ummm m visscherw. De saneering van Oostenrijk, BINNENLAND. Arbeidsinspectie. Is het zoo eenvoudig? STATEN GENERAAL. TWEEDE KAMER. Initiatief'Voorstel'Albarda. Stippletoire begrooting. fnék ëefe «Sgëii p'fsiï zótiÈcn feitmen femênf ARfo'l'JBKBAW. f8 Maart. Aatdappelen, - (gericht van Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte MARKTNIEUWS. De Pluimvee-voorlichtings dienst. De Groenten-Centrale te Langendijk KUNST EN KENNIS. Planeet Mars. UIT BOEK EN BLAD. Floralia. N&EENE-N, 18 Maart. De ochtendbladen publiceeren een verklaring van den volken bond commissaris mr. Zimmerman, welke groot opzien baart. Mr. Zimmerman zegt, dat hij weliswaar te Genève warme sympathie heeft gevonden voor de saneering van Oostenrijk, maar dat er ook een zekére bezorgdheid heerschte over de aanzienlijke en snelle toeneming der belastingen, zonder dat er een evenre dige verlaging der uitgaven tegenover stond. Men vreest te Genève, dat voor belas- ttngen alleen het evenwicht in de begfcro- ling op dea duur niet kan worden gehand haafd én men vraagt zich af, of de lasten niet te zwaar zijn, met name de gemeente belastingen der stad Weenen. Hij. Zimmer man. moet aandringen op grooter bezuini ging en verlaging Van het aantal ambtena ren. De Oostenrijksche regeering is bij het ontslag niet krachtig genoeg opgetreden en beeft zich door de gróote ambténarenorga- nisatie laten intimideeren. Hoezeer hij persoonlijk voor een zekere wijziging is van enkele tusschen Oostenrijk er den Volkenbond bestaande overeenkom sten. b.v. Voor het aanwenden van een deel der leening voor productieve instellingen, hij vreest, dat de deskundigen van den Bond daar tegen zullen zijn, indien er niet 'veel meer dan tot dusver wordt bezuinigd. Ten slotte deelt Zimmerman mede, dat Oostenrijk zoo lang onder de financlëelc controle van dfn Volkenbond zal blijven, totdat de begrooting duurzaam in evenwicht zal zijn gebracht. fn de eerstvolgende plenaire zitting van den Nat. Bond Welke op 28 Maart wordt gehouden, tal laar alle waarschijnlijkheid w el een levendige discussie over deze aan gelegenheid worden gehouden. 37e ontieenen het volgende aan de ,,Me- dedeelicgen" der Utrechtsche Handelsver- eenigmg De chef van het kantoor kijkt op van ïijn boeken. „Meneer wat belieft u V' „Arbeidsinspecteur." „Ah too J" Op het gelaat van den inspecteur troont eer koele, ongenaakbare beleefdheid. Het is de gepantserde vuistin een handschoen van fluweel, 't Is de wet. Ze staat geschre ven op mijn voorhoofd zij manifesteert zich in den '~ed van zijn voetde wet is vleesch en bloed geworden bij den inspecteur. Hij beweegt zich nauwelijks de armen Zijn stil maar die oogen, die oogen De blik vliegt rusteloos rond als de blik van den Valk. die honger heeft en op buit loert. Die blik ziet alles j hij dringt door de gordijnen heen, om het verborgene op te speuren. De chef moet wel een zuivere con sciëntie hebben, om bij zoo'n onderzoek zijn kalmte te bewaren. Gelukkig zijn consciëntie is zuiver, 't Is alles keurig in orde. Er is geen geld aan ge spaard. Een model-bureau De meesten kunnen ach die weelde niet veroorloven vooral niet in onzen tijd, nu een gulden wel twee- en tienmaal mag wor den omgekeerd, voordat hij wordt uitgege ven. Maar deze chef kon het doen. En hij deed het. 't Is immers ook waar, dat een prettig interieur een smaakvolle omgeving den arbeid verruïn--n en verlichten. Er was een licKte trilling in zijn gelaat te bespeuren, toen het woord „Arbeidsinspec teur" werd uitgesproken. Het klonk schérp onverbiddelijk er lag iets geweldigs in dat woord en in die verschijning. De pennen stoptende boekhouder keek over zijn bril naar den Arbeidsinspecteur éii dan naar zijn Chef. En toen zag hij de lichte trilling op het gelaat van zijn lieer. Doch ze duurde niet langer dan drie se conden. Toen was 't voorbij. En het gelaat van den Chef tee kende weer de kalme rust van den vijver, als er geen wind is en de zon sch'jnt. En. met iets als welbehagen iS zijn blik volgde hij de rustelooze oogen van den Arbeidsinspecteur. Zoo had de Chef vroeger gekeken, vele jaren geleden, als jongen op de schoolbank, als hij z'n best had gedaan, onj een mooi opstel te leveren, en van den meester als belooning een tien verwachtte met een lan gen griffel. De Inspecteur stond daar onbeweeglijk; hij scheen als uit erts gegoten. Maar die oogen werktenen die hersens werkten. Het hinderde niet. De Chef was gerust. Een ilimlach begon zijn gelaat te plooien, zoo'n zachte, beminnelijke glimlach, die zeker heid en veiligheid beteekent, en die glimlach zetelde nóg op dat glad geschoren gelaat, toen de Inspecteur zich begon te bewegen. Het standbeeld bewoog zichinderdaad, het was niet anders En de inspecteur deed drie stappen in de richting van een raam. Die stappen hadden iets