ELCK WAT WILS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Zaterdag 15 Maart 1924 Derde blad GEMENGD NIEUWS. Zoo gekomen, zoo verdwenen. Een boom op een tramdraad gevallen. Brand te Zevenbergen. Iet» wat niet in de maag thuis hoort. Ontstemd. BINNENLANDSCH NIEUWS. Ned. R. K. Bond van Stucad oorspatroons. LUCHTVERKEER. Nieuwe Luchtvaartlijn. Dienst LondenPraag. UIT ONZE OOST. Een grens-incident. ORDE EN ARBEID. Staking bij „de Tribune." TREKJES No 338 kuN KLACHT. De heer Henri Polak, een van de meest bekwrrr.e bestuurders uit de Moderne Vak- tev.egir.g, laat in het Eondsorgaan van den Dkmantbewerkersfcond waarvan hij de voor zitter is, een klaagtoon hcoren. Hij heeft, zooals bekend zal zijn, de leden van genceirden bond gewaarschuwd geen actie tot Iccr.sverfcccging in te zetten., wijl zulks in het gunstigste geval wel tenig direct succes kan hebben, maar daar naast ongetwijfeld een neg greotere schade dcor vermindering van werkgelegenheid zal te weeg brengen. Hij beklaagt er zich over dat zoovele leden dat maar niet kunnen begrijpen.of willen er kennen terwijl het z.i. toch voor ieder duide lijk is, dat regelmatig werk voor een lager Icon vccrdeeliger is dan tijdelijk een hooger loon gevclgd c'oor een werkloosheidstijdperk waarop dan deze veelzeggende woorden vol- <en Ik beeld mij niet in, ook maar een van de leden overtuigd te hebben van on gelijk. Vólkernen besef ik, daartoe niet langer het vermogen te bezitten, omdat bij de leden het geloof in mijn woord niet tlleen, doch cok in mijn goede trouw «cfcijnt verloren te zijn gegaan. Plichtmatig heb ik geschreven. Dat is nu eenmaal mijn taak een taak, die mij niet gemakkelijk gemaakt wordt en tan welke ik hoe langer hoe meer hoop dat dj niet lang meer de mijne moge zijn, om- Jat zij slechts dan goed en met vreugde vervuld kan worden, wanneer hij, op wien «ij rust, zich gedragen weet door het ver trouwen zijner lastgevers. En ik geloof nij niet te bedriegen, als ik aanneem, dat het r.iet meer bestaat. Een andere verkla ring van hetgeen in de laatste weken tot uiting gekomen is, zou ik niet weten te rinden. Polak is niet de eerste de beste. Hij staat ook cp vakvereenigingsgebied bekend als een volbloed scciaal-democraat en is wellicht op dat terrein een van de meest geduchte tegen- v standers van R.K. Organisatie wat echter geen beletsel is cm te erkennen dat hij groo- te capaciteiten bezit. Dat een zco bekwaam en zoo invloedrijk vakvereenigingsbestuurder een dergelijken kl-agtoon moet laten hoeren is een bedenke lijk verschijnsel cn typeert de opvattingen die er vooral in die kringen heerschen. Het gezond verstand staat zooals steeds ook in dezen op gespannen voet met de schep-maar-cp-taktiek van Stenhuis c.s. Uit den klaagtoon van Folak, kunnen we nagaan hoe dcor het toepassen van een ver keerde taktiek de massa zóóver kan beïn vloed worden, dat zij voor een misschien te behalen direct voordeel bereid is zich zelf voor wellicht geruimen tijd groote schade te doen. Toch zou ik de aandacht daarop niet heb ben gevestigd als ik niet dacht, dat er ook voor velen onzer een lesje in lag Niet aan allen is de taktiek van Stenhuis ongemerkt voorbij gegaan niet allen zijn vreemd gebleven van het revolu'ionnaire drijven van de N. A. S.-menschen en het is Zeer de vraag of er cok onder onze georgani- seerden niet zijn die een hcogere waardeering hebben voor groote woorden dan voor ver at" nde lij ke overwegingen. En toch kunnen deze slechts waarde heb ben. Men kiest en betaalt toch geen bestuur ders om groote woorden te gebruiken Daarvoor menschen aan te stellen zou de grootste dwaasheid zijn die men kon uitha- en Wie diiraan behoefte heeft kan wellicht ie mand vinden, die énkele uren achtereen wil .•azen en tieren zonder daarvoor al te veel geld te vragen, maar daarmede zijn de bélam en van niemand gediend en zooiets heeft ook niets gemeen met het opkomen voor rechten. Als we zóóver komen, dat de leiders niet meer het vertrouwen hebben van de massa, wat uiteraard juist in de moeilijkste oogen- blikken tot uiting komt, dan heeft de vak- ueweging haar kracht verloren. Oneindig veel beter is het te berusten in iets minder dan men meent te kunnen berei ken, dan Iet vertrouwen in de leic'i g te ver zwakken want daarvan is de schade niet te averzien. Cok leiders van vakvereenigingen zijn niet onfeilbaar, kunnen zich in den toestand ver gissen, maar ze moeten toch al zeer onbe kwaam zijn, indien zij de toestanden op ver- ickillend terrein niet beter kunnen overzien Jan het gros der leder. 