ri PAUL VAN DEURZEN BerMen isfit onze vorige oplage. HAARLEMSCH ACCOUNTANTSKANTOOR GED. OUDE GRACHT 71 - TELEFOON 1715 HhHUm. DE SPAARfiEBANK nou. GROOTE AFSLAG KALFSVLEESCH. KANTONGERECHT. Onbestelbare stukken. Gunning. De zaak der Brusselsche Bank voor de rechtbank te Middelburg. Concert. Plaatselijk Comité Olympische Spelen 1924. Indienststelling Voorjaarsploeg der Militie. Besmettelijke ziekten. C. H. Pan. I Pensioenkortingen voor gemeente-ambtenaren. BURGERLIJKE STAND. Onttrekking Duitsche bankbiljetten aan de circulatie. HEEMSTEDE. SCHOTEN. BLOEMEND AAL. »TE 1 Onbekend maakt onbemind, Plein 35. BEVERWIJK. LEIDEN. De N.-Holl. Grondcrediet' Hypotheekbank. Staking in den Engelsckcn scheepsbouw. Ophelderingen van Poincarê omtrent den buitenlandschen toestand en het verdrag van Lausanne. Dreigende staking in het Londemch tram' en autobus bedrijf. Een dagblad-correspondent gearresteerd. Staking van zeelieden. Surséance van betaling aangevraagd. China en Sovjet-Rusland, De Engelschen in Britsch-lndi'ê. De geredden der Japansche duikboot. V. K. HEDEN 86=»/, 73 141 12G1/. 128 134 78»,, 28'/s 480 379 643/„ 195 129»/ 134 1343/» 92 2181/» 431 9% 184 187 24'/, 116% 360% 274 326 145Va 209 108% 118% ,11 59% 1'3% 72% 17%, 91%, 997, 82ya 1017a 9 87 78 141 121 128 135 79V, 30 405 385 64 1S9 131 135 W57a 218 431 189% 192% 24'/, 120 364 278 335 148'/j 110 119 18 (Zitting van Woensdag.) Opkocperstraude. L)e 61-jarige T. F.f wonende te IJmuiden, •>d een partij oud koper en messinggaas pgekocht voor 75 en 5, zonder dat hij -a»' vermeld had in het daarvoor bestemde doorloopende register als bedoeld in artikel 137 Wetboek v. Strafrecht. Bekl. verklaar de het altijd te doen, doch het toen te tebben vergeten. Eisch en vonnis luidde 15 of 15 dagen. Arbeidswetovertreding. De slager B. Wte IJmuiden, stond te- cht ter zake dat hij had laten werken op een tijd dat dit niet mocht en dat zijn arbeidslijst niet was opgehangen. Bekl. zeide, dat zijn broer even was ko men aanloopen en dat toen zijn knecht hem gevraagd had even te helpen om een half kalf aan den haak te slaan. Dit was het -•enigste, wat zijn broer gedaan had. Hij v/as bovendien niet thuis geweest.. Wat de üjst betreft, deze hing meestal op, doch lag per abuis in de lade er onder. Het O. M merkte op, dat dit een her- halingsgeval betreft en er eigenlijk hechte- nisstraf geëischt moest worden, doch voor dezen keer, gezien het min feit, nog eens een veroordeeling zou vragen van 2X1 dag hechtenis, voorwaardelijk. De kantonrechter veroordeelde bekl. tot 1 dag voorwaardelijke hechtenis. Verdediger was Mr. Monnik. Melkvervalscher. H. H. A. vac L., wonende te Haarlem «n »an beroep arbeider en veehouder, had op 18 Februari in de keuken van het perceel kleine Houtweg 27, ten verkoop in voor raad gehad een hoeveelheid melk, welke ondeugdelijk was van samenstelling, daar er voor een kwart, zijfidc 25 pet., water was aan toegevoegd Bekl. zeide, dat hij dien emmer des mor gens had neergezet, toen weg was gegaan en niet weet hoe het water er in is ge komen Het O. M. zeide in zijn requisitoir, dat net Amsterdamsche Gerechtshof nog kort ge'idcn een melkvervalscher, die slechts 8 procent water hij de melk bad gedaan, had veroordeeld tot 3 maanden gevangenis straf. Nu het echte- voor bekl. de ee-ste keer was, en hij nog een andere omstandig heid in acht nam, vroeg 't O. M. een veroor deeling vaa 200 boete, subs. 20 dagen 'maar als. \i nog eens voorkomt, aldus de ambtenaar, voor eenzelfde feit, dan zal een «trenge straf tegen u geëischt worden Bekl.: Wat zegt u? 200 boete, waar moet ik dat vandaan halen met mijn ander halve koe De kantonrechter veroordeelde hem tot f 75 boete of 10 dagen Sublimaat afgeleverd. Zooals men zich zal herinneren, heeft /ich eenigen tijd geleden in IJmuiden het geval voorgedaan, dat een jongeman een hoeveelheid sublimaat had ingenomen. Degene nu, die deze sublimaat geleverd rad, moest zich hedenmorgen voor den kan tonrechter verantwoorden. Deze, de drogist H. S., uit IJmuiden, ver klaarde, dat hij het niet als geneesmiddel, doch als désinfectiemiddel had verkocht. Daar echter slechts door de apothekers en de dokters een hoeveelheid van 300 Gr. mag worden afgeleverd, (de hoeveelheid, die bekl had verstrekt) en er anders niet meer als 50 gram verkocht mag worden, vroeg het O. M 25 of 10 dagen. Dc kantonrechter veroordeelde hem tot t 10 boete of 10 dagen