BUITEN LAN D. Bmt tegen Hitler is 8 jaar vestingstraf geëischt: de pleidooien in zijn proces zijn aangevangen. Het „Berliner Tageblatt" publiceert nóg een geheim verdrag: de Tsjechische-gezant te Berlijn bespreekt de gepubliceerde over eenkomst. Onder de Radio-berichten: Geen briefwisseling tusschen de Fransche en Lngeische premiers inzake Frankrijk's veiligheid. Een Liga tot ver dediging van den Belgischen franc. Het pleidooi voor Hitier. GEK, BUITEKL. BERICHTEN. DE REVOLUTIE IN HONDURAS. VANUIT HO* AND» l Geen briefwisseling tusschen MacDonald en Poincaré. De publicatie der geheime verdragen. Het Fransche fiscale ontwerp. De Belgische franc. Het Hitler-proces. De toestand in Ierland. De staking bij de Lotidensche trams en omnibussen. MARKTNIEUWS. VJS3CHERU. Het proces-Hitier. De eerste staatsanwalt eischte volgens een Wolff-bericht uit München tegen Hitier acht jaar vestingstraf wegens hoogverraad; tegen Kriebel, Pöhner en dr. Weber wegens „Mitwissen schaft" zes jaar vestingstraf; tegen generaal Ludendorff wegens mede plichtigheid aan hoogverraad twee jaar ves tingstraf evenals tegen dr. Zritsch en Rehn; tegen Brütschier en Wagner werd ander half jaar vestingstraf wegens medeplichtig heid geeischt, tegen Pernet (stiefzoon van Ludendorff) een jaar en drie maanden ves tingstraf. Alle beklaagden vallen in de ter men voor verzachtende omstandigheden. Gistermiddag om twee uur begonnen de pleidooien. Het z.g. geheime verdrag van Tsjecho-Slowakije met Frankrijk. De Fransche bladen zeggen dat het door het ..Berliner Tageblatt" gepubliceerde do- ooment met betrekking tot een vermeend geheim Fransch-Tsjecho-Slowaaksch ver drag slechts een copie is van een in 1879 op gesteld ontwerp voor een Oostenrijksch- Duitsch bondgenootschap, en dat de naam van Bismarck door dien van Poincaré en die van Andrassy door dien van Benes is ver hangen .- Het ..Seri. Tag." handhaaft in een lang artikel de echtheid van de gepubliceerde ge heime verdragen en publiceert tegelijker- r -.l, ter weerlegging van de opmerking van Benes, dat hij nooit geheime documenten onderteekenue, een Tsjechisch-Fransch ge- heim verdrag van 28 Oct. 1918, waarin Tsje cho-Slowakije zich verplichtte zijn geheele binnen- en buitenlandsche politiek in over eenstemming met Framkrijk te leiden in de richting van doorvoering der vredesverdra gen en tevens zijn geheele weermacht onder Fransch toezicht te stellen. Naar draadloos uit Praag wordt gemeld, preekt dc ,,Prager Presse" het bestaan te gen van een geheim verdrag van 28 Oct. 1913, door het „Berl. Tag." gepubliceerd. De „Ceshe Slovo" is van oordeel dat de eur van de publicaties niemand anders is Un de oud-Oostenrijksch-Hongaarsche ge zant Forgach. Het z.g. geheime verdrag met Frankrijk. In de ,,Voss. Ztg." bespreekt de Tsje- .h-Slowaaksche gezant in Berlijn, Tus- zar, de publicaties. In zijn inleiding, waar- .n hij de betrekkingen tusscnen Duitschland en Tsjecho-Slowakije behandelt, beklaagt hti zich in de eerste plaats, dat men vóór den oorlog de Tsjecho-Slowaken niet gekend heeftalles wat men in Duitschland van de Tsjechen weet, is over Weenen gekomen. Dan verklaart hij de beteekenis van het Tsje- cho-Slowaaksch-Fransch verdrag en schrijft, J men in Duitschland te weinig er van op de hoogte is, dat ook T.-S. zijn herstelvraagstuk heeft. T.-S. moet zorgen, dat niet het geheele i; van het vroegere Oostenrijk-Hongarije p dat land alleen drukt. De herstelquaestie is niet alleen een economische quaestie, maar ook een politieke, een quaestie van invloed en onder bepaalde omstandigheden ook van macht. Wij zijn een kleine staat, aldus Tus- zar, wij moeten steunen op een sterkeren, teneinde bij de regeling van levensquaesties niet onder de wielen te geraken. Het verdrag is niet tegen Duitschland gericht. Ik vraag waarom Waarom hebben we er belang bij Duitschland aan te vallen De vorm van on- staat sluit toch eiken veroveringsoorlog uit. Wij zijn tot een overeenkomst gekomen met Weenen, waarmede wij een eeuwen- langen strijd gevoerd hebben en wij werken voor een herstel van Hongarije. Onze geheele -iuiten'andsche politiek was en is een politiek van vrede met al onze buren. In de laatste ja ren heb ik vele „geheime documenten" in handen gekregen. Maar zelfs het Duitsch- Rttssfeche „geheime verdrag", waar een Pa nische redactie mee gekomen is, was niet zoo naïef gefabriceerd, allereerst in formeel opzicht. Wie den vorm van de Fransche di plomatieke protocollen en verklaringen uit