SFAARNEBANK TOGAL Dit nummer bestaat uit 24 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Leekepreeken. Meumatliiek CREDIETBRIEVEN UIT DEN OMTREK. Zaterdag 22 Maart 1924 46ste Jaargang No. 14695 BEZORGT VOOR ALLE LANDEN. Spaarboekjes met 4 pCt, rentevergoeding EGMOND-BINNEN. HEEMSKERK. 130076.22 37355.— 127528.42 7658.88 4658.33 104541.00 34806.78 6906.42 NIEUWER AMSTEL. LiMMEN. Ooticiens Koningstraat 10 Fabrikantei Haarlem VOORHOUT. LEIDEN. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschapoen; Per week 025 Per kwartaal 3.23 ïranco per post per kwartaal bij vooruitbetaling" 3.58 Bureaux; Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Poetrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertcntiën tusschen den léks! als ingezonden mededeeling op de le Pagina's 60 ct. per regel Vraag- cn aanbod-adverientiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent. bij vooruitbetaling. 31. MODERNE RIDDERSCHAP. De tijd van de kasteelheeren is voorbij; met koningen en keizers heeft ons geslacht gespeeld als met de kartonnen grootheden van een kaartspel. Welke aanspraken zou den dan mindere verhevenheden op de al- gemeene achting kunnen laten gelden? Met den koning of den keizer valt immers de gansche adeldom. Toch blijft er altijd nog een groote ge hechtheid aan zulke, titels bestaan. Hoe gretig wordt jaarlijks hier te lande op Ko- ninginne ver jaardag niet gegrepen naar de dagbladen om te zien, wie den modernen ridderslag ontvangen hebben, welke, ge- jheel in den soberen stijl van onzen tijd, bestaat in de loutere vermelding in de jStaatscourant van een naam; een onder scheiding van verdiensten, welke wij, ais .schaarsche erkenning en zeldzamen prikkel in het openbare leven, niet zouden willen missen. Maar met de aldus geridderden staat onze samenleving toch wel heel ver achter bij den tijd. die, naar de uitstekend- «te mannen van toen, de riddertijd genoemd werd. En nu bedoelen wij met dat verschil piet zoo zeer de uiterlijkheden, den titel, dc wapenrusting, de bevoegdheden, de rechten, de eer, welke aan die onderschei ding verbonden waren, -naar meer het ka rakter van den stand, dat in staat was !heel een stempel op een historische periode te drukken. In dat karakter was zooveel tnoois, wat wij in onze tegenwoordige maat schappij noode missen en wat ook bij het afleggen van zwaarden, lansen en kurassen had kunnen blijven bestaan. Wat wij bc doelen is nog overgebleven in de taal, in het woord ..ridderlijkheid". Is die kenmer kende eigenschap der middeleeuwschc rid ders voor ons, moderne menschen, inder daad niet veel meer dan een woord, een klank uit het verleden? Wij vreezen het soms, wanneer wij den omgang van de beide geslachten in onzen tijd gadeslaan. En toch zou die kenmer kende deugd der oude ridders nooit méér aoodig zijn, dan in onze huidige samenle ving. Immers, de ridderschap ontleende haar ontstaan aan de reactie tegen een barbaarschen tijd, toen de vrije man, als opperheerscher der schepping, de vrouw als minderwaardig, als enkel voorwerp van zinnenlust beschouwde. De ridderlijk heid was een der schoonste bloemen van de maatschappelijke kerstening', de vrouw werd om haar vrouwelijkheid een voor werp van vereering en in en door die ver eering staalde dc man zich in zelfbeheer- sching, moed, zieleadel. Want, wie de rid derlijkheid der middeleeuwen juist ontleedt, vindt daarin geen laffe hofmakerij, geen aucht van den man om aan de vrouw te behagen, maar een algemeenen drang naar bescherming van het zwakkere, vereering van het meer lieftallige deel der schepping. De romantiek heeft in onverwelkbarc kunstproducten ons een klaar inzicht gege ven in die ridderlijkheid: zij bracht in de wereld een nieuwe, tot dan toe ongekende mannelijke deugd, welke bij dc toenmaals nog' ongeregelde toestanden van verkeer en jpolitie, van jaren, lange afwezigheid van het hoofd des gezins enz. volop gelegenheid had zich te