SPAARNEBANK BUITENLANDSCH - BANKPAPIER - Woensdag 19 Maart 1924 46ste Jaargang No. 14692 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad Het geestelijke voorop VRAGENBUS. Als er een niet-Katholiek begraven wordt, dan wordt er door de politie niemand ge weigerd. Doch als er een R. K. begraven wordt, dan is de politie er vlug bij om de Kath. die de graven van de andersdenkenden willen bezichtigen er af te sturen. Mag dit? Wat is daar de reden van? ORDE EN ARBEID. De conferentie van het Spoor- en Tramwegpersoneel Koopt en verkoopt Spaarboekjes met 4 pCt. rentevergoeding RECHTSZAKEN. Postwisselknoeierijen. GEMENGD NIEUWS. Uit het bouwvak. Te huur gezet. Valsche bankbiljetten SPORT EN SPEL. KEGELEN. UIT DEN OMTREK. ZANDVOORT. LEIDEN. NOORDWIJK. BEVERWIJK. NIEUW-VENNEP. HALFWEG. HEEMSTEDE. Koningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht Wisselkoersen en koersen var Bankpapier. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaafi 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op dc le Pagina's 60 ct. per regel. Vraag en aanbod-advertentiën 14 regels De sociaal-demokraten hier te lande be roemen zich gaarne op hun verwantschap met de Engelsche Labourpartij, wanneer ze meenen, dat die relatie hun een ietsje glorie geven kan. Vooral de Labour-minister-president, Ramsay Macdoiiald moet het als lid der roode familie „ontgelden"! Ramsay Macdonald is nu eerst terecht een man naar het hart der Nederlandsche so cialisten, zijn daden worden in allerlei toon aarden bezongen. wie aan hem raakt, raakt aan de Hollandsche S. D. A. P. Als we geregeld de socialistische bladen lezen, zouden we zoowaar den indruk kun nen krijgen, dat Ramsay Macdonald daar in Engeland eigenlijk in een zetzaakje van de Hollandsche S. D. A. P. zit. Zóó beschermend en tevens zoo aanmati gend is veelal de toon, waarin over den Ëngelschcn vriend gesproken wordt. We weten niet, in hoeverre Ramsay Mac donald van die familie-ziekheid der Hol landsche S. D. A. P. gediend is, we be twijfelen zelfs, of hij wel weef, hoe de S. D. A. P. hier met deze familie-relatie tracht te blagueuren. Een feit is het dat de Hollandsche S. D. A. P. in deze dagen wel een ietsje beteuterd zal moeten kennisnemen, van wat haar En gelsche vriend zich te verkondigen veroor loofd heeft. In een opzienbarende rede, die de socia listische premier van Engeland op de 29ste jaarvergadering van den Raad van Vrije kerken heeft gehouden, heeft hij het mate rialisme, waarbij de Hollandsche S. D. A. P, met haar klassenstrijd zoozeer zweert, ver oordeeld in termen, welke aan duidelijkheid niets te wenschen ^verlaten. „Twee verschijnselen,, vooral van het materialisme betreur ik, n.l. het zich over geven aan vermaak en de ongeschiktheid om een goeden Zondag door te brengen - aldus de' Engelsche socialist. Ik ben .verbaasd over menigeen mijner vrienden, die zegt dat de oude Schotsche Zondag een last was. Ik voor mij zou gaarne een zoo- danigen toestand der samenleving zien, waar iedere man en iedere vrouw den ouden Schotschen .rustdag verkoos boven den modernen Franschen. In een zooda- uigen toestand der samenleving, zoudt gij een schoon, solide, eeuwig fundament heb ben tot een karakter van zelftucht op 't welk gij kerk en overheid zoudt kunnen bouwen. ,,Het geestelijke moet voorop gaan. Hat christelijk geloof geeft ons een heerlijken schat waar hét ons een absoluten stan daard van waarden waarheid, gerech tigheid en. zedelijkheid biedt. En welk vertrouwen zouden wij in deze kunnen hebben dan alleen bij 't, geloof, dat ze absoluut in zichzelf zijn? Vrees voor oor log zal blijven totdat pen natie zóó vol is van christelijken moed, dat ze zeggen zal: De eenige veiligheid die wij Jiebben kun nen, is, de zedelijke geboden te betrach ten gerechtigheid, openhartigheid, eer lijkheid, oprechtheid, enz. Dit is waarlijk internationaal en nationaal. Keert niet terug tot die