DE SPSHmMEBA w» NOORDWIJK. SASSENHEIM. VOORHOUT. Welkom, Vreemdeling. Poging tot chantage. Treurig ongeval. Lezing jK.oi-3mp.al instituut. GEMENGD NIEUWS. Verduistering door een postdirecteur. Een moordaanslag? De Hanze-Bank te s-Bosch Jaarbeurs. VERKEER EN POSTERIJEN, Het spoorwegverkeer NijmegenKleef. I 48? 390 64 200 132, 136V 200 428 11e 188 194 26 119 360 290 340 143 210 1 3 Harmonie nog een vrooh'iken marsch had gegeven, vertrok de stoet op derelfde wijze ais hij gekomen was en werd in de beste orde aan het eind van den tocht ontbonden. De receptie. Van 2 tot 4 uur had de receptie plaats voor par chit -en en allen die den jubilaris wensch- ten te complimenteeren. In een voor deze gelegenheid feestelijk gestoffeerd lokaal van de Zusterschool had de Eerw. jubilaris met zijn familieleden en de Eerw. Heeren Gees telijken plaats genomen, om de gelukwen- schen der honderden en honderden bezoe kers, van allen rang en stand en religie, in ontvangst te nemen. Het was een onafgebro ken rij van menschen. Tegelijkertijd gaf de Harmonie een zeer mooi concert op het plein bij de kerk. Te ruim 4 uur was ook deze plechtigheid afgeloopen. Plechtig Sluitingg Lof. Om half zeven begon het Lof, doch reeds voor zes uur stroomden de parochianen en vele vreemdelingen uit de n omtrek, het kerk gebouw- binnen, om zich van een plaats te voorzien. Onder de schoone klanken van het nieuwe orgel betraden jubilaris en verdere geeste lijken het altaar. De indruk op dit oogenblik was buiten gewoon. Keurige kerkgezangen werden door het versterkt koor uitgevoerd. Na den lofzang .Magnificat" betrad de jubilaris den kansel, om zijn dankbaarheid en gevoelens van liefde te uiten tegenover zijn parochianen. Even kom ik, dierbare parochianen, aidus de jnb-iaris, met u spreken over den mach tigen indruk en emotie, bij mijn 25-jarig priesterfeest ondervonden., De bijzonder heden van deze dagen herinneren mij zeer aan den dag van mijn priesterwijding. De jubilaris sprak op ontroerende wijze over den dag zijn priesterwijding en over zijn priesterlijk leven, tot de viering van heden. Mijn verwachting over de wijze, waarop mijn zilveren jubileum gevierd zou worden, aldus spr., is verre overtroffen. Het was Zaterdagavond vcor mij een avond om nooit te vergeten bij het binnentreden van de rijk versierde kerk stondfti de bruidjes en allen die mij dierbaar zijn, gereed, om een priester te eeren. Dankbaarheid kan ik bijna niet uitspreken., aan de parochianen, doch wij zullen gezamen lijk God dansbaar zijn, omdat dit feest zoo luisterrijk is samengesteld. De inspanning die U zich hebt moeten getroosten, is een daad van liefde, om een priester te eeren, een Plaatsbekieeder van God te huldigen. Dankbaarheid ben ik ver schuldigd aai de leiding van het feestcomité en op een bijzondere wijze, wil ik den orga nisator den Vel. Eerw. Kapelaan, van harte met zijn succes feiiciteeren. Voorts bracht de jubilaris dank aas de Eerw. Zusters en schetste de heerlijkheid, zusters te hebben in een parochie. Dank werd gebracht aan de kerkzangers, aan den Volksbond aan de kinderen, die hem een altaarlooper geschonken hebben, ten slotte aan de ijverige Zelatrices, die het mogelijk gemaakt hebben een cadeau aan te bieden en aan alle Noordwijkerhouters,. Dit cadeau stelt mij in staat, aldus spr. om mijn ideaal te verwezenlijken, naar Rome te gaan, om aldaar neder te knieien voor den Plaatsbeklee» der van Christus. Eindelijk zal dan mijn ang gekoesterde wensch, in vervulling gaan, om neer te knielen aan de voeten van Z. H. den Paus, Zijne hande n te kussen, om Zijn zegen te vragen, en aan U, en aan mijn ge- heele parochie dezen te kunnen geven. Ik dank U allen voor deze onvergetelijke hulde, Ten slotte spoorde de jubilaris de geloo- vigen aan, om op den Sint Jozef dag, den Pa troon, der Parochiekerk, allen te Communie te gaan, en eindigde met de wensch dat een maal allen te zamen God in de Hemel zouden mogen aanbidden, Hem hul de en dank brengen, ter zijde gestaan door scharen van Engelen en Heiligen. Deze schoone predikatie ontroerde zeer de aanwezi gen. Na de Benedictie werd het feestlied ge zongen, en machtig klonk de- zang begeleid door de krachtige tonen van het orgel. Het is inderdaad een grootsch feest ge weest ter eere van pastoor Quant. De versiering der kerk. Een bijzonder woord van lof komt wel toe aan de Feestcommissie, in het bijzonder aan de heeren P. Verdegaal en J. V/. van Parera, door wier onvermoeide zorg alles zoo goed is geslaagd. De verlichting der kerk was schit terend. Een woord van lof mag ook wel ge bracht worden aan de firma E. v. Dam van Leeuwen - oor de artistieke uitvoering hier van. De stoffeering der kerk en school was opgedragen aan de firma Vroom Drees- mann te