar middel van vervoer van personen binnen de gemeente zal bij aanneming van dit voorstel, voortaan vergunning van B. en W. noodig zijn, die aan die vergunning voorwaarden kunnen ver- Barometerstand 9 uur v.m.: 779. Stilstan/ OPGAVE VAN: binden. De Leidsche vereeniging „De Stille Om gang." is zeer actief en zeke» is zij het, wan neer de dag nadert, waarop zij met haar leden kan deelnemen aan den Stillen Om gang in de Mirakelstad. Gisteravond hield zij een drukbezochte vergadering, in het gebouw der St. Jozefs- gezellenvereeniging om bet deelnemen aan den snelnaderenden Stillen Omgang te be spreken. In zün openingswoord constateerde voor zitter Schrijvers, dat hei ledental in één jaar is gestegen van 300 tot 600 Dat succes is voor een groot deel te dan ken aan het ijverig werken van den deeste- lijken directeur, Pater Frigge. Namens dé vereeniging zegt hij hem daarvoor gaarne hartelijk dank. Uit het geheele verloop der vergadering bleek, dat allen verlangend uitzien naar de bedevaart ter eere der H. Eucharistie. De bedevaart zal gehouden worden, teza men met de onderafdeelingen Noordwijker hout en Voorhout. f Burgerl. Stand. Geboren: Wilhelmina, Alida, d. v. F. J. v. Luijken en C. Krassen- burg Catharina Johanna, d. v. J. M. i Aniba en G. W, Vogelenzang Pieter Mariel Simon en John Harry Dirk, zs. van P. Woerdeman en J. Terweij Maria Ca tharina, d. v. H. Alders en C ,C. M. v. d. Zwet Tjeerd Simon, z. v. T. S. Goslinga en A. C. Koekkoek Theodorus, z. v. P. J. van Leeuwen en M. Akerboom Willem Frederik, z. v. J. B. de Bruin en W. Stouten Ccthr.rina, d. v. J. van Rijn en J. Vlas veld Johanna Louise, d. v. J. M. de Haas en M. W'. Klanke Catharina Petra, d. v. J. A. de Does en J. Smits Johannes, z. v. J. Nieboer en E. de Haas Pietera Fraocisca, d. v. D. Bauer en J. G. v. Brug gen Sara Johanna, d. v. H. Molenaar en E. Verver Cornelia Maartje, d. v. J. Kleer en M. Bonte Margaretha Jacoba, d. v. W. v. d. Plas en J. Voogt Lijntje, d. v. G. j M. Feijenbuik en H. Brakhoven Willem Albertus Frederik, z. v. J. Marijt en C. J. v. d. Nat Willem, z. v. W. v. Oosten en J. Verboon Cornelis, z. v. C. Laterveer en J. J. den Os Antonius, z. v. A. Stou ten en W. F. Pest Anna Maria, d. v. F. J. Verburg en M. J. v. Niekerk Catha rina, d. v. W. Kop en E. Voerman Harry Huberlus, z. v. H. P. Diddez en M. A. Uil- terlinden Wilhs. Franciscus, z. v. P. Nedersluyt en J. v. d. Ploeg Pieternella, d. v. B. v. Rooy en P. de Wolf Geertra. Marga. Eiisth., d. v. I. Zandvoort en M. Blankenaar Johanna, d. v. J. v. d. Blom en J. v. Wezel Catharina Elizth., d. v. J. v. Riet en K. B. Visser Maartje, d. v. M. Brands en H. W. O. Cavé Hela. Hen dra. Albertina, d. v. J. C. de Kan en S. E. Zwarter Cornelis Johannes, z. v. J. C. v. i d. Bruggen en A. v. d. Berg Catharina, d. v. J. P. v. Gelder en C. Crama Arthur Oscar, z. v. H. Schip en C. Kalkman Maria Joha. Gaziena, d. v. P. A. Blijleven en C. M. H. v. d. Bunrg Johs. Napoleon Jacs,, z. v. J. A. v.'d. Oord en M. J. E. v. Velzen Johanna Elizabeth, d. v. W. Nie- moer en N. A. v. d. Hoeven. Gehuwd: M. L. Hereur jm. en J. Jansen jd. H. Scholl jm. en C. S. Gordijn jd. S. W. v. Leeuwen jm. en J. C. S. Rietber gen jd. P. Kleijnhans jm. en P. J. C. v. d. Water jd. M. G. v. Polanen jm. en M. C. Holwerda jd. J. v. Arentsen jm. en J. M. Filippo jd. H. J. Koet jm. en H. v. Gelderen jd. W. Bourgeois jm. en E. Optendrees G. v. d. Akker jm. en J. G. v. d. Berg jd. J. J. v. d. Broek (gesch.) en L. D. v. Fgmond (wed). Overleden: M. C. Salman d. 10 m. G. J. C. Bodde wednr. 