r ORDE EN ARBEID. KERK EN SCHOOL. KUNST EN KENNIS. STOOMVAARTLIJNEN. Geheime distilleerderij ontdekt. Past op de zakkenrollers! Wederkeerige condities. Ernstige brand te Almelo. Brand in een stroowagon. Al weer een verrassing. Door menscheneters vermoord De inbreker, die den weg wist. De vermiste veehouder te Nederhorst den Berg. De zoon van minister van Swaay door een electrische stroom gedood. V erkeersongevallen. Inbraak te Roosendaal. Een stille gemeente. Russische schepen te A'dam. De helft teruggegeven. Verminderde huizen waarde. Geen billioenen maar millioenen. De domaniale mijnen. De uitsluiting in de textiel industrie. Uit de metaalindustrie. Uit het bouwvak. De strijd in de textielindustrie. Uit de lederindustrie. Een „wilde" staking. Willem Royaards niet in den A'damsche Stadsschouwburg. Nieuw luchtpark radio-station in Nederland. De N.V. „De Opera" stopgezet. De Munsterabdij te Roermond. Conservatieve hanen. Hulde van Gemma Bellincioni aan dr. Willem Royaards. De eerste promotie tot doctor in de technische wetenschap. Prof. Dr. H. T. Deelman. De conferenties der dominicanen. Naar de Nederl. Missie. Internationaal Eucharistisch Congres. Te Breukeierveen (Utrecht) is ten huize "n M. een geheime distilleerderij ontdekt. De toestellen zijn in beslag genomen. 't Was druk op het station H. S. M. in Den Haag. Vrijdagochtend twee treinen stonden voor vertrekken gereed, een naar Leiden, terwijl twee minuten later een naar Delft zou wegstoomen. Een passagier voor Leiden snelt haastig de .trap naar het perron op hij was abonné, om ■Zijn abonnementskaart te toonen had hij zijn ijas moeten openknoopen en geen tijd geno men om deze weer te sluiten. Toen hij toe snelde op een openstaanden coupé, botste hij tegen een paar heeren aan, die blijkbaar even als hij, haast hadden, doch na hem even den weg versperd te hebben, met een woord van verontschuldiging ruim baan voor hem maakten. Te Leiden gekomen bemerkte hij dat hij zijn portefeuille miste hij begreep onmid dellijk, dat deze hem ontroofd was op het Haagsche starion en toen hij 's middags te rugkwam was z'n eerste werk zich bij den Stationchef te vervoegen met de mededeeling wat hem was overkomen. Een glimlachje vloog over het gelaat van en staatsie-oversten. Mag ik uw naam weten De eigenaar der portefeuille gaf naam en .dres op. Mag ik dan het genoegen hebben u uw eigendom weder ter hand te stellen. En hij bood den bezoeker, de vermiste por tefeuille weer aan. Het gelaat, dat deze zette, toen hij het verloren schaap voor oogen zag, moet een kwartje waard geweest zijn. Maar, meneer, hoe komt u aan mijn portefeuille Als u die niet zelf gerold heeft... Neen, waarde heer, laten we ons maar niet in onderstellingen verdiepen. De zaak is doodeenvoudig. Natuurlijk is u de portefeuil le ontrold en dat is gebeurd door het tweetal heeren, die u tegen het lijf zijn geloopen. Ze zijn daarop gestapt in de trein, die een paar minuten later naar Rotterdam vertrok, heb ben uw portefeuille geopend, het geld er uit gehaald en haar daarna uit het portierraam gekeild. Dat gebeurde al in de buurt van de Yaillantlaan, een wegwerker heeft haar ge- jvonden en bij mij gedeponeerd. Is uw ver bies groot Gelukkig niet ernstig er zat een tientje ïn en 250 mark. Dat laatste papiertje hebben zij onaange roerd gelaten, het zijn kenners, maar het tien tje is verdwenen en de kans om het terug te krijgen niet bijster groot. Maar u geeft het toch aan? Daar moet ik nog eens over denken. Het geeft zoo'n soesah Als ik niets anders mis dan het tientje, dan zal ik dit maar beschou wen als de betaling van een les. Dat u wijs doet uw jas dicht te knoopen, wanneer het drpk is op een spoorwegperron. (Vad.) Naar aanleiding van de bekende voorwaar den, door den Postchéque- en Girodienst ge steld voor uitbetaling van bedragen als saldi op rekeningen, antwoordde het oud-lid der Tweede Kamer, de heer F. J. W. Drion op een uitnoodigjng van dien dienst om binnen 14 dagen te storten het bedrag van zijn debet saldo. j „In antwoord daarop heb ik de eer u te be richten, dat indien door uw bank twee bor gen worden gesteld te mijner genoegen, ik bereid ben, 90 van dat bedrag te uwer be schikking te stellen." Zaterdagavond circa half zeven ontstond door onbekende oorzaak brand in de bakkerij der coöperatieve