BUITENLAND. ORDE EN WET ONDER DE SOVJETS. UIT HET AHD-. Een nieuwe briefwisseling tusschen MacDonald en Poincaré. De z.g. geheime overeenkomst tusschen Tsjecho-Slowakije en Frankrijk. De arrestatie van prof. Quidde. ff et bezoek van Marx en Stresemann aan Weenen. Churchill's nederlaag. De dreigende staking bij de Londensche trams en omnibussen. De politieke toestand in Ierland. Overstroomingen Een kuis ingestort. Een botsing tusschen fascisten en socialisten op Sicilië. MARKTNIEUWS. De motie van vertrouwen in de Belgische regeering aangenomen. Visschery. VERKEER EN POSTERIJEN, Wederinvoering premiestelsel, Oc oude kwestie tusscben Frankrijk en Belgie. In zijn op 13 Maart in den Franschen Se naat gehouden rede sprak de heer Poincaré ook over de bezetting van het Ruhrgebied. Wij handelen, zoo-zeide hij daarbij, voor alle geallieerden en maken met op meer aanspraak bij de opbrengst van de onderneming dan op ons overeengekomen deel, 52 proc. Blijk baar is men door deze uitlating in Engeland wakker geworden en velen stelden daar de mag, wat Engeland dan wel uit de opbrengst van deze bezetting heeft ontvangen. Ook in het Lagerhuis is deze vraag gesteld. Uit het antwoord van den eersten minister, dat wij gisteren onder onze Radio-berichten mede- deeling deden, blijkt nu hoe de zaak eigenlijk .n elkander zit. De Fraasche en Belgische re geeringen, die het Ruhrgebied hebben bezet en dit „productieve pand" exploiteeren, heb ben zich op het standpunt gesteld, dat van hetgeen door het Ruhrgebied wordt opge bracht, ten bate van de Vergoeding allereerst de kosten van de bezetting moeten worden afgetrokken. Wat er dan overblijft zal allen geallieerden ten goede komen volgens de een maal vastgestelde schaal van verdeeling. Maar hier zit de kneep. Want de Britsche regeering «telt zich op het standpunt (hetzelfde van de vorige regeering, en tusschen deze en de Fran- sche dreigde in de laatste maanden van het vorig jaar hierover reeds een ernstige oneenig- heid), dat de maatregelen, door Frankrijk en België genomen en welker kosten ze van de Duitsche vergoedingsbetalingen aftrekken, onwettig zijn en dat het onrechtmatig is van Frankrijk en België om beslag te leggen op Duitsche activa en inkomsten en de kosten dier beslaglegging in rekening te brengen. Als men niet tot de beslaglegging was overge gaan, zouden de activa en inkomsten geheel en al ter beschikking zijn van de Vergoeding en door nu onnoodige kosten te maken, doet tpen tekort aan de rechten der geallieerden. Zoo is dus het Britsche standpunt en zoo heeft dan ook blijkbaar de Britsche regeering geweigerd een aandeel te ontvangen in de op brengst van het Ruhrgebied, die door de Fransch-Belgische maatregelen ten nadeele van de andere belanghebbenden is beperkt. De heer MacDonald verklaarde dan ook, dat eerst bij een volledige behandeling van heel de Vergoedingsguaestie een definitieve regeling kan worden getroffen. De „onthullingen" van het Berliner Tageblatt. De „onthullingen" van het „Berl. Tagebl." over een geheim verdrag tusschen Tsjecho- Slowakije en Frankrijk doet vrijwat stof op- warrelen. En van Tsjechische èn van Fransche zijde worden de beweringen van het „Berl. Tagebl." met nadruk tegengesproken, zooals gisteren reeds door ons werd gemeld. Er is geen geheim verdrag, er is niets meer en niets anders tusschen beide landen dan het verdrag waarvan aan den Volkenbond mededeeling is gedaan. Het „Berl. Tagebl." houdt in- tusochen zijn beweringen vol, en belooft een uitvoeriger uiteenzetting. De ervaring van de laatste jaren heeft zeker wel geleerd, dat men met onthullingen bijzonder voorzichtig moet zijn. En het is zeker lang niet onmogelijk, gelijk van Fransche en Tsjechische zijde «vordt opgemerkt, dat het „Berl. Tagebl. slachtoffer is geworden van een vervalsching zooals er in de laatste jaren al meer zijn voorgekomen. Het is zeer zeker voorbarig reeds nu al dadelijk op gezag van het „Berl. Tagebl," het bestaan van een geheim ver drag aan te nemen, dat niet alleen het lot van Tsjecho-Slowakije nauw zou verbinden aan dat van Frankrijk, maar ook zelfs aan dat van Polen. Er worden reeds enkele aanwijzingen ge geven, waaruit men meent de vervalsching van het document, dat het „Berl. Tagebl." ter beschikking staat, te kunnen aantoonen en men mag dus zeker nu met belangstelling rfwachten welke toelichting en nadere mede- deelingen het Duitsche blad zal doen om de echtheid van de gebruikte stukken aan te toonen. Tot zoolang zal men zeker goed doen «en oordeel op te schorten. Naar het „Berl. Tagebl." verneemt, is de „Brünner Tagesbote" wegens het overne men van de onthullingen van het „Berl. Tegebl." over het geheime verdrag tusschen Frankrijk en Tsjecho-Slowakije door de Tsjechische regeering in beslag genomen. De neeste Duitsche bladen te Praag hadden het derlijnsche bericht niet overgenomen, blijk baar uit vrees voor inbeslagneming. Zoowel uit Rome als uit Boedapest wordt aan het „B. T." gemeld, dat de indruk, dien de ortiullingen hebben gemaakt, bui tengewoon groot is en dat men in Italië zoo wel als in Hongarije van de echtheid der documenten overtuigd is. Terwijl ook gistermorgen weer verschillen de Duitsche bladen zich in hoofdartikelen met deze onthullingen bezig hielden, stelde de „Voss. Ztg." den Tsjechischen gezant te Berlijn, Tuszar, verschillende kolommen ter beschikking om uiteen ,te zetten, waarom de documenten vervalscht moeten zijn. Het conflict in de „Duit sche Volkspartij". De hoop van het bestuur van de D. volks partij, dat de actie van de dissidente fractie van dr. Quaatz ca. geen weerklank zou vinden bij de p artijgenooten in den lande, blijkt ijdel te zijn, naar de Berlijnsche cor respondent van de „Frankf. Zt." constateert. Wel zijn er verklaringen van verschillende partijgroepen bij het bestuur ingekomen, dat men trouw blijft aan de politiek van den partijleider Stresemann en protesteert tegen de vorming van afzonderlijke fracties, maar daarnaast verheffen zich ook andere stemmen. De afdeeling Bremen bijv. verklaart het volkomen eens te zijn met de „streng-natio- nale en anti-marxistische doeleinden" van de „nationaal-liberale- organisatie." In een verklaring in de „Tag." zegt de dissidente organisatie dan ook voet bij stuk te hotn den en haar standpunt op den a.s. partij dag (einde Maart) te zulllen handhaven en toelichten. De „Zeit," het orgaan van Stre semann polemiseert intusschen met de fron- deurs. Tegenover de uiting van de „Tag," dat de D.-nationale partij de verschillende stroomingen op haar terrein concilianter be handelt, wijst de „Zeit" erop, dat de D.- nationalen met de bevoogding door de Völ- kischen op den partijdag te Görlitz hebben afgerekend door het tot een volkomen breuk te laten komen. Precies gelijk is thans de toestand in de D. Volkspartij. De quaestie is, schrijft de „Zeit," of men een groep in de partij het recht wil geven door middel van een bijzondere organisatie een druk uit te oefenen op de leiding en het beleid van de partij. Zulk een recht hebben de D.-nationalen hun völkischen medeleden niet gegeven en het bestuur van de D.-volks- partij is in twee vergaderingen tot een be sluit gekomen, dat in dezelfde richting gaat en wel eenvoudig, om dat elke partij, die wil blijven bestaan, de eenheid van wil en de vrijheid van de leiding niet aan georga- niseerden druk in de partij kan blootstellen. Hetgeen de D.-völkischen bij de D.-nationa len willen en wat de nationaal-liberale orga nisatie bij de D. Volkspartij wil, is de in voering van het georganiseerde wantrouwen. Een partijleiding, die zulk een organisatie toestaat, ondermijnt daarmede zelf het ver trouwen van de partij in haar bestaan. Afgewacht zal moeten worden, of deze krachtige taal tegenover de fronde ook op den partijdag te Hannover gevoerd zal wor den. China en Rusland. Uit Peking worden aan de „Manchester Guardian" enkele bijzonderheden geseind over de afgesprongen onderhandelingen over een overeenkomst tusschen China en Rus land. De vertegenwoordigers van beide lan den, met name Harakhan voor Rusland en Wang voor China, waren na een slotzitting van 24 uren tot overeenstemming gekomen en voorzagen de overeenkomst van hun ini tialen. De Chineesche regeering gaf daarop te kennen dat zij, alvorens tot definitieve tee- kening van de overeenkomst over te gaan, van de sovjetregeering nadere waarborgen ver langde voor de behoorlijke nakoming er van. Wang, die er in geslaagd was bij de bespre kingen twee voorwaarden, door het Chinee sche kabinet gesteld, aangenomen te krijgen, bracht de nieuwe voorwaarden met tegenzin aan Harakhan over. Deze-weigerde ze te be spreken en verklaarde, dat de onderhande lingen van Russische zijde beëindigd waren. Harakhan waarschuwde Wang, dat, zoo de overeenkomst Woensdag niet een voldongen feit was, Rusland ze van nul en geener waarde zou beschouwen. Toen Wang Zaterdag jl. met het Chinee sche kabinet confereerde, stelde dit toch nog andere voorwaatden, voor het meerendeel van hinderlijken aard. De onderhandelingen tusschen Rusland en China zijn dientenge volge automatisch mislukt. Wang heeft in