't Heet wellicht minder democratisch als men in moeilijke momenten de leiding moer volgen welnu het zij zoo, maar men bedenke hierbij, dat de leiders van onze vakbeweging slechts op één terrein dat groote vertrouwen vragen en de verkenning van dat terrein ook hun meer bijzondere en dagelij ksche taak is, waarbij zij steeds en voor elk advies ter verantwoording kunnen worden geroepen. Nu allerwege een opleving valt waar te nemen in onze R. K. Organisaties meen ik dat een van de meest gewichtige zaken welke wij te verrichten hebben, moet bestaan in her opwêkken van meer vertrouwen in de leiding onzer organisaties. Was dat niet ondermijnd geweest, dan hadden we wèl tegenslag als gevolg van de economische omstandigheden ondervonden, maar de felle reactie hadden we niet gekend. Was het vertrouwen in de leiding onzer organisaties ook het parool geweest van de tienduizenden leden die in de jaren 1917 1920 tot ons kwamen, we hadden de leden- vlucht van 19211924 al evenmin gekend a.'s de brute aanslag op zoovele sociale maatre gelen en voorzieningen, eenmaal met zoo veel inspanning verkregen. Polak zou zijn klaaglied niet behoeven te zingen als de mentaliteit van de leden niet bedorven was door het dolle gedraaf van hen die de feiten niet durven zien of durven zeg gen doch niet hij, maar de leden zelf zullen er het slachtoffer van worden. D k is de les die we daaruit moeten putten als we dat werkelijk doen dan zullen onze or ganisaties daardoor slechts aan innerlijke kracht kunnen winnen en ook op dat terrein heel wat sterker staan als de socialistische be weging. Die, wanneer men de bakens niet spoedig verzet evenals de communistische bewe ging aan zelf gezaaid wantrouwen moet verschrompelen. Vertrouwen in de beweging en hare lei ders ik kan er niets aan doen als men er weer wat achter zoekt lijkt mij wel het eerst noodige om den moeilijkheden die wij thars meemaken het hoofd te bi d:n en ons sterk te maken voor de toekomst. A. J. L. ONDERNEMINGSRADEN. Het rapport van de S.D.A.P. en N.V.V. over de medezeggingschap der arbeiders en de behandeling daarvan, heeft opnieuw het vraagpunt van ondernemingsraden of be- dn'jfsraden naar voren gebracht. Voor zoover ik op practisch terrein mij een meening heb kunnen vormen, lijkt mij een streven naar medezeggingschap in de onderneming vrijwel doelloos en onjuist. Doelloos, omdat uit niets de geneigdheid van den wetgever is gebleken om een derger lijke wet in het leven te roepen, terwijl er ssöndei; wet zeker niets van komen kan onjuist, omdat men de actie van de arbeiders, om eenige medezeggingschap te verkrijgen in het bed; ijonnoodig verzwaart. Door verschillende wetenschappelijk ge vormde personen wordt op meer weten schappelijke gronden dezelfde meening ken baar gemaakt, zoodat ik mij in veilig gezel schap bevind. In „De Nederlander" van II Maart vond ik een artikel van Mr. Dr. A. A. v. Rhijn, dien men toch moeilijk kan verdenken van gemis aan practisch inzicht op dat terrein, waarin ook hij om verschillende redenen, zich een tegenstander van ondernemings raden toont le. Een groot deel van het Rapport is gewijd aan de vraag op welke wijze de onder nemingsraden moeten worden gevormd en welke taak zij hebben te vervullen. Het is vooral de bedoeling, dat zij zullen medewer ker aan de toepassing en uitvoering van cc le tieve contracten. Maar wij vragen ons af, waarom de Wetgever hierbij te hulp moet worden geroepen. Tor nu toe hebben de ondernemingsraden, voorzoover zij beston den als fabrieksraden of kernen, weinig ol geen levensvatbaarheid getoond. Reeds hier in schui't een aansporing om uiterst voorzich tig te zijn. Want het heeft geen zin het be drijfsleven met een net van ondernemings raden te overdekken, wanneer hun levens vatbaarheid in ons land niet is gebleken. De Overheid moet aanvullen en vastleggei datgene, wat in het sociale leven groeiende is. In het Rapport wordt in strijd met dezer gulden regel gehandeld. 