NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Vierde Blad Uit de Geschiedenis van IJsland. LUCHTVERKEER. RECHTSZAKEN. KERK EN SCHOOL. UIT DEN OMTREK. GEMENGD NIEUWS. Vliegdiensten in Spanje. Verwaarloozing van het vliegveld Schiphol. Het drama in de. Oranjeboom straat te Rotterdam. Verspreiden van „opruiende geschriften." Een Kardinaal die meer dan zeventig talen sprak. DRIEHUIS. ELQEMENDAAL. HAARLEMMERMEER. AAN ONZE LEZERS. Indien gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT te vreden zijt, zegt het anderen Indien gij in een of ander op zicht niet tevreden zijt, zegt het óns. NOORDWIJK. INGEZONDEN. s. HANDEL EN NIJVERHEID.' Invoer uit België. Waarschuwing De verdwenen bankier Simon. Fraude aan het Rijkspaspoortenbureau. t Hei was in het voorjaar van 1518. Dc ruwe winterstormen zijn geluwd en het ijs drijft als statige Vikingervloten zuidwaarts. De eerste schepen uit Denemarken na den winter zijn in IJsland aangekomen, zooals altijd met vreugde begroet door de eilandbewoners, blijde weer familieleden en bekenden na de lange afwezigheid terug te zien, ofwel nieuwsgierig de koopwaren beschouwend, die uit de ruime schepen worden opgediept, ofwel met belangstelling luiterend naar nieuws uit de andere landen van de chris tenheid. Een koopman weet aan de omstan ders te verhalen, dat hij tot midden in het Duitsche rijk, in Saksenland is doorgedron gen en daar hoorde van een Augustijner monnik, Luther, hoe deze in strijd was ge komen met andere kloosteringen over den aflaat en iedereen uitdaagde zijn stellingen te weerleggen. Wel geen der aanwezigen vermoedde, dat dit het begin was van een vloed van rampen, die zich zou storten over heel Europa en ook over hun land zou neer komen. En telken jare voortaan, kwamen er sombere tijdingen, dat een groot deel van Duitschlands vorsten zich schaarde onder de vaan van Luther, die thans tot openlijken afval van het Roomsche geloof was gekomen. Zij hoorden met ontzetting, dat de dwaling voortwoekerde, dat in Frankrijk en Zwitser land nieuwe leeraars opstonden en in alles braken met de oude Moederkerk. De Ko ning van Engeland scheurde zijn rijk los van Rome. Het onheil kwam naderbij. Daar kwam onheilspellend de booze mare, dat de Deen- sche Koning Cliristiaan III, (1534 tot 1559) dus ook bun vorst, in Denemarken boeren en burgers met geweld dwong de nieuwe leer aan te nemen. Alle tegenstand werd bloedig onderdrukt. Ook in Noorwegen, het tweede Koningkrijk van Chrisiiaan III, werd het volk met list en geweld hervormd. Nu was IJsland aan de beurt. Waarom wilde de Koning zijn rijken protestant maken? Het was om louter baatzuchtige redenen. De Deensche regeering wilde de schatkist stij ven door de kerkelijke goederen in beslag te nemen en tevens haar politieke macht tc vergrooten door de macht en den invloed des geestelijkheid tc vernietigen. Daarvoor was noodig het volk los te scheuren van •Rome, en de Hervorming in te voeren. Dan kon de Koning ongestraft dc kerkelijke goe deren tot zijn eigendom verklaren, dan zou den geen onverschrokken apostelen dc lei ders meer zijn van het volk, maar werden dq geestelijke overheden slechts gewone staatsambtenaren, die de kroon zouden helpen, het volk in knechtschap te brengen en te houden. Dc Koning wist, dat hij groote moeite zou hebben in IJsland zijn plannen door te voeren. De gehechtheid van de IJs landers aan de Roomsche Kerk was zoo stevig, dat zij niet door een koninklijke ordonnantie in eens verbroken zou zijn. De vervolging begon met dc gevangen neming van den eerbiedwaardigen bisschop van Skalholt. Deze edele grijsaard, Oeg- mundr Palson, had in de 20 jaren van zijn >isschopsambt alles gedaan om dc geloo- vigen van Zuid-IJsland in de ware leer en het christelijk leven te behouden. Toen de leer van Luther met de Deensche schepen naar IJsland trachtte te komen, nam hij, ofschoon door ouderdom het licht zijner oogen bijna was uitgedoofd, nog de pen op en schreef een weerlegging van Luthers dwaalleer. Dat was voor de Deensche regee ring de welkome aanleiding om hem ge vankelijk uit IJsland weg te voeren naar het slot Sorö in Denemarken. Hij stierf reeds spoedig in 1542 dc grijze bisschop als be- leider van het geloof. Nu het bisdom van Zuid-IJsland zijn hoofd verloren had, durfde Christiaan III door te tasten. Den eersten Februari 1541 werd een koninklijk besluit uitgevaardigd, waarbij de kloosters van het bisdom Skalholt bestemd werden voor volks scholen, Voor iedereen was het duidelijk, dat dit een armzalig voorwendsel was om de kloosters met hun bezittingen aan de kroon te brengen. Men behoeft zich slechts te herinneren, dat oan de kloosters bloeiende scholen, verbonden waren; trouwens bet eer ste klooster, Videy, was nauwelijks met ge- jweld in bezit genomen, of een nieuw de- icreet verscheen, dat de buitengewone ge- ischiktheid van de abdij opmerkte als resi- 'dent'c van den