Een brug over het IJ te Amsterdam. r X f 3 Hillegomsche Brieven. I LAN OVERBRUGGING NIEUWE HAARLEMSCHE Vrijdag 14 Maart 1924 COURANT. Derde blad INGEZONDEN. Lenteweelde. VRAGENBUS. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Al is er een oud spreekwoord, dat zegt: „Maart roert zijn staart", 'n ander gewaagt van „de daagjes die daar lengen, de nacht jes die daar strengen" of als in ,,'t haantje van den toren": „doch onze Noordsche Mei is arm aan zonneschijn: hij kan zoo koud, hij kan zoo guur, hij kan November zijn' al glinstert 't ijs nog in de slooten en wordt beweerd, dat 't toch te gek is de lente vertoont, haar zoete, koesterende kracht. Dat getuigen de wegen, die soepel-zacht, tot modderwerdens toe de heerlijke zon verraden, u«t toonen u de meer en meer zwellende knoppen der boomen, dat bewij zen u de werkzaamheden op veld en akker. Het boll enbedrijf wordt mobiel, meer en meer gaan de winterbedekkingen naar de schelf ten en steken de bloemen hun knopjes fier omhoog, als lachten zij om de laatste stuip trekking van den scheidenden winter. Alles hangt nu verder af van de stovende kracht der lieve zon. Een vroeg of laat voorjaar Is alleen te danken of te wijten aan de meerdere of mindere mildheid van de ko ningin der aarde: de Zon Al'cs heeft daar interesse voor: tnensch, dier en plant. De eerste toonen hun lentevreugd door de om wandelingen, waaraan we zoo rijk zijn: het dartelend vee jubelt zijn blijdschap uit in vroolijk geloei, geblaat en gehinnik Alle drie stamelen zij op bun wijze bet danklied tot den Schepper, die alles weldeed en alles leidde tot genot van den mcnsch.... Maar heel bizonder worden die lenteschat- ten gespreid in onze omgeving Zij is het bevoorrecht gedeelte der elf provinciën, Waar de lentefee het eerst en bet meest haar tooverstaf zwaait, om ter toon te sprei den wat grootheid zij vermag. Nog een weinig tijds en we zijn zoover. Weldra neemt weer de stedeling zijn dag blad ter band,, om zich op de hoogte te stellen, hoe 't met de bloemenvelden staat. Juist de bloemen- en kleurenpracht in een tijd, dat de natuur nog in haar eerste sta dium van ontwaken verkeert, betoovert, bekoort en lokt uit tot gaan zien. Wc zei den boven van 'n tooverkracht der Lente 1 Het is geen overdrijving. Wat wanhopig of onmogelijk scheen, is voor moeder natuur {een moeite indien zij zulks wenscht. is er geen sprake van langzame ontwikkeling en ontkieming, maar 'n bevelen, 'n dringen en dwingen tot voorwaarts gaan in groei en bloei, met gezwinden pas En dan wordt het onbereikbare werkelijkheid, dan 'n ge-j waande mislukking 'n victorie Met alle menscheiijke berekening drijft de lente den spot. De profeten voorspellen een laten bloei onzer Hyacinthen. Tulpen en Narcis sen en hoe gemakkelijk kunnen zij zich ver gissen het zou de eerste keer niet zijn. Weldra nadert de tijd, de lente-tijd, de ge zellige weekjes, het eerste buiten zijn der stedelingen, het naar hier komen van En- gelschen, Franschen en Amerikanen, Met hoeveel trots wordt er rondgegaan door die tuinen met de vakkundige verklaringen van patroon of vóórman. Het wordt, het is ge worden een bloeiperiode. De kunst, de ver dieping in de vakstudie heeft wonderen gewrocht zoo zelfs dat de vakman den bloeitijd bêheerschi. Het klinkt haast ver waand, doch men laat bijna bloeien als men wil. Er was een tijd, dat ieder meende Hy acinthen en Tulpen etc. te kunnen kwee ken. Die groeiden' immers van zelf! Je gooide er af en toe wat mest bij' of onder, wat riet er op en de rest kwam terecht... Hoe men bedrogen uitkwam! Al die