UIT DEN OMTREK. VElSEN. De ziekenhuiskwestie SPORT EN SPEU. KERK EN SCHOOL. D. H. V. R. BILJARTEN. BILJARTBOND HAARLEM EN OMSTREKEN. Petrus Canisius. Het Int. Eucharistisch congres. INGEZONDEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. Prins Hendrik in Spanje. Ned. R. K. Reisvereeniging. De Tweede Kamer en de uitsluiting in Twente. De aardolie bij Corle. De Rijksmiddelen. DRANKBESTRIJDING. - UIT ONZE OOST. Malabar en Kootwijk. Verduistering van f 125.000. Ernstige brand te Batavia Kaneel op Celebes. ORDE EN ARBEID. LANDBOUW EN YISSCHERU* Het mond- en klauwzeer. HANDEL EN NIJVERHEID De. veehandel in België. Verlaging van den melkprijs in de hoofdstad. Uit het Heerenkleedingbedrijf RECHTSZAKEN. Een verkiszingsdelicL GEMEENTERAAD VAN VELSEN. Gisteravond vergaderde de Gemeenteraad Aanwezig waren alle leden. De voorzitter doet mededeeling van de ngekomen stukken. Een adres van Mevr. C. M. Boreel van Hogelanden - van Weede, waarbij zij aan de gemeente voor niets afstaat 13 groore iepen- zoomen, staande bij het dorp Velsen, vanaf den Rijksstraatweg tot tien ingang van Velser- beek, onder voorwaarde de boomen niet te amoveeren, alvorens de veiligheid van den weg zulks noodzakelijk maakt. Op voorstel van B. en W. wordt dit aanbod onder de gestelde voorwaarde aanvaard en besloten de schenkster dank te betuigen. Een adres van het bestuur der Vereeniging voor .Ambachtsonderwijs in Kennemerland, om voor 1925 een subsidie te verleenen van f 19.083 35. Te behandelen bij de begrooting Voor 1925. Een adres van de N. Holl. Vereen. Het Witte Kruis om een subsidie ter tegemoet koming in de tekorten op hare ontsmettings diensten. Hierop wordt afwijzend beschikt. Een verzoek van het bestuur der afd. van tien Jong Geh. Onth. Bond om vermindering Van rechten voor het medegebruiken van schoollokalen. Te behandelen bij punt 3. Een verzoek van Mej. J. v. d. Lende te IJmuiden om haar te willen benoemen tot gemeentevroedvrouw op een jaarwedde als geldt in gemeenten, welke met Velsen op één lijn kunnen worden gesteld. Naar B. en W. bm advies. Een verzoek van B. en W. van Hemelumer, Oldephaert en Noordwolde, om adhaesie te betuigen aan een adres aan H.M. de Konin gin inzake wijziging der Middelbare Onder wijswet. Voor kennisgeving aangenomen. Een adres van het Comité uit de Burgerij jtot protest inzake de Ziekenhuiskwestie, met Verzoek het besluit ongedaan te maken. Een verzoek van M. Dainmers te IJmuiden 'om gebruik van het gymnastieklokaal van school F. te Santpoort op Donderdagavond en van J. F. Roodenburg om afwijking der rooilijn. Beide naar B. en W. om advies. Een motie, ingediend door 12 leden (de voorstemmers van het subsidie aan de Maria stichting) van den volgenden inhoud „De raad der gemeente Velsen, gehoord de besprekingen over het zieken- jhuisvraagstuk in de gemeente Velsen gezien de agitatie, die in de gemeente is gevoerd tegen het subsidie, verleend aan de Mariastichting te Haarlem overwegende dat de raad deze subsidie heeft verleend, omdat geen ander aanneme lijk aanbod voor de stichting van een zieken huis in de gemeente Velsen aan de orde was icf kon worden verwacht overwegende dat thans ernstige pogingen worden aangewend om te komen tot de stichting van een niet-Katholiek ziekenhuis overwegende dat voor de gemeente Velsen de stichting van een niet-Katholiek zieken huis naast de Mariastichting niet van belang lis ontbloot L verklaart zich in beginsel bereid om wan eer een voorstel aan den gemeenteraad jwordt ingezonden voor de stichting van een niet-Katholiek ziekenhuis aan deze instelling op gelijken voet en onder dezelfde voorwaar- jden subsidie te verleenen, los van de vraag of de Tuchtschool eventueel aan de Maria- ;stichting of aan een ander ziekenhuiscomité wordt gegund." B. en W. stellen voor deze motie te behan delen aan het einde der vergadering. De heer Schilling vraagt beide moties aan te houden tot de volgende vergadering De heer Vermeulen wil over de motie !van het comité van actie dezen avond beslis sen. De heer Schilling vraagt wat er tegen aan houding is. De heer Tusenius ziet geen verband tus schen beide moties. De heer Groeneveld wil de motie van het Comité ook wel aanhouden. Spr. wil het petitionnement nog wel eens afwachten. De heer Vermeulen acht de eerste motie V)ldoende bekend. De heer Tusenius. Juist. De heer Schuitenmaker. Het is een gunst, een lid naast je te hebben, dat telkens juist roept. De Voorzitter. Wat valt men elkaar toch lastig. Het is met enkele leden lastig debattee- ren, gelukkig dat er ook nog andere zijn. De heer Schilling. U houdt uw compli menten maar voor u. De heer Vermeulen zoo gaarne de ge moedsrust in de gemeente zien weergekeerd. Daarom wil spr. de motie behandelen. De Voorzitter. Men mag ook wel aan een Eatalen termijn denken. 