BUITENLAND KUNST EN KENNIS De indruk van het plotseling herstel van den franc iu Frankriik. Poincaré en de Senaat: het meeiiingsverschil betreffende de décrets-!ois. De verwarring om het Muzelmansche Kalifaat. Onder de Radio-berichten: De ontbinding van den Duitschen Rijksdag een feit Poincaré in den Franschen Senaat aan het woord nopens de ffscale maatregelen. Een nederiaag der Engelsche regeering. Gm, SUITENL. BËRI6HTEN. MARKTNIEUWS. VANUIT HET AND- t ''■urm •/-*-» De Duiêsche Rijksdag ontbonden. De Rijksdagverkiezingen Het Mecklenburgsche voor- beeld. De Fransche finantiêele maat regelen. Uit het Engelsche Lagerhuis. Een loonkwestie Bij het Londensche trambedrijf Het conflict in de mijnindustrie. De aanslag op de Britsche. legatie te Athene. Een kortstondige staking. Het ItaliaanschGrieksch geschil over Korfoe bijgelegd. De zelfstandigheid der Duitschi posterijen. Een spoorbrug over de Kleine Belt. Hilaire de Chardonnet. f De Munster-abdij te Roermond, Mengelberg in Amerika Jos. M. Orelio. Int. congres voor techn. mechanica. Jaarbeursconcert. Het herstel van den Franschen franc. Het plotselinge herstel van den franc wordt te Parijs begrijpelijkerwijze met groote vreug de begroet. Het wordt toegeschreven aan de credieten in het buitenland aan de Banque de France geopend. Te New ork opende de Morgan Cy. een crediet van 50 milhoen dollars tegen zes procent voor drie maanden en verlengbaar. In Londen zou een syndi caat van banken een crediet geopend heb- oen van vijf milhoen pond, aanvankelijk ïveneens voor drie maanden en driemaal verlengbaar. Dit en het feit, dat bankiers m beide landen franken zijn gaan koopen am Frankrijk te steunen, zou de stemming geheel hebben doen omslaan. Terwijl de officieuse bladen zich hierover verheugen, waarschuwen andere, dat het effect slechts blijvend kan zijn indien Frank rijk orde stelt op zijn publieke financiën. Er zijn er, die na de verklaring, dat Frank rijk niet meer leenen zou, deze dubbele leening niet onbedenkelijk achten er. mee- nen, dat vrijstelling der „bons de defense van belasting niet zonder gevaar is, omdat dit de opbrengst der belastingen vermindert en neiging heeft de vlottende schuld te doen vóórtbestaan, omdat voor de Fransche rente geen dergelijke vrijstelling geldt. Deze be zwaren lijken echter vooral een politieken grond te hebben en de algemeene opvatting is, dat de regeering groot gelijk heeft al dus te handelen om den val van den franc te stuiten. Men betreurt alleen, dat zij tot dergelijke ingrijpende maatregelen niet eer der overgegaan is, alswanneer de daling nooit zulk een vaart genomen zou hebben. Gisteren begon de behandeling der finan- cieeie voorstellen in den Senaat. Men ver wacht echter eerst heden een ernstige bot sing, als na de algemeene beschouwingen het eerste artikel, inhoudende de „décrets- lois" ter sprake komt. Behalve dat zijn er nog twee belangrijke verschilpunten: de al gemeene fïnancieele politiek (de Senaat keurt allerminst de dubbele décime goed, maar aanvaardt die slechts als „pis-aller omdat hij inzake de belastingen geen initia tief heeft) en de afschaffing van het mono polie der lucifers, waarvan de Senaat niet we ten wil. Het ernstigste meeningsverschil be treft echter de ,,décrets-!ois' die de meer derheid der commissie obsoluut onwettig acht en waarvan zij niet weten wil. De radi cale „Gauche Dé ïocratique die Woensdag vergaderde, sprak zich daartegen nogmaals met kracht uit en herinnerde de leden aan de noodzakelijke discipline. De algemeene op vatting is dat de „décrets-lois", indien zij goedgekeurd worden, dit slechts zullen wor den met een meerderheid van zeer enkele stemmen, nog minder dan waarmee de kies wetwijziging aangenomen werd. Is deze moeilijke kaap echter eenmaal omzeild, dan kan het wetsontwerp spoedig worden afge handeld en na de noodige onderhandelingen Tiit de Kamer wegens aangebrachte wijzigin gen aan het eind der volgende week uitvoer baar zijn. In Kamerkringen schrijft men aan Poin caré, indien hij zijn ontwerp er door krijgt, het plan toe in de administratie zeer aanzien lijke bezuinigingen aan te brengen, met name door opheffing van verschillende onderstaats- secretariaten. Het verbeteren van den fran- ken-koers zal hem ongetwijfeld steunen in den strijd, die hem in den Senaat wacht en de kansen op aanneming van de fïnancieele voor stellen verbeteren. De opheffing van het Kalifaat. Volgens