SFAARNEBANK INCASSEERINGEN Maandag 17 Maart 1924 46ste Jaargang No. 14690 Dit nummer bestaat uit S bladzijden - Eerste blad UIT DEN OMTREK. VOLENDAM. HOORN. HEEMSKERK. R. K. Rijkskieskringorganisatie „Helder." met op het Binnen- en Buitenland. Spaarboekjes met 4 pCt. rentevergoeding. LEIDEN. UITHOORN. HEILO. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. BERLIJN p. billioen) 0.060U 12.55 BRUSSEL 10.65 WEENEN 0.38 LONDEN 11.56 STOCKHOLM. 71.10 KOPENHAGEN 42. CHRISTIAN IA 36.45 BAZEL 46.70 NEW-YORK 2.70 ROME MIJDRECHT. WILNIS. NIEUWER AMSTEL. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen; Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij [vooruitbetaling 3.58 Bureaux; Nassaulaan 49, Haarlem. (Telefoonnummers: 1426, 2741 en i 1748. Postrekening No, 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling MIDDENSTAND EN ORGANISATIE. (Slot.) I W are de drooglegging der Zuiderzee niet to«. wet verklaard, we zouden-weldra het grootbedrijf de heelc Zuiderzeevisscherij naar zich toe zien halen. Maar nu dit niet gebeurt, is er nog meer reden om als kleine middenstanders zich aan te sluiten bij de groote Centrale, nam. de Hanze. Iedereen schijnt er nu toch wel van door drongen, dat men in het groote toekomstige •faagstuk als alléénstaand groepje al heel weinig vermag. Op de verschillende vergade ringen der vakbonden is dit voldoende uit ééngezet. We hebben nu ten deele de oorzaken aan geroerd, die schuld zijn aan de onverschillig heid van sommigen ten opzichte van de groote Centrale, genaamd de Hanze. We hebben eveneens terloops op het ge vaar gewezen, dat dreigt van den kant van het groot-fcedrijf, voor sommige categorieën, van onze plaats en omgeving. En nu rede- neere men niet: O, dat kan nog lang duren, eer men ons en onze kleine bedrijven ver- nietigt. Men hoeft slechts even over de gren zen een kijkje te nemen. De Volendammer, die geregeld zijn blad leest, en dit met oor deel leest, heeft kunnen nagaan hoe in tijd Van enkele jaren de Middenstand, d.w.z. de stand van hen, die zelfstandig een bedrijf uit oefenen, in sommige landen verdween. In het nog altijd groote Duitsche Rijk is de Middenstand verdwenen, óók de intellee- tueele werknemersstand kwijnt weg. Intel- lectueele en gewone middenstanders zijn on der arbeidersmassa beland. Daartegenover staat een geweldige samen trekking van het groot kapitaal, dat toch reeds een overheerschende positie heeft in genomen door de ontzaglijke valuta-winsten, die het heeft gemaakt. Hetzelfde valt te con- stateeren in het groote sovjet-rijk. Doch daar zijn alle productie-middelen en alle goede ren, behalve de grond, in handen van den Staat. De particuliere bedrijven zijn instel lingen van buitenlandsche kapitalisten. Hel resultaat is echter hetzelfde. De massa der werkenden is onmondig. Terwijl ze veelal langer dan acht uur werken in Rusland (hier en daar zelfs 12 en 14 uur), worden ze soms niet eens uitbetaald. Op staken staat de doodstraf. De politieke en economische macht is daar in één hand. Tusschen de machtelooze massa der loontrekkenden en deze almachtige potentaten is geen enkele overgang, want een middenstand bestaat er niet meer. In Duitschland is de economische en de politieke macht nog niet in één hand. Doch reeds vormt de economische macht een staat in den staat. Arbeiders en vroegere midden standers, nu óók loontrekkenden geworden, hebben niets in te brengen. Dit is uw vóór- laad, kleine middenstanders, als ge niet óp «we hoede zijt, als ge uwe eigen instellingen becritiseert en de anderen, die u bedreigen, hun gang laat gaan. Gij zoudt aldus ook medewerken tot den ondergang der maat schappij, Toen in het Romeinsche rijk de middenstand verdween, ging het rijk ook ten onder. Wilt ge dit voorkomen, dan staan slechts twee wegen open: ofwel de geldheerschappij breken door een renteverbod, ofwel zorgen dat die heerschappij niet het alléénbezit ver werft van de ruil- en productiemiddelen, als mede van de goederen, die de aarde bezit of voortbrengt. Het eerste is een paarden middel, dat ge zelf ook niet zult willen, het tweede is slechts mogelijk door organisatie. In het laatste geval hebt ge geen keus. voor b is de aangewezen organisatie: de Hanze. Een Montessori-school. In de vergade ring der Montessorivereeniging te Hoorn bleek het aantal