8 cz f Q NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad - Woensdag 19 Maart 1924 De Moro's. Z'n eerste pijp. HOE HOLLY-DOLLY RIDDER WERD Zakken rollende hulpbrieven bestellers. Auto-ongelukken met doodelijken afloop. Na den winter. Spoorloos verdwenen. Inbraak te Utrecht, Een wraakneming. In de val geloopen. Bloedvergiftiging. Een ei in een ei. Goederenwagens ontspoord. Souvenirs aan Napoleon. Een dure damesneus. Godsdienstwaanzin. Een avonturier. Inbraak te Utrecht. Een gevaarlijke chauffeur. Geen brand, maar een dronken man. Een gevaarlijke onderneming met een klein resultaat. Oplossingen der laatste oefenraadsels Nieuwe oefenopgaven. 3", TTT TTTTTTTTT UIT DE MOPPENTROMMEL. door PIJLTJE. lil I I i n mi mi I n mil. I I U Kort berichtje „Uit otize Oost in het Zaterdagavond-tweqde blad, „nieuwde", boe O. paar Moro's op 'n Nederlandscli schip, negen Nederlanders gedood en negentien ge wond hadden. Een kort artikel over de Mo ro's is wellicht aangenaam. De eilandenreeks, bekend als de PhiHppij- nen, werd in 1521 door Magellaen ontdekt, die zelf daar vermoord en opgepeuzeld werd Precies vijftig jaar later werden ze door Spanje ingepalmd. Liggend tusschen Ned. Oost-IndiS en Ja pan, tellen ze klein en groot Over 2000 eilanden. Zij bleven Spaansche^ bezit ting, totdat Amerika in 1899 ze als 'n ver goeding van Spanje cadeau kreeg. Ruim 300 jaar Spaansch. Spanje heeft altijd gekoloni seerd met de missionarissen. Het bekee- ringswerk werd ook daar goed ter band ge nomen en met verschillende kloosterorden hebben vooral de paters Jczuiten hun spo ren verdiend. De katholieke Universiteit te Manilla werd gesticht vóór onze Hooge- school te Leiderr! Hel observatorium is we reldbekend. Het bekecringswerk maakte de minste vorderingen op de zuidelijke eilandjes waar onder het grootste Mindanao. De grootste tegenkanting was de stam der Moro's. Drie honderd jaar hebben zij tegen Spanje ge vochten. Zij zijn nooit Onderworpen en ze hebben de laatste jaren heel wat last gege ven aan do droge republiek. Moro en onderwerping zijn twee tegen strijdigheden. Vrij en ongebonden is hij! an dere stammen onderdrukken en ze tot sla ven maken is zijn doel. Levend aan den Zuidkant van het groote eiland en op de kleinere ten Zuiden en Zuidwesten, was het natuurlijk dat ze eerste klas bootslui zijn. In him kleine, onaanzienlijke bootjes be- paddelden zij de zeeëngten, stalen cn roof den zooveel zij konden en kwamen naar Ce lebes en Borneo en in heel den Archipel. Zij waren berucht en gevreesd. Nu is aan hun rooftochten paal en perk gesteld, tenminste aan die op groote schaal, want de vele, vlugge, kleine kanonneerboo- ten van Amerika boezemen ontzag in. Steden, door de Spanjaarden gebouwd, werden ommuurd en het is nog niet lang dat een blanke zich vrij rondom Zamboanga, de belangrijkste stad op Zuid-Mindanao, kan bewegen. En op Jolo, tusschen dat ei land en Borneo, is de stad van denzelfden naam nog ommuurd en geen blanke waagt het „buiten de poort" te zijn, zeg na vief uur *s middags en overdag „niet te ver", 't is al tijd: oppassen. Alleen om de Moro s. Er gaat geen jaar voorbij zonder zooveel en zooveel slachtoffers. Moro's zijn echte Amok-Ioo- Pers'- - Ze zijn flink gebouwd, schijnen gespierd, loopen recht op. Kijken brutaal en trotsch om zich heen, alsof