een Reuter-telegram uit Delhi wordt de opheffing van het kalifaat en de verbanning van den kalief uit Konstantinopel in de kringen der Indische Mohammedanen krachtig veroordeeld. In herinnering wordt gebracht, dat tijdens heel de Turksche crisis sedert 1920 tal van Indische Mohammedanen ce Turken hebben gesteund omdat het kali faat in gevaar verkeerde. Zelfs weigerden een aantal Indische Mohammedanen op grond der ontbinding van Turkije met de Britsche regeering samen te werken, omdat zij meenden, dat de pro-Grieksche en anti- ■Turksche-politiek van Lloyd George een ernstige bedreiging van den Islam vormde. En thans hebben de Turken zelf het instituut var net kalifaat afgeschaft. Hoessein heeft het aanbod van het Kalifaat o-oor Palestina aanvaard als zijnde in het be lang van de Mohammedaansche zaak. Hij sprak den wensch uit, met alle naties vreed zaam samen te werken. Gisteren zou in Jeruzalem het uitroepen van Hoessein als Kalief plaats hebben. De op 1 November afgezette sultan Mehmed wei gert inmiddels zijn vervallenverklaring als sultan en kalief te erkennen, terwijl de tegen- voordige zoo juist afgezette kalief Abdoel Mejid uit zijn rfieuwe woonplaats, Territet in Zwitserland, een proclamatie heeft uit gevaardigd, waarin hij de trouw van alle Musuimannen aan zijn kaliefschap opeischt. THOMAS „TIJDELIJK." Thomas, de Engelsche minister van Ko loniën, wien bij zijn eerste bezoek aan zijn departement door een suppoost, die hem niet kende, de weg werd versperd, heeft wéér wat beleefd. Een paar dagen geleden raakte Thomas, door een warnet van gangen van het departement van Handel naar Ko loniën terugkeerend, den weg kwijt. Hij wendde zich tot een der toevallig voorbij komende beambten om hem naar den weg te vragen. „Gaat u maar even met me mee" zei de beambte. Thomas volgde zijn gids, die een vertrouwelijk praatje maakte en ten slotte vroeg „Ben je hier vast of maar tijdelijk?" „Tijdelijk," antwoordde Thomas. De beambte zeide: „Ik ben hier al vier maanden. Hoe lang ben jij al hier?" „O," antwoordde Thomas, „ik ben hier pas zes weken." De beambte merkte daarop op: „Nu, dan ga jij er eerder uit dan ik." DE ONDERHANDELINGEN IN DE ENGELSCHE MINJINDUSTRIE. De gedelegeerden der mijnwerkers uit alle kolendistricten in Groot-Brittannië kwamen gistermorgen te Londen in vergadering bij een ter bespreking van de voorstellen dei mijneigenaren, aan de mijnwerkers voorge-; legd in antwoord op de eischen van laatstge noemden. De bladen meldden, dat het be stuur der mijnwerkersfederatie geen bepaalde adviezen zou geven, doch dat het de gedele geerden zou vrijlaten te beslissen of zij de voorstellen willen aannemen of verwerpen, of onderwerpen aan een referendum. Ver wacht werd dat de conferentie, nadat zij de voorstellen evenals de besluiten der districten zou hebben gehoord, tot heden verdaagd zou worden, zoodat de delegaties van alle distric ten afzonderlijk kunnen beraadslagen om haar stem te bepalen. Men is van meening, dat de stemming onder de gedelegeerden ge- lij kelijk verdeeld is tusschen aanneming er verwerping van de voorstellen. Wanneer de voorstellen worden verworpen, zal waar schijnlijk een referendum plaats hebben over de vraag, of tot staking zal worden overge gaan bij afloop van de loopende overeenkomst op 17 April a.s. DE ENGELSCHE MARINEBEGROO- TING. De Engelsche Marinebegrooting sluit met een bedrag van 56 millioen pond sterling, of twee milhoen pond minder dan het vorig jaar. In dit bedrag is inbegrepen een som van bijna twee miilioen pond als eerste termijn voor vijf nieuwe kruisers en twee nieuwe des troyers, gelijk in het Lagerhuis medegedeeld. In de tqelichting tot de Marinebegrooting wordt er op gewezen, dat vergeleken bij de hoogere prijzen en locnen de uitgaven voor de vloot veel lager zijn dan in 1914, in werke lijkheid gelijk aan de uitgaven van 1903, vóór de concentratie van de vloot in de Engelsche wateren en haar uitbreiding, om aan de be dreiging val! Duitschen kant het hoofd te bieden. DE ENGELSCHE VLOOTBASIS TE SINGAPORE. De „Morningpost" verneemt dat een re- geeringsverklaring ten aanzien der vlootbasis te Singapore op 18 Maart zal worden afge legd jgij het debat over de vlootbegrooting. Volgens bericht van den correspondent van de „Times" te Tokyo geven de Japansche bladen uiting aan hun groote voldoening over het feit, dat de Engelsche regeering het vloot- basisplan niet doorzet. Zij