koninklijken stadhouder en ;het daarvoor onmiddellijk bestemde. De af- 1 gezonden soldaten hielden als echte roovers 'huis te Videy; er bleef zoo weinig over voor >dc schatkist, dat de aanvoerder van den ko ninklijken rooverstroep voor 't gerecht werd gebracht en tot levenslange kerkerstraf werd veroordeeld. Denkelijk door de krachtige houding der IJslauders, verliepen wel tien jaar, eer, na het breken van allen tegen stand, al de kloosters gesaeculariseerd waren. Ondertusschen werd alle moeite gedaan on de IJslanders tot het geloof van Luther over te halen, maar met weinig succes, al bezetten de Deensche soldaten het Zuidelijk deel van het eiland. In Noord-IJsland stond nog altijd het bisdom Holar intact. Daarheen richtten zich de hoopvolle blikken van alle Katholieken. Een grootere troepenmacht dan de Denen op hel oogenblik ter beschikking hadden, was noodig om Noord-IJsland te be dwingen, wijl door het ijs gedurende het grootste deel van het jaar de toegang van de zeezijde was afgesloten en van de landzijde werd bet door het woeste en fjzigc binnenland genoegzaam beschermd. Aan het hoofd van dc-kerk van Holar stond ide hoogbegaafde kerkvorst Jon Arason, de laatste skalde van, IJsland. Met den moed 'van een bisschop uit de eerste eeuwen van het Christendom gordde hij zich aan voor den strijd, die te wachten stond, en ver sterkte in het geloof de hem toevertrouw den. Manmoedig stond hij op de bres, toen het beslissende uur sloeg voor de vrijheid der kerk. De Paus van Rome, Paulus III, voelde zich aangedreven door zijn geloofs moed en trouw aan Rome openlijk te er kennen zond hem.een kostbare koorkap ten geschenke, die nog bewaard wordt in het museum van Reykjavik, de tegenwoordige hoofdstad van IJsland, tegelijk met een breve. Het is een roerend document van s Pausen zorg voor zijn ver-verwijderde kinderen, die de fakkel des geloofs hoog op gericht hielden in de duisternis van den Poolnacht. Het is als de afscheidsgroet van het Pausdom aan het katholieke IJsland, doch geen afscheid voor eeuwig. Paulus III Paus. „Eerwaarde Broeder, Groet en apostolische.zegen. Wij hebben uw schrijven van 17 Augustus van het vorig jaar ontvangen, zoo vol van vroomheid tegenover God, als ook vol eerbied en gehoorzaamheid jegens ons en den H. Stoel. Wij betuigen U daarvoor onzen innigsten dank in God, onzen IHeer, en vermanen U met de U toever- trouwe kudde in die gevoelens te volhar den. Gij zult daarvoor hier op aarde den lof van de menschen en van God het eeuwig leven in den hemel verwerven. Wat den Sint Pieterspenning betreft, die volgens uw mede- idceling nog bij U berust, zoo zal het ons aan genaam zijn, als Gij die besteedt voor die armen, die het meest uwe barmhartigheid noodig hebben. Wees er van verzekerd, wij izullen nooit nalaten alles te doen, wat wij net Gods hulp voor U doen kunnen." Gegeven te Rome bij Sint Pieter 8 Maart 1548, in het 15e jaar van ons Pontificaat Twee Hamburgsche kooplieden brachten I's Pausen brief over de Alpen en Duitsch- [lands bergen en vlakten en de grimmige zee naar 't snecuwige IJsland. Toen Jon Arason de Pauselijke breve in handen had, liet hij geheel zijn geestelijkheid samenkomen in de kathedraal van Holar. Daar schreed hij in vol bisschoppelijk ornaat met mijter en staf naar het hoogaltaar en liet zich het schrij ven van den Paus voorlezen. Dan hief hij het Tc Deum aan, dankte in een begeesterde rede den Paus en riep vol geestdrift uit: „Ik wil liever sterven, dan den Paus on trouw worden!" Schitterend heeft de bis schop woord gehouden. De dagen van het katholieke IJsland wa ren geteld. 'De versterkte Deensche troe pen drongen op om heel het eiland onder hun macht te krijgen. Maar de IJslanders wilden het geloof hunner vaderen niet ver liezen. Het heldenbloed der oude Noren deed hen naar zwaard en strijdbijl grijpen. De ge wapende mannen stroomden naar Holar om onder leiding van hun onverschrokken bis schop tot reformatie te keeren. Jon Arason voerde hen van overwinning tot overwinning, in korten tijd was heel IJsland op een en kele kuststreek na, weer in handen van dc Katholieken. Koning Christiaan moest tot lis tige middelen zijn toevlucht nemen om Jon Arason in handen te krijgen. Viel deze, dan was het met de kracht van den opstand ge daan. Christiaan II achtte het niet beneden zijn koninklijke waardigheid zich in een eigenhandig schrijven tot een aantal IJsland- sche edelen te wenden en te trachten hen om te koopen om de katholieke partij te verlaten en zelfs 'den bisschop aan 's ko- nings dienaren uit te leveren. Helaas de ko ning is hierin geslaagd. Midden op zijn ze getocht viel Jon Arason door 't verraad van eenige door. den koning omgekochte Lieden in een hinderlaag. Dapper vocht de bisschop met zijn getrouwen, want hij be greep het, viel bij, dan was de zaak van den godsdienst verloren. Eindelijk werd hij over mand, gebonden en aan de Denen uitgele