kinderen, dat het lager on derwijs zou kunnen volgen, 53 te zijn. Het wettelijk minimum om een school te vesti gen is 40 en nu werd besloten de rijkssub sidie tot stichting van een lagere Montes sorischool aan te vragen, berekend op een instelling voor 65 leerlingen. De school voor voorbereidend onderwijs, welke geregeld in leerlingental toeneemt, kan zichzelf redden. Deze is gehuisvest in het schoolgebouw van de bijz. school voor Chr. onderwijs. Voor de lagere school zal nu aan de gemeente wor den gevraagd om 2 rustig gelegen schoollo kalen met een spreekkamer. Het onderwijs zal worden gegeven door 2 leerkrachten. Propaganda-avond Euch. Congres, Het Was een goede gedachte van het K. S. A.- be stuur, door een grooten propaganda-avond ook in Heemskerk de geestdrift voor het a.s. groote congres op te wekken. De voorzitter Dr. v. d. Bcrgh opende dc vergadering en heette de aanwezigen wel kom. De groote zaal van het gebouw is bijna vol. Al heel spoedig krijgt de Z.Eerw. spre ker, Praeses v. Adrichem het woord. Spr. schetst 'n middeleeuwsche stad met haar oude kerken, welke geheel die stad beheerschen. Door haar trotsche grootheid vertolken ze haar macht. Vreugde en droef heid, blijdschap en rouw, alle levensuitingen komen hier naar buiten. Het leven van den mensch gaat uit van de kerk en keert er weder terug. Evenals de oude kerken de centrales waren der middeleeuwsche steden, zoo is het H. Sacrament 't middelpunt en de kracht van de Kath. kerk, die daar ligt als een stad op een berg, zichtbaar voor allen. De H. Eucharistie moet op dezelfde wij ze in ieder menschenleven de kracht zijn. Men mag bewonderen in de Kath. kerk de organisatie, de expansieve kracht, de vrucht baarheid, de eigenlijke ziel der Kerk blijft verborgen, als men niet gelooft. Het Euch. Congres wil nu het innerlijke der kerk duidelijk maken, en ook de Katholieken opwekken tot een verdieping Van geloofsle ven. Daarom moet sprekers rede ook 'opge vat worden als een geestelijke voorbereiding daartoe. Het H. Sacrament is het middelpunt van den eeredier.st, de centrale van het geloofs leven. Christus, dezelfde in Eeuwigheid, de eenige hoop. De eeuwen zien naar Hem uit, alle profe ten doen voorspellingen over den komst van den Messias. De H. Mis is het middelpunt van den gods dienst. Hieruit blijkt, dat alles in den gods dienst zich groepeert om 't H. Offer en daarin het H. Sacrament. De H. Eucharistie is altijd de' ziel, het le ven der Kerk geweest. In alle tijden van verdrukking en vervol ging bracht de H. Eucharistie troost en kracht. Deze tijd is een tijd van groot on geloof en zedenbederf, maar toch tegelijk een tijd van opbloei, van bewustwording van het Kath. geloofsleven. Dit laatste is alleen te danken aan de versterkte godsvruht voor het H. Sacrament, aan de veelvuldige H. Com munie. Het Euch. Congres zal een grootsc'be, uiter lijke hulde worden %an 't H. Sacrament. Maar Christus is geen wereldsche koning. Hij is koning der zielen. Daarom is een waar dige voorbereiding noodzakelijk. De geheele rede werd met groote aandacht angehoord. De voorzitter had alle reden om den spr, zijn hartelijk en dank te betuigen, ook na mens alle aanwezigen. De vergadering werd opgeluisterd door 't knapenkoor onder leiding van den Wel- Eerw. Heer Kapelaan Roelvink, dat op ver dienstelijke wijze enkele toepasselijke liede ren ten gehoore bracht. Ook werden aan alle aanwezigen propa gandaboekjes uitgereikt. De collecte, gehouden tot dekking der on kosten, bracht 28 op. Zaterdagmiddag om 2 uur werd in de bovenzaal van het „Wapen van Heems kerk te Alkmaar, de jaarvergadering van de R. K. Rijkskieskringorganisatie „Helder" gehouden. De voorzitter, mr. A. J. M. Leesberg, open-de de jaarvergadering met den Christe- h)..en Groet, en roept allen, inzonderheid de aanwezige Kamerleden (mevr. Brons veld-Vitringa en de heeren Van de Bilt en Bomans), een hartelijk welkom toe. ^pr. zegt, dat we gelukkig moeten zijn, dat de politieke crisis, waarin ons land bij de vorige algemeene vergadering verkeer de, is opgeheven. Als er door de regeering iets gedaan moet worden, dan moet dat gebeuren met een groote meerderheid ach ter zich en dat heeft het rechtsche minis terie. Spr. brengt in herinnering, hetgeen er ge beurd is in Utrecht. Men hee'ft daar geen doeltreffende middelen gevonden