beun hazen zijn de een na den ander —i bloe mist af geraakt. We hebben respect voor iederen arbeider, voor elk handwerk Gód zegene het Maar we zijn trots op onze vjklui, op patroon en arbeider in de bloe mistenwereld, als strak? de schakeeringrijke velden getuigenis afleggen van hun kunnen en kennen. Dat is iets streelends en ver heffends, dat bewondering afdwingt Ja, zij zullen wyer komen binnen enkele weekjes met dichte drommen, met auto, motor, fiets, trein, tram en motorbus! Zij zullen zich ver- deelen over weken en meermalen komen, omdat van gelijk bloeien door gewijzigde cultiveering geen sprake meer is In de Paaschweek en daarvoor en daarna is het de aangename tijd, waarop we nog intijds de aandacht zullen vestigen, nog herhaalde lijk zullen wijzen en nooden tot komen. Im mers, duizenden en nogmaals duizenden ko men, maar nog veel meer zien op tegen wat moeite of eenige reiskosten en ontzeggen zich 'n natuurgenot, dat die óffers zoo kwis tig rijk beloont. Ook zij moeten komen: Hillegom heeft recht op hen en zij op de rijke velden! HILLEGOMMER. KLOOSTERELLENDE! Veel is er gedaan, om de kloosterellende te jenigen, Hollandscbe „Eigenheimers", Bravo'»" en andere „piepers" rolden de kloosterpoorten binnen. En de Eerw. keukenzuster hief met haar gezellinnen uit omklemde borsthet aardappellied aanzoolang de Hollan ders' stonden te pruttelen. Heele kleine voetballetjes passeerden bij duizenden het Duitsche net.'t waren de bekende bruine boonen en grauwe erwten welkom in de groote, leege kloosterkelders. Kisten met klecren, voor oud en jong. werden uitgepakt door bedrijvige klooster vrouwen blij.... als kinderen op St. Nieo- laasdag. Want met dat alles konden ze anderen gelukkig makenen d a t is bun leven! Nu meent ge wellicht, dat er geen ellende meer geleden wordt in de Dorische kloos ters? Dan hebt ge 't leelijk mis. 't Is juist om die reden dat ik weer eens de noodklok kom luiden. Want nu de bedelbrieven achterwege blijven op verzoek van het Duitsche Episco paat, dreigt het gevaar, dal de kloosters heelemaal vergeten worden. En dat mag niet 1 Want naar de laatste officieele berichten luidden is het in veel kloosters nog aller ellendigst gesteld. 't Zal nog wel eens betef worden, oh tel Maar op het oogenblik dienen de Zusters no<> geholpen te worden. Mag ik daarom nog eens een beroep doen op de eerste plaats op alle kloosters in Nederland die iets kunnen missen, en op de tweede-eerste plaats op alle Katholieken, die niet in 't Klooster zijn? Stuur uw gave naar het R K. Huisves ting-comité te 's-Bosch, met vermelding: Voor dc Kloosters. God zegene uw liefdewerk. Breda. G HUIJS, R. K. Pr. Vogelenzang, 12 Maart 1924. Aan de R.-K. Tooneelvereeniging „Door Vriendschap Bloeiend". Geachte leden, Ik heb van een der leden vernomen, dat bet batig saldo der uitvoeringen van jelui yéreemging, ten bate der Priesters in Rijn land, bedraagt zeventien gulden en ik voel nyj gedrongen daarover mijn gelukwensch uit te spreken. Ook hier wordt het spreek woord bewaarheid, dat na lijden verblijden komt Dat hadden jelui voorzittei en pen ningmeester ook niet kunnen denken, (die hebben immers het lijden het meest mee gemaakt), dat er nog over zou schieten voor het goede doel. Wat mij spijt is, dat jelui in deze Room- sche zaak door Roomschen ziit tegengewerkt en waarom? Dat weet eigenlijk heel Roomsch Vogelenzag niet. Er werd gezegd: Het is een Pauselijke wimpel (het doel) op een modderschuit (de vcreeniging): maar ik vind dat die modderschuit ook niet met een kluitje in het riet gestuurd kan worden; t