verklaren, dat daardoor een groot gevaar voor Japan uit den weg is geruimd. DE QUAESTIE VAN JUBALAND. De „Daily Telegraph" meldt volgens een Reutertelegram, dat Groot-Brittannië nieuwe voorstellen heeft gedaan aan Italië ten aanzien van Jubaland en de Dodecanesen, waarin, naar het blad meent, het Britsche standpunt duidelijker wordt uiteengezet en onderscheid wordt gemaakt tusschen de kleine grenswij ziging, ten aanzien van Jubaland in 1915 be loofd, en de aanzienlijk grootere eisch van Italië sedert 1919. BOMMEN VOOR DE ROEMEENSCHE LEGATIE TE ATHENE. Woensdag zijn na den aanslag op de Èn- gelsche legatie voor den ingang van de Roe- meensche legatie nog vijf bommen gevonden. Vermoed wordt, dat de aanslagen geschie den door de Royalisten om de Republiek in discrediet te brengen. HET SPOORWEGONGELUK BIJ LYON. De machinist van den trein, die dezer dagen bij Lyon ontspoorde, heeft zich ver dedigd door te verklaren, dat men verzuimd had hem mee te deelen, dat hij langs een andere lijn dan gewoonlijk Lyon moest binnenrijden. Daar de stoker, dien hij bij zich op de machine had, nog weinig ervaring had van het rijden op dezen sneltrein, had de machinist zich gebukt om te zien of het vuur goed brandde. De schijf, die hem aan gaf, dat hij zijn vaart moest verminderen, kwam hem voor wit te zijn hetgeen betee- kende, dat de weg vrij was. De machinist kon zich dit gezichtsbedrog alleen hierdoor verklaren, dat hij door deti gloed van het vuur verblind was geweest. Even later. t\g1 hij den seinpaal en de laatste groene schijf, vlak vóór den wissel, die hem aangaf, dat hij zijn vaart moest verminderen. Hij zette toen de remmen aan met het gevolg, dat de trein ontspoorde. De justitie heeft besloten den machinist op vrije voeten te laten, in afwachting van het onderzoek. DE STAKING BIJ DE REINIGING TE PARIJS. De staking bij de reiniging te Parijs duurt nog voort. In het ophalen van het vuilnis wordt echter vrijwel voorzien door vrijwilli gers van de „Union Civique," die zich ten doel stelt in geval van een conflict de dien sten, die onmisbaar zijn voor het openbare leven, in stand te houden. Dezer dagen zijn er aldus van de 414 vuilnisauto's 380 uitge reden. WAPENSMOKKELARIJ VOOR DE RE BELLEN. De bladen melden uit Madrid, dat een Spaansche kanonneerboot de - haven van Ceuta binnenliep met op sleeptouw een Engelsche jacht, dat door de kanonneerboot was genomen op het oogenblik, dat het wapens ging ontschepen bestemd voor de rebellen van het Rif. DE COMMUNISTISCHE ACTIE IN DUITSCHLAND. Dezer dagen heeft de politie te Stuttgart een in een huis op uiterst kundige wijze ver borgen wapendepot ontdekt, bevattende ge' weren, revolvers, handgranaten en munitie. Reeds eerder was men tot de ontdekking ge komen, dat heimelijk handgranaten werden vervaardigd, maar men kon er niet achter komen waar. Uit verschillende aanwijzingen leidt men af, dat de inhoud van het depot ge bruikt had moeten worden bij de communis tische betoogingen, welke tegen 13 Februari op touw waren gezet. HET AFTREDEN VAN DEN FINSCHEN MINISTER VAN DEFENSIE. Naar de „Times" meldt, staat het aftreden /an den Finscheri minister van defensie, ge- neraal-majoor Schwindt, in verband met de ontdekking van misbruiken, die aan zijn de partement hebben plaats gehad. Vooreerst zijn militaire geheimen bekend geworden en ten tweede heeft het ministerie zich inferieur oorlogsmateriaal in handen laten stoppen. Een in Juni 1923 benoemde commissie van onderzoek naar de gepleegde onregelmatig heden heeft dezer dagen rapport uitgebracht en daarin ook de namen der verantwoorde lijke personen opgenomen, hetgeen heeft ge- lied tot Schwindt's aftreden. ROOVERS TERECHTGESTELD. De districtsrechtbank te Minsk heeft blijkens een bericht van den Duitschen radio- fragischen dienst 22 spoorwegroovers doen terechtstellen^ die o.a. in October 14. den Italiaanschen diplomatie ken koerier Mari- netti in een sneltrein hadden beroofd. LUXE JACHTEN ALS SANATORIA. Vijf luxe jachten der voormalige tsaren familie zijn door de sovjetregeering ingericht tot ontspanningsplaatsen en sanatoria voor verweesde of daklooze kinderen. AMSTERDAM, 13 Maart. Aardappelen, (Beticht van den makel. Jac. Knoop). Zeeu#~ sche bonte 8.25, idem blauwe 7.75—8, idem eigenheimers 7.25, idem. industries 5.505.75, idem roode star 6.256.50, idem blauwe poters 5.25, idem bonte poters 5.5.25, id. roode star poters ƒ4, Drentsche