Uit het Vaticaan. Dinsdag 18 Maart 1924 46ste Jaargang No. 14691 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Protectie gevraagd! D. H. V. B. UIT DEN OMTREK. SPORT EN SPEL. HEILO. MEDEMBLIK. HOORN. PURMEREND. EDAM. ASSENDELFT. krommenie. ZAANDAM HEEMSKERK. LEIDEN. HEEMSTEDE. KIND VERDRONKEN. SPAARNDAM. VINKEVEEN. MIJDRECHT. Fabrikanten Haariera. Ooticiens Koningstraat 10 Telegraphlscb Weerbericht. AMSTELVEEN. NIEUWER AMSTEL. ZANDVOORT. GIFTEN. .De abonnementsprijs bedraagt root Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. /Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. I De vorige week hebben wij de rede van Minister Aalberse geprezen, waarmee deze bewindsman de tiende Jaarbeurs in Utrecht opende. Het was een kloek woord, waarin aangedrongen werd, om, als de oude Hol- landsche zeevaarders, zelf de handen uit de mouwen te steken, niet tegen de regeering aan te leunen en vooral niet de overheid te drijven naar de behartiging der belangen van bepaalde kleine volksgroepen. In de zen tijd is vóór alles noodig een natio nale politiek. Deze rede van onzen minister van arbeid heeft echter geen onverdeelde instemming gevonden. Uit het „Huisgezin" namen wij reeds over, hoe dit blad in de woorden van minister Aalberse bedreiging zag voor de (Brabantsche) industrie. Het Bossche blad beluisterde in de woorden van den Minis ter een afkeerigheid van protectie, die op schade voor de nijverheid zou uitloopen. De Gelderlander maakt het nog wat er ger en ziet in de Utrechtsche rede van minister Aalberse een conflict in den boe zem van het Kabinet! Minister de Geer was afkeerig van protectie; nu kan het zijn, dat Minister Colijn in dezelfde lijn doorgaat en daarvan was minister Aalberse dan de spreektrompet. Maar het kan ook zijn, al dus de Gelderlander, dat Colijn wel pro tectie wil en dat Aalberse de gelegenheid in Utrecht aangreep, om een conflict naar buiten te brengen, dat in den boezem der regeering spookt. Brr! wat een ijselijkheden! Wij begrijpen niet, hoe men moeilijkheden en duisternissen gaat zoeken, waar ze niet bestaan. De eenvoudige waarheid is, dat de regeering bij de ontzaglijke moeilijkheden waarvoor zij reeds staat met haar gapend budget en bij den korten tijd, welke nog aan de verkiezingen vooraf gaat, er een voudig niet aan denkt ons heele openbare leven in rep en roer te brengen door zoo maar eens even van handelspolitiek te ver tederen. Terecht is in de Kamer bij de behandeling der Staatsbegrooting gezegd, dat hiervoor een uitspraak der kiezers noo dig is, Nog onlangs heeft de conservatieve regeering in Engeland zulk een uitspraak uitgelokt en zij leed de nederlaag, evenals de regeering van dr. Kuyper, die protectie tot een der „drie ordinantiën Gods" ver klaarde, maar na de stembusuitspraak het veld moest ruimen. Wij hebben ons nooit als vrijhandelaar opgeworpen; integendeel. Maar óm nu de regeering te willen drijven tot een principi- eele verandering van onze handelspolitiek, dat achten wij gevaarlijk. Het verwekt po litieke onrust, terwijl ons land juist rust noodig heeft, om zich te herstellen. En, wanneer men minister Aalberse om zijn Utrechtsche rede aanvalt, doet men feitelijk niets anders dan dé regeering tegen haar zin verder drijven dan zij nuttig oordeelt. Het kan immers bekend zijn, dat een fis cale tariefwijziging wordt voorbereid en dat daarmee, naast het wegnemen van al te groote ongelijkheden tussohen de Neder- landsche invoerrechten en de buitenland- sche tarieven, een versterking der inkom sten van de schatkist wordt beoogd. Mochten daarnaast, in bepaalde gevallen, extra maatregelen noodig zijn ter bescher ming van een bedreigde nijverheidstak, dan wil de regeering daarvoor aparte maatre gelen treffen. Minister Aalberse herinnerde zelf aan het Schoenenwetje, om de mo gelijkheid van zulk afzonderlijk optreden aan tè toonen. Wij gelooven, dat het inderdaad gevaar lijk zou zijn op het oogenblik verder te gaan. Men bedenke b.v. dat steden als Amsterdam en Rotterdam, die tezamen één vijfde van heel onze bevolking uitmaken en nu met hun slechte financiën en werk- loczen al aan het einde harer krachten gekomen zijn, den schok eener plotselinge verandering van handelspolitiek vermoede lijk niet zouden kunnen dragen. Op