BUITENLAND Hef leegkoopen van Frankrijk door het buitenland een verzinsel? De toedracht van het nederlaagje der Engelsche regeering. De Rijn landsche Arbeiderspartij parallei met de vroegere separatistische bewe ging. Verklaringen van Primo de Rivera na een halfjarig dictatoriaat. Onder de Radio-berichten: De Volkenbondsraad heeft de leening aan Hongarije afgehandeld. Het rapport van de onderzoekscommissies inzake Duitschiand tegen Maandag verwacht: het Fransche valuta-cre- diet aihankelijk van aanneming dezer voorstellen? De Britsche regeering is den toestand in Ierland meester. GEK, BÜITEML. BERSSHTE& E.NNENLAND3CH NIEUWS VAN De zitting van den V olkenbondsraad. De onderzoeks commissies. MARKTNÏEUWS. Uit den Fransche Senaat. De muiterij van het Ierse he leger Ministerieele indiscretie. De Duitsche verkiezingen. De nieuwe Grieksche regeeringj Het Chineesche verdrag met Rusland. Werkloosheidscijfers. Van het Hof. Korting voor Rijksambtenaren. De vacantie-toeslag der gemeentewerklieden te A'dam, De haven van Vlissingen. Belasting op het gebruik van Rijkswater. Hondententoonstelling te Amsterdam. De Fransche uitvoer. De „Echo National," het orgaan var Tardieu, komt op tegen de voorstelling als zou het buitenland Frankrijk leegkoopen. En het blad grondt zich daarbij op de dezer dagen gepubliceerde officieele cijfers over januari van de Fransche verkoopen naar het buitenland. In Januari heeft Frankrijk tan Engeland voor 511 millioen goederer. rerkocht tegenover 284 millioen in Januari 1923, een vermeerdering dus van 79%, lan Duitschiand 146 millioen tegenover 141, een' vermeerdering van 3%% aar Zwitserland 160 millioen tegenover 85 of 38% meer, en aan Nederland 74 miliioer tegenover 32 of 131% meer. Zoo op het eerste gezicht zouden deze cijfers op een aanzienlijke toeneming wij zen, doch naar de „Echo National" doet opmerken, is van Januari 1923 tot Januar 1924 de burtenlandsche koers van den franc met 35 40% gestegen. Dientengevolge zijr dus de verkoopen aan Engeland en Zwitser land weinig toegenomen en die aan Duitsch iand aanzienlijk verminderd. Alleen de uit voer naar Nederland vertoont een sterke toeneming. Maar men moet daarbij niet vergeten (aldus de E.N.) dat zij neg geer 30 millioen francs betreft, hetgeen een vri oescheiden handelsverkeer vertegenwoor digt. Onder deze omstandigheden is het leute: scherts te zeggen, dat het buitenland onr uithongert door zijn aankccpen, merkt het blad op. Dat was althans zoo op het einde van Januari. De nederlaag def Engel sche regeering. De stemming ever de metie der Engelsche regeering om af te wijken van de bepaling, dat het Lagerhuis om elf uur zijn zittinger sluit, teneinde de legerbegrocting af te han delen, werd door een vinnig debatje voorafgegaan en had plaats onder groot ge juich der conservatieven. Van verschillende kanten werd er op aangedrongen om, zoc de regeering tijd te kort kwam, te beschik ken over den parlementairen tijd, vastge steld tot het behandelen van wetsontwerpen of voorstellen van leden van het Lagerhuis. Toen het op stemmen aankwam, bleken de liberalen niet precies te weten, wat te zullen doen. De conservatieven stemden eerst. Daar na gingen de liberalen tot stemmen over. Voor verscheidene liberalen, die tegen stem den, hieven de conservatieven gejuich aan. Toen het laatste lid zijn stem had uitgebracht, schreeuwden de conservatieven zich, zegt de „Evening Standard", heesch, omdat zij er de lucht van hadden gekregen, dat de regee ring verslagen was. Zij verdubbelden hur. gejuich toen de stemopnemers verschenen. Toen de stemmencijfers bekend werden ge maakt, riepen verscheidene conservatieven „Aftreden 1" De regeering echter hoorde het votum zonder een enkel woord aan en Ste phen Walsh, de minister van Oorlog, gins onmiddellijk over tot het indienen van de -.gerbegrooting. Hiermee was het incident afgeloopen. De vloofbasis te Singa pore. Het bericht,, dat de Engelsche regeerinc besloten heeft het aanleggen van een vloot- basis te Singapore te staken, heeft de Engel sche Navy League aanleiding gegeven, tot al haar afdeelingen over de geheele wereld een manifest te richten, waarin de noodzake lijkheid wordt betoogd van den aanleg van deze basis. Het manifest doet een greep in de geschiedenis van den jongsten oorlog om er op te wijzen, dat zonder behoorlijke ver dediging de Engelsche handelsvloot een ge makkelijke prooi van den vijand wordt, en vraagt of één farthing per hoofd en per