eigenheimers 4.254.50, id. roode star 44.25 per H.L. Winter Malta aardappelen 1215 per 100 K.G. DELFT, 13 Maart. Boter 2.10—2.35 per K.G. Aanvoer 18/2 en 2/6 v., wegende samen 380 K.G. ELST (Bet.), 12 Maart. Fruit Prijzen waren goudreinetten le soort 3141, 2e soort 23—28, 3e soort 18—21, extra 43—58, bellefleur le soort 27-32, 2e soort 1622, extra 4246, Rabauwen 8 11'/, Bram- leij's Seedling 2532, Lane Prince Albert 25—26, Holgaten 13>/2—14, boschappels 1523. Eijsdener Klumpkes 2830, Kas tanje Paradijs 2529, Campagnezoet 20—24, Huismans 12—13, IJslandsche Ribbelings 2122, zoete bellefleur 1932, enkele Ben- derzoete 11 V217, dubbele Benderzoete 18—20, Jasappels 2223, IJsbouten 4445, Gerrit Roelofs 22—23, Bredero's 37—38 ct. per K.G. GOUDA. 13 Maart. Kaas. Aangevoerd 57 partijen, le soort 48—52, 2e soort 45— 47, rijksmerk 40—56, zware 58. Handel flauw. HOORN, 13 Maart. Kaas. Aangevoerd 10 stapels fabriekskaas 49, 4 stapels boeren kaas 45, totaal 14 stapels, wegende 12.630 K.G. Handel vlug. HOOFDDORP, 13 Maart. Tarwe, roode 1111.75; idem witte 1111.25; rogge 9.75—10.50; gerst chevallier 11.50— 12.50; haver 1010.75; witte duiveboonen 14 15; paardeboonen 1212.50; groene erw ten 2022; karwei 128132; blaUw- raaanzaad 3437; kananezaad 2022.50, prijzen per 100 Kg. GOUDA, 13 Maart. Veemarkt. Melkvee, weinig aanvoer, handel red. 350450; vette varkens groote aanvoer, handel vlug 35—36 ct. per half Kg.; magere dito groote aanvoer, handel stug 3035 ct. per half Kg,; magere biggen groote arrvoer, handel stug 1015 per stuk; nuchtere kalveren groote aanvoer, handel flauw 813. BARNEVELD, 13 Maart. Pluimvee. Tam me eenden 2—2.75, jonge hanen 1.50 2.25, oude hanen 1.50—2.75, jonge hennen 2.504, oude kippen 1.503, tamme dui ven 0.320.35, wilde konijnen 0.700.80 alles per stuk. Eieren 6.507.25 per 100 stuks. Aanvoer 525.000 stuks, Eierhandel traag. HOOFDDORP, 13 Maart. Granen. Tarwe rood 11—11.75, idem witte ƒ1112.25, rogge 9.7510.50, gerst chevalL'erl 11.50 12.50, haver 9.7510.75, witte duiveboonen 1415, paardeboonen 1212.50, groene erwten 20—22, karwei 1281'32, blauw- maan-aad 3437, kanariezaad 2022.50, prijzen per 100 K.G. VISSCHERIJ. ENKHUIZEN, 13 Maart. Totale haring- aanVoer van gisteravond 81.980 stuks. Getal vaartuigen 80. Laagste markt f 5.20 per tal. Heden kwamen de eerste 30 vaartuigen bin nen met zeer matige vangst. Eerste markt prijs voor sleepharing f 5.75. x IJMUIDEN, 13 Maart. Heden kwamen van de haringvisscherij aan den afslag de Britsche stoomdrifters L. T. 777 (Lord Zet land) met f 868 L. T. 89 (Present Friends) met f 885 en L. T. 1217 met f 372 aan be somming. IJMUIDEN, 13 Maart.'Heden waren aan de markt de vangsten van 16 stoomtreilers, 1 logger, 1 beuger, 1 sloep en 1 kotter. De prijzen waren als volgt Tarbot f 2.201.80, tongen f 1.801.30 per IC G. griet f 70 38, gr. schol f 3025, md. schol f 3531, setschol f 43—36, kl. schol f 32—28, f 16— 7.50 scharren f 166 per 50 K. G. toggen f 208 per hoop vleet f 2.40 per stuk gr. schelvisch f 4034, md. schelvisch f 36 30, k. md. schelvisch f 3120, kl. schelvisch f 26—17 per 50 K. G. kabeljauw f 42—32 per 125 K. G.gr. gullen f 17.50—15, kl. gullen f 169, wijting f 6.501.90 per 50 ICG. P>ni' BERLIJN, 13 Maart. Nadat de rijks kanselier nogmaals op de noodzakelijkheid had gewezen van de handhaving der nood verordeningen, las hij een verordening van den rijkspresident voor, waarin wordt ver klaard, dat, daar het de regeering gebleken is, dat geen meerderheid in den Rijksdag is le vinden voor het onveranderd laten voort duren van haar noodverordeningen, de rijks president den Rijksdag ontbindt op grond van art. 25 van de rijksgrondwet. BERLIJN, 13 Maart. - De Rijksdag heeft heden kort vóór de ontbinding een voor stel van de burgerlijke partijen tegen de stemmen der linkerzijde als wetsontwerp aangenomen, volgens hetwelk er in de week voor Paschen geen verkiezingsvergaderingen zullen v/orden gehouden. Daar vóór dit voor stel slechts een gewone meerderheid uit den Rijksdag had gestemd en zoowel de regee ring als de rijksraad dit voorstel als een grondwetswijziging beschouwen, waarvoor in den Rijksdag een 2/3 meerderheid wordt vereischt, heeft de rijksraad met algemeene stemmen geweigerd het wetsontwerp goed te keuren. Zondag was het drie weken geleden, zoo herinnert de „Vo warts", dat in Mecklen- burg-Schwerin de verkiezingen voor den Landdag een overwinning brachten voor de D.