Tweede Loopknecht UIT ONZE OOST. Een arrestatie op Lomboks Ingezonden Hedetieeïïngen a 60 cents per regel. De kwestie van art. 40. De GirO'üerwikkelingen. GEMENGD NIEUWS Wie zenuwachtig is, LANDBOUW EN VISS6H1RU „Kiezersvrees." De proeftuin te Alkmaar. KUNST EN KENNIS Een Breitner voor het Brusselsch Museum. Uit Boek en Biad. LUCHTVERKEER Postdienst RotterdamBazel. UIT DEN OMTREK BEVERWIJK. BENNEBROEK. KERK EN SCHOOL Zaligverklaring van Moeder Clara Fey. Gevraagd Een net Meisje R.-K. Dienstbode R.-K. Keukenmeisje De FAAM'S Kleedingmagazijnen, Lange Voorstraat 36, vragen een (ongehuwd). Persoonlijke aanbieding. Lingerïenaaister. f 290.— VROOM DREESMANN Lr biedt zien aan Gevraagd R^^Meisje Gevraagd Flink Dagmeisje Aneta seint uit Weltevreden De controleur G. G. J. Christan heeft met', gewapende politie Amanoerela gearresteerd, zonder dat verzet gepleegd werd. Amanoerela. was eertijds verbannen wegens zijn aspira-) ties om radja te worden en onlangs terugge-j keerd op Lombok. Zijn volgelingen beken-) den. dat het een nieuwe poging gold tot in-1 huldiging van den radja, die vrijdom van be-' lasting en heerendiensten beloofd had bij verjaging van de Hollanders. tegengewerkt door de vrouw en doof haar vriendin, die voor een gedeelte in donker Amsterdam thuis behooren. Met zekerheid kan dan ook gezegd worden, dat de aanslag van die zijde is voorbereid en uitgevoerd. Jammer is, dat het slachtoffer den dader of de daderes niet heeft kunnen zien. i Een wettelijke oplossing voorgesteld. Ingediend is een wetsontwerp met betrek king o.a. tot de kwestie van art. 40 van het bezoldigingsbesluit. Dit voorgestelde artikel luidt als volgt „Bepalingen betreffende rechten en ver plichtingen van ambtenaren, daaronder be grepen die betreffende hunne geldelijke aanspraken als zoodanig, kunnen door het ter vaststelling van die bepalingen bevoegd gezag ook ten aanzien van functionnarissen worden gewijzigd in geval van zoodanige wijziging kunnen over het tijdvak van de in werkingtreding der wijziging af noch aan de door de wijziging vervallen bepalingen, noch aan daarop steunende besluiten aanspraken worden ontleend. Voorgesteld wordt dit ontwerp te doen in gaan op 1 April a.s. Vragen van Mr. Marchaat- Het Tweede Kamerlid mr. Marchant, heeft de volgende vraag aan den minister van Waterstaat gesteld Kan de minister meedeelen wanneer de publicatie is te verwachten van het rapport der commssie, belast met het onderzoek naar de oorzaken van de ontwrichting van den Postchèque en Girodienst, alsmede naar de verantwoordelijkheid daarvoor. onrustig en overspannen en een kalm. gezond mensch wil worden, gebruike eenigen tijd de kalmeerende en zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Koker 75 ct. Bij apoth en drogisten. Het „Centrum" ventileert de volgende beschouwingen Het maakt een vreemden en ook onaange- namen indruk, dat het wetsontwerp tot ver hooging van den accijns op bier en van het invoerrecht op bier en op thee door de Twee de Kamer is aangenomen met de stemmen van Rechts tegen Links. Wat ter wereld heeft de principieele anti these in onze partij-verhoudinger te maken met een stemming als deze Niets en nog eens niets. Dit bleek trouwens ook bij de stemming over de amendementen, stemmingen, die zeer gemengd waren. Waarom dan ten slotte de gansche Lin kerzijde haar stem aan het ontwerp ont hield, terwijl toch ook van dien kant erkend werd, dat de voorgestelde verhooging niet kon worden gemist Wij zullen maar niet trachten een ant woord op deze vraag te geven, doch men kan er het zijne van denken. Van den anderen kant is ons ook de hou ding van Rechts niét geheel duidelijk. Waarom stemde zij bijna in haar geheel tegen het amendement-Oud, nadar dit ge wijzigd was door een sub-amendement-Van Gijn, dat met de hulp van vele Rechtsche leden was aangenomen Zou het bij aaneming van dat amende ment aan de Linkerzijde wel mogelijk zijn geweest, zich unaniem te verklaren tegen het