hechtenis. Administratie der Posterijen en Telegrafie kantoor te Haarlem. Lijst vin onbestelbare brieven en brief kaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Terug ontvangen in de eerste helft der maand Maart 1924. Bincenlandsche BrieVen: Tyves Bates, Haarlem. A. de Winter, p.a. Boscuier, Noord- wijkerhout. C. v. d. Bunk, Haarlem. Zuster 4. Constan, Nijmegen. W. Devies, Zandvoort. Departement van Waterstaat Departe ment van Oorlog, den Haag. Departement van Marine, Den Haag. Gemeentebestuur Wer- keloosheidsverzek., Haarlem, Hollandsche Draad en Kabelfabriek Secret, Amsterdam. Hille Beschuitfabriek, Amsterdam. Haarlem's dagblad, Haarlem. Idem, idem. Inspecteur Dir. Bel. Haarlem. Idem, idem. Kiosk Letter W. O.? Amsterdam. J. Keiler, Apeldoorn. N, H. den Heer, Amsterdam. Minister van Oorlog, den Haag. Idem, idem. Ministerie van Binnenlandsche Zaken en landbouw, den Haag. N. V. Niemeyer, Groningen. No. 9859 Rotterdamsche Courant, Rijksverz, bank, Amsterdam. Raad van Arbeid. Haar lem, Rijksinkomsten Bel. kamer 3, Haarlem, van Strijland Letter T,, Haarlem. Spieren burg Rotterdam. Dr. Schagen v. Zoelen, den Haag. J. P. Talens. Haarlem. N. Tober, Alkmaar, de Telegraaf. Amsterdam. De Pe likaan, Limonade Siropen, Haarlem. Binnenlandsch briefkaarten: Mr. M. J. Akersloot, Haarlem. Nellie Blecker, Enkhui zen. J. v. Brusse, Haarlem. L. J. Driessen, Rotterdam. Kelsraan v. Gent, Haarlem. Dr. de Leeuw, den Haag. L. G. Anntbina, Haar lem. T. d. Velde, Amsterdam. F. Wisbrunn en Lifmann. Haarlem. Buitenlandsche Brieven: Buckan Esq, Lon don. Fam. E. Gicper, Durlach Ladan. Jean Lanne, Paris. Miss M, Stone, Manton. Buitenlandsche Briefkaarten: Hochoen Goergyk? Reklinkhouisen. H. Kaku, p.a. S. Fukuchima, Japan. Idem, idem. Mr. C. Root- man, Algiers. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op dc stukken te vermelden opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggezonden. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van (een volledig adres, straatnaam en huisnum- rmer te voorzien. B. en W. van Haarlem brengen ter kennis -an belanghebbenden, dat het bouwen van een transformatorstation aan de Noorder Schoolsteeg* te Haarlem, waarvan de aanbe steding heeft plaats gehad op den lOen Maart j.l., door hen is gegund aan P. Rings Jr. te Santpoort, gemeente Velsen, voor de door hem ingeschreven som van 9.490, Op Dinsdag 8 April en vermoedelijk meer dere volgende dagen zal voor de rechtbank te Middelburg de zaak behandeld worden tegen den 34-jarigen hoofdinspecteur van de Brusselsche Bank, H. W., wonende te Scho ten en den 47-jarigen directeur van het thans opgeheven bijkantoor der Bank tc Middelburg W. P. van P„ wonende aldaar, beide thans gedetineerd sedert October j.l. in het Huis van Bewaring te Middelburg. Aan hen wordt ten laste gelegd verduiste ring en oplichting ten nadeele van cliënten der bank tot'n gezamenlijk bedrag van eenige tonnen gouds. Van de praktijken zijn vooral bewoners van het platteland van Zeeland de dupe geworden. Door het O. M, zijn met deze benadeelden ook verschillende deskundigen gedagvaard op het gebied van bank- en beurswézen, totaal 38 personen. Voor beklaagde W. zal mr. G. Tabak uit Amsterdam en voor van P. mr. J. Adriaanse -it Middelburg optreden. Zooals reeds met eenige woorden is medegedeeld, zullen Mia Peltenburg, Hendrik en Willem Andriessen, Vrijdagavond a-s. 'n concert geven in den Stadsschouwburg. Een zeer belangrijk programma is samen gesteld. De zangeres zal liederen zingen van Du rante, Cesti, Scarlatti, Ravel, Roussel, Mil- haud; terwijl de heeren Andriessen werken voor 2 klavieren zullen spelen van Bach, Mozart en Debussy. Daar werken voor 2 klavieren zeer wei nig ten gehoore worden gebracht, bestaat nu de gelegenheid zulke werken tc hooren uitvoeren door twee groote kunstenaars. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of een groot publiek zal deze bijzondere uit voering willen bijwonen. De Sportdemonstraties. Een belangrijke voetbalwedstrijd. Bij de sportdemonstraties, die Zaterdag middag 22 Maart, te half drie zullen plaats hebben op het H. F. C.