verd. Een ijlings samengestelde buitenge wone rechtbank besloot eerst hem naar De nemarken te zenden. Dc vrees echter, dat het woedende volk met geweld zijn bisschop zou bevrijden, bewoog hen, hem spoedig te doen sterven en zoo aan het zuivere Evan gelie dc zege te verzekeren. „Bijl cn graf zijn de beste cipiers," zoo riep een der rechters uit. Dit was het gevoelen van dc meeste rechters en aldus werd Jon Arason als rebel en vijand van het „zuivere Evange lie ter dood veroordeeld. Den zevenden November 1550 was de treurigste dag van IJslands geschiedenis aangebroken, Tusschen een dubbele' rij Deensche soldaten met gevelde lans ging de laatste katholieke bisschop ter gerechts plaats. Het kruis hield hij in dc hand en rustig schreed hij voort, geen aandacht schenkend aan de vermaningen van den Lu- therschen predikant, die den martelaar nog zijn gloricpaim trachtte te ontrooven. Daar voert zijn weg voorbij een eeuwenoud Ma riabeeld, dat in een kapelletje hoog ver eerd werd door het goede volk, Ecrbiedip" knielde de bisschop een oogenblik neer en zond een laatster, groet naar Gods lieve Moeder, die hij na weinige oogenblikken in volle hemelglorie zou. aanschouwen. Dc pre dikant greep zijn arm en wees hem op het verkeerde, dat er in gelegen was, zelfs in het uur des doods Maria's hulp in te roepen. Glimlachend weerde de bisschop hem af en ging welgemoed naar het zwartomfloersd schavot, waar de beul, steunend op zijn bijl, het slachtoffer wachtte. De bisschop knielde neer, bad met vaste stem luidop: „In manus tuas, .Dominc. commendo, spiritum meum". „In uwe handen, o Heer, beveel ik mijnen geest!" en legde moedig zijn hoofd op het blok. En de slag vielde katholieke h'ërarchie in IJsland had opgehouden te be staan. Voor hoelang? (Volksmissionaris) steeds grooter, dat de luchthaven van Am sterdam in het buitenland een slechten naam krijgt, straks wellicht zal worden gemeden om zijn deplorabelen toestanddat alles is van ondergeschikt belang. Met wat geven en nemen, was men er allang gekomen. Naar uit Madrid gemeld wordt, wil de Spaansche regeering een vlicgdienst met Junker vliegtuigen tusschen Barcelona en Sevilla oprichten, die later naar dc Kanarische eilanden en Buenos Aires eenerzij ds en an derzijds over Genua naar Duitschland zal worden uitgebreid. In het „Vliegveld" klaagt de heer E. Fuld over de verwaarloozing van het vliegveld Schiphol. Die verwaarloozing bestaat in hoofdzaak daarin, dat Schiphol somtijds blank staat. Kef meest noodzakelijke, het geen op ieder terrein prima in orde moet wezen, dé bodem, wordt niet meer dan zeer onvoldoende onderhouden. Sinds lang reeds heeft de K.L.M. uit dwarsliggers een primi tief parketvloertje voor haar loods. Dit hulp middel tegen verzakking der toestellen werd in het Vliegblad reeds meermalen genoemd, bespot en geillustreerd, en de toestand ver ergert dagelijks. De oorzaak van die verwaarloozing is, dat twee Departementen het onderling niet eens kunnen worden. „In April 1923 wendde de Redactie van Het Vliegveld zich tot het departement van Oorlog, het departement van Waterstaat en het Gemeentebestuur van Amsterdam en vroeg inlichtingen omtrent den stand der aangelegenheden. Het hoofd van de lie Af- deeling van eerstgenoemd departement wei gerde aan dit verzoek te voldoen, doch verzekerde, dat de kwestie „de voile aan dacht" had, dat „Het vertrouwen bestaat op een ook voor de burgerluchtvaart alles zins bevredigende oplossing" en dat zij „thans in zeer bijzondere overweging bij de Regeering is." Het laatste gold als reden, waarom de gegevens niet verstrekt konden worden. Dit valt te betreuren, temeer waar de beide andere autoriteiten wel uitvoerig hebben geantwoord en door deze politiek van de open deur een houding hebben aan genomen, die meer hoop op samenwerking geeft. In ieder geval heeft „de volle aandacht" van het departement van Oorlog in de sedert verloopen 10 maanden geen productieven arbeid gedaan of succes kunnen boeken, al thans niet wanneer men op een „ook voor de burgerluchtvaart alleszins bevredigende op lossing" hoopt. Deze geheimzinnigheid heeft nog minder reden van bestaan, waar zij, die de quaestie van den aanvang af volgden, reeds lang hebben begrepen, dat het struikel blok is, wie op het terrein de leiding in handen zal hebben. Het departement van Water staat, dat nu eenmaal belast is met de zorg voor de veiligheid van het civiele luchtverkeer en met de behartiging van de belangen ervan, meent deze taak alleen dan naar behooren te kunnen vervullen, wanneer het de minister van Waterstaat is, die ten aanzien van Schip hol, als eerste vertegenwoordiger der re geering tegenover het gemeentebestuur van Amsterdam en tegenover de gebruikers van het terrein, kan optreden. Het departement meent, dat de leiding van het terrein niet in militaire handen zou moeten blijven. En het departement van Oorlog staat juist op het