SPAARNEBANK EFFECTEN Verstrekt gelden ter leen op onderpand van Van Alles en van Overal. nns SPORT EN SPEL. UIT DEN OMTREK. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Maandag 24 Maart 1924 46ste Jaargang INo Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad Kunstcommissie Olympiade Parijs. Verkoop N.O.C.-speldjes. Olympische spelen te Parijs. D. H. V. B. UMUÏDEN. LEIDEN. Spaarboekjes met 4 pCt. rentevergoeding UITGEEST. KROMMENIE. HOORN. HEEMSKERK. HEILO. MIJDRECHT. UITHOORN. 3. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. 4 P VELSEROORD. SCHOTEN. Voor de textielarbeiders in Twente. Waarschuwing. f/H He abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: 'er week 0.25 ?cr kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij ooruitbctaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741, en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Adverfentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Adverfentiën lusschen den tekst als ingezonden mcdedceling op o® le Pagina's 60 ct. per rcgcL Vraag- cn aanbod-advertentiën 14 regels -r 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. 32. DE STILLE OMGANG. Om kwart over twaalven verlieten we dc kerk van den H. Joannes den Dooper aan de. Amsterdamstraat te Haarlem; om kwart over vijven gingen we de kerk van de H.H.. Apos telen Petrus en Paulus aan den N. Z Voor burgwal le Amsterdam binnen. Vijf uren aan één stuk hadden we geloo- pen, dc twaalf honderd Haarlemmers, die de bedevaart ter eere van het Mirakel van Am sterdam meemaakten, vijf uren aan één stuk, midden in den nacht. In twintig groepen verdeeld gingen we op w eg, telkens als een groep zoover was, dat hij geen hinder meer kon ondervinden van eer- na hem komenden, vertrok een volgende. Toen wc de kcrlc aan de Amsterdamstraat om half twaalf binnen gingen, was het mooi, nelder weer, toen we er drie kwartier later uitkwamen begon er een dunne mist op te komen, die al dichter en dichter werd en toen we den Amstcrdamschen straatweg op zwenkten, zaten we reeds midden in een dichte natte wolk. Even later zetten de voorbidders van on zen groep het Adore te in en onmid dellijk vielen allen in. Wij liepen stevig dooi en toen de zang ten einde was en de voor bidders juist wilden beginnen met 't bidden van den rozenkrans (blijde geheimen), klonk plotseling, vóór ons,. geheimzinnig, plechtig, het Paree Domine, aangehe ven door den vóór ons loopenden groep. Door den mist hadden wij onze voorgangers niet gezien en hen ingehaald. „Even inhouden mannen!" werd er geroe pen en wij vertraagden den pas, zoodat we de derde herhaling van den zang niet meer hoorden. ren er niet twee, het waren heele reeksen, die ons telkens weer deden opzij stuiven1 op het wielerpad op dp mulle zand- en aarde-hoopen, die er lagen, om gebruikt te worden bij de verbreeding voor den weg. Het zal, als alles klaar is. een prachtweg worden, daar langs de trekvaart, later, voorbij Halfweg, waar een gedeelte reeds verder gevorderd is, konden we dit opmer ken, maar voor het oogenblik was het nog treurig er. het' gaan werd er ons ernstig door bemoeilijkt. Vooral later, toen tal van autobussen uit Haarlem en omstreken en ook van verder gelegen plaatsen, vol bede vaartgangers, ons achterop kwamen en soms stoven deze logge gevaarten met vijf of zes tegelijk ons op den smallen weg in de grooic vaart in den mist voorbij om je hart in je lijf vast te houden. Maar we kwamen er gelukkig door. 1 oen we aan het begin van den Admiraal dc Ruy- terweg stonden, waar de verschillende Haar- lemsche groepen op elkaar zouden wachten, om verder in écn langen stoet verder te trek ken. sloeg het juist drie uur en eer wc op het Spui waren, waar dc eigenlijke Stille Om gang, bij het ingaan van de Gedempte Be- gijnesloot, begon, was nog een uur verstre ken. De