i HAARLEM. PEN UöGEN DE SfPAARNEBANK m-u' Berichten uit mm vorige enlace. Aan onze Lezers SCHOTEN. f SCHOTEN füoro). HEEMSTEDE. STEUNREGELING WERKLOOZEN. Bekroningen. ■RfiS-vS moet ge hebben en houden voor hetgeen om U heen geschiedt DE NIEUWE I HAARL. I COURANT De heffing eener plaatse!. inkomstenbelasting. Bezwaren van Gedep. Staten. Mr. Bakhuizen van den Brink contra den Ontvanger. BURGERLIJKE STAND. Waterleiding-misère. N.V. Haarlemsche en de Rljnlandsche Hypotheekbank. Een adviesbureau in zake uitvoering Verzekeringswetten. N. V. Haarlemsche Hypotheekbank. 91%, 118% 364 292'/* 342% 143 217 1C6 1161/. 06'/., 58'/. 13*/. 16% 91' 99» 127 76% 484 380 63 194 130 134% 135 213 430 183 189 24% 1267. 362 288 335 144 1 4'/ 116',/., 408 59 142% INGEZONDEN. De Zomertijd. Schadevergoeding geweigerd. De gezondheidstoestand van Z. H. den Paus. De toestand van den prins van\ Wales. Bijeenkomst mijneigenaars. Zal de Grieksche Koning niet vrijwillig afstand doen? Spoort al Uw kennissen I aan hun vtaag- en aanbod- 9 advertenties te plaatsen 1 in onse eigen Nieuwe Haarlemsche Courant, r Benoeming. Door Z. D. H. den Bisschop ven Haarlem is benoemd tot kapelaan te VelsenDriehuis, de WelEerw. Heer A. G. de Boer, die kapelaan was in de kerk van de R. Liduina te Haarlem. Zondag 1.1. had des middags de eerste ver gadering plaats, uitgeschreven door het co mité, daartoe aangewezen door den_ R. K. Volksbond, afd. Schoten en omstreken. Als ■preker was voor dien middag de ZeerEerw. beer prof. Brugman van het Seminarie Hage- reld, uitgenoodigd. I De voorzitter van het comité, de heer Scboorl, opende de vergadering op de ge bruikelijke wijze en deelde mede, dat het comité gekozen is door den Volksbond, waar van de actie te Schoten voor het a.s. Eucha ristisch Congres zal uitgaan. Na het zingen van het Gildelied werd het woord gegeven aan den spreker. Deze hield een keurige rede over den toestand van de Katholieken ten heden dage en wel in verband met het tegenwoordig zedenbederf. Op zeer duidelijke wijze belichtte de Zeer Eerw. spreker de wondeptekken van onze samenleving en vroeg ten slotte allen mede te werken en veel te bidden om het Eucharistisch Congres te doen slagen. De Zeer Eerw. Heer Pastoor der Parochie dankte den Eerw. spreker voor zijn mooie rede en hoopte, dat zijn woorden in veler harten ingang zullen vinden. Zijn Eerw. hoop te dat Schoten als Eucharistisch Parochie veel zal doen voor het a.s. Eucharistisch Congres. Na een dankwoord van den Voorzitter •B het zingen van „Roomsche Blijdschap" werd de vergadering op de gebruikelijke Vijxe gesloten. SEMINARIE „HAGEVELD." Door Z. D, H. den Bisschop van Haarlem I* in de plaats van Prof. v. d. Burg benoemd tot leeraar aan het Klein-Seminarie „Hage- Teld" de WelEerw. Zeergel. Heer C. J. Henning. HEFFING LEGES. B. en W. schrijven den Raad Door de sterke uitbreiding der gemeente het noodzakelijk gebleken, meer ruimte voor de werkzaamheden ter secretarie in ge bruik te nemen. In verband daarmede ligt het in ons voornemen de kamer, thans in gebruik als Wethouderskamer, voor een paar afdeelingen van de secretarie te bestemmen. Deze verandering heeft tot gevolg, dat het niet meer mogelijk zal zijn van die kamer als trouwzaal gebruik te maken, waarom wij ons voorstellen, voortaan aile huwelijken op de Raadszaal te doen voltrekken. Tevens wenschen wij van deze gelegenheid gebruik te maken om de tarieven meer in overeenstemming te brengen met die van naburige gemeenten. B. en W. bieden nu ter vaststelling aan een verordening op de heffing van leges aan het Bureau van den Burgelijken Stand te Heem stede. Volgens artikel 1 dier verordening worden aan het Bureau van den Burgerlijken Stand der Gemeente Heemstede ten behoeve der ge meente leges geheven volgens onderstaand tarief Voor kosten van huwelijksvoltrekking op anderen tijd en op andere wijze dan inge volge artikel 4 der wet van 23 April 1879 voor kostelooze huwelijksvoltrekking is be paald a. Op Dinsdag, eerste klas f 60. {Op Donderdag, tweede klas f 40. Op Maandag, derde klas zonder loo- per f 20.—. Op Zaterdag, vierde klas zonder looper f 10.