'De heer Bosman zegt dat er voor 't Comi té geen fatale termijn is. En alles is voor uitstel vatbaar. De heer Vermeulen wil dan duidelijk zijn. Over een week loopt de termijn van inschrij ving voor de Tuchtschoolgebouwen af en als deze de Mariastichting ontgaan, meent spr. dat deze schadeloos gesteld moet worden. Spr. wil dus de motie behandelen en stelt dit voor. Dit wordt met 912 stemmen verworpen. Vöör stemden de heeren Vermeulen, Nijssen, Handgraaf, Wardenaar, Maas, Zwanenburg, Langendijk, ten Broeke en Tusenius. De beide moties zullen dus in de volgende vergadering behandeld worden. De heer Landeweert vraagt opheffing der geheimhouding inzake een kwestie van het gasbedrijf en wel tegen de verschijning van het prae-advies van B. en W. De heer Bosman wil dit in geheime zit ting doen. De heer Schilling eveneens. We hebben gezien hoe gevaarlijk het is. Spr. sal voortaan oppassen voor geheimhouding. De VoorzitterMen kent mij nogal macht toe, maar 't zijn in den raad noga! iieve jongens. 1 Het voorstel tot opheffing der onbewoon baarverklaring van het perceel Kalverstraat 23 wordt goedgekeurd. Bij eenige verzoeken om kwijtschelding van de betaling der kosten voor het mede gebruik der schoollokalen werd een voor stel van den heer Schaar aangenomen om de huur op 1 Januari j.l. te doen ingaan. Op het verzoek om opheffing van de .Vuilnisbergplaats te Santpoort en inzake ruiling van grond wordt afwijzend beschikt. 1925, voor de Visscherijschcol, de Handels avondschool en de Nijverheidsavondschoc! voor ambachtslieden. Het voorstel tot wijziging en vaststelling, De wijziging der Verordening op den! Keuringsdienst van vee en vleesch in ver-j band met de yieeschkeuringswet 1919, wordt goedgekeurd. Benoemd wordt tot hoofd van school C te IJmuiden de heer S. v. d. Werf, onderwij zer aan school A aldaar. De heer Visser .krijgt gelegenheid tot het houden van een interpellatie over de steun- verleeuing. De heer Visser had gehoopt over de- werk- Ioozenzorg niet meer behoeven te spreken. Maar nu de bedragen voor steun zijn. vast gesteld op f 3 per week voor ongehuwde en f 7 per week voor gehuwden, plus 50 cent voor ieder kind, moet dit wel. Spr. acht deze bedragen veel te gering. Kun nen man en vrouw van f 7 leven Als de meerderheid der commissie zegt dat men geen recht op steun heeft, waarop heb- oen de werklcozen dan wel recht vraagt spr. Spr. dient een motie in, waarin de Raad uit spreekt dat de,bedragen te laag zijn en dat deze moeten worden f 10.50 voor gehuwden en f 1 voor ieder kind tot 10 kinderen, f 9.50 voor gehuwden, die niet georganiseerd zijn en f 1 voor ieder kind en f 7.50 en f 6.50 voor kostgangers. De heer Vermeulen wil deze motie, die verstrekkende gevolgen heeft, aanhouden. De heer Schilling wijst er op dat de Arm besturen meer gaven. Deze bedragen zijn te gering. De heer Handgraaf zegt dat als aan het Hanenland begonnen kan worden, zooveel mogelijk arbeiders aan 't werk zullen wor den gezet. De heer Bosman kent als lid van het Armbestuur den nood in veel gezinnen. De beer Schilling wil de motie ook wel aanhouden, als de commissie dan de uitkee- ringen maar wat wil verhoogen. De heer Sluiters dringt er op aan dat de commissie overleg pleegt met de Armbestu ren. Besloten wordt de motie aan te houden. De heer Landeweert vraagt dan nog eens de geheimhouding inzake de gaskwestie op te heffen. Verschillende leden willen dit alleen in ge heime zitting doen. De heer Sluiters zegt ook nog eenige vragen te willen stellen. Daarop gaat de Raad in geheime zitting. Burg. Stand. Geboren: z. van J. D. War- naarBelmer. d. van C. VerheyUiter- wijk Winkel, j. van W. Wagemansvan Noord. d. v..n C. Ch. de Pauwv. d. Wilden. d. van C. D. Molenaarde Groot. Overleden: N, C. Wijker, 10 mnd., d. van P. Wijker en M, Krab. D. Dekker, 1 j,, z. van H. Dekker en G. Baslianet, B.C.H, 9 3 6 3496 388 V.S.V. 10 2 8 4076 407 Klasse D, D.E.S. 6 5 1 2297 382 D.O.S. 7 6 1 2625 375 Korenbeurs 6 3 3 2104 350 D.V.S. 7 3 4 2259 322 B.C.H. 6 2 4 1928 321 Hekkensluiters 6 0 6 1572 262 D.E.S.