jaar méér op de inkomstenbelasting gedurende een zeker aantal jaren ten behoeve van de vlcotbasis te Singapore, een te groote premie zou zijn voor de bescherming van de vitale belangen der rijksbelangen. Het manifest wijst er verder op, dat de vloot de sterkste schakel is in den band, die de Dominions aan het moederland bindt. De RIjnlandsche Arbei derspartij. In een rondschrijven van de nieuwge- stichte Rijnlandsche arbeiderspartij met ze tel te Spiers, onder leiding van den sepa ratist Kunz, wordt de organisatie duidelijk omschreven. Uit een en ander blijkt, zoo constateert de correspondent van de „Frankf. Z." te Ludwigshafen, dat reeds uitgebreide voorbereidingen zijn getroffen en dat de _ijd tusschen het officieele verdwijnen van Je separatistische troepen en thans goed gebruikt is voor intensieven organisatie- arbeii. Uit het rondschrijven blijkt verder dat de partij „wiunschgemasz" gevormd is op wiens wensch kan men zich wel den ken. Niettegenstaande „hetj algemeene ver bod van vergaderingen" kondigt de partij :en „vergaderingstournée" aan op 29 en 30 Maart zal de eerste partijdag worden ge- ïouden, ter bespreking van de hoofdlijnen /an hét program. Het is den correspondent anbekend of de arbeiderspartij van te voren ■eed3 toestemming heeft verkregen van de bezettingsautoriteiten in verschillende dee- len echter van de Palts hebben reeds open bare en besloten vergaderingen plaats ge had. Verder is het een feit, dat personen, vroeger behoord hebbende tot het /separatis tische leger, zich thans samenvoegen onder bescherming van de Rijnlandsche arbeiders- oartij en met nieuwe geweldmaatregelen djeigen. Zoo werden de in Bad Dürkheim teruggekeerde ambtenaren door een troep gewapende en van vergunningen voor het dragen van wapenen voorziene leden van de arbeiderspartij verzekerd, dat deze heel spoedig weer in het bezit zouden zijn van het „Bezirksamt." Aangenomen kan daarom worden, dat de Rijnlandsche arbeiderspartij niets anders is dan de vroegere separatistische beweging. In verband met de a.s. verkiezingen be staat de mogelijkheid en dat is een niet te onderschatten gevaar dat vrijheid tot vergaderen en vrijheid van de pers door de Rijnjandcommissie niet verleend wordt, ter wijl de arbeiderspartij zich natuurlijk aller zal. mogen veroorloven, hetgeen intusschen niet de aangewezen weg zou zijn om de rust in de Palts te doen terugkeeren. Zes maanden dictator. Naar aanleiding van het feit, dat hij than: ces maanden aan het bewind is, heeft gene raal Primo de Rivera aan de pers verklaard, dat hij gesteund werd door het openbaar ver trouwen. Hij verklaarde verder, dat er krach tige maatregelen moesten worden genomen ter verdediging van de peseta wegens de on juiste en tendentieuze berichten nopens Spanje en Marokko. Het directoire heeft be sloten de quaestie van Marokko op te lossen. De toestand van de schatkist is uitstekend. Nijverheid, handel en landbouw kampen met jroote moeilijkheden wegens den toestand Jer wisselkoersen. Hij kondigde aan, dat de .vet op den militairen dienst zeer demo cratisch «al zijn. De duur van den actiever lienst zal twee jaar bedragen. Hij gaf het voornemen te kennen een organisatie van verschillende groepen te bevorderen, welke het bewind van het directoire zou kunnen ver- varg-n. GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING VAN EEN CHILEENSCH SCHRIJVER. De te Parijs wonende 31-jarige letterkun dige Vincent Huidebro, attaché der legatie van Chili, is zooals wij reeds meldden, op geheimzinnige wijze verdwenen. Dinsdag morgen had de concierge aan mevrouw Hui debro verteld, dat haar man was uitgenoo- digd door een zijner vrienden, den kubisti- schen schilder Juan Gris, om om drie uur bij de porte d'Auteuil te komen. 'Telefonisch werd deze afspraak haar bevestigd. De heer Huidebro, die om een uur thuis kwam en hiervan verwittigd werd, toonde niet veel zin te hebben om aan de afspraak gevolg te geven en gaf te kennen, dat hij een kwartier te laat zou komen. Te twee uur ging hij heer. daar hij nog een boodschap moest doen, doch om acht uur was hij nog niet teruggekeerd. Zijn vrouw ontving evenwel over de post een getypten brief waarin gezegd werd, dat haar man „onder zeven sloten" werd gehouden, een Spaansche uitdrukking, die beteekent „opgesloten zonder hoop op ontsnapping." Mevrouw Huidebro gelooft, dat haar man het slachtoffer is eener politieke wraakne ming, want hij zou naar aanleiding van zijn jongste boek