HEEMSTEEDSCHE BRIEVEN. UIT DEN OMTREK. Gemeenteraad van Lisse. Vrijdag 21 Maart 1924 46ste Jaargang No. 14694 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden. - Eerste blad. De Zonnetiid. SASSFNHEIM Een arbeidsregeling volgens den zomertijd blijft gehandhaafd. In principe wordt besloten aan de woningbouw vereeniging „Volksbelang een voorschot voor den bouw van 18 woningen te verstrekken. Besloten wordt tot stopzetting der werkverschaffing met ingang van I April. NOORDWIJKERHOUT. J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. SASSENHEIM. NOORDWIJK. HILLEGOM, OEGSTGEEST. LISSE. Be abonnementsprijs bedraagt voet Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970, CMIRAT Advert en tién 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting Advertentiën lusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina's 60 et per regel. Vraag- en aanbod-ad verten tien 14 regel» 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. No. 24 Amice! Ge herinnert u wellicht uit mijne brie ven in Juli en Augustus van het vorige jaar, dat in eerstgenoemde maand, na een zeer verwarde en rumoerige vergadering van de R.K. Kiesvereeniging „Door Vriend schap bloeiende", besloten werd eene com missie in te stellen, welke tot laak had den vrede in de Vereeniging te herstellen en als eerste middel daartoe aan te wen den een grondige herziening van het Re glement. In die Commissie werden be noemd de heeren C. A M. van Dam, C- Kapitein, H. E. Everard en J. W. van der Érf. vertegenwoordigers dus van de ver schillende richtingen in de Vereeniging. Ge herinnert u misschien ook nog, dat ik in mijn 16en brief den goedbedoelden raad gaf een grondslag te vinden, welke aan alle richiingea in verhouding tot haar omvang en gewicht een evenredige stem in het kapittel te verschaffen, de Vereeni ging desnoods te ontbinden en op de puin- hoöpen een nieuwe te stichten, liefst met een nieuwen naam en ten slotte de voor stellen der Commissie niet rauwelijks in de adgemeene vergadering te brengen, maar ze groepsgewijze te doen onderzoeken en daarna in gemengd comité te bespreken om, na bereikte overeenstemming, de algemee- ne ledenvergadering over een en ander te doen beslissen. Dit laatste, omdat de on dervinding geleerd had, dat slecht voorbe reide vergaderingen meer nadeel dan voor deel brengen. Aan het tweede desideratum is blijkbaar voldaan. Door het nieuw ontworpen Regle ment te doopetv. „Reglement der R.K. Kiesvereeniging „Plicht en Recht" te Heem stede, is de commissie van oordeel, dat de oude Vereeniging behoort te worden ont bonden. Voor deze oude, eerbiedwaardige instelling, welke bijna even oud is als de eerste kieswet, is dit natuurlijk erg jam mer, maar beter een jonge vereeniging waarin eendracht heerscht dan een oude, die haar naam te schande maakt. De nieuwe naam is niet kwaad bedacht. Hij is voor de leden een voortdurende vin gerwijzing, dat zij niet alleen rechten heb ben, maar ook plichten en dat deze laatste primeeren. Voor sommigen onder ons is die vingerwijzing verre van overbodig, helaas! Of het eerste desideratum vervuld is, kan. ik niet voldoende beoordeelen, omdat de machtsverhoudingen van de verschillende Heemsteedsche groepen mij niet voldoende bekend zijn. Mijn laatste advies is echter, naar het schijnt, niet opgevolgd en zoo ge beurde het dan ook, dat de ledenvergade ring, welke dezer dagen over het nieuwe Reglement moest beslissen, over het belang rijke artikel 19, dat de samenstelling van den Verkiezingsraad regelt, gestruikeld is en, teneinde een nieuwe verwarring te voorkomen, besloot dat de Commissie over leg zou plegen met de tegenstanders van dit artikel, waarna een nieirwe ledenverga dering zal plaats hebben. Wanneer dit pverieg vóór de vergadering had plaats gé- vonden, zou men vermoedelijk thans reeds tot overeenstemming zijn gekomen. Dat artikel 19 stelt voor in den Verkie zingsraad te benoemen: 4 pers. van de R.K. Hanze te Heem stede; 8 pers. van den R.K. Volksbond te Heemstede; 4 pers. van den R.K. Vrouwen bond te Heemstede; 4 per'- uit dc groot- si erkgevers of industrieelen te Heemstede; 4 pers uit de intellectueelen te Heemste de; 4 pers. uit die personen, welke niet vallen in de beide laatstgenoemde catego rieën De drie laatstgenoemde groepen zouden worden aangewezen door het bestuur der Vereeniging. Tegen bovenstaande samenstelling had den eenige leden bezwaar en wilden