—D.V.S. In lokaal Monopole heeft in klasse C. Vrijdagavond de voor beide vereenigingen D.E.S. en D.V.S. zoo belangrijke ontmoe ting plaats gehad. D.V.S. wist op D.E.S., die in deze afdeeling de leiding heeft, een 30 caramboles in te loopen, De Velseroorders maakten in totaal 480, tegen D.E.S. 450 caramboles. Om een gouden medaille. Na afloop van de competitie van den Bil jartbond Haarlem en Omstreken zal een wed strijd worden georganiseerd waaraan ver bonden een gouden medaille aangeboden door den Nederl. Biljartbond. Nader zal worden bekend gemaakt op welke wijze deze medaille zal worden ver speeld. De Kampioenswedstrijden. Thans kunnen we mededeelen dat de kampioenwedstrijden voor Noord-Holland die te Amsterdam worden gehouden in lokaal Tormer, Leidscheplein, en waaraan een 2- tal leden van den Biljartbond Haarlem en Omstreken aan meedingen, Zaterdag 22 Maart a.s. aanvangen, en zoo iederen dag worden voortgezet. Des middags wordt gespeeld van 36 uur en des avonds van 811 uur. De heeren van Calcar Sr. en J. H. Metz, spelen zoowel Zaterdag als Zondag a.s. Voor de vele Haarlemmers die dus Zondag a.s. in Amsterdam den wedstrijd Holland België meemaken, kunnen alzoo van die kampioenwedstrijden op het groene laken des avonds ten tweede male genieten. Vele aanvragen zijn reeds ingekomen bij het be stuur van den Biljartbond Haarlem en Om streken om een plaats voor het gereserveerd gedeelte, zoodat onze afgevaardigden op een flinke belangstelling kunnen rekenen. Een hangende kwestie. De wedstrijd HekkensluitersKoren beurs in klasse C heeft de gemoederen zoo danig in beroering gebracht, dat tot nader te bepalen datum alle wedstrijden tegen de Hekkensluiters vastgesteld geen doorgang vinden. Er wordt dus in klasse B Dinsdag a.s. niet gespeeld. D.V.S.Hekkensluiters vervalt eveneens. De voetbalwedstrijd, welke Zaterdag middag ten bate van het N. O. C. op het H. F. C.-terrein zal plaats vinden, wordt waarschijnlijk gespeeld tusschen een com binatie van H. F. C.-ers en R. C. H.-ers eenerzijds en een elftal van Haarlemschc 2de klassers (Zandvoort, Bloemendaal, Schoten, Edo) anderzijds. Waar echter Edo en Schoten Zondag elk een competitie-wedstrijd moeten spelen, welke op 't moment, dat we dit schrijven nog niet zijn uitgesteld, zullen deze beide clubs op Zaterdag wel geen spelers kunnen afstaan, Ie KLASSE B. LEIDEN I—W.F.C. I 3—1 W.F.C. trok naar Leiden met- drie in vallers. De eerste 15 minuten gaat het spel gelijk op tot Leiden een strafschop ten deel viel, welke via keeper en paal in het doel wordt geschoten (10). Eeven daarna gaat W.F.C. op het doel van Leiden af en fabri ceert een doelpunt doch dit wordt zeer te recht wegens buitenspel geanuleerd. Dan gaat het spel tot rust gelijk op. Na rust pakt W.F.C. geweldig aan en onderneemt, geholpen door den wind die tijdens de rust kwam opzetten, aanval op aanval. Ongeveer 10 minuten na rust krijgt W.F.C. een stafschop te nemen. De aan voerder plaatst zich achter den bai en schiet in keepers handen, doch het is uitstel geweest, want even daarna gaat de voor hoede op het Leiaen-doel af en weet de links binnen gelijk te maken (11). Niet ont moedigt valt Leiden aan en door een mis- misverstand in de achterhoede van W.F.C. schiet de linksback in eigen doel (21). Als er nog tien minuten te spelen is weet de rechtschbinnen van Leiden den keeper uit den goal te lokken en schiet precies over diens hoofd in het doel (31). Hier mede kwam het einde en heeft Leiden wel verdiend doch eenigszins geflatteerd ge wonnen. Een 150 toeschouwers woonden deze mooien en vluggen wedstrijd bij. „SCHULPEN." Klasse D. D.E.S.