verbruiksvereeniging De Toekomst, staande aan de Molenstraat te Al melo. De bakkerij, waarboven de zolders dienden tot berging van meel enz. is geheel uitgebrand. Een groote partij meel en andere bakkerijartikelen werd een prooi der vlam men. De belendende perceelen kregen door het blusschingswerk, dat bemoeilijkt werd doordat het gebouw tusschen andere percee len is ingebouwd, veel waterschade. De oor zaak van den brand is onbekend. Alles was Iverzekerd. Zaterdag geraakte de voorste van vijf troowagens op de lijn der Stoomtram OldamptFekela in brand, midden tusschen de huizenrijen op de Garst te Winschoten. De wagen met brandend stroo werd afge haakt en op den wissel in de zandgraverij gereden. Toen de locomotief op een ander spoor was gebracht, liet men den waggn in het diepst der zandkuil loopen, waar het blusschingswerk werd begonnen. Het stroo was bestemd voor de cartonfabriek „Union" te Oudepekela, de wagen was van deStoom- tramweg Mij. „Oostelijk Groningen." Ver moedelijk ontstond de brand door vonken van de machine. Naar de „Msb." mel&t, wera aezer dagen weer eens iemand te Rotterdam verrast met een cadeautje van den Postchéque- en Giro dienst. Eedoelde persoon, kreeg nJ. een chèque groot f 348.26 thuis gestuurd, we gens door hem gedane levering aan het rijk, terwijl hij een dergelijke levering nooit ge daan had. Naar eenleiding van den moord op den Australiër Penrose in het binnenland van Zuid-Nieuw-Guinea heeft volgens een Ane- !ea-telegram aan de I -dische bladen de assis tent-resident van Merauke een grooten tocht door de binnenlanden gemaakt. Thans zijn daarover de eerste berichten ontvangen. Penrose was met een landgenoot, Jackson, en jagers op de paradijsvogeljacht in het ge bergte in het stroomgebied van de Oerwi Me- tah. Penrose had het grootste gedeelte van rijn militaire artikelen vooruitgezonden, hoe wel hij gewaarschuwd was voor den Bota- tnanimstam. Hij nam echter onvoldoende veiligheidsmaatregelen. 's Middags na terugkeer van de jacht wer den alle geweren ontladen onder zijn slaap plaats in het bivak opgeborgen. Daardoor konden de jagers zich bij den overval niet verdedigen. Twee jagers wisten nog een ge weer met patronen te vinden en de aanvallers tijdelijk af te schrikken. Zij konden ontvluch ten, Penrose zwaar gewond meedragend, dien zij aan de rivierzijde verborgen. De overlevenden waarschuwden Jackson, iie een halven dag was achtergebleven. Bij de komst van Jackson waren de achtergelaten iooden reeds geroosterd en opgegeten. Pen rose werd niet ontdekt. Hij leefde nog, doch stierf denzelfden dag. 's Avonds werden Jackson en de jagers weer »vervallen. Na een zwaar gevecht vluchtten tij en ontkwamen. Hoewel twintifg mede plichtigen zijn opgevat, is de hoofddader nog voortvluchtig. De assistent-resident ontdekte in deze bin nenlanden geen raenschen boven den middel baren leeftijd. De leden van den stam doen aan kannibalisme. Menschenvleesch is een handelsartikel. Een dijbeen is een bijl waard. In den nacht van Zondag op Maandag be merkte mevr. M., wonende Schans, te Rotter dam, toen ze in het atelier van haar man kwam, dat er licht brandde in de aangrenzende iederwarenfabriek van den heer In 't V-, die op den Schiedamscheweg woont. Ze ver moedde onraad en posteerde zich op het plaatsje achter haar woning. Hier kon mevr. M. in de fabriek zien en ze bemerkte, dat er een man rustig bezig was, alles overhoop te halen en te onderzoeken. Het heerschap scheen er zich volkomen op z'n gemak te voelen en van de situatie uitstekend op de hoogte te zijn. Mevr. M, hield kalm de wacht en toen haar man omstreeks één uur thuis kwam, be duidde ze hem, stil te zijn. Het echtpaar sprak toen af, den eigenaar van de fabriek te waarschuwen en de heer M. begaf zich derwaarts, terwijl zijn echtgenoote den in breker want dit was de man ongetwijfeld nauwkeurig gadesloeg. Deze scheen spoe dig voldoende bij elkander verzameld te hebben. Hij klom op een platdak achter de fabriek en wist zoodoende de straat te berei ken. Mevrouw M. besloot hem op een afstand te volgen en op den Schiedamscheweg ko mend, ontmoette ze daar haar man en den heer In 't V. De laatste besloot den inbreker te vol gen en in de Watergeusstraat greep hij hem op een gegeven moment-beet. De man wist zich echter los te rukken en toen volgde een wilde jacht