UIT D£N OMTREK. Donderdag 20 Maart 1924 46ste Jaargang No. 14693 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad HMBLEÜ. Ei LEIDEN. UITHOORN. VINKEVEEN. NIEUWER AMSTEL. LIMMEN. gsm Geen huisvrouw behoeft de schoonmaak met zorg tegemoet te zien, VIM helpt haar snel en gemakkelijk door al het werk heen. Voor de verbruikers van VIM zijn fraaie cadeaux beschikbaar. Voeg het ronde kaartje van het deksel bij Uw Sunlight-uitknip- sels, waardoor U spoediger **en geschenk ontvangt. VRAAGT ONS GESCHENKENALBUM! DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ VLAARDINGEN AMSTELVEEN. VÓLENDAM. HOORN. ALKMAAR. UITGEEST. J. J, WEBER ZOON Opticiens, Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem, KROMMENIE. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. BERLIJN p.billioen) 0.060'/ PARIJS 13.65 BRUSSEL 11.2 - WEENEN 0.38 LONDEN 11.59 STOCKHOLM. 7130 KOPENHAGEN 42.35 CHRIST1ANIA 36.90 bazel 46.70 NEW-YORK 2.70 ROME Ue abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 I ranco per post per kwartaal bij voorië .betaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Adverlentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën lusschen den teks. als ingezonden mededecling op de le Pagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 1—4 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent. bij vooruitbetaling. Het helpt allemaal niets: korte of lange agenda's; avond- of enkel middagzittirgin, er schijnt nu eenmaal een geheime afspraak te bestaan, dat onze Raad per jaar een zeker aantal uren moet vel praten. Gisteren hadden we een korte agenda zonder eenig onderwerp van belang en toch duurde de zitting een halven dag. We dur ven zeggen: „zonder eenig onderwerp van belang" ondanks het woningbouwdebat, het welk gevoerd is en dat ons uren lang heeft vast gehouden. Immers, het grootste deel van dat debat was totaal buiten de orde en w.rd voor het andere deel twee maal ge voerd, eerst bij punt twee, later bij punt tien van de agenda. Bovendien ging het alleen om de uitvoering van een besluit; over het principe van gemeentelijken woningbouw was reeds op 9 Jauuari beslist; terwijl bij de begrooting volop gelegenheid is geweest om de woningpolitiek te behandelen. Waarmee wij maar willen zeggen, dat er altijd wel iets te vinden is om een middag vol te praten en zelfs met heel belangrijke beschouwingen te vullen. Maar als we dien kant uit gaan en de agenda wordt een aanleiding, in plaats van een beperking en bepaling van het debat, waar bel nden we dan ten langen leste? Daar kwam nog bij, dat de dames en hee- ren al de mededeelingin, welke zij van Wethouder Reinalda uitlokten, reeds veel uitvoeriger vóór zich hadden in een inter view, hetwelk een onzer redacteuren eenige dagen geleden met dien zelfden wethouder had: terwijl het andere stuk van de speech des heeren Rer.a'da's n.m. over de samen werkende patroonsvereenigingen in het bouwbedrijf in extenso reeds verleden week Zaterdag in onze courant te vinden was. Moeten wij al die bekende dingen nu nog eer.s.herkauwen? We zullen d-n ook maar heel kort zijn over die verwarde woningbouwdebatten. Bij de voordracht om aan de Coöp. Wo- ningvereeniging voor Gemeentepersoneel een bouv.crcdiet te geven voor den bouw van 26 woningen aan de Zomerv-art, bleek :en meeringsverschil t.usschcn Wethouder Rei nalda en den heer Wolzak te best'an. Deze laatste wees cr op drt in hei verslag van net Gemeentelijk Woningbedrijf de hier bespro ken gronc'cn voor 7.geboekt staan, ter wij! de gemeente de Woningbouwvereeni- ging 10.bat betalen. De heer Rein"Ha antwoordde hierop in reoliek, dat 7.— de prijs was voor opgehoogde en niet voor bouwri'pe gronden, waarin dus rioleering, besb-ating, enz. Was aangelegd. Vroeger werd 15.zelfs 16.50 voor een M2. grond aan Woningooawvereenigingen bere kend. In den nriis van 10.