zc zeggen wilden „nou, doe me eens wat als je durft". Zc gaan ge kleed in gewoonlijk bonte kleuren Karmozijn. Olijf, Saffraan zijn de grondsche kleuren. Een zeer nauwe broek ook de dames -— die om het onderbeen gespannen zit als het vel om een paling, en die boven de knie weinig wijder wordt. Een korte jas of jak, met zeer nauw-sluitendc mouwen, 't Schijnt een erg ongemakkelijk plunje. Meer dan niet is het costuum vuil,' zoo vuil, dat de eigenlijke kleuren alleen te bespeu ren zijn met een paar vergrootglazen! Op Feestdagen zijn zc f.ip-top! Een. zwaard op sjj met een kris, veelal mooi gegraveerd, aen paar gouden lijfsieraden, voltooien den uiterlijken Moro, En de innerlijke? Onbe teugeld, vrij, onbetrouwbaar, verraderlijk, indankbaar. Ze noemen zich Mahomedaan doch ze be kommeren zich weinig of niets om den pro leet of zijn leer. Alleen zijn ze eerste Christenhaters en de vrouwen-kwestie wordt op z'n Islams opgelost. De verwil derde stam der Moro's heeft allen pogingen om hem te beschaven op Christelijke begin selen weerstand geboden. Zij buigen zich niet. Vele missionarissen, vooral Jezuiten, hebben getracht de Moro's te bekeeren. Velen hebben voor hen hun leven gege ven! Een missie, een school werd aangevallen, dc missionaris vermoord en alle kinderen in één slag weggevoerd in slavernij. Dat is meer dan eens gebeurd. Moro's beschouw den het als hun recht christenen het leven zuur te maken, of hen te vermoorden. Ver leden jaar nog was er een complot om dc christenen uit Mindanao ie moorden cn dat eiland in een Moroosch koninkrijkje te ver anderen. Ofschoon Uncle Sam het te weten kwam en( er gauw wat soldaten lie.en stuuHe, zijn er toch verschillende christenen ver moord. Het is nog maar weinige jaren gele den dat een troepje Moro's wekenlang mot den sterken Oom Sam gesold hebben. Ze Hadden heel wat op hun kerfstok, eenige booten met mariniers werden op hun afge stuurd, doch telkens als dc Amerikanen kwamen, was de troep Moro's gevlogen. En zoo bleef het gaan voor weken! Einde lijk werden ze omsingeld op een klein ei land; maar geen enkele Moro werd gevan gen genomen. Ze hadden het geleerd in den Spaanschen tijd; dc blanken gaven geen ge nade en zoo vochten ze altijd op leven en dood. De Moro's vochten als leeuwen en allen vielen met den dolk of klewang in de handen. Een Moro vecht tot het aller, aller laatste, nooit zal hij zich overgeven cn men zegt daar in de buurt, dat als een Moro in tweeën gescholen is, dan vecht hij nog! Zelf weet ik. van een amok-looper in 3913, die een stuk of acht kogels in z'n body had, zelfs in z'n kop en die nog verscheidene menschen neersloeg. Laat 'n Moro maar loopen! En een ander geval op Borneo was het volgende; Een Moro die een paar moorden op zijn geweten had, was verraderlijk gevangen ge nomen. Zwaar geboeid werd hij door 4 In dische politic-soldaten naar het schip ge leid dat hem naar de gevangenis te Sandakan zou brengen. Op de loopplank gelukte het hem een hand los te werken. Bliksemsnel keerde hij zich om cn ontnam een soldaat de sabel waarmee hij hem het hart door boorde. Ook de tweede en derde soldaat vielen, vóór zc eigenlijk wisten wat er gaan de was. De vierde politie stak met zijn ba jonet in den Moro's arm, doch ook hij viel door de sabel van den woesteling. Dc blan ke kapitein op de brug trok zijn revolver en verscheidene kogels troffen doel. Doch de Moro liep de brug op en sloeg nog een paar matrozen neer. De maat nam een ijze ren staaf en beukte die op den Moro's kop, doch voor hij den tweeden klap kon geven, viel hij dood neer. 