de laatste jaren vergelijkt, ziet dadelijk, dat de vervalscher het formulier van een of ander verdrag voor zich heeft gehad, maar het niet goed heeft weten te gebruiken. Slechts enke le opvallende punten Zoo de tweede alinea „Bij een oorlog van Polen met Duitschland treden beide verdragspartijen aan de zijde van Polen." Ik constateer Polen, heeft tot dusver geen verdrag met T. S. Het is abso luut onmogelijk, dat T.S. zich zou verplich ten ter wille van Polen oorlog te voeren en dat voor Polen niet de geringste tegenpraes- tatie zou bestaan. Dan de Fransche en Tsje chische neutraliteit bij een eventueel conflict met Rusland. Deze regeling is in strijd met het politieke en militaire verdrag van Frank rijk met Polen. Daarmede hangt punt 9 sa men, waarin sprake is van de oorlogsverkla ring aan Duitschland, wanneer dit Rusland te hulp komt. Wie de verhouding in Bobemen een beetje kent, weet, dat geen Tsjechisch minister van buitenlandsche zaken ooit zulk een verplichting op zich zou nemen. Aller minst dr. Benes. De bezetting van Oostenrijk door Tsjechisch-Fransche troepen is een gru welijk verzinsel. Oostenrijk staat onder con trole van den Volkenbond. De Tsjechische po litiek was altijd gekant tegen eenige militaire interventie in Oostenrijk, zelfs toen zekere Weensche kringen deze wenschten. Daarvan zou ik als eerste diplomatieke vertegenwoor diger van T.S. in Weenen uit eigen ervaring het een en ander kunnen vertellen. Het meest belachelijke is echter de bepaling volgens welke de T.S. minister van buitenlandsche zaken zich zou mengen in de Middellandsche Zee-quaesties. Wat heeft T.S. met de Mid dellandsche Zee te doen? Waarom zou T.S. zich met Italië in onmin brengen, waarmede T.S. het eens moet worden over de quaesties van de oude monarchie Poincaré zou zich in zijn eigen land en in Europa belachelijk ma ken, wanneer hij met het kleine ,diep in het binnenland liggende T.S. afspraken wilde maken inzake de Middellandsche Zee. Dc eerste Sinn Feiner in het Engelsche Lagerhuis. Donderdag heeft de eerste Sinn Feiner, de heer Cahir Healy, den eed afgelegd en zit ting genomen als lid van het Lagerhuis. Hij heeft zitting voor Tyrone en Fermanagh, gebied, dat tot Noord-Ierland behoort, doch hetwelk, zooals men weet, Zuid-Ierland aan Ulster betwist. Noord-Ierland wordt in het Lagerhuis door dertien leden vertegenwoor digd, van wie elf Unionisten en de andere twee, die voor Tyrone en Fermanagh zitting hebben, een Nationalist en een Sinn Feiner. Healy, is, zooals men zich herinnert, eerst dezer dagen uit zijn interneering ont slagen. Zijn invrijheidsstelling wordt toege schreven aan pressie, uitgeoefend door de Engelsche regeering als het gevolg vanver- toogen van Sir John Simon en den heer Pringlé, die opkwamen voor de privilegiën van het Lagerhuis en zijn leden. Er vertoe ven nog altijd 284 geïnterneerde personen in Noord-Ierland. De heer Cahir Healy kwam aanvankelijk naar Engeland om op de publieke opinie een beroep te doen ten behoeve van de geïnter neerden. Toen hij eenmaal in Engeland was, meende hij dat hij dit het beste kon doen door zitting te nemen als lid van het Lager huis. Hij is voornemens, de eerste de beste gelegenheid aan te grijpen om den strijd voor de invrijheidsstelling van de geïnter neerden op te nemen. De Russische onderhan delingen met Engeland. De Sovjet-delegatie voor de Britsch-Rus- sische conferentie te Londen vertrekt in het begin der volgende week uit Moskou. Zij is als volgt samengesteld Rakowski, presidentLitwinog, Tomski, lid van het „Politburo" der Communistische partij en hoofd der vakvereenigingenScheinman, president van de staatsbank Preobrajewski, ex-minister van financiënStomanyakow, hoofd van de commercieele afdeeling van de Russische ambassade te Berlijn Roetoesof, president van de Russische textieltrust Swjernik, een der leiders van het departe ment van inspectie Khadialayoes, vroeger president van den Raad van Volkscommis sarissen in ToerkestanRachenko, leider der mijnwerkersfederatie in het Dongebied Djidkow, lid van de centrale uitvoerende commissie van de spoorwegarbeidersfedera tie, en Rothstein, vroeger Sovjet-vertegen woordiger in Perzië, thans leider van het Russische persbureau en lid van de commissie van buitenlandsche zaken als algemeen secre taris. De benoepnng van Khadialayoes en Roth stein schijnt er op te wijzen, dat de conferen tie zich ook zal bezig houden met de Centraal- Aziatische aangelegenheden, welke van groot belang