gemengd nieuws. KUNST EN KENNIS. KERK EN SCHOOL. L489B0UW li VISSCH1KW Een zware reis. De te Vaals aangehouden advocaat. De scheepvaart weer normaal. Een zwendelaffaire Het internationaal Eucharistisch Congres RECHTSZAKEN. M elhvervalsching. Het Joodseh in het Nederl&ndsch. SPRINKHANEN ALS VOEDSEL VOOR DIEREN. Reeds in de Bijbelache geschiedenis lezen over 'n sprinkhanenplaag, die met 'n Oostenwind over Egypte kwam. Over het onheil, dat deze dieren in korten tijd aan richtten, wordt woordelijk verhaald: „en zij tien al het kruid des lands op en al de vruchten der boomen. (die de hagel had overgelaten), en er bleef niets groens aan de boe 'ien noch aan de kruiden des velds, n het gansche Egypieland." Dat waren dus wel zéér vele dieren! In derdaad schijnt het een zeer groote zwerm te zijn geweest, die het reeds door verschil- endc plagen getroffen land kwam teisteren. vLe lazen: „En de sprinkhanen kwamen op over het gansche Egypteland en lieten zich neder aan al de palen der Egyptenaren, zeer ewaar; vóór dezen zijn dergelijke sprink- aa'uen, als deze, nooit geweest en na dezen zullen er zulke niet wezen: want zij bedek ten het gezicht des ganschen lands, aizoo 'dat het land verduisterd werd." We v aten, dat deze sprinkhanenplaag geenszins de laatste is geweest en dat in net bijzonder Afrika liet werelddeel is. dat telkenmale weer werd en bij voortduring wordt geteisterd. Maar ook Europa is aller minst van deze dieren verschoond gebleven, verschillende malen trokken min of meer 'ootc zwermen over eenige landstreken. Meestal kwamen zij uit de steppen aan de Kasoische- en de Zwarte Zee en trokken over Galicië of Polen naar Silezië of Bran denburg, tct zelfs naar Engeland. Of zij 'rokken door de landen aan de boorden van den Donau, door Zevenbergen en Hon garije, tot in Zwitserland en Frankrijk. Het ïs bekend, da' zulke zwermen 2000 ja zelfs tot 2800 K.M. ver trokken. De eerste aaateekening over zulk een prinkhanenzwerm schijnt uit 1569 te da teeren, maar in latere jaren gaf het over trekken van verschillende zwermen telken male weer gelegenheid tot het vastleggen van data. Zoo schijnen de jaren 16931696 [zeer rijk te zijn geweest aan zuïke gebeur- tccisssn, die voor de akkerbouwers in de streken, waar de sprinkhanen neervielen, zeer schadelijke gevolgen hadden. Het ge- heele verlies van een oogst was vaak het gevolg. De steden Bresden en Golha Heten in dien tijd zelfs munten slaan ter herden king van sprinkhanenplagen. 'vie. zulke sprinkhanenzwermen nooit heen gezien, kan er zcch kwalijk eene voor stelling van vormen. Zelfs de soms groote vogelzwermen, of de zwermen van glazen makers, die wij wel eens waarnemen, geven •een gelegenheid tot het vormen van een beeld, 'ten moet dit zich wel scheppen met :;n voorstellingsvermogen, waarbij enkele feiten eenig houvast gever. We lezer, dan over zulke sprinkhanen- wermen, dat zij komen aandrijven als •rooit, donkere wolken, die de zon ver- duistere- De beweging der millioenen 'eugek- maakt een geruisch als van een r.achtigen waterval en waar de zwerm ïeerstridct, daar breken zelfs armdikke a omtakk* lezen we bij oude geschied schrijvers. De batsle zwermen, die in Duitschland binnenvielen, schijnen in de jaren 1873, 1874 an 1375 te zijn opgetreden, terwij! in 1879 en 1880 Zuid-Rusland op hevige wijze werd •eteisterd. Men moest daar de huizen slui ke:- de bakovens zaten zy vol met sprinb- ïanen, dat geen brood kon worden gebak- «ken; kanalen en riviertjes waren nagenoeg 'gedempt door de lijken der verdronken sprinkhanen; het treinverkeer moest wor den stopgezet en de geheele landstreek was kaai gevreten, dat het geleek, of een ontzaglijke brand gewoed had. Wat in Europa tot de betrekkelijke zeld- '.aamheden behoorde', is in Zuid-Afrika tot op den huidigen dag een gewoon verschijn sel. dat voortdurend den oogst van groote landstreken met algeheelc verwoesting be dreigt. Daar treden in den loop van een jaar niet één of twee zwermen op, maar honder den en duizenden. Kleine, maar ook groote, aie een oppervlakte van soms meer dan 1000 Kilometer in het vierkant bedekken jenkaalvreten. Men onderscheidt daar vliegende sprink hanen en voetgangers, dat zijn sprinkhanen m hef larvenstadium. die nog niet gevleu geld zijn. Het blijkt dus, dat zoowel de lar ven als de volkomen dieren door den trek lust kunnen worden aangetast Over de oor zaak verkeert men nog in het duister, er is alleen opgemerkt, dat zeer warm weer dc lieren tot zwermen brengt, onverschillig of zij ter plaatse al dan niet voldoende voed sel vinden. In de Unie van Zuid-Arika heeft de re- gsering voor enkele jaren terug ingegrepen, door de bestrijding der sprinkhanen op groote schaal ter hand te nemen. Zij be schikte daartoe over niet minder dan onge veer 450 ..sprinkhaanamptenare", die zoo noodig worden bijgestaan door alle moge- 'ijko personen, die hiervoor in aanmerking komen, terwijl ook dc boeren verplicht zijn >p eigen land aan de bestrijding deel te nemen. Deze menschen verliezen echter soms den moed, als zij op hun