'n Oogenblik dat de man netjesputter naar de revolver van den maat zocht, viel hij door vele geweerkogels ge troffen. Dat was een vechtende Moro. Een bajonetsteek in den bovenarm, een dozijn kogels in of door zijn lichaam, een flinke klap op z'n schedel met 'n ijzeren staaf (door matrozenhand!) en nog vechten! Acht menschen gedood door zijn hand waaraan nog de stalen boeien! De Moro's zijn. wreedaardig in de zoo- veelste macht. Vroeger 't is bekend vielen er zelfs Engelsche, Duitsche, Spaan- sche en Hollandsche schepen in hunne han- i den. De bemanning werd slaven ver- kocht of afgemaakt. Geliefkoosde wreedhe den waren de hielpczen doorsnijden, bo-fken als de vloed opkwam. Hun opperhoof- ven een mierennest ophangen, waar zij een den, datu, houden hen aan den gang, hitsen verschrikkelijken dood stierven, op eenhen op; zoolang zij nog macht hebben over zwaren steen in het water gebonden als het I hun volk, zal de Moro niet te temmen zijn. getij laag was, zoodat zij langzaam verdron-16-4-'24. J, STAAL. Pr. Reeds eenige maanden werd het Wilhel- minaplein te Leeuwarden op marktdag on veilig gemaakt door zakkenrollers, die ook tij dens de ijsprct daar ter stede op het ijs en bij een wedstrijd bij de Groote Wielen hun slag sloegen. Het spreudersoog was al voor een j paar maanden gevallen op twee stadgenooten, den 26-jarigen H. J. W. en den 24-jarigen i J. S,, beiden hulpbrievenbestellers. Toen j.l. Vrijdag beide mannen dc markt verlieten, stelde een der speurders zich tele fonisch in verbinding met het hoofdbureau, om te vernemen of er ook aangiften van zak kenrollerij waren gekomen, juist op het oogen blik, dat een vrouw kwam om aangifte te doen dat men haar beurs had ontrold. De bei de verdachten hadden innüddels de plaat gepoetst, doch werden later aangehouden. Op het bureau werden zij gefouilleerd, doch er werd niets op hen bevonden. Uit de aangifte was gebleken, dat bij het gerolde geld ook een bankbiljet van ƒ10 was, dat, njar de vrouw vertelde, op een eigenaardige manier was op gevouwen. De man van de bestolene had te voren bij het agentschap der Nederlandsche- Bank een bankbiljet van 100 gewisseld voor 10 biljetten van 10 en had de serie en de nummers genoteerd, zoodat aan de politic zoo ongeveer het nummer van het gerolde biljet kon worden opgegeven. Een uitgebreide huiszoeking volgde. Ten huize van een der verdachten werd in een hoekje van een der kasten een kistje met klein geld en een bankbiljet van 10 gevonden, dat bleek van de bekende serie te zijn en ook op gevouwen zooals aan de politic was medege deeld. Niettemin ontkenden de verdachten. Inmiddels waren nog andere gegevens ver zameld. Zoo was het een surveilleerend agent eens opgevallen, dat beiden geld op straat verdeelden. Bovendien gaven zij aan de politie andere plaatsen op dan het Wilhelminaplein, waar zij Vrijdags zouden zijn geweest. Er waren nu voldoende termen aanwezig om beiden aan de justitie over te leveren. Za terdagmiddag volgde toen hun overbrenging naar het huis van bewaring en een volledige bekentenis