2e. Ons tweede bezwaar is, dat de wette lijke ondernemingsraden onhistorisch zou den zijn. Wie de ontwikkeling van het sociale leven van de laatste jaren heeft gevolgd, die weet, dat de organisatiën van werkgevers er werknemers in ons tand bedrijfsgewijze groeien en niet ondernemingsgewijze. Door ondernemingsraden in te stellen, gaat men lijnrecht in tegen de ontwikkeling, die zich .1 de maatschappij voltrekt en levensvatbaar- eid blijkt te bezitten. Wanneer, dan wordt gengeworpen. dat rfien dart ondernemings den slechts een zeer bescheiden taak wi even om een goede doorvoering van he: ollectief contract mogelijk te maken, dan tomen wij weer terug op ons vorige bezwaar en vragen welke reden er is, den wetgever te laten ingrijpen, zoolang de vakorganisatie in ons land niet zelve, veel meer dan th ns, hebben beproefd een goede doorvoering va.: een gesloten collectief contract in de onder nemingen te verzekeren. Want aan papieren ondernemingsraden heeft men niets. 3e. Het meest principieel is ons derde be zwaar dat een organisatie ondernemings gewijze de taak van den bedrijfsleider ernstig moet belemmeren, terwijl een organisatie van het bedrijf hem voldoende bewegings vrijheid laat. Ter verduidelijking noemen wij een paar voorbeelden. In artikel 45 van het Rapport vinden wij de bepaling, dat over inkrimping van den werktijd of over ontslag, tengevolge van nieuwe arbeidsmethoden, overleg moet wor den gepleegd met den Ondernemingsraad. Nu komt het ons voor, dat de juiste methode is, dat de besturen van werkgevers- en werk nemersorganisaties in het bedrijf daarvoor algemeene regelen stellen. Want het ligt voor de hand, dat'de direct-belanghebben- den, die doQr een dergelijken economischen na :r;gri getroffen worden, geneigd zullen zijn, zich onredelijk sterk daartegen te ver zetten. Het Rapport heeft dit ook wel ge voeld en daarom bepaald, dat indien de on dernemer en de ondernemingsraad niet tot een resultaat komen, in hooger beroep wordt beslist door den Centnlen Economischer Raad, welke o.a. door de vakcentralen van werkgevers- en werknemersorganieetien word samengesteld. Maar daarbij moet hef toch weer onmiddellijk treffen dat de besturen van werkgevers en werknemers in het bedrijf zelve, hier wederom zijn voorbijgegaan, hoewel hun deskundigheid juist de aan- geweze organen zijn om een beslissing te nemen. De bezwaren die in bovenstaand citaat t t uiting komen kunnen moeilijk als van te weinig beteekenis ter zijde worden gelegd. Erkent men die bezwaren dan kan men bezwaarlijk volhouden dat een streven naar medezeggingschap in de onderneming het streven naar bedrijfsorganisatie, waarin de medezeggingschap van de arbeiders tot uit drukking komt, niet bemoeilijkt. Hieruit volgt niet ik wil het gaarne nos eens herh-'en d~f er in som—ij-»~ groote ondernemingen niet meer overleg kan zijn. Elk streven naar een goede verhouding in de onderneming kan worden gewaar deerd doch dat heeft niets gemeen met het streven naar een wettelijke regeling voor ondernemingsraden A. J. L. NIEUWE VORMEN. De organisativan 1:1 lederbewerkers heeft in Chicago een collectief contract met de werkgevers afgesloten, waarbij een werkloo- zenkas is opgericht. De kas zal worden ge vormd uit gelijke bedragen der arbeiders en werkgevers, samen 3 van het totale loon bedrag. De arbeidersbijdragen zullen door de werkgevers van het loon worden afgehou den. De uitkeeringen worden slechts verstrekt na een jaar werk en na eeri wachttijd van 2 welen voor iedere werkloosheids-periode, ge durende hoogstens 5 weken per jaar. De uit keeringen zullen bedragen 40 van,' het normale lóón, doch hoogstens 20 per week. Voor werkloosheid, welke direct of indirect het gevolg is van een arbeidsconflict, wordt geen uitkeering verleend. De kas wordt bestuurd door vertegenwoor digers der werkgevers, der arbeiders en eenige neutrale personen. De organisatie van hoeden- en pettenma kers zal, bij het afloopen van het thans van kracht zijnde collectieve contract, een loöns- verhooging van 1 vragen, welke gestort zal worden in een werkloozen kas. De arbei ders zullen eveneens een premie betalen van 1% van bet loon. De werkgevers zullen deze kas niet medebesturen. Uitkeering zal verstrekt worden gedurende hoogstens 6 weken per jaar. Voor mannen zal zij hoogstens 10, voor vrouwen hoogstens 7 per week bedragen. MISLUKTE PROEF. In Apeldoorn is een proef genomen met de inrichting van een „Dienst voor Sociale Za ken", geheel zelfstandig beheerd door een directeur, die rechts treeft onder den wet houder «tand, beheerd dus als een gemeente Jienst, los van de secretarie. Deze dienst omvatte evenwel niet alleen de werkloos heidsvoorziening (arbeidsbemiddeling, werk- 'oosheidsverzekering, werkverschaffing) maar ook de volkshuisvesting en het markt- vezen. 