—. Voor het gebruik van den looper wordt ♦oor de derde en vierde klas f 5.in reke ning gebracht. b. Op Zondag en daarmede gelijk gestelde dagen, bepaald in artikel 149 der Gemeente wet f 85. c. Voor het voltrekken van een huwelijk buiten de uren waarop het Bureau van den Burgerlijken Stand op werkdagen voor het publiek geopend is, boven het bedrag onder a voor elke klas genoemd f 15. d. Voor het voltrekken van een huwelijk buiten het Raadhuis indien van het onver mogen van partijen niet gebleken is f 25. B. en W. schrijven den raad. In uwe vergadering van 27 September 1923 werd besloten ae bestaande regeling betreffende de werkverschaffing met daar aan verbonden loonregeling, genoemd in ons advies van 30 Augustus 1923, te laten voort duren tot 1 April 1924. De werkloosheidscommissie aan welke door ons om advies is gevraagd, geeft in overweging bovenbedoelde regeling voort te zetten tot 19 April a.s. en alsdan tot be- énidiging der werkverschaffing over te gaan. Dit tijdstip is gekozen, omdenmen- schen die bij de werkverschaffing zijn aan genomen, voldoende gelegenheid te bieden een ander werk te zoeken, terwijW wordt ver wacht, dat alsdan ook in het algemeen meer dere werkgelegenheid zal openstaan. Waar het evenwel niet denkbeeldig is, dat niet allen er direct in zullen slagen, werk in het particulier bedrijf te vinden, acht de genoemde commissie het treffen van een steunregeling voor den komenden tijd meer gewenscht, dan door te gaan met werkver schaffing. Wij kunnen ons met dit advies vereenigen ro stellen u mitsdien voor, de bestaande re geling betreffende de werkverschaffing te uten voortduren tot 19 April a.s. en vast te stellen een steunregling voor werkloozen, die na gemeld tijdstip nog geen werk heb ben. kunnen bekomen. Ten slotte deelen wij u mede, dat bij vast stelling der voorgestelde regeling in hoofd zaak wordt voldaan aan het verzoek dd. 22 Januari 1924 van het Bestuur van den Haarlemschen Besuurdersbond te Haarlem gericht aan uwe vergadering. Volgens de voorgestelde regeling be draagt de steun ten hoogste voor de reglementair nog met rechtheb bende- en uitgetrokken werkloozen a. voor gehuwden en ongehuwde kost- winnaars f 11 per week benevens f 1 per week per kind beneden den leeftijd van 14 jaar i b. voor kostgangers f 6 per week voor ongeorganiseerde werkloozen: a. voor gehuwden en ongehuwde kost winners f 10 per week, benevens f 1 per week per kind beneden den leeftijd van 14 iaar b. voor kostgangers f 5 per week. Van de inkomsten, zoo van den onder steunde zelf, als van de leden van diens ge- cin, wordt 2/3 in mindering gebracht op zijn iteun, vastgesteld volgens de in artikel 6 ge noemden normen. De steun aan gehuwde en ongehuwde kostwinners mag nimmer meer bedragen dan 60% en aan kostgangers niet meer dan 55% wan het loon, dat gelijksoortige arbeiders gedurende de laatste zes volle weken van 48-urigen arbeid gemiddeld per week ver dienen. ZANDVOORT. R. K. KIESVEREENIGING. Maandagavond vergaderde alhier de R. K. ICiesvereeniging onder voorzitterschap van den heer C, Siegers. Na opening met den Christelijken groet sprak de voorzitter een woord van welkom lot den Zeer Eerw, Heer Pastoor Bohl en de aanwezigen en betreurde het, dat de R. jK. Kiesvereeniging zulk een gering «antal JSaden telt. Spr. hoopte echter, dat de avond vrucht-1 bare. zakelijke besprekingen zou opleveren. Spr. herinnerde aan de voornaamste ge beurtenissen van het afgeloopen jaar en be sprak de laatste gemeenteraadsverkiezing', de verkiezing der wethouders en de ver standhouding tusschen de twee Katholieke raadsleden. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen. Hierop werden enkele bemerkingen van redactioneelen aard gemaakt en het verslag behoudens deze wijzigingen goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal leden der vereeniging op 1 Januari 1923 251 bedroeg, terwijl het aantal le^an gedurende 1923 tot 272 gestegen was. Ook op dit verslag werd een enkele be merking gemaakt, waarna het onder dank zegging aan den secretaris werd goedge keurd. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den heer J. v, d. Schinkel, waarin deze ais zijn meening te kennen gaf, dat het bekleeden van het lidmaatschap van den gemeenteraad onvereenigbaar is met het bekleeden van een functie in het bestuur van de R. K. Kiesvereeniging. Als grond van zijn meening ga! adressant te kennnen, dat het bestuur der R. K. Kies vereeniging geheel vrij behoort te staan te genover de raadsleden en hen ter verant woording kan roepen omtrent het door hen gea'oerde beleid. Adressant wil daarom den voorzitter, die ditmaal periodiek aftreedt, verzoeken zich niet meer herkiesbaar te stellen, en den heer Geers, len secretaris verzoeken, zijn functie neer te leggen. De voorzitter zegt in dit punt van mee ning met adressant te verschillen. Spr. ziet de reden niet. waarom het bekleeden van de twee genoemde functies onvereenigbaar zou zijn. Hij vraagt daarom den heer v. d, Schinkel naderen uitleg. De heer v. d.