is in mijn oog a! een zeeschip geworden, dat tegen stormen bestand is en ik vind, dat voor dien Pauselijken wimpel wel wat meer liefde moest gevoeld zijn, dan hadden die f 17 wel driemaal zooveel kunnen zijn. Maar, vooruit, leden, 't volgend jaar weer flink vooruit en zoo spelen als dezen keer, dan blijf ik vaste bezoeker, want jelui heb ben goed gespeeld, den toestand en de le den, waaronder nieuwelingen, in aanmer king genomen. Die regisseur heeft er kaas van gegeten hoor, dat moet ik zeggen. Adieu, tot t najaar en de vriendschap van Vogelenzang en veel succes wordt u toegewenscht door VOGELENZANGER. Het gemak beperkt zich echter niet alleen tot de omwonenden. Met volle vrijmoedig heid kloppen wij dan ook aan bij de lezers van dit blad om hun steun. De laatste onder- geteekende zal gaarne uwe bijdrage voor dit doel ontvangen. Waar de bouw van de kerk reeds flinke vorderingen maakt, stelle men het zenden van zijn 4ift niet uit. Namens het betreffende comité. H. W. WEIJLAND. voorzitter. K. ROOSJEN, secretaris. P, J. ANDRé, penningmeester. EEN KLOK VOOR NOORD-HAARLEM. Verschillende stadswijken zijn in de laatste jaren sterk uitgebreid, en daar doen zich dan behoeften gevoelen, waarin niet altijd dadelijk kan wrfrden voorzien. Zoo heeft men in hel Kleverpark reeds lang als een hinderlijk ongemak ondervonden, dat daar in wijden omtrek geen betrouwbaar toren uurwerk is te vinden. Nu aan de Velser- straat een kerk wordt gebouwd, is de ge legenheid gunstig hierin te voorzien. Ondergeteekenden hebben van het bestuur der corporatie, die de kerk laat bouwen ver gunning gevraagd en verkregen, in het to rentje, dat op de kerk zal komen, een uur werk te plaatsen, dat de heele en halve uren aan zal geven met behulp van de luiklok, die reeds is toegezegd. Een uurwerk, als noodig is, zal, naar ons bij informatie gebleken is, duizend gulden kosten. Dat is een heele som, maar daarvoor garandeert de fabrikant dan ook een klok met een maimale afwijking van een halve minuut per maand. Zij hopen op medewerking van het bestuur der gemeente en zijn ook aan het werk getogen, om in de omgeving gelden in te zamelen voor dit doel, in t vertrouwen, dat ieder graag zal willen medewerken om iets tot stand te brengen, waarvan ieder dagelijks gemak heeft. Van hoeveel gewicht is het toch vaak, dat men den juisten lijd weet; hoe onaangenaam is het, als men er naar gissen moet, hoe laat het ongeveer is. Vr. Kan men als vrijwilliger bij bet Ned. leger geplaatst worden? Waar moet ik we zen om gekeurd en tot sergeant opgeleid te worden bij den Motordienst? Hoelang duurt dit? Antw. Wendt u om inlichtingen tot het Garnizoensbureau, Infanterie-kazerne, Kou- denhorn, Haarlem. Vr. Ik woon in de Gemeente Haarlem. Hoe hoog kan mijn aanslag zijn naar een inkomen van 1850? Het betreft hier belasting van Schoten Ik betaal ook Forensenbelasting. Ik ben gehuwd en heb geen kinderen. Dus aftrek noodzakelijk levensonderhoud 800. Antw. In Schoten betaalt u als forens voor het belastingjaar 19221924 99.95 totaal. J Vr. Ik heb mij Augustus 1923, verhuurd bij 1 een boer voor vast en vrij wonen. Nu heb ik mij half Maart bij een anderen boer ver huurd. maar die kan zijn arbeider niet uit i het huis krijgen. Nu moet ik er ook uit. In j hoeveel tijd kan men mij er nu uit zetten I als ik niet meer ga werken bij den eersten boer? i 2. Daar ik nooit zegels geplakt heb en ook geen boekje heb, zou ik gaarne willen weten, of hij ook verplicht is van dien tijd af te plakken? Waar moet ik mij vervoegen J om zoo'n boekje te kunnen krijgen? I Antw 1. U dient die woning zoo spoedig j mogelijk te verlaten. Doet u dat niet. dan kan een gerechtelijke uitzetting plaats heb ben. Hoeveel tijd daarmede heengaat, is niet te zeggen. Het kan al in betrekkelijk korten tijd gebeuren. 