mist was intusschen opgetrokken en bij helder weer werd de eigenlijke Omgang volbracht. Ik hoef hier voor Katholieke lezers natuur lijk niet uit te weiden over het wezen van deze plechtigheid zelf, ieder weet, wat de Stille Omgang is en hoe deze, speciaal dit jaar tot een bizondere devotie aanleiding geeft, waar het Internationaal Eucharistisch Congres in de Mirakelstad zelf gehouden zal worden. t)e zwijgende sfoel die maar aan het trekken bleef, midden in den nacht, uren en uren lang, op het Spui, voor het Begijnhof. We begonnen aan onzen rozenkrans; ern stig, stemmig, de-voot werd er gebeden, maar storend werkte de nagalm van een der mannen uit de groep, die, waar alleen, zoo- als het behoort, gelijk op baden, bij elk ■Weesgegroet met een extra luid en schel „dood-amen" kwam achteraan sukkelen, wat op de overigen storend werkte en uiterst hinderlijk was. Nog waren we niet midden in hel tweede 'tientje, of weer klonk luid uit onbekende ver te, maar nu achter ons, Paree Domi ne, paree populo tuo doordat wij den pas hadden ingehouden, was dc achter ons komende groep op zijn beurt ons te dicht genaderd. Zoo ging het door, heel den langen weg over, nu eens hinderde de eene groep den anderen, dan weer dc anderen den eene# Ik heb niets dan lof over de wij'ze waar op door het bestuur van het „Genootschap van den Stillen Omgang" de bedevaart ge regeld was en als ik hier deze kleine onre gelmatigheid vermeld, is dit %iiet uit zucht om aanmerkingen te maken, maar alleen in het belang van deze schoone bedevaart, die, als een volgend jaar hierop wordt ge let, nog schitterender zal kunnen verloopen, llan nu reeds lit geval was. Trouwens, he! moet erkend, ook de mist is schuld aan het elkaar te veel naderen der verschillends groepen. Daar, voor ons. werd plotseling een hel witte vlek in de mist zichtbaar. De vlek werd grooter, r.og grooter en ten slotte bleek dit het zoeklicht te zijn van den i.S.M.-wagen, die daverend ons te gemoet kwam. De tram heeft echter haar eigen baan, hinderde ons niet. maar even later, toen weer de mist fel werd, beli-ut, bleel de dader een auto-zoeklicht le zijn en in ra zende vaart rolde de wagen ons troepje rakelings voorbij. Die auto's! Hel was er niet één, hel wa- De Commissie voor de Nederlandsche kunst-vertegenwoordiging op de Olympische Spelen te Parijs vergaderde een dezer dagen in het gebouw St. Lucas te A'dam. Nu de meeste inzendingen zijn binnengekomen, blijkt, dat men circa 22 schilderwerken en 2 muziekstukken naar Parijs zal zenden. Het aantal werken op architectonisch gebied is nog niet bekend. Waar het voorzitterschap dezer commissie door het overlijden van F. W. Baron van Tuyll van Serooskerken vacant was gekomen werd daarin voorzien door de benoeming van Jhr. Jan Feith. De heer M. J. Koolhaas te A'dam mocht dezer dagen aan de desbetreffende N.O.C.- comtnissie afdragen het bedrag van f 446, als resultaat van den verkoop van 1750 N.O. C.-spe!djes. Te Leerdam is een depót van N.O.C.- speldjes opgericht bij het Secretariaat der Sportvereeniging „Voorwaarts" Burg. La- man Tripstraat 20. Te Zandvoort treedt als depothouder op Leo Lauer, villa „Bob", Boulevard Paulus Loot. Met bijsonder veel waardeering ontving de Propaganda-commissie dezer dagen het bericht, dat een viertal Delfsche heeren f 240 kon afdragen, het resultaat van eene uitvoe ring, inzameling bij sportliefhebbers en ver koop van het N.O.C.