deze vervangen door de volgende: 6 pers. uit de Hanze; 14 pers, uit den Volksbond, 4 pers. uit den Vrouwenbond; 4 pers. uit de grootwerkgevers enz. Nu is het mij, zooals gezegd, niet moge lijk te beoordeelen, welke van de beide samenstellingen de billijkste is, alleen trof mij de motiveering van de voorgestelde wijziging, welke hierop neerkomt,^ wanneer het verslag der vergadering tenminste juist is, dat de concept-verdeeling niet overeen komt met het aantal kiezers, dat acnter elke groep staat Dit standpunt gaat dus uit van de ge dachte, dat het bloote aantal over de ver tegenwoordigt ig beslist. Is dit standpunt juist? Ik kan mij voorstellen, dat deze vraag bevestigend wordt beantwoord. Immers ons kiesstelsel, dat nagenoeg algemeen en en kelvoudig stemrecht kent, geeft daartoe ge- reedelijk aanleiding Maar moeten wij dit slechte voorbeeld overal navolgen? Ik meen van niet en geloof integendeel, dat de fouten van dat kiesstelsel moeten wor den gecorrigeerd waar het pas geeft en hiertoe wordt een mooie gelegenheid ge boden bij de voorbereidingen tot de vast stelling van dc candidatenlijsten voor de verschillende verkiezingen. De grondfout nu. van dat kiesstelsel^ is naar mijne bescheiden meening de gelijk making van de kiezerswaarde. Die gelijk heid is een fictie, welke, als alle ficties met de werkelijkheid in. strijd is. Welke logica ligt ten grondslag aan de bepaling dat bijvoorbeeld de bekende heer Kröller, lid van de wereldfirma VC ilbelm H. Müller en Co. te Rotterdam, man van groo- te capaciteiten en enorme belangen, slechts ééne stem heeft om deze te verdedigen, terwijl een zwakzinnige van 25 jaar, die van ondersteuning leeft, een. gelijke stem bezit? Immers ge-ne. En, al behoeft men niet aanstonds de toevlucht le nemen tot een, altijd min of meer gekunsteld, meervoudig stemrecht, een betere waardeering van het gewicht der te vertegenwoordigen groepen, ongeacht het aantal stemmen waarover zij de beschikking hebben, is toch het minste dat geëischt mag worden. Ik hoop dus, dat de heeren van hei amen dement, van de juistheid van het boven staande overtuigd wordende, hun getallen- standpunt zullen verlaten en de fictie zul len verruilen roet dc werkelijkheid. Ge zult nog niet vergeten zijn, amice, dat op 24 Januari j.L in onzen Raad een geweldige strijd gevoerd '.s over de vraag of het oirbaar is om worteltjes en radijs in slootwater af te spoelen De Gezondheids commissie had dit in strijd met de hygiëne geoordeeld en men zou zoo gedacht heb ben, dat niemand daarop wat te zeggen zou, hebben gehad. Toch werd een voorstel van B. en W. om in de Algemeene Politiever ordening eene bepaling op te nemen, waar bij de gewraakte afspoeling strafbaar werd gesteld met de gebruikelijke zes dagén hechtenis of 25 gulden boete, met 10 tegen 4 stemmen verworpen. Die 4 stemmen wa ren van de heeren Dr. Droog, Hilterman, Jorritsma en Jhr, van de Poll. B. en W. zijn nu met een nieuwe wijzi ging van de Politieverordening voor den dag gekomen, waarbij strafbaar wordt ge steld vaart- of slootwater te gebruiken bij het winnen, bereiden of bewaren van voe dingsmiddelen en voor het reinigen van vaatwerk cn gereedschappen, bestemd om daarbij te worden gebruikt." Lees ikgoed, dan is dus het afspoelen van worteltjes en radijs met vaart- of slootwater niet verboden. B. en W. hebben dus blijkbaar rekening gehouden met de uitspra.- k van den Raad op 24 Januari en wenschen dus daarop niet terug te komen. Van bun standpunt volkomen correct. Maar dit behoeft een der vóórstemmende leden niet te verhinderen de kwestie als nog te berde te brengen en te trachten het verbod door een amendement alsnog bin nen te loodsen. Naar het mij immers voorkomt, hebben de tegenstemmers zich van een argumeni bediend, waarvan ik de gegrondheid niet kan inzien. Zij hebben nl. gezegd, dat som mige groenten, zooals worteltjes en radijs, direct moeten worden afgespoeld, omdat ze anders onverkoopbaar zouden zijn. Dat schijn! alleen in de slooten te kunnen ge beuren; afspoeling thuis komt blijkbaar te laat. Maar, zoo zou ik willen vragen, groeien worteltjes en radijs dan alleen in streken waar slooten en vaarten zijn,^ of zouden de Geldersche, Brabantsche en Lim- burgsche worteltjes-kweekers misschien minder aan een idéé fixe lijden? Weet een van dc tegenstemmers daar misschien een passend antwoord op? De heer Jorritsma, onze Roode Pionier, is bezig Tweede