onwaardige naoorlogsche periode van opportuniteit tot de oude fouten, tot materialisme, tot het vertrou wen op kracht, macht en geweld. Dat zou beteekenen: grooter verlies, grooter pijn; Vrger: missen van die kenmerken die gij jn 't hart van ieder van u zoo gaarne zoudt wenschen." Wij kunnen de Hollandsche familieleden van Ramsay Macdonald, de familieleden, die op deze relatie zoo groot gaan, aanraden, de rede van den gevierden Engelschen voor ganger eens rustig te overwegen. Mogelijk komen de Hollandsche socialis ten dan tot de ontdekking, dat de familie relatie toch eigenlijk niet zoo „nabij" is, als men het gaarne voorstelt: een vreedzame en christelijke geest, ais welken de rede van Ramsay Macdonald ademt, is in de Holland sche S. D. A .P met haar fanatieken, ma- terialistischen klassenstrijd ondenkbaar. Vr. 1: Wanneer een vader of moeder sterft en er zijn nog minderjarige kinderen thuis, is men dan verplicht een voogd en toezienaen voogd over deze kinderen aan te stellen? 2. Zoo ja, binnen welken termijn moet zulks geschieden eer men strafbaar is volgens de wet. Antw. 1: Ja. 2: Het moet zoo spoedig mo gelijk gebeuren Indien het initiatief niet van u uitgaat, dan wordt u wel uitgenoo- digd door den Kantonrechter om voor hem te verschijnen. Vr. Ik ben in de Rijksinkomstenbelasting 1923—1924 aangeslagen als volgt: belasting Rijk 143; Gem. bel. Haarlem, Provincie en Leeningsfonds 193.05; Verdedigingsbelas ting II 31. Dit is samen 357.05. Naar welk inkomen is dit berekend? De kinderaftrek is 200. Antw Naar een inkomen van 5200. Vr. Kunt U mij het adres opgeven van de Scheepvaart Mij. „Holland"? 2. Hoe moet men een vuil geworden ga bardine-regenmantel (waterproof) wasschen? Antw. 1. Stoomvaart Mij. HollandFries land, Steiger 13, Admiraal de Ruiferkade, Amsterdam. 2. Met lauwwarm water of zeepsop. Vr. Ik lig veel' ziek te bed en nu heeft de dokter mij aangeraden veel rust te houden. Ik kan geen werk verrichten en ik heb geen inkomen, behalve drie gulden ouderdoms rente. Kan ik nu nog invaliditeitsondersteu- ning krijgen wijgens mijn ouderdom? Ook heeft de dokter mij aangeraden om naar een andere plaats te gaan. omdat het hier te Volendam te vochtig is. Ik moet een andere plaats opzoeken, b.v. Zandvoort. 'k Zou willen vragen waar ik mij vervoe gen moet om daar hulp voor te krijgen, want ik bezit geen geld en ik ben 68 iaar. Bestaat er nog mogelijkheid om mij daar naar toe te helpen? Tot wien moet ik mij wenden? Antw. Ouderdomsrente en invaliditeitsren- te kunnen niet samengaap. Ouderdomsrente kan échter gewijzigd worden in invaliditeits- rente, wat in uw voordeel zou zijn indien de invaliditeitsrente hooger is dan de ouder domsrente. Of dit het geval zal zijn, kun nen wij zoo niet beoordeelen. Doet u echter een aanvrage bij den Raad van Arbeid. In uw geval bij den Raad van Arbeid te Hoorn, daar Volendam onder dien Raad ressorteert. Ook wordt wel eens door den Raad van Ar beid verpleging gegeven. Vraagt u ook dat aan, hoewel wij niet gelooven dat u zulks zal worden toegestaan. Indien u niet door den Raad van Arbeid wordt geholpen, zult u op particuliere liefdadigheid zijn aange wezen, Vr. Kunt u mij eenige inlichtingen geven, waar ik mij moet vervoegen, om eene be trekking in Indië te krijgen? Antw.: Wendt u om inlichtingen tot het inlichtingenbureau van de Vereeniging „Oost en West," Heulstraat 12, den Haag. Vr. Mijn vrouw was verleden jaar dienst bode bij een boer en verdiende daar 416 per jaar, met kost en inwoning. Nu krijgt zij een belastingbiljet en wordt aangeslagen naar een zuiver inkomen van 850, met af trek van 750 voor levensonderhoud, te Nieuwer Amstel. Is dit in orde? Hoeveel moet zij betalen? Kunnen zij 't op mij ver halen? Antw. Om het zuiver inkomen te bereke nen wordt door den fiscus kost en inwoning geschat. Hoe groot dat geschatte bedrag is, hangt af van den stand, de waarde van den genoten kost