—V.S.V. Donderdagavond heeft in lokaal Monopole de wedstrijd in klasse B plaats gehad tusschen D.E.S. en V.S.V. Het was een aardige ontmoeting, met D.E. S. in de meerderheid. De Haarlemmers maakten in totaal 500, waartegenover V.S.V. 83, 83, 69, 82, 85 is 402 caramboles stelde. Omtrent het niet meer uitkomen in klasse B door Korenbeurs is in den stand in deze afdeeling een belangrijke wijziging gekomen. Het zijn de clubs B.C.H.V.S.V. en D.O.S., die hier thans kans maken op den beker. De wedstrijd tusschen V.S.V. en Korenbeurs zal dan ook wel de belangrijkste zijn die te Velseroord wordt gespeeld op 3 April a.s. D.O.S. moet tiog thuis tegen Hekkensluiters en uit tegen D.E.S. D.O.S. heeft ook van het drietal de minste kans. Wij laten volledigheidshalve de standen hier volgen. Klasse A. •-g t aangehouden. B.C.H. gesp. gew. verl. Tot. Gem. 6 5 1 3306 551 D.E.S. 6 3 3 3136 522 D.V.S. 6 3 3 3132 522 Korenbeurs 7 4 3 3643 520 Populair 5 0 5 2155 431 Klasse B. B.C.H. 7 6 I 3182 454 V.S.V. 7 3 4 3133 447 D.O.S. 6 4 2 2665 444 D.E.S. 6 4 2 2550 426 Hekkensluiters 6 2 4 2483 413 Klasse C. D.E.S. 11 9 2 5201 472 D.V.S. 11 9 2 5123 466 Korenbeurs 11 5 6 4959 450 5 Keuën 9 5 4 3926 436 D.O.S. 10 5 5 4294 429 ■Hekkensluiters 9 2 7 3690 410 De apologetische Vereeniging „Petrus Canisius" heeft thans vijf lnlichtingen-bu- reaux geopend, waar andersdenkenden gra tis inlichtingen kunnen bekomen over het Katholiek Geloof in het algemeen of. over een of ander punt in het bijzonder. Deze bureaux zijn gevestigd: te Nieuwe- Niedorp, Franciscanenklooster onder leiding van Pater Vergeer, te Driebergen, Sem. Rijsenburg onder leiding van Prof. Mets, te Voorschoten, Huize Bijdorp onder leiding van Pater v. d. Vloodt, te Zwolle, Domini canenklooster onder leiding van Pater Otten. De Katholieken worden verzocht om andersdenkende vrienden of bekenden op deze bureaux opmerkzaam te maken. Mgr. Heylen naar Amsterdam vertrokken. Mgr. Heylcn, bisschop van Namen, is naar Amsterdam vertrokken, om met het lo caal comité aldaar de voorbereidende werk zaamheden voor het Internationaal Eucha ristisch Congres te bespreken. Z. D. H. zal te Amsterdam verder graaf d'Yanville van Parijs, secretaris-generaal der internationale Eucharistische congressen, ontmoeten. Msb, Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. OVERLEG TUSSCHEN PATROON EN ARBEIDER. Mijnheer de redacteur. Van arbeiderszijde wordt mijne aandacht gevestigd op onvolledigheid van een ge deelte van uw artikel: „Overleg tusschen patroon en arbeider", voorkomende onder „In en om Haarlem", in uwe courant van Vrijdag 14 Maart 1924, tweede blad, waar door misverstand bij uwe lezers zou kun nen ontstaan. In de 4de alinea, 1ste kolom, regel 10, 11 en 12 v, o, staat: „met het contractloon naar huis gingen, dat was rond 59. enz." Dit dient gelezen te worden: „met het contractloon, verhoogd met 40 pet., even eens per contract toegestaan wegens aan genomen werk, enz." Het contractloon was n.l. in dien tijfl 0.94 per uur, dus per week van 45 uur 42.30; dit verhoogd met de 40 pet. in, aangenomen werk, geeft 59.22 of rond 59 Door bovenstaande verduidelijking te wil len aanbrengen, zu.lt u ten zeerste verplich ten, Uw dw. A. D. DE ROOS. Naschrift, Gaarne verleenen wij plaat sing, onder dankzegging voor de bewerking, aan bovenstaande verduidelijking. DE TWEEDE KAMER EN DE BEHANDELING VAN ART. 36 DER NEDERL. SPOORWEGEN. Geachte Redactie. Het is niet de gewoonte om van uw blad eenige plaatsruimte te vragen om te trach ten te vertolken wat er en vooral op 't oogenblik, leeft onder het spoorwegperso neel, daar al deze zaken in de vakbladen worden behandeld! Maar het is hoog tijd dat de pers (en voor al de Katholieke pers] de toestanden die daar hee'rschen eens kent. Hel eenigste redmiddel voor de spoorman- nen is samenwerking over de geheele linie met alle spoorwegbonden, om te voorko men dat de toestand nog meer verslechtert! Het recht om het werk a!s protest neer te leggen is wettelijk voor ons verboden met de belofte, dat een bescheiden bestaan werd gegarandeerd. De diensttijden zijn zoo onge regeld en lang, gepaard gaande met inten- sicven arbeid, dat men in elk geval daarom een bescheiden belooning zou mogen er langen, maar niets is minder waar. Het gezinsverband voor ambtenaren en beambten, aan de stations werkzaam, Is door de ongeregelde diensttijden totaal uiteenge rukt. Bij diensttijden van 54 uur per week, waar bij nachtdiensten. moet het spoorwegperso neel paal en perk