Kamer-allures 'in onzen Raad le ïntroduceeren. Hij stelt schriftelij ke vragen en laat die in extenso publicee- ren. Daar ik de overtuiging heb, dat hij hij een groot deel van zijn kostbaren tijd geofferd heeft om ze. behoorlijk gepolijst, vóór het voetlicht te doen komen, acht ik mij verplicht ze hier tc reproduceeren en, waar ik toch bezig ben, er meteen het ant woord maa vast bij te voegen. Vraag 1: Kunnen B. en W. ook mededee- len wat de reden is geweest, dat de werk man G. Veen ontslagen is bij de werkver schaffing? Antwoord'. Zeker; we hadden den man tot onzen spijt niet meer noodig. Dat komt bij de gemeente meer voor en valt niet altijd op. Bij particulieren ook en dan valt het nog minder op. Vraag 2: Indien de betrokkene zich aan meldt, komt hij dan weer ir aanmerking voor steun? Antwoord: De manhad nog een mond, toen hij wegging.. Laat hij het zelf maar eéns komen vragen. Vraag 3: Kunnen B. en W. ook roede- deelen, waf.de oorzaak,is geweest, dat de waterkeersngsdam is doorgebroken? Antwoord: Ja; B, cn W. zijn daar toe vallig achter gekomen. Dat kwam omdat het water sterker bleek dan dc dam- Dit verschijnsel schijnt niet op zichzelf te staan. Vraag 4: Welke maatregelen denken B. en W. dienaangaande te nemen? Antwoord: In verband met het voorgaan de overwegen B. en W". den dam sterker te maken dan het water. Vraag 5: Wat is de bedoeling, dat aan de vergunninghouders in dc gemeente Heem stede een lijst is verstrekt bevattende alle namen der personen, die aan de werkver schaffing werkzaam zijn, benevens die, wel ke onderstand genieten van het Burgerlijk Armbestuur? Antwoord: Deze stakkers te behoeden voor de verleiding van sterken drank. Vraag 6; Welk resultaat verwachten B. en W. van dezen maatregel? Antwoord: Dat de menschen den smaak van de jenever kwijt raken, tot verheuge nis van moeder de vrouw.' Vraag 7Waaraan ontleeilen B( en W. het recht huurschuld over 1918 alsnog te doen invorderen? Antwoord: Aan dezelfde rechtsbron, waaruit vrager de aanspraak op zijn pre sentiegeld put. Vraag 8: Zijn B. en W. van meening, dat deze gelden terugbetaald moeten worden; Antwoord: Een wedervraag', is de vrager van meening, dat zijne presentiegelden te ruggestort moeten worden? Ik hoop. amice, dat de heer Jorritsma de voortvarendheid waardeeren zal, waarmede ik zijne nieuwsgierigheid heb trachten te bevredigen. Geloof me inmiddels, als steeds uw PEREGRINUS. Men schrijft ons; Dc vertegenwoordigers van de gemeente besturen van Sassenheim. Voorhout, Lisse en Noqrdwijkerhout hebben een conferentie gehouden in het Raadhuis te Sassenheim op Woensdag 19 Maart, ten einde te overleg gen op welke wijze Het beste voorzien kon worden in de moeilijkheid ontstaan yoor de bloemist-, boeren- en tuinderbedrijven, door het zoo vroeg invoeren van den Zomertijd. Van verschillende zijden waren bij de ara. Oegstgeest van de Holl. Mij van Landbouw bewijzen van instemming binnengekomen, waaruit te verwachten is. dat op verschil lende plaatsen tusschen Haarlem en Leiden de zonnetijd gevolgd zal worden. 1 en ein^ c de verwarring, die hierdoor ontstaan kan, niet tfrooter te maken, is dit overleg ge pleegd. Het resultaat is, dat getracht zal worden en uniforme regeling tot stand te brengen voor alle gemeenten in deze streek, zoodat voorloopig de tijd ongewijzigd blijtt. LEIDEN, 21 Maart Kaasmarkt. Goudschc kras 1e soort 4650 ct„ idem 2e soort 3844 ct„ Leidsche kaas 3335 ct, HEIT O, 20 Maart. Veiling „St. Wilübror- dus". Brusselsch witlof le soort 56—61 ct„ idem 2e soort 30-43 ct., idem a soort 1016 cl.; spruitkool le soort 4147 ct. idem 2e soort 2834 ct„ alles per Kg. Borg. Stand. Geboren: Hubertus, z. van H. Wowijs en S. van Capel. Bertha, d. van B. van Leuning en E. Brokschmidt Johanna Clasina, d. van J. Dreef en J. C. Pieters. Donderdagmiddag vergaderde alhier de gemeenteraad onder voorzitterschap van aen burgemeester, den heer Eenhuis. Aanwezig alle leden, behalve wethouder Tromp. Na opening worden de notulen der vorige vergadering vastgesteld en is aan de orde punt 1 der agenda, verslag van de commis- sie van plaatselijk toezicht op het lager on derwijs in deze gemeente over het jaar 1923. Dit verslag zal onder de ledèn ter kennis neming circuleeren. Verlaging salarissen. R. en W. van Oudewater verzoeken ad- haesie te betuigen aan het besluit van den Raad dier gemeente, gericht aan Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland inzake vcr- laging van de salarissen van Burgemeesters, secretarissen, ontvangers en overige ambte naren in gemeentedienst. B. en W. van Onudewater verzoeken in dat adres aan Gedeputeerde Staten een ver laging van minstens 10 pet. en dit wel zoo spoedig mogelijk. B. en W. stellen voor, dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. De heer SEGERS vraagt of dit verzoek nog niet naar de sociale commissie gezonden kan worden om prae-advies. Wethouder WARMERDAM dringt op af doening der kwestie aan. Hij acht dit adres niet van toepassing op de gemeente Lisse. Hij is tegen Verlaging. De VOORZITTER zegt, dat de gemeente Oudewater in vrij wat ongunstiger financiëe- len toestand verkeert dan Lisse. Besloten wordt dan, het verzoek voor ken nisgeving aan te nemen. De Zomertijd. Aan. de orde is een verzoek van de Holl. Maatschappij van Landbouw, afdeeling Oegstgeest, om met de invoering van den zomertijd de dagverdeeling te houden vol gens den zonnetijd. Naar aanleiding van dit verzoek hebben B. en W. zich gewend tot de besturen der drie scholen, le Lisse gevestigd, met dc vraag, of zij met een dergelijke regeling accoord kunnen gaan. Van elk der besturen was een bevestigend antwoord ingekomen. Te Sassenheim heeft een vergadering plaats gehad van vertegenwoordigers van verschillende gemeenten uit den omtrek, waarin besloten werd de regeling volgens den zonnetijd te behouden tot 1 Juni. Ongeveer in de helft van de maand Mei kan dan wèdèrom een conferentie plaats hebben om te bepalen welke houding gedu rende den verderen duur van den zomertijd kan worden1 aangenomen. Een verzoek wordt gedaan aan den raad der gemeente Lisse, zich bij deze beslissing aan te sluiten. De heer SOBELS acht niet, dat het op den weg van een gemeenteraad ligt, een be staande wet tegen te werken. De VOORZITTER wijst er op, dat alléén de regeling vari den arbeid zal blijven vol- gens den zomertijd, maar wel de klokken volgens den nieuwen tijd 'verzet zuljëa worden. De heer SOBELS blijft bij zijn meening, dat hier een wéinig sabotage in het spel zou zijn. De VOORZITTER bestrijdt deze meening en wijst op de. slechts gedeeltelijke veran dering bij den nieuwen tijd. De heer SOBELS wijst op de last, welke de gemeente ondervinden zal bij de omlig gende plaatsen en hef verkeer. De VOORZITTER acht dit bezwaar, vooral met het oog op het verzetten der klokken, niet zoo groot. Dc heer SEGERS meent, dat Lisse in de bollenstreek het voorbeeld geven moet cn er leiding gegeven dient te worden om chaos te- voorkomen, voornamelijk naar aanleiding van de in de gemeente heerschende opposi tie tegen den zomertijd, Spr. wijst op ver schillende nadcelen van den zomertijd. Wanneer een gedeeltelijke regeling, «•°- als is voorgesteld, wordt aangenomen, zal men ook met spoor en tram niet in conflict komen. De heer A. SCHRAMA bepleit een alge- heele invoering van den zomertijd of oen algeheel blijven bij den zonnetijd. Spr. houdt niet van halve maatregelen. Wethouder WARMERDAM zet uiteen, wat dc vergadering te Sassenheim besloten heeft. Hij is voor dc regeling, zooals genoemde vergadering deze getroffen heeft. De heer SOBELS wijst er nogmaals op, dat het hier gaat de wet te ontduiken. Spr vreest, dat door een dergelijke regeling een precedent geschapen zal worden. De heer v. RESTEREN wil zich wel bi) de regeling aansluiten, onder voorwaarde echter, dat de andere gemeenten uit den omtrek ook zullen volgen. In stemming wordt dan gebracht het voor stel om een. arbeidsregeling volgens den zonnetijd fe handhaven tot 1 Juni en vóór dien datum te beslissen over eventueele be stendiging. Hetvoorstel wordt aangenomen met 11 tegen 1. stem. Tegen de heer Sobels. Schoolgeldhsifing. B. en W. bieden ter vaststelling san een verordening' op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs en voor bet uitgebreid lager onderwijs in de gemeen te. Als grondslag van deze indeeling wordt genomen de belastbare som van het inko men. Het schoolgeld bedraagt per leerling: voor voor Bij belastbaar gewoon uitgebreid inkomen onderwijs onderwijs van tof P- maand. p, maand, f 800 f 900 f 0.20 f 0.30 900 1000 0.30 0.45 I ,1000 1200 „0.40 „0.60 1200 1400 0.60 0.90 1400 1600 0.80 1.20 1600 1800 1.00 1.50 1 1800 2000 1.20 1.80 2000 2300 1.40 2.10 2300 2600 1.60 2.40 2600 2900 1.80 2.70 2900 3200 2.00 3.00 3200 3500 2.20 3.30 3500 3800 2.40 3.60 3800 en 2.60 3.90 daarboven