en inwoning. Wij kunnen ons dus indenken dat het bedrag van 850, waarop het inkomen uwer vrouw geraamd is, juist is. Aan Rijksinkomstenbelasting met opcenten dient zij dan te betalen in hoofd som 2, plus opcenten 2.70, in totaal 4.70, maar daar komt dan waarschijnlijk nog een eigen gemeentelijke belasting bij, die wij niet kunnen berekenen, omdat wij het percentage der gemeentebelasting in Nieuwer Amstel niet kennen. U zult wal moeten helpen aan de betaling. Vr. Hoeveel Rijksink., opcenten, verd. en Gem. Ink. belasting moet ik in totaal be talen over het belastingjaar 19231924? Ik woon in Schoten, ben sinds 16 April 1923 gehuwd en sinds 17 Jan. 1924 vader van een kind, naar een inkomen van 2500 en van een inkomen van 2121.60 per jaar? Antw. U wordt aangeslagen over het ka lenderjaar 1922. U waart toen dus nog onge huwd en zonder kinderen. U betaalt dan in Schoten v»or een inkomen van f 2500 213.92; voor 2121.60, 160.02. Vr. De begraafplaats te Krommenie is van de gemeente. Daarvan is het derde gedeelte steeds gereserveerd voor de R. K. Antw. Wij kunnen zoo niet beoordeelen of de handelwijze der politie gewet tigd is door een of ander reglement of een of andere opdracht. Wij zouden u aanraden teneinde dat eens te doen onderzoeken, een R. K. raadslid te raadplegen of het bestuur uwer R. K. Kiesvereeniging. Vraag omtrent een schuldvordering. Antw. U zult goed doen, uw gezegeld stuk op te zenden aan den curator. De rente op 16 Maart zult u wel niet meer ontvangen. Aan het feit, dat u grootste crediteur is, ontleent u geen bijzondere rechten. Vr. Kunt u mij ook zeggen, hoeveel kerken op last van dezen Bisschop gesticht zijn? Antw. Wij kunnen dit aantal niet met juistheid opgeven. Voor eenigen tijd was het aantal de 50 reeds gepasseerd. Vr. Kunt u mij ook zeggen, hoe men pof- ioodkrassen uit een witten muur verwijderen kan? Antw. Indien de muur een kalkmuur is, kan het geschieden met krijt. Vr. van W. M. Antw. Nog niet uitgeloot. Vraag; Kunt u mij ook zeggen, hoeveel personen er omgekomen zijn bij de ramp var, de I itanic en hoeveel personen er afgekomen zijn? Antwoord; Ongeveer 1200 personen ver dronken; een driehonderd personen werden gered, naar wij meenen. Vraag: Kunt u mij ook zeggen, hoe ik wagensmeer uit een harigen wollen mante] kan verwijderen Antwoord: Met boter eerst losweken, daarna uitwasschen. Nawrijven met benzine. Vraag: Hoeveel belasting voor de ge meente Haarlem ben ik verschuldigd over 18C0.— inkomen over het jaar 1922 -1923 en 19231924? Ik ben ongehuwd. Antwoord: Over 19221923 f 109.34- over j 19231924 68.45. Vr.: Wat moet men betalen aan Rijks-, Gem.- en Verd.-belasting 19221923 naar een inkomen van f 1570? Ik woon te Spaarnwoude, ben gehuwd en beb 4 min derjarige kinderen Ik heb mijn belasting biljet ontvangen en moet f 61.77 betalen. Is dit juist? Antw.-. Indien uw kinderen, voor wat de gemeentelijke belasting betreft beneden 14 jaar oud zijn er, niet zelf in de belasting zijn aangeslagen bent u aan Rijksinkomsten belasting plus opcenten verschuldigd een bedrag van 12.10; aan gemeentebelasting J 23.15, totaal dus 35.25. Wij vreezen ech ter dat in uwe opgaven aan ons verstrekt een fout schuilt. Vr.: Ik ben in de Rijksinkomstenbelasting 19231924 aangeslagen als volgt: Belasting Rijk 143, Gem. Bel. Haarlem, Provincie en Leeningsfonds 193.05; Verdedigingsbe lasting II 31. Dit is samen 367.05. Naar welk inkomen is dit berekend? Dc kinder aftrek is 200. Antw.: Naar een inkomen van 5200. Vr.: Ik ben 8 maanden, n.l. van Dec. tot en met Juli in de gem. Haarlemmerliede werkzaam geweest. Ik verdiende 10 met kost en inwoning. Ik ben nu 19 jaar en werk voor mijn moeder dit- weduwe is. Wat moet ik nu betalen voor Rijksink.