-terrein aan de Span jaardslaan, zal behalve korfbal, athletiek en honkbal, ook een belangrijke voetbaloni- moeiing plaats hebben. De Stormvogels, uit IJmuiden, zullen zich komen meten met een elftal, gevormd uit de Haarlemsche eerste klassers, zoodat men verzekerd kan zijn, dat e^n gang naar 't terrein aan de Spanjaards laan in alle opzichten loonend zal zijn. Gisteren te 12.30 zijn te Willemsoord de dienstplichtigen uit de provincie Noordhol land bij de Zeemilitie in dienst gesteld tot het volbrengen van hun eerste oefening, die tot November duurt. Maandag a.s. volgen de Wielrijders en Genietroepen, waarvan de indienststelling te Utrecht plaats heeft. Hun eerste oefening eindigt eind Augustus of begin September. Dinsdag a.s. zullen dc dienstplichtigen voor 10e en 21e R. I. tc Hilversum in dienst worden gesteld om daarna in detachemen ten naar Ede en Amersfoort te vertrekken evenzoo tot einde Augustus of begin Sep tember a.s. In de week van 9 tot en met 15 Maart 1924, kwam er te Hoorn een geval van buiktyphus voor; te Koog a. d. Zaan 1 geval van buiktyphus, te Limmen 1 geval van nekkramp, te Uitgeest 1 geval van diphthe- ritis, te Velsen 1 geval van buiktyphus en 1 geval van roodvonk, te Wijk-aan-Zee 2 gevallen van roodvonk, te Zaandam 2 ge vallen van diphtheritis, te Zandvoort 1 geval van roodvonk, tc Leiden 2 gevallen van roodvonk en 1 geval an diphtheritis en te Sassenheim 1 geval van buiktyphus. Bij Koninklijk Besluit is, met ingang van 1 April 1924. op zijn verzoek, eervol ont slag uit 's Rijks dienst verleend aan: C. H. Pan, ontvanger der directe belastingen te Haarlem. Dc heer C. H. Pan heeft thans 46 dienst jaren achter den rug, waarvan hij dc laatste 6 te Haarlem heeft gesleten. Als gewoon surnumerair is hij in 1878 zijn carrière begonnen. In 1881 werd hij te Sluis benoemd als ontvanger, om vervolgens in 1883, eerst als adjunct controleur en later als inspecteur, te Amsterdam te worden be noemd. In Augustus van het jaar 1886 kreeg hij zijn aanstelling als inspecteur te Heerenveen. Toen de oorlogsjaren aanbraken, werd bij als grens-inspecteur te Breda geplaatst, al waar hij de controle kreeg over het grensge bied gelegen tusschen Baarle Nassau en Roosendaal. Zooals te begrijpen is was dit toentertijd een allesbehalve benijdenswaar dige post, daar vooral de grens-controle, met zijn steeds groeiende aanwas van com miezen en anderszins zeer veel werk vor derde. In Mei 1918 kwam de heer Pan te Haar lem als ontvanger en is daar zonder over plaatsing gebleven tot nu aan toe. Toen hij te Haarlem kwam, werkte men met slechts 7 man personeel, en nu met 18. Deze uitbreiding was noodzakelijk gewor den in verband ten eerste, met de vele be lastingen die er bijgekomen zijn, en ten twee de dat de Gemeentelijke en Rijksinkomsten belasting voortaan gecombineerd voldaan moeten worden. De heer Pan vertelde ons nog dat, de laat ste jaren van zijn dienst een van de drukste geweest zijn, daar Haarlem tot een van de meest drukke kantoren behoort, vanwege zijn uitgebreiden omtrek, en ook om het feit dat in Haarlem geen betaalmeester geves tigd is. Dit loopt allemaal over den ontvan ger te Haarlem, De heer Pan, die thans ongeveer 67 jaar oud is, is begiftigd met de onderscheiding „Officier van Oranje Nassau" welke hem in 1913 werd verleend. Het raadsbesluit van Ilpendam vernietigd. Naar wij vernemen, hebben Ged. Staten van N.-Holland hun goedkeuring onthou den aan het raadsbesluit van Ilpendam, tot korting van de 854 pet. op het salaris der gemeente-ambtenaren aldaar voor pen- sioenstorling. Ged. Staten hebben daarbij overwogen, dat, in verband met de geschiedenis der wet in het algemeen, het verhaal dier bij dragen geacht moet worden met de be doeling van den wethouder te stroken, zoo dat het allerminst op den weg van Ged. Staten kan liggen van besturen der ge meenten, dis overeenkomstig die bedoeling handelen, belemmeringen in den weg te leggen. Dat evenwel waar ten aanzien van het gebruik maken van die bevoegdheid geen uitzondering of voorbehoud is ge maakt met betrekking tot het in art. 162 der Pensioenwet gestelde vereischte, al dergelijke besluiten aan de goedkeuring van hun college zijn onderworpen, zoodat Ged. Staten in elk concreet geval behooren na te gaan of bijzondere omstandigheden zich ook verzetten tegen de toepassing van het door den wetgever gewilde, althans zonder eenig voorbehoud toegestane verhaal. Wat het besluit aangaat van Ilpendam, inderdaad zijn zulke omstandigheden aan wezig, vermits dit besluit uitsluitend om tot vermindering van belastingdruk te ko men, is genomen op een voorstel, dat rau welijks bij de behandeling der gemcente- begrooting werd gedaan en met 1 stem meerderheid aangenomen, in strijd