land ia één eizoed tot driemaal toe sprinkhanen zien optreden, als de daar gelegde eieren onder den invloed van den regenval niet ineens raaar in twee- of driemaal uitkomen. Welk een omvang deze bestrijding heeft genomen, kan men eenigszins nagaan, als inert leest, dat in 't seizoen 19221923, dat Ja tusschen September en Mei, in totaal K2.166 zwermen voetgangers zijn vernietigd, en heeft in één district, dat er nog-heef zoo slecht niet afkwam, geschat, dat de 135 vernietigde zwermen i.500.000 zakken met sprinkhanen zouden hebben opgeleverd, dat is dus per zwerm pl.m- 10 duizend zakken vol en mitsdien zouden alle in dat ééne sei- •oen gedood: sprinkhanen niet minder dan 2.421.660 zakken hebben gevuld. Zulke enorme cijfers geven eenig begrip aatrent het ongelooflijk groote aantal die ren, dat de zwermen vormt en de moeilijk heid, die aan de bestrijding moet zijn ver bonden. Men concentreert in Zuid-Afrika de aandacht op de voetgangers, opdat deze niet tot volkomen dieren kunnen worden die •ieren leggen. Men tracht dus de vermenig- uldiging tegen te gaan en gebruikt hierbij vergif. Vroeger loste men dit in water op, maar .ingezien in sommige streken het water ->t«er groote afstanden moet worden ver voerd op de bekende wijze met karren, be- pannen met een groot aantal ossen, heeft men in den laatsten tijd gezocht naar een methode om het vergif te verstuiven. Het gevolg van deze bestriidingsmethode s helaas, dat de dieren, die leven van •prinkhanen of daarin parasiteeren, even eens worden gedood. Naar beweerd wordt, zouden wij op deze wijze onze ooievaars verliezen, die ginds vertoeven, als 't bij ons winter is. Hoe het ook zij, door de vergiftiging der sprinkhanen loopt men het gevaar nog vlug ger die dieren uit te roeien, welke lever, ten koste der sprinkhanen en die in de na- :uur de rol van herstellers van den even wichtstoestand vervullen. Aldus zou men genoodzaakt zijn de vernietiging der sprink- -. ae-, tot in lengte van dagen voort te zet ten, zoolang de onbewoonde broedplaatsen ier oerzwermen in de Kalahari blijven be staan. Het zou daarom aanbeveling verdienen een andere methode toe te passen, als dit mogelijk ware. Het meest voor de hand lig gend is het levend verzamelen van de voet gangers in zakken, om ze hierin met stoom te dooden. Deze methode schijnt kans van lagen te hebben. Er is n.L een maatschap pij opgericht, de S. A. Farm Industry Ltd., u elke docr de Zuid-Afrikaansche regeering >rdt gesteund in haar werk, dat geheel gaat in de richting van het door de Sprink- haar Administrate tot dusver verrichte. Onder de namen der directeuren vinden we I die van een paar Nederlanders. Deze maatschappij betaait voor de door stoom gedoode en daarna gedroogde sprink- I hanen een aardig bedrag. Het is dus in het belang van de boeren om de zwermen te verzamelen en de dieren te dooden en op te zenden aan de fabriek der maatschappij te Johannesburg. De regeering liet hiervoor het vrachttarief verlagen. De sprinkhanen worden gemalen "en ver werkt tot voedsel voor kaffers en vooral tot voeder voor onze huisdieren, waarvan we allereerst de kippen en eenden noemen. De vraag naar het product van deze fabriek is reeds zoo groot, dat de aanvoer van grondstoffen nog onvoldoende is. Dientenge volge kan het buitenland slechts weinig ontvangen. Nederland echter krijgt een vrij groot kwantum door het aandeel, dat de fir ma G. Wesseiing Co. te Naarden heeft in de oprichting der fabriek. Het licht in de bedoeling later de gedroogde sprinkhanen onverwerkt naar Holland te zenden, waar reeds een molen gevonden is om ze te ma len. Er is inmiddels, hoe weinig men ook nog in groote kringen over het sprinkhanenmeel vernam, van den geheelen toegezegden aan voer weinig meer over. Het grootste ge deelte moet contractueel geleverd worden aan afnemers in Nederland, waaronder een bekend fabrikant van vogelvoeder zich be vindt terwijl ook bestellingen zijn binnenge- komen uit Duitschland. De genoemde firma heef: den alieenverkoop voor het vasteland van Europa. Men zal natuurlijk vragen naar de waarde van het sprinkhanenmeel als veevoeder en of de dieren het willen eten. Het Rijksproef station te Wageningen gaf de volgende ana lyse: gewoon eiwit 55.6 pCi.., waarvan ver teerbaar 40.9 pCt; Olie 17.4 pCi.; ruwe cel- stof 10.8 pCt.; mineralen 6.8 pCt.; vocht 9.7 pCt. Bij de op verschillende plaatsen genomen voederproeven bleken kippen het meel graag te eten. Varkens zijn er gewoonweg dol op en zetten goed vleesch aan. Een be kend Engelsch handelaar in veevoeder sloot een contract voor 100 ton per maand, even zoo deden de diergaarden te Kaapstad en Johannesburg. Maar zelfs jong vee en scha pen bleken het meel te lusten. Dit was trouwens ook in Zuid-Afrika reeds bekend. We lezen in het Joernaal van die Depar tement van Landbou van Suid-Afrika, deel j 2, 1923, in de typisch Afrikaanscch-Holland- sche taal: „Vee en Sprinkhane. Meneer F, Thomson, Senior Sprinhaanamptenaar, rap porteer, dat hij gedurende 'n onlangse in spectie van die districte