dreigends en het voorhoofd van den ambtenaar fronste. En de boekhouder legde voor den tweeden keer die pen neer in een vaag voorgevoel, dat er iets ontzaglijks stond te gebeuren. Doch de Chef glimlachte zacht. „Mijnheerzei de Inspecteur. De stem klonk dof en dreigend. „Dat bovenraam daar, Mijnheer?" „Een zakraam, Inspecteur." »Ik dacht het wel. *ïet was even stilte. Ze had iets onheil spellends, en de glimlach verdween op het gelaat van den Chef. De Inspecteur haalde zijn notitieboekje voor den dag en maakte stiel een paar aan tekeningen. „He' moet een tuimelraam zijn, Mijn- heerr De Chef richtte zich recht op. ..Het zakraam voldoet even goed en ver- mgt minder ruimte." ,,'t Is voor de tocht, Mijnhcerrr V „Het tuimelraam geeft ook tocht, Inspec teur." „De wet eischt het, Mijnheerrr de wet 1" En de wet is onverbiddelijk. En al sou de heele maatschappij op haar kop gaan staan, dat tuimelraam moet er komen binnen veertien dagen.... Laten wij ons verblijden over de arbeids inspectie 1 Ze moet er zijn om het personen te beschermen en ze brengt zonder twijfel veel goeds tot stand. Doch er zijn genoeg grenzen, d.w.z. het is dringend gewehscht, dat de wet in soepelee zin wordt toegepast, en niet de oogen sluit voor de eischen der practijk. De arbeidsinspectie is goed. Ze behoort er te zijn. Maar zij moet meer letten op den geest dan op de letter der wet, om een bil lijke en rechtvaardige toepassing te maken en zij mag nimmer ontaarden in een ambtelijke plagerij. „Het Huisgezin" schrijft: Als de stedelingen vroeg op willen staan, kunnen ze het doen. ook zondier dat ze door de klok bedrogen willen zijn. Indien heel het stedelijk leven en bedrijf zegt: in die en die maanden vervroegen wc een uur: een uur vroeger op, een uur vroe ger naar de kerk (als m«n dat maar deed!), naar de school, naar werkplaats en winkel en kantoor, en bijgevolg oo-k een uur vroe ger in den namiddag of den 'avond gedaan, een uur langer ontspanning of rust, men kan het hebben, en niemand op het platte land zal er een leelijk gezicht om trekken. Maar laat het platteland, waar wij van leven en.bestaan moeten, zijn zonnetijd, zijn Vroeg Degonnen en lang gerekte werkdagen, en dwing het niet tot een omzetting tegen de natuur. Tenslotte zal het platteland, als er dan een overwinnaar moet zijn, zegevieren, om dat het de billijkheid aan zijn kant heeft. Doch de stad kan haar eigen leven inrich ten zooals zij wil, en het zal gezondheid noch welvaart deren, indien ze straks uit vrijen wil blijft doen wat ze zich in de latere iaren door de klokverzeiling heeft laten op leggen. Dan is het geen zeif-gewilde fopperij meer, maar het resultaat van een beter en gezond inzicht. Is het zoo eenvoudig? vraagt „Dé Tijd". Immers neen: Indien heel het stedelijk leven in de zo mermaanden één uUr vroeger begint, dan moeten de trams en de treinen een uur vroeger loopen, dan móet de melk één uur vroeger in de stad zijn, moeten de forensen één uur vroeger ontbijten, het spoorweg- en trampersoneel één uur vroeger van hnis, de kinderen van de stad één nur vroeger naar school, enz. Men kan in een klein landje als het onze geen tijdkringetjes trekken. Als de stad vóór gaat moeten de boeren en tuinders, die met en van dé stad leven dat is de groote meerderheid, volgen. Voeg er bij, dat men hier te lande niet geheel kan veronachtzamen wat in het buitenland ten aanzien van den Zomertijd bepaald wordt, en men begrijpt, dat de Rc- gcering wel héél ernstig het Voor en tegen zal moeten overwegen, alvorens tot afschaf fing van den Zomertijd over te gaan. In Frankrijk in het aantal landbouwcV toch ook zeer groot. En dkar wordt over deze eenvoudige zaak niet zooveel drukte gemaakt. Is het verzet hier te lande niet in hoofdzaak aan het drijven van den heer Braat c. s. te wijten? En ais dat werkelijk de hoofdzaak is, kunnen de landbouwspacia- liteiten Van rechts, inplaats van de land bouwers naar den mond te praten, niet den hoer ongaan, om tegen dat drijven front te maken? Als de stedelingen zonder officieele rege ling vóórgaan, moeten vele boeren en tuin ders immers tocli volgen. En van de ver warring, die dan zou ontstaan, zouden toch de landbouwers meer dan ooit de dupe worden." Vergadering van Dinsdag 18 Maart, namiddag 1 uur. Ingekomen is. een initiaticf-voorstel-Al- barda fn zake de uitsluiting iö Twente. Het zal naar de afdeelingen worden ge zonden. Aan de orde is een supplètoire oorlogs- begrooting vóór 1923. De beer DUMA ER VAN TWIST (A.