*Schinkel licht zijn bedoeling toe, waarbij hij wijst op de mogelijkheid, dat de afgevaardigden naar den gemeenteraad voor het bestuur ter verantwoording zou kunnen geroepen worden. De voorzitter bestrijdt deze laatste moge lijkheid. Hoogstens zou het bestuur de afge vaardigden omtrent een of ander punt kun nen adviseeren. De voorzitter wil echter verdere discussie sluiten, en zegt, dat de te houden periodieke verkiezing van een voor zitter de al of niet mogelijkheid van de mee ning van den heer v. d. Schinkel zal uit wijzen. De Zeereerw. heer Pastoor zet nog even uiteen, wat de taak van een raadslid is en zegt ook dat een ter verantwoording-roepen niet mogelijk is. Spr. spoort verder op het bewaren der eenheid aan. De heer v. d. Schinkel stelt voor, zijn voor stel, n.l. dat de twee functies onvereenig baar zullen worden geacht, in stemming ge bracht, Hiertoe wordt overgegaan. Het wordt verworpen met 26 tegen 22 stemmen, 5 stemmen blanco. Vervolgens wordt de verkiezing gehouden van den voorzitter. In de vacature Siegers is door den heer v. d. Schinkel gesteld de heer H. Bluys. De uitslag is, dat de heer Siegers met 30 stemmen herkozen wordt. Dan heeft verkiezing plaats wegens perio dieke aftreding van drie andere bestuurs leden. In de vacature mevr. Kuinders is door den heer v. d, Schinkel gesteld de heer J. Bluys. Mevr. Kuinders wordt herkozen met 29 stemmen. Mej VersteegCortie wordt herkozen met 31 stemmen. Bij de verkiezing yan den pennigmeester in de vacature Vader hebben eenige her stemmingen plaats tusschen den heer Vader en H. Bluys. Ten slotte wordt de heer Vader met 27 stemmen gekozen. De periodiek aftredende afgevaardigde, dc heer L. v. d. Meij en de plaatsvervangster mej. Reijer worden in dezelfde functie her kozen. Bij de rondvraag wordt gevraagd omtrent de verhouding tusschen de twee Katholieke raadsleden Het bestuur zegt, dit punt nog nader ernstig te zullen overwegen. Nog eenige vragen van ondergeschikt be lang worden gesteld en beantwoord, waar na de Voorzitter met een woord van dank de vergadering op de gebruikelijke wijze sluit. Zwervers aangehouden. Een surveil- Ieerend agent van politie ontdekte Zondag middag in de duinen een tweetal personen, die zich daar op veidachte wijze op hielden. Hij hield hen aan en bracht ze naar het bureau van politie. Het bleken 'n paar Vlaardingers te rijn, die thans zwervende waren. Na aan alle formaliteiten voldaan te hebben, konden ze weer vertrekken. Aanrijding. Zondagmiddag had op de Boulevard de Favauge een aanrijding plaats, doordat een jonge dame. die op haar fiets in de richting van het dorp reed, plotseling naar links zwenkte, zoodat een achter haar aankomende auto tegen het achterwiel der fiets aanreed. Het meisje, een Duitsche dienstbode uit Overveen, werd van de fiets geslingerd, doch bekwam geen letsel. De fiets werd ernstig beschadigd. Het meisje verklaarde tegenover een politieagent, dat het aan haar eigen onvoorzichtigheid te wij ten was en dat de chauffeur geen schuld had. Op den hondenschouw „Nimrod Cyno- philia" werden de volgende bekroningen be haald Mevrouw R. C. P. Boerlage te Velsen met Pekinge.. chin chin in Jeugdklasse le prijs goed; idem in Nieuwelingsklasse en in Open klas met Tjing 2e prijs zeer goed. Jos. Brinkman te Haarlem met Duit sche staande Waldow von Veleu in Field- trialklasse le prijs z. goedin Open kl s 3de prijs z. g. C. Fray te Zandvoort met Groenendae- ler Donar in Nieuwelingsklasse le prijs z. g.; in open klasse 2e priis z.g. G. B. F. van Heeckeren van der Schoot te Bloemendaal met chow-chow „Pong" in Nieuwelings klasse le prijs z. goed idem in Limite klasse. P. H. Hendrikse te IJmuiden met Duit sche Herder Roland in Nieuwelings klasse goed. (Het feit dat bij de Duitsche herders soms geen prijs, doch alleen kwalificatie is vermeld, komt doordat die honden buiten de 'prijzen vielen, doch naar waarde werden beoordeeld). Th. N. van der Heyde te Haarlem met petit Braba?on Coeras in Jeugdklasse 2e prijs. Mej. Kemme te Heemstede met ruw harige Duitsche pinchers Teddy Bear 2e prijs goed in Nieuwelingsklasidem met Tobi Gamundia le prijs z. goed in Nationale fokkersklas. (Deze prijs mag niet worden toegekend daar de hond een Duitsch fok- product is en in Nationale fokkersklas alleen Nederlandsche fokkers mogen mededingen). Idem in Open klas 2e prijs z. g.; idem met Harlona in Jeugdklas 2e prijs goed en in Nationale fokkersklas met Lady Mietze 3e prijs goed, met Lady Avia in Open klas re- sérve zeer goed. I. Klaver te Velseroord met Belgische Herdershond Phryne