't Was niet zonder reden, dat reeds in 1921 in dit Tijdschrift werd gewezen op bet nin-gewenschte eener combinatie van Yer- schi'lende takken van overheidsbemoeiing iie ieder voor zich speciale eischen steller 't Leek alles mooi, doch nu de dienst een tijdje gewerkt heeft, zijn B. en W. van oor deel, dat de proef toch niet geslaagd is En waar nu onlangs de di ectzur Mr. A. D van Assendolft De Coningh ontslag heeft genomen, stellen zij voor die vacature niet meer te vervullen, doch het nieuwe instituut in zijn huidige constellatie weer op te heffen en de werkzaamheden, die door het insti tuut werden verricht, wenschen zij bij be staande diensten onder te brengen. Wat ook voordeeliger heet. Sommige raadsleden dee- len deze opvatting blijkens hun voorstel niet Den afloop hopen we in een volgend nummer mede te deelen. (Tijdschr. v. d. Ned. Werkl. Raad.) i ERKENNING. De Engelsche correspondent van De Te legraaf schrijft in het avondblad van 9 Febr. een artikel over de plannen der Labour- regeering in Engeland tem aanzien van het woningvraagstu k. Hij wijst er op, hoe buitengewoon groo: in Engeland de woningnood is. De Re geering deed er wel iets, maar 't bleef er gewoonlijk bij prachtige plannen.... op het papier. En dan moet 't hem toch van 't Holland- sche hart „De onpartijdige beoordeelaar moet er kennen, dat wij in Hollind aanzienlijk ver der gevorderd zijn met 't vraagstuk der volkshuisvesting, dan de Britten. In 't alge meen zijn wij verder op het gebied van sociale hygiëne zoowel in woning als in werkplaats, en wat het laatste betreft ook ia vei'igheidsmaatregelen." 't Is om te onthouden, als aanstonds bij de behandeling van de begrooting van Ar beid in de Tweede Kamer geklaagd zal worden, dat de Regeering voor den wo i tg- bouw niets gedaan heeft (Kath. Soc. Weekblad). Tijdens de Jaarbeurs te Utrecht zou, zoo lezen we in de Tel. in den tuin van het Park Tivoli aldaar, het circus Rensz-Althof voor ttellingen geven. Dinsdagavond zou de eerste voorstelling plaats hebben, doch reeds Woensdagavond is de tent afgebroken. Het circus heeft 32 paarden, drie honden, twee ezels, een aap, een vos en natuurlijk de noodige artisten, doch geld of eten was er niet. De standplaats huur kon aan „Tivoli" niet betaald worden en de artisten en beesten moesten honger lijden. Reeds den geheelen winter heeft het circus slechte zaken gemaakt, niettegenstaande men al het mogelijke gedaan heeft om het hoofd boven water te houden. Men had alle hdbp gevestigd op de Jaarbeurs, misschien zou die uitkomst geven. Doch 't heeft niet zoo mogen zijn. De middagvoorstelling kon niet doorgaan, zonder huurbetaling wilde Tivoli haar tuin niet openstellen en Woensdagavond zou het evenzoo gaan. Vandaar dat de circus- menschen maar besloten te verdwijnen. Het bestuur van de Vereeniging voor Dierenbescherming alhier heeft zich het lot van de dieren aangetrokken. De. paarden en ezels hebben volop hooi en haver gehad, de andere dieren oaardenvleesch, enz. Voor een paar dagen zal het bestuur nogmaals die zorg op zich nemen, want het is noodig. In langen tijd hadden ze haast geen voedsel gehad. De artisten echter evenmin. Thans zullen ze pogen met heel hun hebben en houden naar Maarssen of Wijk-bij-Duur- stede te komen, om daar te trachten een stuk brood te verdienen. Goed aigeloopen. Op den Nieuwezijds Voorburgwal te Am sterdam nabij het Spui, zijn gemeentewerk lieden den laatsten tijd bezig met het snoeien en kappen van boomen. Donderdagmiddag om twee uur namen eenige werklieden die het bovenste gedeelte van een boom hadden afgezaagd, niet de noodige voorzichtigheid in acht en het gevolg was, dat de zware stam losschoot en op den stroomdraad viel van de trambaan, die in de richting van het Spui gaat. De draad werd van twee dwarsdraden los gerukt en zakte door tot op twee <i twee en een halven Meter van den bgrond. De bestuurder van een wagen van lijn 1, die uit de richting Postkantoor kwam aan rijden, kon nog net bijtijds stoppen. De beu gel geraakte natuurlijk los van den slingeren den stroomdraad. Wonder boven wonder werd niemand door den vallenden stam, die een zwaren plof veroorzaakte, getroffen. Het had echter niet veel gescheeld, of eenige voor bijgangers waren er door geraakt. Onmiddellijk