-speldje. De namen Duizenden en nogmaals duizenden hebben dit jaar aan die voor ons Katholieken zoo aangrijpende plechtigheid deelgenomen, die feitelijk, ten gevolge van het nog altijd be staande processie-verbod geen plechtigheid is in den eigenlijken zin des woords en daar door des te plechtiger indruk maakf. Want het kan niet anders, of het moet ook aan andersdenkenden eerbied afdwin gen, wanneer daar duizenden en tienduizen den Katholieke mannen, zwijgend, en, in stilte biddend, zonder eenig uiterlijk vertoon, den zeker een uur langen Mirakel-weg afleggen, daarvoor zelfs van ver afgelegen plaatsen komen geloopen. of van nog verder gelegene, zich per trein laten brengen, om voor hun Roomsch-zijn te getuigen. Te getuigen, op eenvoudige wijze, met de grootst mogelijke ingetogenheid, allen aan stoot vermijdend, midden in den nacht. Dan, in den nacht, wanneer anders dc straten verlaten zijn, er dus niemand is, die zich in zijn gevoelens kan gekwetst voelen door een. hoe ook uiterlijk niets daarvan hebbend, in den grond toch godsdienstige plechtigheid, komen al die Roomscbe man nen te zamen. In de Kalverstraat is het dan drukker dan op een drukken middag en toch is het er doodstil; alleen het voetengeschuifel wordf gehoord, maar geen woord, geen kreet ontsnapt aan die allen, die bier alleen maar stil komen getuigen van hun eerbied voor den Heer der Eucharistie. Dc Stille Omgang. En langs den weg in Haarlem, langs dc Amsterdamsche Vaart en in Amsterdam, ge tuigen de Katholieken, die wonen langs den weg door de pelgrims le nemen, mee, door voor een der ramen hunner woning een Hei lig Hartbeeld te plaatsen, door tal van was kaarsen schitterend verlicht. ARTHUR TERVOOREN. dezer werkers zijn J. Boonenburg, H. N. B. van Deutekom, E. A. A. van der Kuil en J. Hanswijk. Junios'en-competitie. Stand der elftallen. t! Afdeeiing A. 1.90 Alliance 1 10 9 1 - 19 47—7 R.C.O- I 4 2 1 1 5 12—9 1.25 Geel Wit 4 7 2 -2 3 6 13—22 0-86 C.G.Z.W. 5 6 2 1 3 5 18—20 0.83 V.V.F. 1 6 2 4 4 10—14 0.67 B.S.M. 3 8 2 1 5 5 12—26 0.62 D.S.S. 3 7 2 5 4 12—27 0.57 Turnvereeniging „IJrauiden." Deze vcr- eeniging gaf Vrijdagavond een uitvoering in het gebouw Thalia", dat bij die gelegenheid geheel bezet was. De avond werd geopend door den voorzit ter, de heer A, W. Driesen, die de belangstel lenden, in het bijzonder autoriteiten en afge vaardigden, hartelijk welkom heette. Beurteling traden daarna de afdeelingcn voor meisjes, jongens, dames en heeren op, om hunne vorderingen als turners te laten zien. Het bleek uit aalles, dat er ernstig ge oefend wordt in deze vereengiing, dc dames onder directie van mej. C. E. v. Ekeren, de heeren onder den heer C. P. Nieuwenweg. Gedurende de pauze werd eene collecte gehouden ten bate der vereeniging ter be strijding van tuberculose, voor haar lighal- fonds. Kunstkring. De kamermuziekverceniging „Kunstkring," directeur de heer S. Vlessing, zal de volgende maand haar 20-jarig beslaan vieren en wel met een concert dadelijk na de vasten Medewerking zullen daarbij ver- leenen de zangers mej. Basilei, de heer Th. Vlessing, violoncel (van het conservatorium te Antwerpen) en de heer Oosterwal, cla rinet. Inbraak. Zaterdagnacht is ingebroken ten huize van den heer R. dc V. in de Ka naalstraat alhier. Vermist wordt eenig zilver werk en wat geld. De politic stelt een onderzoek in. Leening. De gemeente Leiden gaal op April a.s. een eerste hypothecaire leening, groot 320,000, op 81 tweegezinshuizen al daar aan. Bedoelde leening werd voor en ten laste der gemeente geplaatst door de N.V. Hypothecair en Intermediair Bedrijf te *s-Gravenhage. i Besloten wordt het schrijven niet eer te behandelen, dan bij het punt „gaslevering". 5. Een schrijven van dc afd. „Uitgeest van den Algemeenen Nederl. Geheelonthouders- bojid om een lokaal van de openbare school te mogen gebruiken bij eventueele vergade ringen der afd. B. en W. zijn hier tegen, omdat dergelijke lokalen alleen voor onder wijsdoeleinden en wat daarmede annex is be schikbaar behooren te worden gesteld. De daarover gevoerde discussie kan niet belet ten dat het verzoek met op 2 na algemeene stemmen wordt verworpen. Voor de heeren C. Krom en Knegt. 