was als Malinois in- brengt U het spoedigst met ALLE gebeuriemesen vol ledig op de hoogte geschreven, behoort echter bij de ruw- harigen. J. G. Kors te Haarlem met Duitsche Her der Imachus, zeer goed in Puppy klas. J. B. Lovink te Zandvoort met Duitsche herder Casar van Geyerberge, zeer goed. Mevr. Moggenstorm te Bloemendaal met Griffon Bruxellois in Open klas 2e prijs goed. Mej. N. Nieborg met Iersche setter Lady Eleonora in Open klas le prijs zeer goed. Mevr. J. v. d. Oever te Haarlemmermeer met Duitsche Herdershond Anubus, te laat voor de keuring. J. C. van der Plaat te Schoten met dwerg dashond Meisse aus Kurpfalz in Nieuweling-, Limite- en Openklasse le prijs uitmuntend. Eereprijzen Groote zilveren medaille uitgeloofd door H. M. de Koningin voor den inzender, die met zijn honden de meeste eerste prijzen be haalt. Mevr. C. Daendels van Ryck te Hat- tem. Groote zilveren medaille uitgeloofd door Z. K. H. den Prins der Nederlanden voor de grootste inzending Jachthonden. Mevr. M. C. S. Baronesse Hardenbroek van de Kleine Lindt. Vijf-en-twintig gulden, uitgeloofd door den heer G. J. van der Vliet te Overveen voor de beste inzending in de Fieldtrial- klasse Corn. J. Bosman te Scheveningen. Zilveren medaille, uitgeloofd door den heer D. J. A. A. Rijnbende te Haarlem, mevr. J. H. Hendriks van der Haak te Am sterdam. Ook de heer G. J. Nielden behoort onder de bekroonden. De verordening op de heffing eener plaat selijke inkomstenbelasting te Haarlem, vast gesteld bij raadsbesluit van 20 Febr. 1924, is door Gedeputeerde Staten dezer provin cie teruggezonden onder mededeeling, dat het naar de meening van genoemd College niet toelaatbaar is op de overtreding van art. 9 straf te stellen en met verzoek in verband hiermede de schrapping van het bepaalde sub 3e van art. 3 der invorderingsverorde ning te willen bevorderen. Art. 9 luidt aldus Een ieder is gehouden aan den controleur der Gemeentebelastingen of aan de door de zen aan te wijzen ambtenaren der Gemeente belastingen desgevorderd, mondelinge of schriftelijk inlichtingen te verstrekken, en inzage te verkenen van gevorderde boeken en alle andere bescheiden, welke noodig zijn voor de regeling van aanslagen op te leggen aan natuurlijk personen, die belastingplich tig worden geacht. Ged. Staten achten deze bepaling niet toe laatbaar. Naar de meening van het College heeft de Gemeentewet in art. 257 2e lid, het oog op formaliteiten te vervullen door de be lastingplichtigen als zoodanig, kunnen om trent hen bij anderen slechts, inlichtingen wor den verzameld, indien dezen vrijwillig tot medewerking bereid zijn. Hoewel B. en W. de meening van Gede puteerde Staten niet deelen en daarbij steun vinden in de omstandigheid, dat eene ver ordening met de thans gewraakte bepaling reeds de Koninklijke bewilliging mocht ver krijgen, en zij zich mistdien voorbehouden, op deze aangelegenheid nader terug te ko men, stellen zij voor, de aangegeven wijziging in de invorderingsverordening aan te bren gen, ten einde de tijdige goedkeuring van de verordening ni«t in gevaar te brengen. Daarom stellen zij voor, in art, 3 van de Verordening op de invordering eener plaat selijke inkomstenbelasting te Haarlem, ge steld bij raadsbesluit van 20 Februari 1924, te doen vervallen de woorden „3. Hij, die niet of niet behoorlijk voldoet aan de verplich tingen bedoeld in art. 9 der heffingsveror dening." Dinsdag is voor de civiele zitting der Haarlemsche Rechtbank behandeld de zaak betreffende Mr. Bakhuizen van den Brink, die den ontvanger gedagvaard had voor het feit, dat deze hem, zooals wij reeds volledig hebben medegedeeld, een dwangbevel had uitgereikt voor zijn nog te betalen belas ting, terwijl zijn vordering op het Rijk 30 maal zooveel bedroeg. Geboren: 17 Maart: z. v J. v. d Schaar Weber z. v. L. MeppelinkWillems z. v. H. de GoedeKos 18 Maart: d. v. J. Brooijmansv. Boxel d. v. E. H. Bouter- seStolk. Overleden 16 Maart: A. v. Hesteren Reevers, 92 j. N. Kruisstraat H. Cornet, 81 j. Jansstraat 17 Maart: C. F. Miigge 58 j. Merkmanstraat H, Koeman 49 i, Ro- zenhagenstraat. Men schrijft ons: Als er soms nog meuscben zijn, die op timistisch zijn omtrent het tijdstip, waarop de waterleiding voor Hillegom, Lisse, Sas- senheiro en Warmond gereed zal zijn, kun nen zij zich nog wel eenigen tijd in geduld oefenen. Het komt ons voor, dat met de plannen niet de noodige, in dezen tijd van noodwendige bezuiniging, broodnoodige ernst is betracht. Wat wij alzoo in dit op zicht vernemen, doet ons paf staan en wij vragen ons af: is het wel waar, dat het