Colesberg, Thaba, Nehu, Bethlehem en Kroonstad, opgemerkt het, dat die plaasdiere alle sprinkhane wat nog hier en daar op die veld agtergeblij het, graag gevreet het. Op een plaas het hij ge- sien, hoe 'n kudde schape oor die veld ge- hardloop het om die insektc te vang. Op een ander plek het 'n boer hem vertel, dat hij sijn veld van alle nog hier en daar le vende sprinkhane gesuiver had deur sij jonge beesje na die plek te drijve. Wanneer die vee, vernaamlik heeste, eenmaal daar aan gewoon geraak het om sprinkhane tc vreet, dan lijk hul wcrklik gek daarna te word, veral wanneer die gras droog en afge wet is. Die vee vang die sprinkhane gewoon lijk terwijl hul paar of in die vroeë oggund en saans, wanneer hul tot rust gekom het". Het sprinkhanenmeel wordt alleen ver mengd met ander voedsel gegeven omdat het te veel eiwit bevat om het zonder ver-" menging voor te zetten. De hoeveelheid olie is eveneens groot. Het ligt in de bedoeling deze er uit te halen en voor fabricatie van verschillende artikelen te gebruiken. Zou de aanvoer van sprinkhanen te groot worden voor de vervaardiging van meel alleen, dan bestaat het plan er een meststof van te pro- duceeren. Aldus zullen de sprinkhanen' mogelijk eens meer voor- dan nadeel opleveren, FRUfTVEKOOP IN CALIFORNIA Weike groote eischen er worden gesteld aan ed aorteering van fruit, hebben wij meerdere malen besproken en zal nog wel veel meer moeten worden gesproken, voor-1 dat we zijn waar we eigenlijk wezen moe- ten. Het orgaan van de Pomologische Ver- j eenigiag geeft in verband hiermede een ar tikel over de werking van verzendvereeni- gingen in Califomië. Hoewel in Nederland geen verzendver- J eenigingen van groote beteekenis voorko- men en het wellicht nog ge ruimen tijd zal j duren, voordat deze zullen worden opge- j richt, daar men ia het algemeen van mee ning is, dat de veilingsvercenigingen groote voordeelen bieden, is het wellicht eens in teressant 'lier na te gaan, hoe de verzendvereenigingen in het buitenland, reet name in Californië en andere staten van de Vereenigde Staten van Noor-Ameri- ka zijn ingericht. Vocral in Californië bstaan, volgens ge noemd orgaan, machtige coöperaties, die zich met de verzending van fruit, eu wel voornamelijk van sinaasappelen, bezig hou den. Slechts door zich te vereenigen, kon den de kweekers komen tot een snelle ver. zending van hun bij uitstek aan bederf on derhevig product, dat in het land van voort brenging geen voldoenden afzet vindt en dus op export, zoowel naar overig Amerika als naar Europa is aangewezen. Wanneer ieder der Weekers op zijn eigen houtje ging verzenden, of dat aan de handelaars overliet, zouden in het eerste geval de kosten te hoog worden en zou in bet tweede geval de bandelaar met de winst gaan strijken. AI spoedig hebben de kweekers dan ook begrepen, dat vereeniging hier kracht en meer financieel voordeel beteekende. En niet ilieeu hebben de vereeiugmgen, die uit bovenbedoelde overwegingen zijn opgericht, hun bemoeiingen uitgestrekt tot de verzen ding, maar ook hebben ze zich ingelaten met de cultuur, n.l. met de keuze der soor ten waardoor een groote uniformiteit van het product werd bereikt. Hos uniformer toch het product is, hoe minder, doch dan ook goede soorten, er aan de markt komen, des te hooger zal in het algemeen de gelde, lijke opbrengst zijn. De handelaars toch kunnen dan hun afnemers grootere zeker heid verschaffen, dat een groote partij ge heel u.t gelijksoortige vruchten bestaat. Gok 1 et oogsten, sortesren en verpakken geschiedt vaak onder toezicht van ambtena ren der veeeniging, waadoor de kwaliteit van het product en de zorg, die er aan be steed wordt, wordt verhoogd. Daarbij komt aan nog dat door de vereeniging de produc ten worden verkocht, terwijl vaak ook ge meenschappelijke aankoop van bedrijfsbe- noodigdheder, plaats vindt. Wanneer de vereeniging er zich mede be last, gebeurt dit dcor eigen personeel, hetzij i op de kweekerij of in het vereenigingspak- huis. In ieder,geval worden de vruchten bij de aflevrring streng gekeurd, cn wanneer ze niet aan de gestelde eischen voldoen, on verbiddelijk geweigerd. De kisten of ton nen, waarin de vruchten worden verpakt, d-iger een nn rit. dat dc Wai'toit .ingeeft. Als de sorteering en verpakking door de vereeniging geschiedt, zendt de kweeker de vruchten naar pakkerij en hier worden ze gesorteerd machines en door den kweeker zei verpakt. De vruchten worden op de plaats bestemming mee- al in ontvangst Cc i door een agent dor ver eeniging, die c.'cntueele klachten tndieat bij dc spoorwegmaatschappij, die zich met de verzending heeft belast, wanneer de waar onderweg door de reis is beschadigd. Deze persoon is ook belast met het nagaan der marktnoteeringen, bet zenden van adressen en het oversiufen van het ontvan gen geld. De verkoop heeft op verschillende wijze plaats. De opbouw van de vereeniging is ver schillend Meestal bestaat er een vrij groot aandeelenkapitaal, zoodat de vereeniging, wat dit punt betreft, overeenkomst vetoont met onze naamlooze