Het schoolgeld voor het gewoon onder wijs, wordt eveneens geheven van de leer lingen der scholen voor U. L. O. als be doeld in artikel 193 der Lager Onderwijs- j wet 1920, voor zoover zij niet bezoeken de klassen, waarin U. L. O. in den zin van deze laatste wetsbepaling gegeven wordt. Het schoolgeld voor het uitgebreid onder wijs wordt eveneens geheven van de leer lingen der scholen voor M. li. L. O., als be doeld in artikel 193 der lager onderwijswet j 1920 voor zoover zij de zoogenaamde kop- klassen bezo,eken, zoodat de eerste zes leer jaren ten aanzien van de schoolgeldheffing gelijk worden gesteld met het gewoon lager onderwijs. Nadat eenige inlichtingen gevraagd zijn en gegeven, wordt de schoolgeldheffing, zoowel als de verordening op de invordering dier gelden zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Woningbouw. Aan dc orde is punt 5 der agenda: Een verzoek van het bestuur der woningbouw- vereeniging „Volksbelang" om eén voorschot vpor den bouw van 18 woningen. In de vergadering van den 21 Februari j.L hebben B. en W. den raad in kennnis gesteld met een verzoek van bet bestuur der Wo- ningbouw-Vereeniging „Volksbelang" alhier, om een voorschot voor den bouw van 18 volkswoningen en wel 12 woningen langs het laantje, verbindende Julianastraat en Hcere- weg, en 6 woningen langs de Nieuwstraat. Volgens opgave van het Bestuur bedraagt het aantal leden der Vereeniging, hetwelk voor eene woning in aanmerking wenscht te komen 20. Het reglement schrijft voor, dat, wanneer er 15 aanvragen om eene woning zijn, aan de gemeente moet worden verzocht de noodige voorschotten voor den bouw van woningen te verleenen. Is de aan vrage derhalve reglementair: volstaan had kunnen worden met een verzoek om een voorschot voor den bouw van 15 woningen. Blijkens ingenomen inlichtingen is door het bestuur evenwel rekening gehouden met het hem. officieus ter oore gekomen voornemen van B. en W. om den Raad voor te stellen de door de gemeente verhuurde woningen in de Wagendwarsstraat af te breken en dc bewoners daarvan woningen van de Vereeni ging te doen betrekken. Naar aanleiding van bovenvermeld ver zoek hebben B. en W. zich in de eerste plaats afgevraagd, of het in het belang der gemeente is het gevraagde voorschot te ver leenen. Deze vraag meerien zij bevestigend te moéten beantwoorden en wel, omdat er aan volkswoningen inderdaad behoefte bestaat en het particulier initiatief nog geen neiging toont tot den bouw van volkswoningen over tè gaan. Zijn zij daarom vóór den bouw, toch meenen zij, dat het voorschot niet eerder moet worden verleend dan is aangetoond, dat de woningen rendabel zullen zijn. Ook met het opgegeven aantal te bouwen wonin gen kunnen zij zich vereenigen, mits de ge meente over ten minste 3 woningen de be schikking krijgt. Zooals bekend is, zijn de door de gemeente gekochte woningen in de Wagendwarsstraat bestemd voor afbraak ten einde deze straat mettertijd op volle breedte te kunnen doortrekken naar den Hcereweg. Het komt B. en W. wenschelijk voor de plannen van de Woningbouw-Vereeniging hieraan reeds thans dienstbaar te maken, te meer, omdat die woningen in een dergejijken staat van verval zijn, dat zij allereerst voor onbewoonbaarverklaring in aanmerking be- hooren te-komen en zich bij ontruiming vorfr het gestelde doel de omstandigheid zou kun nen voordoen, dat de gemeente voor de be woners geen andere woningen ter beschik king had. Voor zooveel het terrein der be bouwing betreft, zouden zij liever zien, dat alle 18 woningen werden gebouwd langs het verbindingslaantje tusschen Julianastraat en Heereweg en dat dit laantje door de Ver eeniging voor zoover mogelijk geheel op breedte werd gebracht. Daardoor wordt be reikt, dat tusschen Heereweg en Kanaalstraat eene voldoende verbindingsstraat wordt tot stand gebracht en de Nieuwstraat, die thans aan dien eisch niet voldoet en binnen af- zienbaren tijd wel niet verbeterd zal kunnen worden, van het verkeer ontlast wordt Een en ander maakt het bovendien noodig. dat het perceel Heereweg No. 85 wordt afge broken om de verbinding met dien weg tot stand te brengen. Met den heer Alb. Moolenaar, eigenaar van het perceel, hebben B. en W, daarover on derhandeld. Deze is bereid het perceel voor het gestelde doel aan de gemeente te ver- koopen tegen een bedrag van 2000 en on der beding, dat aan het perceel Heereweg no. 83 eene nieuwe zijgevel wordt