BUITENLAND De Engeische arbeiders-regeering wil vertrouwen wekken: daarom ïeen uitbreiding der marine-basis in Singapore. Pierpont Morgan over rrankrijks financieele krachtsinspanning. Door het „Berliner Tage- blatt" wordt de tekst van geheime ooriogsverdragen tusschen Frankriik en Tsjecho-Slowakiüe gepubliceerd. Onder de Radio-berichten: De rapporten der onderzoekscommissies ihans weer tegen Zaterdag verwacht. De oude kwestie tusschen de geallieerden omtrent de opbrengst der bezetting van bet Ruhr-gebied duikt weer op. Tegenspraak van het bericht omtrent een Fransch- Tsjechisch geheim verdrag. Het „Berl. Tagebiatt" zal met nadere ver klaringen komen. Dinsdag a.s. behandeling in het Engeische Lager huis der Singapore-kwestie. HET PROCES VAN DE „MATÏN" TE GEN DE „HUMANITE." VAM AHD De onderzoekscommissies. fiEM. 3UITENL BERECHTEN. Het Britsche aandeel in de opbrengst der bezetting van het Ruhrgebied. Het geheime verdrag tusschen Frankrijk en Tsjecho-SIowakije. Het Engeische regeermgsbeslait inzake de vlootbasis van Singapore. Het aantal Fransche Kamer leden. Dreigende staking bij het Londensche tram- en ommbuspersoneel. De minister van verdediging van den lerschen Vrijstaat afgetreden. Het zoeken naar de mattende lersche officieren. Een concordaat tusschen Beieren en het Vaticaan.- Tsjitsjerin ambassadeur te Londen. Het Chineesche verdrag met Rusland. De jongste aardbeving in Japan. MARKTNIEUWS. De Engeische vlootbasis te Singapore. Men heeft er lang naar geraden, welke de bedoelingen van de nieuwe Britsche regee ring zouden zijn ten aanzien van de plannen om van Singapore een vlootbasis te maken Thans eindelijk is een officieeie verklaring, die wij gisteren uitvoerig opnamen onder onze Radio-berichten, in het Lagerhuis af gelegd, waaruit blijkt dat zij gelijk hadden die het opgeven van de plannen voorspelden Ondanks het scherpe verzet van admiraal Beatty, die met aftreden zou hebben ge dreigd, heeft de regeering na nauwgezette overweging besloten de plannen niet uit te voeren. Met haar denkbeelden inzake een algemeene beperking der bewapeningen zou de versterking en de zoo kostbare inrichting van Singapore tot vlootbasis al heel weinig overeenkomen en vooral ook liet zij de over weging gelden, dat deze militaire plannen op andere mogendheden zeer onaangenaam zouden moeten reageeren. En zeer zeker zal het thans te Londen genomen besluit in Japan met groote voldoening worden ver nomen, wijl men de versterking van Singa pore dat juist buiten de döor het verdrag van Washington bestreken zone valt' in de eerste plaats daar tegen Japan gericht achtte. Minister MacDonald erkende de groote beteekenis van Singapore van maritiem stand punt, maar men moest deze quaestie niet alleen beschouwen van het standpunt vain 'den marine-deskundige, doch van het .ioo- ger standpunt der internationale politiek. Men moest beginnen vertrouwen te wekken en met dit doel zou de uitbfireiding van de marinebasis in Singapore in strijd zijn. De Britsche regeering had, vóór haar be sluit te nemen, de regeeringen der Domi nions geraadpleegd. Enkele gaven geen ant woord. En van de vier, van welke wel ant woord werd ontvangen, waren er drie, Austfalië, Nieuw-Zeeland, New Foundland voor de uitvoering van de plannen der admiraliteit. Alleen generaal Smuts, de premier van Zuid-Afrika, plaatste zich op net standpunt, dat het opgeven van de plan den in zake Singapore, een stoutmoedige tap zou zijn in de richting van een duur- men vrede. Smuts alleen stond dus op een zelfde standpunt als de Britsche regeering 'zelf, die zich door de afwijzende houding jvan Australië en Nieuw-Zeeland (om van (New Foundland maar te zwijgen) tegen haar voornemens niet daarvan heeft laten afbren- jgen. Trouwens het is ook wel gebleken, dat de openbare meening in deze dominions volstrekt niet aaneengesloten zich achter de regeeringen plaatst. Van conservatieve zijde woordvoerder vas de vroegere eerste lord der admiraliteit, Amery werd aangekondigd, dat aoodra de conservatieven opnieuw aan het bewind mochten komen, de plannen weer zouden worden ter hand genomen. Echter zoo ver is het nu nog niet en Sin gapore is dus vooreerst van de baan. Volgens nadere berichten is Dinsdagavond jok in het Hoogerhuis een debat gevoerd over het besluit der regeering om af te zien van den aanleg van een viootbasis te Singapore. Lord Chelmsford, de eerste lord der admiraliteit, zette het standpunt der regeering. uiteen