-belasting 19231924? Ik ontving een belastingbiljet voor een vol jaar naar een zuiver inkomen van 1000 en moet betalen 22.67. Antw.: Wij kunnen u nog niet volledig beantwoorden. Dt belasting immers wordt berekend over het inkomen dat u in het kalenderjaa- 1922 hebt verdiend. Dat bedrag dienen wij dus te kennen om uw vraag vol ledig te beantwoorden. U wordt aangesla gen in die gemeente over een vol jaar, waar u op 1 Mei 1923 woonachtig waart. Vr Kunt u mij ook zeggen, hoe ik een Clivia in moet enten? Hij is 16 jaar oud en heeft nog' nooit gebloeid. Antw.: Het zal altijd een moeilijkheid blijken te zijn, een recept te schrijven voor de kwaal van mensch, dier of plant, zon der deze te hebben onderzocht, Maar al te dikwijls blijkt hel later, dat indien men den patiënt persoonlijk gezien en on derzocht had, men allicht een ander me dicijn zou hebben voorgeschreven, als dat in eerste instantie gegeven is. Bovengestelde vraag is wederom lastig te begrijpen. Een Clivia, 16 jaar oud, die nog nooit geen bloem heeft voortgebracht, is een zeldzaamheid. Deze plant staat toch niet in te groote pot of kuip? Anders zullen we dit mid del voorschrijven, n.l.: Geef, de plant dezen zomer rijkelijk voedsel, maar vanaf Sept. geen water geven, althans zoo min moge lijk. Hierdoor krijgt de plant een rustpe riode, welke niet eerder zal mogen worden opgeheven, alvorens de bloemknoppen zich beginnen te vertoonen. Dan eerst geve 'men wederom water en vloeimest. Maandag had te Utrecht een gecombi neerde vergadering plaats der hoofdbestu ren van de Nederlandsche Vereeniging, „,St. Raphaël de B. A. N. S„ den Neutralen Bond, en P. C. B., over het verlangen van dc Directie der Nederlandsche Spoorwegen, om art. 36, van het R. D. V. te wijzigen en van het geheele personeel een verklaring te vorderen, op straffe van ontslag, dat het niet zal procedeeren. Algemeen verklaarde men zDh tegen deze plannen der Directie, Men uittte veront waardiging, dat de Directie, zonder nood- I Directie: Mr, Th. WESTERWOÜDT. - - J- - Voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam, hadden zich Dinsdag te verant woorden een 39-jarige boekhouder uit 's-Gravenhage en een 27-jarige promotor uit Utrecht, wegens oplichting. In de maanden December 1923 en Janua ri 1924, had de tweede bekl. verscheidene valsche ingevulde en gestempelde postwis selformulieren van bedragen van J 300 en 400 vervaardigd, die door den eersten beki. aan de bij-postkantoren in de Hoofd stad ter uitbetaling werden aangeboden. Nadat deze beklaagde een valsche hand- teekening gezet had en een valsch trein abonnement als legitimatie-bewijs had ge toond, had hij de bedragen in ontvangst ge- zaak, weer een maatregel poogt te treffen, ten einde het R. D. V. te wijzigen en de manier, waarop de Directie poogt haar zin te krijgen werd bedenkelijk geacht. Ontoelaatbaar oordeelde men het, dat het personeel, onder bedreiging met ontslag, zou worden gedwongen in een reglementswijzi ging toe te stemmen. Ten einde de uitvoe ring dezer plannen te beletten, werden de navolgende maatregelen getroffen: Dc Bon-den zullen zich gemeenschappelijk tot de Directie wenden m^t de mededeeling, dat zij protesteeren tegen de voorgenomen poging om art. 36 waardeloos te maken er. de bekende verklaring te vragen. Aan de Regeering en de Tweede Kamer zal per telegram hetzelfde worden berient. Op Zondag, 30 Maart a.s., zullen te Utrecht demonstratieve congressen van de Nederl. Vereeniging, den B. A. N. S., en den Neutra len Bond, gezamenlijk in „Tivo'ii" om 1 uur des middags en door „St. Raphaël ter zelf nomen. Zoo hadden zij in Amsterdam ruim - 8000 binnengekregen. Dezelfde oplichting der tijd in een andere zaal worden genou- in België gepleegd, hadden in iotaa! 8000 francs opgebracht. De tenlaste-legging betrof een geval op 21 Februari j.l. Aan het Postkantoor in de 2e Oosterparkstraat was toen een valsche postwissel van 300 uitbetaald. Beide beklaagden bekenden. Zij beweer den, door armoede tot misdrijf gekomen te zijn. De Officier van Justitie. Mr. Reilingh, achtte de tenlaste leggin bewezen! Spr. meende, bij de straf rekening te moeten hóuden met het feit, dat. ze voor de oplich tingen in België vervolgd worden. Spr eischte voor den eersten bekl. 