BUITENLAND QNZE Rosa de smokkelaarster. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Woensdag 19 Maart 1924 - Tweede blad De reeds verrichte arbeid voor het herstel der Fransche verwoeste ge bieden. De opzienbarende arrestatie van prof. Quidde. Onder de Radio-berichten: De geruchten omtrent 's Pausen gezond heidstoestand onjuist. Weinig enthousiasme in het Belgische parle ment bij de regeeringsverklaring. Bestrijding van het Kabinet. Geen Engelsche vlootbasis te Singapore. De uitspraak in het Ilitler-proces tegen 31 Maart verwacht. Het fiscale ontwerp in den Franschen Senaat in zijn geheel aangenomen. 6EK. 3UITENL* BERICHTEN. VAN UIT HET AND- De gezondheidstoestand van Z. H. den Paus. Het aanstaande consistorie. De Belgische regeerings verklaring. Verklaringen van MacDonald. betreffende de vlootbasis te Singapore. FEUILLETON. Het Hitler-proces. Het fiscale ontwerp in den Franschen Senaat. Proteststaking van Parijsche taxichauffeurs. Zagloel's antwoord aan Ramsay MacDonald. Een nieuwe aardbeving in Japan. Iet herstel der verwoeste gebieden. Reibel, de Fransche minister voor de be vrijde gebieden, heeft voor het Nationaal (Comité voor Economische Studie een uiteen zetting gegeven van den stand van het recon structieprobleem. De desbetreffende wet be- 'oogt de schadeloostelling der geteisterde iburgers, maar vooral het economisch en na tionaal herstel, d.w.Z. het weder-gebruiken der aan de geteisterden toegekende schade vergoeding. Naar schatting omvat de schade loosstelling drie millioen dossiers, vertegen woordigend een,bedrag van 140 milliard, hetwelk de commissies tot 82 milliard hebben (teruggebracht. Thans resten nog 80.000 dossiers te onderzoeken, vertegenwoordigend teen bedrag van 17 milliard. Fraudes waren zeldzaam de onvermijdelijke misbruiken jwaren zeer gering en leidden slechts tot 1700 klachten, waarvan 510 op een veroordeeling uitliepen. Er is 54 milliard aan schadeloosstelling voor particulieren eigendom uitbetaald, zoodat nog 28 milliard te betalen resten. Frankrijk gaf bovendien bijkans 18 milliard voor het herstel van staatseigendom uit. Duitschland betaalde slechts 190 millioen goudmark op de rekening der schadevergoeding. Reibel sprak de meening tegen dat de .wederopbouw betaald zou zijn, indien hij |niet aan de Fransche industrie voorbehouden zou zijn gesweest. De minister is voorstander Ivan leveringen in natura, welke hij in 1922 fin de Kamer verdedigde. De pogingen om 'daartoe te geraken leverden povere resultaten jop tengevolge van de in Duitschland opge worpen hinderpalen. Noch de particuliere overeenkomsten, noch het accoord met het socialistische comité van actie in de bevrijde gebieden leidden tot resultaten. Het is onte- fenzeggelijk waar dat Frankrijk sedert de luhr-bezetting talrijker leveringen in natura heeft ontvangen, dank zij de verordeningen der intergeallieerde hooge commissie, die het Eaogelijk maakten beslag te leggen op gelijk- oortige goederen als die, welke besteld doch niet geleverd waren. De in 1922 ontvangen leveringen in natura voor de bevrijde gebie den beliepen 50.209.000 francs, in 1923 ste gen zij tot 347.466.000 francs. Feitelijk ver richtte Frankrijk alleen den wederopbouw, indien men dezen aldus becijferteinde 1923 'waren van de 3.306.350 heet. verwoest ge bied 2.915.000 heet. gezuiverdvan de 1.925.000 heet. verwoest bouwland waren er ;1.800.000 wederom bebouwd, terwijl 55.000 heet. opnieuw beboscht zijn. Van de 741.993 jVerwoeste huizen en gebouwen zijn 598.000 weer opgebouwd van de 22.900 industriëeele ondernemingen zijn 20.500 hersteld. De be volking der bevrijde gebieden bedraagt 4.211.000 zielen tegen 2.075.067 in 1918 en 4.609.180 in 1914. De wet op de middelen /van 1923 voorziet in de volgende credieten voor 1924 vijf milliard in contanten door tniddel van obligaties van het Credit Natio nal, twee milliard obligaties met tienjarigen looptijd, één milliard in betaling in dertig Jarige annuiteiten. Ten gevolge van de aan vallen op den franc leverde de leening van het Credit National niet de verwachte bedra gen op. Reibel zal niet beproeven een lee- ining te sluiten vóór dat de toestand is her steld hij zal de lasten der leening bestrijden door overeenkomstige inkomsten. De regee ring zal het werk van den wederopbouw, 'welks snelle voltooiing onmisbaar is voor de volkomen hervatting van de activiteit des lands, voortzetten. De opbrengst, van de belastingen in de bevrijde gebieden, beloont .reeds de gebrachte offers en bereikte in 1923 'drie-en-half milliard tegen