hier een onderneming geldt, waarbij 4 bloeien de plaatsen met samen ruim 25.000 inwo ners zijn betrokken? Is het wel waar, dat er 4 gemeentebesturen met i 40 vroede vaderen en met tal van deskundigen, zoo weinig deskundig zijn geweest? De lezer zal eenvoudig paf staan of spreken van een waterleidingschandaal als hij onderstaan de regelen met aandacht leest. En wat we neerpennen is voor geen tegenspraak vat- jbaar; we staken ons licht op bij betrouw bare mannen. Komt misère één: bet Rijk staat niet toe, dat de buizen voor de wa terleiding in den Rijksstraatweg worden ge legd. Prachtig, nietwaar? Zoo iets noemen samenwerking van Rijk en gemeente, ziet u? Waarom het niet toegestaan wordt, weten we niet. Maar we vragen en met recht, omdat de belastingbetalers straks het kind van de rekening onherroepelijk worden: wisten de gemeentebesturen dit niet van te voren en was het hun plicht niet geweest, eerst zich zekerheid te ver schaffen, of de buizen gelegd mochten wor den daar waar ze dienden te komen of uit practisch o( uit doelmatigst oogpunt? Kan men bier wel spreken van een ernstige opvatting zijner taak als Raadslid, Wethou der of Commissie-lid? En is het voor Hil legom niet aan de grens van het ongeloof lijke als men reeds een 4-tal commissies had, als men al 10 jaar de plannen heeft, als men met een ingenieur werkt, dien men voor 12 jaar reeds als deskundige aanzocht, dat men nog geen zekerheid heeft, hoe raen zal waterleiden? Is het* langs dien weg geen hemeltergende geldsmijterij, waartegen sik rechtgeaard gemeentenaar z'n protest moet laten hooren? Als het Rijk niet toe staat de buizen voor ae waterleiding door den Rijksstraatweg te leggen, dan moet een andere weg gezocht worden. En men is zoekende naar de oplossing: door de tuin tjes! Onmiddellijk is koning Egoïst bezig, om uit dien noodtoestand munt te slaan. Wc bedoelen dan werkelijke munt. En zoo vraagt de eerste de beste eigenaar, wien men verzocht een zinker door zijn tuin te mogen leggen, een vergoeding aan de ge meente van 25 per jaar doorloopend! En wordt deze niet gegeven, dan uit m'n tuin tje blijven! Nu kan men zeggen, dat is mo reel van zoo'n man onverantwoordelijk, dat hij 't privé-belang boven dat der gemeen schap stelt men heeft met de werkelijk heid te Fekenen en niet af te gaan op de redeneering, dat het zoo'n vaart niet loo- pen zal. De hoofdschuldige is het Rijk en als nu beweerd wordt (we vingen het juist op!) dat het Rijk voor 10 jaar al le ken nen heeft gegeven, dat het niet toe zou staan, dooi den Rijksstraatweg te water- leiden, dan was het een zaak van wijs be leid van de commissie geweest om zich te vergewissen, in hoeverre belangelooze me dewerking van de „aangelanden" te wach ten was En dan had men mogen verwach ten, neen geweten, dat 't gaan zou zooals 't gegaan is. Het polsen der Tramdirectie, om 'n berm voor de electrificatie te ver krijgen had ieder moeten leeren en de oogen moeten openen; maar alléén o(jficiee- le lichamen en commissies schijnen hard- leersch te zijn. Wij ontzeggen aan ieder weldenkend mensch het recht, om Iemand hard te vallen, indien hij geld vraagt voor een aan de gemeente door hem verleend privilége, zoolang de hoogste overheid het voorbeeld geeft van „niet willen". De aan dachtige lezer heeft reeds zelf de conclusie getrokken, dat het in elk geval minder prij zenswaardige voorbeeld van den heer R. al hier niet zal nalaten zijn invloed te oefenen op anderen: dergelijke gevallen werken meestal aantrekkelijk en aanstekelijk, m a. w. er komen straks legio liefhebbers, die voor een nietswaardigen dienst te Hille gom, Lisse, Sassenheim of Warmond een ruime vergoeding eischen. En wordt deze niet verleend, wat dan? 'n Onteigenings wetje? Maar dat beteekent tijdverlies en erkenning van recht, dus: Sijmen betaal! En wie betalen? Och, je gooit het straks op den prijs van het water, precies op de zelfde manier als dat je de menschen een abnormaal hoogen electriciteitsprijs laat betalen om je begrooting sluitend te maken? Het is werkelijk gemakkelijk, maar daar om niet moreel goed te praten! We zullen dus maar afwachten, boe 't rolt. De heer Van Houten zal straks terecht weer zingen-. Hillegom laat je maar wiegen, wieg je maar zachtkens in slaap; bedenk, dat men over u waakt! Ja, gewaakt wordt er, en dit betee kent: waterleidingsmisère nummer drie! We hebben het niet geloofd; maar men heeft het ons zoo stellig verzekerd, dat we ge- iooven moeten en dat we bijna niet durven neerschrijven. In het bestek van den aan nemer staat, dat deze 'n auto en rijwielen