H; KERK EN SCHOOL. STOOMVAARTLIJNEN. KUNST EN KENNIS. Draadloos verbonden politie-auto. Bedreiging van natuurschoon in het Gooi. Een romantische geschiedenis. Een zeldzaam geval. Geen sprake van een fout. Verdronken. Een lekker hapje. Een misdacJigersbende. Stille Omgang. Jubileum directeur A. v. d. Venne. B1NNENLANDSCH NIEUWS. Prins Hendrik in Spanje. De postcheque' en girodienst. LUCHTVERKEER. De nieuwe Amerikaansche Zeppelin. Zijn vader bestolen. Vrijspraak betrouwbaarheidsrit Een geweldenaar. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. De Engelsche league. KRACHTSPORT. De worstelkampioenschappen van Noord-Holland. RECHTSZAKEN. De moordaanslag op Desmet. De ontdekkingen van Mgr. Casimiri. Scotland Yard te Londen, d. w. z. het hoofdbureau van politie belast met het tegen- oan van misdrijven en misdaden, en het op horen van misdadigers, evenals met de hand- '..vving van orde en verkeer, heeft een auto 1 ten ontwerpen en vervaardigen, die in staat draadloos telefonische gemeenschap te onderhouden met het hoofdbureau, ook al joopt de auto 60 i 70 K.M. De hoofdbedoe- 1 ng met deze auto is, voortdurend aan 't .hoofdbureau te kunnen laten weten, waar er rgens in de stad een stremming van het ver- beer is ontstaan, die enkel door politielei ding kan worden opgeheven. Het bestuur van Stad en Lande van Gooi land heeft in beginsel de afgraving toege staan van een heuvelgroep op Erfgooiers-ter- rein gelegen tusschen Huizen en Blaricum, volgens de door het Dag. Bestuur ontworpen grondslagen. Met deze overeenkomst is een som van f 25000 gemoeid tevens wordt een belangrijke grondverbetering verkregen. Voor uitvoering van de plannen (steenfabriek en zanderij) zal de medewerking van Huizen noodig zijn. De Centrale Schoonheidscommissie, die een bezoek ter plaatse heeft gebracht, zou rich met dit voorstel wel kunnen vereenigen, indien de heuvelrij, waarop men van den weg uitzicht heeft, intact bleef en er geen fabriek zou komen, die de waarde van de omgeving deprecieert. In de tweede plaats achtte de commissie het van buitengewoon belang te «•eten, wat er gesticht zal worden. De vesti ging van een fabriek die veel stof uitwerpt, zou de waarde van de omgeving te zeer doen dalen. Inmiddels zijn de fraai gelegen bouwak- kers op de hellingen nabij den Blaricummer- Tol reeds door den ondernemer aangekocht. Het is begrijpelijk, dat de Gooische Schoon heidscommissie zich de zaak aantrok de se cretaris dezer centrale instelling, tevens bur gemeester van Blaricum, stelde een onder zoek ter plaatse in en de commissie zelve is met Stad en Lande in nader overleg getre den. Tegen een fabriek ter plaatse zal krach- f'f? geageerd worden en de zandafgraving is reeds tot de helft van het oorspronkelijke aanvraag teruggebracht. Het weggraven van enkele zandheuvels in het Erfgooiersterrein, waarvoor nu con cessie is verleend, zal weinig beteekenen, daar het ontgraven gedeelte groen weiland wordt en het eenige gevolg zal zijn, dat de voet van het heuvelland iets terugwijkt. Het panorama blijft daardoor ongeschon den en gelukkig ook, want het vergezicht op dezen hoogterand, waarvan men nederblikt in het lage land rondom, is van bekorende schoonheid. Naar drie zijden overziet men het Zuiderzee-complex gestoffeerd met de botters van Huizen, Spakenburg en Marken; Muiderberg, Pampus en de Westwal zijn te zien Oostwaarts weidt de blik langs de dor pen Eemnes, Baarn, Soest en over de groene Eemvallei tot den 90 meter hoogen Amers- foortschen toren, zelfs tot op de Veluwe. Het bedoelde complex, aansluitende bij „de Zwarte Bergen", Blaricumhoogt en den Paviljoenheuvel, de „Waranda-groep" vormt de uitloopers van het Gooische heuvelland, die hier vrij steil in de Groote Meentweide afdalen. Deze Gooische Meent vergezelt de heuvels in den wijden boog van Huizen tot Laren en gaat Oostwaarts over in de Eem- polders. Eén van de meest romantische na-oorlogs geschiedenissen is thans bekend geworden. Een reeder-millionair, sir James Knott, te Torguay (Engeland) had, naar menschelijker- wijze niet betwijfeld kon worden, al zijn drie Zoons in den oorlog verloren. Hij verkocht Zijn zaak en ging stil leven. In werkelijkheid was echter één zijner zoons niet overleden, maar leed hij aan ge heugenverlies!. Nadat zijn herinneringsvermo gen hersteld was, keerde hij, zonder een cent op zak, naar Engeland terug. De