op dezelfde wijze als de premier in net Lagerhuis deed. Lord Curzon stelde een motie voor, waarin het besluit der regeering wordt be treurd. Het Hoogerhuis hechtte zijn goed keuring aad deze motie. Lord Grey, de lei der der liberalen in het Hoogerhuis, steunde de regeering. Lord Curzon beriep zich op jgesprekken, door hem tijdens de OC'ashing- jtonschë Conferentie met den Japanschen -ezant gevoerd, als bewijs voor zijn bewering, at Japan geen achterdocht koesterde met etrekking tot de voorstellen ten aanzien van Singapore. Lord Grey erkende, dat indien de voorstel len waren uitgevoerd, de betrekkingen met Japan geenszins in gevaar zouden zijn ge- aracht, doch het indirecte gevolg ervan zou tijn, dat een zekere wedijver in de uitgaven /oor de vloot zou ontstaan. Hij voor zich was van meening dat het standpunt der regeering niet onredelijk was. Wanneer de premiers der Dominions teleurgesteld waren, meende hij dat de verantwoordelijkheid voor hun te- leurste'ling niet kon worden gelegd op-dege nen, die slechts de meeningen herhaalden, waaraan zij het vorige jaar, toen de quaestie besproken werd, uitdrukking gaven. Het herstel van den franc. De Amerikaansche bankier Piermont Mor gan heeft alvorens naar Napels te vertrek ken aan een redacteur van de „Eclaireur de Nice" zijn voldoening geuit over de goedkeu ring der nieuwe belastingvoorstellen, doot den Senaat. Het spreekt van zelf, aldus Mor gan, dat Duitschland u betalen moet, maa: ->p het oogenblik doet het dit niet. Frankrijl wat er ook gebeure moge, zijn zaken in even wicht te brengen. Wij hebben het volste ver trouwen, niet slechts in de rijkdommen van Frankrijk, maar vooral in uwe bevolking van intelligente en moedige werkers. Laten de leidende klassen haar voorbeeld volgen en Frankrijk zal weldra onoverwinnelijk zijn op economisch gebied. Trouwens, zoo voegde Morgan er aan toe, wij zullen steeds aan de zijde van Frankrijk staan om het te steunen, evenals wij weten dat wij op Frankrijk kunnen rekenen als kampioen voor het recht. De fi nandeele wereld zal bewijzen dad zij zich het verleden te herinneren weet. De groote ban kiers der Ver. Staten hebben onlangs met een bewonderenswaardige eensgezindheid geant woord op mij® oproep om Frankrijk te hel pen de coalitie, welke zich tegenover den franc had gevormd, te overwinnen. Niets, aldus vervolgde Morgan, rechtvaar digde een paniek, want uwe nationale rijk dom is sedert twee jaren ontzaglijk toegeno men, maar uw vijanden rekenden er op dat zij er in zouden slagen het nationaal vertrouwen in Frankrijk te schokken. Toen wij zagen met welk een vertrouwen uw land weerstand bood aan den aanval en hoe al uw burgers, in plaats van Duitschland na te volgen, tot de noodige offers bereid waren, waren wij trotsch op onze vroegere wapenbroeders. Laat Frankrijk op dezen weg voortgaan en het zal binnen twee jaren zijn overwegende economische plaats van vóór den oorlog heb ben hernomen. Ik zal mij daarin ten zeerste verheugen, besloot Morgan, want ik houd van uw mooi, dapper en eerlijk land. De opheffing van het Fransche lucifers mo nopolie. Na de Kamer heeft ook de Senaat, naar men heeft gelezen, het voorstel der regeering aangenomen om het staatsmonopolie van luci fers op te heffen en de vervaardiging er van aan particuliere maatschappijen toe te ver trouwen. Het besluit is vrijwel overal met voldoening begroet, daar de staatslucifers reeds sedert jaren de beeldspraak moge vreemd klin ken een doorn in ieders oog waren. In geen land misschien waren de lucifers slechter dan in Frankrijk veelal onbrandbaar en onvol doende verpakt. Vaak verbruikte men een kwart doosje op alvorens een vlammetje te hebben ontstoken. Bovendien verdiende de Staat er niet veel aan, gezien het feit dat de productieprijs der staatslucifers 15 tot 30 hooger was dan de kostprijs der geimpor- teerde lucifers. De door de particuliere industrie vervaar digde lucifers zullen thans belast worden met b'stheiden rechten, welke echter den Staat per jaar 20 millioen francs meer zullen op brengen dan het bestaande monopolie, dat ongeveer 72 millioen opleverde. Daarenbo ven zal de verbruiker goedkoopere en betere lucifers kunnen betrekken. Wel zijn er bezwaren gemaakt dat het meerendeel van de fabrieken niet meer aan de moderne industrieele eischen voldoen. Maar dit bezwaar gaf juist den voorstanders van particuliere exploitatie een argument in handen, daar er uit blijkt, dat de Staat