beschikbaar moet stellen voor de Direc tie... Waarachtig, lezer, het staat er. Men vraagt zich af: zijn ze getikt? Lezer, het staat er en niet alleen dat het er staat, maar 't gebeurt! Voor den Ingenieur en zijn staf is 'n fonkelnieuwe auto beschikbaar en 3 fonkelnieuwe Engelsche rijwielen. Is het niet ongehoord of meer malen gezien? De afstand grens Hillegom-Bennebroek en idem Warmond-Leiden moet als contróle- gebied worden beschouwd. Nu is controle goed, aanbevelenswaardig tot noodig, maar moet 't zóó? De aannemer moet een en ander betalen? Denkt u dat? Wees nu eens een oogenblik zaakkundig en u gevoelt, dat de aannemi r op dergelijke aardigheden óf heeft gerekend en er z'n aanneemsom naar maakte, óf dat er zóó gewerkt wordt, dat die post „uit het werk komtDe meeste lezers kennen den afstand, die dient te worden afgelegd. Nu vragen we alweer: a. Werken die Ingenieur en zijn ondergeschik ten voor niets, zoodat zijn voor controle niets kunnen doen dan „loopen"? b. Zijn de betrokken werklieden zoo onvakkundig en zóó onbetrouwbaar, dat ze met de auto moeten worden nagereden?! Aan den le zer het oordeel! Maar dienstig tot noodig qordeelen wij het, om onze lezers met een en ander op de hoogte te stellen. En wat zal er nu tegen dit alles te doen zijn? Zoet zijn en 't liedje van Vondel zingen' gemeen te-ezel draag; het past u beter dan ons!..,. Zoet zijn? Ja, lezer, immers de aannemer van dit werk, waaraan begrijpelijkerwijze geen droog brood verdiend wordt, is zoo goedgunstig en offervaardig, om uit de 4 ge meenten werkloozen te nemen maar hulde aan het deskundig en schitterend be stek - behoeft dat niet te doenWe zullen het hierbij laten; het verheugt ons, dat het niet te Hillegom alleen met de re geling van dergelijke werkjes (die in de tonnen gouds loopen) zoo eigenaardig is gesteld, dai er bij onze vrienden en on middellijke naburen ook nog iets aan de taal „goochem" ontbreekt, maar met dat al krijgen we de Hemel zij er voor ge dankt toch ten slotte waterleiding! Verschenen is het jaarverslag over 1923 van de N.V. Haarlemsche Hypotheekbank. Herinnerd wordt aan het overnemen der belangen van de Rijnlandsche Hypotheek bank, waarna het verslag vervolgt: Het jaar 1923 gaf overigens met veel om over te roemen Na een flinken vooruitgang in het eerste halfjaar, bracht het tweede halfjaar niet alleen een stilstand, maar er moest zelf iets worden prijsgegeven van de verworven uitbreiding van hypotheken en pandbrieven. Belangrijk heeft tot deze wij ziging ten ongunste bijgedragen de weinig gemotiveerde en kunstmatig aangekweekte vrees voor den gulden. Deze vrees leidde tot omvangrijken verkoop van Nederlandsche obligaties, en daaronder ook pandbrieven. wij twijfelen niet of de bezonnenheid zal terugkeeren en zich afwenden van den voorkeur voor dollarfondsen. In de moeilijke jaren ,die sinds 1914 achter ons liggen, toonde de pandbrief zich steeds een inner lijk gezond en door «velerlei waarborgen omringd fonds met weinig schommelende koersen, het aangewezen object voor den rustigen belegger. Men zal tot den pandbrief terugkeeren. Doch daarvoor moet de ingetreden her leving in onze maatschappij eerst doorzetten en bovenal, ook door geringere belastinghef fing, de gelegenheid weder worden gescha pen, «fat er weer geld kan worden bespaard en belegd. Voor het grootste gedeelte kwam de winst voort uit hetgeen aan hypotheekrente meer werd ontvangen dan aan pandbriefrentc moest worden uitbetaald. Verder droegen tot de winst bij de vergoeding bij vervroegde aflossing van terleen verstrekte gelden. Me de komen daaraan ten goede de kosten van overboeking van aandeelen. De inkoop van pandbrieven gaf eenig agio, hetwelk op de afzonderlijke rekening werd gebracht. Deze agiorekening wordt aange wend tot dekking van het disagio bij het her plaatsen van ingekochte stukken, de kosten van aanmaak en zegelen der pandbrieven en de provisie bij plaatsing. Het saldo der bedrijfsrekening over 1923 bedroeg 338.129.7654 Na aftrek der onkosten ad f 83.314.21 34 en na toepassing der gewenscht geachte af schrijvingen, zoomede van een dotatie aan de extra-reserve van 34.405,69, bedraagt de daarna overblijvende te verdeelen winst 182.956.68. Hieruit kan over dc verplichte storting worden uitgekeerd 27 per aandeel, na be taling der dividendbelasting. De balans sluit in debet en crediet met een bedrag van 29.811.147.34; de winst en verliesrekening met een bedrag van 1.505.935.2354. De balans der Rijnlandsche Hypotheekbank sluit in debet en credit met een bedrag van 2.419.258.49, de winst- en verliesrekening in debet en credit met een bedrag van 128.077.94. Het voordeelig saldo der Winst- en Ver liesrekening bedraagt 26.8351634. 