— zit das reeds een belan'frïk offer van de gemeente. Hoe groot dat offer is en of het eigenlijk wel een offer gcoem^ kan worden, kwam tot onzen seijt in het ,deb".t niet uit. Wel zei de Wei houder schalk^ch, met vreugde te hebben vernomen, dat dg heer Wolzak bereid is gemeentegronden tot den kostenden prijs aan Wenin^bonvvereenig'ngen te geven: hij (zou daa-vrn in zijn volgende .voordrachten prrditeeren! i De hec Visser (de chr.-hist. n.m.) zag 'kans om bij deze voordracht het vraagstuk der eensgezins- en der bovenwoningen ter sprake te brengen. De spreker beweerde, dat, wanneer men boven twee benedenhui zen drie cta^ewonin<'e.n bouwde, men voor hetzelHe ''eld beter uitkwam. Wethouder Reinalda en andere leden in den Raad bestreden dat met kracht. Men jinocbt h. i. alken bovenhuizen maken, wan neer dat aanmerkeli'ke besparing van kos ten, dus vltiorfer oplossing van het woning vraagstuk g=>f. Zoo is den Wethouder on langs een plan voor bovenwoningen voorge legd, waarvan de gemiddelde huurorijs 4.S5 bedroeg, maar waarbij niet alle kamers met de buitenlucht in verbinding stonden. Fn daar wilde de Wethouder niet aan Met de blijkbare meerderheid van den Raad zijn we het trouwens eens, dat in Haarlem het stelsel der eensgezinswoningen zoo lang mogelijk behouden moet blijven en dat het niet aan kleine geldelijke voordeelen opgeofferd mrg worden Het meeringsverschil tusscher, den Wet houder en den heer Visser bleef intusschen den heelen middag als een donkere wolk boven het debat hangen, totdat de heer Vis ser retireerde en zei de zaak met den Wet houder wel eens persoonlijk te zuilen be spreken. Laten wij verder den heer Peper niet ver geten. Hij wilde de in uitzicht gestelde Rijks-subsidie van 78C0 opofferen en het daarvoor mogelijk maken, dat de huur dezer woningen van 5.32 op 5.— werd be paald. Dc heer n Klein en Keesen steunden aanvankelijk dit voorstel. Eerstgenoemde zag n.m. de mop-lijkheid, dat de regeering, ook wanneer de huur op 5.werd be- aald, hear steun zou handhaven en stelde ieromtrent den wethouder een pertinente vraag. De heer Reinalda kon daarop geen absoluut antwoord geven, maar meende, aan de hand van een der ministerieele circulai res, dat men den Rijkssteun ernstig in ge vaar bracht, wanneer men het voorstel- Peper eannam. De heer Peper bleef ten slotte met zijn voorstel alleen staan en de voordracht werd ongewijzigd aangenomen. Later op.den middag kwam de voordracht om tot den bouw van 182 woningen van ge meentewege aan de Pijlslaan over le gaan, a°n de orde. De heer Wolzak richtte daar tegen een zware batterij in een lange motie (amendement geraamd), waarin de Raad werd uitgenoodigd om B. en W. op te dra gen cm heel dit bouwplan aan particulieren voor te leggen alvorens de gemeente zelf die taak op zich nam. We kunnen hoeveel we ook voor het denkbeeld zelf gevoelen niet goed begrijpen, dat de heet Wolzak deze sympathieke gedachte op deze wijze en op een zoo ongeschikt oogenblik plotseling in den Raad bracht. De heer Klein sprak wel het meest rake oordeel over het voor stel uit toen hij zeide: maak het los van de voordracht en zend het dan near B. en W. om nrae-advies! Maar daar was het den heer Wolzak juist niet om te doen; hij wilde met zijn „amen dement" het voorstel van B. en W. en dus gemeentelijken woningbouw onmogelijk ma ken Heel best! Mrar daarvoor w,as het nu h# laat. Immers de princioieelebeslissing was reeds op 9 Januari genomen. En het was te verwachten dat de Wethouder daar aan stevig vast hield. De heer Wolzak was ten slotte zoo verstandig om zijn voorste! in te trekken; maar inmiddels hadden we een uurtje totaal overbodig gedebatteerd. We kunnen verder voor 't grootste deel van 't debat verwijzen naar onze artikelen van gisteren en