heeft nagelaten datgene te doen waar particulieren niet buiten kunnen, n.l. de outillage der fa brieken aan de eischen des tijds te laten be antwoorden. Een geheim verdrag tus schen Tsjecho-SIowakije en Frankrijk Het „Berl. Tag," publiceert den tekst van geheime overeenkomsten tusschen Frank rijk én Tsjecho-SIowakije. De belangrijkste documenten zijn getee- kend op 25 Jan. 1924, dus op dën dag, waar op het verdrag tusschen beide landen werd gesloten en vormen een aanvulling van dat verdrag. De voornaamste punten luiden lo. Tsjecho-SIowakije schaart zich in ge val van een oorlog met Duitschland met zijn gansche krijgsmacht aan de zijde van Frank rijk en omgekeerd verbindt Frankrijk zich bij een strijd tusschen Tsjecho-SIowakije en Duitschland, om dit laatste den oorlog te verklaren. 2o. Bij een oorlog tusschen Polen en Duitschland kiezen beide contracteerer.de partijen de zijde van Polen. 3o. Voor het begin der vijandelijkheden tusschen Tsjecho-SIowakije en Hongarije doet Frankrijk mededeeling van de onder steuning van Tsjecho-SIowakije met oor logsmateriaal. 4o. Beide contracteerende partijen blij ven bij een conflict tusschen Polen en Rus land neutraal. 5o. Bij een herleving der aansluitingsbe weging in de republiek Oostenrijk maken beide oartijen door haar vertegenwoordigers te Weenen de Oostenrijksche autoriteiter. attent op de gevolgen in den vorm van een aezetting der republiek door de verbonden leed den stap, die gedaan moest worden om, troepen Punt 6 betreft den evtl. terugkeer der' Habsburgers in Hongarije en de in dat ge- va! te nemen maatregelen. 7o. Bij een poging tot restauratie der Hohenzollerns wordt aan Duitschland een ultimatum gesteld onder aankondiging van verdere sancties in het W. en Z.O. van Duitschland met inachtneming van het ver drag van Versailles. Klaarblijkelijk verzet j van Duitschland levert een casus belli op. 8o. Met Rusland zullen vriendschappe lijke betrekkingen worden voorbereid. 9o. Bij een Poolsch-Russisch conflict ver klaren beide partijen aan Duitschland den oorlog, indien dit Rusland steunt. Het „Berl. Tag." herinnert in verband met het bovenstaande aan de verplichting, welke Ber.esj op 24 April 1921 op zich heeft genomen, volgens welke de regeering te Praag in geval van een ernstige ontwikke ling der aanslurtingsbeweging Weenen, Linz en Salsburg, alsmede de Oostenrijksche in dustriegebieden militair zal laten bezetten,. Voorts publiceert het „Berl. Tag;" een geheim protocol van 25 Dec. 1923, waarin rekening wordt gehouden met de toetreding van Zuid-Slavië tot het Fransch-Tsjechisch verdrag. Daarin wordt de door Benesj op 8 Nov. 1921 met Frankrijk gesloten overeen komst, omtrent gemeenschappelijke econo mische en militaire maatregelen tegen Duitschland in geval van bedreiging van den midden-Europeeschen vrede, buiten wer king gesteld, daar de onderhavige defensieve verdragen een andere regeling voorzien. Benesj verbindt zich, het door de Fran sche militaire missie te Praag voorgelegde nieuwe legervoorstel van 11 Dec. 1923 te zul len steunen, waartegenover Poincaré een on begrensd Fransch crediet voor de uitbreiding der T.-S. weermacht toestaat. In geval van een Hongaarschen aanval op Zuid-Slavië of Tsjecho-SIowakije zouden volgens een ander document genoemde sta ten elkaar wederkeerig met hu* gansche weermacht steunen. In geval van een Duitschen aanval op Tsjecho-SIowakije of Zuid-Slavië zouden beide laatstgenoemde staten, gesteund door Frankrijk, elkaar met hun geheele krijgs macht bijstaan. Het verdrag zou met twee jaar opzeg gingstermijn voor onbepaalden tijd worden gesloten. Het nieuwe Belgische ka binet. Dinsdag is in Kamer en Senaat door de nieuwe Belgische regeering de derde re geering van Theunis de regeeringsverkla- ring afgelegd die wij gisteren reeds uitvoerig publiceerden. Veel nieuws had de heer Theu nis uit den aard der zaak niet te vertellen. Wat hij wil en wilde heeft hij al zoo herhaal delijk gelegenheid gehad te vertellen, dat de belangstelling naar wat hij nu te zeggen had, niet bijster groot kon zijn. Alleen v/aren en kele positieve mededeelingen van belang. De elk feodaal gezag. Door nu iemand, zelfs, u'Annunzio, tot prins dezer stad te benoemen zou men den schijn wekken afbreuk te doen aan het zuiver communaal karakter van Fiu- me, dat wel kon vragen deel uit te maken van het koninkrijk Italië, maar niet als vorsten dom, zelfs niet zuiver decoratief, aan een le vend