TERMIJNBETALING J. M. LITTEL 1 ROOKT TABAK A.T ABERNAL&Zn.,la|.wei 28, Santpoort F. Th. EVERARD Prima Friesche Heerenbaai vid If.V* Joustra's Tabaksindustrie I 111 WEI. Cuisinier, Pariten 101, Kaarlet Telef. 283? ORDE EN ARBEID. LMIMBW EK VISSCHERU, KUNST EN KENNIS. Meubelen - Manufacturen Confectie - Bedden - Dekens Kachels - etc. - etc. - etc. Monsterkist bevattende 49 Sigaren a f 6.— Sigarenmagazijn „Borneo" KRUISWEG 23 - TEL. 1506 FiliaalWijk aan Duin, Arendsweg 107 VISSCHERIJ. STATEN GENERAAL. EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER. Staatsbegrooting voor 1924. BINNENLANDSCH NIEUWS. NederlandRusland Het behoud van den Zomertijd. Het gezantschap bij den Pauselijken Stoel. De salarisverlaging van het Rijkspersoneel. De Amsterdamsche Electrische Centrale. Het Kamerlid Juten. Spoorwegnersoneel. ■Bezoldiging Raad van State en van de leden der rechterlijke macht. De 8 -urendag in de bouwvakken. Proefvelden voor de suiker bietencultuur. - SMEDESTRAAT No. 19 - Telefoonnummer 3730 RQQDZEGEL per pond 50 ct.; par ons 20 ct,; BLAUWZE8EL 60 ct.; n n 24 ct.; GROENZEGEL 75 ct.; 30 ct.; per ons 15 ct Heeft U reeds kennis gemaakt met de Zoo niet) vraagt onze monsterkisi, waarin de geheel© serie voorkomt) en gij zult verbaasd zijn over de prima qualiteit en de billijke prijzen Zie onze speciale Regal Étalage Aanbevelend TUIN-, BLOEM, en LAN0B0UWZADEN, KUNST MEST, RIETMATTEN, BLOEMPOTTEN, GE. REEDSCHAPPEN enz., voer Tuin- en Landbouw Prijscouranten op aanvrage gaarne toegezonden. Opent Rekening-Courant met rente vergoeding. Koopt en verkoopt Wisselg en Vreemd Bank. Koopt en incasseert Coupons en losbare Effects#. Belast xich met Aaa- en Verkoop van Effecten op Binnen- en Buitenlandsche Beurzen- Belast zich met telegrafische uitbetalingen. Bezorgt eredietbrieven voor alle landen, assurantiën en verzekering, ook tegen verlies bg uitloting Effecten. Geeft geld ter leen op onderpand van Effecten. Neemt geld op prolongatie-voorwaarden, w&arvoor onder pand wordt verstrekt. Neemt gelden t Deposito, dadelijk opvraagbaar an op ter mijnen. waarvoor eveneens onderpand wordt verstrekt. Administreert Vermogens. Behandelt Groctboekzaken. Verricht alle giro'8 kosteloos. Verhuurt Safe loketten vanaf f 5.- grondsche moderne Liptkluit. Het „Kasteel van ValkenburgJ* I DEJEUNERS, DINERS en SOUPERS Dagelijks uitzending van DINERS a f 1.25 Gelegenheid aan huis te Dineeren h i 1.20 van 5-8 nur GEVESTIGD 18IO 8ijkantoor: HAARLEM KRUISWEG 5S TEL. 1900 EN 3674 per jaar in onder- I ENKHUIZEN, 19 Maart. Gisteravond Iaat kwamen hier nog een aantal vaartuigen binnen met veel haring. Totale aanvoer 192.714 stuks. Laatste markt f 2.95 per tal. Heden kwamen hier de eerste 26 vaar tuigen binnen met goede vangst. Nog geen marktprijs. j, Te Volendam liep de haringprijs gisteren avond terug tot f 2.10 per tal. I Vangst gemiddeld een last per span. URK, 18 Maart. Door 208 vaartuigen zijn heden hier aangevoerd 812 tal rêepharing, prijs f 3.6C—2.95 per tal (200 stuks.) I IJMUIDEN, 19 Maart. De zeillogger K.W. 135 (Margaretha Cornelia) kwam heden van Wiek (Schotland) hier binnen met een aan voer van 720 vaten gezouten haring. IJMUIDEN, 18 Maart. Heden waren aan de mm-kt de vangsten van 12 stoomtrawlers, B logfers en 1 sleepboot-trawler. De prijzen waren als volgtTarbot f 2 1.80, tongen f 1.801.35 per K.G. griet f 4726, gr. schol f 2923.50, md. schol f 3326, zetschol f 3526, kl. schol f 25 19, f 20—6, scharren f 12—7 per 