-nfitïóriatén en Völkischen. Sindsdien is het echter in Mecklenburg alles bij het oude gebleven een nieuwe regeering is nog steeds niet gevormd. Uit een ge publiceerde briefwisseling tusschen beide overwinnende partijen blijkt, dat de D.-na- tionalen zich spoedig na de verkiezingen tót de Völkischen hebben gewend om ge zamenlijk een regeering te vormen. Maar de leider der D.-Völkische fractie-deelt mee,- dat het „onomstootelijk beginsel vaö de'imet elkaar verbonden D.-Völkische vrij heidspartij en nationaal-soc. is: aaii geen pégeeringscoalitie deel te nemen, doch S-echts dan de regeermacht in banden te hemen, wanneer daarmede voor hen dé voller--- verantwoordelijkheid verbonden is." Vóór steun aan een anti-Marxistisch kabi-, nef stelden zij eischen, welke de D.-natio- nalen onmogelijk konden aannemen. Onder deze omstandigheden weet nie- niemand hoe een nieuwe.regeering tot stand moet komen. De in Mecklenburg heer- schende toestand kan eenig denkbeeld ge ven van hetgeen voor het rijk te wachten staat als de Rijksdagverkiezingen een soort gelijken uitslag brengen mochten! PARIJS, 13 Maart. De senaat heet bij hand- opsteken het wetsontwerp aangeno- meh, waarbij de bons der nationale verdedi ging van de algemeene inkomstenbelasting worden vrijgesteld. PARUS, 13 Maart. In den senaat is heden de beraadslaging aangevangen over de fiscale wetten en de verdere maatrege len, die de regeering heeft voorgesteld tot verdediging van den franc. De eerste dag is in beslag genomen door de uiteenzetting van den rapporteur Beren- ger en die van den minister-president Poincaré. Berenger betoogde, dat de senaat niet aan de regeering de wapenen wil onthouden, maar alleen binnen de grenzen van de wet en de republikeinsche constitutie, Het is onmogelijk op het ministerie de macht over te dragen, wetten te maken, waartoe het parlement geroepen is. Hij noemde de zes milliard nieuwe be lastingen een treurig ontwaken voor de overwinnende natie en meende dan ook, dat de Fransche belastingbetaler niet in de plaats moest worden gesteld van den Duit schen wanbetaler en daarom de voorge stelde maatregelen slechts een voorloopig en tijdelijk karakter mochten hebben. Toen hij de Roerpqlitiek van de regeering ironisch aantastte, interrumpeerde Poincaré, dat de Roerbezetting reeds voordeelen op-, levert voor de Fransche schatkist. Poincaré herinnerde er aan, hoe de aan val op den franc sinds Januari ondernomen, tot doel heeft de Franschen van de Roer te doen opbreken. Hij wees in zijn herhaalde lijk toegejuichte rede er opnieuw op, dat de financieele en economische toestand van Frankrijk geen daling van den franc wettigt. Vervolgens de kwestie van vertrouwen besprekend en de psychologische elementen in de waardeering van het Fransche geld, zette hij de beteekenis van de voorgestelde zuiveringswetten uiteen en noemde den maatregel een voorzichtigheidsmaatregel, die absoluut geen afstand kon beteekenen van de Fransche rechtmatige aanspraken. Hij heeft vervolgens opnieuw, evenals in de - Kamer, de wettigheid van de decreten uiteengezet, evenals de wenschelijkheid daarvan, opnieuw wijzend op de preceden ten, Het groote debat wordt echter eerst voor morgen verwacht, als de algemeene beraad slagingen afgeloopen zijn en art. 1, dat op de decreetweiten slaat, in behandeling komt. Doch ook heden was men in de omgeving van den senaat er van overtuigd, dat, alhoe wel Ppincaré's meerderheid morgen heel klein zal zijn, hij toch de meerderheid be houdt. LONDEN, 13 Maart. In het Lagerhuis werd de regeering met 234 tegen 207 stem men verslagen op een motie, strekkende tol het doen voortduren der zitting van heden, ten einde over een gedeelte der legerbegrooting te kunnen stemmen. Deze nederlaag zal geen politieke gevol gen hebben. LONDEN, 13 Maart- De nederlaag der regeering was het gevofg van het meenings verschil tusschen de regeering en de an dere partijen over de beste methode ter verzekering van den noodzakelijken finan- cieelen arbeid van het Huis vóór het einde van het financieele jaar, hetwelk op 31 Maart afloopt. De regeering wenschte de zitting, waarin de legerbegrooting werd be handeld, te laten voortduren, doch roet het oog op de gewichtige kwesties, die bespro ken moesten worden, maakten de liberalen bezwaar# tegen een late zitting. Het gevolg van de nederlaag zal zijn, dat de regeering zal voorstellen het alternatief te aanvaarden, n.l. den