zijn voor de betrekkingen tusschen Rusland en Engeland. De kwestie van het kalifaat. Uit het aan den Egyptischen koning voor gelegde voorstel tot bijeenroeping van een Islamietische conferentie in Cairo over het kalifaat, blijkt dat de gevoelens in Egypte Hoessein vijandig zijn. Een groot deel der openbare meening wenscht Abdul Medjid als kalief, de officieele wereld is voor een benoeming van Foead. Naar verluidt zal Foeads naam voortaan in de Vrijdagsche ge beden in alle Egyptische moskeeën den naam van den ex-kalief vervangen. De Bengaalsche kalifaat-conferentie nam een resolutie aan betreffende de aanvaarding van het kalifaat door Hoessein, waarin wordt verklaard dat de Indische Mahomedanen niet bereid zijn zich aan te sluiten bij een beweging, welke op touw gezet is door een enkele groep, of een enkel land, zonder rug- gtspraak met de Muzelmannen over de ge heele wereld. Zaghloel pasja's positie. Naar het schijnt is de positie van Zagh loel pasja als premier lang zoo sterk niet als zou mogen worden afgeleid uit de groote overwinning, die de Zaghloelisten bij de ver kiezingen voor het parlement hebben be haald. Volgens den correspondent van de „Morning Post" te Kaïro zou Zaghloel eener- zijds te kampen hebben met een sterk ver zet van den linkervleugel zijner partij tegen zijn politiek tegenover Engeland, en zou hij anderzijds met volstrekt kunnen rekenen op de trouw van Zijn engere partiigenooten in het parlement. De linkervleugel zou er op staan dat Zagh loel aan de Engelsche regeering een bood schap zond met betrekking tot de onhafhan- kelijkheid van Egypte en den Soedan, welke zou neerkomen op een ultimatum. Zaghloél zou het liefst van dezen vleugel af zijn, om dat hij hem te veel last bezorgt, en zou het er ook best zonder kunnen stellen zonder zijn parlementaire positie bepaald te schokken. Politieke tactici zouden inderdaad pogin gen doen om den linkervleugel tot een ma noeuvre te bewegen, die ten slotte zijn af scheiding van de partij tot gevolg heeft. Zaghloels engere volgelingen geven hem intusschen meer zorg. Hun onafhankelijke houding kwam dezer dagen didelijk aan het licht, toen zij een president voor de Tweede Kamer van het parlement moesten aanwijzen. Het bestuur der partij had voor deze functie Wassif bev aangewezen, doch de Zaghloelisten negeerden de aanbeveling en kozen Khasjaba bey. Ook de jongste bijeenkomst van het par lement, die, zooals men zich herinnert on der groot tumult werd opgeheven, zou ge tuigenis hebben afgelegd van deze onaf hankelijke houding. Een onverwacht groot aantal leden zou n.l. den wensch te kennen hebben gegeven, een amendement voor te stellen op het adres van antwoord op de troonrede, hetgeen volgens constitutioneel gebruik wordt gevolgd door het aftreden der regeering. Zaghloel zou voor het oogen- blik den toestand hebben gered, doch hij zou er toch ernstig over denken zijn ontslag in te dienen. Bij de beoordeeling van de waarde van bovenstaande lezing bedenke men, dat de „Morning Post" een ultra conservatief blad is, dat niet bepaald vriendschappelijk tegen over de Zaghloelisten staat en wellicht de verhoudingen wat te donker teekent. De uitroeping van de re publiek in Perzie aan staande. Mag men den Teheranschen correspondent van den Britsch-Indischen „Pioneer" ge- looven, dan zou in Perzië het verlangen naar het uitroepen van de republiek algemeen zijn en zou men dit feit vandaag, ter gelegenheid van den nationalen feestdag, kunnen verwach ten. Niet alleen de vooruitstrevende partijen staan den republikeinschen staatsvorm voor, ook de conservatieven hebben er zich voor standers van verklaard. Niet minder dan 40 vooraanstaande figuren, vroegere premiers, kabinetsleden en anderen, hebben een bezoek gebracht aan den premier, Riza Khan, den Sardar-Sipah, om hem hun republikeinsche gevoelens kenbaar te maken en hem te ver zoeken schikkingen te treffen om den Med- zjiliss in staat te stellen, den president te kie zen. De staven van de verschillende staats- departementen hebben den Sardar-Sipah eveneens met hetzelfde doe! een bezoek ge bracht, terwijl de bladen een brief publicee- ren, geteekend door de te Teheran aanwezige hoofden van den Bactiharenstam, waarin zij adhesie met het plan betuigen. De yali Ahd, de broer en vermoedelijk erfopvolger van den Sjah, maakt naar ge meld wordt toebereidselen om het land te verlaten. Sultan Ahmed Sjah werd, toen zijn vader Mohamed Ali Sjah in 1909 werd afgezet, op tienjarigen leeftijd