omgekeerde standpunt en wil de leiding niet uit handen geven. Dit is de quaestie Schiphol. Twee depar tementen, twee deelën van één regeering, ebben verschil van meening en laten de Burgerluchtvaart lijden, terwijl zij hun ru zietje kalm uitvechten. Dat het terrein stee 's slechter wordt, de nadeelen voor de K.L.M. De beklaagde vrijgesproken Woensdag deed de rechtbank uitspraak in de zaak tegen de 31-jarige weduwe J. L., die op 29 Juli in de echtelijke woning in de Oran jeboomstraat te Rotterdam na een huiselijke twist, haar man met een dolkmes zulke zware verwondingen toebracht, dat H. L„ daaraan overleden is. De rechtbank achtte de ten- laste gelegde mishandeling, den dood ten gevolge^ hebben de, bewezen, doch nam aan, dat bekl., gehan deld heeft in wettige zelfverdediging, waar door bekl. i et strafbaar [each wordt. Mits dien wordt beid. ontslagen van alle rechts vervolging. De rechtbank gelastte voorts de vernietiging van de dolk, waarmede het misdrijf gepleegd is. De eisch was geweest 4 jaar gevangenisstraf. Verdediger was mr. Bosman. Drie personen, een 47-jarige stoffeerder, een ongeveer 30-jarige juffrouw en de Sa- jarige secretaris aan de afdeeling Gooi dei- Internationale Anti-militairistische vereeni- ging stonden Woensdagmiddag voor den po litierechter, mr. Servatius te Amsterdam, te recht wegens het op 2 Februari j,l. op de markt te Hilversum verspreiden van opruien de geschriften aan soldaten. Het geschrift, waarvan hier sprake was, bleek een oproep te zijn tot het bijwonen van een vergadering, uitgeschreven door boven- noemde vereeniging, waar zcu worden ge protesteerd tegen de arrestatie van acht jongelui, die tijdens dc jubileumfeesten te Amersfoort aan de daar aanwezige soldaten een manifest verspreid hadden, waarin tot dienstweigering werd aangemaand. Op het biljet, dat op 2 Februari te Hil versum verspreid was, stond dit Amersfoort- sche manifest afgedrukt en de Hilversumschc politie vond hierin een reden ook dit biljet on der de „opruiende geschriften" te rangschik ken.' De drie beklaagden, die zich voor dit feit te verantwoorden hadden, waren niet op hun mondje gevallen. „Het was volstrekt niet onze bedoeling om op te ruien, zeide de stoffeerder met verhef fing van stem. „Als ik had willen opruien, Edelachtbare heeren, dan was ik naar Amers foort gegaan, waar werkelijk soldaten zijn. We wilden enkel dc vergadering bekend ma ken. Bovendien is 't manifest „ijskoud" uit den tijd, want er wordt een toespeling in ge maakt op het 25-jarig jubileum van de ko ningin, dat nu al 12% jaar geworden is. Politie-rechter Kunt u niet een beetje zachter spreken. Bekl. Neen, Edelachtbare, dat zal niet gaan. Ieder vogeltje zingt, zooals 't gebekt is. Pol. rechter Ik verzoek u toch, uw toon wat te verzachten. Bekl.Dat kunt u makkelijk zeggen, Edelachtbare. Maar.... ieder vogeltje Pol. rechter Ja, ja, vertelt u nu maar ver- der. - Bekl. verklaarde nog, dat de biljetten wel aan een zevental rechercheurs in burger wa ren uitgereikt, dat echter pas den daarop vol genden Maandag tot vervolging was overge gaan. De jongedame, die hierop verscheen, was volgens hare verklaringen al zeer toevallig hij de zaak betrokken geworden. Ze had met een der verspreiders staan praten, maar had zelve niet aan 't verspreiden willen meehelpen, om dat ze hiervoor reeds eerder door de politie gewaarschuwd was. Een der andere beklaag den echter had een paar biljetten laten vallen waarop zij deze had opgeraapt, en een ervan gegeven aan een manspersoon, die haar „aan- keek alsof hij er graag een wou hebben." Later bleek deze persoon een rijksveld wachter in burger te zijn, dezelfde die het proces-verbaal opmaakte. Dit biljet was het eenige geweest dat zij af gegeven had en op grond hiervan meende zij aanmerking te moeten maken op de dagvaar ding waarin gesproken werd van het ver spreiden van geschriften aan voorbijgangers (meervoud.) Als ik dit biljet had willen „ver spreiden," dan had ik 't eerst in stukjes moe ten scheuren. De secretaris van de antimil. vereeniging merkte ten slotte op,dat hij zelf r et de bewus te biljetten op de markt was gaan staan, omdat hij een flauw vermoeden had, dat de biljetten als „opruiend" konden worden aan gemerkt en hij eenige 15 a 16-jarigen, die zich voor de verspreiding hadden aangeboden, 'liet in ongelegenheid wilde brengen. Verder, dat de politie hem stilletjes had laten begaan. Op 20 Februari w r ;n in de ge meente Hilversum ongeveer 5000 van die stukken verspreid, zoodat die verspreiding dus eigenlijk de schuld van de. politie was. „Bovendien, zoo vervolgde hij was er van opruiing geen sprake. Dit had nog 't geval kunnen zijn in de jubileumsdagen toen de verschillende afdeelingen van de „internatio nale moordorganisaties" van vrou,w en kin deren werden weggehaald om voor de Konin gin te defeleeren, doch al de „lieftallige jonge dames, deftige heeren en oude theetantes" te