Zaterdag j.l over den wotiing- bouy. E n punt, en nog wel een zeer belangrijk, bleel duister in Me discussies. Er was groot bezwaa' gemaakt door de beeren Wolzak, van T ie t en Klein Srhiphorst tegen bet „hui baas sne'en" door de gemeente. Geen nood, zegt de Wethouder; we zijn van plan en het staat uitdrukkelijk in de stukken, om, na afbouwen van de Gemeentelijke wonin gen, deze voor verhuur en exploitatie over te dragen aan een vereeniging of stichting. Maar denkt gij, vroeg de heer van Liemt, dat er menschen met zóóveel burgerzin ge vonden zullen worden, die al die rompslomp van de gemeente willen overnemen? De heer Rein. Ida gaf daarop een vage mede- deellng van een plan om de huurders zelf bij dc exploitatie te betrekken. 't Is ons niet recht duidelijk en we zullen dus verdere mededeelingen afwachten. Maar we! kunnen wij constateeren, dat voors hands aan het plan de sluitsteen nog ont breekt. Met genoegen vernamen we overigens, dat ook deze wethouder bereid is om iedere se rieust particuliere bouwerscombinatie in de gelegenheid te stellen met gemeentelijken steun arbeiderswoningen le bouwen. HAAGSCrl GERECHTSHOF. M. J. H. van 't H„ los werkman te Leiden, die door den Haagschen politierechter vrij- gesproken was van do hem ten laste gelegde mishandeling van een ambtenaar, werd dooi het Hof veroordeeld tot 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Emigratie Gistermiddag zijn met den trein van 4 05 uit Leiden naar Rotterdem de eerste groep personen, ten getale van 25, die met steun, der gemeente naar Ca nada emigreeren, daarheen vertrokken. Order de aanwezigen bij het vertrek op 't station was ook de wethonder van finan- siën, de heer Sanders. RA.ABS 'EiiGADERiNG. Dinsdagmiddag vergaderde de Raad on der voorzitterscPap van Burgemeester J. M. van Michien. Deze opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden gelezen en goed gekeurd, Afwezig was 'de heer Nieuwènhuizen. Ingekomen is een dankbetuiging van den heer Van der Zijden voor verhóoging zijner jaarwedde als administrateur van het Elec- triciteUsbedrijf. Voorgelezen wordt het rapnort van de commissie van toezicht op het lager onder wijs, waarin' met blijdschap wordt gecon stateerd, dat aan het lager onderwijs heel veel zorg Wordt besteed. De Voorzitter stelt voor het verslag on der dankbetuiging te aanvaarden van de commissie, die blijkbaar hpar taak serieus opvat. Aldus wordt besloten. De Voorzitter zegt, dkt B. en W. gaarne met de wenken der commissie rekening zul len houden, gelijk tot dusverhare adviezen op prijs zijn gesteld. De Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" vraagt subsidie voor drie ont- smettirigsovens in Noord-Holland. B. en W. meenen, dat twee ontsmettings ovens in Noord-Holland zeker voldoende zijn; zij vinden geen termen om voor te stel len subsidie te verleenen. De Raad gaat hiermede accoord. Ingekomen is een adres van de gemeente Noordwolde in Friesland met verzoek om adheaesie te betuigen aan een adres aan de regeering inzake de bijdrage van buitenge meenten aan onderwijsinrichtingen in de steden. De Voorzitter wijst er op, dat de vereeni ging van Nederlandsche gemeenten zich met deze zaak bezig houdt en daarvan zijn on geveer alle gemeenten in ons land lid. B. en W. stellen voor geen adhaesie te betuigen, waartoe wordt besloten. De Voorzitter zegt, dat de gemeeniebe- grooting is teruggekomen met bemerkingen van Ged. Staten van administratieven aard. Na toelichting wordt de begrooting op nieuw vastgesteld. De heer Blom vraagt of er reeds prijsop gaaf is verstrekt van den grond van het Bouwland. De Voorzitter antwoordt bevestigend, doch zegt, dat B. en W. daarmede in een volgende vergadering voor den dag zullen komen. De heer Blom vestigt de aandacht op den toestand in de Amstelstraat, die onhoud