om tot de verlangde reorganisatie te komen. Men was eenstemmig van oordeel, dat er een unifor miteit in het verkiezen moet bestaan, maar men was niet eenstemmig, wat betreft de middelen om daartoe le komen. Zeer spoe dig zullen nu nieuwe plannen komen om de zaak naar wensch te regelen; in ieder geval moeten we vóór 1925 klaar z.n. Spr. wijst er op, dat het contact tusschen dc Rijkskringorganisatie en de plaatselijke kiesvereenigingen niet voldoende is. Daar om zullen de bestuursleden van den Rijks- kieskring op de vergaderingen der Staten- kieskriagen komen, waardoor meer aan de wehschen van de plaatselijke kiesvereeni gingen tegemoet gekomen kan worden, ter wijl anderzijds de controle van den kring beier wordt. Spr. deelt nog mede, dat enkele wijzi gingen in het bestuur hebben plaat ge vonden. De 2e secretaris, dc heer G. Bamhoom, leest de notulen van de vorige vergadering, die onveranderd worden goedgekeurd. De penningmeester, de heer Hendrix, geeft rekening en verantwoording van de financiën. Het Saldo over 1922 was 352,57, de inkomsten bedroegen 2510,22, de uit gaven 2324.54, saldo 185.68. De gehuld bedraagt f300. De aid. Berkhoudt, wie was opgedragen boeken en bescheiden te controleeren, ver klaart bij monde van den heer Overtoom, alles in orde te hebben bevonden. Spr. zegt, dat het den controleurs opgevallen was, dat de uitgaven van dc bestuurleden zeer ver schillend waren, terwijl de desbetreffende nota's niet gespecificeerd waren. De voorzitter heet den her Van Vuuren. die inmiddels was binnengekomen, hartelijk welkom, Spr. brengt den heer Overtoom dank voor het uitbrengen van het verslag en zegt een nader onderzoek toe betreffende zijn be merkingen, waar zeer zeker aan tegemoet gekomen zal kunnen worden. Voorts brengt spr, den heer Hendrix dank voor zijn be heer. Hierna hield de heer Van Vuuren zijn aangekondigde politieke rede. Spr. zegt het te zullen hebben over het ernstige heden, niet over het verleden en niet over de toekomst. Spr. had in handen gekregen een nummer van den Bode voor Ned. Onderwüzers en wil hiertegen een -woord van verweer spreken, echter niet zonder bijbedoeling. In 't begin van dit jaar stonden wij voor een ministercrisis van ruim 2 maanden. Dc kwestie is toen niet opgelost, maar is door H. M. de Koningin onoplosbaar verklaard, en de rechtsche ministers hebben zich daar in geschikt en 4 e verantwoordelijkheid wil len behouden. Dit was dus, om zoo te zeg gen, het 4e kabinet-Ruvs. En dit vierde steunt niet on de coalitie-meerderheid, liet kabinet en de partijen staan dus los van elkaar. Dit kabinet heeft tot taak het her stel van de staathuishouding. Het is een zuiver rechtseh kabinet, dus niet te-gen onze beginselen. Het herstel van onze staathuis houding heeft deze regeering als punt 1 op haar program. Zij heeft dus de taak orii de uitgaven en inkomsten aan elkaar evenredig te maken. Hiervoor is nooditf de veiligheid van den gulden. Deze veiligstelling van den gulden is uitgespeeld tegen deze regeering, want wat werd er gezegd? Kijk, zij. de Christelijker;, hebben bet masker af gelegd; zij ais de partij van hoogere be ginselen. Daar staat dc Christelijke regee ring als dienaresse van den Mammon en heeft alle hoogere beginselen op zij ge schoven. Haar eenig doel is het op waarde houden van den gulden. Maar zij, die zoo spreken, spelen cp dat oogenblik het spel van den onnoozele. Zie naar Duitschland. Wat zien we daar? Door de slechte valuta wordt er door mil- lioenen honger geleden, terwijl enkele rijken er van profiteeren. Steeds rijker werden velen, die al rijk waren, die hun geld hadden omgezet in buitenlandsche waarden. Zij zagen zich niet. alleen tegen verlies gewaarborgd, maar zij maakten hoogeren winst. Zij hebben ook geen moeilijkheden met grondstoffen, door hun deposito s in an dere landen. Zoo zijn er fortuinen gevormd, zooals Duitschland tevoren misschien nooit heeft gekend. Maar de daling van de valuta is een ramp voor hen, die voor een vast loon werken. En niet alleen de materieele, maar ook de geestelijke belangen lijden schade. De veiligstelling van den gulden is dus geen mammonistisch belang en het is geen hulp bieden aan het kapitaal, maai' liet is een opkomen voor de belangen van de minder krachtigen. Sinds 1922 zijn wij zoo yer gekomen, dat de noodzakelijkheid van bezuiniging niet meer behoeft te worden verdedigd ln dit opzicht zijn alle partijen het eens, zelfs de communisten zien het gevaar en erkennen het. De bezuiniging is dus noodzakelijk.