-R.) klaagt over de onvolledige ramingen in dit ontwerp en vraagt hoe dat komt. De Minister van Oorlog, de heer VAN DIJK, zegt, dat het onmogelijk is ramingen juist te maken in verband met de wisseling der prijzen en kosten. Bij art, 109 voert dc heer K. TER LAAN (S. D. A. P.) het woord over de wijze, waar op de kleeding. die na de- mobilisatie is in geleverd, is behandeld. Het is z. i. een schandelijke wijze geweest, waarop dc enorme hoeveelheid is behandeld: misschien zijn eenige millioenen verloren gegaan door de slechte behandeling. Ten gevolge van de veel te late uitpakking heeft de kleeding groote schade beloopen. Waar eigenlijk de schuld ligt, is niet na te gaan, als dc Minis ter daarbij niet helpen wil. Spr. dient een motie in, waarin de onoordeelkundige wijze van behandeling der kleeren en tevens de verloren geganc gelden daarvan worden be treurd. De heer DUYMAER VAN TWIST (A.-R.) zegt, dat bijj". 187.000 pantalons en 231.000 schoenen verloren zijn gegaan. Hij betreurt het dat dit geschied is, al is er iets te zeg- 'gen Ier verzachting van het gebéurde, ïtr was geen ruimte en geen geschoold perso neel aanwezig. De MINISTER meent, dat dé heer Ter Laan een stemming wekt, die grootendeels onjuist is. Dc eerste vraag is, die van de waarde der goederen. Hoe groot die is, weet niemand en een schatting is niet mogelijk. Het waren gedeeltelijk kleeren van de land weermannen en ieder weet, hoeveel deze gebruikt zijn. De directeur te Woerden heeft geconstateerd dat 55 pet. geen waarde meer had door slijtage. De beginwaarde der klee ren is geschat op 2 milliocn, maar het is onmogelijk geweest de kleeren te verkoo- pen. De waarde was ten slótte niét hooger dan 70 a 80 duizend gulden. De schuld van den gang van zaken ligt niet bij bepaalde personen. Meer zorg en snellere behande ling hadden misschien iets meer gered, maar het is de vraag, of de goederen dit waard waren. De heer K. TER LAAN (S. D. A. P.) wenscht te constateérén, dat 55 pet. van het leger in lompen zou zijn gekleed als het weer eens tot mobilisatie zou gekomen zijn. Dc beer DRESSELHUYS (V.-B.) acht de motie niet noodzakelijk, maar hij zal er zijn stem aan geven, omdat het ook hem voor komt dat onoordeelkundig is gehandeld. Dc motie-K. ter Laan wordt verworpen met 49 tegen 30 stemmen, rechts tegen links. Het wetsontwerp Wordt goedgekeurd. Aan dc orde komt vervolgens Hoofdstuk III (Buitenl. Zaken). De heer VAN RAPPARD (V.-B.) betoogt, dal dc behartiging van ohze handelsbelangen van het allergrootste gewicht is bij onze buitenlandschc politiek. Spr. gaat na welke landen Rusland reeds hebben erkend: zelfs Frankrijk is bereid dit te doen. Nederland blijft thans veel te lang achter, niettegenstaande er hier te lande reeds vele stemmen opgingen tot er kenning Reeds zijn belangrijke handels- contracten met Hollandsche industrieën af gesloten o.a. bij Philips. Echter is het al voorgekomen dut contracten weer geannu leerd werden omdat Nederland weigerde dc Sovjet-republiek te erkennen. Met vele cijfers licht spr, toe dat het voor onzen landbouw van veel gewicht is dat dc uil- voer naar Rusland weer mogelijk zij. Lan ger dralen der regeering zal dc schade voor ons land nog verergeren en spr. dringt daarom met kracht aan op een spoedige beslissing der regeering in deze. Ten opzichte van de erkenning de jure moet de Regeering een afwachtende hou ding aannemen, gelijk vele andere landen ook deden. Eerst dienen allerlei kwesties te worden afgedaan. Een erkenning de jure zou dc sovjet-regcering versterken en haar minder dan ooit tot erkenning der Russi sche schulden brengen. Een terugbetaling der schulden behoort niet tot de onmoge lijkheden, meende spr. Spr. vraagt het standpunt der règeering ten opzichte van het verband dat spr. wcnscht te leggen tus schen erkenning de jute én tcriigbetaling der schulden. Dc heer WEITKAMP C. H-, betreurt het, dat Duitsche autoriteiten veel minder wel willend zijn tegenover de Nederlandsche grensbewoners dan de Nederlandsche te genover de Duitsche. Hij vestigt dc aan dacht van den Minister op deze kwestie en meent dat daarin verbetering ware te krijgen. De heer LOVINK C.-H. betoogt dat deze Minister met kracht cr naar streeft om dé handelsbelangen van ons land té verdedi gen. Spr kan zich met het stelsel van den Minister op dit punt geheel vereenigen, omdat hij dit onder dc gegeven omstandig heden van het meeste getrieht acht. Vér- volgens bepleit hij een betéré opleiding van de consulaire ambtenaren. Teri slotte vraagt hij sneller spoorweg verkeer mét het oog op hét reisverkeer naar Düitschland. De heer FLESKENS R.-K. verdedigde de consulaire en diplomatieke ambtenaren te gen de critiek op hun beleid, die door sommige leden volgens het Voorloopig Ver slag op hen werd uitgeoefend. De heer v. d. BILT R.