Hilversum konden bezwaarlijk onder de opruibare personen gerekend worden. De menschen waren geheel vrij de protest vergadering al of niet te bezoeken. Het O. M., waargenomen door mr. Ver steeg achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en eischte tegen de beide mannelijke beklaagden 7, tegen de juf frouw 3 dagen gevangenisstraf. Mr. Servatius zal 25 Maart uitspraak doen. Een taalkundig genie wiens ontzaggelijke bekwaamheid nog altijd blijft boeien en ver bazen, is Guiseppe (Jozef) Mezzofanti, de kardinaal die meer dan zeventig talen sprak. Ongetwijfeld behoort hij een plaats tc heb- i ben in de eeregalerij der groote mannen, die de Christelijke beschaving heeft voort- gebrach' „Nieuw-Nederland" vertelt het volgende van dezen taaireus; Hij werd als zoon van een eenvoudigen timmerman den 19en September 1774 te Bo logna geboren. Omtrent de eerste levensjaren van den Kardinaal loopen verschillende fabelachtige vertellingen, doch dit is zeker, dat de kleine 1 Guiseppe het eerst onderricht ontving van i den Abbate Filippo Cicotte. Al spoedig had j deze de meer dan gewone talenien van zijn J leerling ontdekt en hij trachtc dan ook Mez- zofenti's vader te bewegen zijn zoon te laten studeeren Aanvankelijk was de oude Mez zofanti daartoe niet te bewegen, doch op aandringen van Guiseppe's moeder en P Joh. Bapt. Respeghi gaf hij ten laatste zijn toestemming. Door de bemoeiing van P Respeghi werd Guiseppe opgenomen in de in 1616 door den Florentijn Joh. Franz Fiammelli voot onbe middelde scholieren gestichte Scuole Pie dc Bologna, waar zich onder zijn leeraren drie Jezuïeten bevonden, die uit den toen ter tijd opgeheven Sociëteit van Jezus uit Spanie en Spaansch-Amerika waren gekomen; P. Ema nuel d'Aponte, P Markus Esohar, en P ihju- len een geboren Zweed. Van deze geleerden mannen ontving Mezzofanti niet alleen het gewone onderwijs, doch hij leerde van hen hét Spaansch, de grondbeginselen van het Mexikaansch en eenige Zuid-Amerikaansche idiomen Mezzofanti paarde aan een groot en snel bevattingsvermogen een wonderbaarlijk ge heugen. Een zijner professoren in de Griek- sche taal wilde zich van die geheugensterkte overtuigen, en terwijl hij hem den Griekschen tekst over het Priesterschap van den H. Chrisostomus ter hand stelde, verzocht hij den twaalfjarigen knaap -de eerste de beste bladzijde te lezen en daarna van buiten te citeeren. Mezzofanti las aandachtig de hem aangewezen bladzijde en gaf daarna het boek terug om het gelezene daarna, woord voor woord, weer te- geven. Drie jaar lang studeerde Mezzofanti onder den geleerden professor Jozepb Bogli de wijsbegeerte en op 15 jarigen leeftijd had hij zich reeds den doctorstitel verworven. Vast besloten priester te worden, stelde hij zich onder leiding van den Domkapittelhccr Giocchino Ambrosi en studeerde de godge leerdheid. Volgens een medestudent, Abbate Monti, Aartspriester van Bagno di Parreta, bracht hij, -gedreven door een onverzadig bare leergierigheid, heelc nachten door in de bibliotheken, zoodat zijn gezondheid er na tuurlijk onder ging lijden. De Bijbelstudie in het Hebreeuwsch en Grieksch had voor hem niet het minste bezwaar. Daarnevens stu deerde hij Arabisch, Syrisch, Syro-Chal- daisch, en Koptisch. Vooral wat betreft het Grieksch, drong hij onder leiding van P- Emanuel d'Oponte tot in dc diepste diepten dezer schoonste aller talen door. Mezzofan ti, die na de voleinding zijner theologische 'Studiën nog te jpng was voor de priester wijding, vond nu tiid en gelegenheid ziin taal kennis te vermeerderen. Van een uit frank rijk verdreven priester leerde hij_ de Fran- sche taal, terwijl hii de eerste Duitsche les sen ontving van P. Thijnlen S J. Het Zweedsch leerde hij van een Zweedschen knaap, die enkel zijn moedertaal machtig was. Acht dagen vojr zijn priesterwijding, die den 23en Se"tember 1797 met pauselijke dis pensatie plaats had werd de nog niet 23-ja- 'rige benoemd tot leeraar in bet Arabisch aan de Universiteit te Bologna. Deze leer stoel was hem toegekend na een door hem schitterend afgelegd proefstuk. De vreugde van dit professoraat bleek echter van korten duur want reeds den 7den Fioreal van het jaar VI der Fransche Republiek werd hem het ontzettingsdecreet toegezonden, omdat hij den door de wet voorgeschreven eed niet wilde afleggen en zich evenmin met een algemeene verklaring dienaangaande wilde inlaten. De toenderiijd uitgebroken oorlog tus schen Frankrijk en Oostenrijk, bood Mezzo fanti ruim gelegenheid zijn groote talenken nis practise!: tc beoefenen. Na den slag aan de Trebbia (1799) bleven de Oostenrijkers bijna een jaar in het bezit van Bologna. Mezzofanti trok zich de zieken en stervenden van hun, uit de meest verschillende natio naliteiten bestaande leger, bijzonder aan. Met alle kracht wierp hij zich op de studie der taal van, elk dezer ongelukkigen en het duurde niet lang of hij kon zich bij