^ Weet wel, dat het op doen aankomt. Bezuiniging moet tot teleurstelling lijden, er zullen altijd slachtoffers vallen en er zal altijd eenzijdig over geoordeeld owrden. De een vindt, dat beter hierop bezuinigd kan worden en de ander wil op iets anders bezuinigen Onze tegenstanders zullen daar natuurlijk partij van trekken. Spr. heeft dit onderwerp gekozen om te verdedigen, hetgeen de regeering doet. Dal wil niet zeggen, dat hij het met alle onder deden eens is, maar de begrooting voor dit jaar sloot met een nadeelig saldo van 106 millioen, het tekort is nog precies zoo groot als een jaar tevoren. Als men niets doet, kan men er op rekenen, dat bet tekort het volgend jaar 130 millioen zal zijn. Een feit is, dal, als dat tekort niet door bezuiniging gedekt wordt, wij geld zouden moeten leenen en dat zou belcckenen, dat de begrooting jaren belast wordt met ren te en aflossing. En dan zouden we terecht komen bij de bankbiljettenpers met dezelfde gevolgen als in Duitschland en Frankrijk. De wijze van bezuiniging moet aan de re geering overgelaten worden, want zij alleen lijk ten laste zal komen van de arbeiders cn middenstanders. De voorzitter acht hei salaris der Kamer leden niet te hoog, als men in aanmerking neemt de onkosten, die zij zich als Kamer lid moeten getroosten Wat do rijwielbelas ting betreft, wees spr. op de rede van den heer Van Vuuren, waarin gezegd werd, dat het budget in evenwicht moet komen. De heer Noom van Assendelft, kwam nog even terug op hetgeen de heer Kroon ge zegd had, betreffende een verslag van de kiesvereeniging Assendelft. Dat er van „ele menten", die in het bestuur van den Staten- kieskring Zaandam niet thuis hooren, ge sproken is, is beslist niet waar. De heer Barnhoorn van Assendelft, licht te nog toe, dat aan „elementen" in den ongunstigen zin van het woord niet ge dacht moet worden. De heer Hoedjes van Heilzo vraagt den aanwezigen Kamerleden toch te zorgen, dat de Zomertijd verdwijnt, dan zullen zij zich Directie: Mr. Th. WESTERWOUDT. beschikt over alle gegevens. De toestand van de financiën is zóó, dat de daad moet gesteld worden. Er moet gehandeld worden in het belang van het land, van de kleinen. Om de middelen te krijgen moet het mes in het vleesch. In den oorlog hebben wij ons ook dikwijls moeten getroosten in het ge mis van soms zeer nuttige zaken. De staat verkeert in een toestand, dat hij ook aan ernstige belangen moet tornen. Wij hebben na veel strijd eindelijk de gelijkstelling van het onderwijs gekregen en het is wel hard, dat we nu gedwongen wor den iets prijs te geven, maar daarom dalen we nog niet als de socialisten. Spreker toont een plaat, die afgedrukt stond in dc Bode voor Ned. Onderwijzers, waar een kind, dat met zijn moeder op straat loopt, terugschrikt als het den naam „Co- lijn" op een muur leest. Maar gelukkig be hoeven wij de actie, die gevoerd wordt, niet serieus te nemen. In Haarlem werd Zondag in een vergadering gezegd, dat de regeering de helft op onderwijs bezuinigt, alles ten koste van het kind en Dinsdag bij de stem ming in de 2c Kamer waren 9 socialisten van de 20 aanwezig, de anderen achtten het zeker niet de moeite waard. De heeren heb ben een agitatiemiddel noodig voor de ver kiezing. Wat is de waarheid? Spr. had in zijn 20 jaar lang lid zijn, van de 2e Kamer nooU anders gehoord, dan dat er niet genoeg yadf onderwijs gezorgd werd. En wie heeft er nu het meeste voor gedaan? De eerste minister van Onderwijs, de heer de Visser, de recht sche minister- Maar wat is de fout geweest van Minister de Visser? Hij heeft niet ge noeg gerekend. De raming voor onderwijs is thans t57 millioen, waarvan 110 millioen aan salarissen. Dat is de regeering, die aan hetkind het onderwijs ontrooft. Natuurlijk moet er ook op onderwijs bezuinigd worden, maar er zal altijd nog vfel meer voor uitge geven worden, dan ooit door een Iinksche regeering is gedaan. Spr. heeft de overtuiging, dat de Bond van Ned. Onderwijzers nooit anders op het oog heeft gehad als verbetering voor zijn eigen leden. Hij heeft juist het grootste van het onderwijs afgebroken (spr. herinnert hier aan de