50 K.G. roggen f 2110 per hoop vleet f 2.20—1.70 per stuk pieterman en poon f 12, gr. schel- visch f 3828.50, md. id. f 33—25, k.md. id. f 30—20, kl. id. f 18—12, f 12—7 per 50 K.G. kabeljauw f 4831 per 125 K.G. gr. gullen f 2419, kl. gullen f 1813, wij- ti.ig f 8—2.70 per 60 K.G. In de Woensdag gehouden zitting van den Senaat drong de voorzitter er op aan, ook de goedkeuring te bespoedigen van het op 13 Februari 1924 te Washington gesloten verdrag tot verlenging van de arbitrage overeenkomst t-usschen Nederland en de Vereenigde Staten van 1908. dat op 25 Maart a.s. buiten werking treedt. In een brief aan den voorzitter had de minister van Buitenlandsche Zaken op een spoedige behandeling van dit wetsontwerp aangedrongen. In atwijking van artikel 28 van het reglement van orde stelde de voor zitter daarop voor dit wetsontwerp in de afdeelingen te onderzoeken. De heer VAN EMBDEN (V.-D.) verzette zich daartegen. Het wetsontwerp in zake het arbitrageverdrag, is volgens spreker, te laat in de Kamer gebracht. Het oude trac- iaat treedt 25 Maart buiten werking. Zelfs met een zeer spoedige afhandeling in deze Kamer is 't niet meer mogelijk, dat het tijdig wordt geratificeerd. Er zou dus een vacuum ontstaan, dat de minister had moeten voorkomen. Het depar tement veroorlooft zich een wenk aan de Kamer te geven. Het ware beter, zeidc spreker, dat het departement zelf vlugger zijn werk deed, waarvoor het is aangewezen en waarvoor het wordt betaald! Spr. verzocht den voorzitter bij de cen trale sectie de bezwaren van spr. ter sprake te brengen. De voorzitter zegde zulks toe. Vergadering van Woensdag 19 Maart nam, 1 uur. Hoofdstuk III (Buitenl. Zeken.) Asd dc orde is de behandeling van hoofd stuk III (Buitenlandsche Zaken) der Staats begrooting voor 1924. De algemeene beschouwingen worlen ge opend. Mej VAN DÖRP (Lib.) wenscht vaa haar belangstelling in den Volkenbond te getui gen Zij acht het niet mogelijk d; tekort koming -an den Volkenbond aan te violen met garantic-tractatcn. Zelfs ziel spr. daar in een gevaar. Spr. is het eens met tut standpunt van den Minister ten aanzien van dezen Bond en verheugt er zich over, dat de kleine staten als gangmakers voo- dezen Berm dienst doen, Ov.rigens maakt spr. eenige opmerkingen over het Internationaal Arbeidsbureau, waai in h. i. vele fouten kleven. De heer SCHOKKING (C.-H.) gelooft ook dat de garantieverdragen niet aanbeve lenswaardig zijn. Hij is het met den heer Drcsselhuys niet eens, dat op de^universali- tejt van den Volkenbond moet gewacht worden eer menaan ontwapening kan den- ren. De gezindheid om tot ontwapening te komen, moet worden aangekweekt en de Volkenbond zal dan de nieuwe orde bren gen die noodig is. Ten aanzien van Rusland maant spr. tot voorzichtigheid, omdat de betaalkracht van dat land niet vaststaat. De heer TROELSTRA (S.D.A.P.) behan delt ook de kwestie van den Volkenbond. Men moet dien Bond niet teveel op zichzelf en in verband met den oorlogstoestand zien. De heer van Ravesteyn bijv begaat die fout in bijzondere mate. De Volkenbond is bezig zich te ontwikkelen en zich !os te maken uit dien voorloopigen toestand De kritiek op den Volkenbond is een kritiek op dc politieke atmosfeer om den Bond heen en dat is niet billijk Spr. heeft op dit punt geen aanleiding om kritiek te oefenen op Minister van Karnebeek, wiens standpunt met dat van Branting overeenstemt Met den brief van 23 Juli 1923 heeft Mi nister van Karnebeek de algemeene instem