baar is. De Voorzitter zegt, dat B. en W. deze zaak reeds in hun college aan de orde heb ben gesteld. De heer Blom meent dat er te weinig licht is aan de Schans en dat daarover geklaagd wordt. De heer Bosman deelt mede, dat bij de R. K. kerk twee lantaarns kort biji elkaar zijn geplaatst cp verzoek, 't Zou nu toch wel een beetje gek zijn om de lantaarns nu weer anders te plaatsen wijl men dan wel aan den gang kan blijven. De heer Geurts vraagt of de tijd nog niet gekomen is om dc Van Meettelenstpaat te Verbeteren. De voorzitter zegt dat de medewerking daarvoor noodig is van de Bouwvereeniging en ook is de bestemming van het gebouw voor het Electriciteitsbedrijf veranderd, zoo dat de toestand niet zoo kan blijven. B. en W. zullen deze zaak behandelen. De heer Rams gaat volkomen -accoord met de bemerkingen van den heer Geurts en den heer Blom. Ook op andere gedeelten van wegen vestigt spreker de aandacht als b.v. bij de jongens- en meisjesschool. Hij zou wil len overwegen of het verbeteren der wegen niet gebracht zou kunnen worden onder productief werk met subsidie van het Rijk. Voorts vestigt spreker met het oog op het autoverkeer de aandacht op gevaarlijke hoe ken als b.v. bij de Schans. Hij vraagt of het niet wenschelijk zou zijn om een spiegel aan te brengen. De voorzitter wijst er op dat de werkloo- zen in hoofdzaak aan de wegen zijn te werk gesteld. De wegen zijn evenwel niet bestand tegen bet tegenwoordige verkeer; maar er wordt gedaan wat mogelijk is. Met den wenk van rijkssubsidie zal zeer zeker rekening worden gehouden. Wat de spiegel betreft, daartegen zijn ook bezwaren, maat B. en W. zullen daarover gaarne nog eens een onderzoek instellen. De heer Rekelhof vraagt of het geoorloofd j is, dat afgekeurd vleesch begraven wordt op slechts 25 Meier afstand van woningen. Spreker gelooft, dat de gezondheidscommis sie dat niet zou goedkeuren. Hij verwacht bij yarme dagen dal het zal gaan stinken. De heer Bosman acht het ook beter, dat dit vleesch op grooteren afstand van wonin gen wordt begraven. De voorzitter weet niet goed waar hij met dat vleesch anders moet blijven. Blijkt bet, dat de menschen er last van hebben, dan zullen er andere maatregelen moeten worden genomen. B. en W. zullen de zaak nog eens over wegen. De heer Verwoerd meent dat het zeer noodig is om een onverlicht gedeelte langs den Amstel aan het noordeinde van hetj dorp eerst eens van licht te voorzien. De heer Verwoerd acht het gewehscht, dat de wegen in hel winterseizoen worden behard. De heer Verwoerd zou gaarne zien, dat op de agenda zou worden gemeld, welke ingekomen stukken er zijn; opdat de Raad zich intijds kan oriënteeren. De voorzitter heeft tegen dit laatste geen bezwaar. 7 Hierna volgt sluiting der vergadering. Verloting. Hét voornemen bestaat alhier om ten bate van het R. K. Patronaat een verloting te doen houden. Het aantal loten zal 22.000 bedragen. De Koninklijke goedkeuring is reeds ontvangen. Voetbal. A.s. Zondagmiddag speelt -Vin- keveen voor de competitie een thuis-wed- strijd tegen O. K. V. 3 van Utrecht, de club waarvan zij j.l. Zondag in Utrecht met 2I verloor. Spelers nu' opgelet, anders gaan de kampioenskansen verloren. Aanvang der match 2 uur. Autobussen. !n den autodienst is eenige verandering aangebracht. De vertrekuren zijn thans van Vinkeveen .naar Amsterdam v.m. 8 uur en n.m. 2 uur. De dienst op Utrecht des Zaterdags is zoo gebleven. Ook de prijzen zijn een weinig verhoogd. We. hoorden dat een nieuwe auto zal worden aangeschaft. In hoeverre dit waarheid bevat, weten we niet. Festival. Het ligt in het voornemen van de Muziekvereen. „Concordia" dezen zo mer wederom een Festival te organiseeren, vermoedeli'k te houden op Hemelvaartsdag. Burgerl. Stand. Geboren: Teuntje, d. v. G. Voorneveld en J. Berkelaar. Ondertrouwd: J. v. d. Louw, 28 j. en W. Doornenbal, 27 j. Overleden: Geertrui Pouw, wed. van H Schockman, 84 j - Woningbouw Behoudens goedkeuring door het gemeentebestuur zullen door de firma v Hiitende N.eyn van Hoogwerff uit Amsterdam, een Viertal ééngezinswoningen dc blankheid der oppervlakte niets af. Natuurlijk kan men de meest afwisselende kfeurschakeering verkrijgen, wanneer men het stilstaande nat in beroering brengt. Al het schoons wat men hier te zien krijgt, kar. echter bij de omwonenden slechts ma tige bewondering wekken. De geuren, die uit dezen artistieken poel opstijgen, doen alles behalve aangenaam aan en ondanks alle moderne hygiënische instellingen, als waterleiding.enz., zullen wc, bij voort during van dezen toestand, alles voor de gezondheid der omwonenden te vreezen hebben.- Te meer omdat - deze stilstaande poel zijn boorden nog wenscht uit te brei den en zijn heerlijk nat in de omliggende woningen probeert te doen binnendringen, wat de bewoners wederom met geweld probeer en .te beletten. Nu weten wij van bevoegde zijde, dat de Werkverschaffing reeds veertien dagen ge leden aanzegging heeft gekregen om aan dezen toestand een' einde te maken. Er is eebfer nog weinig of niets gedaan. Toch kan deze toestand niet lang meer duren. We zouden gaarne weten hoe het komt, dat deze opdracht in zoo'n dringend geval, nog onuitgevoerd bleef. De bewoners der Overste Liidenstraat en der Pieter Keuken straat zouden gaarne vernemen wie de vcrant-wpordeüjke persoon is, door wiens schuld zij nog steeds niet verlost zijn van een dergelijke vervuiling in de onmiddellij ke nabuurschap van hunne woningen. Eierecveilirg. Aangevoerd werden 290.000 eendeneieren a 7.05 tot 7.50 per 100 stuks; 7000 kippeneieren a 5.65 tot ƒ5.83 per 100 stuks „Hulp in Nood". Gisteravond hield deze vereeniging haar j aarvergadering in het Patronaatsgebouw, Aanwezig met het be stuur 17 leden. De voorzitter, de heer J. van der Peet, opent" dé vergadering met den christelijken groet., en heet de aanwezigen hartelijk weikóm, inzonderheid den Zeereerw. heer Pastoor Peeperkorn. m c- t VIM worden gebouwd aan de Nieuwe Kalfjes laan Melklevering op Zondag Door enkele inwoners in deze gemeente zullen pogingen worden aangewend om in de Algemeene Po litieverordening verbodsbepalingen te doen opnemen inzake het melkventen op Zondag, alsmede om te geraken tot een vloekver- bod. Bestrating. Op het Kerkplein alhier, tegenover de woning van mevr. de Wed. Meerstadt zal een tegeltrottoir worden ge legd. Burgerlijke Stand. Geboren: d v. H. de Bruin en M. H. B. Zweerman z, v. Chr. J. v. d. Bijl en Th. J M. v Grieken d. v. J. J. v. d Hoek en P. W M Blauwhoff d. v. Th Bartels en G M v Schie z. v. G. de Kipper en J. Cligge z. v. N. Mole- raan en G. v.n Dobben z. v. J C. Raad- schelders en M. van Egmont z. v, C. M. Vcrmey en G, A. v. D'emen. Overleden: Simon van Grieken, wedn. van Marretje Kool, 86 jaar. Anthonius van Leeu wen, wedn. van Anna Maria Merks, 79 jaar. Nelis Wilhelmus, 61 jaar. Volendam's modderrivieren. Wie eens een 'kijkje komt nemen tus- schen de Overste Liidenstraat en de Pie ter Keukenstraat, zal ontwaren, dat het Meerkwartier behalve de voornaamste Modderrivier, nog enkele kleinere bijrivier tjes bezit, die de Hoofdrivier in modder- achtigheid nog overtreffen. Tusschen de Overste Liidenstraat en de Pieter Keuken straat staal het blank. Dit „blank" moet echter in letterlijken zin opgevat, woidén: want het water is blank Het is namelijk zeepsop, welke voor de wasch gebruikt is. Dat de ondergrond gitzwart is; doet; aan Hierna voorlezing der notulen welke on veranderd werden goedgekeurd en vastge steld. Vervolgens overzicht van het jaarverslag. Hieruit zij vermeld, dat de vereeniging telt 40 leden, in het afgeloopen jaar is één lid door den doodontvallen, en