nadat het ongeluk gebeurd was, schakelde het personeel van de tram het betrokken vak, dat zich van het Singel tot aan de Wijdesteeg uitstrekt, uit, zoodat geen gevaar voor aanraking meer bestond. Het was opmerkelijk hoe snel het trampersoneel, dat bij zulke gelegenheden regelend optreedt onder leiding van den heer Van Putten, den tram-directeur, ter plaatse was. Met de lijn van het z.g. „Sotertoestel" (dat cunt om onder stroom staande draden van de straat omhoog te brengen) werd de gezakte draad opgeheschen en twintig minuten, na dat de boom gevallen was, kon het tramver keer hervat worden. Inmiddels was een ge deelte van het wachtende trampersoneel al weer teruggegaan en werd via de Rozengracht geleid. Te Zevenbergen (N. B.) is brand uitge broken in de spekrookerij van J. B. De roo- kerij lag spoedig in asch, terwijl de brand ovedoeg naar de woning van B. De chef van Politie v. B wist met levensgevaar vie' kleine kinderen uit het brandende huis te redden. Circa 500 K. G. spek is verbrand Van den inboedel kon weinig gered worden. Verzekering dekt de schade. We lezen in „Volksvoeding" Onder onze keurmeesters zijn er velen met een fijnen neus het is inderdaad dikwijls, alsof ze ruiken, dat er bij een of ander artikel iets niet in den haak is. Zoo kwam onlangs een onzer keurmeesters van zijnen omme gang door Amsterdams straten terug met de van een brulloftskoek afgehaalde versiering een vierkant stuk ouwel met het opschrift „Ter eere van uw vijf en twintigjarig feest" in glinsterende zilveren letters. De vangst was goed 1 De stof, waarmee die zilveren letters geschreven waren, bleek bij onderzoek te bestaan uit zeer fijne glas scherfjes met metaal overtrokken. Bij nader onderzoek bleken vele bakkers een nieuw artikel „zilverzand" en „goud zand" te hebben gekocht, waarmee zij brui- lofts- en andere feestkoeken zouden ver fraaien. Wij hebben een aantal partijtjes van dit product ingepikt; het moge geschikt zijn voor het opschilderen van kertboomfraaiïg- heden, carnavals-mutsen of kermis-uithang- borden, in de menschelijke maag behoort het niet thuis. Toen de kerkvoogden der Ned. Herv. Gem te Oosthuizen (-N.-H.), in het gemeentehuis bijeen waren gekomen om rekening en ver antwoording te doen van hun gehouden beheer, deelde de burgemeester hun mede, dat om bezuinigingsreden het gebruikelijke diner achterwege zou blijven. Deze mede- deeling ontstemde de kerkvoogden dermate, dat zij de boeken dichtsloegen en de vergade ring verlieten. („De Rott.") In handen van anarchisten. Ongeveer 14 dagen geleden kwa.ia een 15 jaar oud meisje, Yvonne Martin, naar Parijs om werk te zoeken. Zij kwam aldaar in den morgen aan, bestelde een kamer in een klein hotel en betaalde een week vooruit. Dan ging zij uit, maar keerde niet terug. Na twee dagen deelde de hotelhouder aan de politie de verdwijning van zijn gast mede. Een onderzoek werd ingesteld en een foto in de dagbladen gepubliceerd. Spoedig meld de zich bij de recherche een jonge man aan, die met haar naar Parijs was gereisd. Een week later vervoegde hij zich wederom bij de politie om te verklaren, dat hij h£t meisje in gezelschap van twee vrouwen en een man had aangetroffen. Hij gaf een beschrijving van deze personen, in twee van wie de politie befaamde anarchisten herkende. De vrouw moet een vriendin zijn van de bekende Ger- maine Berton. Het meisje heeft thans ook een brief naar haar woonplaats gezonden. In dit schrijven zegt zij o.m. Ik geloof, dat ik mijn roeping gevonden heb. Ik ben omgeven door vrien den, die in mijn behoeften voorzien en mij bewaken. Ik droom van groote dingen te v.rvullen. Zij gaf in haar brief een adres op, doch op het aangegeven adres verklaarde men aan de recherche niets van het meisje af te weten. Vermoed wordt, dat men haar ergens verborgen houdt. Dit droeve feit stelt de roekeloosheid, waarmede ouders soms hun jeugdige kinde ren aan het grootsteden-leven prijsgeven, weer eens helder in het licht. Onder voorzitterschap van den heer A. A Blessing hield Donderdag de Ned. R. K. Bond van Stucadoorspatroons te 's-Gra- venhage zijn jaarvergadering. Het ledental heeft in het afg l>open jaar uitbreiding ondergaan. De geldmiddelen van den bond geven reden tot bezorgdheid. Er is nog een schuldenlast van f 1300, waar door alle actie verlamd wordt. Dank wordt gebracht aan den bondsadviseur, rector Möller, voor diens degelijke