ming van Nederland venvorven. Den gevaarlijken weg van Cecil wil de overgroote 'meerderheid van Nederland op. Ten aanzien van Rusland vraagt hij den Minister practisch en juist zijn bezwaren te gen erkenning de jury mede te deelen. De heer NOLENS (R -K.) ziet dezen Mi nister met genoegen achter de regeeringsta- fel zitten Dit is ook van belang voor de continuïteit van ons buitenlandsch beleid. Spr. zegt dit zonder restrictie, gelijk do heer Drcsselhuys deed Allerminst acht bij de behoedzaamheid een ondeugd van dezen Minister. Juist een Minister van Buitenlandsche Za ken kan niet behoedzaam genoeg zijn.#Meer enthousiasme en ^minde. behoedzaamheid lijkt spr. nogal gevaarlijk Spr schetst het ideaal van den Volken bond, dat men zich hetft geschapen: Dat ideaal van Benedictus XV, die een accood wlide bereiken tusschen eenige staten om te komen tot verplichte arbitrage. Het ideaal van den Volkenbond wijkt nogal af van de werkelijkheid omdat die bond sommige staten niet toelaat en dus eenzijdig is. Ieder lid is te veel vrij om met besluiten van den Bond te doen wat hij wil en de Bond bezit geen afdoende macht tot steun van het recht tegenover onwillige le den. Daardoor is de positie van den Volken bond niet sterk. De Regeering moet trach ten de gedachte van den Bond te propagee- fen; spr brengt hulde aan de godragsüjn die onze regeering volgt. Er is reeds het een en ander bereikt en men moet de ontwikkeling afwachten De kritiek van den heer Drcssel huys acht spr onbillijk en hi) sluit zich aan bij degenen die deze critiek hebben bestre den. Wat Rusland betreft, spr gelooft niet, dat men in Rusland wat zal geven om erken ning de jure Men zal meer om tastbare voordeelen willen erkend worden. Spr acht het gewenschf den Minister te bewegen om zeer behoedzaam te zijn tegenover deze aangelegenheid en hij hoopt, dat een even tueel fractaat in de Kamer zal worden be handeld. Wat Nederland en België betreft betreurt spr, het, dat beider advocaten zich hebben vastgewêven in hun argumenten, waarvan de cliënten de dupe zijn Hij hoopt dat er een oplossing zal kotten die beide landen bevredigt. De heer DE MONTE VERLOREN (A.-R.) bestrijdt ook het betoog van Mr. Dressel- huys. Voorts wijst spr. er op dat ten aan zien van Rusland voorzichtigheid dient te worden betracht en dat gedacht moet wor den aan de spaarders die door Rusland zijn gedupeerd De heer DUYS (S.D.) zegt dat de verhou ding ten opzichte van Rusland zeer is ver anderd Wanneer spr. thans Rusland wil helpen is hot om de industrieën te helpen en Engeland te steunen in zijn pogingen om de algemeene vredesactie en de algemeene ontwrichting van het economische leven te herstellen De heer BOON (V.-B.) bespreekt de grensmoeilijkheden o.a. voor de auto's en sluit zich bij den heer Weitkamp aan. De minister van Buitenlandsche Zaken, de heer VAN KARNEBEEK, antwoordt. Eerst eenige kleinere punten o.a over het kleine grensverkeer. Gaarne zal het departement dc geciteerde gevallen onderzoeken en na gaan wat er gedaan kan worden. Gevraagd is verbetering der spoorweg diensten in verband niet den visch-aanvoer in het Roergebied. Spr zal dat punt gaarne onderzoeken. Vervolgens behandelt spr de kwestie, van den Rijn, waarin eenige verbetering is ge treden. De regeering heeft een politiek van opportunisme gevoerd, waarbij bet principe allerminst bet slachtoffer is geworden. De Rijnvaart-acte is niet uit het oog verloren maar ieder geval is afzonderlijk behandeld