één milliard in f1919. Dc arrestatie van prof. Quidde. Uit mededeelingen van verschillende zij den, blijkt dat het gekomen is tot de arres tatie van den Duitschen pacifist prof. Quid de wegens landverraad, waarmede generaal v. Seeckt hem in een schrijven reeds ge dreigd had. De Duitsche Bond voor de rech ten van den mensch en de Duitsche Vredes- liga hebben onmiddellijk geprotesteerd te gen de arrestatie en de rijksregeering den eisch gesteld prof. Quidde terstond in vrij heid te stellen. Zooals men weet heeft prof. Quidde zich reeds in Januari namens de Duitsche paci fisten tot de regeering gewend om te wijzen op het gevaar der rechtsradicale strooming tot saboteering van het vredesverdrag en tot het propageeren van den revanche oorlog. In zijn antwoord gaf generaal v. Seeckt te kennen, niet te begrijpen hoe een Duit- scher na hetgeen Duitschland is aangedaan, nog kan opkomen voor het nakomen van het vredesverdrag in het belang der Fran schen, hetgeen hij een uiterst gebrek aan uationalen trots noemde. Tevens dreigde hij hem met maatregelen op grond van den staat van beleg, indien prof. Quidde in het openbaar de betrokken quaesties mocht be handelen, een eventueele vervolging wegens landverraad nog daargelaten. Waarop prof. Quidde weer antwoordde, dat slechts een aanklacht wegens beleediging op zulk een brief als van generaal v. Seeck kon volgen. Prof. Quidde heeft onlangs in de „Welt am Montag" nader gewezen op het oefenen in het kader van de rijksweer van niet daar toe behoorende formaties, hetgeen hem thans een vervolging wegens landverraad bezorgd heeft. Men kan begrijpen, dat in niet-rechts- radicale kringen verontwaardiging heerscht over dit optreden, dat wel een eenigszins zonderlingen indruk maakt, als men be denkt, dat allerlei leiders en vormers van deze z.g. zwarte rijksweer vrij in het Duit sche rijk rondloopen. Wel héél duidelijk worden de aanwijzin gen voor de richting, waarin het in Duitsch land gaat Nader meldt men nog, dat de beide pro- testeerende vereenigingen van de arrestatie een ernstig"e catastrofe voor Duitschland's buitenlandsche politiek verwachten. Zij ver zoeken de rijksregeering, prof. Quidde binnen 24 uur in vrijheid te stellen. In het protest wordt toegegeven, dat prof. Quidde zijn artikel in de „Welt am Montag" aan buitenlandsche medestanders, o.a. aan ver schillende Engelsche ministers, heeft ge zonden. Griekenland monarchie of republiek Uit de verwarde en elkaar vaak tegen sprekende berichten over den politieken toe stand in Griekenland, is althans dit duidelijk, dat de republikeinsché regeering van Papa- nastasios bezig is te trachten het met de royalisten op een accoordje te gooien. Haar voorstellen komen hier op neer, dat de dy nastie vervallen wordt verklaard en de re publiek wordt uitgeroepen, met dien ver stande, dat een volksstemming eerlang zal uitmaken of de republikeinsche staatsvorm al dan niet naar den wensch der natie is. Daartegenover staan eenige concessies, voor namelijk betrekking hebbende op de finan- cieele ondersteuning van het afgedankte koningshuis. Aanvankelijk werd gemeld, dat de voor waarden der ontwerp-overeenkomst tusschen de royalisten en republikeinen aan koning George, die naar men weet tijdelijk bij zijn schoonvader, koning Ferdinand van Roe menië, te Boekarest verblijf houdt, waren voorgelegd, Later is dit door de regeering te Athene tegengesproken. Zoowel van Engel sche als Fransche zijde wordt thans evenwel gemeld, dat de koning het aanbod van de republikeinsche regeering om vrijwillig af stand te doen van den troon met behoud van zijn titel en andere privileges, zou hebben af gewezen. Een geschil tusschen Roe menie en Italië. Bij de bezoeken, welke de koning en ko ningin van Roemenië binnenkort aan verschil lende Europeesche hoven zullen afleggen, Zou ook, op uitnoodiging der Italiaansche re geering, een bezoek aan Rome worden ge bracht. Dit bezoek is afgelast, en wel op ver- Zoek van Mussolini, die heeft verzocht het te doen uitstellen. Volgens de Roemeensche bladen zou de Italiaansche premier hebben verklaard, dat het bezoek thans ongewenscht is in verband met de quaesties betreffende de Roemeensche schatkistbiljetten en schulden van Roemeensche handelslieden, welke nog niet met Italië zijn geregeld en aanleiding tot meeningsverschil hebben gegeven. In antwoord op een interpellatie in de Roe meensche Kamer heeft Duca, minister van buitenlandsche zaken in zeer vage termen geantwoord. Hij verklaarde, dat de Roemeen sche souvereinen inderdaad voornemens wa