Leiden, welke zich op bijzondere wijze van haar taak Irweet. De versiering van het hoofdaltaar en verdere kerkgebouw was een ware bioemenschat. Deze was op zeer smaakvolle wijze aangebracht door den heer Aarssen, Vitte Huis te Aalsmeer, die .hier voor buitengewoon goed gezorgd heeft. Door de Gebr. v. d. Berg, alhier, waren eenige prachtige bakken late tulpen (Murilkt) be- schi ibaitr gestéld, welke op de zijaltaren wa ren geplaatst en daar een zeer mooi effect maakten. In het bijzonder moge vermeld worden het electrisch verlichte Kruis, ontwerp van de fir ma van Dam van Leeuwen, dat boven het nieuwe ofgel, dat door de firma Vermeu len uit Alkmaar was geleverd, prijkte en daar een zeer mooi lichteffect gaf. Vermelden wij nog, dat behalve de verschil lende cadeaux van particulieren, waaronder prachtige bloemstukken, ook nog een stel sita,•.'■kussens was geschonken, door familie leden. Aan het eir.de van dit jubileum mogen wij er zeer zeker wel op -vijzen, dat de huldiging uitstekend is geslaagd, en van onze zijde bie den wij gaarne onze gelukwenschen aan den jubilaris aan. Voorts hebben wij gemeend, ter gelegenheid van dit feest een speciale editie te moeten laten verschijnen,. Dit zal zeer zeker door onze lezers op prijs worden gesteld. In ver band met dit speciale nummer verschijnt onze courant later dan gewoonlijk. Mogen deze onvergetelijke dagen nog lang in herinnering blijver, en moge eenmaal het 40-jarig Priesterfeest van pastoor Quant hier kunnen worden gevierd In cafe v. d. Berg vergaderde de R. K. Volksbond afd. Noordwij kernout. De Voor zitter p- ide op de gebruikelijke wijzeen iprak t zijn spijt ever uit, dat de ver gad'ring iet wat beter bezocht was. Spreker hoopt dat hierin spoedig verandering zal k on-.cn. De Notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd goedgekeurd. Bij de bespreking Coöperatie werd door den Voorzitter namens de commissie belast met het onderzoek naar de mogelijkheid hiervan medegedeeld, dat diegene der Leden, die aan een coöperatieven inkoop van brood wenschen. mee te doen, en ook genegen zijn, om eer. aandeeltje van minstens f5 te storten, zich hiervoor kunnen opgeven bij de commis sie. Dan zal daarna een bijeenkomst gehou den worden en verdere maatregelen genomen worden. Ingekomen was een schrijven van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, afd. Oegstgeest om adhaesie te betuigen aan het adres aan de besturen omliggende gemeenten omtrent het handhaven van den Zonnetijd. Na uitvoerige bespreking hierover werd besloten hierop niet in te gaan. omdat het adres veel te laat is ingekomen om succes te bereiken. Besloten werd een schrijven te rich ten aan bestuur van bovengenoemde afdee- ling, waarin zal worden gewezen op het feit dat vermoedelijk meer te bereiken geweest zou zijn wanneer de verschillende Gemeente besturen ter bespreking van dit punt waren uitgenoodigd. Overigens was men het er over eens, dat het wenschelijk was, wanneer de oude tijd behouden bleef. Door den heer Joh. v. d. Voet werd een verslag uitgebracht van den op 23 en 24 Februari 1924 gehouden tweedzagschen cur sus te Amsterdam. Wegens het late uur werd door hetn slechts het eerste gedeelte der cursus behandeld, terwijl het vervolg op een volgende vergadering door hem behan deld zal worden. Medegedeeld werd. dat dit jaar de En- cycliekmeeting te Noordwijkerhout zal ge houden worden, waarvoor de Voorzitter alter medewerking inriep. 3ij de rondvraag ont spon zich een zakelijke discussie over het Parochiaal Ziekenhuisfonds Sr. Lucas, tus- schen de heeren P. L. J. Marijnen en P. Koelewijn, waarin eerstgenoemde als voor zitter van genoemd fonds de meening be streed, dat genoemd fonds te duur zou zijn. Nadat nog eenige zaken van ondergeschikt belang waren besproken, sloot de Voorzitter de vergadering met den Chr. groet. Stille Omgang.In Café de Zwaan hield, gisterenavond de afd. Noordwijkerhout van net Leidsche Genootschap v. d. Stillen Om gang een zeer druk bezochte vergadering. De voorzitter, de heer E. Oostdam Jacz., open de met den Chr. groet en sprak er zijn. vol doening over uit, dat zoovelen aan de uit- noodiging van het Comité hadden gevolg gegeven. Door hem werd de regeling der bédevaart uiteengezet, vooral werd er door hem op aangedrongen, stipt de aanwijzingen van het bestuur te volgen en gedurende den tocht vooral de meest mogelijke devotie te beoefenen. Nadat verschillende intenties waarvoor gebeden zal worden, door hem waren bekend gemaakt, werd gelegenheid gegeven om vragen te stellen, waarvan een druk gebruik gemaakt werd. Medegedeeld werd nog, dat de afd. tot nu toe ruim 100 leden telt. Aangifte voor het lidmaatschap kan nog geschieden tot a.s. Vrijdag bij den heer A. Broekhof. Kerkweg, alwaar