83 j. - P. Roodhuyzen m. 64 j. J. HovinghSmits v. 53 j. J. JoostenHuiterra v. 68 j. A. Versnij m. 77 j. J. F. Rietmeyer z. 1 d. M. Mosnev. Leeuwen v. 19 j. J. de la Rie m. 39 j. A. LeopoldVeldman v. 72 j. D. Taffijn v. 74 j. M. den Osv. Veen v. 24 j. C. C. v. HouwelingSpruijl v. 71 j. J. P. Korenhof z. 71 j. A, v. d. Bos wednr. 71 j. K. de Vries m. 25 j. F. E. MontagneSmit wed. 67'j. De juiste methode! Dat lijkt ons de wijze waarop het bestuur der Kamercentrale „Leiden" door onderstaande circulaire hei katholieke volk omtrent de onderwijsbezui- nigingen wil doen voorlichten Een en an der schijnt te geschieden op aansporing van het Bestuur van den Algameenen Bond. Men moet het hulde brengen voor het ne men van dit initiatief; aan het^ Bestuur van de Kamercentrale „Leiden" komt alle lof toe dat net zoo vlug en energiek dtn raad van de Bondsbesturen heeft op gevolgd. De circulaire luidt aldus: Vanwege het Bondsbestuur wordt onze aandacht gevestigd op de levendige agita tie, welke door de S.D.A.P. v.ordt ontwik keld tegen de piannen der Regeering tot bezuiniging op het gebied van het onder wijs. Zooals u bekend zal zijn, hebben de Recht- sche Kamerfracties ten deze opbouwend werk verricht door zelf plannen ten aan zien dier bezuiniging te ontwerpen. Ongetwijfeld zou het gewencht zijn in uwe vereeniging (inzonderheid in die der groote plaatsen, zooals Leiden, Gouda, Al- fen enz.) tegenover die roode actie een vergadering te doen plaats hebben, waarin juiste gegevens aan de kiezers worden ver strekt en wel op zoodanig tijdstip, dat de leden voldoende op de Hoogte komen ai- vorens de verkeerde voorlichting vat op hen gekregen heeft. Het gebeurde met de Vlootwet moge ons nu ter leering strekken. Om een deskundig spreker te bekomen kunt u zich ongetwijfeld het best wenden tot het R.K. Centraal Bureau voor Opvoe ding en Onderwijs te Den Haag, Bezuiden- hout. Vertrouwend op uw activiteit ten deze, hoogachtend, namens het Bestuur der 1 Kamer-Centrale A. J. Oostdam, voorzitter, j A. C. van Berkel, Secretaris. 1 Gemeenteraad. De raad vergadert a.s- Maandagmiddag 2 uur. De agenda ver meldt: 1. Benoeming van een keuringsvee- arts, tevens adjunct-directeur van het Openbaar Slachthuis. 2. Voorstel iet in trekking van het raadsbesluit van 25 Fe bruari 1924, voor zooveel betreft de over plaatsing van de onderwijzers L. G. var Doorn, F. A. Schilthuizen Jr. en W. Caro en van de onderwijzeressen A. M. de Haan. J. J. Ragut en M. S. den Blaauwen. 3. Voorstel tot verpachting van het grasge was op bermen en open gronden langs der Haarlemmertrekvaartweg en het rietgewa» in de Haarlemmertrekvaart. 4. Voorstel: a. tot verhuring van de perceelen wei- en teelland ten oosten van de trambaan s-GravenhageLeiden, Sectie M. n's 2323 ged. en 1446 ged. aan G..F. Hemerik; b. tot verhuring van het perceel teelland ten westen van die trambaan. Sectie M no. 3840 ged., aan A. Galjaard; c. tot verhuring van den moestuin c.a. ten westen van die trambaan, Sectie M 3799 en 565, aan J. de Graaff. 