vennootschap. De leden zijn meestal verbonden door een contract. Er bestaat natuurlijk Ieveringsplicbt, dat wil zeggen dat alle vruchten, door de kwee kers-leden geteeld, door de vereeniging verkocht moeten worden. Er worden dan ook hooge boeten opgelegd, wanneer deze bepaling wordt overtreden. De groote coöperaties zijn veelal ver deeld in ondervereenigingen, die een min of meer zelfstandig karakter dragen en rechts persoonlijkheid bezitten, d.w.z. de vereeni ging als zoodanig kan bezittingen hebben en schulden, kan kcopcn en verkoopen, enz. Hierdoor wordt een groote uniformiteit van het product bereikt. Wannee men toch de vruchten van ver schillende plaatsen afkomstig, zou gaan ver mengen, bestaat natuurlijk door de verschil len in klimaat en grond, grootere kans, dat er verschillen in de vruchten optreden. Iedere dusdanig gevormde afdeeling heeft een eigen pakhuis en voert een eigen han delsmerk; de samenwerking bestaat echter weer op hef gebied van de verzending, van den inlichtingsdienst, waarvan hierboven reeds sprake was en waarover hieronder nog nader Zal worden gehandeld en op dat van den verkoop in de centra van verbruik De besturen van de afdeelingen hebcn het recht de boeken van de centrale vereeni ging te controleeren en kunnert dus ten alle tijde zich op de hoogte stellen van den ai- gemeenen gang van zaken, zoo is het ten minste bij een der grootste verenigingen: „de California Fruit Growers Exchange". Het spreekt vanzelf, dat een dergelijke vrij ingewikkelde organisatie vrij kostbaar is. De vereeniging heeft agenten in alle groote steden van de Vereenigde Staten. Die personen hebben een flink salaris in verhouding tot den omzet, zoodat ze hier dus belang bij hebben en moeten zich ge heel aan deze zaak wijden. Men heeft een 'elegratischen inlichtingsdienst in het leven geroepen. De organisatie hiervan zit onge twijfeld goed in elkaar. In hot Westen heeft men één of meer centrale agenten in de groote centra van verbruik, waaronder weer locale agenten staan; in San Francisco, de hoofdplaats van het productie-gebied, heeft men een cen- traal-burêau, waaronder zich de verschil lende vereenigingen scharen. Nu verstrek ken dc locale agenten dc gegevens aan de centrale, deze telegrafeeren aan het cen traal bureau, dat de berichten weer door geeft aan de locale vereenigingen, waardoor dus in korten tijd de leden ook worden in gelicht over de markttoestanden. De betaling van de producten geschiedt als volgt: De kooper betaalt het product a4n den localen agent, die het bedrag, ver minderd met dc onkosten, die hij heeft ge maakt. doorzendt naar het Centraal Bureau, hewelk het weer, verminderd met do on kosten, aan de kweekers-leden uitkeert. Hiermede is de werkwijze van de Califor nia Fruit Growers Exchange geschetst. Er bestonden in 1917 eeds 6 groote en 3 locale vereenigingen in Californië; zelfs wordt soms een groot percentage van den oogst op deze wijze verhandeld. Dat dergelijke vereenigingen daar zoo uitstekend slagen, is voor een groot gedeelte toe te schrijven aan de grootere uniformiteit van het pro duct: Men kweekt er slechts zeer weinig variëteiten, waarbinnen, vooral bij de si naasappelen en citroenen, weliswaar knop- variaties voorkomen. Een andere factor is, dat de fruitteelt hier als hoofdbedrijf wordt uitgeoefend, en niet zooals "bij ons voor het grootste gedeelte, door landbouwers, me deze cultuur als bijbedrijf beoefenen. Er kan dus zoodoende meer zorg aan het pro duct worden besteed. Een eerste eisch voor het slagen van een verrend-vercemging is toch, dat men op Jen aanvoer van groote partijen van een goed cn uniform product kan rekenen. Namens assuradeuren heeft Donderdag middag ten rcantore der firma F. en W. van Dam, makelaars in assurantiën, één der fir manten den kapitein Matroos van het stoom schip Ary van de reederij A. C. Lensen te erneuzen met 'n gouden horloge vereerd voor zijn manmoedig gedrag en betoond zeeman schap op de reis die dat schip in het laatst van October heeft gemaakt. De Ary was, aldus de N. R. crt., op 22 October van Fowey ver trokken met een volle lading China klss naar Portland Maun. Het schip had onmiddellijk te kampen met Zuid-Wester en Wester stormen, waardoor men nu en dan genood zaakt was vaart te verminderen en op de zee te houden. De volgende dagen nam de wind sterk toe en groeide aan tot een orkaan, zware massa's water sloegen over, waardoor schip en machines veel te lijden hadden. Den 27en October 's morgens kwart over" één brak het stuurgerei. De kapitein liet onmiddellijk olie storten en ondanks de zware brekers slaagde men er in het roer geremd te krijgen en het handstuurgerei in te pikken, door het overkomende water, een moeilijk en gevaar lijk werk. Het draadloos noodsein werd ge geven en al olie stortende bleef men met alle macht pogingen in het werk stellen om het stoomstuurgerei te reparecren. Te 11.40 voormiddags kwam de Athel- stone in zicht, aan welk schip draadloos werd gevraagd in de nabijheid te blijven. De Athelstone seinde terug zelf niet