6.590, zijnde de opbrengst van het kantoorgebouw boven balanswaarde, is overgeboekt op de statutaire reserve. Daarna komt 4 pCt. of 2000 aan het aandelenkapitaal, waarna 26.64 pCt, of 4.860.5134 eveneens gaat naar de statutaire Reserve. Aangezien door dc statutenwijziging van 12 Nov. j.l. de tan tièmes zijn vervallen, is het overblijvende 12.107.089 mede ter beschikking van bet aandeelenkapitaal, zoodat het winstaandeel der Haarlemsche Hypotheekbank, als eenige aandeelhoudster bedraagt 14.107.89, na af trek van 1.276.05 voor dividendbelasting. Gelijk bekend zijn verschillende werk zaamheden, verbonden aan de uitvoering der Ongevallenwet en de Land- en Tuin- bouwongevallenwet overgegaan van de Rijksverzekeringsbank naar de Raden van Arbeid. In verband daarmede is aan ver schillende hoofd-ambtenaren der R. V, B. eervol ontslag verleend, In enkele groote steden zijn nu door die hoofd-ambtenaren advies-bureaux inzake de uitvoering der verzekeringswetten opgericht. Zoo ook is onlangs door den heer C. D, van Schou wenburg, hoofdcommies aa« de Rijks V. B. te Haarlem, aan de Oude Gracht no. 140r„ zulk een kantoor gesticht, hetwelk zich belast met de algeheele behandeling van loonlijsten, ongevallen- en rentekaarten, enz., tegen matige vergoeding. Door jarenlange ervaring is het bekend, dat de werkgever door onvoldoende be kendheid met de wettelijke voorschriften, te veel loon op de loonlijst vermeldt en dus te veel premie betaalt, zonder dat zulks bij het controleeren der loonlijst door de be trokken ambtenaren kan worden ontdekt. Vele andere werkgevers laten de loonlijst steeds oningevuld liggen en wachten na af loop van elk half jaar de komst van een ambtenaar af, die dan het loon bij schat ting moet vaststellen. Ook dit komt meestal hier op neer, dat de werkgever te veel premie betaalt, omdat de ambtenaar bij zijne schatting aan den voor de Bank veiligen kant moet blijven, nog daargelaten dat hij zich aan strafrech terlijke vervolging blootstelt, wegens het niet geregeld bijhouden der loonlijst. Een en ander kan voorkomen worden, wanneer de geheele administratieve romp slomp der verzekeringswetten aan een des kundige wordt overgedragen. De Raad van Arbeid te Haarlem neemt bovendien onvoorwaardelijk genoegen met de administraties, welke door bovenge noemd bureau worden beheerd. Aan 't nieuwe kantoor op de Géd. Oude Gracht is bovendien een adviesbureau in zake het geven van alle adviezen over so ciale wetten verbonden, alsmede een depót voor rentezegels. In de Maandag gehouden jaarvergadering van de N. V, de Haarlemsche Hypotheek bank werd als dividend over het 33ste boek jaar vastgesteld 27.— per aandeel van 1000...Aan de extra-reserve werd toe gevoegd 34,405.69, waardoor haar reser ves In totapl stegen tot 644.953 Vooraf was in de algemeene vergadering van de Rijnlandsche Hypotheekbank, waar van de Haarlemsche eenige aandeelhoudster is, de winst vastgesteld op 26.835.1634, waarvan 11.450,5154 naar de Reserve der Rijnlandsche werd gebracht, die nu 52.895.55 bedraagt. Be aftredende commissarissen de Heeren J. H. Wentholt en G. S. de Clercq, werden herkozen. MEDEOEDEELD DOOR De Beurs opende heden flauw. V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 434 Nederland 1917 1% N.-I. 1921 A Holl Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H. V. A. Java Cultuur Jurgens gew Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij. Resc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id Comp. Merc. Arg. Poerworedjo Oude Deli Senembab Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadiadt Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconda Wabash 95»/, 183'/» 102»/, S%, 85% 71'/, 133'/, 123'/; 132% 135* 72'/, 26 487'/* 385'/, 63 198»/* 131 135% 135% 92 211% 427»/* 112 9%, 187»/.« 193'/. 