een ander lid heeft bedankt. Daartegenover zijn 2 nieu we leden bijgekomen. Hulp werd verstrekt bij één lid, en wel door 13 leden elk een dag, zoodat het afgeloopen jaar zeer gun stig vooi de vereeniging is geweest. Bestuursvergaderingen hebben niet plaats gevonden Hierop werd het financieel verslag uit gebracht, waaruit bleek, dat de inkomsten gevoegd bij het batig saldo van het vorig jaar bedragen 30, de uitgaven zijn ge weest 1.15, zoodat één saldo in kas was van 28 85. Den penningmeester werd dank gezegd en opgedragen dit bedrag op 'n spaarboekje der Boerenleenbank te plaatsen. Voorgesteld werd, dit jaar geen contri butie te heffen, natuurlijk zonder stemming goed gevonden. Vervolgens voorstel, om voor het over leden lid oen H. Mis te doen opdragen, eveneens goedgevonden. Hierna voorstel tot het doen drukken van reglementen. Door den secretaris werd een ingewonnen prijsopgaaf medegedeeld, en dezelve opgedragen, deze zaak af te wikkelen. Hierna verkiezing bestuurslid, aftredend de heer J. van der Peet Jr., die met al gemeene stemmen werd herkozen. Bij de rondvraag, werd door een lid voor gesteld om een bedrag van 10 uit de kas te geven, aan de te houden collecte voor de armen. Na verschillende besprekingen, kon dit voorstel geen bijval vinden, en werd voor kennisgeving aangenomen. Hierna sluiting. Gemeenteraad. m cie Dinsdagavond gehouden ergadering van den gemeenteraad alhier, werd in handen van B. en W. om praeadvies gesteld een verzoek van het be stuur van de N.-H. Vereeniging „Het Witte Kruis om toekenning van een jaarlijksch subsidie ten behoeve van de ontsmettings- oiensien der vereeniging en een verzoek van het bestuur der vereeniging „De Hoorn- sche Montessorischool om beschikbaarstel ling van twee leslokalen met bijbehoorende speelplaats, enz., benevens van de benoo- digde gelden tot bestrijding van de kosten van eerste inrichting der school, zulks op grond van de bepalingen der Lager Onder wijswet 1920. De begrooting van het Kerkenarmenfonds voor 1924 werd goedgekeurd. Als regenten en regentessen van het Pro- tcstantsche Weeshuis werden benoemd: de heer N. H. Bruyns, vac.-v. Dam; de heer H. ,J. Cramer, vac.-v. Doornik; de heer D. C. Nij- dam, vac.-Meyer; de heer P. Steenblok, vac.-Ooijevaar; mevr. D. KlaassenMaas, vac.-mevr. Britheim; mevr. S. LaanZeilstra, vac.- mevr. Clarion; mevr. G. PijperSlot, vac.- mevr. Kroon. Tot kerkarmenvoogd. werd benoemd de heer Eriks. Kantongerecht. Zitting van Dinsdag j.l. De chauffeur F. G., uit Hoorn, was op den Westerdijk niet genoeg uitgeweken voor een paard en wagen van den koopman P. v. d. Hulst, waardoor het voorwiel van zijn wagen vernield werd en de as verbogen, terwijl ook de bak beschadigd werd. Eisch 50 boete subs. 25 dagen. Vonnis 30 subs. 20 dager, hechtenis. Door de polite werden in den nacht van 8 l ebr. 2 losloopende honden opgepikt, die behoorden aan den loswerkman G. M., te Hoorn. r.isch 5 boete subs. 3 dagen. Vonnis 2 subs. 2 dagen hechtenis. ARR. jRKCri i jjANK. Jetje Jacoba v. H., huivrouw J. K., Alk maar (ged.j, opzettelijke brandstichting, 6 maanden gev.straf met aftrek voorarrest. Een zoontje, die niet welkom was. Aan den 29-jarigen arbeider en varens gezel Petrus de V. uit Castricum, was eeni- 'de jaren geleden door zijn moeder, de Wed. de V. op grond van zijn "berispelijk levensgedrag e« voortdurende dronken schap, dé toegang tot dc ouderlijke woning ontzegd. 