aange bracht, welke werkzaamheden hij echter te gen eene vergoeding van f 100 van de ge meente wil overnemen. Dit aanbod komt B. cn W. aanneembaar vóór. Naar aanleiding van het bovenstaande stellen B. en W. dep raad voor, ten eerste in pricipe te besluiten aan de Wcurtr.gböuw- vereeniging „Volksbelang," alhier, de noo dige voorschotten te verleenen voor den bouw van 18 volkswoningen en dc verbree ding van het verhindingslaantje tusschen Heereweg en Julianastraat en het bestuur in verband daarmede uit te noodigen de ver- eischte plannen over te leggen; ten tweede B. en W. te machtigen van den heer Alb. Moolenaar. alhier, tegen een bedrag van 2000 voor afbraak aan tc koo- pen het perceel Heereweg no. 85 en hem tegen eene vergoeding van 100 het aan brengen van een nieuwen zijgevel aan het perceel Heereweg na 83 op te dragen en de daardoor vrijkomende grond als straat ter beschikking te stellen van den openbaren dienst en ten derde, zoodra mogelijk over te gaan tot tot afbraak der perceelen Wagendwarsstraat Nos. 1 tot en met 9. De heer PJJNACKER vraagt, of de wo- ningbouwvereeniging er aan gedacht, heeft, dat zij zelf de exploitatie-kosten zal moeten dragen. De heer v. RESTEREN vraagt of bij de onbewoonbaarverklaring van eenige wonin gen, de bewoners een der nieuw te bouwen huizen zullen kunnen betrekken. Spr.- vraagt of dit niet nader omschreven kan. worden. Wethouder WARMERDAM zegt. dat B. en W. gemeend hebben, dit nog niet te be hoeven te omschrijven, omdat het hier slechts voorloopige besprekingen geldt. De heer KUIJPERS zegt, dat het de be doeling der woningbouwvereniging was, dal de gemeenteraad zich eerst zou uitspreken voordat verder onkosten gemaakt werden. Da heer ALGERA vraagt, of het niet wen schelijk zou zijn. 21 woningen te bouwen in plaats van 18. Een tekort zou daarmee voorkomen zijn en de rij huizen zou met de bestaande per ceelen één geheel vormen. De VOORZITTER wijst er op dat dit alles nog nader geregeld zal moeten worden. De heer KUIJPERS zegt, dat de vereeni ging zich een huurprijs der woningen denkt van 3.50. De heer WARMERDAM acht een boogere huurprijs niet wenschelijk Wanneer de prijs hooger dan dit bedrag zou zijrr, zoti spr. zich met het voorstel niet kunnen vereenigen. Vóór alles zal eerst echter de begrooiing der vereeniging moeten worden afgewacht. Zonder hoofdelijke stemming wordt ver volgens het voorstel aangenomen. Een comptabiüteitsbesluit wordt na eenige toelichting goedgekeurd. Ingekomen stukken. Ingekomen is de uitslag van de aanbeste ding der rioleeringswerken. De laagste inschrijfster is de firma A. Schoorl te Haarlem voor 15.687. Met genoemde firma is door B. en W. een regeling getroffen, waardoor de rioleerbui- zen van de firma Wennink te Lisse zullen worden betrokken. Ingekomen is een verzoek van M. Hekkers om de muziektent op het Vierkant te laten verwijderen. B. en W. stellen voor, dit verzoek naat hen te renvoyeeren ter afdoening. Aldus wordt besloten. Werkverschaffing- B. en W. stellen voor, met ingang van 1 April de werverschaffing stop te zeiten, mei dien verstande, dat de loopendc werken nog beëindigd zullen worden. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Rondvraag. De heer PIJNACKER vestigt de aandacht op de talrijke gaten in de bestrating van den Heereweg, die veel gevaar voor het ver keer opleveren. De heer v. RESTEREN meent, dat deze gaten zijn gemaakt door werkzaamheden van wege het gasbedrijf. Van die zijde zal men dus maatregelen moeten treffen om den weg te herstellen. Spr. vestigt tevens dc aandacht op het feit, dat vlak achter de lighal bij het Pius- gesticht een bergplaats van noolvuil is ont staan. De VOORZITTER zegt toe. hiernaar te zullen informeeren en maatregelen te zullen nemen. De heer A. H. SCHRAMA stelt als lid der waterleiding-commissie eenige vragen naar aanleiding van een stukje in de „Nieuwe Haarl. Courant" van Dinsdag 18 Maart, om trent het beheer der waterleidingwerken voor de gemeenten Hilligom, Lisse, Sassen heim en Warmond en spreekt er zijn afkeu ring over uit. Wethouder WARMERDAM sluit zich hier bij aan en hoopt dat door de betrokken au toriteiten de kwestie juist zal beantwoord worden. (Bedoeld stukje was van onzen Hillegomschen correspondent; van bevoegde zijde kwam daarop dezer dagen reeds protest in en tegenspraak zal van die zijde ook wel volgen, waarvoor wij gaarne plaatsruimte verleenen). De heer SEGERS