het gebeurde aanleiding ge vonden, zijn ontslag in te dienen. De „Daily Mail" meldt nog, dat debol- schewiki Mongolië beheerschen en door Mandsjoerye kunnen opmarcheeren. Het is twijfelachtig, of de Chineesche gouverneur van Mandsjoerye zal beproeven den op- marsch der Russen te beletten. Het ultimatum op 15 Maart door Karakhan aan de Chineesche regeering gezonden en waarin gevraagd wordt, om binnen drie dagen een bepaald antwoord te geven ten aanzien van het voorloopig Chineesch-Russische ontwerp-verdrag verviel Woensdag. Karak han zond terstond een nieuwe nota, verkla rend dat de onderhandelingen zijn geëindigd i' en dat ze niet konden worden hervat, voor- I dat China onvoorwaardelijk formeele betrek kingen met Rusland zou hebben aange knoopt. Met het oog op de vroegere bedrei gingen van Karakhan, die voortdurend heeft gepoogd China schrik aan te jagen, beschouwt d e Chineesche regeering de onderhandelingen niet als geëindigd. Het kabinet behandelde gisteren de zaak. EEN ROYALISTISCHE VER KIEZINGSMEETING TE PARIJS. De royalistische partij heeft Dinsdagavond in de z.g. Grands Salons de la Rive Gauche te Parijs een door de Ligue des Actions Fran- caise belegde verkiezingsvergadering gehou den, welker verloop weinig verschilde met dat van de bijeenkomsten van andere par tijen, en waarvan wij dan ook geen melding zouden maken, ware het niet wegens den bij- zonderen toon der debatten. Maurice Pujo, Léon Daudet, Jean Cazave en andere kop stukken der Orléanisten, voerden het woor TPujo begon met te beweren dat de radicaal socialisten en de communisten gedurende vier jaren voor Duitschland hebben gewerkt anderen, zooals Painlevé en Buison, waren de steunpilaren der revoiutionnairen Toen Briand Frankrijk had geruïneerd, hebben Daudet en de rechterzijde, en niet het na tionale blok, den „schpft omvergeworpen en Poincaré geroepen. Zij hebben de Rliur- bezetting geëischt. Daudet prees zich zelf luidkeels voor alles wat hij heeft verricht. Hij heeft in de Ka mer, slechts met behulp van enkele royalis ten uit de provincie, alles gedaan wat het Nationale Blok beloofd had te zullen doen. Hij heeft een politiek van reactie tegen den „dood" (het radicalisme), tegen de leeken- wetten („saletés boches"), enz. geëischt. Cazave riep uit„Frankrijk heeft crediet noodig maar om dit crediet te krijgen, is een chef in den vollen zin des woords, ver- eischt, en een familie, die de bestendigheid van den chef verzekert. Er is een koning noo dig." DE A.S. VERKIEZINGEN IN FRANK RIJK. De verkiezingen voor de Fransche Kamer zijn op 11 Mei vastgesteld. DE ROEKELOOSHEID VAN DEN PRINS VAN WALES. De besprekingen in het Lagerhuis van de gevaren, waaraan de Prins van Wales zich door zijn roekeloosheid bij het paardrijden voortdurend blootstelt, zijn officieel ter ken nis van den Köning gebracht. Voorts is besloten, dat een commissie uit het Huis den Prins zal bezoeken, teneinde hem mede te deelen, hoe de volksvertegenwoordiging over zijn roekeloosheid denkt. DE LAGERHUISVERKIEZING IN WESTMINSTER. CHURCHILL VERSLAGEN. Churchill heeft bij de verkiezing voor het Lagerhuis in het Abdydistrict van West- minster de nederlaag geleden. De uitslag is als volgtNicholson (conservatief) 8186 stemmen, Churchill (onafhankelijk) 8153, Scot Duckers (liberaal) 290, Fenner Brock- way (arbeider) 6155. DE GEZONKEN JAPANSCHE DUIK BOOT. De pogingen, aangewend om de Ja- pansche duikboot 43, die 10 mijlen buiten de haven Sasebo, tengevolge van een aanvaring met het oorlogsschip „Tatsoeka", is gezon ken, zijn tot dusverre zonder resultaat geble ven. Er bestaat evenwei nog een geringe kans op redding der bemanning. De mannen, die bezig zijn met de redding van de bemanning der Japansche duikboot 43, konden gistermorgen vaststellen, dat nog slechts 18 leden der bemanning van de boot in leven zijn. UIT BRITSCH INDIEf Uit Pesjawar wordt gemeld, dat Zondag een militair piket bij Chagmaiia in een hinderlaag is gevallen. Een Britsch officier, kapitein Thompson, en twee Indische solda ten werden gewoond. Het is niet bekend, of de vijand verliezen heeft geleden. DE TOESTAND IN HONDURAS, Uit New York wordt gemeld, dat in ver band met ongeregeldheden in de hoofdstad van Honduras, de Amerikaansche kruiser „Milwaukee" Mariniers aan land heeft gezet, die zich aanstonds naar de hoofdstad hebben begeven. Beschonken Hondureesche solda ten zouden op het Amerikaansche gezant schap hebben geschoten, waarbij tal van voor bijgangers werden gewond, en ach aan plun deringen zijn te buiten gegaan. Boeten voor alles. In „Iswestia" het officieele orgaan van de Russische regeering, vonden wij de volgende verzuchting van een medewerker over de toe standen op de spoorwegen. Eerst werd ik beboet omdat ik in de coupé had gerookt, hoewel er nergens een opschrift was te ontdekken, dat er niet ge rookt mocht worden. Ik heb betaald en ben op het balkon gaan rooken, maar werd op nieuw beboet, omdat het verboden is onder het rijden op het balcon te blijven staan. Te Konotop heb ik twee roebel boete moe ten betalen, omdat ik met mijn vilten laarzen sneeuwsporen op het zeil van den wagen heb achtergelaten, maar toen ik deze laarzen heb uitgetrokken werd ik opnieuw beboet voor het kwetsen van de fatsoensgevoelens der me dereizigers. Een uur later kwam de conducteur onze coupé binnen en vroeg Wie heeft in de gang een lucifer op den grond gegooid Laat hij maar bekennen 1 Allen zwegen. De conducteur vroeg toen En van u rookt Ik was de eenige rooker in de coupé. Triomfantelijk haalde de conducteur zijn kwitantieboekje te voorschijn, en zei U moet een roebel boete betalen. Para graaf negen. Vergeefs protesteerde ik tegen deze logica. Ik moest of de boete betalen of den trein ver laten en op een eenzame halte uren wachten tot ik mijn reis zou kunnen voortzetten. Ik heb dus betaald. Daarna werd ik beboet met 50 kopeken voor de misdadige poging een bevroren ruit schoon te krijgen. Ik gedroeg alles met lijdzaamheid, maar het menschelijke geduld heeft grenzen, 's Nachts zag ik hoe de conducteur met zijn zaklantaarn de voeten der slapende passa giers belichtte. Lang duurde echter mijn ver- LONDEN, 20 Maart. Men verneemt, dat er een nieuwe briefwisseling tusschen Mac Donald en Poincaré gaande is. De Brit sche premier zou er bij Poincaré op hebben aangedrongen, dat deze toestemt in de toe lating van Duitschland tot den Volkenbond, waardoor een belangrijke garantie zou wor den verkregen tegen een nieuwe botsing tusschen de beide landen. Als Duitschland lid werd, zou Engelabd zich kunnen ver plichten zijn strijdkrachten ter beschikking te stellen der mogendheid, op welke een onuitgelokte aanval wordt gedaan. Op deze wijze zou kunnen worden tegemoet geko men aan den wensch van Frankrijk een mi litairen waarborg te hebben en zouden werkelijke defensieve tractaten naar oud model, zooals die voor den oorlog beston den, onnoodig worden. BERLIJN, 20 Maart. De Tsjechische gezant alhier schrijft in de „Voss. Ztg.", dat hij het een verdienste van het „Berl, Tage blatt" acht, de documenten betreffende de geheime verdragen te hebben afgedrukt, daar zij in het- verbergen geweldig veel schade hadden kunnen verrichten. Tusar veronderstelt, dat het formulier is ontleend aan een of ander bestaand verdrag, maar onjuist is overgenomen. De correspondent van de „Voss. Z," te Génèvc meldt hoe het bericht van de ar restatie van prof, Quidde in invloedrijke kringen van den Volkenbond, die ijveren voor internationale toenadering, als een oorlogsverklaring van het reactionaire Duitschland heeft gewerkt. Het Münchener proces volgde men reeds met stijgende ver bazing en men spreekt met groote bezorgd heid over de a.s. Rijksdagverkiezingen. Maar wat thans gebeurd is, is het toppunt en men is nu ook in tot dusver zeer nuchtere krin gen bijna niet af te brengen van de overtui ging dat Duitschland een oorlog voorbe reidt en dat het met de toebereidselen daar toe waarschijnlijk reeds verder gevorderd is dan zelfs de meest wantrouwende vijanden van Duitschland konden denken! Want an ders, zoo zegt men, zou zelfs geen nog zoo reactionaire ambtenaar van het O. M, iets zoo afschuwelijks gewaagd hebben als de ar restatie van een man als Quidde. De „D. Allg. Z," voorziet, dat de arresta tie spoedig ongedaan zal worden gemaakt; het blad toch ziet geen voldoende aanwij zingen voor een vervolging wegens land verraad aanwezig. Toch verwacht het blad van Stinnes van het „resolute" ontreden van het Münchensche O. M. goede resulta ten, want er blijkt uit, dat thans eindelijk scherpe controle geoefend zal worden op het drijven van zekere practischc woord voerders, te wenschen ware. Als grondfout van den gedachtengang van Quide wijst de „D. Allg. Z." erop, dat deze steeds van het „verdrag" van Versailles spreekt, welks naleving een „zedelijke plicht" zou zijn van het Duitsche volk. Maar het Duitsche volk heeft geen „verdrag" ge sloten, maar een „dictaat" ontvangen. Met de zedelooze dictators te Versailles ie Duitschland door geen zedelijken band ver bonden; een afgrond scheidt ons. En de ver houding van het Duitsche volk tot het „dic taat" is niet die van „verdragstrouw", „ach ting" en „zedelijke plicht", maar die van on macht tot macht. Niets stuit meer tegen de borst als een slavenvolk, dat zijn slavernij uitlegt als een zedelijke plicht. WEENEN, 20 Maart. Marx en Stresemann werden heden door den bondspresident Hainisch ontvangen.