door de stille straten. Eindelijk, in de Wattierstraat slaagde de heer In 't V er in met eenige burgers die te hulp waren gesneld, den vluchteling te vat ten. Men bracht dezen naar den politiepost op den Schiedamscheweg over. Daar gefouilleerd zijnde bleek, dat de aan gehoudene de havenarbeider A. A. was. Hij had z'n zakken vol met portemonnaies, por tefeuilles, damestaschjes enz, en bekende, zich door overklimming eener deur van een aan grenzend pakhuis toegang tot het terrein van de fabriek verschaft te hebben. Vandaar was hij op het platdak geklommen en binnengekomen door een raam, waarvan een ruit ontbrak, en dat met een stuk carton was afgesloten. De ruit was bij een inbraak omstreeks Kerstmis vernield en niet meer nieuw inge zet, zoodat de inbreker, na het carton wegge schoven te hebben, het raam gemakkelijk had kunnen openen, temeer, daar hij den weg wist. Het kwam uit dat hij ook de vorige in braak gepleegd heeft. Op hem bevond men n.l. een oude porte- monnaie en de heer In 't V. wist stellig, dat ook deze bij hem gestolen moest zijn. De aangehoudene beweerde eerst,dat hij de porte monnaie dezen keer gestolen had, doch toen de heer In 't V. verklaarde, dat hij die soort sinds Kerstmis niet meer in huis had gehad, viel de inbreker door de mand. Hij is in ver zekerde bewaring gesteld. Bij een huiszoeking in z'n woning werd nog een voorraad elastiek gevonden, dat A. van boord van een schip, waar hij werkte, ontvreemd heeft. (Msb.) Het raadsel der verdwijning opgelost. Men herinnert zich, dat de vrouw van den eertijds te Nederhorst den Berg gevestigden veehouder G. S. het vorig najaar aan de po litie opsporing verzocht van haar man, die na op een Maandagochtend naar Amsterdam vertrokken te zijn, niet meer huiswaarts keerde. Ongetwijfeld zal men zich ook nog wel herinneren, hoe allerlei berichten, o.a. uit Nieuwer-Amstel sterke vermoedens deden rijzen, dat hier misdrijf in het spel moest zijn. Aan den Amstel, nabij Ouderkerk, zou o. m. iemand gezien hebben, dat een man een rijwiel, waaraan een pakje bevestigd was, in het water wierp. De omstandigheid, dat later bleek dat bedoeld rijwiel aan S. toe behoorde, werkte er niet weinig toe mede, de conclusie te trekken, dat S., die toen ter tijd in het bezit van een vrij belangrijk bedrag aan geld was, het slachtoffer van een misdrijf moest geworden zijn. De oproep in bladen, op verzoek van de echtgenoote geschied, ver duidelijkt door plaatsing van een portret van S., had geen succes. Er werd van den ver dwenen veehouder niets meer vernomen. Degenen echter, die S. van meer nabij ken den, weigerden toch aan een misdaad te ge- looven. „S. was er de man niet naar" aldus verzekerden zij „om zich zonder meer, 'n som gelds afhandig te laten maken." Het beloop dezer geschiedenis heeft hen, die er aldus over dachten, in het gelijk gesteld. Eenige weken geleden n.l. kregen, naar de Tel. verneemt, de naaste familieleden var. S. bericht, dat hij gaarne in Haarlem een samenkomst met hen wilde hebben. Geble ken is toen, dat S. destijds naar Frankrijk vertrokken was, zonder iemand hiervan iets mede te deeien. Hij was reeds eerder daar geweest en had daarvoor een pas, zoodat het vervullen der pasformaliteiten niet tot het vinden van den „vermiste" kon leiden. Het eind dezer eigenaardige historie is, dat dezer dagen de vrouw en kinderen van S. eveneens naar Frankrijk zijn vertrokken, waar laatst genoemde thans als dagloóner werkzaam is. Den minister van Waterstaat, prof. Van Swaay, heeft Dinsdag een droevige slag ge troffen. Zijn te Apeldoorn wonende zoon, gehuwd en vader, ingenieur bij het Gelder- sche Provinciale Electrisch Bedrijf, was bezig met een electrische installatie en raakte daarbij met zijn potlood een relais aan. De stroom ging hem door het lichaam en doodde hem op slag. De Minister werd voorzichtig voorbereid. In de avondzitting der Kamer welke Dins dagavond gewijd zou zijn aan de behandeling van de Waterstaatsbegrooting, kwam thans de begrooting van Buitenlandsche Zaken aan de orde. De landbouwer W. V., die met kar en paard op het land bezig was in Eisloo, bij Maas tricht, geraakte door een ongelukkig toeval, in het naar huis rijden, onder de kar, met het gevolg, dat het zwaar beladen voertuig over hem heen reed. Hij werd bijna onmiddel lijk gedood. Op den Goudschen