niet alleen van deze zaak, maar van vele andere. Uit een sloot aan den Groningerstraatweg is de portemonnaie van de bestolen vrouw op- gevischt. Op het Hofplein te Rotterdam, heeft Maandag een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan den f7-jarigen J. A. M. het leven kostte. Toen een auto de brug kwam oprijden verscheen plotseling achter een tram van daan bovengenoemde M. De chauffeur trachtte nog door krachtig te remmen een a aanrijding te voorkomen doch zijn pogingen een dervingers is te Amersfoort na verloop ^aaiden. Met een hevigen smak werd M. te gen den grond geworpen, waar hij bewuste loos bleef liggen. Met een schedelbreuk en verwondingen aan de ledematen werd hij stervende opgenomen cn naar het Zieken huis vervoerd. Daar overleed het slachtoffer korten tijd later. Te Reusel (N.B.) is een 66-jarige vrouw, die uit de kerk kwam, door een auto over reden. Zwaar verminkt werd zij in een café binnengedragen waar zij eenige oogenbhkkcn later overleed. Maandagavond is dc eerste sleepboot, na dezen winter, met een sleep van vier schepen hier van Groningen via het Tjeukemeer aangekomen. Het groote scheepsvaarwater Groningen- Lemmer is weer zoowel voor zeil- als stoom schepen heropend. De heer M. V., wethouder der gemeente Vlierden, is sedert 7 dezer spoorloos ver dwenen. Tijdens afwezigheid van de bewoners, de familie Ameshoff, is Maandagavond aan den Malisingel, hoek Schoolstraat te Utrecht, ingebroken. Door een ruit van de tuindeur in te drukken, zijn de inbrekers binnenge komen. Op alle verdiepingen in het groote huis hebben zij de kasten doorzocht en alles overhoop gehaald. Een kistje met f 100 lieten de inbrekers onaangeroerd. Slechts eenige sjeraden worden vermist. De daders zijn vermoedelijk gestoord door een der dienstboden, die onverwacht thuiskwam. Een juffrouw, wonende w dc Galerij te Rotterdam, heeft bij de politie aangifte ge daan, dat er Zondagmiddag tijdens haar afwezigheid is ingebroken. Alle goederen en meubels waren vernield en kapot gesne den. De juffrouw verdenkt daarvan mej. S. C, aan yrie zij de woning gemeubileerd had ver huurd. Zondagavond bemerkte een heer, die in de vestibule van een bioscooptheater op den aanvang van dc tweede voorstelling wachtte, dat iemand naast hem zijn kostbaren gou den dasspeld wegnam. Hij reide niets, deed alsof hij het met bemerkt had, maar hield intusschen den dader in het oog. Nadat een ieder zijn plaats had ingenomen, waar schuwde hij de politie, die den dader arres teerde en naar het bureau Oppert bracht, waar het bleek te zijn de 24-jarige Duitscher P. W. De dasspeld werd op hem gevonden. Als gevolg van ecu kleine verzwering aan van enkele dagen de heer J. D. ten H., post- beambte, aan bloedvergiftiging overleden." Bij den landbouwer W. Jacobsen te Lie* ren (gen;. Apeldoorn) werd door een kip van het Rhode-Islandras eèfl bijzonder groot et gelegd. De lengte bedroeg bijna een d.M. en dfe breedte meer dan 5 c.M. Overigens was de vorm uitwendig geheel normaal, maar in het ei bevond zich behalve de dooier en het eiwit nog een ei van gewone grootte. Maandagmorgen ontspoorden bij het ran geeren twee goederenwagens nabij dc los plaats. De locomotief ging bij een wissel op een andere lijn dan de twee wagens, zoo dat vermoedelijk de wissel is versprongen juist tóen de