iader hunner verstaanbaar maken. Toegerust met de eerste grondbeginselen hunner taal, mengde hij zich onder de ziekenoppassers, sprak troostende woorden tot dc zieken en hoordé de biecht der stervenden. Het Russisch kende bij volkomen, en het Nederlandsch leerde hij van een jongen Vlaming, die te Bologna verbleef. Ook was hij de ijverige leerling van een destijds te Bologna aanwezig zigeuner uit een Hon- gaarsch regiment. Hij sliep nauwelijks meer dan drie uur; de overige tijd was aan talen studie gewijd. In 1803 werd hij benoemd tot professor in de Oostersche talen. Hij legde zich op het Perzisch toe en het Turksch. Tusschen 1817 en 1820 bezochten hem de meest voor aanstaande persoonlijkheden-, Stuart Rose zegt van hem, dat hij toendertijd reeds. 20 talen las, en 18 schreef. „Maar het wonder baarste yas, dat hij ze allen vloeiend sprak, en die, waarover ik zelf een oordeel vellen kon, met de meeste correctheid, zonder ook maar een enkele grammatische fout te maken." Lord Byron, zelf een uitmuntend talen kenner, schreef: „Ik ken geen buiteniand- schen taalkundige, dien ik tweemaal zou willen ontmoeten, behalve Mezzofanti, want deze is inderdaad een werkelijk talenwon der, een wandelende bibliotheek, een man die tijdens het bouwen van den toren van Babel als tolk had kunnen dienen. Deze mail is inderdaad een mirakel van geleerdheid en daarbij even eenvoudig als geleerd." Den 12en Februari 1838 werd Mezzofanti in bet Consistorie door Gregorius XVI lot Kardinaal verheven. Als zoodanig verzorgde hij de correctie der Liturgische boeken van de Oostersche Kerk en speelde hij een lei dende rol in de Congregatie der Studiën. Hij zette nog geregeld zijn studie van vreemde talen voort, en ten laatste kon hij zich met gemak in meer dan zeventig talen en dialec ten uitdrukken. In dc wereldstad Rome, werwaarts reizigers uit alle deelen der we reld pelgrimeeren, kon hij zich met ieder in zijn eigen taal onderhouden, zoodat zich in Mezzofanti als het ware het wonder van den eersten Pinksterdag herhaalde. Den 12en Maart 1849 stierf hij een stich tenden dood. Zijn geschriften en kostbare boekerij bevinden zich in de bibliotheek van Bologna. Stille Omgang. Woensdag 19 Maart werd in het gymnastieklokaal van de Zus terschool de tweede vergadering gehouden van bovengenoemd gezelschap. Mocht de eerste vergaderine, welke dc oprichtings vergadering was, een succesavond geweest zijn, de tweede kenmerkte zich door nog meer belangstelling. De Zeereerw. Heer Pastoor gaf in zijn openingswoord de vreugde ta kennen, dat onder zijn parochianen een zoo 'n heerlijke devotie bestond voor den Koning Eucharisticus, die hen kon brem-ten tot het vormen van een groep van nu reeds meer dan 70 mapnen om den pelgrimstocht naar Amsterdam te aanvaarden. Spr. memo reerde nog den grooten strijd, die gevoerd wordt tegen onzen godsdienst, en bracht als sterkste bewijs naar voren de Zieken huis-kwestie. Hiervoor vroeg spr. bij den ommegang een extra-gebed. Vervolgens werd overgegaan tot het meer zakelijke gedeelte van de agenda, nl, voor lezing notulen, de statuten, welke de Kerke lijke goedkeuring reeds ontvangen hebben. Op prettige wijze werd verder behandeld de regeling van de bedevaart, zoowel voor de voetgangers als voor hen, die per rijwiel gaan. Bepaald werd, dat de aimarsch op 11.30 zal plaats hebben, terwijl de fietsers een uur later zullen vertrekken, welke onderweg verschillende malen zullen afstappen om dan loopend verschillende gebeden te verricu- ten. Aan het slot van den avond spoorde de voorzitter de leden aan, om ook als lid toe te treden tot de Eerewacht was het H. Sacrament. Vermelden wij nog, dat de vergadering werd opgeluisterd door zeer verdienstelijke zangnummers van het kerkkoor. Driehuis mag met trots terugzien op dezen zoo uitstekend geslaagden avond en wij twijfelen er dan ook niet aan, dat velen nog als lid zullen toetreden. BEVERWIJK. Bloembollenveüing". Alh'er is een Com missie gevormd uit de Tuinders-Vereeniging „Kennemerland" en „Dc Vrije Veiling,'' ten einde te trachten een instituut op te richten tot het houden van bloembollenveilingen, zoo lezen wij in het „Kweekersblad." Het succes met dc bollenveilingen, door andere Groenten-Veilingen ondernomen, is een aansporing voor de commissie, om ook deze aangelegenheid ter hand te nemen. Ten einde in de gelegenheid gesteld tc worden kennis te nemen van de wenschen der kweekers, is een openbare vergadering belegd op Vrijdag 21 Maart a.s. Daar zullen de kweekers zelf kunnen beslissen, of de samenwerking voldoende is om deze onder neming verder ter hand te nemen. Indien blijkt, dat het idee algemeen ingang vindt en dc veiling dus in een algemeen gevoelde behoefte zal voorzien, is de Com missie bereid door te werken. In Beverwijk en Omstreken is wel geble ken, dat er behoefte is aan bollenveilingen, want reeds drie Combinaties organiseerde bloembolienveilingen