tot den troon verheven. Het grootste deel van zijn regeeringstijd heeft hij buitenslands doorgebracht. Op het oogen- blik vertoeft hij al sedert November in Euro pa. DE OVEREENKOMST VAN DUITSCHE INDUSTRIEELEN MET DE MICUM. In de „Voss. Ztg." wordt gewezen op de buitengewone lasten, welke door de overeen komsten met de Micum aan den mijnbouw en de metaalindustrie m .Rijnland en Rhur- gebied worden opgelegd. De leidende inge nieurs van de Micum zien de noodlottige ge volgen daarvan wel in en hebben bij d Fransche en Belgische regeering dan ook reeds stappen gedaan ten gunste van de Duit- sche industrieelen. Zij zijn van oordeel, dat men Duitschland gelegeheid moet geven weer aan het werk te gaan. De .mijnbouw, zoo wordt verder gezegd, is niet in staat na 15 April de lasten op de tegenwoordige hoogte te blijven dragen en dringt aan op verlichting. DE ARRESTATIE VAN PROF, QUIDDE. De republikeinsche rijksbond heeft aan den rijkskanselier een uitvoerig protest ge zonden tegen de arrestatie van prof. Quidde. DE DESERTIE IN DE DUITSCHE RADICALE PARTIJ. De drie uit de radicaal-socialistische partij gestooten Kamerleden Bokanowski, Adolphe Chéron en Pilate, alle drie afgevaardigden van het Seine-departement, hebben eea nieuwe partijgroep gestichtde Federation indépendante des comités républicains-radi- caux. DE DATUM DER FRANSCHE VER KIEZINGEN. Het heeft moeite gekost, vóór dat de mi nisterraad tot overeenstemming is gekomen om de verkiezingen op 11 Mei a.s. te houden. Hij weifelde tusschen drie data 4, 11 of 18 Mei. De 4e Mei werd echter ongeschikt geacht, daar dan tevens de verkiezingen in Duitschland worden gehouden de 11e Mei heeft ook zijn bezwaren, daar het feest ven Jeanne d'Arc op dien dag wordt gevierd de 18e Mei is evenwel onmogelijk, omdat event, herkiezingen dan na het afloopen van den zittingstijd der huidige Kamer zouden plaats hebben. Ten slotte is toch de 11e Mei gekozen DE GEZONKEN JAPANSCHE DUIK BOOT. Men is er in geslaagd telefonische ver binding tot stand te brengen met de achttien mannen, die nog steeds in leven zijn in de gezonken Japansche duikboot 43. Het voor ste gedeelte van het schip is volgeloopen. De nog levenden zitten opgesloten in het achter ste deel, waar zij een langzamen verstikkings dood sterven. Volgens een later bericht gelooft men, dat alle opvarenden der gezonken duikboot thans dood zijn, daar het teletoonsignaai niet meer wordt beantwoord. RUSLAND EN CHINA. Men acht het niet waarschijnlijk,, dat Rusland tegen China een actie zal beginnen door Mantsjoerije binnen te vallen, met het oog op het vooruitzicht dat Japan en de ande re groote mogendheden tusschenbeide zou den komen. Inmiddels komt uit Moskou bericht, dat Russische troepen aan de Mantsjoerijsche grens worden samengetrokken, Een telegram uit San Salvador inzake de re volutie in Honduras, meldt, dfet de revolution nairen de hoofdstad Tegucigalpa hebben bezet. PARIJS, 21 Maart, In bevoegde krin gen te Parijs en Londen is niets bekend van een nieuwe briefwisseling tusschen Ramsay MacDonald en Poincaré. De diplomatieke redacteur van Havas bevestigt uit bevoegde bron de tegenspraak van Engelsche kringen te Parijs nopens (iet zenden van een brief door MacDonald aan Poincaré met betrekking tot dc regeling van het vraagstuk der veiligheid van Frankrijk. Sedert de op 2 Maart gepubliceerde brief wisseling tusschen MacDonald en Poincaré heeft Poincaré geen enkelen persoonlijken brief van MacDonald ontvangen en er hem ook geen gestuurd. Daarentegen zetten de Fransche en de Engelsche kanselarij druk de gedachtenwis- seling voort over de vraagstukken der vei ligheid en der schadevergoeding. Naar aanleiding van dc nieuwe publicatie van het „Berl. lag.'' verklaart Havas, dat er_ in October 1918 geen enkel Fransch- Tsjechisch verdrag is gesloten. Aan het eind van Dec. 1918 werden alleen besprekingen aangeknoopt nopens het zenden cener Fransche militaire missie naar Praag en de ze begonnen feitelijk pas met do benoeming van generaal Pellé in Febr. 1919. De chef der Fransche militaire missie moest de func tie van chef van den generalen staf van liet Tsjechoslowaaksche leger uitoefenen, even als generaal Mittelhauser die thans uitoefent Daar de vredestoestand op dat oogenbiik nog niet was hersteld, werd het T.