indertijd ingediende moties Otto en van Ossendorp). En hij raadde toen door midde! van aan plakbiljetten de ouders aan hun kinderen niet voor onderwijzer te laten studeeren, omdat zij het dan zoo slecht zouden hebben. Maar. let wel, het tekort aan onderwijzers, dat dan ontstaan zou, zou komen ten bate van "zijn eigen leden. Spr. wenscht te waar schuwen voor de actie tegen de onderwijs- verslechtering. Gij weet, wat gij er van te denken hebt Tegen salarisvermindering gaat het ook, maar de salarissen bedragen 360 millioen. Ook daarvan kan echter de hand niet ge heel worden afgelaten, de bezuiniging is te noodzakelijk. En spr. zou willen zeggen, zie niet altijd naar degenen, die het beter heb ben, maar ook naar hen, die het minder heb ben dan zij. Spr. ontkent de moeilijkbeden niet, die kunnen ontstaan, maar in het be lang van de minder draagkrachtigen is het noodig, dat wij onze begrooting in evenwicht brengen. Indien de gulden kelderde, zou men daarvan de regeerhig een Verwijt maken, maar keldert hij niet, dan zal men zeggen, dat dc regeering dat niet heeft gedaan, maar dat dat vanzelf zoo is gegaan. Wel zal.dan blijven het gevoel van de hardheid van de maatregelen. Wij zuilen tegen groote ontstemming heb ben te strijden en wij moeten ons er ook op voorbereid houden. Spr. gelooft, dat velen zich niet van de wijs zullen laten brengen, maar cr zullen ook zeker vele ontevredenen blijven. Laten wij zorgen sterk te zijn tegen 1925 en dan krachtig weerstand te bieden aan ontevredenheid in onze gelederen. Twee dingen kunnen ons krachtig maken: Katho lieke eenheid en samenwerking. Een luid applaus beloonde den heer van Vuuren voor zijn rede. De Voorzitter bracht hem een woord van hulde voor wat hij ons bad gegeven. De Secretaris, de beer B. Veltman, brengt hierna zijn jaarverslag uit. De Voorzitter dankte hem hiervoor. Ingekomen stukken. Van de kiesvereeniging te Assendelft is een j motie ingekomen, betreffende het beleid van den voorzitter in de vorige vergadering. De inhoud dezer motie is alreeds eerder door ons gepubliceerd. Na langdurige besprekingen wordt de mo tie voor kennisgeving aangenomen. Bij de besprekingen wees de heer Kroon van Krommenie nog op een vergadering van de kiesvereeniging Assendelft. Dit is echter iets buiten den Rijkskieskring om. Rondvraag. De afgevaardigde van Blokker vestigde de aandacht op 't feit, dat bij het politiek ad vies nog te weinig rekening wordt gehouden met de plattelanders. De voorzitter zeide hierom tent over weging toe. Een afgevaardigde van St. Pancras vroeg of nu er overal op bezuinigd moet worden, oi het salaris der Kamerleden niet verlaagd kan worden. Ook vestigde hij er de - aan dacht op, dat de rijwielbelasting voorname- den dank verwerven van dc boeren van geheel Kennemerland en West-Friesland. Nadat de Voorzitter cr op gewezen had, dat al reeds in die richting gewerkt wordt, sluit hij de vergadering met opgewektheid, overtuigd, als hij is van het vele goede, dat van deze vergadering is uitgegaan. Spr. hoopte, dat de goede geest steeds vaardig zal zijn, opdat wij in den strijd krachtig naar voren kunnen treden- „De Handelsbeurs." Zooals bereids werd medegedeeld, zal er vanaf 1 Mei a.s. te Leiden eiken Vrijdag van 's morgens 10 tót '«middags 2 uur een handelsbeurs ge houden worden. De Kamer van Koophandel, die het ini tiatieftot hare oprichting nam, richt thans tót det Raad het verzoek om voor een ver goeding van 300 per jaar gebruik te mo gen maken van de Groote Stadsgehoorzaal, gedurende de uren en dagen hierbovenge- nóemd. Gaat de zaak goed, zoo deelt zij mede, dat zij dan gaarne het minimumtarief zal be talen, hetgeen op een 2000 per jaar zou neerkomen. Inmiddels is het te hopen en te verwach ten, dat de Raad der gemeente een zeer te gemoetkomende houding jegens deze onder neming zal aannemen, hoewel aan aanne ming wel eenige bezwaren verbonden zijn. In een der Leidsche bladen wordt door eenige belanghebbenden per advertentie de aandacht gevestigd op het patriciërshuis van wijlen notaris Coebergh als zijnde zeer geschikt voor deze handelsbeurs. Wanneer wij ons echter niet vergissen werd dit huis 't vorige jaar voor 66000 in veiling gebracht en feitelijk niet gegund. Stel, dat men het nu voor dien prijs ge ven wil, dan zou het huis met een noodza kelijke verbouwing