geheelen zittingstijd van'het Huis, tot 31 Maart, voor z.g. „go vernment business" te gebruiken. LÓNÖEN, 13 Maart. een bijeenkomst van vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in het Londensche trambedrijf, j welke 4 uur duurde, was het geschil op het doode punt gekomen. De werkgevers legden j er den nadruk op dat zij tengevolge van de onbevredigende financieele posite der on dernemingen niet in staat zijn de 1-oonen met acht shilling per week te verhoogen. Naar. wordt verwacht zal de minister van arbeid een laatste poging doen om een sta king te vermijden. De zitting verdaagd. LONDEN, 13 Maart. (Reuter). De confe rentie van gedelegeerden der mijnwerkers besloot na 'een langdurige zitting, welke was gewijd aan een bespreking van de nieuwe voorkelleq, der mijneigenaren, om te ver dagen teneinde de voorstellen verder te kunnen bestudeeren. ATHENE, 13 Maart. Naar aanleiding van den aanslag op het Britsche gezantschap is de directeur der politie van zijn functie ontheven. Het nieuwe kabinet besloot een ministe rie van nationale veiligheid in te stellen. ROME, 13 Maart, De „Giornale d'Italia" verneemt uit Napels, dat de dokwerkers en schuitenvoerders in staking zijn gegaan om te protesteeren tegen de nieuwe tarieven voor het laden en lossen. ROME, 13 Maart. De bladen melden, dat de arbeid in de haven van Napels om twaalf uur 's middags is hervat, daar Mussolini weigerde de kwestie der tarieven te be spreken vóór het eindigen der staking. GENEVE, 13 Maart. De Raad van den Volkenbond heeft beden een einde gemaakt aan het ItaJiaansch-Grieksch geschil, dat was gerezen naar aanleiding van Korfoe. Hij nam met algemeene stemmen het rapport der juristen aan inzake de interpretatie van bepaalde artikelen van het Pact. Alleen de Zweedsche vertegenwoordiger Branting maakte voorbehoud. De Italiaansche gedele geerde Salandra verklaarde, dat de italiaan- sche regeering het rapport der juristen in zijn geheel goedkeurt. Zij ziet van het for muleeren van eenig voorbehoud af om aldus een bewijs te geven van haar loyale adhesie aap het Pact van den Volkenbond daar zij wenscht haar arbeid ten gunste van den wereldvrede voort te zetten. BERLIJN, 13 Maart. De Rijksdag heeft di Reischpostfinanzgesez met de vereiscke 2/3 meerderheid aangenomen. De rijkspostmmis- ter behoudt de 'leiding over cTe zelfstandige ondernemng doch met medewerking van ct' raad van bestuur. De Deensche rijksdag heeft het wetsont. werp in zake den bouw van een spoorweg- De graaf de Chardonnet, die in 1889 hel denkbeeld om zijde langs kunstmatigen weg te bereiden wist te verwezenlijken, is in hoo- gen ouderdom hij werd in 1840 te Besan- con geboren te Parijs overleden. Overeen komstig de door hem gevonden bereidings wijze gaat men bij het procédé uit Van gezui verde katoen, die met een mengsel van sal peterzuur en zwavelzuur wordt behandeld, zoodat nitrocellulose ontstaat. Deze wordi gewasschen, vermalen en voor zoover noodig van water bevrijd. De vochtige nitrocellulose wordt nu in een mengsel van aether en alco hol opgelost. Na te zijn gefiltreerd moet de vloeistof dap eenigen tijd „rijpen". Onder zeer hoogen druk wordt zö_vervolgens in dra den uitgespoten, waaruit de aether ver dampt, zoodat de draden verstijven en nu kunnen worden gebruikt. In 1891 slaagde Chardonnet er in het bezwaar van de brand baarheid dezer zeer brandbare nitrocellulose- zijde te ondervangen door de nitrocellulose te denitreeren. In de vergadering van den gemeenteraad van Roermond heeft mr. Rieter B. en W. ge- vraagd om èen officieele mededeeling hoe de stand van zaken met betrekking tot de Muri- sterabdij is en wat de Monumenten-commis sie er gedaan heeft. Voorts hoe men met de afbraak is te werk gegaan. Wethouder Becjkers antwoordde, dat, voor dat spr, voor eenige weken de stad verliet, er een ernstige vermaning van den heer Bongaerts kwam tegen' het afbreken van den muur, die kunstwaarde zou hebben. B. en W. hebben er direct een foto van laten makén en een telegram naar den Haag gezonden met het verzoek, een deskundig onderzoek te doen instellen. Dit is geschied en de gang van za- ken is vervolgens geweest overeenkomstig de van rijkswege verstrekte adviezen. De Monumentencommissie heeft jl. Vrij dag ten stadhuize een zitting gehouden, welke was voorafgegaan door een bezoek aan het terrein. Met htm zessen hebben de heeren de Zaak bepraat en één onderzoek