met het advies van B. en W. en zonder dat eenig vooronderzoek was voorafgegaan, De Raad heeft zich dus bij het nemen van het be sluit geen, rekenschap gegeven, eensdeels welken invloed de korting op de salarissen op den tc Ilpendam niet overdreven belas tingdruk hebben zou, anderdeels of bet in elk geval betrekkelijk geringe voordeel dat daardoor voor de belastingbetalers werd verkregen, opwoog tegen den last, die daar door op de schouders der weinig talrijk en geenszins buitensporig bezoldigde ambtena ren werd gelegd. Uit het bovenstaande blijkt, dat Gedep. Staten dus het z.g. formeele standpunt heb ben gehandhaafd, doch hier een geval van bijzondere omstandigheden meenden tc heb ben. Ondertrouwd: 20 Maart, I. C. Bos en D. E. Hulshof. G. de Rooij en H, M- Kool haas, Getrouwd: 20 Maart. C. v. d. Lugt en J. Harmans. M. Ockeloen en J. C. v. Egmond. J Ockeloen en C, A Uitten- bosch. W. Veenstra en E. H. v, Dor sten. Geboren: 18 Maart. d. van C. J. v. Soest Balm. 19 Maart. d. van M M. van Bruggenv. Lieshout. d. van J. Stoute v. Opzeeland. z. van J. H. Scholte Bosch. Overleden: 19 Maart. G. A. Scheelings, 61 jaar, N. Geldeloozepad. J de Jong, 83 jaar, Grebberstraat. J. M, v. Kessel Loerakker, 53 jaar, Olieslagerslaan. E. C. Schultz—Hosbach, 41 jaar, Rolhuizen. H. M. Brouwer, 71 jaar, Kamperlaan. D. de Feber, 73 jaar, Kamperlaan. Naar de Haarlemsche Bankvereeniging ons mededeelt zullen de banknoten van 5 billioen mark, uitgifte 1 en 7 November 1923 door de Duitsche Rijksbank worden ingetrokken. Tot 5 April 1924 kunnen zij tegen andere wettelij ke betalingsmiddelen worden ingewisseld. Vermoedelijk zuilen de biljetten van 10 billioen en 100 billioen mark ook aan dc circulatie worden onttrokken. Kruisverbond. Woensdagavond werd in de matig bezette zaal van het R.-K. Yereeni- gingsgebouw, door het Kruisverbond een propaganda-avond gehouden. Wij moeten het betreuren, dat het publiek zoo slecht was opgekomen. De voorbereiding van deh avond verdiende een beter lot. De voorzitter van het Kruisverbond open de den avond met den Christelijken groet en heet de aanwezigen welkom. Daarna geeit hij het woord aan den spreker van dezen avond, den heer H. B. v. d Sande, die komt met het onderwerp: „Waarom en hoe moe ten wij de R.-K. Gevangenen helper.?" Deze rede was wel het pronkjuweel van den avond. Door de duidelijke, beknopte verklaringen van den heer v. d. Sande, heb ben wij ccn overzicht van het werk dezer vcreeniging gekregen, op een wijze, die haar weerga nog niet heeft gevonden, en zijn wij van haar noodzakelijkheid overtuigd. Spr. begint met uiteen te zetten, wat de R.-K. Reclasseeringsvereeniging eigenlijk wil Ze wil, aldus spr., hen, die met den straf rechter in aanraking komen, hen, die in de gevangenis zijn ingesloten, en hen, die na hun straftijd weer in de maatschappij terug- keeren, zedelijk verbeteren en verheffen en hen maken tot goede, godsdienstige, waar dige leden van het maatschappelijke leven. Hoe zij dit tracht te bereiken? Op twee manieren: n.l. vóór en na het eindigen van de straf. Voor dien tijd voaornamelijk door het celbezoek. Dc werkende leden bezoeken de ongelukkige uilgestootenen in hun cellen, spreken hen aan, hard of medelijdend, al naar dit noodzakelijk is en trachten voor hen een voorwaardelijke loslating te ver krijgen. En na dien tijd door over den in vrijheid gestelde een patronage, d. i. be schermend toezicht aan een harer leden op te dragen. De patoon is verplicht zijn pupil met raad en daad bij te staan, hem, waar mogelijk, te helpen en van tijd tot tijd rap port over hem in te dienen. Spr. acht het noodzakelijk, eens uiteen te zetten, wat een voorwaardelijke veroordee ling eigenlijk beteekent. Deze instelling, al dus spr., dankt voornamelijk haar bestaan aan het werk der reclasseeringsvereenigin- gen fh het algemeen en stelt den rechter in de gelegenheid, om een bekl. te veroordee- len tot een straf, die slechts bij het over treden van de gestelde voorwaarden binnen een bepaalden tijd, in werking treedt en den Minister van Justitie, om een gevangene, dia reeds heeft geboet, eveneens onder voor waarden, een gedeelte van zijn straf kwijt te schelden. De door de reclasseeringsver eeniging gestelde patroon nu heeft er voor te waken, dat de in vrijheid gestelde deze voorwaarden niet overtreedt. Spr. voert dan een warm pleidooi, waarin hij vooral ten velde trekt tegen de nog gangbare meening, dat iemand, die gezeten heeft, de beste baantjes krijgt. Niets is min der waar. Met eenige voorbeelden wordt di.t door spr. geïllustreerd. Het is o zoo moeilijk, eenig werk voor dén bevrijde te vinden.. En toch moet het, want de eerste voorwaarde voor een voorwaardelijke ver- oordecling is, dat de losgelatene aanstonds aan het werk kan gaan. Hoe kunnen wij het R.