ook te vens de spoorkaartjes verkrijgbaar zullen zijn. Een 10-tal voorbidders werden be noemd, welke op den tocht naar Amsterdam elk een groep voor hun rekening zullen heb ben. 4 De Voorzitter sloot, na allen nog eens |tot groote devotie te hebben aangespoord, de vergadering op de gebruikelijke wijze. OngevaL Donderdagmiddag kwam mej. M. uit Haarlem met de fiets op de Korte Kleverlaan bij den Bloemendaalseheweg te vallen, doordat zij zich wat zenuwachtig maakte en haar rijwiel niet voldoende meester was. Zij bezeerde zich vrij ernstig aan het been, waarbij Dr. Westenburg eerste hnlp verleende, waarna zij per rijtuig naar haar woning werd vervoerd. Burg. stand van 7 lot en met 14 Maart. Geboren: 7 Maart: Cornelia Gijsbertha, d. van Th. Klinkenberg en G. C. Nuikes. 10 Maart: Johannes Jozef, z. van Q. Warrnen- hoven en A. Vink. Petronella Hendrika Joscphina, d. van J. Wéstgeest sn A. C. Gras. Johannes Lodewijk Antonius Ca- rólus, z. van C. A. van Hijningen en P. A, Angevaare. 11 Maart: Hugo, z. van L. van Duin en G, Busink. 14 Maart: Johanna Adriana. d., van P. D. Bardelmeijer en G. A. Boot. Ondertrouwd: Francois Aloisius Joseph Oostermeijer, 48 jaar, wednr. van A. Linder- tnann, te Amsterdam, onlangs te Noordwijk en Aiberta Johanna van Dongen, 43 jaar, te Amsterdam, gescheiden echtgen. van J. A. C. J. Oostermeijer. Hendrik Jan Groothuis, 28 jaar, te Ber- gen-op-Zoom en Jacoba Maria Hus, 27 jaar, te Noordwijk, onlangs te Den Haag. Getrouwd: L. E. Putscher, 48 jaar en E. I. Bcrtbold, 46 jaar. Overleden: 3 Maart te Leiden: Maria Cor nelia Salman, 10 mnd., d. van W. A. Salman en C. J. Bakker. Koninklijke Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde. In Roya! werd Vrijdagavond een vergadering gehouden van de afd. Noord wijk van bovengenoemde Mij-, waar behalve de leden ook niet-leden mochten tegenwoor dig zijn bij het eenige te behandelen pttnt van de agenda, lezing van den heer H. de Boer over: Jets uit Gods Schepping, planten hier en elders." De afd. Noordwijk bezit in haar voorzit ter iemand, die dc natuur en de planten Hef heeft, er veel van weet te vertellen en dit ook doet ten gerieve van de leden. Op elke vergadering, waar hij, nooit anders dan om belangrijke redenen v.-egblijft, geeft hij hier van blijk in zijn openingswoord, wataltijd een causerie apari is over een of andere plant. De duinflora waarin velen rondloopen zonder iets op te merken, heeft voor hem altijd iets bijzonders, hetzij winter of zotner, altijd is er iets schoons voor hem te vinden. Daar op de convocatie-biljetten het aan- vangsuur op acht uur was vermeld en in de advertentie in de Noordwijker half acht, hebben hierdoor verschillenden wat geduld moeten oefenen. Deze avond is op touw ge zet, aidus spr. om het werk van de Maat schappij meer bekend te maken. Dit werk bestaat in bet bijbrengen van meer kennis van de natuur en van Moémen en plamen. Zoovelen die dagelijksch in de natuur werkzaam zijn. op het veld, zouden met zoo veel meer liefde hun arbeid verrichten en'tot een genotvoilen arbeid kunnen maken, wan neerzij die natuur beter konden. Tevens leeri men er uit de Goedheid en de Wijsheid van God. De natuur is een boek waarvan de au teur God zelf is en in welk boek men moet leeren lezen. De heer Duyster was zoo be reidwillig een plaatsje te nemen aan de pro jectie-lantaarn. daar de lezing met lichtbeel den werd verduidelijkt. Een serie plaatjes werden getoond van zeer uiteenloopenden aard. Spr. wist deze verschillende soorten en variëteiten, door te wijzen op eigenschap pen. Ook de varens met de eigenaardige en ingewikkelde wijze van voortplanting bracht spr. naar voren. De schoonheid der orchideeën werd ge toond en verteld met haar tooveraehlige kleuren, die sorookjesachtig mooi zijn en die niet naar juistheid kunnen beschreven wor den. Spr. roept in herinnering de groote Haagsche tentoonstelling, waar dit wondere schoons te zien was. Om een beeld le geven van de kost baarheid ervan, noemt sar. eenige prijzen die tot duizend gulden per plant en ->oms wel hooger zijn. De Regina Rex, dc Ko ningin van den Nacht met de enorme bladen dje aan de oppervlakte van het water zich als --en groote tafel vertoonen en waarvan de bloemen enkel 's nachts te bewonderen zijn niet alleen om de schoonheid, maar ook om den zoetachtigen vannillegeur die ver spreid wordt, werden besproken, te be wonderen valt hierin ook het ademhalings proces, waar de lucht door verschillende kanalen door den stengel naar de wortels in het water wordt gebracht. Onmogelijk zott bet zijn al het gesprokene door dén heer de Boer weer te geven daar de beschei denheid van het behandelde te groot is. Evenwel bleek uit- dc aandacht van het ge hoor voldoende, v dat de spreker dc aan wezigen