goederenwagens op dat punt waren. Toevallig droeg êefi der wagons eëii pJakbriefje voorzichtig rangeeren Er was weinig materieele schade. Tc Parijs zullen binnenkort eenige souve- m'rs uit de laatste dagen van Napoleon, die na zijn dood van St. Helena naar Frankrijk werden gebracht, verkocht worden. De souvenirs zijn van een heel bijzondere soort cn bestaan o.a. uit een kleedingstuk, dat de keizer droeg, toén hij stierf, compres- sen, die tijdens zijn laatste ziekte op zijn hoofd werden gelegd hetfglas, waaruit hij voor de laatste maal dronk; een stuk van het hout, waaruit zijn lijkkist werd gemaakt en aarde van zijn graf. Deze souvenirs werden door een bediende van Napoleon op St. Helena verzameld. Meyrouw Cid Chaplin, een schoonzuster van den befaamdên filmacteur Charlie Chaplin, heeft eep proces aangespannen té' gen dr. Robert Griffith te Los Angeles. Deze esculaap had namelijk op zich geno- men, den minder artistieken neus van me vrouw Chapkn door zijn kunstgrepen belang rijk te verfraaien. Dc operatie mislukte echter en gaf liet zoo gewichtige lichaamsdeel der dame een nog veel minder aesthetisch aanzien dan het te voren had. Het spreekwoord indachtig „Wie zijn n i schendt, schendt zijn aangezicht," heeft de benadeelde nu een schadevergoeding van 100.000 dollar van den geneesheer geëischt. „Als een menschenoffer hebben wij hem nederig den Heer aangeboden". Aldus be kenden echtgenoote en dochter voor de rechtbank te Rampa in Florida, (N. Amerika), waar zij wegens moord terecht stonden. Dc dochter vertelde den rechters, dat haar vader lam en ontzettend driftig was. Hij bezocht een specialist en wérd iets beter. Haar moeder werd toen echter bevangen door dc obsessie, dat de man de duivel was, die als een offer aan God moest worden aange boden, teneinde zichzelf en haar dochter te redden. De man werd naar buiten gebracht en door het meisje op bevel van haar moeder zoolang geslagen tot hij den geest gaf. Enkele weken geleden doodde een jonge man van 19 jaar ook in Florida zijn vader en moeder. Aan de autoriteiten verklaarde de jongen, dat hij, toen hij 30 jaar oud was, tegen den H. Geest had gezondigd en daar als zoenoffer een jaar geleden zijn beide zusters had vermoord. Nu had hij ook zijm ouders geslachtofferd, daar hij dacht, dat niet eerder voldaan was dan nadat de geheele familie was vermoord. Het assisenhof te Versailles heeft Vrijdag een zekeren Cuault wegéns oplichterij tot 7 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Cuault maakte er zijn werk van om zich met zijn knap uiterlijk en gladde tong bij de dames beminnelijk te maken, haar de schoon ste toekomst voor te spiegelen, een aardig sommetje te leenen en dan.te verdwijnen. Dat hij daarin slaagde, bewezen de aanklach ten. Er waren verscheidene schuldbrieven van 50.000, 48.000, 35.000, 17.000 frs. enz. Van eên 50-jarige dame, bij wie hij nog illusies had gewekt, wist hij zelfs 73.000 frs. los te krijgen. Zijn relaties knoopte hij aan in trei nen cn omnibussen. Zondagavond is terwijl de familie afwezig was en ook de dienstboden het huis haddèr. verlaten, ingebroken in de woning van dé; heer Ameshoff aan den Maliesingel te Ut recht. De inbrekers schijnen in hun werf verrast te zijn, doordat een der dietjstboder onverwacht weer thuiskwam. Alles wa; overhoop gehaald, maar