tal van dreigbrieven ontvangen hebben. ,De schilder heeft ve'rklaard in het geheel geen afspraak met den heer Huidebro te heb ben gemaakt. De „Figaro"", die van het geval melding maakt onder het opschrift „A la manière de Pierre Benoit" weet nog mee te deelen, dat het werk naar aanleiding waarvan de heer Huidebro dreigbrieven had ontvangen, Fi nished Britannia" heette en dus blijkbaar tegen Engeland gericht was. DE ONDERHANDELINGEN IN DE ENGELSCHE MIJNINDUSTRIE. Wij hebben reeds medegedeeld, dat de mijneigenaars op de eischen der mijnwer kersfederatie tegenvoorstellen hebben in gediend, die thans in een conferentie van ge delegeerden der mijnwerkers onderwerp van bespreking uitmaken. Deze voorstellen be helzen een verhooging van het minimumloon in alle districten van 20 pCt. boven het standaardloon tot 30 pCt. terwijl de arbzi- ders 40 pCt. eischen. Verder stellen de mijn eigenaars voor om de bijslagen in gebieden, waar het minimumloon voor de laagstbeloon- de arbeiders geen bestaansloon oplevert, te verhoogen met een twaalfde, tot een maxi mum van acht shilling per dag, hetgeen hierop zou neerkomen, dat geen arbeider minder dan 40 pCt. zou ontvangen boven de standaardloonen van de laagstbeloonden in 1914. De mijneigenaars zijn bereid om in doorsnede een verhouding voor de verdee ling der opbrengsten van de industrie tus schen Iconen en winsten van 87: 13 aan te nemen de mijnwerkers eischen een ver houding van 88.5:11.5. Dé bestaande ver houding is 85:15. De mijnwerkers-conferentie, die giste renmorgen bijeen kwam, heeft uitgesproken, dat de voorwaarden der eigenaars niet kon den worden aanvaard, daar zij onvoldoende waren. De conferentie besloot bij de regee ring aan te dringen op een wetsontwerp, dat mboimumloonen voor de mijnwerkers vast stelt. De conferentie werd verdaagd tot 26 Maart. De voorwaarden zullen intusschen in districtsconferenties worden behandeld. De BRITSCHE VLOOTMANOEU- VRES. Het houden van Britsche vlootmanoeu- vres in de Middellandsche Zee blijkt aanlei ding te geven tot misverstand in de Fransche en Itah'aansche bladen. De „Daily News" wijst er op, dat de aanwezigheid van de vlo t in de Middellandsche Zee plaats heeft vol gens een oude traditioneele politiek. Van deze politiek werd jarenlang afgeweken in ver- aand met de Duiüche bedreiging, die thans voorbij is. De Middellandsche Zee is het voornaamste centrum van den Britschen han del en daar de Britsche vloot de bewaakster 's van de Britsche handelswegen, is de aan wezigheid van de vloot gelijk te stellen met de aanwezigheid van een politie-agent op zijn post. HET PETROLEUMSCHANDAAL. De federale rechtbank besloot twee „re- zeivers" te benoemen, die in afwachting van de definitieve beslissing omtrent de bezit tingen der Teapot Dome Oil Reserve over de ze onderneming controle zullen oefenen. Als 'eccivers zijn benoemd admiraal Strauss en Vatts, vice-president der Sinclair Oil c Companies. DE OPVOLGER VAN DENBY. Curtis D. Wilbur, de chief justice van het jpperate gerechtshof in Californië, deelde mede, dat hij den post van staats-secretaris van Marine heeft aanvaard* als opvolger van Denby. DE ARtERIKAANSCHE DRANKOVER EENKOMST MET GROOT-BRiTTAN- NIE DOOR DEN SENAAT GOEDGE KEURD. De Senaat der V. S. heeft met 61 tegen 7 .temmen de overeenkomst met Groot-Brit- tanaië inzake het onderzoek van schepen op zee goedgekeurd. HET COMPLOT OM v. KAHR TE VERMOORDEN. Volgens de „Münchener Post" zullen de er dagen wegens het smeden van een com- 0.65. Goudsche 0.29-0.75. Edammer ƒ0.32, fulpen: Bartigons 10—13; Copland —0.82. Aanvoer 33.150 K.G 710; William Pitt 12—14; theeroos BEVERWIJK, R.K. Coöp. Tuindersver- 6—10; Prins van Oostenrijk j 6,50—10,oU; eniging Kennemerland. Prijsnoteering van Murillo 6—10; La Reine 4—6: Herman 14 Maart. Boerekool per kist 0.90—2; Schlegel 4,50—5; Gnsdelin 5.50—7; Bril-j Aardappelen per K.G. 8—10 ct., Wortelen !ant j 5—7; Crone dor 7—10; Gele PnniS 4'A6 ct., Bieten 10—12 ct., Schorsenee- 7. Alles per 100 stuks, ren 13—29 ct., Uien 10—13 ct., Sjalotten Potplanten: Primelaar's 0,22—0,35; Ui- 2025 ct., Spruiten le soort 4557 ct., id. vla's 1,80—2,80, Azaleas groote J o, 2e soort 25-40 ct., Witlof le soort 35- 5,50; middelsoort J 1,502,80; idem kleme 48 r.t., idem 2e soort 24—30 ct„ Roode kool f 0,60—1,10 per stuk; Plumosa s 7,—10 per per stuk 2432 ct., Gele kool 2830 ct,, jOO stuks. Prei le soort 25--35 ct per bo*. Selderie) 812 ct., Pieterselie 58 ct., Prie 2e soort AMSTERDAM, 14 Maart. Aardappelen. 