uiten. De ridderschap is, als zoovele in den kern uitnemende mensehelijke instellingen, aan haar excessen te niet gegaan. En men zot? het oogenschijnlijk belachelijk en dwaas /achten, dat zij in onzen tijd met zijn veilige wegen en aigemeene politiebescherming xou herleven. Het moge zijn; maar waar thans even groote behoefte aan is als in de middeleeuwen is ridderlijkheid. De vrouw immers is in de eeuwen niet veran derd van natuur; zij vormt nog altijd het Jtwakke geslacht. En de gevaren voor haar zijn eer vermeerderd dan verminderd. De vrouw immers vinden wij op ieder terrein van het openbare leven: op kantoor, fa briek, winkel, werkplaats; in stads- en staatsbestuur, overal treedt zij op. En op al die terreinen schuilen voor haar eigen aardige gevaren. Waar is nu onze moderne ridderschap? Welk is het geëikte antwoord van den 20ste eeuwschen man, wanneer ge hem naar zijn ridderlijkheid vraagt? „Gelijke rechten, gelijke plichten!" Is dat wel juist, wel billijk, siert zulk een ant woord den man? Neen, in geenea deele! Hij, de sterkere, de grovere naar de na tuur, moet er een eer in stellen de zwak kere en tengere steeds te hulp té komen. En in liet dagelijksch leven is daarvoor op alle gebied, waar de vrouw optreedt, voort-, durend gelegenheid. „Gelijke rechten, lijke plichten!zeker, voor de gewone, ge regelde dingen, welke het beroep ëischt. De vrouw, die zich aanmeldt voor een taak. moet deze kunnen volbrengen. Wanneer zij een werk aanvaardt, waartoe zij niei in slaat is, dan zou alle hulp om haar mei meer geschikte gelijk te doen blijven, laf heid zijn. Maar naast en buiten het gere gelde werk heeft de man onophoudelijk gelegenheid van zijn ridderlijkheid te doen blijken, door hulpvaardigheid, door afstand :,n kleine, gelijke rechten, die hij, de ster kere, gemakkelijk zou kunnen opeischen, maar waaraan hij uit wellevendheid tegen over de zwakkere verzaakt. De moeilijkheid daarbij is den juisten middenweg te hou den; aan den eenen kant staat de bruut, de ruwe egoïst, aan den anderen kant de hofmaker, die zijn gedienstigheden mis bruikt om niet het vrouwelijke in de vrouw te steunen en behulpzaam te zijn, maar de Vrouw zelf te naderen. Dat is een „ridder lijkheid" van het dierenrijk. Wanneer men in onzen onridderlijken tijd de vrouw zich met de ellebogen een weg ziet banen op het levenspad in den strijd om het bestaan, stompen en stooten op vangend, zich kwetsend en bezeérend, niet alleen lichamelijk, helaas, bij gebrek aan een moderne ridderschap, dan vocke men echter niet enkel dc schuld bij den man. Js de vrouw in onzen tijd zelf niet veelal aanleiding, dat de verdwenen ridders niet terug keeren? De heer, die in de volle tram zijn plaats aan een dame op het balcon wi) afstaan en met een hooghartig gebaar wordt afgewezen: „dank u voor die warme bank"; de jonge man, die conventioneel! een meisje na een late avondartij aan biedt naar huis te geleiden en een schater lach hoort opgaan uit het moderne mond je: „kijk, hier heb ik den huissleutel en ik ben nog nooit geschaakt, als ik !s nachts om één uur alleen thuis kwam"zij vinden geen aanmoediging voor 'een mis schien sluimerende deugd van ridderlijk heid. En als ik de geïllustreerde bladen open sla en zie daar een stoet wezens met een strakke trui om de schouders, verwarde haren en ontbloole knieën, blijkbaar in een woesten vaart hollend naar een zelfde doel, en ik lees daaronder: Engelsche „jonge da mes" van een athletiek-club; of ik zie op een ander plaatje een Amerikaanschc „schoonebezig met een modern vermaak, suikeren klontjes voerend in den muil van een geweldigen krokodil, haar lieveling, in wiens kooi zij is gekropen, de beenen om- spand door een strekken rijboek. neen, dan weef ik niet waar de schuld ligt, dat wi; geen ridders en geen ridderlijkheid meer hebben. Och, wanneer de vrouw weer eens ge heel vrouw werd, wellicht was er dan kans dal onze eeuw een nieuwe ridder- chap zag