zoover bekend i; er niet veel van belang ontvreemd. De politie heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld, doch voorloopig nog zonder resultaat'. De chauffeur var. een der vele autobussen,' welke van Middelburg uitrijden, blijkt een slecht autobestuurder te zijn. Nadat hij Don derdag j.l. op de Markt een boerenhuifkar had omgereden, welke stil stond aan de rechterzijde van den weg, heeft hij Zater dagmiddag op den Kanaalweg een tilbury, die réchts van den weg reed, aangereden. Ook dit rijtuig viel om. In beide gevallen liep het zonder persoonlijke ongelukken af, maar de politie heeft thans proces-verbaal opgemaakt tegen dezen voor zijn taak blijkbaar niet be rekenden autobestuurder. Zondagavond werd de brandweer in Den Haag gealarmeerd. Een motorspuit bemand met vier agenten rukte uit en in de Badhuis straat aangekomen, bemerkte men, dat e ge.eli brand was. Wel was de bekeritie Ar ié van J. in êêfl café daar bezig den boel op stel-; ten te zetten.' Daar'was nogal bekijks voor Er werd geschreeuwd en gevochten. Maai toen de brandweer arriveerde maakte dat zoo'n indruk, dat alles stil werd. De agen ten arresteerden den dronkeman en per mo torspuit werd hij naar het bureau gebracht, Twee ambtenaren van. een der gemeen-j lelijke dienstén van Londen moesten Vrijdag een bedrag van 595 pd. st. wegbrengen. Het. geld was in twee koffertje; geborgen. Een vat) de beide mannen had ook een tasch bij zicb.j Op een eenzamen weg langs een spoorweg in East End werden zij door een rooversbende' met zwartgemaakte gezichten overvallen" Deze waren per autoeen hunner vlcog op een der ambtenaren aan, greep naar den koffer, maar kon slechts de tasch krijgen. De andere ambtenaar was intusschen met de beide koffers op den loop. De roovers ver trokken ook zoo spoedig mógelijk met hun auto. Zij hadden de tasch mee.... die de boterhammen bevatte. '1, Zevenaar. 2. BramenRamen—Amen. 3. Kampenaar. 4. Palestina. 5. Amerika. (Oplossingen niet la te zenden). In bovenstaande figuur mocton zestien getallen geplaatst worden, en wel van elk der getallen 7, 10, 29, 31 vier. Dit moet zóó gebeuren dat in alle staande, liggende en schuine rijen van vier getallen de som pre cies 77 is. Als go dus klaar zijt, moet in vier vak ken het getal zeven staan, in vier andere het getal 10, enz, 2. Met one tweeën zijn we zeven, Met ons tienen zeventien, Hoe ge ons ook wilt vermeerderen, Altijd zult ge zeven zien, Wat moet dit beteekenen? 4. Mijn zusje en ik vormen een heel smakelijke specrij, die gebruikt wordt om verschillende spijzen en dranken lekkerder te maken. 5. Een 1 2 3.1ieeft men noodig bij zijp toilet. 314 5 6 is een zeer nuttige spijs, Een 5 6 is een lengtemaat. 1 2 is een meisjesnaam. Mijn geheel .vindt ge b.v. in Noord-Afrika. 6- Met een B vooraan ben ik een boom. Met een Z vooraan een groote steen. Met een K vooraan een gebouw. Met een P vooraan moet ge mij in den tuin zoeken. Door Nico A, Heel diep ineengedoken zat hij daar, boven, op den rand van zijn bed. In zijn handen hield hij een groote pijp en een ta bakszakje geklemd. Gerard wist dat hij niet mocht rooken. Maar dit eene pijpje, wat zou dat Was hij al niet 15 jaar en een sterke jon gen 't Zou war, hij niet rooken Voor een paar centen had hij op de markt een groote pijp gekocht en uit zijn