twee andere zoons van James Knott, de één majoor, de ander kapitein waren wer kelijk in den oorlog een paar weken na elkaar gedood. Later was er een officieele mededee- ling ontvangen, welke deed doorschemeren, dat de oudste zoon waarschijnlijk op Calli- poli was gedood. De vader en de moeder der gesneuvelden waren zoozeer door droefheid overmand, dat hun gezondheid er ernstig onder leed en de moeder den schok nooit meer geheel te bo ven kwam. Er liepen geruchten, dat de oudste zoon nog leefde, maar men kon geen spoor van zijn verblijfplaats ontdekken, doordat hij, ge lijk gezegd, zich nier i arinnerde wie hij was. Toen hij eindelijk, weer in het bezit van zijn geheugen, zonder middelen van bestaan naar Engeland terugkeerde, opende hij een klein hotel te Londen. Het was niet moeilijk zijn identiteit vast te stellen en spoedig werd hij naar het ouder lijke huis teruggevoerd. Zijn vader, sir James Knott, was vroeger directeur van de Prince-lijn. Hij werd in 1855 te Howdon-on-Tyne geboren en kwam op 15 jarigen leeftijd bij een scheepsmakelaar te Newcastle op kantoor. Op 22-jarigen leeftijd kocht hij het vaar tuigje „Paerl" voor 198 pond sterling en deze kleine onderneming was het begin van de be kende Prince-lijn, die een groot aantal groote stoomschepen heeft varen over de heele we reld. De machinist op de steenfabriek van de firma Jurgens te Maurik (Geld.) de heer W. O. Vonk, herdenkt 24 Maart den dag, waar op hij voor 40 jaar deze betrekking aan vaardde. In die 40 jaar heeft hij geen enkel uur ver zuimd, noch wegens ziekte, noch door andere Omstandigheden. De Msb. schrijft We vermeldden dezer dagen dat iemand te Rotterdam een chèque groot f 348.26, thuis gestuurd kreeg, wegens door hem gedane levering aan het rijk, terwijl hij een dergelijke levering nooit gedaan had. Nader is ons gebleken, dat in dit geval vso een fout vaa den Postchèque- en Giro dienst geen sprake is. De chèque toch was in alle opzichten in orde, doch de bestelling deugde niet, daar de brief aan een verkeerd adres werd bezorgd. De landbouwer en caféhouder P. Out te Enkhuizen is in de nabijheid zijner woning te water geraakt en levensloos opgehaald. Te Clinge (Zeeland) was een os gestorven aan de koolziekte. Het dier werd door den veearts afgekeurd, met petroleum begoten en in den grond gestopt. Des nachts werd het cadaver echter opgegraven en naar Bel gisch Clinge gebracht bij een slager, die de geur van de petroleum wegwerkte en daarna 't vleesch verkocht. De Belgische-kommiezen hebben 'n deel van het vleesch in beslag ge nomen. Een uitgebreid onderzoek, zoowel aan de Nederlandsche als aan de Belgische zijde der grens, is ingesteld. („Msb.") Er zijn dezer dagen, als gemeld, in ver schillende perceelen der Hoofdstad huiszoe kingen verricht, in verband met den diefstal van den posttrommel uit de wagenhal van het hoofdpostkantoor te Amsterdam. Het on derzoek in deze zaak is zeer ingewikkeld, omdat zij verband houdt met een aantal an dere misdrijven, gepleegd door een misda digersbende, die ten deele reeds in handen van de politie is en waarvan verschillende leden weer gezamenlijk of afzonderlijk be trokken zijn. bij een of sneer van die misdrij ven. Zoo is, naar „Het Volk" schrijft, geble ken, dat de inbraak bij het hoofdagentschap van de Nederl. Baak te Kampen, de beroo- ving van een Duitschen Bankdirecteur van f 10.000 in een perceel aan de Ceintuurbaan de groote stoffendiefstal uit een zaak in de Paleisstraat, de op zich zelf weinig beteeke- nende ontvreemding van een tooneelkijker en laatstelijk de groote posttronimeldiefstal met ruim f 18.000, althans wat de daders be treft met elkaar verband houden. Een zekere J., gearresteerd wegens den diefstal van den kijker, schijnt meer dan hij voorioopig wil toegeven af te weten van den posttrommeldiefstal, aan welken slag ook een zekere J. K. schijnt te hebben deelgenomen. Deze laatste is in Den Haag met Nelly K. gearresteerd, in verband met de berooving aan de Ceintuurbaan. Het aandeel, dat K. in deze zaak had, is heling van f 400 van den buit. De dader van deze berooving, zekere J. B., bevindt zich ook reeds in arrest. Maar B. en K. zijn zoo goed als zeker ook betrokken bij den grooten posttrommeldief stal uit een zaak in de Paleisstraat, waarvoor ook B. T. is geknipt. In deze zaak Joopt een isitieve draad naar het misdrijf, dat in impen