persoon kon worden toegewezen. MonteNevoso is in tegenstelling met de eerste berichten de berg, die Triest be- heerscht en de nieuwe oostgrens van Italië beschermt. Het bezit er van lag aanvankelijk niet in de plannen, die aan d' Annunzio's expeditie naar Fiume voorafgingen en de overdracht aan Italië heeft een onderwerp van langdurige bespreking in Rappallo uit gemaakt. Italië dankt dus het bezit van den berg uitsluitend aan d'Annunzio. HET VERVAL VAN ODESSA. De Odessasche correspondent van de „Ek. Zj." schrijft aan zijn blad o.a. het volgende De bevolking van Odessa is verminderd met 50%. De stad telde vroeger 8476 ge bouwen van deze verkeeren 952 (11.5%) in staat van verval. De ineenstorting van de huizen gaat voort, zoodat gemiddeld 50 huizen per maand onbewoonbaar worderj. Wordt niet ingegrepen, zegt het blad, dan blijft van Odessa over 14 jaar slechts een puinhoop over. DE KALIFAATSQUAESTIE. Koning Hoessein heeft besloten tot de in stelling van een advïseerenden raad voor het Kalifaat en de bijeenroeping van een wereldconferentie van Mahomedanen voor de behandeling van algemeene quaesties, de Mahomedanen betreffende. DE UITKEERING AAN DEN EX-KA- LIEF. Een bericht uit Konstantinopel zegt, dat het nog niet betaalde deel van de uitkeering aan den ex-kalief, ten bedrage van 10.00C pond sterling, zal worden ingehouden en dat zijn bezittingen zullen wo den verbeurd ver klaard. Bij de eerste kruising der degens in het proces, dat de Matin" tegen de „Hummité" heeft ingespannen en waarvan wij eer gisteren met eenige woorden melding heb ben gemaakt heeft het boulevardblad aanstonds een sterke troef uitgespeeld. Men herinnert zich waar het om gaat de „Hu manité", het orgaan der communisten, heeft kort geleden een lange reeks documenten onthuld uit de Russische staatsarchieven, waaruit bleek dat de Fransche bladen ten tijde van den Russisch-Japanschen oorlog en het Fransch-Russische bondgenootschap met groote bedragen door de tsaristische regeering werden gesubsidieerd om aldus de stem ming in Frankrijk voor Rusland te winnen. De „Matin" stöüd mede op het lijstje der gesubsidieerden, en achtte zich daardoor beleedigd. Hij deed de „Humanité" in rech te vervolgen, daarbij 500.000 francs schade vergoeding eischend. Den eersten dag van het proces trad een merkwaardige getuige op, baron Kokovtzef, oud-minister-president onder het Russische Keizerrijk. De verschijning van dezen diplo maat uit de oude school, dcor het commu nistisch orgaan als getuige aangevoerd, maak te sterken indruk. Kokovtzef nam evenwel een gereserveerde houding aan hij meende dat hem als Russisch uitgewekene bescheiden heid was geboden. Op een categorische vraag van den verdediger van de „Humani té" of hij dacht dat Buneau-Varilla, des tijds directeur van de „Matin" al of niet om koopbaar was, verklaarde Kokovtzef na eerig denken voorzichtiglijk dat „hij het moeilij achtte om Buneau-Varilla om te koopen". Volgens de „Humanité" spreekt deze zinsne de boekdeelen EEN DUIKBOOT GEZONKEN. De Japansche duikboot 43 is op 10 mijl buiten de haven van Sasebo door het oorlogs schip „Tatsoeta" aangevaren en gezonken. Men is bezig met pogingen de vier officieren en veertig manschappen, die zich aan boord bevinden, te redden. LONDEN, 19 Maart, Men verneemt, dat de comité's van deskundigen hun rapport thans definitief op 22 Maart gereed zullen hebben. Aan dc rapporten zijn bijlagen toe gevoegd aangaande de inrichting van dc goudbank, het toezicht op de financieele ges minister kondigde verschillende wetsontwer- tie der spoorwegen, het toezicht op de be- pen aan inzake het spoorwegbedrijf en de Ji -*i i- a belastingherziening en verhooging, uit welke laatste de regeering nog een bedrag van 400 millioen fres. hoopt te halen. Bij de nieuwe belastingoplegging zal er echter naar worden gestreefd de kosten van het levensonderhoud niet te verhoogen. Over de buitenlandsche politiek kreeg men de mededeeling, dat de politiek van de vorige regeering zal worden voortgezet. Hier toonde de heer Theum's zich overigens optimistisch, een optimisme dat gegrond is op de werk zaamheid van de deskundigen-comités te Parijs, die wéldra ten einde loopen. (Bin- grooting, de wijze van hypöthekeering van de nijverheid, enz. Een der grootste moeilijkheden, waarmede dc deskundigen hadden te kampen, is blijk baar de vraag geweest, wat er tijdens het moratorium zal geschieden ten opzichte der scbadevergoedingsbetalingen. Frankrijk