bestuurbaar te zijn. Terwijl wind eu zee iets handzamer zich toonden, werd dc Belgenland gezien, die echter zijn koers vervolge. De Athelstone bleef in de nabijheid van de Ary. Des namid dags te 3 uur kwam het volk van de Ary met de reparatie van het stoomstuurtoestel een karwei, dat volgens de experts, djf later het schip hebben onderzocht, zeer vernuftig was uitgevoerd gereed, maar dadelijk orak dit weer. Nogmaals werd de reparatie ter hand genomen en kapitein Matroos besloot, indien mogelijk, te Queenstown binnen te loopen. Zondag 28 October was het stoom stuurtoestel weer in orde en te 12 u. 10 ging men onder stoom naar de Iersche haven. Tien minuten later echter was het gerei weer gebroken. Met het handstuurtoestel werd toen, volgende achter de Athelstone, getracht verder te gaan. Wind en zee namen des nachts weer toe en 's Maandags te 2 u. 45 voormiddags was de Ary geheel onbestuur baar. Tot overmaat van ramp had men de Athelstone toen ook geheel uit het gezicht verloren. Onvermoeid werd nogmaals aan de reparatie gearbeid, die men 's middags te 4 uur voor elkaar had, terwijl men nu het suc ces had dat het stuurtoestel zich goed hield Aan Lloyds werd om een sleepboot ge- s nd en om 2 u. 50 des morgens kon mer. n anker ga n op de reede van Queenstown» Aldus het sobere relaas uit het scheeps journaal, dat natuurlijk slechts een flauwe f ;pie"geling is van wat de kapitein cn het volk .'an de Ary in de zes of zeven dagen van hun eis hebben doorstaan en gepresteerd. De heer Van Dam herinnerde in de paar woorden, waarmede hij kapitein Matroos gelukwenschte, aan het doorstane leed, wees er op, dat de experts 's kapiteins gedrag en zeemanschap zeer hadden geprezen en vroeg, deze belooning te beschouwen als een bewijs dat assuradeuren ook nog wel denken om de menschen aan boord. De kapitein gaf de verzekering, dat hij nog menigmaal aan deze reis van de Ary denken zou. Nadere bijzonderheden over de effecten- vervalsching. Hoe het misdrijf ontdekt werd. Over de arrestatie te Vaals (Limb.) van Mr. v. W. te Vaals wegens vervalsching van ef fecten verneemt de Tel. nog het volgende De aangehoudene, die vrijgezel vyas, woon de de laatste drie jaar te Vaals bij de z.g. „zusters van het klooster." Wat Mr. v. W. hij is circa 33 jaar oud eigenlijk hier deed, wist men niet precies. Hij is een stil en kalm man, die zich met weinig menschen bemoei de en van handel en verkeer zeer goed op de hoogte scheen. Aan sommigen gaf hij voor marine-officier te zijn en voor een speciale opdracht van de regeering te Vaals te ver toeven. Dikwijls ging hij near het buitenland, Z.g. met geheime opdrachten. Dat had hij ook verteld aan zijn meisje, eerfDuitsche ver pleegster van goede familie te Aken. Met haar was hij pas sinds kort verloofd. Eenige personen, die hem zeer goed ken den wisten, dat hij zich met valutazaken be zighield of als bemiddelaar in handelstransac ties optrad. Hij maakte een zeer gunstigen in druk. Bij den dood van zijn vader had hij f 68.000 geërfd. Het blijkt nu, dat hij met een gedeelte van dit bedrag gespeculeerd heeft, terwijl nog naar hij bij het verhoor me dedeelde, door zijn broer een gedeelte van dit geld verduisterd is. Eenige dagen geleder vervoegde hij zich bij de bank der Zuider Handelmaatschappij te Vaals, waarmede hij in rekening-courant stond. Hij gaf daar vier effecten in onderpand, gelijk geméld van de Amsterdamsche Bazalt- maatschappij ad. f 1000 elk. Hij nam f 2000 op, en verzocht de effecten, die hij daar in onderpand had, gereed te houden ter vervan ging vari andere. De effecten der Bazaltmaat- schappij behoefde men niet op te zenden naar Amsterdam, zeide hij, daar 'deze ook weder binnenkort verwisseld zouden worden. Een eu ander kwarn den directeur, de heer Russel, wat vreemd voor. Hij zond de effecten voor alle zekerheid toch door naar Amsterdam. Kort daarop kwam van de Incaszobank bericht, dat de gezonden stuk ken valsch waren. De directeur zond toen een[boodschap naar de woning van Mr. van W. met verzoek op het bureau te willen komen en hij waarschuwde tevens de mare- chaussée. Toen dan ook Mr. v. W. uit Duitscfyland komende, de boodschap ontving en zich Zaterdag naar de bank begaf, werd hij daar door de marechaussée, zooals we reeds meldden, gearresteerd. Bij het verhoor bekende hij vijftig stuks aandeelen van de Amsterdamsche Bazaltmaat- schappij te hebben laten drukken bij een drukkerij te Aken. Zelf had hij de hand- teekeningen van de de directieleden dier maatschappij nagemaakt en hiervan stem pels vervaardigd. Ook het registratiestempel had hij vervalscht, zoodat de effecten spre kend geleken op de originecle exemplaren. Dien zelfden Zaterdagmorgen had hij nog eenige dergelijke effecten bij zich,-die liij ter verzilvering of ter inlossing van zijn andere effecten in depot wilde afgeven- Een huiszoeking werd in zijn kosthuis en ten. huize van zijn verloofde te Aken inge steld. Te Vaals werd f 350 gevonden en in Aken bij zijn meisje f 800 benevens de stem pels en de valsche effecten, voorzien van