werd gepleegd. Voor de inbraak in de Ncd. Bank aldaar was óók B. W. aange houden en bij een huiszoeking, in zijn wo ning in de Korte Kerkstraat gehouden, kwam een partij stoffen voor den dag, behoorende tot de gestolen goederen uit de Paleisstraat. Het staat nu voor den commissaris Hee roma, die het onderzoek in al deze zaken leidt, onomstootelijk vast, dat een aantal der hierboven genoemde personen en zeer zeker K. B. en J. ook betrokken zijn bij den diefstal van den posttrommel. Zondagnacht <23 dezer zal de stilte van den jaarlij kschen Stillen Omgang de welspre kendste inleiding zijn tot de wereldverblij- ding van het Internationaal Eucharistisch Congres. Want de tienduizenden, die zullen gaan langs den alouden heerweg om de dub bele devotie te beoefenen van het rond trekken der mirakel-kapelle, (zooals dit ge durende den nanacht reeds in katholieke tijden stil werd gedaan), met het verder trek ken (na de hervorming) langs den weg, eens door de mirakelprocessie genomen zij komen hier zoeken het „sacrum convi- vium" door Z. D. H. Mgr. Callier bij de sluiting van het Eerste Eucharistisch Con gres in Nederland op het aloude Bagijnhof zoo béteekenisvol allen voorgehouden als de samenvatting, de diepste beteekenis van ons tezamen komen ten congresse. De tien duizenden mannen komen vereeren den God met-ons en zij komen om niet anderszij komen niet gelokt door uiterlijke praal, door feestelijk vertoon, door bekorende schittering, door zucht om te demonstree- ren zij komen enkel en alleen om de stilte te zoeken van het tabernakel, om een daad te stellen van geloof in den God der altaren, om een akte te stellen van hoop, dat de maat schapskracht van de Eucharistie voor een wereld-in-ellende tot heil zal wezen om een liefdedaad te ontvangen aan den disch, door God zelf ons gesteld. Zij komen om, der traditie getrouw, zui ver en ongerept een voorvaderlijke devotie trouw in eere te houden. De stugge, stoere, van uiterlijkheid veelal warse Noordeling zoekt hier de- levenwekkende, mannelijke kracht van het in zichzelf gekeerd bewust zijn met God alleen te verkeeren. Leidt onze weg niet rechtstreeks naar de stilte van het tabernakel, waar het Eucharistisch licht ons, komend uit den nacht, als verblindt van schoonheid De tienduizenden zullen komen dit jaar vooral, nu het wereldcongres ons Roomsch hart verblijdt. Maar late men dit toch goed begrijpen getallen zeggen ons zoo weinig en een telling der beevaart- gangers, hoe groot ons misschien sprekend van katholieke ontplooiing, bevredigt ons ten slotte niet. Wat zouden cijfers ons zeggen van jaar tot jaar Verlies in aantal kan soms winst in beteekenis zijn. Wij houden liever de nieuwsgierigen verre. Late ieder het we ten hier valt niets te genieten met het oog, noch met het oor, alléén met het warmvoe lende katholieke hart. Niet in de uiterlijke grootheid, maar in het innerlijk bedoelen ligt de schoonste waardij. Er zijn oogenblikken geweest, dat de ver blijdende groei der dgemeene belangstel ling gevaar deed dreigen eener mogelijke misvatting. Want er kwamen er die met nog zoo goede bedoelingen bezield den omgang wilde tooien met de praal van ka tholieke blijheid en den durf van jonge Room- jche kracht. Toen trad ons gezelschap onder moderatorschap van wijlen deken Mgr- Bosman krachtens de bisschoppelijk goed gekeurde statuten meer openlijk op, om als voornaamste onzer regelen in woord en ge schrift art. 8 onzer statuten ieder voor te houden „De Stille Omgang mag nooit zijn een manifestatie of protestoptochthij moet blijven een stille bedetocht. Iedere deelne mer, dus lid van het Gezelschap, behoort geheel in zich gekeerd, biddend, zonder uiterlijke teekenen, zelfstandig, zonder zich bij een vereeniging of groep te denken, den aangegeven weg te volgen." In de latere jaren is door allen stipt hier aan gevolg gegeven. En met zorg is ook steeds gewaakt tegen alles, wat zou kunnen parasiteeren op den toevloed van beevaart- gangers en wat zou kunnen verkrachten hetgeen voor geloofsgenoot en andersden kende moet blijven tevens een leekenaposto- laat. Daarom houde men verre allerlei col portage, reclame, daarom werke men niet het vroeger openen van café's in de hand, maar gebruike zijn ontbijt na het kerkbezoek in een der door bemiddeling van ons be stuur open zijnde patronaten wachtkamers van ons Centraal Station en andere