wenscht, dat deze in elk geval zullen plaats hebben en wil het verschuldigde bedrag ten spoedigste ontvangen. Naar het schijnt heeft men een methode gevonden, waardoor het eene, n.l. het moratorium, met het an dere, n.l. de voortgezette betalingen, zou kunnen worden vereenigd en wel door vor ming van een Duitsche maatschappij, die de verplichtingen van den staat tijdelijk zou nen enkele dagen, zeide de minister, niet I overnemen, en daartoe de beschikking zou vóór begin April, zegt men te Parijs;. In krijgen over de bedragen, die bij verschil- hoeverre dit optimisme omtrent een „eens gezinde" oplossing van het herstelvraagstuk gegrond is, zal de toekomst moeten leeren. Veel vertrouwen had de sociaal-democra tische oppositie in elk geval niet in de ver klaringen van de regeering, en haaf woord voerder, de heer Vandervelde, meende dan cok den spoedigen val van Theunis te mogen voorspellen. DE A.S. RIJKSDAGVERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND. De nationaai-soc. Duitsche arbeiderspartij en de Duitsche arbeiderspartij in Wurtum- berg. hebben zich tot een „vö kisch sociaal blok" aaneengesloten. Dit nieuwe blok, dat optreedt voor een aaneengesloten en vrij Duitschland, zal met eigen lijsten uitkomen. Ook Wurtumberg zal zijn„Duitschen dag" hebben. De 25 vereenigde vaderland- sche organisaties zullen den Duitschen Dag op 26 en 27 April houden. De völkische partijen in Saksen hebben zich aaneengesloten tot een „völkisch sociaal blok". DE POSITIE DER DUITSCHE AMB TENAREN. In den Rijksraad deelde de regeeringsver- tegenwoordiger Dinsdag mede,' dat de sala rissen der ambtenaren overeenkomstig de nieuwe voorstellen der rijksregeering met 13 zullen word-n verhoogd. D'ANNUNZIO. De correspondent van de „Temps" in Rome vertelt waarom d'Annunzio in plaats van prins van Monte Nevoso geen prins van Fiume is geworden, hetgeen meer tot de me- aigte zou hebben gesproken. Dit komt even wel omdat Fiume sedert Maria-Theresia zijn constitutie van Vrije Stad bezit, vrij van lende publieke lichamen op de begrootingen zijn vrijgekomen, door het waardeloos wor den der door deze lichamen uitgegeven obli gaties. LONDEN, 19 Maart. In het Lagerhuis werd heden den premier gevraagd te wilien mee- deelen, welk deel van de inkomsten, thans door Frankrijk ontvangen uit het Ruhrge bied, aan Engeland zou worden uitbetaald. Het antwoord van den premier luidde: Dc Fransche en de Belgische regeering hebben geenerlei verslag aan de Commissie van Her stel uitgebracht, noch over de operaties, door deze regeering en in het Ruhrgebied onder nomen, noch over de financieele resultaten dezer operaties. Ik verneem, dat de Fran sche en de Belgische regeering, in overeen stemming met hun standpunt, dat dc opera ties in quaestie gewettigde maatregelen zijn voor de inzameling der sommen, van' Duitsch land te vorderen ingevolge het verdrag van Versailles zichzelven rekenplichtig achten voor alle aldus ingezamelde bedragen, ver minderd met de kosten van inzameling, ten aanzien der algemeene rekening van de ge allieerde mogendheden. De Britsche regee ring heeft krachtens het verdrag en verschil lende intergeallieerde overeenkomsten recht op 22 pet. dier sommen, onder voorbehoud van verschillende prioriteiten voorgeschre ven bij hel verdrag en deze intergeallieerde overeenkomsten. Het standpunt van de Fransche en de Belgische regeering ten aanzien der wettig heid van de genomen maatregelen en het recht dier regeeringen, om de kosten dezer maatregelen af te trekken van de waarde der Duitsche activa en inkomsten, welke zij in bezit hebben genomen, wordt niet erkend door Zr. Ms. regeering en in afwachting van een volledige behandeling der geheele quaes tie door de Commissie van Herstel en de partijen van het vrdrag zeiven kan er geen definitieve regeling worden getroffen. BERLIJN, 19 Maart. In de heden gehou den zitting der commissie van buitenlandsche zaken uit het Tsjechische parlement heeft Benesj verklaard, dat hij geen geheime ver dragen heeft gesloten en dit ook in de toe komst niet zal doen. De door het „Berl. Tag." gepubliceerde documenten verklaarde hij voor vervalscht. Een Wolffbericht meldt nog, dat de Tsjechische gezant te Berlijn eveneens een tegenspraak van de berichten in het „Bcr*. Tag." publiceert. PARIJS, 19 Maart. De door Wolff gepu bliceerde berichten uit het „Berl. Tag." om trent een zoogenaamde geheime overeen komst tusschen Frankrijk en