-S. leger onder dezelfde voorwaarden als dc andere geallieerde legers onder het bevel van Foch geplaatst. PARIJS, 21 Maart. De Kamer heeft met 374 tegen 175 stemmen het fiscale ontwerp, nadat het uit den Senaat teruggekeerd is, met kleine wijzigingen aangenomen. Dezer dagen is, onder voorzitterschap van Levie oud-minister van financiën, een Liga tot verdediging van den Belgischen franc op gericht. Dinsdag zal de Liga een openbare vergadering houden, waar Theunis en Hy- mans het woord zullen voeren. In ieder der negen provinciën van het rijk zal een provinciaal comité worden opgericht, onder voorzitterschap van den burgemees ter der hoofdplaats van de provincie. Van de leden der liga wordt geëischt, dat zij zich Op hun cerewoord verbinden, af te zien "an den aankoop van vreemde producten en deviezen, terwijl zij tevens hun persoonlijke uitgaven zooveel mogelijk moeten beper ken. Koning Albert heeft tot het bestuur der liga een zelf geschreven brief gericht, waar in hij de oprichting der liga met instemming begroet. Hij zegt, dat men dient te weten, dat het beproefde en werkzame België nim mer zijn financieele verplichtingen zal ver loochenen, evenmin als het tien jaar geleden zijn politieke verplichtingen heeft ver loochend. MÜNCHEN, 21 Maart. In zijn pleidooi zeide de verdediger van Hitier, de advo caat Roder, in dc heden gehouden namiddag zitting, dat de beklaagden van het begin af aan in hun verdediging belemmerd waren ge weest. Om Hitiers daad goed te begrijpen, moest men zich verplaatsen in de ongewone toe standen, die in het najaar van 1923 beston den. Het behoefde niemand te verwonderen, dat Hitier tot de overtuiging was gekomen, dat Kahr, Lossow en Seisser er volkomen mee akkoord gingen, dat Hitier de Mün- chener regeering in haar strijd tegen de Ber- lijnsche regeering steunde. Beslissend was in dit proces de quaestie der geloofwaar digheid. Hitler had op de openhartigste wijze schuld bekend. Anderzijds hadden Kahr, Lossow en Seisser niet den indruk gemaakt, dien men verkrijgt van getuigen, die men absoluut geloofwaardig acht. Geconstateerd moest worden, dat degene, die het eerst op de hoorn had geblazen, zich later met de personen, die als medewerkers waren opge treden, thans zouden worden veroordeeld. Aan het slot van zijn pleidooi concludeer de de verdediger tot vrijspraak van Hitier. Vrijspraak zou in dit geval beteekenen, dat een man, die met harl en ziel voor Duilschlands leven, voor Duitschlauds macht en grootheid was opgekomen, weder aan zijn werk werd teruggegeven. Ook in de toe komst zou Hitier zijn krachten wijden aan het groeien en gedijen van een gemeenschap pelijk groot-Duitschland. Hij verzocht da rechtbank deswege Hitier vrij te spreken. Hierop verdaagde de voorzitter het pro ces tot morgen, Zaterdagochtend. QUEENSTOWN, 21 Maart. Vier soldaten van den Vrijstaat openden machinegeweer- vuur op een groep Britsche soldaten, die met verlof aan wal gingen. Naar vernomen wordt, werden twaalf soldaten en burgers gedood of gewond. Toen de aanvallers in een auto wegreden, schoten zij op het oorlogsschip „Scythe", roepende: „Up To- bin!" (Tobin is de leider der Icrsehe mui ters). Volgens een nader Reuter-bericht werd een soldaat gedood en werden 17 personen gewond, waarvan er 4 hun verwondingen vermoedelijk niet zullen overleven. LONDEN, 21 Maart. De regeering is snel handelend opgetreden ten aanzien dei- staking van het omnibus- en tramperso neel, die heden te middernacht zal begin nen. De onderhandelingen tusschen werk gevers en werknemers waren gisteravond mislukt en hedenmiddag te twaalf uur had het ministerie van arbeid een hof van on derzoek ingesteld inzake het geschil. Het hof bestaat uit Sir Arthur Colefax, een be kend rechtsgeleerde, die voorzitter is. den heer Paton, directeur der lucifersfabriek Paton and Mays en den heer Pughs, secre taris van den vakbond in de ijzer- en staalnijverheid als vertegenwoordiger der werknemers. Alle drie hebben- belangen staande buiten het trtun- en omnibus-bedrijf. Het hof zal morgen met zijn werkzaamhe den beginnen. Het omnibus- en tramperso neel zal echter, naar het schijnt, dit onder zoek niet afwachten. Bevin, de secretaris van de Transport and General Workers Union heeft na raadpleging met zijn bestuur van den minister van arbeid medegedeeld, dat vertegenwoordigers van den bond. ge tuigenis zouden afleggen voor het hof van onderzoek, maar dc stakingsaankondiging zou niet worden ingetrokken. Dientengevol ge wordt verwacht, dat morgen het straat verkeer te Londen zoo goed als stil zal staan, Volgens mededeeling van de zijde der werknemers zijn er 20.000 man órnni- buspersoneel en 17.000 man