al aardig de ton in kost prijs naderen. De rente van dit bedrag, de aflossing het onderhoud, de verwarming etc. zouden dan door dezelfde menschen moeten worden opgebracht, die thans aan dc gemeente niet meer dan 300 per jaar voor een beurszaal te kunnen betalen 't Is te hopen dat zij het spoedig kunnen; het zou een teeken zijn, dat de zaken goed zelfs uitstekend gaan, maar voorloopig ge- looven wij het nog niet. Octobërviering. Zooals bekend, ;nag worden verondersteld, dat dit jaar op 3 Oc tober het feit herdacht wordt, dat Leiden 350 jaar geleden „ontzet" werd. De 350 ste verjaardag dus van het 3 Oc- toberfeest. Dat zal er spannen. Er wordt door de 3 Octobervcreeniging reeds ruste loos aan het maken der plannen gewerkt en zoo heel in de verte ziet men reeds 't begin van een programma. De geheele stad zal gedurende eenige da gen in feesttooi zijn. Er worden nu reeds buurtcoramissies gevormd die ieder voor zich zelf aan de versiering der verschillende stadswijken zullen zorgenen zij zullen het doen ook. Bovendien zal op initiatief der 3 Midden- standsvereenigingen een grootschc. winkel week gehouden worden. Een speciale commissie werkt om gelden bijeen te brengen tot oprichting van een standbeeld ter eere aan de historische per sonen, die zich speciaal bij de ontzetting van Leiden, zooals Jan van Hout, Jehan v. d. Does, Louis de Poisot naast Burg v. d. Werf hebben onderhouden. Zooals men weet, heeft v. d Werf, reeds z'n standbeeld (en een mooie ook!) in het Werfpark. Nu krijgen de andere nog een beurt. We gunnen bet haar van harte. X. Ned. R.-K. Volksbond. De afd. Leiden van den Ned. R.-K. Volksbond vergaderde Vrijdagavond in het bondsgebouw onder lei ding van den 2den voorzitter, den beer P. v. d Haak, daar de voorzitter, Nijhuis wegens ziekte verhinderd was. De voorzitter deelt mede, dat de bestuur; functies alj volgt verdeeld zijn: J. Nijhuis, le voorzitter; P. v. d. Haak 2e voorzitter; j W. van Kesteren, le secretaris; Hangeneni, j 2e secretaris; H. J. M. Horikx, le penning- j meester; J. Kriek, 2de penningmeester en de heeren Keuning, van Dam en Klein, commissarissen. Het bestuur zal, aidus de voorzitter, een commissie benoemen, die speciale zorg zal besteden aan de exploitatie van het ge bouw etc. cn toezicht zal houden op de financiën. Een en ander is het gevolg van den slech ten toestand der financiën, die de beste verzorging eiscben. 16 nieuwe leden hadden zich sinds dc laatste vergadering bij den bond aangemeld. Een adres aan de regeering inzake ver mindering indirecte belastingen was niet verzonden, omdat dit reeds door de „Fede ratie" gedaan was. Medegedeeld werd, dat hft volgens een ministerieele beslissing niet geoorloofd is de contrihutie der vakvereeniging, bij het aan geven der belastingen van z'n belastbaar inkomen af tc trekken. B en W. hebben bericht gezonden, dat er bijwerkeloosheid geen verlaging van het schoolgeld der kinderen kan worden gegeven, omdat dit in strijd is met de Lageronder- wijswet. Ter indiening voor de aanstaande Cen trale Raadsvergadering werd een motie aan genomen, waarin de afd. Leiden de wen- schelijkheid uitspreekt dat door de „Fede ratie" en het Vakbureau met den uitgever van de Volkskrant een contract zal worden afgesloten om aan alle aangesloten leden tegen verminderde prijs een abonnement op de Volkskrant te verschaffen. Het is ons nog niet duidelijk wie dat abonnementsgeld moet betalen: ieder abonné voor zicb zelf of het Vakbureau en de Federatie voor alle leden tesamen? Dat zou aan die twee instellingen een aardige cent kosten en als ieder lid het voor zich zelf betalen moet, gelooven wij niet, dat zij, die thans nog geen abonné zijn, om die kleine prijsverlaging het onmiddellijk zullen worden Het is te probeeren! Ut desint vires tarnen est laudande voluntas! Ook al ontbreken de krachten, toch is de wil te prijzen. Vervolgens had door den Geestelijken Ad viseur de vernieuwing plaats van de intro- nisatie van Jezus' Goddelijk Hart. Hij spoor de de leden hierbij vurig aan bij zich de liefde tot dat Goddejijk Hart met ijver aan te kweeken. Hierna werd den oud-voorzitter, den heer P. Heemskerk een oorkonde, vervaardigd door een der leeraren van de teekenschool, aangeboden als hulde en erkentelijkheid der bondsleden voor het vele, het enorm- vele, dat de heer