-K. bepleitte too- passing van het reciprbciteitsbeginsel ten aanzien van het passenstelsel. Bij het slui ten van handelsverdragen wenschle spr. dat dc concepten eerst aan de organisaties der belanghebbenden ter kennisneming en keuring zouden worden toegezonden* want spr. heeft de overtuiging, dat voor ons land niet altijd wordt gehaald, wat mfen halen kan. De heer DRESSELHUYS V. B. verweet den minister grooté behoedzaamheid en gebrek aan enthousiasme, ten aanzien van hel scheppen van nieuwe verhoudingen, Dc minister verklaarde in zfjn brief van 23 Juli '23 aan hét Secretariaat-Generaal Van den Volkenbond, een vriend te zijn van den Volkenbond, dóch spr. is van meening, dat de minister bezig is medé te wérken aai! een échec van den Volkenbond. De minis ter is een vriend, maar eén vriend tn de verte. De regeering offert de Volkenbondsge dachte Op aan den vorm en zij wérkt mee aafl dc mogelijkheid om dén Volkenbond eefl échec te bezorgen. De regeering wei gerde allen steun aan het plan Cecil om via het onderlinge garantiestelsel tot ont wapening te komen. Het standpunt van Ne derland zal voeren tot een isolement. De minister had in beginsel deze gedachte van het plan Cecil moeten steunen. De minister brengt steeds in het midden dat we moe ten wachten tot de universiteit van den Volkenbond er is. Doch dit wordt een kap stok! De minister weet zelf heel goed, dat die universaliteit voorloopig niet. wordt be reikt. Het ware beter den Volkenbond te organiseeren als waarborggevende organi satie, dan thans steeds de exceptie op te werpen: de Bond is niet universeel. De heer Loudon heeft hét plan Cecil be- critiseerd. hij maakte het dood, doch gaf zelf niets dan de belofte de zaak voortdu rend te blijven bestüdeeren. Mep kan niet volstaan met kritiek op het plan Cecil, doch wil rr.en de ontwapening in hét kader van dén Volkenbond, dan had van Nederland een voorstel moéten Romen. Nedeïland deed echter niets, niettegenstaande er hleï voldoende knappe mannèrt zijn, die wel f 8—8.25, id. blauwe f 7.80—8, Eigenheimers f 7.25. Industries f 5.50—5.75, Roode Star f 6.256.50, Zeeuwsche blauwe poters f 5 5.25., id. bonte poters f 55.25, id. roode star poters f 4, Drentsche Eigenheimers f 3.604, id. Roode Star f 44.25 per H.L. winter Malta-aardappelen f 714 per 100 K Cr BODEGRAVEN,. 18 Maart. Kaas. Ter markt waren 101 wagens. Prijzen f 45—48, rijksmerk le soort f 5457, 2e. soort f 47 52. Handel flauw. ELST (Bet.) 17 Maart. Fruitveiling van heden zoete bellefleurs 1718, Huismans 913),'j, kastanjeparadijs 2228, kaneel- zuur 24—25, Maasappels 1617, rabauwen 12—15, Spaansche rabouwen 2324 ct., alles per K.G. GRONINGEN, 18 Maart. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort 450470, 2e 440400, 3e 275300, voorjaarskalvende koeien Ie soort ƒ350400, 2e 290325, kalfvaarzen le soort 3253.75, 2e 250 300, varekoeien Ie soort 250275, 2e 175—195, stieren le soort 0.940.96, le ƒ0.840.88, slachtvee le soort 1.081.10, 2e 1.001.04 per K.G. slachtgew., weide- schapen le soort 4050, 2e 20—24, vette schapen le soort 1.051.10 per K.G. slachtgewicht, vette kalveren le soort 1.35 1.40, 2e 1,201.30, melkschapen le soort 50—75, w2e 4550, vette lammeren ƒ3237, loópvarkens ƒ2030, vette var kens 0.680.70, 2e 0.620.66, Londen- sche varkens 0.52—0.54, zouters 0.60 0.62, biggen 612, 1—2 per week. Aanvoer 194 vette koeien, 265 kalveren, 316 kalf- en melkkoeien, 42 stieren, 48 scha ppen, 960 vette en Londensche varkens, 320 magere varkens en biggen. Het kalf- en melkvee werd traag en tegen teruggaande prijzen verhandeld. Het slacht vee ging prijshoudend terwijl de stieren en vette kalveren tegen lagere prijzen van de hand gingen. De nuchtere kalveren brachten van 6 tot 10 op. De wolveehandel had bij kleiner aanvoer een traag en nauwelijks prijs houdend verloop. Vette varkens prijshoudend, terwijl de Londensche varkens en de zouters tegen lagere prijzen werden opgeruimd. Big gen prijshoudend met tragen handel. Eieren lager ƒ4.755.25. ter bevordering der ontwapening, meent spreker. Laat de minister het bij zijn thans inge nomen standpunt, dan zal Nederland alleen komen te staan. Bij de stemming over het plan waren er 4 tegen, waaronder Neder land. Minister v. KARNEBEEK: Er waren slechts 15 voorstemmers, van de 51. Dc heer DRESSELHUYS; Nederland be- hoorde onder de tegenstemmers. De MINSTER: De anderen onthielden zich van stemmen. De heer DRESSELHUYS vervolgde, dat het plan voor de ontwapening van dc baan zal raken door getreuzel met dc garantie- verdragen, De kleine naties hadden een lo gische oplossing naar voren moeten bren gen gn niet alleen koude critiek moeten uitoefenen. „Nederland remt of Nederland zwijgt" schreef prof, v. Vollenhoven in het algemeen. Dit geldt voor onze houding te genover den Volkenbond alsook voor an dere punten zooals de Bryan tractaten. Tenslotte drong spr, er ernstig op aan, dat de minister alles zal doen, wat bij kan voor „een vrijen Rijn", al was/ het alleen maar door dit te propageeren als een eisch van internationaal recht, doch ook voor het groote belang daarvan voor ons land AVONDVERGADERING. Door het ongeluk, dat