adviezen, te vens aan den rechtskundig adviseur, mr. v. Tellenberg Hubar. Het eindcijfer der begrooting werd vastge steld op f 2260. Tot leden van den bedrijfsraad werden be noemd de heer A. Leeflang Jr., Rotterdam en P. de Leeuw, afd. Vught. De heer Leeflang stelde voor, den bedrijfs raad niet te doen voortbestaan, daar hij tot nu toe geen resultaat had. De voorzitter van den bedrijfsraad, de heer Meyer, was van meening dat de bedrijfsraad jen instituut is, dat groeien moet, alvorens men resultaten kan zien. De besprekingen in den bedrijfsraad zijn op zichzelf reeds een ar beid in de goede richting. Als bestuurslid werd herkozen de heer L. ?h. Bisschops. De afd. Rotterdam stelde voor om met de .eutrale zusterorganisaties en andere onder- annemersorganisaties meer actie te voeren, at verkrijgen van partieele besteding voor de nderdeelen. De voorzitter vond het raadzaam, dat de af- Jeeling in het orgaan de partieele besteding uitvoerig zou bespreken om dan den tegen standers gelegenheid te geven, zich uit U spreken en dit onderwerp op de najaarsver gadering van den bond te behandelen. Dezelfde afdeeling had een voorstel inge diend om met de R. K. Bouwvakpatroons en de R. K. Architecten bespreking te voeren om bij rekenplichtige werken alleen R. K. georganiseerde patroons of desnoods alleen R. K. patroons uit te noodigen. In verband hiermede deelde de voorzitter mede, dat deze zaak in behandeling is bijf het Hoofdbestuur van de Hanze, bisdom, Haarlem. Met dit hoofdbestuur zullen be-i sprekingen te dezen aanzien worden gevoerd. De afd. Rotterdam lichtte een voorstel toe, strekkende, dat de patroons niet in schrijven zullen indien bekend is, dat arbei-j dersassociaties mede naar een werk inschrij ven. De voor i ter stelde het ongewenschte in heg 'icht, bang te zijn voor de associaties. Indien1 de patroons in bedoelde gev. ll -n zich van in schrijving onthouden, zullen de prijzen der associaties verhoogd worden ten nadeele der- patroons. De arbeidersassociaties zullen zich zelf uit den weg ruimen. Het collectief contract kwam ten slotte •- besloten vergadering ter sprake. Van 1 April af zal een luchtvaardienst wor-j den geopend tusschen Antwerpen, Brussel et» Bazel. Over een landingsterrein in Luxenx burg wordt nog beraadslaagd. Volgens het Prager Tageblatt is de Engel sche regeering voornemens een blijvende^ postdienst in te richten tusschen Londen en Praag via BrusselKeulen. Het vervoer zou 8 uur in beslag nemen. Er worden reeds be sprekingen met Duitjchland gevoerd, het welk zijn toestemming moet verleenen. Als deze besprekingen een gunstig verloop heb ben, treedt de dienst begin Mei in werking. Officieel wordt gemeld, dat Moro's uit de Siassi Eilanden, bij Mindanao, negen Neder- landsche onderdanen hebben gedood et» negentien Nederlandsche onderdanen heb ben gewond aan boord van een Nederlandse! schip. De Moro's werden door de Neder landers doodgeschoten. Beide Moro's, die dezen overval pleegden, waren volgelingen van Panglima Sapoedin een Moro-hoofdman, die zich voortdurend bezighoudt met visscherij in de wateren van Celebes. Tijdens dit bedrijf hadden mannen van Sapoedin oneenigheid met de kust bewoners van Celebes, die aan het strand daarbij twee Moro's hebben gewond. Het waren deze twee gewonde Moro's, die aae boord van een Nederlandsch stoomschip werden gebracht en die daar amok maakten. Na dezen aanslag werden .Sapoedin en zijn bende door de Nederlandsche autoriteiten gearresteerd op de beschuldiging van mede plichtigheid. Gouverneur-generaal Wood is tusschenbeide gekomen, en zijn interventie heeft bereikt, dat de Nederlandsche autori teiten de gevangen genomen Moro's weer vrij lieten en deden terugkeeren naar de Filippijnen. Dit incident vestigt er weer de aandacht op, zegt de „Locomotief", hoe dicht bij Ned. Indië de Moro-oniusten zich afspelen. Juist de Zuider-eilanden van de Filippijnen, welke het tooneel van de opstanden zijn, liggen vlak bij Nederlandsch gebied. De Soeloe-eilanden, Jolo, Tilutu en het langgerekte Pelawan vor men als het ware een brug naar Borneo en de Sangir-eilanden liggen vlak bij Mindanao. Ongetwijfeld is op een en ander de aan dacht van het Nederlandsch bestuur gericht en zijn maatregelen genomen. Doch het ware aantrekkelijk, zoo van grens-incidenten als het gemelde, waarbij dooden vielen, de officieele berichten van de Filippijnsche regeering