opbloeien. HOxMO SAPIENS. hoofd- en zenuwpijnen en soortgelijke kwalen, worden bestreden met zekerheid van genezing door het gebruik van TOGAL-TABLETTEN. Bij alle Apothekers en Drogisten verkrijgbaar a f 0.80 en f2.Vraagt gratis toezending van Brochure No 46 aan dc „PHARMACEUTISCHE GROOTHANDEL, A. J. AMEYE. Amsterdam. Hef jaarverslag over 1923-van dezelfde •'"engrondsiagen van diverse ambtenaren comrris ie wordt onder dank voor ken afgesteld ls volgt: de E gemetst r ƒ2125, ue secretaris 2050, de gemeente-ontvanger 1150 en de lijnwerker 900. geving aangenowzu. De balans enz. van de R. K, Wont'ngbouw- vereeniging over 1923, wordt mede voor ken nisgeving aangenomen. De wijziging in de bouwverordening, waarbij de aansluiting aan de waterleiding verplichtend wordt gesteld, is door Ged. St. goedgekeurd. Ingekomen is een verzoek van P. van den Berg om den grond, waarop zijn woning staat en welken grond hij in erfpacht had, te mogen kooperi. B. en W. adviseeren niet te verkoopen. Opgemerkt wordt, dat deze erfpacht reeds 10 jaar vervallen is. Bij stemming over het verzoek van het gemeentebestuur van Werkendam betreffen de het verhaal op ouders van kinderen, die elders inrichtingen van onderwijs bezoeken, en waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten, bleek, dat zich nu 4 tegen en drie voor het verzoek verklaarden. De Burgemeester deelt nog mede, in ver band met een verzoek uit de vorige vergade ring, dat het weggetje MallegatTramhalte gehuurd kan worden voor 35 per jaar. Dan zou het een H M. breeder kunnen worden, en het onderhoud bleef aan de gemeente. De heer Apeldoorn stelt voor den grond J Dit bedrag wordt te hoog gevonden, el te verkoopen. Hij zou zijn voorstel in De Burgetmeesters elt voor het salaris Directie: Mr, Th, WESTERWOUDT, Raadsvergadering. Donderdagmiddag 2 uur vergaderde de raad dezer gemeente. Alle leden waren aanwezig. Bij de opening merkt de voorzitter, de heer Janssens op, dat het hem genoegen doet, dat de heer van Duin, die de vorige maai wegens ongesteld heid verhinderd was, weder aanwezig is. Bij de vaststelling der notulen merkt de heer Apeldoorn op, dat het verzoek van de onin- gepolderde landen betreffende het wegje bij Ligthart niet met 5 tegen 1, maar met 4 tegen 2 stemmen werd afgewezen. Ook heeft hij nog een opmerking over het keuren van het water bij de aansluiting van de waterleiding. Burgemeester zegt, dat monsters water onder toezicht genomen moeten worden, in verzegelde flesschen opgezonden en door deskundigen onderzocht. Een verzoek van J. Groen om zijn pen sioengrondslag <e bepalen op 1400, wordt van de hand gewezen. Opgemerkt wordt, dat zijn salaris siechts 1050 bedraagt, waariii dan nog 150 vergoeding voor huur van een magazijn voor artikelen van het electrisch bedrijf. Op advies van den directeur van het E. B. wordt besloten een eigen magazijn te bouwen, waaraan dan tevens een arres tanten-lokaal kan verbonden zijn. In de vorige vergadering was bepaald, dit laatste e plaatsen bij de nieuw te bouwen openbare Khool. De Inspectie had hiertegen echter bezwaar. De heer Apeldoorn zou het besluit van het bouwen van een eigen magazijn met klabakarium nog willen aanhouden, mis schien wordt er een goedkoopere. weg gevon den. derhoud enz. der R. K. school ingekomen ten bedrage van 1313.62. Goedgevonden wordt dit,te betalen. Eveneens wordt goedgekeurd een schrijven van datzelfde bestuur om een voorschot te mogen ontvangen voor de te maken kosten in 1924. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten, houdende aanmerking op het regle ment van orde voor de Raadsvergaderingen, betreffende de presentiegelden. Dit wordt gewijzigd. Ingekomen is een schrijven van Ged. St. verzoekende maatregelen te treffen tegen het gebruik van slootwater. De heer Apeldoorn meent, dat er hier weinig slootwater als drinkwater zal gebruikt v/orden. De Burgemeester vindt, het toch wenschc- lijk een desbetreffend artikel in de politie verordening op te nemen. Wordt goedgevon den. Het raadsbesluit, waarbij de verordening op de heffing der plaatselijke inkomsten werd gewijzigd, is koninklijk goedgekeurd. Gedeputeerde Staten hebben aanmerking gemaakt op de 1ste suppletoire begrooting, dienst 1923. Een post van 280 moet van de gewone inkomsten naar de buitengewone worden overgeschreven. De commissie van Toezicht op het lager onderwijs heeft een aanbeveling ingezonden van 2 personen "ter vervulling van de vacature, ontstaan door het ontslag wegens aanstaand vertrek van den heer H. de Wit. Dit ontslag wordt eervol verleend. Bij de candidatuur Val kering wordt opgemerkt, dat deze zijn, - f - .1 1 A Art* f irt Irt rt *.1 De Burgemeester heeft hiertegen bezwaar, f kinderen niet in deze gemeente ter school i Van het R. K. Schoolbestuur te Egmond Hf* gaan. Benoemd wordt C. de Wit met (a. d. Hoef is een opgave van kosten van on- f 3 stemmen, tegen 2 op A. P. alkenng. besloten zitting willen toelichten. Dit punt wordt daarom uitgesteld tot aan het einde der vergadering. Van den Directeur-Generaal der Posterijen is bericht ontvangen, dat niet -voldaan kan worden aan het verzoek om het kantoor van den bode des avonds een uur langer open te stellen. Ook bestaat er geen mogelijkheid de telefoonverbinding tusschen Egmond- Binnen en Egmond a. d. Hoef tot stand te brengen. Deze verbinding blijft dus langs Alkmaar, alzoo intercommunaal. Ingekomen is goedkeuring van Ged. St. van het raadsbesluit tot betaling uit den post onvoorzien, en van het besluit tot verkoop van de onderwijzerswoning te Egmond- Binnen. Verschillende vereenigingen hebben het verzoek aan den Raad gericht om den zomer tijd niet in te voeren. De Burgemeester merkt op, dat we hier een wettelijke regeling hebben, die hij dus mede moet uitvoeren, en "waartegen hij als hoofd der gemeente niet kan ageeren. Enkelfe leden dringen er op aan de scholen dan 1 u later te laten aanvangen. Hiertegen besta; bezwaar, indien de kerken zich aan den z< mertijd houden, in verband met leering,* en godsdienstoefening. De heer van Duin meent, dat de kerken wel den zonnetijd zullen houden, omdat de beide EE. HH. Pastoors en de Dominé het verzoek mede geteekend hebben. De Burgemeester stelt voor het Dag. bestuur te machtigen, de scholen een half uur later te laten beginnen. Dit ook in verband met de kinderen van de Egmondermeer. De heer Apeldoorn vraagt, hoeveel gemeente- klokken er zijn. De burgemeester antwoordt„Eén klokje, dat in de secretarie hangt l" De lieer Dekker zegt, dat de gemeente toch ook subsidie geeft voor de klok van het his torische kerkje aan den Hoef. De Voorzitter antwoordt, dat dit zeer juist is, maar daarom is het nog geen gemeenteklok. Het voorstel van B. en W. om de scholen een half uur later te laten beginnen, wordt met 5 tegen 2 stemmen verworpen. Het voorstel om een uur later te beginnen, wordt met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Van de Tuinbouwvereeniging is het ver zoek ingekomen om aan de leden een crediet op langeren duur te verleenen voor den aan koop van meststoffen. Besloten wordt hier over aan het einde der vergadering in geheime zitting te beraadslagen. Een voorstel van het Gem. Eiectr. Bedrijf, om een nieuw tarief vast te stellen voor het Kolonie-Huis wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Het lid C. v. Duin had voor de vorige vergadering een voorstel ingediend tot ver betering van den straatweg Castricuin Bergen. Hij licht thans zijn voorstel toe. Een paar jaar geleden zijn er nauwkeurige plannen gemaakt voor verbetering. Daarvan is toen niets gekomen spr. zou wenschen, dat die plannen nu weer werden ter hand ge nomen. De toestand van den weg voldoet niet meer aan de tegenwoordige, eischen Spr. verwacht dat de provincie wel zal willen meewerken, juist omdat het gedeelte onder Castricum, dat door provinciale gronden loopt, zoo treurig slecht is. De wegen