wetsontwerp En ware het niet beter en meer overeen komstig de werkelijke gezindheid der Kamer geweest, indien dit ontwerp er gekomen was bij gemengde stemming? Rechts is er blijkbaar een tekort aan over leg geweest, terwijl Links vermoedelijk de „politiek" een woordje meesprai' Het liberale „Vaderland schrijft „De sociaal-democraten en dus ook de vrijzinnig-democraten o, die kiezersvrees hebben hunne stem aan de begrooting van Onderwijs onthouden. Dat wil zeggen, onze Kameroverzichtschrijver wees er reeds op, dat 9 van de sociaal-democraten hunne stem aan die begrooting onthulden. De meerder heid vond het niet eens de moeite waard bij deze grootsche manifestatie tegen de „Onderwijsverslechtering" (dit barbaarsche Nederlandsch is niet van ons, lezer), tegen woordig te zijn. Zoo ook niet de heer Kete laar, die zonder kennisgeving afwezig was, en het dus niet de moeite waard vond aan zijn gemis aan vertrouwen in onzen Minister van Onderwijs, dat nu achteraf blijkt altijd bij hem bestaan te hebben, door een daad uiting te geven. Het was een armzalige ver- t oninj. Men mag toch als eerlijke menschen onder elkaar zelfs niet veronderstellen, dat een Kamerlid zijn stem anders zou uitbrengen dan in overeenstemming met het eindresul taat dat hij wenscht van de stemming te zien. Men zou dus tot de conclusie moeten komen, dat de sociaal-democraten en vrijzinnig- democraten niets liever gewild hadden dan de verwerping van de begrooting van Onder wijs, en dus een portefeuillecrisis, die na alles wat wij van 26 October tot begin Januari hebben beleefd, zeer gemakkelijk tot een Kabinetscrisis zou kunnen leiden. Maar na- nuurlijk wilden ze dat niet, wat trouwens reeds bleek uit de absentie van 12 van de 25. Als het ernst is, komt men zelfs van het ziek bed in de Kamer, zooals bij de Vlootwet. Maar hier was geen ernst. Hier had men de verzekerdheid van nooit den minister te kunnen laten vallen, en kon dus zonder eenig bezwaar de politieke winst binnengehaald worden van „gestemd te hebben tegen de Onderwijsverslechtering". En onze onderwijzers zijn in alle partijen zeer gewaardeerde, maar ook vaak zeer ge vreesde krachten bij verkiezingen. Als er iets is wat het van zoovele kanten beklaagde Par lementarisme hoog kan doen houden, dan is het de volksovertuiging, dat wie de eer heeft volksvertegenwoordiger te zijn, niet anders stemt dan zooals hij zou willen dat het eind resultaat zal wezen. Van de begeerte om die overtuiging in ons volk te vestigen, vinden wij in de houding van de sociaal democraten en vrijzinnig-democraten niets. En als wij niet de pertinente verklaring van S.D.A.P. en V. D. krijgen dat niets hun aangenamer ware geweest dan de val van Minister de Visser, blijven wij het geval betreuren als uiting van kiezersvrees. Men meldt ons dat het voortbestaan vat den proeftuin bij de voormalige Rijkstuin bouwschool is verzekerd. Alle tuinbouw- vereenigingen in de verschillende tuinbouw centra hebben voldoenden steun toegezegd. Uit Brussel wordt aan de „N. R. Ct." ge meld, dat op de daar gehouden veiling van de collectie Renson een werk van Breitner, „Vrouwen uit den Jordaan", voor 22.000 fr. door het Museum van moderne kunst werd aangekocht. Op dezelfde veiling kwam een werk van Jongkind „Molens in den mane schijn" voor het bracht 21 000 fr. op. De zoo pas verschenen Maartaflevering is rijk aan inhoud. In een vijftal degelijke artikelen zet het tijdschrift ook deze maand onvermoeid zijn strijd voort tegen het ver val der goede zeden in ons vaderland. Mr. W. Duijerstee beëindigd de eerste kerie zijnder artikelenreeks over „De Ka tholieke leer over de Kuischheid." De ge trouwe lezer zal het gaarne met den schrijver bekennen „Wat is die leer schóón, wat geeft zij een rust aan 's menschen geest!" Volgt dan een artikel van den bekenden Pater Stoks. Het is kinderlijk-devoot den maand-Patroon St. Joseph gewijd, en wijst mannelijk op den bij uitstek „rechtvaardige", ook hier het