stellen om nog niet meer aderlatingen te ondergaan. Men hoort het in de spoorwegwereld van de daken: in de Tweede Kamer wordt niet de spoorwegen gesold, tegen Het optreïkn van onze reeït'- sche regeering bchooren onze vertegenwoor digers te protesteeren, dit is de taal die men van onze Roomschc mannen hoort. Daarom moet er terdege rekening gehou den worden met wat er gaat gebeuren. Informeert gij, geachte redactie, eens naar de loonen bij het Bestuur van „St. Raphael" afd. Haarlem en vooral naar de toestanden van het stationspcrsoneel. De 10 pCt. loons verlaging, met terzijdestelling van alle over eenkomsten, daarbij een dag langer werken per week voor verschillende takken. Het stationspersoneel heeft elk organisatieman wakker geschud, en zal hen doen inzien, dat samenwerking zooals gezegd zeer gewenscht is. Laai de Kath. Spoormannen, die niet georganiseerd zijn, zich direct als lid opge ven bij „St. Raphaël" en het Bestuur steu nen in zijn zware taak. Ik hoop, dat onze Kath. Kamerleden zich zullen interesseeren bij de a.s. behandeling, voor het spoorweg personeel, voor deze nijvere groep menschen in onze samenleving en zullen onderzoeken, hoe de diensttijden en het loon zijn van het spoorwegpersoneel, dan bestaat er kans, dat de regeering haar draai zal nemen. Aan on ze Kath. Kamerleden is de beslissing. Geachte Redactie, dank voor de opnam* Hoogachtend, uw CHR. H. Lid van „St. Raphaël" afd. Haarlem. Donderdagavond te 10 uur is de Prins met den „Andalucia Express" te Sevilla aange komen. Aan het station waren aanwezig In fant Don Carlos de Bourbon, kapitein-gene raal der provincie, baron Van Aerssen Beyeren van Voshol, consul, en de heer H. Gelder, vice-consul aldaar, de commandant van dc Nederlandsche duikboot K, 9, die juist te Sevilla is. De alcade (burgemeester), generaal Tavira, de chef van den veilig heidsdienst en dc commissaris van politie. De Prins was vergezeld van den gezant jhr. Melvill, van zijn adjudanten Laman Trip en von Mühlen en den hem toegevnegden adju dant des konings, de kolonel Obregon, In het Hotel de Madrid heeft het gezelschap intrek genomen. Nadat de Prins nog den avond van aan komst een voorstelling bad bijgewoond in dc dansschool van „Otero," waar dc klas sieke Spaansche dansen worden onderwe zen, is Z. K. H. den volgenden morgen naar Cordova vertrokken, vergezeld van dezelfde officicele personen. Aan het station wer den de reizigers opgewacht door de lokale autoriteiten en den markies en dc markiezin de Merito, tc wier huize de Prins zou lun chen. De Prins bracht een bezoek aan do „Mezquita," het beroemde Arabisch bouw werk, vroeger moskee, thans kathedraal. De Prins werd door kerkelijke hoogwaardighe den rondgeleid. Na dit bezoek werd het klooster San Jeronimo bezocht, dat ook van Moorschen bouw is. Na het noenmaal bij markies del Merito werd het paleis van markies de Viana bezocht. Hierna keerde het gezelschap naar Sevilla terug. Luidens een bij het departement van Marine ontvangen telegram is het pantser schip „Heemskerk", onder bevel van kapi tein ter zee J, H. G. Kremcr, 17 Maart te Passages aangekomen. Aldaar zal Prins Hendrik 22 dezer weer aan boord gaan. Verwacht wordt, dat de „Heemskerkden 25en dezer te IJmuiden zal binnenkomen. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag middag een algemeene vergadering in Hotel de Roodc Leeuw fc Amsterdam. De agenda vermeldde de behandeling van statuten en reglementen, alsmede de verkie zing van een definitief hoofdbestuur. Dc voorzitter memoreerde in zijn openings woord dc oprichting der vereeniging in No vember j.l. en sprak er zijn voldoening over uit, dat hij thans ook leden en afgevaardigden van afdeelingen mocht begroeten. De statuten en reglementen worden be houdens eenige wijzigingen door de afd. Alkmaar en Utrecht voorgesteld, goedge keurd. Besloten werd dc Kcrkcl. en Kon. goed keuring aan fe vragen. Als voorzitter der vereeniging werd geko zen de heer B. Stumpcl en als leden van het hootdbestur mej. A. Everling en de heeren F. J. Clifford, C. Koenraad, L. H. v. Rooijen en W. Steinmeiz, Amsterdam; P. J. (Hol ders, Alkmaar; P. J. Th. Dieges, Utrecht; H. J, v. d. Veer en J. N. Hensen, Haarlem; en Fr. Bouwman, Den Haag. De voorzitter van het