en afgedaan De Rijnvaart-commissie heeft op de bres gestaan en als straks op 26 Maart weer een bijeenkomst plaats heeft, zullen nog eenige punten worden behandeld die nog niet in orde zijn Omtrent de herziening der Rijn vaart-acte zal spr niets zeggen; er zijn projecten en Nederland zal zijn belangen en rechten verdedigen Omtrent een kanaal Antwerpen-Moerdijk heeft de Regeering geen toezeggingen ge daan. Over de handelsbelangen is gesproken. Zij zijn van veel gewicht en gaarne dient spr. ze, maar zoo eenvoudig is dit punt niet. Er is een werksysteem opgesteld en dit wordt gevolgd, in samenwerking met Landbouw, Handel en Financiën. Natuurlijk is er niet ia alle opzichten tevredenheid ten opzichte van de handelsverdragen, maar dat. is niet te verwonderen, wan» er zijn altijd groote tegenstellingen die tot compromis moeten worden gebracht Bij klachten moet men billijk blijven want de materie is moeilijk. Er zijn zeer vele accoorden gesloten die alle hun moeilijkheden hebben. Ten aanzien van Rusland zegt spr. dat hij zich geen partij zal stellen in de appre ciatie, aangezien op dit moment in Berlijn onderhandelingen worden gevoerd. Het heet dat Nederland achteraan komt. Dit is niet juist. Nederland wachtte af en na de poli tiek van blokkade en interventie, heeft Ne derland overwogen wat te doen was. Het vraagstug van de handelsmogelijkheden heeft het onderzocht maar Rusland lueip niet mede. In het najaar 1922 heeft spr. met Litvinof gesproken en in het voorjaar 1923 waren de berichten uit Rusland van dien aard dat Nederland geen initiatief kon ne tten voor aanvangen der relaties. Sedert is de toestand veranderd en de politieke cri sis beeft de zaak opgehouden Lang niet alle van, dat het gebruik maken van dc moge lijkheden, welke een handelsovereenkomst zal openen, zeer groote voorzichtigheid zal vorderen, een voorzichtigheid overigens, die in vrijwel even groote mate wordt vereischt bij handelstransacties naar menig ander land, met hetwelk de officieele handelsbetrekkin gen nimmer werden onderbroken. En zoo goed als in laatstbedoelde gevallen er nie mand aan zal denken eenige verantwoorde lijkheid voor moeilijkheden als gevolg b.v. van rechtsonzekerheid te leggen op den Staat, die de officieele handelsbetrekkingen deed voortbestaan, zal zoodanige verant woordelijkheid kunnen worden gelegd op den Nedcrlandschen Staat, omdat hij een handelsverdrag met Rusland afsloot. De wij- stalen hebben Rusland erkend; ongeveer de ze, waarop en de gevallen waarin handel zal helft pas en Nederland komt dus niet ach-' leraan, als het nu nog komt Onjuist is het ook, dat deze houding schade zijn zou voor Nederland, gelijk spr met Russische cijfers voor in- en uitvoer nadet aantoont In den uitvoer bekleedt Nederland de 5e plaats, in don invoer de 10e plaats De Regeering liet weder toe die zaken wilden doen in ons land en dat heeft den Russischen uitvoer doen stijgen. De kwestie van dc erkenning is gecom pliceerd omdat zij ovei en weer een erken- fiing moet zijn van eikaars staatsorde. Dien aangaande is de toestand in Rusland nog niet bemoedigend Ten slotte dc garantieverdragen. De speech van mr Drcsselhuys was niet za kelijk want zij richtte zich tegen spr. en niet vóór dc verdragen Het is een ingewik keld probleem; de weg naar de oplossing staat alleen open voor wie de realiteit ziet. Spr. zet uiteen welke eischen het plan-Cecil oplegt en die geheel afwijken van het sys teem van den Volkenbond dat veel meer