had binnengeleid in het geheim zinnige rijk. der natuur, waar zelfs liet oo- genschijnlijk niets beteekenende bij nadere beschouwing zulk een verrassende schoon heid te genieten geeft, dat men vol bewon dering zal moeten zeggen: Wat is de maker van dit alles wijs en machtig. De avond was intusschen reeds vergevorderd, zoodat de voorzitter moést eindigen, hoewel er nog een serie lantaarnplaatjes over bleven. De roorzitter hoopte erin geslaagd te zijn het werken van de Ned. Mij. eenigszins te heb ben belicht en hoopt tevens dat leden en donateurs zich zullen opgeven. Met een dankwoord aan den heer Duyster en dc be langstellenden, sluit de voorzitter de ver gadering. Sport. De supporters van het Sportpark zijn weèr getuige geweest van een mooieu voetbalwedstrijd, waarin S. J. C. de over winning behaalde op Wilhelmus II. Te hall drie werd afgetrapt door Wilhelmus. Als een wervelwind zweefden ze de eerste twee seconden voor hel S. J. C.-doel wat maar ternauwernood ontkwam aan deze overrom peling. 't Was een benauwd begin voor onze jongens. Evenwel de kansen keerden rap. De scheidsrechter, de heer Iiaverkorn, constateerde een handsbal ten voordeelc van S. J. C. tamelijk ver van het strafschop gebied. Adriaan van den Berg plaatst zich achter den bal, die met .een kanjer onder de lat in 't net verdwijnt. Een andere hands bal wordt door A. v. d. Berg keihard tegen de lat gekogeld. Daarop kwam het oogen blik, dst T. v, d. Berg mist vlek voor doel, waarvan Wilhelmus een dankbaar gebruik maakt om onhoudbaar een tegenpuntje te maken. Een prachtig schot van Ürk werd corner gewerkt, waarna Thomas nog eens de handen uit de mouwen moest steken. Met dezen stand kwam de rust. Had S. J. C. voor de rust reeds de overhand, na de rust werd dit nog erger, ondanks den vrij ster ken tegenwind. Van Gerwen weet daarna voor S. J. C. nogc een puntje te maken. Met het ingooien van een out-bal maakt Wilhelmus free kick. Goed genomen wordt deze door Moerel in het derde doelpunt omgezet. Willem maakt het daarna den kee per nogal eens lastig: ook kwamen na de rust veel goede voorzetten van zijn kant. Bijna ging Wilhelmus nog een puntje zetten, maar ter rechtertijd werd het gevaar be zworen. Zoo kwam het eir.de van dezen goed gespeelden wedstrijd, waarin Wilhel mus de puntjes niet cadeau gaf. Tot ons genoegen zagen we, dat Jac. Passchier ook weer van de partij was. Zoo graag zouden we zien dat A. v. d. Berg, indien dit eenigs zins mogelijk was, weer in de voorhoede kwam, om ze een beetje op schot te brengen. We erkennen graag, dat hij als mid-half bijna niet gemist kan worden, maar goals maken is ook wat waard en daarvoor zijn gistermiddag, door de* goede voorzetten van Willem en Urk, zeker goede kansen geweest. Zou Wijnand of Jac. Passchier die plaats niet kunnen innemen? Of zou Moe- rel de schoenen, waarmee hij voorgaande jaren de doelpunten maakte, weer kunnen terugvinden? Burgerlijke Stand. Geboren: Huberlus, z. van H. Wowijs en S. van Capel; Bertha, d. van B. van Leuning en E. Brokschmidt; Johanna Clasina, d. van J. Dreef en J. C. Pieters. Gevestigd: M. P. van der Ploeg, geb. Berk hout, Rustbofflaan 22, uit Hillegom; mej. A. C. van Riek, Floris Schoutenstraat 7, uit Lisse; J. Langeveld, geb. Juffermans, Hoofdstraat 166, uit Oegstgeest; A. van der Linden en gezin, Hoekstraat 23, uit Hille gom; mej. C. van Leeuwen, Hoekstraat 15, uit Voorhout; mej. E. Roos. Zuilhofsfraai 20, uit Bloemendaal; mej. W. Oudshoorn, Jacoba van Beierenlaan 6, uit Amsterdam; C. A. van Rijn, geb. van der Laan, Kerke- laan 15, uit Lisse. Vertrokken: B. van der Wallen, van Hoofd straat 163a, naar Heemstede. Keuring. De keuring van dienstplich tigen, lichting 1925, dezer gemeente, zal plaats hebben op 10 April a. s., alhier. Jeugdorganisatie. Woensdag 19 Maart zal in 't K. S. A.-gebouw alhier, eene groote vergadering worden gehouden des avonds 8 uur voor de R. K. jongens van 1518 jaar (in de Patronaatszaal) om tot komen fat op richting van „Jeugdorganisatie." St. Rochus. Dit R. K. Ziekenfonds, afd. van het Centraal Ziekenfonds van den Ned. R. K. Volksbond, houdt Dinsdagavond 8 uur, eene ledenvergadering in dc Pafronaatszanl van het K. S. A.-gebouw alhier. R-K. Volksbond, Woensdag 19 dezer vergadert de R.-K. Volksbond, des avonds 8 uur, in het Patronaatsgebouw. Zeer waar schijnlijk zal dan een priester ais spreker optreden over 't a.s. Eucharistisch Congres. 