het groote gevaar voor den uitvoer van vee, land- en tuinbouwproducten enz. bij het uitlokken van tegenmaatregelen door het buitenland tegenover een eventueele pro tectionistische politiek onzer regeering, is reeds gewezen. Het lijkt ons daarom alles behalve verstandig om thans den strijdkreet voor een tarievenoorlog aan te heffen. Ook zonder dat hebben wij zorgen genoeg! RECEPTIE JHR. VAN NISPEN TOT SEVENAER. Men seint ons uit Rome: Gisteren, Zondag, ontving Z.Exc. Jhr. van Nispen tot Sevenaer en Mevr. van Nispen, de Nederlandsche kolonie te Rome, ter ge legenheid der betrekking van hunne nieuwe woning in 't nieuw stadsgedeelte even buiten de Porta Pia. Geheel de Nederlandsche kolonie kwam den gezant bij den H. Stoel hare gelukwen- schen aanbieden, na reeds eenige dagen ge leden van haar belangstelling te hebben doen blijken door het aanbieden van een prachtig bloemstuk. Op voortreffelijke wijze ontving Mevr. van Nispen tot Sevenaer hare talrijke gasten die geruimen tijd in de prachtige kamers van de villa van Nispen met den gastheer en de gastvrouwe en onderling doorbrachten in aangenaam en gezellig gesprek. Zondag 23 Maart a.s. in het Stadion tegen België zal uitkomen; Doel: De Boer (Ajax). Linksachter: Tetzner (Be Quick). Rechtsachter: Denis II. B. S.). Linksmidden: Krom (R. C. H.) Spil: Van Linge (Be Quick). Rechtsmidden: Lefèvre (Kampong). Linksbuiten: De Natris (Ajax). Linksbinnen: Groen (Be Quick). Middenvoor: Pijl (Feyenoord). Rechtsbinnen: Visser (Stormvogels). Rechtsbuiten: Goosjohan (V.O.C.) Als reserves zijn aangesteld: Doel, Ver meulen (H.F.C.), achter: Roetert (Go Ahead) midden Cohen Tervaert (H.p.C.); voor: De Haas (Be Quick). NAGEKOMEN UITSLAGEN. Leiden—W. F. C. B. S. M'.Concordia II sch. n. o. R. K. F. 2e Klasse L. ExcelsiorS. M. C. 3—1. 7—0 Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina's 60 ct. per regeL Vraag-' en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling, RECTIFICATIE. Onze lezers zullen in het nummer van 14 Maart een advertentie hebben aange troffen betreffende „N. V. Texels eigen stoombootonderneming". Wij maken op merkzaam dat in de advertentie als ver trekuren vanaf den Helder op Zon- en Feestdagen staat vermeld 7 uur v.m. en 10.15'v.m. Dit is evenwel een zetfout. De vertrekuren zijn op Zon- en Feestdagen 9 uur v.m. en 12 uur middags. GEMEENTERAAD. Vervolg. Hierna komt aan de orde punt 3 der agenda. Voorstel inzake het ophalen van vuilnis. Met 1 April loopt de tegenwoordige re geling inzake het ophalen van vuilnis af. Er zijn nu twee vuilnisbelten en nu is aan den tegenwoordigen functionaris gevraagd of deze het werk weder wil doen voor den genoten prijs. Dc man verklaarde echter door de tegenwoordige uitbreiding van de gemeente dit niet meer te kunnen doen. De prijs dien hij nu vroeg is aanmerkelijk hooger dan vroeger en nu zal tot aanbesteding moeten worden overgegaan. De aannemer is verplicht bedrijfsafval mee te nemen volgens een vast te stellen tarief. Ook moet hij 't vuil meenemen van iemand die een eind van den weg afwoont, maar die moet zijn emmertje met vuil aan den weg brengen. De heer Sengers vraagt of het niet moge lijk is het contract nog twee jaar te laten doorgaan. We weten wel wie we hebben maar niet wie we krijgen. De heer Mulder is het niet eens met den heer Sengers. Laat ieder een kansje hebben. De heer Sengers zegt wel, we weten wel wie we hebben, maar 't is ook mogelijk, dat we beter krijgen. De heer J, Vahl vraagt wat bedrijfs afval is. De heer v. 't Veer meent, dat het 't beste is dat de aannemer alles mee moet nemen. De heer Opdam vraagt of het niet moge lijk is, dat de gemeente zelf een aschwagen aanschaft. Spr. gelooft dat de inschrijving dan billijker zou zijn en we kregen dan een veel zindelijker vervoer. Wat betreft het bedrijfsvuil zou spr. de menschen zelf met den vervoerder laten onderhandelen. De heer v. d. Vahl had een tarief ge wen scht. De Voorzitter merkt op, dat de man de zaak wel zal weten te regelen, zonder hulp van B. en W. 't Is altijd goed gegaan. Ver der zegt spr. zijn best te zullen doen een vuilniskar te krijgen. De heer v. 