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf en voor den ander 2 jaar gevangenisstraf. Verdedigers waren mr, Th. Muller Mas- sis en Mr. Huyer. ren, waarna een gemeenschappelijke straat- betooging. Doordat deze congressen en be tooging op Zondag zullen moeten plaats hebben, kan de P. C Bond daaraan niet meedoen. Op Vrijdag 28 Maart zullen de vertegen woordigers der vijf Bonden opnieuw bijeen komen. Naar „Het Volk" verneemt, hebben de pa troons in het bouwvak in sommige plaatsen Aet nieuwe collectief contract ingevoerd on der de mededeeling, dat de z.g.n. sociale bepalingen niet meer gelden, omdat de Alg. Nederl. Bouwvakarbeidersbond het contract verworpen heeft. Waarschijnlijk zal het buitengewoon con gres van den Algemeenen Nederlandschen Bouwarbeidersbond worden gehouden te Utrecht op Zaterdag 29 dezer. De heer J. van Leeuwen, fabrikant van kunstsmeedwerk en ijzerconstructies te Delft, die zijn werklieden heeft ontslagen omdat zij weigerden een half uur langer per dag te werken zonder loonsverhooging, heelt zijn fabriek te huur gezet en biedt machines en materialen te koop aan. Een Venlosche ingezetene trachtte dezer dagen tot tweemaal toe een valsch bankbil jet van zestig gulden aan den man te bren gen. Het gelukte hem echter niet. De politie heeft de zaak in handen. HAARLEMSCHE KEGELBOND. Zaterdag 15 en 'Zondag 16 Maart hield de H. K. B. een wedstrijd, bestaande in Korps- Heeren en Dames vrije baan-paren. ten bate van het Nederiandsche Olympisch Comité. De deelname, welke in iedere af- deeling buitengewoon groot wa-. had tot resultaat de volgende uitslag. Korps drietallen. Klasse A. 41 deelnemers, le prijs: De Volharding, 386 houten, 2e pr. S. S. S., 363 h.; 3e pr. „De Prins". 355 h.; 4e pr.: Richten en Rollen, 337 h.;5e pr.: Onder Ons, 334 h.; 6e pr. V. 0. K„ 330 h. Klasse B., 27 deelnemers, le pr. Gr. Vauschal II 330 houten; 2e pr. S. S. S. II, 329 h.; 3e pr. H. V. K. II 325 h.; 4e pr. Val Om, 316 h. Hoogste werper L. Boerlagen, 144 houten. Consolatie: F. Terwee, 93 houten. Vrije baan- heerer». le pr. J. Klauwers 4544: 2e pr. L. Boer lagen 4542; 3e. pr. F. J. Slijper 4443 43; 4e E. G. Martens, 4443—42; 5e pr. P- Schous, 434242; 6e pr. J. Beeren 4341; 7e pr. E. Kimman, 434038. Vrije baan dames, le pr. Mevr. Donker 40; 2e Mevr. Kuyters, 39; 3e Mevr. Slijper, 2 X 37; 4e Mej. Groene wegen 37; 5e Mevr. v. Norden 35; 6e Mevr. Bruyn 34 Parenwedstrijd, le pr. mevr. en heer Slijper. 50; 2e mej. Groenewegen en heer Martens 4342; 3e mevr. Donker en heer v. Daaien 4337; 4e mevr. en heer v. Maaswinkel 43; 5e mevr. Kuypers en heer H. v. Kessel, 4240; 6e mej. v. Daaien en heer v. Daaien 4040. De prijsuitreiking heeft plaats Zaterdag j a.s. 's avonds 9 uur in de groote feestzaal van den H. K. B. Op dien avond zullen de J „N. O. C."-speldjes worden verkocht. De officieele opgave van het bedrag, het welk aar: hét Nederl. Olympisch Comité zal werden afgedragen zal eerstdaags worden bekend gemaakt Duinbrand. Door onbekende oorzaak geraakte gisteren de duinbeplanting in brand achter de Haarlemmerstraat nabij den Tol. Toen het vuür eenige uitgebreidheid had gekregen joeg het strakke westen-windje de vlammen vlug verder door het droge helmgras, da! onder en tusschen den duin doorn aan de vlammen voldoende voedsel bood in den drogen toestand waarin het duin thans verkeert. Eenige bewoners der Zandvoortsche laan bemerkten het gevaar en togen dapper aan den arbeid cm het vuur te stuiten, flink bij gestaan door een paar werklieden, die met de schop gewapend toevallig daar langs kwamen Toch bleek ai spoedig dat Pet vuur met die weinigehulp niet te stuiten was en per telefoon werd de politie met het on geval in kennis gesteld. Dadelijk was de heer Lovink met den dienstdoenden