Heemskerck tijdens z'n ruim 10-jarig voorzitterschap aan den bond heeft verricht. Als één hulde verdiend geweest is, dan is het deze. De heer Heemskerck dankte voor dit huldeblijk; het zal ham steeds een aandenken zijn voor de pret tige samenwerking en de hartelijkheid in den bond ondervonden. Een commissie werd benoemd om een sobere feestelijke herdenking voor te be reiden van het 30-jarig bestaan van den Bond. Hierna volgde sluiting met den Christel, groet.. Examen K. IV. De examens voor de akte K IV (aard-, delfstof-, plant- en dier kunde) zullen dit jaar worden afgenomen o. a. aan de Universiteit, alhier. Geboren: 13 Maart: Johanna, d. van J. Gorree en J. Harland. Gijsbertha Hen- drika, d. van H. Lina en G. Hoekmeijer. Maria Wilhelmina, d. van I. van Griensven en J. M. Lievens. Wilhelmina Christina, d. van J. Schipaanboord en C. Flink. Eli sabeth, d. van A. Slingerland en C. van As. Franciscus Jobs. Jacs. z. van F. G. Houp en C. Kouwenberg. Overleden: 13 Maart. C. L. WannerHas- selbach w., 75 j. A. F. Boomsma, z., 67 j. J, v.' d.'Tas, m., 72 j Burg. Stand. Geboren; Gerard Basiiaan, z. van B. de Hoop en A. Engel; Theodorus, z. van A. Schijf cn G. Verhoef; Adriana Cornelia, d. van A. Rekelhof cn J. Hoger- vorst; Theodorus Johannes, z. van G. P. Maas en C. v. <L Steen; Elisabeth, d. van W. C. Corsei en C. W. Comelisse; Antje, d. van Th. Vernooy en J. v. Gemert; Jo hannes Cornelis, z. van Th. W. Omzicht en A. van Egmond. Getrouwd: H. van Rijk en A. van Pinx- teren. Levenloos aangegeven een kind van C. L. van Wijngaarden en J. A. Pouw. Gemeenteraad. Dinsdag 18 Maart, des middags 3 uur, houdt de raad dezer ge meente een openbare zitting. De agenda is als volgt: A. Opening en Notulen; B. Inge komen stukken; C. Wijziging begrooting 1924. De „Stille Omgang". De vereeniging „Stille Omgang", wekt alle mannelijke pa rochianen op tot deelname aan den tocht naar de Heilige Stede op Zondag 23 Maart a.s. Dc deelnemers vertrekken per extra- trein 's morgens om 2 uur van hier, hef vertrek van Amsterdam is op 7.40 vastge steld. De reiskosten zijn 1,25 retour. Kaarten zijn in een beperkt aantal ver krijgbaar bij den heer J. P. Klok, Schans, alhier. Schietavond. Woensdag, 19 Maart a.s. des avonds half acht, houdt de afd. Uit hoorn van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm wederom een schietavond in het R. K. Vereenigingsgebouw. AJJer opkomst wordt verzocht. Verkoop Varkensvleesch. Zaterdag middag werd per omroeper ter algemeene kennis gebracht, dat er weder varkens vleesch, geschikt voor de consumptie, ver kocht werd in café Ruiter. Het vleesch kostte 40 ct. per pond en velen maakten gebruik van deze gelegenheid. Uitvoering De Parochiale Tooneel- vereeniging „St. Raphaël" is voornemens, om op 2den Paaschdag een uitvoering te geven in het Parochiehuis. In studie is een mooi stuk. getiteld: „Neo of de marte laren der Catacomben," drama in 3 be drijven. Verder zal een leuk blijsoel opge voerd worden. Weder traden eenige goede krachten toe. Flink zoo mannen! blijft eensgezind, op het gebied van toonee! mag geen versnippering komen. Zal de poging slagen? ln de vorige week gehouden zitting van de 2de Kamer der Staten-Generaal. bij de behandeling van het Spoorwegwezen, werd door het R. K. Kamerlid Knigge de aandacht gevestigd op de Haarlemmermeerlijnen, o. m. bracht hij het verkeer UithoornNieuwersluis ter sprake en betoogde naast betere regeling van den treinenloop, de invoering van ta rieven voor buurtverkeer op deze lijn. Dat de heer Knigge succes moge hebben in zijn pogen, is de wensch van alle inwoners. Voor de textisl-arbeiders. Ze stonden er Zondag weer bij het uitgaan der Kerk, de mannen van St. Joseph met hun bussen, dc parochianen manend om een offertje voor de menschen in Twente, wier nood toch zoo droevig is. Houdt vol deze collectes, gij vindt reeds navolging in den omtrek, waar men uw voorbeeld volgt en men ook gaat offeren voor deze goede zaak. En gii. oa- rochianen, geeft uw offertje met liefde; vele kleintjes maken een groote. Zoo was Zondag, alles samengeteld, weder 15.85H gecollecteerd. Woningmouw. Door B. en W. is aan den heer G. Kool, alhier, vergunning ver leend voor den bouw van acht burger woningen aan den Amsteldijk. Raadsvergadering. Donderdagmiddag 2 uur was hier een raadsvergadering belegd. De Voorzitter opende de vergadering en deelde mede, dat de vaststelling der notu len moet wachten tot de volgende vergade- ring. Aan de orde komt nu punt 2 der agenda: het nemen van een beslissing op de verzoe ken van het R. K. Kerkbestuur om mede werking tot stichting van een R. K. Jon gensschool en tot aankoop van dc onderwij zerswoning aan den Wester weg, Barometerstand 9 uur v.m.: 765. Vooruit. 