die de provincie in het duin aanlegt, zijn veel beter. Het is thans haast onmogelijk, de tuinbouwproducten in de richting Castricum te vervoeren. De Burgemeester merkt op, dat het vroe gere plan aan de gemeente 60.000 zou kos ten, waarvan dan de helft door het Water schap der Oningepolderde Landen zou ge dragen moeten worden. Deze lasten waren te zwaar. Jammer is het, dat de provincie dezen weg niet in haar plan van primaire wegen heeft opgenomen. De Burgemeester zou willen voorstellen in overleg met Castricum en het bestuur van het Waterschap en met subsidie van de pro vincie, te trachten jaarlijks een gedeelte te verbeteren, zoodat de weg over eenige jaren geheel in orde kan wezen. In die richting Zuilen stappen gedaan worden. Naar aanleiding van een verzoek van G. Belleinan|tot verbetering van de bestrating en rioleering van de huizen aan het Mallegat, oordeelen B. en W. het raadzaam, te wachten tot de waterleidingbuizen gelegd Zullen zijn. Aangeboden wordt een geheel nieuwe ver ordening op het schoolgeld voor de lagere scholen. Deze wordt voorgelezen en goed gekeurd. (We komen hierop nader terug Verslaggever.) Meegedeeld wordt, dat bij den gemeente ontvanger de kas en boeken zijn nagezien en in orde bevonden. Op voorstel van B. en W, worden de pen- van Burger als politie-beambte, te brengen van 100 op 150. Hij spreekt daarbij zijn tevredenheid uit over het optreden van dezen politieman. De heer Apeldoorn merkt op dat we nu juist niet iri den tijd van salarisverhoogingen zijn. De heer Dekker spreekt er zijn bevreem ding over uit, dat dit salaris niet al reeds 150 bedroeg, gezien de diensten die er voor gevergd worden. Het voorstel wordt aange nomen. De heer van Duin vraagt, wanneer het Meterweggetje eens verbeterd zal worden. De toestand is er onhoudbaar, met wagens en fietsen kan men er niet meer passeeren. Er zijn wel sintels gekomen in de gemeente, maar Egmond-Binnen heeft daarvan slechts een klein deel gehad. De Burgemeester zegt voorziening toe. De heer Apeldoorn wijst nog op een boekje, waarin de wegen Zijn opgenomen in onder houd bij de gemeente, en waarin de weg bij Ligthart voorkomt als zoodanig. De Burgemeester merkt op, dat dat boekje geen kracht meer heeft, en dus niet betrouw baar is. Spr. zou, nu er toch iets in het regle ment van orde gewijzigd wordt, willen voor stellen ook de rondvraag weer in te voeren. Burgemeester vindt het niet correct de eene vergadering in te voeren, wat men in de vo rige afschafte. Bovendien is er toch gelegen heid tot het stellen van vragen. Voorsteller neemt hiermede genoegen, als de voorzitter zich steeds even welwillend te dien opzichte blijft toonen. Hierna gaat de raad eenigen lijd in ge heime zitting over. Nadat de vergadering weder geopend is wordt besloten het verzoek van P. van den- Berg, betreffende- aankoop grond, aan te, houden tot een volgende vergadering. Zonder stemming wordt afgewezen het verzoek om credieten aan tuinders voor aan koop van mest. Daarna sluit de voorzitter de vergadering. R.-K. Vrouwenbond. Woensdag 19 Maart hield bovengenoemde vereeniging haar jaarvergadering. De presidente opende de vergadering met een kort woord van welkom, sprak haar voldoening uit over zoo'n groote opkomst. De notulen werden onveranderd goedge keurd, ook het jaarverslag, dat de secreta resse schitterend in elkaar gezet had, droeg aller goedkeuring weg, wat ook bleek uit het overweldigend applaus. Het verslag van de penningmeesteres kon wegens het innen van sommige posten niet worden voorgelezen, dat zal op de eerst vol gende vergadering voorgelezen worden Daarna verkiezing bestuurslid, mej. Catha- rina Welborcn werd gekozen. De Geestel. Adviseur, kap. Roelvink, bracht hierna ter tafel, om over te gaan tot het oprichten De b rij jwinst der bank bedraartj over dit ja f 1207.12, dit bedrag in mine e» ring c'er achuld gebracht brengt deze alzoo terug op f 6906.42. Voorgesteld werd, om de