Singel te Rotterdam had een autobus-ongeval plaats, dat den 66- jarigen J. de V. het leven kostte. De man wil de achter een motorwagen van lijn 4 om, die het Oostplein naderde, den Singel overste ken, toen op hetzelfde oogenblik een auto bus van den tegenovergestelden kant kwam, die voor de tram moest uitwijken. De V. twijfelde een oogenblik en werd aangereden en tegen den grond gesmakt. In bewusteloo- zen toestand en met een schedelbreuk werd hij door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis vervoerd, alwaar hij na aankomst aan de gevolgen overleed. In den nacht van Zaterdag op Zonuag is te Roosendaal ingebroken, ten huize van den vee handelaar Louis Cokx, wonende aan de Bou levard aldaar. Door het uitsnijden van een ruit aan de achterzijde van het gebouw hebben de dieven zich toegang verschaft, waarna zij in de beneden vertrekken alles overhoop hebben gehaald, terwijl de bewoners boven rustig sliepen. De inbrekers hebben zich te goed gedaan aan sigaren en sigaretten, welke zij aantroffen, en dachten een goeden slag te slaan met een kast, wélke zij naar buitei achter het huis hebben gebracht om ze daar te openen. De inhoud viel echter tegen en bestond voornamelijk uit boeken. De zil verkast, welke in de naaste omgeving stond, 'ïebben ze per abuis onaangeroerd gelaten. De inbraak leverde alzoo niet veel buit op. Voor zoover men kon nagaan, wordt alleen een overjas, een paar handschoenen en een kistje sigaren vermist. Als een zeldzaam verschijnsel wordt ons ge meld, dat te Oud-Gastel (N.B.) gedurende de eerste helft van de maand Maart geen inkele aangifte van welken aard ook bij den 3urgerlijken stand is ingekomen. In 15 dagen geen enkele geboorte-, huwelijks- of sterfgeval op een zielental van ruim 6000 ~cht men we! merkwaardig. Op het oogenblik liggen in de Amster- damsche haven drie Russische schepen de Yuskhar, die met graan van Moermanskust kwam, de Wlawlaw Worowsky, met graan van de Zwarte Zee, en de Bolshevik uit Nev/castle, waar het schip gerepareerd is, dat naar hier kwam om te laden. Een ander Russisch schip, de Garibaldi, is in ballast naar de Zwarte Zee vertrokken. (Hbl.) Aan de Coöp. 'boterfabriek te Aalten werd eenige jaren geleden een inbraak in het kantoor gepleegd, waarbij een bedrag van ongeveer f 14.000, bestemd voor uitbetaling der melk, uit de brandkast werd gestolen, welk bedrag men den directeur liet betalen. Thans heeft het bestuur den dicrecteur een som van f 7000 geschonken. Als voorbeeld hoe de huizen den laatsten tijd in waarde gedaald zijn, kan gelden de verkoop van het gebouwen complex der Hanzebank te Weert, waarvan kantoor, directeurswoning, kluis, enz. overgingen in, handen van de Middenstandsbank voor Limburg te Maastricht voor slechts f 18.100. Te Roermond ging het bekende Hotel Houben, een kapitaal gebouw, over aan een ingezetene van Sittard voor f 26.000. Het nog niet lang geleden gebouwde pand eener bank te Sittard werd voor ruim f 10.000 verkocht. In de grensplaats Bocholt is een koop man uit Winterswijk leelijk beetgenomen. Hij wisselde daar een aanzienlijk bedrag aan Nederlandsch geld aan drie personen voor Duitsch geld. Inplaats van bank biljetten van 10 billioen mark speelden hem de oplichters banknoten van 10 mil- lioen mark in de hand. De koopman verloor bovendien nog f 88 aan contanten. Ontslag aan 140 mijnwerkers. De directie der domaniale mijnen te Heer len, heeft in verband met den geringen afzet van kolen, aan 140 mijnwerkers tegen einde dezer maand ontslag aangezegd. Vermoedelijk zullen, wanneer de toestand niet verandert, ook in April nog meer mijn arbeiders het bedrijf te Kerkrade moeten verlaten. Een bespreking gevraagd. Namens de besturen van de „Eendracht," „St. Lambertus" en „Unitas" is naar het Centr. meldt, j.l. Zaterdag het navolgende schrijven gezonden aan de Enschedesche fabrikantenver., de Twentsch-Geldersche fa brikantenver. en den Bond van Textiel ondernemingen in en buiten Twente. M. H. In het interview dat de voorzitter der commissie ad hoe aan een Redacteur van „de Telegraaf' heeft toegestaan werd, o.m. door den heer Blijdenstein verklaard, dat de fabrikanten geenszins gekant waren tegen nieuwe besprekingen. Onze besturen gevoelen zich verplicht naar aanleiding van bovenaangehaalde verklaring u te vragen, of deze zoo moet worden