LUCHTVERKEER. UIT ONZE OOST. ORDE EN ARBEID. GEMENGD NIEUWS. Dood door electrische stroom. Brand te Rotterdam. Een loopjongen gevraagd. Onveiligheid in den Gelderschen Achterhoek. De naderende Lente! Botsing tusschen locomotief en een autobus. Een te hooge begrooting. Aanvaring bij Gorcum. Door een boom getroffen. Ernstig autobus-ongeluk. Noodlottige filmontploffing. Valschheid in geschrifte. BJNNENLANDSCH NIEUWS. Verbinding van het Gooi met Amsterdam. De besprekingen tasschen Nederland en Rusland. Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. Musschen-bestrijding en vogelbescherming. De moties'Van Ravesteijn en Troelstra verworpen. Mr. Trip president van de Javasche Bank. Stopzetting werkverschaffing. Mr. M. W. F. Treub naar Milaan. Met groote meerderheid verworpen. Audiëntie bij H.M. de Koningin Onjuiste aanwijzingen. STATEN GENERAAL. EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER. Staatsbegrooting voor 1924. Het gezantschap bij Z. H. den Paus. KUNST EN KENNIS. Een internationaal Radio- congres. J. J. F. van Zeyl. f De vlucht om de wereld. Japansch vliegtuig in brand. De bommenwerperij. Een rechtskoogeschool te Batavia. Ernstige overstroomingen in het Bekassische. Chineezen-invasie. Het bakkersbedrijf en de arbeidswet. Het conflict in Twente. Een waarschuwing. De secretaris der Mij. tot Redding van Drenkelingen schrijft Het droevig ongeluk, aan den heer Ir. ran Swaay overkomen sal niet nalaten, in areede kringen ontroering te wekken. Niet alleen omdat het den soon van een onzer Ministers betreft, maar ook omdat het een man van het vak geldt en tevens omdat de oorzaak van het treurig sterfgeval van oogen- schijnlijk zoo uiterst geringe beteekenis was. Immers, mogen wij het courantenbericht ge- looven, dan gebeurde er niets anders dan dat de heer van Swaay met een potlood, dat hij in de hand hield, even een voorwerp aan raakte, dat onder stroom stond. Het gebeurde moge het onderstaande recht vaardigen als een poging om nog eens weer grooter aandacht te vragen voor de gevaren, welke de electrische stroom voor den mensch levert. Het aantal ongelukken van dezen aard is zeer groot. Meende men vroeger en meenen ook sommigen thans nog, dat alleen stroom van hooge spanning schadelijk werkt, de ervaring heeft reeds lang aangetoond, dat ook dé betrekkelijk zwakke stroom, zooals door de stedelijke centralen geleverd wordt, van 200 Volt en zelfs nog minder, onder be haalde omstandigheden den dood kan veroor zaken. Men kan daarom niet voorzichtig ge noeg zijn en behoort elke aanraking, hetzij direct of indirect, met een onder stroom itaand voorwerp te vermijden. Maar ook moge er de aandacht nog eens ip gevestigd worden, dat nog geen volkomen tekerheid bestaat omtrent de wijze, waarop de dood door electriciteit tot stand komt. Vol gens sommige onderzoekers van den laatsten tijd, waartoe bijv. Prof. Jellinek te Weenen behoort, veroorzaakt de electrische stroom nooit onmiddellijk den dood, doch steeds een toestand van schijndood, die echter spoedig in werkelijken dood overgaat, indien niet on middellijk de vereischte hulp, waaronder de kunstmatige ademhaling in de eerste plaats in aanmerking komt, wordt verleend. En aangezien de leek nimmer, en in de meeste gevallen ook de arts met in staat is, om aan stonds uit te maken welke der beide toe standen bestaat, ligt de conclusie voor de hand. Men beschouwe ieder, die, door elec- trischen stroom getroffen, zonder eenig tee- ken van leven daarheen ligt, als schijndood en passé zonder verwijl op hem de kunstmatige ademhaling toe, in afwachting van den ter hulp geroepen arts, die dan de verdere be handeling op zich kan nemen. Verschijnt de arts niet spoedig, dan geve men den moed niet op en zet de kunstbewerking minstens gedurende een uur voort, ook al bespeurt men geen duidelijk resultaat van zijn werk. Aan wie zich over de toe te passen methode van kunstmatige ademhaling nauwkeurig op de hoogte wil stellen, wordt op aanvrage aan het bureau der Maatschappij tot Redding van Drenkelingen, Rokin 114 te Amsterdam, de daarop betrekking hebbende brochure gratis toegezonden. In de Zwartjanstraat te Rotterdam, woed de Woensdagavond in een hoe denmagazijn van de firma van der Bos een vrij zware bin nenbrand. Door onbekende oorzaak was brand ontstaan in de achter den winkel ge legen ateliers. Daar de firma ook engros han delt, bevonden zich in de werkplaatsen vrij groote hoeveelheden lint, voering, kunst bloemen enz. Door het energiek optreden der brandweer kon het vuur zich niet verder