althans aanvulling ontvingen door overeenkomstige mededeelingen van de la4 dische regeering. Met ingang van 1 April is bij de druk> kerij „D, Strijd" en bij „De Tribune" ont slag aangezegd aan een deel van het per, soneel, o m een machinezetter, twee zetten, een drukker, den expediteur en drie bezor gers, die resp 2, 4 en 9 jaren in dienst van „De Tribune" zijn Dit met voorbijgang van later aangestelden, die lid zijn van de com munistische partij. Tegen deze willekeur teek enden de niet bij de C. P. aangesloten bezorgers verzet aan en uit protest gingen zij Donderdag middag het kantoor niet binnen tot het ai. halen van bladen. L.Vo!k") Parketvloer. Goddank De werklui waren er nu bijna mee klaar.... Nu behoefden ze niet meer in de keuken en ae kleine zijkamer te huizen. 'n I c' t piettig gevoel, als je 'n week l?ng ie groote huiskamer en salon had gemist. ie met veel dingen had moeten behelpen. Ze zagen, staande in de deuropening, hoe de laatste parket-tabletten nauwkeurig wer den ingelijmd. En daar lag de glanzende vloer in huis kamer en salon. De kinderen kwamen stiekuni onder de armen van meneer en mevrouw Culas door gluren. „Hier blijven, jongelui tjes 1" kwam de juf hen gestreng achterna, maar ze kon toeh niel nalaten heel even haar nieuws gierigheid te bevredigen. „Mooi, hé, juf?" draaide mevrouw even hoofd om met 'n gelukkig-tevreden blik „Bier blijven, Liesje, je mag er nog met op 'oopen, dat weet je toch 1" „Prachtig, mevrouw" hield juf Liesje aan zich gekluisterd. ,-Dat is 'n vloer voor jaren." „Ze staan er twintig jaar voor tn" wist meneer met 'n gezicht van rijp beraad en economische voorzorg, ,,'f Is kijk-af. zoo'n parketvloer 't Kost wel 'n paar lieve centen, maar elk jaar nieuw linoleum, met dat gehol •n gedraaf en gekrrs van de jongens, is ook 'n dure liefhebberij." Anna, de keukenmeid, kwam ook voor- sic.btis-bescheiden er bijgeschoven, en Koos- je, tweede meisje, kwam op haar teenen achtei haar staan. „Beelderig" prees Anna. „Hé, wat mooi" deed Koosje in be- wonder-fluistering,Je zou 't haast zonde vinden om er op te gaan loopen."- „Nou is 't 't beste" zei de chef van de j „woning-inrichting," die het „laatste-hand-1 leggen" was komen controleeren ,dat er vandaag en morgen nog niet op wordt geloopendan wordt de lijm in 't hart droog, begrijpt u „Goed" knikte de heer des huizes „dan moeten overmorgenochtend de meu bels er maar in." De chef en de werklui, die 'n ruime fooi kregen, vertrokken, en de familie ging weer voor anderhalve dag in de zijkamer huizen. Twee dagen later werd voor 't eerst „op de parketvloer." gedineerd. Geen der huisgenooten kon nalaten nu en dan 'n prettige bïik te werpen op de glan zende plakjes hout. Liesje beweerde, dat ze d'r eigen in de nieuwe „grond" kon spiegelen Toiny maakte tilletjes het voornemen er tegen 't naar bed gaan met z'n kous-voeten op te gaan glijen. „Stil es even bleet mevrouw opeens roerloos zitten „Stil toch, jongens 1" De kamer werd plots 'n levende-beelden groep. „Wat is er informeerde meneer, met z'n arm in kiespeuter-houding. „Ik hoor gehuil.... of gejank.... of.." „Zeker weer katten in de tuin aan 't vech- en of zoo...." „Néé't komt ergens anders van daan Hou toch even je mond, jongens! Ga es in de tuin kijken, Tonny In de tuin was 't stil als op n kerkhof „Ja, nou hoor ik 't ook" zei meneer. Er klonk heel gedempt 'n klagend ge luid, waarvan de herkomst niet was te gis- sen* Meneer ging in 't voortuintje aan de straatkant kijken mevrouw in de kasten, de keuken en de andere kamers. Niks.... niks.... n ,,'t Komt onder de grond vandaan schreeuwde Tonny opeens. Hij ging met z'n wang op de parketvloer liggen en de andere kinderen volgden direct het interessante voorbeeld. „Ja.... ja...." riepen ze kleurend.... ,,'t Zit onder de nieuwe vloer!" Men keek elkaar verdwaasd aan. Wat was dat nou? Anna, Koosje en de juf kwamen er griezel- nieuwsgierig bij en alles wat leefde luisterde luisterde naar 't gekke, geheimzinnige ge luid van onder de aarde. „'k Heb 't nooit op dit huis gehad huiverde Anna, de keukenmeid.