geeft B. en W. in over weging, aan de brug bij de Haven een bord te laten plaatsen, met de vermelding, dat deze brug te koop is. Gezien het drukke verkeer acht spr. dit wel wenschelijk. Verder geeft spr. B. en W. in overweging een schrijven aan de verschillende gemeente besturen te richten met een foto, waarin melding gemaakt wordt van het feit, dal de brug te koop is. Misschien biedt zich een kooper aan. Spr. brengt in herinnering den zeer slech ten toestand van den ingang van den Smallen weg. Ten slotte wil hij nadruk leggen op «en nauwgezette naleving van de politie-veror- deningen. De heer ALGERA vraagt, of hef niet wenschelijk zou zijn langs het nieuwe ge deelte van dc Julianastraat en Wilhelmina- straal boonien tc planten. Het voorjaar is voor dit werk de gunstig ste tijd. De heer KUIJPER vraagt, of het niet mo gelijk zou zijn, tijdens de afwezigheid van wethouder Tromp een tijdelijk wethouder tc benoemen. De VOORZITTER zegt, dat de wet dit niet toelaat. De heer KUIJPER wijst op de verontrei niging der bestaande waterplaatsen en het onvoldoende verzorgen daarvan. De VOORZITTER'zegt hiervoor nadere maatregelen te zullen treffen. De heer VERDUIJN verzoekt om mede deeling aan. den raad van dc verlaging van den gasprijs. Dit wordt gedaan. De heer C. SCHRAMA verzoekt, dat in het vervolg weder avondvergaderingen zullen gehouden worden. De VOORZITTER zegt dit toe. Hiermede is de rondvraag geëindigd en gaat de raad over in geheime zitting. Pluimvee- en Konijnensport. Gisteren avond hield dc vereeniging „Pluimvee- en Konijnsport" in het café van den heer J. Nieuwenhoven een goed bezochten vergade ring. De voorzitter, de heer W. Daudy, open de met een woord van welkom de vergade ring. Hij betreurde, dat naast deze bestaan de vereeniging, een vereeniging van dezelfde strekking is gesticht. Zooals dat gewoonlijk gaat, kost dat eeni ge leden; daartegenover staat echter ook weer, dat anderen toetreden, want ook wij hebben weer vijf nieuwe leden in te schrij ven. Weest daarom allen propagandist. De notulen werden gelezen en vastgesteld. Aan de orde is bespreking reductie broed- eieren. Verschillende aanbiedingen waren in gekomen, welke allen gemiddeld 10 cent re ductie per broedei toezegden. Hef bestuur stelde voor. uit de kas daaraan nog 10 pro cent toe te voegen. Hiertegen rezen enkele bezwaren, zoodat het bestuur zijn voorstel introk. De Voorzitter deelde mede, dat de veiling bloeit; het bestuur stelde dan ook de com missieleden elk een doceurtje ter hand. Vervolgens had de uitreiking plaats van de extra prijzen. Bij een ballotage werden de vijf nieuwe leden aangenomen. Bij de rondvraag werd breedvoerig het geschil besproken inzake het oprichten van een tweede vereeniging en enkelen stelden voor, samenwerking bij „Ons Doel" te zoeken, hetgeen door anderen werd ontraden. Algemeen was het gevoelen dat de Zondag bij de tentoonstelling moet blijven. HET PRIESTERFEEST VAN PASTOOR QUANT, Schreven wij, dat het zilveren priesferteest van den Zeer Eerw. Heer H. A. J. M. Quant Zondag met groote geestdrift door dc paro chianen was gevierd, het verdere verloop dezer jubileumviering is ook schitterend ge weest. Maandagmorgen half 9 uur werd een H. Mis opgedragen, waaronder algemeene H. Communie voor de kinderen der St. Jozef school, waarna, om 10 uur hef schoolfeest een aanvang nam voor dc meisjes. Hier werd door de meisjes der boogere klassen zeer verdienstelijk opgevoerd „De Hemelsche Al- taarwacht". Door een leerlinge der naai school werd een zeer moo: gedicht voor den jubilaris opgezegd, terwijl hem tenslotte een prachtige bloemenhulde werd aangebo den door de misdienaars. Tot slot hadden vrije en ordeoefeningen plaats/welke zeer keurig werden uitgevoerd. Barometerstand 9 uur v.m.: 757. AchteruiV OPGAVE VAN: Om half 12 werd hetzelfde herhaald doo" de leerlingen der jongensscholen. Hier werd door den hoofdonderwijzer, der heer E. L. Horsthuis, een toespraak gehouden tot den Eerw. jubilaris, waarin deze den pastoor vooral huldigde als stichter der St. Jozef jongensschool en de beste wenschen ook na mens het onderwijzend personeel uitsprak voor Zijn Eerw. Bij dit feest waren ook, behalve de Eerw. Heeren Geestelijken en de familie der jubi laris, tegenwoordig het Kerkbestuur met hun dames. Omstreeks 2 uur namiddag was dit feest geëindigd en het mag goedgeslaagd heeten. Dinsdag, den eigenlijken dag van de H. Priesterwijding