den Minister van Waterstaat getroffen heeft, werd in dc avondvergadering niet de behandeling van de Waterstaatsbegrooting voortgezet, doch verscheen Minister Van Karnebeck weer achter de regeeringstafel. Ook nu stond de Volkenbond wederom in het middelpunt der belangstelling. Als immer stond dr. Van Ravesteyn uiterst grimmig tegenover den Volkenbond, Z. is deze itts'tölüng niet anders dan eert juridi sche luehteonstruetie, een instrument van Britschc politiek en natuurlijk zal de Vol kenhond in de opvatting van wie zoo denkt nimmer iets kunnen presteeren tegen dreigend oorlogsgevaar. Mag men den coin- munistischen redenaar gclooven, dan staat een nieuwe groote oorlog en natuurlijk veel erger dan dc jongste, voor dc deur. In economische aansluiting ziet bij het heil en natuurlijk ook in overeenkomsten met Sovjet-Rusland, welks „roode" leger, zoo als men weet, het eenige anti-militaristi sche leger heet te zijn. Een beter vriend van den Volkenbond toonde zich mr. Rutgers, ofschoon de antirevolutionnaire leider allerminst tot de grootste optimisten behoort. Mr. Rutgers verliest zeker niet uit het oog, dat veilig heid door machtsontplooiing nog steeds de leuze is, zoo na als vóór den oorlog. Maar Nederland is een onverdacht vriend van den Volkenbond, geen warmer vriend van Genève, dan Nederland! Geen luidruchtige demonstraties zijn noodig, merkte dc heer Rutgers ironisch op, om hiervan getuigenis ai té leggen. De Minister vond in Mr. Rutgers een uitnemend verdediger van zijn afwijzend standpunt t.o.v. het plan-Cecil. Mr. Dres- selhuys had den Minister negatieve critiek op dat plan verweten. Negatief? vroeg mr. Rutgers. Het mocht wat! Is het dan niet „volkomen onredelijk", te eischen iets be ters aan te bieden bij afwijzing van een aangeboden plan? Men aanvaardt niet wat ten eenenmalc verwerpelijk is. Aan de voorwaarden, die ook mr. Dresseihuys wil gesteld zien aan een garantie-verdrag (blij kens zijn mede-ondertcekening Vfcn de bekende verklaring van 20 Nederlanders d.d. 18 Mei '23) voldoet het plan-Cecil niet. Veeleer is daarvan concentratie van dc macht van enkele Staten (die in dep Raad Van den Volkenbond vertegenwoordigd zijn) te vreezen, dan coördinatie van macht. Hét plan-Ceoif ware dan ook reaelic, gelijk de bijzondere garantiéverdragen eén stap achteruit zouden zijn. Scherper, feller dan mr. Rutgers, heeft oir. Marchant zich tegen den heer Dres seihuys gekeerd. Conclusie van den vrijz.- dem. leider was: van het plan-Cecil is geen vermindering van bewapening te hopen, het zal veeleer het Militarisme bevorderen én voor Nederland zou toetreding betee- kenen het einde van zijn onafhankelijkheid. Hier interumpeerde de Minister van Buiten, landsche Zaken met een kort en krachtig juist! en mr. Van Karnebeelc hoorde dan ook met zichtbare instemming het rake betoog van den heer Marchant aan, hetwelk beslo ten werd met de verzekering, dat er, waar de vrijz.-dem, leider zelf niets beters wist aan te bieden, voor hem geen aanleiding voor cenig verwijt tegen de Regeering was, GRONINGEN, 18 Maart. Granen. De laagste en hoogste prijzen waren als volgt: 18 Maart 11 Maart f 10.25-11.15 f 10.25-11.35 f 10.25-11.25 10.25-11.30 9.50-10,60,, 9.00-10.40 10.50-12.00 10.50-12.50 11.00-12.75 Roode tarwe Witte tarwe Inl. rogge Wintergerst Zwanenb. gerst Zomergerst Witte haver k Gele haver Zwarte haver BI. peulerwten Gr. erwten Schokkers Paardeboonen Wierboonen Waalsche id. Karwijzaad Geel raosterdz. Kanariezaad Lijnz. blauwbl, Idem (witbl.) Blauw maanz. 10.00-11.75 10.00-11.75 8.50- 9.75 8.50- 9.85 8.50-10,00 8.50-10.00 8.50-11.00 8-50-11.00 16.00-28.00 15.00-22.50 15.00-22.50 ROTTERDAM, 18 Maart. Vee. Op de( veemarkt van heden waren aangevoerd 244 paarden, 8 veulens, 641 magere runderen, del 704 vette runderen, 125 vette kalveren, 2327 rtuchtere kalveren, 37 schapen of lammeren, 36 varkens, 218 biggen. De prijzen waren als volgtkoeien le kw. 115120 ct., 2e. 115 100 ct., 3e 9585 ct.ossen le. kw. 10; —112% ct., 2e 100—95 ct, 3è 90—80 ct. stieren le. kw. 100107)4 ct., 2e kw. 95 85 ct., 3e kw. 8070 ct.kalveren le. kw. 160 185 ct, 2e. kw. 140—120 ct, 3e. kw. 105 95 ct, alles per K.G.melkkoeien f 225 400, kalfkoeien f 230-415, stieren f 160 375, pinken f 140160 vaarzen f 150 200 werkpaarden f 100300, slachtpaarden f 9515Q, hitten f 95175, nuchtere kal veren f 814, fokkalveren f 15—27, biggen f 1015, overloopers f 1638. Vet vee en vette* kalveren in alle kwaliteiten matig verhandeld tot vorige prijzen. Melk en kalfkoeien met iets willigen handel. Nuch tere kalveren met redelijken handel, prijzen iets teruggaande. Biggen en overloopers met matigen handel. De handel in paarden was redelijk, p Eieren. (Rott. Veiling). Aanvoer 225.000 stuks, kippen- f 5.10—7.60, eenden- f 6.90 —7.70. (Rott. Consumptieveiling). Aanvoer 260.000 stuks, kippen- f 5.906.75, eenden- f 7.50-^-7,75, ganzen- f 1115. 