reserve groot f 1825.56, af te schrijven op de genoemde schuld van f 6906.12, welke alsdan bedraagt f 5080.86, dit voorstel werd door de verga dering goedgekeurd. De rekening der bank, luidt als volgt Ontvangsten Kas op 31 Dec. 1922 f 12146.10 Spaargelden 98395.87 Terug betaalde voorschotten 43404.00 Van de Coop. Centrale Bank de posito's enz. enz. 153600.47 Interesten bij voorschotten 5765.31 Diverse interesten provisie enz- 6410.13 Totaal f 319721.88 Uitgaven Terugbetaalde spaargelden f Gegeven voorschotten In loopende rekening enz. Aan interesten, provisie, sala rissen, overboeking winst vorig jaar en verlies Alkmaar Overige uitgaven waaronder oordeel Inhoud der kas óp 31 Dec. 1923 12445.03 4658.33 Totaal De Balans luidt als volgt Actief. Kas Uitstaande voorschotten Bezittingen in loopende reke ning en diverse Verlies vorig jaar f 319721.88 Totaal f 150912.53 Passief. Saldo's spaargelden 137191.34 Reserve winst, en aandeel verlies Alkmaar 13721.19 Totaal' f 150912.53 Hierop werd namens de financieele com missie door den heer Kimman verslag uit gebracht, en de juistheid der bescheiden bevestigd, en in orde verklaard. Vervolgens verkiezing van een lid van den Raad van Toezicht, aftredend de heer D. D. Swart, welke met groote meederheid werd herkozen, en onder dankzegging zijn be noeming wederom aanvaardde. Eveneens ver kiezing voor lid van het bèstuur aftredend de heer J. Al, welke ook wederom werd herkozen, en eveneens onder dankzegging zijn functie aannam. Tevens was aan de beurt van aftreden de onderkassier de heer J. Druive, welke ook wederom werd herkozen en ook dank zegde voor het vertrouwen. Hierop werden door den heer Meijer, eenige mededeelingen gedaan, omtrent den stand van zaken der Centrale te Alkmaar, blijkens verstrekte gegevens is het resultaat dit ;aar zeer gunstig geweest, en zijn de vooruit zichten ongetwijfeld goed. Tot afgevaardigden naar de aigemeene ver gadering werden aangewezen de heeren G. J. Meijer en C. Koot en als plaatsver vangers de heeren D. D. Swart en J. Val- kering Tz,. Goedgevonden werd, dat wan neer de inhoud van den beschrijvingsbrief niet buitengewoon belangrijk is, het bestuur deze zaken zal regelen. Tot leden der finan cieele commissie voor het volgend jaar wer den aangewezen de heeren D. Aafjes en S. Gijzen. Besloten werd, dat de rentevoet voorloopig niet zal worden veranderd, het bestuur werd echter gemachtigd, zoo dit noodig mocht blijken, hein te wijzigen. Deze is thans voor spaargelden 4% en voor voorschotten 5J4%. De rondvraag werd door niemand benut, waarna de voor zitter, onder dankzegging, met den wensch, dat de genomen besluiten mogen strekken tot bloei der bank deze vergadering sloot. Inschrijving. De uilslag van de gehouden inschrijving voor de levering van materialen voor het onderhoud der wegen is als volgt per M3: J. P. van den Haak, te Amsterdam voor bazalt 7.27, voor grint 4.89; H. Hubener, Den Haag, voor bazalt j 810; D ut- sche Grosshandel Gesellschaft, Den Haag, voor bazalt 770; D. Vesloot, Bodegraven, van de Maria Congregatie, waarvoor het be- i voor bazalt 7.75, voor grint J 5.48; Ned. i _i n tr trt_ I i__l r RovaU.Maafernannn /.aanflsm vnnr naralf stuur van den R.-K. Vrouvvenboïid het ini tiatief genomen had. De Geestel. Adviseur spoorde de meisjes en vooral de moeders aan, hun dochters toch vooral lid te laten worden van deze Congregatie. Daarna werden een 13-tal fraaie prijzen verloot. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt, waarna deze geamineerde vergade ring gesloten werd. Besmettelijke ziekte. Alhier doet zich een geval van typhus voor ten huize van D. v. E. Coop. Boerenleenbank. Donderdagavond hield bovengenoemde vereeniging hare ai gemeene jaarvergadering in het lokaal van den heer N. Kroon. Van dc 164 leden waren aanwezig 11 leden. Qe voorzitter de heer D. D. Swart opende met een woord van welkom deze vergadering, waarna door den Secretaris den heer C. Koot de notulen werden voorgelezen en zonder aanmerkingen conform vastgesteld. Door den kassier den heer G. J. Meijer, werd hierna een uitgebreid en zeer duidelijk verslag uitgebracht der aigemeene vergade ring van de Centrale gehouden te Alkmaar, den 9 Juni 1923, en hij mocht hiervoor een wel verdiend applaus ontvangen Door den kas sier werd tevens mededeeling gedaan dat door hem op Dinsdag 25 Maart voor de laatste maal zitting zal worden gehouden in zijne tegenwoordige woning, en vanaf Dinsdag 1 April in zijn nieuwe woning aan den Kerkweg. Hierop werd de rekening en balans ten gchoore 'gebracht, vooraf werd mededeeling gedaan, dat alhoewel over het afgeloopen jaar wel een bedrijfswinst is gemaakt, door het verlies geleden bij de Centrale te Alkmaar, de bank een schuld had gekregen van ƒ8052,21 Barometerstand 9 uur v.m.: 757. Vooruil. OPGAVE VAN: j. J. WEBER ZOON Bazalt-Maatschappij. Zaandam, voor bazalt 8.94; Holl. Bazalt-Mij., Den Haag,, voor eazalt 10.40 en Paul de Kruïff, Den Haag, teer per 10 Ion 107. De levering is gegund aan den iaagstcn inschrijver. Bloembollencultuur. De afd. Voorhout van de Aigemeene Vereeniging van Bloem- bollencultuur, vergaderde op Donderdag j.l. in café „Boerhaave." De opkomst was goed. De voorzitter memoreert in zijn openings woord den gunstigen toestand in 't bedrijf. De notulen werden ongewijzigd vastgesteld. Uit het jaarverslag van den secretaris over 1923 blijkt, dat het ledental steeg van 65 op 66, dal cr 3 bestuursvergaderingen en 1 le- denvergadering plaats hadden. Het jaarverslag van den penningmeester zag er als volgt uit: Saldo in kas op 31 Dec. 1922 4165; ontvangsten (inclusief saldo 1922) 105.43; uitgaven 65.20; batig saldo op 31 Dec. 1923 43.23. Het een en ander wordt gecontroleerd en in orde bevonden, waarna de penningmeester wordt gedechar geerd. De heeren H. J. Vester en C. J. Zonne veld worden met aigemeene stemmen als bestuurslid herbenoemd. Tot afgevaardigden naar de 148e Aige meene Vergadering, worden benoemd de heeren: C. Roozen en J. L. Nijssen en tot plaatsvervangers de heeren G. M. Prins en P. v. d. Nouland. Bij de behandeling van den beschrijvingsbrief van voormelde Aigemeene Vergadering, wordt den afgevaardigden op gedragen tegen de motie der afd. Haarlem te stemmen. Over de collectieve inzending der afd van bloembollen voor de voorjaarstentoonstelling in 1925, ontstond een zeer uitgebreide dis cussie. De voorzitter zegt, dat de aid. voorloopig een oeverterrein van 96 M2 is toegezegd. Spr. wil de bollen, die voor dit doel worden af gestaan doen veilen en van de opbrengst de benoodigdc bollen koopen om te veel varia tie te voorkomen. De bollen blijven 't eigen dom van den inzender. De heer v, d. Laan bestrijdt die meening. Die bollen afstaat, moet zooveel mogelijk zijn eigen bollen op dc tentoonstelling her kennen. Bij te veel schakeering kan geruild worden. Spr. vindt dat het 'terrein minsten.' 250 M2 groot moet zijn. Dit voorstel vindl steun. Een commissie wordt uit de volgende hee ren gevormd: C, Roozen, P. v, d. Nouland, A. v. d. Vlugt, C. J. Zonneveld en J. L. Nijs sen. Tot plaatsvervanger P. L. v. d. Hulst. Bij de rondvraag komt de zomertijd ter sprake. Den gemeenteraad zal in een adres gevraagd worden dat het gemeentebestuur zich aan den zonnetijd houdde. Na eenige discussie zal de Oranje-Ver- eeniging een gratificatie ad. 20 ontvangen, in verband met de plaats gehad hebbende jubileumfeesten. De voorzitter merkt op, dat het vroege tijdstip der feesten, aan de ex porteurs schade berokkent. Hierna sluiting. Het seizoen geopend! Wij hebben reedf medegedeeld dat de vereeniging de L. A. W. E. T. voornemens was op 21 Maart, het be gin van de lente, de opening van hef voor jaarsseizoen op feestelijke wijze aan te kon digen. Zulks is geschied, en al werkte het weer niet mede. al was het nog guur en koud, toch zal de uitwerking van deze origi- neele, frissche gedachte z'n resultaten