6. Een schrijven van de Directie der Nederl. Spoorwegen, behelzende het voornemen lot opheffing der sluitboomen aan den spoor overweg te Bus en Dam, onder deze gemeen te. Dit voornemen wordt algemeen in den Raad betreurd en onder algemeene stem men wordt besloten zich nogmaals schrifte lijk tot den Minister van Waterstaat te wen- Directie: Mr, Th. WESTERWOUDT. wijk f 2 of 2 dagen hechtenis wegens varen zonder vergunning L. R. Noord wijk i 3 of 3 dagen hechtenis wegens rijden met een rijwiel zonder licht F. de J. Oegstgeest P. van P. Noordwijkerhout J. H. Voorhout; A. van der B. Sassenheim ieder tot f 3 of 3 dagen hechtenis wegens overtreding dei- politieverordening der gemeente Stolwijk M. K. Noordwijk aan Zee f 3 of 3 dagen hech tenis, wegens loopen op verboden grond P. van der B. Azn. Noordwijkerhout f 3 of 3 dagen hechtenis A. van der B. Pzn. aldaar A. van der B. Wzn. aldaar ieder tot f 1 of 1 maand tuchtschool J. K. Noordwijker hout A. W. Azn aldaar ieder tot f 5 of 5 dagen hechtenis P. D. Pzn aldaar J. G. Oegst geest ieder tot f 3 of 3 dagen hechtenis we gens rijden met een rijwiel zonder bel D. V. Ter-Aar f 3 of 3 dagen hechtenis wegens rijden met een rijwiel zonder licht P. G. H, Voorhout f 0.50 of 1 maand tuchtschoolJ. M. van L. Haarlem f 2 of 2 dagen hechtenis; wegens overtr. der wet op dc openbare mid delen van vervoer J. H. Noordwijkerhout f 2 of 2 dagen wegens overtreding van het Motor-en rijwielreglementJ. L. W. Bloe- mendaal W. J. H. Noordwijkerhout W. H. v. d. W. Haarlem, ieder tot f 3 of 3 dagen. Wegens loopen op verboden grond M.J Mv v. d. B. NoordwijkerhoutTh. v. d. M Htliegom P, J. S. aldaar, ieder tot 5 of 5 d.A. A. J- v. d. T. Haarlem 5 of 5 d. J. K. NoordwijkerhoutK. D. aldaar, ieder tot f 3 of 3 d. wegens overtreding der Vleeschkeuringswet B. v. d. M. Oegst geest f 2 of 2 d. wegens overtreding der Motor- en rijwiel wet B. Z. Noordwij ker- houd 2 maal f 2 of 2 maal 2d.; wegens overtr. van het Prov. Regl. op de Wateren J. J. V. Lisse f 3 of 3 d.wegens overtr. van het Motor- en Rijwielregl. A. N. G. Oegst geest S- v. K. OegstgeestP. Z. aldaar H. J. V. Noordwijkerhout, ieder tot f 3 of 3 d. M. v. d. H. Oegstgeest f 2 of 2 d. wegens loopen op,verboden grond S. v. d. Z. Noordwijkerhout f 0.50 of 1 d. wegens overtr. der Arbeidswet C. v, N. Sassenheim f 3 of 3 d. wegens overtr. der Motor- en RijwielwetA. W. van R. Voorhout f 3 of 3 d. wegens dronkenschap J. W. Noordwijker hout f 3 of 3 d. wegens loopen op verboden grond J. K. NoordwijkerhoutA. W. al daar f 5 of 5 d. wegens overtreding der Vleeschkeuringswet D. K. Noordwijk aan Zee f 1 of 1 d.wegens overtr. van het Mo tor- en Rijwielregl. L. H. Noordwijker hout f 3 of 3 d. Vrijgesproken werden N. W. J. Noord wijk, beklaagd van overtr. der Motor- en RijwielwetG. van T. Noordwijk W. P, aldaar, beklaagd van loopen op verboden grond. Raadsvergadering. Vrijdagmiddag 2 uur kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Aanwezig waren alle raadsleden. De notulen der vorige raadsvergadering worden, behoudens eenige opmerkingen, goedgekeurd. Daarna wordt het nieuwe raadslid, S. D. A. P., na aflegging der belofte, geïnstalleerd. Voorzitter heet het nieuwgekozen raadslid welkom en hoopt dat deze veel zal bijdra gen tot verhooging van de bloei dezer ge meenten. Dc heer C. Krom belooft daartoe zijn volle medewerking. 1. Aan dc orde is allereerst een schrijven van den lieer L. Zonneveld, waarin hij be dankt als Armvoogd Burgerl. Armbestuur. Door B. en W. werd hierop geadviseerd 'f salaris van den administreerenden Arm voogd te brengen op 200 en dat van den 2den Armvoogd op 25. In verband met deze zaak wijst de heer L. Zonneveld op de wijze waarop dit agenda- 1 punt is geredigeerd. Velen zijn voor deze voorgestelde salarisverhooging. Zelfs wil de heer Bonhof het bestaande college met 1 lid uitbreiden, terwijl dé heer C, Krom 't college gaarne uitgebreid zag tot 4 personen, waar van 2 R. K. en 2 andersdenkende leden. De heeren Klaver en J. Apeldoorn steunen het voorstel van den heer C. Krom. De heer Bonhof neemt zijn voorstel terug voor dat van den heer C. Krom, hetwelk,bij stemming wordt aangenomen met de stem men der beide wethouders tegen. 