15.00-20.50 15.00-20.50 8.0Q-13.00 8.00-15.00 8.00-13.00 8.00-13.00 10.00-15.00 10.00-15.00 60.00-127.00 60.00-127.00 15.00-27.00 16.00-27.00 16.00-24.00 16.00-24,00 16.00-26.00 16.00-31.00 16.00-26.00 16.00-31.00 20.00-34.00 20.00-36.00 De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgêWicht 75 K.G., rogge, boekweft, kanariezaad, inlandsche gerst, alle haversoorten 10 ct. per K.G. SNEEK, 18 Maart. Vee. Ter markt waren 225 melk- en kalfkoeien f 250490; 18 vette koeien f 215460stieren f 14 vette kalveren f 40—80 gras kalveren f 922 nuchtere kalveren f 81716 pinken f 80150 84 schapen f 3050 lammeren f 425 varkens f 60—120 176 biggen f 9—T4, Men betaalde voor vette runderen 47 52 Y> c., dito kalveren 5060 c., dito var kens 33—35 ct., zouters 43 c., Londen varkens 28*^*29 c* Melke- en kalvekoeieu in le soort prijs houdend, voor Oostenrijk werden eenige beesten gekocht2e soort traag vette koeien met minder handelvette kalveren, scha pen en nuchtere kalveren langzaamvar kens beter en biggen met goeden handel. VENLO, 17 Maart. Eieren. (Coöp. Vei ling Ver.) Aanvoer 240.000 stuks, kippen f 6.40 k f 7.20, eenden f 6,70 a f 7.80, gan zen f 17.40 a f 17.80. PURMEREND, Maart 1924. 11 zware fabriekskaas 45, met rijksmerk 49, 9 kleine boerenkaas 45—50, met rijksmerk 50. 1073 K.G. boter 2.00-2.10. 150 vette runderen 0,80—1.50; 239 melk en geldekoeien 150—400 per stuk; handel stug; 5 stieren, 44 paarden 200250, handel stug: 12 vette kalveren 1,401.60, handel matig; 1170 nuchtere kalveren voor de .slachterij 1036, voor de fokkerij 16—37, handel matig; 356 vette varkens 7275, han- vlug; 92 magere varkens 20—40 per waren voor taïw'e 12, rogge 9.50, gefs'tl ƒ11, erwten 23, bruine bootten 23. ROOSENDAAL, 18 Maart. Boter. Aan' voer 18.175 K.G. Prijzen waren hoogst' ƒ1.99 midden- ƒ1.95, laagste ƒ1.88. VEENENDAAL, 18 Maart. (Weekmarkt.) Eieren 5,50—6.25 per 100. Aanvoer 200.00C Handel trager. Biggen 1018 per stuk- Aanvoer 160 stuks. Handel vlugger. BOVENKARSPEL (STATION), IK Maart. Aardappelen blauwe ƒ4.70—5 per baal, aanvoer 15 baalUien groote gel» ƒ6.156.35 per baal, aanvoer 290 baal, Roode kool f20,70 per 100 K.G., aanvoer 1000 K.G. Gele kool 11.30—14 per 100 K G., aanvoer 1260 K.G.Witte kool 8.20 —8.70 per 100 K.G., aanvoer 2500 K.G. Spruitkool 3.305.70 per 15 K.G., aanvoel 10 23k* DEVENTER, 18 Maart. Eieren. Ter vei ling van de Coöp. Veilingsvereeniging Deven ter en Omstreken golden heden de kipeieren ƒ5.607.05 per 100 stuks aanvoer 76.00C stuks. Eendeneieren 7.25 tot ƒ7.45 per 10' stuks aanvoer 1000 stuks. VISSCHERIJ. IJMUIDEN, 18 Maart, Heden waren aan de markt de vangsten van 13 stoomtrawlers én 6 loggers. Dc prijzen waren als volgt tarbot ƒ1.901.70, tongen ƒ1.651.40 per K.G.griet 3826, gr. schol 2926, md. schol ƒ3138, zetschol 4833, kl. schol ƒ3118, 128, scharren 11.507.50 per 50 K.G.roggen 2012 per hoop vleet ƒ1.801.40 per stuk gr. scheivisch 34 29, md, scheivisch 30—24, k.md. scheivisch 22—17, kl. scheivisch 18—8, 12—9.50 per 50 K.G. kabeljauw ƒ3727 per 125 K.G.gr. gullen 1714, id. gullen 1712 wijting 53.50 per 50 K.G. ENKHUIZEN, 18 Maart. Totale haring- aanvoer van gisteravond 252,000 stuks recp- haring. Getal vaartuigen 90. Laatste markt ■ƒ3,50 per taf. Heden kwamen hier dc eerste 20 vaartuigen binnen met middelmatige vangst. Eerste markt ƒ3.65 a ƒ4.10. WOERDEN. 19 Maart. Kaasmarkt. Aan voer 48 partijen. Eerste kwaliteit 48 50; tweede kwaliteit 4346; met Rijks merk f* 4452. Handel traag. Een adres aan den minister. Het béstuur der Ned. Pluimvee Federatie heeft aan den minister van Binn. Zaken en Landbouw een adres gezonden, waarin het kennis geeft van zijn leedwezen over de ver doorgevoerde bezuinigng in zake de regeeringsbemoeiingeu op het gebied der bedrijfspluimveeteelt in het bijzonder de rijksvoorlichtingsdienst en het proeffok- station te Beekbergen. Er wordt in het adres op gewezen, dat juist door dc krachtige samenwerking van de bedrijfsorganisatie der boeren zelf mét de voorlichtingsdienst én 't proeffokstation de rationeéle pluim veehouderij de laatste jaren als tak var volkswelvaart belangrijke vorderingen heeft gemeekt en dat volgens het oordeel van des kundigen de productie nog belangrijk zal stijgen, indien op deze wijze krachtig wordt voortgegaan. Ten slotte dringt het bestuur er op aan, dat la deze geen verdere bezuiniging worde toe gepast, doch dat in tegendeel aan het proef- 'okstation en de voorlichtingsdienst meer middelen ter beschikking worden gesteld Te Heer Hugowaard is Maandag de al- gemëene vergadering der Langendijker Grocntehcentrale gehouden. De betaalmeester deelde mee, dat vanaf 1 Januari tot 12 Maart van dit jaar de kolos sale som van f 1.401.000 over de Broekér veiling