uit breiden dan tot de ateliers. Deze gingen ech ter geheel verloren. De winkel, waarin een groote partij opgemaakte "hoeden zich bevond, bekwam enorme waterschade. Verzekering dekt de schade. De schoenfirma Heel en van Emmerik in de Laan van Meerdervoort te 's Hage, had een loopknecht noodig en plaatste dus een adver tentie in de bladen, v.g.g.v., v.v.s.d., per soonlijk aanmelden, enz. Woensdagmorgen om negen uur maakte een drom van sollici tanten queue voor de zaak en dfong, toen de deur openging, om binnen te komen. Velen kwamen zoover niet, en gingen weg omdat ze dachten toch geeh kans te maken. Toch lieten 53 loopjongens zich inschrijven. Er waren er bij met stijf boord en nette kleeren. Wel een bewijs hoe de werkeloosheid nijpt. (Vad.).. Naar we vernemen, heeft de Commissaris der Koningin in Gelderland 20 leden van de burgerwacht te Groenlo aangesteld tot onbe zoldigd Rijksveldwachter om de politiedienst te verrichten, wat voor de algemeene vei- 'gheid noodig bleek. Dinsdagavond is in de provincie Gro ningen een waar sneeuwpak gevallen en Woensdag lag de sneeuw in het Noorden wel 10 c.M. hoogMorgen begint de lente Woensdagmorgen is nabij het Achterom te Voorburg aan den Achterweg een alleen- stoomende locomotief van de tram, waarop vier personen stonden, omver gereden door de autobus van de „Vlam". Van de autobus is alleen de treeplank beschadigd. De pas sagiers kwamen er zonder kleerscheuren af. Iemand van het personeel heeft een diepe snijwond aan den hals bekomen en moest on der doktersbehandeling gesteld worden. Actie tegen een Gemeenteraad en een Gemeentebestuur. In verband met de omstandigheid, dat het :ctaal-cijfer der begrooting van de gemeente Hengelo (O.) van J 440.000— op 7 618.000 is gebracht, en mede in verband met het feit, dat door verlaging van het belastbaar inkomen de aanslag over 1924 ongeveer 100 pet. meer zal bedragen dan die over 1923, heeft zich :n genoemde gemeente een actie ontwikkeld tegen de gestie van den Ge meenteraad en het Dag. Bestuur der ge meente en is uit den middenstand een „Comité van Actie tegen de Begrooting 1924 van de Gemeente Hengelo (O.]" ge vormd. Dit Comité heeft zich reeds op 26 Januari j.I. tot Ged. Staten van Ovcrijse! gewend met het verzoek de begrooting niet goed te keuren. Op 17 Maart j.I. heeft het Comité ver tegenwoordigende 15296 Hengelosche inge zetenen, Ged. Staten een rapport doen toe komen, behelzende die punten, waarop vol- yena een zeer ernstig overwogen oordeel van het Comité bezuiniging op de kosten der gemeentelijke huishouding zoude klut sen worden verkregen. Woensdag had te Gorcum een aanvaring plaats op de Merwede tusschen de stoomboot „Stad Venloo" en den motor „Risico". Laatstgenoemde was geladen met stuk goederen te Amsterdam en in de Zaanstreek, bestemd voor 's Hertogenbosch. De „Risico" bekwam een groot gat in bakboordzij en liet zich tusschen beide krib ben op het zand loopen om zinken te voor komen. In de buurtschap Veldwijk bij Zelhem is de 80-jarige landbouwer J. Teunissen, die naar het vellen van een boom stond te kijken, door den neervallenden boom getroffen en onmiddellijk gedood. Tusschen Rotterdam en Overschie had Woensdagmiddag cea autobus-ongeluk plaats, dat wonder boven wonder goed is afgeloopen. Nadat een bus van den dienst Delft-Rotterdam, waarin negen passagiers zaten, een bocht van den weg was gepasseerd, kwam uit dezelfde richting een luxe-auto, die bovengenoemde auto-cmnibus wilde passeeren. De chauffeur, een Amsterdammer haalde echter te vroeg rechts uit en raakte met vrij groote kracht het linkerwiel van de -bus. De stuurinrichting raakte onklaar. Niettegenstaande de chauffeur van de auto bus onmiddellijk zijn motor afzette en sterk remde, werd de bus van den ongeveer drie meter hoogen kant, die zeer steil is, in een naast den straatweg loopende sloot gewor pen. De inzittenden werden omver gesmeten en kwamen, doordat de autobus op zijn kant was^recht gekomen, gedeeltelijk onder wa ter rerecht. Met veel moeite werkten allen zich uit het voertuig. Een viertal hunner had vrij ernstige verwondingen bekomen. Twee dames moesten naar het Ziekenhuis te Rot terdam worden vervoerd, terwijl de oveige gewonden ter plaatse konden worden verbon den. In een wooi. uis te Hemsworth (Zrnd- Yorkshire) in Engeland vatten een aantal films van een huisbioscoop vlam, die in een berghok lagen en met een omvallend lichtje in aanraking kwamen. Er ontstond een ont ploffing, die een verstikkenden rook ontwik kelde. Drie personen, vader, moeder en zoon wa