vrijheid laat aan iederen staat Iedere zelf standigheid zou verdwenen zijn en dit zou ingaan tegen dc meest fundamënteele eischen die ons volk siclt Ook de Volken bond kon dit plan niet aanvaarden, omdat het alleen een georganiseerd militair optre den is, een reserve-vorming van de kleine staten voor de groote Een gemilitariseerd Europa zou het eini zi;n van hei gansche plan. De rede van Mr Dressel'nuys was een verzaking van den Volkenbond en daartegen komt spr ten sterkste op De vergadering wordt verdaagd tot Don- derdag 1 uur. Waarom een handelsverdrag gewenscht wordt. In de Maandag gehouden vergadering van de Amsterdamsche Kamer van Koophandel werd, naar aanleiding van een vraag van den heer J. ter Meuten in zake den stand van zaken betreffende de hervatting der handels relaties met Rusland, besloten over te gaan tot publicatie van het schrijven te dezer zake door de Kamer op 23 Oct, j.L tot den Minis ter van Buitenlandsche Zaken gericht. In dit adres wordt ons gezegd, dat voor het zich nu reeds geleidelijk herstellen van het economische leven in Rusland duidelijke aanwijzingen te putten zijn uit het ieit, dat de betaling van den invoer met goud en edel- sleene» meer en meer is plaats gaan maken voor een van meer realiteit getuiganden uit voer van koopmansgoederen. Uit dc cijfers betreffende dezen goederen-export blijkt, dat b.v. van graan, hout en wól sneller van beteekenis is geworden dan door velen werd verwacht, terwijl ook Nederland daarvan regelmatig een gedeelte ontvangt. Bij den huidigen stand van zaken kan dit echter niet anders geschieden dan langs eenigszins ge wrongen wegen, hetgeen aan de ontwikkeling van den verkoop van die artikelen hier te lande niet bevorderlijk kan zijn, Het zou van groot gewicht zijn, indien voor die artikelen in Nederland eene vrije en ongehinderde markt bestond. Ten aanjien van den uitvoer uit ons land naar Rusland laat zich de behoefte minder gemakkelijk overzien. De handelsrelaties, welke tusschen Nederland en Rusland vroe ger hebben bestaan, zijn uit den aard der zaak geheel vernietigd en in de plaats daar van zijn van Russische zijde dc officieele in- koops- en handelsbureaux gekomen, in ver schillende landen gevestigd, waarmede de Sovjet-regeering een handelsovereenkomst heelt gesloten. Een zoodanig bureau ont breekt bier te lande, met het gevolg dal ar tikelen welke in Nederland gekocht zouden kunnen worden, door de Sovjet-bureaux zooveel mogelijk elders worden gekocht. Onder de goederen, waarin thans op Rus land handel wordt gedreven, of althans han del kan worden gedreven zijn, er evenwel zooals thee, rijst, tin, talk magnesiet, melk, olie, huiden, rubber, cacao, cacaobo ter, koffie, coprah, peper, bloembollen, elec- trischc lampen, enz., welke van de Neder- landsche markt zouden kunnen worden be trokken. Dc Kamer zegt ten slotte: Wij geven pns ten volle rekenschap er worden gedreven, komt uitsluitend voor de persoonlijke verantwoordelijkheid van den koopman Naar aanleiding van een en ander verzoekt de Kamer den Minister stappen te onderne men ten einde tot een "bevredigenden ver dragstoestand met Rusland te geraken. Namens het comité tot behoud van den zomertijd heeft de heer E C - van Leersum, voorzitter, zich met een schrijven tot den minister van Binnenlandsche Zakeh en van Landbouw gericht met het verzoek geen gevolg te geven aan de door de Tweede Kamer aangenomen motie-Van den Heuvel, waarin de Regeering wordt uiigenoodigd de wet van 23 Maart 1918 in te trekken. In het schrijven wordt herinnerd aan. bet in het vorig jaar tot de Eerste Kamer ge richt adres tot behoud van den zomertijd, vergezeld vag bijkans vier-honderd-duizend handteekeningen, terwijl bij die gelegenheid ook onderscheiden publicaties zijn versche nen, waarij werd aangegeven, hoe de bezwa ren, die voor sommige tandbouwkringen be staan, ondervangen ki nnen worden. Een amendement tot opheffing. De heeren Schokking c.s (C.