inspec teur, den heer Bollee en eenige agenten aanwezig, lerwij] de hulp nog versterkt werd door werklieden, die bezig waren met het straatwerk aan het „Kostverloren." Nu was het vuur spoedig bedwongen en werden de vlammen met zand gebluscht. Toch is het duin over een oppervlakte van een vijfduizend vierkante meter zwart gebrand. De oorzaak zal wel gezocht moe ten worden in een onvoorzichtig wegge worpen lucifer of een restje uit een pijp, die uitgeklopt werd. Waarom is men toch niet voorzichtiger. Iedere duinwandelaar draagt een groote verantwoordelijkheid. Aanbestedinng B. en W. hebben aan besteed het bouwen van 74 beneden- en 74 bovenwoningen, het aanleggen vanrio- leeringer, en het uitvoeren van grondwer ken op een terrein bezuiden den Haagweg, alhier. Aantal inschrijvers 20. Laagste in schrijver de heer J. F. de Vries te Alkmaar met 335.400, als hij uitsluitend Leidsche timmerlieden moet in dienst stellen en- 330.400 als hij in de keuze zijner timmer lieden vrij blijft. „Badplaats Noordwijk". Zooais ook andere jaren geschiedde, is thans weder verschenen een lijst van Hotels, Pensions, Gemeubileerde Kame-s en te Huur staande Villa's en Huizen in de badplaats Noordwijk voor het Badseizoen 1924. Deze lijst, thans 60 pagina's dik, is zeer zeker een uitmuntende vraagbaak voor ieder die zich voorstelt korter of langer tijd in Noordwijk te vertoeven. Behalve de lijst van Hotels, Pensions, Villa's, Kamers, Hui zen en Appartementen, bevat hei boekje een korte beschrijving van de Badplaats jn het Nederlandsch. Duitsch. Fransch en En- gelsch, benevens verschillende wetenswaar digheden. Alles hoogst practisch. Ten overvloede is aan de lijst toegevoegd een alphabetische lijst van straten, mei alle "in elke straat zich bevindende Pensions enz. enz. Een zeer gemakkelijke aanwijzing voor hen, die aldaar een verblijf zoeken. Eenige zeer. goed geslaagde foto's van de badplaats en eenige der voornaamste Hotels verluchten het geheel. De zoogenaamde Kamerlijst is wel een thermometer van de vlucht, die deze Bad plaats in den loop der jaren genomen heeft. De eerste jaargang telde 3 pagina's. Proces-verbaal. Door de politie is pro ces-verbaal opgemaakt tegen de' Gebroeders V., welke in staat van dronkenschap wer den aangetroffen. Bij de arrestatie verzetten de twee perso nen zich hevig, zoodat zij met verleende assistentie naar het bureau gebracht wer den. Zij zijn naar Haarlem overgebracht. R.-K. Propagandaclub „Excelsior". Bo vengenoemde club hield Vrijdag j.l. in de St. Josephschool, haar gewone vergadering. De vergadering werd geopend door den voorzitter-leider met den Chr. groet en een woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot eenige niet-leden, die ook ter vergadering gekomen waren. Na lezing der notulen en eenige mededee- lingen omtrent de toegezegde bijdrage van de Kiesvereeniging en uitbreiding der club bibliotheek, werd het woord verleend aan den heer A. J. de Wildt, welke een lezing zou houden over het onderwerp: „Land bouw en Organisatie". De heer De Wildt begon allereerst een beschouwing te geven over hef leven van den landbouwer en de producten, die de akkers voortbrengen door zijn arbeid en vlijt. Vervolgens ging de geachte spreker over tot het bespreken van de organisatie van den landbouwer en hoe en waarom de land bouwer zich moet organiseeren. De spreker haaide het schoone devies aan van den groo- ten Paus Leo XIII in zijn beroemde Ency cliek „Rerum Novarum": „Mannen vereenigt -u, doch alleen onder h.et kruis". Na eindiging van de lezing volgde een breedvoerige discussie. De voorzitter dankte met eenige welgeko zen woorden den heer De Wildt voor zijn nuttige lezing en hoopte, dat die lezing veel vruchten mag opleveren. Het viel echter te betreuren dat de per sonen, waarom het ging. namelijk de land bouwers, niet ter vergadering tegenwoordig waren, want ongetwijfeld zouden zij dan het nuttige