ingesteld. B. en W. warén met den ingénieur-directeur van gemeentewerken daarbij tegenwoordig. Hij had zich verbaasd over het verloop dezer bijeenkomst. Hij had verwacht dat. er toen spijkers met koppen zouden worden geslagen en er gezegd zou zijn, wat nu verder moest gebeuren, doch daarover sprak toen niemand. Er is alleen beslist, dat het geheel met planken zou afgedekt worden. Voorts is een rapport toegezegd omtrent de bevindingen, door de heeren opgedaan. Hij veronderstelde, dat als advies zal komen gaat uw gang. Onder toezicht van den ingenieur-directeur of de ambtenaren van openbare werken is voorzichtig doorgewerkt. Wat te behouden is, werd behouden. En dat is bedroefd weinig» Onze gezant in Amerika en mevrouw IX Graeff hebben Dinsdag jl. een diner gegeven ter eere van Willem Mengelberg, en later een avondreceptie, die door meer dan hon derd vooraanstaande mannen uit de diploma tieke, artistieke en handelswereld bezocht is. Woensdagochtend is Willem Mengelberg door president Coolidge in bijzondere au diëntie ontvangen. Onze bekende Hollandsche zangec Tos. M Orelio wordt 10 April 70 jaar. Van 22 tot 28 April a/s. za! te Delft een internationaal congres voor technische me chanica worden gehouden. Het gemeentebestuur van Utrecht biedt heden, Vrijdagavond aan de deelnemers van de 10e Nederlandsche Jaarbeurs in Tivoli een concert van het Utrechtsch Stedelijk Orkest aan. Evert Cornell's dirigeert symphonie a-dur van Mozart, voorstel 3e acte Marsyas van Diepenbrock, oud-Hollandsche dansen var Röntgen, Serenade voor strijkorkest van Tschaikowsky en inleiding 3e acte Lohengrim Rustig, ais in een zoete sluimering, lag dacr haar teeder lichaam op de ruwe, kou de steenen De sombere schaduw boog voorover.... een hand strekte zich naar haar uit...... Een vreeselijkc gil verscheurde de stilte! Marguerite stortte achterover. Onder haar bevond zich de donkere diepte waar het water zich over hafr zou sluiten en haar voor altijd zou doen verdwijnenHaar armen sloegen in de lucht....Ze voelde een dikken tak, welke boven den put hing Werktuigelijk greep ze dezen vast..Haar fceedere vingers omknelden hem krampach- :.igen het gelukte haar het evenwicht te bewaren. Het koude zweet brak haar uit Aan d entak heesch ze zich op.... Bevend over al haar leden zag ze om zich heen Lr was niemand Luid klonk het geblaï van een hond door de nacht lijke stilteDe hond, die het ge- fil vanzi n meesteres gehoord had, rende Rosa achternaHet boerenmeisje snelde door den tuin, dwars door perken en strui ken- Juist wilde ze van 'den tuinmuur afsprin gen toen ze het hijgen van den hond ver nam Het angstzweet brak haar uit.... Ze waagA den sprong van den mnttr af.. De hond beet in haar rok.... Een sprong..en zc verdween in de duisternis..... Marguerite had niets van deze achtervol ging bemerkt..De nacht was daarvoor te donker en baar opwinding te groot.... Het was haar of alles om haar heen draai de....of alles onwerkelijk was.... Zonder het blaffen van den hond en zon der het gevoel van pijn, tengevolge van i den hevigen stoot, welken zij ontvangen j had. zou het jonge meisje gedacht hebben dat alles slechts een angstige droom geweest wasof dat ze duizelig was geweest en zoo bijna achterover in den put gevallen as. Eensklaps sprong de hond uit het struik gewas te voorschijn..Ze kon zich nu ervan overtuigen dat ze niet gedroomd had,...In zijn schuimenden bek had hij een stuk van een rok dat hij woest heen en weer slin gerde Marguerite greep het aan flarden ge scheurde stuk stof en keerde, nog steeds bevend, naar huis terug.Wankelend liep ze naar het kasteel, dat zich donker en somber verhief boven de eenzame omge ving... Angstig snelde ze door de verlaten gan gen van het groote huis.... Het scheen haar toe, dat ze nog steeds achtervolgd werd. doch het was een spel van hare ver beelding. Nauwelijks durfde ze een openstaande deur voor uigaan, daar de don kere i'uimte da.aracatcrhaar vrees inboe zemde.... Met kloppend hart hield 'ze stil..., Hijgend perste zij haar handen op de borst om haar onstuimig hart tot kalmte te dwingen Eindelijk vatte ze moed en snelde, zon der om zich heen te zien, naar haar kamer, waar ze de deur zorgvuldig achter zich op slot deed. Ze stak een kaars aan, Bij het zwakke lichtschijnsel beschouwde ze het stuk stof. dat de hond had aange bracht, het was een katoenen vod met een patroon bedrukt, zooals slechts de boerin nen