-H.) hebben Woensdag in de zitting der Tweede Kamer een amendement ingediend om de begroo ting an Buitenlandschi Zaken te verminde ren met J 30. 000 De bedoeling van dit amendement is het Nederlandseh gezant- -chap bij den Pauselijken Stoel op te heffen Naar de Maasbode meent, zal, wanneer het mocht worden aangenomen, waarop volgens het blad, vrijwel kans bestaat, ver moedelijk Minister Van Karnebeek de. portefeuille neerleggen, waarop een alge meene kabinetscrisis, in parlementaire krin gen waarschijnlijk wordt geacht. Ia die om standigheden, zoo zegt het Rotterdamsche orgaan, schijnt Kamerontbinding onver mijdelijk Gemeld wordt uit Den Haag: Het Comité van Tien uit de vijf samenwerkende Over- heidscentrales, t.w. de R.-K., de Christ., do Neutrale-, de Moderne Centrale en die van de Hoogere Rijksambtenaren, hield een vergadering ter bespreking van de stappen welke door het Comité zouden kunnen worden ondernomen, in verband roet de door het Kamelid J. ter Laan aangevraagde interpellatie over het vastloopen van het overleg tusschen Regeering en organisaties. Verder kwam het wetsontwerp in bespre- kng, waarbij de Regeering voorstelt de wedden van de leden der Algemeene Re. kenkamér met 10% te verlagen en tevens aankondigt, welke plannen zij ten opzichte van het Rijkspersoneel koestert. Ten aanzien van beide punten werd vol komen overeenstemming in het Comité van Tien bereikt. uelangrijke uitbreiding. Bij raadsbesluiten van 27 Juli 1923 en 1 September 1923 zijn te Amsterdam credie- ten beschikbaar gesteld voor het bouwen van onderstations der electriciteitewerken en wel aan de le Helmerstraat en het Bors- senburgplein. Verdet zijn perceelen aan de Bloedstraat gekocht ten behoeve van den bouw van een onderstation Voor de inrichting van deze onderstations, die vóór den winter 19241925 in gebruik moeten worden genomen, en voor het bou wen van het station aan de Bloedstraat, moeten nog credieten worden beschikbaar gesteld. In verband met de nog steeds toenemende belasting van het kabelnet in de omgeving van bet onderstation aan bet Jacob Obrecht- plein, moet verder dit onderstation worden uitgebreid met een transformatorcel met schakelaanleg, die in een aanbouw op het binnenterrein kan worden ondergebracht. Als gevolg van de wijzigingen in de voe ding van het kabelnet moeten, buiten de normale uitbreidingswerken, waarvoor gei den op de begrooting voor 1924 zijn uit getrokken, extra-werkzaamheden aan het kabelnet worden uitgevoerd, terwijl voorts, mede in verband met de vervanging van gewone muntmeters door meters voor hei vasirechttarief, een buitengewone aanvul ling van den metervoorread moet plaats hebben. De kosten van een en ander zijn, naar B. en W. aan den Raad berichten, als volgt begroot: het bouwen van een ond.crstation aan de Bloedstraat 86.000; bet inrichten van een onderstation aan de Bloedstraat 139.000; het inrichten van een onderstation aan het Bcrssenburgplein 76.000; het inrichten van een onder station aan de le Helmers- straat 45.000; het bijbouwen van een trans formatorcel aan het onderstation Jacob Obrechtplein. 