ren naar Italië te gaan, maar dat dit verzoek op wensch van Rome is uitgesteld. Dit uit stel houdt echter geen verband met de „ma- terieele en tijdelijke moeilijkheid", welke zich tusschen den Roemeenschen staat en een klein aantal Italianen voordoet. Waarom de reis van het Roemeensche koninklijk echtpaar dan wel is uitgesteld, zeide de minister niet. DE VLOOTBASIS VAN SINGAPORE Ramsay MacDonald zou gisteren bij het debat in het Lagerhuis over de marine- begrooting een verklaring afleggen over ce regeeringspolitiek met betrekking tot den voorgenomen aanleg van een vlootbasis te Singapore. Plannen daartoe werden door de Vonge regeering goedgeiteurd, doch deze' werden onderworpen aan een nader onder- Zoek door een onder Clynes staande speciale commissie uit het tegenwoordige Kabinet. De regeering is den laatsten tijd over deze zaak in verbinding geweest met Indië en de Britsche Dominions en naar vernomen wordt is de zaak verder behandeld in een voltallige Kabinetszitting. HET PAARD VAN DEN PRINS VAN WALES. De Engelsche bladen manen den prins van Wales in verband met de schier perio diek terugkeerende tuimelingen van zijn paard niet slechts tot voorzichtigheid, doch zoeken ook naar de oorzaak, waarom de prfhs zoo vaak van zijn paard stort. De „Manchester Guardian" meent de oorzaak gevonden te hebben. Ze zou met bepaald gezocht moeten worden in een te geringe rijkunst, moge het ook zijn dat de prins niet bepaald een volleerd ruiter is, doch in de omstandigheid dat hij altijd een paard berijdt, dat te groot voor hem is. Zijn bee- nen zijn n.l. niet lang genoeg voor de paar den, die hij uitkiest, en hij is niet zwaar en sterk genoeg om zich op zijn paard te hand haven en het te steunen, wanneer het bij een sprong neerkomt. Het blad raadt den prins aan zoo spoedig mogelijk het type paard, dat hij berijdt, te veranderen. De val, dien de prins Zaterdag heeft ge maakt, was de twaalfde sedert eind 1920. In 1920 heeft hij er twee gemaakt, in 1921 drie, in 1922 twee, in 1923 drie, in 1924 twee. DE ONBESCHEIDENHEID VAN LEACH. Dezer dagen maakten wij gewag van cri- tiek, in de Engelsche pers geoefend op het- gedrag van den heer Leach, den ondersecre taris van luchtvaart, die in het openbaar ge bruik had gemaakt van verklaringen, afge legd in een geheime vergadering van een subcommissie van de commissie voor de rijksverdediging. Blijkens een draadloos tele gram is de heer Leach daarover Maandag in het Lagerhuis aan den tand gevoeld. Leach gaf een verklaring van het geval en bood ziin verontschuldigingen aan. De premier meng de zich in de zaak door te verklaren, dat hij het gebeurde betreurde. CHURCHILL CONSERVATIEF. Churchill erkende Maandag nagenoeg tot het conservatisme te zijn bekeerd. Toen hem gevraagd werd of hij een post zou aan vaarden in een eventueel kabinet-Asquith, dat zou optreden wanneer de arbeiders ver slagen zouden worden, antwoordde hij, dat het onmogelijk voor hem zou zijn onder een regeering te dienen, die niet op conservatie ven grondslag stond en hij sprak de over tuiging uit, dat hij daartoe niet zou worden uitgenoodigd. DE SCHEIDING TUSSCHEN KERK EN STAAT IN SPANJE. Het Spaansche Directorium heeft een be sluit gepubliceerd, waarbij een kerkelijke commissie, onder voorzitterschap van den aartsbisschop van Toledo, in het leven wordt geroepen ter voorbereiding van maatrege len om de kerk onafhankelijk te maken van het burgerlijk gezag. EEN ONVERKWIKKELIJKE GESCHIEDENIS. In dc gemeente Gilly (België) heeft dezer dagen de minderheid van den gemeenteraad tegen het socialistisch dageiijksch bestuur een aanklacht ingediend onder beschuldiging de doodkisten te hebben doen doorzagen, welke de lijken van gevallen strijders bevat ten, zulks met de bedoeling om ze in een graf kelder te kunnen bijzetten. De lijkkisten wa ren n.l. 2.20 M. lang en de graftombes slechts 2 M. Om nu toch de kisten te kunnen bijzet ten, zouden deze door afzagen van 20 cM. ingekort zijn, waardoor bovendien de lijken geschonden werden. Het parket stelt een uitgebreid onderzoek naar het gebeurde in. EEN BOTSING IN SYRIË. Het B.T.A. seint uit Parijs Wij publi- ceeren onder alle voorbehoud een bericht uit dc „Patit Parisien", ontleend aan tele grammen uit Turksche bron in de „Times", waarin wordt gezegd, dat er ernstige bot singen hebben plaats gehad tusschen Fran sche troepen en een bende Sullimans aan de Syrische grens. De Franschen zouden zich hebben moeten terugtrekken met achter lating van dooden en munitie en een aantal gevangenen. Reuter meldt aan de