ren in het huis aanwezig. De zoon ijlde door de vlammen naar de keuken. In zijn ontstel tenis draaide hij den sleutel van de keuken deur, die hem een uitweg naar buiten moest bieden, verkeerd om en liet ten overvloede den sleutel nog vallen. Hierdoor werd een ontvluchting onmogelijk. De drie bewoners werden door den rook half bewusteloos en toen een 14-jarige kleindochter eenige oogen- blikken later de familie kwam opzoeken, vond zij de deur gesloten en de keuken in vlammen. Zij hoorde het angstgeroep der be woners en haalde hulp. Een mijnwerker klom door het venster het huis binnen. Ofschoon de man, tengevolge van een mijn-ongeval ernstig aan de hand gewond was, stelde hij alles in het werk voor de ongelukkigen te redden. Op handen en voeten kroop hij over den vloer naar de drie slachtoffers en gaf ze door het venster aan menschen, die buiten stonden aan. Het echtpaar, dat naar het ziekenhuis ver voerd werd, stierf later aan de gevolgen der bedwelming. Een reiziger te Arnhem had aan zekeren O. te Dieren op verschillende tijdstippen een partij kaas geleverd zonder dat betaling volgde. Toen hi) daarop ten slotte aandrong, toon de O. hem een paar kwitanties die door den handelsreiziger onderteekend zouden zijn en waaruit zou blijken, dat de kaas betaald was. Bij onderzoek is vastgesteld, dat O. zelf onder de kwitanties een valsche handteeke- ning heeft gezet. O. is door de politie aange houden en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. De burgemeester van Laren (N.-H.), jhr H. L. M. van Nispen tot Sevenaer, heeft het initiatief genomen om te komen tot een gezamenlijk optreden van de betrokken ge meenten tot het verkrijgen van een goede en voldoende verbinding van het Gooi met Amsterdam. De burgemeester heeft bij de Gooische be- langencommissie een voorstel tot samenwer king ingediend, vergezeld van een uitvoeri ge toelichting. Hij betoogt daarin de wenschelijkheid van het aanleggen van een goeden verkeers weg, waarlangs automobielen, bussen en vrachtwagens zich veilig kunnen bewegen en hij stelt zich voor, dat de betrokken ge meenten, zoo mogelijk ook Amsterdam,aan den Rijkswaterstaat verzoeken een verkeers weg tot stand te brengen, onder mededee- ling, dat zij bereid zijn zich daarvoor elk financieel offer te getroosten. Stand der onderhandelingen. Naar uit Berlijn aan de Tel. gemeld wordt, heeft de heer Snouck Hurgonje, die daar met den heer Fentener v. Vlissingen de bespre kingen voert met de Sovjet-vertegenwoordi gers, in zake hervatting der handelsbetrek kingen, verschillende conferenties met Kres- tinsld gehad. Deze week zal de heer Snouck Hurgonje naar 's-Gravenhage terugkeeren om eenige nieuwe instructies in ontvangst te nemen. In verschillende kringen te Berlijn wekken de besprekingen nog al belangstelling, daar men een eventueele verplaatsing vreest van het Russische handelsverkeer van Hamburg naar Rotterdam. Het schijnt, dat de Sovjet-regeering geen genoegen wil nemen met een handelsverdrag, maar dat zij zich ook ten aanzien van Neder land op het sedert eenigen tijd ingenomen standpunt stelt, dat geen verdrag wordt ge sloten dan een op de basis van een voorafge gane onvoorwaardelijke officieels erkenning. Van Nederlandsche zijde schijnt te worden vastgehouden aan de behartiging van de be langen van die Nederlanders, die vóór den oorlog niet uit politieke overwegingen, maar ter bevordering van de economische ontwik keling van Rusland, geld in Russische on dernemingen hebben gestoken. Het officieele programma van het a.s. Koninklijke Bezoek aan Amsterdam, is thans als volgt vastgesteld: Maandag 31 Maart, Vertrek Den Haag voorm. 9.03 Aankomst Amsterdam voorm. 10.04. Voorm. 11 uur, audiëntie militairen. Nam. 2 uur tot 2.45 rijtoer. Nam. 3.30 ontvangst Gedeputeerde Sta* ten van Noord-Holland. Nam. 5 uur. Audiëntie civiele autoritei ten. Dinsdag 1 April. Voorm. 10 uur. Audiëntie Rijks-, Ge meentelijke- en Kerkelijke commissiën. Nam. 2.30 uur. Rijtoer, bezoek aan de voorjaarstentoonstelling in Arti et Amici- tiae en aan de Hoofdsynagoge der Ned. !sr. Gemeente. Woensdag 2 April. Voorm. 10 uur. Audiëntie particuliere commissies. Nam. 3 uur. Rijtoer en bezoek aan het Stadsbestedelingenhuis. Nam. 8 uur. Bijwonen van de voorstelling in den Stadsschouwburg door de Konink lijke Vereeniging „Het Nederlandsch Too- neel". Donderdag 3 April. Voorm. 10 uur. Audiëntie particulieren (le gedeelte). Voorm. 