en den plicht om zich te organi seeren eens ingezien hebben. Na dc rondvraag en de volgende vergade ring vastgesteld te hebben op Vrijdag 28 Maart a.s., volgde sluiting met den Christ, groet. Aanbesteding. Zaterdag j.l. werd te Den Haag aanbesteed hel bouwen van twee burgerwoonhuizen en zes arbeiderswonin gen, aan den Hoofdweg, alhier, voor reke ning van de firma P. J. Oosthoek Zonen, te Alphen aan den Rijn. De uitslag hiervan was: Van Berkel, Lei- muiden voor 27921; Sarlet, Leimuiden Alphen aan den Rijn voor 21990. voor 27850; P. Bakker, Nieuw-Vennep voor 26980; W. N. Bakker, Hoofddorp voor 25475; German Zoetemeijer, te Alphen aan den Rijn voor 21990 De gunning is aangehouden. Brand. Zaterdagmiddag ontstond er brand in een schuur van het perceel, be woond door den heer P., aan de Banduin- laan. Daar er zeer spoedig hulp kwam op dagen. mocht men er in slagen, de woning tc behouden. De schuur brandde geheel af. Verschillende voorwerpen werden een prooi der vlammen, waaronder een aantal kippen, een waschmachinc, een fiets, enz. De oorzaak is tot nog toe onbekend. De Stille Omgang. Donderdagavond a.s.. om 8 uur, zal in dc groote zaal van het R. K, Vereenigingsgebouw de vergadering gehouden worden van de leden van het Ge nootschap „De Stille Omgang". In de weinige jaren dat hier een zelfstan dige afdeeling is opgericht zijn reeds eenige honderden mannen en jongelieden lid ge worden var. het genootschap. Ieder jaar trekken er meer en meer op, om den Christus Eucharisticus te huldigen. Ook dit jaar zullen de Heemsteedsche man nen, van allen rang cn stand, weer optrekken ter beevaart en naar verluidt, is het aantal deelnemers reeds zoo groot, dat de Begijn hofkerk te klein geworden is om allen pel grims een behoorlijke plaats te geven en zal het „Torentje" haar deuren openzetten om de Heemsteedsche pelgrims in de gelegen heid te stellen hun Roomsche geestdrift en godsvrucht te doen uiten in een innig bijwo nen der iï. Mis en in een devoot Comtnunie- gaan, in een geestdriftig uitjubelen van hun Sacramentsliederen en hun warm bidden voor hun hebben en houwen, niet het minst ook voor het welslagen van het Internatio naal Eucharistisch Congres. Voor degenen die nog geen lid zijn van het Genootschap, of de devotie van den Stil len Omgang nog niet kennen, wordt heden avond een heerlijke gelegenheid aangeboden. Op deze vergadering toch zal de Zeer Eerw. Zeergel. Heer J. P. Briigemann, Professor van het Seminarie Hageveld een belangrijke rede houden over de H. Eucharistie. Wij zijn er zeker van dat het machtig en meesie'epend woord van den hoogbegaafden redenaar zeer velen bewegen zal tot vaster geloof, tot diepere overtuiging, tot grootere eerbied en^tot breedere uiting van liefde voor onzen Eucharistischen God en Koning. Mannen van Heemstede,' komt dus naar de vergadering hedenavond, neemt uw vrienden en kennissen mede. maar zorgt op tijd te zijn. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor, aan de wed. G. Bouman een tegemoetko ming ad 25 te geven in haar pensioen. B. en W. bieden ter vaststelling aan een aanvulling der Bouw- en Wonfngveror- dening, waardoor vastgesteld worden voor schriften betreffende plaatsing van gebou wen aan den Hecrenweg ten opzichte van elkander. Vergadering R. K. Vrouwenbond. De afd. Heemstede van den R. K. Vrouwenbond hield dezer dagen haar ledenvergadering. Na opening door de 2e presidente, mej. E. M. v. d. Wijden, werden door het zang koor, onder leiding van Mej. Wille, begeleid door Mej. Bonarius aan de piano, zeer ver dienstelijk eenige 2-stemmige liederen ge zongen, welke een welverdiend applaus uit lokten. Dan betreedt kapelaan Nieuwenhuis den Barometerstand 9 uur v.m.: 766. Stilstand» OPGAVE VAN; J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten] Medegedeeld door het Koninklijk Meteoro-! logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van' 19 Maart. Hoogste