15—20 ct, Rabarber 16—27 ct.. Spinazie (Bericht van den makel. Jac. Knoop.)! per ben 1 65—1.80. Zceuwsche bonte 8.25, idem blauwe j GOUDA. Veiling van 14 Maart 1924. Wit- I 7.75—8, idem eigenheimers 7.2j. idem 7 cl cn lc. hr>m rnndp star lof le soort 4047, idem 2e soort 22 31; Spruiten le scort 29—43, idem ,2e soort 1620 per 100 K.G. Boerekool 18 41 ct per kist. Rabarber 4.909.80, Selderie 510.20, Peterselie 14.10 14.60, Prei 3.5012.20 per 100 bos; Knol- selderie 1115.80; Eieren 6.306.90 per 100 stuks. industries 5.50—5.75, idem roode star 6.25—6.50, idem blauwe poters 5.25, idem bonte poters 5—5.25, idem roode star poters 4, Drentsche eigenheimers 4.254.50, idem roode star 4—4.25, per H.L. Winter Malta-aardappelen 714 per 100 K.G. MIDDELBURG, 13 Maart. Granen. Ter AMSTERDAM, 14 Maart. [Bericht van het graanmarkt was de aanvoer matig. De no- Gem. Veilinggeb. expl. De Jong Koene), peering is als volgt: .arwe 12.50-13 witte Prijzen wagen voor Goudreinetten extra PP21? f 9' r°J1C C ""V epn 32 'rrnan 50—58; id I 24-40; Courtpendu 12- ^mne boonen j 20-32 maan- 22; citroen appelen 14-22; bellefleur 7 {LA~C kr°°nerwten f 2° t 28-^0; Paradijs appelen 10—16; dubb. "'"rjjRECf{T14 Maart. Kaas, Ter markt bender 16_z0;. Hu/smanzoet 15-19, rei- 3 wej|ende 720 K G PHjs net zoet 1822, zoete venen j 16 -ö« rijksmerk f 45, stoofperen 30—38; spruiten 45—54; ZWOLLE, 14 Maart. Boter. Aangevoerd nieuwe spinazie 60—70, witlof Hollandsch g0|8 v 10^ en 230 stukken, samen 1815 34—40; witlof Belgisch 44—48 per 100 pri:s j'/s 30—34.50, per K.G. 2.201 K.G.; rabarber 1215; raapstelen 57 2.40. per 100 bos. i Vee. Aanvoer 476 runderen, 150 graskal- Bloemen: Seringen 2644; Prunus 12 vereni 323 nuchtere kalveren, 25 schapen, —18; sneeuwballen 1422 per 100 tak; 7 Jammeren, 152 varkens en 678 biggen. Am. anjers 1015; Callas J 2858; hya- Men besteedde voor vette koeien 0.80 cinthen 78 per 100 stuks; Mimosa 3,50 1.12,, dito kalveren 1.201.60, dito var- 4,90 per mandje; Fransche anjers 0.60kens 6070 ct., per K.G., schapen 2560. 0,80; anemonen 0,350.50; narcissen De handel in neurende, versgekalfde 0,12 0.18; margrieten 0,170,24; Fre- koeien, vaarzen, vet vee en stieren was zeer sia's 3240 per dozijn. I slecht; nuchtere kalveren duur. GENEVE, '14 Maart. De Raad van den Volkenbond heeft in een opbare zitting en - in tegenwoordigheid van vertegenwoordi- riot om v. Iriahr tï vermoorden terechtstaan gers a]je belanghebbende landen acte zen kellner, een boekhouder, een mijnwerker, :en filmactaur en een schoenmaker. EEN NIEUWE AANKOOP VAN STINNES. Men verneemt, dat Stinnes de kunst- -lijverheidschciol te Berlijn heeft aangekocht om daarin de bureaux te vestigen van de „Deutsche Al{gemeine Ztg." In verband hiermede moet de school worden verplaatst. Zij zal worden gevestigd in de oude kazerne van Charlottenburg. HUGO STINNES ZIEK. Draadloos wordt gemeld, dat Hugo Stin nes een zwaren griepaanval heeft doorstaan en thans tot herstel van gezondheid een lang durige kuur moet doen. HET SPOORWEGONGELUK BIJ LYON. Aan den machinist van den trein Calais- Nice is door den reohter van instructie het veroorzaken van lichamelijk letsel en dood door schuld ten laste hgelegd; hij is evenwel op vrije voeten gelaten. Woensdag a.s. aal het Kamerlid Pays over het ongeluk interpelleeren. DE ONTHULLINGEN VAN DE „HU- MANÏTE." Na eenigen tijd gezwegen te hebben, zet daarna aan de betrokken regeeringen ruim- Boris Souvaréine thans in de „Humanité" schoots tijd tot bestudeering der verschil- genomen van de onderteekening der poli tieke en financieele protocollen inzake de wederopbeuring van Hongarije. LONDEN, 14 Maart. Naar men verneemt is de publicatie van 't rapport der deskun digen van de Commissie van Herstel om- tï ent den toestand in Duitschiand nu defi nitief Maandag te verwachten, indien al thans volgens de vnoegere Parijsche mede- deelingen de rapporten tegelijk met de aan bieding aan de Commissie van Herstel aan de pers zullen worden gegeven. Het voorstel zal bevatten een larfg moratorium voor Duitschiand, terwijl op grond van berichten uit New-York schijnt te kunnen worden aangenomen, dat de leening, die Morgan Co. als valutacrediet aan Frank rijk hebben toegestaan, slechts voorwaar delijk is, 1,1. onder voorbehoud dat de voor stellen der deskundigen worden aanvaard. In dit geval zal een FranschEngelsche groep voor de financiering van Duitsch iand zorgen. Vandaar dat