11.30. Audiëntie particulieren (2e gedeelte). Nam. 215. Rijtoer en boottocht op het IJ met bezoek aan de Amsterdaaische Droog dok Maatschappij en aan de N. V. Neder landsche Vliegtuigenfabriek „Fokker" be noorden het IJ. Nam.. 9 tot 11 uur. Soiree ten Paleize. Vrijdag 4 April. Voorm. 9.45. Rijtoer. Bezoek aan Rijks kweekschool voor Vroedvrouwen en aan de tentoonstelling van St. Lucas in Stede lijk Museum. Nam. 1.51. Vertrek uit Amsterdam. Nam. 2.56. Aankomst 's Gravenhage. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft, naar de Tel. verneemt, onder de aan dacht van de burgemeesters gebracht, dat het verdelgen van sommige vogels, met name van musschen, dikwijls op een wijze ge schiedt, welke in elk opzicht is af te keuren. Een dezer methoden is het uitloven van premies voor het inleveren van eieren en pooten van musschen. Deze wijze van ver delging leidt tot het dooden van talrijke nuttige vogels die niet uit hun pooten en zelfs vaak niet uit de eieren kunnen worden herkend. Bovendien leidt dit stelsel tot ver ruwing der jeugd. Het is toch voorgekomen, dat de pooten van levende vogels werden afgeknipt en dat de aldus verminkte diertjes daarna weder werden vrijgelaten. Ook- het inleveren der eieren is geen doeltreffend middel tot mus schen-bestrijding, daar de musch, die van haar eieren wordt beroofd, zeer spoedig nieuwe legt. In plaats van deze methoden wordt aan bevolen om gedurende het najaar en den winter in welken tijd de musschen zich in de nabijheid der woningen ophouden 'n volwassen persoon te belasten met het schie ten der vogels in de vroege morgenuren; Na begin April komen te veel andere vogels aan, in welker belang de musschen- bestrijding moet eindigen. Aanbevolen wordt in die richting een proef te nemen, of wel een andere wijze, zonder dierenmishandeling, toe te passen. Een vrijgevige toepassing bij het uitreiken van vergunningen ingevolge de Vogelwet, welke niet aan jeugdige personen mogen worden verstrekt, kan in deze wellicht goede resultaten opleveren. De Tweede Kamer heeft gistermiddag de motie-van Ravesteijn, waarin de regeering werd uitgenoodigd de regeering der Unie van socialistische sovjet-republieken zonder verwijl als de rechtmatige Russische regee ring te erkennen, verworpen met 87 tegen 1 stem. Een motie-Troelstra, die dezelfde strek-, king had, werd verworpen met 63 tegen 24 stemmen. Bij Kon, besluit van 18 Maart is goedge- keurd dat de Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, voor den tijd van 5 jaar tot pre sident van de Javasche Bank heeft be noemd den heer mr. L. J. A. Trip, thans directeur van deze instelling. Binnen enkele weken zal, in verband raet het aanvangen der werkzaamheden in de venen, de werkverschaffing in Drente geleidelijk worden stopgezet. Naar verluidt, zal oud-minister Treub bin nenkort te Milaan een voordracht houden over Nederland en koloniën, zulks ter ge legenheid van de Internationale Jaarbeurs, die aldaar op 12 April wordt geopend. De Tweede Kamer heeft Donderdag het amendement der Chr. Historischen tot op heffing van het gezantschap bij den Paus verworpen met 61 tegen 24 stemmen en vervolgens de begrooting van Buitenland- sche Zaken goedgekeurd met 68 tegen 14 stemmen. Vóór Chr.-Hist., de V.-B,, de Platt., de Comm., mej. Van Dorp (Lib.), de heeren Kersten (Ger. St. P.), Visscher (A.-R.) en Duymaer van Twist (A.-R.). H. M. de Koningin ontving Woensdagmid dag het College van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland in audiëntie. Verouderde belastingbiljetten. Waar moet men reclameeren? Wij lezen in de „Tel,": Er zijn tal van aanslagbiljetten in de forensenbelasting uit gereikt, waarop ter voorlichting! medegedeeld staat, dat bezwaren tegen den aanslag binnen een bepaalden termijn moe ten worden ingediend bij de Koningin. Dit nu was de vroegere regeling en geldt nu nog slechts, als de belastingplichtige woont buiten de provincie, waarin de gemeente ligt, waar de forens zijn dagelijksch werk heeft. Meestentijds is natuurlijk het tegen overgestelde het geval. Men denke aan Amsterdam en de forensen te Bussum,, Hilversum en in de omstreken van Haarlem. Deze allen moeten volgens de huidige cn practischc regeling, hun bezwaar schriften indienen bij Gedeputeerde Staten en niet bij de Koningin. We nemen gaarne aan, dat de verkeerde lijk naar Den Haag gezonden doleanties met bekwamen spoed naar Haarlem (om ons tot de Amsterdamsche gevallen te bepalen) zul len W-orden doorgestuurd, maar de moge- li id blijft bestaan, .dat ten gevolge van do vertraging de termijn van 3 of 2 maanden, waarbinnen de bezwaarschriften moeten zijn ingediend, juist verstreken is vóór het