01 hoe men in Oosthoek het Vreemdelingenverkeer bevordert. Wij ontkenen onderstaande schets aan „Ons Nederland' officieel Orgaan van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer: Stamboel werd te klein voor AH Sjeik. Allah had hem niet meer lief en hij verjoeg hem uit het land van den Gouden Hoorn. Ali Sjeik ging varen: Eerst naar Marokko, toen naar Marseille en van daar kwam hij in Antwerpen. Hij ging er zijn gage verteren tot den laatsten cent en toen hij, berooid en hon gerig neerzat in zijn logement aan de Schelde, zender kans op aanmonstering, gaf roodc Fien, de logementhoudster hem den raad naar Holland te gaan. „Avvel Ali daor fiendet ge feige en krente voor niemendal, lijk in Stamboel zul le.".En Ali Sjeik geloofde haar en trok heen naar Holland Ali Sjeik zag er uit als een heer. Hij droeg een grijzen hoed en gele handschoenen en als een dandy hanteerde hij een wandelstok van bamboe. Maar zijn schoenen waren afge sleten tot het bovenleer en de kraag van zijn jas glom van vettigheid. Hij was lang van postuur, gebruind-geel; een smal kneveltje schaduwde onder een klassieken neus, zijn zwarte oogen glinsterden een verstarde glim lach liet bijna altijd zijn witte tanden zien. Hij rolde al wandelend, sigaret na sigaret, en hij rockte ze op in een paar schroeiende 'rekken. En zoo wandelde hij langs de Hollandsche wegen, van dorp naar dorp. Hij vertelde in gebroken Fransch en VUamsch, dat hij r.iar den Turkschen gezant moést" in den Haag en van goedhartige lieden kreeg hij nachtlogics en eten. Hij zag wel, 'dat Holland een goed land was. Zijn hart ging open. toen hij,, wandelend door Breda, dadels en vijgen, en krenten zag en hij overlegde wat hij doen zou om in dit gezegende land. rijker dan dat van Moham med, tc blijven. t Geluk diende hem. Tegen den avond, kauwend op een vijg kwam hij het dorpje Oosthoek binnen, dat gelegen is aan den Zuideroever van de Maas. Hij stapte minder kwiek, want dc weg was lang geweest en de schoenen hadden dien dag de laats'.rten van dc zooien ver!'iren. In de dorpsstraat stond de bakker met den schoolmeester te praten en AH Sjeik stapte op beide mannen toe, vertelde van zijn tocht en vroeg of zij geen onderdak hadden voor een armen TurJ». De schoolmeester verstond hem een wei- nig. „Etes-vous un Tare," vroeg hij gewichtig in het Fransch. „Mais oui. Viehs de Stamboel. Komen van Stamboel," zei Ali Sjeik „Wat zegde ge?" vroeg de bakker. „Zaidet ge eèn Turk? Wel, heeregot, Sij- men kom eensEn de bakker riep den mo lenaar, die wethouder was van het dorp. „Sijmen, deze heer is een Turk.'' Met groote verbaasde oogen beschouw den zij AH Sjeik, die glimlachend in hun midden stond. „Ja" zei de schoolmeester, „ik heb het gevraagd in. het Fransch en de physio- nomie dezes mans herinnert mij ook aan de Turken." En Sijmen, de wethouder, van zijn ver bazing bekomen, zei: „Man, wat zegdet ge? Een Turk, Een Turk in ons dorp." De verbazing had hem doen zweeten en met 'n grooten zakdoek veegde hij zijn ooden kop. Maar dc bakker riep icderen voorbijgan ger aan: De vrouw van Sijmen en dc vrouw van den smid en den manken kleerma ker, die op weg was met een verstelde broek voor den doihinee. Hij riep den schoenmaker van zijn leest en den banbicr en een ingezeepten klant uit den winkel, „Man- en vrouwvolk," riep hij uit, „hoordet ge? Deze heer is een Turk." „Hoe hiet ge?" vroeg de wethouder. „S'il vous plait?" „Wat zeit-'ic vroeg de wethouder' aan den schoolmeester, Voire nom?" verklaarde dezes op des Wethouders vraag „Ha, moi? Iekc, zulle? leke heet Ali Sjeik," „Menschen, hoordet ge" schreeuwde de bakker opgewonden, „hoordet ge, de Turk hiet Ali Sjeik En Ali Sjeik stond temidden der dor pelingen, rolde dc eene sigaret na de an der en lachte zijn eeuwigen glimlach, „Het wordt tcmêt duister," zei de wet houder „en ge wou onderdak hebben? Ge zuldet naor den Burgemeester motten gaon, dan slaop ge vannacht onder den toren." Ali Sjeik begreep het niet en de school meester nerveus, was nog niet klaar met zijn vertaling. Maar de bakker riep plotseling: „Sij nen, wat wildet ge? Dezen man, dezen Turk, dezen Sjeik in het banueshok onder den toren? Van main léve nie." En zachtjes tot den glimlachenden Oos terling zei hij en hij trok hem'vertrou welijk aan den mouw, „Ali Sjeik, ge gaot met main mee en ge zuldet slaopen in een fatsaenlijk bed en ge kraiget krentemik met koffie." Koffie dat verstond Ali Sjeik en hij veegde zich met een stinkend-geparfumeer- den zakdoek den mond. „Wat gaat ge beginnen bakker?" zei de schoolmeester. „Is deze Turk wel ver trouwd, is hij wel zindelijk en rein?" „Rain of niet rain, hij gaot met main mee. Wat meendet ge nou wai een Turk is Oost hoek hebben, dat wai hem zullen 'acte loope? Denkt gtillic er wel om, dat ze gunder in Westhoek een Italiaander heb ben, waor ze ons de ooge mee uitsleke? En nu kunnen wai een Turk kraige en wai zul len hem laote gaon? Nooit van main léve 11 me. En de bakker dacht er aan, hoe de men schen van Westbroek barsten zouden van nijd, als zij hoorden, dat Oosthoek een Turk had en zij maar