2. Door de Woningbouwvereniging „Goed Wonen" wordt den Raad verzocht een hun ner leden in den Raad van Commissarissen dier vereeniging te willen benoemen. De heer Bonhof wordt daartoe als zooda nig aangewezen. 3. Een schrijven van den heer Th. Sonci alhier, lot spoedige verbetering van den weg aan de Kleis bij de Spoorhuizen. Waar in den Raad beweerd wordt, dat dc bewo ners zelf de afwatering verwijderd hebben en nu daarvan dc onprettige gevolgen vin den. gaan stemmen op tegen liet maken van al te groote kosten. Daarom wordt besloten om het gat in den grond te stoppen en weer den greppel te laten steken. 4. Een schrijven van 't G, E, B„ waarin wordt verozcht te bepalen, dat eventueel geen gas voor licht zal mogen geleverd wor den, in die woningen, waarin reeds een elec- trische installatie aanwezig is. den. waarin tevens een persoonlijk onder houd zal worden aangevraagd. 7. Eenige administratieve opmerkingen op gemeentebegrootingen worden goedgekeurd. Een bezoek van 't R. K. Schoolbestuur om voor 1924 een voorschot te mogen ontvangen van dc vergoeding ingevolge art. tOt der L, O. Wet 1920. B. en W. stellen voor 80 pet. van het be drag. wat vermoedelijk aan 't schoolbestuur zal moeten worden uitgereikt in 4 termijnen betaalbaar te stellen. Het voorschot wordt door B. en W. bepaald op 3864. Algemeen goedgevonden. Het aanleggen van een riool vanaf het postkantoor tol de huizen van P. Bak, zal 690 bedragen en op verzoek des heeren Bonhof worden aanbesteed, 9. Hierna is aan dc orde dc cardinale quaestie, n.I. gaslevering door Krommenie aan deze gemeente. De heer A. Starreveld Lzn., geeft namens zijn fractie (Vrijz.-Chr. Hist, enz.) te kennen, voor het gedane voorstel van Krommenie te zijn. De heer Knegt is voor het voorstel Krommenie. De heer L. Zonneveld is wel voor 't voorstel Krommenie, maar zonder garantie, en zoo de garantie gehandhaafd moet blijven, wil zijn fractie de prijs gelijk gesteld ziep met dien van Krommenie. De heer L. Zonneveld zegt op een opmer king van J. van Twuijver, dat eene onbillijke toestand in het leven wordt geroepen wan neer niet-gebruikers mee moeten betalen door de garantiestelling. Dc heer J. Apel doorn neemt nog op Waarschuwing van el ders, eene gereserveerde houding aan. Dc heer L. Klaver het voorstel der Kath. Raads fractie nog eens toelichtend, wil een over eenkomst voor 20 jaar en eene jaarl. aflos sing van 5 pet. De heer W. van der Stök is eveneens voor het voorstel der Kath. fractie. Het voorstel Starreveld om gas te betrekken op dc door Krommenie gestelde condities wordt verwor pen. Tegen stemden de Katholieken en de heer C. Krom. Men z.al nu stappen doen, dat Krommenie de garantiebepaling laat vervallen of de gas- prijs gelijk stelt met dien van Krommenie. In verband met het schrijven van de Di recteur van het G. E. Bedr. besluit de Raad de burgers vrij te laten. Bij de rondvraag antwoordt voorzitter op een "verzoek van den heer P. Twaalfhoven om bescherming der hoogspanningsdaden, dat aan het G. E. Bedrijf verzocht is vangnetten te willen plaatsen. Het Zwartepad zal met grint opgehoogd worden. De beste werkkrachten der werk verschaffing, verklaarde voorzitter, zullen nog wat aan 't werk gehouden worden, omdat er nog veel werk aan de wegen is. Besloten wordt dc Langebuurt op kosten van 't G. E. B. le doen herstellen. Hierna gaat de Raad een verzoek om be lastingvrijstelling onderzoeken. Overgeplaatst. De heer J. Migchclsen wordt als Commies bij de Nederl. Spoorwe gen overgeplaatst naar Amsterdam. De