stuk Gedeputeerde Staten bereikt. En dan is de betrokkene financieel de dupe, buiten zijn schuld, want het belastingbiljet lichtte hem verkeerd in. Een soortgelijk geval doet zich voor bij de navorderingsaanslagen in de oorlogs winstbelasting. De door vele personen ont vangen biljetten zeggen, dat bezwaren tegen den aanslag binnen 2 maanden na dagtee- kening van het biljet moeten worden inge diend bij den inspecteur der belastingen. Doch niet deze functionaris is het juiste adrec; men moet zijn bij den Raad van Be roep voor belastingzaken! Ook deze verkeerde informatie kan den belastingschuldige op geldelijk nadeel komen te staan. En we vragen ons dan ook af, waarom de belastingdienst op de oude, van wege de bezuiniging niet vernietigde aan slagbiljetten, verzuimde de aanteekening te plaatsen, dat de bezwaarschrift-adressen (ingevolge een na het afdrukken van kracht geworden nieuwe regeling) veranderd zijn. Desnoods met pen en inkt de wijziging aan gebracht kunnen worden! Na het afdoen van meerdere wetsontwer- oen in haar zitting van Donderdag j.L is de Eerste Kamer uiteengegaan tot 1 April a.s, Vergadering van Donderdag 20 Maart, nam. 1 nor. Hoofdstuk III (Bnitenl. Zaken.) Aan de orde is de behandeling van hoofd stuk III (Buitenlandsche Zaken) der Staats begrooting voor 1924. De algemeene beschouwingen worden voortgezet De heer DE MONTE VERLOREN, A.R., wenscht in elk geval in Rusland de zeker heid, dat nieuw kapitaal, daar gelegd, niet het lot van het oude zal kunnen deelen. De heer TROELSTRA, S.D.A.P., heeft te gen de motie-van Ravesteyn principieel geen bezwaar; maar vindt dat ze te veel een dwangbevel is. En dat is niet wenschelijk. Daarna stelt spr, een andere motie voor, luidende: De Kamer, zoowel met het oog op het herstel van Europa, als in 't belang van de economische opleving van ons eigen volk, overtuigd van de wenschelijkheid zoo spoedig mogelijk tot herstel der politieke en economische betrek kingen met Rusland te geraken, spreekt den wensch uit, dat de Regeering bij de hangende besprekingen met de ver tegenwoordigers der Sovjet-regeering hier mede rekening zal houden De heer VAN RAPPARD (V.-B.) houdt vol dat Nederland, vooral land- en tuin bouw, schade heeft bij den toestand ten aan zien van Rusland. Echter steunt hij niet de motic-van Ravesteyn die te ver gaat. De motie-Troelstra zal spr. gaarne overwegen. De heer MARCHANT (V.-D.) heeft niet gezegd dat hij het militaire deel in 's Minis ters opvattingen deelt. Hij heeft zijn vreugde er over uitgesproken, dat de Minister Ce cil's plan niet aanvaardde. Door de aanneming van de motie-v. Ra vesteyn zouden de Russen te Berlijn te veel hun been gaan stijf houden cn acht spr. niet gewenscht. De motie-Troelstra acht Spr. overbodig, maar nu zij is ingediend, wil spr. er zijn stem aan geven en hoopt hij dat zij met de grootst mogelijke meerder heid zal worden aangenomen. De heer NOLENS (R.-K.) meent dat de motie-Troelstra aan hetzelfde euvel mank gaat als .die van den heer v. Ravesteyn. Beide begeven zij zich Op het terrein der Regcering. Spr. is er tegen dat eenige pres sie op de regeering wordt uitgeoefend, voor al nu men aan het onderhandelen is. Mej. VAN DORP (Lib.) is tegen de moties, maar is bereid haar stem te geven aan die van mr. Troelstra om den verkeerden in druk weg te nemen, die verwerping der mo tie-v. Ravesteyn zou kunnen hebben. De Minister van Buitenlandsche Zaken de heer VAN KARNEBEEK zegt, dat de Regeering bezig is te zoeken naar een basis voor een overeenstemming met Rus land. Wanneer dat niet het geval ware, zou de Kamer haar meening kunnen zeggen; thans echter lijken de moties spr. niet be raden. Uit het feit dat er besprekingen gaande zijn blijkt dat de regeering bereid is naar een oplossing te zoeken. De moties zijn overbodig. De motie-van Ravesteijn wordt verworpen met 87 tegen I stem. De heer DRESSELHUYS, V.-B., verklaart zich tegen de motie-Troelstra, omdat ze fei telijk hetzelfde wil als die van den heer van Ravesteijn. De motie-Troelstra wordt verworpen met 63 tegen 24 stemmen. Dc bij deze algemeene beschouwingen aanhangige conclusies worden goedgekeurd. De heer SCHOKKING, C.-H., licht toe, het amendement om het gezantschap bij den Paus op te heffen. Spr. behoeft de ernstige bezwaren die spr.'s fractie tegen dit gezant schap heeft, niet te herhalen. De heer MARCHANT, V.