een Italiaan De wethouder dacht eigenlijk hetzelfde en de schoolmeester ook cn de barbier, die zwaaide met zijn bekken, dat het schuim in het rond vloog en de manke kleermaker sloeg op den broek van den dominee en zij waren het er allemaal over eens, dat het plün van den bakker goed was en dat het strekte tot meerdere eere van Oosthoek. Zij schudden Ali Sjeik de geel-geschoendc hand en bieten hem welkom als burger van hun dorp. Maar AH Sjeik dacht alleen aan de kof fie. Hij keek den bakker vleiend aan met zijn zwarte oogen en hij trok den zoetsten glimlach. En tot beter begrip mompelde hij „Café, monsieur?" „Jao, kom mee, krentemik kraig ge er bai" zei de bakker en zij trokken zijn wo ning binnen, gevolgd door den schoolmees ter en den wethouder. In de Zóndagsche kamer, bij dc koffie, vroeg dc schoolmeester deftig: „Monsieur Ali Sjeik, connaissez-vous Monsieur Ké- wal?" De bakker en dc wethouder, met open monden, staarden bewonderend naar den meester. „Ah, mais oui, Kemal Pasja Ara van Ali Sjeik. lek ben camarada van Kemal Pasja." En AH Sjeik, trotsch glimlachend, slurpte zijn koffie en zoog tusschen de dikke lippen zijn sigaret. En de schoolmeester, de wethouder en de bakker zaten voor hem, gelijk versteende geloovigen voor Mohammed. Eindelijk kwam de bakker tol zich zei ven. „Vrienden," zei hij, „wai hebbe een Turk, een echte, een vriend van Kemal, misschien we! van den Sultan En West hoek hét maor een schorcme ftaliaander. Wai zulle een borrel erop neme, vrienden." „Mij niet, dat verderfelijke goed," zei de meester afwerend Maar Ali Sjeik, die het karafje al lang gezien had, pinkelde met één donker oog naar den vurigen drank, die gloeide onder de lamp? En de bakker zei: „Welkom vreemdeling." Ali Sjeik had het goed in Oosthoek. Hier had Allah hem weer lief en hij ver- we'ndde hem met het beste van den slager, den bakker en den herbergier. Ali Sjeik werkte niet hard voor zijn goede leven 's Morgens verrichtte hij wat arbeid bij den bakker en Zondags bedien de hij in de herberg. Maar den overigen tijd wandelde hij door het dorp met zijn witten hoed en gele handschoenen en bamboestok of hij slurpte zoete wijn en kof fie bij dominéé en pastoor, bij mulder en brouwer. En hij werd dik en glimmend van liet goede der aarde en 's avonds maakte hij een buiging naar de maan en loofde Al lah uit het diepst van zijn ziel Als de bode van Westhoek in Oosthoek kwam, dan vroeg de bakker zoo langs zijn neus weg, hoe het ging met den armen Ita liaan en hij voegde ër dadelijk trotsch bij, dat de Turk het uitstekend maakte. Maar de bode legde dan de zweep over het paard en riep nijdig: „Loop naar de maan met je Turk." Het bleef goed gaan met Ali Sjeik. Dc ge meente verheugde zich in het bezit. Dc kin deren zeiden vriendelijk als zij hem ontmoet ten: Dag AH Sjeik en iedereen zette dc deur open voor den glimlachenden Oosterling. Welkom, vreemdeling. Tot op een morgen een verschrikkelijke mare dc ronde deed in Oosthoek. Dc menschen liepen tc hoop bij den bak ker, eu deze, ontdaan, schreeuwde dat het waar was: Dat Ali Sjeik er vandoor was en dat hij hem driehonderd zilveren guldens had ontstolen. De kleermaker zwaaide woedend met zijn persijzer cn de barbier dreigde met een scheermes. Wat een schande, wat een schande voor ons dorp, riepen de menschen Mét kwam de bode uit Westhoek. „Goe Morgen. Hoe gaat het met Uwen Turlc?" vroeg hij yalsch-onnoozel. „Kom hier" gilde de manke snijder, „dan sla ik ie dood met dezen bout." En dreigend kwam hij met zijn persijzer nader Maar of dc Oostboekers al dreigden en schilden, wat baatte het? De bakker was zijn driehonderd zilveren guldens kwijt, cn 1 het dorpje zijn Ali Sjeik. Men hoopte nog enkele dagen, enkele wc- j ken. Maar geen Turk verscheen. De bode van Westhoek inforraeerae steeds. „Och." zei de bakker, onze Turk is ëën vriend van den Sultan en nou logeert ie in den Haag bij den Gezant." „Ja, ja" lachte de bode venijnig. „Ik ge loof het." Ali Sjeik was weg cn bleef weg Het ge- heèlc dorp ging gehukt onder het verlies. Het werd Zondags triest in de herberg, men miste de decoratieve figuur in de dorpstraat en dominé, noch pastoor, noch brouwer hadden meer een dankbaren gast voor den zoeten wijn. Ja. de bakker zou met plezier hem zijn driehonderd guldens schenken, pis hij Ali Sjeik maar weer terug had Maar eens, op een helderen najaarsdag, 's morgens toen de kinderen naar school gingen, zagen zij in de verte op den dijk langs de Maas IwCc ruiters en tusschen 'deze een heer. Zij wachten lot zij konden onderscheiden; zij zagen marechaussees te paard en zij za gen, dat de heer een witten hoed en gele handschoenen droeg en een b'amboestok Een schok an verrassing ging door de schooljeugd. Zij sliet in een geweldigen