in onze circulaires vermelde plaatsen, althans in de gelegenheden, waar de stemming van den gswijden nacht niet wordt verstoord en waar degenen, die nog den Stillen Omgang moe ten maken, geen hinder zouden kunnen on dervinden. Leiders van beevaartgangers, die in groe pen naar Amsterdam komen (te Amsterdam aangekomen kent men geen groepen meer) gelieven hierop vooral goed tc letten. Met aandrang hebben we reeds hun aller hulp ingeroepenwij vertrouwen, dat iedere stille-omganger geheel zal handelen naar den geest, die ons allen moet bezielen. De beevaartgangers van buiten zij eraan herinnerd, dat steeds verreweg de meeste deelnemers van elders volgens aloud ge bruik te voet naar de Mirakelstad togen en dat het aller streven moet zijn eerst in den nacht te Amsterdam te komen en zoo spoedig mogelijk na dc vroegmis weer uit Amsterdam te vertrekken. Men kome alléén om den Stillen Omgang naar de Mirakelstad, niet om andere beweeg redenen. Trouwens vele'geestelijken elders verwachten hun geloovigen weer in de eigen parochiekerk. Zoo worde en blijve de Stille Omgang met ieders medewerking, met aller goed willend bedoelen, met eendrachtig begrij pen en handelen een monument van gc- ioofsbetrouwen in den Christus Eucharis- ticus voor en van den nieuwen tijd. Namens het Gezelschap van den Stillen Omgang. C. A. J. ELSENBURG, Voorzitter L. A. P. M. VAN DEN BROEKE, Vice-voorzitter. De devotie begint bij de plek van het Mira kel, waar vroeger in de Kalverstraat de N.Z- kapel stond. Men beginne zoo vroeg moge lijk, wachte m'et op elkaar en trekke langs 't Spui door de Gedempte Bagijnenslooi naar de Kalverstraat en houde daar links. Voorts loopt men naar den Dam, over Nieu- wendijk, Martelaarsgracht, Prins Hendrik kade, Nieuwebrugsteeg, Warmoesstraat, Nes, Langebrugsteeg, Taksteeg, weer naar Kal verstraat en houde alsdan rechts. Voorts door Enge Kapelsteeg, langs Rokin, door Wijde Kapelsteeg, rond de vroegere H. Ste de trekkend, komt men weer in de Kalver straat en houde alsdan vooral precies het midden in de richting van het Spui, zonder zij-stegen in te slaan. Men houde zich hier stipt aan. Aan het secretariaat N. Z. Voor burgwal 167 zijn platte gronden k 10 ets. ver krijgbaar, waarop de weg staat aangegeven met de wijze, waarop men, zonder stoornis te veroorzaken, het best vóór den omgang het Spui bereikt en na den omgang dc Kal verstraat verlaat. Zoo wordt de orde het beste bewaard en blijve de voorvaderlijke devotie een stil ge bed. Deelnemers van buiten, die reeds een tocht volbrachten, wordt verzocht zich niet langs den weg op te houden, maar zoo spoedig mogelijk zich weer naar hun woonplaatsen te begeven. Rolduc vierde Dinsdag 18 Maart het zil veren priesterfeest van zijn directeur den zeereerw. Heer Ant. van de Venne, die in begin 1920 drs. H. Geurts als zoodanig op volgde, en tot deze mooie maar ook verant woordelijke functie werd benoemd door Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen, bisschop van Roermond, die zelf, voor hij tot de bisschop pelijke waardigheid werd verkozen, meer dere jaren als directeur de vermaarde Rol- ducsche onderwijsinrichtingen bestierde. Directeur van de Venne stamt uit een be kende Echtsche familie. Reeds een jaar voor zijn priesterwijding werd hij tot professor te Rolduc benoemd25 jaar lang heeft hij onafgebroken in Rolduc doorgebracht. Als prefect, stond de jubilaris reeds hoog aan geschreven. Tijdens de ziekte van den oud directeur Geurts, die nu in een klooster van Eerw. Zusters te Blerick verwijlt, was pre fect van de Venne reeds belast, met de tij delijke waarneming van het directeurschap en 1 Jan. 1920 werd hij definitief door den Roermondschen Kerkvorst benoemd. Di recteur v. d. Venne is nog in de volle kracht zijns levens, hij telt nog geen vijftig, zoodat van zijn zegenrijk bestuur nog zeer veel voor Rolduc kan worden verwacht. Directeur v. d. Venne houdt er niet van dat hij bewierookt wordt. Toch mogen wij niet onvermeld laten, dat de keuze van de benoeming een buitengewoon gelukkige is ge weest. Rolduc heeft zich de laatste jaren ge moderniseerd met nieuwbouwen terwijl nog grootere uitbreidingen weldra te verwachten zijn. Als onderwijs-instituut van den eersten rang heeft Rolduc zijn goeden naam weten te handhaven en te bevestigen. Vorig jaar werd directeur van de Venne benoemd tot Officier in de orde van