in die streken voor hun kleeding ge bruikten. Telkens en telkens bezag ze het'vod op nieuw. Ten slotte borg ze het in de lade van een klein kastje van rozenhout, bedekt met een blad van wit marmer Langzaam schreed ze naar haar ledikant en wierp zich op bed zonder zich te ont- kleeden Ze sliep echter nietOpnieuw ging zij liggen droomen over alles wat er in de laatste dagen geschied was.... Het vreemde avontuur van dezen nacht wilde ze liever geheim houden dan hare nachtelijke wandeling te verraden.... Ze begon verband te zien met die andere gebeurtenis. Ze kon de gedachte niet van I zich afzetten dat het verband hield met de verschijning van die vrouw, die haar een I tak toegereikt had, toen ze op het punt I was oin te Verdrinken. I Had ze dan iemand leed berokkend? Ze j hield zich nooit met de boeren op, Welis waar wist ze dat ze bij hen niet zeer be mind was, maar nog nooit had ze hun iets gedaan, waarover zij reden hadden zich te wreken. Een nieuw geheim omringde haar.... VIJFDE HOOFDSTUK. Nauwelijks was de vroegere smokke laarster buiten den tuin gekomen, of ze bleef staan luisteren of ze iets kon hoo ien Een siddering greep haar aan, en evenals bij Marguerite, brak het koude zweet haar uit en hare tanden klapperden. Rosa was niet door en door sleéht; haar haat w-as plotseling verdwenen bij de ge- dachte aan d'e vreeselijke misdaad, die ze jbedreven had.... Ze hoorde niets meer dan het grommen van den hond in de verte.... Zou juffrouw Alban dood zijn? Toen zc daaraan dacht, voelde ze hare krachten bezwijken en het scheelde weinig of ze was in het gras langs den weg neer gevallen.... Wankelend liep ze langs den tuinmuurvan angst durfde ze er niet binnen te gaan.,.. Ze zouden haar arresteeren en gevangen nemenwant ze had een moord ge pleegd.... Nu eerst drong het ontzettende van de misdaad tot haar door.... Zs kon de orfgélukkïge misschien nog redd?11 'Helaas.... zé wist piet'hoe diep de put was.... ze dacht er niet aan dat het hoofd, van Marguerite verbrijzeld zou zijn tegen de ruwekeien nog vóórdat ze het water bereikt zou hebben En in dit Ontzettende uur vroeg ze zich af, of Frangois Piret, hoe wreed zijn dood ook geweest was, erin zóu hebben toege stemd, dat hij gewroken zou worden door den dood van een ander. Daarvoor was Franpois te goed. Francois zou alles gele den hebben, zonder een gevoel van wrok., en op den dag dat ze, gelijk ze hoopte, in den Hemel hereenigd zouden worden, zou hij haar bittere verwijten doen, als ze hem zou vertellen hoe ze zich gewroken had-. Op slot van rekening wist Marguerite niet welke gevolgen er waren voortgevloeid uit haar weigering om Rosa mede te nemen achter op het paard.... Een vreeselijke gewetenswroeging brand de in het hart van het ruwe meisje. Altijd liep ze maar rechtuit langs den mui«.altijd maar in dezelfde richting.. Hmir gestalte verdween in het donkere woud.ze verborg zich diep in het struikgewas, strekte haar bevende ledema ten uit op het zachte mos en wachtte daar op het lichten van den morgen. Het was in het begin van Juli, zoodat de zon vroeg opkwam. Links en rechts klonk hanengekraai in de ochtendstilte, op het erf van de boerderij kwam leven en weldra klonken overal de stemmen van boerenar-i beidets, die zich naar den akker begaven. Rosa trachtte oo 'te staan, doch ze viel. meteen weer achterover.... ze kón de ar-j beiders die naar hun werk gingen, niet vol gen.... Een soort van verdooving maakte zich van haar meester.... Urenlang bleel ze daar liggen. Ze kwam weer tot zich zei- door het geluid van den hoefslag van een paard. Het geluid kwam steeds naderbij langs den stoffigen boschweg. Ze sprong op, wankelde naar den weg, en zag in de richting, waar zij den ruiter gehoord had.... Plotseling beefden hare lippen. Margue rite Alban vervolgde rustig haar weg op haar rijpaard Ali. Rosa had niet gedacht, dat de stoot, dien ze haar in een aanval van woede gegeven had, verkeerd was aan gekomen...Marguerite scheen haar een geestverschijning toe, een wezen dat het doodenrijk verlaten had om haar te straf-1 fen. Eensklaps keerde haar wraaklust terug; haar haat ontvlamde weer gloeiender dan ooit. Het yerteerde, ontvleeschde lichaam van Francois kwam haar weer voor den geest. Ze zag liet als het ware weer vóór zich, zooals ze het gezien had toen ze voor het eerst met vader Joseph in de kloof was afgedaald. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6