in het verledene. De behoefte aam een veiling is dus wel aangetoond, doch ook is waard onder de oogen te zien, of het gewenscht is de vei lingen dusdanig te verbrokkelen, dat dc koopers op zoovele plaatsen tegelijk moeten zijn, en of hel geen tijd wordt dat een uni forme regeling wordt getroffen omtrent de veilingsvoorv/aarden. De bolienveilingcn, vooral die van droge bollen, spelen een belangrijke rol in ons vak. Van groote beleekenis is. hoe de voorwaar den zijn, wie de ondernemers zijn, en of de hoeveelheid, die wordt aangeboden, de moei te loont voor de koopers, om in den druk ken handelstijd deze veilingen te bezoeken. De meening, als zou een groentenveiling het aangewezen lichaam zijn. onderschrijven wij niet. De meeste veilingen worden dan ook gehouden door aparte combinaties van personen, nauw verwant aan den groenten- handel of het veilingswezen, doch niet als zoodanig. Te Poeldijk, te 's-Gravenzandc, te Boven- karspcl, wordt de veiling geleid en beheerd door een vereeniging, die niets uitstaande heeft met de groentenveiling dan een loyale samenwerking, die zich uit in het beschik baar stellen van het veilingsgebouw, terwijl in Bovenkarspel de bollenveiling zelf een gebouw heeft laten zetten. De Coöperatieve Kaarlemsche Groenten- en Bollen-Veiling maakt hierop een uitzon dering. Die heeft èn de groepten- èn de bol lenveiling onder haar beheer. Daar is spoe dig de noodzakelijkheid op den voorgrond getreden, om een goed lokaal te hebben, en exploiteert thans het mooie lokaal in de BI oemh ofstraat. Te Beverwijk is een dergelijk lokaal b'e- schikfaaar. Het ware te wenschen, dat de Beverwijksche kweekers dusdanig samen werkten, dat zij allen in ééne veiling samen werken, ten einde goed geordene veilingen tc houden, die zooveel aanvoeren, dat geen enkele exporteur verzuimt deze veilingen te bezoeken. Indien dit voorop staat, dan wenschen wij de commissie toe succes op haar pogen en Beverwijk een mooie bloembollenveiling. Subsidieering van voorbereidend lager onderwijs. In de raadsvergadering van 15 Januari j.l. werd in handen van B. en W. gesteld om praeadvies een verzoek van het Be stuur der R.K. Parochiale scholen alhier, om een jaarlijksche bijdrage in de kosten van de onder haar beheer staande school voor voorbereidend lager onderwijs. (Be waarschool). In zake het voorbereidend lager onder wijs zijn nog geen wettelijke voorzieningen getroffen, zoodat in deze aangelegenheid de gemeente zelfstandig heeft te beslissen. Al leen zijn de scholen voor voorbereidend lager onderwijs onderworpen aan het Rijks- schooltoezic'nt. Omtrent de principieclc zijde van het verzoek deelen Bj en W. mede, dat eene meerderheid van hen, indien de financiën zulks toelaten, het wenschelijk acht, dat de gemeente het bijzonder bewaarschool- onderwijs financieel steunt. Eene minder heid daarentegen is van meening, dat de tot stand koming van confessioneele be waarscholen een gevolg van het stelsel van subsidieering door de gemeente niet in de hand moet worden gewerkt, aange zien naar het gevoelen van de minderheid de voorziening in de behoefte van dit on derwijs gevoegelijk aan de gemeente kan worden overgelaten. Ofschoon voor dc inrichting van deze schoolgebouwen, zoowel wat betreft het aantal leerkrachten en helpsters als de maatregelen in hei belang der gezondheid, geen wettelijke voorschriften zijn gegeven, is toch uit een door het Rijksschooltoezicht ingesteld onderzoek gebleken, dat de in richting der school geheel onvoldoende moet worden geacht, terwijl bovendien in dezen slechter, toestand geen verbetering kan worden gebracht. De minderheid van B, cn W. vindt hierin geen aanleiding, om het verzoek af te vij zen en zal bij afzonderlijke nota een voor stel doen tot het verleenen van ten sub sidie. Dc meerderheid van B. en W. stelt in verband met vorenstaande mededeclingen den Raad voor zij het dan op geheel verschillende gronden op het verzoek afwijzend te beschikken. Burgerlijke Stand. Geboren: z. van A. M. DeddingSchönigt. d. van D. Bloms- maSchipper. z. van A. M. J. Beijer- manWilmers. Ondertrouwd: J. Wilkens en M. Honig. Getrouwd: A. W. Halderiet en E. Ch. Poelmeijer. Overleden: J. Veenstra, 3d. G. van de Peppel, 72 jaar. Burg. Stand van 18—20 Maart. Hester, d. van C. J. Kost en C. Klaassen. Wil lem, z. van M. Boterman en E. G. Blok. Adriana Catbarina, d. van J. dc die le Clercq en J. Bus. Ondertrouwd: Pieter van Beek. 22 j. en ühelmina Fredrika Hartman, 25 j. Getrouwd: Albert Schenk, 22 j. en Moin- tertfe Roodenbu-g. 21 j. Albert Eveleens, 22 j. en Neeltje Elisabeth Middelkoop, 23 j. Adrianus Noordam, '22 j. en Jannetje den Ouden, 20 j. Lieuwe Swart, 41 j. en An- r.etta Sophia Bakker, 41 j. - Overleden: Wilhelmica Cornelia van Tol, 8 m„ d, van Th. J van Tol en F. Akkerman. Geertruida Visser, 75 j., wed. v. J. Kort. Autobusdienst NoordwijkDen Haag v.v, Naar wij vernemen, zal 6 