Oranje-Nassau. Bij de pro fessoren en vele henderden studenten uit alle oorden des lands is de jubilaris geliefd en geëerd. Hij is hun aller leider. In Mei zal een grootsche huldiging plaats vinden. Men schrijft uit Scvilla d.d. 17 dezer; Op 14 dezer is de Prins uit Cordova terug gekeerd en heeft des avonds verschillende klassieke Spaansche theaters bezocht. Op den morgen van den !5den heeft Z. K. H. de ka thedraal bezocht het z.g. huis van Pilatus en den wereldbcroemden Alcazar, het oude pa leis der Noorsche koningen met den prachti- gen middeleeuwschen tuin Het noenmaal werd gebruikt ten huize van den Infant Don Carlos de Bourbon, kapitein-generaal van Scvilla. 's Middags werd de stierenfokkerij van Miura bezocht, waar de gevechtswa^rde van de verschillende stieren werd jjepröèfd. Daarna werd thee gedronken op het consu laat, aangeboden door den heer en mevr. van Aerssen, waarbij behalve de vice-consul, de heer Gelder, ook tal van hoogwaardigheids- bekleedcrs uit Sevilla tegenwoordig waren, 's-Avonds werd gegeten in de club Circulo de los Dabradores, waama een bioscoop werd bezocht. DOORTASTEND OPTREDEN VAN EEN CREDITEUR. We lezen in het Hdbl. Mr. A. de Leeuw te Amsterdam deelt ons mede, dat hij een formeele sommatie heeft gericht aan den Minister van Waterstaat, waarin hij uitbetaling van het volledig be drag van zijn giro tegoed eischte, zonder het stellen van borgen of andere zekerheid. In zijn brief merkte hij op, dat hij d.d. 4 Febru ari een accoordverklaring van zijn giro-re kening had ingezonden, dat derhalve over het bedrag van het verschuldigde geenerlei verschil van meening bestond, dat een be roep op overmacht van de zijde van den giro dienst onder deze omstandigheden moet falen en dat er geen enkel redelijk belang is om aan een rekeninghouder, die uitkeering van zijn vaststaand saldo wenscht, uitkeering te wei geren, te meer als hij, gelijk in casu, die gelden voor diverse betalingen, o.a. belasting, noo dig heeft. De staat dwingt op deze wijze den rekeninghouder volkomen onrechtmatig tot een deposito bij den postchèque- en giro dienst, waarvoor ten hoogste 1 y2 pet. rente wordt vergoed, terwijl elke andere deposito- bank ongeveer 5 pet. rente zou vergoeden. Mr. de Leeuw voegde hieraan toe, dat ingeval zijn verzoek om betaling langs dezen minnelijken weg geen succes mocht hebben, hij zich genoodzaakt zou zien, een actie in rechten te beginnen, waarvan de afloop niet twijfelachtig zou zijn, gezien de procedure van Mr. Bakhuizen van den Brink, waarin de landsadvocaat concludeeren moest tot ver oordeeling van den staat tot uitbetaling, en het openbaar ministerie tot toewijzing van de vordering heeft geconcludeerd, het laatste ook wat betreft de vergoeding van 5 pet. rente. In dat geval zou den staat een even on- noodige als in de tegenwoordige omstandig heden ongewenschte kostenveroordeeling be rokkend worden. Het resultaat van dezen brief was aanvan kelijk een mededeeling, dat door middel van de bekende formulieren over het saldo kon worden beschikt. Toen mr. de Leeuw zeide hiermede geen genoegen te nemen, omdat hij niet 90 pet., doch 100 pet. wenschte te ont vangen en geen borgtocht wenschte te stellen, werd hem aanstonds medegedeeld, dat men hiermede accoord ging. Er was een brief ont vangen van het departement, blijkens welken hij de volle 100 pet. kon krijgen en wat de vragen in de formulieren betrof aangaande den borgtocht, die mocht hij oningevuld laten. Twee dagen later had hij de formulie ren in zijn bezit, vulde in, dat hij 100 pet. moest hebben, gaf geen borgen op en ver wees nog eens uitdrukkelijk naar zijn brief aan den minister en diens beslissing. Reeds enkele dagen daarna ontving hij de uitnoodi- ging over zijn vol tegoed te komen be schikken, tégen, overgave van een voorwaar delijke schuldbekentenis en van een giro biljet. Binnen den door hem in zijn sommatie gestelden termijn van 14 dagen had hij op de ze wijze inderdaad zijn geld in zijn bezit. 