-D., meent dat de heer Kersten eigenlijk de aangewezen man is om dit amendement in te dienen. Waarom deed hij het niet? Thans moet de heer Schokking ter wille van zijn kiezers een principieele houding aannemen. Het is geen bezuinigingsamendement zegt de heer Schokking Hoopt de heer Schokking innig dat zijn amendement wordt aangenomen? Spr. vreest het tegendeel. (Gelach). De Re geering heeft herhaaldelijk betoogd, dat voor haar de post onmisbaar is voor oriën teering. Het amendement is dus een vijan delijke daad tegenover de Regeering; het raakt de diepste christelijke beginselen. De heer Schokking levert de Regeering uit aan de genade der oppositie, en hoopt dat dc linkerzijde het zal redden. Spr. ziet voorals nog geen kans om uit deze moeilijkheid te geraken (Groot gelach). De heer RUTGERS, A.-R., zegt dat de wensch der Regeering, die spr's vertrouwen heeft, de gedragslijn van spr.'s fractie zal bepalen. Aldus heeft spr verleden jaar ook gesproken en hij kan dit thans herhalen. Hij wenscht den heer Schokking niet te volgen. De heer NOLENS, R.-K., zal tegenstem men omdat dit gezantschap is ingesteld en gecontinueerd in 's lands belang en er niets is gebeurd dat in die opvatting eenige wijzi ging heeft gebracht De heer KERSTEN, St. Gercf. Partij, acht zijn principieels, bezwaren tegen dat gezant schap bekend. Hij begrijpt niet hoe één pro testant zich voor dit gezantschap kan ver klaren. Hij vreest den invloed, aie van dc Roomsche staatkunde uitgaat. De heer SCHAPER, S.D.A.P., zegt dat zijn fractie altijd tegen dit gezantschap is ge weest. Aangezien echter sedert verleden jaar niets is gebeurd dat den toestand wijzigde, zal zijn fractie tegen het amendement stem men. Hij vraagt alleen de Regeering naar vereeniging der twee posten te streven. De MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN meent, dat welgevoegelijkheid ver biedt dat gezantschap af te schaffen. Moet dit nu ieder jaar weer aan de orde komen? Spr. kan niet gelooven dat de Kamer dit amendement zal aannemen. Het amendement-Schokking wordt ver worpen met 61 tegen 24 stemmen. Voor de Christ -Hist, en de leden Bierema, Visscher, van Dorp van Gijn, Duymaer van Twist, Dressclhuys, Braat, Westerman, Wijn koop, de Groot, Gerritsen, Boon, v. Rap- pard, Kersten 0. STAATSBEGROOTING VOOR 1924. Hoofdstuk VIII (Oorlog). Aan de orde is hoofdstuk VIII (Oorlog) van de Staatsbegrooting voor 1924, De algemeene beschouwingen worden ge opend. Hierbij is tevens aan de orde: Con clusie van het verslag der commissie om trent de bescheiden noodig voor een on derzoek naar de wijze, waarop de in den loop van het jaar 1918 op de artikelen 182c, 182d, 182fa, 182g, 182k, 182kl en 182w van de Oorlogsbegrooting uitgegeven gelden zijn besteed. De beer TILANUS (C.-H.) betoogt, dat de noodzakelijkheid van defensie nog steeds bestaat. De verhoudingen zijn nog niet veranderd, zoodat wij zouden kunnen ont wapenen. Onze defensiemiddelen nagaande betoogt hij, dat de oefeningen misschien al te zeer zijn ingeperkt. Het personeel op het departement is in de laatste jaren uitgebreid en spr. begrijpt dat niet. Hier kan men bezuinigen en dat zal het leger ten goede komen. Bij de herziening der pensioenbepalingen hoopt spr. dat de reeering goede overgangs bepalingen zal ontwerpen, vooral voor de vroeger gepensiónneerden. Het vooroefeningsinstituut bewondert spr. niet: hij ziet er niet veel heil in en de resul taten versterken hem in die opvatting. De heer VAN ZADELHOFF (S.-D.) zet nog eens uiteen waarom de socialisten voor ont wapening zijn en waarom dit voor Nederland anders lijkt dan in andere landen. Wie den vrede wil, moet den vrede organiseeren, is daarbij de leuze. Het geeft niets dat men den vrede wil als men vasthoudt aan de politiek der bewapening. Wie dat doet doet heel veel kwaad en is bezig nieuwe oorlogen voor te bereiden omdat hij voet geeft aan de gedachte dat nieuwe oorlogen in de toe komst mogelijk zijn en dat er nog een andere oplossing is voor geschillen dan langs den weg van het recht. Alle vredesvrienden moeten breken met de politiek van bewapening en moet de stemming wekken dat oorlogen overbodig zijn. AVONDVERGADERING. Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Slechts één punt heeft bij de algemeene beschouwingen over de begrooting van minister Ruys' Departement dc aandacht ge trokken: de Zomertijd. De heer Braat informeerde naar de plan nen der Regeering, na de jongste aan neming van de anti-Zomertijdsmotie van den heer Van den Heuvel en 20 andere leden. Het antwoord luidde: de Minister heeft uitvoering gegeven aan een reeds lang bestaand voornemen om een commis sie in te tellen ter betudeering van het vraagstuk van den Zomertijd; daarvoor worden eenige personen aangezocht. Voor dit jaar blijft de toestand natuurlijk on veranderd: 30 Maart gaat dc Zomertijd in, tot 5 October (data, in aansluiting aan de eischen van het internationaal verkeer vast gesteld). Over de toekomst liet de Minister zich uiteraard niet uit. Een groot aantal onderwerpen van den meest uiteenloopenden aard heeft bij de afdeeling Binnenlandsch Bestuur de revue gepasseerd. Het belangrijkste leek ons, dat de Minis ter het denkbeeld opperde om op de Rijks- uitkeering aan de gemeenten het bedrag te korten, waarmee dc salarissen der gemeen te-ambtenaren zouden behooren te worden verminderd. Mr. Ruys de Beerenbrouck zag allerminst de moeilijkheden hiervan over Jiet hoofd, maar Rijks en Gemeente-finan- ciën zijn dermate dooreengeweven, dat ook de Gemeente-salarissen moeten verlaagd worden" nu de Rijkssalarissen niet langer op hun tegenwoordig peil kunnen gehandhaafd worden. In ieder geval moet er iets geschie den. De Regeering zal, indien het noodig is, niet aarzelen goede gemeentelijke finan ciën te stellen boven de gemeentelijke autonomie. Tegen middernacht begon dc socialistische heer Van Zadelhof zijn jaarlijksche bestrij ding van de uitgaven voor de burgerwachten en den vrijwilligen landstorm. Men kent het lied: arbeidersvijandclijke instituten, alleen tegen de „moderne" arbeidersbeweging ge richt, enzoovoorts. En even natuurlijk was de heer Duymaer van Twist op zijn post om zijn geliefde instituten in bescherming te nemen tegenover hun belagers, waarna de Minister opnieuw het nut van deze insti tuten uiteen zette., Het slot van den avond was een toelich ting van een amendement door mr. Van Gijn, waarvan de strekking ts om den post van 465.000 voor bijdragen in de kosten van verpleging van behoeftige krankzinnige» niet tot 15.000 terug tc brengen, gelök de Regeering bij nota van wijziging heeft gedaan. Er gijn plannen tot het houden van een internationaal Radio-congres, waar de lief hebbers van draadlooze telegrafie en telefo nie elkander zullen ontmoeten. Het plan is uitgegaan van de drie Fransche radio-vereeni- gingen en een door deze samengestelde com missie heeft dezer dagen met de vertegen woordigers van de voornaamste landen een bespreking gehouden te Parijs. Besloten is dat het congres in April van het volgend jaar te Parijs zal worden gehouden. Frankrijk zal daar vertegenwoordigd worden door dr. Corret, Amerika door Hiram P. Maxim, voorzitter van- de American Radio Realy League, Engeland door den heer. Ma- cure. Verder zullen België, Spanje en Italië vertegenwoordigd zijn. Verschillende kwesties betreffende eenheid der internationale codes en de regeling der golflengten zullen op het congres aan de orde worden gesteld. Bij een te Parijs, ter gelegenheid van de voorbereidende besprekingen gehouden feest maal heeft generaal Ferrié, lid van het „In- stitut de France", gesproken over den belang rijken steun dien de amateurs kunnen geven aan het wetenschappelijke onderzoek op het gebied der draadlooze telegrafie en telefonie. In Amerika is dat evenzeer het geval als in Europa en daarom is de tijd gekomen voor een internationalen bond van radio-amateurs, wier sociale taak van groot belang zal zijn. Te Hulst is plotseling in den ouderdom van 70 jaar overleden, de heer J. J. F. van Zeyl, hoofdredacteur van „Zeeiandia." De overledene was een bekwaam en ijverig jour nalist. Z. H. de Paus beloonde zijn ijver voor de R. K. Pers bij gelegenheid van zijn zilveren jubilé als journalist met het gouden eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". De overledene was ridder in de orde van Oranje Nassau. Voorts verwierf hij de Oosten rijksche Roode Kruis-onderscheiding voo, zijn werkzaamheden voor het R. K. Huisves tingscomité in Zeeuwsch-Vlaanderen. De Anierikaansche vliegers die den 17en Maart 's morgens 9 uur Santa Monicc (Californië) vertrokken, arriveerden 's mid dags 2 uur te Sacramento. Uit Tokio wordt gemeld Een klein lucht schip van de vloot is op een tocht ten Noord Oosten van Tokio in brand geraakt. Het stort te neer en de bemanning, die uit vijf kopper bestond, werd gedood. Men schrijft uit Solo aan de Loc.: De zaak van de bommenwerperij en de? brandstichtingen, in verband waarmee o.a. hadji Misbach is in hechtenis genomen, zalj voorloopig wel niet in openbare behande ling komen. Men heeft in de Inlandsche bla-: den in lange relazen kunnen lezen, hoe een eerzuchtig en zeer onbetrouwbaar politie spion een paar „daders" door beloften, be-! dreigingen etc. had geschapen en ten slotte