-K. Rcclasseerings- werk steunen? vraagt spr. Op verschillende manieren. Voor alles door uw zedelijken steun. Ziet niet op den ongelukkige met ver achting neer. Verschaft hem werk, zoo ge kunt. Staat hem bij. Bidt voor het welslagen der pogingen van de R.-K. Reclasseerings vereeniging. En ten laatste \steunt het werk financieel. Er is geld noodig, om voort te werken; om den in vrijheid gestelden onder dak en kleeding tc verschaffen, enz. Moge, aldus spr., nog vele ongelukkigen door het werk der R.-K. Reclasseeringsvereeniging tot waardige leden der christelijke samen leving worden bekeerd. Een spontaan applaus beloont den spreker voor zijn mooie rede. De voorzitter dankt den heer H. B. v. d. Sande en geeft, na een kwartiertje pauze, het woord aan den 'heer A. W. v. d. Lin den, die met zijn lichtbeelden ons een beeld zou geven van het gevangenisleven van voorheen en thans. Door de duidelijke platen valt het den secretaris der R.-K Reclasseeringsvereen- ging, afd. Haarlem, gemakkelijk, ons een voorstelling te geven van de eerste recht spraak 800, door Karei den Groote, waar wij de heidensche beginselen: het zitten onder de eiken, vereenigd. zien met de Christelijke gebruiken, als de eed op het kruis. Na een kort overzicht van de oude systemen omtrent verhoor, pijnbank, ver schroeien van handen en voeten, en straf, galg, geeselen, rad, brandmerken, onthoof den, komen wij tot de meer beschaafde tijden en kunnen ons een indruk vormen van de bestaande systemen, als cellulaire opsluiting, gemeenschappelijk samenzijn, v/erkverschaffing, enz. Ten slotte komt de ons onbekende be kende: de Haarlemsche gevangenis, die wij allen van buiten kennen, maar van wier innerlijk wij ons geen flauw beeld kunnen vormen. Ofschoon alles zeer veel is verbe terd en er vooral rekening mee gehouden wordt, dat een gevangene ook mensch is, kon de heer v. d. Linden bij ons niet het verlangen opwekken, eens nader kennis te maken. Wat dan ook zijn doel niet geweest za! zijn. Uit den aard der zaak is het tweede ge deelte van het programma meer een cause rie. De heer v. d. Linden weet dit echter op zoo'n aangename wijze te bewerkstelli gen, dat hij onze aandacht van het begin tot het einde boeit. Het is kwart over tien, als de voorzitter met eenige dankwoorden en den Christe lijken groet deze vergadering sluit. Ontdekt. Door T. C, J„ alhier, is aan gifte gedaan, dat hij den laatstverloopen tijd herhaaldelijk eenig geld vermiste. Als ver lacht daarvan is opgespoord zijn knecht P. v. B., die bekende zich aan diefstal van dat geld te hebben schuldig gemaakt. Gemnden voorwerpen. Terug te beko men bij A. Hermeijer, Jeroen Boschlaan 3. een kinderportemonnai met inhoud; Teuve- link, Bronsteeweg 68, een grijze en een groene handschoen; Forley -Duvel, Vreden- Bofstraat 7, een alpacca lepeltje; Warnaai, Oosterbaan 28, een kinderbontje; Staijsel. Haemstedeplein 9, een wieldop voor een kinderwagen; Mevr. Fabius, Schauwbroeker- str3at 9, een portemonnaie met inhoud; Van Riesen, Lindenhoutstraat 25, een kinder- schort; C. Verdouw, Cloosterweg 47, electr. fittings en stopcontact; F. H. v. Ree. Camp- laan 18, een rozenkransetui en gebeden boekje; J.Kobus Binnenweg 59. een sierduif; H. Henskens, Schalkwijkerweg 39, Haarlem, een portemonnaie met inhouud. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd; K. Gering en K.^ Sehtnid. Getrouwd: J. W. F. van Dijk met Joh. Smits. Geboren: d. van C. S, SwamaFreije; d. van H. .1. WeddepahlVedder; d. van A. M. S itTx'-huizen. d. van A. G. RolversKoelemij. Overleden: Joh. van den Berg, wed. M. Kok, 65 j.; J. IJfs, 24 jJ. P. H. M. v. d. Weiden, 2 j.; A. M. Fischer, 74 j. Burgerlijke Stand in de week van 10 tot 16 Maart 1924. Geboren: z. van A. M. van Doorn Heemskerk. d. van J. WennesGroene- veld. z. van C. H. F. BelderokGodde. z. van E. C. HeeremansMoet. z. van H K. H- FrankTierolf. d. van A. A. HoenderdosOerlemans, d. van A. A. Geldorp—Serné. z. van W. van der MaasPietersen. d. van P. van VlietMes, z, van E. Odenthalvan den Hurk. Ondertrouwd: M. K. de