Tsjecho-SIowa kije zijn volkomen uit de lucht gegrepen. Tusschen beide landen bestaat slechts dc overeenkomst, die op 25 Jan. is gepubliceerd en overeenkomstig het Pact aan den Volken bond is medegedeeld. BERLIJN,,19 Maart. Het „Berl. Tag." deelt naar aanleiding van de verschillende tegen spraken van Fransche en Tsjechische zijde omtrent de publicatie der geheime verdra gen mede, dat het eerst de verschillende dc- menti'.s zal afwachten en daarna de zaak ietwat uitvoeriger zal uiteenzetten. .LONDEN, 19 Maart. Ammon, de par lementaire secretaris der admiraliteit, ver klaarde in het Lagerhuis, dat de totale uit gaven voor de vlootbasis te Singapore tot heden 70.000 p. st. hadden bedragen. Er was nog een niet vastgestelde som mee ge moeid om een eind te maken aan het plan. Hij voegde er bij, dat het besluit der regee ring om niet verder te gaan met het plan Dinsdag a.s. door het Lagerhuis zou worden behandeld, als wanneer dc regeeringswhips de leden zou oproepen met het oog op een te houden stemming. Deze aankondiging belooft een belangrijk debat en een stemming over deze kwestie. De regeering is er zeker van, dat haar be sluit door de meerderheid zal worden goed gekeurd, daar verwacht wordt, dat de liberale partij „en bloc" met Labour zal meestemmen. Ook van conservatieve zijde zijn er voor standers van het regeeringsbcsluit; De „Evening Standard", die zich hiervan de tolk maakt, zegt: „Het besluit zal algemeen worden goedgekeurd. Het effect er van is, dat Singapore blijft wat het altijd geweest is, een vlootbasis en kolenstation, maar zon der faciliteiten voor het dokken van slag schepen en slagkruisers van moderne afme tingen. Het is moeilijk cenig element in on ze rijksveiligheid te ontdekken, dat door dit besluit in gevaar wordt gebracht. De eenige zeemogendheid behalve wij, in staat om in de wateren van het Verre Oosten te ope- reeren, is Japan, waarmee wij geen conflict van belangen hebben," Het liberale avondblad de „Star" ver klaart, zijn goedkeuring uitsprekend over' het besluit der regeering dat indien met het plan verder werd gegaan, op de Brit sche goede trouw een schaduw zou vallen en dat de indruk, dat Engeland twijfel koesterde aan net succes van zijn politiek, zou leiden tot een wedijver in bewapenin gen in bet Verre Oosten In dit verband verwijst bet blad naar het feit, dat voor de eerste maal het Nederlandsche parlement een voorstel heeft besproken om „een zwaarbewapende vlootbasis" te bouwen in Nederlandscb-Indië. De „Star" voegt er bij: „De dwaasheid van het dok van Singapore is als het werpen van steenen in een vijver, want steed s grooter wordende kringen van wantrouwen en achterdocht zullen zeker volgen." MELBOURNE; 19 Maart De premier Bruce zegt in een telegram aan MacDonald, waarin hij den nadruk kgt op dc noodzake lijkheid van de vlootbasis van Singapore, dat het bestaan en het aanzien van het Britsche rijk in gevaar worden gebracht in dien de basis niet aanwezig is, terwijl het in gevaar brengen van bet rijk een slag zou beteekenen voor den Volkenbond, PARIJS, 19 Maart. De Kamer heeK het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij het aantal Kamerleden op 584 wordt bepaald. LONDEN, 19 Maart. De transporlarbel- dersbond heeft het geheele personeel van de Londensche trams en omnibussen instruc-' tic gegeven het werk Vrijdag te middernacht te staken, tenzij men intusschen tot een be vredigende regeling komt. DUBLIN, 19 Maart. In het lersche parle- ment werd medegedeeld, dat generaal Mul- cohy, de minister van verdediging, zijn ont slag heelt genomen en dat de regeering het aftreden eischte van den adjudant-generaal( den chef van den staf en den hoofdinten. dant. De minister van binnenlandsche zaken zeide, dat het militaire optreden gisternacht (ter gevangenneming der muitende officie ren) geschied was zonder machtiging van generaal O'Duffy, den bevelhebber van het leger of raadpleging met den uitvoerende? raad. DUBLIN, 19 Maart. Het beleg van het huk op het Parnell Square werd vanmorgen;, half elf opgeheven Tobin ontsnapte, Dal-j ton was niet aanwezig. BERLIJN, 19 Maart. Beieren en het Va lkaan hebben eer. concordaat gesloten, waarover de nuntius Pacelii met den rijks kanselier een uitvoerige bespreking heeft^ gevoerd. BERLIJN, 19 Maart. In den boezem der* Russische sovjetregeering zijn, naar wij ver nemen, zeer aanzienlijke wijzigingen op tij. De tegenwoordige volkscommissaris van bui tenlandsche zaken