2000 p.k. motorvermogen. Een speciale correspondent van de Chica go Tribune seint uit Friedrichshafen aan zijn blad eenige bijzonderheden over den nieu wen Zeppelin, die in de groote loodsen te Friedrichshafen voor de Regeering der Ver- eenigde Staten gebouwd werd. Hij beschrijft, hoe de romp schittert door de vervuilde rui ten van de groote hal, waar de Z. R. 3 gebor gen is, in afwachting van den o^krtocht, die het luchtschip, nu het aluminium omhulsel met gas gevuld is, zal gaan maken. Wanneer precies de overtocht plaats heeft is nog niet bekend in alle geval zal men wachten tot einde Mei en verder is zeker, dat de proeftochten niet zullen aanvangen, al vorens het weer in alle opzichten meewerkt. Het luchtschip is voorzien van vijf twaalf- cylindermotoren, die tezamen een vermo gen hebben van 2000 P.K. Een uitgezochte Duitsche equipage heeft zich gedurende den geheelen winter geoefend, ten einde in zoo goed mogelijke conditie te zijn bij de overbrenging van het geweldige luchtschip naar de Amerikaansche Marine autoriteiten te Lakehurst. Voor de Rechtbank te Breda stond terecht de 25-jarige J. F. uit Tilburg, beschuldigd van diefstal van f 700 ten npdeele van ztjn vader. Waar beklaagde reeds verschillende vonnksen achter den rug had en niet het minste berouw toonde, eischte de Officier van Justitie twee jaren gevangenisstraf de ver dediger legde zich bij dezen eisch neder. Te Breda voor de rechtbank stonden te recht verschillende deelnemers aan den be trouwbaarheidsrit „Toer door Brabant." Eenige maanden geleden sprak de kanton rechter te Zevenbergen alle beklaagden vrij. De ambtenaar van het O. M. ging echter van deze uitspraak in hooger beroep en voor de rechtbank te Breda werd f 15 boete geëischt. Thans volgde de uitspraak waarbij alle de- nemers werden vrijgesproken. Op 9 Januari vervoegde zich in een sigaren winkel te Heerlen een man, die aan de winkel juffrouw eenige sigaren vroeg van bepaalde merken. Toen de juffrouw aan zijn verzoek voldaan had en de sigaren overgereikt, vroeg de man ook om een pakje tabak. Toen de juf frouw zich omdraaide, om het gevraagde te halen, overviel de bezoeker haar eensklaps van achteren en bewerkte het hoofd van de win kelierster met een steen, zoodat deze bloedend verwond werd. Op het hulpgeroep van de vrouw maakte de aanrander zich uit de voeten. Het publiek, dat toegeloopen was, bemoeide er zich echter mede en de man-was spoedig door een politieman ingerekend. Hij bleek te zijn een zekere H. T. en werd in het huis van bewaring ingesloten. De zaak diende voor de rechtbank te Maas tricht en beklaagde bekende de vrouw over vallen te hebben met het doel te stelen. Het Q.M., waargenomen door mr. Kneep- kens, vond het feit zeer ernstig en vroeg ter zake poging tot diefstal met geweldpleging een gevangenisstraf voor den tijd van drie jaar. De rechtbank veroordeelde beklaagde tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van preven tief. Woensdagmiddag werden de onderstaande wedstrijden gespeeld: Newcastle UNotts County 12 LiverpoolSunderland 42 Preston N.E.West Bronw Alb. 12 De worstelwedstrijden om het kampioen schap van N.-Holland lichtgewicht, hadden het volgende verloop: CoerzeKrijs 73; v. BentumHout man 100; Petersen—Oostermeier 100; CourzeBoekelman 100; v. Bentum Krijs 100; v. BreemeTheesing gestaakt; VelthuijsOostèrmeier 73: CoerzeOos termeier 7—3; v. Bentum—Petersun ge- sitaakt; HoutmanTheesing 37; Ooster meierHoutman 0—10; v BentumBoekel man 100; OostermeierBoekelman. Petersen werd geblesseerd, en wordt in de gelegenheid gesteld om zijn nog restee- rende partijen te worstelen tegen Coerze, v. Bentum, Houtman op Zaterdag 5 April a.s. in het clubgebouw van Hercules te Am sterdam. Tevens worden dan de wedstrijden ge- wichtsheffen verwerkt om het kampioen, schap van Noord-Holland. De voorloopige uitslag is* 1. v. Bentum, 52 p.; 2. Theesing, 43 p.; 3. Coerze, 42 p.; 4 Pe tersen, 40; 5 Houtman 33. Het worstelen van Petersen, v. Bentum en Coerze was in fraaien stijl. In de strafzaak tegen C. P- de Wert, huis vrouw van M. Desmet, beschuldigd van medeplichtigheid aan den moordaanslag op haren echtgenoot, welke zaak Donderdag 3 April a, s. voor het Gerechtshof te Arn hem wordt behandeld, zijn door het Open baar Ministerie als getuigen gedagvaard J. H. J. M. Kerssemakers, M. Boert, M. van Dinther, M. Stoclenberg en dr. Casparie. Ais haar verdediger zal ook nu weer op treden mr. Van Zinnicq Bergmann, advocaat bij het Gerechtshof te 's-Hertogeabosch. NEDERLANDSCHE STOOM VAARTLIJNEN. ACHILLES (K.N.S.M.) kreeg voor den Wa terweg orders voor Vigo en zette de reis voort. AMOR (W.I.M.) 18/3 van Havre naar. A'dani 8AWEAN (Nederl.) thuisreis p. 17/3 Peritn. BILDERDIJK (H.A.L.) 18/3 van R'dam te Norfolk. BILLITON (H. O. Afr. lijn) 17/3 van Lo renzo Marques te Port Natal. BLITAR (R. Lloyd) thuisreis 18/3 van Port Said. BORNEO (Nederl.) thuisreis 18/3 te Lon den. CERES (K.N.S.M.) 18/3 van Piraeus naar Volo. CLIO (K.N.S.M.) Algiers-A'dam p. 18/3 Beachy Head. DRECHTSTROOM (K.N.S.M.) van Mes sina naar Palermo. GANYMEDES (K.N.S.M.) 18/3 van A'dam te Lissabon. j GROTIUS (Nederl.) thuisreis 17/3 van Sa- bang. HEBE (K.N.S.M.) 18/3 van Tarragona naar Valencia. HERCULES (K.N.S.M.) 18/3 van Constan- tinopel naarCavalla. IRENE (KJN.S.M.) 18/3 van Samos te Smyrna. IRIS (K.N.S.M.) 18/3 van A'dam te Ko penhagen. JAN PIETERZ. COEN (Nederl.) uitreis 17/3 te Sabang. JASON (W.I.M.) 15/3 van Mexillones naar Callao. KRAKATAU (Nederl.) thuisreis 18/3 van Havre. MAASDAM (H.A.L.) R'dam-New Orleans 18/3 te Bilbao. MERCURIUS (K.N.S.M.) 18/3 van Con- stantza te Constantinopel. MODJOKERTO (R. Lloyd) uitreis 16/3 van Padang. MOERDIJK (H.A.L.) 19/3 van Pacific l.v. Londen te R'dam. NERO (K.N.S.M.) 18/3 van A'dam te Hor- sens. NIEUW AMSTERDAM (H.A.L.) 17/3 van New-York naar R'dam. NIJKERK (H.O. Afr. lijn) 19/3 van A'dam te Antwerpen. OLDEKERK (H.O.A. lijn) thuisreis p. 18/3 Seigrcs* ORANJE NASSAU 15/3 van Cristobal naar Puerto Colombia (verbetering). PATRIA (R. Lloyd) uitreis 18/3 van Mar seille. PRINS FRED. HENDRIK (W.I.M.) thuis reis 18/3 te Havre. PRINS DER NEDERLANDEN (Nederl.) uitreis 18/3 van Southampton. PRINS DER NEDERLANDEN (W.I.M.) van W.-Indië te New-York. RADJA (Néderl.) uitreis p. 17/3 Perim. REMBRANDT (Nederl.) 19/3 van Batavia te A'dam. RINDJANI (R. Lloyd) thuisreis 18/3 van Marseille. RONDO (Nederl.) uitreis 17/3 van Belawan SALEIER (Nederl.) uitreis 18/8 van Suez. SAPAROEA (H.O.A. lijn) thuisreis 17/3 te Sabang. STREEFKERK (Br. Indië lijn) uitreis 19/3 te Rangoon. SUMATRA (Nederl.) 19/3 van Narvik te R'dam. TJIKARANG (Java-China-Japan) 17/3 van Djeddah naar Calcutta. VENUS (K.N.S.M.) 18/3 van Beyrouth n. Mitylene. VONDEL (Nederl.) uitreis 18/3 van Suez. ZAANLAND (H. Lloyd) 19/3 van Antwer pen te R'dam. ZEUS (K.N.S.M.) A'dam-Carthagena per 19/3 Dungeness. BUITENLANDSCHE HAVENS. ANCHORTON ConstantzaR'dam p. 17/3 ANSONIA 18/3 van Liverpool te New York. BATAVIER IV, 19/3 v.m. 8.35 van R'dam te Gravesend. BEURSPLEIN v. Narvik—R'dam p. 19/3 Kopervik. BEVERWIJK 18/3 van R'dam te Spezzia. BLYO MARU 18 '3 van Batavia te New York. BOEKELO 19/3 vanSwinemünde naar Kolberg. CITY OF CAMBRIDGE Tsingtao-R'dam 18/3 v. Gibraltar. DIAMATIS PATERAS La Goulette-R'dam IRMA KRINME 15/3 van R'dam te Gulfo Aranco. KELLERSEE 18. 3 v. Koningsbergen naar R'dam. LAURA SKOGLAND R'dam-Pernambucc 17/3 te Santos. MADEIRA Santos-R'dam p. 16/3 Fern Noronka. MEDUNA 17/3 van Bordeaux te Pernam- bueo. MITO MARU Kobe-R'dam 18/3 te Singa pore. MONT BLANC 16/3 van Shields te Kiel. NAVAL v. Danzig-R'dam p. 183 Burns- buttle. NEPTUNES m.s„ San Lucar-Yshad p. 17/3 Beachy Head. OOSTCAPELLE 17/3 van Hul! te Hamb. ORCOMA 18/3 van Liverpool te Callao. PROCYON 18.3 van Gulfpost te Buenos Ayres. RHEA v. Dantztg-R'dam p. 18/3 Burnsbuttle RHENANIA 173 van A'dam te Hamb. ROCHAMBEAU 18/3 van Havre te New York. ROZENBURG 17,3 van Hamb. te Con stantinopel RIJNDIJK Theodcsia-R'dam bevond zich 18,3 op 150 mijl Z.W. v. Wight. SEBU Hamb. Marokko p. 18/3 Finisterre. SINASTA R'dam—Boston 18 3 van St. Michaels. STUBWITZ 18/3 van IJstad naar R'dam. SULTAN VAN LANGKAT 18 3 van Bermuda naar Philadelphia. THEANO 18 3 v. R'dam te Belfast. WALCHEREN 17 3 van Leith naar Italië. WESTPLEIN v. Elba n. Vlaardingen p. 1973 Wight. WILHELMINA m.b., 17/3 van Grange mouth naar Leith. WITHINGTON San Rapael-R'dam 183 van Gibraltar. ZENSONS z.s., Santos-R'dam 19,3 te Ply mouth met gebrek aan proviand. ZWARTE ZEE 183 v. Savona te Huelva.l BINNENLANDSCHE HAVENS. AMSTERDAM. Aangekomen 18 Maart Arlock Head st. Greenock, stukgoed, Fos- faatfabriek, carg. Ver. Cargadoorskantoor.! Ousel st. Liverpool, stukgoed, Zeeburger kade, carg. Holt. Stoomboot Mij. Rotti st Java, stukgoed, Sumatrakade, carg. Mij. „Nederland". Aangekomen 19 Maart- Evelijn st. Haf- lingen, ledig Zeeburgerkade, carg. Diederiks Transp. Bedr. Rembrandt, st. Java, stukgoed, Sumatrakade, carg. Mij. „Nederland". IJMUIDEN. Aangekomen 19 Maart. Evelijn Manor st. Harlingen, Rembrandt st. Batavia, Hera m.b. per sleepboot Limburg, Belfast. IJMUIDEN. Aangek. 