Engelsche bladen dat het volgens een officieuse verklaring te Parijs slechts een kleine schermutseling betrof, waarbij één Syrische gendrame werd gedood. De rust was spoedig hersteld. DE REPUBLIKEINSCHE BEWEGING IN PERZIE. De Perzische progressieve partij, die met de socialisten de meerderheid in het parle ment heeft, sprak zich uit ten gunste van het onttronen van den Sjah en van het instellen der republiek. DE OPSTANDIGE BEWEGING IN MEXICO. De vice-president der Petroleummaat- schappij te Mexico-City, door Obregon ervan beschuldigd, de opstandelingen te steunen, ontkent deze beschuldigingen na drukkelijk. Uit een bericht uit New York aan de „Times" blijkt, dat de beschuldiging geuit is voornamelijk aan het adres van voorname bestuursleden der „Mexican Eagle." Obre gon verklaarde, dat zijn regeering reeds lang achterdocht koesterde, doch thans van haar vertegenwoordigers in de gebieden, die vroeger door de opstandelingen bezet wer den, het schriftelijk bewijs ontvangen had, voor zijn achterdocht. ROME, 18 Maart. In strijd met het gerucht, dat in Engeland liep, geniet de Paus een goede gezondheid. ROME, 18 Maart. De „Osservatore Romano" meldt officieel, dat de Paus den 24en Maart een consistorie zal houden om de Aartsbisschoppen van Chicago en New- York tot Kardinaal te benoemen. Het open bare consistorie zal op 27 Maart worden gehouden. BRUSSEL, 18 Maart. De regeeringsver klaring, die in de Tweede Kamer door Theunis zelf en in den Senaat door Mas- son, den minister van Justitie, werd voor gelezen, heeft, zooals was te verwachten, al heel weinig enthousiasme onder de par lementsleden verwekt. Van liberale en con- servatief-katholieke zijde werd zij zonder overdrijving toegejuicht op hoffelijke wijze, van socialistische zijde werd zij met ironisch gelach begroot. Dat de regeeringsverkla ring zoo koel werd ontvangen, is niet uit sluitend te danken aan het weinige vertrou wen, waarmee de derde regeering van Theu nis werd bejegend, doch ook aan het feit, dat in de verklaring geen enkel punt voor komt, dat iemands -belangstelling gaande kan maken. Het is alles oud nieuws: er zal bezuinigd worden, er zal gezorgd worden voor een oplossing van het herstelprobleem, er zal gestreden worden tegen hen, die het op den koers van den franc hebben gemunt en bovendien zal worden gezorgd voor het groot maken van den financieelen toestand. Al deze punten stonden ook op het pro gramma van de regeering, die omvergewor pen werd. Van het Fransch-Beléische han delsverdrag vernemen wij echter niets meer. Daarentegen kondigt de verklaring een wetsontwerp aan tot verleening van financieele zelfstandigheid aan het spoor, wegbedrijf, terwijl ook een wet wordt voor bereid om een belasting te heffen op de winst, gemaakt door de bedrijven die wer den verwoest en daarvoor door de schatkist schadeloos werden gesteld. Ook wordt door Theunis voorzien, dat nieuwe belastin gen ingevoerd zullen moeten worden, doch deze zouden, zeide hij, vooral het over bodige en den verworven rijkdom treffen, met vermijding van al wat een verhooging van den levensstandaard zou kunnen ten gevolge hebben. Er zouden voor 400 mil lioen nieuwe belastingen worden ingevoerd. Aangekondigd wordt verder ook een wet op de prijzen der levensmiddelen, tegen den woeker, vooral tegen de buitenlandsche spe culatie en zal een commissie uitzien naar middelen om den landbouw te bevorderen, terwijl over den achturenwet slechts een rapport zal worden uitgebracht Ten aanzien van de buitenlandsche poli tiek zei Theunis: Heel de buitenlandsche politiek der vorige regeering, waarvan gij voortdurend de richtlijnen hebt goedge keurd, werd beheerscht door de zorg, om naar een billijke en practische oplossing er van te zoeken door onderhandelingen en door middel van verzoening. Maar toen zij, ten gevolge van omstandigheden, welke het parlement kent, bij Duitschland den wil ontwaarde om zich te onttrekken aan de verplichtingen van het Verdrag van Ver sailles, nam zij de gewichtige beslissing om aan de zijde van Frankrijk aan een opera tie van druk en dwang deel te nemen. Het vraagstuk is thans in 'n nieuw stadium ge treden; deskundigen uit de geallieerde lan den, waarhij zich Amerikaansche deskundi gen hebben gevoegd, bestudeeren er de voornaamste gezichtspunten van. De werke lijkheid indachtig, gematigd maar vastbesloten in onze eigen vorderingen, zullen wij eischen datgene wat wij beschouwen als wettig, onontbeerlijk en vereeijigbaar met wat prac- tlsch mogelijk is. Daar beneden blijven ware verraad tegenover