voorloopig HiB., de heer Ant. Kuppers, die zich voor het voor zitterschap niet verkiesbaar had gesteld, Werd door de vergadering tot eerevoorzitter benoemd als blijk van waardeering voor zijn initiatief tot stichting der vereeniging, welke mededeeling met spontaan applaus en onder groote geestdrift door de vergadering werd begroet. Ten slotte werd de vergadering met een opwekking tot krachtige propaganda voor den bloei der vereeniging door den nieuw benoemden voorzitter gesloten. De gast van den ex'kroonprins. Mr. J. B. Kan, secretaris-generaal in aïgc- meenen dienst, vertrekt dezer dagen naar Oels, waar hij de gast zal zijn van den ge wezen Duitschcn kroonprins. Bij den aanvang van de zitting der Tweede Kamer van gisteren deelde de voorzitter dc heer JKoolen mede, dat de heeren Albarda (S. D. A. P.) c.s. een wetsvoorstel hebben ingediend tot het instellen van een onderzoek in zake het geschil in de textiel nijverheid in Twente. De heer Albarda verwees voor de toelich-' ting naar de memori? van toelichting, bij dit wetsvoorstel behoorendc. Hij drong aan op een spoedig onderzoek in de afdeelingen. De voorzitter zcide, het ontwerp onver wijld bij de Centrale Sectie aanhangig te zuilen maken, welke het onderzoek in de afdeelingen regelt. Concessie-san vraag. De directie van de Mij. tot het verrichten van mijnbouwkundige Werken te Heerlen, die in 1923 concessie hoeft gevraagd voor de ontginning van steenkolen en stcenzout te Winterswijk binnen een door haar onder den naam „Alexander" aangeduid veld, heeft thans aan Gedep. Staten van Gelderland voor hetzelfde velé een aanvraag ingezon den om tevens concessie te ontvangen rooi de ontginning van aardolie en aardgas Deze aanvraag is een onmiddellijk gevolg van de voor enkele weken door den Rijks Geologi- schen Dienst gedane ontdekking van olie. Dc rijksmiddelen hebben over de aige- loopen maand ruim 2 milïioen minder opgebracht dan over Februari 1923; over dc eerste twee maanden van 1924 was het be drag 3.73 milliocn minder dan over de eerste twee maanden in 1923 Sobriëtas. De vergadering van de Centrale Jeugd commissie van Sobriëtas wordt behouden Dinsdag in de week na Paschen, 22 April a.s. DR. DE GROOT AAN HET WOORD. In de „Javabode" wordt een vraaggesprek aangetroffen met den bekenden radio-in genieur dr. De Groot, den leider van het sta tion Malabar. We nemen daaruit de volgende opmerkingen over het station te Kootwijk over Dr. De Groot deelde ons mede, dat de Malabarsche boogzender in alle opzichten beter voldoet dan de machine-zender. Het groote nadeel van laatstgenoemde installatie is, dat er in de practijk niet voldoende energie door kan worden ontwikkeld. Niettegen staande Malabar nog slechts met halve kracht werkt, is dit station vee! sterker. Het gevolg is, dat, waar Malabar den duur van het seinen reeds heeft kunnen opvoeren tot 24 uur per etmaal, Kootwijk alleen gedurende gemeen schappelijke nachtelijke uren kan seinen, het geen thans gedurende den winter 8 a 10 uren per etmaal is, doch in den zomer slechts 2 uren bedraagt. Overdag kan Kootwijk niet seinen, omdat de zender te zwak is. Op onze vraag, waarom men dan geen ster kere machine neemt, antwoordde de heer De Groot, dat dit bij den machine-zender niet gemakkelijk gaat, omdat daarvoor een enorm hooge energie noodig is. Het gaat daarmee als met de machines van een stoomschip. Als de normale vaart 14 mijl per uur is, kan die vaart slechts door een buitengewoon groot kolenverbruik worden opgevoerd. Wij vroegen den heer De Groot, hoe het kwam, dat, waar zoo duidelijk was gebleken, dat de boogzender beter voldoet dan de ma chine-zender, hetgeen ook in den Volksraad werd geconstateerd, men in Holland nog al tijd blijft vasthouden aan de Telefunken- systeem Het ideaal van een Groot-Duitsch- land behoort voorloopig toch tot de vrome wenschen. Ja, was het antwoord, dan zou de regeering moeten erkennen, dat zij in 1916 door haar geheimen adviseur, die n.b. met eens des kundig was, verkeerd was voorgelicht, doch dat slechts politieke overwegingen dien ad viseur en toe hebben gebracht, de Neder landsche regeering te adviseeren het Tele- funken-systeem te aanvaarden. Dr. De Groot deelde ons nog mede, dat indien de vier ton, welke op de nieuwe