20 000; extra-werkzaamheden aan het kabelnet in verband met de gewij zigde voeding 330.000; aanvulling van den metervoorraad 435.000; totaal 1.131.000. B. en stellen den raad voor, een ere- diet tot dit laatste bedrag beschikbaar te stellen. De toestand van den heer Juten is in den laatsten tijd veel verbeterd. Telegram aan dc Tweede Kamer. De Vereeniging van Spoorwegpersoneel ,,St. Raphael" en drie andere organisaties van spoorwegpersoneel, hebben aan de Tweede Kamer een telegram gezonden, waarin wordt te kennen gegeven, dat de Minister van Wa terstaat h.i. zijn goedkeuring aan de voorge nomen wijziging en aanvulling van het Regle ment Dienstvoorwaarden behoort te onthou den. Ingediend zijn ontwerpen van wet, hou dende voorloopige voorziening ten aanzien van de bezoldiging respectievelijk van den Raad van State en van de leden der rechter lijke en van die der militair-rechterlijke lijke en van die der militair-rechterlijke macht. De ontwerpen strekken om de voorloopige vermindering, welke blijkens die toelichting naar het oordeel der regeering moet worden toegepast ten aanzien van hen, wier wedde bij de wet is geregeld, tot stand te brengen voor den Raad van State en voor de leden der rechterlijke en miliair-rechterlijke macht. (Deze vermindering gaat, naar men weet, in met 1 Mei a.s. en bedraagt tien ten l"Mi- derd.). De samenwerkende Patroonsvereenigingen in de Bouwbedrijven te Amsterdam, schrij ven ons: In de bouwvakken te Amsterdam geldt nog steeds de 45-urige werkweek. Wel is reeds een jaar geleden in het collectieve contract, toen ter tijd met de moderne, neu trale en confessioneel© werknemersorgani saties afgesloten, de 48-urige week opgeno men, maar vooi Amsterdam bleef dit altijd nog een werkweek op papier Om verschil lende redenen besloten de patroonsorganisa ties hier ter stede de i8-tirenweek nog .liet in te voeren. Eind November meldde echter „Het Bouwbedrijf' het orgaan dezer orga nisaties dat de patroons besloten hadden met 1 Maart daaropvolgende tot invoering van de, ook reeds elders in het bedrijf gelden de 48-urenweek, over te gaan Men meende, dat het algemeen belang, langer uitstel dezer normaal geworden werkweek, niet langer gedoogde, te meer niet, daar de weersge steldheid van dusdanigen invloed is, dat door haar het werken vaak onmogelijk is en zoo doende zelfs een 45-urenweek op verre na niet altijd „gehaald" wordt. Dc afgeloopen winter heeft b.v. herhaalde periodes van dien gedwongen stilstand ge kend. Praktisch gesproken heeft het bouw bedrijf dien tijd gedurende twee maanden stil gelegen. Tengevolge van den loop der onderhande lingen over een nieuw collectief contract is dc datum van 1 Maart eenige malen ver schoven en thans definitie! vastgesteld op 24 Maart. Zooals bekend, zijn de contractsonderhaa- delïngen in het bouwbedrijf thans afgeloo pen. De werknemers-organisaties, die oen beslissing over al of met aanvaarden moes ten nemen, wisten thans, dat aanvaarden ian- het contract tevens ook voor Amsterdam; een' aanvaarden van de 48-urenweek betee- kende. Niettegenstaande hebben zooals bekend is, de katholieke, christelijke en neutrale or ganisaties bet collectief contract m den lan de aanvaard, hoewel dt Amsterdamsche af deelingen juist op grond van de 48-uren week hebben tegen gestemd. Hetzelfde was het geval met de afdeeling van den moder nen bond, waar