hen, die hun leven voor het vaderland hebhen gegeven. De ge beurtenissen schijnen overigens ons streven te begunstigen; het lijkt, dat men weer voor de eerste maal sedert den wapenstilstand het recht heeft om optimisme te toonen. De oplossing van het herstelvraagstuk hangt niet enkel af van het vormen van een af zonderlijk plan; haar geheim ligt besloten in dat enkel woord: eensgezindheid. De een stemmigheid onder de bondgenooten van den grooten oorlog is een hoofdvereischte voor een spoedige en bevredigende oplos sing. Daarom hebben wij reeds gezocht en zullen wij nog zoeken, om een nauwe en welgemeende gemeenschap van inzichten te verwezenlijken; in een goede verstandhou ding is de beste waarborg voor veiligheid en duurzamen vrede gelegen. De werkzaam heden van het te Parijs vergaderde comité van deskundigen schieten goed op. Het ver slag, dat zij thans opstellen, zal binnen eeni ge dagen ingediend worden. Tot zoover de regeeringsverklaring. In den Senaat zal deze eerst Donderdag of Dinsdag van de volgende week worden be handeld, In de Kamer der Volksvertegenwoordi gers werd de regeering al dadelijk bestookt door Van der Velde, die de samenstelling van het nieuwe kabinet scherp afkeurde en die er nog eens op wees, dat de slechte stand der valuta eerder was te wijten aan de verkeerde politiek, die de regeering heeft gevoerd, dan aan de speculanten, waarop men het odium voor den ondrage- liiken toestand tracht af te wentelen. Ten siotte zei Van der Velde, dat de regeering van Theunis allesbehalve de krachtige re geering was, die den toestand kon redden en slechts kort aan het bewind zou zijn. Vanmorgen had de vergadering van de socialistische parlementsleden eenparig be sloten oppositie te blijven voeren tegen de regeering. Van der Velde, Destree en Hubin zouden het woord nemen bij de bespreking der regeeringsverklaring, terwijl de socialisten ook een flink aandeel zouden nemen aan het debat over 's lands financiën en politiek, dat eerlang in de Kamer aan de orde komt. De Britsche regeering heeft besloten, geen uitvoering te geven aan het plan tot den bouw van een vlootbasis te Singapore, welk plan door de vorige regeering was goedge keurd. Ammon, de parlementaire secretaris van de admiraliteit deed hiervan mededeeling in het lagerhuis heden bij de opening van het debat over de marine-begrooting. Hij verklaarde o.a., dat de kwestie dezer vlootbasis nauwkeurig en ernstig door de i regeering was onderzocht. Dat onderzoek i had zich verder uitgestrekt dan de vraag betreffende een strategisch punt. Na een volledig onderzoek der op de kwestie betrekking hebbende feiten en na overleg met de dominions van overzee was de regeering tot bovengemelde conclusie ge komen. Bij het verdere debat nam de premier Mac Donald het woord: Hij verklaarde, dat Sin gapore reeds een zeer bruikbaar scheeps werf heeft. Er was voorgesteld, dit uit te breiden, en het voor verdere doeleinden geschikt te maken. Hij erkende, dat een der gelijke uitbreiding niet in strijd was met c-ene te Washington bereikte overeen komst en dat, bij een eventueel ten uitvoer leggen van het plan, de regeering niet schul dig kon verklaard worden aan woordbreuk of schending van het verdrag van Washing ton. Het was volkomen zeker, dat Singapore buiten de gemaakte overeenkomsten stond. Indien wij een basis wilden oprichten voor een groote vloot in den Pacific, voor de ver dediging van het rijk, dan zou zeer zeker, meer dan eenig ander punt in die wateren, Singapore daarvoor in aanmerking komen. Van militair standpunt gezien, voor defen sieve zoowel als voor offensieve doeleinden, zou Singapore de aangewezen plaats zijn voor de vestiging van een groot steunpunt der vloot. De regeering heeft de geheele kwestie onderzocht, maar zich stellend op breeder j grondslag dan die der strategische waarde I van Singapore als vlootbasis, besloot zij niet met de uitvoering van het plan door te gaan. „Wij zijn ervan overtuigd, dat de uitvoe ring van dat plan zeer nadeelige gevolgen zou hebben voor onze algemeene buiten landsche politiek." De regeering streefde naar internationale samenwerking, maar versterking en uitbrei ding van den volkenbond en oplossing van geschillen door onderhandelingen en arbi trage, naar toestanden, welke een overeen komst tot beperking van bewapening moge lijk maken. Zooals hij schreef in zijn brief aan Poin- caré was het thans zaak vertrouwen te stichten. Die taak kon alleen worden ten uitvoer gebracht door internationaal wan trouwen en den argwaan der volkeren weg tc