trampersoneel bij de staking betrokken. Een aantal omni bussen, onafhankelijk van de groote ver- keerscombinatie, zullen blijven loopen. maar naar raming bedraagt het aantal daar van niet meer dan 250. Het effect der sta king zal intusschen aanzienlijk worden ver zacht door het feit. dat er geen aanwijzing is dat óf het uitgebreide net der Londén- scbe ondergrondsche spoorwegen óf andere spoorwegen, die de verbinding met Londen vormen, er eenig deel aan zullen nemen. varkens 55—00 et. per K. Cr,; wolvee Bauw, Eieren. Aanvoer 30,000 kippen-, 57i 300 eenden- 79. j UTRECHT, 21 Maart. Kaas. Aangevoerd waren 4 wagons, welke onverkocht zijr vertrokken. ZWOLLE, 20 Maart. Huiden, Gedurende deze week worden de volgende prijzen be steed: os- en koehuiden, er 'A K.G. 3 cent, stieren. 38 cent, pinken 38 cent. Dcj handel was flauw. ZWOLLE, 21 Maart. Boter. Aangevoerd 100/8 v„ 15/6 v. en 240 stukken, samen 2270 K.G., prijs 1/8 32—36';, per K.G, 2—2.IQ. Vee. Aanvoer 314 runderen, 159 graskal-'' veren, 203 nuchtere kalveren, 16 schapen, 8 lammeren, 168 varkens en 640 biggen. Men besteedde voor vette koeien 0.80 1.13, dito kalveren 1.201.60, dito var kens f 0.660,70 per K.G., schapen 25 —60. Dc handel in vcrschgekalfde koeien was bij kleine aanvoer zeer slecht; in vet vee redelijk, le kwal. prijshoudend; kalveren minder. BEVERWIJK. R.K. Coop. Tuindersvor- ceniging. Prijsnoteering van 21 Maart. -. Aardappelen per K.G. 7 j9 ct., Drielingen 56 ct., Wortelen 45 ct.. Bieten 1215 ct., Spruiten le soort 4562 ct., 2de soort 3040 ct., Witlof lc soort 4860 ct., 2e soort 3245 ct., 3e soort 2028 ct., Prei per bos 2435 ct., Selderie 1525 ct.. Prei 2e soort 1520 ct., Rabarber 2835 ct., Spinazie 0.90—1.25 per ben GOUDA. Veiling van 21 Maart. Spinazie 3146; dunsel f 7882; witlof, le soort 4051, idem 2e soort 3t36; spruiten 2048 per 100 Kg.; rabarber 48.50j selderie 2.507.30; peterselie J 13.10- 16.10; prei f 1.1010.40 per 100 bos; eieren 4.90—5.60 per 100 stuks. ALKMAAR, 21 Maart. Granen. Aange voerd 870 H.L., waarvan 167 H.L. tarwe 10.25—13.2:3. 11 H.L. rogge 12, 127 H.L. gerst, chev. ƒ11.2513.50 446 H.L. haver ƒ1112, 76 H.L. paardeboonen 13.50, bruine feoonen ƒ3042, duiveboonen 15i 16, 1 H.L. rood mosterdzaad 5 H.L. blauw maanzaad 36, 34 H.L. groene erw-1 ten (groote) 18.5023, id. (kleine) grauwe 5055, vale 35, alles per 100 K.GJ BOVENKARSPEL (Station), 21 Maart. Aardappelen blauwe 4.505.20, Uien groo* te gele* 5.056.20 per baal; Roode kool 1119.30, Gele kool 915.50, Witte kooi ƒ9.109.60 per 100 K.G.Spruitkool ƒ4.155.50 per 15 K.G. wortelen 1,10— 1.15 per baal. Aangevoerd werden 215 baal aardappelen, 225 baal uien, 2800 K.G. roode kool, 30G K.G. gele kool, 2500 K.G. witte kool, 26 zak spruitkool, 14 baal wortelen. Dc veiling is hiermede gesloten. BREUKELEN, 21 Maart. Kaas. Aan de markt waren aangevoerd 7 wagens, met ta zanten 265 stuks feazèc. Gewicht pl. m. 1853 K.HG. Prijs le soort 454-7, gestempelde f 4851 per 50 Kilo's. DEVENTER, 21 Maart. (Weekmarkt), Boter le soort 3737 2de soort 35%— 36% per 20 K.G. 's-HERTOGENBOSCH, 21 Maart. Boter; (Belicht v.d. Coöp. Roomboterfabr.) Aange voerd 16125 kilo. Prijzen 1.902.05- LEIDEN, 21 Maart. Vee. Aanvoer 7 stie ren 170510, 135 kalf- en melkkoeien 22Ü 435, 101 varekoeien 175360, 205 vette ossen en koeien 220615, 0.901.18 per K.G. (schoon), 18 vette kalveren 35170,, 11.75 per K.G. (schoon), 413 nuchtere' ALKMAAR, 21 Maart, Kaas. Ter markt waren 90 stapels, wegende 70000 K.G. fa brieksbaas, kleine 48, commissie 45. Boerenkaas, kleine 49, commissie 43. Handel stug. LEEUWARDEN, 21 Maart. Boter. Aan voer 10/3 en 123/6 v. Fabrieks ƒ1,191,94. noteering van de commissie 1,95 per K. G. Kaas, Sleutelkaas f 0.330,61. Nagelkaas 0,18—0,36. Goudscke 0,26—0,85, Edam mer 0,380,88. Aanvoer 31032 K.G. LEEUWARDEN, 21 Maart. Vee. Aange voerd 65 stieren f 90 —400; 352 vette koeien 220 -440, per K.G. 0,901,10; 857 melk en kalfkoeien 200480; 30 vette kalveren 4080; 85 pinken 90—-170; 605 nuchtere kalveren 816; 130 vette schapen 28 50, 110 weideschapen f 2442; 870 vette varkens 55—150, per K.G. 0,64—0,72; 58 magere varkens 2550; 524 vette biggen 25—50; 501 kleine biggen 816; 22 paarden, 25 bokken. De handel in gebruiksvee was langzaam, met teruggaande prijzen; slachtkoeien prijs houdend; stieren niet hooger; pinken iets beter; vette kalveren duur; nuchtere kalve ren iels beter, zware kalveren traag; overi gens vlot; zouters 6066 ct.; Londensche kalveren 715, 90 vette schapen f 