't Veer meent, dat het op den weg ligt van het gemeentebestuur het be drijf zelf in exploitatie te nemen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen, Aan de orde komt nu het voorstel tot aankoop van een strookje grond ter ver breeding van den Willibrordusweg. Wordt aangenomen. Aan de orde komt nu aankoop van grond van K. Limmen, ter verbreeding van den Molenweg, 't Betreft een strook grond ter breedte van 5 M. en ter lengte van 105 M. tegen 3 per M2, het hek moet geplaatst worden, voor de waardedaling van het huis en schade aan de boomgaard enz. moet ge schat worden door 2 deskundigen, een te be noemen door hem en een door de gemeente. De voorzitter zegt, dat dit voorstel van den heer Limmen B. en W. nog te hoog is en stelt voor 1200 te bieden zonder meer en anders onteigenen. De heer J. Vahl zegt, dat de beweerde waardedaling van de woning onzin is. De heer v, 't Veer zou gaarne een einde zien aan deze onverkwikkelijke zaak. De heer Opdam meent gehoord te heb ben, dat de heer Limmen liever 4 dan 5 M. afgeeft, daarom zou spr, voorstellen 4 M. te nemen, dan behoeft die rij vruchtboomen niet opgeruimd te worden. De andere leden zijn over 't algemen tegen 4 M. en wenschen 5 M. De heer J. Vahl stelt voor 1 per M. te betalen en schadevergoeding voor de vrucht boomen. De heer Maas Geesteranus meent dat het in de vorige vergadering verworpen besluit tot ruiling van grond nog niet zoo verwerpe lijk. was en in verband hiermede zou spr. een gesloten vergadering wenschen om nog eenige mededeelingen te doen. De heer v. d. Vall zegt hier niets voor te voelen. Er zijn reeds verhalen in den volks mond, die vertelden dat wanneer binnen- kort de weg naar Egmond gemaakt wordt tha d. "van MriT Kroon en M. Laan. Sieu- er reeds eigenaars zijn die ontzettend veel we;tje, d. van G. Swart en E. Schoone. willen vragen voor den grond die zij dan Eya Margaretha, d. v. J. E. de Leeuw en A. zullen moet en afstaan. De raad heeft zich - principieel tegen ruiling verklaard. De heer J. Vahl stelt nogmaals voor, een hoofdinspecteur te Utrecht. Bij de regeering is een streven op alle kleine plaatsen U. L. Scholen af te schaffen. De voorzitter merkte den hoofdinspecteur te Utrecht op dat door de oprichting van de R. K. school twee of 3 lokalen vrij zijn. Er behoeft dus niet gebouwd te worden en bo- dien ook nog gewezen op leerlingen uit onze omgeving die gebruik zullen kunnen maken van dit onderwijs, bijv. uit Akersloot, Lim men en Egmond-Binnen. Het leerplan kan nu tijdelijk uitgebreid worden van L. tot. U„ daar is geen toestemming voor noodig. Op de vraag van den heer Opdam welk risico de gemeente op zich neemt, zegt de voorzitter dat B. en W. dit voorzichtigheids halve in het voorstel hebben gzet Ten slotte wordt dit voorstel aangenomen. Hierna sluiting. Priesterfeest. In verband met de Vas ten zal het 25-jarig priesterfeest van den Zeereerw, heer Pastoor Th. J. v. d. Laar niet worden gevierd Dinsdag a.s., doch in de eerste week van Mei Burgerlijke Stand van 10 tot en met 16 Maart 1924. Geboren: Margaretha, d. v. Cornelis Hendricus Ursem en van Cornelia Bosman, Jantien, Johanna, d. v. Jantinus Huberts en van Annigje de Vogel. Jannetje Geertruida, d. v. Willem Rijkse en van Ca- tharina van de Loosdrecht Johanna Geer truida, d. v. Gerrit Schel en van Sijtje van Ree. Hendricus, z. v. Jacobus Vriend en van Wilhelmina Maria Kroon, Margaretha Hele na, d. v. Karei Johann Wilhelm Hakvoorf en van Aafje de Boer. Ondertrouwd: John, Alexander Oortman Geriings, wonende te Hoorn en Paula Mar- the Cocnen, wonende te Odenkirchen in Duitschland. Getrouwd: Hermanus Wormsbecher en Trijntje Velt, beiden wonende te Hoorn, Overleden: Arien Vos, 78 jaren. Klaas Schoenmaker, 37 jaren. Johannes Willem van Buren Lensinck, 82 jaren. Gerrit Mol, 77 jaren. Ferdinand Cornelissen, 51 jaren. Zonen, alhier, heeft haar geheele boorai- chief, bestaande uit drie foliodeelen, belan geloos en gratis ter overneming aangeboden aan den Geologischen dienst. De minister van waterstaat heeft deze schenking gaarne aan vaard en daarvoor aan de genoemde firma dank betuigd. De zingende man. Tijdens de najaars kermis in 1923 werd een persoon opgepakt degens dronkenschap. Toen hij in zijn cel zat opgesloten, zong hij steeds vaderlandsche liederen. Toen hij echter vertrokken was, bleek het, dat hij een valschen naam had opgegeven. Ook werd hij niet meer