is verhandeld. Een voorstel St. Pancras om alle groenten te veilen, ten eerste op de gewone manier, ten tweede door middel van den veiling- leider alle soorten ltoöl in gewicht aan te bie den voor een door den verkooper vastge- sfèlden minimumprijs, werd met 833 tegen 301 stemmen verworpen. Het verkoopen op permissicbriefjes blijft dus bestaan. stuk; 217 biggen 14—22, handel vlug; 426 schapen 3054, handel matig; 51 bokkert; kippeneieren 56 per 100; eendeneieren 7.00 per 100. GOUDA, Veiling van 18 Maart 1924. Wit lof, 1ste soort 45; 2de soort, 3032. Spinazie 54; Dunsel 6289: alles per 100 K.G, Rabarber 39.50; Selderie 6.30 7.40, alles per 100 bos. Eieren per 100 stuks 6.206,30. DEVENTER, 18 Maart. Vee. Dragende koeien 250350, guste koeien 250—325, dragende vaarzen 2503.25, dragende pin ken 200250, guste pinken 150200, raskalveren 35—60, nuchtere kalveren 8—14, stieren per K.G. 0.800.85, vette koeien per K.G. ƒ0.95—1.05. Handel ta melijk. Aanvoer 155 stuks, EDE, 18 Maart. Paarden. Luxe paarden ƒ500700, werkpaarden ƒ300550, 2-ja- rige paarden 400600, veulens 200300, hitten 250—450. Handel levendig. Aange voerd 182 paarden, 22 veulens en 6 hitten. 's-HERTOGENBOSCH, 18 Maart. Bo ter. (Bericht v .d. Coöp. Roomboterfabr.) Aangevoerd 15,275 K.G. Prijzen 1.97 i 2.05. HULST, 17 Maart. Granen. Prijzen Op 22 Aug. a.s,, zal planeet Mars dichter bij de aarde zijn dan gedurende de laatste 120 jaar het geval was, d. w. z. dan is hij nog 34)4 millioen mijlen van de aarde ver wijderd. Ia vérband met de hypothese, dat Mars bewoners heeft, zullen, naar verluidt, ver schillende pogingen ondernomen worden om met dc eventueele bevolking aldaar re laties aan te knoopen, zoo door draadlooze signalen, lichtstralen, rook en groofe vlakken groenten in den vorm van drie hoeken en vierkanten. „Floralia" heeft ditmaal een geheel num mer gewijd aan mooi bloeiende heesters. Het blijkt steeds als men de tuinen onzer liefhebbers in oogenschouw neemt, dat de verscheidenheid in heesters en boomen nooit zoo bijzonder groot is. Door nu op tal van minderbekende ge wassen, welke door onze Nederlandsche kweekers zoo voortreffelijk gekweekt wor den, aldus de redactie. Zooals altijd, vergezelt een fraaie plaat in driekleurendrulj, het nummer, terwijl tal van mooie afbeeldingen den tekst illustreeren. „Het is het eenige antwoord dat ik u even wil." „Denk je nog steeds aan Francjois Piret, vroegeren echtgenoot?" „Neen...." De stem van den jongen man klonk be- .Yoefd en ernstig. Rosa, luister toch naar mij.... ik bemin het is geen voorbijgaande gril van ij..., ik heb je lief, het is ernstig ge- eend. „O, ik geloof u toch niet!" „Ik bezweer het je!" en. rijke heer zooals u bemint geen een- ,udig dorpsmeisje dat niets bezit." „Als dat dorpsmeisje lief en aardig is en 'st. dan zijn er géén zilverstukken noodig :i haar lief tc hebben. Rosa, wil je mijn ouw worden?" Plotseling barstte Rosa in schaterlachen treft het slecht.... u zult mij niet mien. Een hevige (ooro vervulde den jongen man. Hij werd doodsbleek en zijne lippèn waren pier wit. Rosa werd bijna bang voor hem. „Ik ral je van de boerderij laten wegjagen," eidc hij tandeknarsend. „Zoo dwaas zal u met zijn!" „Het zal gebeuren.... Vanavond reeds!" Hij richtte zich in zijn volle lengte op, ':eerde zich om en verliet wankelend het kleine huisje. Rosa sloeg (le deur met kracht achter hera dicht en zonk als vernietigd op een bankje neer. Hrtar kleine broertjes en zusjes werden wakker. Hunne hoofdjes kwamen over den rand kijken. Rosa nam haar hoofd in de beide handen en weende. Ze gevoelde zich alleen, meer dan ooit. Ze had zich nog nooit zoo eenzaam gevoeld se dert den dag dat haar jeugd met haat en leed vervuld werd. Lichamelijk en geestelijk, had ze rust noodig. Al hare ledematen- deden haar pijn, het koude zweet parelde aan liarc slapen. Plotseling was het haar of er een naam in vlammende letters vóór haar geschreven stond. Ze hield eensklaps .op met weenen. Met hartstochtelijke vurigheid sprak zc dien geliefden naarii uit: „Francois! Francois!" Telkens én telkens herhaalde ze dien naam, tot het was alsof al haar geestkracht uitge doofd waf. Fernand Alban scheen zijn bedreiging om Rosa van de boerderij weg te lafén jagen, niet ten uitvoer gebracht te hebben. Weliswaar vertoonde hij zich niet meer op dén akker waar Rosa werkte. Deze was er van overtuigd dat ze den jongen man een even vurigeh haat toedroeg als zijn zuster. Er bestond echter een onder scheid tusschen den wrok dien ze Fernand en den haat dien zc Marguerite toedroeg. Dit juist was het wat haar beangstigde. Zij vervolgde Marguerite, Fernand vluchtte ec integendeel, Op zekeren namiddag begaf ze zich naar de boerderij om een paar kan cidenvijn te halen. Er was op den akker niets meer te drin ken en iedereen stierf