be grooting voor Malabar zijn uitgetrokken, worden toegestaan, spoedig met volle kracht zal kunnen worden gewerkt. Zoolang echter Kootwijk te zwak is om overdag te kunnen seinen, vreesde hij, dat uit een commercieel oogpunt niet die resul taten zullen zijn te bereiken, welke mogelijk zijn, als Kootwijk van gelijke sterkte is als Malabar. Toch meende de heer De Groot te mogen voorspellen, dat zelfs bij de huidige omstan digheden in 1924 een winst van minstens 6 zal worden gemaakt, hetgeen hij voor een onderneming van één jaar oud een mooi re sultaat noemde. De administrateur van het Simpang hospitaal te Soerabaja, de heer Verkamer, be kende in totaal 125 mille verduisterd te hebben. Een kastekort. De beheerder van het pandhuis te Lawang heeft een kastekort van f 12.000. Het Bal. Nbl. van Maandag 11 Februari meldt Zaterdagavond tusschen elf en twaalf uur is in de Unielaan brand uitgebroken in een woning, behoorende tot een rij z.g. pettaks, welke van hout opgetrokken, en met pan nen gedekt zijn. Het vuur greep snel om zich heen en tastte spoedig de belendende perceelen aan. In totaal werden 25 woningen, alle door Chineezen bewoond, geheel in de asch ge legd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De schade-wordt door verzekering ge dekt. Volgens den Makassaarschen correspon dent van de Nieuwe Soer. Ct. zou de hout vester zich naar Loewoe begeven. Loewoe is de landstreek ten Noorden van de Golf van Bone, waar ongeveer 2 jaar geleden, op een hoogte van ongeveer 1500 meter, kaneel- struiken werden aangetroffen, waarvan de bast wel niet zoo superieur bleek als de be roemde Ceylonbast, doch die in reuk en sterkte ver boven het Padangsche product uitstak. Een oppervlakkig onderzoek toonde al dadelijk aan, dat men niet met een toe- valligen aangroei had te doen, doch dat de plant over een tamelijk groote uitgestrekt heid voorkwam. Monsters werden gezonden naar Hongkong,- Nederland en Amerika en er wordt verwacht dat de handel de noo- dige belangstelling voor het product zal toonen. Daar men goede resultaten verwacht, zal de houtvester zich er voor een juistere opneming heen begeven en met ongeveer gelijk doel doorgaan naar' het merengebied vanTawoeüe, waar de beste dammar van Indië groeit. Ook dé ar zal een zuiverder opneming dan tot heden bestond, worden genomen. 3. halveering der vacantia door die pa troons die door de zware tijdsomstandig heden tot het uitbetalen der geldende va- cantie niet in staat zijn. Een technische commissie van werkgevers en werknemers heeft het z.g.n. „urenraatn" de tabellen, waarin de uren, noodig vooi het vervaardigen der onderscheidene klee- ding8lukken zijn aangegeven herzien. Op enkele uitzonderingen na is over deze technische herziening overeenstemming ver kregen. Wat deze uitzonderingen betreft, hebben de werkgevers vast moeten houden aan de opinie hunner afgevaardigden in be doelde commissie, zooals deze opinie zich, na zeer talrijke vergaderingen met de ver tegenwoordigers der werknemers, gevormd heeft. Betreffende de uurloonen hebben partijen geen voorsteilen ingediend. Deze blijven dut in de nieuwe C, A. O. ongewijzigd. Export van paarden. In Midden-Limburg wordt door Duitsche kooplieden een geweldige opruiming gehou den in dc paardenstallen der Limburgsch» lokkers. Zelfs stamboekdieren van 40CX 5000 gaan van de hand. In de laatste tien dagen moeten reeds meer dan 501 exemplaren zijn uitgevoerd. 29 gevallen te Zevenbergen. Het mond en klauwzeer is te Zevenbergen (N. B.) uitgebroken onder 29 stuks vee van den landbouwer D..R. aan den Huizerdijk aldaar. Nader wordt urt Eindhoven gemeld, dai het mond- en klauwzeer onder het rundvee in dc provincie Noord-Brabant zich op schrikbarende wijze begint uit te breiden. Zoowel uit de Langstraat als van de Bra- bantsche grens komen berichten over het uitbreken dezer gevreesde ziekte. Locomotieven voor China. Een bestelling bij „Werkspoor." In den loop van het vorig jaar heeft de regeering van de Chineesche republiek door bemiddeling van de N. V. Ned. Syndicaat voor China, te Amsterdam aan „Werkspoor" te Amsterdam, de levering opgedragen van drie groote sneltreinlocomotieven ten behoe ve van den dienst op den Lunghai Spoorweg. Thans zijn door bedoeld syndicaat