van den jubilaris, werd door, hem 's morgens een H. Mis van dankbaar heid opgedragen, waaronder zeer vele paro chianen ter H. Tafel naderden. Om 10 uur vereenigden zich de jubilaris en de andere Eerwaarde Geestelijken weer in de St. Jozefschool, wijl daar hetzelfde pro gramma van Maandag zou afgewerkt wor den voor een 15-tal arme ouden van dagen: hiervoor speciaal, door den jubilaris zelf uit- genoodigd, terwijl ook de ouders der kinde-' ren, die meewerkten, waren uitgenoodigd. Alles liep ook nu weer vlot van stapel Na afloop vereenigde pastoor de 15 arme oude mannen en vrouwen aan een welvoor ziene tafel, waar zij volop mochten gebrui ken. Dat hieraan gevolg werd gegeven, be hoeft geen betoog. Zijn Eerw. sprak ook hie« nog een woordje en zeide o.m„ dat het voor beeld van O. L. Heer, die ook een vader der armen was, gemeend had, deze arm« menschen te moeten laten genieten van zij» feest. Toen de oudjes aan het souper zoudet» beginnen en het daarvoor gebruikelijke' servet wilden gebruiken, bevond zich in elk daarvan nog een kleine verrassing in den vorm van een geldstuk. Alles verliep ook hier weer vlot en goed en de jubilaris en de gasten waren allen zeer voldaan. i Woensdag, de feestdag van den H. Jozefj was het de patroonsdag der parochie. Ook: deze dag werd zeer luisterrijk gevierd ilP een waardig slot der feesten. Nadat s mor gens in de yroegmis zoo goed aly bijna alle parochianen ter H. Tafel waren genaderd, werd om 10 uur een plechtige Hoogmis op gedragen door den jubilaris, hierbij geas sisteerd door den Wel Eerw. Heer Kapelaan der Parochie en den WelEerw. Pater Cleo-' phas Franken, O.F.M., resp. als diaken en sub-diaken. Ook nu was de kerk goed bezetJ 's Avonds te 7 uur was er plechtig sluiting*-' lof, met feestpredikatie, door den Z.Eerwj Pater Cleophas Franken. Onder dit plechtig Lot brandde nog eens voor het laatst dc mooie electrische verlichting, waarover eer»' ieder vol bewondering was. Hiermede was het schoone feest afgcloo- pen. Het is tot ieders genoegen geslaagd en zal zeker nog lang bij allen in aangename' herinnering blijven. Aanbesteding. Bij de openbare aanbe steding van 'n dubbel woonhuis voor reke ning van de Gebr. H. en J. v. d. Berg, wa ren 4 biljetten ingekomen. Ingeschreven werd: als volgt: P. C. Vlasveld, Zilk 7825: J. W van Darera, 7225; A. van Dijk, 7150; J- W. v. d. Klugt, 7075, de drie laatsten al hier. Het werk is aan den laagsten inschrijvet gegund. AANRANDING. Donderdagmiddag zijn mei de tram vari 1.40 uur. als verdacht van aanranding, naati het huis van bewaring te 's Gravenhagc. overgebracht, de ingezetenen G. M. v. d. P P. J. v. d. V., C. J. S. en H. W. Deze aan randing moet hebben plaats gehad j.l. Zon dagnacht te 1 uur, aan de Postbrug op de* Leidsche .vaart, op den heer J. C. de W j tc Voorhout, die, komende van den Rijks straatweg, door vier personen is aangerand! en bewusteloos geslagen, waarna alle zak ken zijn doorsnuffeld. Niets werd gevonden; De aanranders hebben hem in bewustcloozen toestand aan den kant van den weg latei: liggen. Voorts is in dienzelfden nacht de heer Bergman, aan den Warmonderdam, op geklopt door twee personen, die, nadat zijl geen gehoor kregen, vertrokken in de rich-i ting onzer gemeente. De Waterleiding. Met den bouw vari den watertoren, aan het einde der Wasbeekl is een begin gemaakt. Dc heistelling is daar1 reeds aan het werk. Ondanks de critiek op; het bedrijf nu reeds gemaakt, zien toch ver schillende onzer ingezetenen met belangstel ling den dag tegemoet, waarop het eerst f water uit dc kraantjes zal vloeien. Benoemd. Door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem is benoemd tot Kerkmeester, dc heer P. J. de Groot, in plaats van den heer B. de Groot. Personalia. Voor het examen machinc- schrijven-Pont slaagde J. C. de Nijs. alhier; Burg. Stand. Geboren: Aloysius, z. van. A. de Bakker en H. Pel. Theresia Anna^ Maria,, d. van W. J. M. Driessen en F. C,- Pas. Overleden: A van Schagen. 58 j., echtgen van A. Postma. D. Guijt, 19 j. Benoemd. Door Z. D, H. den Bisschop van Haarlem is benoemd tot Geestelijk Ad viseur van dc Hanze, de Gewestelijke Middenstandsvereeniging, den L T. B., den Volksbond en de R.K. Vereeniging van Gei- tenhouders, de Weleerw. heer Kapelaan A M. Kok; tot Directeur van het St. Fidelis- patronaat, de Weleerw. heer Kapelaan A Hendriks.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1