ver staan, dat uwe besturen bereid zijn met onze besturen in onderhandeling te treden, gelijk zulks in andere bedrijven tusschen vertegenwoordigers der werkgevers en der arbeiders regel is. Mocht zulks het geval zijn, dan meenen wij dat inderdaad een bespreking tusschen beide partijen nuttig zou kunnen wezen. Hoogachtend (volgt onderteekening). Loonsverlaging te Hengelo. De directie der Machinefabriek te Hengel- (O), heeft naar aanleiding van het met de organisaties gepleegde overleg besloten 5 percent loonsverlaging, ingaande 24,Maait en 5 percent, ingaande 18 Augustus in te voe ren, indien de directie den algemeenen toe stand dan niet zooveel verbeterd acht, dat de ze laatste verlaging achterwege kan blijven. Op 24 Maart gaat een tariefsverlaging in var. ongeveer 5 percent. De tweede verlaging van 5 percent vólgt op 18 Augustus. Tat dien datum kan elk lid van het personeel een weke- üjksch voorschot krijgen op het stukgeld- Naar „Het Volk" verneemt, heeft het hoofdbestuur van den Alg. Nederl. Bouw- arbeidersbond in zijn gisteren gehouden ver gadering besloten binnen een paar weken sen buitengewoon bondscongres uit te schrij ven, waar een definitieve beslissing over de inzake de collectieve arbeidsovereenkomst aan te nemen houding zal worden genomen. De parlementsredacteur van „Het Volk" chrijft aan zijn blad Naar wij vernemen heeft de sociaal-de- mokratische Kamerfractie besloten, in het begin der volgende week een initiatief-wets voorstel in te dienen, strekkende tot het in stellen van een enquête nopens het geschil in de textielindustrie. Men meldt aan de Msb. uit Waalwijk Door den Ned. R. K. Lederbewerkersbond en den Ned. R. K. Bond van Lederfabrikan ten is na gepleegd overleg, overeenstemming bereikt en een grondslag vastgesteld waarop door laatstgenoemden overwerkvergunning kan worden verkregen tot 50 uur per week De condities zijn de volgende De minimum-loonen zullen bedragen vooi vaklieden 20.50 en voor sjouwers 18. De bestaande loonen mogen niet worden ver laagd. Door de fabrikanten zal tevens een kindertoeslag worden uitbetaald. Naar wij nader vernemen zijn er slechts weinig lederfabrikanten welke onder de tegen woordige omstandigheden en den tegenwoor- digen toestand in de lederindustrie, van deze gelegenheid tot overwerken gebruik wen- schen te maken. Als protest tegen de ingevoerde loonsver laging in de haven te Rotterdam, hebben Maandagmorgen de losse arbeiders uit de havenreserve geweigerd, zich aan te melden bij de aanneem kantoren der Scheepvaart- vereeniging „Zuid". Naar de Tel. verneemt is op een Maan dagmorgen gehouden vergadering van di rectie en personeel van de Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooneel" door den heer Roy aards medegedeeld, dat hij voor het vol gend seizoen niet naar de plaats van vasten bespeler van den Stadsschouwburg zal sol- iciteeren. Hij heeft overwegende bezwaren tegen het cohier der charges. Over enkele weken zal hij op opnieuw de leden van het gezel schap bijeenroepen, om met hen, voor zoover ze zich dan al niet elders hadden verbonden, overleg te plegen omtrent een eventueele verdere exploitatie. Op het vliegveld Waalhaven te Rotterdam wordt in opdracht der regeering een nieuw draadloos station opgericht voor het lucht verkeer. Het station zal voorzien worden van peiltoestel en van de nieuwste fondsen cp draadloos technisch gebied. Het nieuwe station wordt in Hilversum gebouwd door de N. S. F. Naar de Tel. verneemt, hebben B. en W Vrijdag aan de directie van de N.V. „De Opera" schriftelijk kennis gegeven, dat zij geen termen aanwezig achten om den ge meenteraad voor te stellen aan de N.V. „De Opera" voor het seizoen 1923'24 subsidie te verleenen. De directie van „De Opera" heeft bij navraag de juistheid van dit bericht bevestigd en medegedeeld, dat Zondagavond de laatste voorstelling plaats had. Hierdoor geraakt het geheele personeel, bestaande uit 80 leden, broodeloos. Na een exploitatie van 5 maanden is het de directie, ten gevolge van dot besluit van B. en W., financieel onmogelijk voort te gaan. Ter onderzoek naar het gebouw op het voormalige Abdijklooster te Roermond waar de voorwerpen uit het tijdperk van het adel lijke stift zijn teruggevonden, Vertoefden Vrijdagmorgen wederom de heeren dr. Kalf, voorzitter der Monumentencommissie, dr. Goossens, ir. Keuller