3957,' ƒ1.681.80 per K.G. (schoon), 113 weide schapen f 32—40, 653 varkens voor Londen 1645, 60-:-64 ct. per K.G. (levend gew.), 612 biggen 7—13. i Kaas. Aanvoer 37 partijen, le soort Goud- sche kaas ƒ4750, 2e soort 4246, ld soort Leidsche 30—35 per 50 K.G. Handej' matig. ENKHUIZEN, 21 Maart. Gisteravond! laat 'werd hier nog veel haring aangevoerd; In 't geheel kwamen 90 vaartuigen binnen met 217.800 stuks. Zuiderzeeharing. Laatste markt f 2.15 per tal. Hoogste vangst per vaartuig 84 tal. Heden kwamen hier binnen drie booten van Nieuwediep met 70.000' stuks zegenharing, prijs 1" 1.70 per tal. Eerste) markt van reepharing f 2.15. ENKHUIZEN, 21 Maart. Heden was hleï de haringaanvoer zoo groot als op geen enke len voorafgaanden dag in dit seizoen. Getal vaartuigen 101. Vangst 301 tal zegenharingj 122 tal sleepharing en 1800 tal reepharing,1 Totaal 444.600 stuks. Hoogste vangst pe^ vaartuig 67 tal. Zegenharing gold f 1.70 1.95, sleepharing f 1.601.95, reepharing f 1.752.65 per tal. VOLENDAM, 22 Maart. Aan den visch-j afslag besteedde men deze week voor: ha ring f 24.50 per tal, spiering 56 cent ap pend en nest 50 cent per mand. IJMUIDEN, 21 Maart. Heden waren a; markt de vangsten van 9 stoomtrawlers, loggers en 3 beugers. De prijzen waren als volgt Tarbot f 1.90-, 1.60, tongen f 1.801.35 per K.G.; griet) f 60—31, gr. schol f 2523, md. schol f 31—J 26, zetschol f 3420, kl. schol f 2216.50, f 164.50, scharren f 85 per 50 K.G.; roggen f 2011 per hoop; vleet f 21.45 perj stukpieterman en poon f 10.509, grj schelvisch f 4637, md. id. f 3828, k.mdj id. f 27—22, kl. id. f 17—13, f 15—7 pet 50 K.G.kabeljauw f 4422 per 125 K.GJ gr. gullen f 1612, kl. gullen f 138, wijr ting f 86.50 per 50 K.G, IJMUIDEN, 21 Maart. De Britsche stoom-, drifter L.T. 17 (Boy Scout) kwam heden varii de haringvisscherij hier binnen met een be somming van f 874. Van de IJslandvisscherij arriveerde de stoomtrawler IJ.M. 196 (Heren; les), welke voor zijn vangst f 6703 besomde; het stuk vleesch verslinden en je daarna T.anviiegen," „Wat zou u lachenMaar we hebben nu genoeg over uw hond gesproken.... Volg mij: ..Waarheen?" „Op deze rots!' Rosa wees den hoogsten en scherpsten top aan, welke in den nacht zichtbaar was. „Ik begin langzamerhand te gelooven, dat jt het verstand hebt verloren," zei Mar guerite spottend. ,De berg is gemakkelijker te bestijgen dan d.ii u veronderstelt.... U kunt zich, even als ik. vastgrijpen aan boomen en struiken. Rosa, ik heb er niet goed mede gehan deld om te komen.... Ik ga heen! „Neen, op het oogenbiik niet, nu ben ik het die u wil spreken!' Ze legde haar hand op Marguerite's schou der. Pataud begon te grommen en liet zijn soherpe tanden zien. Doe je hand van mijn schouder af," zeide Marguerite, „of ik laat den hond los," De oogen van de vroegere smokkelaarster /onkelden onder haar gefronste wenkbrau wenben vlammende toorn laaide in hajir op.... „Dacht ii nu, dat ik werkelijk bang was .oor dien bond van u? Weet u dan niet, laf ik in mijn vroeger beroep dikwijls met ■aden gevochten heb? Dat waren dan nog wei honden van de douaniers'." Marguerite hield Pataud, die tot den sprong gereed stond, vast, en zeide rustig: „Ik had er reden voor om je te wantrou wenIk geloofde je op je woord." Rosa'liet Marguerite los en liet haar arm slap langs het lichaam hangen. „Mijn woord is evenveel waard als het uwe, juffrouw.... Ik ben opvliegend, maar ik weet mij spoedig te beheerschen Gaat u daar even zitten, dan kunnen wij eens praten.' Ze wees Marguerite een rotsblok aan. Het meisje nam plaats. Niet zonder moei te wist ze Pataud tot bedaren te brengen. De jongen boerin ging eveneens zitten, zoo ver mogelijk van haar vijandin verwij derd. Ze sprak geen woordGcruimen tijd bleef ze droomerig voor zich uit zitten sta ren De beide vrouwen zaten daar zoo nietig aan den voet van de zwarte sombere rot sen, die zich dreigend boven hen verhie ven, in de stilte van den schoonen nacht. Knokig staken gekronkelde stammen en takken donker af tegen den donkerblauwen hemel Met den hond vormden zc een vreemde schilderachtige groep •Plotseling naderde Rosa Marguerite Al- ban. Ze leunde op haar eene hand. en zich tot Marguerite wendend vroeg ze langzaam: „Herinnert ge u nog den dag" of liever den morgen, toen ik u niet ver van het kasteel onlmoette?" De stem van het ongelukkige meisje klonk zoo innig-droevig, dat Marguerite er door ontroerd werd.... De afstand tusschen haar en het ruwe meisje scheen plotseling te ver