heer Van der Ven komt als zoodanig van Amsterdam naar hier. Aanbesteding en gunning. Na aanbeste ding is het schilderwerk aan het hulppost kantoor te Castricum voor 370 gegund aan J. Goedhart. Diphterilus. Nu zijn weer 3 gei allen geconstateerd en nog wel in één huisgezin, van Van M. aan den Middenweg. Wel een bewijs, dal deze ziekte bier zeer veel voor komt en van hooger hand tol een afdoende bestrijding van die ziekte 'diende te worden overgegaan. Burgerlijke Stand. Geboren: d. en d. van A. Rodenburg en E. Baart. Overleden: Frederik Johannes Rijs, oud 15 maanden. Wegencommissie. Het drukke vervoer langs de smalle Zaanscbe wegen maakt den toestand onhoudbaar. Vooraanstaande personen uit dc betrokken gemeenten heb ben zich vereenigd tot een wegencommis sie, die zich lol taak heeft gesteld, verbe tering van wegentocstanden tusschen Am sterdam en Krommenie in studie te nemen. De commissie verzocht aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken Zaanland of zij t op prijs stelde in de commissie vertegen woordigd te zijn. Als resultaat kunnen we melden, dat de voorzitter van genoemde Kamer, de heer J. A. E. Verkade, deel uit maken zal van de commissie, iets wat we van ganscher harte toejuichen. Vereenigingsgebouw. Nog zeer levendig staat bet ons voor den geest, hoe de Hen- gelaarsvereeniging Krommenie en Omstre ken verleden jaar 'n paar avonden organi seerde ten bate van 't Vereen.gebouw en la ten wc gerust zeggen met veel succes. Ge noemde vereeniging zal op Dinsdag 25 Maart a.s. een nieuwe poging doen de geld middelen voor het beoogde doel te verster ken. Dat zij veel succes hebbel Personalia. Door B. en W. zijn met in gang van 1 April a.s. benoemd tot tijde lijke leerkrachten aan school A. alhier, mej. T. Wouaa alhier en den heer J. Marijt te Noordwijk. Gouden jubileum. De heer W- Luijting Dz. wonende Vermaningspad 18 alhier, hoopt 1 April a.s. den dag te herdenken, waarop hij vóór 50 jaren bij de N. V. We verijen D. van Leijden en Zoon alhier, in dienst trad. Het sreekt vanzelf dat het den krassen jubilaris op dien dag niet aan blij ken van belangstelling zal ontbreken. Marktbericht. Op de laatstgehouden weekmarkt werden aangevoerd o000 kip eieren die 5 tot 6 de 100 stuks op brachten. Gaslevering Uitgeest. Met 6 tegen 5 st. zijn dc voorwaarden, waarop Krommenie gas zou willen leveren aan Uitgeest, ver worpen. Castricum had zich reeds terugge trokken. 't Stellen van garantie is voor de vroede vaderen van Uitgeest een onover komelijk bezwaar, wanneer de prijs 3 cent hooger wordt gesteld dan in Krommenie. Wel wordt garantie geaccepteerd, als de prijs gesteld wordt als in Krommenie. Zou deze puzzle nóg opgelost worden? O.i. zonder twijfel. Rijksluinbouwwinterschool. De verhoo- ging en het eindexamen aan de Rijksluin bouwwinterschool heeft plaats gevonden en bracht den navolgenden uitslag. Dc navolgende leerlingen ontvingenij een diploma: N. Bakker te W.-Blokker; K. Bart te Winkel; D. Bijvoet te Wevershoof; W. Blijenburg te Krommenie; K. Broertjes te Berkhout; E. van Driel le Numansdorp; P. J. V. d. Tempel te Amsterdam; A. Verweij te Santpoort; C. Visser te Hem; IJ. Zee te W.-Blokker; W. Zeeman te Winkel. Tot de 2e klasse werden bevorderd: J. Aker te Zwaagdijk; P. Druif te Hauwert; C. Hop tc Hoorn; B. Koolhuis te Twisk; P. Laan te Venhuizen; C. Peereboom te Wij- denes; A. E. Sluis te Enkhuizen; P. Tensen te Hem; N. Timmerman en C. Zee te Ab- bekerk. Besmettelijke ziekte. Op medisch ad vies heeft dc burgemeester onzer gemeente de sluiting van de scholen gelast, door de heerschende diphtheritis. Vee! gevallen zijn hier nog niet geconstateerd, maar men vreest voor uitbreiding. HET NIEUWE HOOFD DER R.-K. JONGENSSCHOOL. Tot hoofd der a.s. R.-K. Jongensschool alhier, is door het Kerkbestuur benoemd de heer W Tamis, sinds Mei 1919 hoofd der R.