met nog enkele andere autoriteiten. Voor het blootleggen der funda menten heeft de gemeente 20t) gulden uit getrokken, zoodat thans de opgravingen geschieden. Langs de zijde van den muur uit de 13e eeuw en in de richting naar de Munsterkerk is de onderbouw te voorschijn gekomen. Het gedeelte der fundeering langs de Munsterkerk is niet weergevonden. De deskundigen zijn van meening, dat door het oude kerkhof op deze plaats dq, fundeering is weggekapt. Het öpgegravene wijst op den klooster- of kruisgang der adellijke stift dames, welke een breedte moet gehad hebben van 3.60 M. en volgens de kraagstukken nog in de Munsterkerkmuur zichtbaar, een hoogte van 4 M. Aan de uiteinden liep een gang naar het zangkoor der kerk en de andere naar de sacristie. De gewelven worden ge dragen door de twee ontdekte prachtig be schilderde balken met de familiewapens. De „kapittelzaal" moet, volgens de laatste onder zoekingen, meer met het achterste deel der kerk in verbinding hebben gestaan. De ge welven van de wandelgang waren tonvormig en gingen over in de vischgraatbogen. Zoe kende is men thans nog naar de keuken van het klooster om daarna de verdere bestem ming der vertrekken vast te leggen. Men ver wacht ieder oogenblik het rapport der Mo numentencommissie over de kwestie van afbraak of het ten toon stellen op de oude plaats der historische vondsten. In het „Natuurhistorisch Maandblad", or- ;aan van het Nat. Genootschap in Limburg haalt pater H. Schmitz eenige interessante mededeelingen aan uit publicaties van prof. Hettinger over het kraaien van hanen. Iemand, die voor het eerst van Europa naar Brazillië komt, zal in den eersten nacht vol gende op den dag van zijn aankomst er door verrast worden, dat hij ongeveer van 's avonds 9 uur af den geheelen nacht door overal de hanen hoort kraaien. De hanen in Brazilië begeleiden met hun eerste gekraai niet de morgenschemering van Brazilië, maar die van Europa, het land van hun oorsprong, .vaar zij zelf, of hun voorouders leefden, voor uen hen, zij het ook voor honderden jaren, iaar Zuid-Amerika overbracht. Zij volgen daarbij den Europeeschen tijd, die in hun „mneme", een movum in de dierenpsycho- logie, op de een of andere wijze erfelijk ge- ixeerd, is, zonder tusschenkomst van den photischen prikkel der morgenschemering. Daardoor wordt het oogenblik van het eer ste (en tweede) gekraai met drie a vier uren „vervroegd", omdat Sao Paulo ten gevolge van zijn meer Westelijke ligging met zijn plaatselijken tijd drie a vier uur achter is bij dien van West- en Midden-Europa. De af hankelijkheid van den tijd der Europeesche morgen schemering gaat zoover, dat de tijd van het eerste gekraai der Braziliaansche ha nen ook dezelfde jaarlij ksche periode ver toont als het morgenkrieken in Europa. In Europa is het eerste hanengekraai zonder twijfel een reactie op den prikkel der mor genschemering wij staan dus hier voor het belangrijke feit, dat de reactie op een prikkel, onafhankelijk van dien prikkel zelf, erfelijk is geworden. Neemt men hierbij nog in aan merking, dat onze Europeesche Gallus do- mesticus bij ons niet endemisch is, maar uit veel verder naar het Oosten toe gelegen lan den stamt, dan volgt hieruit, dat het samen vallen van het eerste kraaien, in Europa, met de Europeesche morgenschemering, ook weer geen oorspronkelijk verschijnsel is, maarmet- «•trtijd door aanpassing moet zijn ontstaan. Bij de laatste opvoering van „Grompie" te 's-Gravenhage werd de heer Royaards ver rast door een huldeblijk van Gemma Bellin cioni, bestaande uit een zilveren lauwer krans van eiken bladeren met een goud plaatje waarop „Au docteur Willem Roy aards de Gemma Bellincioni." Ter verkrijging van den graad van doctor in de technische wetenschap zal de Ijeer D. F. Slothouwer b.i. op 26 dezer tegenover een commissie uit den senaat der T. H. te Delft ren proefschrift en stellingen verdedigen. De titel van het proefschrift luidt „Bouw kunst der Nederlandsche renaissance in Dene marken." De heer Slothouwer zal de eerste bouwkun dige ingenieur zijn, die den doctorstitel zal be halen. Bij K.B. is benoemd tot gewoon hooglee raar in de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Groningen, om on ier wijs te geven in de ziektekunde de ziekte kundige ontleedkunde en de gerechtelijke