vaders tabakspot.had hij wat tabak gehaald, die hij in een kruide nierszakje had gedaan. Nu was hij op zijn kamer. Nu zou hij z'n eerste pijp gaan rooken. Spoedig had hij zijn pijp gestopt en stak ze in den mond. Maar och heere 1 nu had hij geen lucifers. Die moest hij natuurlijk hebben, maar daarvoor moest hij naar beneden. Geheimzinnig deed hij, vond zijn moeder. Net alsof hij iets op zijn geweten bad. Eindelijk was hij met een doosje boven. Een lucifer werd aangestreken eh de pijp brandde. Hc, wat was dat fijn 't Was wel niet zooals een sigaret, maar 't had toch een veel echteren tabaicssmaalc. Wat prikkelde het hem op de tong. Trotsch stapte hij naar den spiegel en bekeek zich zelf eenigen tijd vol bewondering. Wat vond hij zich nu groot, net als zijn vader en broer die rookten si garen ook. Maar nu was hij ook groot, al wist niemand het. Zouden zijn vrienden in de straat staan? Hij schoof de gordijnen opzij en keek naar buiten. Maar niets kon hij van zijn vrien den bespeuren. Gauw ging hij naar den zolder en deed het dakraampje open, iets dat hij eigenlijk niet mocht doen. Ja werkelijk, daar liepen eenige vrienden in de verte, en ze kwamen naar zijn kant toe. Toen ze dichtbij waren, nam hij zijn zak doek en wuifde dien heen en weer. Zelfs wierp hij eenige keitjes uit de dakgoot naar beneden. Verschillende perspnen liepen er in de straat waarvan er enkele een keitje op het hoofd kregen. Onder deze was ook Gerard's vader. Deze keek verwonderd omhoog en zag het hoofd van zijn zoon uit het dakraam- je hangen cn het ergste was nog, hij hield een groote..pijp tusschen de tanden ge klemd, terwijl hij er lustig op los dampte. Hij scheen zijn vader niet bemerkt te hebben, want ongestoord bleef hij steentjes gooien cn rooken. Hij scheen zich van geen gevaar bewust. Zijn vader was spoedig het huis in en naar zijn zoon's kamer gelpopen. Bij zijn binnen komen .kwam hem een dichten tabakswalm tegemoet, Hij vond op een tafeltje een krui denierszakje gevuld met tabak en daarnaast eén doosje lucifers. Hij bleef op de kamer wachten, tot Gerard terug komen zou. Niet lang duurde het of daar hoorde hij een ge stommel op de trap. Uit de grap had Papa zich spoedig achter een gordijn verborgen. Daar kwam Gerard binnen bleek, ontdaan en afgemat. Hij ont kleedde zich en kroop onder de wol. Een minder aangenaam gehoor, deed zijn vader begrijpen, dat Gerard het te kwaad gekregen had. Hij kreeg dan ook medelijden met hem, en na van achter het gordijn gekomen te zijn, gaf hij zijn zoon een geduchte standje, maar daar bleef het ook bij. Hij had al genoeg aan zijn „ongesteldheid", waarvan hij den volgenden dag nog de na- weeen voelde. Sindsdien raadde hij iedere beginneling de „eerste pijp" af. Hij had zelf al leergeld genoeg gegeven. 'n Ventje van 'n jaar of 10, was op weg naar school. Parmantig, dc lei onder den arm en de boekentasch op den rug, stapt ie voort, smullend aan 'n lekkeren appel. Op 'n paar passen van school, gooit ie 't afgeknabbeld kiokkenhuisje weg en gaat 'n winkel binnen. „Volk!" 'n Wlt-gejaste kruidenier schuifelt lang zaam naar voor. „Dog jongeheer! Wat is er?" De „jongeheer" neemt z'n lei, en griffel en leest voor. 