gevon den. Zaterdagavond liep de agent van po litie, die deze persoon verbaliseerd had, langs den achterdijk, toen een gezang van vaderlandsche liederen zijn oor trof. Hij meende den persoon te herkennen, die den valschen naam had opgegeven. Hij nam den zingenden man mee naar het bureau, alwaar bleek, dat hij goed gehoord had en de rechte persoon gevat was. Door het zingen van va derlandsche liederen liep hij dus in den val en zal zich nu voor twee meiten hebben te verantwoorden, n.l. dronkenschap en op geven van valschen naam. Muziekfeesten. Het Kon. Edams Fanfare corps organiseert ter gelegenheid van zijn 50-jarig bestaan groote muziekfeesten, wel ke op 9 (2e Pinksterdag), 15, 22 en 29 Juni a.s. worden gehouden. Op de eerste drie dagen wordt een con cert gehouden voor harmonie- en fanfare korpsen, terwijl op den laatsten dag ae prijsuitreiking plaats heeft. Men heeft het bekende Kon. Muziekcorps „Goulmy en Baar" (pl.m. 90 personen) uit Den Bosch bereid gevonden 29 Juni zijn medewerking te verleenen, O.m. zal du korps een concert geven. Waarschijnlijk zal ook een kermesse d'été worden gehouden. Wegverbetering in de Purmer. In de ten stadhuize te Edam gehouden vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofd-Ingelanden van het Waterschap „de Purmer" kwam ter tafel een voorstel tot verbetering en ver breeding van den Edammerweg ir. de Purmer. De kosten van deze werken waren geraamd op 30.000. Wegens de hooge kosten werd besloten, voorloopig van sdeze wegverbetering af te zien. ,Melk-examen. In de maand Mei of Juni zal voor dit jaar vanwege de Vereeniging „Hollandsch Noorderkwartier weder een examen in het melken gehouden worden te Hoorn. Na aangifte, wordt aan de deelnemers een volledige inlichtingsstaat toegezonden. Desverlangd worden aan het dienstpersoneel der boerderijen de reiskosten vergoed. Ongeval. Dezer dagen moest de boe renarbeider J. K. uit den Zuidwijkermeerpol- der met paard en wagen uitwijken voor een ander voertuig. Het paard struikelde met t gevolg, dat paard en wagen met voerman van den eenige meters hoogen dijk naar beneden viel. K„ die geheel onder den wagen terecht kwam, werd spoedig uit zijn benarde posi tie gered. Het ongeval had gelukkig geen ernstige gevolgen. Aanbesteding. Het voor een gedeelte amodeeren en weder opbouwen van de bak kerij der Coöp. Vereeniging M. E. E. L. is dezer dagen aanbesteed. De uitslag was als volgt: D. Kranenburg 6856; Crok en Vlenis 6700; C. Jongens 6535; Jb. Kooinen 6521 en K. van 't Veer 6487. De raming was 6550. Het werk is aan den laagsten inschrijver, de heer K. van t Veer, opge dragen. Burg. Stand. Geboren: ^Margaretha Aga- van zelfden prijs te betalen als aan anderen, n.l. 1 per' M. en schadevergoeding te geven voor vruchtboomen, hek enz. en zoo dit voorstel niet door Limmen aangenomen wordt, dan over te gaan tot onteigening. De heer Opdam vindt het beter te beta len 1 per M. dat is 525 en de rest tot 1200 als schadevergoeding. Het voorstel van den heer Vahl wordt hierna verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren Gielis, Apeldoorn en J. Vahl. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen. Thans komt aan de orde de stichting van een school voor U. L. O. De voorzitter zegt, Dekker. Overleden: E. C. Jansen, 36 jaar, gehuwd met J. Hoefsmit. Ondertrouwd: Jac, Jongeneel van Krom menie en Pietertje Krom. Kerkschapen. Gisterenmorgen zijn op het erf van C. Gaal verkocht 90 kerkscha pen, Gecombineerd zijn ze allen gekocht door de heeren veehandelaars Nooy en Kaayk, in totaal voor 3904. De tijdsom standigheden in aanmerking genomen kan het Kerkbestuur tevreden zijn. Prachtig. Zondag 1.1. is er bij 't einde der le en 2e H. Mis, met goedvinden en aanbeveling der E.E. H.H. Geestelijken, een collecte aan de deur der kerk gehouden dat zich 16 leerlingen hebben opgegeven. De j voor de Textielarbiders in Twente. Het ge- HollandBelgië. we* eischt als minimum 12. Op 1 April kan heel is prachtig verloopen, want niet minder Gisterenmiddag na afloop van den wed- de school beginnen. dan 159,92 is ingezameld. Dit bedrag strijd der beide proef-elftallen te Rotter- De voorzitter zegt dat bij de regeering een 7 komt des te beter uit, als we hier melden, dam, heeft de Nederlandsch