geneeskunde, dr. H. T Deelman, directeur van het Laboratorium van het Kankerinsti tuut te Amsterdam. (Onderwijs). De conferenties der Paters Dominicanen uit Zwolle in dit seizoen loopen ten einde. Over het algemeen kan gezegd worden, dat ze dezen winter een groot succes zijn ge weest. Ze namen in getal toe en de toeloop van hoorders was groot. Er werden conferenties gegeven in Amsterdam, Alkmaar, Helder, den Burg (Texel), Zaandam, Purmerend, Schagen, Schiedam, Den Haag (2 kerken), Utrecht, Leeuwarden, Dokkum, Sneek, Gro ningën, Uithuizen. Sappemeer, Zwolle. Kam penen Tilburg. De conferenties werden gegeven door de Paters M. Gijlswijk, F Otten, G. van Kalmt- hout en A. Winkel. Zondagavond zijn 5 zusters van het Ge zelschap van J. M. J. n.l. Soeur Marie Theo- phile de Groot, Sr. Laurentine Schaafsma, Sr. Joseline van Rutten, Sr. Johanna Fran- cina van Berlo en Sr. Angela Laan van uit het Moederhuis, Mariënburg, 's Hertogen bosch naar Marseille vertrokken, om zich vandaar met Mgr. W. Panis naar de Missie van Celebes (N.O I.) te begeven (Officieel). Een dezer dagen zal de secretaris van het Comité *'oor Pers en Propaganda te Rome aankomen, om namens dit comité een zeldzaam exemplaar uit 1639 van Leo- nardus Marius' boekje „Amstelredams eer ende opcomen door de denckwaardighe mirakelen aldaar geschied aen ende door het H. Sacrament des Altaers anno 1345". Zijne Heiligheid Paus Pius XI aan te bieden, ver gezeld van een gecalligrafeerde Latijnsche oorkonde, waarin de vreugde van Katholiek .Nederlans is uitgedrukt over het houden van het 27e Internationaal Eucharistisch Congres in Nederland's hoofdstad. Het boek je is vervat in een kunstig vervaardigd foe draal, dat gesierd is met den gouden stempel van het Congres, welk stempel is ontworpen door de kunstenaars Jan Eloy en Leo Brom. Aan Zijne Eminentie Kardinaal W. van Ros- sum C.s.s.R., den Kardinaal-Legaat, zal eveneens een fraai gebonden exemplaar met Nederlandsche opdracht worden ter hand gesteld. Dezer dagen worden ook over geheel ons land eenige duizendtallen groote affiches verspreid met bijzonderheden over het con gres en de namen der plaatselijke vertegen woordigers, waar men zich kan opgeven voor kaarten en huisvesting. NEDERLANDSCHE STOOMVAART LIJNEN. ALMELO (W. I. M.) 16/3 van Delfzijl te Hamburg. AMERSFOORT (W. I. M.) 17/3 van Chili l.v. Liverpool te Duinkerken. AMOR (W. I. M.) thuisrei*17/3 te Havre. AMSTERDAM (W. I. M.) Chili-R'dam p. 15/3 Terceira. ANJER (Java-New York lijn) New York- Java 15/3 van Jacksonville. ANTENOR (Oceaan) 16/3 van Liverpool naar Java. ARENDSKERK (H. Austr. lijn) thuisreis, p. 16/3 Kaap Bon. BOEROE (Nederl.) A'dam-Rangoon p. 14/3 Perim. BREDA (W. I. M.) 16/3 van Callao n. Mol- lendo. CALYPSO (W. I. M.) 15/3 van Trinidad n. d.Azoren. CELEBES (Nederl.) uitreis 17/3 van Genua. DRECHTSTRCCM (K. N. S. M.) 17/3 van Napels te Catania. EEMLAND (IT. Lloyd) 18/3 van Buenos Ayres te R'dam. ENGGANO (H. O. Afr. lijn) thuisreis 13/2 van Morubassa. FLANDRIA (H. Lloyd) uitreis 17/3 v. Lis bon. GROOTENDIJK (H. A. L.) R'dam-New York 17/3 op 147 mijl W. van Scilly. HAARLEM (W. I. M.) Chili-Havre p. 17/3 Ponta del Gada. HEEMSKERK (H. O. Afr. lijn) uitreis p. 16/3 Teneriffe. HERCULES (K. N- S. M.J 1773 van Con- stantza. IRIS (K. N. S. M.)*"A'aam-r».openhagen p. 17/3 Sagres. MAASDAM (H.A.L.) Rotterdam-New Or leans, p. 16/3 Ouessant. MADIOEN (H. O. Afr. lijn) uitreis 15/3? van Port Soudan. MENTOR (Oceaan) Japan-R'dam 16/3 te Londen. MERCURIUS (K. N. S. M.) 17/3 van Con- stantza naar Constantinopel. 'ÏERO (K N. S. M.) A'dam-Gothenburg p. 18/3 Skagen. OLDEKERK (H. O. A. lijn) thuisreis 17/3 van Gilbraltar, ORANJE NASSAU (W. 1. M.) 15/3 van Cristobal naar Plymouth. PHENIUS (Oceaan) Japan-R'dam 16/3 te Suez (verbetering) PRINS FRED. HENDRIK iW I. M.) thuis reis p. 17/3 Ouessant. REMBRANDT (Nederl.) thuisreis 19/3 v.m. 6 uur te IJmuiden verwacht SATURNUS (K. N. S. M.) 17/3 van Ma laga naar Valencia ZEUS (K N. S. M.) 18/3 van A'dam te R'dam ALGORAB (R. Z. A. lijn) uitreis p 16/3 Finisterre. ANDIJK (Br Ind. lijn) uitreis p 17/3 Kaapi Bon. BLITAR (R. Lloyd) thuisreis p. 18/3 Suez. BLYDENDIJK (H. A. L.) R'dam-New York p. 18/3 Cape Race. ELPENOR (Oceaan) Japan-R'dam 18/3 van Singapore. GORONTALO (R. Lloyd) 17/3 van Bata via n, R'dam. IDOMENEUS (Oceaan) Liverpool-Makas sar 18/3 te Malta. KOUDEKERK (Br. Ind. lijn) thuisreis 18/3 te Viz'gapatant. LEERDAM (H. A. L.) New. Orleans-R'dam 14/3 van Vera Cruz. PATRIA (R. Lloyd) uitreis 17/3 te Marseille. PLANCIUS (Paket) A'dam-Java 17/3 van Suez. ROTTI (Nederl.) 