toonbeeld, het volheerlijk ideaal voor eiken Christenman in zijn betrekking tot haar aan aan wie hij zich het leven heeft verbonden in lief en leed. In het derde artikel ontleent M. S. eenige interessante gegevens aan het belangwek kend verslag van de 13e algemeene verga dering van „Het Nationale Comité tot be strijding van den handel in vrouwen en kin deren." Schrijver meent den lezers een dienst te bewijzen door deze gegevens met de noo- dige op- en aanmerkingen onder hun bereik te brengen. In een ingezonden stuk verdedigt E. R. het goedrecht des kloosters tegen een ondoor- dachten aanval van Dr. Hazen in diens rede „Restitutie uit historisch en medisch oog punt," in Dec. jl. te 's-Gravenhage gehou den. De aflevering sluit met een overzicht van den strijd over de filmkeuring in het Zui den. Waarlijk, dertig volle pagina's in den dub belen zin des woords. De inhuldiging van den postdienst der luchtvaartlijn RctterdamAntwerpen BrusselLuxemburgBazel zal cp 1 April a.s. plaats hebben. De passagiersdienst zal reeds op 29 Maart ingehuldigd worden. De stad Zurich heeft gevraagd om de lijn tot deze plaats door te trekken, aan wel k ve zoek waarschijnlijk later gevolg zal vvorc'en gegeven. (Msb.) Kwajongens. Zondag is op den Velser- weg een dochtertje van den heer L. lastig gevallen door eenige belhamels. Na haar eerst met steenen gegooid te hebben, werd zij door hen vastgegrepen, terwijl een hun ner haar mantel scheurden. Dc dader is bij de politie bekend. ZANDVOORT. F. Dnkkers. Dezer dagen is alhier over leden de heer Ferd. Dukkers. eigenaar van het Hotel Café „Suisse" in de Haltestraat. Het plotseling overlijden van den nog jon gen man heeft zeer veel deelneming ge wekt. Baldadig. Eenige leerlingen van school D, die aan de zijde van de Hasterstraat wo nen, gaan op hun weg naar school, meestal dwars over de spoorbaan van de E. S. M. Maandag j.l. waren ze zeer baldadig. Ze haal den n.l. de pen uit een wissel en zetten deze om. Door de activiteit van de be stuurder van een aankomende tram werd het uit de rails loopen van den wagen voor komen. Het is al gevaarlijk genoeg als ze de spoorbaan oversteken, maar als ze doen zoqals Maandag, zal het gauw verboden moeten worden. De Ooievaar. Het ooievaarspaar is, niettegenstaande bet koude weer, wederom op haar nest op den „Huize Bennebroek" teruggekeerd. Verleden week werd in het Bisschoppelijk paleis te Roermond, onder voorzitterschap van Z. D. H. den Bisschop L. Schrijnen, een volledige slotzitting gehouden door de commissie tot voorbereiding van het proces ter Zaligverklaring van Moeder Clara Fey, Stichteres en eerste Genrale Overste van' de Congregatie der Zusters van het arme Kind Jesus. Net R.-K. meisje, boven de 18 jaar, bij C. W. DE RIJK, Schoterbosch- straat 9, gevraagd Stoomwasscherij Wed. A. REINIËRSE, Heemstede. Tegen 1 Mei gevraagd een nette v.g.g.v. Zich te vervoegen bij Mevr, STRAATHOF-STAM MEIJER, Groo- te Houtstraat 52. Met Mei gevraagd in klein gezin zonder kinderen, bekwaam bekend met inmaak en fijnere keuken Genegen eenig huiswerk te verrichten en v.g.g.v. Brieven onder No. 10580 Bur. van dit blad. Voor direct gevraagd bekwame LINGERIENAAISTER, bij J. P. v. d. EIJKHOF, Witte Heerenstraat 15. Aanbiedingen van 812)4 uur en "an 2'A6 uur. EIKEN SLAAPKAMER volgens teekening 7 stuks compleet een net meisje als werkster; ook voor de schoonmaak. Br. onder nr. 10629 bur. v. d, blad. met April, een flinke dienstbode. Liefst buitenmeisje; v.g.g.v. Zich te vervoegen 's avonds na 8 uur, ORANJEKADE 17. 23 jaar, goed met kinderen kunn. om gaan en goed k. naaien, zoekt pl voor winkel en huishoudelijke bezig heden. Brieven KLEINE HOUTWEG Een nette R.-K, Huishoudster. Ter stond of later, bij wedn met 2 kinde ren; ook om in een café behulpzaam te zijn. Br. onder nr 10619 bur, v. d. blad. Gevraagd. Zich pers. aan- te melden bij STARREVELD, Rijksstraatweg 217 Schoten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 3