niet missen en zeker aan den Leidschen winkel stand succes brengen. Hoe slechter de toestand wordt, hoe vin dingrijker, hoe energieker, dient men z'n zaken aan te pakken en door te zetten. Zoo schijnen ook een groep stevige Leidsche za kenlui te denken, die steeds op nieuwe at tracties bedacht zijn, en zwoegen en ploetc ren. om den gang er in te houden Zoo lieten zij dus de lente aankondigen, het voorjaarsseizoen openen, uuor drie he rauten te paard, vergezeld van een omroe per, die tevens de menschen aanspoorde, kennis tc gaan nemen van hetgeen de Leid sche winkelstand het publiek heeft aan te bieden en heden nog hunne inkoopen in de versch voorziene winkels te gaan doen. Dc winkeliers zelf hebben er voor gezorgd, da' het publiek vol genot de winkels zal bezich tigen. Allerwege heeft men gehoor gegever aan het verzoek der L. A. W. E. T.-vereeni- ging en heeft men z'n etalages een extra mooi, een feestelijk aanzien gegeven. Alles lokt, alles noodig! uit tot koopen. Ter opvroolijking van het publiek speelde de or gels langs 's Heeren straten en speelde he', carillon van den stdhuistoren z'n liedjes. Vooruitgang ontwaakt! Kunst en Ontwikkeling voor 't Volk- Een der mooiste instellingen van den Leid schen R. K. Volksbond is ongetwijfeld de Commissie „Kunst en Ontwikkeling voor 't Volk". Met onvermoeiden ijver werkt deze com missie nu bijna een viertal jaren doelbewust aan het brengen van ontwikkeling aan de bondsleden en poogt zij de leden ook nicer en meer voor goede kunst te doen gevoelen. Een keur van ontwikkelingsavonden en mooie leerzame tentoonstellingen op ge bied der kunst werd reeds door haar gehou den Gisteravond bad zij wederom de bondsle den opgeroepen thans om te komen luis teren naar den heer A. J. Oostdam, die het onderwerp „Vakkeuze en Aanleg" zou be handelen. Taylor, aldus spr., de man van de weten schappelijke bedrijfsleiding, constateerde, dat vele arbeiders niet tot een zoo hoog moge lijke productie zijn op te voeren, omdat zij de noodige bekwaamheid en vooral de noo- dige liefde tol het vak missen Het Taylorsysteem leidde tot uitputting, ook van die arbeiders, die een groote be kwaamheid bezitten en met groote liefde voor hun vak bezield zijn. Aan Pater Van Ginniken S. J., den organisator van het ziel kundig Beroepskantoor komt de eer toe ir Nederland den stoot gegeven Le hebben tot het geven van wetenschappelijke voorlich ting bij beroepskeuze, waardoor kan voor komen worden, dat de aspirant-arbeider een voor hem ongeschikt ambacht kiest en dat in de fabriek en in de werkplaats in den vervolge de juiste man op de juiste plaats zal komen. Bij het uitzenden van Leidsche emigranten naar Canada, is ook op weten schappelijke wijze hunne geschiktheid voor •het hen in Canada wachtende werk, onder zocht en vastgesteld. Een der aspirant- emigranten bleek voor het wachtende v.crk ongeschikt en werd afgekeurd. Dc juiste voorlichting bij beroepskeuze- kan veei teleurstellingen, veel smart en zelfs veel ongelukken voorkomen. Het is dus een werk, aldus spr., dat ons aller be langstelling verdient en waardig is. Door de heer Soupart en Scheepens wer den op verdienstelijke wijze, onder bege leiding van den heer Goddijn, eenige liede ren gezongen, welke zeer gewaardeerd werden. Burgerlijke Stand. 19 Maart. Geboren; Jacob, z. van C. Deegenaars en G. Kossem Louis, z. van L. J. T, v. d. Herp en M. J. v, d. Steen. Jozef, z. van J. Boot eö C. J. Langezaal. Getrouwd: L. J. Hageman. jin. en A. M. Greeven jd. C. Smits, wedr. en E. H. M. Schipper jd. H. R. v. d. Brink. jm. en C. J. Wiekhorsi jd. N. Langezaal. jm. en J. M. Meijers jd. P. Legtelaar. jm. en H. Boelee jd. C. Kuiten jm. en C. v. Weeren jd. J. Holleman, jmr. en G. M. v. d. Laaken jd. P. de Jong, jm. en A. Dijkstra jd. W. Teske, jm. en J. Stokkel jd. J. Holswilder, jm. en G. v. Houten jd. Overleden: H. Lambooij, wed., 83 j.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1