heeft moeten bekennen, dat al zijn bewijs-; materiaal valsch was". Dat een dusdanig langdurig gedraai es gekonkel het onderzoek danig heeft bemoei lijkt en achterop gebracht, is nog al te be grijpen. Het „Bataviaansch Nieuwsblad" meldt,' dat prof. Scholten adviseert tot de instelling van een Rechtshoogeschool, tegen ongeveer October 1924 te Batavia. Gemeld wordt uit Weltevreden In het Bekassische zijn ten gevolge van een? overstrooming de in de omgeving liggend^ kampongs ondergeloopen. Een gedeelte van den weg en de spoorlijn is weggeslagen. De telefonische verbindingen zijn gestoord. De bandjir verbrak voorts alle telefonische ver binding van Weltevreden met Soerabaja, Semarang, Cheribon, Jogja, Solo, Poer-* wokarta, Krawang en Baudoeng. Aneta meldt uit Weltevreden Ten gevolge van de actie van Soen-JaJ Tat-Sen, welke leidt tot bolsjewisme, emi* greeren de meeste gegoede bewoners van Canton naar Oost-Indië. In de eerstvolgende tien dagen worden er 2300 met Chinabooten verwacht. Het Centraal bestuur van den Ned. Bak-? kersbond heeft zich met een circulaire tót zijn leden gewend, waarin het opmerkt datj naar zijn meening, eenige bepalingen van de Arbeidswet 1919 voor het bakkersbedrijf moeilijkheden opleveren. Het bondsbestuur tracht nu, door het laten invullen van een vragenlijst door de leden, te weten te komen, hoeveel malen reeds we gens overtreding der bepalingen van de ar beidswet aan bakkers gevangenisstraf opge legd is. t Een antwoord der werkgevers. De commissie ad hoe heeft, naar de Te!, meldt, aan de besturen van de Eendracht, St. Lambertus en Unitas geschreven dat,, wat betreft de vraag van een te houden con ferentie, de werkgevers nooit geweigerd heb ben, desgevraagd aan een conferentie deel tt nemen en dat dus ook thans niet sullen doen. Daar de directeur generaal van den arbeid zich reeds bij een vorige gelegenheid met het tegenwoordige conflict bemoeid heeft en hetj ons voor de goede orde niet ongewenscht voer-; komt, dat een eventueel te houden conferen tie door een neutralen voorzitter wordt geleidt hebben wij ons aldus de brief terzake van uw schrijven tot den heer Zaalberg ge wend en ons bereid verklaard, dat aan een door dezen bijeen te roepen conferentie van alle bij dc zaak betrokken partijen deel to nemen. Wij wachten het bericht van den heer Zaalberg af en stellen ons voor, u na on»' vangst daarvan nader te berichten. RIJKSDIENST DER WERKLOOSHEIDS VERZEKERING EN ARBEIDS BEMIDDELING, Op Zaterdag 8 Maart j.I. waren bij 203r organen der openbare arbeidsbemiddeling in gemeenten met 5000 of meer inwoners al^ werkzoekende mannen (hetgeen niet steeds) beteekent werkloos) ingeschreven de aan< tallen, achter de hieronder vermelde beroeps-i groepen vermeld a. bewerking van diamant 357b. bouw> bedrijven (waaronder 5100 grondwerkers/ 1400 metselaars, 3700 schilders, 4800 tim merlieden, 3300 opperlieden) 25393c. be werking van stroo, hout, kurk (Amsterdam) 600, 's-Gravenhage 300, Rotterdam 500; Zaandam 150) 2524 d. kleeding en reini-j ging (Amsterdam 300, 's-Gravenhage 250; Groningen 150, Rotterdam 650, Utrecht! 100) 1881 e. leder en wasdoek 642f* bewerking van metalen en scheepsbouw! (waaronder plm. 2400 te Rotterdam, plmJ 2600 te Amsterdam, plm. 700 te 's-Graven-j hage, plm. 500 te Utrecht en plm. 350 te Dordrecht) 9686 g. textiel-nijverheid (waar onder plm. 600 te Losser) 15863 h. voe- dings- en genotmiddelen (waaronder sigaren- industrie) 4221 i. kantoorpersoneel (man nelijk en vrouwelijk) 4098, totaal 50.388. Bovendien waren bij bovenvermelde or ganen ingeschreven 45.524 andere mannen- die tot de meer ongeschoolde beroepen moe, ten worden gerekend en waarvan zeer velen onregelmatig of nu en dan los werk ver richtend, niet steeds onder de geheel werk- loozen kunnen worden gerangschikt. (Van deze categorie waren er ingeschreven te Amsterdan 2900, te Utrecht 1900, te Dor drecht 650, te Schiedam 1450, te Arnhens 650, te Haarlem 700). Het is duidelijk, dat ook van de tot d«! bovenvermelde beroepsgroepen a.i., bed hoorende ingeschrevenen velen tot de onge« choolden behooren. Vooral het aantal van) groep f.Jjomvat er een zeer groot getal. Ingeschreven waren van beide bovenver melde groepen i Op Zaterdag 10 Maart 1923 bij 201 orga nen 59.165 en 42.834 personen; op Zaterdag 16 Februari 1924 bij 185 organen 53.278 en 45.440 personen; op Zaterdag 23 Februari 1924 bij 198 organen 52.839 en 46.328 per* sonenop 1 Maart 1924 bij 201 organen) 52,921 en 45.875 personen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 10