2. Uw patroon was verplicht zegels te plakken. Wendt u tot den Raad van Arbeid. Vr. Wanneer word' de beer Dr. H. van den Berg oud (R.-K.) nestor van den Haarl. Gemeenteraad 80 jaar? Antw. 30 Maart a.s. Vr. Wie zijn wethouder te Hoorn, en tot welke richting behooren zij? Antw. E. Stumpel, (R. K.) G. Vetfhuysen (S.D.A.P.J. Vr. Wie zijn Wethouder te Dordrecht ea tot welke politieke partij behooren zij? Antw Dr. Tb, Stoop (S.D.A.P.), Z. v. Schelt, J. A. J. Jansen Maneschijn, Dr. A. van Oven, waarvan de politieke richting oor onbekend is Weet een onzer lezers die wel licht ook? Vr. Hoe was de uitslag van den voetbal wedstrijd H.F.C.Stormvogels op het H.F.C -terrein in het seizoen 192223? Antw. De uitslag was 63 in bet voor deel van H. F. C. Vr. Als iemand wegens krankzinnigheid i* een gesticht word' geplaatst, is het dan vol doende volgens de wet, dat een curator, zon. der toezienden curator, haar goederen be stiert Moet nog weer apart aangevraagd worden lot benoeming van een toezienden curator? Antw, Een curator is voldoende. Wendt u tot de griffie. Vr. 1. Kunt ii mij ook zeggen hoe ik mo- iorolie-vlekken uit een velourstof-mantel kan verwijderen? Ik heb het al met tand water geprobeerd, maar dan bleven er lichte plekken in de stof achter. Hoe nu de olie te verwijderen zonder lichte plekken achter te laten? 2. Hoe is de route van Bennebroek of het Munstersche veld. Gem. Emmen. Hoe- veel K.M. is di< i Antw. 1. Probeert u het petroleum- j aether. 2. Bennebroek. Haarlem, Halfweg, Am- sterdam, Diemerbrug. Geinbrug, Weesp, Ankeveen, s-Graveland, Hilversum, Hooge I Vuursche, Baarn, Eembrug, Veenhuizen, Nij- kerk, Puften, Harderwijk, Nunspecl, Elburg Oldebroek, Duivendans, Wezep, Katervoer. Zwolle, Heijihmen, rijweg n. Dalfsen, Rech- teren. Ommen, Heemse, Hardenberg, Grams- bergen, Coevorden, De Loo, Dalen, Emroe Noordbarge, Emmen. Afstand 214.8 K.M. Vr. i. Mijn broer is weduwnaar met 6 minderjarige kinderen. Moet er nu nog een toeziend voogd benoemd worden? Zoo ja, boe moet dit geschieden? Moet hij zelf naar het Kantongerecht schrijven of moet het worden afgewacht? Een bewijs van onver mogen is in zijn bezit. 2. Zijn vrouw is 19 dagen na haar moeder gestorven. Had zijn vrouw vóór zij is over leden recht op haar moeders erfdeel? Hoe wordt dat nu verdeeld? Heeft mijn broer nu recht op de helft van genoemd erfdeel, en de kinderen op de tweede helft? Of is dit niet zoo? Antw.: 1. Wendt u tot de griffie van bet Kantongerecht, 2. Ja; wendt u voor de verdeeling tot een notaris om inlichtingen omdat daarbij eenige dingen in het oog moeten gehouden worden die wij nu niet weten. Vragen over loten. Antw.: Geer. uitgeloot. Vr. Hoe oud moet doorgaans een kalkoen wezen, voor hij eieren kan leggen? Antw. S maanden. VOOR ESS CBS! (oma SCHAAL U2000 ZUAAriZICHT OOORSMEDE Srntii ttOOO Door dea architect A. H. Arentsen is een nieuw plan ontworpen voor de in den Dat sten tijd zooveel besproken verbinding tier beide IJ-oevers. Het merkwaardige van dit plan is.... dal het niets kost. Wel zal tr natuurlijk geld voor worden uitgegeven, maar dat zal na 30 jaar kunnen zijn afgelost uit de opbrengst van de op de brug geplaat ste gebouwen een brug-boulevard wordt het dus eigenlijk die na die termijn een. iaarlijksch terugkeerend overschot van ƒ350.000 zullen opleveren. Wij laten hieronder den architect