- WEENEN, 20 Maart. Hedenavond gaf bondskanselier Seipel een maaltijd ter eere rx en Stresemann, waaraan kardinaal Piffel, de commissaris-generaal mr, Zimmer man e.a, deelnamen. Seipel hield een rede, waarin hij o.a. zeide: Oostenrijk heeft zijn herleving te danken aan de, belangstelling, de werkzaamheid en de solidariteit van bijna alle volken ter wereld, Spr. hoopte, dat de groote solidariteit van alle staten en volken, welke alleen den waren vrede kan waarborgen, niet al te lang m-er ?P z'ch za' laten wachten. In zijn antwoord betoogde de rijkskanse lier, dat ook de Duitsche regeering bereid was aan alle ernstige en oprechte pogingen tot aaneensluiting der natiën ter verzekering «rnrt n Pn ihavaI-5J j>1 1 LONDEN, 20 Maart. De definitieve cijfers van de verkiezing voor Westminster zijn: Nicholson 8187, Churchill 8144, Brockway 6156 en Duckers 291. De Britsche draadlooze dienst deelt nog mee, dat de aankondiging van den uit slag dramatisch was. Tegen het eind van het tellen der stemmen werd aangenomen, dat Churchill gewonnen had en hij werd geluk- gewenscht. Men was toen evenwel nog bezig met het tellen der stemmen en enkele minu ten later werd aangekondigd, dat Nicholson bovenaan stond met 33 stemmen meerder heid. Churchill vroeg een nieuwe telling, doch deze had slechts tot gevolg, dat de meerderheid van Nicholson nog tien meer, n.l. 43, bleek te zijn. LONDEN, 20 Maart. De transportarbei dersbond heeft het aanbod der werkgevers om het geschil bij de Londensche trams en omnibussen aan onafhankelijke arbitrage te onderwerpen, verworpen. Het ministerie van arbeid besloot een hof van onderzoek te benoemen in zake het geschil en den bond werd gevraagd om de stakingsaankondiging aan te houden. De bond deelt hedenavond officieel mede, dat de staking te midder nacht zal beginnen en dat het hof van on derzoek daarop geen invloed zal hebben. LONDEN, 20 Maart, De toestand in Ier land blijft onduidelijk. De duidelijkste mede deeling" is die van O'Higgins, den Minister v. Buitenlaadsche Zaken, die in het Parlement mededeelde, dat het leger verdeeld was in partijen, organisaties en bonden, die een scheuring en een verdeeldheid veroorzaken, Welke voor een goed gedisciplineerd leger ontoelaatbaar zijn. De toestand van het leger was reeds laag ongezond. Cosgrave treedt onder nadere goedkeu ring van het parlement op als minister van Landsverdediging. Het blijkt dat de Iersche regeering het ontslag van verschillends !e- gerautoriteiten eischt, omdat de operaties van Dinsdagnacht strijdig zijn met de ge- draglijn der regeering, die tot 20 Maart aan de muiters gelegenheid gaf, de estolen wa pens terug te geven. Uit nadere berichten in de „Evening Standard" betreffende de reeds telegrafisch vermelde belegering van een blok huizen in het hart van Dublin blijkt, dat de belege ring twaalf uren duurde. In de gebouwen bevonden zich niet minder dan veertig „ge zochte" officieren, die zich schuldig hadden gemaakt aan muiterij. De troepen konden echter niet meer dan een twaalf of vijftien in handen krijgen, onder wie acht kolonels, die op het dak der gebouwen een schuil plaats hadden gezocht. De overige officieren waren er in geslaagd te ontsnappen. LISSABON, 20 Maart. Ten gevolge van hevige regens zijn de Taag en de Mondego buiten bun oevers getreden. Een deel van Lissabon staat onder water en een vijftiental menschen is omgekomen. Ook in de pro vincie zijn ten gevolge van oversfropmingen personen om het leven gekomen, LISSABON, 20 Maart. Te Campoüde ls een onlangs gebouwd huis van vier verdie pingen ingestort. Er zijn 15 dooden, terwijl nog 30 menschen onder het puin bedolven zijn. ROME, 20 Maart. Uit Palermo wordt aan de „Corriere dTtalia" gemeld: Te Palasola in de provincie Syracuse hebben ernstige bot singen plaats gehad tusschen fascisten en socialisten, doordat de socialisten den fas- cistischen candidaat met steenworpen ont vangen hadden. De militie opende het vuur op de socialisten, die met geweren en revol vers gewapend waren en het vuur beant woordden. De carabinieri kwamen tusschen- beiden, maar daar zij de orde niet konden herstellen, maakten zij op hun beurt van hun vuurwapens gebruik. Men weet niet zekér of er dooden zijn, maar er zijn een groot