19 Maart. Besh- taoo st. Swansea voor Velzen. Wind Z. W. VLIELAND. Vertrokken 19 Maart Prof. Buys st. Hull, Heron st. Londen. DELFZIJL. Aangekomen 18 Maart Hen-; drika, v. Wijngaarden. Leer. Vertrokken Gesina, Hohden Bernhard. KottingHermann, Burmann, Einden Weldaad, Wolf, LeerAfina, Dekker, Al- borg Gelderland, stoom, New Castle. MAASSLUIS. Aang. 18 Maart. Le Mer-] lier st. Boulogne. Chamadan st. Wiihelms-' haven. 19 Maart. Aggersund st. Huelva naar Aal- borg om te bunkeren. Felixtowe, st. Harwich. St. George st. id. Batavier V st. Londen, Parkhaven st Antwerpen Zaanland st id. Vertrokken 18 Maart. Saumur st. Bordeaux Elsie Annie st Waxford. 19 Maart Manistee st Huil. Frinton st. Harwich. MAASSLUIS. Aangekomen 19 Maart. Ary i Gala n Dundee laatst v. Duinkerken, Man-| Polmanter v. Londen, v. Buenos Aires, Chester Ciry v. Buenos Aires laatst v. Antwer-j pen S.N.A. II v. Ruoaan. Vertrokken Granstone n. New Castle,! Nimfa n. Pola Stö Emogat n. St Malo, Aj?, gersund n. Aalborg. Eidsbotten n. Chns- tiania, Oscar motorschoener n. Londen. MAASSLUIS Aangekomen 19 Maart Moerdijk v. Seattle, laatst v. Londen, -Kol dor v. New Castle, Sumatra v. Narvik. VertrokkenKatellata n. Kopenhagen, Mertainne b. Narvik. Waal n. Caen, Lune- n. Antwerpen. EN. A ISSINGEN. Aangekomen 19 Maart Tapanoeli, Casco, Slikkerveer ter plaatsing van machines en ketels. Gepasseerd Nijtaar st. Valencia, Gothland st. New York, Nijkerk st Amsterdam, Sverre st. Constanza allen naar Antwerpen. Van Antwerpen Parkhaven st Zaanland st. Rotterdam, Bruse Jari st Barcelona,, King Howel st Hampton Roads. p. 18/3 Gibraltar. DORU 13/3 van Varna naar Constatza. DUISBURG 153 van R'dam te Hamb. EEMDIJK R'dam-Venetië p. 183 Kaap Villano. GRIETJE m.s., 17/3 van Faxoe te Dram- men. HILLEGOM 17/3 v. Cardiff te Algiers. HUNZE IX 16/3 van Groningen te Hamb. IBERIA 18/3 v. Santander n. R'dam, (Pater) C. H(uigens) schrijft in het St.] Gregoriusblad „Omtrent de ontdekkingen van Mgr. Casimiri op het gebied der muziekweten schap zijn reeds meermalen mededeelingeti gedaan. We kunnen thans melden, dat de Maestro nog steeds zijn onderzoekingen ia de bibliotheken te Rome, vooral in die van St. Jan van Lateranen, van welker koor hij dg eerste directeur is, ijverig voortzet, en wel met buitengewoon groot succes. 0.a. heeft hij nog zóóveel composities van Pa- lestrina gevonden, die niet in de groote uit gaaf (33 banden) zijn opgenomen, dat hij ef gemakkelijk nog een heelen band mee vullen kan. Daaronder bevindt zich een 12-stemmi- ge Mis, een zoogenaamde parodiemis, waar van de deelen naar een motet des meesters „Cantatibus organis" (antiphoon uit het Office van de H. Caecilia) door verschillende leerlingen van hem gecomponeerd zijn. De meester zelf componeerde het Gloria. Met volkomen zekerheid kan Mgr. Casi miri ook aangeven, op welken datum en in welk jaar Pales trina geboren is. Over deze kwestie is veel geschreven. Dr. Weinmann, directeur van de kerkmuziekschool te Regens burg, meende te kunnen vaststellen, dat Palestrina tusschen 2 Februari 1525 en 2 Februari 1526, waarschijnlijk in 1525 het eerste levenslicht aanschouwde. De redenen, waarop hij deze bewering grondde, zijn uit eengezet in een geschrift, getiteld „Palestri- na's Geburtsjahr", dat in 1915 het licht zag. Casimiri kan thans met volkomen zekerheid aantoonen, dat deze conclusie niet overeen komstig de waarheid is. Hij heeft een hand schrift gevonden, waarop door Palestrina zelf het jaar, de maand en de dag zijner ge boorte zijn neergeschreven. De Maestro, die mij deze mededeeling deed en aanvanke-; lijk jaar en dag niet wilde noemen, is ten slotte bezweken. Hij heeft den datum ge noemd, onder voorwaarde, dat ik dien niet zou pubiiceeren. Wel mag ik nog zeggen, dat de datum verband houdt met een der voornamen, die aan Palestrina nagegeven» werden. 1 Van 'Casimiri's hand zijn verschillend^ broèhures en vele artikelen verschenen in' tijdschriften, dagbladen enz. Deze alle zullen, weldra als „verzamelde geschriften" in één boekdeel opnieuw worden uitgegeven. Met spanning mag men de eerstvolgend» publicaties van Mgr. Casimiri tegemoet zien. Want behalve het bovenstaande heeft hij nog veel mepr gevonden, wat groot opzien zal baren in de muziekwetenschappelijke wereld. Vele kwesties o.a. over de chromatische alte-l ratie zullen volgens hem voorgoed worden^ opgelost."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7