zelf aan het woord, voor de uiteenzetting van zijn plan: „De aloude kwestie eener juiste verbin ding der IJ-ovcrs houdt nog steeds vele technici bezig: eveneens wachten duizenden Amsterdammers met ongeduld op de oplos sing van di' urgente vraagstuk; daar, door uitbreiding van Amsterdam-Nootd, de te genwoordige verbinding meer en meer on voldoende en kostbaar wordt. Mocht en- dergeteekende met bijgaand plan zijn be scheiden deel tot de oplossing der moei lijkheden hebben bijgedragen, dan zou dit hem reeds een groote voldoening zijn. Bij de beoordeeling der ingediende en nog in te dienen ontwerpen, moeten vooral de volgende punten op den voorgrond treden: 1 Betrouwbaarheid wat de constructie betreft. 2, Het ontwerp moet een permanente verbinding doen ontstaan die hel zwaarste en uitgebreidste verkeer mogelijk maakt, zonder het scheepvaartverkeer ook maar eenigszins te belemmeren. 3. Het plan moei in verband met de ii- nanciëele positie onzer Gemeente een op lossing geven die geen onoverkomelijke gel delijke lasten met zich brengt en zelfs een >ron van inkomsten wordt ter aflossing der kosten. Dit punt vooral za! uit de verdere beschrijving van neven gaand plan van zelf naar voren komen. De brug op bijgaande teekening ontwor pen begint op hef Damrak tegenover het Victoria-Hotel en gaat over de open haven- fronts, een gedeelte van het Oosterdok, het angcerferrein en de opslagplaats der Ne- deriandsche Spoorwegen; verder over nel IJ en splitst zich dan boven de terreinen van Duccro en Brauns in 2 takken die ter weerz ijden van het Noord-Hollandsch kanaal zitloopen. Van het Damrak tot midden boven de vaargeul heeft de brug een lengte van 1150 M. met een stijging van 28 m.m. per M., zoo dat zij beginnende op 2.80 M. A.P, een hoogte bereikt van 35 M. A.P. Dc doorvaart tusschen de brughoofden is 60 M wijd en 33.50 M. hoog; zij is gelegen (komende van de Handelskade) rechthoekig op de as der vaargeul. De overige doorvaartwijdten zijn 73.5 M. met een hoogte die voor het gewone ver keer ruim voldoende is; slechts voor enkele der allergrootste schepen (o.a, de Jan Pie- tersz. Coen, welke 48 M. top voert uit de waterlijn) zouden bij uitzondering dc brug. klappen moeten worden gelicht, hetwelk geen noemenswaardige storing zou teweeg brengen. Aan de overzijde van het IJ splitst de brug (zoo als reeds eerder medegedeeld) rich boven de terreinen van Ducro en Brauns en het terrein der N.H.T.M. Een der vertakkingen strekt zich uit over de Willemssluizen tot aan de brug over het Buiksloterkanaal in verbinding met de Ra nonkelkade; zij heeft een afrit van 28 m.tn, per M en is vanaf het midden 1150 M. lang, De andere 'ak gaat langs het N.H. kanaal tot aan het Kraaienplfin en tot aan de in aanbouw zijnde brug over het N.H. kanaal. Vanaf dc splitsing is deze tak 600 M- lang en loopt van daar uit met een afrit van 3 m.rn. per M. Het gedeelte over de gehecle lengte der brug dat voor hel verkeer nuttig kan wor den gebruikt is 30 M. breed en wel: voor dubbel tramspoor 4 M. en aan weerszijden n rijweg van 7 M., een fietspad van TA M. en een wandelpad van 3y.:, M. Over de geheele breedte van het IJ wordt de brug aan weerszijden bebouwd met een winkelgalerij, bestaande uit totaal 127 win kelhuizen roet bovenwoning. De beide brughoofden bestaan elk uit 5 pijlers van 12 M. diam, waarop (zooals de loorsnede-teekening laat zien) 'n hoofdge bouw, waarin restaurants met terrassen, kantoren, Scheepvaartmuseum, Radiostation, Meteorologisch Instituut, en z.kunnen wor den ondergebracht. De brug wordt samengesteld van