Barometerstand 763.2 m.M. te Munchen. Laagste Barometerstand 752.7 m.M. te Skudesnaes. Verwachting van den avond van 19 tot den avond van 20 Maart: Zwakke tot matigen wind uit zuidelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, waarschijn lijk regen- of sneeuwbuien in het noorden, ir het zuiden weinig of geen neerslag, nacht vorst in het oosten, iets zachter. katheder, en zegt dat het een tegenvaller moet zijn, hem in plaats van prof. v. d. Burgh te zien, (de laatste zou zijn ie lezing houden over beroepskeuze, maar was wegens zijr benoeming als rector te Bergen, veroinderd. Echter, zegt spr. al is het onderwerp wa spr. wil behandelen niet zoo „modern, daat spr. eene lezing met lichtbeelden wil hou den over de Kruistochten, toch is het onder werp in dezen modernen tijd v.an zeer groot belang, want als er ooit een tijd geweest is, de menschen voor te houden wat onze voor vaders gedaan hebben, om het n. Geloof te bewaren en te verdedigen, en de heilige plaatsen te beschermen, aan is het nu, nu de Godsdiensthaters alles in het werk siel- len om Geloof en goede zeden weg te krij gen, en als wij thans, geiijk de Kruisvaarders toen, niet alles in 'twerk' stellen om den strijd aan te binden, dan zal ons Nederland niet gespaard blijven. Spr. verdeelt zijn lezing in 2 deelen, eerst hoe de voorgeschiedenis was van het H. Land, dat zoo genoemd wordt, niet alleen omdat de Goddelijke Zaligmaker ér 33 jaren gelecld heeft, maar ook omdat dit reeds het beloofde land wa» uit den tijd vóór Christus leven. En ten 2e wa: onze voorouders gedaan hebben om dat H. Land te verdedigen. Up een kaart toont spr. de ligg.ng van het rL Land, waarna Z.Eerw. met uchtoeel- dec een duidelijk beeld geeft van den tijd voor Christus, vanaf Joseph, die met zijn ge zin gaat naar het beloofde land, waar hij gevangen genomen wordt. Het 2e deel was meer gewijd aan de eigen lijke kruistochten er, 't ontstaan daarvan. tn de 11e eeuw trok de kluizenaar r'eter van Amiëns door Europa om strijders op te wekken het H. Land te veroveren en hoe in 1096 de eerste Kruistocht ging, die tot 1270 nog 7 maal gehouden werd. Spr. zegt dat de Kruistochten veel goeds, maar ook veel kwaads gesticht hebben, vaak door ja loezie, maar de hoofdzaak was dat dt liefde tot Christus er door was toegenomen, wat ons heden ten dage een voorbeeld moet zijn. Na deze toelichting werd ook het 2e ge deelte op doek gebracht, te beginnen met de Kerk van het H. Graf, die door dc Ma- homedanen tot Moskee was ingericht en wat dc aanleiding was tot de Kruistoch ten. 4 eel aandoenlijke tafereelen kwamen dan in beeld, o.a. de opdracht van 'n Ridder aan Maria, door diens vrouw en kinderen, veldslagen, teekenen var, den Hemel dat het Gods wil was, kortom, alles wat in die dagen gedaan werd om het H. Land aan de macht der Mahoraedanen te onttrekken. Aan het slot spoorde Zijn Eerw. de vrou wen aan. evenals de vrouwen van toen, hun mannen aan te sporen te strijden voor hun heilig Geloof. Gij kunt door uw invloed veel ten goede doen, door dien invloed kunt gij helpen al les te herstellen in Christus, omdat God het wil, zal Hij u daarbij helpen. Een daverend applaus beloonde Zijn Eerw. voor zijn mooie en duidelijke uiteenzetting. Mej. v. d. Wijden dankte spr., waarna zij nog een beroep deed op de leden, iederen dag te bidden voor het slagen van het te houden Eucharistisch Congres en vooral ook cp de volgende vergadering, die op 17 April gehouden wordt voor deze afd. en waar Pater v. Dijk zal komen spreken ter voorbe reiding van dit congres. Met het zingen van „Roomsche Blijd schap" werd de vergadering, die vrij goed bezet was, gesloten. 19 MAART EERSTE KOERS BERLIJN ,p. biüioen) 0.0601/ PARIJS 14.15 BRUSSEL 11.75 WEENEN 0.38 LONDEN 11.68*/ STOCKHOLM. 71.70 KOPENHAGEN 42.50 CHRISTIANS 36.70 BAZEL 46.80 NEW-YORK 2.72 y.. ROME 1 1 LAT ERE K OE RS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1