Elftal-commis- streven is naar bezuiniging. Toch heeft het 1 dat door geheel Krommenie onlangs ƒ183,34 sie het volgende elftal samengesteld, dat j college van B. en W. zich gewend tot den bijeengebracht is voor noodlijdend Duitsch land. Roomsch Krommenie heeft opnieuw getoond een warm hart te hebben voor hen, die in druk en kommer verkeeren. Stille Omgang. De deelname aan den Stillen Omgang stijgt ieder jaar en is dus extra opwekking bijna overbodig. Vermeld zij hier dus slechts, dat a.s. Zaterdagavond kwart over elf, in de kerk een kort Lof met toespraak gehouden wordt en dat het ver trek is bepaald op kwart voor twaalf. Marktbericht. Op de laatstgehouden weekmarkt werden aangevoerd 4500 eieren, die 5.50 tot 6 de 100 stuks opbrachten. R.-K. Kiesvereeniging. Het nieuwbe noemde bestuurslid der R.-K. Kiesvereeni ging, de heer L. Mooy, heeft de functie van secretaris op zich genomen. Ook hier. Zoo zijn dan ook hier de afschuwelijke spotprenten tegen de onder- wijsverslechtering aangeplakt: de klauw van Colijn, grijpende naar het onderwijs van het volkskind. Wij hebben de voorstelling eens aandachtig bekeken en moeten eerlijk be kennen, dat ze een afschuwelijken indruk op ons gemaakt heeft. Laten wij, Katholie ken, bij zulk onsmakelijk gedoe er ons meer en meer van doordringen, dat, mocht de noodzakelijk zijnde bezuiniging ook het on derwijs treffen, het niet anders kan. Liefde voor 't onderwijs is immers op dc eerste plaats aan onze zijde te constateeren, ge zien de millioenen, die er voor geofferd zijn. En ook Colijn en zijn partijgenooter. hebben onzen harden strijd meegestreden. Dus wordt het onderwijs niet anders dan met een bloe dend hart teruggezet. Dat ieder partijgenoot deze overtuiging deele, dan zal de spotprent hem leeren, dat onze tegenstanders tot minderwaardige middelen hun toevlucht ne men. Hun klein gedoe zal ons, wien het tegenwoordig vaak moeite kost over 't doode punt heen te komen, opwekken tot nieuw leven en vurigen strijd. Rijsiaanvoer. In de haven is binnenge komen het s.s. „Klan Max Millian", met een lading van 90,000 balen rijst, waarvan 1/3 ge deelte wordt gelost. Vervolgens zal de reis naar Bremen worden voortgezet. Dit is de eerste boot, die na 1914 hier ter plaatse rijst aanvoert. Fanfare. Het fanfarekorps van het Pa tronaat en de St. Josephgezellen denkt om streeks Hemelvaartsdag deel te nemen aan het concours, wat te Wijk aan Zee zal gehouden worden. We wenschen onzen jongens bij hun stu die veel succes. Burg. Stand. Geboren: 14 Maart. Hillegon- da Hermina, d. van W. H. v. d. Meijden en K. P. de Vogel. Catharina, d. van H. Oos- trom en A. Melissen. Wilhelmus Jacobus, z. van D. D. de Gunst en E. v. Benten. Johannes, z. van W. Dool en J. De Bruin. Overleden: P. v. d. velden, 61 jaar. Een slechte Studentengrap. Zaterdag avond, aldus meldt men ons uit Leiden, was in Huize Bruins, een Joodsch Studen ten-bal. Er heerschte een zeer opgewekte stemming en lustig bewogen de dames en heeren zich over den parketvloer, toen het was omstreeks 12 uur plotseling de feestvreugde werd gestoord door de ver schijning van een aantal ongenoode gasten. Het bleken studenten te zijn, die van dezen balavond blijkbaar lucht hadden gekregen, aan den huize Bruins hadden aangescheld en, toen de deur geopend was, zich rechtstreeks naar de balzaal hadden be geven. Begrijpelijkerwijs was men in deze zaal over de komst dezer „gasten" niet bijster gesteld, waarom dan ook dringend werd verzocht heen te gaan. Toen dit'niet hielp, werd per .telefoon de hulp van de politie ingeroepen, doch toen deze ver schenen was, hadden inmiddels eenige poo- tige Joodsche studenten hen reeds uit het gebouw gewerkt. Eenige uren later zijn de ongenoode gas ten echter teruggekeerd. Blijkbaar voorzien de dat, als zij nu weer aanschelden, zij niet zouden worden toegelaten, verzonnen "zij er iets anders op, en hebben zij zich door openschuiving van een der ramen toegang verschaft. Zeer tot schrik der balgasten verschenen zij opnieuw in de balzaal. Weer werd ijlings de politie getelefoneerd, die sPoedig ter plaatse was en de heeren ver wijderde. Dat deze verwijdering niet dade. lijk goedschiks plaats had, blijkt hieruit, ciat er nogal schade aan het meubilair is toegebracht. Het bal is verder