„D'r mot vroeger jaren 'n dame in gestorven we zen, die an de spiritu'-beweging deê.... Ze liet gewoon geesten komme." „Klets jij nou niet" sprak meneer onge duldig. ,,'k Wou alleen wel graag weten waf er...." „M-.u-au-auw" klonk 't nu veel dui delijker.... en nog eens kerm-klagend „Miu-hauwwww ,,'t Is 'n poes 1" ,,'n Poes ,,'n Poes ,,'n Poes????!!" „Miauwwww-wauw-wauwI Geen twijfel Er was doer een ot ander toeval tijdens 't opbreken van de ouwe vloe- 'n vreemde kat tusschen. gekomen en de werklui hadden onw t end het beest „ingeparket." „Mooie grap" bromde meneer;„Nou moet de boel weer opgebroken worden wil je zoo'n beest niet laten verhongeren en nog 'n week in dat gejank zitten." ,,'n Wéék, meneer? 'n Wéék?" sprak Anna „Zeg u maar gerust 'n maand Katten benne taai hoor En dat kreng be gint natuurlijk al langer hoe harder te keer te gaan." Meneer belde de woninginrichting op en de andere morgen vroeg waren de mannen er, om 'n gat in de nieuwe parketvloer te maken. 't Gat was ert... maar poes kwam niet. ,,'t Moet heel stil in de kamer zijn" opperde mevrouw „anders durft 't dier er niet uit te komen." Men verhuisde weer naar zijkamer en keuken en ging om beurten kijken of het poes had behaagd te voorschijn te komen. Maar 't bleef de heele dag zoo. Zonder poes gezien te hebben ging men de nacht in. nadat vlak bij het gat 'n groote kom melk met brood ér in gebrokkeld was geplaatst. D' andere morgen ging Koosje zonder erg de kamer in, om wat bezigheden te ver richten. Met 'n gil vloog ze terug, want van uit 't gat grijnsde haar 'n pikzwarte kattekop aan, die na de gil onmiddellijk weer weg dook- Anna ging nu naar btnnen en zag, dat de kom leeg was Ze deed er nieuwe melk in en zei, dat ze haar moesten waarschuwen als poes weer „boven" kwam. Dan zou zij 't dier wel pak ken. Halt uurtje later zag Koosje door de gla zen serredeuren, dat de poes op de canapé lag te dutten. De kom melk was weer leeg. Anna kreeg 'n idee. Ze nam 'n plank uit 't schuurtje, deed heel voorzichtig de serredeuren open en schoof de plank op 't gat. „Ziezoo glom ze trotsch „ónder de vloer kan ie nou niet meer." Ze ging naar binnen en wilde poes grijpen... maar 't dier gaf haar zóó'n gemeene haal over d'r hand, dat ze met 'n schreeuw weg vluchtte en de deur achter zich dicht smeet. Haar hand vertoonde 'n bloederig hekje. Niemand durfde de kamer meer in. Mevrouw kreeg 'n mooie inval. Ze belde het honden- en kattenasyl op en vroeg of er iemand gestuurd kon worden om 'n kat te halen. 't Zou gebeuren. Er kwan 'n man met 'n mandje. „U mag wel oppassen" waarschuwde mevrouw ,,'t Is 'n valsche." „Geen zorg, mevrouwik heb 'r méér gegrepen. Voor geen één kat ben ik bang." Maar men kwam heel gauw tot de ont dekking, dat dit dan toch de éérste poes was, die de man niet aandurfde, 't Beest deed zóó tijgerachtig.... krabde en beet en blies zóó vuil van zich af, dat zelfs de gerouti neerde „kattengrijper" er beduusd van stond. De man nam nu 'n ander middel te baat. Hij vroeg 'n touw, maakte er 'n lus aan en met 'n paar welgemikte worpen had ie poes in de lasso. En wel zóó, dat de groene oogen uit hun kassen stuiterden en het beest de pooten slap liet hangen. Toen de gevangene goed en wet in 't mandje zat maakte de man de strop los en poes zat suffig door de rie ten tralies van 't deurtje te kijken.. stiet 'n klagend gehuil uit toen ze werd weg gevoerd. 's Middags was het gat weer dicht en de vloer glansde er weer zoo gaaf als vóór de gebeurtenis. D' andere morgen vroeg lag Koosje de parketvloer te wrijven Hield plotseling op met haar werk. „Jakkes" schrok ze overeind „ik hoor wéér wat.... Anna. Annaaaa „Wat nou weer?" kwam de keuken meid aanstormen. „Luister jij es hier.'k Hoor wéér wat V' „Zeg, ben je nou 'n haartje be...." „Luister dan, zeg 'k je...." Anna deed 't „Nou „Je heb gelijkDat kan toch geen kal meer wezenZie je nou wel.... ik heb 't nooit op dit huis gehaddat wijf dai hier gekrepeerd is met 'r geestenklopperij." *t Duurde niet lang of 't nieuwtje was doca 't heele huis en spoedig stond de heele fa milie, geheel of gedeeltelijk gekleed in d< kamer over 't groote raadsel te peinzen. „Bert" tikte meneer tegen 't raam van d« serredeuren en wenkte de tuinman, die aaa Z'n wekelijksche arbeid was.... „Blieft men :er kwam Bert naderbij en wipte z'n klompen uit. „Luister jij es aan de vloer hier.... ja hebt 'n goed gehoor, niet „Ja, meneer, al zeg 'k 't zelf...." Bert drukte z'n oor op de parket-reepen en keek verbaasd op. „Wat zalle we nou hebben?" keek i« de familie aan.... „Hoe komme dit daar onder „Wat die?" „Dat benne jonge poesies I" „Jonge poesies 1' „Jonge poe „Jonge p.... 11!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 9