'Sinds dien tijd leidde Petrus een zwervend leven. In den avond van 21 Fe bruari kwam hij bij rijn moeder op bezoek in beschonken toestand en gedroeg zich zoodanig, dat de moeder de hulp, van den rijksveldwachter Gorter 'nriep om hem buiten de deur te zetten. Gorter was direct bereid, doch behoefde niet handelend op te treden, daar Petrus zich bij de komst van Gorter dadelijk verwijderde en op zijn rij wiel de richting van Bakkum insloeg. Gor ter, die Piet goed kende en wist dat hij in dronkénschap tot alles in staat is, besloot hem per rijwiel te volgen. Weldra trof hij Piet, die was afgestegen en aan den muur van een woning bezig was zijn mes te slij pen. De bewoner, een melkslijter, werd door dat gekras in zijn nachtrust gestoord eri kwam buiten om hem te verzoeken, daarmee op te houden. Piet- mopperde, dat het mes niet voor hem werd geslepen en ging verder, maar daar hij in kennelijken staat verkeerde, kwam thans Gorter op hem af, en stelde hem voor de keus, zijn weg te vervolgen of ingerekend te worden, waarop Piet den Rijksveldwachter met zijn mes aanviel en hem verschillende steken in de linkermouw van zijn uniformjas toe bracht. Gorter hield zich met zijn gummi stok den aanvaller van het lijf en tenslot te loste hij een schot op hem, zorgend hem niet te raken. Daarop kreeg Gorter hulp van een Heilooër, Anton de Ruile. Deze pakte hem van achteren aan en wierp hem op den grond. Met vereende krachten bracht men Piet, die zich met geweld bleef verzetten, naar het arrestantenlokaal te Castricum. Naar aanleiding van zijn gewelddatfigen aanval op den rijksveldwachter en zijn on gunstig verleden, werd Piet in voorloopige hechtenis gesteld en 'stond heden terecht. Het bleek dat zijn veelvuldig drankmis bruik de oorzaak was van zijn vele afdwa lingen en veroordeelingen. Is Piet niet dronken dan is hij volgens verklaring van zijn moeder een goede jongen. Hij erkende trouwens zelf dat het drank misbruik zijn ongeluk was. De Officier vorderde 8 maanden gevan genisstraf. De verdediger, Mr. D Sluis, die de po ging tot doodslag of zware mishandeling op den veldwachter niet bewezen achtte, concludeerde een lichtere straf. Raadsvergadering. De Raad dezer ge meente vergadert 21 Maart a.s. des namid dags 2 uur, ter behandeling van: a. Installatie Raadslid C. Krom. b. Een schrijven van den heer L. Z,on- neveld, waarbij hij bericht dat hij bedankt als Armvoogd Burgerlijk Armbestuur. c. Een schrijven van de Woningbouwver- eeriiging „Goed Wonen", waarin zij ver zoekt tot steun der Vereeniging een lid van den Raad tot Commissaris te willen be noemen. Wordt voorgesteld aan hel verzoek te voldoen. d. Een schrijven van Th. Souer alhier, tot spoedige verbetering van den weg aan de Klei bij de Spoormuzen. B. en W. deelen mede, dat de Gemeen te-opzichter Langendijk met een e.n under is belast ter uitvoering der verbetering. e. Een schrijven van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf, waarin wordt verzocht te bepalen, dat eventueel geen gas voor licht zal mogen geleverd worden in die woningen, waarin reeds een electrische in. j stallatie aanwezig ;s. Zal worden voorge lezen. f. Een schrijven van den Algem. Nederl. Geheelonthoudersbond afd. Üitgeest, om een lokaal van de Opbare Lagere School beschikbaar te willen stellen, voor het hou den van huishoudelijke vergaderingvin. B. en W. stellen voor aan het verzoek niet te voldoen, ook met het oog op andere ver- ecnigingen en de schoollokalen alleen be schikbaar te stellen voor het houden van cursussen en vergaderingen op onderwijsger bied. g. Een schrijven van de Directie der Ned. Spoorwegen betreffende opheffing sluitboomen aan den spooroverweg te Bus en Dam. Zal worden voorgelezen. h. Behandeling gaslevering door Krom menie. i. Eenige administratieve opmerkingen betreffende de gemeentebegro ating j. Behandeling verzoek vrijstelling van belasting. Collecte Vincentitisvereeniging. De jaar- llijksche collecte in de kerk voor bovenge- I noemde vereeniging, heeft de som van on- Jgeveer 120 opgebracht. Barometerstand 9 uur v.m.: 762. Stilstand. OPGAVE VAN; Dipkteritcs. Bij den heer J. N. aan den Middenweg heeft zich wederom een geval van Diphteritus