Graaf en H. Zijl- Getrouwd: J. G. Philippo met A, M. de Graaf. Overleden: G. van der Broek, 79 jaar, weduwe van H. Dijkstra. Tuinbouw- en Plantkunde. Als de meeste harer voorgangsters, was de laatste bijeenkomst van de afdeeling Bloemendaal Velsen der Kon. Maatschappij voor Tuin bouw- en Plantkunde weer rijk aan leering en merkwaardigs; Als hoofdnummer prijkte op de agenda: „De planten- en dierenwereld van den Tuinbouw bij 10.000-voudige ver grooting", door den heer A. Meilink, leeraar in plant- en dierkunde te Haarlem. Na door den voorzitter, dr. Posthumus Meges, aan de vergadering te zijn voorge steld, kreeg dc heer Meilink het woord, Deze gaf allereerst een technische uiteen zetting van de wijze, waarop hij zijn objec ten een dusdanige vergrooting op het witte doek deed ondergaan. Daarna verschenen er een paar zeer be kende monsterdieren op het doek, die even wel door hun sterke vergrooting veel van hun bekendheid verloren, n.l. eenige blad luizen. Door. hun doorschijnende chitine-laag waren de voedselresten en de levende jongen, die dc wijfjes bij zich droegen, zeer duidelijk tc onderscheiden. Onder de microscopische preparaten, wel ke spreker gebruikte, om eenig inzicht te geven van de wijze, hoe 't vergrootingsappa- raat werkte, noemen we b.v. 't voorste kop- gedeelte van een kruisspin. De geweldige kaken, waarmee de prooi vastgegrepen wordt en gewond, de gifblaas en 't gifkanaal, dat alles was wel in staat ontzag in te boezemen, als men vergat de 10.000-voudige vergrooting. Ook het kaken- stelsel van den roofkever, dat zelfs in staat is de harde omhulsels van ritnaalden of ko perwormen te vermorselen, was niet voor de poes. Dat alles was slechts een voorproefje van 't geen volgde. Onder de volgende prepara ten waren er echter ook vele, waarbij het moorddadige een minder groote rol speelde. Hoofdzakelijk waren deze gewijd aan den bouw en de levensverrichtingen der planten. Van cellen, vezels en vaten waren zeer dui delijke teekeningen en microscopische pre paraten aanwezig. Ook talrijke natuuropna men, waaronder verscheidene van plekjes uit de omstreken, werden vertoond, Efl bij alle kiekjes en lichtbeelden gaf de heer Meilink een uitvoerige en zeer duide lijke explicatie, 't Zal ^ian ook voor de vele aanwezigen een teleurstelling zijn geweest, toen spreker zijn causerie, met 't oog op den tijd moest eindigen en er begonnen maast worden aan de meer prozaïsche kost ran een huishoudelijke vergadering. Maar ook zullen allen ingestemd hebben met den voorzitter, toen deze de hoop uitsprak, den heer Meilink nog meerdere malen op de ver gaderingen van dc afdeeling terug te zullen zien en toen hij den heer M, hartelijk dank zegde voor zijn onderhoudende en leerzame verhandeling. Met algemeene stemmen werd daarna 't voorstel van 't bestuur aangenomen, om üi den vervolge den 3den Dinsdag van de maand te bestemmen voor de vergaderin gen. De vragenbus bevatte de volgende vragen; 1. Wat is er te doen tegen 't geel worden der bladen van Primula Obconica. De heer Crifficen raadde aan de planten te bewaren voor te veel zon en hun niet te zwaren grond te geven, 2. Hoe komen de wilde tulpen bij Saxen burg? Aniw.: Vele vraaggezichten en eenige ver onderstellingen. 3. Op de zaaipannen met varens vertoont zich mos. Kan dit schadelijk zijn voor 't zaad (sporen!) en hoe kan d'at tegengegaan wor den? Aniw.: Wat aangezien wordt voor mos, kunnen ontkiemende sporen zijn. Bij 't ge bruik van uitgekookten grond is raosvor- ming uitgesloten. 4. Op de bladen van mijn varens komen witte vlekken. Wat is de oorzaak? Antw, van den heer Beunder: Zonder de bladen te zien, is dit niet te zeggen. Het kan 't gevolg zijn van 't gieten met kalkhoudend water, 5. Kan carbolineum van 't vorige jaar nog gebruikt worden? Antw.: De Voorzitter is 't niet geheel eens met een der leden, die antwoordt van ja. De voorzitter raadt aan niet meer te bestel len dan noodig is en geen overjarige carbol!» neum te gebruiken. Als nieuw bestuurslid-vakman werd ver- vo'é5Fs n°g gekozen de heer Meij met 17 van de 28 stemmen. Deze nam zijn benoeming aan. Voor de puntenlijst waren vele mooie in zendingen. 1. A. F. Bos, vaas tulpen Bartigon 7 p. Idem bak Narcisse bicolor 9 p. 2. A. Koper, groep Hortensia 7 p. Idem groep Acacia paradox 8 p. 3. H, Boegschoten, groep Amaryllis Hip- peastrum 10 p. Idem Anthurium schertzerianum 8 p, Idem Clivia's 9 p. 4. R. v. d. Hul, Aardbeien in pot 5 p. Idem, vaas Calia's 8 p, Idem een Cattleija 7 p. Idem een pot en een vaas Amaryllis 6 p. Idem Strelitzia regina 6 p, 5. K. Griffioen, een vaas Calia's 9 p. 6. R, v. d. Boogaard, een pot Anthurium schertzerianum 7 p. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij J. Priesman, p.a. Sweijen, Zo- mcrzorglaan 42, Bloemendaal, een bouw plan en een paar handschoenen; P. v, No- belen, Bleekerspad 5, Bloemendaal, een zil veren lepel gemerkt S. d. W.; v, d, Pol, Brederodeweg 33, Bloemendaal, een grijze wij zij 1 iT? M doch zoodra U eenmaal onze EERSTE KLAS ENGELSCHE GEMAAKTE HËERENKLEEDING draagt zullen U als vaste klant behouden, dank de ONBERISPELIJKE PASVORM voor ieder figuur, PRIMA KWALI TEIT EN BEWERKING, NIET TE OVERTREFFEN COUPE en LAGE PRIJS. Wij brengen d® nieuwste dessins en modellen; COLBERT COSTUUMS en "JEMISAISONS, vanal 1 35.— WOLLEN GABARDINE REGEN JASSEN en -MANTELS vanaf i 32.50 JONGEHEEREN-CQSTUUMS vanal i 22.50. t.o. de Tempeliersstraat. - Tel. 1265. ZIET DE ETALAGES. The Kind o! Clothes Gentlemen Wear Sold by Merchants Who Know Clothes Value, 99, Bloemendaal, een bouffante; Hillen, Rustenburgerweg 5, Bloemendaal, een por temonnaie; de Boer, Kleverlaan 153, Bloe mendaal, een gouden zegelring; E. v. d. Meent. Bosch en Duinlaan 17, Bloemen daal, een damesportemonnaie; Mej, Broer, Bosch en Duinplein 5, Bloemendaal, een zilveren broche; H. Elizen, Marceüsvaart- pad 9, Overveen, een kindermuts; N. Ver duin, Zuidertuindorplaan 21, Overveen, een bruin wollen handschoen; F. Vlug, Klaver straat 7, Haarlem, een, grijs jasje; J. Ci- rol gebruikt kippengaas; WesseUng, Duin- lustweg 42, Overveen, eenige sponsen; H. Tweehuijsen, Zuidertuindorplaan 27, een lcrgnet- etui; J. Polderman, Soaarnewöu- derstraat 46rood, Haarlem, een overjas; Roozen, Bloemendaalscheweg 237, Overveen, een gouden armband; aan het bureau van. politie te Overveen, een huissleutel, een paar wollen kinderhandschoenen, een grijze kinderhandschoen, twee doeken, ge merkt 251, een dop van een benzine-re servoir, een vulpenhouder, een paar dames- handschcenen, een bruin lederen broodzak» bij Westerwoudt, Kweekduinweg 14, Over veen, een gele hond. Worstelen, Zaterdag- en Zondagavond worden in het. Veilingsgebouw „Centrum" wedstrijden gehouden in worstelen en ge wichtheffen, om het kampioenschap van N.- Holland, alsmede wedstrijden voor de Olym pische spelen, die dezen zomer te Parijs worden gehouden. Voor dezen wedstrijd zijn 10 worstelaars ingeschreven, waaronder 4 leden van „D. O. K.", alhier, n.l. de heeren J. Muys, P. Kluft, A. Burger en G. v. d. Winden, Er wordt geheel volgens de bepalingen van de Olympische spelen geworsteld, alle deelnemers ontmoeten elkaar een keer, zoo dat er 90 partijen geworsteld zullen worden. Voor het gewichtheffen zijn 11 deelnemers ingeschreven, waaronder verschillende kam pioenen, o, a. G. Scheffer. „Hercules", Haar lem. Er valt dus voor liefhebbers van dezen tak van sport veel te genieten. Er wordt op een podium in het midden van de zaal ge- weskt, zoodat een ieder de verschillende partijen goed kan volgen. Enkele der prijzen voor deze wedstrij den zijn geëtaleerd in de fruitzaak van den heer C. Kuis, Breestraat, alhier. I Kantongerecht. G, Br., chauffeur op een autobus, heeft niet tijdig den tramweg ver laten, toen een tramrijtuig LeidenVeur naderde. Eisch 10 of 10 dagen. L. C. 0„ motorhcrsteller te Noordwijk, heeft zijn jongsten bediende te lang laten werken. Eisch 4 of 4 dagen, A. v. d. L„ melkventer te Oegslgeest, is beklaagd zonder licht gereden te heb ben met een handwagen, waartegen een wielrijder is aangereden, die daarom een eisch tot schadevergoeding stelde van 65. De Kantonrechter zeide, dat de eisch voor schadevergoeding te hoog was, Eisch 5 of 5 dagen, H. C. Br., te Leiden heeft te snel gere den met een motorrijwiel. Eisch 6 of 6 dagen. C. W. C„ wijnhandelaar te Leiden, heeft een dergelijke overtreding begaan Eisch 10 of 1U d. H. J. v. H., melkslijter te Leiden, heeft op de kleine steentjes gereden met zijn wagentje. Eisch 1 of 1 dag. KI. L. E„ student te Leiden, heeft nacht rumoer gemaakt. Hij had daarbij muziek gemaakt. De kantonrechter meende, dat zc niet piepnuchter zouden geweest zijn, en dal dc omwonenden er last van ge' ad hebben. De zaak werd aangehouden tot Maandag. J. M. C„ Den Haag, heeft den spoorover weg tc Leiden overgeloopen, nadat het sein reeds gegeven