25 70 140 Voor den inhoud van deze rubriek steil de Redactie zich niet aansprakelijk. Mijnheer de Redacteur wees zoo goed onderstaande regels in uw veel gelezen blad op te nemen. Bij voorbaat mijn dank. Naar aanleiding van een adres, gericht aan de Tweede Kamer, door het dagelijksch bestuur van het Centraal Industrieel Ver bond in uw blad van Maandag 11 Maart 1924, waarin het verzoekt de wetsvoorstel len Braat en Staalman niet aan te nemen, omdat de regeering toch het aangewezen orgaan is om den tijd te regelen. Waarom richt dat dagelijkscb bestuur dan een adres als toch de Regeering het aange wezen orgaan is? Dan is de zaak voor el kaar, of is dat dagelijkscb bestuur bang, dat de Regeering nog zal luisteren naar de veelvuldige protesten op hel platteland te gen den zomertijd? Dan kon dat dagelijksch bestuur rustig zijn, want de regeering luis tert niet naar de protesten. Maar dat is haar zaak. Aanstaande jaar voor de verkie zingen zal het platteland wel meer in actie komen. En dan staat er verder in dat adres (het bestuur meent resumeerende, dat de tijdre- geling uitsluitend aan de regeering dient ia worden overgelaten en niet aan één bepaal de groep van belanghebbenden) dan zou ik aan dat dagelijksch bestuur willen vragen: heeft verleden jaar de Eerste Kamer dan ook niet geluisterd naar één bepaalde groep van belanghebbenden, n.rn. de voorstanders van den zomertijd? Zijn er toen geen 67 adressen ingekomen voor het behoud van den zomertijd? en 57 adressen tegen den zomertijd? En wat zegt toen de Eerste Kamer? Het grootste gedeelte is er voor, dus de zomertijd blijft behouden; toen werd er niet geschetterd met het internationaal verkeer met het bui tenland, zooals tegenwoordig het geval is. Het schijnt we! aan dat adres of onze re geering onder de pantoffel zit van het bui tenland, n.l. België, Frankrijk en Engeland, Is dat het internationaal verkeer? Wordt er dan nfet andere landen geen rekening gehouden, waar geen zomertijd is. Ik be schouw dat schermen met dat internationaal verkeer niet als poppenkast. Wat zij in het buitenland doen, raakt ons niet. Het is meet' in het belang van den stedeling, dan van het buitenland. En nu is er een motie van den heer van den Heuvel bij de Tweede Kamer ingediend om den zomertijd af te schaffen. En die motie wordt aangenomen met 45 tegen 32 stemmen. Maar wie ik niet bij de voorstemmers aantrof en waar ik paf van stond was Mr. Bomans. Het geheide platteland in den kieskring Helder heeft voor drie jaar gele den het hokje voor den heer Bomans zwart gemaakt en toch durft zoo'n beer met zijn daden nog te zeggen: ik heb maling aan die plattelandsche kiezers en kiezeressen x). Dat is geen aanmoediging voor diezelfde kiezers en kiezeressen en aanstaande jaas weer voor zoo iemand 'n hokje zwart t« maken, In dat zelfde stukje komt Mej. van Dorp met een motie aan de regeering om de be zwaren tegen den zomertijd door een com missie te laten onderzoeken.. Want, staat er verder, nog altijd kennen wij niet precies den aard en den omvang dier bezwaren. Neen, dat zal wel. Er is al genoeg op dien ellendigen zomertijd door het platteland geprotesteerd en nog geen vergadering van welke branche ook of' de zomertijd wordt ter sprake gebracht, wel een beVijs dat ei bezwaren genoeg zijn; ik stem in met pro. fessor Diepenhorst: de zomertijd moet ver, dwijnen, want het is een onding voor hei platteland. Met dank voor de plaatsing H. v. TUNEN, Heemskerk, x). Inzender doet verkeerd een stem aan de stembus van zulk een materieel iets af hankelijk te maken en te trachten Kamer leden te intimideeren. De stedelingen zou den op hun beurt weer éven zoo tegen do voorstemmers kunnen redeneeren; waar gaan we dan naar toe? Redactie. WASHINGTON, 17 Maart Het Amerik. Hof heeft de verzoeken van 38 binnenland- sche stoomvaartuigen waaronder de Nord- Deutsche Lloyd en de Hamburg-Araerika- lijn om schadevergoeding voor 't gebruik der schepen tijdens den oorlog tot een bedrag van ongeveer 300 millioen dollars, afgewe- Het Pers-bureau V. D. seint ons het vol gende, uit Londen ontvangen bericht: Uit Rome wordt gemeld dat, ofschoon absolute geheimhouding wordt betracht op het Vati- caan, de gezondheidstoestand van Z. H. den Paus, groote ongerustheid verwekt. Hij is lijdend aan aderverkalking en de toestand van het hart baart Dr. Rochette groote zorg. (Aangezien onze Romeinsche correspon dent ons niets dienaangaande gemeld heeft, geven we dit bericht onder alle voorbe houd. Red.) LONDEN, 18 Maart. De toestand va* den prins van Wales gaat bevredigend vooruit. In tegenspraak met andere be-' richten, blijft hij nog enkele dagen *-J Aldershot. LONDEN, 18 Maart. Donderdag zal opnieuw een bijeenkomst plaats hebben van de vertegenwoordigers der mijneigenaren en der mijnwerkers, met den onder-staats secretaris voor het mijnwezen, Shiswell, om tot een oplossing te komen, voordat do loopende overeenkomst op 17 April eindigt ATHENE, 17 Maart. Uit Boekaresf wordt gemeld, dat Koning George, hel aanbod van de nieuwe Grieksche Republi- keinsche regeering, om vrijwillig afstand t« doen van den troon met behoud van den titel, heeft afgewezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2