17 MAART EERSTE KOERS LATERE KOERS De Voorzitter zegt, dat art. 73 Lager On derwijswet bepaald, dat binnen drie maanden een beslissing moet worden genomen na de aanvrage tot overname en drie maanden zijn op 17 dezer verstreken. Tot dusver zegt de Voorzitter in het rapport van B. en W. is de toestemming van Ged. Staten nog niet ontvangen, maar zeer waarschijnlijk zal bin nenkort deze goedkeuring inkomen. Voorgesteld wordt de onderwijzerswo ning aan het R. K. Kerkbestuur te verkoo- pen indien de school ook eigendom wordt van het Kerkbestuur. Het huis behoort bij de school. Wordt de school in bruikleen ge geven, dan de onderwijzerswoning ook zoo lang in huur te geven. De heer Mulder merkt op, dat den Voor zitter hier een eigenaardige uitdrukking be zigt. Het huis behoort bij de school, het heeft dus voor dc school groote waarde. Dat is juist, zegt de Voorzitter; de woning heeft vóór een particulier niet zóóveel waarde; voor de school heeft hef huis vee! ivaarde. Het voorstel van B. en W. is de woning van het Kerkbestuur te verkoopen en te la ten taxeeren door twee taxateurs; een. aan te wijzen door de gemeente en een door hef Kerkbestuur. Mochten deze heeren niet tot overeenstemming komen, dan een derde taxa teur te benoemen door den kantonrechter tc Alkamar. Tot taxateur wordt benoemd zonder h. s. de heer Veldkamp. Alzoo wordt besloten. (Wordt vervolgd). Burg. Stand. Oeboren: Cornelis Wil helmus, z, van Th. C. J. van Wijngaarden en G. C. Neuteboom. Cornelis Pieter, z. v. C. Schellingerhout en E. Schaaphuizen. Gerardus, z. van J. C. Veerhuis en W. J. van Egmond. Ondertrouwd: S. J. Weststeijn en J. Os kam. A. H. Klaassen en J. W. Goebcl. Getrouwd: J. Hoogstrate en A. Buijs. Keuring lichting 1925. De keuring voor dienstplichtigen van de lichting 1925 beeft voor deze gemeente plaats voor de nummers 1 tot en met 25 van het alphabetisch regis ter op 16 April 1924, des voormiddags kwarl voor 10 uur; voor 'de nummers 26 tot en met 45 van het alphabetisch register op 16 April 1924, des namiddags 1 uur en voor de overigen en tijdelijk ongeschikten op 17 April 1924, kwart voor 10 uur. Auto te water. Dc vorige week ge raakte de vrachtauto van den heer P., te Uithoorn, nabij de Ponshockersluis, alhier, doordat de chauffeur zijn stuur niet meer meester was, in den Amstel. De chauffeur wist zich met moeite te redden. Niet goed voor consumptie. Bij der veehouder A. v. IJ., alhier, is dc vorige week een koe gestorven. Het cadaver werd zonder keuring onder Politietoezicht be graven. Burg. Sténd. Geboren: Corneüs Adri- anus Jozef, z. van J. P. Bosman en J. M. vd. Zwaan. Ondertrouwd: Cornelis Griffioen en Jan netje Felix. Jubileum. Dinsdag 25 Maart a.s. zal het 12>« jaar geleden zijn, dat P. Maaijen- burg, alhier in dienst kwam bij de N.V. Biscuitfabriek „de Lindeboom" te Mijdrecht. Verlof. Aan H. de Boer, alhier, is ver lof verleend voor den verkoop van alco holvrijen drank in het perceel Amstelveen- scheweg F. 533a. Paardenvordering. - Door uitbreiding van het aantal vorderingsdistripten is deze gemeente vorderingsplichtig geworden en maakt deel uit van het vorderingsdistrict Wcesp. Personalia. Dc heer M. W. van dzr Schous. functionaris bij de Paardenvorde ring, heeft zich vanuit Haarlemmermeer in deze gemeente gevestigd. Paarden. In deze gemeente worden thans weer veel paarden opgekocht vooi transport- naar Duitschland. De Karseboom. Wegens de geringt belangstelling ligt het in de bedoeling van de exploitant van „De Karseboom dc bioscoopavonden in dat gebouw niet meer te doen plaats hebben. Waar dezi bioscoop de eenigste in ons dorp is en aan alle eischen voldeed, is dit voornemen zeer tc betreuren. De uitbreiding. Door de N. V. Exploi tatie en Administratie MaatschaDpii „Pi Hein' zal een aanvang worden gemaakt met den bouw van 150 middenstandswo-' ningen aan den Amsteldijk,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1