was van afsluiten. Eisch 1 of 1 dag. J. H„ chauffeur, te Noordwijkerhout, heeft zonder licht gereden met zijn auto bus. Eisch 10 of 10 dagen. N. de T., chauffeur te Leiden, heeft met één licht op gereden, eisch 5 of 5 d. J. C. v. B„ chauffeur te Leiden, had zonder licht gereden. Eisch 3 of 3 dagen. J. A. G„ smid te Leiden heeft eveneens zonder licht gereden waarvoor 2 boete werd geëischt, wat de Kantonrechter dade lijk op 50 ct. bracht. W„ te Leiden, die met zijn woonwagen een standplaats had ingenomen op een par ticulier terrein, werd veroordeeld tot 1 boete of 1 dag hechtenis. Meisje verbrand. Te Leiden zijn de klee- ren van de 6-jarige Marie R. in brand ge raakt. Het meisje is in het academisch zie kenhuis te Leiden aan de bekomen brand wonden overleden. ALKMAAR, 20 Maart. In de gisteren ge- houden algemeene vergadering der Noord- Hollandsche Grond-Crediet-Hypotheekbank (werden de balans cn winst- en vcrliesreke- 'ning over 1923 goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 14 pCt. LONDEN, 19 Maart, Zooals reeds gemeld werd, dreigde er een uitsluiting op de nat werven. De stakers te Southampton hebben nog tegen het advies van hun organisatie in, besloten te weigeren, den arbeid te hervat ten. De executieve van de Shipping trading zal Vrijdag een conferentie beleggen met de werkgevers. Mocht deze toestand voortdu ren. dan za! volgens verklaringvan de pa. troons, einde dezer week de uitsluiting L werking treden. PARIJS, 20 Maart Poincaré zal Dinsdag a.s. in de Kamercommissie voor buitenland sche aangelegenheden, inlichtingen over den buitenlandschec toestand en opheldering omtrent het verdrag van Lausanne geven. LONDEN, 20 Maart. Er dreigt thans een staking in het tram- cn autobusbedrijf te Londen, die Vrijdagavond zal moeten in gaan, De vertegenwoordigers van uitgeslo ten tramondernemingen en die van de werk geversorganisaties, zullen bij beslissing vafl den Minister van Arbeid, morgen een bij eenkomst houden, waarin besprekingen zul- len worden gevoerd over de geëischte loons- verhooging ten einde een stremming in auto bus en trambedrijf af te weren. MADRID, 20 Maart. Het Directoire heeft den correspondent van de „Chicago-Tri bune" laten arreesteeren, onder beschuldi ging dat hij tendentieuze berichten aan zijn Blad seinde, welke dc waarde van de pe seta ongunstig beïnvloedden. Later is hij op vrije voeten gesteld, doch bevindt zich onder politioneel toezicht. ROTTERDAM, 20 Maart Ir- een gisteren gehouden vergadering van zeelieden onder leiding van 't bestuur der Ned. Zeelieden vereeniging „Eendracht," is een motie aan genomen, waarin dc zeelieden, gehoord do havenarbeiders besloten hebben, Maandag het werk neer te leggen. Geen schepen zul len worden gemonsterd die daar anders worden gelost en geladen dan door hen, die dit ingewone omstandigheden doen, ZWOLLE, 20 Maart. Heden is surséanca van betaling aangevraagd door de sinds 1 Jan. 1864 te Zwolle gevestigde lirma v. d, Vegte en v. Reede, commissionnairs in Ef» fecten. PEKING, 19 Maart. De Chmecsche regee ring heeft den Russischen Sovjet zaakge. lastigde last gegeven, Peking te verlaten. Als reden hiervoor wordt opgegeven dal Karatan het ministerie van buiten!, zaken beleedigd heeft over een nota. De toestand is zeer gespannen, LONDEN, 19 Maart, Een telegram uit Pesjavar meldt, dat nabij Hamata d© Engel- sche kapitein Honton in een hinderlaag is geloopen en op verraderlijke wijze gedood werd. 2 Indische soldaten werden gedood en 6 Indiërs gewond. TOKIO, 20 Maart. D# reddingsbrigade deelt mede, dat 18 van de 44 opvarenden van de Japansche duikboot no. 144, die ge zonken is, hedenmorgen nog in leven waren. MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden vaster. 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 4'A Nederland 1917 1% N.-I. 1921 A Holl Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij- „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Ouds Boot Holl. Stoomboot H. V. A. Java Cultuur Jurgens gew Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij, Resc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U S. Stee! Marine comm. Vorstenlanden Actions id Comp. Merc. Arg. Poerworedjo Oude Deli Senembab Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconda Wabash 91 99/,t 82 V lOl'/s 9 Leppen 60 ct. de 5 ons. Gehakt a 50 c. de 5 ons. Ged. Voldersgracht 8. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2