voorgedaan. Onbestelbare brieven. Vas Dias, voor zitter Raad van Arbeid, Alkmaar; G. van Aarden, Alkmaar. Tcgsltableaux. De inwendige versiering van ons R.K. Kerkgebouw is opnieuw aan merkelijk verhoogd door het aanbrengen an een mooi nieuw tegeltableau boven dc Echtefste mannenbanken in het reehter-zij- pad eh' een paar kleinere tegcltableaux met toepasselijke spreuken bij den uitgang. Rijkspostspaarbank. Aan het Postkan toor alhier werd gedurende de maand Fe bruari aan spaargelden ingelegd 1105534 en terugbetaald 14.973.35. Burgerlijke Stand. Overleden: Barbara Bakker, 84 jaar. Jan Bakker, 79 jaar. Verkoocing. Dc heer J. van Twuyver, Assum, alhier, is voor de som van 11.000 eigenaar geworden van Waldijksven, groot 4.72.74 H.A. Vriendenkring van 't H. Sacrament. De voorzitter, de heer P. Groot, opende de ver gadering van den Vriendenkring van 't H. Sacrament met den Christelijken groet en noemde de opkomst bevredigend. Notulen en de jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden onveranderd goedgekeurd en de betrokken functionaris sen kregen een welverdiend pluimpje. Bij de bestursverkiezing trad de heer C. Koper in de plaats van den heer Al. Op dc eerste plaats werd daarna aan de orde ge steld de „Stille Omgang". 't Bericht, dat dit jaar Castricum niet meer met Krommenie gaat, omdat door de' meeste Castricummers de reis te ver wordt, werd voor kennisgeving aangenomen. Reeds was bekend gemaakt, dat Zaterdag a.s. 's avonds kwart over elf een plechtig Lof met toe spraak van een der Eerw. Heeren Geestelij ken zal worden gehouden, doch thans werd medegedeeld, dat voor de deelnemers een H. Mis wordt opgedragen in den Krijtberg 's morgens half zes. Vóór de H. Mis wordt de Communie uitgereikt. Tot voorbidders werden aangewezen de heeren: W. v. Gel deren, H. Mandjes, C. Koper en Oudejans. Er zal gebeden worden voor meerdere Gods vrucht vobr 'tH. Sacrament, voor 't tegen gaan der gemengde verkeeringen, voor onze Geestelijkheid en tenslotte voor ieders per soonlijke intentie. Vervolgens hield de Weleerw. Heer Kape laan Van der Waerden, in plaats van den Zeereerw. Heer Pastoor, die verhinderd was aanwezig te zijn, eene lezing over 't onder werp Roomsche Weelde. De gloedvol uitgesprokÉn woorden boei den en maakten tevens grooten indruk, zoo dat verschillende nieuwe leden werden in geschreven. De Eerw. spreker oogstte luid applaus en de voorzitter zegde toe in de Vereeniging te handelen naar de gegeven wenken. Als laatste punt der agenda kwam ter sprake: het Eucharistisch Congres. De voorzitter deelde mee, dat 't Bestuur reeds -verschillende besprekingen over dat punt had gehouden; ook met de K. S. A.. doch 't Bestuur der K. S. A. meende zicb met deze zaak niet te moeten bemoeien en liet de leiding aan den Vriendenkring. Be sloten werd: a. eene vergadering te beleg gen met een spreker v&n naam; b. een tocht te organiseeren naar Amsterdam op Zondag 27 Juli a.s.; c. in de Parochiekerk op plech tige wijze hulde te brengen aan Jezus in Zijn H. Sacrament; d. gelden in te zamelen tot bestrijding der onkosten door middel van lijsten. Terstond gaven zich verschillende perso nen op, om met de lijsten te loopen. De rondvraag was van weinig belang, waarna sluiting dezer uitstekend geslaagde vergadering volgde. Inenting. Vrijdag 21 Maart a.s. 's namid dags van 1 tot 2 uur bestaat er bij dr. Lab- berté gelegenheid tot kostelooze inenting. Burgerl. Stand. Geboren: Hillegonda Geertruda, d. v. G. Bongers en C. Bos. Lucia Cecilia Johanna, d. v. M. Sip en P. Adamiak Jacobus Johannes, z. v. C. Hevne en M. S. van Rosmalen. Overleden: Barbara Bakker, oud 84 j., wed. van D. Jongejans Hendricus Nielen, oud 19 j„ zoon van G. Nielen en T. Breeu- wer. 20 MAART EERSTE KOERS UITERE KCERS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1