niet meer gestoord, doch.... de stemming zal er wel onder te lijden hebben gehad. W ij vernemen, dat hier geen anti-Joodsch optreden in mag worden gezien, doch dat het zuiver was bedoeld als een, zij het ook een afkeurenswaardige, studentengrap. Tegen de indringers zal geen aanklacht worden ingediend. Zaterdagmiddag ongeveer vier uur kwam de familie van der Weiden tot de ontdek king, dat hun twee en een half-jarig zoon tje verdwenen was In den grootsten angst gingen de ouders aan het zoeken, wat er toe leidde, dat ze de achterdeur van het huis open vonden. Deze deur geeft toegang tot den tuin, die door een sloot wordt be grensd. Men begon aanstonds te dreggen, welke poging met succes werd bekroond. Het kind werd opgehaald. Meer dan 'n half uur wijdde dokter Tombrock al zijn zorgen aan het kind. Doch tevergeefs. De genees heer kon slechts den dood constateeren. Het officieel Politierapport luidt omtrent dit ongeval als volgt: Zaterdagmiddag wist het 214-jarig zoon tje van den heer v. d. W., wonende Blee- kersvaartweg in een onbewaakt oogenblik aan de achterzijde de woning te verlaten en den tuin in te loopen. Vermoedelijk spe lenderwijze is het kind in de achter dien tuin gelegen wetering gevallen. De heer V. zag het kind in het water liggen, begaf zich onmiddellijk te water en haalde het er uit. Met den heer D. heeft hij nog getracht de levensgeesten op te wekken, hetgeen niet gelukte. Dr. Tombrock, spoedig ter plaatse, kon slechts den dood constateeren. Gemeenteraad, Vergadering van den Raad der gemeente Heemstede op Donder dag 20 Maart 1924, des avonds om 8 uur. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stuk ken. 2. Voorschot kosten instandhouding Bijz. school aan den Voorweg. 3. Idem, idem Heerendeg. 4. Idem, idem Kerklaan. 5. Per centage gelden verstrekt aan Gem. bedrij ven over 1923. 6, 6e Wijziging Algemeene Politieverordening. 7. Bebouwing Jan Mien- se Molenaarplein. 8. Verkoop grond op Valkenburg. 9. Verordening heffing leges Burgerlijken Stand. 10 Bijslag pensioen I Wed. G. Bouman. 11. Bebouwing langs Hee- irenweg, 12, Opheffing werkverschaffing en voorstel steunregeling. 13. Comptabiliteits- besluiten. 14. Vaststelling kohieren Hoof- delijken Omslag. 15 Ontheffingen en recla mes Hoofdelijken Omslag. Vanmorgen heeft op het R.-K. Kerkhof de teraardebestelling van den armen kleine plaats gehad. Ondanks het vroege uur, kwart over 8, was er vrij veel belangstelling. O. m. was het personeel der firma v. d. Weiden tegenwoordig en een aantal schoolkinderen. De kleine lijkkist ging schuil onder mooie bloemstukken. De begrafenisplechtigheid werd verricht door den Weleerw. heer ka pelaan J. Brinkman. De aanwezigen waren #on^er indruk van de droeve plech tigheid. VRAGEN VAN DEN RAAD. Door het gemeenteraadslid, den heer R. Jorritsma, zijn aan B. enW. de volgende vragen gesteld: 1. Kunnen B. en W ook mededeelen wat de reden is geweest, dat de werkman G. Veen ontslagen is bij de werkverschaffing? Indien de betrokkene zich aanmeldt, komt hij dan weer in aanmerking voor steun? 3. Kunnen B. en W. ook mededeelen, wat de oorzaak is geweest, dat de water- keeringsdam is doorgebroken? 4. Welké maatregelen denken B. en W. dienaangaande te nemen? 5. Wat is de bedoeling, dat aan de ver gunninghouders in de gemeente Heemstede een lijst is verstrekt bevattende alle namen aer personen, die aan de werkverschaffing werkzaam zijn, benevens die, welke onder stand genieten van het Burgerlijk Arm bestuur? 6. Welk resultaat verwachten B. en W. van dezen maatregel? 7. Waaraan ontleenen B. en W. het recht huurschuld over 1918 alsnog te doen in vorderen? 