5. Voorstel in zake het sluiten van kasgeldleeningen gedurende het 2e kwartaal 1924 (maximaal bedrag 500.000). 6. Verordening, houdende wijziging van de verordening van den 19en Januari 1911 (Gemeenteblad no. 1), houdende reglement op het beheer en bestuur van het Krank zinnigengesticht „Endegeest' de afdccling voor jeugdige idioten „Voorgeest" en het Sanatorium voor zenuwlijders „Rhijngeest (Dit voorstel betreft een financieele rege ling tusschen de Gemeente en de Gestich ten). 7. Praeadvies op het verzoek der Leidsche Duinwater-Maatschappij, om ver gunning tot uitbreiding van de prise d'eau onder Katwijk en Wassenaar en tot uit voering van de daartoe noodige werken. 8 Voorstel tot aankoop, in het belang van de Volkshuisvesting, van de perceelen teelland c.a., gelegen ten zuiden van den Haagweg, Sectie O Nos. 671, 672 en 738 en tot be schikbaarstelling van de voor dien aankoop benoodigde gelden. 9. a. Herstemming over het amendement-Baart op art. 7 der veror dening, houdende reglement voor de Com- missiën van Advies, betreffende de arbeids- en dienstvoorwaarden, van het personeel in dienst van de gemeente Leiden, waarom trent de stemmen in de vorige vergadering hebben gestaakt; b. stemming over art. 7 dier verordening; c. stemming over de ver ordening in haar geheel. 10. Praeadvies op het voorstel van den heer van Eek, in zalce de instelling van arbeidscommissies bij alle gemeentebedrijven en -diensten, gekozen j rechtstreeks door en uit het gemeenteper- j soneel. 11. Voorstel tot wijziging van het i tarief voor den vuilophaaldienst. 12, Voor- stel tot beschikbaarstelling van gelden ten I behoeve van de kosten van demoing en j rioleering van de sloot langs de Pieter de la Courtstraat. 13. Voorstel tot beschik- j baarstclling van gelden ten beho:ve van de 1 verbetering van den Zoeterwoudschen weg t isschen de spoorbaan LeidenWoerdenen de Lammebrug. 14. Voorstel tot naderG vaststelling van den prijs van het gas. 15. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 23 Mes 1912 (Gemeente blad no. 18) op het Rijden. 16. Bezwaar- en verzoekschriften in zake aanslagen ir l het schoolgeld Middelbaar- en Hooger On derwijs, dienst 1923-24. Diefstal van duiven. Door J. van wonende aan de Wilhelminakade, werd aan- gifte gedaan van de vermissing van zes dui- j ven, w. o. vier postduiven. Diefstal aan boord. De controleur G. van de Reedcrsvereeniging te Katwijk deed aangifte van de vermissing vrn een aantal dekens en verschillende andere goederen j van den in het Noordzeekanaal alhier lig- garden motorlogger Borneo K.W. 127. Zeestrand. Bij de plaats gehad heb bende verpachting van een gedeelte zee strand 'benoorden de noordpier onder Wijk aan Zee) was er slechts één inschrijvez- wien het perceel niet is toegewezen. Woningbouw. Door de heeren A„ P. en J. Bleeker en de N. V. Expl. Mij. Vel- seroord worden aan eenige nieuw gepro jecteerde straten nabij den Zeeweg 37 woonhuizen gebouwd en door den heer M. J. Rolvink van den Vclserduinerbuurtweg 10 wnnnl'-'-'-en.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1