-K. Parochiale School, te Anna- Paulowna. OUDERKERK A. D. AMSTEL. Dames-Zangkoor. Behoudens voldoen de medewerking zal in deze gemeente een dames-zangkoor worden opgericht onder leiding van den heer J. Boeltjes, onderwij zer aan de Wilhelmina-school, alhier. De heer Boeltjes heelt zich reeds onderschei den als leider van het kinderkoor „De Har- pe Davids", zoodat hij met zijn nieuw koor wel zal slagen. Uitvoering. Door de gemengde zang- vereeniging „Nut en Genoegen, (Directeur A. L. Tiggers), zal Woensdagavond 26 Maart a.s. een feestuitvoering worden gegeven in het café van den heer C. W. Blauwhof!, alhier. Lunchroom. Naaf aanleiding van ver schillende berichten in diverse bladen, om trent de bestemming van het oude dokters huis op het Kerkplein, kan met zekerheid worden medegedeeld, dal daar niet zal wor den gevestigd een chocolade-winkel of fili aal van Albert Heijn, doch een Lunchroom van grootschen opzet, door dc combinatie maison Ledeboer uit Amsterdam. Geen liefhebbers. Bij dc jongste gehou den verpachting van het grasgewas langs de wegen en hemen in deze gemeente, dook geen enkele liefhebber op. Vroeger was dit anders en leverde dc Verpachting aardig wat op. Burg. Stand. Geboren; Cornelus Iheo- dorus Jozef, z. van G. Pauw en J. 1 h. Braak. Gretha, d. van C. Verweij en A. Aartsen. Jacobus, z. van J. Verburg en J. Pak. Ondertrouwd: J. C. dc Nooij en C. A. Groenendijk. Getrouwd: J. Hoogstrate, 31 j. en A. Buijs, 26 j. Tentoonstelling. Vrijdag 28 Maart, des avonds 8 uur. is er tentoonstelling van de Ambachisleekenschool in de O. L. School. Bekroning. Op de gecombineerde In ternationale HondententoonstclÜng te Am sterdam, behaalde de heer J. Rijkcnberg, al hier, met zijn Mcchclschen herdershond „Theocrita" den tweeden prijs. Proces-verbaal. Door de gemeente politie, alhier, is proces-verbaal opgemaakt tegen J. V. en A. J. C. R.. wegens over treding der Motor- en Rijwielwet. Personalia. Bij resolutie van den Mi nister van Financiën is de ontvanger C. A. v. d. Lit, va:, het kantoor der directe be lastingen te Blokzijl overgeplaatst naar het belastingkantoor alhier Bekroond. Op de keuring voor rashon den, gehouden in het gebouw R. A. I., te Amsterdam, behaalde de heer v. Doesburg, alhier, met zijn Duitsche jachthonden twee 2e prijzen. Burg. stand. Geboren: Martina Elisa beth, d. van C. Snabcl en A. van Kints; Apolonia Johanna, d. van P. ten Brink en J. Mayenburg. Overleden: Dirk van Niekerk. 78 j., wednr. van C. W. van den Nieuwrndijk; Martina Helena Hölscher, 3 maanden. Stille Omgang. De deelname aan den Stillen Omgang is goed geweest. De extra- trein vervoerde circa 350 personen uit deze omgeving. Van Uithoorn waren er onge veer 150 deelnemers, terwijl er nog ver schillende waren, die den tocht ncr fiets ondernamen. In de Duifjeskerk aan dc Prinsengracht droeg de WelEerw. Heer H. C. Hoelman van Uithoorn de H Mis op. R. K. Kiesvereeniging. Donderdag 27 Maart a.s. 's avonds te 8 uur houdt de R.K. Kiesvereeniging „Kiesplicht. Dure Plichl' haar jaarvergadering in bel Parochiehuis. De agenda is als volgt: 1. Opening en notulen; 2. Verkiezing bestuursleden; 3. Vaststelling rekening 1923; 4. Jaarverslag 1923 5. Benoeming afgevaardigden voor den Kieskring „Velsen 6. Benoeming afge vaardigden voor den Kieskring „Haarlem' 7. Bespreking Kieskringvergadering op 29 Maart; 8. Mededcelingen, rondvraag en sluiting. Met hef oog op dc helangrijke agenda wordt ieder lid dringend verzocht ter ver gadering te komen. Cursus. Donderdag 27 Maart 1924. 's avonds te half 8. wordt in de Openbare Lagere school alhier een openbare les ge geven van den Handelsavondcursus. De cur sus 1923—1924 wordt dezen avond levens gesloten. Deze les. waarin men de presta ties der leerlingen kan beschouwen, is toe gankelijk vobr ouders van leerlingen en Barometerstand 9 uur v.m.: 745. Stilstand. OPGAVE VAN; 24 MAART EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN (p.biflioen) 0.061 0.0601/. PARIJS 14.70 14.15 BRUSSEL 11.85 I 0 WEENEN 0.38 0.38 LONDEN 11.63' 11.64 STOCKHOLM. 