schreeuw het welkom uit: Ali Sjeik. Dc bovenmeester kwam naar buiten Hij werd rood en bleek van ontroering en maakte in zijn verlegenheid een buiging naar AH Sjeik, die genadig wuifde met zijn gelen handschoen. Voorafgegaan door de jeugd, die niet meer dacht aan school» trok Ali Sjeik met zijn bewakers het dorp in; gejuich en handgewuif ging den stoet vooraf. De kleermaker, de barbier en de schoen maker vlogen uit hun werkplaatsen en sprongen van plezier De bakker hoorde het rumoer in de bakkerij. Hij liet de kadetjes in den oven en snelde de straat op. „Ali Sjeik, Ali Sjeik," stamelde hij en hij wilde den Turk omhelzen. Deze glimlachte als een vorst, die zijn blijden intocht doet, maar de marechaussees hielden de menschen op een afstand „Hij moet naar den Burgemeester, hij is een zwer ver zonder middelen van bestaan," zei een van hen. „Wat," riep de kleermaker, „geen midde len van bestaan? Heel Oosthoek hoort hem toe." „Dat zullen we onderzoeken," zei de oud ste der marechaussees rustig en de sto<« zette zich voor! tot het gemeentehuis Een der gendarmes bleef bij de paarden en de andere geleidde Ali Sjeik voor den Burge meester. „Ali Sjeik,' zeide deze, jij weer terug?" „Monsieur le maire, icke ben onschuldig." „Ja, ja, dat zullen wc van den bakker wel anders hooren. Veldwachter, roep den bak ker." Dc bakker kwam on zag All Sjeik vrien delijk aan, Deze lachte en stak hem beide handen toe. „Bakker," vroeg de Burgemeester streng „heeft Ali Sjeik niet driehonderd gulden bij je gestolen?" De bakker beschouwde Ali Sjeik, hij zag den glimlach in de vleiende oogen, hij dacht aan. Westhoek en zijn Italiaan, hij zag den valschen grijns van den bode van Westhoek, en plotseling antwoordde hij; „Ali Sjeik zou gestolen hebben bai mai? Welnee nie, Burgemeester." „Maar je hebt toch verteld den eersten dat je drie honderd gulden kwijt was?" „O nee nie, Burgemeester Die had mijn vrouw in een andere la geleit. Ali Sjeik is onschuldig als een zuigeling." „En neem je hem weer aan?" „Van-zelf sprekend. Burgemeester.'.* Ali Sjeik had begrepen. Hij schudde den bakker en den Burgemeester de hand en bood de marechaussee een sigarette aan ..Dan kunnen wij wel gaan, Burgemeester?" vroeg de marechaussee. „Ja zeker. U hoort het, Ali Sjeik is on schuldig," Toen de bakker met Ali Sjeik uit het gemeentehuis kwam, overdreunde het ge juich het gansche dorp: Lang leve Ali Sjeik. Lang leve onze Turk. Ze maakten onder aanvoering van den manken snijder een rondedans om Ali Sjeik, die glimlachte cn verlangde naar de koffie en het krafje van den bakker. Maar deze had aan het einde van de straat den bode van Westhoek gezien, hij vloog er heen cn bij schreeuwde als een bezetene, dat Ali Sjeik terug was uit den Haag. „Jawel," meesmuilde dc bode, opgebracht door twee marechaussees „Nee man, die hadden zich vergist, die- moesten den schoremen Italiaander hebben van Westhoek." En de bakker lachte, dat hij zoo rood werd als dc brouwer Maar nijdig viel de zweep van den bode op het paard en hij reed heen om dc droeve mare tc vertellen in zijn dorp. Den ganschen dag bleef het feest in Oost hoek. Ali Sjeik dronk koffie en veel zoeten wijn Hij rooktfe al maar door sigaretten en glim lachend o, die eeuwige glimlach van den Turk. bedacht hij hoevee! zilverlingen er in de kast van den bakker zouden liggen als hij eens weer.... En tot laat in den avond riep men in het dorp: Welkom Vreemdeling. ontsteld is zij naar Mattenbum gêloopea» waar al spoedig bleek, dat haar een gevaar lijke-wonde was toegebracht. Aanstonds werd geneeskundige hulp na geroepen. Dr, F., die spoedig verscheen, leg de het eerste verband. Hij verklaarde, dat de wonde doodelijk zou zijn geweest, als liet meisje niet een dikken mantel gedragen liad. Zoo plotseling en vlug is deze laffe aanval in zijn wérk gegaan, dat het meisje geen etr- kele aanwijzing van eenige bfeteekenis van den dader heeft kunnen geven. Twee mannén en een vrouw gearresteerd. Een ongehuwde bewoner van Kffc/ersut» had te Amsterdam kennis gemaakt met een 21-jarig meisje, Bere'ndina Barrels geheeten die van deze gelegenheid gebruikt maakte, eenige brieven uit zijn portefeuille te stelen Zij steide deze in handen van twee nWt gun stig bekendstaande personen, J. van Klaveren en J. D. van Nenen, die niet nalieten een poging tot chantage te wagen. Zij eischten geld en dit zou hun Donderdag-avond in een café op het Damrak ter hand gesteld kunnen worden. Ze keken wel een beetje gek cp hun neus,-toen eenige beambten van de Centrale Recherche verschenen en hen inrekenden. Beiden zijn, evenals het meisje, naar het hoofdbureau van politie overge bracht. De achtjarige A. de R. speelde te Zalt- Bómmel aan de^ kant der bBinnenkracht. Het ventje sloeg voorover in het modderwa-' ter. Zijn 10-jarig broertje - greep hem bij een been, doch kon hem niet boven water krijgen. Eenige voorbijgangers snelden toe. Hoewel nog spoedig aan wal gebracht, bleek het knaapje reeds overleden u un' he r - pectus an ae 3 net. Obii* gatieleeniiig Koloniaal Instituut, cwtleenen wij het 'vólgende: Het Kolom ai jastitayi hoM ze uitvoer baarheid- van het trekkmgsplan laten con-; troleeren door den Wiskundiger Adviseur der Nationale Levatxs«rzckerngsbaok ie. Rotterdam. 