coupons. Het bleek voorts, dat zijn meisje van de heele zaak niets afwist en van meening was, dat hij in de gesloten kast te haren huize geheime staatsstukken bewaarde. Ook kwam nog uit, dat hij een ander stel effecten nl. van de Houthandelmaatschappij J. van Eyck, eveneens in druk had laten geven bij een drukkerij te Aken. De aangehoudene bekende nog, voorts ge tracht te hebben verschillende coupons na te maken. Dat was echter tot dusver mislukt. Een en ander was oorzaak, dat ook de effec ten, die hij in depot had bij de. bank, werden nagezien, waarbij bleek, dat een der effecten, n.l. een stuk „Laagspanningsnet Groningen" gestolen was. Dit effect was voor eenige maanden gezonden aan de Geldersche Cre- dietverecnigiïig te Heerlen. Door gebruik making van een valsche volmacht had een of ander kans gezien, de bescheiden voor die bank bestemd, aan het postkantoor te Heer len af te halen. Dit geschiedde gewoonlijk door een bankbediende. Hierover ondervraagd bekende Mr. van W. zich ook aan dit mis drijf te hebben schuldig gemaakt. Hij zeide er toe gekomen te zijn, doordat hij gespeculeerd had, doch vooral ook, omdat zijn broer hem geld ontstolen had, waardoor hij in moeilijkheden was geraakt. Hij had ge hoopt over eenigen tijd alles weer in orde te kunnen maken. Mr. van W. had zich voor eenige jaren in Haarlem als praktiseerend advocaat gevestigd, Hij was toen reeds eenmaal veroordeeld we gens het uitgeven van zedelooze geschriften. Later was hij als rechtskundig adviseur werk zaam geweest bij de R. K. Middenstandscre- dietbank te Maastricht en bestemd directeur van het bijkantoor te Venlo te worden. Hij ging nog al veel uit en toen de directie zag, wat voor „vleesch zij in de kuip had" werd hij ontslagen. Daarna was hij naar Vaals ge trokken. Vermoedelijk is het zijn bedoeling geweest, dit vervaischen van effecten voorloopig vol te houden en telkens weder andere effecten na te maken, de oude in te ruilen en voor schotten op te nemen. Op die manier had het lang kunnen duren voor een en ander uit was gekomen en had hij ten slotte voor een groot bedrag valsche effecten in depot kunnen geven. Men meldt uit Lemmer. Tengevolge van den oostelij keu wind van Donderdag, is het ijs in zee van de kust afgezet. De haven is her opend zoowel voor stoom als zeilschepen. Ook de havenvuren zijn heden weer ontstoken en de visschersvloot is hier van Stavoren waar ze zich, wegens het ijs in zee de laatste weken ophield, weer teruggekeerd. De nachtbooten van hier, op Amster dam hebben ook hun geregelden dienst weer hervat. Een rechercheur-oplichter. De Haagsche recherche heeft een heer schap aangehouden, dat naar het correspon dentie-bureau meldt op de meest brutale en geslepen manier geld wist los te krijgen bij onderscheidene firma's in den Haag. In opdracht van een onderneming werd verleden jaar door een particulier recherche bureau aldaar, een onderzoek ingesteld naar de wijze, waarop handelsgeheimen dezer firma zouden zijn verklapt aan particulieren die daarvan gebruik maakten. Dit onderzoek bleef Zonder resultaat. Echter vervoegde zich eenige maanden geleden de man die deze handelsspionnage toenmaals bij dat bureau i i handen had, bij de opdrachtgevende firma Hij zeide, een spoor in deze zaak gevonden te hebben en legde nadere gegevens over, die zijn bewering aannemelijk maakten. Hij had namelijk een brief onderscheept, gericht aan een lid van het personeel der be treffende firma. Dezen brief toonde de recher cheur. De inhoud daarvan was een chèque van 500 gulden' op naam van den beschuldig den bediende. Verder stond er in geschre ven, dat deze 500 gulden strekten tot beloo ning voor dc diensten, door hem in de afge- loopen twee maanden bewezen. Er moesten echter betere berichten inkomen, anders zou men een dergelijk bedrag niet kunnen blijven betalen. Voor de directie stond nu vast, dat de em ployé, aan wien deze chèque gericht was, de schuldige was. Alvorens hem echter te ont slaan, werd de politie van deze zaak in ken nis gesteld. Haar konden tevens foto's wor den overgelegd van brief, adres en chèque. De- Ze foto's waren op aandringen der directie ge maakt hoewel de rechercheur dit sterk had afgeraden. Echter gaf hij te kennen dat hij den brief moest hebben, want deze werd door gezonden aan den geadresseerde. Daarom stond de directie er op, dat de foto's werden vervaardigd. De politie, die de zaak eens nader bekeek, opperde direct de mogelijkheid, dat alles wel eens kon zijn in scène gezet. Men kreeg hier van zekerheid, toen bij verhoor bleek, dat de employé zich aan de handelsspionnage niet kon hebben schuldig gemaakt. Dit was vol maakt uitgesloten. De handteekening der chèque klopte ook met die van dengeen, die werkelijk zou onderteekend hebben. Vaag was op de foto het stempel te zien van een andere firma, die bij onderzoek bleek, ook gebruik te hebben gemaakt van de diensten van dezen rechercheur. De laatste had een jaar geleden een blanco chèque ontvreemd bij iemand, voor wien hij diensten had verricht en aan wien hij geko men