nemen. Afgezien van alle andere over wegingen is het duidelijk, dat het voortgaan met den aanleg der marinebasis van Singa pore het scheppen van het noodige vertrou wen in den weg zou staan, terwijl men tevens voet zou geven aan een zeker wan trouwen ten opzichte van Groot-Brittannië. De premier deelde verder den inhoud der antwoorden der dominions aangaande dit vraagstuk mede: Australië, Nieuw Zeeland en New-Foundland wenschten met nadruk, dat de regeering zou voortgaan met den aanleg, De Australische regeering betuigde haar sympathie met de politiek der regee ring tot het scheppen eener goede verstand houding op internationaal gebied, tot ver zoening en beperking der bewapening, doch meende dat het opgeven van het plan deze politiek zou schaden inplaats van baten, omdat een vermindering van de actie-moge lijkheid der Engelsche vloot den invloed van Groot-Brittannië zou verminderen. Ook Nieuw-Zeeland maakte zich ongerust, dat de belangen van het rijk gevaar zouden loopen, als de Britsche slagschepen in deze wateren niet zouden kunnen opereeren. Het achtte den tijd nog niet gekomen, om enkel en alleen te vertrouwen op den Volkenbonds- vrede. Australië en Nieuw-Zeeland hadden medegedeeld, bereid te zijn mede te werken aan de verdere ontwikkeling der vlootbasis. Daarentegen had generaal Smuts namens Zuid-Afrika de politiek der regeering geken schetst «als een kloeken stap naar den we reldvrede. Hij was van oordeel, dat het ge zag van Engeland als voornaamste pleiter voor de zaak van den wereldvrede en van de verzoening der volkeren ernstig zcu wor den ondermijnd, als men deze vlootbasis aanlegde. De regeeringen van Canada, Indië en den Ierschen vrijstaat hadden geen mee ning geuit. MacDonald verklaarde, dat de Engelsche regeering veel sympathie van de dominions heeft ondervonden in verband met haar bui tenlandsche politiek, zelfs al voelen met alle deelen van het rijk zich in siaat mee te gaan met de methoden, door welke de En gelsche regeering haar politiek wenscht uit te voeren. VRIENDELIJK. Anny. Ja, m'n man heeft lang gewacht met me te vragen. Hij is erg voorzichtig. Nelly: Ja, gek toch hè. dat juist de voorzichtigen er altijd inloopen! 'N „AVONTUURLIJK" BAANTJE. Hoofdredacteur: „En heeft u den leeu wentemmer geïnterviewd?" Reporter: „Dien kerel? Hij heeft gedreigc me door zijn dieren te laten verscheurer als ik het waagde terug te komen." Hoofdredacteur: „Dadelijk er weer heen We zullen dien kwast laten zien, dat het er bij een wereldorgaan als het onze op ce: reporter meer of minder niet aankomt!" MENSCHENKENNIS. Jonge vrouw Ik weet niet hoe hel met mijn man is, dokter; hij heeft volstrek; geen eetlust. Ik kook, wat ik kook hi lust het niet. Wat raadt u mij? Dokter. Een keukenmeid te nemen. HATELIJK. Eerste vriendin. Vader geeft mij altijd een boek voor mijn verjaardag Tweede vriendin. Wat moet jij dan een uitgebreide bibliotheek hebben! ONDEUGEND. Het is zonderling, maar het schijm waar te zijn, dat de grootste dwazen de knapste vrouwen hebben, zei hij. O, jou vleier! riep zij uit ii. j Waarom had hij haar indertijd geantwoord dat hij een vriend van mevrouw Alban was, jir.plaats van haar eenvoudig te zeggen dat 'fiïj haar schoonbroer was. Waarom was hij. gekomen zonder zijn schoonzuster van te voren te waarschu wen?. I Dat alles kwam het boerenmeisje zeer jverdacht voor. Ze herinnerde zich weer 'vaag de verdachte verhalen die over de meesteres van het kasteel in omloop ge weest warenNiemand kende haar af komst. Niemand wist waar ze vandaan kwam.- Ofschoon Rosa geen onderricht of opvoe ding genoten had, was ze toch zeer ver- istandig, ze had een goed inzicht en een .vlug begrip en haar wraakzucht tegen Mar guerite scherpte hare verstandelijke vermo gens nog. Met een buitengewone helderheid van geest spon ze het net waarin ze Mar guerite vangen wilde. Ze geleek een spin, die haar prooi beloert, zoo geduldig en met zoo groote zekerheid ging zij te werk. Ze voelde zich echter buitengewoon aangetrok ken tot den oom v^n juffrouw Alban. Dje man, met zijn zachten en droevigen blik, Jdie haar altijd zoo hartelijk aansprak en haar dan vroeg hoe hare broertjes en zusjes het maakten, boezemde haar medelijden in. (Ze gevoelde dat die man een groot verdriet fin zijn hart besloten hield. Het was Zondagavond.... De kleintjes hadden buiten gespeeld, terwijl Rosa op den drempel van haar woning hen had gadege slagen. Toen het tijd ervoor was gewor den had ze hen naar bed gebracht. Zelf nam ze haar plaats op den drempel weer in en zat voor