er in zaken- kringen zooveel mogelijk op wordt aange drongen dat de gedachtenwisseling tusschen den Franscben en den Engelschen premier zoo spoedig mogelijk zal plaats hebben, en in goed ingelichte kringen neemt men dan ook aan dat deze ontmoeting ongeveer de laatste dagen van Maart of de eerste van April ral plaats hebben. Deze termijn geeft zoowel aan de Commissie van Herstel als zijn onthullingen over de Fransche pers voort. In het bijzonder moet de „Matin" het ditmaal ontgelden. Souvarine belooft vervolgen van zijn onthullingen. Heden komt voor de correctioneele recht bank het proces voor, door den eigenaar van de „Matin," Bunau-Varflla, de „Huma nité" wegens de vroegere onthullingen van genoemd blad aangedaan. De „Humanité" heeft o.a. als getuige gedagvaard den tsaris- tischen oud-minister van financiën Kokowt- zew. ALKMAAR, ,14 Maart. Kaas. Ter markt waren 80 stapels, wegende 63000 K.G. Fa- briekskaas kleine 51, commissie 46, boe renkaas kleine 49, commissie 43. Handel goed. LEEUWARDEN, 14 Maart. Vee. Aange voerd 62 stieren 90450, 334 vette koeien 200—440, per K.G. 0.90—1.10, 768 melk en kalfkoeien 200—500, 38 vette kalveren f 40—88, 160 pinken 90—175, 529 nuchtere lende vraagstukken in verband met de Duitsche schadeloosstelling en de andere fi nancieele regelingen, die tusschen de En- tentelanden noodig zijn. Tn ieder geval schijnt het een goed voor teeken voor overeenstemming tusschen Londen en Parijs, dat het vraagstuk der z g. „veiligheid" van Frankrijk geen groote zorg behoeft te baren na de uitspraken van gezaghebbende Britsche politici in den laatsten tiid. PARIJS, 14 Maart. De Senaat heeft de beraadslaging over de financieele voorstel len voortgezet. Poincaré, die de Jouvenel beantwoordde, verklaarde dat er vóór het einde van de maand Mei aigemeene verkiezingen zullen worden gehouden, Hij voegde er aan toe dat het een onduldbaar machtsmisbruik ten op zichte van het algemeen kiesrecht zou zijn om het mandaat der Vergadering nog te ver- lengen- In zijn kritiek op de financieele voorstei len, wat betreft de décrets-lois, wees de Jouvenel er op, dat het zegevierende Frank rijk lijdt, onder de leemten van het verdrag, nu de kwestie der intergeallieerde schul den >liet is geregeld. Frankrijk is heden LONDEN, 14 Maart. Hoewel de mui tende officieren nog steeds in vrijheid ver- keeren en de regeering hen bedreigt met de militaire straffen, welke tijdens den staat van oorlog van kracht waren, gelooft men toch dat de Icrsche regeering dc crisis overwonnen heeft. Vermoedelijk zal er een commissie van onderzoek voor de militaire aangelegenheden worden benoemd, doch het resultaat hiervan zal waarschijnlijk niet zeer groot zijn, aangezien degenen, die over de republikeinen als rechter zullen hebben te fungeeren, tevens degenen zijn, die het zoo- vér hebben laten komen. Een groot deel van j de lersche pers is van meening dat de mo- reele overwinning door de „muiters" is be haald. Hoe ernstig men den toestand inziet, blijkt wel uit het feit dat de lersche leening die Zaterdag j.l. nog op 99 pCt. stond thans tot 97K is gedaald. Leach, de onder-staatssecretaris voor de luchtvaart, moet heel wat hooren over de rede, welke hij deze week bij het indienen der" luchtvaartbegrootinig in het Lagerhuis heeft gehouden. In deze rede heeft hij nl. geheim document van de commissie voor de rijksdefensie' aangehaald. De oucKpremier Baldwin zal nu Maandag a. s. den eerste- minister vragen, welke stappen hij denkt te nemen om onthullingen uit vertrouwelijke documenten door ministers in het Lagerhuis te beletten. Aanvankelijk werd gezegd, dat het docu ment een rapport was, aan de commissie gericht, doch de „Times" zegt dat er'goede reden is om te geloovcn dat het de notulen der commissie betreft, welke steeds als het meest vertrouwelijke van alle staatsdocu menten worden beschouwd. BERLIJN, 14 Maart, De rijksdagpresident heeft heden op voorste! der rijksregeering bepaald, dat de verkiezingen voor den rijks dag op 4 Mei a. s, zullen worden gehouden. Tot „Reichswahlleiter" is prof. Wage-; mann benoemd. kalveren 715, 106 vette schapen J 28verplicht óf zijn aan de geallieerden ge- 50, 65 weideschapen J 2442, 990 vetie geven handteekening te verloochenen, óf varkens 55150, per K.G. 0.650.72, j Cm viermaal de waarde der munitie te be- 75 magere varkens 2550, 597 vette big- talen, welke het werd afgestaan om zijn gen 2550, 233 kleine biggen f 816, 23 J eigen steden te vernietigen