71.50 71.2 KOPENHAGEN. 4230 42.50 CHR1STIANIA 37.10 37.— 46.75 NEW-VORK 2.71 2. ROME voor leden en donateurs der alhier geves tigde middenslandsvereenigingen. Openbare les in de R.-K. Voorbereidende school. Het was een aangename middag dien het bestuur en personeel der bovenge noemde school ons verleden Woensdag had toebereid. Reeds lang vóór 2 uur stonden de moeders, vaders en familiale fen van de kleintjes al te wachten totdat eindelijk de toren 2 uur sloeg en de peuters bun plaat- en in de verschillende localen op gingen zoeken. Kwart na 2 konden de belangstellende zich ij de klaasse begeven en werden wij vergast op mooie zangversjes, daar vouw, bouw, stokjes, kleiwerk enz. enz. Dan de spelletjes! Als er iets bekoorlijks is voor het oog der ouders, dan toch zeker wel het zien spelen van hun kinderen. Gebonden en vrije spelen wisselden el kander af naargelang den leeftijd der leer lingen. Wc zagen daar de allerkleinsten ir, hun kinderlijke ongedwongenheid rondhollen en draven, dat het een lust was. Weer anderen gaven getrouw het bloemen leven weer, vooral het kleine tooverprw.- sesje dat met haar tooverstokje de bloemp jes deed inslapen en de helleman die met z'n rinkelende bloembelletjes hen weer wekten, gaven echt kinderspel ten beste Ze kenden hun rolletjes tot in de puntjes. Nog was daar een alleraardigst gebonden spel waarbij schilder, schoenmaker, boertje, matroos en smid getrouw hun verschillende aarbeid verrichten terwijl een komisch heertje met gckleede jas en hooge zijden hoed de lachlust verwekte van het geheele publiek, toen hij parmantig stappend :en meisje uitzocht om mee te dansen. Wij meencn niet te veel te zeggen met tc beweren dal allen overvoldaan huiswaarts I keerde en niet hel minst de kleintjes, die voor hun mooi werk door hel schoolbestuur getractcerd v. erden. Woensdag 26 Maart zal er een tentoon stelling plaats vinden van dc in den loop van het jaar gemaakte werksfujes der kleu tertjes. Deze tentoonstelling is voor het pa- bliek geoper.d 's middags van 2 tot 7'uur Ongetwijfeld zullen ook hier dc ouders van hun belangstelling voor het werk hunner kleintjes blijk geven door in grootcn aantal een bezoek tc brengen aan de R.-K. Voor bereidende school te Velseroord op Woens dag a.s. EEN STUCADOORSSTAKiNG. Door de gemeente worden in eigen be heer gebouwd 100 woningen. 50 voor „Eiger Haard" en 50 voor „Volkshuisvesting", op het terrein tusschen de Eschdoornslraat en dc Delft. Door de firma J. D. Röbken, uit Haariem, wordt het stucadoorswerk aan die huizen verricht. Van morgen zijn de sfuca- doors, daar werkzaam, in staking gegaan Zij verlangen loonsverhooging. Door den Hoogeerw. Heer Deken G. H. F.-' Stoffels is aan de pastoors der slad een schrijven gezonden, waarin gezegd wordt, da! van den R. K. Volksbond een schrijven is ontvangen, waarin gevraagd wordt, strooibil jetten bij het uitgaan der kerk te mogen ver spreiden, te mogen collecleeren bij het uit gaan der kerk cn na alle H. H. Missen, bei de ten bate en tot steun van de uitgesloten textielarbeiders in Twente en vanaf den kansel een aanbeveling te geven, deze col lecte zooveel mogelijk te steunen. Mgr. heeft de E.E. H.H. pastoors belast deze zaak zooveel mogelijk te bevorderen. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt namens zijn ambtgenoot te Lei den belanghebbenden in overweging te geven bij hem inlichtingen in te winnen al vorens in relatie te treden met Johannes Christiaan van Oostveen, geboren te Am sterdam op 23 Maart 1896, van beroep koopman en wonende te Leiden. o v

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1