beton, de vleugels der pijlers en de bovenbouw van gewapend beton. De plaatsing der peilers kan geschieden volgens afdamming, hetwelk niet meer ruim te vereischt dan 0.75 M. buiten den omtrek van den te maken pijler, welk systeem de meest hechte fundeering op elke diepte in den vasten .grond garandeert. Dcsgewenschi is ontwerper gaarne bereid, dit systeem nader toe te lichten. Zooals de teekening laat zien, worden de pijlers hol gebouwd en wel in het volgende aantal en afmetingen: 10 stuks pijlers v. d. brughoofden 12 M. diam. met 'n wanddikte van 2.25 M. 11 stuks pijlers v. h. bebouwde gedeelte 10 M. diam. met een wanddikte van 2.00 M., 8 stuks pijlers met 8 M. diam. met een wand dikte van 1.75 M.f 60 stuks pijlers van 6 M. diam. met een wanddikte van 1.50 M. De holten van één of meer pijlers, die bij de verkeerswegen zijn geprojecteerd, kunnen eventueel als schacht gebruikt wor den voor liften ten behoeve-van voetgangers die door deze schachten de brug kunnen betreden of verlaten. De afmetingen der pijlers zijn zóó gekozen, dat ze de berekening verre te boven gaan. De vleugels en verdere bovenbouw der brug kunnen afin den wal worden gegoten en na beproefd te zijn door middel van een bok op hun plaats worden gebracht. De gebouwen op de brug (op de teekening in zij-aanzicht geteekend; schaal 1 a 1000) dienen: 1. Tot dekking der kosten. 2. Ter stabiliseering der brughoofden. 3. Ter versiering der brug en ter be- chutting van het verkeer tegen krachtige winden De brugklappen zijn 30 X 35 M. groot, bij een dikte aan de achterzijde van 3.5 M. De tegenwichten voor de balans worden ge plaatst in de ruimten tusschen en achter de middelste drie pijlers, waardoor kleine elec- tromotoren voldoende zijn voor het lichten der klappen. Daar de ontworpen brug grootendeels over water geleid wordt, behoeft bijna geen erreii» te worden onteigend; dit is ook een voordeeld bij het plaatsen der pijlers, daar foor toepassing van het door ontwerper ge vonden systeem het werken in water ge makkelijker en goediïooper kan geschieden dan in den vasten grond. De bouw der brug zal 3 a 4 jaar vorderen en de scheepvaart niet in het minst belem meren. De kosten van den bouw der overbrugging zijn door ontwerper geraamd op 16.5 millioen gulden, welke kosten bij een rentestandaard van 6 pet. binnen 30 jaar kunnen worden af gelost. En wel, door het overbodig worden der ponten en veeren en de huuropbrengst der bebouwing. Huurwaarde der beide hoofdgebouwen, waarin ruimte voor Hotel-restaurant met terrassen, groote kantoren, zalen Scheep vaartmuseum, Radiostation, Meteorologisch Instituut, per jaar te zamen 125.000. 127 Winkelhuizen met bovenwoning a 2200 is 279.400. Totaal aan huurwaarde 404.400. Bezuiniging op kosten van ponten en vee ren f900.000. Totaal 1.304.400. Af voor onderhoud, algemeene onkosten, alaris, bediening brug en liften, per jaar 54.400. Resteert voor renten en afschrijving 1.250.000. Ontwerper wil speciaal hierop de aan dacht vestigen, dat volgens boven omschre ven plan een overbrugging ontstaat, die aan de vooropgestelde drie punten volkomen be antwoordt en daarenboven na aflossing van bet kapitaal een iaarlijksch terugkeerenc overschot van plm. 350.000 zal gevea. Bovendien zou op de geheele bouwkosten der brug nog een beduidend bedrag kunnen worden teruggeboekt, door de grootere werkverruiming die bij een eventueele uit voering zou ontstaan en als direct gevdg daarvan een aanmerkelijk mindere uitk le ring aan werkloozensteun met zich zou bren gen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 9