aantal gewonden. teboonen 1415; paardeboonen 12— 12,75; groene erwten 2023; karwei 126 130 blauwmaanzaad 3336; kanariezaad 2022.50. Prijzen per 100 Kg. AMSTERDAM, 20 Maart. Eoter (Cen- trale Boferinijn) Prijzen waren hoogste f 2 midden- f 1.92, laagste f 1.52. AMSTERDAM, 20 Maart. Aardappelen, (Bericht van Jac. Knoop) Zeeuwsche bonte f,8.258.50, ia. blauwe f 7.758, idem Eigenheimers f7.25, id. industries f5.50— 5.75, id. roode star f6.256.50, Friesche borgers f 6.757, Zeeuwsche blauwe poters f 55.25, id. boute poters f 55.25, id, roo de star poters f4, Drentsche Eigenheimers f 3.604, id. roode star f 44.25, alles per H.L. Winter-Malta-aardappelen f 814 oer 100 K.G. AMSTERDAM, 19 Maart. (Noteering v/h Nieuwe Veilinggeb., expl. De Jong Koe ne) Goudreinetten extra f 5058, idem I f24.40, Courtpendu f 1222, Huismanzoet f 1519, zoete venen f 1618, Stoofperen f 3038, nieuwe Spinazie f 4044, Witlof Hollandsch f48—52, idem Belgisch f 52—- 58 per 100 K.G. Rhabarber f 1215 per 100 bos. Raapstelen f 3.50—4.50 per 100 bosjes. Bloemen Seringen f 2644, Prunus f 12 18, Sneeuwballen f 1016 per 100 tak Ara. Anjers f 10—13, Callas f 28—58, Hya cinthen f 78 per 100 stuks Mimosa f 1.50 3 per mandje Fr. Anemonen f 0.250.40 Fr. Anjers f 0.600.70. Narcissen f 0.10 14, Margrieten f 0.150.20, Fresia's f 0.25 0.35 per dozijn. Tulpen Bartigons f 10 13, Copland-f7—10, William Pitt f 12—14, Theeroos f 6—10, Prins van Oostenrijk f 6.50 10.50, Murillo f 6—10, Grisdelin f 5.50 7, La Reine f46.50, Herman Schlegel f 4.506, Brillant 57, Crone d'Or f 7— 10, Gele prins f 5—*7 alles per 100 stuks. Pot planten Primelaars f 0.22—0.35. Clivia's f 1.802.80. Azalea's groote f 35.50 idem middelsoort f 1.502.80, idem kleine f 0.60 1.10, Hortensia's f 23.50 per stuk Plu- mosa's f 710 per 100 stuks. DELFT, 20 Maart. Boter. Aanvoer 19/8 en 3/16 v., samen 4.10 K.G. Prijs f 2.20—2.30 per K.G. ELST (Bet.) 19 Maart. Fruitveiling van heden 1ste Goudreinetten 3742. Extra 47—55, le Bellefleurs 30—35, 2e soort 22— 23, 3e sefcirt 810, extra 4547, Eysdener Klumpkes 3233, Rabouwen 1113, Spaan- sche Rabouwen 2325, Bohnappels 26—27, Court Pendu 2930, Paradijs 2223, enk. Benderzoete 1213, IJsIandsche Ribbelings 1819, Jasappels 2022, Zoete Bellefleur 1920, duhb. Benderzoete 16 17 Huis» mans 1518 ct., alles per K.G. GOUDA, 20 Maart. Kaas. Aangevoerd 71 partijen, le soort f 4448, 2e soort f 3843, rijksmerk f 4053, zware f 54. Handel flauw, HOORN, 20 Maart. Kaas. Aangevoerd 9 stapels fabriekskaas f 47%, totaal 9 stapels wegende 11.503 K.G. Handel stug. BARNEVELD, 20 Maart. Pluimvee. Tam-j me eenden 22.75, jonge hanen 1.50— j 2.80, oude hanen 23, jonge hennen 3— 4.50, oude kippen 1.753.25, tamme duiven 0.450.30, vette ganzen 3.505, tamme konijnen 1.503, wilde konijnen 0.70—» 0.90, alles per stuk. Eieren 5.756.50 per 100 stuks. Aanvoer 530.000 stuks. Eierhandel vlug. HOOFDDORP, 20 Maart. Granen. Tarwe rood f 1111.75, tarwe witte f 1112, rogge, f 9.7510.50, haver f 9.7510.75, witte dui- veboonen f 1415, paardeboonen f 12 12.75, blauw maanzaad f 3336, kanarie zaad f 2022.50, alles per 100 K. G. MIDDELBURG, 20 Maart. Granen Ter graanmarkt was de aanvoer gering. De no teering is als volgtTarwe f 1212.75 j witte boonen f 2030 kroonwerten f 19— 22 lange bruine boonen f 2030, alles pet 100 K.G. UITHOORN, 20 Maart, Kaas, Aanvoer slechts 2 partijen. j I bazing over de belangstelling van de admi- van den wereldvrede op den grondslag der nistratie der spoorwegen voor de voeten der gelijkgerechtigheid mede te werken. Hij passagiers niet, want weldra raakte de con- hoopte, dat de gedachtenwisseling te Weenen ducteur mijn knie aan en zeide mij „U slaapt Zonder sokken en het zijn hier Zachte banken. Een roebel boete. Paragraaf 11. Dat was de druppel, die den emmer deed overloopen. Ik wendde mij tot den chef van den trein en verzocht hem ter vermijding van verdere mistoestanden mij duidelijk uiteen te zetten wat de administratie als toelaatbaar beschouwt. De chef antwoordde aldus „Burger, ik kan u slechts vertellen, dat paragraaf 36 drie roebel boete oplegt voor twistgesprekken met bedienden van treinen, die op verre afstanden rijden." er toe zou bijdragen, den beiden volken en de wereld de Oostenrijksch-Duitsche bloed en geestesverwantschap te toonen en van den wil om te leven der beide landen kond te doen. <v>^!