en het noodige paarden, 47 bokken. j brood te verschaffen voor zijn soldaten. De handel in melk- en kalfvee en in pin- j die een zaak verdedigden, welke niet alléén ken was door kleinen aanvoer wel zoo goed, de hunne Was. Spr. stelde vast, dat de doch langzaam, goede soort prijshoudend j Ruhrbezetting is geslaagd; zelfs indien zij Stieren, vette koeien en nuchtere kalveren tot resultaat had gehad den magnaten te iets lager. Varkens, zware zouters en vette j doen begrijpen dat zij dienen te betalen, iets beter, overigens kalm. Zouters 6086 j dan zou dit reeds een gewichtig resultaat ct., Londensche varkens 54—58 ct per K.G. zijn. Ho besloot met Poincaré te vragen den eerbied voor de verdragen te doen zege vieren Wolvee prijshoudend. Eieren. Aanvoer 25.000 kippen-, 5TA ct., 250 eenden-, 89 ct. LEEUWARDEN' 14 Maart. Boter. Aan voer 8/3 en 104/6 v. Fabrieks J 11.93, no teering van de commissie 2 per K.G. Kaas. Sleutelkaas 0,590.65. Nagelkaas 0.32 Nadat de algemeene beraadslaging was gesloten, ging de Senaat over tot dc be spreking van de artikelen der voorstellen. Renoult (rad. socialist) bestreed de décrets- lois. De nieuwe minister van oorlog, generaal Condylis, heeft een circulaire gericht tot de militaire autoriteiten, waarin hij zegt, dat daar de nationale noodzaak, die de tijdelijke inmenging der officieren in de politiek heeft uitgelokt, niet meer bestaat, het leger zich zonder ongerustheid moet wijden aan zijn militaire taak, Het nieuwe kabinet zal zich op 20 Maart aan de Nationale vergadering voorstellen. Nadat de vervallenverklaring der dynastie zal zijn uitgesproken en de republiek uit geroepen zal zijn, zal de datum der volks stemming worden vastgesteld, opdat de wij ziging van het regime met alle mogelijke waarborgen door 't volk wordt bekrachtigd. In een circulaire der verschillende minis teries is aan alle openbare diensten gelast, de portretten van het koninklijk paar uit hun bureaux te verwöderen. PEKING, 14 Maart. Het Russisch-Chineesch verdrag, dat binnenkort zal worden geslo ten, verklaart de tsaristische verdragen waérdeloos. Rusland erkent China's souve- reiniteit over Noord-Mongolië, China zal de Chineesche Oostersche spoorwegen volledig beheeren. Rusland geeft zijn concessierecht in China prijs, alsmede de schadeloosstelling voor den bokseropstand, onder voorwaarde ■dat deze zal worden besteed voor onderwijs. Tevens wordt de Russische consulaire rechtspleging in China afgeschaft. Beide par tijen zullen zich onthouden van vijandige propaganda. Op Zaterdag 23 Febr. en 1 Maart j.l. ■.varen bij resp. 198 en 201 organen van de openbare arbeidsbemiddeling in gemeenten met 5000 of meer inwoners als werkzoeken de mannen (hetgeen niet steeds beteeken! werkloos) ingeschreven de aantallen, achter de hieronder vermelde beroepsgroepen ver meld'. Bewerking van diamant 437, 383; bouw bedrijven (waaronder 5700 grondwerkers, 1700 metselaars, 3900 schilders, 4800 timmer lieden, 31C0 opperlieden) 26900, 27332; he- working van stroo, hout, kurk (Amsterdam '■>25, 'sGraverbage 265, Rotterdam 575, Zaan dam 200) 2656. 2570, kleeding en reinigint 'Amsterdam 350, 's Gravenhage 250, Gronin gen 150, Rotterdam 400, Utrecht 100) 1729, 1731; leder en wasdoek 761, 646; bewerking van metalen (waaron-'er pl.m. 2700 te Rot terdam en pl.m. 2600 te Amsterdam, 1 pl.m. 500 te 's Gravenhage, nl.m. 500 te Utrecht, ol.m. 400 te Dordrecht) 10470, 10232; textiel- nüverheid (waaronder pl.m. 575 te Losser) 1586, 1632, voedings- en genotmiddelen 'waaronder sigarenindustrie) 4351,. 4366; kantoorpersoneel fmannelilk en vrouwelijk) '949, 4129; totaal 52839, 52921. Bovendien waren bij bovenvermelde or ganen ingeschreven, resp. 46328 en 45875 andere mannen, die meer tot de ongeschool de beroepen moeten worden gerekend en van wie zeer velen onregelmatig of nu en dan los werk verrichtend, niet steeds onder de geheel werkloozen kunnen worden ge. TarrtSebikt. (Van deze categorie waren er ingeschreven te Amsterdam 7300, te Rotterdam 8300, te 's Gravenhage 2900, te Utrecht 1800, te Dordrecht 700, te Schiedam 1600, te Ariv hem 600 en te Haarlem 700.) De Koningin is voornemens 22 dezer voor eenigen tijd het landhuis „den Ruigen. hoek" te Scheveningen te betrekken. De N. Crt, verneemt, dat de regeering met ingang van 1 .Mei a.s, een korting ad 5 en 10 pCt. zal toepassen ten aanzien van de be zoldiging van alle Rijksambtenaren, resp. gehuwd en ongehuwd. Déze korting zal met ingang .van 1 October 1924 wederom worden verhoogd, terwijl met ingang van 1 Januari 1925 njeuwe bezoldi gingsschalen zullen worden ingevoerd, welk? eveneens een nog grootere salaris-vermin dering beoogen. •Een circulaire aan de bedrijfshoofden. Naar de Tel. verneemt, is door het ge meentebestuur van Amsterdam een circu laire aan de hoofden der bedrijven gezonden, waarin B. en W. mededeelen, dat het geven van vacantieloeslag aan gemeentewerklieden opgeschort is. In het Georganiseerd Overleg heeft wet houder Wierdels meegedeeld, dat hij op het standpunt staat, dat over 1924 geen vacan- toeslag geg ven wore't en Jat deze toeslag voor de werklieden, die in Mei met vacantie gaan, opgeschort zal worden. De thans ver zonden circulaire houdt dus hiermede ver band. Intusschen zullen binnenkort de loononder handelingen in het Georganiseerd Overleg aanvangen cn daarbij zal ook over der vacantietoeslag worden gesproken. De plannen der regeering. Door den heer Dresselhuys zijn aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de Minister daags na zijn jongste verklaring in de 't weede Ka er dat hij stappen zou doen 0111 de aanbesteding van den kademuur voor de haven van Vlis singen bij suppletoïre begrooting te doen mo gelijk maken, aan den hoofdingenieur van den waterstaat op Walcheren heeft bericht, dat de walerstaatsteekening van de haven uitbreiding niet meer mocht worden ten toon gesteld „in verband met de veranderde hou ding der Regecring ten opzichte van de haven'? 2. Zoo ja, is dit bericht dan op te vallen in dien zin, dat de Regeering reeds besloten zou hebben niet ten spoedigste tot die aan besteding te doen overgaan, zcr-ib in 's Mi nisters verklaring in dc Tweede Kamer werd in uitzicht gesteld, of welke andere betee- kenis moet aan dit bericht worden toege kend? In de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Salland werden de plannen der Regeering bespro ken tot heffing eener vergoeding aan het Rijk voor het gebruik van dater uit aan den Staat toebehoorende wateren door de in dustrie en een vergoeding voor terugstor ting van dit water. Van verschillende zijden uit de Kamer werd ernstig gewaarschuwd tegen het leg gen van een indirecte belasting als hier be doeld op de industire, De voorzitter betoogde, dat door een zoodanige belasting op fabriekswater in dustrieën zullen worden getroffen, die op de internationale markt moeten concurreeren. De Kamer nam ten slotte het voorste! van het bestuur aan, om zich met een schrijven tot den minister te wenden. Zondag en Zaterdag a.s, zal te Amsterdam in het gebouw der R.A.I. een hondenten toonstelling plaats hebben. Meer dan 500 honden van allerlei soort en ras zullen dan met hun geblaf en gekef en gejank en gehuil deze ruimte tot een oord van verschrikking maken. Niet echter voor de „kynologen" en voor hen, die van honden en van kijken naar hon den houden. ge'noeird kon worden, droeg het stempel van zwaar leed. Rosa bezat niet veel menschenkennls. Toch werd ze getroffen door het eigenaar dige voorkomen van dezen man. Haar j nieuwsgierigheid werd geprikkeld. Wie was deze man? Wat had hij op het kasteel te doen?.... Mevrouw Alban had toch nooit gasten! Gedurende de tien jaren dat ze al in deze streek woonde, was er nog nooit één enkele gast geweest een enkele be zoeker uit de onmiddellijke omgeving kwam er wel ooit, maar dan toch zeer zelden. Waarschijnlijk werd deze man niet ver wacht. „Gaat u naar mevrouw Alban," vroeg ze met eenvoudige stem. waara^iter ze zeer goed haar brandende nieuwsgierigheid wist te verbergen. „Ja," antwoordde hij. „Zoo, dus u kent haar?" „Javan vroeger.... Het is reeds zeer lang geleden dat we elkander voor het laatst heb cn bezien." „O, k begp het, U wilt haar verrassen?" „Ju:st Kent ge mevrouw Alban?" „Alleen van gezichtzooals de meeste menschen. Ze gaat niet dikwiïls uit." „En hare kinderen?" „O, die ziet men iederen dag!" „Zijn ze alle drie nog bij haar?" „Ja.... De oudste, juffrouw Marguerite, is een zonderling meisje, dat soms geheele dagen te paard doorbrengt, en evenals de anderen, niets uitvoert.... Er zijn lieden die altijd anders moeten doen als gewone men schen. Rosa lachte luid en openhartig. De reizi ger luisterde aandachtig. Ze ging voort; „De tweede is mijnheer Fernand, een beste jon gen,. die mij wel eens graag plaagt, maar die overigens de goedheid zelf is. Hij zal een werkman nooit zijn loon onthouden!.... Ten slotte hebben we nog de kleine Laure, een aardig