dwijnen. Hier sprak ziel tot zie! Rosa's stem beefde toen ze voortging „Ge waart te paard.... ik vluchtte voor de douaniers, die mij reeds eenige uren achtervolgden en mij bijna omsingeld had den Ze wachtte even opdat baar smartelijke herinneringen haar niet zouden overweldi gen. Na geruimen tijd ging ze verder „Ik was aan mijn schouder gewondhet versche bloed kleurde mijArjescbeurdc klcc- derenik was uilgepin)bijna ster vende.... Herinnvt ge u dat alles nog?" „Ja zeker," antwoordde juffrouw. Alban, ec in bare gedachten voegde zij er aan toe „Ik heb mij dus niet vergist dat zij mij daarom haatte...." Rosa vervolgde: „Dus u herinnert zich nog mijn vraagmijn smeekbede?" ..Het was een belachelijke vraag.... Je wilde dat ik je achter op mijn paard mede- nam, om je aan de andere zijde van de grens te brengen." „Waarom was mijn smeekbede belache lijk?.... Het is waar.... een arme drom mel vooals ik boort niet op een paard thuis-... zelfs niet achterop." „Ali zou gesteigerd hebben..Hij had je eraf geworpenAan zulke zware vrach ten is hij niet gewend." „Neen, dat is de ware reden niet, waarom u mij weigerde.Daaraan heeft u op dat oogenbiik niet gedachtHet was de hoogmoed, die u weerhield aan mijn smee- ken gehoor te geven. Iedereen weet dat u hoogmoedig bent.... Ge gaaft er niets om dat Ik u zeide, dat mijn moeder en mijn kleine broertjes en zusjes van honger zou den sterven.... Liever dat, dan een meid van mijn stand van dienst te zijn..Binnen vijf minuten zouden we de eerste huizen van België bereikt hebben..Toch liet ge mij gevangen nemen." „Smokkelen is .diefstal en daaraan zal ik nooit medewerken!" „Als iedereen, die een paar simpele pak ken tabak gesmokkeld heeft, een dief was, dan zouden er niet veel eerlijke menschen Cp de wereld meer overblijven. Als ik geen brood meer heb voor de kinderen die ster ven van honger, als mijn zieke, bijna ster vende moeder niets meer te eten heeft, dan zie ik op alle mogelijke manieren geld tc verdienen.... begrijpt u datl Een dief zooals ik heeft hei recht om met opgeheven hoofd door de wereld te gaan, evenals an dere menschen.... Ja zelfs heb ik daar misschien nog meer het recht toe.... Wie zegt mij, of er in uwe familie nooit iets is voorgevallen?Wie weet wat ge zelf achter den rug hebt! Het is wel eenigszins vreemd, dat uw familie in dit eenzame land is komen w- nenNiemand weet waar u vandaan komt.... Niemand is er, die uw verleden kent.... Waarom zou uw moeder steeds zoo droevig zijn, waarom zijt gij zoo terug getrokken, als er nooit iets is voorgeval len? Sommigen denken, dat er een vree- selijk geheim is en tot die menschen be hoor ik ook!" Ondanks a! haar. zelfbeheersching beefde Marguerite over al haar ledematen. „Zoo, zoo...." lachte Rosa spottend, „heb ik den spijker op den kop geslagen? Is uw vader misschien een dief?" Het was of er Marguerite een schok door het lichaam voer. Ze wendde haar doods bleek gelaat af. Rosa haalde de schouders op. „Wie weet," vervolgde ze, „wie weet is hij niet eens dood, maar op de galeien." Marguerite wilde antwoorden, maar het was of haar keel werd dichtgesnoerd. Met een spotlach op het gelaat zag Rosa dat haar woorden indruk maakten. Marguerite wendde zich tot haar. Al was Zij nog even bleek, ze beefde niet meer. Ze wist haar stem zelfs kracht bij te zetten en schijnbaar zeer koel zeide ze: „Het komt mij voor, dat je telkens van dc zaak zelf afdwaalt.zeg nd) «wwoudig waarom je mij haat, of ik ga heenl Het 13 al mooi genoeg, dat ik zoolang naar je ge luisterd beb.' „Mij best. ...als u wilt kunt u gerust ver* trekken.... mijn wraak zal daarom niel minder vreeselijk zijn!" „Luister eens, Rosa," zeide Marguerite^ en haar stem was terstond weer zachted van klank, „we hebben reeds genoeg nutte* looze woorden verspild.... Een kwartjes lang do<^ je niets anders dan mij beleedi- digen!" „En belecdigt u mij dan niet, als u tnifl een dievegge noemt?" 1 „Dus mijn weigering om je op het paard! mede te nemen is dc eenige reden waarom) ik je baat op mijn hals gehaald heb?" „Ja." „Iedereen zou juist zoo gehandeld bebJ ben." „Maar niemand zou mij met de rijzweep bedreigd hebbenniemand zou mij door zijn paard hebben laten omverrijden zoo dat ik op den grond neerstortte.... Tijdem de jaren dat ik smokkelde heb ik tóeenna, ten menschen ontmoet die medelijden had den met mijn moeder en mijn zusjes ea broertjes.... menschen die mij.hielpen onj mij te verbergen (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6