April, in com binatie met den autobusdienst Noordwijk— Haarlem, een autobusdienst worden geopend Noordwijk—Den Haag. Het ligt in de bedoe ling te rijden via Rijnsburg, Katwijk-Binnen, Wassenaar. Er zullen voorloopig 5 ritten per dag plaats vinden en wel met een luxe autobus, zooals nu van Noordwijk op Haar lem rijdt, voor 24 personen. De nieuwe dienst zal wel blijken in een behoelte tc vc-orzien. Verkooping. Bij de openbare verkooping gehouden te Noordwijk, is in bod gebracht: Perceel 1, een woon- en winkelhuis aan de Hoofdstraat te Noordwijk aan Zee 12000; perc. II, een woonhuis met stee- nen schuur, tuin, enz. te Noordwijk-Binnen, groot 2.95 A„ 3200; perc. UI, 1 perceel weiland onder Noordwijk, groot 1 H.A. 28 A„ 3000; perceel IV, een winkelhuis met woning, steenen schuur, tuin, enz., aan* de Zeestraat, 550; perceel V, een winkelhuis met woonhuis, aan dc Pickéstraat 2400; perceel V, een perceel bouwgrond, te Noord wijk, groot 21 A. 46 cA„ 450. Voor den inhoud van deze rubriek steil de Redactie zich niet aansprakelijk ZANDVOORT, 19-3-24. Mijnheer de Redacteur, Vergun mij een klein plaatsje voor onder, staande opmerking in uw veelgelezen blad, naar aanleiding van een verslag onzer ge houden jaarvergadering der kiesvereeniging, in de kapel der R.K. Kerk, op Maandag 17 Maart j.l. gehouden. Het bcvreemt mij namelijk dat hierin niet vermeld staat, dat den heer Geers bericht van verhindering inzond en dat door een der leden geprotesteerd is, alsdat werd toegela ten en bevorderd dat bedoeld raadslid werd bejegend, zonder dat hij zich kon verdedigen in verband met zijn afwezigheid. Ook dat eenige leden hunne bevreemding er over uit spraken, dat de heer Geers nu het derde raadslid was dat het blijkbaar met den heer Siegers niet kon vinden en dat deze hier blijkbaar niet vreemd aan is. Hopende dat U deze opmerking zult wil len plaatsen teneinde verkeerde gevolg, trekkingen te voorkomen. Beleefd dankend voor de plaatsing, Uw dw. dn Naschrift. Wij brengen onder de aan dacht, dat uit onze verslagen dergelijke persoonlijkheden immer worden geweerd, een gewoonte, waar wij nimmer van zullen afwijken en die ons nog nimmer berouwé heeft. De drukte aan de expeditie-kantoren in de grensgemeenten. We lezen in de Msb. t Nog immer wordt in verband met den la gen franc-koers heel wat goed in België op-, gekocht en naar Nederland geïmporteerd. Het gevolg is, dat de expeditie-kantoren in de grensgemeenten het razend druk heb ben en vooral die te Roosendaal, waar aan. die kantoren met dubbel personeel en tot laat in den nacht veelal moet worden ge werkt om alles op geregelden gang te houden. Bijna gestadig aan zit de groote goederen loods aan het station propvol met ingekomen goederen en herhaaldelijk komt het voor, dat verschillende wagons uit Frankrijk en voor namelijk België niet direct gelost kunnen worden wegens gebrek aan bergings-ruimte. Als een teekenend staaltje van wat er daar omgaat kan hierbij worden gemeld, dat er dagen zijn, waarop alleen van expediteurs en: particuliere reizigers tot 1520 duizend gul den aan invoerrechten worden ontvangen. De Belgische autoriteiten schijnen dan ook niet van plan, dat alles lijdelijk te blijven aan zien. Althans het hier verschijnende dagblad „De Grondwet" meent te weten, dat het Bel gische gezantschap te Den Haag dezer dagen heeft geïnformeerd naar den omvang var» den invoer uit België te Roosendaal, in ver band met de maatregelen, welke de Belgi sche regeering voornemens zou zijn te nemen. De hoofdcommissaris van politie te 'sj Hage, geeft in overweging, om, alvorens1 in relatie te treden met Pieter Makelaar, zich noemende particulier rechercheur, wo nende Regentesseplein 24, aldaar, inlich tingen in te winnen bij de Centrale recherche; Alexanderplein. Met zijn kornuiten te Rotterdam? De Fransche politie, die, met een beveï tot aanhouding in handen, nog steeds haar jacht voortzet' op den bankier-oplichter Si—f mon, directeur van het Crédit de France, en zijn medeplichtigen Aure! de Lambert1 en Bloch, heeft, naar de ,-,Matin" meldt, vernomen, dat het edele, drietal zich te Rot terdam ophoudt. In allerijl zijn de noodige formaliteiten vervuld om hun arrestatie in' die stad te doen plaats vinden. De politie hééft aangehouden drie klerken van het Rijkspaspoortenbureau te 's Hage, verdacht van verduistering van gelden, welké verkregen waren door het ongerechtigd ge bruik maken van visumstempels. De vreemdelingenpolitie merkte, dat een' buitenlandsche artiste in het bezit was van een jaarvisum, terwijl haar slechts een korter verblijf in ons land mocht worden toegestaan. Hierna bleek, dat de fraude meermalen ge pleegd was. Ket geld, dat voor het visum in rekening werd gebracht, hielden de klerken achter. Van de aangehoudenen is er één cp vrije voeten, de andere twee zijn ter beschik king der justitie gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 11