echter ook in den lande geen meerderheid voor het contract te vin-, den was. Bij invoering vaa de 46-urenweek op Maandag a.s. zal het weekloon hetzelfde blij ven, daar de uurloonen tegelijk verlaagd worden van 85 op 80 een' voor de geschool de arbeiders en van 80. op 75 cent voor ge- oefenden. De mogelijkheid op strijd in de- bouwbedrijven ie Amsterdam is dus weer- niet uitgesloten. Met het oog daarop hebben; de georganiseerde werkgevers aan een com missie uit hun midden de meest' uitgebreide volmachten gegeven om naar bevind van za ken te handelen. De patroons zijn thans vast besloten door te zetten, daar zij meenen. dat de omstandigheden wel van dien aard zijn, dat het bouwbedrijl wel het allerlaat ste bedrijf is. dal zich een 45 urenweek kan. blijven veroorloven, als algemeen een lange re werktijd regel is. Met het oog op het feit. dat de gemeente bepalingen nog steeds voor gemeentewerker een 45-urenweek voorschrijven, zullen op deze werken de oude arbeidsvoorwaarde voorloopig nog blijven gelden. De suikerindustrie in Nederland heeft; reeds geruimen tijd de behoefte gevoeld aan, goede proefvelden op het gebied van de suikerbietencultuur. Deze behoefte heeft ge leid tot samenwerking tusschen de Centrale Suiker-Mij. en den Bond van Coöperatieve Suikerfabriekenbesloten werd, voor de jaren 1924 en 1925 een belangrijk bedrag sa men te brengen voor het nemen van proeven, die de grootst mogelijke betrouwbaarheid hebben. Dit bedrag is ter beschikking gesteld var een commissie, waarin zitting hebben dt heeren I. G. J. Kakebeeke, inspecteur van den landbouw, voorzitter J.J. Granpré Mo lière, directeur van de suikerfabriek te Vier- verlaten A. van Rossum, directeur van de suikerfabriek te Halfweg W. H. de Vos, voorzitter van de Coöp. Suikerfabriek te Puttershoek F. J. Oosthoff, voorzitter van de Friesch-Groningsche Coöperatieve Sui kerfabriek, en J. M van Bommel, secretaris- penningmeester. Deze commissie heeft prof. C. Broekema, directeur van het instituut voor veredeling van landbouwgewassen, in haar midden op genomen, om een nauwe samenwerking tus schen de commissie en genoemd instituut te kunnen verkrijgen. De commissie heeft den heer W. A. Bosma, landbouwkundig ingenieur te Wageningen, aangesteld als leider van de proefnemingen, Verwacht wordt, dat de werkzaamheden van de commissie van zoodanig belang voor de suikerbietenteelt en de suikerindustrie zullen blijken te zijn, dat de commissie ook na 1925 zal worden bestendigd. Het ligt in de bedoeling van de commis sie, in 1924 alleen variëteitsproeven te nemen, hoewel haar taak geenszins uitsluitend daar toe beperkt is. mem sim? Mill' H. STINIS Neemt fondsen in Opei en Gesloten Bewaring. Naar wij vernemen, zijn tot bestuursleden der Stichting „Kasteel van Valkenburg" benoemd door den Minister van Onderwijs, Kun sten eft Wetenschappen, de heeren Dyse- rinck, lui tenant-kolonel der infanterie te MaastrichtDr. J. Kalf, directeur van het Rijksbureau voor de Monumentenzorg te 's-Gravenhage, en J. J. Wene, lid van de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg te Nijmegen door Baron Mr. van Hövell tot Westerflier, Commissaris ter Koningin in de provincie Limburg de heeren Dr. Doppler, Rijksar chivaris te MaastrichtL. A. J. Keuller, lid der Rijkscommissie voor de Monumenten zorg te Maastricht en Th. C. Vianen te Hout- hem, hoofdredacteur der „Nieuwe Venlo- sche Courant." („LimK Dagbl."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7