Tsjitserin zal als ambas sadeur naar Londen gaan, terwijl in zijn plaats de volkscommissaris van legerzaken, Trof ski, de leiding der Russische buitenland-j -che politiek op zich zal nemen. MOSKOU, 19 Maart. De Chineesche re geering heeft plotseling geweigerd de op 14 Maart geplaatste onderteekening van haar gevolmachtigde te Moskou onder het Rus- sisch-Chineesche verdrag te erkennen. Een Duitsch draadloos bericht meldt, dat het eiland Sakhalin door een zware aard beving geteisterd werd, waardoor tal van, slachtoffers vielen. ASSEN, 19 Maart. Eieren, Op de markt van de V. P. N. wareil aangevoerd 144.500 stuks. Prijs 57 ct. per stuk. ENKHUIZEN, 19 Maart. Zaden en peul vruchten. Groene erwten f 25.5026.50 per 100 K.G. Wijker vale f 3541, grauwe f 4047, vale (groote) f 4246, bruine boo- nen f 2631 per H.L. Bruin mosterdzaad f 5051 per 70 K.G. Karwijzaad f 6465, maanzaad f 1819, beide per 50 K.G. MAASTRICHT, 19 Maart. Boter. Aan voer 100.150 K.G. Prijzen waren hoogste f 2.07, middjn- f 1.95, laagste f 1,88. VOLENDAM, 19 Maart. Eieren. Aap de eierenveiling waren heden aangevoerd 287.000 eendeneieren f 77.50 en1 8000 kippeneieren f 5.605.85. AMSTERDAM, 19 Maart. Vee. Ter Vee-j markt waren heden aangevoerd 296 vette kalveren le qual. 115125 ct., 2e qual.' 100115 ct., 3e qual. 85100 ct. per K.G. 197 nuchtere kalveren f 1225 p. st. 654 vette varkens, Holl. Ie qual. 8788 ct., 2e qual. 8285 ct., overz. en Geld. le qual, 8788 ct. per K.G. 10 veulens. AMSTERDAM, 19 Maart. Aardappelen) (Bericht van Jac. Knoop.) De aardappel prijzen bleven heden onveranderd. HOORN, 19 Maart. Varkens. Aanvoer 50 stuks. Vette f 0.700.74, Londensche f 0.50. Handel vlug. verklaring van mijn gedrag, dat u zoo vreemd en belachelijk vindt.... Dat is de reden, dat ik u steeds ont vlucht.... nat ik na eerst toegestemd te hebben, tegenover u nog koeier ben, dan tegen een vreemdeling.... Ge moogt mij vergeten.... ga heen!.... Wij kunnen niet met elkaar trouwen! „Marguerite, je bent krankzinnig!" „Jakrankzinnigik wilde, dat het waar was. Ik ber, ongelukkiger dan jij.... want ik heb je lief, Albert.... ik heb je toch zoo lief!...." „Zeg dat toch nietWaarom wil je !mijn vrouw niet worden?" „Waarom?.... Omdat...." Hij tsond op en deed een stap achter waarts.... Ze zagen elkaar recht in de oogen. Marguerite Alban sloot hare oogen en sprak langzaam: „Ik heb mijne moeder gc- •woren om altijd bij haar te blijven." „Dat ge haar niet zoudt verlaten?" „Dat ik nooit zou huwen." Ze aarzelde. Albert Delost maakte een •cftig gebaar. „Marguerite, je liegt," riep hij uit. „Neen, ik lieg niet!" „Een moeder vraagt van haar dochter leen eed; die haar geheele toekomst zou vernietigen. „Ik heb het haar vrijwillig gezworen." „Als dat waar dan zal jc moeder je van dien eed ontslaan!",, Haastig week ze achteruit tusschen de takken. „Vaarwel," zeide ze. „Ik smeek je, tracht mi! niet weer te ontmoeten! iïij hield haar nog tegen. „Ik herhaal het, dat je mij de waarheid niet hebt gezegd!" „Albert, laat mij heengaan.... Albert, heb toch medelijden met mij! „Medelijden? Jij bent het die mij martelt jij hebt geen medelijden met mij!" „Vergeet mij! Ik wil bet! Het moet" „Waarom?Waarom moet ik je ver geten?Antwoord dan toch!.... Zeg het Albert, als je mij bemint, dan zul je het Eticnne reeds gewaarschuwd dat mevrouw mij beloven!" Alban nog slechts leefde op de laatste „Nooit!" krachten die haar overgebleven waren. „Je "bent het zelf die ons scheidt.... Hij was de oorzaak van haar langzamen 4nders zouden we vrienden kunnen blijven dood. Geen woord van medelijden kwam Maai je wilt mijn vriendschap niet.... over zijne lippen.... Geen woord van ver liet is voor het laatst dat we met elkaar geving sprak hij tot haar. Hij had een en- spreken...." kei troostend woord tot zijn vrouw kunnen „Ik zal het geheim ontdekken dat je mij spreken, maar hij deed het niet. liet wilt zeggen...." Uren van he.vjgen strijd bracht hij door. Door den schrik werd het jonge meisje Zijn geweten zeide hem dat hij verplicht nog bleeker dan ze reeds was. was haar vergiffenis te schenken, wat zc Nu was het de jonge man die voor het hem ook voor leed berokkend mocht heb- eerst heenging. Marguerite Alban wilde ben. Voortdurend gevoelde hij dat hij haar 1 em op haar beurt tegenhoudenZe moest vergeven, nu het leven langzaam, o i i V, i i em op laar ueui mi; dan. Heb je misschien een g 1- <}cec| eenige stappen om hem te volgenzoo langzaam uit haar