opnieuw vijf locomotieven van hetzelfde type besteld, zoodat bij „Werkspoor" thans acht zware 1 sneltreinlocomotieven voor bovengenoemden j spoorweg in aanbouw zijn. f De opleving onzer scheepvaart. WEDEROM TWEE ZEESCHEPEN IN DE VAART. Naar de Tel. verneemt, zullen de beide vrachtschepen „Salawati" en „Saiabaagka," toebehoorende aan de Stoomvaartmaatschap pij „Nederland," welke sedert Juni 1923, resp. Augustus 1922 alhier waren opgelegd, bin nenkort weer in de vaart worden gebracht. Het s.s. „Salawati" 2al begin April naar Ned-Indië vertrekken, terwijl het s-s. „Sala- bangka" bestemd is een reis te maken in dr Holland-Oost-Afri kaiijn. Het s.s. „Bintar.g," dat tot een motor schip wordt omgebouwd, buiten beschou wing gelaten, zullen dan alle vrachtschepen der maatschappij „Nederland" weer in de vaart zijn gebracht. Nieuwe koopvernietigende bepalingen. Met ingang van 1 April zullen in België de volgende koopvernietigende bepalingen van kracht zijn a. de tuberculose bij het drachtige rund, dat niet gekocht of geruild werd om ge slacht of vetgemest te worden, zal gehouden worden als zijnde een koopvernietigend ge brek. De tuberculose moet vastgesteld wor den binnen dc 9 dagen na het sluiten van den koop b. Als tuberculeus worden beschouwd: 1. de dieren, welke de clinische kenteeke- nen der ziekte dragen 2. de dieren, die, hoewel geen uitwendige letsels vertoonend, reageeren op de tubërcuü- ne, aangewend op een der volgende wijzen: ingespoten binnen in de onderhuid van het ooglid of in de staarthuid of ingedruppeid in het oog of ingespoten onder de huid Omtrent de verlaging van den melkprijs te Amsterdam wordt nader gemeld dat boe ren en distribuanten beiden een halven cent prijsgzeen, waardoor de straatprijs met één cent zal worden verlaagd. De inkoopprijs wordt dan 11K cent franco stad of inrich- ting. Het standpunt der werkgevers. De onderhandelingen over een nieuwe landelijke collectieve arbeidsovereenkomst in het Heerenkleedingbedrijf, te Amsterdam, hebben, naar men van werkgeverszijde schrijft, nog steeds, niet tot overeenstemming mogen voeren. Hoewel oc oude C. A. O. eigenlijk afliep per 15 Februari 1,1., ie zij, cp herhaald aandringen van de werknemers bonden. telkens verlengd, eu ihans zal zij Zaterdag 22 dezer ongeacht dc resultaten der onderhandelingen buiten werking treden. De werkgeversbonden hebben dezer da gen hun uiterste voorstellen aan de kleer- makersorganisalies doen toekomen. Deze omvatten de volgende punten: 1. medewerking der arbeidersorganisaties tot een regeling der overwerkvergunningen gedurende den seizoentijd, waardoor gedu rende 10 weken in het voorjaar cn weken in het najaar 5 uur per week zal worden overgewerkt, tegen betaling van 10,./ over- geld; 2, het recht voor de maafczaken, om een kleermaker, die in een bepaald tarief werkt, voor ten hoogste 25% van het totaal zijner werkzaamheden werk te geven in een lager tarief dan het hoogste tarief waarin die kleermaker bij dicnzel.i<J<m patroon gewerkt huehj Een dierenbeul Door den politierechter te Alkmaar werd Maandag de 19-jarige koopman P. N. uit Abbekerk, wegens mishandeling van hem toebehoorende honden, veroordeeld tot I maand gevangenisstraf. Bekl. hield er drie honden op na, die voor hem moesten trekken en een alles behalve benijdens waardige behandeling van hem ondervonden. Toen zijn vader zich een paard had aan geschaft en hij de honden dus kon mirsen, vond de koopman het niet noodzakelijk de honden, die toch al niet te veel kregen, langer van voedsel te voorzien, zoodat de arme die ren doodhongerden. Een der dieren werd zelfs, door hem begraven toen het nog leefde Voor het Gerechtshof te Arnhem, is de strafzaak behandeld tegen den arbeider S. te' Echteld, die bij de laatste verkiezingen een ander, die hiertoe niet in staat was met stem men behulpzaam is geweest. Daarbij heeft de beklaagde op een anderen candidaat ge stemd, dan de kiezer wenschte. De rechtbank te Tiel sprak hem vrij doch de officier van juistitie ging in beroep, De advocaat-generaal van het Hof was van oordeel dat hier inderdaad een strafbaar feit was gepleegd en eischte een gevangenis straf van 14 dagen. Uitspraak over een week.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7