8. Zijn B, en W. van meening, dat deze gelden terugbetaald moeten worden? Gemeentezaken. B, en W. bieden ter vaststelling aan een aanvulling der Bouw en Woningverordening. B. en W. stellen voor, aan H. M. Foc- kers te verkoopen 2 perceelen bouwgrond, te zamen groot pl.m. 936 vierk M. aan de noordzijde van het Valkenburgerplein, tegen 12,50 per vierk. M. B. en W. bieden ter vaststelling aan een 6e wijziging der Alg. Politieverordening. In^elascht wordt het volgende art. 61bis: Voor zoover door de Kroon ten aanzien van alle of bepaalde waren geen eischen zijn gesteld op grond van art. 15, le lid sub b, der Warenwet 1919, Stbl. no. 581, is het verboden vaart- of slootwater of in het al gemeen water, dat door Burgemeester en Wethouders onzuiver of besmet is ver klaard. te gebruiken bij het winnen, berei den of bewaren van voedingsmiddelen en voor het reinigen van vaatwerk en gereed schapoen, bestemd om daarbij te worden gebruikt. Overtreding van dit verbod wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. B. en W. stellen voor, aan den directeur der N. V. „Leeuw en Hooft Mij. tot Exploitatie van Onroerende Goederen, toestemming te verleenen tot het bouwen van 3 huizen onder één kap op een perceel grond aan het Jan Mjense Molenaersplein. .Stille Omgang, Vergadering op Don derdag 20 Maart a.s. om 8 uur in het R. K. Vereenigingsgebouw, Agenda: 1. Opening en Notulen. 2. Mededeelingen. 3. Benoeming voorbidders. 4. Verkiezing secretaris. 5. Re geling bedevaart, uitreiking toegangsbewijzen °n programma's. 6. Toesoraak van den Zeer Eerw. Heer Prof. Brügeman, orofessor aan het Seminarie Hageveld. 7. Rondvraag en sluiting door den Geestelijken Directeur. Het Postkantoor. Gisteren is het nieuwe postkantoor op de Kolk in gebruik geno men. Een groote verbetering in ieder op zicht. Het kantoor is ruim, terwijl het pu bliek daar niet binnen kan komen, zoodat de beambten niet gestoord worden, In de vestibule is n.l. een loket aangebracht, dat geopend en gesloten kan worden. Tevens is de telefooncel aldaar aangebracht, zoodat post en telegraar onder één dak zijn. De telefoonhouder, de heer Van der Molen, is ontslagen. De oudste postbode, de heer C. Hartendorp, die 40 dienstjaren achter den rug heeft, is nu gepensionneerd. Spaarndam zal „Kees de Post" missen, zijn rust is wel verdiend. Jarenlang heeft hij heel wat kilo meters geloopen. 's Morgens eerst naar Haar lem en terug, op het dorp de post besteld, daarna naar den polder, om 's middags weer naar Haarlem te gaan en terug om ten slotte de post op het dorp af te geven en dat alles te voet. Dat was nog eens een prestatie. Thans is de heer Hille de nieuwe brievengaarder, moge hij en „Kees de Post' even prettig en innemelijk zijn. Doordat het kantoor thans op de kolk is, vervalt de bus aldaar, die er reeds langen tijd is. R.K. Voetbal. J.l. Zondag speelde Vinke- veen I voor de competitie te Utrecht een wedstrijd tegen O. K. V. 3 aldaar en ver loor met 21. Thuis won zij van deze club met 130. Ra, ra, wat is dat. Stile Omgang. De extra trein voor Den Stillen Omgang zal Zondagnacht om 1.43 u. van Vinkeveen vertrekken. Terugkomst 8.39 uur in Vinkeveen. Kaartjes zijn vanaf he den bij het bestuur verkrijgbaar Een dolle koe. Vrijdagmiddag werd een koe van G. de J. op den weg doL Het dier rende door een langs den weg staand ijze ren hek, liep een rijwiel van een bakkers knecht in elkaar en kwam ten slotte in het water terecht. Het beest werd afgemaakt en Zaterdag uitgepond. Vrijdagavond en Zondagavond hield de Wel- Eerw. Pater Wortel, Missionaris van Steijl, in de R. K, Jongensschool alhier een voor dracht met lichtbeelden over de Missie van Nieuw-Guinea waar Z. E. ruim 20 jaar was werkzaam geweest. Treffend was het te hooren hoe Z.E. zich bij die menscheneters heeft moeten inburgeren en met hoeveel leed, ondank en levensgevaar dat gepaard ging. Spr. memoreerde de onvermoeide werk zaamheden der Paters, Broeders en Zusters en toonde dit tevens met lichtbeelden aan. Na de pauze liet Z.E. zien het verkregen resultaat, door de onvermoeiden Missiona rissen en Zusters tot stand gebracht. Het steeds meer beschaafde volk, de mooie kerkjes, scholen, gestichten enz., dat alles is te danken aan hen, die hun familie en vader land verlieten om zich op te offeren voor het zielenheil der zwarten. Z.E. vertelde nog hoeveel priesters en Zusters op jeugdigen leeftijd daar stierven. Daarom verzocht Z.E. veel voor de Missie te bidden en het groote werk ook te steunen door het geven van een klein offertje, waarvoor bij het uitgaan der voorstelling aan den deur gelegenheid was. Daarna bedankte Z.E, allen voor de be langstelling en in het bijzonder den Z.E. Heer pastoor en kapelaan, en allen die mede- Barometerstand 9 uur v.m.: 765. Stilstand. OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Medegedeeld deer ei Kor ~k Meteoro logisch Instituut te De BildL Naar