kind dat in het geheel niet trolsch is en den geheelen dag niets anders doet dan zingen en lachen." De man stond opHij scheen ontroerd ....Hij wendde echter alle pogingen aan om dit niet te doen blijken. Terwijl hij naar de 1 deur ging, sprak hij: „Het houdt reeds op met regenen, wilt ge mij den weg naar het kasteel wijzen?" Maar wat rroet ik doen n- er geen herberg in de omgeving 's?" „U wilt dus niet in het kasteel ovemach- ten?" j „Het is reeds te laat om mij e? nu nog U kunt dus uw gang gaan. Ik zal inmiddels n iQ uw bed m gereedheid brengen. „O, maar als' u met een eenvoudige leger- Rosa^alje de broodtrommel uitdekast stede genoegen wilt nemen kunt u wel in. en plaatste deze vóór haar gast op tafel, dat zijkamertje overnachten!" i geze begon stilzwijgend te eten. „Heel graag, als het tenminste niet te Rosa gmg even heen en kwam na ver- lastig isj loop van vijf minuten terug. Zij ging op „Te lastig? Weineen! Bij ons op het land! een bankje zitten. Ze kon haar pogen niet zién we zoo nauw niet.... Als we hulp1 van dien man afwenden en ze bleef hem kunnen verleenen dan doen we het.... Al- J b'j haar aanzag. leen moet ik u waarschuwen dat de lakens „Wil: ge mets meer, vroeg ze, toen mj hard zijn en dat ik geen veeren bed heb, j het zakmes dat hij gebruikt had weer bij maar alleen maar stroo.' „O, dat hindert nietsEen mensch moet zich weten te behelpen!" Rosa duwde een deur open, die toegang verleende tot een ander vertrekje. „Ik veronderstel," zeide ze „dat het reeds lang geleden is dat u iets gebruikt heeft U hebt een lange reis achter den rug, niet waar?' „Ik ben vanmiddag om vijf uur te Mathon uit den tr»ln gestapt." „En heeft u vier uren noodig gehad om rier te korren?" „Ja." „Ik heb kaas en spek in huis, en op de boerderij kan ik een kruik wijn halen,.,. zich stak. „Neen, dank je, ik heb heerlijk gegeten, beter dan in de gaarkeuken." Hij glimlachte droevig, maar spoedig kleef Hjn gelaat weer even onbeweeglijk als te yoren. „Dus," zoo vroeg hij, „ge ziet juffrouw Alban dikwijls?" „Ja, heel dikwijls zelfs".... „Ze moet zeer schoon zijn" „Schoon," riep Rosa met een grijnslach uit. „Ze heeft evenals een juffrouw uit de stad een blank en regelmatig gelaat, maar dat is ook alles!.... In ieder geval heeft ze met haar mooie oogen nog geen man kun nen krijgen," Het glas ciderwijn, dat de man juist naar zijn mond wilde brengen, beefde in zijn handen.... De wijn liep over zijn kleederen. „Lomperd!".... riep hij, tot zichzelf spre kend uit.... Hij deed zoo bruusk om niet zijn ontroering te doen blijken. „Het beteekent niets," zeide de boerin, „bij ons gaat het ni«t zooals op het kasteel, we hebben hier geen mooie vloerkleeden." Hij dronk zijn glas in één teug leeg én stond op. „Wilt ge mij het bed aanwijzen?" ,,U zult het waarlijk wel alleen kunnen vinden; ik zal u een lampje gevenWat mij betreft, ik ga altijd zonder licht naar bedWel te rusten, mijnheer." Toen hij in zijn kamer was, ging Rosa eveneens naar bed en sliep weldra in, on danks alle wederwaardigheden van den afgeloopen dag. Sedert zij bij vader Luri- eus werk had gekregen, had zij iederen dag van den ochtend tot den avond hard door gewerkt.'s Nachts dwaalde ze om het kas teel heen. zoodat ze den laatsten tijd geen -ust had genoten. Dc vermoeienissen en haar zware dagtaak hadden haar wil en haar krachten zeer verzwakt. In het- hutje heerschte een diepe stilte. De grijsaard in bet kleine zijvertrek was echter pog wakker, Hij had het venster ge opend. Het was een klein raam,, omgroeid met wingerdranken. De door het onweet gezuiverde lucht stroomde het kamertje binnen In de verte klonk nog het gerommel van het afdrijvende onweer. De grijsaard haalde diep adem en staarde over de nachtelijke velden. Vervolgens richt te hij zijn blikken ten hemel.... Langen tijd bletf de geheimzinnige vreemdeling zoo zwijgend staan.... Van tijd tot tijd zuchtte hij diep.... Ten slote trad hij op zijn legerstede toe efl ging geheel gekleed te bed liggen. De kleintjes sliepen nog steeds in hun vurenhouten krib, toen Rosa dé geit had gemolken, die den geheelen dag aan een tcuw gebonden stond te grazen. Ze bood den grijsaard een kom melk aan, hij dronk er 'n gedeelte van op. Vervolgens dronk ze zelf 'n weinig en liet de rest op tafel staan voor de kinderen, als ze wakker zouden worden De gast wilde haar een gelds.tuk geven, maar bijna verontwaardigd weigerde ze dit. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6