zwak lichaam ont- verleden. v._ Ze gevoelde echter dat hare krachten haar vlood..,. „Daar Kan ik geen aruwoo, p«e begaven. Bewusteloos stortte ze neer in het En bijna zou hij het woord, dat balsem Maar al zou er een geheim zijn, dat ik met h s was V0Q]. - mag schenden, dan is het in het geheel met Del wat je zoudt veronderstellen. O, boe ben ik te beklagen...." „Ik kan je niet beklagen, Marguerite. Je maakt mij toornig!" ..Ah, des te beter.... kon ik ook zoo denken!" Albert had sptij van zijn laatste woorden. Wanhopig riep hij uit: Neen, neen, het is niet waar..4. vergeef mij. Wil je mij verbeven, mijn lieve '-'merite? i( „Albert, je moet ding beloven.. „En wat ie dat?" „Dat ie- mij zult geien! Albert Delost liep door en zag niet meer hebben... ACHTSTE HOOFDSTUK. li a. jc zult trachten mij te vergeten.. de arme iijderes, uitgesproken Maar dan herinnerde hij zich om. wat zij tegen hem misdaan had en wat ze nog steeds misdeed.... Hij had zich voor haar opgeofferd.... Zij was schuldig en hij had de schuld op zich genomen. Mevrouw Alban verzwakte met den dag. En nu had ze haar kind, zijn Marguerite, Haar lichaam teerde meer en meer weg in den waan gelaten dat haar vader een onder een onbekende kwaal, misdadiger wasmaar niet had ze haar Haar kinderen waren gewoon aan haar verteld ivie misdreven had. wasachtige bleekheid en haar droevig ge- Als deze gedachten hem dan weer he irat, zoodat men zich over haar toestand stormden dan kon hij geen medelijden ge niet buitengewoon ongerust maakte. voelen. dan kon hij haar niet verge- Haar man ging nog steeds door voor haar'ven. Steeds lag het in haar hand om Mar- sehoonbroeder en werd overal Julion ge- gueriie alles te vertellen.... maar ze deed notmd. hei niet.... Zijn vrouw alleen was bij Hii alleen wist meer. De dokter had machte de schande van zijn hoofd te wen telen. .^.Zij alleen was bij machte om t? zeggen: „Die man daar is je oom niet, het is je vader, en hij is onschuldig. Hij was nu reeds een maand op het kas teel; het eenigste gesprek' dat ze met el kaar gevoerd hadden, was op den eersten dag geweest, toen hij vóór haar had ge staan als een verschijning uit het geesten rijk. Somtijds waren het haar oogen die tot hem spraken.... Etienné wendde dan zijn gelaat af.-iHet gelaat van de zieke scheen dan nog meer te verbleeken. Zij leed.... maar hij eveneens. Hij leed misschien nog meer dan in den tijd toen hij het boevenpak droeg. Marguerite bejegende hem met een koel heid die veel op vijandschap geleek. De ongelukkige man begreep, „Ik heet Alban," dacht hij, „ze haat mij omdat de naam, dien ik draag, de naam van haar vader is...." Een sterke tegenstelling met haar manier van doen, was het optreden van Fernand en Laure, die altijd even hartelijk en vrien delijk waren. Zij waren de eenigen die hem troostten. Vooral totLaure voelde hij zich aange trokken. Hare vroolijkheid en vrijmoedig heid bezorgden hem de prettigste uren die hij op het kasteel doorbracht. Op den namiddag, toen hij Marguerite en Albert in bet woud ontmoet had, keerde hij buitengewoon terneergeslagen naar het kasteel terug Langzaam liep hij voort.... zijn hoofd was diep voorovergebogen en zijn oogen staarden naar den örond, Een groote zwarte schaduw deed hem uit zijn. iroomerij opschrikken. Antoinette zat op een steenen bank tusschen twee boomeni Ze was uiterst mager. Zwarte randen om ringden hare koortsachtig schitterende oo gen.... Haar dunne wasgele handen beef den. 'Haar rug en schouders Waren gebo gen.... Uit haar ingevallen borst welden lepe zuchten op. Ze staarde haar echtgenoot aan.,.. Zoo-j ils steeds, als hij haar alleen ontmoette; ag een wanhopige smeekbede op haar ge- aat te lezen. In plaats van door le loopen, zooals hij gewoonlijk deed, bleef Etienne voor haai tilstaan. Hij zag om zich heen of er zicfe riemand in den omtrek bevond. Toen hij liemand hoorde, ging hij naast haar zitten. Vreugde en tegelijkertijd groote angst tond op de versteende gelaatstrekken vart Antoinette te lezen. Ze vouwde hare han- len op de borst. Had hij dan zijn wraak lust overwonnen? Zou hij dan nog eenmaal in haar leven; voordat ze ging sterven, tot haar zeggen) „Ik zal a]les vergeven?" „Antoinette," zei hij even scherp en min achtend als op den morgen van zijn terug komst. Zij opende hare oogen, maar gaf geen antwoord „Ik riep je," zeide hij, „Ik luister," antwoordde ze zwakjes. .-{Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6