er bijna van dorst. Toen ze in de nabijheid van. het kasteel ge komen was, stond ze plotseling bij een krui sing van den weg tegenovér Fernand. De jonge man werd vuurrood. Rosa daar entegen werd zoo bleek als een doek. Zc had zich minder snel hersteld dan Fernand Alban. Deze liep haar niet voorbij, doch ver sperde. haar den weg. Ifc jonge boerin fronste de wenkbrauwen. „Laat mij als het u belieft doorloopen, mijnheer," zeidc ze. „Heb ie dan zoo'n haast?" ..De boerenarbeiders staon op mij te wach ten!" „Het komt mij voor dat je naar de boerde rij toe gaat," j „Ja. ik ga cidcrwijn halen." „Dan loopen we tot zoover samen." „Mij best!.... Het blijft trtlj hetzelfde!" Hij keerde zich om en liep met haar mede. „Rosa, loop toch niet zoo hard.Ik wil de je zeggen dat ik er spijt van heb dat ik Zondagavond avond zoo beleedigd heb." „Laten lire daarover niet spréken.... laat mij met rust en dc vrede is getèekcnd!" „Maar ik mag toch wél met je praten?" „Als u mij tenminste niet meer bespot..., anders...." „Zeg nic nu eens wat jc oadcr bespotten i verstaat!" „Nu, als u mij zegt dat u mij bemint!" „Beste Rosa, ik ben bang dat Tk geen an der onderwerp zal kunnen vinden." Ze wendde haar gelaat af en haalde de schouders op. Plotseling fonkelde er een eigenaardige schittering in hare oogen. Een gedachte flit ste door hare hersenen. Ze zag Ferftand doordringend aan en reide: „Is het werkelijk waar dat u mij bemint?" „Even waarachtig als dat jij het liefste meisje van geheel den omtrek bent!" „Maar uw moeder dan?".... „Ik vrees dat ze niet terstond haar toe stemming zal geven...." „En ik ben bang dat ze noch terstond, noch later zal tóestemmert. Kunt ge u voorstellen dat ik dc schoonzuster zal worden van Mar guerite Alban, het hoogmoedigste meisje dat cr op aarde rondloopt?" „Er zijn nog we! andere erger dingen ge- beürd!' Fernand sloeg zijn arm om haar middel, Zc liet hem begaan.... Telkens en telkens had ze reeds getracht om haar liefde tot hem in haar haat voor Marguerite le verstikken Ze meende dat ze hem niet mocht bemin nen, omdat hij een broer van Marguerite was. Nu echter slaagde ze er niet in hare liefde te verstikken, Fernand trok haar naar zich toe en kuste haar.... Hunne lippen raakten elkaar.... plotse ling rukte het mei&ic zich uil aüa omarm in? los, snelde heen en verdween tusschen de boomen van het woud. Fernand bleef onbeweeglijk staan op de plaats waar ze hem had achtergelaten. Haastig liep Rosa voort. Ze lette niet op de takken die haar in het gelaat zwiepten. Stil mompelde ze voor zich uit: „Als ik in deze familie kom, dan zal ik de zoon huwen van de vrouw, die nooit lacht, de broer van het meisje dat geen medelijden kent." Marguerite zou dc schoonzuster worden van de smokkelaarster.iO, als ik haar eens aan mijn voeten kon zien, zooals ik mij voor haar heb neergestortl.als ik haar eens kon terugstooten, zooals ze mij heeft teruggestooten. Je zult het mij vergeven, Fran?ofsl. Ja, nu zal ik mij wreken!" Ze leunde tegen een boomstam, om op adem te komenPlotseling hoorde zé geritsel van bladerenOnwillekeurig zag ze naar een opening tusschen de boomen, waardoor het heldere daglicht tusschen het geboomte viel. Rosa zag iets bewegen. Zachtjes sloop ze naar voren.... In het hooge gras zaten twee menschen met elkander te praten. Ze spraken zacht met elkaar. De afstand tusschen hen en dc jonge boerin was echter te groot, om hen te kunnen verstaan. Maar ze herkende ter stond de jonge vrouw, van wie ze zulk een afkeer had; dc andere was de eigenaar van de groote kopergieterij van Mathon, de heer Dclost, De jonge man had zich naar het meisje voorovergebogen. Hij hield hare handen vast Marguerite trachtte zich los te maken, maar hij liet haar niet gaan..., Er klonken voetstappen. Rosa schrikte op- Ze haastte zich haren weg te vervolgen, zoodra .ze tot de ontdekking kwam, dat ze al heel wat tijd verloren had. De heer Lu- rieux zou haar straks wel rekenschap vra gen, waar ze zoo lang gebleven was. Weer andere gedachten kwamen haar bezig houden, Albert Delost had Marguerite van den dood gered, terwijl zij dacht aan. haar wraakplan ten uitvoer te brengen; nadien had ze hein enkele malen ts paard ontmoet. Tegenwoordig kwam hij dikwijls op het kasteel. Er was niet aan te twijfelen: Marguerite Alban en Albert Delost bemin den elkaar! Marguerite Alban on Albert Delost had den elkaar midden in het bosch ontmoet. Marguerite was daar 's middags dikwijls te vinden. Ze nam een of ander boek mee en ging bij een ouden eik liggen, om weinig te lezen ca heel veel te droomen. Het jonge meisje bad het onwrikbare be sluit genomen, om Albert Delost zooveel mogelijk te ontvluchten. Dit was het eenige middel om het verdriet, dat haar verteerde, te doen verdwijnen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6