waarnemingen in den morgen van) 18 Maart. Hoogste barometerstand 764.8 m.M. l€f Akureyri. Laagste barometerstand 751.6 m.M. td Stockholm. Verwachting van den avond van 18 tot) den avond van 19 Maart: Meest zwakke wind uit westelijke rich tingen, nevelig tot halfbewolkt, weinig of geen neerslag, lichte vorst 's nachts, over dag iets zachter. gewerkt hadden voor het welslagen dezer avonden. Voetbal. Zondagmiddag speelde op het M. W. V. terrein „Kudelstaart" tegen M. V. V. 2. M. V. V. won met 111. Nieuwe zaak. Tegenover de Patrimoniurd Bebouwing hoopt de heer H. de Boer uil Amsterdam dezer dagen een banketbakkerij annex Lunchroom te openen. Het voor dal doel nieuw gebouwde perceel voldoet aan de meest moderne eischen en belooft een sieraad voor het dorp te worden. Opgeheven. Naar wij uit goede bron verJ nemen is de fietsclub „Inter Nos" welke dezer dagen een uitvoering gaf, thans defi nitief opgeheven. Van haar voortbestaan ia een anderen vorm zal vermoedelijk niet veel komen. „Amstelveen Vooruit!" Het wil met „Am stelveen Vooruit" maar niet vlotten. De spontaniteit waarmede zij werd opgericht, heeft geen stand gehouden. Bedriegen de teekenen niet, dan zal „Amstelveen Voor uit" als een nachtkaars eindigen. Autobus. Door de autobusondernemer Viorani is een autobus in den dienst ge voegd, welke met de meest luxieuse auto kan concurreeren. Zoowel uitwendig als in wendig is dit vervoermiddel schitterend. De bedoeling is dan ook deze auto niet gere geld te doen rijden, doch haar in de toe komst te bestemmen voor buitenlandsche reizen. Bebouwing „Doorweg". Met de verdere bebouwing van bovenvermelden weg zal dezer dagen een aanvang worden gemaakt, Hondenpenningen. Als kwitantie voor betaalde hondenbelasting zullen alhier z.gj hondenpenningen worden ingevoerd. Fröbelschool. Het Bestuur der afd. Nieu wer- Amstel van Volksonderwijs met dé Oudercommissies der openbare scholen te Amsterdam en Amsteldijk willen trachten1 te geraken tot oprichting eener neutrale' bewaar- en fröbelschool. Maandag werd inj het café van den heer Werkhoven een) vergadering gehouden voor uitwerking der plannen. Tot de ingezetenen is een manifest; gericht ter medewerking. Uitbreiding Tuindorp Middenpolder. De totale uitbreiding van het Tuindorp zal) thans 56 huizen bedragen. Keuring. Gedurende de keuringsdagenl alhier, 19, 20 en 21 Maart a.s. moeten alle. café's op last van den Burgemeester voor het publiek gesloten zijn tot 's middags 5 uur. Jachtakten. Ter secretarie zijn verkrijg baar formulieren ter bekomign van jacht akten volgens de nieuwe Jachtwet. Deze1 formulieren hebben betrekking op groote en kleine jachtakten, alsmede op z.g. logeer- akten. Verpachting. Na gehouden verpachting is het grasgewas achter het Raadhuis, als mede op de Batterij, gegund aan H. Klaren- beek voor 35 en P, J, Copier voor 15. AMSTELDIJK. Woningbouw. Door de N. V. Bouwmaat schappij „Piet Hein" zijn bij het gemeen tebestuur plannen ingediend voor den bouw van 150 moderne woningen aan den Am steldijk. Na genomen goedgunstige be schikking van B. en W. denkt men onmid-1 dellijk met den bouw te beginnen. Kunstkring. De opzichtersvergadering van den „Kunstkring" heeft niet 'tgewenschte resultaat gehad. De meeningen verschilden over den aard van hetgeen door den Kring aan hare leden zou worden geboden. Een kleine minderheid wilde zich alleen tot lezingen bepalen zonder meer. Het grootste gedeelte der vergadering echter voelde meer voor gezellige avondjes, tengevolge waar van de naam Kunstkring werd -.randerd in „Amstel Kring". NES a. d. AMSTEL. De Jubileumfeesten. Door de Wilhelmi- navereeniging alhier zal aan den Raad een tegemoetkoming worden gevraagd in de kosten der feesten tijdens het regeeriags- jubileum van H. M. de Koningin. Een en; ander heeft een kastekort veroorzaakt Onderscheiding. Bij Koninklijk besluit van 5 Maart 1924 is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere medaille, in brons, aan W. Zwemmer, buis knecht in het hotel „Beau Site," alhier. BODEGRAVEN. 18 Maart 1924. Kaas. Aangevoerd 101 p.; 4581 st. Eerst kwaliteit 5457; tweede kwal. 4752; met rijks- merk 4548. Handel flauw. Zilk, voor de noodlijdende Priesters in Duitschland 26.50.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1