/^EL' 20 Maart. De Kamer heeft met 92 tegen 69 stemmen een motié van ver trouwen in de regeering aangenomen. Zes leden onthielden ziöfi van stemming. Ze begaf zich dwars door het kreupelhout naar de open plaats waar Marguerite lag. Het was geen medelijden, maar alleen nieuwsgierigheid, die haar prikkelde. Juist op het oogenblik, dat ze het jonge meisje naderde, richtte Marguerite zich op. Ze was niet geheel buiten kennis geweest en had spoedig haar koelbloedigheid terug gekregen. Ze zag Rosa aan, die haar van het hoofd tot de voeten stond op te nemen. Èr heerschte een lange stilte.... Rosa zag het meisje aan met dreigenden blik.... Marguerite wendde minachtend het hoofd af. „Rosa," zeide ze, „waarom sta je mij zoo aan te kijken?" „Omdat ik daar zin in heb, juffrouw \Iban." „Ik lig hier een beetje te slapen. Dacht je soms dat ik bewusteloos was?" „Ja „En kom je mij nu te hulp?" ..Ik te hulp komen?.... Ha-ha-ha!...." Ze lachte zoo hatelijk, dat Marguerite beefde. „,Je komt eerder met slechte bedoelingen, nietwaar?". •Dat is best mogelijk...." „Je kwaamt om mij te dooden?" „Nu maakt u het een beetje al te ergl" „Een maand geleden heb je toch getracht mij in den put te werpen." Nu was het de beurt van Rosa om te beven. Terstond echter boog ze zich dreigend over Marguerite been. „Wie heeft u gezegd, dat ik dat gedaan heb, juffrouw?" „Ik weet het!" .Heeft u mij dan gezien?" „Neen." „Wie heeft u dan ingelicht?" „De hond, die mij hoorde schreeuwen, heeft je achterna gezeten en keerde bij mij terug met een stuk stof in den bek.... „Als je in den nacht ergens binnendringt om er iemand te bespieden, dan is dat met niet heel goede bedoelingen, vermoed ik.." „Die had ilc ook niet...." „Weet je dan niet, ongelukkige, dat ik je kan laten gevangen nemen?".... „Daar maak ik mij niet bezorgd om,.... niemand heeft het gezien...." „Ik heb het stuk goed bewaard, dat de GOUDA, 20 Maart. Boter red. aanvoer, handel matig goeboter 8595; weiboter 75—85; Veemarkt, Melkvee red. aanvoer, handel red. 350450; vette varkens groote aan voer, handel vlug 3536 ct, per half Kg.; magere varkens groote aanvoer, handel ma tig 30 35 ct. per half Kg.; magere biggen red. aanvoer, handel stug 1015 per stuk; nuchtere kalveren groote aanvoer, handel matig 813 per stuk. Eieren groote aanvoer, handel flauw per 100 stuks 5—5.75. HOOFDDORP, 20 Maart, Tarwe, witte ƒ11 —12.90; tarwe, roode 1111.75; rogge 9.75—10.50; haver 9,75—10.75; witte dui- ENKHUIZEN, 20 Maart. Totale haring- aanvoer van gisteravond 182.048 stuks, Laatste markt f 3.10. Heden kwamen hiei de eerste 30 vaartuigen binnen met middeir matige vangst. Eerste markt f 3.40. URK, 19 Maart. Door 204 vaartuigen zija heden hier aangevoerd 506 tal reepharing, prijs f 3.103.65 per tal (200 stuks). IJMUIDEN, 20 Maart, Heden waren aan de markt de vangsten van 7 stoomtrawlers, 2 loggers en 2 beugers. De prijzen waren a!a volgttarbot f 1.901.65, tongen f 1.70— 1.35 per K. G.griet f 6533, gr. schol f 27—25, md. schol f 28.50—26, zetschoJ f 32—27.50, kl. schol f 27—21.50, f 16- 5.50, scharren f 11.50—4.50, alles per 50 K.G.troggen f 2511 per hoop kl. md, schelvisch f 35, kl. schelvisch f 32, per 50 K.G.kabeljauw f 5326 per 125 K.G. j gr. gullen f 25—22, wijting f 7,504,20 pet 50 K.G. IJMUIDEN, 20 Maart. Heden kwamen alhier van de haringvisscherij aan den afslag de Britsche stoomdrifters L. T. 175 (Nil Des» perandum) en L.T. 318 (Bernardo) met resp, f 374 en f 1238 aan opbrengst. Bij wiize van proef zal op de grootste tele graafkantoren voor de behandeling en be stelling van telegrammen weer het z.g. pre miestelsel worden ingevoerd. Door den prik kel van de premiën zal, naar men hoopt, de snelle overseining en opneming van de tele grammen en hun bestelling worden bevorderd en ook personeel uitgewonnen worden. Toen ik je den volgenden morgen In het hond uU je rok gescheurd heeft. woud ontmoette, ontbrak dat stuk goed aan je kleed." „Het Is waar," stamelde de vroegere smokkelaarster in zichzelf. En luide ver volgde zij: „Dus uw hond heeft u uit den put getrokken?" „Ik ben er niet ingevallen." „Dan bent u er goed afgekomen!" „Ik heb een boomtak vastgegrepen Overigens zat ik zoo, dat de breedte van den putrand het toch had verhinderd dat ik in den put viel." Rosa nam een dééls goedmoedige, deels schampere houding aan. „Mij best," ant woordde ze, „ik maakte mij er heelemaal niet boos om, toen ik u levend terug zag.... neen hoor, ik was heelemaal niet kwaad." „Dus die even verschrikkelijke als onzin nige misdaad heb je van te voren goed over wogen?" „O, neen.... ik kwam op de gedachte, toen ik u op den rand zag zitten. „En wat moest je op dat uur in "den tuin doen?" „Ik- bespiedde u," v „Dat is nog geen bewijs..,, uw hond had mij wel midden op den