zich uit te staren in den helderen maannacht. Allerlei gedachten woelden in haar hoofd dooreengedachten van wraak en ge dachten van liefde.... Ze dacht aan Fran- Cols Piret en aan Marguerite, die de oor zaak van zijn dood geweest was. Hoe me- nigen avond had ze in zulk een heerlijken maannacht aan de zijde van haar man door gebracht.... Ongetwijfeld was het ook op zulk een avond dat hij voor het laatst zijn blikken naar den heideren sterrenhemel had geslagen en den laatsten adem uitgeblazen had met h-aar naam op de lippen.... In zulk een nacht had zij getracht zich op Marguerite te wreken door haar in den diepen put te werpen.... Onbeweeglijk bleef ze voor zich uit sta ren.... Het was zoo heerlijk buiten De zachte geuren van het woud doorgeurden de zoete warmte. Avonddampen zweefden ho ven de akkers en duidden de plaats aan waar in de verte de rivier rimpelloos te droomen lagHier en daar klonken de geluiden van het woud door de stilte.... De bergen verdwenen in het diepe blauwe licht van de maande donkere scha duwen der struiken wezen de plaats aan, waar het bergpad zien kromde. Onwillekeurig wendde ze hare blikken in die richting Ze zag daar een donkere schaduw op doemen uit de duisternis.... Het scheen een man te zijneen eenzame wande laar, die genoot van den heerlijken nacht.. Langzaam kwam hij naderbij Nieuwsgierig bleef Rosa in die richting staren.... Met het hoofd opgericht liep hij langs den gevaarlijken afgrond die zich langs het berg pad bevond dat naar het ravijn voerde.... Eigenaardig.... plotseling was de mau verdwenenWaar kon hij heen zijn? Was hij teruggekeerd? Maar dan moest ze he*m nog kunnen zienHij was het struikgewas reeds voorbij, dus daarin kon hij zich ook niet bevinden.... Maar.... neen, dat kon toch niet.... De afgrond daar ginds? Een schok voer door hare leden.... De vreemdeling moest in den afgrond ge stort zijn.... Maar ze had geen kreet, geen stoot.... niets gehoord.... hoegenaamd niets.... Daar beneden ruischte de bergstroom.... Angstig snelde Rosa het pad op, waar ze den man het laatst had gezien.,.. Toen ze op de plaats was aangekomen, knielde ze aan den rand van den afgrond neer en zagec'lter trachtte zijn voeten te verzetten, naar beneden. bleek ziin eene. knit> óe>he>i>1 t BERLIJN, 18 Maart. Heden nam genera». Ludendorff voor de rechtbank weer het woord, om zijn houding tegenover de Ka tholieken nader te preciseeren. In hoofd zaak werd het geschil gereduceerd tot een elkander niet begrijpen De generaal houdt echter vol, dat het ui- tra-montanisrre een gevaar is voor het Duit sche rijk. Hij verdedigde 'ook den kroonprins en er kende, dat deze in den nacht van 9 Novem ber niet op von Kahr ingewerkt heeft. Vervolgens werd Z.Éxc aan ean lang kruisverhoor onderworpen, waarin hij^ op critieke oogenblikken trouv. door Hitier werd bijgesprongen. Hij sprak zich uit voor de monarchie, maar alleen bij de gepade des volks. Hij voelt voorloopig echter meer voor de dictatuur en hij maakt er zich steeds nog een verwijt van, dat hij zich gedurende den oorlog niet tot dictator heeft laten procla- meeren. Woensdag en Donderdag zullen geen zit tingen gehouden worden, Vrijdag beginnen de pleidooien. Het is echter nog onzeker, of deze in het openbaar zullen worden gehou- den. De uitspraak van de rechtbank wordt op den 31en voorzien, juist dus op het laatste nippertje, daar op 1 April de volksrechtb ken in Beieren ophouden te bestaan. Naar Havas seint heeft de Senaat met zeer kleine detailwijzigingen de laatste arti kelen van het fiscale ontwerp aangenomen, waarbij de belasting wordt verhoogd op beursoperaties en de tarieven van poste rijen en telefoon worden verhoogd. Een amendement waarbij terugbetaling wordt'ge vraagd in goudfranken van alle leeningen, voor 1914 aangegaan, werd aangehouden. PARIJS, 18 Maart. Met 151 tegen 23 stem men heeft de Senaat het fiscale ontwerp in zijn geheel aangenomen. De linkerzijde ont hield zich van stemming. PARIJS, 18 Maart. De staking van taxi chauffeurs voor 24 uur als protest tegen le verhooging van het stationneeringsrecht, die zij door een verhooging van het tarief met 20 centimes per rit moesten dekken, is heden algemeen. In de straten is geen enkele taxi te zien en Parijs vertoont aldus het beeld van lang vervlogen jaren, toen het oversteken der boulevards nog niet le- j vensgevaarlijk was. Echter is het gemis van taxi's voor allen, die zich snel verplaatsen moeten of bagage moeten vervoeren, ui terst hinderlijk. De chauffeurs hervatten I morgen het werk, maar dreigen opnieuw