was door't schrijven van eenanoniemen brief. Bij vergelijking van dezen brief met het handschrift op de chèque bleek, dat deze handschriften van één en deuzelfden persoon waren. Zoo kon., toen het bureau werd opgegeven, waarbij de rechercheur werkzaam was, dooi de firma, te wier nadeeie gespionneerd was en den naam van den rechercheur door dengene in wiens dienst hij later stond, de betrokkene worden gearresteerd. (Officieel). Dinsdag heeft in tegenwoordigheid van Z.D.H. Mgr. Callier, Bisschop van Haar lem, te Amsterdam het Locaal Comité tot voorbereiding van het 27e Internationaal Eucharistisch Congres vergaderd onder voorzitterschap yan Z.D.H, Mgr. Heylen, Bisschop van Namen, als voorzitter van het Comité Permanent der Internationale Eucharistische Congressen, welks secre taris Graaf H. de Yanville, mede aanwezig was. Mgr. Heylen bevestigde nog eens met nadruk, wat Z.D.H. reeds aan den voor zitter van het plaatselijk comité had geschre- sen, in de volgende bewoordingen Evêché de Namur. Namen, den I Maart 1924. ZeerEerwaarde Heer Deken, Laat mij toe, UEerw. mede te deelen, dat, volgens de traditie van onze Internationale Eucharistische Congressen geen andere fees telijkheden of vergaderingen gedurende de dagen van het Congres mogen plaats hebben, buiten diegene, die door het lokaal comiteit georganiseerd zijn, en door het permanent comiteit goedgekeurd. Alles moet de ver eering van het Allerheiligst Sacrament tot doel hebben. Bijgevolg kunnen geen expo sities noch tooneelspelen noch muziekuit voeringen, noch vergaderingen toegelaten worden, die de aandacht der congressisten en der andere geloovigen van dezen eeredienst aftrekken. Ontvang, enz. w. g. TH. LUD., Biss. v. Namen. Voorzitter van het permanent comiteit. Daarom werd ook besloten, geen optoch ten te houden, maar alle krachten in te span- rfen de vergaderingen naast best vermogen te doen slagen cn de kerkelijke plechtigheden zoo indrukwekkend mogelijk te doen zijn Een boete van f 1200 geëisclii. De kantonrechter te Amsterdam, mr. Hiltermano, behandelde Woensdag dc zaal: tegen den directeur van de melkinrichting „Nieuw Plancius" aldaar. Deze moest zich verantwoorden voor het op 7 Febr. II ten ver koop in voorraad hebben van melk waarbij ongeveer 22% water gevoegd was. De ambtenaar van het O. M. eischte een boete van f 1200, subs. 30 dagen hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. De Joodsche medewerker van „Het Vader land" schrijft in dat blad o.m. het volgende Wanneer een Nederiandschc Jood spreekt, ook de beschaafde, van „de achterste dagen", dan is zulks voor den niet-Jocdo nbegrijpelijk. De Jood weet, dat daarmede bedoeld worden de beide laatste dagen van het Paasch- of Loofhuttenfeest cn ook niets anders. Wanneer de Jood spreekt van „zich af scheuren" dan wil dat niet zeggen zich van iets losmaken maar heC zich erg moeilijk maken door zwaren arbeid. Anbijten heet het eerste voedsel gebruiken .na een vasten dag. Wanneer tegen Paschen dc eene Jood tegen een ander zegt„Bouw plezierig" of „Heb je lang gebouwd?" dan heeft dat niet't timmermar.svak niets te maken, maar is het een wensch of een vraag in varband men den selderavond, waarop een lied gezongen wordt met het refrein „'Moge God spoedig Zijn Huis herbouwen." „Ga zoo voort mijn zoon eu ge zult spi nazie eten", zal u duidelijk zijn. wanneer u voor de laatste woorden leest„Spinoza heeten." Voor hen die de markt wel eens bezoeken zal de klank „bij mijn gezond" geen vreemde zijn hier moest feitelijk staan „gezondheid". Wanneer de Nederlandsch-Joodsche jeugd naar de Godsdienstschool moet, zal ze nooit anders spreken dan over ,,'t Joden". ,,'t Joodje" is daarentegen een der te Am sterdam verschijnende Israëlitische week bladen. Het woord „moederlief" wordt nooit ge bruikt tegen een moeder, maar altijd als lief- koosing gebruikt tegen een meisje of doch tertje, evenals het woord „vaderlief" tegen een zoontie of ander jongetje, „Nou ja", wil zeggen ik ben het heele» maal niet met u eens, daarentegen „Nou nee", dat spreekt vanzelf. Hier heb ben we dus een voorbeeld dat zuiver Neder- landsche woorden juist in tegenovergestelde beteekenis "worden gebruikt dan zij in het Nederlandsch he'-ben. Schlaume of sloime duikelaar duikelde nooithet wa; e ;a bekend Amsterdamsch type, aan wie e:i moppen worden toege schreven. Wanneer een Jood zegt„Weet hij veel dan vraagt hij niet naar dc kennis van een persoon, maar zegt hij positief dat de bedoelde Op een bepaald punt een domoor is. De uit het Hebreeuwsch in het Neder landsch gekomen woorden zijn talrijk en, vele daarvan zijn door de Nederlanders gewoon in de spreektaal overgenomen, terwijl zij vol komen onwetend waren aangaande de her komst. Zooais men weet bestaat over de juiste uit spraak van het Hebreeuwsch onder de geleer den groot verschil van meening, evenals dat over de uitspraak van het Latijn het geval is. De Joden afkomstig uit Spanje en Portu gal, de z.g. Sefardim, spreken 't Hebreeuwsch geheel anders uit dan de z.g. Hoogduitsehe joden. Bij de