18/3 van Java te A'dam. TJERIMAI (R. Lloyd) 16/3 van R'dam te Batavia. ZIJLDIJK (H. A. L.), 15/3 van Matanzas BUITENLANDSCHE HAVENS. ARY Bahia Blanca-R'dam 16/3 op 340 mij; van Lands End. DERINDJE Hamb.-Levant p. 16/3 Sagres GROENLO 17/3 van Kopenhagen n. Ko ningsbergen. JOHANNA 16/3 van Bona naar Triest (ver- oetering). KOHLENIMPORT 16/3 van Konings bergen n. R'dam. RHEA 16/3 van Danzig naar R'dam. SEINE EN WITTE ZEE, sleepb. 15/3 van Fayal naar Liverpool met s.s. Davisian. STAD HAARLEM 13/3 van Hamb. tej Constantinopel. TYNE 16/3 van New Castle te Stettin. ABODI MENDI Buenos Ayres-R'dam 17/3 tc Las Palmas ADOLPH WOERMANN 16/3 van R'dam te' East Londen. ALBLASSERDAM 16/3 van Aberdeen te Methil. ALCÓR 16/3 v. Rosario n. Sharpness. AMALTHUS Sydney-Balik Papan p. 18/- Goode Island. AMSTERDAM, tank 16/3 van R'dam te New York. ANDROMEDA 16/3 v. Lissabon b. R'dam. ARUNDEL CASTLE 17/3 van Southamp-1 ton te Kaapstad. BARENDRECHT Novorossisk-Londen p. 17/3 Constantinopel. 3ARZAC 17/3 v. Havre, n. R'dam via Ant werpen. BATAVIER II 18/3 v.m. 8.40 van R'dam te Gravesend. BELLAT'RIX 17/3 v. Londen te Barry. CARSTON 10/3 van Bona naar R'dam. DIRKSLAND 17/3 van Sluiskil n. d. Tyne. DUBHE 16/3 v. Chevita Vechi te Huelva. EEM 16/3 van Caglian te Tonis EGELANTINE 15/3 v. New York n. R'dam. EIBERGEN 17/3 van Muronan n. Noord Amerika. KAPELLE 15/3 v. Tyne te La Rochelle. LIEUTENANT DE MISSIESSY Dairen- R'dam p. 17/3 Perim. LOOSDRECHT 17/3 v. New Castle U Bremerhaven. MAAS R'dam-Savona p. 17/3 Ouessant. MAGDALENA Triest-Ibrail p. 16/3 Con stantinopel. MERCHANT 15/3 van Pernambuco n. Liverpool. MCKEESPORT 16/3 te New York in lading v. R'dam. MIRACH Rosario-Birkenhead p. 17/3 Scilly. NAVAL 15/3 v. Danzig n. R'dam. NICOS VILLA Constitucion-R'dam p. 16/3 St. Vincent. NOORDWIJK 17/3 van Bougie n. Vlaar- dingen. RIJN 18/3 van Siax te Nantes. SCHIELAND 17/3 v. Tyne te Rouaan. SIRRAH 16/3 van Rosario naar Londen. SIRIS, 17/3 van Bahia naar Liverpool. St. ANNALAND 17/3 v. Kopenhagen n. Grangemouth. TENBERGEN 18/3 van Japan te Shanghai. WEST INSKIP 16/3 van R'dam te Norfolk. WINSSUM Diamante-A'dam 17/3 te Las Palmas. IJSELMONDE 15/3 v. R'dam te Caen. ZEELAND 17/3 v. R'dam op de Tyne. ZWIJNDRECHT 17/3 v. New Castle tt Brer^I BINNENLANDSCHE HAVENS. AMti i aangekomen x Maart. River Crake, st. Goole, stk. steenk., Han-j delskade, Trarg. N. V. Gebrs. Scheuer. Otto Sinding st. Valencia, fruit, Handelskade carg. Kon. Holl. Lloyd. Pollux st. Algiers; stukgoed, Surinamekade, carg. Ver. Carga doorskantoor. 18 Maart. Sicialia st. Christi-f ansund, stukgoed, Handelskade, carg. Ver«i Cargadoorskantoor. Zaanstroom, st. Swan-t sea, stukgoed, Zeeburgerkade, carg. HolL Stoomboot Mij. Altona st. Java, stukgoed Sumatrakade, carg. Wm. H. Muller CoJ IJMUIDEN, aangekomen 18 Maart. Zaan stroom st. Bristol. Altona st. Macassar. Orlock Head st. Greenock Ouse st. Liver-i pool. Vertrokken 18 Maart. Willy st. Rotter dam. Zeus st. Rotterdam. IJMUIDEN, aangekomen 18 Maart. Rotti st. Java. Vertrokken 18 Maart. Kurt, m.s. Aar- hus, Randwijk st. R'dam. Wind: N.W. MAASSLUIS, aangekomen 17 Maart, Muanza st. Beira. Greta st. Kolberg. Waal st. Caen. 18 Maart. Imber st. Manchester) Gerard vr. log. Yarmouth. Batavier I stJ Bordeaux. Archangel st. Harwich. Ster» st. Thameshaven. Willy st. A'dam. Trin-1 ton st. Harwich. Draco st. Stavanger. Eem-; land st. Buenos Ayres. Batavier III st. Lon-j den. Hector, sleepb., Londen. Melona st) Tampico. Vertrokken 18 Maart. Gap st. Rouaan, Cromer st. Harwich. Hekpool st. New Castlei Adrien de Mont Golfier st. Bayonne. ZIERIKZEE, 17 Maart. Ingeklaard „Ma- seppa" kapt. King, van Harwich naar Ier- seke, ledig. MAASSLUIS, aangekomen 18 Maart. Lunnerlier v. Boulogne. Otto v. Hull. Adrier de Montegallier terug uit zee, wegens slechte kolen. Vertrokken»18 Maart. Padaletsk n. Napel? Nicolaas Nordisk v. Caen. Wind Noord MAASSLUIS, aangekomen 18 Maart. Montauban v. Casablanca. Tus Canstar v. Buenos Ayres laatst v. Antwerpen. An- taris v. Antwerpen. Noord v. Bougie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 10