te beginnen indien het stadsbestuur den 1 maatregel niet intrekt. LONDEN, 18 Maart. Zaghloel pasja heeft een telegram gezonden aan Ramsay Mac Donald, waarin hij zijn dank uitspreekt voor diens hartelijke verwelkoming van het jongste parlement. MacDonald's boodschap, zegt Zaghloel, is in Egypte met geestdrift ontvangen. Zijn verklaring omtrent het begin der onder handelingen heeft weerklank gevonden in de troonrede, omdat beide artijen het tijd stip gunstig achten om gezamenlijk een op lossing te zoeken, waardoor de vriend schappelijke betrekkingen tot wederzijdsche tevredenheid op een sterken grondslag ge baseerd worden. TOKIO, 18 Maart. Uit Toyohara wordt gemeld, dat daar op 15 Maart een ernstige aardbeving heeft plaats gehad, waardoor een gebouw instortte. Men vreest, dat er slachtoffers zijn. naar beneden. Duidelijk kon ze in fcet heldere maanlicht alles onderscheiden Beneden lag een donkere massa.... Het was de eenzame wandelaar van daar straks.... Ze zag hem pogingen aanwenden om op te staan.... Hij uitte echter geen enkele klacht. Een zucht van verlichting ontsnapte Rosa De afgrond was op deze plaats diep ge noeg dat een val doodelijk kon zijn.... De man was nu weer opgestaan en betastte zijn linkerarm, die veel pijn scheen te doen. Hij zag naar boven.... Het volle licht viel op zijn gelaat.... Terstond herkende Rosa hem, het was mijnheer Fernand.... „Heeft u zich erg bezeerd, mijnheer Fer nand?" Fernand herkende hare stem.... „Neen, het is nogal goed afgeloopen. Er zijn hier anderen naar beneden gestort, die het niet meer zullen navertellen...." Fernand zag om zich heen hoe hij zich het best uit dezen moeilijken toestand zou kunnen bevrijdenZijn linkerarm bloedde hevigHij behoefde er niet aan te den ken om naar boven te klimmen, trouwens er bevonden zich weinige takken en wortels waaraan hij zich zou kunnen vastklem men Ongeveer een kwartier verder ging de afgrond langzamerhand over in een zachte glooiing. Daar zou hij heen moeten loopen I om weer op het bergpad te komen. Toen hij bleek zijn eene knie geheel verstijfd. Lang zaam, voetje voor voetje liep hij in dc rich- ling waar de afgrond begon te glooien. Zoodra er een gedeelte kwarti, waar meer- dere wortels en struiken uit den bergwand te voorschijn kwamen, liet Rosa zich snel wflj naar beneden glijden. Weldra stond ze naast Fernand, die steeds moeilijker kon loopen. „ri°A Cjn woord fe zetó«i. stak ze haar arm door den zijne om hem te ondersteu- nen. Zoo ging het gemakkelijker.... Na ver- loop van een flink half uur bevonden ze zich weer op het pad. Rosa bracht den verongelukte in de rich ting van haar woning. Het duurde wederom bijna drie kwartier vóór zij het hutje be reikt hadden. Rosa nam terstond een kom water. Uit een klein kastje in een der hoeken van het vertrek haalde ze eenige reepen linnen. Deze hield ze altijd bij de hand. In deze bergstreken kwamen herhaaldelijk ongeluk ken voor. Ook in haar vroegere smokke laarsleven had ze steeds verbandmiddelen bij de hand gehouden. ^erna"d ontblootte zijn verwonden arm, welken Rosa terstond begon af te wasschcn. Even boven zijn elleboog gaapte een diepe wond, veroorzaakt door een puntigen steen.. Er vloeide rijkelijk bloed Uit. Nadat Rosa deze wond gereinigd had, be£o» ze ziin arm te zwachtelen. Fernand zag haar aan.... lederen keer als hij dit meisje ontmoette, gevoelde hij zich tot haar aangetrokken. Het ruwe meisje der bergen met hare weliswaar onopge voede, maar toch bevallige manieren, had voor hem een groote bekoring. Hij sloeg haar in hare bedrijvigheid gade Het kwam in zijn gedachten op, haar'nu te zeggen wat hem reeds zoo dikwijls op de lippen had gebrand als hij haar op den akker ontmoette. „Rosa," stamelde hij, „Rosa, ik heb je lijf." Stom van verbazing week het meisje ach teruit. Een onverklaarbare toorn vlamde vervolgens in hare oogenZe zag hem verwijtend aan. „Ik vind het niet mooi van u, mijnheer Fernand," zeide ze, „dat u of dit oogenblik, terwijl ik alles doe om u te helpen, met mij gekscheert. Dat had ik vat u niet verwacht!" „Ik zeg je dat ik je bemin!Heb je dan nooit bemerkt, dat ik je liefheb sedert al den tijd, dat je bij vader Lurieux bent?'' „Ja', u zit mij altijd op dc hielen.... de anderen lachen er reeds om." „Laat ze lachen Rosa trachtte te glimlachen. „Mijnheer Alban," zeide ze, „u behoeft niet verder aan te dringen.... het is toch nutteloos, ik kan u niet bemirnienl" „Waarom niet?" „Dat Weet ik niet." „Dat is geen antwoord, Rosal"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5