'A-of. Dr. O. Hoiwerda. dic; tevens be:.nd is tot ik! van dsn Raad: van Toezie' a die het leenir-gsplnn geheel uitvoerbaar '..eer Ir.nrd. Uitvet gesomc' deeling volg:' Vergelijkt i't-m. pixuielcêning met de hier ter beurze officies! genoteerde pre- mieleenirigen ven - Gemeente* Amster dam 1874 er Rok.'tir n 1GÓ8, dismede van het Gemeen credi.-t 187'. dan is bc: dui delijk. dat de Obligatie» der iiiei aa nge boden pre i l ieening -üv het Koloniaal In stituut veel grooier ickkingskansén. bieden, dan die der bestaande piemieleeningen. Zoo waren van de 3 pet Loten Amsterdam uitgegeven in 1874, op 3 Januari 1923 (dus bijna 50 jaren later), nog in omloop 11.173.000, betgeen bijna het dubbele is der nu uit tc gever, leening van het Kolo niaal Instituut. Dc premiën dezer 3 pet. lee ning Amsterdam bedragen per jaar 43.000. daarentegen stelt het Koloniaal Instituut gedurende- de eerste periode van 10 jaren 70.000 per, jaar aan premiën beschikbaar. *i as aiu-oorgen op» Omtrent de verduistering,' welke door den postdirecteur S. te Zait-Bommel ge pleegd is, verneemt het Persbureau V. D. dat in het begin dezer week op het post kantoor een groot tekort in kas ontdekt is. Aanvankelijk heeft men vermoed; dpt.de gelden door lagere ambtenaren zijn ont vreemd, maar later is men tot dc ontdekking gekomen, dat niemand minder dan de Di recteur zelf aan het ontstane tekort debet is. Dinsdag in den namiddag heeft men van hoogerhand den Directeur daaromtrent on derhouden en daarbij schijnt men reeds tot eene schikking met hem gekomen te zijn. In den avond heeft de verdachte zich ech ter ujt de voeten gemaakt en sindsdien is hij niet meer in Zalt-bominel teruggaven. Hoe de heer S., die gedurende twéé jaar Directeur van het postkantoor te Zaitbomme! is, tot deze daad is gekomen, acht men i „ad- selachlig. Voor zoover bekend, heeft hij zeer bè- scl^iden geleefd hij heeft oogenschijnlijk niirSner groote uitgaven gedaan. Toen de ongeveer 20-jarige mej. C. E. te VHertcgenbosch woonachtig, zich Woens dagnamiddag omstreeks half zeven op weg begaf naar pianoles in Mariënburg, is zij op den St. Janssingel geheel onverhoeds van achteren door een manspersoon aangevallen die haar met een sc herp voorwerp, vermoede lijk een mes een diepen steek in den rug gaf aldus meldt „Het Hsg." Het voorwerp waar mede dc onverlaat stak, schrampte af op het schouderblad en is toen daaronder in het lichaam^ tot aan cle longen doorgedrongen. Het slachtoffer wist eerst niet anders of zij had een stoot in den rug gekregen. -Hevig Men meldl uit 's Hertogenbosch: In verband met het faillissement del Hanzebank is besloten tot riquidatie der Hanze In: cn Verkoopcentrale voor kleer- makorspatroons (H.C.K. Liquidateuren zijn de- heeren Tromp curator in het faillisse-i ment der Hanzebank, Van Rooy ex-direc-j teur dier bank en Van 't Hek. voorzitter der H.C.K.te Amsterdam. Bij het Secretariaat van de Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Neder-' land te Utrecht, is van den particulieren secretaris van H. M. de Koningin bericht ontvangen dat H. M. dit keer verhinderd is de Jaarbeurs te bezoeken. Met ingang van Maandag hersteld. Met ingang van Maandag a.s. zal hei) spoorwegverkeer tusschen Nijmegen enj Kleef worden hersteld.. Er zullen twee verbindingen per dag, ook; op Zon- en feestdagen, zijn voor reizigers-' vervoer ,n „„tiHi Il)l FV-z—-unum MüDEOEDEËLD DOOK De Beurs opende heden flauw. V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 6Nederland 1923 4'A Nederland 1917 7% N.-I, 1921 A Holl Lioyd Oude Vaart dito Gem Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rottord Lloyd Paketvaart Oude Boot lioli. Stoomboot H. V A Java Cultuur Jurgens gew Koloniale Bank Indische Bank Ccrl Handel Mij Resc dito Phoenix Geconsolideerde Kon Olie U S Stee! Marine comm Vorstenlanden Actions id Comp Merc Arg. Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconda Wabash W/i. 991/ 83 1G2V, 9 87 3/.; 74 141 123 lz9': 137 753' 27 494 390b 64- 199*/, 1321'. 137'/, 136" 92 217 435'/ 112'/, 9JK, 189 /a 195b 25 ,V 1201/, 361'' 291V 345'/ 147b 212 108V 122 13 58b, 1'4 75 Vg 16V« 91' 16 99'/.. 83 102b,, 81 85 72 139 123 128 135 120 410 581/ 143V 75

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2