'k Wou 'n half kilo suiker van 1 't kilo; 2 K.G, koffie van 1.50; 2 pakken kaarsen van 0.80; 250 G. kaneel van 2 'tK.G.; zes siukken amandelzeep van 'n stuiver 't stuk; 125 G. krenten van 2.56 het K.G. Ik geef 'n tientje. Hoeveel geeft u me dan?" De kruidenier neemt 'n potlood, draait 't puntje nat in z'n toegespitstcn mond, rekent dan langzaam uit en zegt: ,,'t Is 6.22. Dan krijg je 3,78 terug." „Dank u meneer," en lachend maakt ic rechtsomkeert den winkel uit. „Maar wacht dan, jongeheerl" „O! dat hoeft niet, 'k ga naar schooi en had m'n som niet af. Dank u wel!" Mopperend sloft do winkelier weer weg en parmantig slapt de jongen naar schoof waar ie 'h compliment krijgt voor z'n keurig kloppend sommetje. ONDERSCkEID Zoon: „Papa, wat is nu eigenlijk het on-; I derscheid tusschen ongeval en ongeluk Vader „Dat zal ik je eens met een voor-I beeld ophelderen. Dat er telkens een knoopl aan mijn jas losraakt, is een ongevalmaar; dat je moeder ze er nooit aanzet, is een on geluk." ZIJ OOK. Matroos (die aan bezoekers het Admiraal-! schip toont uit den zeeslag van Trafalgar) „Hier is Nelson gevallen." Oude dame t „Dat verwondert xnij niets! 't Is hier zoo glad, dat ik ook bijn? etvallerr ben." HYGIENE. Leeraar „Waarom zorgt moeder steech? dat het huis schoon en netjes blijft. Klein meisje Omdat moeder iecnr oogen-1 blik visite kan verwachten. HIJ LAG BOVEN! 't Zoontje van Kobcken kwam op een; drafje bij een politiecommissaris aanloopen:' „Haast u mijnheer, mijn vader en Pikkes' van Iriene liggen daar al een half uur voor! onze deur te vechten." „Gij ondeugd van 'a jongen, waarom heb je zoo lang gewacht met dat te komen zeg gen?" „Ja maar, mijnheer," zei 't jochie „in bef begin lag mijn vader boven." „Zoudt u d'r niet een beetje meer van kun-, nen maken dan 'n stuivertje, meneer? Ik heb' me voor 15 centen dorst geblazen (Punch). 13. Beiden snelden ze naar boven. Grootvader voorop. Betjc achteraan. „Kwajongen, rekel, schavuit," brulde grootvader. „Deugniet, kom hier," gilde Betje. En Betje was zoo aangedaan van schrik en verontwaardiging, dat ze zich aan grootvader moest vasthouden om niet pardoes de trap af te vallen. 14, En daar zagen ze door 't luik Holly-Dolly op z'n rug rollen van piefzier en pret over dc góed geslaagde grap, 't Muisje bleet niet dansen, dat maakte maar gauw dat 't weg kwam. Want 't wist maar al te goed, wat er au voor Holly-Dolly ie wachten stond. Wat prettig, dat ik geen Holly-Dolly ben, dacht 't, die kan nu niel wegloopen. 15. En mee ging Holly-Dolly. Mee in grootvaders armen naar beneden, den kelder in. Daar kreeg hij, voor de deur op slot ging, eerst nog 'n flink pak op z'n broek. Zoo erg, dat het stof cr van alle kanten uitvloog en hij zich allerminst een Ridder voelde. Toen lief grootvader hem daar alleen achter cn deed de kelderdeur stevig op slot. 'N ZOT 'N WIJZE? Een heer wandelde in een park en xei daar bij een rozenperk een maa staan mei een hengel, die met een ernstig gezicht stond to turen naar zijn dobber, die tus schen dc rozen hing. Dc heer meende, dat de man niet goed bij zijn hoofd was en gaï hem een kwartje, terwijl hij medelijdend vroeg: „Hoeveel denk je er zoo wel te van gen?" De man keek Jjem aan en zei doodkalm; „U bent de elfde, mijnheer." EEN WONDER. „Zeg eens, veldwachter, als ik in dezen vijver 'n paar viscbjes vang, is dat 'n over-1 treding?" „Nee, een wonder!"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 9