dag kunnen aanval len als ik per ongeluk in de nabijheid van het hok gekomen was...." Marguerite trachtte haar verontwaardi ging, vermengd met schrik, tot bedaren te brengen. Na een korte pauze sprak ze kalm: „Waar om ben je mij toch zoo vijandig gezind.... wat heb ik je toch gedaan?" „Wat u mij gedaan heeft, riep Rosa plotse ling luide uit. „Ja, wat heb ik je gedaan dat je mij haat, dat je blinde haat je zelfs tot een moord kan vervoeren?. Waarom tracht je mij te dooden? „U vergist u," zeide de boerin hoofdschud, dend, „ik wil u niet dooden." „Hetgeen er gebeurd is bewijst het tegen deel. Je klimt over den tuinmuur en dwaalt heele nachten om ons huis heen, je begluurt, mij, als ik lig te slapenAls ik dan op Ieen goeden keer mijn kamer verlaat om een luchtje te scheppen volg je mij om mij in een put te werpenEen dag of veertien daar voor laat je mij bijna verdinken als het in je vermogen ligt om mij te redden, want jij jenL geweest die mij aan de oevers van de Lhiers een tak heeft toegereikt, toen de stroom mij wegvoerde." „Ja, dat was ik," „Ik greep naar den tak en plotseling was hij verdwenen." „Toen ik u herkende heb ik hem terstond weer teruggetrokken." „Welnu, zie je dan wel dat je mijn dood zoekt.... Gelukkig...." „Ja, gelukkig dat mijnheer Delost u hoor- r°ePen en u te hulp kwam. Zonder hem zoudt ge verloren geweest zijn en ik kan mij begrijpen dat u er dankbaar voor ziit." Marguerite z»g Rosa met groote verach ting m de oogen. „Ik heo je een uitlegging gevraagd van je mamer van handelen, dat is alles. Daar zit ik nog steeds op te wachten. Kosa werd plotseling zwaarmoedig, ,v/ x Wi. We*2n waarom ik u haat?.... Want u ueeft gelijk, ik haat u. Maar op het °?gen, sta ik u niet naar het leven Mijn grofste woede is voorbij.... de koort- sige g'oed die me verteerde, is uitge doofd.... Nu zou ik liever sterven dan een haar op uw hoofd te krenken...." „Ik begrijp niets van je woorden.... Ik verZoek je nogmaals alles te verklaren, ik zal geduldig naar je verhaal luisteren, en ik verzeker het je van te voren, dat ik er be rouw van heb, als ik je buiten mijn wil j om elkaar daar te ontmoeten?Waarom eenig verdriet gedaan heb. „Ik heb niets met uw berouw te maken," zeide Rosa brutaal, „daar komt de zaak niet door in orde!" Ze stond eenige oogenblikken na te den ken. Marguerite zag haar aan met een angstige nieuwsgierigheid Rosa verbrak het stilzwijgen: „Wilt u we ten waarom ik u haat?.... Welnu! Kom dan tegen het vallen van den avond aan het be gin van den weg die naar België voert," Marguerite week achteruit. „Je hebt mij willen vermoorden," riep ze uit, „en dan denk je dat ik des avonds naar die eenzame plaats zal gaan om mij aan je genade of ongenade over te leveren?.... Als ik dat deed zou ik krankzinnig moeien zijn!" „O, u is geheel en al vrij daarin. Als u bang zijt moet u niet komen," „Je handelt redeloos en verraderlijk.... ik moet op mijn hoede zijn!" Langzaam en plechtig hief Rosa een hand omhoog, en met rustige, diepe stem sprak zij: „Franpois is dood.. ..Om hem te wreken heb ik u des nachts bespied.... om hem te wreken zal ik u voortaan op klaarlichten dag vervolgen.... Ik heb ingezien dat ik verkeerd gehandeld heb.... Ik zweer u, bij zijn stoffelijk overschot, dat ik u niet in een hinderlaag zal lokken!" „Maar waarom zoek je dan die plaats uit op dat uur tusschen die steile rotsen en diepe afgronden?" „Omdat ik u slechts daar alles kan ver tellen. Vanavond zal ik daar op u wach ten U kunt komen en u kunt wegblij ven.... het is mij heizelfde." Rosa keerde zich om en liep met haar forsche stappen in de richting van het kreu pelhout. Onder haar eenen arm droeg ze het mand je, met den anderen duwde ze de takken opzij. Weldra bevond ze zicb op den weg waar ze kort geleden Fernand ontmoet had, Drie kwartier later keerde Marguerite op het kasteel terug. Alles in huis was stil. Ze ging terstond naar haar kamer, waar ze bleef tot het tijd was om te dineeren. Allerlei gedachten hielden haar bezig, maar alle waren even somber en droevig.... Het jonge meisje vermoedde niet dat er nog een man was, haar vader die even als zij leed en weende. Etienne had zich, na het gesprek met zijn vrouw, in zijn kamer opgesloten. Hij blee/ er eveneens tot den tijd van het diner, Allen namen aan tafel plaats. Plotseling zeide Laure: Moeder is van middag opgestaan, ze gevoelde zich vee! beter en had mij beloofd vanavond met ons mee te etenIs ze misschien weer naas haar kamer teruggekeerd?" (Wordt vervolgd.}

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6