eersten domineert de a en de ij-klank, waar de tweeden o en eê uitspreken. De Christelijke geleerde wereld neemt de Spaansch-Portugeesche uitspraak als de juiste aan, hetgeen misschien is terug te brengen to; het feit, dat Reuchlin (14551522), die als de grondlegger van de Hebreeuwscbe studie door Christenen wordt beschouwd, zijn on derwijs genoot bij een Italiaanschen Sefar- dischen Jood. De Joden, die door den Kaukasus eu Rus land Europa binnenkwamen, hadden de Ara» tneesch-Hebreeuwsche uitspraak, terwijl hij de in Zuid-Europa wonenden de verwant schap met het Arabisch naar voren kwam. Bij de Nederlandsch-Portugeesche Joden zijn uitdrukkingen als de volgende nog steeds gebruikelijk Boas festas voor prettige feestdag. Bos entrade de Sabat voor goede intrede van den Sabbath. Esnoga of snoge voor synagoge. Gallinha de tsedakah voor magere kip (eigenlijk kip van de bedeeling) overdrachte lijk gebruikt voor onaanzienlijk meisje. Klantjes maken (calange) voor ruzie zoe ken. Pasmado paniem voor gedrukt gezicht, in het zuiverste Nederlandsch langzamerhand geworden pestgezicht. Valderappes (guaidrapa) onopgevoed of ichreeuwerig rnensch. Uit het Hebreeuwsch en jiddisch volgen hier een aantal, die ik liet meest markant vind. Zij zijn slechts een bloemlezing uit honderden anderen, die in de door mij aan- 1 gehaalde werken voor de meer belangstel lenden te vinden zijn. Zich bij iemand aangawweren zich bij iemand aansluiten, komt van gower (goweir), collega, kameraad achelen eten, ook we! hachelen en dan gebruikt wordende in de sportjongens uit drukking „de bout hachelen*' adaunoiuitroep voor O, Heer, O, God afrooiemen, roojenen afloeren, afzien J alleichempie: algemeen gebruikte en geijkts beursterm voor uitvlucht, draaierij attelemiese slaan onbarmhartig slaan bolboos of bolleboos komt van Baal ha» bajis, heer des huizes, dus de voornaamste, de beste lefbeteekent in het Hebr. hart, dus moed, het hart hebben backshnaim wangtanden, kieZen bemaure, ook wel maure met angst, be» vreesd bedibberen of dibberen van het Hebr» dalier, spreken babbelen besjollemen betalen betoeg rijk dalfaum een niet vermogend persoon, die doet alsof dalven bedelen, schooieren emmes naar waarheid ephsjaf jaubeteekent misschien wel, is thans een zelfstandig naamwoord geworden en veel gebruikte naam vóór de sigarenaan stekers, die nu eens wel en dan weer niel werken fitse faune piet-luttig mensch, zeurkous verschtopt gem'ach (verstopte hersenen) 1 stommeling, domoor gammer ezel gannefdief gattes heeft gelijke beteekenis als dal faun gein eu geintjes twee zeer bekende woor den in het" Nederlandsch voor leuk en mop pen degeen, die daar altijd vol van is heet de geinponiem geschogte zijn helaas in deze tijden veie menschen komt van schachten, ritueel slachten gesjiwes een goed mensch, komt van het woord gashibut, voortreffelijkheid gidusch nieuws gochem en goochemerd zijn ook door ieder gekende woorden en beteekenen: wijs en wijze inteimen is redeneeren zonder emd iemand inzeibelen is iemand er in laten loo- - jajem, wijn, wordt in het Nederlandsch "chter altijd gebruikt voor jeneverz daar van af komt jajempie voor slokje en jajemen voor drinken goser komt van gosen, bruidegom, wofdl in volkskringen algemeen gebruikt voor jon» ven boven de 18 jaar, evenals kalle van Kallo, bruid, voor meisjes vaa jad hand ongeveer dien leeftijd joetje een gouden tientje, de Hebr. letter jod heeft de getalwaarde van toien, evenals j heitje voor kwartje, de naam is yan de let* ter Hei, die de getalwaarde van vijf heeft juker is duurt kedin »en uitroep veelal uit den mond van jonge meisjes, als ze iets prettig vinden komt van het Hebr. kadin, zooals recht is, dus heel goed- kapsoones komt van ga awtonut, drukte Koefnocn is kost niets legaim bij het drinken beteekentten leve, prosit loschen van loschaun is taai makke komt van makous plaag, ramp mazzel, mazzeltje geluk, gelukje mazzel en beroochc geluk en zegen mazzc tof goed gelukt mispoge familie (me herinnere zich Pot- asch en Perlemoer) mesjogge krankzinnig, gek moos geld nekerwebeminde vrouw, meestal ge bruikt met het bijv. naamwoord knappe el voor neshomme ziel, geweten parg zeer heefd, kletskop pigera dwaas, nar pleite gaan failliet gaan raaw de operste, algemeen gebruikte tel voor den opparrabiju rausch en rosch hoofd ricsjes van rishoet, helaas een leehjk woord beteekent boosaardigheid tpgenover joden, jodenhaatj scholouin aleichem vrede waar gij gaat is de joodsche begro.etingsui troep, die be antwoord wordt door de woorden aleichenj choloum schorrie morrie tuig van volk seigel verstand sjabbes voor sabbath schema jisroëlals uitroep van bevreem* ding, beteekent. Hoor Israël, aanhef van een bekend bijbelvers, dat de geloofsbelijdenis van den jood geworden is shiddes verbintenis, engagement, huwe-, lijk sjikker bedronken sauger koopman sofeveneens een algemeen gebruikt i woord, beteekenttegenslag vermasseren verklappen verschaggerenverdonkeremanen i zoofis een gulden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2